PDA

Επιστροφή στο Forum : Ραντάρ στην Αττική Οδό



ΜΙΧΑΛΗΣ
01-09-10, 10:53
Μου το έστειλαν με email!!!


Τα παρακάτω είναι από site στο internet αλλά και επιβεβαιωμένα από μία φίλη που δουλεύει στα διόδια της Αττικής Οδού.


Φίλοι οδηγοί, έχουν τοποθετηθεί τα νέα σταθερά ραντάρ ταχύτητας στην Αττική Οδό.
(αρχίζει από τον άλλο μήνα - ή και λίγο νωρίτερα !!! )
Σταθερά Ραντάρ Ταχύτητας Αττικής Οδού

Επεξήγηση συμβόλων

ΧΘ= Χιλιομετρική Θέση

Β = Βριλήσσια
Υ = Υμηττός
Ρ = Ραφήνα
Χ = Χολαργός
Κ = Κατεχάκη
Μ = Μαρκόπουλο

SLVMS = Οι πράσινοι μεταλλικοί πίνακες που δίνουν ενημέρωση για όρια ταχύτητας και άνοιγμα ή κλείσιμο λωρίδων- μακρόστενοι)
MVMS = Οι μαύροι ηλεκτρονικοί πίνακες που δίνουν πληροφορίες για την κίνηση (μακρόστενοι)

Κάμερες Περιφερειακής Υμηττού - Ανά ζεύγη

ΧΘ - Ρ 7.1 (πλευρική κάμερα στο τούνελ)
ΧΘ - Υ 6.9 (πλευρική κάμερα - εμφανής)

ΧΘ - Χ 6.6 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS)

ΧΘ - Β 6.2 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS)

ΧΘ - Κ 3.0 (πλευρικό τοποθετημένο όμως στο MVMS του αντίθετου ρεύματος)

ΧΘ - Μ 3.0 (κρυμμένη κάμερα στο ΜVMS)
ΧΘ - Κ 0.6 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS)

Κάμερες Κεντρικής αρτηρίας Αττικής οδού

gnx
01-09-10, 10:58
Εχει μπει και μια καινουργια στην έξοδο της Κηφησίας με κατεύθυνση προς Ελευσίνα.

S8N
01-09-10, 11:25
Εχει μπει και μια καινουργια στην έξοδο της Κηφησίας με κατεύθυνση προς Ελευσίνα.

Αυτή χθες το βράδυ μου άστραψε ενώ πήγαινα με 120-125 km/h (όριο τα 100).

Βοήθειά μας.

Z4 DCT
01-09-10, 11:27
Αυτή χθες το βράδυ μου άστραψε ενώ πήγαινα με 120-125 km/h (όριο τα 100).

Βοήθειά μας.

Νομιζα οτι δινουν μια αβαντα στα χλμ......:shok::shok:

Ρε τους γυφτους>!!!!!!

Nino
01-09-10, 11:29
ισως το σχεδιο να ειναι πιο "βαθυ"...
καμερες παντου,υψηλα τελη κυκλοφοριας,φοροι πολυτελειας,τεκμηρια στα αυτοκινητα,μειωμενοι μισθοι,απαγορευση καπνισματος...εε δεν θα βγαινεις δεν θα οδηγεις,δεν δεν δεν τι θα κανεις?
Ισως ο σκοπος ειναι η αντιμετωπιση της υπογεννητικοτητας!!!:hystericalbs 1:
Μηπως τους εχουμε παρεξηγησει τους ανθρωπους...?!!!

Z4 DCT
01-09-10, 11:33
ισως το σχεδιο να ειναι πιο "βαθυ"...
καμερες παντου,υψηλα τελη κυκλοφοριας,φοροι πολυτελειας,τεκμηρια στα αυτοκινητα,μειωμενοι μισθοι,απαγορευση καπνισματος...εε δεν θα βγαινεις δεν θα οδηγεις,δεν δεν δεν τι θα κανεις?
Ισως ο σκοπος ειναι η αντιμετωπιση της υπογεννητικοτητας!!!:hystericalbs 1:
Μηπως τους εχουμε παρεξηγησει τους ανθρωπους...?!!!

Ξερεις ομως....σε σπρωχνουν σε ανεξερευνητες περιοχες...λιγα εκατοστα μακρυτερα........


ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΝΑΕΙ?????

