PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ?



aristent
10-09-10, 08:52
Εχω αγορασει το διαμερισμα μου τον Ιανουαριο του 2005 ετοιμο οπως το βρηκα απο τον εργολαβο εκτος απο τα πλακακια και τα ντουλαπια κουζινας που προλαβα να κανω την επιλογη μου.

Στο κλεισιμο λοιπον του διαμερισματος τοτε με ενημερωνει οτι ......μπλα,μπλα,μπλα..... η μια κρεβατοκαμαρα ηταν ημιυπαιθριος χωρος αλλα μην ανησυχεις δεν υπαρχει θεμα δεν φαινεται...... μπλα,μπλα,μπλα....και μετα την υπογραφη των συμβολαιων μου ζηταει να υπογραψω υπευθυνη δηλωση οτι παρελαβα το διαμερισμα ως αναφερεται στο σχεδιαγραμμα του συμβολαιου κλπ.δεν δεχτηκα να υπογραψω με την αιτιολογια ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ .....ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Χτες με πηρε τηλ. ο εργολαβος και μου λεει να σε βαλω στην διαδικασια τακτοποιησης των ημιυπαιθριων οπως θα κανουν και οι υπολοιποι συγκατοικοι σου?σκεψου και πες μου....1200ευρω (με την αμοιβη του γραφειου του,που δεν ξερω τι ποσο απο αυτα που ζηταει ειναι)καθαρισες για 40χρονια και δεν φοβασαι ουτε καταγγελιες ουτε εκβιασμους εαν τσακωθεις με τον γειτονα ουτε τιποτα ....ΣΚΕΨΟΥ!!!

Και ρωταω αγαπητοι συμφορουμιτες τι να ΣΚΕΦΤΩ?
Το κωλοσυστημα?τον κωλοεργολαβο?.....την τυχη μου μεσα?...τι να κανω?.....ακουω αποψεις και συμβουλες επι του (ανα)θεματος.......

NICK_M3
10-09-10, 08:57
το σύστημα πάνω απο όλα που ανάγκαζε να μην είναι σωστά τα πράγματα μέχρι σήμερα...
ας ελπίσουμε οτι με το νέο νομοσχέδιο που θα αφορά χρήση και όγκο θα αλλάξουν τα πράγματα...

τώρα οσον αφορά το δήλωμα είναι καθαρά δικιά σου επιλογή...πας μόνος σου να δηλώσεις στην ουσία έχεις παρανομήσει...μ@λακίες....

τα λεφτά πάντως μου ακούγονται πολλά...δλδ με 1200 έχει πληρώσει μηχανικό και εφορία? ή μηχανικό για τα χαρτιά?

scania124
10-09-10, 09:01
Εχω αγορασει το διαμερισμα μου τον Ιανουαριο του 2005 ετοιμο οπως το βρηκα απο τον εργολαβο εκτος απο τα πλακακια και τα ντουλαπια κουζινας που προλαβα να κανω την επιλογη μου.

Στο κλεισιμο λοιπον του διαμερισματος τοτε με ενημερωνει οτι ......μπλα,μπλα,μπλα..... η μια κρεβατοκαμαρα ηταν ημιυπαιθριος χωρος αλλα μην ανησυχεις δεν υπαρχει θεμα δεν φαινεται...... μπλα,μπλα,μπλα....και μετα την υπογραφη των συμβολαιων μου ζηταει να υπογραψω υπευθυνη δηλωση οτι παρελαβα το διαμερισμα ως αναφερεται στο σχεδιαγραμμα του συμβολαιου κλπ.δεν δεχτηκα να υπογραψω με την αιτιολογια ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ .....ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Χτες με πηρε τηλ. ο εργολαβος και μου λεει να σε βαλω στην διαδικασια τακτοποιησης των ημιυπαιθριων οπως θα κανουν και οι υπολοιποι συγκατοικοι σου?σκεψου και πες μου....1200ευρω (με την αμοιβη του γραφειου του,που δεν ξερω τι ποσο απο αυτα που ζηταει ειναι)καθαρισες για 40χρονια και δεν φοβασαι ουτε καταγγελιες ουτε εκβιασμους εαν τσακωθεις με τον γειτονα ουτε τιποτα ....ΣΚΕΨΟΥ!!!

Και ρωταω αγαπητοι συμφορουμιτες τι να ΣΚΕΦΤΩ?
Το κωλοσυστημα?τον κωλοεργολαβο?.....την τυχη μου μεσα?...τι να κανω?.....ακουω αποψεις και συμβουλες επι του (ανα)θεματος.......

λιγο μυστηρια στα λεει ο εργολαβος σου αρη!!!!!!!!!!
πανε μια βολτα απο καποιον αλλο μηχανικο η αρχιτεκτονα και κανε μια ερωτηση και μετα σκαστου τα 1200 που θελει ο βρωμιαρης.....

ετω παντως σκεφτηκα οτι ειναι μεγαλο λαμογιο αυτος ο εργολαβος και οχι μονο αυτος βεβαια!!!!!!!!!!!!!!

Z4 DCT
10-09-10, 09:02
Εχω αγορασει το διαμερισμα μου τον Ιανουαριο του 2005 ετοιμο οπως το βρηκα απο τον εργολαβο εκτος απο τα πλακακια και τα ντουλαπια κουζινας που προλαβα να κανω την επιλογη μου.

