PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΟΜΠΛΕΞ!!



Σελίδες : 1 [2]

manos///3
21-09-10, 18:00
Κι εγώ το ίδιο είχα Μάνο, με DSG!

Γρήγορο ήταν. Στριφτερό ήταν. Άπιαστο σε ορεινό στροφιλίκι ήταν. Οικογενειακό θα μπορούσες να πεις πως ήταν, αν και οριακά. Σπορ/αλήτικο και κυριλέ ταυτοχρόνως σίγουρα ήταν. Οικονομικό ΔΕΝ ήταν. Μέσα στην πόλη έκαιγε 12.5lt/100km. Αν το οδηγούσες νευρικά κατέβαζε τον άμπακο. Ούτε τον χαρακτηρισμό 'ποιοτικό' τον δέχομαι. Η ποιότητα βαφής του ήταν μέτρια. Οι προφυλακτήρες είχαν άλλη απόχρωση από το αμάξωμα. Οι αρμοί του αμαξώματος ήταν for the festival (για τα πανηγύρια). Τα πλαστικά του ήταν σκληρά και έτριζαν. Οι επενδύσεις στα χερούλια των πορτών ξεφλούδιζαν. Τα καθίσματά του (ύφασμα) φθείρονταν πολύ γρήγορα και η επένδυσή τους άνοιγε. Το Octavia 5 προσωπικά μου φάνηκε πιο ποιοτικό. Όσο για την αξιοπιστία, δυο τινά συμβαίνουν: Ή είσαι πολύ τυχερός, ή δεν είσαι καθόλου ψείρας.

Σινεμπλόκ στα ψαλίδια δεν άλλαξες ποτέ? Πίσω μοτέρ υαλοκαθαριστήρα που κόλλαγε? Top mounts? Σκάστρα? PCV? To μοτεράκι των flaps στην εισαγωγή? Οθόνη κλιματιστικού? Κλαπέτο ανακύκλωσης? Αισθητήρα κλειδαριάς πόρτας? Δε σου άνοιξε ποτέ το λαμπάκι του αερόσακκου όταν έβαλες άτομο στα πίσω καθίσματα? Η αντλία νερού σου κράτησε αρκετά? Πήρες μήπως χαμπάρι τι επικαθίσεις είχαν οι βαλβίδες σου μετά από 30.000-40.000km? Μέτρησες συμπίεση να δεις αν έκλειναν σωστά ή αν είχαν στραβώσει από τα κατάλοιπα λόγω της κατανάλωσης λαδιού και του άμεσου ψεκασμού που δεν τις ξέπλενε? Το ποτηράκι της αντλίας υψηλής το τσέκαρες ποτέ? Ο λοβός του εκκεντροφόρου από τον οποίο έπαιρνε κίνηση το εμβολάκι αυτό ήταν εντάξει ή σκαμμένος/φαγωμένος? Πόσες αναβαθμίσεις σου έκαναν στον εγκέφαλο? Πήρες μήπως χαμπάρι πως τα πρώτα GTI είχαν υψηλότερη συμπίεση, διαφορετικά πιστόνια (FSI dish), διαφορετικούς εκκεντροφόρους και διαστρωμάτωση καυσίμου (stratification) ενώ τα ΜΥ2006---> όχι? Για ποιο λόγο άραγε να συνέβη αυτό? Άκουσες τίποτα για προανάφλεξη λόγω μαλακών ελατηρίων βαλβίδων στα τελευταία μοντέλα? Είχες μηχανικό ή DSG κιβώτιο? Ρωτώ γιατί στο δικό μου (DSG) κροτάλιζαν οι δίσκοι τριβής του κιβωτίου από την πρώτη κιόλας μέρα και επί 4 χρόνια μου έλεγαν πως είναι φυσιολογικό. Μήπως να κάνεις μια αναζήτηση στο Google με τις λέξεις "DSG flash of death" για να δεις πόσο αξιόπιστες ήταν και οι μονάδες της Mechatronics για το DSG?

Και για να μη λέμε πως είμαι κανένας σιδεροφάγος, από το 2007-2010 το οδηγούσε αποκλειστικά η γυναίκα μου (οδήγηση τύπου Driving Miss Daisy). Πάντως, ομολογώ πως το Golfάκι ήταν το καλύτερο VAG που είχα ποτέ. Από πολλές απόψεις θα μου λείψει.


