PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκέψεις.....



gant
05-09-10, 16:46
Ξεφυλλίζω τους 4τ του Σεπτέμβρη, διαβάζω τα νέα διάφορων αυτοκινητοβιομηχανιών και ομολογουμένως νοιώθω μια πικρία για την μάρκα την οποία αγαπούμε και πολλοί από μας είναι και φανατικοί λάτρεις.

Από που προέρχεται αυτή; Έχουν αναφερθεί κατά καιρούς και άλλοι συμφορουμίτες, και δεν είναι άλλο απο την καρδιά των αυτοκινήτων μας, την απόδοση των κινητήρων.

Διαβάζω και σας μεταφέρω σκόρπια τι θα παρουσιαστεί στην έκθεση του Παρισιού τον επόμενο μήνα.

Ford Focus :
Νέα γενιά υπερτροφοδοτούμενων κινητήρων EcoBoost, με 200 ίππους στα 2,0 λίτρα, 150 έως 180 στα 1,6.
Ford Mondeo :
2,0 λίτρα, 240 ίππους.
Hundai Veloster, το νέο κουπέ :
1,6 λίτρα, ατμοσφαιρικό, 140 ίπποι, τούρμπο γύρω στους 200!!
Ήδη έχουμε το Opel Astra στα 1400κ.ε με 140 ίππους και 1600κ.ε 180.

Όμορφος ο γαλανόλευκος έλικας, δεν λέω, prestige, κοφτερά τιμόνια που αισθάνεσαι και το πάτημα καρφίτσας, τέλεια ζυγίσματα και ακαμψία, τεχνολογία αιχμής στα μεγαλύτερα μοντέλα και ποιότητα κατασκευής (αν και στο τελευταίο έχω μιά ένσταση με τα οικολογικά και ανακυκλώσιμα υλικά, που μαδούν τα εσωτερικά μέρη και κρεμούν οι τσιμούχες στα 46αρια), αλλά από ιπποδυνάμεις μείναμε πίσω.
Πρέπει να ανέβεις πάνω απ τα 2,5 λίτρα για να φτάσεις τους άλλους, από ρεμπριζ έν κινήσει δεν το συζητώ καθόλου, σε όλες το φάσμα των στροφών νικητές πλέον οι σύγχρονοι τουρμποκινητήρες αφού το turbolag εχει έξαλειφθεί.
Και να πώ δεν έχουν την τεχνογνωσία; H 2002 turbo είχε παραχθεί όταν οι άλλοι έβγαζαν 75 ίππους από 2000κ.ε.
Κάτι ακούγεται για τα νέα μοντέλλα αλλά μόνο εικασίες, ας περιμένουμε καλύτερα.

Επιγραμματικά αν,
Η merc CLC200Κ στα 1800κ.ε βγάζει 184 ίππους, ροπή 25,4kg/m και η βασική έκδοση κοστίζει 39800ε, ενώ η 316i coupe στα 1599κ.ε προσφέρει 122 ίππους και ροπή 16,3Kg/m φθάνοντας αισίως τα 40091ε, τότε......τα λόγια περιττεύουν. :whistle:

Υ.Γ. Προσωπικά, το 2003, βασική έκδοση 316Ci, 115 ίπποι, 31.400ε. Εμένα με μπάκετ, ξένον, τιμόνι και κάτι ψιλούλια μου βγήκε 34950.
Ενώ merc sports coupe, 1800κ.ε, 143 ίπποι, βασική έκδοση 32250.
Αλλά είπαμε, όταν είσαι κολλημένος........

Κωνσταντίνος
05-09-10, 16:55
Οι νέες σειρές που έρχονται θα είναι υπεροφοδοτούμενες. Οι μικροί κινητήρες δεν θα έχουν να ζηλέψουν πλέον σε ισχύ.
Οσο για τις τιμές, η αλήθεια είναι πως πλέον ΔΕΝ είναι value for money.

kplc16
05-09-10, 17:05
καλα τα λες αλλα και να βγαλει η αγαπημενη μας εταιρεια μεχρι τα τελη του 2011 κατι που θα ειναι καλυτερο σε ολους τους τομεις απο ολα τα ανταγωνιστικα μοντελα, ποσοι απο εμας εδω μεσα εχουμε τη δυνατοτητα να αλλαξουμε αυτοκινητο;

Απο την αλλη πολλοι απο εμας εχουμε κολλημα με το ατμοσφαιρικο μοτερ, ενω τις περισσοτερες ηττες τις υπομενουμε απο turbo.

Ειδικα για μενα το ζητουμενο δεν ειναι η δυναμη.Το ζητουμενο για μενα ειναι ενα παντοδυναμο BMW!!!

Nino
05-09-10, 17:46
Επιγραμματικά αν,
Η merc CLC200Κ στα 1800κ.ε βγάζει 184 ίππους, ροπή 25,4kg/m και η βασική έκδοση κοστίζει 39800ε, ενώ η 316i coupe στα 1599κ.ε προσφέρει 122 ίππους και ροπή 16,3Kg/m φθάνοντας αισίως τα 40091ε, τότε......τα λόγια περιττεύουν. :whistle:

Υ.Γ. Προσωπικά, το 2003, βασική έκδοση 316Ci, 115 ίπποι, 31.400ε. Εμένα με μπάκετ, ξένον, τιμόνι και κάτι ψιλούλια μου βγήκε 34950.
Ενώ merc sports coupe, 1800κ.ε, 143 ίπποι, βασική έκδοση 32250.
Αλλά είπαμε, όταν είσαι κολλημένος........

Σωστοι οι προβληματισμοι σου, ασε που και αυτο το αθανατα γερμανικα αμαξια που καποτε ισχυε.. τωρα πια δεν ξερω!!
Αλλα μην βαζεις την 316 απεναντι στη merc βαλε την 320 που και μικροτερες επιδοσεις εχει και πληρωνεις τελη ασφαλειες περισσοτερα..
οσο για την τιμη...μια πικρα και αυτη!!!

PANOS-E60
05-09-10, 18:01
Ξεφυλλίζω τους 4τ του Σεπτέμβρη, διαβάζω τα νέα διάφορων αυτοκινητοβιομηχανιών και ομολογουμένως νοιώθω μια πικρία για την μάρκα την οποία αγαπούμε και πολλοί από μας είναι και φανατικοί λάτρεις.

