PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάθεση Πινακίδων!!!



Vasilis
24-08-10, 11:24
Θεμα που απασχολει πολλους...

σαφως κ εμενα γι αυτο κ το ανοιγω:ranting2:

Για ευνοητους λογους πολυς κοσμος θα αναγκαστει ή θα καταθεσει πινακιδες μονο κ μονο για το γαμωτο που μας επιβαλλει η ολη κατασταση....

ωστοσο, ακουσα οτι το ολο θεμα κρυβει κατι παγιδες...πρεπει να προσεξουμε καποια πραγματα!

Κατ αρχας μου παν οτι πρεπει να καταθεσουμε πινακιδες την 31/12 κ ουτε μερα νωριτερα...αυτο γιατι αν θελω να παρω τις πινακιδες πισω μεσα στο 2012 θα αναγκαστω να πληρωσω κ του 2011 την μια μερα της 31/12/2011 (δλδ ολοκληρο το σημα)

ξερει κανεις αν ισχυει το ανωτερω....ή αν κρυβονται αλλες παγιδες?

πρεπει επισης να πουμε οτι καταθετουμε προσωρινα τις πινακιδες για να μην πανε για καταστροφη αλλα να πανε στην εφορια...

σε αλλη περιπτωση καταστρεφονται κ πρεπει εκ νεου να βγουν καινουργιες...

κ κατι αλλο....

εγω τον Σεπτεμβρη περναω ΚΤΕΟ κανονικα...

να το περασω?ή δεν υπαρχει λογος μιας κ θα καταθεσω πινακιδες τον Δεκεμβρη κ θα πληρωνω τσαμπα κ ΚΤΕΟ?


Ευχαριστω...:thnx:

Makman
24-08-10, 11:38
Στο μόνο που μπορώ να βοηθήσω, είναι ότι πλέον οι εφορίες, ζητάνε αποδεικτικά στοιχεία, για το εάν έχεις δικό σου χώρο parking, αλλιώς δεν δέχονται την κατάθεση των πινακίδων.Την πάτησαν πολλοί πέρυσι με τα σήματα, αλλά ήταν λίγες οι εφορίες που το ζήταγαν αυτό.Τώρα, άκουσα, ότι είναι γενική οδηγία.

Kostas_1
24-08-10, 12:12
:whistle::whistle::whistle:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3337

BILL007
24-08-10, 13:03
αλλά ήταν λίγες οι εφορίες που το ζήταγαν αυτό.Τώρα, άκουσα, ότι είναι γενική οδηγία.

Αυτό υπήρχε απο ΠΑΝΤΑ!Αν δεν δηλώσεις δικό σου χώρο που θα είναι το αυτοκίνητο δεν μπορείς να καταθέσεις πινακίδες!Και φυσικά όχι δρόμο.Αλλά γκαράζ,αγρόκτημα κτλπ...

Μου φαίνεται ότι κάποιοι υπάλληλοι δεν ξέρουν την δουλειά τους.Και μάλλον γενικότερα οι περισσότεροι δεν ξέρουν την δουλειά τους σε αυτό τον τόπο, γι'αυτό και δεν πάμε μπροστά!:ranting2:

Makman
24-08-10, 13:39
Αυτό υπήρχε απο ΠΑΝΤΑ!Αν δεν δηλώσεις δικό σου χώρο που θα είναι το αυτοκίνητο δεν μπορείς να καταθέσεις πινακίδες!Και φυσικά όχι δρόμο.Αλλά γκαράζ,αγρόκτημα κτλπ:

Είπα να το γράψω, μια και εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3337 δεν αναφέρεται.Συγνώμη κιόλας ε ?



:offtopic:

Μου φαίνεται ότι κάποιοι υπάλληλοι δεν ξέρουν την δουλειά τους.Και μάλλον γενικότερα οι περισσότεροι δεν ξέρουν την δουλειά τους σε αυτό τον τόπο, γι'αυτό και δεν πάμε μπροστά!

Και εμένα μου φαίνεται, πως εάν ΔΕΝ είχες πάρκινκ, ΠΑΛΙ οι υπάλληλοι θα φταίγανε που ΔΕΝ θα μπορούσες να καταθέσεις πινακίδες.
Πρίν λοιπόν τα βάλεις με τους υπαλλήλους, σκέψου πόσο (φτωχό ίσως) κόσμο εξυπηρέτησαν, κάνωντας τα "στραβά μάτια". Τέλος το :offtopic:

BILL007
24-08-10, 13:54
Συγνώμη κιόλας ε ?


Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης φίλε Makman.Kαλά έκανες και το ανέφερες.Το σχόλιο μου ήταν γενικότερο και δεν στόχευε εσέναthumb

:offtopic:


Και εμένα μου φαίνεται, πως εάν ΔΕΝ είχες πάρκινκ, ΠΑΛΙ οι υπάλληλοι θα φταίγανε που ΔΕΝ θα μπορούσες να καταθέσεις πινακίδες.
Πρίν λοιπόν τα βάλεις με τους υπαλλήλους, σκέψου πόσο (φτωχό ίσως) κόσμο εξυπηρέτησαν, κάνοντας τα "στραβά μάτια". Τέλος το :offtopic:

Xμ...Περί αυτού έχω να πω ότι εγω προσωπικά σαν Βασίλης θα προτιμούσα 1000 φορές ένα "καλό" κράτος με ίση μεταχείριση σχεδόν προς όλους, παρά στραβά μάτια και ρουσφέτια που έχουν γίνει το σήμα κατατεθέν της χώρας μας και μας έχουν φτάσει εδώ που μας έχουν φτάσει.