Στο κλεισιμο λοιπον του διαμερισματος τοτε με ενημερωνει οτι ......μπλα,μπλα,μπλα..... η μια κρεβατοκαμαρα ηταν ημιυπαιθριος χωρος αλλα μην ανησυχεις δεν υπαρχει θεμα δεν φαινεται...... μπλα,μπλα,μπλα....και μετα την υπογραφη των συμβολαιων μου ζηταει να υπογραψω υπευθυνη δηλωση οτι παρελαβα το διαμερισμα ως αναφερεται στο σχεδιαγραμμα του συμβολαιου κλπ.δεν δεχτηκα να υπογραψω με την αιτιολογια ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ .....ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Χτες με πηρε τηλ. ο εργολαβος και μου λεει να σε βαλω στην διαδικασια τακτοποιησης των ημιυπαιθριων οπως θα κανουν και οι υπολοιποι συγκατοικοι σου?σκεψου και πες μου....1200ευρω (με την αμοιβη του γραφειου του,που δεν ξερω τι ποσο απο αυτα που ζηταει ειναι)καθαρισες για 40χρονια και δεν φοβασαι ουτε καταγγελιες ουτε εκβιασμους εαν τσακωθεις με τον γειτονα ουτε τιποτα ....ΣΚΕΨΟΥ!!!

Και ρωταω αγαπητοι συμφορουμιτες τι να ΣΚΕΦΤΩ?
Το κωλοσυστημα?τον κωλοεργολαβο?.....την τυχη μου μεσα?...τι να κανω?.....ακουω αποψεις και συμβουλες επι του (ανα)θεματος.......

Αρη δεν εισαι ο μονος, εδω και χρονια (απο το 80) αυτο το ζητημα με τους ημιυπαιθριους ειναι ο κανονας στις οικοδομες, για λογους που θελουν σελιδες για να αναλυθουν......
Στο ζητημα μας τωρα και αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη, χεστ@ν τον εργολαβο που θελει να βγαλει ακομα και απο την παρανομια που σου πουλησε....
Θα πας σε εναν δικο σου μηχανικο (φιλο, φιλο γνωστου) με τα χαρτια , σχεδια του σπιτιου και θα κανεις την δουλεια σου ιδιωτικα και οχι με μεσαζοντα, δεν ειναι και τιποτα σοβαρο!!!
Επομενως ναι σου προτεινω να το κανεις γιατι μετα θα εχεις θεμα μεταβιβασης του σπιτιου στα δικα σου προσωπα, συν του οτι θα ξενιασεις φιλε μου....

Καλο ειναι λοιπον να γινει, ΝΑΙ ειναι ενα εισπρακτικο μεσο αλλα για να πουμε και του στραβου το δικιο ξενιαζεις......(θεωρητικα γιατι μετα απο 40χρονια θα τα ζητανε παλι απο το παιδι μου)
Υστερα αυτο ειναι ενα προβλημα που το εχουν σχεδον το 95% των ακινητων απο το 85 και μετα, μεγαλο λαθος των εκαστοτε κυβερνησεω που με τις οικιστικες πολιτικες τους εφεραν ολους τους ελληνες στην παρανομια και αυτοι εκαναν τα στραβα ματια.......μεχρι τωρα

GEORGE316
10-09-10, 09:34
οι ημιυπαιθριοι ειναι μια γαγγραινα που ειναι γνωστοι και στους εργολαβους και στη κυβερνηση και στους αγοραστες.
εκ πρωτης φταιμε εμεις που το δεχτηκαμε.
ΟΜΩΣ.μια και που εσυ πλεον βρισκεσαι μεσα στο προβλημα,το συνετοτερο ειναι να τρεναρεις οσο το δυνατον περισσοτερο την πληρωμη των....γαμησιατικων τα λεω εγω(παντα με την καλη εννοια!!!!!!)μπας και βγει καποια ακρη σε καποιο απο τα χιλιαδες νομοσχεδια που εχουν κατατεθει για το θεμα...τρεναρε το παντως και μην πας να δωσεις τα χρηματα κατ ευθειαν με τη σκεψη οτι τουλαχιστον θα γλυτωσω.

Z4 DCT
10-09-10, 09:40
οι ημιυπαιθριοι ειναι μια γαγγραινα που ειναι γνωστοι και στους εργολαβους και στη κυβερνηση και στους αγοραστες.
εκ πρωτης φταιμε εμεις που το δεχτηκαμε.
ΟΜΩΣ.μια και που εσυ πλεον βρισκεσαι μεσα στο προβλημα,το συνετοτερο ειναι να τρεναρεις οσο το δυνατον περισσοτερο την πληρωμη των....γαμησιατικων τα λεω εγω(παντα με την καλη εννοια!!!!!!)μπας και βγει καποια ακρη σε καποιο απο τα χιλιαδες νομοσχεδια που εχουν κατατεθει για το θεμα...τρεναρε το παντως και μην πας να δωσεις τα χρηματα κατ ευθειαν με τη σκεψη οτι τουλαχιστον θα γλυτωσω.

Κοιτα και γω ειμαι αυτης της αποψης πανω σε αυτο το θεμα
Αν και σαν ανθρωπος δεν θελω με τιποτα να κανω τις δουλειες μου τελευταια στιγμη, σε οτι εχει να κανει με νομο αυτης της κυβερνησης θα το κανω τελευταιος λογο του οτι δεν ειναι συνεπης και επομενος υπαρχει και ενα θεμε μην αλλαξουν τιποτα στο τελος......

gnx
10-09-10, 09:56
Παιδιά τα λεφτά είναι λογικά.