Από που προέρχεται αυτή; Έχουν αναφερθεί κατά καιρούς και άλλοι συμφορουμίτες, και δεν είναι άλλο απο την καρδιά των αυτοκινήτων μας, την απόδοση των κινητήρων.

Διαβάζω και σας μεταφέρω σκόρπια τι θα παρουσιαστεί στην έκθεση του Παρισιού τον επόμενο μήνα.

Ford Focus :
Νέα γενιά υπερτροφοδοτούμενων κινητήρων EcoBoost, με 200 ίππους στα 2,0 λίτρα, 150 έως 180 στα 1,6.
Ford Mondeo :
2,0 λίτρα, 240 ίππους.
Hundai Veloster, το νέο κουπέ :
1,6 λίτρα, ατμοσφαιρικό, 140 ίπποι, τούρμπο γύρω στους 200!!
Ήδη έχουμε το Opel Astra στα 1400κ.ε με 140 ίππους και 1600κ.ε 180.

Όμορφος ο γαλανόλευκος έλικας, δεν λέω, prestige, κοφτερά τιμόνια που αισθάνεσαι και το πάτημα καρφίτσας, τέλεια ζυγίσματα και ακαμψία, τεχνολογία αιχμής στα μεγαλύτερα μοντέλα και ποιότητα κατασκευής (αν και στο τελευταίο έχω μιά ένσταση με τα οικολογικά και ανακυκλώσιμα υλικά, που μαδούν τα εσωτερικά μέρη και κρεμούν οι τσιμούχες στα 46αρια), αλλά από ιπποδυνάμεις μείναμε πίσω.
Πρέπει να ανέβεις πάνω απ τα 2,5 λίτρα για να φτάσεις τους άλλους, από ρεμπριζ έν κινήσει δεν το συζητώ καθόλου, σε όλες το φάσμα των στροφών νικητές πλέον οι σύγχρονοι τουρμποκινητήρες αφού το turbolag εχει έξαλειφθεί.
Και να πώ δεν έχουν την τεχνογνωσία; H 2002 turbo είχε παραχθεί όταν οι άλλοι έβγαζαν 75 ίππους από 2000κ.ε.
Κάτι ακούγεται για τα νέα μοντέλλα αλλά μόνο εικασίες, ας περιμένουμε καλύτερα.

Επιγραμματικά αν,
Η merc CLC200Κ στα 1800κ.ε βγάζει 184 ίππους, ροπή 25,4kg/m και η βασική έκδοση κοστίζει 39800ε, ενώ η 316i coupe στα 1599κ.ε προσφέρει 122 ίππους και ροπή 16,3Kg/m φθάνοντας αισίως τα 40091ε, τότε......τα λόγια περιττεύουν. :whistle:

Υ.Γ. Προσωπικά, το 2003, βασική έκδοση 316Ci, 115 ίπποι, 31.400ε. Εμένα με μπάκετ, ξένον, τιμόνι και κάτι ψιλούλια μου βγήκε 34950.
Ενώ merc sports coupe, 1800κ.ε, 143 ίπποι, βασική έκδοση 32250.
Αλλά είπαμε, όταν είσαι κολλημένος........

Εγώ Γιώργο συμφωνώ απόλυτα με τις παρατηρήσεις και τους προβληματισμούς σου. Θα ήθελα η φίρμα μας να μην έχει τόσα μεονεκτήματα. ΟΜΩΣ, επειδή όλα τα έχει μόνο η Maybach και η Bentley και επειδή όλοι οι υπόλοιποι μέσου εισοδήματος καταναλωτές πρέπει να συμβιβαζόμαστε εφόσον θέτουμε price limit, θα πω πως η BMW έχει τα πλεονεκτήμτα που εγώ θέλω στο αυτοκίνητό μου. Μακρυά από ροπάτα αποκομμένα από το δρόμο Audi και κακόηχες ΜΒ.

Ηθελα και θέλω ήχο 6κυλ. σε σειρά, αίσθηση τιμονιού και φρένων και προσωπικότητα στο σχέδιο, το turbo το προσθέτω αν θέλω ... :thumbsup:

gant
05-09-10, 18:33
Οι νέες σειρές που έρχονται θα είναι υπεροφοδοτούμενες. Οι μικροί κινητήρες δεν θα έχουν να ζηλέψουν πλέον σε ισχύ.
Οσο για τις τιμές, η αλήθεια είναι πως πλέον ΔΕΝ είναι value for money.

Θα έλεγα ότι το "πλέον", ανάγεται σε αρκετά χρόνια πίσω, πλησιάζει την δεκαετία.


καλα τα λες αλλα και να βγαλει η αγαπημενη μας εταιρεια μεχρι τα τελη του 2011 κατι που θα ειναι καλυτερο σε ολους τους τομεις απο ολα τα ανταγωνιστικα μοντελα, ποσοι απο εμας εδω μεσα εχουμε τη δυνατοτητα να αλλαξουμε αυτοκινητο;

Απο την αλλη πολλοι απο εμας εχουμε κολλημα με το ατμοσφαιρικο μοτερ, ενω τις περισσοτερες ηττες τις υπομενουμε απο turbo.

Ειδικα για μενα το ζητουμενο δεν ειναι η δυναμη.Το ζητουμενο για μενα ειναι ενα παντοδυναμο BMW!!!

Οταν λες το ζητούμενο σου δεν είναι η δύναμη αλλά ένα παντοδύναμο BMW, αν μαντεύω σωστά, εννοείς υπεροχή σε όλους τους τομείς.
Νομίζω πως το μόνο αδύνατο σημείο είναι ακριβώς η ιπποδύναμη.


Σωστοι οι προβληματισμοι σου, ασε που και αυτο το αθανατα γερμανικα αμαξια που καποτε ισχυε.. τωρα πια δεν ξερω!!
Αλλα μην βαζεις την 316 απεναντι στη merc βαλε την 320 που και μικροτερες επιδοσεις εχει και πληρωνεις τελη ασφαλειες περισσοτερα..
οσο για την τιμη...μια πικρα και αυτη!!!