Με τους σωστούς υπαλλήλους δεν τα βάζω ποτέ. Με τους άλλους παντού και πάντα.
Όπως εγώ κάνω σωστά αυτό που ξέρω να κάνω και με επαγγελματισμό, έτσι οφείλει και ο κάθε υπάλληλος δημόσιου και ιδιωτικού τομέα,αυτοαπασχολούμενος ή όχι.Εϊναι το χρέος του στην τελική ως προς την κοινωνία και γι'αυτό που έχει ταχθεί να κάνει.

Το να κάνουν τα στραβά μάτια για φτωχές υποθέσεις το δέχομαι. Είναι ίσως το δίκαιο σε αρκετές περιπτώσεις που ο νόμος αν εφαρμοστεί κατα γράμμα αδικεί κατάφορα.
Το να λένε ότι δεν γνωρίζουν ή δεν εφαρμόζουν μια διάταξη που ισχύει εδώ και δεκαετίες είναι απαράδεκτο και αυτό ακριβώς στηλιτεύω!:offtopic:

Stathis
24-08-10, 14:13
καλα κανουν οι εφοριες και ζητανε αποδειξη παρκινγκ...

δεν γινεται και σε αυτο οι πολεις μας να θυμιζουν αφρικη...

οποιος θελει να καταθεσει πινακιδες, καλα θα κανει (θα καταθεσω κι εγω αρκετες απο τα δικυκλα που εχω), αλλα δεν γινεται να πιανει δωρεαν χωρο στερωντας τον απο αλλους που πληρωνουν τελη...

ας βρει ενα γκαραζ, οικοπεδο, κλπ και ας το βαλει εκει το αυτοκινητο...
δεν γινεται τα στενακια των συνοικιων να θυμιζουν νεκροταφειο αυτοκινητων και οσοι θελουν να παρκαρουν να ψαχνουν με τις ωρες....

katsaraios
24-08-10, 15:16
Κτεο Βασιλη να "περασεις" κανονικα ,αν τελικα το δωσεις ειναι απαραιτητο το χαρτι για την πωληση.
Επισης για τα παρκινγκ ειχε ακουστει οτι θα κανουν μεχρι και αυτοψια χωρου αλλα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: εδω δεν εχουν προσωπικο ουτε για να εξυπηρετησουν τον ογκο εργασιων τους σιγα μην γινει..
Οτι ζητανε παντως να εχεις παρκινγκ ισχυει.

Vasilis
24-08-10, 15:23
Γιώργη ...

ΔΕΝ θα το δωσω τελικά γι αυτό κ ρωτάω τι πρέπει να κάνω σ αυτή την περίπτωση!

z3 2.2
24-08-10, 15:29
εγω τι να κανω?
να καταθεσω πινακιδες και να περιμενω μπας και πουληθει η να του βαλω φωτια να το καψω και να τα παρω απο την ασφαλεια?

kplc16
24-08-10, 15:42
καλα κανουν οι εφοριες και ζητανε αποδειξη παρκινγκ...

δεν γινεται και σε αυτο οι πολεις μας να θυμιζουν αφρικη...

οποιος θελει να καταθεσει πινακιδες, καλα θα κανει (θα καταθεσω κι εγω αρκετες απο τα δικυκλα που εχω), αλλα δεν γινεται να πιανει δωρεαν χωρο στερωντας τον απο αλλους που πληρωνουν τελη...

ας βρει ενα γκαραζ, οικοπεδο, κλπ και ας το βαλει εκει το αυτοκινητο...
δεν γινεται τα στενακια των συνοικιων να θυμιζουν νεκροταφειο αυτοκινητων και οσοι θελουν να παρκαρουν να ψαχνουν με τις ωρες....

συμφωνω απολυτα

αλλα δε γινεται, να δεχεται η εφορια οτι καποιος εχει δηθεν το χαρο στη πυλωτη του ενω εκει μεσα εχει αλλο αυτοκινητο.Ετσι ο οποιοσδητοτε εξυπνος παρατα το χαρο εξω στο δρομο και στη πυλωτη εχει το επισημο αυτοκινητο του!!!!

Stathis
24-08-10, 16:56
αρα αυτοι που λενε οτι ο καθε ελληνας θελει απο ενα χωροφυλακα διπλα του, μαλλον δεν υπερβαλουν και τοσο...

Z4 DCT
24-08-10, 17:01
Αμ εδω σε θελω κρατος.......κανε μια ηλεκτρονικη σαρωση, στειλε τα αποτελεσματα (αυτων που εχου καταθεσει πινακιδες) στα κατα τοπους τμηματα και κανε μια εφοδο....και μετα κοπανα προστημα.....αλλα τι λεω τωρα.....ουτε ο Λουκας στομ πολεμο των αστρων στο πρωτο εργο δεν ειχε ξεφυγει τοσο σε φαντασια.....μπππππππρρρρρρ ρρρρρρ

Samaro
24-08-10, 17:22
Θεμα που απασχολει πολλους...
.....................................
κ κατι αλλο....
εγω τον Σεπτεμβρη περναω ΚΤΕΟ κανονικα...
να το περασω?ή δεν υπαρχει λογος μιας κ θα καταθεσω πινακιδες τον Δεκεμβρη κ θα πληρωνω τσαμπα κ ΚΤΕΟ?
Ευχαριστω...:thnx:
Βασίλη,
Ειμαι της άποψης οτι δυστυχώς, για το 3μηνο θα επιβαρυνθείς τσάμπα το ΚΤΕΟ.
Αν δεν το πληρώσεις τώρα, θα πληρώσεις προστιμο στον επόμενο έλεγχο μετά διετία. (η όταν πάρεις πίσω τις πινακίδες)
Αν μάλιστα ισχύσει το μέτρο που αναφέρθηκε, οτι δηλαδή για ανανέωση της ασφάλειας πρέπει να πρσκομίσεις και τον ελέγχο ΚΤΕΟ και αντιστρόφως τότε νομίζω το πράγμα μπλέκει αρκετά.