Επίσης λογικό είναι ότι στις πολυκατοικίες ειναι λίγο ντόμινο. Εαν δηλώσει ένας, θα πρέπει να δηλώσουν όλοι. Οπότε ή τον δέρνουν στη συνέλευση της πολυκατοικίας ή πληρώνουν όλοι.

Η γνώμη μου είναι να πληρώσεις και να ησυχάσεις.

S8N
10-09-10, 10:49
Κι εγώ με τη σειρά μου προτείνω να τα τακτοποιήσεις Άρη, αλλά ρώτα για την τιμή και σε γνωστό σου ιδιώτη μηχανικό.

Από το 1999 που βγάζω άδειες (ιδιωτικά έργα, όχι εργολαβίες), δε μου έχει τύχει ούτε ένας πελάτης που να μην έχει σκοπό να κάνει έστω και μια παρανομία. Τί να κάνω? Ν' αρνηθώ να τους αναλάβω ώστε να πάνε στον επόμενο? Άσε, είναι δίκοπο μαχαίρι και έχουμε όλοι τις ευθύνες μας.

Εν προκειμένω, σκέψου τα θετικά της υπόθεσης:

Τα τετραγωνικά αυτά του Η/Υ σου (θα μπορούσε να ήταν και πατάρι, σοφίτα, κλειστή θέση στάθμευσης ή χώρος υπογείου που έχει αλλάξει χρήση) θ' αυξήσουν την αξία του σπιτιού σου αν 'τακτοποιηθούν'.

Παύεις ν' ανησυχείς για καταγγελίες και τσουχτερά πρόστιμα. Το πρόστιμο μετά τη λήξη της προθεσμίας θα είναι εφάπαξ το 30% της τιμής ζώνης για τα τετραγωνικά αυτά και 5% κάθε χρόνο ως πρόστιμο διατήρησης, το οποίο θα προσαυξάνεται κατά 2% κάθε έτος.

Ησυχάζεις από πρόστιμα άλλων φορέων, π.χ. ΙΚΑ. Λόγω μείωσης εσόδων τα υποκαταστήματα ΙΚΑ έχουν αρχίσει να σκαλίζουν υποθέσεις οι οποίες κοντεύουν να μπουν στο αρχείο λόγω παρέλευσης δεκαετίας. Ήδη το τοπικό κατάστημα Χολαργού έχει σκάσει σε 2 παλαιούς πελάτες μου για έλεγχο. Και οι δυο τη γλύτωσαν αφού προσκόμισαν τα έγγραφα από την Πολεοδομία για την τακτοποίηση.

Να σου πώ και κάτι ακόμα? Όλοι όσοι δε σκοπεύουν να τα δηλώσουν, επαναπαύονται πως έλεγχοι από τις Πολεοδομίες είναι δύσκολο έως αδύνατο να γίνουν λόγω έλλειψης προσωπικού. Η Πολεοδομία Αγ. Παρασκευής έχει 32 άτομα προσωπικό συνολικά (από κλητήρα μέχρι Διευθυντή) και είναι υπεύθυνη για το 1/3 της Αττικής. Τα έσοδα από την διαδικασία αυτή είναι πολύ λιγότερα απ' ό,τι υπολόγιζαν. Το ίδιο όμως συμβαίνει και με τα έσοδα των Δήμων. Η ΚΕΔΚΕ κάθε τρεις και λίγο συνεδριάζει για να δουν τι μέλλει γεννέσθαι με τις κρατικές επιχορηγήσεις. Κανείς δεν έκανε τον απλό συνειρμό πως τώρα που με τον Καλλικράτη κάθε Δήμος θ' αποκτήσει και δική του πολεοδομία, ίσως ο έλεγχος ανατεθεί σε δημοτικές επιχειρήσεις. Και τότε θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Εν πάσει περιπτώσει, κοίτα ό,τι κάνεις να το κάνεις γρήγορα. Δε γνωρίζω πως πάει από κίνηση η Πολεοδομία σας εκεί στη Λάρισα αλλά εγώ για το δικό μου έκελισα ραντεβού στις 11 Αυγούστου για τις 7 Οκτώβρη.

Δυο τελευταίες λέξεις για τα χρήματα που σου είπε:

Αν έχεις να δηλώσεις Η/Υ τότε πληρώνεις ένα παράβολο των 250 ευρώ. Αν έχεις άλλο χώρο (σοφίτα, υπόγειο, θέση στάθμευσης) το παράβολο είναι 350 ευρώ. Αν έχεις μεζονέτα με κλειστό Η/Υ και σοφίτα, πληρώνεις 250+350. Τα χρήματα αυτά αφαιρούνται από το πρόστιμο. Κάθε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία θέλει και ξεχωριστό φάκελο, άρα ξεχωριστό παράβολο και ξεχωριστή αμοιβή μηχανικού. Τα χρήματα από τα παράβολα πάνε υπέρ του Δημοσίου και όχι στο 'πράσινο ταμείο' όπως το υπόλοιπο ποσό, γι' αυτό έχει γίνει έτσι...

