PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο πίσω να σας πάω? 80s



Stamatis
07-01-10, 22:33
Σήμερα βάζω μπρος τη μηχανή του χρόνου.

Πόσο πίσω θέλετε να πάμε?
(ανεβαίνει poll)

Stamatis
07-01-10, 22:36
Διαλέξτε την εποχή που θέλετε να αρχίσει η ιστορία που θα πούμε.

Ο καθένας έχει μια επιλογή.

Ψηφίζουμε σήμερα, αύριο ξεκινάμε.

Kostas_1
07-01-10, 22:38
70's για να θυμομαστε και τιποτε.

Stathis
07-01-10, 22:39
80s. αυτα ζησαμε, αυτα ξερουμε, γι αυτα θα πουμε...

Stamatis
07-01-10, 22:40
Ελα διαλέχτε, έχω ωραίες ιστορίες, με αμάξια, γκόμενες, καστρολ και βαλβολίνες.

ZWMZ
07-01-10, 22:40
80's με την (ομορφη) κιτσαδουρα του

scania124
07-01-10, 22:41
80......τοτε γεννηθηκα.....θελω να δω τι εχασα....

BILL007
07-01-10, 23:23
80......τοτε γεννηθηκα.....θελω να δω τι εχασα....

Δεκαετία 80 και εγώ προς το τέλος...Θέλω να δω και εγώ τι έχασα...heheheh!!!!

YAMAHA XT + KONTΡΕΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ...:shok::drive:


https://www.youtube.com/watch?v=HARyIJOMuB0&feature=related

z3 2.2
08-01-10, 00:30
70's γιατι αυτη την εποχη την εχω αποθημενο.
θα ηθελα να ζω στα 70's....μου ταιριαζει και λατρευω και τα αυτοκινητα της εποχης

ΦΑΝΗΣ
08-01-10, 00:35
Δεκαετία του 80' ήθελα να επιλέξω,αλλά και η τότε εποχή με τις Disco έσκιζε,τα τρελά ραντεβουδάκια στα παρκάκια,τα πάρτυ (μπουκάλα,πυθία κλπ.) τακτικές σχολικές εξορμήσεις προς τα DiscoBar,και αν εκείνη την εποχή είχαμε και καμιά μπέμπα θα κάναμε τρελά γούστα,πάντος πολύ ωραία χρόνια μιας και περάσαμε καλά,αν και για μένα η καλύτερη περίοδος ήταν 89-92 λίγο πρίν φύγω φαντάρος,να ναι καλά η δουλειά τότε που μας άνοιξε τα μάτια....:shok:

NickE60
08-01-10, 00:57
μπαρμπαρελα..... ροδα τσαντα και κοπανα και μαρσαρω τη χουσκβαρνα..... XR ήταν και συνέχεια όρθιο .....αχχχχχ


https://www.youtube.com/watch?v=y_DvZ8p6rsc

Samaro
08-01-10, 01:06
Θα πούμε ιστορίες εγχώριες η αλλοδαπές η και τα δυό ;;
Θα έλεγα '60 αν ήταν όλη η δεκαετία καλή.
Πιστεύω όμως ότι αυτή του '70 ήταν πιό παλιά, πιό τρελή, αλλά και πιο κοντά μας γενικά.
Ιδιαίτερα θα έλεγα, για τα αυτοκινητιστικά δρώμενα,

Vasilis
08-01-10, 02:14
ψηφισα '70s .....για το μαλλι κ το κουνουπιδι.....:th_Laie_67-1:μη γελας εσυ σταθακη......
αλλα θα προτιμουσα τα '80s........οτι αποφασισετε ομως μεσα ειμαι......!:thumbsup::thnx:

stratos
08-01-10, 03:38
Γεννήθηκα το 1987 οπότε ψηφίζω '80s.

Τότε γεννήθηκε η κόντρα στην βούτα και στα καλά λημέρια

Χρίστος
08-01-10, 06:15
τα ιδια με το κρανιοφορο γατι απο πανω μου!!!!

m-power_01
08-01-10, 07:43
Θελω να με πας πισω στο μελλον
https://blogs.phillyburbs.com/news/intelligencer/wp-content/blogs.dir/4/files/2009/June/Saturday/back.jpg

Nick bmwlover
08-01-10, 10:37
Ψηφισα 80's γιατι ειναι πιο κοντα στην γεννηση μου,και απ'οτι θυμαμαι απο μουσικες κασσετες και βυνιλλια και κατι ξεθωριασμενες εγχρωμες ταινιες στην τηλεοραση οι εποχες εκεινες ειχαν κατι διαφορετικο απο το σημερα,ακομη και εγω θυμαμαι την ζωη μου διαφορετικη απο αυτη του σημερα,ηταν ξεχωριστα ομορφα...

Stamatis
08-01-10, 12:18
Ο κυρ Νίκος μεγάλωσε τη δεκαετία του 40. Πείνα, πόλεμος και μιζέρια.
Έπαιξε τα πρώτα του παιχνίδια στον Βοτανικό και έφαγε το πρώτο του ξύλο στο Αιγάλεω.
Γνώρισε την γυναίκα του τη Βάσω το 60 σε μια εκδρομή στο Σκαραμαγκά και την παντρεύτηκε δυο χρόνια αργότερα. Ο γάμος έγινε στο χωριό της στην Ήπειρο και αμέσως μετά με κάτι λίγα λεφτά που πήρε προίκα πιάσανε ένα σπίτι στο Περιστέρι.
Τρία δωμάτια από πάνω και ένα μαγαζί από κάτω.
Το μαγαζί το έκανε συνεργείο.
Αυτό ήξερε, αυτό έκανε.
Ο κυρ Νίκος ήταν καλός μηχανικός. Έμαθε την τέχνη πλάι στον πατέρα του, στα εργοτάξια του Κηφισού, στην αρχή με ντίζελ φορτηγά, ύστερα με αυτοκίνητα της περιοχής.
Το χαρτί της εκπαίδευση στο νυχτερινό σχολείο και η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ήταν πάνω από τον πάγκο του στο μαγαζί.
Γραφείο δεν είχε, δεν ήξερε τι να το κάνει έτσι και αλλιώς.
Ότι χαρτιά χρειαζόταν τα έβαζε σε ένα συρτάρι του πάγκου.
Τις παραγγελίες τις έγραφε πίσω από το πακέτο των τσιγάρων του, Άσσος κασετίνα.
Αυτές οι κασετίνες ήταν πολύ χρήσιμες.
Είχε ένα συρτάρι τέτοιες με σημειώσεις.
Το καρμπυρατέρ του Μενέλαου, το διαφορικό του Δημήτρη, όλες οι δουλειές που είχε κάνει, σε ένα αρχείο από πλάτες πακέτων, που μόνο αυτός καταλάβαινε και μόνο αυτός μπορούσε να βρει άκρη.

Σήμερα το πρωί δεν του πήγαινε καλά η μέρα.
Η Βάσω ήθελε να πάρουν βίντεο να βλέπει ταινίες, ο γιος του που ήταν φαντάρος τον είχε πάρει τηλέφωνο πως θέλει λεφτά και η κόρη του από το πρωί είχε βάλει το κασετόφωνο και άκουγε τραγούδια.

Ο κυρ Νίκος ήταν απλός άνθρωπος, μεγάλωσε την εποχή που οι άντρες είχαν βρώμικα νύχια και σκληρά χέρια, την Κυριακή έβγαζε τη φόρμα και φόραγε παντελόνι και πουκάμισο, από πάνω έβαζε ένα δερμάτινο μπουφάν και πριν φύγει από το σπίτι έβαζε και κολόνια Ακουα Βέλβα.
Με αυτή την κολόνια όμως είχε κόλλημα. Δεν την πολυγούσταρε. Μια τέτοια του είχε κάνει δώρο η γυναίκα του, χρόνια πίσω και όποτε του τελείωνε αμέσως του έπαιρνε καινούργιο μπουκάλι.
Να βάλεις την κολόνια σου το φώναζε όποτε πήγαινε να το σκάσει απαρφουμάριστος.
Και στο καφενείο που πήγαινε του κάνανε οι άλλοι πλάκα.
Καλώς τον Νίκο με τις κολόνιες του και τα μυρωδικά του.
Τι να κάνει όμως τη φόραγε.

Όμως η μέρα σήμερα δεν του πήγαινε καλά.
Έσκυψε πάνω από τον κινητήρα της 2002 που είχε από χτες μέσα.
Το αμάξι ήταν του Μήτσου από το Πέραμα. Φίλος από πολύ παλιά.
Ηξερε την κάθε του βίδα και καταλάβαινε κάθε χτύπο και κάθε πρόβλημα.
Σήμερα όμως δεν ήξερε τι φταίει.
Όταν δεν ήξερε τι φταίει, ήξερε που πρέπει να πάει.
Σήκωσε το κεφάλι και ξεφύσηξε.
Ηλεκτρολόγο θέλει γ$μώ την πίστη μου.
Σκατά.
Παρόλο που ο κυρ Νίκος ήταν άριστος εφαρμοστής και μηχανικός, τα ηλεκτρολογικά δεν τα κατάλαβε ποτέ.
Δεν τον ενδιέφεραν ποτέ ούτε τα ηλεκτρολογικά ούτε τα ηλεκτρικά.
Και τώρα τελευταία όλα τα αμάξια ήταν γεμάτα από δαύτα.
Επίσης όλοι είχαν μανία πλέον με τα κασετόφωνα.
Όλα είχαν κασετόφωνο.
Και για να έχουν κασετόφωνο, είχαν και ένα σωρό καλώδια, που τις πιο πολλές φορές ήταν τοποθετημένα λάθος.
Καμένες ηλεκτρονικές, καμένα φώτα, φρένα που δεν άναβαν, ένα σωρό μαλ%κίες επειδή όλοι ήθελαν να ακούνε μουσικές.

Ο κυρ Νίκος ήταν απλός άνθρωπος, δεν ήξερε από τις νέες μουσικές.
Όταν είχε κέφια άκουγε το αγριολούλουδο του Καζαντίδη, όταν είχε μαύρες άκουγε Διονυσίου.
Πέντε τραγούδια ήταν όλο του το ρεπερτόριο και δεν χρειάζονταν άλλα.
Όλοι όμως και η κόρη του και ο γιος του άκουγαν τη ντίσκο.
Τι μάου-μάου τι ντίσκο το ίδιο πράμα είναι έλεγε.
Αλλά χάζευε τις πιτσιρίκες που πέρναγαν μπροστά από το μαγαζί με τα μίνι και τα μπλουζάκια.
Φυσικά η κόρη του δεν τόλμαγε να εμφανιστεί έτσι μπροστά του. Επαιρνε το μίνι και το φόραγε στη φίλη της όταν ήθελε να βγεί έξω.

Ντίσκο και σκατά στο πάτερο.
Τι φταίει ρε γ%μώτη μου, ηλεκτρικό θα είναι το θέμα δεν υπάρχει περίπτωση.
Αναστέναξε και σήκωσε το τηλέφωνο.
Ελα Λευτέρη, Νίκος. Τι έγινε ρε τι κάνεις, έχω πρόβλημα με το 2002. Να στο φέρω να του ρίξεις μια ματια…. Δεν ξέρω ρε…. Ηλεκτρικό πρέπει να είναι….
Ντάξει, έρχομαι.
Φώναξε απέναντι από το καφενείο τον Μπάμπη.
Μπάμπη, φεύγω, έχε το νού σου στο μαγαζί ρε, όποιος έρθει πες του να το αφήσει και να περάσει το απόγευμα.

Μπήκε στο 2002 και πάτησε τη μίζα.
Μια δυό τρείς, επιτέλους πήρε.
Αμα έπαιρνε δεν είχε πρόβλημα, μέχρι να πάρει ήταν το θέμα.
Βγήκε από το μαγαζί και προχώρησε για Λένορμαν.
Στο δρόμο κατέβασε το παράθυρο και έβγαλε το χέρι έξω.

Το αμάξι δούλευε τέλεια.
Το ήξερε καλά αυτό το αμάξι. Του είχαν βάλει διπλά ντελόρτο και εξάτμιση, του είχαν αλλάξει τους εκεντροφόρους και του είχαν πειράξει και το κάμπερ.
Πήγαινε τσίτες.
Εβαλε μια Δευτέρα και το σανίδωσε.
Το κόκκινο 2002 διαμαρτυρήθηκε στην αρχή με ένα βήξιμο, ντελόρτο βλέπεις και αμέσως μετά το έπιασε ο δαίμονας.
Ούρλιαξε με ένα βαθύ θόρυβο, άκουγες τον αέρα να μπαίνει στους κυλίνδρους, ρούφαγε αχόρταγα μείγμα και από την εξάτμιση έβγαζε βροντές και μπουμπουνητά.
Το αμάξι είχε κάτσει στον κώλο του, το τιμόνι είχε ελαφρύνει και η κίνηση το δρόμο ήταν αραιή.
Ανέβασε Τρίτη και ξανασανίδωσε. Το 2002 πέρναγε τη Λένορμαν σφαίρα, έφτασε τα 130 και εκεί ο κυρ Νίκος αποφάσισε να κόψει.
Αφησε το γκάζι και από την εξάτμιση άρχισε η συναυλία από τα σκασίματα.
Στα πεζοδρόμια έβλεπε τους πιτσιρικάδες να κοιτάνε με γουρλωμένα μάτια.
Έβλεπε και δίπλα του τους άλλους οδηγούς με τα Φιατ και τα Λάντα που τον κοίταγαν κλεφτά.
Τόχει ακόμα η γριά, σκέφτηκε ο κυρ Νίκος.
Και άναψε ένα τσιγαράκι γιατί μπροστά είχε κίνηση.

Έφτασε στο ηλεκτρολογείο του Λευτέρη και έβαλε το αμάξι στο πεζοδρόμιο.
Εσβησε το τσιγάρο με το παπούτσι και μπήκε μέσα.

Τότε την είδε για πρώτη φορά.
Μαύρη, χαμηλή, με αλουμινένιες ζάντες και μια φτερούγα στο πίσω μέρος.
Ζύγισε το αμάξι με το βλέμμα.
Εκανε ένα γύρω διερευνητικό.
Διπλά φανάρια μπροστά, αγωνιστικά καθίσματα μέσα, ποδιές στο πλάι, διπλή εξάτμιση πίσω.
Το είχε ξαναδεί σαν μοντέλο, αλλά δεν το είχε ξαναδεί τόσο άγριο.
Τι είναι αυτό ρε Λευτέρη;
Αστα Νίκο που να σου λέω. Το λένε Μι Τρία. Αγωνιστικό.
Αγωνιστικό έλεγε ο Λευτέρης ότι είχε μπάκετ και ζάντες, αλλά ο Νίκος κατάλαβε, ότι αυτό δεν ήταν φτιαχτό. Αυτό ήταν από τη μάνα του έτσι.
Το έβλεπε να στέκεται, γυαλιστερό με τις φαρδιές του ρόδες, τη χαμηλή του μάσκα και ήταν σαν να έβγαζε μια υπεροψία, ήταν σαν τη Σούλα που είχε παντρευτεί ο Γιάννης.
Ο Γιάννης είχε πολλά λεφτά, έκανε εμπόριο με λάδια.
Τη Σούλα την είχε γνωρίσει ένα βράδυ στα μπουζούκια. Τραγούδαγε στην Καβάλας. Την κυνήγησε και την παντρεύτηκε. Την έκανε Κυρία. Με κάπα κεφαλαίο. Και αυτή στεκότανε μια χαρά στη θέση της. Αλλά όταν την κοίταγες στα μάτια, ήξερες, ότι δεν σηκώνει μαλακίες η συγκεκριμένη. Και ότι παρόλο που έβαλε το μακρύ φουστάνι και έβαψε τα μαλλιά της μαύρα, από μέσα ήταν φωτιά και κόλαση.

