PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελωνειο



Stathis
26-08-10, 17:52
και οι περιπετειες στη μπανανια της ευρωπης συνεχιζονται...

εκανα μια παραγγελια απο το βιετναμ για κατι ανταλλακτικα για βεσπα...

τιμολογιο 107 δολλαρια (ητοι 84 ευρω).

σημερα με ειδοποιησαν απο την κουριερ οτι το δεμα ειναι στο τελωνειο και χρειαζεται εκτελωνισμο.

κοστος 122,41 ευρω... δηλαδη περισσοτερα απο τα πραγματα...

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespafans/photo55.jpg

ειναι για γελια η κατασταση...

προσοχη μη φερνετε τιποτα εκτος εοκ. τα σταματανε ολα πλεον και υποχρεωνουν σε εκτελωνισμο...
πραγμα που σημαινει οτι για κατι μικρο θα πληρωσετε την αμοιβη του εκτελωνιστη (82,41 στην περιπτωση μου) συν τους ελαχιστους δασμους και εξοδα.
μου ειπαν οτι αυτα που ζητανε απο μενα ειναι το μινιμουμ!

φανταστειτε ποσο κλεφτης ειναι αυτο το κρατος και ποσο μας φορολογουν τελικα.
ενα εμπορευμα αξιας 84 ευρω μαζι με τα μεταφορικα, περνει πανω του 150% δασμους και εξοδα...
ανταλλακτικα που ο βιετναμεζος βεσπακιας τα πληρωνει χοντρικα 40 ευρω, στον ελληνα κοστιζουν τελικα 206...

μ' εχει πιασει νευρικο γελιο με τα χαλια μας....
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

bill_m3
26-08-10, 17:57
Πλέον, όπως πολύ σωστά είπες και εσύ, να μην παίρνουμε τίποτα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι σχεδόν 99% σίγουρο ότι θα πληρώσουμε τελωνείο!!!

Κωνσταντίνος
26-08-10, 18:05
Kαλά, δεν μπορεί να υπάρξει μια οργανωμένη δράση ενάντια σ΄αυτή την εξώφθαλμη κρατική ληστεία ;;;
Ο συνήγορος του πολίτη, του κοπρίτη, κάποιος τέλος πάντων.
Μέχρι πότε θα είμαστε τόσο γελοίο κράτος ;

PANOS-E60
26-08-10, 18:06
Μιά μικρή δειυκρίνηση θα κάνω, αν και από το συνημμένο σου είναι μάλλον προφανές.

Ο δασμός δεν είναι παράλογος, η αμοιβή του εκτελωνιστή είναι το θέμα. Το ποσό αυτό είναι το ελάχιστο ποσό αμοιβής που μπορεί να εισπράξει ένας επαγγελματίας εκτελωνιστής. Θυμίζει λίγο τις αμοβές των δικηγόρων στα δικαστήρια και το πως κόβουν το σχετικό παράβολο. Μέρος αυτού του ποσού επιστρέφει στο κράτος σαν ΔΕΤΕ και το οποίο προσαυξάνει το μισθό των τελωνειακών.

Το συμπέρασμά σου είναι ασφαλώς σωστό.

turbodog
26-08-10, 18:06
Βρε μαυρε (καλοκαιρακι ειναι δεν μπορει να μην εχεις παει για μπανια και να μην εχεις τσιμπησει λιγο χρωματακι :D)απο την αποδειξη φαινεται ποια ειναι τα εξοδα τελωνειου, ποιοι ειναι οι δασμοι και ποιο το κοστος εκτελωνισμου.
Το υπερογκο ποσο οφειλεται στο γεγονος οτι αυτοι που θα αναλαβουν την διαδικασια εχουν χρεωσει υπερβολικα τα εξοδα ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ και οχι τα καθαυτα εξοδα εκτελωνισμου. Αν πχ πας μονος σου (και βεβαια βγαλεις ακρη γιατι αν πηγαινεις πρωτη φορα ειναι κομματακι δυσκολο-εχουμε αρκετη εμπειρια απ το σπορ) θα γλυτωσεις την αμοιβη. Ακομη και μια τσιχλα να εκτελωνησεις η ενα ελικοπτερο η διαδικασια ειναι η ιδια. Και βεβαια για εκτος EC, αλλη φορα ρωταμε τον πωλητη αν μπορει να στειλει USPS που ειναι Ελληνικα Ταχυδρομια και η διαδικασια εκτελωνισμου (προσοχη η διαδικασια οχι οι καθαυτοι φοροι) στοιχιζει λιγοτερο. Αυτααα.