Οι αμοιβές μηχανικών υπολογίζονται βάσει ετών εμπειρίας. Για έναν μηχανικό με εμπειρία έως μια 10ετία η αμοιβή είναι κάπου 240 ευρώ + ΦΠΑ. Για έναν με εμπειρία 10-20 ετών είναι περίπου 350 + ΦΠΑ. Για έναν με εμπειρία άνω των 2 δεκαετιών πάει νομίζω στα 450 + ΦΠΑ. Για την κατάθεση της αμοιβής απαιτείται ηλεκτρονική υποβολή στο ΤΕΕ κάποιων στοιχείων. Οι αμοιβές αυτές αφορούν ΜΟΝΟ τη σύνταξη της τεχνικής έκθεσης που απαιτείται και για χρόνο απασχόλησης 5 ωρών. Πολλοί μηχανικοί χρεώνουν επιπλέον τη διαδικασία κατάθεσης και περαίωσης των φακέλων στην Πολεοδομία. Τρέχα γύρευε δηλαδή.

Ακούγεται κοροϊδίστικο αλλά πίστεψέ με, στην πράξη ελάχιστοι χρεώνουν επιπλέον χρήματα για τη διαδικασία προώθησης του φακέλου. Επίσης, μη δεχτείς να πληρώσεις και το ΦΕΜ (προκαταβλητέος φόρος) ή το ΤΣΜΕΔΕ του μηχανικού σου. Αυτά είναι έξοδα που αφορούν τον ίδιο. Φυσικά, αφού όλα γίνονται ηλεκτρονικά ως προς τις αμοιβές μηχανικών εδώ και χρόνια, θα κόψει κανονικά απόδειξη είτε θέλει είτε όχι.

Τα 1200 λοιπόν που σου χρεώνει ο δικός σου αναλύονται ως εξής:

250 παράβολο
300-550 αμοιβή μηχανικού συμπ. ΦΠΑ

Τα υπόλοιπα τι είναι? Αν πρόκειται για το πρόστιμο, έχει καλώς, Αν όχι, να φύγετε κύριε, να πάτε αλλού (σε άλλο μηχανικό).

Αυτά προς το παρόν, αν έχετε άλλες ερωτήσεις ευχαρίστως να βοηθήσω.

S8N
10-09-10, 10:56
Μερικά ακόμη που θυμήθηκα:

Στην υπεύθυνη δήλωση που συμπληρώνει κανείς για τη ρύθμιση, μας υποχρεώνουν να γράψουμε το έτος κατά το οποίο έγινε η αλλαγή χρήσης. Εκεί θα βάλετε το έτος κατά το οποίο πήρατε ρεύμα. Αυτό το κάνετε για να μην αναιρέσετε την υπεύθυνη δήλωση που κάνατε για να πάρετε ρεύμα.

Πολλοί με ρωτούν αν τα τετραγωνικά αυτά θα προστεθούν στο ΤΑΠ, στο ΕΤΑΚ ή στον ΦΜΑΠ. Κανείς δε γνωρίζει, υποθέτω όμως πως ναι, κρίνοντας από τα ζώα που μας κυβερνούν (πράσινα, μπλε, κόκκινα και πολύχρωμα).


Υποτίθεται πως, όπως με κάθε οικοδομική άδεια, θα γίνει δειγματοληπτικός έλεγχος στο 2% των περιπτώσεων. Καλό θα ήταν να είστε τυπικοί με τα μέτρα που δηλώνετε. Σημειώστε ότι δηλώνετε ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ μέτρα, όχι τα μικτά (αφαιρείτε εξωτερικούς τοίχους).

S8N
10-09-10, 11:07
Ένα ένα μου 'ρχονται γαμώτο:

Αν εκκρεμεί διαδικασία αυθαιρέτων μετά από καταγγελία για τους χώρους που πρόκειται να δηλώσετε, παύει κάθε παλαιότερο πρόστιμο από τη στιγμή που ολοκληρώσετε τη διαδικασία αυτή.

Αν έχετε μεγαλώσει κλειστό γκαράζ πυλωτής εις βάρους του κοινόχρηστου χώρου, χρειάζεται έγγραφη αποδοχή των υπολοίπων συνιδιοκτητών.

Αν εκκρεμεί διαδικασία αυθαιρέτων μετά από καταγγελία για τους χώρους που πρόκειται να δηλώσετε, παύει κάθε παλαιότερο πρόστιμο από τη στιγμή που ολοκληρώσετε τη διαδικασία αυτή.

Με τη ρύθμιση αυτή μπορείτε να ζητήσετε ξεχωριστό ρολόι για τους χώρους που τακτοποιήσατε (κλειστό γκαράζ που έγινε διαμέρισμα ή μαγαζί, κλπ).

Z4 DCT
10-09-10, 11:10
Στο σπιτι που πηρα εχω εκμεταλευτει ολους τους χωρους....πανω κατω και πλαγιως....ωρε μανα...:th_Laie_67-1:

S8N
10-09-10, 11:31
Στο σπιτι που πηρα εχω εκμεταλευτει ολους τους χωρους....πανω κατω και πλαγιως....ωρε μανα...:th_Laie_67-1:

Άσε Γιάννη, εγώ να δεις. Και η τιμή ζώνης είναι τσουχτερή... Το πρόστιμό μου είναι πάνω από μισή 316 Ci με σημερινές τιμές. :whistle:

Z4 DCT
10-09-10, 11:55
Άσε Γιάννη, εγώ να δεις. Και η τιμή ζώνης είναι τσουχτερή... Το πρόστιμό μου είναι πάνω από μισή 316 Ci με σημερινές τιμές. :whistle:

Εγω μαλλον σχεδον ολοκληρη....

