PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο επι τοις % μας παίρνει η εφορία στα ενοίκια?



GIWRGOSPR
25-08-10, 20:19
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΣΟ ΤΙΣ % ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ ΣΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ.../????ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ???:ranting2:

Stathis
25-08-10, 20:23
εμενα μου παρνει 40%...

PANOS-E60
25-08-10, 20:24
Τα ενοίκια δεν φορολογούνται αυτόνομα. Πληρώνεις ανάλογα με τη φορολογική κλίμακα στην οποία εντάσσεται το συνολικό σου εισόδημα.

bill_m3
25-08-10, 20:24
εμενα μου παρνει 40%...

εεεεε μαζί το είχατε αγοράσει ??????????????:shok: :shok: :shok:

gnx
25-08-10, 20:24
Το εισόδημα από ενοίκια προστίθεται στα αλλα εισοδήματα που έχει κάποιος, άρα ο φόρος που αναλογεί είναι διαφορετικός για τον καθένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

GIWRGOSPR
25-08-10, 20:27
αα...δηλαδη δεν ειναι στανταρ το ποσο,,αλλα εντασσεται στην γενικη κλιματα του εισοδηματος???αυτι ισχυε παντα??

PANOS-E60
25-08-10, 20:30
αα...δηλαδη δεν ειναι στανταρ το ποσο,,αλλα εντασσεται στην γενικη κλιματα του εισοδηματος???αυτι ισχυε παντα??

Ναι. :original:

Z4 DCT
25-08-10, 20:43
40%....ΣΤΑΝΤΑΡ!!! Αν ειναι το μονο σου εισοδημα....αλλιως οτι λεει ο Πανος
:thumbsdown:

GIWRGOSPR
25-08-10, 20:46
Πανο φοροτεχνικος εισαι κ τα ξερεις τοσο καλα..???

PANOS-E60
25-08-10, 20:53
Πανο φοροτεχνικος εισαι κ τα ξερεις τοσο καλα..???

δεν είμαι φοροτεχικός, κάτι παραπλήσιο είμαι ...thumb

Z4 DCT
25-08-10, 20:55
δεν είμαι φοροτεχικός, κάτι παραπλήσιο είμαι ...thumb

Mαλακε$ το νου σας εφοριακος πρεπει να ναι αυτος.......:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:



:gun_bandana:

GIWRGOSPR
25-08-10, 20:56
να σαι καλα,σε ευχαριστω...

PANOS-E60
25-08-10, 20:58
Mαλακε$ το νου σας εφοριακος πρεπει να ναι αυτος.......:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:



:gun_bandana:

Οχι ρε συ ... Δημόσιο ... που τέτοια τύχη !!!! thumb

Z4 DCT
25-08-10, 21:04
Οχι ρε συ ... Δημόσιο ... που τέτοια τύχη !!!! thumb

Κριμα ...θα καναμε κανα κονε.....:thumbsup::thumbsup:

kplc16
25-08-10, 21:07
εγω ειμαι εφοριακος ποιος θελει να το τιμωρισω;

πλακα κανω

:hystericalbs1:

gant
25-08-10, 21:26
εμενα μου παρνει 40%...

Ετσι ακριβώς Στάθη, οπότε γύρισα την επικαρπία στην σύζυγο που δεν έχει εισόδημα δικό της και γλύτωσα. Παντως το πήραν πρέφα το κόλπο και τα συμβολαιογραφικά τα πήγαν επίτηδες στα ύψη.

PANOS-E60
25-08-10, 21:33
Ετσι ακριβώς Στάθη, οπότε γύρισα την επικαρπία στην σύζυγο που δεν έχει εισόδημα δικό της και γλύτωσα. Παντως το πήραν πρέφα το κόλπο και τα συμβολαιογραφικά τα πήγαν επίτηδες στα ύψη.

Πρόλαβες τουλάχιστον τον παλιό φόρο μεταβίβασης ή τά ΄σκασες χοντρά στην εφορία ?

fanisk
25-08-10, 21:49
Πρόλαβες τουλάχιστον τον παλιό φόρο μεταβίβασης ή τά ΄σκασες χοντρά στην εφορία ?

Απορια, ποσο κοστιζουν τα συμβολαιογραφικα, ο παλιος/νεος φορος μεταβιβασης? Μιας και τα αναφερατε να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι.

gant
25-08-10, 22:18
Πρόλαβες τουλάχιστον τον παλιό φόρο μεταβίβασης ή τά ΄σκασες χοντρά στην εφορία ?

