PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενα ονειρο που πραγματοποιηθηκε........



Z4 DCT
28-09-10, 21:39
Θα ηταν γυρω στο 1985 περιπου και πρεπει να ημουν νομιζω στην 6η δημοτικου....γυριζα στο σπιτι απο το σχολειο μου και ξαφνικα ειδα ενα 316 κοκκινο με σποιλερ εμπρος πισω και ζαντες bbs, πρωτη φορα εβλεπα τετοιο αμαξι...επαθα πλακα......Ηταν ενος παλικαριου το οποιο ειχε παθει ενα ατυχημα στο στρατο και το ειχε με πινακιδες αναπ πολεμου!!
Ηταν λοιπον μεσα σε ενα παρκιν με ενα πογκο εργασιας πισω του ....ολο το σκηνικο ηταν υπεροχο...ολα εμοιαζαν ιδανικα και ομροφα βαλμενα, απο το αμαξι που με ειχε ξεσηκωσει μεχρι τα εργαλεια....εμεινα πολλα πολλα χρονια με αυτη την σκεψη στο μυαλο μου,...ενα ομορφο αμαξι με ενα ωραιο παρκιν και με την επιθυμεια καποια στιγμη να μπορουσα να κανω κατι τετοιο.
Πολλες φορες το σκεφτικα και αλλες τοσες ελεγα ''τι σκεφτεσε ρε!! αυτα δε γινονται''.....
Τα ονειρα ειναι για μας τους ανθρωπους που παταμε στην γη και τα χρησιμοποιουμε για να μας ομορφαινουν τις προσωπικες μας στιγμες οταν σκεφτομαστε μονοι .........

ΕΕ λοιπον καμια φορα πραγματοποιουνται κι ολας......:thumbsup::thumbsup:

Ειχα βαλει καποιες φωτο αλλα δεν ειχα τελειωσει ακομα ολο το θεμα.....

κι αλλες δυο....(αμα θελει καποιος μοντ ας της βαλει ολες μαζι στο πρωτο ποστ)

Vasilis
28-09-10, 21:47
...δυο πραγματα εχω να προσθεσω...


1.ειναι ωραιο να βλεπεις τα ονειρα να πραγματοποιουνται σε ανθρωπους που τα αξιζουν!!!

2....οι φωτο αδικουν το γκαραζ...δεν ξερω τι φταιει αλλα οταν το δεις live , ονειρευσαι να πραγματοποιηθει κ το δικο σου ονειρο...


Να σαι καλα Γιαννακο κ να χαιρεσαι την οικογενεια κ τα υπαρχοντα σου...!:thumbsup:

Kostas_1
28-09-10, 21:52
Μπραβο ρε Γιαννη!!!!! Πολυ χαιρομαι που το ολοκληρωσες!!!

beliris
28-09-10, 21:54
Ωραία δουλειά,να το χαρείς με υγεία!!!
Τον Δεκέμβριο υπολογίζω να έχω κάτι ανάλογο!!!Δεν είναι πολυτέλεια,είναι ανάγκη!!!

gant
28-09-10, 22:05
Αυτό δεν είναι γκαράζ, είναι ένα όμορφο σαλόνι! :thumbsup:
Νπράβο σου, να σαι γερός να τα χαίρεσαι όλα.

paganis
28-09-10, 22:09
μπραβο Γιαννη τοσο για την ολοκληρωση του ονειρο..οσο και για την ταξη -οργανωση του γκαραζ σου! αξιος....

katsaraios
28-09-10, 22:29
πολυ καλο φιλε μπραβο.thumb

aristent
28-09-10, 22:39
Μπραβο Γιαννη!!!!:thumbsup:

Τωρα ελπιζω αυτη η ταξη και η καθαριοτητα να ειναι παντα παρων σ'αυτο το γκαραζ αλλα και στο οχημα βεβαιως!!!:thumbsup:

Χρίστος
28-09-10, 23:03
οντως θες χαμηλωμα!!!


Με γειες Γιαννακο.Μακαρι να μεινει ετσι μαζεμενο και καθαρο οπως τωρα.

Βλεπω παντος σοβαρες ελειψεις....
(χαχαχαχαχα)

alexk
29-09-10, 00:34
Μερακλής είσαι μπράβο.

Ελπίζω να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία και να μην τα έχεις μόνο για μόστρα :shok:

Nick bmwlover
29-09-10, 01:03
...δυο πραγματα εχω να προσθεσω...


1.ειναι ωραιο να βλεπεις τα ονειρα να πραγματοποιουνται σε ανθρωπους που τα αξιζουν!!!

2....οι φωτο αδικουν το γκαραζ...δεν ξερω τι φταιει αλλα οταν το δεις live , ονειρευσαι να πραγματοποιηθει κ το δικο σου ονειρο...


