PDA

Επιστροφή στο Forum : iPhone 5: ανακοινώνεται τον Ιανουάριο;



Vasilis
23-08-10, 22:26
Σύμφωνα με το αμερικανικό blog iLounge.com, το οποίο επικαλείται μια «εξαιρετικά έμπιστη πηγή», η Apple θα ανακοινώσει τον Ιανουάριο του 2011 ένα νέο iPhone. To αν το iPhone 5 θα διαθέτει ένα νέο case ή ποιες λειτουργίες θα ενσωματώνει παραμένει ακόμα άγνωστο.


Επιπλέον το iLounge αναφέρει ότι θα πρέπει να περιμένουμε κι ένα νέο iPad.Μια έκδοση του Tablet με οθόνη 7” φαίνεται να είναι, ήδη, έτοιμη και αναμένεται να παρουσιαστεί επίσημα τέλη του 2010 με αρχές του 2011. Επιπλέον η Apple εργάζεται πάνω στην ανάπτυξη ενός νέου bumper για το iPhone. Για να μειώσει το κόστος του προγράμματος εφοδιασμού όλων των κατόχων ενός iPhone 4 με ένα bumper (θήκη που αντιμετωπίζει τα προβλήματα λήψης), οι νέες θήκες θα αποτελούνται εξ ολοκλήρου από σιλικόνη και θα διαθέτουν ελάχιστα μέρη σκληρού πλαστικού.:thumbsup:

Stamatis
23-08-10, 22:43
Ενα σμπαρον δυο τρυγωνια.
Συλλεκτικο το 4αρι αυτοματως και νεος σαλος για το 5αρι!
Γουσταρω apple. Δινει μαθηματα marketing.

Samaro
23-08-10, 22:54
Πάλι ουρές στα καταστήματα!!! Πάλι ρεκόρ πωλήσεων!!!
Πάλι θα τρίβουν τα χέρια τους οι μέτοχοι της Apple!!!. :whistle:

Stathis
23-08-10, 22:59
δεν προκειται να βγει...

τον ιουνιο...

γιατι να το κανουν νωριτερα? ειναι παντου sold out...

Vasilis
23-08-10, 23:02
ακομα κ τον Ιουνιο να βγει....θεωρω οτι ειναι πολυ συντομη η αντικατασταση του 4!

Driver M
23-08-10, 23:44
Αν το διάστημα είναι τόσο σύντομο όσο λέει ο Βασίλης, τότε κανείς υπεύθυνος καταναλωτής δεν πρέπει να πάρει το iphone 5. Ας το κάνουν τα fashion victims, ή όσοι τέλος πάντων δεν έχουν αγοράσει το 4.

Γιατί ακόμα και ο υπερκαταναλωτισμός αλλά και η κοροϊδία, έχουν τα όριά τους.

Κωνσταντίνος
23-08-10, 23:56
Toyota μου θυμίζει. Που έβγαζε κάποτε κάθε 1-2 χρόνια νέο Κορόλα. Βαφτίζοντας αυτομάτως τους κατόχους του προηγούμενου, μ@λάκες.

Stamatis
24-08-10, 00:07
Εγω παντως το ειχα προβλεψει στο θρεντ του iphone του Σταθη.
Ψαξτε και θα δειτε.

BILL007
24-08-10, 01:10
Εγω παντως το ειχα προβλεψει στο θρεντ του iphone του Σταθη.
Ψαξτε και θα δειτε.

Kαι εγώ Σταμάτη...thumbthumb
Όμως εγώ δεν το είπα iphone5...To είπα 4.1...Σαν το Die Hard ellinisti Poly skliros gia na pethanei 4.0 (https://www.imdb.com/title/tt0337978/)
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

kloukakis
24-08-10, 02:38
Ενα σμπαρον δυο τρυγωνια.
Συλλεκτικο το 4αρι αυτοματως και νεος σαλος για το 5αρι!
Γουσταρω apple. Δινει μαθηματα marketing.

Αυτό ξαναπές το!!!