Ετσι και αυτό το καινούργιο, Φωτιά και κόλαση.
Ανοιξε ρε Λευτέρη να δούμε το καπώ.
Τι να δείς ρε Νίκο, αυτά είναι καινούργια, ηλεκτρονικά όλα.
Κοίταξε ο Νίκος στο καπώ, είδε τα βασικά, αλλά τη στεναχώρια του την πήρε.
Πολύ καλώδιο γαμώτο, να δεις που όλα έτσι θα γίνουνε και θα χάσουμε τη δουλειά μας. Μόνο οι ηλεκτρολόγοι θα πλουτίζουνε.
Γ#μώ τα ηλεκτρικά μου.

Τίνος είναι ρε;
Ενός τύπου από τον Πειραιά. Το έφερε να του βάλω συναγερμό. Με το 2002 τι τρέχει;
Δεν ξέρω ρε, μαγκώνει η μίζα για ρίξε μια ματιά.
Ο Λευτέρης πήρε τα εργαλεία του και βγήκε έξω.
Ο Νίκος έμεινε μέσα και συνέχισε να κοιτάζει το καινούργιο.
Μπήκε μέσα και έκατσε στο κάθισμα.
Μύριζε το άτιμο καινουργίλα.
Εκεί που κοίταζε το αμάξι, μπήκε μέσα ένας τύπος.
Από εκείνους που ο Νίκος φοβότανε.
Όχι για τον εαυτό του. Φοβότανε για την κόρη του.
Ο τύπος φόραγε παντελόνι και καρώ σακάκι, ανοιχτό πουκάμισο ροζ, αλυσιδίτσα στο χέρι και σίγουρα η κολόνια του δεν ήταν Ακουα Βέλβα.
Πλησίασε και κοίταξε τον Νίκο.
Ωραίο έ? Τον ρώτησε
Ωραίο είπε ο Νίκος και στο μυαλό του όλα ταίριαξαν. Δικό σας? Ξαναρώτησε?
Ναι είπε ο τύπος.
Ο Νίκος βγήκε από το αμάξι.
Ο τύπος του έδωσε το χέρι του. Τέλης, συστήθηκε.
Ο Νίκος συστήθηκε και αυτός.
Δικό σου του 2002? Ρώτησε ο Τέλης.
Πελάτης μου το έχει, για μίζα το έφερα.
Ωραίο αμάξι είπε ο Τέλης.
Ωραίο αμάξι είπε ο Νίκος.
Φοβόταν τον Τέλη, το αμάξι του και το παρουσιαστικό του. Ο Τέλης για αυτόν ήταν η νέα εποχή. Ο διάβολος. Τα ηλεκτρικά.
Τι λέει; Ρώτησε ο Νίκος, πως πάει στο δρόμο;
200 άλογα. Να στο δώσω μια βόλτα να καραφλιάσεις; Πρότεινε ο Τέλης.
Μπα δε βαριέσαι ευχαριστώ είπε ο Νίκος.

Πάνω στην ώρα μπήκε μέσα και ο Λευτέρης.
Νίκο έτοιμος, καλώδιο του άλλαξα, εντάξει είσαι. Εφυγες.

Ο Νίκος έκανε να φύγει, αλλά μπροστά του ήταν ο Τέλης.
Εσφιξαν τα χέρια, χάρηκα, επίσης, το αλυσιδάκι κουνήθηκε στον καρπό του Τέλη, λίγο μηχανόλαδο από το χέρι του Νίκου του μουτζούρωσε τον αντίχειρα.

Πίσω στο 2002 ο Νίκος έβαλε μπρος τη μηχανή. Πήρε με τη μία. Εκανε όπισθεν και ξαναβγήκε στο δρόμο. Αναψε ένα τσιγάρο και έβγαλε το χέρι από το παράθυρο.
Στο πρώτο φανάρι έκανε επιτόπου.
Γύρισε στου Λευτέρη.
Πάρκαρε στο πεζοδρόμιο και μπήκε στο μαγαζί.
Ο Τέλης ήταν ακόμα εκεί.
Ο Λευτέρης τελείωνε με τον συναγερμό.
Ο Τέλης γύρισε και τον κοίταξε.
Ο Νίκος πήρε ανάσα.
Ρε φίλε σου κάνει κόπο όταν τελειώσεις να βγούμε μια στο ποτάμι; Αν έχεις χρόνο δηλαδή.
Ο Τέλης χαμογέλασε, τι έγινε θές να το οδηγήσεις τελικά;
Όχι, θέλω να πάμε παρέα με το 2002 μέχρι το Ρουφ να δω πως ανοίγει, είπε ο Νίκος.
Λευτέρη τελειώνουμε; Ρώτησε ο Τέλης.
Έτοιμοι είμαστε, είπε ο Λευτέρης και έβαλε μπρος το Μι τρία.
Ο Νίκος άκουσε τον ήχο αλλά δεν ανησύχησε.
Ηξερε ότι πως ότι δεν κάνει θόρυβο πολύ δεν πάει και γρήγορα.
Εφυγαν παρέα για το ποτάμι.
Το Μ3 πήγαινε μπροστά με σύντομα πετάγματα, το 2002 ακολουθούσε με φουσκωμένα πνευμόνια αλλά σταθερά.
Η Λένορμαν τελείωσε και συνάντησε τον Κηφισό. Εστριψαν αριστερά παρέα και ο Τέλης κούνησε το κεφάλι στον Νίκο.
Ο Νίκος έγνεψε και αυτός και πάτησαν ταυτόχρονα το γκάζι.
Το Μ3 πετάχτηκε μπροστά σαν δαιμονισμένο.
Το 2002 ούρλιαξε και ακολούθησε.
Στα πρώτα μέτρα είχε φανεί η διαφορά τους. Στα επόμενα μέτρα το Μ3 είχε κιόλας φύγει.
Ο Νίκος κατάλαβε ότι η κατάσταση δεν ήταν ελεγχόμενη.
Ο Τέλης έκοψε, ο Νίκος έκανε με το χέρι εντάξει, αντε γειά και έστριψε από Θηβών για να γυρίσει στο μαγαζί.
Στο δρόμο σκεφτότανε το καινούργιο. Είχε καταλάβει ότι μια νέα εποχή ξεκίναγε.
Ανεξάρτητα από το αν οι άνθρωποι θα φορούσαν πλέον ροζ πουκάμισα, καρώ σακάκια και αλυσίδα στο χέρι, ανεξάρτητα από το αν θα έπαιζαν κασέτες με ντίσκο ή δίσκους με το αγριολούλουδο, μια νέα εποχή ξεκίναγε.
Ηλεκτρική και Ηλεκτρονική.

Έφτασε στο μαγαζί του και άναψε ένα τσιγάρο…
Κοίταξε γύρω του, τα εργαλεία, το ημερολόγιο της Πιρέλι, τη ράμπα, το 2002.
Αναστέναξε και πήγε προς την πόρτα.
Κατέβασε τα ρολά και έβαλε ένα ούζο.

Γ%μώ τα ηλεκτρικά μου και τα ηλεκτρονικά μου…
Γ%μώ τα ηλεκτρικά μου και τα ηλεκτρονικά μου…
Από πάνω ακούστηκε η κόρη του που έβαλε πάλι ντίσκο, από το δρόμο πέρασε μια μηχανή.
Ο κυρ Νίκος έμεινε στο σκοτεινό μαγαζί να πίνει το ουζάκι του, άνοιξε το ραδιόφωνο στους 104. Από το μεγαφωνάκι βγήκε η φωνή του Διονυσίου.
Έμεινε εκεί και κάπνιζε σαν φόρο τιμής σε μια εποχή που έφευγε και από σεβασμό στην ένα εποχή που ξεκίναγε.

Γ$μώ τα ηλεκτρικά μου και τα ηλεκτρονικά μου…
************************************************** ********************

Kostas_1
08-01-10, 12:26
εχεις ταλεντο τελικα ρε φιλε.

Stathis
08-01-10, 12:29
οτι και να πω θα ειναι λιγο...
γι αυτο δεν λεω τιποτα...

Nick bmwlover
08-01-10, 12:36
Συγκλονιστικο ποστ,εφτιαξα στο μυαλο μου απιστευτες εικονες...

Z4 DCT
08-01-10, 12:40
Αμα ημουν γκομενα θα ειχα κατεβασει τα βρακια μου τωρα!!!!!!!!!:clap::clap:


Μπραβο ρε Φιλε!!!!!

Nino
08-01-10, 13:17
...μπραβο μολις πηγα ενα μικρο ταξιδι πισω, μεσα απο το κειμενο που περιγραφει την εποχη,εικονες ξεπηδησαν,μυρωδιες ανασυρθηκαν μεσα απο τα "σεντουκια" του εγκεφαλου.
Αληθεια ποσα μπορει να γραψει κανεις για αυτην την εποχη που αλλαξαν σχεδον ολα απο την μουσικη,τον κινηματογραφο, τα ρουχα την εισβολη των υπολογιστων (pc) ποιος θυμαται τα pc HUNDAI?(εβγαζε υπολογιστες πριν φτιαξει αυτοκινητα)και φυσικα την νεα αντιληψη στο σχεδιασμο και την κατασκευη των αυτοκινητων.
Το "αφρικανικο μανικιουρ" στα χερια του μαστορα και οι απαραιτητες ημιγυμνες στον τοιχο ή σε ημερολογια ελαστικων ή σε διαφημιση αμορτισερ και ελατηριων. Τα θυμαστε τα αμορτισερ gabriel.... και μια αναμικτη βενζινολαδου μυρωδια.
Ευγε snoopy νομιζω οτι θα πρεπει να συνεχιστει το thread με αναλογα εικονικα ταξιδια και απο αυτην αλλα και απο αλλες δεκαετιες και ο καθενας μας ας συμπληρωνει τις δικες του "εικονες".
Για να μαθαινουν οι νεοτεροι και να θυμουνται οι "πρωταγωνιστες" αυτων των εποχων

Κωνσταντίνος
08-01-10, 13:36
Οτι είπε και ο Στάθης. Δε λέω τίποτα γιατί θα ήταν λίγο.

Οσο για το poll, ψήφισα 60΄s. Ηταν η εποχή που επηρρέασε όσο καμμία άλλη τους ανθρώπους (του δυτικού κόσμου τουλάχιστον) όσο αφορά πολιτιστικά και κοινωνικά θέματα.
Και το βασικότερο η μουσική. Η έκρηξη του rock n' roll που άλλαξε τα πάντα.
Τότε ξεπήδησαν οι μπάντες που συντροφεύουν τα αυτιά μου τα τελευταία 25+ χρόνια.
Θα ήθελα πολύ να την ζήσω αυτή την εποχή. Πάντα έλεγα ότι γεννήθηκα με 20 χρόνια καθυστέρηση.......................

z3 2.2
08-01-10, 13:47
Ρε Σταματη.....
Ηρθαν ολα στο μυαλο μου σαν ασπρομαυρες φωτογραφιες.
Δεν εζησα αυτα τα χρονια αλλα εζησα τον αποηχο τους.
Το πρωτο συνεργειο που δουλεψα ηταν καπως ετσι.
Πολυ καλες αναμνησεις απο τον "Δασκαλο" μου Στρατο.....
Πφφφφ....ωραια ηταν....
Δικο σου το κειμενο?
Οποιου και να ειναι παντως με αγγιξε ρε φιλε.
Ευχαριστω!

Stamatis
08-01-10, 14:10
Ρε Σταματη.....
Ηρθαν ολα στο μυαλο μου σαν ασπρομαυρες φωτογραφιες.
Δεν εζησα αυτα τα χρονια αλλα εζησα τον αποηχο τους.
Το πρωτο συνεργειο που δουλεψα ηταν καπως ετσι.
Πολυ καλες αναμνησεις απο τον "Δασκαλο" μου Στρατο.....
Πφφφφ....ωραια ηταν....
Δικο σου το κειμενο?
Οποιου και να ειναι παντως με αγγιξε ρε φιλε.
Ευχαριστω!


Δικο μου το κειμενο. Η παραγγελια ηταν δικη σας.
Ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.

Πιστευω να καταφερω να πεισω και τον Σταθη να στρωσει κ&λο καποια στιγμη να σας πουμε παρεα μια αλλη ιστορια για δυο νεαρους που εκεινη τη δεκαετια εκαναν το πρωτο τους ταξιδι στην ευρωπη με μια Ε21.
Για να δουν δυο ματια σε μια χωρα ξενη.

z3 2.2
08-01-10, 14:23
Ποσο πολυδιαστατος τελικα εισαι?
Πρεπει να εζησες ομως και στιγμες συνεργειου γιατι ειχες μεσα στο κειμενο καποια συναισθηματα που δυσκολα τα "πιανει" καποιος εκτος "χωρου".
Και παλι μπραβο....

Driver M
08-01-10, 14:32
Μπράβο!! Πραγματικά άμεσος λόγος και πολύ παραστατικό ύφος. Το περιεχόμενο παίρνει σάρκα και οστά μέσα από τον ζωντανό τρόπο γραφής σου. Και πάλι μπράβο!

m-power_01
08-01-10, 17:34
Τα θυμαστε τα αμορτισερ gabriel.... και μια αναμικτη

Θες να σου ξαναζωντανεψω μνημες? Ξερω ποιος τα φερνει ακομα!!

Μπραβο ρε Σταματη...απλα υπεροχο!

vasilis e30
08-01-10, 17:44
μπραβο φιλε,παρα πολυ ωραιο,φοβερο.....:notworthy::notworthy: :notworthy:

BILL007
08-01-10, 17:47
Σταμάτη απλά WOW!!!!:notworthy:

Samaro
08-01-10, 20:17
Νά'σαι καλά Σταμάτη. Με'κανες να γυρίσω πολλά χρόνια πίσω. Μιάς.. και υπερήλιξ.
Ο Βοτανικός είναι είναι η συνοικία που γενήθηκα ,μεγάλωσα και αγάπησα.
Το μέρος που ακόμα αισθάνομαι ως ιδιαίτερη πατρίδα.
Εκεί που πρώτη φορά στη ζωή μου γνώρισα ανθρώπους αγνούς σαν το πρωταγωνιστή της ιστορίας μας.
Τι να πώ ;; Ενα μεγάλο Μπράβο !!

Stamatis
08-01-10, 20:54
παιδια 1000 ευχαριστω για τα καλα σας λογια.
αντε να ξυπνησουμε και το Σταθη σιγα σιγα να μοιραστει μαζι μας πραγματικες ιστοριες και διαδρομες του.

tmilatos
08-01-10, 20:57
Yeap, thats Snoopy! Mια απ'τα ιδια με τον Σταθη και εγω! Ε, πως να μην του ριξεις μια θετικη του ανθρωπου...


-Θεοφιλος-

individual
08-01-10, 21:02
μπραβο στο φιλο.....σαν να ημασταν εκει.
αν και στις μικρες πολεις υπαρχαν μεχρι και πριν λιγα χρονια τετοιες καταστασεις....που τις εζησα πραγματικα οπως τις πιριγραφει ο φιλος......


περα απο αυτα εγω θυμαμαι καταστασεις,παρομοιες με το παρακατω βιντεο....



https://www.youtube.com/watch?v=EpUEIpu0BTI

tamtamcafe
08-01-10, 21:21
παιδια 1000 ευχαριστω για τα καλα σας λογια.
αντε να ξυπνησουμε και το Σταθη σιγα σιγα να μοιραστει μαζι μας πραγματικες ιστοριες και διαδρομες του.