Να σαι καλα Γιαννακο κ να χαιρεσαι την οικογενεια κ τα υπαρχοντα σου...!:thumbsup:

Ρε Βασιλη πως γινεται η φωτο να αδικει το γκαραζ και να κανει πιο ομορφο το αυτοκινητο?!Γιατι το εχω δει απο κοντα και ειναι ασχημο:hystericalbs1:
Μπραβο Γιαννη,παντα χαιρομαι με τις χαρες των φιλων μου!!!
Παντως ειναι καλο να ονειρευεσαι,σου δινει τη δυναμη να συνεχιζεις με μια ελπιδα...

NickE60
29-09-10, 01:20
Γειά σου Γιάννη με το παρκέ και τα σποτάκια!!!!!! Σε ζηλεύω γ@μω την κοινωνία μου :thumbsup: :thumbsup:

Χρίστος
29-09-10, 01:37
ναι ρε σεις αλλα παγος διχως λακουβιτσα και βρομιτσα και γρασακι λεει????

fanisk
29-09-10, 02:45
Απ'τα πιο ομορφα γκαραζ που εχω δει, συγχαρητηρια Γιαννη ! thumb

Stamatis
29-09-10, 06:32
Αντε καλοριζικο.
Ηρθε πλεον η ωρα να παρεις μια βεσπα να μαστορευεις.

Σου εχω ενα κουφετακι.
Ξεκιναμε;

bill_m3
29-09-10, 07:07
Μπράβο ρε Γιάννη!!!!! :thumbsup: :thumbsup:
Απλά πανέμορφο γκαράζ, το μόνο που το αδικεί είναι το σαραβαλάκι σου!
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Άντε να μπει και ένα Μ5 μέσα να δέσει το γλυκό!!


Μακάρι να πραγματοποιούνται τα όνειρα όλων!!

Monsta
29-09-10, 07:17
Το γκαράζ σου Γιάννη είναι ένας χώρος που μπορείς να περάσεις πολλές ώρες όμορφα και ξένιαστα. Να ξεφεύγεις λίγο από το άγχος και τη καθημερινότητα.

Αν είχα τη δυνατότητα για κάτι αντίστοιχο, το μόνο που θα πρόσθετα θα ήταν ένα καθιστικό (ίσως και ένα ψυγείο), ώστε να μπορώ να φιλοξενώ τους φίλους μου για 'cars & coffee'.

Μπράβο για το μεράκι σου !!!

z3 2.2
29-09-10, 07:43
Ονειρο...Μπραβο Γιαννη!!!
Το μηχανημα για τα φυλλα κανει δουλεια η οχι?

Gregory_///M
29-09-10, 07:59
Τα ονειρα ειναι για μας τους ανθρωπους που παταμε στην γη και τα χρησιμοποιουμε για να μας ομορφαινουν τις προσωπικες μας στιγμες οταν σκεφτομαστε μονοι .........

Μπράβο Γιάννη, είπες μεγάλη κουβέντα! Αυτό λέω κ εγώ σε όσους μου λένε αυτά δεν γίνονται...:whistle:

Αισθάνεσαι μεγάλη χαρά και ανακούφιση όταν και το πιο ασήμαντο όνειρό σου πραγματοποιείται!

Όσο για τις φωτό με το γκαράζ.....:shok::shok: Μακάρι όλοι οι "ψυχάκιδες" να είχαμε κάτι ανάλογο! thumb

gnx
29-09-10, 07:59
Αυτες οι πενσες που κρεμονται κανουν για να βγάζουν και δόντια; Να προπονηθείς γιατι η 6η Οκτωβριου πλησιάζει, χαχα!

Ευχομαι να το χαρεις Γιανναρε

Z4 DCT
29-09-10, 08:13
Το γκαράζ σου Γιάννη είναι ένας χώρος που μπορείς να περάσεις πολλές ώρες όμορφα και ξένιαστα. Να ξεφεύγεις λίγο από το άγχος και τη καθημερινότητα.

Αν είχα τη δυνατότητα για κάτι αντίστοιχο, το μόνο που θα πρόσθετα θα ήταν ένα καθιστικό (ίσως και ένα ψυγείο με μπυρες), ώστε να μπορώ να φιλοξενώ τους φίλους μου για 'cars & coffee'.

Μπράβο για το μεράκι σου !!!

Εκει ειναι Κωστα απλα ειναι πισω απο την πορτα.....:whistle:

Z4 DCT
29-09-10, 08:14
Μπραβο Γιαννη!!!!:thumbsup:

Τωρα ελπιζω αυτη η ταξη και η καθαριοτητα να ειναι παντα παρων σ'αυτο το γκαραζ αλλα και στο οχημα βεβαιως!!!:thumbsup:

Εχω μεγαλο θεμα με αυτην την κυρια Αρη!!!!thumbthumb

Z4 DCT
29-09-10, 08:15
Μερακλής είσαι μπράβο.