Σας έχει κανει να αγοράσετε το ίδιο τηλέφωνο 5 φορες μέσα σε 3-4 χρόνια!!:th_Laie_67-1:

Οχι όχι, δεν ήξεραν να του βάλουν απ την αρχή μια κάμερα της προκοπής με φλας, ένα gps σοβαρό και 3G....

Έπρεπε να πάρετε 4 γενίες iphone για έχει αυτά τα απλά πράγματα που έχουν όλα τα σοβαρά κινητά χρόνια τώρα. Πραγματικά δεν γινόταν να το τρενάρει περισσότερο:th_Laie_67-1:

Μαγκιά της βέβαια καθώς απο πωλήσεις έσπασε κάθε ρεκορ!
Εγώ θα ένιωθα λίγο άβολα πάντως έχοντας αγοράσει 4 iphone:original:

Z4///M
24-08-10, 03:05
Εγώ θα ένιωθα λίγο άβολα πάντως έχοντας αγωράσει 4 iphone:original:

αυτο ξαναπες το...αλλα ποιος περιμενει ενα χρονο για το νεο ?:whistle:

Stathis
24-08-10, 10:33
Αυτό ξαναπές το!!!

Σας έχει κανει να αγωράσετε το ίδιο τηλέφωνο 5 φορες μέσα σε 3-4 χρόνια!!:th_Laie_67-1:

Οχι όχι, δεν ήξεραν να του βάλουν απ την αρχή μια κάμερα της προκοπής με φλας, ένα gps σοβαρό και 3G....

Έπρεπε να πάρετε 4 γενίες iphone για έχει αυτά τα απλά πράγματα που έχουν όλα τα σοβαρά "κινητά" χρόνια τώρα. Πραγματικά δεν γινόταν να το τρενάρει περισσότερο:th_Laie_67-1:

Μαγκιά της βέβαια καθώς απο πωλήσεις έσπασε κάθε ρεκορ!
Εγώ θα ένιωθα λίγο άβολα πάντως έχοντας αγωράσει 4 iphone:original:

δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα...

δεν ειναι το μαρκετινγκ που υπαγορευσε την εξελιξη αυτη, αλλα και η ξεροκεφαλια των ανθρωπων της apple που στην αρχη αγνοησαν επιτηδες πολλα χαρακτηριστικα ενος μοντερνου τηλεφωνου.

π.χ. 3g δεν χρειαζοταν διοτι η at&t (ο αποκλειστικος παροχος στην αμερικη τοτε) εχει δυνατο δικτυο edge.
mms δεν εβαλαν διοτι εκτιμησαν οτι οι φωτογραφιες πανε καλυτερα με email (και ειναι αληθεια αυτο), το bluetooth το κλειδωσαν ωστε να μην ειναι εφικτη η παρανομη ανταλλαγη μουσικης μεταξυ των χρηστων, αλλα και να προωθηθει η αγορα μεσω itunes, καμερα τα αντιστοιχα pda και blacberry που εως τοτε μονοπωλουσαν την αμερικανικη αγορα, δεν ειχαν καλυτερη...

οι τυποι δεν προσπαθησαν να σχεδιασουν απλα ενα κορυφαιο τηλεφωνο, αλλα να επαναπροσδιοριζουν τον ορο mobile device.

και αν δουμε τι εγινε απο την παρουσιαση του πρωτου iphone εως σημερα, αν δουμε κατα ποσο η apple αλλαξε το αρχικο κονσεπτ της συσκευης, ή κατα ποσο το εκαναν οι υπολοιποι κατασκευαστες, θα δουμε για ποσο σπουδαιο προϊον μιλαμε...

ετσι οι μικρες βελτιωσεις που εγιναν χρονο με το χρονο, συμβαδιζουν απολυτα με τη στρατηγικη της apple και στους υπολογιστες οπου οι περισσοτερες βελτιωσεις δεν ειναι αισθητικες αλλα λειτουργικες.

επισης η στρατηγικη αυτη εδωσε την ευκαιρια στους καταναλωτες να επιλεξουν αν θα αλλαξουν συσκευη ή οχι, ενω τα μεταχειρισμενα iphone δεν πεταχτηκαν σε καποιο συρταρι (οπως τα υπολοιπα κινητα 1-2 ετων) αλλα προσφερουν ακομα τις υπηρεσιες τους αθορυβα και με πολυ μικρο ιστορικο βλαβων...