εισαι καλος ρε μπραβο
να ξεκουνησεις και τον αλλο τον σουμουξου και να αφησει τα σουμουξου:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

πιστευω βεβαια και γω οτι η κορυφαιες αλλαγες ηταν 60'es 70'es τωρα τα 80'es ηταν η αρχη των κακων (γ@μ@@ τα ηλεκτρικα μου)

Nino
08-01-10, 23:39
οι εικονες διαδεχονται η μια την αλλη με ταχυτατους ρυθμους,αλλες εχουν εντονα ζωηρα χρωματα,αλλες παλι εχουν ξεθωριασει... το fhotoshop του μυαλου προσπαθει να τις επεξεργαστει και ο brain player δουλευει ακαταπαυστα... το exe αρχειο του snoopy τρεχει...

Το ξημερωμα της νεας χρονιας του σωτηριου ετους 1982 βρηκε την Ελλαδα σοσιαλιστικη, ενα συνθημα "αλλαγη" που ακουγοτανε πολυ τους τελευταιους μηνες εμελλε να πραγματοποιηθει σε ολους τους τομεις της κοινωνιας...πλην αυτου στο οποιο αναφεροταν.
Στο μικρο καφε της πλατειας ειχαν ξεκινησει τα videoclip our house απο madness, billy jean κλπ,τις αναλογιες προσπαθουσε να κρατησει το money for nothing απο τους dire straits.
Η ροκ μουσικη..."εχασε" καπου την αλλαγη της σκυταλης και ηδη ειχε αρχισει να περνα μπροστα η pop, οσο για την disco αυτη ειχε ακομα τα δικα της events μονο που και αυτη δεν εβλεπε οτι το σταδιο σιγα εχανε τον κοσμο του.
Η πρωτη μεγαλη καινοτομια ηρθε να ταραξει τα λιμναζοντα νερα και να δημιουρργησει χαμογελα αισιοδοξιας... η εργασια πια θα ηταν πενθημερος, τα σχολεια ως συνεπεια θα ηταν και αυτα πενθημερα και θα μπορουσαν οι μαθητες να πηγαινουν πια χωρις την παραδοσιακη ποδια.
Σους δρομους κυκλοφορουσαν fiat lada simca kadet alphasud cortina και audi 80 στους εχοντες και κατεχοντες οι κλασικες 4 merc και φυσικα ο διακαης ποθος καθε νεου το 2002 ti και ξαφνικα "εσκασε" η GTV2000.
Η ωρα της αλλαγης και στα αυτοκινητα ειχε ξεκινησει... νασου και το golf gti..
Μερικοι μηνες ηταν αρκετοι... τα cafe ολα πια επαιζαν τα νεα videoclip τα κοριτσια συναγωνιζονταν ποια θα μοιασει πιο πολυ στη madonna και την cindy, στα κομμωτηρια αρχισαν οι νεες τασεις και οι εταιρειες παραγωγης gel εκαναν χρυσες δουλειες, στις λιγες disco που ειχαν απομεινει to careless wisper ειχε παρει την θεση των παραδοσιακων μπλουζ και οι duran duran την θεση των bee gees.
Οι moto και αυτες με την σειρα τους εξελιχθηκαν ταχυτατα απο την xls και την bultago πηγαν στην XLR , XR και την XT η διχρονη yamaha RD350 (ατιμο μηχανακι) και η samurai 750 θα εδιναν την θεση τους σε νεες τετραχρονες ασφαλεστερες και εξισου γρηγορες μηχανες GSXR 750 SUZUKI.
Στην ταχυτατη εξαπλωση των νεων τασεων το μοναδικο γαλατικο χωριο που αντιστεκοτανε με τα μπαρακια του .. την αιτνα το ζαζα τον κλοουν.την οστρια αργοτερα το green door και ποσα ακομα... ηταν μεσα στο κεντρο της πολης.
Μια γενια που σχοινοβατουσε πανω στο σχοινι της ιστοριας της,αλλα οι ανεμοι των αλλαγων λυσσομανουσαν...
συνεχιζεται....

Stathis
09-01-10, 01:25
εχω πολλες και δυνατες αναμνησεις απο εκεινες τις εποχες...
και με τετρατροχα, αλλα και κυριως με διτροχα.
αυτες ηταν οι αγαπες τοτε...
και το δωματιο γεματο απο αφισες απο τοιχο σε τοιχο με τα σαλονια απο τους 4Τ και το Μοτοσπορτ...
Κωστας Καββαθας, Δημητρης Κληρονομος, Νικος Δημου, Δημητρης Παπανδρεου, Γιαννης Μπανιας οι πρωτοι δασκαλοι...

θα φιλοξενησω μερικα κειμενα τους που με σημαδεψαν καποια στιγμη... κειμενα χαμενα σε σκονισμενα και μισοσκισμενα περιοδικα. νομιζω θα ειχαν ενδιαφερον για ολους.

ας ξεκινησω να μιλαω ομως για την πρωτη -και μεγαλυτερη- αγαπη μου τις μοτοσικλετες...
τα 70s και τα 80s... εποχες που η ελλαδα σημαδεψε τη μοτοσικλετα και η μοτοσικλετα την ελλαδα...
κομμενες εξατμισεις, σαγιοναρα με φανελακι, κρανος ουτε γι αστειο γειτονιες και πλατειες στο ποδι και κοκκινα δακρυσμενα ματια απο την ταχυτητα...

οι γνωστοι σε ολους μας ινδιανοι με τα σιδερενια αλογα τους...

στην κορυφη της λιστας σιγουρα τα καβασακι mach III kai machIV.
απιστευτα μηχανηματα, ηθελε χερια και ψυχη για να τα πας...
τσακιστηκε καμποσος κοσμος με δαυτα! ακομα κι ο μεγαλος γκουντουφας...
γενικα στα 70s κανεις δεν σε επαιρνε στα σοβαρα σαν ινδιανο αν δεν ειχες καβασακι...

https://www.reproductiondecals.com/images/brochures/1970_kawa_h1_broc.jpg

τα διχρονα 500 mach III (περισσοτερο), και 750 machIV (λιγοτερο) ειχαν τα πρωτεια...

https://www.reproductiondecals.com/images/brochures/mach_3_1969.jpg
https://www.reproductiondecals.com/images/brochures/kaw_72_h1_broc.jpg
https://www.reproductiondecals.com/images/brochures/kaw_74_h2_broc.jpg

ακολουθησε η Ζ1 του '72. απλα ησουν ο βασιλιας με τουτο το μηχανημα... δεν καθοταν τιποτα διπλα, ενω το θηριωδες μπλοκ εκανε τον υπερκυβισμο απλη υποθεση...

https://www.asl-testsite.co.uk/motors/normal/Kawasaki-Z1-1972.jpg
https://www.reproductiondecals.com/images/brochures/76_z900_uk_sm.jpg

η βασιλεια της καβασακι στα 70s ολοκληρωθηκε με το Ζ-1R...
το μηχανακι ακομα και σταματημενο φωναζει αλητεια.
παροτι δεν πουλησε πολυ, οταν εσκαγε μυτη στην αυρα, οι αλλοι κρυβονταν!
η κακια η ιδια... θυμαστε τη σκηνη στο πρωτο mad-max?

https://www.asl-testsite.co.uk/motors/normal/Kawasaki-Z1-R-1977.jpg

Nino
09-01-10, 11:20
Θες να σου ξαναζωντανεψω μνημες? Ξερω ποιος τα φερνει ακομα!!

!

Τοτε ... ο αντιπροσωπος τους (gabriel) ετρεχε στο ραλυ akropolis με το ψευδωνυμο "Αιας"

tamtamcafe
09-01-10, 12:33
:notworthy::notworthy:
εχω πολλες και δυνατες αναμνησεις απο εκεινες τις εποχες...
και με τετρατροχα, αλλα και κυριως με διτροχα.
αυτες ηταν οι αγαπες τοτε...
και το δωματιο γεματο απο αφισες απο τοιχο σε τοιχο με τα σαλονια απο τους 4Τ και το Μοτοσπορτ...
Κωστας Καββαθας, Δημητρης Κληρονομος, Νικος Δημου, Δημητρης Παπανδρεου, Γιαννης Μπανιας οι πρωτοι δασκαλοι...

θα φιλοξενησω μερικα κειμενα τους που με σημαδεψαν καποια στιγμη... κειμενα χαμενα σε σκονισμενα και μισοσκισμενα περιοδικα. νομιζω θα ειχαν ενδιαφερον για ολους.

ας ξεκινησω να μιλαω ομως για την πρωτη -και μεγαλυτερη- αγαπη μου τις μοτοσικλετες...
τα 70s και τα 80s... εποχες που η ελλαδα σημαδεψε τη μοτοσικλετα και η μοτοσικλετα την ελλαδα...
κομμενες εξατμισεις, σαγιοναρα με φανελακι, κρανος ουτε γι αστειο γειτονιες και πλατειες στο ποδι και κοκκινα δακρυσμενα ματια απο την ταχυτητα...

οι γνωστοι σε ολους μας ινδιανοι με τα σιδερενια αλογα τους...

στην κορυφη της λιστας σιγουρα τα καβασακι mach III kai machIV.
απιστευτα μηχανηματα, ηθελε χερια και ψυχη για να τα πας...
τσακιστηκε καμποσος κοσμος με δαυτα! ακομα κι ο μεγαλος γκουντουφας...
γενικα στα 70s κανεις δεν σε επαιρνε στα σοβαρα σαν ινδιανο αν δεν ειχες καβασακι...



τα διχρονα 500 mach III (περισσοτερο), και 750 machIV (λιγοτερο) ειχαν τα πρωτεια...

https://www.reproductiondecals.com/images/brochures/mach_3_1969.jpg


ακολουθησε η Ζ1 του '72. απλα ησουν ο βασιλιας με τουτο το μηχανημα... δεν καθοταν τιποτα διπλα, ενω το θηριωδες μπλοκ εκανε τον υπερκυβισμο απλη υποθεση...
η βασιλεια της καβασακι στα 70s ολοκληρωθηκε με το Ζ-1R...
το μηχανακι ακομα και σταματημενο φωναζει αλητεια.
παροτι δεν πουλησε πολυ, οταν εσκαγε μυτη στην αυρα, οι αλλοι κρυβονταν!
η κακια η ιδια... θυμαστε τη σκηνη στο πρωτο mad-max?

https://www.bmwfans.gr/forum/

:notworthy:τι μου θυμισες ρε φιλαρακι...
μετα απο το sachs το 80ρι πηγα σε montesa Η6 μετα στο περι ου ολογος samourai 500 και μετα στη θεαααααα Z1R ναι ηταν θεικο μηχανημα...

Nino
09-01-10, 14:05
... O κοσμος ψιλοκουρασμενος απο το εντονο πολιτικο τραγουδι των τελευταιων χρονων "απαιτει" την αλλαγη στο ελληνικο τραγουδι.. καθε γειτονια δημιουργει και το δικο της γκρουπακι και μπορει μεν να απαγορευτηκε καθε ειδους μικροφωνικη εγκατασταση στην πλακα με αποτελεσμα τον μουσικο θανατο ολων αυτων των μαγαζιων,αλλα θα βρεθουν αλλοι χωροι που θα ανθισουν τα νεα ταλεντα (αχ Μαρια κλπ).
Το δευτερο κυμα των πρωην νεοκυμματικων θα ξανακτυπησει την μουσικη σκηνη της χωρας και παραλληλα με αυτους θα "ξαναγεννηθει" Ελληνικη ροκ σκηνη.
Οι απροσαρμοστοι του Σιδηροπουλου θα ταραξουν για μια ακομα φορα τα νερα που "τρομαξαν" να ηρεμησουν απο τον κυκλωνα των μουσικων ταξιαρχιων και τον τζιμακο. Γιοκαρινης ,Μηλιωκας,Κηλαηδονης,Κατσι ιχαιοι,φατμε τρυπες (ο drummer ηταν φιλαρακι)magic de spel,opera και ποσοι ακομα που δεν μπορω να θυμηθω... Απο την αλλη ξεκινα μια νεα ταση στην Ελληνικη ελαφρο λαικη μουσικη.
Νεοι χωροι οχι μεγαλες πιστες θα αποκτησουν υποσταση και θα φιλοξενουν διασημους για την εποχη καλιτεχνες Μικρουτσικος Βοσσου,Γερμανος,Αρλετα Μπουλας Ισιδωρα σιδερη, Ζουγανελης ,ο Λακης Παπαδοπουλος κλπ.
Σε πιο μεγαλες πιστες οι πιο χαρακτηριστικοι αντιπροσωποι της δεκαετιας στο ειδος τους..
Ο Καρβελας ,η Βισση,ο Λουκιανος, ο Χαριτοδιπλωμενος και το lost in the night.
Ι985 και η Αθηνα χαρακτηριζεται πολιτιστικη πρωτευουσα της Ευρωπης και μεσα στα πλαισια των εκδηλωσεων θα πραγματοποιηθει μια μεγαλη συναυλια στο Καλλιμαρμαρο με clash Nina Hagen Stranglers Depeche mode Boy George the Cure και αρκετοι αλλοι που δεν μπορω να θυμηθω. Φυσικα οπως και ηταν αναμενομενο οταν μπλεξουν οι fans τοσων διαφορετικων μουσικων ρευματων ενα ειναι το αποτελεσμα... εγινε της ποπης.
Σε αυτη την συναυλια ηταν να λαβουν μερος και οι μουσικες ταξιαρχιες αλλα την τελευταια στιγμη απεσυραν την συμμετοχη τους ως ενδειξη διαμαρτυριας στην coca cola που ηταν σπονσορας.
Μα το μεγαλο γεγονος του 1985 που εμελλε να επιφερει σημαντικες αλλαγες σε πολλους τομεις στα χρονια που θα ακολουθουσαν ηταν η απελευθερωση και η Ελευθερη πλεον Ραδιοφωνια.
Τα fm πλημμυρισαν απο νομιμους πειρατες και οι πρωτοι επισημοι ραδιοφωνικοι σταθμοι ηταν γεγονος...Αθηνα 9.85....

συνεχιζεται...

joseph
09-01-10, 16:28
Ο κυρ Νίκος μεγάλωσε τη δεκαετία του 40. Πείνα, πόλεμος και μιζέρια.
Έπαιξε τα πρώτα του παιχνίδια στον Βοτανικό και έφαγε το πρώτο του ξύλο στο Αιγάλεω.
Γνώρισε την γυναίκα του τη Βάσω το 60 σε μια εκδρομή στο Σκαραμαγκά και την παντρεύτηκε δυο χρόνια αργότερα. Ο γάμος έγινε στο χωριό της στην Ήπειρο και αμέσως μετά με κάτι λίγα λεφτά που πήρε προίκα πιάσανε ένα σπίτι στο Περιστέρι.
Τρία δωμάτια από πάνω και ένα μαγαζί από κάτω.
Το μαγαζί το έκανε συνεργείο.
Αυτό ήξερε, αυτό έκανε.
Ο κυρ Νίκος ήταν καλός μηχανικός. Έμαθε την τέχνη πλάι στον πατέρα του, στα εργοτάξια του Κηφισού, στην αρχή με ντίζελ φορτηγά, ύστερα με αυτοκίνητα της περιοχής.
Το χαρτί της εκπαίδευση στο νυχτερινό σχολείο και η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ήταν πάνω από τον πάγκο του στο μαγαζί.
Γραφείο δεν είχε, δεν ήξερε τι να το κάνει έτσι και αλλιώς.
Ότι χαρτιά χρειαζόταν τα έβαζε σε ένα συρτάρι του πάγκου.
Τις παραγγελίες τις έγραφε πίσω από το πακέτο των τσιγάρων του, Άσσος κασετίνα.
Αυτές οι κασετίνες ήταν πολύ χρήσιμες.
Είχε ένα συρτάρι τέτοιες με σημειώσεις.
Το καρμπυρατέρ του Μενέλαου, το διαφορικό του Δημήτρη, όλες οι δουλειές που είχε κάνει, σε ένα αρχείο από πλάτες πακέτων, που μόνο αυτός καταλάβαινε και μόνο αυτός μπορούσε να βρει άκρη.

