PDA

Επιστροφή στο Forum : οι δρομοι στη Κυπρο



kplc16
07-09-10, 18:53
Με την αγορα του csl που πραγματοποιησε ο Χριστοφορος μου γεννηθηκαν αποριες.

Εχω επισκεφθει την Κυπρο το 1990 που σημαινει οτι περασαν 20 χρονια αρα τα πραγματα εχουν αλλαξει

Οι δρομοι στη Κυπρο πως ειναι σε σχεση με τους ελληνικους αλλα και τους γερμανικους;

Πιστα αντιστοιχη με αυτη των Σερρων υπαρχει;

chief
07-09-10, 21:39
Πιστα υπαρχει μια που ειναι πιο χαλια και απ τα Μεγαρα.
Για τους δρομους τι εννοεις Νικο? Για το οδοστρωμα?

kplc16
07-09-10, 23:24
Πιστα υπαρχει μια που ειναι πιο χαλια και απ τα Μεγαρα.
Για τους δρομους τι εννοεις Νικο? Για το οδοστρωμα?

τα παντα οδοστρωμα ευθειες στροφιλικια και ορια ταχυτητητας
νομιμα κα μη

εδω πανω εχουμε την εγνατια οδο και το πακισταν εκει

chief
08-09-10, 08:15
Λοιπόν το οδοστρωμα ειναι πολυ καλης ποιοτητας σε συγκριση με με τους δρομους της Αθηνας που τους γνωριζω. Για να σου δωσω να καταλαβεις στους περισσοτερους δρομους δεν νομιζω ενα 325 ή ενα 330 να πατησει με την δευτερη ταχυτητα και να σπινιαρει. Ουτε Μ3 σε πολλους δρομους νομιζω να μπορει.
Ο κυριος αυτοκινητοδρομος που ενωνει όλες τις πολεις ειναι διπλής κατευθυνσεως με διαχωριστικό στην μέση και υπαρχουν αρκετες ευθειες που ενα Μ3 μπορει να πιασει μεχρι και 280 χιλιομετρα. Υπαρχουν και αρκετα στροφιλικια εξω απο τις πολεις και πολλες ορεινες διαδρομές.
Το ανωτατο οριο ταχυτητας στους αυτοκινητοδρομους ειναι 100 χιλιομετρα και το κατωτατο 80. Μεσα στις πολεις ακομη και σε λεωφορους το ανωτατο οριο ειναι 50 χιλιομετρα.
Καμερες δεν υπαρχουν. Πριν απο δυο χρονια μας βαλανε καμερες μεσα στις πολεις και σχεδον ολοκληρος ο πληθυσμος τις Κυπρου πληρωσε προστημο. Τελικά δεν τα βρηκε ευτυχως η κυβερνηση με την εταιρία που ηταν υπευθυνη για τις καμερες και το προτζεκτ σταματησε. Ο ελεγχος ταχυτητας γινεται με ρανταρ και αναλογα με την παραβαση χρεωνονται με ηλεκτρονική μορφη στην αδεια οδηγου απο 1-3 ποντοι. Στους 13 ποντους χανει καποιος την αδεια για 6 μηνες. Οι ποντοι αυτοι μηδενίζονται μετα απο δυο χρονια.
Δεν εχει δηλαδη το δικαιωμα εδω κανεις να μας πάρει αδειες και πινακίδες.

kplc16
08-09-10, 09:12
θυμαμαι οτι η Λεμεσος δεν ειχε φαναρια.Εξακολουθει να μην εχει;Οι οδηγοι εδειχναν σεβασμο στους πεζους, ισχυει και τωρα;Τα ατυχηματα ειναι πολλα οπως εκει;

Οπως μου περιεγραψες τους δρομους ειναι δυνατον να χαρεις ενα csl ετω και με παραβατικη συμπεριφορα!:rally:

manos///3
08-09-10, 10:21
Στη Κυπρο εχω παει δυο φορες..Πραγματικα η εντυπωσεις που εισπρατεις απο τη γενικη εικονα ειναι οτι προκειται για ενα πλουσιο και τακτοποιημενο μερος.
Οι δρομοι που συναντησα το 1997 δεν ειχαν επαφη με τους αντιστοιχους της Ελλαδας και ειδικα της Κρητης που διαμενω.

Στη Κυπρο εχουν παρα πολλα κυκλικα και οχι φαναρια..Με αυτο το τροπο η κυκλοφορια ειναι ταχυτατη και ασφαλεστερη..Το ιδιο συμβαινει με τις περισσοτερες ανεπτυγμενες χωρες της Ευρωπης.