επισης με την τεραστια παγκοσμια επιτυχια του (που ισως ουτε η ιδια η apple περιμενε) πισω απο το iphone στηθηκε μια ολοκληρη νεα βιομηχανια πολλων εκατομυριων με την κατασκευη και πωληση εφαρμογων, το jailbreak κλπ.
κανενα προϊον δεν το εχει κανει αυτο σε αυτο το χωρο...

γενικα το iphone δεν ειναι, ουτε ηταν ποτε, ουτε οι δημιουργοι του το σχεδιασαν για τετοιο, ενα τηλεφωνο που θα ξεπεραστει απο τον ιδιο τον κατασκευαστη του μεσα σε δυο μηνες απο το νεο εντελως διαφορετικο μοντελο... οπως μας συνηθισαν οι κορεατες, φιλανδοι, σουηδοι, αμερικανοι κλπ.

η apple σνομπαρει εντελως τον ανταγωνισμο, εχοντας μια σαφη στρατηγικη, την οποια ακολουθει επιμονα, πιστα, με συνεπεια.
δεν ωθει τον καταναλωτη σε εντελως νεο προϊον καθε διμηνο, δεν απαξιωνει το δικο της προηγουμενο μοντελο, αντιθετως του δινει αξια και παρατεινει τον κυκλο ζωης του προσφεροντας δωρεαν αναβαθμισεις σχεδον στο 100% της λειτουργικοτητας (οπου το hardware το υποστηριζει.)

με λιγα λογια το προϊον αυτο πιστευω οτι ο ιστορικος του μελλοντος θα το αξιολογησει ως μεγαλο σταθμο στην προοδο της τεχνολογιας, οπως π.χ. το πρωτο τηλεφωνο της μοτορολα, την πρωτη εγχρωμη της σονυ, το playstation, το πρωτο Mac κλπ....

Vasilis
24-08-10, 11:04
συμφωνω με τον προλαλησαντα πασα!:thumbsup:

kloukakis
24-08-10, 11:53
Ok, συμφωνώ, αλλά και πάλι μπορούσαν να το είχαν κάνει ακόμα καλύτερο, ειδικά όταν είδαν τις ελλείψεις του. Για την apple μιλάμε, από τεχνογνωσία άλλο τίποτα. Γιατί έκριναν μόνο με βάση τις ανάγκες της αμερικάνικης αγοράς και όχι της παγκόσμιας? Πιστεύω πως δεν ασχολήθηκαν και τόσο με τον ανταγωνισμό γιατί δεν είχαν ανάγκες, είχαν βάλει τους δικούς τους όρους! Εξάλλου πιστεύω πως το κατά πολύ μεγαλύτερο κοινό του το αγόρασε μόνο και μόνο ως gaget με τέλεια αίσθηση στην αφή και άπειρες χαζολειτουργίες, αγνοώντας τις δυνατότητες του.....

GEORGE316
24-08-10, 16:13
πραγματι...ελαχιστοι ειναι αυτοι που ξερουν να πηγαινουν ενα i phone.οι περισσοτεροι το εχουν αγορασει η γιατι ειναι καλο κινητο ειτε γιατι τη βρισκουν με μικροgadgetακια που προσφερει αφειδως.
ειναι ακριβως οτι συμβαινει και με τα αυτοκινητα αλλωστε...ποσοι απο εμας μπορουν να παν το αυτοκινητο στα δικα του ορια??συνηθως αρκουμαστε σε κανενα κωλιδι σε καμμια στροφη η σε κανενα ανοιγμα....
όπως και να έχει όμως προκειτε για ένα πολύ ισχυρο εργαλείο με πολλους φανατικους υποστηρικτες και χρήστες.και μη ξεχναμε οτι προκειτε για βιομηχανια που έχει σαν τελικο σκοπο το κερδος...

nfot
24-08-10, 20:58
Αν και θα φαω κραξιμο, ειδικα στο φορουμ αυτο, οι περισσοτεροι το αγορασαν για να διαφερουν, οπως ακριβως αγοραζουν BMW moto. Αδιαφορουν γαι τις δυνατοτητες του μιας και ελαχιστοι ασχολουνται. Πουλ μουρ και ξερο ψωμι δλδ.