BILL007
24-08-10, 18:22
Για 40-50 ευρώ που είναι το ΚΤΕΟ πέρνα το να τελειώνεις και μην πονοκεφαλιάζεις Βασίλη ;)

Nino
24-08-10, 19:19
Αν και δεν διαφωνω με τους προλαλησαντες σε γενικες γραμμες,θα ηθελα να σχολιασω καποια απο αυτα που γραφτηκαν...
Σε αυτη τη χωρα που βασιλευει η υποκρισια...
Το δασμοσυντηρητο και εισφοροκλεφτικο κρατος μολις αντιληφθηκε οτι μερος των εσοδων του θα χαθει απο την παραδοση πινακιδων ενεργοποιησε διαταξεις και νομους που μπορει μεν να υπηρχαν ηταν ομως "εν υπνωσει"
Ετσι καθαρα και μονο ως αποτρεπτικο της παραδοσης των πινακιδων παραγοντα ζητα την αποδειξη χωρου σταθμευσης.
Ουτε το περιβαλλον το ενδιαφερει ουτε οι υπολοιποι πολιτες και η "αδικη" για αυτους καταληψη χωρων σταθμευσης!!!.
Ναι εχει δικηο ο Σταθης δεν γινεται να καταληξουν οι δρομοι νεκροταφεια αυτοκινητων οπως σε αλλες γεωγραφικες ηπειρους... αλλα αυτο γινεται με ενεργοποιηση των κρατικων μηχανισμων και συνεργειων και οχι με διαταξεις και αστεια δικαιολογητικα(φωτογραφια απο parking ή βεβαιωση ).
Δηλαδη αν οι "χαροι" αμαξια πληρωσουν τα τελη κυκλοφοριας που στα περισσοτερα ειναι απο 150- 300 ευρω τοτε δεν μας ενδιαφερει για το πως καταληγουν οι δρομοι?
Με ενα ποσο 20 ευρω το μηνα παρκαρω τον χαρο μου και σαπιζει...αλλα το κρατος ειναι ευχαριστημενο,δεν παει το περιβαλλον κια οι πολιτες να κουρευονται... πλερωσε!!
Απο την αλλη δεν θα επρεπε να υπηρχε καποια προθεσμια(χρονικη) για αυτους που δεν εχουν ουτε χαρους αλλα και που η διατηρηση ενος αυτοκινητου ειναι πλεον δυσβασταχτη(ετσι που τα εκαναν)μεχρι να πωληθουν-μεταβιβαστουν αυτα τα αυτοκινητα? Δεν γνωριζουμε ολοι πολυ καλα οτι τους τελευταιους μηνες του ετους οι μεταβιβασεις ειναι σχεδον σπανιες?
Κυριοι τα παρατημενα αυτοκινητα ειναι ενα πολυ σοβαρο προβλημα που εκτος της αισθητικης και περιβαλλοντικης καταστροφης εμπιπτει και σε κατηγοριες υγειονομικου ενδιαφεροντος και θα πρεπει το κρατος να το αντιμετωπισει με σοβαροτητα -υπευθυνοτητα και οχι να εξαναγκαζει τους πολιτες του εκ του πονηρου και με καθε λογης μεσα να διογκωνουν το προβλημα!!!
Αλλα οπως τα περισσοτερα, τα αυτονοητα σε αυτη τη χωρα ειναι "απιαστα" ονειρα.

υγ. Βασιλη οσα δεν φερνει ο χρονος τα φερνει... η στιγμη!!
αν "παροπλισεις" το αμαξι τοτε μη το "περνας" ΚΤΕΟ,αν οχι στα κοματια να πανε 80-100 ευρω περασε το!!!

kplc16
24-08-10, 20:01
Βασιλη θα καταντησω για αλλη μια φορα off topic.

Εστω οτι παραδιδεις προσορινα πινακιδες, τι κανεις στη συνεχεια; Αγοραζεις ενα μικροτερο αυτοκινητακι(σαν κουρδιστο);
Αυτο δεν εχει παγια εξοδα;

Δεν θα δαπανηθει ενα κεφαλαιο για να αγοραστει;

Η ερωτηση δεν ειναι ρητορικη και δεν απευθυνεται μονο στο Βασιλη.

Οσοι θα παραδωσουν πινακιδες εστω και προσορινα, θα μετακινουνται με ποιο τροπο ποδηλατο μηχανακι;

Βαγγελης
24-08-10, 20:11
καλησπέρα παλικάρια επειδή με βρίσκεται λίγο αδιάβαστο έγινε πάλι τίποτα με τα κ....λο τέλη κυκλοφορίας και βαλθήκατε να καταθέσεται πινακίδες για ενημερώστε με.