Εδω οι καφροι εξακολουθουν να βαζουν φαναρια παντου...μαλλον παιζει καλη προμηθεια!

chief
08-09-10, 10:27
Ετσι ειναι τα πραγματα οπως τα λεει ο Μανωλιος.

chief
08-09-10, 10:34
θυμαμαι οτι η Λεμεσος δεν ειχε φαναρια.Εξακολουθει να μην εχει;Οι οδηγοι εδειχναν σεβασμο στους πεζους, ισχυει και τωρα;Τα ατυχηματα ειναι πολλα οπως εκει;

Οπως μου περιεγραψες τους δρομους ειναι δυνατον να χαρεις ενα csl ετω και με παραβατικη συμπεριφορα!:rally:

Οσον αφορα τον σεβασμο στους πεζους μπορω να πω οτι υπαρχει. Επειδη εμας η νομοθεσια μας εγινε συμφονα με τον αγγλικο κωδικα οδικης κυκλοφοριας υπαρχουν καποιες διαφορες εν συγκριση με την Ελλαδα.
Για παραδειγμα ειναι υποχρεωμενος ο οδηγος να σταματησει οταν πεζος ειναι στο πεζοδρομειο στο υψος διαβασης πεζων. Επισης σε κυκλικό κομβο προτερεοτητα εχει το αμαξι που βρισκεται μεσα στο κυκλικό και ειναι υποχρεωμένο το οχημα που θελει να μπει επι του κυκλικού κόμβου να περιμένει.

Θανατηφορα ατυχηματα εχουμε περιπου καμια 30αρια καθε χρονο ως επι το πλειστον μεθυσμενοι και τουριστες ή αλλοδαποί.

manos///3
08-09-10, 10:40
Μια συγκριση με τη Κρητη (σχεδον ιδιος πληθυσμος / γεωγρ. εκταση) στα θανατηφορα , μονο τη περιοδο Ιουλιος - Αυγουστος σημειώθηκαν 42 θανατοι.
Το χρονο μεσο ορο 80 θανατοι....

Nikos
08-09-10, 10:41
Οσον αφορα τον σεβασμο στους πεζους μπορω να πω οτι υπαρχει. Επειδη εμας η νομοθεσια μας εγινε συμφονα με τον αγγλικο κωδικα οδικης κυκλοφοριας υπαρχουν καποιες διαφορες εν συγκριση με την Ελλαδα.
Για παραδειγμα ειναι υποχρεωμενος ο οδηγος να σταματησει οταν πεζος ειναι στο πεζοδρομειο στο υψος διαβασης πεζων. Επισης σε κυκλικό κομβο προτερεοτητα εχει το αμαξι που βρισκεται μεσα στο κυκλικό και ειναι υποχρεωμένο το οχημα που θελει να μπει επι του κυκλικού κόμβου να περιμένει.

Θανατηφορα ατυχηματα εχουμε περιπου καμια 30αρια καθε χρονο ως επι το πλειστον μεθυσμενοι και τουριστες ή αλλοδαποί.

Κοινως καμια απολυτως σχεση με τη χωρα που δοξασε τον Καραγκιοζη και τον μιμηθηκε σε ολα του τα χαρισματα και δραστηριοτητες σε σημειο που να αριθμει πλεον 11,000,000 καραγκιοζακια...
Στο κεντρο της Αθηνας προσπαθω να διασχισω ενα δρομο με το αμαξιδιο και κανενα μουλαρι δε σταματαει.....μαλιστα οταν πιανει κοκκινο το φαναρι φροντιζουν να σταματανε ακριβως μπροστα μου ετσι ωστε να μου φραζουν το δρομο........και οταν οδηγουσα αυτοκινητα και μοτοσυκλεττες και σταματαγα στις διαβασεις των πεζων παραχωροντας προτεραιοτητα παντα μου κορναραν απο πισω διοτι ως γνωστον ο Ελληνας βιαζεται και κανεις πεζος δεν εχει δικαιωμα να μπει εμποδιο στο δρομο του.

chief
08-09-10, 10:42
Μηπως ξεθαβετε τα κουμπουρια και τους πυροβολατε???

kplc16
08-09-10, 10:45
Στη Κυπρο εχω παει δυο φορες..Πραγματικα η εντυπωσεις που εισπρατεις απο τη γενικη εικονα ειναι οτι προκειται για ενα πλουσιο και τακτοποιημενο μερος.
Οι δρομοι που συναντησα το 1997 δεν ειχαν επαφη με τους αντιστοιχους της Ελλαδας και ειδικα της Κρητης που διαμενω.