Μα επίτηδες έβαλα συγκριτικά την 316, που υστερώντας κακά τα ψέμματα σε όλους τους τομείς (άντε να αφαιρέσω το τιμόνι) και πάλι είναι ακριβότερη.

gant
05-09-10, 18:44
Εγώ Γιώργο συμφωνώ απόλυτα με τις παρατηρήσεις και τους προβληματισμούς σου. Θα ήθελα η φίρμα μας να μην έχει τόσα μεονεκτήματα. ΟΜΩΣ, επειδή όλα τα έχει μόνο η Maybach και η Bentley και επειδή όλοι οι υπόλοιποι μέσου εισοδήματος καταναλωτές πρέπει να συμβιβαζόμαστε εφόσον θέτουμε price limit, θα πω πως η BMW έχει τα πλεονεκτήμτα που εγώ θέλω στο αυτοκίνητό μου. Μακρυά από ροπάτα αποκομμένα από το δρόμο Audi και κακόηχες ΜΒ.

Ηθελα και θέλω ήχο 6κυλ. σε σειρά, αίσθηση τιμονιού και φρένων και προσωπικότητα στο σχέδιο, το turbo το προσθέτω αν θέλω ... :thumbsup:

Πάνο, κάπου εχω ξαναγράψει πως η ΜΒ εδώ και μερικά χρόνια σταμάτησε να βγάζει γοτθικές εκκλησίες σε 4 τροχούς.
Πάντα υποκειμενικά βέβαια, τα τελευταία δημιουργήματα τους από φινέτσα μου αρέσουν πολύ.
Ναι! σε αίσθηση και χαρακτήρα δεν τα συγκρίνω με τα BMW, αλλά για όσους δεν αντέχουν οικονομικά τα μοντέλα με τους εξακύλινδρους, νομίζω θα ήταν υπέρ τους να είχαν παράγει και ένα τούρμπο στα 1600, 1800.

Monsta
05-09-10, 18:57
Παιδιά ας συνέλθουμε, η εταιρεία δεν έχει κανένα μειονέκτημα με τα μοτέρ της.

Δεν φταίει η εταιρεία που το κράτος σε τιμωρεί αν θες να πάρεις 2.500 ή 3.000cc, με φόρους πολυτελείας, τεκμήρια, ασύλληπτα τέλη κυκλοφορίας και ποιος ξέρει τι άλλο θα σκεφτούν.

Έχετε ακούσει να πηγαίνουν στην απέναντι όχθη τα 316 / 318 ή τα 320 ??

Έχουν εκείνοι κανένα παράπονο για τα μοτέρ της bmw, πως υπολείπονται ιπποδύναμης ?? Με τα καταπληκτικά τους 6-κύλινδρα με ή χωρίς τα 2-τούρμπινα, τα V8 και τα τουμπανιαρισμένα ///Μ ???

Σιγά μη στείλει τους μηχανικούς της η bmw να μάθουν για μοτέρ χαμηλού κυβισμού με turbo στο .......VW Group. :hystericalbs1:

Είπαμε, τα μοτεράκια αυτά που θα βγάλουν τώρα με τη τουρμπίνα, εκτός από χαμηλούς ρύπους και αυτές τις π@π@ριές, θα πουλήσουν σα ζεστό ψωμί σε χώρες 3-κοσμικές όπως η Ελλαδίτσα μας, για να μπορέσει να ανταγωνιστεί (σε ΗΡ μόνο) άλλες μάρκες. Γιατί σε επίπεδο τιμής, θα είναι και πάλι εκτός ανταγωνισμού με όλα αυτά που προανέφερα στη 1η παράγραφο.

Samaro
05-09-10, 19:21
Παιδιά ας συνέλθουμε, η εταιρεία δεν έχει κανένα μειονέκτημα με τα μοτέρ της.

Δεν φταίει η εταιρεία που το κράτος σε τιμωρεί αν θες να πάρεις 2.500 ή 3.000cc, με φόρους πολυτελείας, τεκμήρια, ασύλληπτα τέλη κυκλοφορίας και ποιος ξέρει τι άλλο θα σκεφτούν.
................................


Σωστά !!!


Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, Κυριακή 4 Ιουλίου 2010
BMW: Βραβείο σε τέσσερις κινητήρες
Του ΣΠΥΡΟΥ ΡΕΚΚΑ

Το BMW Group έχει δημιουργήσει τη δική του σχολή στην εξέλιξη των κινητήρων και η φετινή βράβευσή του στον διαγωνισμό International Engine of the Year Awards, αποτελεί μία ακόμη απόδειξη της υπεροχής του.

Ο γερμανικός όμιλος διακρίθηκε σε τέσσερις από τις οκτώ κατηγορίες κυβισμού. Ανάμεσα στους κινητήρες που βραβεύθηκαν ήταν βενζινοκινητήρες και πετρελαιοκινητήρες με τέσσερις, έξι και οχτώ κυλίνδρους.

Το κουαρτέτο της επιτυχίας περιλάμβανε τον V8 κινητήρα της BMW Μ3, τον εν σειρά εξακύλινδρο βενζινοκινητήρα με TwinPower Turbo, άμεσου ψεκασμού και VALVETRONIC, που χρησιμοποιείται στις σειρές 1, 3 και 5, τον τετρακύλινδρο diesel με TwinPower Turbo των μοντέλων Χ1, xDrive 23d και 123d και τέλος τον τετρακύλινδρο Twin Scroll turbo του ΜΙΝΙ Cooper S.

Η μεγάλη ποικιλία των βραβευμένων κινητήρων αποτελεί μία ακόμα απόδειξη της υψηλής τεχνογνωσίας του ομίλου. Τα βραβεία του διαγωνισμού έχουν καθιερωθεί από το 1999. Από τότε πάνω από 50 νίκες έχουν κατακτήσει οι κινητήρες των μοντέλων BMW και ΜΙΝΙ.

Μεταξύ των κινητήρων μαζικής παραγωγής που έχουν διακριθεί στον διαγωνισμό είναι ο τετρακύλινδρος 1,6 λίτρων του ΜΙΝΙ Cooper S, που φέτος σημείωσε την τέταρτη νίκη του. Την ερχόμενη χρονιά, εκτιμάται ότι σειρά θα έχει ο πρόσφατα λανσαρισμένος διάδοχος αυτού του κινητήρα στην κατηγορία κυβισμού 1,4-1,8 λίτρων. Πέραν της τεχνολογίας Twin Scroll και του άμεσου ψεκασμού βενζίνης που έχει κληρονομήσει από τον προκάτοχό του, ο νέος κινητήρας έχει επίσης μεταβλητό έλεγχο βαλβίδων και ισχύ 184 ίππους. Επίσης, είναι ο πιο αποδοτικός κινητήρας στην κατηγορία του.