Monsta
26-08-10, 18:11
φανταστειτε ποσο κλεφτης ειναι αυτο το κρατος




Για τον ίδιο λόγο αποφάσισα τελικά να μη πραγματοποιήσω τη συνεργασία μου με τη VMR.

Το απόλυτο ΜΠΑΧΑΛΟ !!!!

Stathis
26-08-10, 18:15
μητσακο το ξερω οτι ειναι για την αμοιβη του εκτελωνιστη το ποσο. το γραφει.
απλα λιγο με νοιαζει διοτι οπως και να εχει το κοστος μου ανεβαινει.

επισης αυτο ειναι μια ευγενικη προσφορα του κρατους σε μια ακομα συντεχνια, αφου οπως ειπες θεωρητικα μπορει να ειναι δυνατον, αλλα πρακτικα ειναι αδυνατον να εκτελωνισεις μονος σου.
ετσι πρεπει να πληρωσεις το νταβατζη, εεεε σορυ τον εκτελωνιστη.


απλα ειναι η πρωτη φορα που μου σταματανε δεμα απο αυτον τον πωλητη.
εχω παρει και αλλες φορες και ερχοταν κατ' ευθειαν.

τι εγινε τελειωσανε τα μπανια σου, θα ερθεις να σε δουμε?
ή περιμενεις να πιασουνε τα κρυα για να εμφανιστεις...? :whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Monsta
26-08-10, 18:19
αν μπορει να στειλει USPS που ειναι Ελληνικα Ταχυδρομια και η διαδικασια εκτελωνισμου (προσοχη η διαδικασια οχι οι καθαυτοι φοροι) στοιχιζει λιγοτερο. Αυτααα.

USPS από Βιετνάμ ρε Δημήτρη δε παίζει :D

Ίσως.......VPS (Vietnamise Postal Service), αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο.... :hystericalbs1:

nfot
26-08-10, 18:21
Επειδη μου εχει συμβει κανα δυο φορες κι εμενα.
Την κλοπη εδω, δεν την κανει το κρατος, αλλα η courier. Αν ο τελικος διανομεας εδω, στην Ελλαδα, δεν ηταν μια καποια courier, αλλα τα ΕΛΤΑ, αυτα τα 82,41, θα ηταν κανα 30αρι βαρια, πολυ βαρια.
Τι κανουν λοιπον (στο περιπου).
Οι courier, συνεργαζονται με δικους τους εκτελωνιστες και χρεωνουν εξοδα εκτελωνισμου, για καθε αντικειμενο ξεχωριστα. Αυτα τα εξοδα ειναι διαπραγματευσιμα αν εχεις δικο σου εκτελωνιστη.
Τα ΕΛΤΑ, κανουν με δικο τους εκτελωνιστη, εναν ομαδικο εκτελωνισμο και μοιραζουν τα εξοδα σε 5-10 αντικειμενα.

ΜΟΝΟ EMS αποστολη δεματων, ωστε να ερχονται με ΕΛΤΑ, οσο αυτα ειναι κρατικα τουλαχιστον.


Τωρα που ξαναειδα την αποδειξη. Και τα εξοδα αεροδρομιου νταβατζιλικι της courier ειναι.

turbodog
26-08-10, 18:22
μητσακο το ξερω οτι ειναι για την αμοιβη του εκτελωνιστη το ποσο. το γραφει.
απλα λιγο με νοιαζει διοτι οπως και να εχει το κοστος μου ανεβαινει.