ΟΟΟΟυυυυυπςςςςςςςςςςςςς

Ρε συ τι ζημιες ειναι αυτες??????? Μαλλον εισαι πολυ ατυχος....
Εγω το κρατησα μεχρι 40.000 χλμ ,του επινα το αιμα αλλα δεν εβγαλε τιποτα...μα τιποτα. Πριν το δωσω το τσεκαρα κιολας.

Μηχανικο κιβωτιο ειχε και ηταν του 2005

Stathis
21-09-10, 18:07
Κι εγώ το ίδιο είχα Μάνο, με DSG!

Γρήγορο ήταν. Στριφτερό ήταν. Άπιαστο σε ορεινό στροφιλίκι ήταν. Οικογενειακό θα μπορούσες να πεις πως ήταν, αν και οριακά. Σπορ/αλήτικο και κυριλέ ταυτοχρόνως σίγουρα ήταν. Οικονομικό ΔΕΝ ήταν. Μέσα στην πόλη έκαιγε 12.5lt/100km. Αν το οδηγούσες νευρικά κατέβαζε τον άμπακο. Ούτε τον χαρακτηρισμό 'ποιοτικό' τον δέχομαι. Η ποιότητα βαφής του ήταν μέτρια. Τα πλαστικά του ήταν σκληρά και έτριζαν. Οι επενδύσεις στα χερούλια των πορτών ξεφλούδιζαν. Τα καθίσματά του (ύφασμα) φθείρονταν πολύ γρήγορα και η επένδυσή τους άνοιγε. Το Octavia 5 προσωπικά μου φάνηκε πιο ποιοτικό. Όσο για την αξιοπιστία, δυο τινά συμβαίνουν: Ή είσαι πολύ τυχερός, ή δεν είσαι καθόλου ψείρας.

Σινεμπλόκ στα ψαλίδια δεν άλλαξες ποτέ? Πίσω μοτέρ υαλοκαθαριστήρα που κόλλαγε? Top mounts? Σκάστρα? PCV? To μοτεράκι των flaps στην εισαγωγή? Οθόνη κλιματιστικού? Κλαπέτο ανακύκλωσης? Αισθητήρα κλειδαριάς πόρτας? Δε σου άνοιξε ποτέ το λαμπάκι του αερόσακκου όταν έβαλες άτομο στα πίσω καθίσματα? Η αντλία νερού σου κράτησε αρκετά? Πήρες μήπως χαμπάρι τι επικαθίσεις είχαν οι βαλβίδες σου μετά από 30.000-40.000km? Μέτρησες συμπίεση να δεις αν έκλειναν σωστά ή αν είχαν στραβώσει από τα κατάλοιπα λόγω της κατανάλωσης λαδιού και του άμεσου ψεκασμού που δεν τις ξέπλενε? Το ποτηράκι της αντλίας υψηλής το τσέκαρες ποτέ? Ο λοβός του εκκεντροφόρου από τον οποίο έπαιρνε κίνηση το εμβολάκι αυτό ήταν εντάξει ή σκαμμένος/φαγωμένος? Πόσες αναβαθμίσεις σου έκαναν στον εγκέφαλο? Πήρες μήπως χαμπάρι πως τα πρώτα GTI είχαν υψηλότερη συμπίεση, διαφορετικά πιστόνια (FSI dish), διαφορετικούς εκκεντροφόρους και διαστρωμάτωση καυσίμου (stratification) ενώ τα ΜΥ2006---> όχι? Για ποιο λόγο άραγε να συνέβη αυτό? Άκουσες τίποτα για προανάφλεξη λόγω μαλακών ελατηρίων βαλβίδων στα τελευταία μοντέλα? Είχες μηχανικό ή DSG κιβώτιο? Ρωτώ γιατί στο δικό μου (DSG) κροτάλιζαν οι δίσκοι τριβής του κιβωτίου από την πρώτη κιόλας μέρα και επί 4 χρόνια μου έλεγαν πως είναι φυσιολογικό. Μήπως να κάνεις μια αναζήτηση στο Google με τις λέξεις "DSG flash of death" για να δεις πόσο αξιόπιστες ήταν και οι μονάδες της Mechatronics για το DSG?