Η πρώτη νίκη στην κατηγορία των κινητήρων 1,8-2,0 λίτρων πήγε στον ισχυρότερο τετρακύλινδρο diesel της γκάμας BMW. Ο πλήρως αλουμινένιος δίλιτρος με TwinPower Turbo και άμεσο ψεκασμό common rail έχει ισχύ 204 ίππους. Ο V8 της Μ3 4,0 λίτρων, ισχύος 420 ίππων, κέρδισε το τρίτο συνεχόμενο βραβείο στην κατηγορία κυβισμού μεταξύ 3,0 και 4,0 λίτρων. Εκτός από τις εκπληκτικές επιδόσεις, οι ειδικοί επεσήμαναν την άριστη λειτουργία των συστημάτων Auto Start/Stop, ανάκτησης ενέργειας μέσω πέδησης και των άλλων τεχνικών της φιλοσοφίας BMW EfficientDynamics.

Στην Ελλάδα, η BMW, όπως και άλλες μάρκες που διαθέτουν μοντέλα υψηλού κυβισμού, έχει πληγεί από την άδικη φορολογική επιβάρυνση των αυτοκινήτων. Οι προσπάθειες των στελεχών της εστιάζονται στην αύξηση των πωλήσεων των βασικών εκδόσεων μερικών μοντέλων.

Ειδικότερα, το βάρος δίνεται στις 116i (1.600 κ.εκ. 122 ίπποι), 316i (1.600, 122 ίπποι), 318i (2.000, 143 ίπποι), 320i (2.000, 170 ίπποι) και 520i (2.000, 170). Οσον αφορά τα SUV, το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στην Χ1 sDrive 1.8i με το μοτέρ 2.000 κ.εκ. ισχύος 150 ίππων. Πρόκειται για την πισωκίνητη έκδοση, που στερείται των πλεονεκτημάτων του συστήματος τετρακίνησης.

Είναι μια καλή επιλογή για όσους κινούνται κυρίως στο αστικό περιβάλλον. Η τιμή του βασικού πακέτου καθορίστηκε στις 30.350 ευρώ. Για τους έχοντες διατίθεται και η Χ1 xDrive25i (3.000 κ.εκ. 218 ίπποι), με αρχική τιμή 46.900 ευρώ, που συνοδεύεται με όλες τις επιπλέον επιβαρύνσεις (τεκμήρια, υψηλό κόστος χρήσης, περιορισμένη δυνατότητα μεταπώλησης κ.ά.).

Αν και λόγω της παγκόσμιας κρίσης στο πετρελαιο, είναι αναγκασμένη, εστω και καθυστερημένα, να ακολουθήσει την τάση για οικονομικούς μικρούς κινητήρες που βέβαια στηρίζονται σε υπερτροφοδότηση.

gant
05-09-10, 20:31
Ρε παιδιά κάπου χάσαμε την μπάλα νομίζω.
Μπορεί ο καθένας να πάρει 335, 535, Μ3; δεν νομίζω.
Και για την χώρα μας είναι μόνον το χαράτσι της εφορίας;
Τα τέλη κυκλοφορίας; οι ασφάλειες;
Δηλαδή θεωρούνται βλάκες οι άμεσοι ανταγωνιστές που έχουν κομπρέσσορες και τούρμπο στα μικρότερα κυβικά εδώ και χρόνια και περνούν από πάνω μου όποτε γουστάρουν;
Νομίζω πως και η bmw που καλά πουλάει στην Ελλάδα, θα έπρεπε να σκεφτεί και τις τριτοκοσμικές χώρες όπως σοφά έπραξαν merc και audi.
Στο φινάλε ας έχω μια μπέμπα τούμπο στα 1800κ.ε με αξιοπρεπείς επιδόσεις και ο έχων και κατέχων με το τρίλιτρο και το Μ με γειά του και χαρά του.

gyiama
05-09-10, 20:41
εδω να σημειωσουμε οτι ολες αυτες οι εταιρειες που βγαζουν τουρμπατους και χαμηλων κυβικων αυτοκινητων το κανουν για τον λογο χαμηλοτερων ρυπων και οχι για να πουλησουν στην Ελλαδα και στην καθε ελλαδα!!!! και η bmw θα γυρισει εκει να θελει να συνεχισει να που λαει στα αμερικανακια αυτοκινητα μιας και εχουν τις αυστηροτερες προδιαγραφες εκπομπης ρυπων!!!!!!!!!!ασχετο με το αν μας βολευει αυτο και εμας σαν Ελαδισταν!!!!!!

katsaraios
05-09-10, 20:51
Ρε παιδιά κάπου χάσαμε την μπάλα νομίζω.
Μπορεί ο καθένας να πάρει 335, 535, Μ3; δεν νομίζω.
Και για την χώρα μας είναι μόνον το χαράτσι της εφορίας;
Τα τέλη κυκλοφορίας; οι ασφάλειες;
Δηλαδή θεωρούνται βλάκες οι άμεσοι ανταγωνιστές που έχουν κομπρέσσορες και τούρμπο στα μικρότερα κυβικά εδώ και χρόνια και περνούν από πάνω μου όποτε γουστάρουν;
Νομίζω πως και η bmw που καλά πουλάει στην Ελλάδα, θα έπρεπε να σκεφτεί και τις τριτοκοσμικές χώρες όπως σοφά έπραξαν merc και audi.
Στο φινάλε ας έχω μια μπέμπα τούμπο στα 1800κ.ε με αξιοπρεπείς επιδόσεις και ο έχων και κατέχων με το τρίλιτρο και το Μ με γειά του και χαρά του.
ετσι ειναι Γιωργο δυστυχως.
οσο για τα 316-318 γελανε και στην Γερμανια ,αφου προτιμανε σε ιδια η χαμηλοτερα χρηματα να πανε σε ασφαλως μεγαλυτερες και οικονομικοτερες εκδοσεις της mb και της audi.
μην εχετε παρωπιδες παιδια ,σε αυτα τα μοντελα η bmw εμεινε πισω ,πουλαει απλως λογω ονοματος και ορισμενων value for money χαρακτηριστικων.