Akis 330Ci
10-09-10, 11:59
Iσως εμμεσα ,με το ερωτημα που σου θετει αν θες δηλαδη να πληρωσεις τα 1200ευρω για να στο 'τακτοποιησει', να εχει κατι αλλο στο μυαλο του...εννοω οτι μπορεις με το 'καλο' να του τα δωσεις και ολα οκ, και αν πεις οχι, παει και κανει μια ανωνυμη καταγγελια,και προκειμενου να σε γδαρουνε με προστιμα, αναγκαζεσαι να του τα δωσεις μετα..!

S8N
10-09-10, 13:10
Οι καταγγελίες γίνονται πάντα επώνυμα στην Πολεοδομία. Συμπληρώνεις αίτηση με τα στοιχεία σου η οποία και πρωτοκολλείται. Εναλλακτικά, κάνεις αυτή τη διαδικασία μέσω δικηγόρου ώστε να παραμείνεις ανώνυμος. Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις όπου η καταγγελία γίνεται από συλλόγους.

Το να βάλει κάποιον ο ίδιος ο εργολάβος/κατασκευαστής να κάνει καταγγελία είναι σα να βγάζει τα μάτια του με τα ίδια του τα χέρια. Μπορεί ο ιδιοκτήτης να έχει στοιχεία όπως φωτογραφίες πουτ να αποδεικνύουν τον χρόνο κατασκευής, να μπλέξει τον εργολάβο σε δικαστικούς αγώνες, να χάσει ο επιβλέπων την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για κάποιο χρόνο ενώ σε κάθε περίπτωση θα καταλήξουν όλοι (κατασκευαστής, μηχανικός και ιδιοκτήτης) με 6μηνο φυλάκιση εξαγοράσιμη λόγω ψευδών δηλώσεων. Οι παρανομίες βλέπετε έχουν και το ποινικό μέρος τους.

Μετά μπαίνει και ο άλλος παράγοντας: Σε λίγα χρόνια, για να νοικιάσεις ή να πουλήσεις ένα σπίτι θα απαιτείται το 'πράσινο πιστοποιητικό'. Ακούγεται και είναι μ@λ@κί@, αλλά ουσιαστικά τα παλαιά σπίτια χωρίς θερμομόνωση, χωρίς θερμοδιακοπή στα κουφώματα, χωρίς αέριο κλπ θα χάσουν μεγάλο μέρος της αξίας τους. Αν έχει και παρανομίες, τρέχα γύρευε...


Γι' αυτό σας λέω, αν σας καλύπτει η ρύθμιση εκμεταλλευτείτε την. Πιστέψτε με, σε κανέναν δεν περισσεύουν τα χρήματα, είναι όμως ευνοϊκή η διαδικασία τακτοποίησης όπως και να το κάνουμε.

Ptboul
10-09-10, 13:33
Μετά μπαίνει και ο άλλος παράγοντας: Σε λίγα χρόνια, για να νοικιάσεις ή να πουλήσεις ένα σπίτι θα απαιτείται το 'πράσινο πιστοποιητικό'. Ακούγεται και είναι μ@λ@κί@, αλλά ουσιαστικά τα παλαιά σπίτια χωρίς θερμομόνωση, χωρίς θερμοδιακοπή στα κουφώματα, χωρίς αέριο κλπ θα χάσουν μεγάλο μέρος της αξίας τους. Αν έχει και παρανομίες, τρέχα γύρευε...

Γι' αυτό σας λέω, αν σας καλύπτει η ρύθμιση εκμεταλλευτείτε την. Πιστέψτε με, σε κανέναν δεν περισσεύουν τα χρήματα, είναι όμως ευνοϊκή η διαδικασία τακτοποίησης όπως και να το κάνουμε.

Mε άλλα λόγια είναι έτσι όλα σχεδιασμένα ώστε να το τρως ότι κ να γίνει, απλά ο τρόπος αλλάζει.

S8N
10-09-10, 18:29
Mε άλλα λόγια είναι έτσι όλα σχεδιασμένα ώστε να το τρως ότι κ να γίνει, απλά ο τρόπος αλλάζει.

Μάγος είσαι? Είπαμε, δύο πράγματα είναι σίγουρα στη ζωή: Death and taxes.

aristent
10-09-10, 19:45
Μάγος είσαι? Είπαμε, δύο πράγματα είναι σίγουρα στη ζωή: Death and taxes.

:doh:Συγνωμη Αρη αλλα ξεχασα εντελως οτι εχουμε πολιτικο μηχανικο στο Φορουμ και μαλιστα στην παρεα των 5series!!!

Πριν λιγο μιλησα με τον μηχανικο και εχουμε τα εξης:
Α. 12.6 τμ. καλυψη η/υ με τιμη ζωνης 850ευρω ------>540ευρω
Β. παραβολο ------>250ευρω
Γ. αμοιβη γραφειου με φπα ------>370ευρω
ΣΥΝΟΛΟ: 1.160ευρω!!!
Για πες ?

gant
10-09-10, 19:58
Εδώ ένα φίλος έδωσε σε νεαρό μηχανικό μόνο 250ε για να νομιμοποιήση 24,5τ.μ ημιυπαίθριου χώρου και το παιδί τα ανέλαβε όλα, εφορίες κλπ.
Το κόστος που βγαίνει σύμφωνα με την αντικειμενική αξία του ακινήτου, έχουν όλοι οι μηχανικοί τέτοιυς πίνακες, του είπε πως είναι 2500ε και θα του ρθει ειδοποίηση απ την εφορία σε κανένα τετράμηνο.