Και θα ειναι η δικη τους ανεξερευνητη μεχρι τωρα περιοχη, γιατι τις δικες μας της εχουν ψαξει για τα καλα με ολα αυτα τα μετρα......:whistle::whistle:

ΜΙΧΑΛΗΣ
01-09-10, 11:41
αντε να γινουμε επιτελους ευρωπη κυριοι!!ναι μεν δεν μας αρεσει να πηγαινουμε με 100 και 120 αλλα σκεφτειτε οτι για τον μηνα Αυγουστο σαν χωρα παλι πιασαμε το αρνητικο ρεκορ με μεσο ορο κοντα στα 5 ατομα την ημερα νεκροι απο τροχαια και οι περισσοτεροι κατω των 25 ετων:shok::shok:!! ειμαι λατρης της κοντρας, της ταχυτητας κ της γρηγορης οδηγησης αλλα καποια στιγμη πρεπει να το κανουμε ελενχομενα κι ας μην βοηθαει το κρατος καθολου σ αυτο σε αντιθεση με την υπολοιπη ευρωπη!!δυστηχως κι εγω οπως και οι περισσοτεροι απο σας εχουμε περασει απο αυτη την ηλικια οπου δεν υπαρχει καμια αισθηση του φοβου οπου νομιζαμε οτι μας ανηκε ο δρομος ολος!τουλαχιστον τωρα μπορει με τα ραβασακια που θα ερχονται στο σπιτι του καθενος να γλυτωσει και κανενας με τον φοβο της σφαλιαρας απο τους γονεις(μπορει κ το ιδιο μας το παιδι)!

αρα καλυτεροι δρομοι, λιγοτερα διοδια και περισσοτερες καμερες!thumb οποιος ειναι γρηγορος ας το δειξει στα Μεγαρα κ στις Σερρες με χρονομετρο!εκει φαινεται η ''μαγκια''!

S8N
01-09-10, 11:50
Νομιζα οτι δινουν μια αβαντα στα χλμ......:shok::shok:

Ρε τους γυφτους>!!!!!!

Τις υπόλοιπες δεν τις έχω δει ποτέ να φλασάρουν... Ούτε εκείνες στην Περιφερειακή Υμηττού αλλά ούτε και τις υπόλοιπες στον Alpha, κλπ.

Αυτό χθες ήταν κάτι απρόοπτο. Μάλιστα, είχα ένα ημιφορτηγάκι δίπλα και φλάσαρε και σ' αυτό.

Πάντως το έχω πάρει απόφαση, τη μέρα που θα μου έρθει η κλήση θα καταργήσω την Αττική οδό. Από κίνηση είναι εξίσου τραγική με τους υπόλοιπους δρόμους μεγάλης κυκλοφορίας, όσο χρόνο κερδίζεις από την απουσία φαναριών τη χάνεις στις εξόδους οι περισσότερες εκ των οποίων αποτελούνται από μια λωρίδα, πληρώνεις και σχεδόν 3 ευρώ κερατιάτικα, κυκλοφορούν και περιπολικά χωρίς διακριτικά αλλά εξοπλισμένα με κάμερες, ε αν είναι να σε γράφουν κι από πάνω επειδή πηγαίνεις με 120 σε κοτζάμ αυτοκινητόδρομο ας τον πάρουν κι ας τον βάλουν εκεί που ξέρουν.

Εναλλακτικές διαδρομές υπάρχουν πολλές, και μάλιστα πιο ελκυστικές από πολλές απόψεις.

gnx
01-09-10, 11:54
Εγώ S8N εχω δει να φλασάρει αυτή στο Holiday Inn. Εκει το οριο είναι 110 αλλά αυτός που πέρασε πρέπει να περασε με αρκετά περισσότερα. Εικάζω ότι οι φλασιές φεύγουν όταν κάποιος είναι 20-30% πάνω απο το οριο.

S8N
01-09-10, 12:39
...αρα καλυτεροι δρομοι, λιγοτερα διοδια και περισσοτερες καμερες!thumb οποιος ειναι γρηγορος ας το δειξει στα Μεγαρα κ στις Σερρες με χρονομετρο!εκει φαινεται η ''μαγκια''!

Συμφωνώ μαζί σου Μιχάλη μου αλλά έχεις ιδέα για τι όρια ταχύτητας μιλάμε στην Αττική οδό?

Μιλάμε για 60km/h μέσα στα τούνελ, για 70km/h στην περιφερειακή Υμηττού και για 100km/h στην κυρίως Αττική οδό, με εξαίρεση τα 120Km/h σε συγκεκριμένα σημεία προς Ελ Βενιζέλ. Αυτά αφορούν σε ΚΛΕΙΣΤΟ σύγχρονο αυτοκινητόδρομο εν έτει 2010.