επισης αυτο ειναι μια ευγενικη προσφορα του κρατους σε μια ακομα συντεχνια, αφου οπως ειπες θεωρητικα μπορει να ειναι δυνατον, αλλα πρακτικα ειναι αδυνατον να εκτελωνισεις μονος σου.
ετσι πρεπει να πληρωσεις το νταβατζη, εεεε σορυ τον εκτελωνιστη.


απλα ειναι η πρωτη φορα που μου σταματανε δεμα απο αυτον τον πωλητη.
εχω παρει και αλλες φορες και ερχοταν κατ' ευθειαν.

τι εγινε τελειωσανε τα μπανια σου, θα ερθεις να σε δουμε?
ή περιμενεις να πιασουνε τα κρυα για να εμφανιστεις...? :whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Με τι σου εστειλε το πακετο? UPS? Fedex? Με USPS (μεχρι τωρα ποτε δεν ειχα προβλημα). Με Fedex παλιοτερα μου ειχαν πιασει το κ..ο για ενα μικρης αξιας δεμα.
Οσο ο καιρος ειναι καλος τα μπανακια συνεχιζονται ακομη. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα με δεις συντομα :whistle::whistle:

Stamatis
26-08-10, 18:24
Εγω παντως κατι που περιμενω απο τας Αμερικας, ερχεται ως γυφτ, δεν ξερω αν θα μου το φορολογησουν γιατι δεν συνοδευεται απο τιμολογιο.
Αν το φορολογησουν απλουστατα θα το βαλουν εις τον πρωκτον τους με ελαιον 15/40 το οποιον ειναι τα μαλλα λιπαντικον.

turbodog
26-08-10, 18:26
USPS από Βιετνάμ ρε Δημήτρη δε παίζει :D

Ίσως.......VPS (Vietnamise Postal Service), αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο.... :hystericalbs1:

Δηλ. αυτοι δεν εχουν Ταχυδρομειο? Με τι στελνουν αλληλογραφια? Με ταχυδρομικα περιστερια? Δεν μπορει να μην εχουν. Σιγουρα εχουν απλως μπορει να μην την ονομαζουν USPS (EMS ισως η κατι παρομοιο)

BILL007
26-08-10, 18:33
ΜΟΝΟ EMS αποστολη δεματων, ωστε να ερχονται με ΕΛΤΑ, οσο αυτα ειναι κρατικα τουλαχιστον.


thumbthumbthumbthumb Aκριβώς...Για εμπόρευμα αξίας 40 δολλαρίων πλήρωσα τελωνείο μόνο 3 ευρώ...Και αυτό απο Βιετνάμ ήτανthumb

S8N
26-08-10, 18:57
Αν ήρθε από Ελ Βενιζέλ, έμπλεξες με την Goldair Handling. Πριν πολλά χρόνια είχα φέρει κιτ φρένων 993 Turbo 4 για το ΤΤ και τα πλήρωσα σα να είχα κάνει εισαγωγή απεμπλουτισμένου ουρανίου από το Ιράν.

Θεώρησα πως το βάρος και είδος του ανταλλακτικού ήταν το πρόβλημα. Έτσι, μετά από μικρό χρονικό διάστημα παρήγγειλα από Αυστραλία ένα K-Mac camber κιτ για να φέρω το πίσω camber της ίδιας κλασομπανιέρας. Ήρθε και πάλι αεροπορικώς μέσω Ελ Βενιζέλ και το αποτέλεσμα ήταν να πληρώσω 200 δολλάρια γι' αγορά και 220 ευρώ για εκτελωνισμό.