Σήμερα το πρωί δεν του πήγαινε καλά η μέρα.
Η Βάσω ήθελε να πάρουν βίντεο να βλέπει ταινίες, ο γιος του που ήταν φαντάρος τον είχε πάρει τηλέφωνο πως θέλει λεφτά και η κόρη του από το πρωί είχε βάλει το κασετόφωνο και άκουγε τραγούδια.

Ο κυρ Νίκος ήταν απλός άνθρωπος, μεγάλωσε την εποχή που οι άντρες είχαν βρώμικα νύχια και σκληρά χέρια, την Κυριακή έβγαζε τη φόρμα και φόραγε παντελόνι και πουκάμισο, από πάνω έβαζε ένα δερμάτινο μπουφάν και πριν φύγει από το σπίτι έβαζε και κολόνια Ακουα Βέλβα.
Με αυτή την κολόνια όμως είχε κόλλημα. Δεν την πολυγούσταρε. Μια τέτοια του είχε κάνει δώρο η γυναίκα του, χρόνια πίσω και όποτε του τελείωνε αμέσως του έπαιρνε καινούργιο μπουκάλι.
Να βάλεις την κολόνια σου το φώναζε όποτε πήγαινε να το σκάσει απαρφουμάριστος.
Και στο καφενείο που πήγαινε του κάνανε οι άλλοι πλάκα.
Καλώς τον Νίκο με τις κολόνιες του και τα μυρωδικά του.
Τι να κάνει όμως τη φόραγε.

Όμως η μέρα σήμερα δεν του πήγαινε καλά.
Έσκυψε πάνω από τον κινητήρα της 2002 που είχε από χτες μέσα.
Το αμάξι ήταν του Μήτσου από το Πέραμα. Φίλος από πολύ παλιά.
Ηξερε την κάθε του βίδα και καταλάβαινε κάθε χτύπο και κάθε πρόβλημα.
Σήμερα όμως δεν ήξερε τι φταίει.
Όταν δεν ήξερε τι φταίει, ήξερε που πρέπει να πάει.
Σήκωσε το κεφάλι και ξεφύσηξε.
Ηλεκτρολόγο θέλει γ$μώ την πίστη μου.
Σκατά.
Παρόλο που ο κυρ Νίκος ήταν άριστος εφαρμοστής και μηχανικός, τα ηλεκτρολογικά δεν τα κατάλαβε ποτέ.
Δεν τον ενδιέφεραν ποτέ ούτε τα ηλεκτρολογικά ούτε τα ηλεκτρικά.
Και τώρα τελευταία όλα τα αμάξια ήταν γεμάτα από δαύτα.
Επίσης όλοι είχαν μανία πλέον με τα κασετόφωνα.
Όλα είχαν κασετόφωνο.
Και για να έχουν κασετόφωνο, είχαν και ένα σωρό καλώδια, που τις πιο πολλές φορές ήταν τοποθετημένα λάθος.
Καμένες ηλεκτρονικές, καμένα φώτα, φρένα που δεν άναβαν, ένα σωρό μαλ%κίες επειδή όλοι ήθελαν να ακούνε μουσικές.

Ο κυρ Νίκος ήταν απλός άνθρωπος, δεν ήξερε από τις νέες μουσικές.
Όταν είχε κέφια άκουγε το αγριολούλουδο του Καζαντίδη, όταν είχε μαύρες άκουγε Διονυσίου.
Πέντε τραγούδια ήταν όλο του το ρεπερτόριο και δεν χρειάζονταν άλλα.
Όλοι όμως και η κόρη του και ο γιος του άκουγαν τη ντίσκο.
Τι μάου-μάου τι ντίσκο το ίδιο πράμα είναι έλεγε.
Αλλά χάζευε τις πιτσιρίκες που πέρναγαν μπροστά από το μαγαζί με τα μίνι και τα μπλουζάκια.
Φυσικά η κόρη του δεν τόλμαγε να εμφανιστεί έτσι μπροστά του. Επαιρνε το μίνι και το φόραγε στη φίλη της όταν ήθελε να βγεί έξω.

Ντίσκο και σκατά στο πάτερο.
Τι φταίει ρε γ%μώτη μου, ηλεκτρικό θα είναι το θέμα δεν υπάρχει περίπτωση.
Αναστέναξε και σήκωσε το τηλέφωνο.
Ελα Λευτέρη, Νίκος. Τι έγινε ρε τι κάνεις, έχω πρόβλημα με το 2002. Να στο φέρω να του ρίξεις μια ματια…. Δεν ξέρω ρε…. Ηλεκτρικό πρέπει να είναι….
Ντάξει, έρχομαι.
Φώναξε απέναντι από το καφενείο τον Μπάμπη.
Μπάμπη, φεύγω, έχε το νού σου στο μαγαζί ρε, όποιος έρθει πες του να το αφήσει και να περάσει το απόγευμα.

Μπήκε στο 2002 και πάτησε τη μίζα.
Μια δυό τρείς, επιτέλους πήρε.
Αμα έπαιρνε δεν είχε πρόβλημα, μέχρι να πάρει ήταν το θέμα.
Βγήκε από το μαγαζί και προχώρησε για Λένορμαν.
Στο δρόμο κατέβασε το παράθυρο και έβγαλε το χέρι έξω.

Το αμάξι δούλευε τέλεια.
Το ήξερε καλά αυτό το αμάξι. Του είχαν βάλει διπλά ντελόρτο και εξάτμιση, του είχαν αλλάξει τους εκεντροφόρους και του είχαν πειράξει και το κάμπερ.
Πήγαινε τσίτες.
Εβαλε μια Δευτέρα και το σανίδωσε.
Το κόκκινο 2002 διαμαρτυρήθηκε στην αρχή με ένα βήξιμο, ντελόρτο βλέπεις και αμέσως μετά το έπιασε ο δαίμονας.
Ούρλιαξε με ένα βαθύ θόρυβο, άκουγες τον αέρα να μπαίνει στους κυλίνδρους, ρούφαγε αχόρταγα μείγμα και από την εξάτμιση έβγαζε βροντές και μπουμπουνητά.
Το αμάξι είχε κάτσει στον κώλο του, το τιμόνι είχε ελαφρύνει και η κίνηση το δρόμο ήταν αραιή.
Ανέβασε Τρίτη και ξανασανίδωσε. Το 2002 πέρναγε τη Λένορμαν σφαίρα, έφτασε τα 130 και εκεί ο κυρ Νίκος αποφάσισε να κόψει.
Αφησε το γκάζι και από την εξάτμιση άρχισε η συναυλία από τα σκασίματα.
Στα πεζοδρόμια έβλεπε τους πιτσιρικάδες να κοιτάνε με γουρλωμένα μάτια.
Έβλεπε και δίπλα του τους άλλους οδηγούς με τα Φιατ και τα Λάντα που τον κοίταγαν κλεφτά.
Τόχει ακόμα η γριά, σκέφτηκε ο κυρ Νίκος.
Και άναψε ένα τσιγαράκι γιατί μπροστά είχε κίνηση.

Έφτασε στο ηλεκτρολογείο του Λευτέρη και έβαλε το αμάξι στο πεζοδρόμιο.
Εσβησε το τσιγάρο με το παπούτσι και μπήκε μέσα.

Τότε την είδε για πρώτη φορά.
Μαύρη, χαμηλή, με αλουμινένιες ζάντες και μια φτερούγα στο πίσω μέρος.
Ζύγισε το αμάξι με το βλέμμα.
Εκανε ένα γύρω διερευνητικό.
Διπλά φανάρια μπροστά, αγωνιστικά καθίσματα μέσα, ποδιές στο πλάι, διπλή εξάτμιση πίσω.
Το είχε ξαναδεί σαν μοντέλο, αλλά δεν το είχε ξαναδεί τόσο άγριο.
Τι είναι αυτό ρε Λευτέρη;
Αστα Νίκο που να σου λέω. Το λένε Μι Τρία. Αγωνιστικό.
Αγωνιστικό έλεγε ο Λευτέρης ότι είχε μπάκετ και ζάντες, αλλά ο Νίκος κατάλαβε, ότι αυτό δεν ήταν φτιαχτό. Αυτό ήταν από τη μάνα του έτσι.
Το έβλεπε να στέκεται, γυαλιστερό με τις φαρδιές του ρόδες, τη χαμηλή του μάσκα και ήταν σαν να έβγαζε μια υπεροψία, ήταν σαν τη Σούλα που είχε παντρευτεί ο Γιάννης.
Ο Γιάννης είχε πολλά λεφτά, έκανε εμπόριο με λάδια.
Τη Σούλα την είχε γνωρίσει ένα βράδυ στα μπουζούκια. Τραγούδαγε στην Καβάλας. Την κυνήγησε και την παντρεύτηκε. Την έκανε Κυρία. Με κάπα κεφαλαίο. Και αυτή στεκότανε μια χαρά στη θέση της. Αλλά όταν την κοίταγες στα μάτια, ήξερες, ότι δεν σηκώνει μαλακίες η συγκεκριμένη. Και ότι παρόλο που έβαλε το μακρύ φουστάνι και έβαψε τα μαλλιά της μαύρα, από μέσα ήταν φωτιά και κόλαση.

Ετσι και αυτό το καινούργιο, Φωτιά και κόλαση.
Ανοιξε ρε Λευτέρη να δούμε το καπώ.
Τι να δείς ρε Νίκο, αυτά είναι καινούργια, ηλεκτρονικά όλα.
Κοίταξε ο Νίκος στο καπώ, είδε τα βασικά, αλλά τη στεναχώρια του την πήρε.
Πολύ καλώδιο γαμώτο, να δεις που όλα έτσι θα γίνουνε και θα χάσουμε τη δουλειά μας. Μόνο οι ηλεκτρολόγοι θα πλουτίζουνε.
Γ#μώ τα ηλεκτρικά μου.

Τίνος είναι ρε;
Ενός τύπου από τον Πειραιά. Το έφερε να του βάλω συναγερμό. Με το 2002 τι τρέχει;
Δεν ξέρω ρε, μαγκώνει η μίζα για ρίξε μια ματιά.
Ο Λευτέρης πήρε τα εργαλεία του και βγήκε έξω.
Ο Νίκος έμεινε μέσα και συνέχισε να κοιτάζει το καινούργιο.
Μπήκε μέσα και έκατσε στο κάθισμα.
Μύριζε το άτιμο καινουργίλα.
Εκεί που κοίταζε το αμάξι, μπήκε μέσα ένας τύπος.
Από εκείνους που ο Νίκος φοβότανε.
Όχι για τον εαυτό του. Φοβότανε για την κόρη του.
Ο τύπος φόραγε παντελόνι και καρώ σακάκι, ανοιχτό πουκάμισο ροζ, αλυσιδίτσα στο χέρι και σίγουρα η κολόνια του δεν ήταν Ακουα Βέλβα.
Πλησίασε και κοίταξε τον Νίκο.
Ωραίο έ? Τον ρώτησε
Ωραίο είπε ο Νίκος και στο μυαλό του όλα ταίριαξαν. Δικό σας? Ξαναρώτησε?
Ναι είπε ο τύπος.
Ο Νίκος βγήκε από το αμάξι.
Ο τύπος του έδωσε το χέρι του. Τέλης, συστήθηκε.
Ο Νίκος συστήθηκε και αυτός.
Δικό σου του 2002? Ρώτησε ο Τέλης.
Πελάτης μου το έχει, για μίζα το έφερα.
Ωραίο αμάξι είπε ο Τέλης.
Ωραίο αμάξι είπε ο Νίκος.
Φοβόταν τον Τέλη, το αμάξι του και το παρουσιαστικό του. Ο Τέλης για αυτόν ήταν η νέα εποχή. Ο διάβολος. Τα ηλεκτρικά.
Τι λέει; Ρώτησε ο Νίκος, πως πάει στο δρόμο;
200 άλογα. Να στο δώσω μια βόλτα να καραφλιάσεις; Πρότεινε ο Τέλης.
Μπα δε βαριέσαι ευχαριστώ είπε ο Νίκος.

Πάνω στην ώρα μπήκε μέσα και ο Λευτέρης.
Νίκο έτοιμος, καλώδιο του άλλαξα, εντάξει είσαι. Εφυγες.

Ο Νίκος έκανε να φύγει, αλλά μπροστά του ήταν ο Τέλης.
Εσφιξαν τα χέρια, χάρηκα, επίσης, το αλυσιδάκι κουνήθηκε στον καρπό του Τέλη, λίγο μηχανόλαδο από το χέρι του Νίκου του μουτζούρωσε τον αντίχειρα.

Πίσω στο 2002 ο Νίκος έβαλε μπρος τη μηχανή. Πήρε με τη μία. Εκανε όπισθεν και ξαναβγήκε στο δρόμο. Αναψε ένα τσιγάρο και έβγαλε το χέρι από το παράθυρο.
Στο πρώτο φανάρι έκανε επιτόπου.
Γύρισε στου Λευτέρη.
Πάρκαρε στο πεζοδρόμιο και μπήκε στο μαγαζί.
Ο Τέλης ήταν ακόμα εκεί.
Ο Λευτέρης τελείωνε με τον συναγερμό.
Ο Τέλης γύρισε και τον κοίταξε.
Ο Νίκος πήρε ανάσα.
Ρε φίλε σου κάνει κόπο όταν τελειώσεις να βγούμε μια στο ποτάμι; Αν έχεις χρόνο δηλαδή.
Ο Τέλης χαμογέλασε, τι έγινε θές να το οδηγήσεις τελικά;
Όχι, θέλω να πάμε παρέα με το 2002 μέχρι το Ρουφ να δω πως ανοίγει, είπε ο Νίκος.
Λευτέρη τελειώνουμε; Ρώτησε ο Τέλης.
Έτοιμοι είμαστε, είπε ο Λευτέρης και έβαλε μπρος το Μι τρία.
Ο Νίκος άκουσε τον ήχο αλλά δεν ανησύχησε.
Ηξερε ότι πως ότι δεν κάνει θόρυβο πολύ δεν πάει και γρήγορα.
Εφυγαν παρέα για το ποτάμι.
Το Μ3 πήγαινε μπροστά με σύντομα πετάγματα, το 2002 ακολουθούσε με φουσκωμένα πνευμόνια αλλά σταθερά.
Η Λένορμαν τελείωσε και συνάντησε τον Κηφισό. Εστριψαν αριστερά παρέα και ο Τέλης κούνησε το κεφάλι στον Νίκο.
Ο Νίκος έγνεψε και αυτός και πάτησαν ταυτόχρονα το γκάζι.
Το Μ3 πετάχτηκε μπροστά σαν δαιμονισμένο.
Το 2002 ούρλιαξε και ακολούθησε.
Στα πρώτα μέτρα είχε φανεί η διαφορά τους. Στα επόμενα μέτρα το Μ3 είχε κιόλας φύγει.
Ο Νίκος κατάλαβε ότι η κατάσταση δεν ήταν ελεγχόμενη.
Ο Τέλης έκοψε, ο Νίκος έκανε με το χέρι εντάξει, αντε γειά και έστριψε από Θηβών για να γυρίσει στο μαγαζί.
Στο δρόμο σκεφτότανε το καινούργιο. Είχε καταλάβει ότι μια νέα εποχή ξεκίναγε.
Ανεξάρτητα από το αν οι άνθρωποι θα φορούσαν πλέον ροζ πουκάμισα, καρώ σακάκια και αλυσίδα στο χέρι, ανεξάρτητα από το αν θα έπαιζαν κασέτες με ντίσκο ή δίσκους με το αγριολούλουδο, μια νέα εποχή ξεκίναγε.
Ηλεκτρική και Ηλεκτρονική.