Monsta
05-09-10, 21:33
Ας σκεφτούμε πότε η Audi παρουσίασε τα τουρμπάτα 'ευρείας' κατανάλωσης και δε λέω για το 1.8Τ του Α4 (1995) γιατί αυτό έκανε τότε 11 εκ. δρχ....

Το Γκολφώ GT με τα 170 το 2007 (ή 2008?). Μάλιστα αυτό το μοτέρ φορέθηκε μόνο από αυτό το μοντέλο για αρκετό καιρό πριν πάει στο tiguan. Μετά εξελίχθηκε και με τη τουρμπίνα μόνο (122ΗΡ) και 140 ΗΡ σε EOS, golf 6, πασσατ, τζέτα κτλ.

Το τουρμπάτο μοτέρ του 207 παρουσιάστηκε πριν περίπου δυο χρονάκια, άρα κάποιο άλλο θέμα υπήρχε (marketing?) που δεν 'μπήκε' άμεσα και στα μοντέλα της bmw.

Driver M
05-09-10, 21:39
Ξεφυλλίζω τους 4τ του Σεπτέμβρη, διαβάζω τα νέα διάφορων αυτοκινητοβιομηχανιών και ομολογουμένως νοιώθω μια πικρία για την μάρκα την οποία αγαπούμε και πολλοί από μας είναι και φανατικοί λάτρεις.

Από που προέρχεται αυτή; Έχουν αναφερθεί κατά καιρούς και άλλοι συμφορουμίτες, και δεν είναι άλλο απο την καρδιά των αυτοκινήτων μας, την απόδοση των κινητήρων.

Διαβάζω και σας μεταφέρω σκόρπια τι θα παρουσιαστεί στην έκθεση του Παρισιού τον επόμενο μήνα.

Ford Focus :
Νέα γενιά υπερτροφοδοτούμενων κινητήρων EcoBoost, με 200 ίππους στα 2,0 λίτρα, 150 έως 180 στα 1,6.
Ford Mondeo :
2,0 λίτρα, 240 ίππους.
Hundai Veloster, το νέο κουπέ :
1,6 λίτρα, ατμοσφαιρικό, 140 ίπποι, τούρμπο γύρω στους 200!!
Ήδη έχουμε το Opel Astra στα 1400κ.ε με 140 ίππους και 1600κ.ε 180.

Όμορφος ο γαλανόλευκος έλικας, δεν λέω, prestige, κοφτερά τιμόνια που αισθάνεσαι και το πάτημα καρφίτσας, τέλεια ζυγίσματα και ακαμψία, τεχνολογία αιχμής στα μεγαλύτερα μοντέλα και ποιότητα κατασκευής (αν και στο τελευταίο έχω μιά ένσταση με τα οικολογικά και ανακυκλώσιμα υλικά, που μαδούν τα εσωτερικά μέρη και κρεμούν οι τσιμούχες στα 46αρια), αλλά από ιπποδυνάμεις μείναμε πίσω.
Πρέπει να ανέβεις πάνω απ τα 2,5 λίτρα για να φτάσεις τους άλλους, από ρεμπριζ έν κινήσει δεν το συζητώ καθόλου, σε όλες το φάσμα των στροφών νικητές πλέον οι σύγχρονοι τουρμποκινητήρες αφού το turbolag εχει έξαλειφθεί.
Και να πώ δεν έχουν την τεχνογνωσία; H 2002 turbo είχε παραχθεί όταν οι άλλοι έβγαζαν 75 ίππους από 2000κ.ε.
Κάτι ακούγεται για τα νέα μοντέλλα αλλά μόνο εικασίες, ας περιμένουμε καλύτερα.

Επιγραμματικά αν,
Η merc CLC200Κ στα 1800κ.ε βγάζει 184 ίππους, ροπή 25,4kg/m και η βασική έκδοση κοστίζει 39800ε, ενώ η 316i coupe στα 1599κ.ε προσφέρει 122 ίππους και ροπή 16,3Kg/m φθάνοντας αισίως τα 40091ε, τότε......τα λόγια περιττεύουν. :whistle:

Υ.Γ. Προσωπικά, το 2003, βασική έκδοση 316Ci, 115 ίπποι, 31.400ε. Εμένα με μπάκετ, ξένον, τιμόνι και κάτι ψιλούλια μου βγήκε 34950.
Ενώ merc sports coupe, 1800κ.ε, 143 ίπποι, βασική έκδοση 32250.
Αλλά είπαμε, όταν είσαι κολλημένος........

Γιώργο, συμφωνώ στα περισσότερα.

Απλά, θεωρώ πως οι Bmw ΠΟΤΕ δεν ήταν value for money αυτοκίνητα, ιδίως στις 4κύλινδρες εκδόσεις.
Κατά συνέπεια, ο άλλος που αγοράζει μια 316 με 30+ χιλιάρικα, σίγουρα το κάνει γιατί θέλει ένα ποιοτικό, σύγχρονο και ασφαλές αυτοκίνητο, με ωραίο τιμόνι. Μέχρι εκεί. Αν ήθελε γκάζι, θα μπορούσε κάλλιστα να διαλέξει οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο στα λεφτά αυτά, αφού θα ήταν πιο γρήγορο.
Θέλω να πω έτσι, πως ο συνειδητοποιημένος αγοραστής τέτοιων αυτοκινήτων, θα έπρεπε να αρκείται σε αυτά που του προσφέρουν ειδάλλως έκανε λανθασμένη επιλογή. Σε αυτό φυσικά δεν είναι υπεύθυνη η εταιρεία, αλλά κυρίως ο αγοραστής.