Την τρίτη φορά, αγανακτισμένος πλέον, είπα να το φέρω με πλοίο. Φορτώθηκαν μπροστινά φτερά fiberglass για ΤΤ με αεραγωγούς και ειδικό δοχείο για το νερό των πλυστικών από Hong-Kong. Το βάρος τους ήταν κάτω από 2 κιλά. Πέρασαν μέρες, εβδομάδες, μήνες, εποχές ολόκληρες και το δέμα είχε γίνει άφαντο. Θεώρησα ότι ο κινέζος το φόρτωσε σε κάποιο καγιάκ με λαθρομετανάστες οι οποίοι πνίγηκαν στον Ινδικό Ωκεανό ή ότι το καράβι έπεσε στα χέρια Σομαλών πειρατών και πως τα φτερά κοσμούσαν πλέον το King Cab του επίδοξου Barbarossa. Τελικά μετά από ένα 6μηνο ήρθε ειδοποιητήριο από το τελωνείο Πειραιά. Πήγα τρέχοντας να το παραλάβω αλλά με περίμενε μια έκπληξη: Ένα ον θηλυκού μάλλον γένους και προχωρημένης σήψης και ηλικίας είχε ανοίξει το δέμα και είχε κατατάξει το περιεχόμενο στα "χειροποίητα τεχνουργήματα". Προσπάθησα να της εξηγήσω πως δυο κωλόφτερα made in China από fiberglass δε μπορούν να ανήκουν στην ίδια κατηγορία με το εργόχειρο κοπανέλι της μάνας της αλλά αυτό την εξόργισε περισσότερο. Τελικά έφυγα με ένα νεφρό λιγότερο και τον όρκο να μην ξανασχοληθώ με τέτοιες μ@λακίες.

Driver M
26-08-10, 20:07
Ήξερα ότι υπάρχει κάποιο κατώτατο όριο (γύρω στα 200 ευρώ) το οποίο αν ξεπεραστεί, τότε μόνο πληρώνουμε εκτελωνισμό για εισαγωγές εκτός ΕΟΚ.

Τελικά δεν ισχύει το όριο αυτό και ενδέχεται να πληρώσουμε ακόμα και για μικρής αξίας αντικείμενα?

kplc16
26-08-10, 20:16
Επειδη μου εχει συμβει κανα δυο φορες κι εμενα.
Την κλοπη εδω, δεν την κανει το κρατος, αλλα η courier. Αν ο τελικος διανομεας εδω, στην Ελλαδα, δεν ηταν μια καποια courier, αλλα τα ΕΛΤΑ, αυτα τα 82,41, θα ηταν κανα 30αρι βαρια, πολυ βαρια.
Τι κανουν λοιπον (στο περιπου).
Οι courier, συνεργαζονται με δικους τους εκτελωνιστες και χρεωνουν εξοδα εκτελωνισμου, για καθε αντικειμενο ξεχωριστα. Αυτα τα εξοδα ειναι διαπραγματευσιμα αν εχεις δικο σου εκτελωνιστη.
Τα ΕΛΤΑ, κανουν με δικο τους εκτελωνιστη, εναν ομαδικο εκτελωνισμο και μοιραζουν τα εξοδα σε 5-10 αντικειμενα.

ΜΟΝΟ EMS αποστολη δεματων, ωστε να ερχονται με ΕΛΤΑ, οσο αυτα ειναι κρατικα τουλαχιστον.


Τωρα που ξαναειδα την αποδειξη. Και τα εξοδα αεροδρομιου νταβατζιλικι της courier ειναι.

τα λες ολοσωστα!!!!

Nino
26-08-10, 21:36
Επειδη μου εχει συμβει κανα δυο φορες κι εμενα.
Την κλοπη εδω, δεν την κανει το κρατος, αλλα η courier. Αν ο τελικος διανομεας εδω, στην Ελλαδα, δεν ηταν μια καποια courier, αλλα τα ΕΛΤΑ, αυτα τα 82,41, θα ηταν κανα 30αρι βαρια, πολυ βαρια.
Τι κανουν λοιπον (στο περιπου).
Οι courier, συνεργαζονται με δικους τους εκτελωνιστες και χρεωνουν εξοδα εκτελωνισμου, για καθε αντικειμενο ξεχωριστα. Αυτα τα εξοδα ειναι διαπραγματευσιμα αν εχεις δικο σου εκτελωνιστη.
Τα ΕΛΤΑ, κανουν με δικο τους εκτελωνιστη, εναν ομαδικο εκτελωνισμο και μοιραζουν τα εξοδα σε 5-10 αντικειμενα.