Και για να μη λέμε πως είμαι κανένας σιδεροφάγος, από το 2007-2010 το οδηγούσε αποκλειστικά η γυναίκα μου (οδήγηση τύπου Driving Miss Daisy). Πάντως, ομολογώ πως το Golfάκι ήταν το καλύτερο VAG που είχα ποτέ. Από πολλές απόψεις θα μου λείψει.

ρε συ αρη, αν σου ετυχαν ολα τα παραπανω τι να πω... https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/dy.gif

κανε κανενα ευχέλαιο ρε φιλε... https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/ek.gif

εκτος αν δεν εισαι αυτος που λες... :whistle: :hystericalbs1:

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/Mhtsotakhs.jpg

τοτε εξηγουνται ολα!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

S8N
21-09-10, 18:56
Όχι ρε σεις, αν μου είχαν τύχει ΟΛΑ αυτά τώρα θα βρισκόμουν πίσω από τα σίδερα. Τα παραπάνω όμως είναι γνωστά για τα MkV GTI. Και σημειώστε ότι το 5ης γενιάς Golf είναι από τα πιο αξιόπιστα VW των τελευταίων ετών.

dimitris__27
21-09-10, 19:57
Ειλικρινα εχω βαρεθει να ακουω ατομα κομπλεξικα με τις bmw!προσφατα διαβασα σε γνωστο κοντραδικο φορουμ εναν τυπο κατοχο χοντα σιβικ να λεει πως οι bmw ειναι μονο για να βγαλεις βολτα καλη γκομενα για τιποτα αλλο!και αυτο επειδη ανοιξε με ενα ζ4 κ μια 325 46αρα κ ηταν μπροστα.

Φιλε θα σου πω και εγω την αποψη μου για αυτο το θεμα.

Κομπλεξικοί υπάρχουν παντού και με όλα τα αυτοκίνητα. Είναι αλήθεια όμως ότι πολλοί με καλά αυτοκίνητα κουβαλάνε τρελά κόμπλεξ που τα βγάζουνε και στο δρόμο. Έχω δει τύπο ακόμα και με κουβά σμαρτ να κλείνει το δρόμο σε m6...

Τι πάει να πει ότι το αμάξι σου δίνει κύρος;;
Δηλαδή αν ο άλλος έχει κάνει στο σκατό του παξιμάδι για να πάρει ένα αυτοκίνητο με δάνεια ή κάρτες ή δουλεύει σεκιουριτάς τα βράδια έχει κύρος και κοινωνικό στάτους επειδή κυκλοφορεί με kompressor ή με μια m3;;;
Ή μήπως έχει το κάθε τσουτσέκι 18-22 χρονών που του πήρε ο πατέρας του αυτοκίνητο;;; (βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί και μένα τα πρώτα αμάξια ήταν δώρο του μπαμπά και της μαμάς).
Μη τρελαθούμε ρε παιδιά... Το κύρος έχει να κάνει με την προσωπικότητα πάνω απ' όλα και μετά με τα υπόλοιπα. Τώρα αν ο άλλος είναι ένας πετυχημένος βιομήχανος, γιατρός ή δικηγόρος ε χαλάλι του και η φερράρι ακόμα.

Λόγω δουλειάς γυρνάω σε εταιρίες με αυτοκίνητο από το πρωί μέχρι το μεσημέρι και βγαίνω από τα ρούχα μου με μερικούς.
Από την άλλη ώς κάτοχος μιας z3 τώρα και διαφόρων κάμπριο παλιότερα 206 cabrio, mx5, jeep wrangler είναι αλήθεια ότι τραβάς βλεμματα με ένα καλό ή μουράτο αυτοκίνητο (μιλάω γενικά τώρα δεν μπαίνω σε συγκρίσεις). Μη κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλο μας.
Δυστυχώς όμως μετά αναρωτιόμαστε γιατί συμβαίνουν τόσα και τόσα γύρω μας.
Ε βέβαια αν έχουμε μάθει να κρίνουμε τον άλλο με το αμάξι που οδηγεί, με το iphone που το μοστράρει στις καφετέριες, με τo πουκάμισο και τη γραβάτα που φοράει ή δεν ξέρω και εγώ με τι άλλο, τότε λογικό απολύτως ότι συμβαίνει σε αυτή τη χώρα.