S8N
10-09-10, 20:01
Όλα είναι οκ Άρη αλλά δε γνωρίζω πως υπολογίζει την αμοιβή του. Αν πάει με την ελάχιστη ενός νέου μηχανικού τότε θα 'πρεπε να 'ταν 233+ΦΠΑ. Ίσως να έχει πάνω από δεκαετία αλλά να χρεώνει λιγότερες από 5 ώρες. Αυτό θα το δεις όταν πάρεις την απόδειξη παροχής υπηρεσιών του.

Δεν αξίζει να κάνεις θέμα για 80 ευρώ όμως αφού θα τρέξει ο ίδιος και θα φάει το αγγούρι. Να είσαι σίγουρος πως έτσι όπως είναι οργανωμένες οι Πολεοδομίες, πας για μια δουλειά απλή και χάνεις 3 μέρες.

Οπότε...

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/M1png.gif

S8N
10-09-10, 20:06
Εδώ ένα φίλος έδωσε σε νεαρό μηχανικό μόνο 250ε για να νομιμοποιήση 24,5τ.μ ημιυπαίθριου χώρου και το παιδί τα ανέλαβε όλα, εφορίες κλπ.
Το κόστος που βγαίνει σύμφωνα με την αντικειμενική αξία του ακινήτου, έχουν όλοι οι μηχανικοί τέτοιυς πίνακες, του είπε πως είναι 2500ε και θα του ρθει ειδοποίηση απ την εφορία σε κανένα τετράμηνο.

Οι περισσότερες Πολεοδομίες βγάζουν επιτόπου το πρόστιμο, το οποίο πληρώνεται με ειδικό κωδικό στις τράπεζες που είναι στο σύστημα ΔΙΑΣ και είτε εφάπαξ με 10% έκπτωση είτε σε 6 άτοκες δόσεις. Ο κωδικός βρίσκεται σε ένα αυτοκόλλητο πάνω στο Excelόφυλλο που τυπώνει η Πολεοδομία με τον υπολογισμό του προστίμου και είναι μοναδικός για κάθε φάκελο. Η εφορία δεν εμπλέκεται πουθενά, μόνο στο ΦΕΜ του μηχανικού και στο παράβολο για την κατάθεση.

Ορισμένες Πολεοδομίες πάλι στέλνουν ταχυδρομικώς τα έγγραφα με τον υπολογισμό του προστίμου στον ιδιοκτήτη. Η πληρωμές των δόσεων πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί έως το τέλος του 2011.

Z4 DCT
03-06-11, 14:07
ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


Εσκιζαν τα ρουχα τους οτι δεν θα μπουν στα τεκμηρια ι ημιυπαιθριοι χωροι....και μολις τελειωσε η προθεσμια , εβγαλε ανακοινωση το υπουργιο οικ οτι θα ΜΠΟΥΝ!!!

Και μετα [περιμενουν απο μας να λεμε αληθειες για κατι!!!!!!!!



ΛΑΜΟΓΙΑ-ΨΕΥΤΕΣ!!!!

ΘΑ ΜΑΣ ΚΛΑ$ΕΤΕ ΜΙΑ ΜΑΝΤΡΑ !!!!! :ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

aristent
03-06-11, 14:14
ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


Εσκιζαν τα ρουχα τους οτι δεν θα μπουν στα τεκμηρια ι ημιυπαιθριοι χωροι....και μολις τελειωσε η προθεσμια , εβγαλε ανακοινωση το υπουργιο οικ οτι θα ΜΠΟΥΝ!!!

Και μετα [περιμενουν απο μας να λεμε αληθειες για κατι!!!!!!!!



ΛΑΜΟΓΙΑ-ΨΕΥΤΕΣ!!!!

ΘΑ ΜΑΣ ΚΛΑ$ΕΤΕ ΜΙΑ ΜΑΝΤΡΑ !!!!! :ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

Ημουν σχεδον σιγουρος οτι θα γινοταν αυτο!!!!:ranting2::ranting2::ranting2:

....γι'αυτο και δεν τον δηλωσα....προτιμησα να το ρισκαρω...ποτε να ελεξουν χιλιαδες ακινητα????....εκτος εαν καποιος σε καταγγειλει ......ετσι κι αλλιως τα παω καλα με τους γειτονες.....ασε που και αυτοι το ιδιο εκαναν!!!

Z4 DCT
03-06-11, 14:19
Ημουν σχεδον σιγουρος οτι θα γινοταν αυτο!!!!:ranting2::ranting2::ranting2:

....γι'αυτο και δεν τον δηλωσα....προτιμησα να το ρισκαρω...ποτε να ελεξουν χιλιαδες ακινητα????....εκτος εαν καποιος σε καταγγειλει ......ετσι κι αλλιως τα παω καλα με τους γειτονες.....ασε που και αυτοι το ιδιο εκαναν!!!

ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥΣ

:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

S8N
03-06-11, 15:06
Γιάννη, το γνωρίζαμε ότι είναι κλέφτες και ψεύτες από τότε που έλεγαν πως 'λεφτά υπάρχουν'. Γιατί σου προκαλεί έκπληξη?

Άλλο όμως είναι το θέμα:

https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231066810

Διαβάστε λίγο προς τη μέση. Επειδή είμαι ενεργειακός επιθεωρητής, σας ενημερώνω ότι αν η επιφάνεια και ο θερμαινόμενος όγκος παρεκκλίνει άνω του 10% εκείνων της αδείας, αιτούνται δικαιολογητικά νομιμοποίησης ή τακτοποίησης.