Nino
24-08-10, 21:21
Στα πλαισια ενος εποικοδομητικου διαλογου..και με καλη προθεση!!!
εχω κανα δυο ερωτησουλες?
γιατι ειδικα στο φορουμ αυτο?
οι bmw moto ειναι πουλ μουρ αλλα τα αυτοκινητα οχι?
τα υπολοιπα smart phones οι χρηστες τους ειναι συνηδητοποιημενοι γνωστες?
φιλικα και το κουβεντιαζουμε!

Thomelef
24-08-10, 22:29
δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα...

δεν ειναι το μαρκετινγκ που υπαγορευσε την εξελιξη αυτη, αλλα και η ξεροκεφαλια των ανθρωπων της apple που στην αρχη αγνοησαν επιτηδες πολλα χαρακτηριστικα ενος μοντερνου τηλεφωνου.

π.χ. 3g δεν χρειαζοταν διοτι η at&t (ο αποκλειστικος παροχος στην αμερικη τοτε) εχει δυνατο δικτυο edge.
mms δεν εβαλαν διοτι εκτιμησαν οτι οι φωτογραφιες πανε καλυτερα με email (και ειναι αληθεια αυτο), το bluetooth το κλειδωσαν ωστε να μην ειναι εφικτη η παρανομη ανταλλαγη μουσικης μεταξυ των χρηστων, αλλα και να προωθηθει η αγορα μεσω itunes, καμερα τα αντιστοιχα pda και blacberry που εως τοτε μονοπωλουσαν την αμερικανικη αγορα, δεν ειχαν καλυτερη...

οι τυποι δεν προσπαθησαν να σχεδιασουν απλα ενα κορυφαιο τηλεφωνο, αλλα να επαναπροσδιοριζουν τον ορο mobile device.

και αν δουμε τι εγινε απο την παρουσιαση του πρωτου iphone εως σημερα, αν δουμε κατα ποσο η apple αλλαξε το αρχικο κονσεπτ της συσκευης, ή κατα ποσο το εκαναν οι υπολοιποι κατασκευαστες, θα δουμε για ποσο σπουδαιο προϊον μιλαμε...

ετσι οι μικρες βελτιωσεις που εγιναν χρονο με το χρονο, συμβαδιζουν απολυτα με τη στρατηγικη της apple και στους υπολογιστες οπου οι περισσοτερες βελτιωσεις δεν ειναι αισθητικες αλλα λειτουργικες.

επισης η στρατηγικη αυτη εδωσε την ευκαιρια στους καταναλωτες να επιλεξουν αν θα αλλαξουν συσκευη ή οχι, ενω τα μεταχειρισμενα iphone δεν πεταχτηκαν σε καποιο συρταρι (οπως τα υπολοιπα κινητα 1-2 ετων) αλλα προσφερουν ακομα τις υπηρεσιες τους αθορυβα και με πολυ μικρο ιστορικο βλαβων...

επισης με την τεραστια παγκοσμια επιτυχια του (που ισως ουτε η ιδια η apple περιμενε) πισω απο το iphone στηθηκε μια ολοκληρη νεα βιομηχανια πολλων εκατομυριων με την κατασκευη και πωληση εφαρμογων, το jailbreak κλπ.
κανενα προϊον δεν το εχει κανει αυτο σε αυτο το χωρο...

γενικα το iphone δεν ειναι, ουτε ηταν ποτε, ουτε οι δημιουργοι του το σχεδιασαν για τετοιο, ενα τηλεφωνο που θα ξεπεραστει απο τον ιδιο τον κατασκευαστη του μεσα σε δυο μηνες απο το νεο εντελως διαφορετικο μοντελο... οπως μας συνηθισαν οι κορεατες, φιλανδοι, σουηδοι, αμερικανοι κλπ.