Στη Κυπρο εχουν παρα πολλα κυκλικα και οχι φαναρια..Με αυτο το τροπο η κυκλοφορια ειναι ταχυτατη και ασφαλεστερη..Το ιδιο συμβαινει με τις περισσοτερες ανεπτυγμενες χωρες της Ευρωπης.

Εδω οι καφροι εξακολουθουν να βαζουν φαναρια παντου...μαλλον παιζει καλη προμηθεια!


λεγε με siemens.Τουλαχιστον στη Μακεδονια σηματοδοτες ανηκουν στη πιτα της siemens.

manos///3
08-09-10, 10:52
Κοινως καμια απολυτως σχεση με τη χωρα που δοξασε τον Καραγκιοζη και τον μιμηθηκε σε ολα του τα χαρισματα και δραστηριοτητες σε σημειο που να αριθμει πλεον 11,000,000 καραγκιοζακια...
Στο κεντρο της Αθηνας προσπαθω να διασχισω ενα δρομο με το αμαξιδιο και κανενα μουλαρι δε σταματαει.....μαλιστα οταν πιανει κοκκινο το φαναρι φροντιζουν να σταματανε ακριβως μπροστα μου ετσι ωστε να μου φραζουν το δρομο........και οταν οδηγουσα αυτοκινητα και μοτοσυκλεττες και σταματαγα στις διαβασεις των πεζων παραχωροντας προτεραιοτητα παντα μου κορναραν απο πισω διοτι ως γνωστον ο Ελληνας βιαζεται και κανεις πεζος δεν εχει δικαιωμα να μπει εμποδιο στο δρομο του.

Το τελευταιο διαστημα που κυκλοφορω το μωρο με το καροτσι εχω διαπιστωσει τα ιδια...βρε να μη σταματαει κανεις φουστης στη διαβαση..ασε τα πεζοδρομια που η προσβαση τους γινεται με ταρζανιες ..κασκαντερ εχω γινει!

Βεβαια η περιπτωση σου Νικο δε συγκρινεται με τη δικη μου ομως αρχισα να σκεφτομαι ποσο δυσκολο ειναι για σας απο τη στιγμη που εβγαζα βολτα το μωρο μας..Πριν δεν ειχα αναλογιστει τοσο τις δυσκολιες...

chief
08-09-10, 11:04
Κοινως καμια απολυτως σχεση με τη χωρα που δοξασε τον Καραγκιοζη και τον μιμηθηκε σε ολα του τα χαρισματα και δραστηριοτητες σε σημειο που να αριθμει πλεον 11,000,000 καραγκιοζακια...
Στο κεντρο της Αθηνας προσπαθω να διασχισω ενα δρομο με το αμαξιδιο και κανενα μουλαρι δε σταματαει.....μαλιστα οταν πιανει κοκκινο το φαναρι φροντιζουν να σταματανε ακριβως μπροστα μου ετσι ωστε να μου φραζουν το δρομο........και οταν οδηγουσα αυτοκινητα και μοτοσυκλεττες και σταματαγα στις διαβασεις των πεζων παραχωροντας προτεραιοτητα παντα μου κορναραν απο πισω διοτι ως γνωστον ο Ελληνας βιαζεται και κανεις πεζος δεν εχει δικαιωμα να μπει εμποδιο στο δρομο του.

Νικο, επειδη και εμεις στην οικογενεια εχουμε προβλημα αναπηρίας με την αδελφή μου, μπορω να πω οτι αν και δεν ειναι ολα τέλεια, οτι το κρατος καταβαλει μεγαλες προσπαθεις για να ευκολίνει την ζωη σε ατομα με κινησιακα προβληματα. Μεχρι και χορηγια για οικιακη βοηθό εχουμε περα απο την συνταξη αναπηρίας.
Ο γιος μου γεννηθηκε με μειωμενη οραση . Βλεπει με τα γιαλλακια του 15% παρόλες τις προσπαθειες που εκανα και θα συνεχίζω να κανω για να του βελτειωσω την ζωη.
Ειναι 9 χρονων τωρα...Μεχρι και την ηλικία των 7 χρονων δεν αποταθηκα (γιατι πιστευα οτι θα του δημηουργουσα κομπλεξ) σε καμια υπηρησια. Ε, ηρθαν λειτουργοι του κρατους και μου επεβαλαν να τον δηλωσω γιατι δικαιουτε επιδομα αναπηριας. Απο τοτε παιρνει 820 ευρω τον μηνα τα οποια του καταθετω σε δικό του κλειστο λογαριασμο.