Υγ:Σόρρυ για το υφάκι το ξερολέ ή το σοφιστικέ παιδιά αλλά έτσι έχουν τα πράγματα. Είναι και δεύτερο ποστ αναθεμα με :)
Υγ2: Ελπίζω τουλάχιστον μερικοί που ανέφεραν τα περί κοινωνικής καταξίωσης και εξέλιξης να είναι κάτω από 30 αλλιώς δεν δικαιολογείται η σκέψη τους.

GoRGiNio
21-09-10, 20:48
Διακρίνω ενα μικρό κόμπλεξ με τα smart?:thumbsdown:
:shok: :shok: :shok:

dimitris__27
21-09-10, 20:50
Απολύτως κανένα.! Το κουβάς πάει για το σχήμα και το μέγεθος τους. Για μέσα στην πόλη είναι αστέρια!!!

NickE60
21-09-10, 21:13
Διακρίνω ενα μικρό κόμπλεξ με τα smart?:thumbsdown:
:shok: :shok: :shok:

Φίλε μου 1ο ποστ με :thumbsdown:!!?? Δεν θα σε πάει καλά, μακάρι να βγω ψεύτης... :original:

Είναι φανερό πως θέλει να τονίσει το κοντραστ στο θέμα του κόμπλεξ (αν διαβάσεις πάλι την ακριβώς προηγούμενη πρόταση θα το καταλάβεις)

Αν θέλεις κάνε ένα κόπο και πες μας δυο λόγια για σένα στην ενότητα "Ας γνωριστούμε" thumb

gyiama
22-09-10, 09:46
Διακρίνω ενα μικρό κόμπλεξ με τα smart?:thumbsdown:
:shok: :shok: :shok:

εμενα παλι η αποψη μου για τα smart ειναι οτι χωριζονται σε 2 κατηγοριες οι κατοχοι τους!! 1 οι ανθρωποι που χρειαζονται ενα μικρο αυτοκινητο για την μετακινηση τους μεσα στην πολη διοτι κινουνται καθημερινα μεσα στην πολη(λογο δουλειας κλπ κλπ) και δεν βρισκουν να παρκαρουν και μπλεκουν σε κινηση κλπ κλπ και 2η κατηγορια αυτοι που το παιρνουν για να χαιρονται οτι εχουν smart και τα σκασανε 14000 και πηραν την κουτσουλια!!!!το θεωρω εντελως ειδικο αυτοκινητο μιας και δεν προσφερει τπτ παραπανω απο το να ειναι πρακτικο στο παρκαρισμα!!!δεν ειναι ουτε αξιοπιστα δεν προσφερουν ουτε καν τους στοιχειωδης χωρους (2 σακουλες σουπερ μαρκετ παιρνει το ''προτ μπαγκαζ'')δεν μπορεις να πας καπου εκτος πολης (μινι ταξιδακι) εχει ακριβα ανταλλακτικα-service(πληρωνεις merc) και 1000 αλλα!!! τωρα ξερω θα αρπαχτουν πολλοι ιδιοκτητες smart αλλα ετσι το βλεπω εγω!!!!με τα λεφτα που κοστιζει μπορεις να παρεις ενα αλλο σουπερ μινι οπως atos/agila/spash/ κλπ κλπ και να κανεις την ιδια δουλεια πολυ πιο ανετα πολυ πιο αξιοπιστα και πολυ πιο πρακτικα!!!! ενταξει το smart βγαζεις ενα καδο που λεει ο λογος και παρκαρεις εκει!1(δεν υποννοω οτι ειναι για τα σκουπιδια εννοω οτι πιανει τοσο λιγο χωρο)αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος για να εχεις smart(τους ανεφερα πιο πανω )δεν υπαρχει λογος να το εχεις!!!!!!