η apple σνομπαρει εντελως τον ανταγωνισμο, εχοντας μια σαφη στρατηγικη, την οποια ακολουθει επιμονα, πιστα, με συνεπεια.
δεν ωθει τον καταναλωτη σε εντελως νεο προϊον καθε διμηνο, δεν απαξιωνει το δικο της προηγουμενο μοντελο, αντιθετως του δινει αξια και παρατεινει τον κυκλο ζωης του προσφεροντας δωρεαν αναβαθμισεις σχεδον στο 100% της λειτουργικοτητας (οπου το hardware το υποστηριζει.)

με λιγα λογια το προϊον αυτο πιστευω οτι ο ιστορικος του μελλοντος θα το αξιολογησει ως μεγαλο σταθμο στην προοδο της τεχνολογιας, οπως π.χ. το πρωτο τηλεφωνο της μοτορολα, την πρωτη εγχρωμη της σονυ, το playstation, το πρωτο Mac κλπ....

+1000 ακριβώς όπως το έγραψες στάθη...
να προσθέσω πως το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι
που τους ξεπέταξε δυνατά στο παιχνίδι, μετά απο τόσα
χρόνια σχεδόν στην αφάνεια...μέχρι τώρα προιόντα της
εταιρείας έβλεπες μόνο σε ψαγμένους γραφίστες και για
να τα πάρουν φτήναν αίμα. πλέον πέραν των αντιπροσωπειών
που έχουν στηθεί εξαιτείας της μικρής συσκευής, βλέπεις και
σχεδόν σε όλα τα ηλεκτρονικά καταστήματα να μοστράρονται
ολόκληρα σταντ με notebooks - ipads - imacs κτλ, που τα
ζαχαρώνουμε σαν τρελοί μόνο και μόνο για την τέλεια εμφάνιση
που έχουν, ενώ παράλληλα είναι 1.000.000 φορές πιο ευχρηστα
πιο σοβαρά και πολύ πιο ποιοτικά απο τα μηχανήματα που έχουμε
συνιθήσει να δουλεύουμε.

Driver M
24-08-10, 22:50
+1000 ακριβώς όπως το έγραψες στάθη...
να προσθέσω πως το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι
που τους ξεπέταξε δυνατά στο παιχνίδι, μετά απο τόσα
χρόνια σχεδόν στην αφάνεια...μέχρι τώρα προιόντα της
εταιρείας έβλεπες μόνο σε ψαγμένους γραφίστες και για
να τα πάρουν φτήναν αίμα. πλέον πέραν των αντιπροσωπειών
που έχουν στηθεί εξαιτείας της μικρής συσκευής, βλέπεις και
σχεδόν σε όλα τα ηλεκτρονικά καταστήματα να μοστράρονται
ολόκληρα σταντ με notebooks - ipads - imacs κτλ, που τα
ζαχαρώνουμε σαν τρελοί μόνο και μόνο για την τέλεια εμφάνιση
που έχουν, ενώ παράλληλα είναι 1.000.000 φορές πιο ευχρηστα
πιο σοβαρά και πολύ πιο ποιοτικά απο τα μηχανήματα που έχουμε
συνιθήσει να δουλεύουμε.

Oι περισσότεροι που τα ζαχαρώνουν είναι όπως είπες λόγω εμφάνισης και κυρίως, επειδή είναι της μόδας, κοινώς trendy. Αυτοί όμως οι αγοραστές δεν είναι και οι πλέον συνειδητοποιημένοι.
Κυρίως το Ipad κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλη σαχλαμάρα, αλλά και τα i pod που κοστίζουν 3-4 φορές περισσότερο από συσκευες ήχου που προσφέρουν τα ίδια, ίσως και περισσότερα.
Το i phone όπως και (κυρίως) τα mac πάλι, είναι πραγματικά εργαλεία.

Καλώς η κακώς, η apple έχει καθιερωθεί για τα καλά στα fashion προϊόντα και παρότι πολλες από τις συσκευές της είναι πραγματικά αξιόλογες, ο λόγος που πουλούν σαν τρελές δεν είναι η πραγματική τους αξία την οποία την αναγνωρίζουν αλλά και αξιοποιούν ελάχιστοι χρήστες, αλλά το εφέ και η μόστρα.