ΜΟΝΟ EMS αποστολη δεματων, ωστε να ερχονται με ΕΛΤΑ, οσο αυτα ειναι κρατικα τουλαχιστον.


Τωρα που ξαναειδα την αποδειξη. Και τα εξοδα αεροδρομιου νταβατζιλικι της courier ειναι.


ετσι ακριβως ειναι!! πολυ σωστα,πολυ φοβαμαι ομως οτι το τελικο ποσο θα ειναι μεγαλυτερο εαν και οσο καθυστερει η παραλαβη... (φυλακτρα διανυκτερευσεις κλπ)

katsaraios
26-08-10, 22:09
εγω παντως σε δεμα απο Χογκ Κογκ ειδοποιηθηκα και πηγα να το παραλαβω απο τις αποθηκες και εκανα μονος μου την σχετικη διαδικασια,κατι εγγραφα συμπληρωνεις και πληρωνεις το παραβολο και το ποσο του εκτελωνισμου.
Μαλιστα ο προισταμενος εκει στην αποθηκη μου ελεγε οτι κανονικα πρεπει να γινει απο ειδικο εκτελωνιστη αλλα και μονος σου μπορεις να το κανεις απλα δεν στο λενε ουτε σου το εξηγουν απλα για να πληρωνουν εκτελωνιστες.
Εδω ειχαμε κανει ολοκληρο θεμα με εκτελωνισμο αυτοκινητου....
Σταθη ψαχτο αν εχεις χρονο μονος σου πηγαινε να κανεις την διαδικασια,δεν μπορουν να στο απαγορεψουν 100%

Stathis
26-08-10, 22:26
με fedex ηρθε...

κι εγω ηξερα οτι υπαρχει οριο 300 δολλαριων, αλλα μαλλον αλλαξε.

τελικα ανεθεσα τη δουλεια σε φιλο εκτελωνιστη μιας και δεν εχω χρονο, αλλα και να παρει τα φραγκα κανενας γνωστος...

θα ξερω αυριο ποσο θα κοστισει, παντως θα ειναι πιο κατω απο 122...

Driver M
26-08-10, 22:29
εγω παντως σε δεμα απο Χογκ Κογκ ειδοποιηθηκα και πηγα να το παραλαβω απο τις αποθηκες και εκανα μονος μου την σχετικη διαδικασια,κατι εγγραφα συμπληρωνεις και πληρωνεις το παραβολο και το ποσο του εκτελωνισμου.
Μαλιστα ο προισταμενος εκει στην αποθηκη μου ελεγε οτι κανονικα πρεπει να γινει απο ειδικο εκτελωνιστη αλλα και μονος σου μπορεις να το κανεις απλα δεν στο λενε ουτε σου το εξηγουν απλα για να πληρωνουν εκτελωνιστες.
Εδω ειχαμε κανει ολοκληρο θεμα με εκτελωνισμο αυτοκινητου....
Σταθη ψαχτο αν εχεις χρονο μονος σου πηγαινε να κανεις την διαδικασια,δεν μπορουν να στο απαγορεψουν 100%

Τώρα που το θυμήθηκα, κι εγώ το lip spoiler από Χονγκ Κονγκ το είχα αγοράσει και είχε στοιχίσει 100 ευρώ με τα μεταφορικά.
Μου ήρθε σπίτι μου κανονικά με κούριερ (ems έλεγε ο έμπορος του ebay απ'όπου το πήρα) και δεν πλήρωσα ούτε ένα ευρώ τελωνείο.