Κι εμένα δε μου περισσεύουν τα 23.000 ευρώ που δίνω σε δόσεις για την τακτοποίηση, αλλά κάποια στιγμή θα το βρίσκαμε μπροστά μας. Θέλετε σε μια μεταβίβαση? Θέλετε σε κάποια ενοικίαση? Θέλετε από τους ίδιους τους Δήμους που σε λίγο θα αναζητούν χρήματα με το τουφέκι? Το γνωρίζετε ότι κάθε Καλλικρατικός Δήμος οφείλει να στελεχώσει Πολεοδομική Υπηρεσία από τον Ιούλιο? Ξέρετε τι έσοδα θ' αποφέρουν τέτοια τσουχτερά πρόστιμα?

Σύμφωνοι, αυτή τη στιγμή επικρατεί ένα μπάχαλο. Όταν όμως δημιουργηθεί το περιουσιολόγιο, έστω και μετά από χρόνια, δε θα 'θελα να το βρουν μπροστά τους τα παιδιά μου.

Και στο κάτω κάτω της γραφής, πληρώνουμε ένα ποσό το οποίο είναι κυριολεκτικά συμβολικό σε σχέση με την εμπορική αξία του χώρου που τακτοποιούμε. Γλυτώσαμε τις εισφορές από την άδεια, γλυτώσαμε τα ημερομίσθια του ΙΚΑ, γλυτώσαμε αναδρομικούς φόρους, γλυτώσαμε πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, παίρνουμε ρεύμα και νερό, τα τεκμήρια πιστέψτε με είναι το λιγότερο. Όποιος έχει ζήσει καταγγελίες, αυτοψίες, πρόστιμα, ενστάσεις, δικαστήρια, διαμάχες, απειλές και ψυχολογικό πόλεμο αντιλαμβάνεται απολύτως τι εννοώ.

Z4 DCT
03-06-11, 15:22
Γιάννη, το γνωρίζαμε ότι είναι κλέφτες και ψεύτες από τότε που έλεγαν πως 'λεφτά υπάρχουν'. Γιατί σου προκαλεί έκπληξη?

Άλλο όμως είναι το θέμα:

https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231066810

Διαβάστε λίγο προς τη μέση. Επειδή είμαι ενεργειακός επιθεωρητής, σας ενημερώνω ότι αν η επιφάνεια και ο θερμαινόμενος όγκος παρεκκλίνει άνω του 10% εκείνων της αδείας, αιτούνται δικαιολογητικά νομιμοποίησης ή τακτοποίησης.

Κι εμένα δε μου περισσεύουν τα 23.000 ευρώ που δίνω σε δόσεις για την τακτοποίηση, αλλά κάποια στιγμή θα το βρίσκαμε μπροστά μας. Θέλετε σε μια μεταβίβαση? Θέλετε σε κάποια ενοικίαση? Θέλετε από τους ίδιους τους Δήμους που σε λίγο θα αναζητούν χρήματα με το τουφέκι? Το γνωρίζετε ότι κάθε Καλλικρατικός Δήμος οφείλει να στελεχώσει Πολεοδομική Υπηρεσία από τον Ιούλιο? Ξέρετε τι έσοδα θ' αποφέρουν τέτοια τσουχτερά πρόστιμα?

Σύμφωνοι, αυτή τη στιγμή επικρατεί ένα μπάχαλο. Όταν όμως δημιουργηθεί το περιουσιολόγιο, έστω και μετά από χρόνια, δε θα 'θελα να το βρουν μπροστά τους τα παιδιά μου.

Και στο κάτω κάτω της γραφής, πληρώνουμε ένα ποσό το οποίο είναι κυριολεκτικά συμβολικό σε σχέση με την εμπορική αξία του χώρου που τακτοποιούμε. Γλυτώσαμε τις εισφορές από την άδεια, γλυτώσαμε τα ημερομίσθια του ΙΚΑ, γλυτώσαμε αναδρομικούς φόρους, γλυτώσαμε πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, παίρνουμε ρεύμα και νερό, τα τεκμήρια πιστέψτε με είναι το λιγότερο. Όποιος έχει ζήσει καταγγελίες, αυτοψίες, πρόστιμα, ενστάσεις, δικαστήρια, διαμάχες, απειλές και ψυχολογικό πόλεμο αντιλαμβάνεται απολύτως τι εννοώ.


Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με οσα εγραψες Αρη!!, και γω το ιδιο εκανα, τα νομιμοποιησα....

ΑΛΛΑ..............ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥΣ ΒΡΩΜΟ ΨΕΥΤΕΣ!!!!!
:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

fanisk
03-06-11, 15:25
Μελι σταζεις :hystericalbs1:

oldcarskickass
03-06-11, 15:29
Γιάννη, το γνωρίζαμε ότι είναι κλέφτες και ψεύτες από τότε που έλεγαν πως 'λεφτά υπάρχουν'. Γιατί σου προκαλεί έκπληξη?

Άλλο όμως είναι το θέμα:

https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231066810

Διαβάστε λίγο προς τη μέση. Επειδή είμαι ενεργειακός επιθεωρητής, σας ενημερώνω ότι αν η επιφάνεια και ο θερμαινόμενος όγκος παρεκκλίνει άνω του 10% εκείνων της αδείας, αιτούνται δικαιολογητικά νομιμοποίησης ή τακτοποίησης.