Ελπίζω να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία και να μην τα έχεις μόνο για μόστρα :shok:

Αλεξη προσπαθω...δεν ειμαι και πολυ του χεριου αλλα μου αρεσει και προσπαθω....:original:

NickE60
29-09-10, 08:18
Αλεξη προσπαθω...δεν ειμαι και πολυ του χεριου αλλα μου αρεσει και προσπαθω....:original:

χαχαχαχαχα ..δυναμόκλειδο δεν βλέπω!! :whistle: :th_Laie_67-1:

Vasilis
29-09-10, 08:18
κωστη...προσφερει πολλα περισσοτερα απο εναν καφε κ ενα κρυο νερακι το γκαραζ του Γιαννη...πιστεψε με!:whistle:

για ευνοητους λογους φαινονται οσα πραγματα πρεπει στην παραπανω φωτο...thumb

το μονο που θα πω ειναι οτι αν το δειτε ζωντανα, θα κανετε οπως κανουν στην διαφημιση της μπυρας HEINEKEN οι αντρες οταν βλεπουν το ψυγειο ντουλαπα με τις μπυρες...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

σημ....εγω παντως ετσι εκανα......:shok::whistle::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
29-09-10, 08:20
χαχαχαχαχα ..δυναμόκλειδο δεν βλέπω!! :whistle: :th_Laie_67-1:

Εχω παραγγειλει ρε Νικολα απο την wyrth.....ειχε ενα στο σεντερ κοντα μου αλλα ηταν τεραστιο!!

Konstantinos E60
29-09-10, 08:22
Πω...πω !!!! Το τελείωσες ρε θηρίο.Γερός να είσαι και να το χαίρεσαι !!!

Υ.Γ
1.Αυτό το ρημαδιασμένο το πάτωμα θα μου πεις τελικά τι είναι !!!
2.Το φυσιτήρι για τα φύλλα μπορείς να το χρησιμοποιεις και για το στέγνωμα
του αυτοκινήτου.Τώρα με την κότα κάνει απίστευτη δουλειά thumb
3.Το ψαροκόκκαλο τα σπάει........

Z4 DCT
29-09-10, 08:25
Πω...πω !!!! Το τελείωσες ρε θηρίο.Γερός να είσαι και να το χαίρεσαι !!!

Υ.Γ
1.Αυτό το ρημαδιασμένο το πάτωμα θα μου πεις τελικά τι είναι !!!
2.Το φυσιτήρι για τα φύλλα μπορείς να το χρησιμοποιεις και για το στέγνωμα
του αυτοκινήτου.Τώρα με την κότα κάνει απίστευτη δουλειά thumb
3.Το ψαροκόκκαλο τα σπάει........


Το Νο1...παλι ξεχασα να δω:whistle:
Το Νο2 το σκεφτικα και μαλλον κανει τρελη δουλεια!!!!!:thumbsup:

Monsta
29-09-10, 08:48
2.Το φυσιτήρι για τα φύλλα ...

Πάρε ένα μικρό κομπρεσέρ ρε συ με ένα λάστιχο και λεπτό ακροφύσιο να σου βγάζει όλα τα νερά από τις τσιμούχες, γωνίες κτλ... :original:

Z4 DCT
29-09-10, 08:54
Πάρε ένα μικρό κομπρεσέρ ρε συ με ένα λάστιχο και λεπτό ακροφύσιο να σου βγάζει όλα τα νερά από τις τσιμούχες, γωνίες κτλ... :original:

Πλακα κανω ρε Κωστα...αχαχαχα

Το εχω προγραμματισει!! απλα επειδη δεν θελω να κανω προχειροδουλεια, εχω κανονισει με τον υδραυλικο να μου περασει σωληνα απο τον παγκο που θα ειναι το κομπρεσερ και να τον τρεξει μεχρι εξω απο το παρκιν, οποτε θα μου προσθεσει και τρεις ταχειας συνδεσης-αποσυνδεσης ανταπτορες (2μεσα και 1εξω) για να μην κουβαλαω συνεχως το κομπρεσερ, απλα να βαζω το ευκαμπτο οπου θελω!!!thumbthumb

Χρίστος
29-09-10, 08:56
δε βλεπω ροποκλειδα, δε βλεπω μεγκενη, δε βλεπω γρυλο, δε βλεπω σεγα, δε βλεπω λαμπα με ευελικτο λαιμο στο παγκο.

Αντε αντε.....

Vasilis
29-09-10, 08:57
Πλακα κανω ρε Κωστα...αχαχαχα

Το εχω προγραμματισει!! απλα επειδη δεν θελω να κανω προχειροδουλεια, εχω κανονισει με τον υδραυλικο να μου περασει σωληνα απο τον παγκο που θα ειναι το κομπρεσερ και να τον τρεξει μεχρι εξω απο το παρκιν, οποτε θα μου προσθεσει και τρεις ταχειας συνδεσης-αποσυνδεσης ανταπτορες (2μεσα και 1εξω) για να μην κουβαλαω συνεχως το κομπρεσερ, απλα να βαζω το ευκαμπτο οπου θελω!!!thumbthumb

:shok::hyper::worthy::bye:


εισαι πολυ μπροστα ρε μπαγασα....

Vasilis
29-09-10, 08:58
δε βλεπω ροποκλειδα, δε βλεπω μεγκενη, δε βλεπω γρυλο, δε βλεπω σεγα, δε βλεπω λαμπα με ευελικτο λαιμο στο παγκο.

Αντε αντε.....