PANOS-E60
24-08-10, 20:12
Να βάλω έναν ακόμα προβληματισμό στους πολλούς που ήδη τέθηκαν και δεν αφορύν μόνο το Βασίλη φυσικά.

Ο προσωρινός έστω παροπλισμός ενός τόσο αξιόμαχου αυτοκινήτου δεν συνεπάγεται σημαντικές φθορές ? Ολοι λίγο - πολύ ξέρουμε τις συνέπειες μιάς παρατεταμένης ακινησίας. Από που να αρχίσει και που να τελειώσει κανείς ...

Με τη μούρλα που μας δέρνει όλους μας, όταν μετά 2 ή 3 χρόνια αποφασίσουμε να το ξανακυκλοφορήσουμε, το μισό αυτοκίνητο θα πρέπει να αλλαχτεί με καινούργια πράγματα. Υπερβάλλω ...? Μακάρι !

S8N
24-08-10, 20:23
Οσοι θα παραδωσουν πινακιδες εστω και προσορινα, θα μετακινουνται με ποιο τροπο ποδηλατο μηχανακι;

Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Αν δεν έχουν 2ο αυτοκίνητο, οι λύσεις είναι οι εξής:

1. Με συγκοινωνία: Ξυπνάς 4 ώρες νωρίτερα απ' ότι συνήθως και περιμένεις στη στάση το λεωφορείο. Περνά το πρώτο γεμάτο. Περνά το δεύτερο επίσης γεμάτο, με πόδια, χέρια και κεφάλια να βγαίνουν απ' τα παράθυρα. Στο τρίτο στριμώχνεσαι πίσω από την πόρτα, κάτω από τη μασχάλη του διπλανού σου και ακριβώς μπροστά από τον κατουρημένο καβάλο του υπερσυντέλικου που κατεβαίνει στο κέντρο να πάρει ψάρια. Σε κάθε στάση κατεβαίνεις για να αποβιβαστεί κόσμος και ξανανεβαίνεις, αν πρόλαβεις. Φτάνεις στη δουλειά σου βρωμοκοπώντας και με πονοκέφαλο, πας να πάρεις καφέ και διαπιστώνεις πως σου έκλεψαν το πορτοφόλι. Την επόμενη μέρα λες να πάρεις το τραμ. Φτάνεις στη στάση φρεσκοξυρισμένος αλλά όταν έρχεται ο συρμός εσύ έχεις γένια τριών ημερών και πνευμονία από το κρύο. Gαμώ την εφορία μου.

2. Με autostop: Κλείνεις ραντεβού μέσω γνωστού site και δέχεσαι να μοιραστείς τα έξοδα με κάποιον ο οποίος κάνει αυτή τη διαδρομή με το ιδιωτικό του αυτοκίνητο καθημερινά. Η ιδέα ακούγεται τέλεια, θα πηγαίνεις καθιστός με καλοριφέρ/κλιματισμό και θα έχεις και παρέα! Γουάου! Δυστυχώς δε μπορείς να τα έχεις όλα σ' αυτή τη ζωή, έτσι και ο τύπος που σου έκατσε είναι ένας νεκρόφιλος κυνοβάτης με συμπτώματα σχιζοφρενή δολοφόνου, ζει με το μουμιοποιημένο πτώμα της μάνας του για να εισπράτει τη σύνταξή της, κάνει μπάνιο πιο σπάνια κι απ' τον Λουδοβίκο τον 14ο, οδηγεί με την ταυτότητα στο στόμα και το Jack Daniel's στην ποτηροθήκη ενώ σαν χόμπι έχει τη συλλογή γραμματοσήμων και τη δολοφονία ιερόδουλων. Για να γλυτώσει χρόνο ξυρίζεται στα φανάρια, όχι όμως με μηχανή αλλά με το μαχαίρι του John Rambo. Τυχαίο? Δε νομίζω. Κάτι τέτοιες στιγμές εύχεσαι να μην είχες παραδόσει ποτέ πινακίδες.

3. Αεροπορικώς: Όχι με την Aegean, ούτε με την Ολυμπιακή. Πετώντας εσύ ο ίδιος σαν τον Super Goofy, αφού έχεις καταναλώσει πρώτα super φυστίκια για πρωινό. Μετά από 1 μήνα έχεις υποστεί ανεπανόρθωτες βλάβες εισπνέοντας νέφος αλλά τουλάχιστον έχεις τη δυνατότητα να εκδικείσαι τα περιστέρια που τόσο καιρό κουτσούλαγαν το αυτοκίνητό σου, χέζοντας πάνω τους.

DIMITr|S
24-08-10, 20:24
Να βάλω έναν ακόμα προβληματισμό στους πολλούς που ήδη τέθηκαν και δεν αφορύν μόνο το Βασίλη φυσικά.

Ο προσωρινός έστω παροπλισμός ενός τόσο αξιόμαχου αυτοκινήτου δεν συνεπάγεται σημαντικές φθορές ? Ολοι λίγο - πολύ ξέρουμε τις συνέπειες μιάς παρατεταμένης ακινησίας. Από που να αρχίσει και που να τελειώσει κανείς ...

Με τη μούρλα που μας δέρνει όλους μας, όταν μετά 2 ή 3 χρόνια αποφασίσουμε να το ξανακυκλοφορήσουμε, το μισό αυτοκίνητο θα πρέπει να αλλαχτεί με καινούργια πράγματα. Υπερβάλλω ...? Μακάρι !