Έφτασε στο μαγαζί του και άναψε ένα τσιγάρο…
Κοίταξε γύρω του, τα εργαλεία, το ημερολόγιο της Πιρέλι, τη ράμπα, το 2002.
Αναστέναξε και πήγε προς την πόρτα.
Κατέβασε τα ρολά και έβαλε ένα ούζο.

Γ%μώ τα ηλεκτρικά μου και τα ηλεκτρονικά μου…
Γ%μώ τα ηλεκτρικά μου και τα ηλεκτρονικά μου…
Από πάνω ακούστηκε η κόρη του που έβαλε πάλι ντίσκο, από το δρόμο πέρασε μια μηχανή.
Ο κυρ Νίκος έμεινε στο σκοτεινό μαγαζί να πίνει το ουζάκι του, άνοιξε το ραδιόφωνο στους 104. Από το μεγαφωνάκι βγήκε η φωνή του Διονυσίου.
Έμεινε εκεί και κάπνιζε σαν φόρο τιμής σε μια εποχή που έφευγε και από σεβασμό στην ένα εποχή που ξεκίναγε.

Γ$μώ τα ηλεκτρικά μου και τα ηλεκτρονικά μου…
************************************************** ********************

Τι να πω?! μπραβο βρε φιλε, διαβαζα και νομιζα πως το βλεπω ζωντανα! το κειμενο σου σκετη εικονα!!
Μου ηρθαν εικονες απο οταν ημουν πιτσιρικος εκεινη την εποχη, και με επαιρνε ο πατερας μου μαζι του του οταν πηγαινε το 2002 στο μαστορα!!!

Stathis
09-01-10, 23:21
συνεχεια λοιπον και τα 80s τουλαχιστον στις αρχες τους σημαδευτηκαν απο ενα ονομα...
τοσο ηχηρο που ο αποηχος φθανει στις μερες μας...

Bol D'or
ή μπολντορ, ή μπολντορι...

ειτε εφταμιση, ειτε ενιακοσα, το πραμα πατησε κατω οτι υπηρχε...
ο χοντρος και ο μεταλεινος στη νικαια τα κυβιζανε μεχρι 1400!!!
τερατα αξιοπιστιας, γινοντουσαν πυραυλοι...
τοτε ηταν που η κουρελου αντι για σελα εμφανιστηκε στις κοντρες...
και τι κοντρες... αντρικα πραματα.
χεράδες ψυχωμενοι... και το κυριοτερο, μπεσαληδες...
τοτε γενικευθηκαν και οι ελευθερες εξατμισεις ή "σπεσιαλακια".
ηταν 4 σε 1 με μικρο τελικο χωνι... χωρις σιγαστηρα φυσικα...
devil αρχικα (που μετα γινανε davil) και ολα τα δυτικα προαστια στεναζαν καθε βραδυ...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/boldor_poster-2.jpg
https://www.boldor.de/images/Prospekte/15_CB900F2_klein.jpg
https://img185.imageshack.us/img185/2559/motoaezq3.jpg


την κυριαρχια της χοντα τα πρωτα χρονια των 80s ηρθε να ολοκληρωσει η cbx...
1050 κυβικα, εξι κυλινδροι, απιστευτο πλατος του μοτερ και ενας ηχος απο τη 6 σε 1 που ανασταινε και μακαριτη...
ενα μυωδες εργαλειο του σεξ σε δυο τροχους...
απο οποια παρεα περνουσε ισοπέδωνε, οτι αλλο υπηρχε...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/CBX1050VISTAFRENTE-2.jpg
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/FRENTE-2.jpg
https://www.tradebit.com/usr/mmcd/pub/9002/HondaCBX105079a80-ServiceManual.gif
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/cbx-2.jpg

ολα παντως ξεκινησαν απο αυτην...
η μητερα των εκδοσεων δρομου Bol D'or
RCB1000
https://img208.imageshack.us/img208/1353/cb900f1979boldorun7.jpg
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/RCB14-2.jpg

αλλοτε και τωρα...
https://www.hondacb1300.net/yabb/Attachments/big_one_project.jpg

Nino
10-01-10, 14:15
με ενα cb 400 κοκκινο τι γουστα ειχαμε κανει...εκανε και ενα περιεργο θορυβο η μηχανη αν θυμαμαι καλα.

YAz
10-01-10, 16:07
Τι να πω .. Για κάποιον σαν εμένα όλα αυτά είναι ξένα γράμματα .. Όχι απλά δεν έζησα δεκαετία '80, αλλά γεννήθηκα και το '86 οπότε ... Μόνο τη χρονιά εξέληξης των ηλεκτρονικών έζησα το '90 ...

Πάντως χαρακτηριστικά μένει στη μνήμη μου ένα 6κύλινδρο 2,5λιτρο Ε30 που είχε ο πατέρας μου .. (η 2.5 ή 2.8 .. δε θυμάμαι καλά) το οποίο δυστυχώς ποτέ δεν έτυχε να οδηγήσω μιας και το πούλησε ... :ranting2:

Ωραίες πάντως οι παλιότερες εποχές με βάση αυτά τα οποία ακούω απ'τους γονείς μου.....

Nino
10-01-10, 19:31
Τι να πω .. Για κάποιον σαν εμένα όλα αυτά είναι ξένα γράμματα .. Όχι απλά δεν έζησα δεκαετία '80, αλλά γεννήθηκα και το '86 οπότε ... Μόνο τη χρονιά εξέληξης των ηλεκτρονικών έζησα το '90 ...

.

Θα πουμε και για το ΄86 (οργανωνω τις σκεψεις μου) ηταν σημαντικη χρονια με ενα γεγονος τον Απριλιο που αφησε το σημαδι του στη γη.

z3 2.2
10-01-10, 21:03
devil αρχικα (που μετα γινανε davil) και ολα τα δυτικα προαστια στεναζαν καθε βραδυ

Ο γνωστος Δρακουμελ...μεγαλη μορφη.
Μεχρι πριν απο τρια τεσσερα χρονια ειχε ακομα το μαγαζι στον παραδρομο της εθνικης στο υψος της Renault.
Αμα επιανες και κουβεντουλα ακουγες ωραιες ιστοριες...

z3 2.2
10-01-10, 21:08
Mια γιαγιακα που με σημαδεψε ηταν και αυτη....18 χρονων την αγορασα και τη σημαζεψα
Μακαρι να μην την πουλαγα ποτε.
Ηταν οπως ακριβως αυτη της φωτογραφιας με εξατμιση davil (Δρακουμελ)!!!
Δεν εχω δυστυχως ηλεκτρονικης μορφης φωτο να ποσταρω,να με δειτε και με μαλλι!!!

Nino
10-01-10, 23:30
.....Ειμαστε ακομα στο 1985 και ο Ελληνικος κινηματογραφος για μια ακομα χρονια δεν εχει να «δειξει» κατι το αξιολογο(με μικρες εξαιρεσεις τα προηγουμενα χρονια πχ Ρεμπετικο), ως συνεχεια και αντιγραφη των επιτυχημενων μονο εμπορικα ταινιων του Δαλλιανιδη η συνταγη επαναλαμβανεται με ηθοποιους που παρα το λαμπρο τους παρελθον περναν κινηματογραφικη εμμηνοπαυση.Για ευνοητους λογους καλο είναι να μην τους αναφερουμε.
To αντιθετο ακριβως συμβαινει στον ξενο κινηματογραφο εμπορικο και μη...
Μοναδικες ταινιες εκεινη την εποχη το brasil, το πορφυρο χρωμα ,περα απο την αφρικη αλλα και μεγαλες εισπρακτικες επιτυχιες οπως το back to the future.goonies κλπ
και φυσικα η χρονια θα κλεισει με την τελευταια ως james bond ταινια του Roger Moore το "a view to a kill" με quest star την μοναδικη απιστευτη ανεπαναλληπτη Graces Jones.
1986 και ο ξενος κινηματογραφος θα συνεχισει την ανοδικη του πορεια και με εξαιρεση τις αιθουσες Ελλη και Στουντιο που παιζουν Ταβιανι Παζολινι και Ταρκοφσκι και λοιπους "εντεχνους" ολες οι αλλες αιθουσες εχουν προσαρμοστει πληρως στις "επιταγες" τη νεας εποχης.
Η ταινια ομως που θα ακουστει και θα δημιουργησει δικη της μοδα...βραβευμενη με oscar καλυτερου τραγουδιου το take my breath away ειναι το Top Gan.
Μια αθηνα θα γεμισει με το fly jacket και τα rayban του πρωταγωνιστη.
Η εκπληξη η μεγαλη θα ερθει απο τον Ελληνικο κινηματογραφο που δειχνει να αναγεννηθηκε μεσα απο τις σταχτες του και "αντεπιτιθεται" με πολυ αξιολογες ταινιες... Το δεντρο που πληγωναμε(απο τις καλυτερες ταινιες), Νοκ αουτ(ρεσιταλ ερμηνειας του κιμουλη),Καραβαν σαραι .
Ο Θ. Αγγελοπουλος θα "γυρισει" την ταινια μελισσοκομος που μερος των γυρισματων θα γινουν και στη Φλωρινα για την ακριβεια στο πατρικο μου σπιτι.
Ετσι θα εχω την τιμη να γνωρισω τον Μαρτσελο Μαστρογιαννη.
Η εποχη γενικως χαρακτηριζεται ως αρκετα σινεφιλ με την διαφορα οτι τοτε το σινεμα δεν αποτελουσε "εξοδο" .σινεμα πηγαιναμε και επειτα στα μπαρακια στον λοφο του Στρεφη για μπυριτσα ή στο Τηνιακον για ποικιλια και ουζακι.
Το μεγαλο γεγονος ομως που σημαδεψε αυτην τη χρονια και θα επηρεαζε ολοκληρο σχεδον τον κοσμο συνεβη τον Απριλιο στις 26.
Εγινε στην πολη Τσερνομπιλ της Ουκρανιας το μεγαλυτερο πυρηνικο ατυχημα ολων των εποχων.
Ενα ατυχημα που επηρεασε ολη την Ευρωπη αμεσα ή εμμεσα με το ραδιενεργο νεφος να φτανει και στη χωρα μας μετα απο μερικες ημερες.
Ο κοσμος ειχε διαιρεθει σε πριν το τσερνομπιλ εποχη και τη μετα, απλα ηταν νωρις ακομα για να το καταλαβει...

συνεχιζεται...

fanisk
10-01-10, 23:35
Τηνιακόν ?? Παω συχνά..!

ankor
11-01-10, 11:37
Σταματη και Σταθη συγχαρητηρια.Τι να πω τωρα?Με γυρισατε σε ανεμελες εποχες που θα ηθελα να ξαναζησω.Που τρεχαμε να βαλουμε μεγαλυτερα ζιγκλερ στα weber και τα dell orto μηπως και κερδισουμε κατι παραπανω ηΆανοιγαμε λιγο τις πλατινες για να δωσουμε λιγο αβανς παραπανω και να αρπαξει λιγο καλυτερα το μοτερ. Με τα κυριζικα 2002ti και τα αλητικα veloce που κουναγε τον ποπο της από πεζοδρομιο σε πεζοδρομιο χαιδευοντας το γκαζι. ΗΆ βαζοντας ένα δοντι μεγαλυτερο γραναζι στον πισω τροχο για να φυγουμε με τα Bol dΆor 900 από τα λυσσαλεα διχρονα Υamaha RD-500.Φωτοβολιδες και τα RD-350 και τα 500 αλλα που να σταματησουν κλεινοντας το γκαζι, ενώ στα τετραχρονα εκλεινες το γκαζι βουταγε μπροστα και ενιωθες ασφαλεια.
Ο χοντρος στο περιβολακι στη Νικαια…….Ναι Σταθη τι εφτιαγνε ο ανθρωπος…..
Θυμαμαι ειχε μοστρα ένα μοτερ Suzuki GSX-R 1100 σε σκελετο φτιαγμενο…και πισω τροχο αυτοκινητου και το κατεβαζε μονο σε ¨σοβαρα πατηματα¨ με αρκετα χιλιαρικα να παιζουν…
2 μηχανακια μουχε φτιαξει ο χοντρος ένα μαυρο GS εφταμιση και ένα 900 bol dΆor κοκκινο και ηταν και τα 2 δαιμονισμενα…..Ε ρε πατηματα…
Ειμαι ευτυχισμενος που εζησα εκεινες τις εποχες.Ενα μεγαλο ευχαριστω σε εσενα Σταματη και σε εσενα Σταθη που μου τις θυμισατε…….Να στε καλα.

Αντωνης .

Christos 330
11-01-10, 11:39
Αν και γεννημενος το 83 δεν προλαβα να καταλαβω και πολλα . . .

Παντως η γενια μου ηταν η τελευται που παιζαμε στους δρομους . . .

Απο εκει και μετα να ναι καλα ο υπολογιστης . . .

Stathis
11-01-10, 12:32
Ο γνωστος Δρακουμελ...μεγαλη μορφη.
Μεχρι πριν απο τρια τεσσερα χρονια ειχε ακομα το μαγαζι στον παραδρομο της εθνικης στο υψος της Renault.
Αμα επιανες και κουβεντουλα ακουγες ωραιες ιστοριες...

εκλεισε ρε... τι μου λες?
παει χαλασε ο κοσμος... τελος εποχης...


οσο για το 550 θα γραψω και γι αυτο καποια στιγμη...
το πρωτο που βγηκε με τα δυο αμορτισερ, ηταν φοβος και τρομος στα μεσαια κυβικα...
επαιζε με τα RD τα 350 τα πρωτα, αλλα τα "επαιρνε" συνηθως....

με την επομενη γενια που η γιαμαχα εβαλε Ypvs και εφτιαξε πιο σωστο μηχανακι τα βρηκε σκουρα το επομενο μοντελο με το unitrack.
ειχανε μαθει και οι μαστορες και τα σκαλιζανε και υπηρχαν RD που στεκοντουσαν καλα και με μεγαλα μηχανακια... (βεβαια χανανε, αλλα στα πρωτα μετρα ηταν μπροστα...)
πρωταγωνιστες μηχανικοι, οι καλυτεροι της εποχης στα διχρονα, ο βασιλης γεωργακοπουλος (ή "αραπης") και κατα δευτερο λογο ο παυλος ο κουζουνας, πηγη γελιου και χιουμορ (ειναι ακομα στο χαλανδρι, αν περασετε απο το μαγαζι του θα γελατε μια βδομαδα με τις ιστοριες που θα ακουσετε και κυριως με τον τροπο αφηγησης...)

Stathis
11-01-10, 12:41
Σταματη και Σταθη συγχαρητηρια.Τι να πω τωρα?Με γυρισατε σε ανεμελες εποχες που θα ηθελα να ξαναζησω.Που τρεχαμε να βαλουμε μεγαλυτερα ζιγκλερ στα weber και τα dell orto μηπως και κερδισουμε κατι παραπανω ηΆανοιγαμε λιγο τις πλατινες για να δωσουμε λιγο αβανς παραπανω και να αρπαξει λιγο καλυτερα το μοτερ. Με τα κυριζικα 2002ti και τα αλητικα veloce που κουναγε τον ποπο της από πεζοδρομιο σε πεζοδρομιο χαιδευοντας το γκαζι. ΗΆ βαζοντας ένα δοντι μεγαλυτερο γραναζι στον πισω τροχο για να φυγουμε με τα Bol dΆor 900 από τα λυσσαλεα διχρονα Υamaha RD-500.Φωτοβολιδες και τα RD-350 και τα 500 αλλα που να σταματησουν κλεινοντας το γκαζι, ενώ στα τετραχρονα εκλεινες το γκαζι βουταγε μπροστα και ενιωθες ασφαλεια.
Ο χοντρος στο περιβολακι στη Νικαια…….Ναι Σταθη τι εφτιαγνε ο ανθρωπος…..
Θυμαμαι ειχε μοστρα ένα μοτερ Suzuki GSX-R 1100 σε σκελετο φτιαγμενο…και πισω τροχο αυτοκινητου και το κατεβαζε μονο σε ¨σοβαρα πατηματα¨ με αρκετα χιλιαρικα να παιζουν…
2 μηχανακια μουχε φτιαξει ο χοντρος ένα μαυρο GS εφταμιση και ένα 900 bol dΆor κοκκινο και ηταν και τα 2 δαιμονισμενα…..Ε ρε πατηματα…
Ειμαι ευτυχισμενος που εζησα εκεινες τις εποχες.Ενα μεγαλο ευχαριστω σε εσενα Σταματη και σε εσενα Σταθη που μου τις θυμισατε…….Να στε καλα.