Κι εμένα δε μου περισσεύουν τα 23.000 ευρώ που δίνω σε δόσεις για την τακτοποίηση, αλλά κάποια στιγμή θα το βρίσκαμε μπροστά μας. Θέλετε σε μια μεταβίβαση? Θέλετε σε κάποια ενοικίαση? Θέλετε από τους ίδιους τους Δήμους που σε λίγο θα αναζητούν χρήματα με το τουφέκι? Το γνωρίζετε ότι κάθε Καλλικρατικός Δήμος οφείλει να στελεχώσει Πολεοδομική Υπηρεσία από τον Ιούλιο? Ξέρετε τι έσοδα θ' αποφέρουν τέτοια τσουχτερά πρόστιμα?

Σύμφωνοι, αυτή τη στιγμή επικρατεί ένα μπάχαλο. Όταν όμως δημιουργηθεί το περιουσιολόγιο, έστω και μετά από χρόνια, δε θα 'θελα να το βρουν μπροστά τους τα παιδιά μου.

Και στο κάτω κάτω της γραφής, πληρώνουμε ένα ποσό το οποίο είναι κυριολεκτικά συμβολικό σε σχέση με την εμπορική αξία του χώρου που τακτοποιούμε. Γλυτώσαμε τις εισφορές από την άδεια, γλυτώσαμε τα ημερομίσθια του ΙΚΑ, γλυτώσαμε αναδρομικούς φόρους, γλυτώσαμε πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, παίρνουμε ρεύμα και νερό, τα τεκμήρια πιστέψτε με είναι το λιγότερο. Όποιος έχει ζήσει καταγγελίες, αυτοψίες, πρόστιμα, ενστάσεις, δικαστήρια, διαμάχες, απειλές και ψυχολογικό πόλεμο αντιλαμβάνεται απολύτως τι εννοώ.

Μέχρι στιγμής εννοείς.

Γιατί όπως και με αυτό που γίνεται τώρα, μπορείς εσύ ή έστω ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ (και λέγοντας ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ εννοώ από τον τελευταίο ζητιάνο μέχρι τον ΓΑΠ) να μου εγγυηθείς ότι ΔΕΝ θα τα πληρώσεις αυτά ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ και όπως συνηθίζει το Δημόσιο και με τόκους;

Τα βλέπω απαισιόδοξα; (πραγματική ερώτηση, αν θες σε παρακαλώ απάντησε όταν μπορείς)
ΥΓ: προσωπικά με αυτά που γίνονται έχω απομυθοποιήσει την έννοια της περιουσίας των δικών μου, με την έννοια ότι όταν θα έρθει η ώρα να τα πάρω:
1)θα είναι ήδη κτίριο 30 - 40 ετών (τουλάχιστον)
2)θα χρειαστεί να πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου σε αποδοχή κληρονομιάς ή θα έχει πληρώσει ο πατέρας μου τεράστιο ποσό για γονική παροχή, σε ένα κτίριο που ΗΔΗ το έχουμε πληρώσει ΠΑΝΩ από +50% αν υπολογίσεις τόκους δανείων και φορολογίες.
3)με τα έσοδα που προβλέπεται να έχω, τα εγγόνια μου ΙΣΩΣ και να το ξεχρεώσουν.
Προσωπικά το βλέπω σαν απλά το βάρος τους σε μπάζα και μάλιστα πάνω σε καμμένη γη. (όπως έχουν ΤΩΡΑ τα πράγματα)

S8N
03-06-11, 18:07
Κανείς δε μπορεί να στο εγγυηθεί αυτό Λευτέρη, πόσω μάλλον η κυβέρνηση της οποίας οι διαβεβαιώσεις καταρρίπτονται η μια μετά την άλλη.

Κακά όμως τα ψέμματα: Τα χρήματα αν δεν επενδύονται χάνουν την αξία τους. Κι επένδυση δεν είναι ούτε ο κοπανιστός αέρας που ακούει στο όνομα 'μετοχές', ούτε τα αστεία επιτόκια των τραπεζών, ούτε τα αυτοκίνητα, οι τηλεοράσεις και οι ντιζαϊνάτοι καναπέδες.

Ανέκαθεν οι καλύτερες και σταθερότερες επενδύσεις ήταν η γη, ο χρυσός και τα έργα τέχνης.

Όσον αφορά το σπίτι των γονιών σου, είτε είναι 30 είτε 130 ετών πίστεψέ με θα το εκτιμήσεις όταν έρθει η ώρα να βάλεις ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι σου, να παντρέψεις το παιδί σου του οποίου ο μισθός δε θα φτάνει καλά καλά για ένα ενοίκιο ή όταν πρόκειται να σου αποφέρει ένα σταθερό έσοδο το οποίο θα είναι ανάσα για τα οικονομικά σου.

Το σπίτι μας είναι το σημαντικότερο περιουσιακό μας στοιχείο. Το ότι το κράτος το βλέπει μονίμως σαν την παχιά αγελάδα των εσόδων το αποδεικνύει περίτρανα.

oldcarskickass
03-06-11, 21:02
Σε καμία μα καμία περίπτωση δεν αντιλέγω, αυτό που με ΕΞΟΡΓΙΖΕΙ είναι ότι από ότι φαίνεται θα καταλήξουμε να ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΜΕ τα ίδια μας τα σπίτια ρε @@@@