ενταξει μωρε δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα...το πολυ αναρτησεις λαστιχα παραφλου και κανενα λαδακι+μπαταρια...τι αλλο?

PANOS-E60
24-08-10, 20:32
ενταξει μωρε δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα...το πολυ αναρτησεις λαστιχα παραφλου και κανενα λαδακι+μπαταρια...τι αλλο?

Αναρτήσεις, σινεμπλόκ και λάστιχα μόνο να βάλω γιά αυτοκίνητα επιπέδου σαν του Βασίλη π.χ. μιλάμε κοντά 3 χιλιάρικα. Αν βάλω ακόμα ένα πλήρες σέρβις με φίλτρα, a/c, κλπ πάμε παραπάνω. Και αυτά αν το γκαράζ είναι κλειστό, γιά ανοιχτό δεν κουβεντιάζω καν ...

S54POWER
24-08-10, 20:42
Αν το αυτοκινητο εχει δελτιο κτεο σε ισχυ την ημερα που γινονται τα χαρτια τις ακινησιας τοτε οταν θα γινει η αρση της ακινησιας (και να εχει ληξη το κτεο) ο κατοχος εχει προθεσμια 15 ημερες να το παρασει απο ελεγχο χωρις να πληρωσει προστιμο. Το κτεο κοστιζει 50Ε αν δεν εχει ληξει.
Παραδειγμα : Ο Βασιλης* θα καταθεσει αυριο τις πινακιδες και την αδεια στην εφορια.Το κτεο του ληγει στις 30 Σεπτεμβρη.Μετα απο 5 χρονια που θα εχουμε βγει απο την κριση (:th_Laie_67-1:) θα θελησει να κυκλοφορει το αμαξι του οπως παλια, θα παει στην εφορια, θα πληρωσει τα τελη που θα ισχυουν εκεινη την χρονια και θα παρει την αδεια κυκλοφοριας πισω, θα παει στο υπουργειο θα παρει καινουργια αδεια και πινακιδες και θα εχει και 15 μερες να παει να περασει κτεο χωρις προστιμο.Αυτα

*Το ονομα ειναι τυχαιο
Καταλαβαινω ποσο δυσκολη εποχη ζουμε αλλα θα στεναχωρηθω πολυ αν δω μπεμβεδαρα χωρις πινακιδες.Οσοι εχουμε τρελα θα κοψουμε απο αλλου για να συνεχεισουμε να οδηγαμε το αγαπημενο μας αυτοκινητο, οσο για τους αλλους αστο πουλησουν καλυτερα ετσι και αλλιως για την μοστρα θα το πηραν

Lambros46
24-08-10, 21:30
Αν το αυτοκινητο εχει δελτιο κτεο σε ισχυ την ημερα που γινονται τα χαρτια τις ακινησιας τοτε οταν θα γινει η αρση της ακινησιας (και να εχει ληξη το κτεο) ο κατοχος εχει προθεσμια 15 ημερες να το παρασει απο ελεγχο χωρις να πληρωσει προστιμο. Το κτεο κοστιζει 50Ε αν δεν εχει ληξει.
Παραδειγμα : Ο Βασιλης* θα καταθεσει αυριο τις πινακιδες και την αδεια στην εφορια.Το κτεο του ληγει στις 30 Σεπτεμβρη.Μετα απο 5 χρονια που θα εχουμε βγει απο την κριση (:th_Laie_67-1:) θα θελησει να κυκλοφορει το αμαξι του οπως παλια, θα παει στην εφορια, θα πληρωσει τα τελη που θα ισχυουν εκεινη την χρονια και θα παρει την αδεια κυκλοφοριας πισω, θα παει στο υπουργειο θα παρει καινουργια αδεια και πινακιδες και θα εχει και 15 μερες να παει να περασει κτεο χωρις προστιμο.Αυτα

*Το ονομα ειναι τυχαιο
Καταλαβαινω ποσο δυσκολη εποχη ζουμε αλλα θα στεναχωρηθω πολυ αν δω μπεμβεδαρα χωρις πινακιδες.Οσοι εχουμε τρελα θα κοψουμε απο αλλου για να συνεχεισουμε να οδηγαμε το αγαπημενο μας αυτοκινητο, οσο για τους αλλους αστο πουλησουν καλυτερα ετσι και αλλιως για την μοστρα θα το πηραν

Δεν ειναι ετσι ακριβως...Τα πραγματα αλλαζουν και δυστυχως στην εποχη μας,οι αλλαγες αυτες δεν ειναι υπερ μας...Αυτο δεν σημαινει οτι σε μια περιοδο που η ζωη μας εβαινε κανονικα,αγορασαμε το αμαξι μας για μοστρα...

S54POWER
24-08-10, 23:13
Aν το αμαξι το γουσταρεις και το αγαπας, θα βρεις τον τροπο να το οδηγησεις για αλλη μια χρονια , δινοντας το χιλιαρικο τελος του χρονου, ξεδιλονοντας, μειωνοντας αλλα εξοδα κλπ. Παντος αν δεν σε περνει να κανεις τιποτα απο αυτα απο το να παραδωσεις τις πινακιδες καλυτερο ειναι να το δωσεις και αν καποια στιγμη βελτιωθεις οικονομικα περνεις αλλο, θα εχουν πεσει και αλλο οι τιμες οποτε κερδισμενος θα βγεις

Driver M
24-08-10, 23:14
Αναρτήσεις, σινεμπλόκ και λάστιχα μόνο να βάλω γιά αυτοκίνητα επιπέδου σαν του Βασίλη π.χ. μιλάμε κοντά 3 χιλιάρικα. Αν βάλω ακόμα ένα πλήρες σέρβις με φίλτρα, a/c, κλπ πάμε παραπάνω. Και αυτά αν το γκαράζ είναι κλειστό, γιά ανοιχτό δεν κουβεντιάζω καν ...