εγω τα χω ολα αυτα....:shok:

αλλα δεν εχω τετοιο γκαραζ ρε πουτη μου....:ranting2:

Z4 DCT
29-09-10, 08:58
δε βλεπω ροποκλειδα, δε βλεπω μεγκενη, δε βλεπω γρυλο, δε βλεπω σεγα, δε βλεπω λαμπα με ευελικτο λαιμο στο παγκο.

Αντε αντε.....

Διαβασε και παραπανω ρε.....
Ροποκλειδο παραγγειλα,μεγκενη ξεχασα να παρω και σεγα δε την γουσταρω ουτε να την βλεπω.....εχω λιμα για τα νυχιαthumb

Monsta
29-09-10, 09:20
Πλακα κανω ρε Κωστα...αχαχαχα

Το εχω προγραμματισει!! απλα επειδη δεν θελω να κανω προχειροδουλεια, εχω κανονισει με τον υδραυλικο να μου περασει σωληνα απο τον παγκο που θα ειναι το κομπρεσερ και να τον τρεξει μεχρι εξω απο το παρκιν, οποτε θα μου προσθεσει και τρεις ταχειας συνδεσης-αποσυνδεσης ανταπτορες (2μεσα και 1εξω) για να μην κουβαλαω συνεχως το κομπρεσερ, απλα να βαζω το ευκαμπτο οπου θελω!!!thumbthumb

Σωστοοοοοός !!! :thumbsup:

yodas
29-09-10, 11:39
αφού δεν μπορείς να βιδώσεις βίδα τι ασχολείσαι....παρόλαυτα πανέμορφο....

Z4 DCT
29-09-10, 11:41
αφού δεν μπορείς να βιδώσεις βίδα τι ασχολείσαι....παρόλαυτα πανέμορφο....

Ελα ρε μη με κραζεις....ειπαμε προσπαθω να μαθω:thumbsup:

yodas
29-09-10, 11:59
τσαμπα λεφτα....επερνες ενα 335

Z4 DCT
29-09-10, 12:00
τσαμπα λεφτα....επερνες ενα 335

Ολα στον καιρο τους Γιωργο......thumb

GM6
29-09-10, 12:00
Mπραβο, τελειο....:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

yodas
29-09-10, 12:57
ποιον καιρο ρε φίλε έτσι όπως τα κάνανε σε 2-3 χρόνια μόνο πατίνια θα έχει έξω...και αυτά κινέζικα

bill_m3
29-09-10, 12:59
Δεν καταλάβατε γιατί το κάνει αυτό!!!



Λοιπόν ο φίλος Γιάννης τα φτιάχνει όλα αυτά για τους φίλους του, λέει κάποιου δεν πιάνουν τα χεράκια του ( Βασίλης 330 :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:) θα έρθει εδώ και θα τον κοιτάω!!!!


Μπράβο και πάλι ρε Γιάννη!!!

Z4 DCT
29-09-10, 13:01
Δεν καταλάβατε γιατί το κάνει αυτό!!!



Λοιπόν ο φίλος Γιάννης τα φτιάχνει όλα αυτά για τους φίλους του, λέει κάποιου δεν πιάνουν τα χεράκια του ( Βασίλης 330 :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:) θα έρθει εδώ και θα τον κοιτάω!!!!


Μπράβο και πάλι ρε Γιάννη!!!

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΤΣΙ!!!!!!
(αν και μεταξυ μας ειδες....ολα τα χαλαει...χιχιχι)

Monsta
29-09-10, 13:06
Χμμμμ πλάκα πλάκα μπορείς να βγάλεις καλά λεφτά από αυτό το οργανωμένο γκαράζ :whistle:

EDIT: Να σου βάλω μια ΤΑΜΠΕΛΑ απ έξω ??? LOL !!!

Z4 DCT
29-09-10, 13:07
Χμμμμ πλάκα πλάκα μπορείς να βγάλεις καλά λεφτά από αυτό το οργανωμένο γκαράζ :whistle:

πλακα πλακα....ουτε για πλακα!!!!!:original: (να μου λερωνουν τα εργαλεια).....

Stamatis
29-09-10, 15:45
Γιάννη, υπάρχουν κάποια πράγματα ακόμα για τα οποία αξίζει να ξοδέψεις.

αεροσυμπιεστής

https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=26_128&products_id=921

σετ για αεροσυμπιεστή - καθαρίζει, φυσάει, φουσκώνει λάστιχα - βάφει και πλένει
https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=26_128&products_id=923

Τροφοδοτικό μπαταρίας (την κρατάει ζωντανή όσο το αμάξι είναι ακίνητο)
https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=54_55&products_id=112

Πλυστικό
https://www.karcher.gr/gr/Products/epaggelmatik__biomichanik_prgramma/michanmata_katharismo_ypsil_pesi/michanmata_katharismo_ypsil_pesi_kroy_nero/michanmata_katharismo_ypsil_pesi_kroy_nero_seir_co mpact/15141510.htm

και άσε τα εργαλεία στην άκρη.
Ας κάνουμε αυτά που ξέρουμε και αυτά που γουστάρουμε αρχικα.
Το να μην έχεις ροπόκλειδο αεροδιαστελόμενο για να ρυθμίζεις Vanos, δεν πειράζει, δεν χάνεις και τίποτα.