Αντωνης .

ετσι αντωνη, μιλαμε για σοβαρους ανθρωπους και για σοβαρα πατηματα...
ακομα και οι οδηγοι των πατηματων ηταν ενας κι ενας...
απο εκει ξεκινησε και την καριερα του ενα τεραστιο ονομα των αγωνων ο σακης ο σκουρτας. 5 φορες πωταθλητης στα σουπερμπάικς.

βοηθος στο μεταλεινο, εκμεταλευτηκαν το μικρο του βαρος (γυρω στα 55 κιλα τοτε) τον εβαλαν σε ενα μηχανακι και ο πιτσιρικας εδειξε αμεσως τρομερο ταλεντο.
φοβερος στο ξεκινημα, γινοταν ενα με το μηχανακι (γι αυτο και τον ελεγαν "ψαρακια" ή "αυτοκολλητο"...) και δεν μασαγε πουθενα...
λενε οτι δεν εχασε κοντρα...
μετα ειδε το ταλεντο του, μπηκε στην πιστα, πηρε 5 στη σειρα, αφησε "χαζους" αλλα ιερα τερατα της εποχης με πρωταθληματα (παπανδρεου-doberman, παπαγεωργιου, μαρμαρα (θεος σχωρεστον)... κλπ) και εφυγε...

απιστευτες εποχες αντωνη χαιρομαι που τις εζησα...

Nino
15-01-10, 18:18
....1987 και οι επιπτωσεις του τσερνομπιλ ειναι ακομα νωρις για να τις αντιληφθουμε ετσι και αυτο θα ξεχαστει πολυ ευκολα...
Μια ακομα ομως "εκρηξη" η οποια θα πυροδοτησει αλυσιδωτες αντιδρασεις και θα αλλαξει-κατεδαφισει ολοκληρες κοσμοθεωριες... θα συμβει στις αρχες αυτου του ετους.
Ο Μιχαηλ Γκορμπατσωφ ξεκινα την περεστροικα.Ο Μαρτης θα αποδειξει εις διπλουν την παροιμια Γδαρτης και Παλουκοκαυτης,μιας και η απιστευτη χιονοπτωση θα γονατισει την Αθηνα που δεν ειναι μαθημενη να αντιμετωπιζει τετοιες καταστασεις.(μισο μετρο χιονι μεσα στην πολη).
Αλλα ενα καλοστημενο πολιτικο παιχνιδι (των τουρκων)υπο την μορφη προκλησεων, θα φερει την Χωρα μας μια ανασα απο τον πολεμο.
Ισως απο τις λιγες φορες που μεν αποδειξαμε οτι εχουμε και κοχωνας αλλα και οι απεναντι πετυχαν τον σκοπο τους, διοτι το παρασκηνιο ηταν πολυ μεγαλο και αφορουσε κοιτασματα στο Αιγαιο.
Οι μηνες θα κυλησουν με το Κοσκωτα να μοιραζει λεφτα, εμενα να δουλευω σε μπαρακι και εναν Ιουνιο καυτο... καυτο αξεχαστο και οροσημο για τα χρονια που θα ερθουν και την νεα μορφη υφος αποφασηστικοτητα ,ικανοτητα και τροπο σκεψης στον Ελληνικο Αθλητισμο και ειδικα στην καλαθοσφαιριση.
ΝΑΙ το we are the champions των queen και φυσικα το final countdown θα ακουγεται σεδρομους μαγαζια σπιτια και οπου υπαρχει Ελληνικη ψυχη, η Ελληνες σηκωθηκα απο κρεβατια καναπεδες καρεκλες μπαουλοντιβανα αλλα και απο παραλιες και ολοι μαζι με μια φωνη πανηγυριζαν Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΩΤΑΘΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ το μπασκετ.
Ενας απιστευτος αθλος ειδικα για εκεινη την εποχη και με τις τοτε αντιπαλες συνθεσεις των ομαδων, αλλα το σημαντικοτερο εκεινα τα χρυσα παιδια εδωσαν την ελπιδα και το οραμα που ελλειπε ως εκεινη την στιγμη και παρ'οτι ποτε δεν ειχαν τα κονδυλια αλλου αθληματος απεδειξαν το τι κανει η δυναμη της θελησης και της προσπαθειας.
Ετσι καθε γειτονια θα γεμισει μπασκετες και καθε μικρο παιδι θα θελει να μοιασει στον Γιαννακη τον Γκαλη και τα αλλα παιδια...
Ο ελληνικος αθλητισμος μολις ειχε μπει σε ενα φωτεινο μονοπατι...

συνεχιζεται...

Nino
15-01-10, 21:54
ενα μικρο διαλειμμα... με τραγουδι του 1986 απο προβα στην τηλεοραση της εποχης!!!
ΕΡΤ 2 πρωην ΥΕΝΕΔ...

https://www.youtube.com/watch?v=tr7eHIUHDGg

Stathis
16-01-10, 20:46
επιστροφη στα 80s...

εκεινη την εποχη απεκτησ ενα Χτ550...
το 550 ειναι το μηχανακι που νικησε το χρονο.
απιστευτο τοτε, εκανε αντρες πολλους...

και ενω ολα τα υπολοιπα της εποχης του (και μεταγενεστερα βεβαια) εχουν εξαφανιστει, πολλα απο δαυτα κυκλοφορουν ακομα γεματα περηφανεια...
καγκουρεμενα βεβαια και ινδιανικα, αλλα κυκλοφορουν και αστραφτουν!

το ειχα παρει τοτε μετα απο ενα τσακωμο με το συγχωρεμενο πατερα μου, που δεν ηθελε πολλα κυβικα... μεχρι 125 (ενα DT-LC τα πρωτα με τα μασπιε στο ψαλιδι χωρις στροφομετρο, ειχα).

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/YamahaXT550821.jpg

οταν επηλθε ειρηνη κατα σεπτεμβριο μερια, επειτα απο τις καλοκαιρινες βολτες, (αρχιζαν και τα σχολεια), ο πατερας κατηγορηματικος. το 550 θα πουληθει. εγω ηθελα το τενερε που μολις ειχε βγει, αλλα αυτος ανενδοτος. εως 250 κ.εκ. το πολυ!

ολοι τοτε λοιπον στο χαλανδρι και στις εντουρο-παρεες, ελεγαν μακρια απο σπυριδοπουλο. "θα μπλεξεις"... στο τι θα μπλεξεις δεν ελεγαν βεβαια, αλλα αυτο ηταν αρκετο να αποθαρυνει τον πιτσιρικα (εμενα δηλαδη). και κατα μεγαλο ποσοστο δεν εμαθα και ποτε οταν αργοτερα γνωρισα το "γοριλα" και το "σβερκο" (τα "χαϊδευτικα" των δυο αδελφων)...

αρα αφου αποκλεισαμε τη χουσκβαρνα, η ματια ηταν προς το αντιπαλο δεος: ΚΤΜ.
μαλιστα... τα διαφορα ΙΤ, ΡΕ, ΥΖ, CR, κλπ, τι να λεγανε στον "χερα" πιτσιρικα (εμενα δηλαδη).

ηταν εξω απο το μαγαζι του μπαξεβανη στο ψυχικο (για οσους θυμουνται...), αστραυτερο, μεγαλο, κακο... ειπα αυτο ειναι... το κοστος τεραστιο. 40% επιπλεον απο τα γιαπωνεζικα...
ειχαν γυρω στα 250 χιλιαρικα τα cr ως χοντα και ακριβοτερα, 348 το ΚΤΜ!!! εως 250 δεν ειπαμε πατερα...?

απιστευτο μηχανακι... τρενο, αλλα προβληματικοτατο... δυο ειχαν ερθει μονο... τα εφερνε ο ποριχης. το ενα το ειχα εγω, το αλλο ο χρ. αναστασιαδης.
καποια αλλη στιγμη θα σας πω περισσοτερα για τα εργα και τις ημερες του ΚΤΜ...
ενα ειναι σιγουρο, με εβαλε σοβαρα μεσα στη μοτοσυκλετα.
και ηταν η αιτια που εφαγα 10-12 χρονια απ τη ζωη μου στα περιοδικα...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/KTM2025020GS201985-2.jpg

NickE60
16-01-10, 21:32
αχχχ ρε Στάθη .....Το Tenere ..του '89 μοντέλο, η μεγάλη καψούρα μου τότε... το έχω ακόμα, σκεπασμένο στην αποθήκη.... και η κατάστασή του είναι κάπως έτσι....
Άλλαξα πολλά όλα αυτά τα χρόνια (από RD350 ως XR600 και CBR1000) ...αλλά αυτό θα μείνει πάντα κοντά μου :thumbsup:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/14076_0_1_2_xtz2075020super20tenere_Imag-2.jpg

κι εδώ είναι ένα από τα λίγα μηχανάκια που " κατόρθωσε " να με καπακώσει! ...γυρίζαμε κι εμείς τις αλάνες και τις πιστες ...από Διόνυσο, Γαλάτσι (πάνω και κάτω) Παπάγου, κλπ κλπ

Άγριο γκάζι για εντούρο της εποχής του ....τρελές ροπές από χαμηλά, σπάνιο χάρισμα για 2χρονο τότε ....ΡΕ250 - έτος 1982

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/1977_PE250_brochure_800-2.jpg

Nino
18-01-10, 18:36
....1988 και ο αποηχος του θριαμβου της Εθνικης basket ειναι ακομα πολυ εντονος,γηπεδα basket εχουν δημιουργηθει σε καθε ελευθερη αλανα που υπηρχε,αλλα και σε μπαλκονια σε αυλες,σε ακαλυπτους εχουν τοποθετηθει μπασκετες.
Μιας και το τηλεκοντρολ της τηλεορασης ακομα εχει ελαχιστη χρηση στους κατοχους του (όχι όμως για πολύ) και η τηλεοπτικη κυριαρχια ειναι σχεδον ανυπαρκτη,η διασκεδαση εχει αλλη μορφη και αξια.
Χωροι διαμαντια φιλοξενουν συγκροτηματα ,θεατρικες ομαδες και παρα του οτι καποιους προαναφεραμε στα προηγουμενα post,θα ηταν τρομερη παραλειψη να μην αναφερθει και "μητροπολη" αυτων που ηταν το Κυτταρο.
Το καλοκαιρι οι διακοπες στα νησια εχουν γινει must για ολους..ειναι και τα της εποχης lιfe style περιοδικα (βλεπε ΚΛΙΚ) που μεν και αυτο ξεκινησε ως κατι το διαφορετικο εως και "προφητικο" αλλα κατεληξε life style και μονο.
ΚΛΙΚ... αληθεια ποιος θυμαται "το κουμπι της" και η ερωτηση ειναι ρητορικη.
...1988 και οι Ολυμιακοι αγωνες στη Σεουλ ειναι γεγονος μιας και για πρωτη φορα μετα τα αλλεπαλληλα μπουκοταζ,για πρωτη φορα θα συμμετεχουν τοσες χωρες.
Η ελλαδα και αφου ακομα δεν εχει ανακαλυψει την "ντοπα" θα δειξει ελαχιστα πραγματα με εξαιρεση ενα μεταλιο στην παλη. Οι δε αλλες χωρες θα διαγωνιστουν ποια θα βγει περισσοτερες φορες ντοπαρισμενη.
Ο απιστευτος για την εποχη χρονος στη κουρσα της μιας ανασας και το χρυσο μεταλιο στον καναδο τζονσον (νομιζω) θα αφαιρεθει μιας και θα βρεθει θετικος σε αντιντοπινγκ τεστ.
Το παραξενο ομως σε αυτη την ολυμπιαδα ειναι οτι καποιες απο τις χωρες θα ειναι για αυτες η τελευταια Ολυμπιαδα που συμμετεχουν με την σημαια τους (ανατολικη γερμανια - Γιογκοσλαβια-Σιοβετικη Ενωση).
Στα γηπεδα η Ελλαδα αναστεναζει... και η μεταγραφη της δεκαετιας θα γινει στο λιμανι.
Ο λαγιος Ντεταρι θα φορεσει την φανελα του Ολυμπιακου και ο Κοσκωτας θα πληρωσει ουτε λιγο ουτε πολυ σχεδον 1,5 δισεκατομμυριο δραχμες.
Οκτωβρης 1988 και μετα απο απειρου δραματος σκηνες που περιελαμβαναν επιδρομες των ΜΑΤ στους πομπους στη θεσσαλονικη και μετα απο την εντονη πιεση του τυπου και γενικα του κοσμου που θελει το κατι αλλο... η ΕΡΤ θα κανει αυτο που δεν αφηνε να κανουν οι αλλοι (δημοι) θα "ανοιξει" τα δορυφορικα καναλια και ετσι το τηλεκοντρολ θα αποκτησει νεα χρηση στα χερια του Αθηναιου και σε μερικους αλλους νομους.
Το νεο οπλο ειχε μπει στα σπιτια μας... κανεις δεν φανταζοταν το τι επακολουθουσε....

συνεχιζεται...

Stathis
18-01-10, 18:55
αληθεια ποιος θυμαται "το κουμπι της" και η ερωτηση ειναι ρητορικη.


καλα πλακα κανεις τωρα???
ξεχνιεται η κελυ?????

https://www.claudiocaprara.it/mediamanager/sys.user/38949/kelly%20lebrock.jpg

οπως δεν ξεχνιεται και ο λαγιος φυσικα...
πολλα κανταρια μπαλα...

https://liberopoulos.gr/mynew/data/upimages/detari300.jpghttps://profile.ak.fbcdn.net/object3/795/28/s62476675626_3517.jpg
στην πρωτη φωτο με κοσκωτα, στη δευτερη με τον αειμνηστο φουνες.

Stamatis
18-01-10, 18:59
καλα πλακα κανεις τωρα???
ξεχνιεται η κελυ?????

https://www.bmwfans.gr/forum/

οπως δεν ξεχνιεται και ο λαγιος φυσικα...
πολλα κανταρια μπαλα...

https://liberopoulos.gr/mynew/data/upimages/detari300.jpghttps://www.bmwfans.gr/forum/
στην πρωτη φωτο με κοσκωτα, στη δευτερη με τον αειμνηστο φουνες.

Οπως δεν ξεχνιέται και ο Πρόεδρος.
Αλήθεια που είναι αυτό το παληκάρι?

Κωνσταντίνος
18-01-10, 19:51
Λάγιος ο Θεός
Λάγιος ισχυρός
Λάγιος ο αθάνατος
ελέησον ημάς

ψέλλιζαν τα συμπαθά γαυράκια πριν κάνουν νάνι χιχιχιχιχι

Nino
21-02-10, 17:56
...κατι η ηλικια,κατι τα νεα μετρα, μα πανω απο ολα τα πολλα και αξιολογα thread που αναρτουνται με καταιγιστικο ρυθμο...σχεδον το ειχα ξεχασει.
Συνεχιζουμε λοιπον...υπομονη μια χρονια εμεινε....