Καλά μην είμαστε κι υπερβολικοί. Αναρτήσεις και σινεμπλόκ δεν χρειάζονται αλλαγή αν είναι σε καλή κατάσταση και δεν κινηθεί το αυτοκίνητο 1-2 χρόνια.Ακόμα και τα λάστιχα αν είναι σχετικά καινούρια.
Όλα αυτά (συν είπε ο Σταμάτης) χρειάζονται αλλαγή στου Γιάννη πχ που θα το πάει για σέρβις όπου να'ναι στα 15.000 χλμ..:th_Laie_67-1:

Πάντως, ανά βδομάδα-10 μέρες ένας μικρός γύρος στη γειτονιά, με ορισμένο ρίσκο βέβαια (βράδυ καλύτερα να είναι και πιο ήσυχα τα πράγματα) μπορεί να γίνεται για βασική συντήρηση, ή έστω να παίρνει μπρος για να μη χαλάει η μπαταρία.

Πάντως Βασίλη και στο λέω πραγματικά φιλικά, σκέψου πολύ καλά πριν κάνεις κάτι τέτοιο.
Η οικονομική κατάσταση είναι πολύ άσχημη για τους περισσότερούς μας πλέον και σίγουρα πρέπει να γίνουν οδυνηρές περικοπές από τις συνήθειές μας για να τα βγάλουμε πέρα, ωστόσο θεωρώ ότι τα τέλη κυκλοφορίας και μια βασική (ολική, μερική κλοπή) ασφάλιση δεν είναι τόσο δαπανηρά, ώστε να παροπλίσεις την κούκλα σου.
Έτσι κι αλλιώς τόσο που έχει πάει η βενζίνη, τα μεγάλα αυτοκίνητα για τους πιο πολλούς πλέον είναι ουσιαστικά παροπλισμένα και ας έχουν πινακίδες.
Η καθημερινή κυκλοφορία του αυτοκινήτου λοιπόν είναι το μεγάλο αγκάθι και όχι τόσο κάποια πάγια έξοδα.

Από εκεί και πέρα βέβαια, εσύ ξέρεις σίγουρα καλύτερα.

Vasilis
24-08-10, 23:16
Βασιλη θα καταντησω για αλλη μια φορα off topic.

Εστω οτι παραδιδεις προσορινα πινακιδες, τι κανεις στη συνεχεια; Αγοραζεις ενα μικροτερο αυτοκινητακι(σαν κουρδιστο);
Αυτο δεν εχει παγια εξοδα;

Δεν θα δαπανηθει ενα κεφαλαιο για να αγοραστει;

Η ερωτηση δεν ειναι ρητορικη και δεν απευθυνεται μονο στο Βασιλη.

Οσοι θα παραδωσουν πινακιδες εστω και προσορινα, θα μετακινουνται με ποιο τροπο ποδηλατο μηχανακι;


δεν ειναι απαραιτητο να αγορασεις κατι αλλο φιλε μου...

κακα τα ψεμματα...οι πιο πολλοι εχουμε ηδη 2ο αυτοκινητο αν οχι κ 3ο

πολλοι απο μας μαλιστα εχουν κ μοτο....

συγκεκριμενα εγω ...εχω κ ποδηλατο (μαχιμο):th_Laie_67-1:

αρα δεν θα δαπανηθει τιποτα παραπανω...!thumb


καλησπέρα παλικάρια επειδή με βρίσκεται λίγο αδιάβαστο έγινε πάλι τίποτα με τα κ....λο τέλη κυκλοφορίας και βαλθήκατε να καταθέσεται πινακίδες για ενημερώστε με.

τα τελη πανω κατω θα ναι στα περσινα δεδομενα...

δεν ειναι μονο τα τελη ομως μονο που μας ωθουν σε τετοιες ενεργειες...

ειναι η καθημερινοτητα που μενεται πολυ ασχημη!!!:ranting2:


Να βάλω έναν ακόμα προβληματισμό στους πολλούς που ήδη τέθηκαν και δεν αφορύν μόνο το Βασίλη φυσικά.

Ο προσωρινός έστω παροπλισμός ενός τόσο αξιόμαχου αυτοκινήτου δεν συνεπάγεται σημαντικές φθορές ? Ολοι λίγο - πολύ ξέρουμε τις συνέπειες μιάς παρατεταμένης ακινησίας. Από που να αρχίσει και που να τελειώσει κανείς ...

Με τη μούρλα που μας δέρνει όλους μας, όταν μετά 2 ή 3 χρόνια αποφασίσουμε να το ξανακυκλοφορήσουμε, το μισό αυτοκίνητο θα πρέπει να αλλαχτεί με καινούργια πράγματα. Υπερβάλλω ...? Μακάρι !

παιδια...

κακα τα ψεμματα , το αυτοκινητο μου δεν θα χει πινακιδες...

χωρις αυτο να σημαινει οτι θα παραμενει ακινητο!

δεν θα φυλαχτει σε πυκνοκατοικημενη περιοχη....συγκεκριμενα θα ναι σε περιοχη που δεν συναντας παρκαρισμενα στους δρομους!