Α και όπως είπα και προηγουμένως, κανένα γκαράζ δεν είναι πληρες αν δεν έχει μέσα τουλάχιστον ένα από ΑΥΤΑ (https://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/garaged-scooters-vespa-6.jpg)

Nino
29-09-10, 16:02
για να ολοκληρωθει το γκαραζ πρεπει να βαλεις και ενα ιονιστη αερος....:th_Laie_67-1:

ΥΓ. παρε και μερικους πολλαπλασιαστες...ολο και καπου θα χρειαστουν χαχαχαχα:hystericalbs1::hystericalbs1:

fanisk
29-09-10, 16:03
Σταματη επειδη σκεφτομουν και εγω για αγορα αεροσυμπιεστη μαζι με τα παρελκομενα του, μιας και τον ανεφερες.. αυτος στο link επαρκει για να φουσκωνεις λαστιχα, να φυσας, κλπ κλπ ή καθε 2 λεπτα θα περιμενεις να γεμισει αερα?

Οποιος γνωριζει ας πει 2 πραγματα για αυτους, ποια χαρακτηριστικα ειναι αξια προσοχης, τι να αποφυγουμε, κλπ.

Τενκ κιου!

Konstantinos E60
29-09-10, 16:04
Σταματη επειδη σκεφτομουν και εγω για αγορα αεροσυμπιεστη μαζι με τα παρελκομενα του, μιας και τον ανεφερες.. αυτος στο link επαρκει για να φουσκωνεις λαστιχα, να φυσας, κλπ κλπ ή καθε 2 λεπτα θα περιμενεις να γεμισει αερα?

Οποιος γνωριζει ας πει 2 πραγματα για αυτους, ποια χαρακτηριστικα ειναι αξια προσοχης, τι να αποφυγουμε, κλπ.

Τενκ κιου!

Για αυτά που λες αρκεί και με το παραπάνω.thumb

Konstantinos E60
29-09-10, 16:06
Γιάννη, υπάρχουν κάποια πράγματα ακόμα για τα οποία αξίζει να ξοδέψεις.

αεροσυμπιεστής

https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=26_128&products_id=921

σετ για αεροσυμπιεστή - καθαρίζει, φυσάει, φουσκώνει λάστιχα - βάφει και πλένει
https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=26_128&products_id=923

Τροφοδοτικό μπαταρίας (την κρατάει ζωντανή όσο το αμάξι είναι ακίνητο)
https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=54_55&products_id=112

Πλυστικό
https://www.karcher.gr/gr/Products/epaggelmatik__biomichanik_prgramma/michanmata_katharismo_ypsil_pesi/michanmata_katharismo_ypsil_pesi_kroy_nero/michanmata_katharismo_ypsil_pesi_kroy_nero_seir_co mpact/15141510.htm

και άσε τα εργαλεία στην άκρη.
Ας κάνουμε αυτά που ξέρουμε και αυτά που γουστάρουμε αρχικα.
Το να μην έχεις ροπόκλειδο αεροδιαστελόμενο για να ρυθμίζεις Vanos, δεν πειράζει, δεν χάνεις και τίποτα.

Α και όπως είπα και προηγουμένως, κανένα γκαράζ δεν είναι πληρες αν δεν έχει μέσα τουλάχιστον ένα από ΑΥΤΑ (https://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/garaged-scooters-vespa-6.jpg)

Εκτος απο τον φορτιστή μπαταρίας και τις Βεσπες όλα τα υπόλοιπα
τα έχω.
Το γκαραζ μου λείπει :ranting2:

Stamatis
29-09-10, 16:06
Σταματη επειδη σκεφτομουν και εγω για αγορα αεροσυμπιεστη μαζι με τα παρελκομενα του, μιας και τον ανεφερες.. αυτος στο link επαρκει για να φουσκωνεις λαστιχα, να φυσας, κλπ κλπ ή καθε 2 λεπτα θα περιμενεις να γεμισει αερα?

Οποιος γνωριζει ας πει 2 πραγματα για αυτους, ποια χαρακτηριστικα ειναι αξια προσοχης, τι να αποφυγουμε, κλπ.

Τενκ κιου!

Οτιδήποτε με μοτέρ απο 1.5 ιππους και πάνω και δοχείο 25 λίτρα είναι επαρκέστατο για οικιακή χρήση - λάστιχα, φύσημα κτλ.

Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα έξτρα μακρύ λάστιχο για να κάνεις τη δουλειά σου.

Το Α και το Ω είναι η αντιπροσωπεία και το σέρβις (γιατί χαλάνε, όχι συχνά, αλλά χαλάνε).

Ενας μεταφερόμενος συμπιεστής σαν τον αποπάνω είναι σούπερ για όλες τις δουλειές.