Στην περιφερειακή Υμηττού δηλαδή με μπετονένιο στηθαίο δεξιά-αριστερά, επαρκή φωτισμό και πεντακάθαρη διαγράμμιση πρέπει να κινείσαι το πολύ με 70Km/h, εντούτοις στη Συγγρού όπου σου πετάγεται η σάρα και η μάρα από τον παράδρομο χωρίς φλας, όπου ο φωτισμός γίνεται με κεράκια σιτρονέλας, όπου ο κάθε ψυχάκιας σου πετάει πέτρες από τις πεζογέφυρες και όπου οι πινακίδες τοποθετούνται ΜΕΤΑ τις διασταυρώσεις για να τσεκάρεις και πόσο σ' αγαπάει ο Θεούλης, εκεί λοιπόν μπορείς να πηγαίνεις με 90. Γουστάρω.

Επιτρέψτε μου λοιπόν να πιστεύω πως τα όρια αυτά στην Αττική οδό τα έχουν θέσει για λόγους α) εισπρακτικούς και β) περιβαλλοντικούς (ηχορύπανση, εκπομπές καυσαερίων) και όχι για λόγους δήθεν ασφάλειας. Ακόμη και για το 2ο, τους περιβαλλοντικούς δηλαδή, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου αφού δε μπορώ να φανταστώ πόσο μεγαλύτερο κακό μπορεί να κάνει η εξάτμιση ενός σύγχρονου αυτοκινήτου στην αλεπού ή στην κουκουβάγια του Υμηττού που να μην το έχει κάνει ήδη ο Μπόμπολας με το τσιμέντο του.

Κακά τα ψέμματα, οι περισσότεροι εξ' αυτών που χάνουν τη ζωή τους σκοτώνονται γιατί παίρνουν δίπλωμα δι' αλληλογραφίας, γιατί οδηγούν μεθυσμένοι ή μαστουρωμένοι, γιατί στέλνουν SMS την ώρα που οδηγούν, γιατί δε σέβονται τους φωτεινοιύς σηματοδότες και τα σήματα κυκλοφορίας, γιατί έχουν παθολογικά προβλήματα και δεν κάνουν τσεκάπ, γιατί δε συντηρούν τα οχήματά τους και, τέλος, γιατί υπερεκτιμούν τις δυνατότητές τους και τις δυνατότητες των οχημάτων τους, όχι γιατί κινούνται με 120km/h σε αυτοκινητόδρομο του οποίου το όριο είναι τα 100.

Εν προκειμένω, ας ασχοληθούν λίγο με τα ΖΩΑ που κάνουν όπισθεν στη ΛΕΑ γιατί έχασαν την έξοδο, μ' εκείνους που αφήνουν κόσμο πεζό ΕΠΙ της αττικής οδού για να δουν ποιος τυχερός από πίσω θα τους μετατρέψει σε roadkill, με τους άλλους που φορτώνουν μια πολυκατοικία στο datsun τους με αποτέλεσμα να σου έρχεται η καρέκλα και το χαρτοκιβώτιο στη μούρη με 100km/h καθώς και με τους πύρκαυλους που έχουν γεννηθεί για την αριστερή λωρίδα και οι οποίοι την έχουν δει Judge Dredd αν τολμήσεις και τους περάσεις από δεξιά και ας πάψουν επιτέλους να συμπεριφέρονται σε όλους εμάς τους υπόλοιπους, οι οποίοι κινούμαστε με δήθεν 'υπερβολικές' ταχύτητες σε τέτοιους δρόμους, λες και πουλάμε δονητές σε καλόγριες.

z3 2.2
01-09-10, 12:57
σοφα λογια για αλλη μια φορα απο τον κυριο S8N...
Τι ακρη ομως να βρεις σε αυτον τον κυκεωνα των κομπλεξικων οδηγων σε συναρτηση με εναν ηλιθιο κοκ και ενα απαραδεκτο οδικο δυκτιο????
πας σαν ανθρωπος στο δρομο και ξαφνικα μετα τη στροφη βλεπεις τον μπαρμπαμητσο με 70μ στην αριστερη...πας για φρενα...που?βγαινεις απο το δρομο και σκοτωνεσαι
ερχοναται τα καναλια (μμμμ) και λενε τα δημοσιογραφακια στον τρομολαγνο λαο που περιμενει οικογενιακως στην οθονη για λιγο φρικη....
"ΕΤΡΕΧΕ ΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 150ΧΛΜ"...............