Το ίδιο πχ ισχύει με τα audi. Με 33-35 χιλιάρικα παίρνεις ένα Α4 1.8t, το οποίο έχει φοβερές επιδόσεις για την κατηγορία, πολύ καλή ποιότητα κλπ. Από τιμόνι όμως...εδώ γελάμε.
Άρα, τα ανταγωνιστικά αυτοκίνητα μπορεί να έχουν πράγματα που τα δικά μας δεν έχουν (γκάζια κυρίως), αλλά στερούνται κι άλλα που εμείς απολαμβάνουμε (πχ τιμόνι, πάτημα κλπ).
Ανάλογα λοιπόν του τι προτιμάει ο καθένας, κάνει και την κατάλληλη επιλογή αυτοκινήτου. Άλλωστε, τα πραγματικά "τίμια" αυτοκίνητα σπανιότατα είναι premium.

Όσο για τους νέους τούρμπο, οκ μπορεί να λύσουν το πρόβλημα της ιπποδύναμης. Με τι κόστος όμως? Νομίζει κανείς ότι μια 3άρα 1.6 με 150 άλογα θα έχει ίδια τιμή με την τωρινή 316? Όχι φυσικά, όσο η 320 θα έχει, ίσως και παραπάνω. Θα υπάρχουν βέβαια μειωμένα τέλη κυκλοφορίας, χαμηλότερα ασφάλιστρα, αλλά δε μιλάμε για τραγικές διαφορές.
Κατά συνέπεια και πάλι το αντίστοιχο Α4 θα είναι καλύτερο value for money από άποψη γκαζιού και πάει λέγοντας.

Κατά τη γνώμη μου, στις μέρες μας όπου οι περισσότερες εταιρείες βγάζουν ποιοτικά, ασφαλή και με καλές επιδόσεις αυτοκίνητα, είναι μεγάλο λάθος η αγορά αυτοκινήτων όπως 316, αν δεν γίνονται απολύτως συνειδητοποιημένα, δηλαδή για το κορυφαίο τιμόνι, τη φινέτσα και , γιατί όχι, το σήμα.
Αν όμως γίνεται μόνο για το τελευταίο και για το τι θα πει ο γείτονας, τότε ναι η επιλογή είναι εντελώς λανθασμένη και ο κάτοχος μια ζωή θα γκρινιάζει και θα κλαίει τα λεφτά του.


υγ Η σύγκριση της 316 με τη clc είναι λάθος πιστεύω, καθώς η τελευταία βασίζεται κατά 90% στη c class προηγούμενης γενιάς, ενώ και ο κομπρέσσορας των 184 ίππων είναι από τους πλέον αργούς της αγοράς. Κατά συνέπεια, το να συγκρίνεις ένα σύγχρονο, πανέμορφο και κορυφαίο οδηγικά αυτοκίνητο όπως τη 316 με ένα αυτοκίνητο με πάτωμα σχεδόν δεκαετίας και έναν κινητήρα που καίει τρελά και έχει μέτριο γκάζι, πιστεύω πως μπορεί να βγάλει ακόμα και την 316 καλύτερο value for money, παρότι κατά τ'άλλα είναι από τα χειρότερα της αγοράς... :original:

gant
05-09-10, 22:21
Γιώργο, συμφωνώ στα περισσότερα.

Απλά, θεωρώ πως οι Bmw ΠΟΤΕ δεν ήταν value for money αυτοκίνητα, ιδίως στις 4κύλινδρες εκδόσεις.
Κατά συνέπεια, ο άλλος που αγοράζει μια 316 με 30+ χιλιάρικα, σίγουρα το κάνει γιατί θέλει ένα ποιοτικό, σύγχρονο και ασφαλές αυτοκίνητο, με ωραίο τιμόνι. Μέχρι εκεί. Αν ήθελε γκάζι, θα μπορούσε κάλλιστα να διαλέξει οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο στα λεφτά αυτά, αφού θα ήταν πιο γρήγορο.
Θέλω να πω έτσι, πως ο συνειδητοποιημένος αγοραστής τέτοιων αυτοκινήτων, θα έπρεπε να αρκείται σε αυτά που του προσφέρουν ειδάλλως έκανε λανθασμένη επιλογή. Σε αυτό φυσικά δεν είναι υπεύθυνη η εταιρεία, αλλά κυρίως ο αγοραστής.

Το ίδιο πχ ισχύει με τα audi. Με 33-35 χιλιάρικα παίρνεις ένα Α4 1.8t, το οποίο έχει φοβερές επιδόσεις για την κατηγορία, πολύ καλή ποιότητα κλπ. Από τιμόνι όμως...εδώ γελάμε.
Άρα, τα ανταγωνιστικά αυτοκίνητα μπορεί να έχουν πράγματα που τα δικά μας δεν έχουν (γκάζια κυρίως), αλλά στερούνται κι άλλα που εμείς απολαμβάνουμε (πχ τιμόνι, πάτημα κλπ).
Ανάλογα λοιπόν του τι προτιμάει ο καθένας, κάνει και την κατάλληλη επιλογή αυτοκινήτου. Άλλωστε, τα πραγματικά "τίμια" αυτοκίνητα σπανιότατα είναι premium.

Όσο για τους νέους τούρμπο, οκ μπορεί να λύσουν το πρόβλημα της ιπποδύναμης. Με τι κόστος όμως? Νομίζει κανείς ότι μια 3άρα 1.6 με 150 άλογα θα έχει ίδια τιμή με την τωρινή 316? Όχι φυσικά, όσο η 320 θα έχει, ίσως και παραπάνω. Θα υπάρχουν βέβαια μειωμένα τέλη κυκλοφορίας, χαμηλότερα ασφάλιστρα, αλλά δε μιλάμε για τραγικές διαφορές.
Κατά συνέπεια και πάλι το αντίστοιχο Α4 θα είναι καλύτερο value for money από άποψη γκαζιού και πάει λέγοντας.

Κατά τη γνώμη μου, στις μέρες μας όπου οι περισσότερες εταιρείες βγάζουν ποιοτικά, ασφαλή και με καλές επιδόσεις αυτοκίνητα, είναι μεγάλο λάθος η αγορά αυτοκινήτων όπως 316, αν δεν γίνονται απολύτως συνειδητοποιημένα, δηλαδή για το κορυφαίο τιμόνι, τη φινέτσα και , γιατί όχι, το σήμα.
Αν όμως γίνεται μόνο για το τελευταίο και για το τι θα πει ο γείτονας, τότε ναι η επιλογή είναι εντελώς λανθασμένη και ο κάτοχος μια ζωή θα γκρινιάζει και θα κλαίει τα λεφτά του.