Stamatis
29-09-10, 16:10
Εκτος απο τον φορτιστή μπαταρίας και τις Βεσπες όλα τα υπόλοιπα
τα έχω.
Το γκαραζ μου λείπει :ranting2:
Νε δεις που μολις παρεις ΚΑΙ βεσπα, θα βρεθει και γκαραζ!

fanisk
29-09-10, 16:20
Με αυτα καλυπτουμε και ξεχναμε το θεμα του αεροσυμπιεστη για παντα, σωστα?

https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=26_128&products_id=922

https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=26_128&products_id=923

https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=26_128&products_id=1059

Για 70€ διαφορα νομιζω πως αξιζει τα διπλασια λιτρα.

Χμ... :mpaks: ??? :hystericalbs1:

Z4 DCT
29-09-10, 20:35
Γιάννη, υπάρχουν κάποια πράγματα ακόμα για τα οποία αξίζει να ξοδέψεις.

αεροσυμπιεστής

https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=26_128&products_id=921

σετ για αεροσυμπιεστή - καθαρίζει, φυσάει, φουσκώνει λάστιχα - βάφει και πλένει
https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=26_128&products_id=923

Τροφοδοτικό μπαταρίας (την κρατάει ζωντανή όσο το αμάξι είναι ακίνητο)
https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=54_55&products_id=112

Πλυστικό
https://www.karcher.gr/gr/Products/epaggelmatik__biomichanik_prgramma/michanmata_katharismo_ypsil_pesi/michanmata_katharismo_ypsil_pesi_kroy_nero/michanmata_katharismo_ypsil_pesi_kroy_nero_seir_co mpact/15141510.htm

και άσε τα εργαλεία στην άκρη.
Ας κάνουμε αυτά που ξέρουμε και αυτά που γουστάρουμε αρχικα.
Το να μην έχεις ροπόκλειδο αεροδιαστελόμενο για να ρυθμίζεις Vanos, δεν πειράζει, δεν χάνεις και τίποτα.

Α και όπως είπα και προηγουμένως, κανένα γκαράζ δεν είναι πληρες αν δεν έχει μέσα τουλάχιστον ένα από ΑΥΤΑ (https://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/garaged-scooters-vespa-6.jpg)

Σταματη συμπιεστη θα παρω μολις γινει η εγκατασταση του σωληνα αερα,τωρα για εκκινητη μπαταριας το ειχα υπ οψιν μου αλλα για συντηρητη δεν το ειχα σκεφτει φιλε και σε ευχαριστω!!!!thumb

Monsta
29-09-10, 20:51
Σταματη επειδη σκεφτομουν και εγω για αγορα αεροσυμπιεστη μαζι με τα παρελκομενα του, μιας και τον ανεφερες.. αυτος στο link επαρκει για να φουσκωνεις λαστιχα, να φυσας, κλπ κλπ ή καθε 2 λεπτα θα περιμενεις να γεμισει αερα?

Οποιος γνωριζει ας πει 2 πραγματα για αυτους, ποια χαρακτηριστικα ειναι αξια προσοχης, τι να αποφυγουμε, κλπ.

Τενκ κιου!

Τα 50 λίτρα είναι αστεία χωρητικότητα Φάνη. Το μηχανάκι θα δουλεύει ασταμάτητα, αν είσαι λίγο απαιτητικός. Γι αυτό και δεν προορίζονται για επαγγελματική χρήση. Για να φυσήξεις τ αμάξι 2-3 λεπτά όμως μια χαρούλα θα είναι.

Γιάννη όταν έρθει ή ώρα για ακροφύσια, θα σου πω τι να ψωνίσεις - όχι αυτές τις αηδίες (τα μεταλλικά πιστόλια).

Z4 DCT
29-09-10, 20:54
Γιάννη όταν έρθει ή ώρα για ακροφύσια, θα σου πω τι να ψωνίσεις - όχι αυτές τις αηδίες (τα μεταλλικά πιστόλια).

ΤΕΝ ΚΙΟΥ!!!!!:thumbsup:

Stamatis
29-09-10, 21:08
Φανη μην ακους τον Κωστα
Ειναι ανωμαλος

Προχωρα εισαι οκ. Τα ιδια εχω και εγω.


Ρε συ Κωστα, να φυσηξουμε κανα ταμπλω και να φουσκωσουμε τα λαστιχα θεμε, οχι μα βαψουμε καραβι.

Σαφως και τι ιδανικο ειναι 10 αλογα και 200 λιτρα βαρελι, αλλα τι να το κανουμε;

Α μην ξεχασω, φουσκωμουμε τα λαστιχα με τον συμπιεστη, αλλα μετραμε πιεση οχι με το δικο του οργανο, αλλα με ενα φορητο της radio shack η της μισλεν, ωστε να το εχουμε παντα μαζι μας και να ειναι οι πιεσεις ιδιες, γιατι μπορει ενα αλλο εργαλειο να εχει αλλες ενδειξεις πχ στα βενζιναδικα.
Πιεση ελαστικων μετραμε παντα με το ιδιο φορητο οργανο.