ο μπαρμπαμητσος δεν καταλαβε ποτε τι εγινε εκεινο το πρωι στο δρομο δεν ειδε ουτε ακουσε τιποτα πισω του...τωρα βλεπει TV και βριζει για τους κεραταδες που τρεχουν σα τρελοι.....

katsaraios
01-09-10, 15:17
αυξηση στα τελη και γενικα μεγαλη επιβαρυνση στα μεγαλου κυβισμου αυτοκινητα,σημαινει αυξηση κινησης με χαμηλοτερου κυβισμου και ιπποδυναμης αυτοκινητα αρα μικροτερες ταχυτητες αρα λιγοτερα ατυχηματα.
Σας αρεσει η εξισωση???


Εμενα οχι αλλα ειναι ενα σκεπτικο συγκοινωνιολογου που κατα τυχη ακουσα στο χαζοκουτι...

PANOS-E60
01-09-10, 15:24
αυξηση στα τελη και γενικα μεγαλη επιβαρυνση στα μεγαλου κυβισμου αυτοκινητα,σημαινει αυξηση κινησης με χαμηλοτερου κυβισμου και ιπποδυναμης αυτοκινητα αρα μικροτερες ταχυτητες αρα λιγοτερα ατυχηματα.
Σας αρεσει η εξισωση???


Εμενα οχι αλλα ειναι ενα σκεπτικο συγκοινωνιολογου που κατα τυχη ακουσα στο χαζοκουτι...

Την είπε την εξυπνάδα του ο συγκοινωνιολόγος ...
Γιά να μη μιλήσω γιά ενεργητική ασφάλεια των αυτοκινήτων, που ίσως (λέω ίσως !) να μην παίζει καθοριστικό ρόλο μέσα στα αστικά κέντρα, η παθητική ασφάλεια των μίνι - πόλης είναι εφάμιλλη των μεγαλύτερων οικογενειακών ...?
Δε ζητάμε λιγότερες φαναρτζοδουλειές αγαπητέ συγκοινωνιολόγε, λιγότερα ανθρώπινα θύματα ζητάμε ! Γκαίκε ???

liakos
01-09-10, 15:26
αυξηση στα τελη και γενικα μεγαλη επιβαρυνση στα μεγαλου κυβισμου αυτοκινητα,σημαινει αυξηση κινησης με χαμηλοτερου κυβισμου και ιπποδυναμης αυτοκινητα αρα μικροτερες ταχυτητες αρα λιγοτερα ατυχηματα.
Σας αρεσει η εξισωση???


Εμενα οχι αλλα ειναι ενα σκεπτικο συγκοινωνιολογου που κατα τυχη ακουσα στο χαζοκουτι...

Μήπως απλά σημαίνει ότι τώρα θα σκοτώνονται πιο πολλοί στους δρόμους αφού θα συνεχίσουν να τρέχουν γρήγορα με αυτοκίνητα που δεν θα μπορούν να τους προσφέρουν την αναγκαία ασφάλεια. Γιατί η προσωπική μου άποψη είναι ότι στην Ελλάδα τρέχουμε υπερβολικά χωρίς να γνωρίζουμε μέχρι που μπορεί να φτάσει το αυτοκίνητο μας με βάση τους δρόμους που έχουμε κιόλας.:whistle:
Τi άλλο θα βρούνε για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα:ranting2:

hliasre
04-09-10, 02:36
Εχει μπει και μια καινουργια στην έξοδο της Κηφησίας με κατεύθυνση προς Ελευσίνα.

KALISPERA TON IOUNIO KSEREIS AN EIXE BEI H KAMERA STH KIFISIAS FILE??

gnx
04-09-10, 08:44
Νομιζω οτι μπηκε αργοτερα.

BILL007
04-09-10, 13:13
KALISPERA TON IOUNIO KSEREIS AN EIXE BEI H KAMERA STH KIFISIAS FILE??