αυτο συνεπαγεται παρανομες βολτιτσες |(κοντινες) μονο κ μονο για να δουλευουν ολα κ να μην μενει σε αχρηστια

αλλωστε...τον χειμωνα που μας περασε εβγαινε μονο μια φορα την εβδομαδα στις συναντησεις του φορουμ...κατι τετοιο θα γινει κ τωρα (αλλα δεν θα παρισταται στις συναντησεις πλεον:ranting2:)

Κωνσταντίνος
25-08-10, 00:02
......
Με autostop: Κλείνεις ραντεβού μέσω γνωστού site και δέχεσαι να μοιραστείς τα έξοδα με κάποιον ο οποίος κάνει αυτή τη διαδρομή με το ιδιωτικό του αυτοκίνητο καθημερινά. Η ιδέα ακούγεται τέλεια, θα πηγαίνεις καθιστός με καλοριφέρ/κλιματισμό και θα έχεις και παρέα! Γουάου! Δυστυχώς δε μπορείς να τα έχεις όλα σ' αυτή τη ζωή, έτσι και ο τύπος που σου έκατσε είναι ένας νεκρόφιλος κυνοβάτης με συμπτώματα σχιζοφρενή δολοφόνου, ζει με το μουμιοποιημένο πτώμα της μάνας του για να εισπράτει τη σύνταξή της, κάνει μπάνιο πιο σπάνια κι απ' τον Λουδοβίκο τον 14ο, οδηγεί με την ταυτότητα στο στόμα και το Jack Daniel's στην ποτηροθήκη ενώ σαν χόμπι έχει τη συλλογή γραμματοσήμων και τη δολοφονία ιερόδουλων. Για να γλυτώσει χρόνο ξυρίζεται στα φανάρια, όχι όμως με μηχανή αλλά με το μαχαίρι του John Rambo. Τυχαίο? Δε νομίζω. Κάτι τέτοιες στιγμές εύχεσαι να μην είχες παραδόσει ποτέ πινακίδες....


Ξεκινάω το autostop. Με την ελπίδα να πέσω στο τυπάκι που περιέγραψες.:thumbsup:

oldcarskickass
25-08-10, 09:54
εγω τι να κανω?
να καταθεσω πινακιδες και να περιμενω μπας και πουληθει η να του βαλω φωτια να το καψω και να τα παρω απο την ασφαλεια?


Συγκρίνεις την τιμή που πιάνει στην αγορά με αυτή που έχεις στο συμβόλαιο.

Ατυχήματα - βραχυκυκλώματα συμβαίναν και θα συμβαίνουν πάντα...

Ειδικά τα παλιά αυτοκίνητα έχουν θέμα ξέρω με τα ηλεκτρικά.

paganis
25-08-10, 14:18
Συγκρίνεις την τιμή που πιάνει στην αγορά με αυτή που έχεις στο συμβόλαιο.

Ατυχήματα - βραχυκυκλώματα συμβαίναν και θα συμβαίνουν πάντα...

Ειδικά τα παλιά αυτοκίνητα έχουν θέμα ξέρω με τα ηλεκτρικά.

οποια και αν ειναι η τιμη του συμβολαιου,....την ωρα της αποζημιωσης...λαμβανεις την χαμηλοτερη τιμη της αγορας! δυστηχως ...οι ασφαλιστικες κοιτανε να δωσουν τα λιγοτερα! οποτε δημητρακη ξεκινα να ξηλωνεις..(σαλονι -μπλοκε τα θελω)...και φροντισε να φανει σαν ατυχημα,,:whistle:

Kostas_1
25-08-10, 14:37
οποια και αν ειναι η τιμη του συμβολαιου,....την ωρα της αποζημιωσης...λαμβανεις την χαμηλοτερη τιμη της αγορας! δυστηχως ...οι ασφαλιστικες κοιτανε να δωσουν τα λιγοτερα! οποτε δημητρακη ξεκινα να ξηλωνεις.....:whistle:

Σωστα. γιαυτο και φροντιζεις να κατεβαζεις τη τιμη καθε χρονο συμφωνα με την αγορα, να μη πληρωνεις παραπανω

paganis
25-08-10, 15:33
Σωστα. γιαυτο και φροντιζεις να κατεβαζεις τη τιμη καθε χρονο συμφωνα με την αγορα, να μη πληρωνεις παραπανω

και οταν μιλαμε για τιμη αγορας....δεν μιλαμε για την τιμη που πιανει το συγκεκριμενο οχημα που ειναι αριστο και με πολλα εξτρα....μιλαμε για την μεση εως ελαχιστη τιμη που πιανει καποιο αντιστοιχο μοντελο ακομα και σε κακη κατασταση....και αυτο προσπαθουν να το μειωσουν ακομα περισσοτερο με διαφορα τεχνασματα και δικαιολογιες!!

oldcarskickass
25-08-10, 15:37
οποια και αν ειναι η τιμη του συμβολαιου,....την ωρα της αποζημιωσης...λαμβανεις την χαμηλοτερη τιμη της αγορας! δυστηχως ...οι ασφαλιστικες κοιτανε να δωσουν τα λιγοτερα! οποτε δημητρακη ξεκινα να ξηλωνεις..(σαλονι -μπλοκε τα θελω)...και φροντισε να φανει σαν ατυχημα,,:whistle:


Σωστα. γιαυτο και φροντιζεις να κατεβαζεις τη τιμη καθε χρονο συμφωνα με την αγορα, να μη πληρωνεις παραπανω

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά μου λέτε ότι θα δεχτείτε έτσι ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ η ασφαλιστική εταιρεία να ΜΗΝ τηρήσει το δικό της κομμάτι;;

Ξέρω τι λέω γιατί έτυχε σε φίλο μου με τζίμνυ 8 μηνών.