υγ Η σύγκριση της 316 με τη clc είναι λάθος πιστεύω, καθώς η τελευταία βασίζεται κατά 90% στη c class προηγούμενης γενιάς, ενώ και ο κομπρέσσορας των 184 ίππων είναι από τους πλέον αργούς της αγοράς. Κατά συνέπεια, το να συγκρίνεις ένα σύγχρονο, πανέμορφο και κορυφαίο οδηγικά αυτοκίνητο όπως τη 316 με ένα αυτοκίνητο με πάτωμα σχεδόν δεκαετίας και έναν κινητήρα που καίει τρελά και έχει μέτριο γκάζι, πιστεύω πως μπορεί να βγάλει ακόμα και την 316 καλύτερο value for money, παρότι κατά τ'άλλα είναι από τα χειρότερα της αγοράς... :original:

Αρη συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις και συνειδητά πήρα το 2003, την 316, αφού για 20 χρόνια έζησα με το Ε21, για τα καλά που αναφέρεις και σύ όπως και γώ στο αρχικό μου ποστ.
Κύλισε όμως ο χρόνος και καιρός είναι να δούμε κάτι ισχυρότερο στα μικρότερα κυβικά και το τούρμπο είναι νομίζω μονόδρομος.

Monsta
06-09-10, 12:26
Ρε παιδιά κάπου χάσαμε την μπάλα νομίζω.
Μπορεί ο καθένας να πάρει 335, 535, Μ3; δεν νομίζω.
Και για την χώρα μας είναι μόνον το χαράτσι της εφορίας;
Τα τέλη κυκλοφορίας; οι ασφάλειες;
Δηλαδή θεωρούνται βλάκες οι άμεσοι ανταγωνιστές που έχουν κομπρέσσορες και τούρμπο στα μικρότερα κυβικά εδώ και χρόνια και περνούν από πάνω μου όποτε γουστάρουν;
Νομίζω πως και η bmw που καλά πουλάει στην Ελλάδα, θα έπρεπε να σκεφτεί και τις τριτοκοσμικές χώρες όπως σοφά έπραξαν merc και audi.
Στο φινάλε ας έχω μια μπέμπα τούμπο στα 1800κ.ε με αξιοπρεπείς επιδόσεις και ο έχων και κατέχων με το τρίλιτρο και το Μ με γειά του και χαρά του.

Και το 325 μια χαρά είναι Γιώργο. Και σε άλλες χώρες δεν χρειάζεται να είσαι πλούσιος για να πάρεις μια 325. Απλά όπως μάλλον ήδη γνωρίζεις 'κάποιος άλλος' πλήρωσε το 325 όσο εσύ το 316 και του δώσανε και ρέστα.

Πάντως χωρίς πλάκα, επειδή είσαι bmwδάκιας φανατικός, σε βλέπω μόλις παρουσιαστεί Ε92 με 1.6Τ να τρέχεις αντιπροσωπεία με τα πόδια.... :thumbsup::thumbsup:

gnx
06-09-10, 12:44
Γιώργο όπως ξέρεις σίγουρα πολύ καλά, τα bmw, αφ'ενός μέν πάντα ήταν πιό ακριβά από τον ανταγωνισμό εκτός μερσεντές και πάντα στα τετρακύλινδρα υστερούσαν και σε ονομαστική απόδοση κινητήρα. Με τη νέα σειρα ενα τελος του 2011 και σταδιακά, θα αλλάξει αυτό. Οπότε θα αλλάξει και το value for money. Εδώ φτάσαμε το polo gti, δες το σε αυτό το τεύχος είναι, να εχει 0-100 7.2 δευτερόλεπτα!

Monsta
06-09-10, 12:50
Εδώ φτάσαμε το polo gti, δες το σε αυτό το τεύχος είναι, να εχει 0-100 7.2 δευτερόλεπτα!

Αυτό κι αν είναι value for money πλέον! Και dsg standard!

Κωνσταντίνος
06-09-10, 14:16
Γιώργο όπως ξέρεις σίγουρα πολύ καλά, τα bmw, αφ'ενός μέν πάντα ήταν πιό ακριβά από τον ανταγωνισμό εκτός μερσεντές και πάντα στα τετρακύλινδρα υστερούσαν και σε ονομαστική απόδοση κινητήρα. Με τη νέα σειρα ενα τελος του 2011 και σταδιακά, θα αλλάξει αυτό. Οπότε θα αλλάξει και το value for money........

Να βελτιωθεί ελάχιστα ναι.
Αλλά δε θα μετατραπούν σε value for money επειδή θα αυξηθούν σε δύναμη τα 316.
Και 180 ίππους να πάνε, όταν κοστίζουν 40,000 ¤ το value τους μάλλον είναι πολύ χαμηλό σε σχέση με το money τους.

Christos 330
06-09-10, 16:54
Και δεν βαζουμε ενα ci με το sports coupe το ενα ειναι πανεμορφο και το αλλο ουτε να

το κοιταξεις . . .

Z4 DCT
06-09-10, 17:57
Αυτό κι αν είναι value for money πλέον! Και dsg standard!

Mωρε να μου δωσει ενα 320 τουρμπο με 220 αλογακια και dkg......να φαει σκονη ο παπαντων$ου......:hystericalbs1::hysteri calbs1:

Πολλα ζηταω??