Monsta
29-09-10, 21:53
Φανη μην ακους τον Κωστα
Ειναι ανωμαλος

Προχωρα εισαι οκ. Τα ιδια εχω και εγω.


Ρε συ Κωστα, να φυσηξουμε κανα ταμπλω και να φουσκωσουμε τα λαστιχα θεμε, οχι μα βαψουμε καραβι.

Σαφως και τι ιδανικο ειναι 10 αλογα και 200 λιτρα βαρελι, αλλα τι να το κανουμε;

Α μην ξεχασω, φουσκωμουμε τα λαστιχα με τον συμπιεστη, αλλα μετραμε πιεση οχι με το δικο του οργανο, αλλα με ενα φορητο της radio shack η της μισλεν, ωστε να το εχουμε παντα μαζι μας και να ειναι οι πιεσεις ιδιες, γιατι μπορει ενα αλλο εργαλειο να εχει αλλες ενδειξεις πχ στα βενζιναδικα.
Πιεση ελαστικων μετραμε παντα με το ιδιο φορητο οργανο.

Nαι ρε μα αυτό είπα πιο πάνω, ότι είναι μια χαρά (για τον Φάνη).

Απλά επειδή ο Γιαννάκης είναι παλαβός μπορεί παρασυρθεί και ν αρχίσει να κάνει αερογραφιές στους τοίχους του γκαράζ....:whistle: Και τότε δε θα του φτάσουν οι 2 ίπποι και τα 50 lt.

Γιάννη μη τους ακούς, βάλε ένα 3-φασικό από τη αρχή να τελειώνεις αγορίνα. :hystericalbs1:

Stamatis
29-09-10, 22:03
Καλά ο Γιαννης θα σου φέρει το πιεστικό για Κεραμικότ, κάρμπον και μετά θα του βάλει ESS για να πιάνει 40 μπαρ.

Ευκολα.

Monsta
29-09-10, 22:16
Καλά ο Γιαννης θα σου φέρει το πιεστικό για Κεραμικότ, κάρμπον και μετά θα του βάλει ESS για να πιάνει 40 μπαρ.

Ευκολα.


Ε ναι. Θα χει κάνει τη μλκ και θα χει πάρει το 'base' μοντέλο, αντί να πάρει το 'καλό' 3-φασικό από την αρχή (δλδ το Μ3) και θα πληρώνει κερατιάτικα εξτρά. :hystericalbs1:

Σόρρυ ρε Γιαννάκο που σου χαλάμε το θρεντ....δε γράφω άλλο.

scania124
29-09-10, 22:35
συμπεθερε το εχεις κανει Τ Ε Λ Ε Ι Ο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thumbsup:

εκει θα πινουμε τα ουισκια το βραδυ?????
ασχετα αμα δεν πινω!!!!!:hystericalbs1:

gnx
30-09-10, 07:57
Λοιπόν εχτές ειπα να παραγγείλω το παρακάτω για να τακτοποιησω λιγο το γκαραζ μου.

https://www.tirerack.com/accessories/detail.jsp?ID=164

Επειδή δεν εβρισκα πως παραγγέλνεις εκτος ΗΠΑ, βρηκα τον κατασκευαστή

https://www.hyloft.com/products-by-category/wall-storage.html

ο οποιος μου ζητησε $464 μεταφορικά!

Εχουμε στο φορουμ καποιο σιδερα ή κάτι άλλο που θα μπορούσε να φτιάξει αυτό;

https://www.hyloft.com/images/installation_instructions/01000.pdf

Vasilis
30-09-10, 08:45
Λοιπόν εχτές ειπα να παραγγείλω το παρακάτω για να τακτοποιησω λιγο το γκαραζ μου.

https://www.tirerack.com/accessories/detail.jsp?ID=164

Επειδή δεν εβρισκα πως παραγγέλνεις εκτος ΗΠΑ, βρηκα τον κατασκευαστή

https://www.hyloft.com/products-by-category/wall-storage.html

ο οποιος μου ζητησε $464 μεταφορικά!

Εχουμε στο φορουμ καποιο σιδερα ή κάτι άλλο που θα μπορούσε να φτιάξει αυτό;

https://www.hyloft.com/images/installation_instructions/01000.pdf




παρα πολυ ωραιο...αλλα τρελά λεφτα ζηταει ο φιλος!

παρε τα μετρα ακριβως...ψαξε λιγο στο ''βοηθεια μεταξυ μας'' αν καποιος ασχολειται με τετοιου ειδους κατασκευες...αν οχι πηγαινε σε εναν σιδερα !

θα σου στοιχισει τα μισα λεφτα (φανταζομαι)

εγω εχω σιδερα στην γειτονια μου στον Πειραια...αν σε εξυπηρετει να σε συστησω!


νομιζω οτι με...στραντζαριστο θα μπορουσες να κανεις τελεια δουλεια κ ελαφρια κατασκευη!

(σωστα δεν το λεω?)