ΥΓ μιλαω παντα για την αγορα καινουριου και οχι μεταχειρισμενου οπου εκει αλλαζουν λιγο τα πραγματα και πιστευω οτι ναι στα 7000 αξιζει να το παρεις!!αλλα οχι στα 14000!!!!!!

manos///3
22-09-10, 10:06
εμενα παλι η αποψη μου για τα smart ειναι οτι χωριζονται σε 2 κατηγοριες οι κατοχοι τους!! 1 οι ανθρωποι που χρειαζονται ενα μικρο αυτοκινητο για την μετακινηση τους μεσα στην πολη διοτι κινουνται καθημερινα μεσα στην πολη(λογο δουλειας κλπ κλπ) και δεν βρισκουν να παρκαρουν και μπλεκουν σε κινηση κλπ κλπ και 2η κατηγορια αυτοι που το παιρνουν για να χαιρονται οτι εχουν smart και τα σκασανε 14000 και πηραν την κουτσουλια!!!!

Aυτες οι κατηγοριες (και πολλες αλλες) ισχυουν για ολους τους υποψηφιους αγοραστες αυτοκινητων.
Η ψυχολογια καταναλωτη ως προς τη μαρκα ειναι απο τους σημαντικοτερους παραγοντες σε μια αγορα.

gyiama
22-09-10, 10:18
ναι συμφωνω απολυτα Μανο απλα πχ θες να παρεις ενα σενταν αμαξι και πχ αντι να παρεις το οκταβια παιρνεις το 316 κλπ λες οκ αντι για ενα σχετικα φθηνο παιρνω το ακριβο να κανω και το ''κομματι''μου!!!πανω κατω τα ιδια προσφερουν.αλλα αντι να παρω ενα πρακτικο super mini παιρνω ενα μηχανακι με ''σκεπη και πορτες'' που ειναι και ακριβοτερο εχει διαφορα μεγαλη!!αλλα μαλλον εγω το βελπω οτι ειναι η ''λοξα '' του καθενος!!!

Nino
22-09-10, 11:06
Κομπλεξικοί υπάρχουν παντού και με όλα τα αυτοκίνητα.

Αυτη ειναι η προταση που εχει ουσια και αντικατοπτριζει την αληθεια απο αυτο το θεμα και μιας και μιλαμε για κομπλεξ ας ξετυλιξουμε αυτο το κουβαρι...
Κομπλεξικοι υπαρχουν παντου....
Ναι ετσι ειναι,μονο που αυτοι ειμαστε εμεις, εμεις που μολις ανεβηκαμε κατηγορια κυβικων ,ιπποδυναμης, status symbol κλπ , αμεσως ξεχασαμε τα παντα... ξεχασαμε ,που ειμασταν ,που ξεκινησαμε και αρχισαμε να κοιταμε αφ'υψηλου.
Ακριβως το ιδιο συμβαινει και απο την αντιθετη πλευρα,στοχοποιωντας καλα και γρηγορα αυτοκινητα,βγαζωντας "πανω" τους μια ηλιθια οδικη επιθετικοτητα...
Ποσες φορες δεν σας εχει τυχει να προσπαθησετε να κανετε μια προσπεραση και το προπορευομενο οχημα(οποιας "κλασης"ή κλανιας)και αν ειναι να επιταχυνει επιτηδες για να μη το προσπερασετε...?
Ποσες φορες δεν το εχουμε κανει και εμεις οι ιδιοι αυτο...
Ποσες φορες εκει που ταξιδευουμε και ευχαριστιομαστε το δρομο δεν εμφανιζεται στο καθρεπτη(τοσο κοτα στο προφυλακτηρα εχει ερθει) μας μια αγριοφατσα που ουρλιαζει αναβοσβυνει φωτα κορναρει,διοτι ειχαμε το θρασσος να βρεθουμε στη "λωριδα" του.Πραξαμε το απεχθες εγκλημα να "κοψουμε" τη προσπαθεια απογειωσης του... Εμεις οι ταπεινοι που εκεινη τη στιγμη παμε μονο με 140 -150χιλ/ωρα.
Αλλο να γινει καποιο ατυπο πατημα και αλλο μολις βλεπουμε ενα αμαξι(στοχο για μας) να προσπαθουμε να το προκαλεσουμε με διαφορους τροπους.Ειναι ηλιθιο να κλεινουμε την πορεια καποιου αυτοκινητου μονο και μονο γιατι κανει μερικες χιλιαδες ευρω πανω απο το δικο και ειναι ηλιθιο,να νομιζουμε οτι επειδη εχουμε ακριβο και γρηγορο αμαξι οτι ο δρομος μας "ανηκει".
Αυτα ειναι μερικα απο τα κομπλεχ τα οποια ειναι αποτελεσμα μιας πιο γενικης ελειψης παιδειας,ορμονων και χαζομαρας.
Ολα τα παραπανω τα εχω κανει ουκ ολιγες φορες με ολα τα αυτοκιητα που ειχα στη κατοχη μου.
Μιας ομως που δε μπορω να αλλαξω το παρελθον και νιωθω τυχερος για το πως ολες αυτες οι μακακιες δεν μου βγηκαν σε κακο, σε μενα ή σε τιποτα αυποψιαστους ,θα προσπαθησω να μεταδωσω στα παιδια μου οση οδηγικη παιδεια μπορω.
Ετσι ωστε οταν ο γιος μου θα γραφει σε αυτο το φορουμ μετα απο καποια χρονια να μη βρεθει καποιος και να κανει τα post του quote σε καποιο αλλο φορουμ και να τον φερνει σαν παραδειγμα κομπλεξισμου...