Και φυσικά, ορισμένες ελλείψεις που είχαν τα πρώτα μοντέλα iphone (όπως ανέφερε και ο kloukakis) και τα ipod (αυτά έχουν ραδιόφωνο ή ακόμα?), δεν δικαιολογούνται με βάση την τιμή τους, άσχετως του ανταγωνισμού στην αμερικανική αγορά.

Stathis
24-08-10, 22:50
ο καθενας εχει δικαιωμα να αγορασει οτι θελει και για οποιο λογο θελει, εφοσον πληρωνει.
δεν θα γινουμε εμεις οι κριτες για το τι θα το κανει.

και δε νομιζω οτι διαφερει κανεις εχοντας iphone... στην ελλαδα συμφωνα με τα στοιχεια των δικτυων εκτιμαται οτι κυκλοφορουν 200.000 συσκευες.
αρα ποια ειναι η διαφορετικοτητα (ή το εφέ και η μόστρα) οταν εχεις κατι που εχουν αλλα 200.000 ατομα?

οποιος θελει να διαφερει με αυτον το τροπο υπαρχουν τηλεφωνα με διπλασια τιμη απο το iphone... και πραγματι καποιοι -λιγοι- τα αγοραζουν...

η εμπειρια χρησης ενος iphone δεν περιγραφεται. αυτος ειναι ο λογος αγορας του απο μικρους και μεγαλους, ασχετως ποσες απο τις λειτουργιες του χρησιμοποιει ο καθενας....

οσο για το σχολιο για τις bmw moto ειναι εντελως αστοχο.

παντοτε οι μοτο της bmw λογω των ιδαιτεροτητων τους, ειχαν ενα πολυ συνειδητοποιημενο και σταθερο κοινο.
τις επαιρναν ανθρωποι που ηξεραν απολυτως τι αγοραζουν και για ποιο λογο. για αυτο συνηθως εβλεπες πανω τους μεγαλυτερης ηλικιας αναβατες.

αυτο εδω και καποια χρονια απο την παρουσιαση της R 1200 GS, ενισχυθηκε ακομα περισσοτερο.
οι γερμανοι ξεκινησαν μια νεα στρατηγικη διαφοροποιησης των μοτοσικλετων τους απο το touring προφιλ που ειχαν παλαιοτερα.
ετσι εθεσαν ως στοχο την παρουσιαση της καλυτερης μοτο σε καθε κατηγορια...

πλεον μοτοσικλετες της bmw οπως η R 1200 GS, η γυμνη 1300, η ΗΡ2, η ss1000 κλπ ειναι κορυφαιες στην κατηγορια τους, απευθυνομενες και σε μικροτερες ηλικιες και αναβατες με πιο σπορ γουστα, αυξανοντας τον κυκλο των πελατων... :original:

Thomelef
24-08-10, 23:05
όπως και να το κάνουμε το design είναι πολύ σοβαρό ατού για το οτιδήποτε κυκλοφορεί
στην παγκόσμια αγορά. αν μαζί με μια καλή εμφάνιση συμβαδίζει και άλλα πράγματα τότε
πέτυχε το γλυκό.
επίσεις το ipad το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον - ελαφρύ - γρήγορο για φορητή συσκευή
σπιτιού έναντι του κωλοnotebook που σέρνω εδώ και εκεί.

Κωνσταντίνος
24-08-10, 23:08
Αν και θα φαω κραξιμο, ειδικα στο φορουμ αυτο, οι περισσοτεροι το αγορασαν για να διαφερουν, οπως ακριβως αγοραζουν BMW moto. Αδιαφορουν γαι τις δυνατοτητες του μιας και ελαχιστοι ασχολουνται. Πουλ μουρ και ξερο ψωμι δλδ.

Οπως είπε και ο Στάθης. Διαφέρει όποιος ΔΕΝ έχει iphone και όχι όποιος έχει.