Τα περιστατικα που αναφερεις πιο πάνω μου προκαλουν ΝΕΥΡΑ. Εαν γινοταν παρομιο περιστατικο στην Κυπρο θα επεφτε ξυλο απο περαστικους ή οδηγους στον οποιοδηποτε θα εκανε παραβαση σε πεζο ή σε ατομο με κηνησιακά προβληματα.

Nikos
08-09-10, 11:08
Το τελευταιο διαστημα που κυκλοφορω το μωρο με το καροτσι εχω διαπιστωσει τα ιδια...βρε να μη σταματαει κανεις φουστης στη διαβαση..ασε τα πεζοδρομια που η προσβαση τους γινεται με ταρζανιες ..κασκαντερ εχω γινει!

Βεβαια η περιπτωση σου Νικο δε συγκρινεται με τη δικη μου ομως αρχισα να σκεφτομαι ποσο δυσκολο ειναι για σας απο τη στιγμη που εβγαζα βολτα το μωρο μας..Πριν δεν ειχα αναλογιστει τοσο τις δυσκολιες...

Ουτε εγω μπορουσα να φανταστω οτι το ελληνικο φιλοτιμο εχει αντικατασταθει πληρως απ την περηφανη ελληνικη γαιδουρια σε τοσο μεγαλο βαθμο μεχρι τη στιγμη που εγινα παθων και τα ζω απο πρωτο χερι.

Nikos
08-09-10, 11:16
Νικο, επειδη και εμεις στην οικογενεια εχουμε προβλημα αναπηρίας με την αδελφή μου, μπορω να πω οτι αν και δεν ειναι ολα τέλεια, οτι το κρατος καταβαλει μεγαλες προσπαθεις για να ευκολίνει την ζωη σε ατομα με κινησιακα προβληματα. Μεχρι και χορηγια για οικιακη βοηθό εχουμε περα απο την συνταξη αναπηρίας.
Ο γιος μου γεννηθηκε με μειωμενη οραση . Βλεπει με τα γιαλλακια του 15% παρόλες τις προσπαθειες που εκανα και θα συνεχίζω να κανω για να του βελτειωσω την ζωη.
Ειναι 9 χρονων τωρα...Μεχρι και την ηλικία των 7 χρονων δεν αποταθηκα (γιατι πιστευα οτι θα του δημηουργουσα κομπλεξ) σε καμια υπηρησια. Ε, ηρθαν λειτουργοι του κρατους και μου επεβαλαν να τον δηλωσω γιατι δικαιουτε επιδομα αναπηριας. Απο τοτε παιρνει 820 ευρω τον μηνα τα οποια του καταθετω σε δικό του κλειστο λογαριασμο.

Τα περιστατικα που αναφερεις πιο πάνω μου προκαλουν ΝΕΥΡΑ. Εαν γινοταν παρομιο περιστατικο στην Κυπρο θα επεφτε ξυλο απο περαστικους ή οδηγους στον οποιοδηποτε θα εκανε παραβαση σε πεζο ή σε ατομο με κηνησιακά προβληματα.

Προνοια υπαρχει και στην ελλαδα και μαλιστα αρκετα καλη θα ελεγα, παροτι δεν ειμαστε στα επιπεδα της Ευρωπης. Θα μπορουσε ομως να ηταν εξαιρετικη εαν τα χρηματα τα οποια προοριζονταν γι αυτο το σκοπο πηγαιναν στα ατομα τα οποια το δικαιουνται και οχι σε ολες αυτες τις χιλιαδες μαιμουδοαναπηρους που εισπρατουν χρηματα στερωντας τα απο τους πραγματικους δικαιουχους.
Το συνολικο κονδυλι ειναι τεραστιο απλα κατανεμεται σε πολυ περισσοτερους απ οτι θα επρεπε και ετσι μειωνονται δραστικα οι παροχες κατ'ατομο.
Το προβλημα εδω δεν ειναι τοσο πολυ οικονομικο οσο ειναι η κακη νοοτροπια η οποια δεν προκειται ν'αλλαξει πριν απ τον 25ο αιωνα .