Thomelef
06-09-10, 18:41
εγώ πάλι νομίζω πως η εταιρεία δεν χρειαζόταν ούτε τόσες αλλαγές, ούτε τόσα πολά
μοντέλα...
καταρχήν θα μπορούσαν όλους τους κινητήρες των συμβατικών σειρών να τους εφοδιάζουν
και με τούρμπο και να κοντράρονται άνετα στα νούμερα με τις υπόλοιπες εταιρείες.
επίσεις στον άσσο θα μπορούσαν να βάλουν επιτέλους και ένα 14άρι μοτέρ το οποίο να
εφοδιαζόταν με τουρμπάκι και να απέδιδε 130-140 ίππους.
αντί όλων αυτών τι έκαναν???άφησαν στην μπάντα όλους τους χαμηλής ισχύως κινητήρες στην τύχη τους
και ασχολήθηκαν πως να κάνουν τα μοτέρ γουρούνια, ακόμα πιο γουρούνια πετώντας
στο καλάθι των αχρήστων μοτέρ διαμάντια...και εξηγούμε.τον s85 δεν τον πετάς για το
χατήρι ενός τουρμποκινητήρα. προσπαθείς να τον εξελίξεις και αυτόν λίγο παραπάνω όπως
και το υπόλοιπο αμάξι...με καινούρια έμβολα - εισαγωγές - και ότι άλλα σκατά μπορούν
να αλλάξουν για να τον κάνουν καλύτερο, πάντα σε συνάρτηση με το υπόλοιπο αυτοκίνητο.
δλδ τι έγινε. κράτησαν πολά στοιχεία των αμαξωμάτων, που κανονικά θα
έπρεπε να είναι εντελώς διαφορετικά απο τις προηγούμενες γενιές, για να πετάξουν
καινούρια μοτέρ φτιαγμένα απο το μηδέν και εκτός φιλοσοφίας 10ετιών.
δυστηχώς η μπε εμ βε μάλον δεν έχει καταλάβει πως σε λίγα χρόνια οι μικρές σειρές,
όταν θα βρίσκονται στις διάφορες φυλλάδες να κοντράρονται με αντίστοιχες σειρές
άλλων εταιρειών, δεν θα γράφουν πλέον νούμερα παρά γελοιογραφήματα, όπως στην
στήλη που θα γράφει 0-100, απο δίπλα δεν θα έχει νούμερο αλλά θα γράφει ποιος βιάζεται.
στο 200-0 θα λέει δεν πιάνει πάνω απο 180, κτλ κτλ...
κάνε λοιπόν ένα ρετουσάρισμα στα μικρά μοτέρ μέχρι και τα δίλιτρα, άσε τα ///Μ στην
θέση τους, άλαζε ριζικά τα σκάφη των αυτοκινήτων και τέλος πάντων κράτα μια πιο
συμαζεμένη γκάμα σε σχέση με το μπάχαλο που επικρατεί αυτή την στιγμή...

Driver M
06-09-10, 19:19
κράτα μια πιο
συμαζεμένη γκάμα σε σχέση με το μπάχαλο που επικρατεί αυτή την στιγμή...

Πιστεύω πως η γκάμα δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Έχει όμως λανθασμένο προσανατολισμό.

Περιλαμβάνει ήδη 4 suv και γίνεται λόγος για πέμπτο (X4).
Aντίθετα, έχει μόνο ένα διθέσιο αυτοκίνητο και κανένα καθαρόαιμο sportscar στα όρια του supercar όπως η SL.
Δε μιλάω καν για κανονικό supercar στυλ R8, Gullwing και 911. Και το πρόβλημα είναι πως δεν είναι και στα άμεσα σχέδιά της να βγάλει κιόλας!

Λανθασμένες επιλογές κατά τη γνώμη μου, αφού η γκάμα θα μπορούσε να έχει πολύ πιο σπορ χαρακτήρα, όπως παλαιότερα και όχι αυτοκίνητα χωρίς λόγο ύπαρξης όπως η 5gt (ακόμα απορώ γιατί ένα τέτοιο αυτοκίνητο δόθηκε στην παραγωγή και σε ποιο κοινό απευθύνεται) και ένα κάρο τζιποειδή στυλ merc και jeep.

gant
06-09-10, 20:46
Και το 325 μια χαρά είναι Γιώργο. Και σε άλλες χώρες δεν χρειάζεται να είσαι πλούσιος για να πάρεις μια 325. Απλά όπως μάλλον ήδη γνωρίζεις 'κάποιος άλλος' πλήρωσε το 325 όσο εσύ το 316 και του δώσανε και ρέστα.

Πάντως χωρίς πλάκα, επειδή είσαι bmwδάκιας φανατικός, σε βλέπω μόλις παρουσιαστεί Ε92 με 1.6Τ να τρέχεις αντιπροσωπεία με τα πόδια.... :thumbsup::thumbsup:

Κώστα το 325Ci, το 2003 στην βασική έκδοση (comfort) κόστιζε 43.300ε, δηλαδή 12000 παραπάνω απ το 316, πολλά λεφτά για μένα.
Σαν bmwδακιας μόνο 2.0Τ όποτε βγεί αλλά σε ελαφρώς μτχ. :original:


Γιώργο όπως ξέρεις σίγουρα πολύ καλά, τα bmw, αφ'ενός μέν πάντα ήταν πιό ακριβά από τον ανταγωνισμό εκτός μερσεντές και πάντα στα τετρακύλινδρα υστερούσαν και σε ονομαστική απόδοση κινητήρα. Με τη νέα σειρα ενα τελος του 2011 και σταδιακά, θα αλλάξει αυτό. Οπότε θα αλλάξει και το value for money. Εδώ φτάσαμε το polo gti, δες το σε αυτό το τεύχος είναι, να εχει 0-100 7.2 δευτερόλεπτα!

Φίλε Γιώργο δεν είναι έτσι ακριβώς, εδώ και μερικά χρόνια στα ίδια κυβικά η στην ίδια ισχύ, αλλού είναι πάνω αλλού κάτω, δεν είναι φτηνότερη της merc.


Και δεν βαζουμε ενα ci με το sports coupe το ενα ειναι πανεμορφο και το αλλο ουτε να
το κοιταξεις . . .

Χρήστο γι αυτό ακριβώς ρε γμτ πήρα το Ci. Αλλά......

80 - 110 με 3η 7,2 sec
με 4η 9,6 sec
με 5η 11.5 sec :ranting2: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Monsta
06-09-10, 20:52
Κώστα το 325Ci, το 2003 στην βασική έκδοση (comfort) κόστιζε 43.300ε, δηλαδή 12000 παραπάνω απ το 316, πολλά λεφτά για μένα.
Σαν bmwδακιας μόνο 2.0Τ όποτε βγεί αλλά σε ελαφρώς μτχ. :original:





Όχι ρε συ, με το 'κάποιος άλλος' εννοούσα σε κάποια άλλη χώρα, όχι εδώ στην Ελλάδα.

gant
06-09-10, 20:55
Όχι ρε συ, με το 'κάποιος άλλος' εννοούσα σε κάποια άλλη χώρα, όχι εδώ στην Ελλάδα.

thumbthumbthumb