...1989
Η τελευταια χρονια αυτης της τοσο σημαντικης δεκετιας θα χαρακτηρισθει και αυτη απο πολλα και σημαντικα γεγονοτα, τους πρωτους μηνες θα απασχολησει την Ελληνικη κοινη γνωμη ενα ακομα (το πρωτο) περιβοητο διαζυγιο, αυτο του Πρωθυπουργου και ο νεος γαμος του που θα ακολουθησει.
Για τους νεωτερους, φυσικα μιλαμε για τον Α. Παπανδρεου και την Δ. Λιανη.
Στο διεθνη χωρο ο πλανηταρχης "φευγει" και αναλαμβανει ο νεος πλανηταρχης (Ρειγκαν σε Μπους) και εμεις παμε ξανα απο τον <<Αννα στον Καιαφα>>
Η Ελλαδα ζει σε ενα προεκλογικο αγωνα και παντα κατω απο την Δαμοκλειο σπαθη της τρομοκρατιας.
Στο ποδοσφαιρο η ΑΕΚ θα στεφθει πρωταθλητρια υστερα απο δεκα χρονια και θα εγκαταλειψει τα γηπεδα ο μεγαλος ασσος Χουαν Ραμον Ροτσα και οσο για τον Ντεταρι που εχουμε προαναφερει, αυτος θα κληθει να παιξει στη μικτη κοσμου.
Φορμουλα 1 και οι αλλαγες θα ειναι και εκει μεγαλες, με την απαγορευση των κινητηρων turbo και την αντικατασταση τους απο ατμοσφαιρικους, ετσι οι νεοι κινητηρες v10 και v12 θα δειξουν το λαμπρο μελλον που θα ακολουθουσε
Νοεμβριος 1989 και αφου εχει προηγηθει νομιμοποιηση απο την υπηρεσιακη κυβερνηση του Τζανετακη,στις 20 του μηνα θα εκπεμψει το πρωτο ιδιωτικο ραδιοτηλεοπτικο καναλι το Mega, ενω λιγο μετα θα μπει στο παιγνιδι και ο Αντενα και στη σειρα πολλα ακομα.
Η ψυχαγωγια πλεον θα αποκτησει νεα δυναμικη και ελπιδοφορους οριζοντες.
Το σημαντικοτερο ομως γεγονος της χρονιας και ενα απο τα σημαντικοτερα της δεκαετιας θα γινει στις 9 του Νοεμβρη.
Την νυχτα της 9 προ 10 Νοεμβριου θα "πεσει' το τειχος του αισχους, το τειχος συμβολο του ψυχρου πολεμου που χωριζε απο το 1961 την Γερμανια σε δυο κοματια και ηταν η αιτια να χασουν την ζωη τους δεκαδες ανθρωποι.
Τις θεαματικες αυτες διεθνης εξελιξεις θα ακολουθησει και η πτωση και εκτελεση του δικτατωρα Τσαουσεσκου και ετσι θα ξεκινησει μια καινουργια εποχη παραλληλα με την νεα δεκαετια που σε λιγο θα ξεκιναγε.

Nino
21-02-10, 18:24
Τελειωνοντας την "δεκαετια" θα ηθελα να ευχαριστησω ολους εσας για την υπομονη σας και φυσικα το snoopy που με το thread του μου εδωσε το "οχημα" για ενα ταξιδι στο παρελθον σε αυτην την τοσο σημαντικη δεκαετια και για τις δικες μου αναμνησεις.
Snoopy ξεκινα την χρονομηχανη να παμε αλλου...



υγ. Αφιερωμενο σε ολους αλλα ιδιαιτερα στα φιλαρακια που την εν λογω δεκαετια πορευτηκαμε μαζι στα καλα και στα δυσκολα...

Nino

https://www.youtube.com/watch?v=z7VBHdbZ0cU

Stathis
21-02-10, 18:40
και μια διαφημιση της εποχης σχετικη με το κλιμα των ημερων...


https://www.youtube.com/watch?v=WjvwkjJoQH0&feature=related

VanVIC
21-02-10, 18:49
καλα πλακα κανεις τωρα???
ξεχνιεται η κελυ?????

https://www.bmwfans.gr/forum/

...

Η Κέλυ Λε Μπρόκ δεν ξεχνιέται με τίποτα αλλά η συγκεκιμένη εικόνα είναι απο την ταινία "η γυναικάρα με τα κόκκινα".
Σωστά ?

Stathis
21-02-10, 18:58
σωστα!!!!!

Nino
22-02-10, 22:27
Κανοντας αυτη την περιληπτικη ανασκοπηση των γεγονοτων αυτης της τοσο σημαντικης δεκαετιας οπου οι ανεμοι των αλλαγων ηταν θυελλωδεις θα ηταν μεγαλη παραληψη να μην αναφερουμε εναν Ελληνα καλλιτεχνη που με το αστειρευτο και πνευματωδες χιουμορ του το οποιο δε το εξαντλει εμπνευσμενος απο την πολιτικη και τις γκαφες της σε επιθεωρησιακου τυπου εργα, προσεγγιζει με εκπληκτικο τροπο το "κοινωνικο" ον τον ανθρωπο με τα παθη και τις προσδοκιες του, τα καταπιεσμενα συναισθηματα και τις φαντασιωσεις του... Φυσικα μιλαμε για τον μοναδικο ΑΡΚΑ.
Περισσοτερα ομως στο link που ακολουθει απο ενα εκπληκτικο αρθρο αφιερωστε του λιγο χρονο και αν ακομα περισεψει(χρονος) καντε και ενα αρκοτεστ!!!

https://www.arkas.gr/index.php/gr/11/20years/martinidis.htm

joseph
22-02-10, 23:48
και μια διαφημιση της εποχης σχετικη με το κλιμα των ημερων...

https://www.youtube.com/watch?v=WjvwkjJoQH0&feature=related

Χρυσες εποχες για οσους ειχαν χρημα τοτε!! πολλοι ζουσαν με τους τοκους!
22,5% ετησιο!! το ακους και μοιαζει ανεκδοτο!
Βεβαια και τα επιτοκια των δανειων, ηταν αστα να πανε τοτε!!

Βρε πως αλλαζουν οι εποχες...

katsaraios
23-02-10, 04:20
μιας και λεγατε για 80's ποιος παλιος θυμαται τιμες 3 βασικων ειδων της εποχης
τσιγαρα,καφες,εφημεριδα :th_Laie_67-1:
εδω σας θελω γεροντακια μου !

να γραψω λιγο για τα αθλητικα πεπραγμενα οτι ηταν η δεκαετια με την μοναδικη στα χρονικα (εως τωρα) κατακτηση του πρωταθληματος ποδοσφαιρου απο την βυσσινι θυελλα του καμπου την ΑΕΛ αν και λιγο αμφισβητηθηκε με τα ουρα του Τσιγκοφ χαχα,οπως και την μοναδικη για τα ελληνικα τηλεοπτικα αθλητικα δεδομενα παρακολουθηση καθε Πεμπτη με ευλαβικη ομονοια ενος ολοκληρου μπασκετικου και μη φιλαθλου κοινου της μεγαλης υπερομαδας του ΑΡΗ στις μεγαλες πορειες του πρωην κυπελου πρωτ.Ευρωπης(νυν ευρωλιγκα)


https://www.youtube.com/watch?v=JVpM7jM54fI


https://www.youtube.com/watch?v=a9dBn72HRn8&feature=related

katsaraios
23-02-10, 04:45
επισης τον πρωτο και παρ ολιγον τελευταιο επισημο ποδοσφαιρικο αγωνα στο ΟΑΚΑ μεταξυ ΑΕΚ-ΠΑΟΚ για τον τελικο κυπελου το 1983.

και βεβαια επειδη λεω πως ειμαι αντικειμενικος...
την μεγαλη πορεια και κατακτηση απο τον ΠΑΟΚ του ποδοσφ.πρωταθληματος το 1985 μετα απο 11 χρονια και για τελευταια φορα εκτος ομαδων κεντρου (εξαιρεση η ΑΕΛ το 1987)


https://www.youtube.com/watch?v=O4UgAVqmnJU&feature=related


https://www.youtube.com/watch?v=Zdq4mUyUgbU

Nino
23-02-10, 10:49
μιας και λεγατε για 80's ποιος παλιος θυμαται τιμες 3 βασικων ειδων της εποχης
τσιγαρα,καφες,εφημεριδα :th_Laie_67-1:
εδω σας θελω γεροντακια μου !



Γιωργο δωσε τιμες.. να θυμηθουμε!!!

Stathis
23-02-10, 11:03
τσιγαρα δεν καπνιζα, δεν ξερω, αλλα νομιζω ειχαν 150 δραχμες.

ο καφες ειχε, 50 ο ελληνικος και 100-150 ο φραπες στα συνοικιακα...

στα πολυτελειας μπορει να εφτανε και παραπανω (κηφισια εντελβάις-αρχοντικο 250-300)

η εφημεριδα ειχε 50 δραχμες η αυριανη και 150 οι αλλες. οταν την κυνηγησαν (δια νομου) οι αλλοι εκδοτες πηγε κι αυτη 150, αλλα το κατοσταρικο το επεστρεφε με κουπονι...

ελπιζω να τα θυμαμαι καλα...

Ptboul
23-02-10, 11:27
Επειδή πήγαινα δημοτικό την δεκαετία του '80, δε κάπνιζα ούτε έπινα φραπέ, μάζευα όμως paNNiNi (μουντιάλ '86, ομάδες, ντιούκς, περιπολικά σε δράση, κ.α) με το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 20 δραχμών το φακελάκι!

https://comicsmania.gr/pics/almpoumxartakia/europa80.jpg

Konstantinos E60
23-02-10, 11:34
Επειδή πήγαινα δημοτικό την δεκαετία του '80, δε κάπνιζα ούτε έπινα φραπέ, μάζευα όμως paNNiNi (μουντιάλ '86, ομάδες, ντιούκς, περιπολικά σε δράση, κ.α) με το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 20 δραχμών το φακελάκι!

https://www.bmwfans.gr/forum/

Ρεεε που τα θυμήθηκες...!!! Και γαριδάκια φοφίκο χεχε..

Κωνσταντίνος
23-02-10, 11:37
Οχι 150δρχ οι εφημερίδες στα 80's. Τόσο είχαν στα τέλη των 90's. Γύρω στο 50άρικο πρέπει να είχαν και περίπου 100-120δρχ. τα τσιγάρα, αναλόγως την μάρκα

Stamatis
23-02-10, 17:08
45 δραχμες παιδια ειχε το μαρλμπορο.
Χεσε μεσα. Και μετα πηγε κστοσταρικο.

Με ενα χιλιαρικο ησουν αρχοντας το Σαββατοβραδο.
Πεντε χιλιαρικα εκαναν τα σεμπαγκο και εικοσιπεντε χιλιαδες δραχμες ηταν γ&μηστερο χαρτζηλικι για χριστουγεννιατικα ψωνια.

Θυμηθηκα τωρα μια αλλη ιστορια απο τη δεκαετια του 80, με μια γκομενα απο την Κηφισσια που ελεγε οτι οποιος μενει κατω απο τον τροχονομο ειναι βλαχος.

Ρε Σταθη, θυμασαι την ιστορια με εκεινη που ειχαμε παει να δουμε στο Λονδινο;

katsaraios
24-02-10, 00:26
45 δραχμες παιδια ειχε το μαρλμπορο.
Χεσε μεσα. Και μετα πηγε κστοσταρικο.

Με ενα χιλιαρικο ησουν αρχοντας το Σαββατοβραδο.
Πεντε χιλιαρικα εκαναν τα σεμπαγκο και εικοσιπεντε χιλιαδες δραχμες ηταν γ&μηστερο χαρτζηλικι για χριστουγεννιατικα ψωνια.

Θυμηθηκα τωρα μια αλλη ιστορια απο τη δεκαετια του 80, με μια γκομενα απο την Κηφισσια που ελεγε οτι οποιος μενει κατω απο τον τροχονομο ειναι βλαχος.

Ρε Σταθη, θυμασαι την ιστορια με εκεινη που ειχαμε παει να δουμε στο Λονδινο;

xaxaaxa κλασσικος ο διαχωρισμος ,την ξερω μαλλον την ιστορια με την Κηφισια.

Stathis
24-02-10, 00:38
χαχαχα μεγαλη πλακα σταματη...
θα την πω την ιστορια καποιο βραδακι με ουισκακι και νταβιντοφ...

katsaraios
24-02-10, 00:51
χαχαχα μεγαλη πλακα σταματη...
θα την πω την ιστορια καποιο βραδακι με ουισκακι και νταβιντοφ...

ρε σεις να ξερουμε να ειμαστε με τα πουρα μας και εμεις:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stathis
24-02-10, 00:54
φερτα στο μητσο την πεμπτη...!
να ανταλλαξουμε αποψεις περι ποικιλιων και ωριμανσης...

katsaraios
24-02-10, 01:49
Γιωργο δωσε τιμες.. να θυμηθουμε!!!

μερικες εφημεριδες
η πρωτη ειναι του 1983

Nino
24-02-10, 18:15
μερικες εφημεριδες
η πρωτη ειναι του 1983

...............................

Nino
24-02-10, 18:32
μερικες εφημεριδες
η πρωτη ειναι του 1983


...ειναι τελικα τραγικη ειρωνια... ή συνεχεια του παιχνιδιου...? κοιταω την εφημεριδα που ποσταρε ο Γιωργος απο το 1983, διαβαστε τους τιτλους
Απεργιες νεκρη πολη η Αθηνα, κρυβουν τα καυσιμα, μας οδηγουν στη φτωχεια τα νεα μετρα, εμεις λιτοτητα και αυτοι σπαταλη.
27 χρονια πριν και καλλιστα θα μπορουσαν να ειναι τιτλοι σημερινης εφημεριδας,τι και αν περασαν τοσα χρονια,, που πηγαν ολες οι θυσιες και η λιτοτης... σαν να μη περασε μια μερα!!!

απολαυστε την ξανα!!

Nino
24-02-10, 18:35
Αφιερωμενο στα χρονια...


https://www.youtube.com/watch?v=rW-Dqj6lJG0"]https://www.youtube.com/watch?v=rW-Dqj6lJG0

5555
17-03-10, 16:25
https://www.youtube.com/watch?v=lDB6edpxV4k&feature=related

ZWMZ
17-03-10, 19:23
Me 2
Με ζιβαγκο ασπρο μεσα στο παντελονι

Μεσα χωρις πλακα

Eεεεετσι,να φωσφοριζει στο στρομπολι.
Αυτες ηταν εποχες-ντοκουμενταthumb

BILL007
17-03-10, 20:45
Πραγματικά τα 80's νομίζω είναι η περίοδος που θα ήθελα να ζήσω

με
https://www.youtube.com/watch?v=2Y7c1_gK8Os

και μια yamaha enduro σαν κι αυτή για κόντρες και σούζες στο τούνελ της Καισαριανής...


https://www.youtube.com/watch?v=zNFbkoiCPeE

NickE60
17-03-10, 21:15
Πραγματικά τα 80's νομίζω είναι η περίοδος που θα ήθελα να ζήσω

με ....

και μια yamaha enduro σαν κι αυτή για κόντρες και σούζες στο τούνελ της Καισαριανής...



που το θυμήθηκες το τουνελ της Καισαριανής εσύ ρε Bill??? :thumbsup:

Θες να σε φτιάξω τώρα με 1-2 φωτογραφίες μου από εκεί ....το έτος 1982???
Λέγε??????? :original: :thnx:

Stathis
17-03-10, 21:26
καπου γυρω στο '88...

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/111-2.jpg

paganis
17-03-10, 21:43
καπου γυρω στο '88...

https://www.bmwfans.gr/forum/

καπως ετσι ξεκινησα και εγω(ελαφρως αργοτερα)... με 125 ομως και οχι xt 250 !