Εχει 6 χρόνια που έγινε η μεταβίβαση της επικαρπίας αλλά και τότε ήταν αρκετά ακριβή η φορολογία, έγινε όμως μια φορά και έτσι γλύτωσα το ετήσιο χαράτσι.

PANOS-E60
25-08-10, 22:19
Απορια, ποσο κοστιζουν τα συμβολαιογραφικα, ο παλιος/νεος φορος μεταβιβασης? Μιας και τα αναφερατε να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι.

Φάνη δεν θυμάμαι ποσοστά απέξω. Ολα είναι συνάρτηση της αντικειμενικής αξίας αλλά και των όποιων απαλλαγών πιθανον να έχει κάποιος με κριτήριο την οικογενειακή του κατάσταση. Χοντρά - χοντρά και κατά μέσον όρο οι φόροι μεταβίβασης 5πλασιάστηκαν πρόσφατα και σε αρκετές περιπτώσεις ακόμα περισσότερο !

btw χάρηκα που πήρες το δίπλωμά σου πίσω !

paganis
26-08-10, 00:13
Φανη ...δυστηχως αν δεν εισαι εφοπλιστης στην ελλαδα( εχουν φοροαπαλλαγη, ακομα και σε μεταβιβασεις-αγοραπωλησιες)...θα πληρωσεις κανονικα ,αναλογα με την αντικειμενικη αξια..και την οικογενειακη κατασταση! ευτυχως προλαβα και μου καναν γονικη παροχη πριν αλλαξει καποιος νομος...που θα με εκανε να πληρωσω τα διπλα....που και παλι δεν ηταν και λιγα...!

Z4 DCT
26-08-10, 01:07
Φανη ...δυστηχως αν δεν εισαι εφοπλιστης στην ελλαδα( εχουν φοροαπαλλαγη, ακομα και σε μεταβιβασεις-αγοραπωλησιες)...θα πληρωσεις κανονικα ,αναλογα με την αντικειμενικη αξια..και την οικογενειακη κατασταση! ευτυχως προλαβα και μου καναν γονικη παροχη πριν αλλαξει καποιος νομος...που θα με εκανε να πληρωσω τα διπλα....που και παλι δεν ηταν και λιγα...!


Λευτερη, οι εφοπλιστες εχουν φοροαπαλλαγη γιατι τυγχανει να βαζουν συναλαγμα στην ελλαδα περισσοτερο ακομα και απο τον τουρισμο......Δηλαδη οσο και να μην θελει καποιος να το δεχτει αυξανουν το εισοδημα του κρατους με χρηματα που δεν τους πληρωνει κανενας ελληνας, πληρωνονται απο πελατες του εξωτερικου σε ενα ποσοστο πανω απο 90%.

Οσο για την φοροαπαλαγη στις μεταβιβασεις, πρωτη φορα το διαβαζω και δεν εχω προσεξει κατι....

paganis
26-08-10, 01:16
Λευτερη, οι εφοπλιστες εχουν φοροαπαλλαγη γιατι τυγχανει να βαζουν συναλαγμα στην ελλαδα περισσοτερο ακομα και απο τον τουρισμο......Δηλαδη οσο και να μην θελει καποιος να το δεχτει αυξανουν το εισοδημα του κρατους με χρηματα που δεν τους πληρωνει κανενας ελληνας, πληρωνονται απο πελατες του εξωτερικου σε ενα ποσοστο πανω απο 90%.

Οσο για την φοροαπαλαγη στις μεταβιβασεις, πρωτη φορα το διαβαζω και δεν εχω προσεξει κατι....

το γνωριζω αυτο που λες,,,αλλα δεν ειναι αδικο...με πχ εισοδημα 1.000.000ευρω ...να αποδιδουν φορο 3 με 5 χιλιαρικα??απο την στιγμη...που ατομα με πολλες φορες υποπολλαπλασιο εισοδημα, πληρωνουν τα ιδια?? το θεωρω εκβιαστικο...παιρνω τα καραβια μου και παω σε αλλο λιμανι....! οσο για τις απαλλαγες σε μεταβιβασεις...ισχυει,...ακο α και εδω ο νομος του ισχυρου ..επιβαλλεται δια ροπαλλου...