Γιατί συνέβη αυτό και γιατί σε άλλες περιπτώσεις, όπως στη δική σου Στάθη, υπάρχει ποσό για εκτελωνισμό?

Stathis
26-08-10, 22:31
μαλλον αλλαξαν τα πραγματα αρη. δεν εξηγειται αλλιως.

Stamatis
26-08-10, 22:59
οπότε και τις θήκες απο το iphone που έχω παραγγείλει απο την Κίνα, βλέπω να τις πληρώνω χρυσές.

χμμμμμ....

ωραία.....

και αυτές στο τελωνείο θα μείνουν...

bimmer-corfu
26-08-10, 23:03
Εγω παντως κατι που περιμενω απο τας Αμερικας, ερχεται ως γυφτ, δεν ξερω αν θα μου το φορολογησουν γιατι δεν συνοδευεται απο τιμολογιο.
Αν το φορολογησουν απλουστατα θα το βαλουν εις τον πρωκτον τους με ελαιον 15/40 το οποιον ειναι τα μαλλα λιπαντικον.
δε παίζει γυφτ πιά, έμαθα ότι σταματάνε και αυτά

Κωνσταντίνος
26-08-10, 23:06
Εγω παντως κατι που περιμενω απο τας Αμερικας, ερχεται ως γυφτ, δεν ξερω αν θα μου το φορολογησουν γιατι δεν συνοδευεται απο τιμολογιο.
Αν το φορολογησουν απλουστατα θα το βαλουν εις τον πρωκτον τους με ελαιον 15/40 το οποιον ειναι τα μαλλα λιπαντικον.


οπότε και τις θήκες απο το iphone που έχω παραγγείλει απο την Κίνα, βλέπω να τις πληρώνω χρυσές.

χμμμμμ....

ωραία.....

και αυτές στο τελωνείο θα μείνουν...

Aν θυμάμαι καλα απο μια συζήτηση με φίλο, δεν θα το γλυτώσεις. Και επιπλέον θα χρεωθείς και αποθήκευση (όσο περισσότερο μείνουν, τόσο παραπάνω θα πληρώσεις).

Samaro
26-08-10, 23:08
Κατά τα άλλα, χρεωνόμαστε και στους λογ/σμούς ΔΕΗ με εξοδα εκτέλεσης τελωνιακών εργασιών (ΔΕΤΕ) 0,5% !!!.:ranting2:

halkida116mpack
27-08-10, 00:05
μου ακουγετε περιεργο γιατι καπου τοσο πληρωσα εγω τελωνειο αλλα οχι ανταλακτικα....για ολοκληρο το σκουτερ μου που εφερα απο ιταλια...θα ψαξω να βρω τα χαρτια να δω τι ειχα δωσει εγω...:ranting2:

Κωνσταντίνος
27-08-10, 00:41
Να ρωτήξω. Οι αγορές απο Αγγλία υπόκεινται σε τελωνειακούς δασμούς ;

Z4 DCT
27-08-10, 00:42
Να ρωτήξω. Οι αγορές απο Αγγλία υπόκεινται σε τελωνειακούς δασμούς ;

οχι......thumb

///M Arios
27-08-10, 04:50
και οι περιπετειες στη μπανανια της ευρωπης συνεχιζονται...

εκανα μια παραγγελια απο το βιετναμ για κατι ανταλλακτικα για βεσπα...

τιμολογιο 107 δολλαρια (ητοι 84 ευρω).

σημερα με ειδοποιησαν απο την κουριερ οτι το δεμα ειναι στο τελωνειο και χρειαζεται εκτελωνισμο.

κοστος 122,41 ευρω... δηλαδη περισσοτερα απο τα πραγματα...

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/vespafans/photo55.jpg

ειναι για γελια η κατασταση...

προσοχη μη φερνετε τιποτα εκτος εοκ. τα σταματανε ολα πλεον και υποχρεωνουν σε εκτελωνισμο...
πραγμα που σημαινει οτι για κατι μικρο θα πληρωσετε την αμοιβη του εκτελωνιστη (82,41 στην περιπτωση μου) συν τους ελαχιστους δασμους και εξοδα.
μου ειπαν οτι αυτα που ζητανε απο μενα ειναι το μινιμουμ!