Stamatis
30-09-10, 08:55
Praktiker.

spar@
30-09-10, 15:37
ρε παιδια τα ειπατε ολα εκτος απ το πιο σημαντικο που ειδα οτι δεν υπαρχει στο γκαραζ, οι γυμνες στον τοιχο??? που ειναι??? και κανενα yugogralle ημερολογιο???? απαπα, πως θα γινει δουλεια χωρις αυτα...???


υ.γ ζηλευω ζηλευω, να το χαρεις φιλε μου και να το κανεις οπως το θες! ειναι ενας πολυ ωραιος χωρος, απλα ειναι χαμηλοταβανο δεν χωραει ανυψωτικο...(ο καθενας με τα βιτσια του) αχχαχχαχαχχα

gnx
30-09-10, 15:47
Ναι ναι, γυμνοστηθες με αστερακια και τρεχω με 70 και με μυρινα!

mitsos_chania
30-09-10, 15:51
Λοιπόν εχτές ειπα να παραγγείλω το παρακάτω για να τακτοποιησω λιγο το γκαραζ μου.

https://www.tirerack.com/accessories/detail.jsp?ID=164

Επειδή δεν εβρισκα πως παραγγέλνεις εκτος ΗΠΑ, βρηκα τον κατασκευαστή

https://www.hyloft.com/products-by-category/wall-storage.html

ο οποιος μου ζητησε $464 μεταφορικά!

Εχουμε στο φορουμ καποιο σιδερα ή κάτι άλλο που θα μπορούσε να φτιάξει αυτό;

https://www.hyloft.com/images/installation_instructions/01000.pdf

Δεν παρατηρησα ποσο το πουλαει,αλλα ετσι οπως το βλεπω δεν κανει ουτε 100¤.

Z4 DCT
02-10-10, 15:27
Γιάννη, υπάρχουν κάποια πράγματα ακόμα για τα οποία αξίζει να ξοδέψεις.

αεροσυμπιεστής

https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=26_128&products_id=921

σετ για αεροσυμπιεστή - καθαρίζει, φυσάει, φουσκώνει λάστιχα - βάφει και πλένει
https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=26_128&products_id=923

Τροφοδοτικό μπαταρίας (την κρατάει ζωντανή όσο το αμάξι είναι ακίνητο)
https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=54_55&products_id=112

Πλυστικό
https://www.karcher.gr/gr/Products/epaggelmatik__biomichanik_prgramma/michanmata_katharismo_ypsil_pesi/michanmata_katharismo_ypsil_pesi_kroy_nero/michanmata_katharismo_ypsil_pesi_kroy_nero_seir_co mpact/15141510.htm

και άσε τα εργαλεία στην άκρη.
Ας κάνουμε αυτά που ξέρουμε και αυτά που γουστάρουμε αρχικα.
Το να μην έχεις ροπόκλειδο αεροδιαστελόμενο για να ρυθμίζεις Vanos, δεν πειράζει, δεν χάνεις και τίποτα.

Α και όπως είπα και προηγουμένως, κανένα γκαράζ δεν είναι πληρες αν δεν έχει μέσα τουλάχιστον ένα από ΑΥΤΑ (https://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/garaged-scooters-vespa-6.jpg)

Για να αλλαζω ζαντες με το αεροκλειδο, ποσο δυναμη πρεπει να εχει το κοπμπρεσερ?? 2 ιππων φτανει?

Z4 DCT
02-10-10, 15:39
Για να αλλαζω ζαντες με το αεροκλειδο, ποσο δυναμη πρεπει να εχει το κοπμπρεσερ?? 2 ιππων φτανει?

Φτανει οριακα το βρηκα...οποτε παμε για 2,2.....

Monsta
02-10-10, 16:07
Θα πας να πιάσεις δουλειά στα πιτ της F1 και θες να κάνεις εξάσκηση ?

Z4///M
10-10-10, 20:13
που ειναι οι φωτο οεο ??

Z4 DCT
10-10-10, 22:24
που ειναι οι φωτο οεο ??
Θα μπουν συντομα αλλες...

Eleni
18-05-11, 05:35
...δυο πραγματα εχω να προσθεσω...


1.ειναι ωραιο να βλεπεις τα ονειρα να πραγματοποιουνται σε ανθρωπους που τα αξιζουν!!!

2....οι φωτο αδικουν το γκαραζ...δεν ξερω τι φταιει αλλα οταν το δεις live , ονειρευσαι να πραγματοποιηθει κ το δικο σου ονειρο...


Να σαι καλα Γιαννακο κ να χαιρεσαι την οικογενεια κ τα υπαρχοντα σου...!:thumbsup:
οι φωτογραφιες ειναι απο Καστρο προς Γυρα......??????

Eleni
18-05-11, 05:43
παιδια που μπορεις να βρεις αζωτο (nitrogen) για συμπληρωση στα λαστιχα?

PANOS-E60
18-05-11, 08:35
παιδια που μπορεις να βρεις αζωτο (nitrogen) για συμπληρωση στα λαστιχα?

Τα περισσότερα βουλκανιζατέρ έχουν Ελένη.

DionisisM5
18-05-11, 10:14
Μπραβο γιαννακο......Μ'αρεσει ετσι οπως το εφερες το θεμα!!!!!thumb