Z4 DCT
26-08-10, 01:18
το γνωριζω αυτο που λες,,,αλλα δεν ειναι αδικο...με πχ εισοδημα 1.000.000ευρω ...να αποδιδουν φορο 3 με 5 χιλιαρικα??απο την στιγμη...που ατομα με πολλες φορες υποπολλαπλασιο εισοδημα, πληρωνουν τα ιδια?? το θεωρω εκβιαστικο...παιρνω τα καραβια μου και παω σε αλλο λιμανι....! οσο για τις απαλλαγες σε μεταβιβασεις...ισχυει,...ακο α και εδω ο νομος του ισχυρου ..επιβαλλεται δια ροπαλλου...

Ειναι πολυ μεγαλη συζητηση Λευτερη και πολυ ευχαριστως να την κανουμε μια μερα με καφε....εδω θα θελουμε πολυ ωρα....και να εισαι σιγουρος πως εχουν δικιο και οι μεν και οι δεν.....thumb

paganis
26-08-10, 01:23
ειναι οντως μεγαλο θεμα...και ας μην χαλασουμε αλλο, ασκοπα το θεμα του Φανη...! θα τα πουμε σε κανα καφεδακι...

Driver M
26-08-10, 01:31
Λευτερη, οι εφοπλιστες εχουν φοροαπαλλαγη γιατι τυγχανει να βαζουν συναλαγμα στην ελλαδα περισσοτερο ακομα και απο τον τουρισμο......Δηλαδη οσο και να μην θελει καποιος να το δεχτει αυξανουν το εισοδημα του κρατους με χρηματα που δεν τους πληρωνει κανενας ελληνας, πληρωνονται απο πελατες του εξωτερικου σε ενα ποσοστο πανω απο 90%.

Οσο για την φοροαπαλαγη στις μεταβιβασεις, πρωτη φορα το διαβαζω και δεν εχω προσεξει κατι....

Γιάννη, είναι μεγάλη κουβέντα το πόσα βγάζουν πραγματικά οι εφοπλιστές, πόσα δηλώνουν, ποιο είναι το πραγματικό όφελος του ελληνικού κράτους από αυτούς και πολλά ακόμα, πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως σε σχέση με τα κέρδη τους, βοηθούν ελάχιστα την ελληνική οικονομία, όχι τόσο λόγω της ευνοϊκής μεταχείρισης αλλά κυρίως λόγω και των ξένων σημαιών και ορισμένων ακόμα ζητημάτων που τα ξέρουν καλύτερα οι επαϊοντες.

Δε χρειάζονται περισσότερα καθώς και off θα βγω και αυτά που λέω είναι γνωστά για τους περισσότερους και όποιος δεν ξέρει, μπορεί να διαβάσει αρκετά άρθρα επί του θέματος της τεράστιας εμπορικής ελληνικής ναυτιλίας (πρώτη φέτος στον κόσμο) αλλά και της αντιστρόφου ανάλογης προσφοράς της στην ελληνική οικονομία και να δει ότι δυστυχώς δεν είναι όλα τόσο ρόδινα.

bimmer-corfu
26-08-10, 09:17
καλά κάνουν και βάζουν σημαίες ξένες και πληρώνουν και εφορία σε ξένες χώρες. όποιος κάνει business στην Ελλάδα ή τρελός είναι ή δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά. Τα ξέρουμε, μην ξεφύγω και εγώ απο το θέμα

stavr
26-08-10, 10:01
Λες και μαζι τα χτισαμε, μαζι τα ξεπληρωσαμε, μαζι τα συντηρουμε και μαζι παλευουμε τον καθε ενοικιαστη.............αυτο θα πει νταβατζης στο π@υτσο μας!!!

S8N
26-08-10, 11:04
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Συμφωνώ απολύτως με τον Σταύρο πιο πάνω. Κάνεις αιματηρές οικονομίες για να χτίσεις ένα σπίτι, πληρώνεις ΕΤΑΚ, ΦΜΑΠ και ΤΑΠ είτε σου αποδίδει εισόδημα είτε όχι, ενδέχεται να χρωστάς και στην τράπεζα, σου κάθεται και ο κάθε βάνδαλος ενοικιαστής που στο παραδίδει κουρέλι με απλήρωτους λογαριασμούς, ενοίκια και κοινόχρηστα κι έχεις και το κράτος να σε αρμέγει με τις αντικειμενικές και τους φόρους κληρονομιάς, μεταβιβάσεων, εισοδήματος. Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος. ΑΣΤΑΔΙΑΛΑ!