φανταστειτε ποσο κλεφτης ειναι αυτο το κρατος και ποσο μας φορολογουν τελικα.
ενα εμπορευμα αξιας 84 ευρω μαζι με τα μεταφορικα, περνει πανω του 150% δασμους και εξοδα...
ανταλλακτικα που ο βιετναμεζος βεσπακιας τα πληρωνει χοντρικα 40 ευρω, στον ελληνα κοστιζουν τελικα 206...

μ' εχει πιασει νευρικο γελιο με τα χαλια μας....
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

καποις ειχε πει καποτε... "οταν κλεβεις τιν κυβερνιση ειναι παρανομο... οταν σε κλεβει αυτη ειναι νομοσχεδιο"

gnx
27-08-10, 09:10
Οπως φαίνεται το κερατιάτικο είναι η αμοιβή του εκτελωνιστή

PANOS-E60
27-08-10, 11:35
Κατά τα άλλα, χρεωνόμαστε και στους λογ/σμούς ΔΕΗ με εξοδα εκτέλεσης τελωνιακών εργασιών (ΔΕΤΕ) 0,5% !!!.:ranting2:

Αυτό είναι φρέσκο φρούτο ! Επειδή έκοψε στους τελωνειακούς την αυτοτελή φορολόγηση του ΔΕΤΕ, πρόσθεσε ένα μέρος από την είσπραξή του στους λογ/σμούς της ΔΕΗ, ώστε να το αυξήσει τουλάχιστον. Και έτσι ηρεμήσανε κάπως οι θιγόμενοι ... Παζάρι να γίνεται δηλαδή ... :thumbsdown:

Monsta
30-08-10, 10:19
Σήμερα το πρωί έλαβα πακετάκι από ΗΠΑ via USPS χωρίς να επιβαρυνθώ τελωνείο.

Δηλωμένη αξία στο πακέτο $10. Πραγματική αξία εντός πακέτου (τιμολόγιο) $96.

Και το έφερε και ο ταχυδρόμος στη πόρτα μου.

:original:

Stathis
30-08-10, 10:22
ναι ως 25 δεν πληρωνεις...

GiannisRob
01-10-10, 15:50
Ρε παιδια, να κανω μια ερωτηση?

Θελω να αγορασω καποια βιβλια απο Amazon αμερικης. Κοστος περιπου 40$ το καθενα + 3$ μεταφορικα εκαστο.

Τελωνείο πληρωνω, λοιπόν? Και αν ναι, περιπου πόσο? (Για να δω αν οντως συμφερει η αγορα απο εξω, η αλλιως απο Ελλαδα)

gnx
01-10-10, 15:57
Στα ποσά αυτά και με ταχυδρομείο δεν εχεις πρόβλημα Γιάννη.

GiannisRob
01-10-10, 16:00
Ευχαριστω! Παντως το amazon δειχνει μονοδρομος για ξενα βιβλια.

Το ενα απο τα βιβλια που θελω, το πηρα για την παρτη μου απο τον Παπασωτηριου πριν κανα μηνα ~80¤ με αναμονη ενα μηνα. Το ιδιο βιβλιο απο αμαζον κοστιζει 45$ + 3$ μεταφορικα, δηλαδη 35¤ συνολικα. Τεραστια διαφορα τιμης, αν σκεφτεις οτι και απο το αμαζον παλι σε ενα μηνα θα ερθει...

georggge46
01-10-10, 16:17
Οταν παραγγελνετε πραγματα εκτος Ε.Ε. να προσεχετε να ερχονται με USPS-EMS , πληρωνεις 3 ευρω και καθαρησες ... ! Αλλιως με αλλες εταιριες οπως UPS, FEDEX σχεδον παντα πληρωνεις τελωνειο !