Του το έκλεψαν και του λένε θα σου δώσουμε τον μέσο όρο από 10 αυτοκίνητα που βρήκαν σε μια εφημερίδα.

Το θέμα όμως είναι ότι εσύ ΔΕΝ έχεις υπογράψει για αυτό το πράμα, και η εταιρεία έχει ΔΕΧΤΕΙ αυτό που ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ στο συμβόλαιο.

Στην απειλή και μόνο η ασφαλιστική έκανε πίσω.

Επίσης δε νομίζω να υπάρχει δικαστήριο που να μην αθωώσει στο πρώτο πεντάλεπτο κάποιον που θα ισχυριστεί ότι δεν τηρήται ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ το συμβόλαίο...

Επίσης γιατί να κατεβάσεις την τιμή σύμφωνα με την αγορά από τη στιγμή που η ασφαλιστική κάνει τον κινέζο.

Εγώ ξέρω ότι η ετήσια απομείωση του οχήματος είναι περί το 7%, ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ στο ασφαλιστήριο.-

Nino
25-08-10, 16:10
Σωστα. γιαυτο και φροντιζεις να κατεβαζεις τη τιμη καθε χρονο συμφωνα με την αγορα, να μη πληρωνεις παραπανω

Αν και οφειλουν καθε χρονο να κανουν αναπροσαρμογη του ποσου των καλυπτομενων απο κλοπη και φυσικα του ασφαλιστρου συνηθως το "ξεχνανε" (οχι ομως ολες οι ασφαλιστικες).
Για αυτο καθε χρονο κανουμε την αναπροσαρμογη και οτι ποσο εχει συμφωνηθει αυτο και ισχυει.

Z4 DCT
25-08-10, 18:10
Αν και οφειλουν καθε χρονο να κανουν αναπροσαρμογη του ποσου των καλυπτομενων απο κλοπη και φυσικα του ασφαλιστρου συνηθως το "ξεχνανε" (οχι ομως ολες οι ασφαλιστικες).
Για αυτο καθε χρονο κανουμε την αναπροσαρμογη και οτι ποσο εχει συμφωνηθει αυτο και ισχυει.

Εμενα απλα καθε χρονο με ρωταει ο ασφαλιστης ποσο να το βαλουμε φετος και εγω αποφασιζω....οποτε οτι και να του πω εγω βαση καποιου πινακα παλαιοτητας που εχουν αυτοι αν συμβει το κακο θα πληρωθω ετσι δεν ειναι??

bill_m3
25-08-10, 18:21
Εμενα απλα καθε χρονο με ρωταει ο ασφαλιστης ποσο να το βαλουμε φετος και εγω αποφασιζω....οποτε οτι και να του πω εγω βαση καποιου πινακα παλαιοτητας που εχουν αυτοι αν συμβει το κακο θα πληρωθω ετσι δεν ειναι??

Έτσι ακριβώς Γιάννη !!

Και άκουσον άκουσουν λέει ότι κοιτάνε τους πίνακες παλαιότητάς του autotriti!!!!

Driver M
25-08-10, 18:37
Έτσι ακριβώς Γιάννη !!

Και άκουσον άκουσουν λέει ότι κοιτάνε τους πίνακες παλαιότητάς του autotriti!!!!

Παιδιά δεν ισχύει αυτό.

Καταρχάς οι πίνακες του auto τρίτη δεν υφίστανται πλέον, αφού οι ασφαλιστικές από κοινού έχουν βγάλει δικούς τους πίνακες.

Και δεύτερον, το ότι οι ασφαλιστικές δίνουν ό,τι ποσό κρίνουν αυτές, ασχέτως του ποσού που είναι ασφαλισμένο το αυτοκίνητο, σε μεγάλο βαθμό δεν ισχύει, για τον απλούστατο λόγο ότι αν κινηθεί κάποιος νομικά, το δικαστήριο θα αποφανθεί 100% υπέρ του αφού το συμβόλαιο που έχει υπογράψει είναι ξεκάθαρο.
Έχει συμβεί πάμπολλες φορές και οι ασφαλιστικές πλέον δεν παίζουν με αυτά τα θέματα.

Το ότι πράγματι μπορεί να κόψουν κάποια (λίγα) χρήματα, είναι αλήθεια, αφού ποντάρουν στο ότι ο άλλος για 1000-1500 ευρώ μπορεί να μην κινηθεί νομικά. Αν όμως κάποιος έχει την υπομονή και το πείσμα να το κάνει, θα αποζημιωθεί. Αρκεί φυσικά οι διαφορές μεταξύ τρέχουσας τιμής του αυτοκινήτου και του ασφαλιστηρίου να μην είναι τεράστιες, δηλαδή το αμάξι να είναι 5ετίας και να κοστίζει 20 χιλιάρικα και να είναι ασφαλισμένο για 40, λες και είναι καινούριο.

Όταν όμως τα ποσά ασφάλισης είναι στα λογικά πλαίσια και η ασφαλιστική κάνει τον Κινέζο, τότε ο ιδιώτης έχει κάθε λόγο να πάει στο δικαστήριο και είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα δικαιωθεί.