Όσο για τους εφοπλιστές, καλό θα ήταν να εξετάζαμε και πώς έγιναν ορισμένοι. Μίλησε κανείς για εμπάργκο πετρελαίου στη Νότιο Οσσετία, τη Γιουκοσλαβία και αλλού?

Z4 DCT
26-08-10, 11:11
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^


Όσο για τους εφοπλιστές, καλό θα ήταν να εξετάζαμε και πώς έγιναν ορισμένοι. Μίλησε κανείς για εμπάργκο πετρελαίου στη Νότιο Οσσετία, τη Γιουκοσλαβία και αλλού?

Kαι παλιοτερα με τον περσικο....ακομα περισοτερα λεφτα....αλλα και οι ελληνες ναυτικοι τοτε , γιατι τοτε ελληνες ηταν μεσα επαιρναν 3!!!! ( μιλαμε για 1000000 δραχμες εν ετη 89-90) μισθους οταν εμπαιναν σε εμπολεμη ζωνη......ετσι ειναι σε καθε δουλεια οταν βρεις ευκαιρεια για να αυξησεις το κερδος σου θα το κανεις αλλιως η βλακας εισαι η αδαης και δεν κανεις για να δουλεβεις.......(μιλαμε για νομιμο εμποριο)

Δηλαδη οταν ο αλλος βαζει το καραβι του με αξια 28000000$ να μεταφερει μαζουτ και σπαει τον αποκλεισμο, γιατι να μην πληρωθει τρελα, και να γινει πολυ πλουσιοτερος.....ρισκαρει..... ...ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ......

S8N
26-08-10, 11:24
Σύμφωνοι, αλλά ως δια μαγείας ο Άγγλος Ναύαρχος που επιτηρούσε την επιβολή του εμπάργκο στην Οσσετία βρέθηκε αργότερα υπεύθυνος του εν λόγω ομίλου στα γραφεία του στο Λονδίνο!

Z4 DCT
26-08-10, 11:30
Σύμφωνοι, αλλά ως δια μαγείας ο Άγγλος Ναύαρχος που επιτηρούσε την επιβολή του εμπάργκο στην Οσσετία βρέθηκε αργότερα υπεύθυνος του εν λόγω ομίλου στα γραφεία του στο Λονδίνο!

E αυτα ειναι τρανταχτα πραγματα που κανουν μπαμ......εγω μιλαω για νομιμες συμφωνιες....πχ στομ περσικο δεν ειχε εμπαργκο και οποιος εβαζε πλοιο μεσα τοτε το εβαζε με δικη του ευθηνη, ακομα και οι ασφαλιστικες εκαναν στην ακρη, οποτε ο αγοραστης εδινε τρελα μιλαμε για τρελα ποσα , και εσυ επαιρνες το ρισκο να το βαλεις μεσα και να ρισκαρεις αλλα με ενα φορτιο να φτιαχτεις η να μην ρισκαρεις........

PANOS-E60
26-08-10, 11:38
και ο μακαρίτης ο Ωνάσης με αυτόν τον τρόπο έκανε τον πρώτο στόλο του.

Stathis
26-08-10, 12:37
εγω παντως θα το ρισκαρα.

το θεμα με τους εφοπλιστες και τη μη φορολογηση ειναι μεγαλο...

φθανει στο τελος του και αυτο ομως. καθυστερημενα, αλλα φτανει.

οπως τους εδιωξαν απο παντου, οπως π.χ. απο το λονδινο οπου τους κατεστησαν σαφες πως για οτι περιουσια εχουν και χρησιμοποιουν στην αγγλια θα πληρωνουν κανονικα οπως ολοι, ετσι θα γινει κι εδω συντομα.

θελεις να εχεις κυριε εφοπλιστα 120 ακινητα, 50 αυτοκινητα, 3 κοτερα κ.ο.κ, με μεγαλη μας χαρα, αλλα θα φορολογηθεις κανονικα για ολα!
το συστημα δεν αντεχει πλεον να αποτελει η ελλαδα φορολογικο παραδεισο των πλοιοκτητων, αλλα και η προκληση για το απλο κοσμο ειναι μεγαλη ειδικα με τις παρουσες συνθηκες.