Πριν 2 χρόνια το iphone είχε πιάσει ήδη κορυφή. Ολοι το ήθελαν και θεωρούνταν "trendy".
Επειδή είμαι αρεκτά "αντι-τρεντικός", και δεν μου αρέσει να ψωνίζω αυτό που αποτελεί must της εποχής, διάλεξα μια άλλη συσκευή την HTC Touch Pro.
H οποία ήταν και 2 κατοστάρικα ακριβότερη τότε (δεν την πλήρωσα μιας και ήταν άθροισμα επιδοτοσήσεων σε επαγγ/κό πακέτο συνδέσεων).
Το αποτέλεσμα είναι να εύχομαι να ήμουν λίγο πιο "trendy" τότε και να είχα διαλέξει το iphone.
Καλό το raphael δε λέω, με καλλίτερα τεχνικά χαρακτηριστικα απο το μήλο, αλλά είναι σε άλλη διάσταση το iphone τι να λέμε...

Z4 DCT
25-08-10, 00:20
Οπως είπε και ο Στάθης. Διαφέρει όποιος ΔΕΝ έχει iphone και όχι όποιος έχει.

Πριν 2 χρόνια το iphone είχε πιάσει ήδη κορυφή. Ολοι το ήθελαν και θεωρούνταν "trendy".
Επειδή είμαι αρεκτά "αντι-τρεντικός", και δεν μου αρέσει να ψωνίζω αυτό που αποτελεί must της εποχής, διάλεξα μια άλλη συσκευή την HTC Touch Pro.
H οποία ήταν και 2 κατοστάρικα ακριβότερη τότε (δεν την πλήρωσα μιας και ήταν άθροισμα επιδοτοσήσεων σε επαγγ/κό πακέτο συνδέσεων).
Το αποτέλεσμα είναι να εύχομαι να ήμουν λίγο πιο "trendy" τότε και να είχα διαλέξει το iphone.
Καλό το raphael δε λέω, με καλλίτερα τεχνικά χαρακτηριστικα απο το μήλο, αλλά είναι σε άλλη διάσταση το iphone τι να λέμε...


Εκανα ακριβως το ιδιο!!!!
Απο αντιδραση το επαιξα διαφορετικος....πηρα ενα htc p-3600 μετα αφου με απογοητευσε δεν εβαλα μυαλο και πηρα ενα καρω λεφτα το ανανεωμενο nokia E90 communicator...αλλη μουφα....
Τωρα παραγγειλα 2 iphone4 και ηρεμησα....

nfot
25-08-10, 02:14
Στα πλαισια ενος εποικοδομητικου διαλογου..και με καλη προθεση!!!
εχω κανα δυο ερωτησουλες?
γιατι ειδικα στο φορουμ αυτο?
οι bmw moto ειναι πουλ μουρ αλλα τα αυτοκινητα οχι?
τα υπολοιπα smart phones οι χρηστες τους ειναι συνηδητοποιημενοι γνωστες?
φιλικα και το κουβεντιαζουμε!

Δε διαφωνω οτι και τα αυτοκινητα της BMW εμπεριεχουν τον παραγοντα πουλ μουρ, αλλα τουλαχιστον εμπεριεχουν και οδηγοκεντρικη φιλοσοφια. Αξιοπρεπη – σπορτιφ στησιμο, καλη αισθηση τιμονιου, πληροφορηση του οδηγου.
Απο την αλλη, το περιφημο R 1200 GS, που αποτελει τον κυριο ογκο πωλησεων μοτο της BMW, ποτε δεν το συμπαθησα εμφανησιακα, αλλα και οσες φορες το οδηγησα, επισης δεν το συμπαθησα. Αποκομμενη αισθηση εντελως. Καμια απολυτως πληροφορηση για τον μπροστινο τροχο, καμια αισθηση στη μανετα του φρενου. Για τον boxer η αποψη μου ειναι οτι ανηκει στην προηγουμενη 50ετια+ και εκει επρεπε να μεινει. Τα υπολοιπα moto BMW δεν τα εχω οδηγησει, αλλα με τοσο ισχνες πωλησεις που εχουν, δε νομιζω οτι επιρρεαζουν ιδιαιτερα τη μοτο εικονα της εταιρειας.