Stathis
17-03-10, 21:47
καπως ετσι ξεκινησα και εγω(ελαφρως αργοτερα)... με 125 ομως και οχι xt 250 !

μας προσβαλεις αγαπητε φιλε... οχι και 250...
το εικονιζομενο ειναι ΤΤ600, με διαφορα καλουδια της εποχης... ;)

paganis
17-03-10, 21:51
χιλια συγνωμη....μπερδευτηκα...νομ σα πως ηταν το xt 250! για εκεινη την εποχη το 600αρι..ηταν το ''εργαλειο''.....και κοινως....οπως λεγανε τοτε ''γκομενοπαγιδα''...

oldcarskickass
17-03-10, 22:09
Me 2
Με ζιβαγκο ασπρο μεσα στο παντελονι

Μεσα χωρις πλακα

Και παπούτσι αθλητικό με επιστραγαλίδα, εννοείται για να μη φας πόρτα πρέπει να είναι είτε Asics ή Ζητα.

NickE60
17-03-10, 22:12
Ωραίο το ΤΤ Στάθη!!

Εδώ το 1983 με ΧR500 ...βόλτα στα λιμανάκια με το κορίτσι.... χεχεχε

baggy παντελονάκι ψαράδικο στο καταχείμωνο !!!!!!!! :whistle:

https://img441.imageshack.us/img441/4406/xr500.jpg

NickE60
17-03-10, 22:17
Και παπούτσι αθλητικό με επιστραγαλίδα, εννοείται για να μη φας πόρτα πρέπει να είναι είτε Asics ή Ζητα.

χαχαχαχα :th_Laie_67-1: :thumbsup: σε λευκό χρωματάκι πάντα!!

NickE60
17-03-10, 22:23
κι εδώ 1984 Πανεπιστημιούπολη με άγριες διαθέσεις...

CB 900 F Bol D'or....

https://img202.imageshack.us/img202/457/10831836.jpg

Stathis
17-03-10, 22:24
μοντελο '82 το XR...
αντρικο μηχανημα...
ειχε σπασει αρκετα ποδια η μανιβελα...

το εχεις ακομα?

NickE60
17-03-10, 22:27
μοντελο '82 το XR...
αντρικο μηχανημα...
ειχε σπασει αρκετα ποδια η μανιβελα...

το εχεις ακομα?

Οχι δυστυχώς ...θα ήθελα!!! Το έδωσα λίγο μετά και πήρα το από κάτω...

Nino
17-03-10, 22:36
:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/watch#!v=enWYrB_P3lE&feature=related

fanisk
17-03-10, 22:38
Ομορφες φωτο! Μπαξτε και αλλες αν εχετε! Αλλες εποχες..

Stathis
17-03-10, 22:41
το xr το 500 ειναι φετιχ για μενα... τι μου θυμισες...
θα ψαξω να βρω κατι που θελω και θα επανελθω....

καλο ειναι παντως ολα τα θρεντς με το παρελθον και τις αναμνησεις μας να συννενωθουν στο πρωτο που ανοιξαμε ωστε να τα εχουμε ολα μαζι....

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=437&page=4

NickE60
17-03-10, 22:44
το xr το 500 ειναι φετιχ για μενα... τι μου θυμισες...
θα ψαξω να βρω κατι που θελω και θα επανελθω....

καλο ειναι παντως ολα τα θρεντς με το παρελθον και τις αναμνησεις μας να συννενωθουν στο πρωτο που ανοιξαμε ωστε να τα εχουμε ολα μαζι....

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=437&page=4

Ασε όσο το σκέφτομαι.... έχω ακόμα την μπουκάλα αζώτου με το αμορτισερ του pro-link, γιατί είχα βάλει άλλο ...και δεν θέλω να την πετάξω........

Ναι κανένα πρόβλημα, τακτοποιήσέ τα όπως νομίζεις ...το σκίσαμε το thread ε??

BILL007
17-03-10, 22:48
που το θυμήθηκες το τουνελ της Καισαριανής εσύ ρε Bill??? :thumbsup:

Θες να σε φτιάξω τώρα με 1-2 φωτογραφίες μου από εκεί ....το έτος 1982???
Λέγε??????? :original: :thnx:

Mπορεί να είμαι μικρός σχετικα φίλε Νίκο αλλά ξέρω αρκετά,hehehe!!!;)

Για μπάξε φωτογραφίες να πορωθούμε...:D:D:D

NickE60
17-03-10, 23:13
Ομορφες φωτο! Μπαξτε και αλλες αν εχετε! Αλλες εποχες..

Λοιπόν θα βάλω μια φωτογραφία που δεν φαίνεται όμως καλά είναι 82 ή 83. Μας έχει φωνάξει ένας σκηνοθέτης, μας έδωσε κάτι ψιλά τότε, για να κάνουμε σούζες και να τραβάει αυτός σκηνές για να τις βάλει σε κάποια ταινία που γυριζόταν τότε, ούτε θυμάμαι ποια ήταν.....

αυτή εδώ ... Πανεπιστημιούπολη πάλι, το λευκό είναι XL250 S

https://img709.imageshack.us/img709/7086/twinsup.jpg

Stathis
17-03-10, 23:15
εσυ ησουνα βρε καμικαζι....?:ranting2::th_Laie_67-1:

NickE60
17-03-10, 23:29
εσυ ησουνα βρε καμικαζι....?:ranting2::th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1: :thumbsup: ασε από μ@λακία είμασταν πρώτοι ...όλη η παρέα, όχι μόνο εγώ.... 2 απ΄την παρέα έχουν σκοτωθεί... :thumbsdown: είμασταν καμια 10ρια άτομα...
τις φωτό τις κρύβω να μην τις πετύχουν τα παιδιά... τη μικρή την κόβω μηχανόβια, ο μικρός όχι.....

κι άλλη μία με το XR τη μέρα της βόλτας στα λιμανάκια :ranting2:

https://img260.imageshack.us/img260/972/xrup.jpg

z3 2.2
17-03-10, 23:42
Γεια σου ρε Νικολα!!!
Μονο σουζα ρε το πηγαινες?!!!

NickE60
18-03-10, 00:01
Γεια σου ρε Νικολα!!!
Μονο σουζα ρε το πηγαινες?!!!

χαχαχαχα ρε συ αυτό με το που άφηνες αμπραγιάζ ακόμα και με 1500 στροφές (αν ήθελες βέβαια) ήταν πάνω και μπορούσες να τις αλλάξεις όλες στον αέρα χαλαρά με λίγες στροφές ....να του χαλάσω το χατήρι?? Δε θες να πιστέψεις πόσο ζυγισμένο εργαλείο ήταν. Όσο περισσότερα ήταν τα χιλιόμετρα τόσο πιο σταθερό ήταν. Το μόνο σπαστικό που είχε ήταν ότι στα πολλά τραιμόπαιζε το μπροστινό φτερό..... Το ρεκόρ μου ήταν Αμφιθέας-fix ξημερώματα με άδεια Συγγρού ...προσπάθησα με το Super Tenere πριν 2-3 χρόνια να δω τι παίζει (σε ελεγχόμενο χώρο) ...μια χαρά, δεν ξεχνιέται εύκολα.... χεχεχεχεχε :whistle:

....κι εδώ άλλη μια τελευταία με ένα XLR 600 ενός φίλου ...είχα και μια καλή με το χέρι στην τσέπη με αυτό αλλά την έχω χάσει κάτι χρόνια...

https://img682.imageshack.us/img682/1910/xl600r.jpg

z3 2.2
18-03-10, 00:16
χαχαχαχα ρε συ αυτό με το που άφηνες αμπραγιάζ ακόμα και με 1500 στροφές (αν ήθελες βέβαια) ήταν πάνω και μπορούσες να τις αλλάξεις όλες στον αέρα χαλαρά με λίγες στροφές ....να του χαλάσω το χατήρι?? Δε θες να πιστέψεις πόσο ζυγισμένο εργαλείο ήταν. Όσο περισσότερα ήταν τα χιλιόμετρα τόσο πιο σταθερό ήταν. Το μόνο σπαστικό που είχε ήταν ότι στα πολλά τραιμόπαιζε το μπροστινό φτερό..... Το ρεκόρ μου ήταν Αμφιθέας-fix ξημερώματα με άδεια Συγγρού ...προσπάθησα με το Super Tenere πριν 2-3 χρόνια να δω τι παίζει (σε ελεγχόμενο χώρο) ...μια χαρά, δεν ξεχνιέται εύκολα.... χεχεχεχεχε :whistle:

Ρεμαλι!!!
Ειναι οντως μερικα μηχανακια που φτιαχτηκαν για να πηγαινουν ορθια!!!
Και σουζα να μην ηξερες σε βαζαν στο τριπακι να μαθεις!!!χαχαχα!!!

Stathis
18-03-10, 00:30
το XR το 500 ηταν το κατι αλλο.
απλα δεν μπορω να περιγραψω τα συναισθηματα.
σαν μια γκομενα που την ηθελες απο μικρος...
και εκστασιαζοσουν και μονο που την εβλεπες...
δεν συζηταμε να την αγγιξεις κιολας.
εγω δυστυχως δεν την εκανα ποτε δικη μου και ετσι μου 'μεινε το απωθημενο.
μια εικονα, μια φαντασιωση να ανεβαινω πανω της σε μια μεγαλη πρασινη πλαγια σκαβοντας, που δεν θελω να χαλασω αποκτωντας καποιο χρεποειδες δειγμα σημερα...
ισως, αν εβρισκα ενα αψογο.

και για να επαναφερω τον εαυτο μου εις την ταξιν...,
ο ηχος απο το μπουρι του XR του 500 δεν ξεχνιεται...
βαθια χαραγμενος στο "βινυλιο" του εγκεφαλου μου...
κλεινω τα ματια και το ακουω...
χωρις το σιγαστηρα αυτη η μαυρη τρυπα μετατρεποταν σε πυλη της κολασεως...
τετοιος βαθυς μπασος ηχος δεν εχει ξαναγινει...
δεν το μπερδευες με τιποτα αλλο.
περναγε απο διπλα και δεν σου εσκιζε τα σωθικά... απλα σε διελυε, σε εκμηδενιζε...
αντιθετα αν ησουν στη σελα σε απογειωνε... σε ετρεφε...

τι αλλο μου ειχε κανει τεραστια εντυπωση στο 500?
ο αρχοντικος τροπος που σηκωνοταν αλλα και κατεβαινε... αργα, αλλα τοσο πειστικα...
οπως ακριβως ο τυπος στο βιντεο. δειτε πως ριχνει τη μπροστινη ροδα...
σιγα-σιγα, ελαφρα με αρχοντια. οχι ατσαλα...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/03/mh247-1.gif

1982
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/03/Honda20XR500R207920201-1.jpg

1983
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/03/Honda20XR500RE208320201-1.jpg


ακουστε εδω:
https://www.youtube.com/watch?v=eDMyx-6J3AM

το ειδικο μηχανακι για σουζα εννοειται...
https://www.youtube.com/watch?v=a0h70ocHyt0

και ενα καπακι, για οποιον το επαιζε ξεψαρωτος...
https://www.youtube.com/watch?v=fpZuVuzmxKA

NickE60
18-03-10, 00:30
Ρεμαλι!!!
Ειναι οντως μερικα μηχανακια που φτιαχτηκαν για να πηγαινουν ορθια!!!
Και σουζα να μην ηξερες σε βαζαν στο τριπακι να μαθεις!!!χαχαχα!!!

Έτσι ακριβώς! Υπέροχο εργαλείο, φτιαγμένο για τέτοιου είδους παιχνίδια και μόνο!

Εδώ μια βόλτα στο Σχοινιά ...στην τότε "πίστα"..

https://img714.imageshack.us/img714/2002/xrjump.jpg

NickE60
18-03-10, 00:46
το XR το 500 ηταν το κατι αλλο.
απλα δεν μπορω να περιγραψω τα συναισθηματα.
σαν μια γκομενα που την ηθελες απο μικρος...
και εκστασιαζοσουν και μονο που την εβλεπες...
δεν συζηταμε να την αγγιξεις κιολας......

....και για να επαναφερω τον εαυτο μου εις την ταξιν...,
ο ηχος απο το μπουρι του XR του 500 δεν ξεχνιεται...
βαθια χαραγμενος στο "βινυλιο" του εγκεφαλου μου...
κλεινω τα ματια και το ακουω...
χωρις το σιγαστηρα αυτη η μαυρη τρυπα μετατρεποταν σε πυλη της κολασεως...
τετοιος βαθυς μπασος ηχος δεν εχει ξαναγινει...
δεν το μπερδευες με τιποτα αλλο.
περναγε απο διπλα και δεν σου εσκιζε τα σωθικά... απλα σε διελυε, σε εκμηδενιζε...
αντιθετα αν ησουν στη σελα σε απογειωνε... σε ετρεφε...


ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι!! Μοναδικός ήχος! Μπράβο ρε Στάθη!! Με ανατρίχιασες! thumb

gant
18-03-10, 00:59
Να μαι κι εγώ το 1983 με το ψευτοεντούρο δίχρονο kawasaki KE175.
Εχω ακούσει πως το χει ακόμη τα καλοκαίρια κάποιος Γερμανός στην Νικήτη Χαλκιδικής.

Υ.Γ. Και πατούμενο diadora παρακαλώ!

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/kawasaki1-1.jpg

Ptboul
18-03-10, 10:14
Λοιπόν θα βάλω μια φωτογραφία που δεν φαίνεται όμως καλά είναι 82 ή 83. Μας έχει φωνάξει ένας σκηνοθέτης, μας έδωσε κάτι ψιλά τότε, για να κάνουμε σούζες και να τραβάει αυτός σκηνές για να τις βάλει σε κάποια ταινία που γυριζόταν τότε, ούτε θυμάμαι ποια ήταν.....

αυτή εδώ ... Πανεπιστημιούπολη πάλι, το λευκό είναι XL250 S

https://www.bmwfans.gr/forum/

Mπορείς Νίκο να θυμηθείς πια από τις παρακάτω μπορεί να ήταν??

Ο ΠΙΛΟΤΟΣ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ (1980)
ΤΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ (1981)
ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΝΟ 1 (1982)
ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ (1982)
ΠΑΝΙΚΟΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ (1982)
Η ΣΤΡΟΦΗ (1982)
ΑΓΡΙΑ ΝΙΑΤΑ (1982)
ΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ (1983)

Θα ψάξω να σε δω :hystericalbs1:

Όταν τα λεγα εγώ ότι είσαι αλάνι μου έκανες τον Κινέζο :whistle: :hystericalbs1:

NickE60
18-03-10, 10:28
Mπορείς Νίκο να θυμηθείς πια από τις παρακάτω μπορεί να ήταν??

Ο ΠΙΛΟΤΟΣ ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΕΩΣ (1980)
ΤΑ ΤΣΑΚΑΛΙΑ (1981)
ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΝΟ 1 (1982)
ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ (1982)
ΠΑΝΙΚΟΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ (1982)
Η ΣΤΡΟΦΗ (1982)
ΑΓΡΙΑ ΝΙΑΤΑ (1982)
ΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ (1983)

Θα ψάξω να σε δω :hystericalbs1:

Όταν τα λεγα εγώ ότι είσαι αλάνι μου έκανες τον Κινέζο :whistle: :hystericalbs1:


xaxaxaxa δεν ξέρω πραγματικά. Απ' ότι μας είχε πει θα ήταν μια ταινία με συμμορίες από διάφορες περιοχές και ότι θα είχε και πολύ ξύλο μέσα.... δεν είμαι και σινεφιλ... ούτε ασχολήθηκα ποτέ να μάθω.... εποχή πρεπει να είναι τέλη 82 ...α χαρακτηριστικό, είχε και καράτε μέσα ....ίσως να μην έπαιξε και ποτέ!