στο καλο λοιπον και να μη μας γραφουν, να ξεκουμπιστουνε, να ξεβρωμισει ο τοπος... ουτως ή αλλως δεν πληρωνουν τιποτα. τι τους θελουμε?
οσο για τα κεφαλαια που βαζουν στη χωρα, εχω μεγαλη αμφιβολια, μιας και συμφωνα με τραπεζικες πηγες, το τελος του '09 ηταν οι πρωτοι που τα εβγαλαν εξω...

οποιος θελει να μην πληρωνει ας παει στη λιβερια ή την κυπρο... (οσο αυτες οι χωρες ειναι διατεθημενες να φιλοξενουν "καθως πρεπει" παρασιτα...)

GIWRGOSPR
26-08-10, 12:51
πως απο μια ερωτηση για τη φορολογια στα ενοικια το φτασατε στους εφοπλιστες δεν μπορω να καταλαβω....

GIWRGOSPR
26-08-10, 12:53
δηλαδη αν μεταβιβασεις τα ακινητα σε καποιον που ειναι ανεργος ,,,δεν θα πληρωσει καθολου εφορια?????

Kostas_1
26-08-10, 13:00
πως απο μια ερωτηση για τη φορολογια στα ενοικια το φτασατε στους εφοπλιστες δεν μπορω να καταλαβω....

Χαχαχα, σωστος. Ειναι η ευρεια εννοια του ontopic. οτι και πουμε ειμαστε μεσα. :th_Laie_67-1:


δηλαδη αν μεταβιβασεις τα ακινητα σε καποιον που ειναι ανεργος ,,,δεν θα πληρωσει καθολου εφορια?????

Θα πληρωνει καθε χρονο αναλογα με τη κλιμακα εισοδηματος που θα εμπιπτει

PANOS-E60
26-08-10, 13:05
δηλαδη αν μεταβιβασεις τα ακινητα σε καποιον που ειναι ανεργος ,,,δεν θα πληρωσει καθολου εφορια?????

Η μεταβίβαση αυτή καθεαυτή φορολογείται κανονικά πάντως με τον τρόπο που είπαμε παραπάνω, ακόμα και στην περίπτωση ανέργου.

GIWRGOSPR
26-08-10, 13:08
δηλαδη ρε παιδια μεταβιβαζεισ ενα σπιτι που παιρνεις 400 ευρω ενοικιο σε ατομο που δεν εχει αλλα εισοδηματα..αρα τα εισοδηματα ενος ατομου το χρονο ειναι 4800...αφου το αφορολογητο ειναι 12000,,δεν θα πληρωσει φορο εισοδηματος??

GIWRGOSPR
26-08-10, 13:34
eeeee???????????????

PANOS-E60
26-08-10, 13:37
eeeee???????????????

Είσαι και βιαστικός !
Εάν τεκμηριώνει το αφορολόγητό του με το νέο τρόπο (αποδείξεις), δεν θα πληρώνει.

A8hnaios
26-08-10, 17:53
Kαι παλιοτερα με τον περσικο....ακομα περισοτερα λεφτα....αλλα και οι ελληνες ναυτικοι τοτε , γιατι τοτε ελληνες ηταν μεσα επαιρναν 3!!!! ( μιλαμε για 1000000 δραχμες εν ετη 89-90) μισθους οταν εμπαιναν σε εμπολεμη ζωνη......ετσι ειναι σε καθε δουλεια οταν βρεις ευκαιρεια για να αυξησεις το κερδος σου θα το κανεις αλλιως η βλακας εισαι η αδαης και δεν κανεις για να δουλεβεις.......(μιλαμε για νομιμο εμποριο)

εγω ηθελα να μπαρκαρω το 1983 στο περσικο αλλα δε υπογραφαν οι γονεις ημουν Ανηλικος!μισθος 500.000 καμαροτακι!

το 1987 ενας φιλος πηγε στο ελλας φως γκαζαδικο του λατση(μεγαλυτερο του κοσμου 550.000 τονοι με μισθο 1.200.000!!!!! ημουν φανταρος και πηγαμε μαζι ...ειδα στο σαλονι μια ανακοινωση οτι η εταιρια ουδεμια ευθηνη φερει για τυχον θανατο κτλ κτλ... σε βαζαν και υπογραφες χαρτι.....