υγ. Στην εθνικη οδο και μολις μετα τα διοδια εκει που περιπου ειχα φτασει τα 130 χιλ και "ανεβαζα" με περναει ενα citroen βατραχος και μπηκε μπροστα μου...
Αντε μπαμπα δεν θα το περασουμε? ποτε περιμενεις?
Παιδι μου οχι δεν θα τον περασουμε...
γιατι μπαμπα αφου παει σαν "κοτα"
Αυτο το αμαξι Ναταλια μου δεν θα το περασουμε απο σεβασμο στην ιστορια του...
Δεν καταλαβαινω
Το ξερω αλλα θα τα πουμε μολις φτασουμε στην Ευβοια:original:

Stathis
22-09-10, 11:24
το σμαρτ ειναι οπως ειπατε ενα ειδικο, αλλα πολυ πρακτικο αυτοκινητο.

σαφως και ειναι ακριβο, αλλα πληρωνεις αυτην την ελλειψη του ενος μετρου, η οποια ειναι καθοριστικη για τη δουλεια που καλειται να κανει.

οσον αφορα την ικανοτητα μεταφορας, ειναι περιορισμενη λογω του μεγεθους βεβαια, αλλα καποιες εξυπνες λυσεις οπως η δυνατοτητα του καθισματος συνοδηγου να διπλωσει 90 μοιρες, δινουν χωρο που δεν θα πιστευες οτι υπαρχει...

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/dsc00647lb.jpg

chief
22-09-10, 11:32
Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι αυτα τα κομπλεξ δημηουργούντε οταν ξεχάσουμε γιατι αγοράσαμε το αμαξι μας και τι μπορει να μας προσφερει το καθε αμαξι αναλογα με τον τυπο του και ξεκινησει ο καθένας και πιστευει οτι
αμαξι = προεκταση πουλιού

gnx
22-09-10, 12:00
Βρε chief, τοσες κυπριακες εκφράσεις υπάρχουν για το εν λόγω, χάθηκε να μας πεις καμιά;

Stathis
22-09-10, 12:07
Βρε chief, τοσες κυπριακες εκφράσεις υπάρχουν για το εν λόγω, χάθηκε να μας πεις καμιά;

https://www.eleto.gr/download/Conferences/4th%20Conference/4th_08-26-KonstantinouKostas.pdf

chief
22-09-10, 12:26
Βρε chief, τοσες κυπριακες εκφράσεις υπάρχουν για το εν λόγω, χάθηκε να μας πεις καμιά;
δεν κανει,...
αν και εχω μάστερ και 7 νταν σε αυτα :D

https://www.eleto.gr/download/Conferences/4th%20Conference/4th_08-26-KonstantinouKostas.pdf

καλα λεει τις ορολογίες για τα αυτοκινητα εδω.
Απλα ειμεις τα κανουμε ελληνοαγγλικα και εσεις ελληνογαλλικά
Θα ανοιξω κανα θρεντ να σας γραφω κυπριακα και να μεταφραζει ο Σνουπης.

andreasm3
11-10-10, 12:35
Το Μ// σερνει καραβι...