Φίλε μου καλωσήρθες στην παρέα μας.Μπορείς να περάσεις απο εδώ να μας συστηθείς καλύτερα αν θες
https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23

Επίσης απαγορεύονται τα greeklish απο τους κανονισμούς του φόρουμ
:thnx:

bmwz4
04-09-10, 15:07
Καλησπέρα,
Χαιρετώ την όμορφη παρέα.:original:

Το νέο ραντάρ της τροχαίας καθώς και άλλες πληροφορίες για τα τεχνικά μέσα και τα αντιραντάρ υπάρχουν εδώ,

https://sakoylini.blogspot.com/2010/09/sensys-traffic-ab.html

https://www.myforumplus.com/

NickE60
04-09-10, 15:23
ρε παιδιά στο πρώτο λινκ τι λέει? αυτό το πανάκριβο τελευταίας τεχνολογίας σύστημα ρανταρ είναι χορηγία ενός μη κερδοσκοπικού ινστιτούτου οδικής ασφάλειας που βάζει και διαφημίσεις στην τηλεόραση τελευταία. Αφού είναι μη κερδοσκοπικό, που τα βρίσκει τα λεφτά και κάνει τόσο ακριβά δώρα στην τροχαία και τόσες διαφημίσεις στην τηλεόραση? Κάποιος καλός άνθρωπος θα βρίσκεται σίγουρα πίσω από αυτή την αξιέπαινη προσπάθεια

Lambros46
04-09-10, 15:47
Λογικα απο δωρεες τα βρισκει τα λεφτα...Η γυναικα που εχει δημιουργησει αυτο τον οργανισμο ειναι η μανα ενως παιδιου που ημασταν μαζι στο σχολειο και σκοτωθηκε στην Κορινθου-Πατρων...Με δικα της εξοδα εχουν μπει και οι Πινακιδες σε αυτον τον κωλοδρομο που γραφουν Προσοχη+++....Κριμα σε αυτη τη γυναικα και μπραβο για το κουραγιο της..

NickE60
04-09-10, 16:05
Λογικα απο δωρεες τα βρισκει τα λεφτα...Η γυναικα που εχει δημιουργησει αυτο τον οργανισμο ειναι η μανα ενως παιδιου που ημασταν μαζι στο σχολειο και σκοτωθηκε στην Κορινθου-Πατρων...Με δικα της εξοδα εχουν μπει και οι Πινακιδες σε αυτον τον κωλοδρομο που γραφουν Προσοχη+++....Κριμα σε αυτη τη γυναικα και μπραβο για το κουραγιο της..

Πολύ χρήμα μιλάμε! Στη θέση της (ποτέ να μη βρεθώ..) θα είχα γκρεμίσει τα διόδια της Κορίνθου - Πατρών και θα έβαζα μπουλντόζες να ξηλώσουν εντελώς τα επικίνδυνα σημεία... δεν ξέρω τι άλλο θα έκανα, πάντως δώρα ραντάρ στην τροχαία για να μαζεύει χρήμα απ' τον κοσμάκη επειδή δεν φροντίζει το κράτος τους άχρηστους δρόμους με τα λεφτά που παίρνει από τα τέλη κυκλοφορίας όπως θα όφειλε, δεν θα έκανα! Ελπίζω να μην το γυρίσει σε επιχείρηση στο τέλος.... πολλή διαφήμιση λέμε!!

hliasre
04-09-10, 23:34
Νομιζω οτι μπηκε αργοτερα.


πως μπορω να μαθω ποτε μπηκε??ειχα πιασει 170 κμ αττικη οδο πηγαινοντας πικερμι αλλα δεν πηγα απο υμηττου και φοβαμαι μην τη τσιμπησα εχουν περασει ηδη 3 μηνες ....λετε να την εφαγα??

bmwz4
05-09-10, 00:39
Παίζει πολύ να την έχεις φάει έχω ακούσει ακόμα και 5-6 μήνες να στέλνουν κλήσεις.

Γίνεται χαμός συνέχεια κλήσεις έρχονται απο Α.Ο πρέπει να λάβουμε τα μέτρα μας γιατί θα μας πάρουν και τα σώβρακα στο τέλος.

hliasre
05-09-10, 02:12
Παίζει πολύ να την έχεις φάει έχω ακούσει ακόμα και 5-6 μήνες να στέλνουν κλήσεις.

Γίνεται χαμός συνέχεια κλήσεις έρχονται απο Α.Ο πρέπει να λάβουμε τα μέτρα μας γιατί θα μας πάρουν και τα σώβρακα στο τέλος.

ναι μα δεν περασα απο τα σημεια που εχει καμερες φιλε μου δεν περασα απο υμηττου απο που να εφαγα κληση???ασχετο δεν εχω bmw ενα σουζουκακι εχω ο πατερας μ εχει μπεμπα..