Ειδικα στο φορουμ αυτο, γιατι οπως ειναι φυσικο, υπαρχειμια σχετικη προκαταληψη για την εταιρεια με τον ελικα.
Τα υπολοιπα smartphone εχουν σαφως πιο λογικη τιμη και αναλογικα περισσοτερες δυνατοτητες, συνηθως.

Φυσικα και φιλικα και μεσα στα πλαισια του διαλογου. Αν θελαμε μονολογο, υπαρχουν και καθρεφτες.

Z4 DCT
25-08-10, 02:49
Δε διαφωνω οτι και τα αυτοκινητα της BMW εμπεριεχουν τον παραγοντα πουλ μουρ, αλλα τουλαχιστον εμπεριεχουν και οδηγοκεντρικη φιλοσοφια. Αξιοπρεπη – σπορτιφ στησιμο, καλη αισθηση τιμονιου, πληροφορηση του οδηγου.
Απο την αλλη, το περιφημο R 1200 GS, που αποτελει τον κυριο ογκο πωλησεων μοτο της BMW, ποτε δεν το συμπαθησα εμφανησιακα, αλλα και οσες φορες το οδηγησα, επισης δεν το συμπαθησα. Αποκομμενη αισθηση εντελως. Καμια απολυτως πληροφορηση για τον μπροστινο τροχο, καμια αισθηση στη μανετα του φρενου. Για τον boxer η αποψη μου ειναι οτι ανηκει στην προηγουμενη 50ετια+ και εκει επρεπε να μεινει. Τα υπολοιπα moto BMW δεν τα εχω οδηγησει, αλλα με τοσο ισχνες πωλησεις που εχουν, δε νομιζω οτι επιρρεαζουν ιδιαιτερα τη μοτο εικονα της εταιρειας.

Ειδικα στο φορουμ αυτο, γιατι οπως ειναι φυσικο, υπαρχειμια σχετικη προκαταληψη για την εταιρεια με τον ελικα.
Τα υπολοιπα smartphone εχουν σαφως πιο λογικη τιμη και αναλογικα περισσοτερες δυνατοτητες, συνηθως.

Φυσικα και φιλικα και μεσα στα πλαισια του διαλογου. Αν θελαμε μονολογο, υπαρχουν και καθρεφτες.

ειμαι off topic πολυ!!!!!!

Ειχα...
cbr 600f
super tennere
xtz660
xt600
gs1150
gs1200
Δεν κανω πουλ μουρ για τα μηχανακια που ειχα....ετσι κι αλλιως απλα ηταν. απλα τονιζω οτι εχω καβαλησει αρκετα και εχω κανει πολλα χλμ

Aπο τακαλυτερα μηχανακια που εχω οδηγησει....σταθερο,με εναν κινητηρα αθανατο,με φρενα καλα, με τρομερη ανεση, με μεγαλη αυτονομια, με πολυ καλο εξοπλισμο και ακομα καλυτερα εξτρα.....

Τελικα ενα μηχανακι πρεπει να ξερεις για τι λογο και χρηση το αγοραζεις......
Φιλικα Γιαννης

Nino
25-08-10, 10:19
Δε διαφωνω οτι και τα αυτοκινητα της BMW εμπεριεχουν τον παραγοντα πουλ μουρ, αλλα τουλαχιστον εμπεριεχουν και οδηγοκεντρικη φιλοσοφια. Αξιοπρεπη – σπορτιφ στησιμο, καλη αισθηση τιμονιου, πληροφορηση του οδηγου.
Απο την αλλη, το περιφημο R 1200 GS, που αποτελει τον κυριο ογκο πωλησεων μοτο της BMW, ποτε δεν το συμπαθησα εμφανησιακα, αλλα και οσες φορες το οδηγησα, επισης δεν το συμπαθησα. Αποκομμενη αισθηση εντελως. Καμια απολυτως πληροφορηση για τον μπροστινο τροχο, καμια αισθηση στη μανετα του φρενου. Για τον boxer η αποψη μου ειναι οτι ανηκει στην προηγουμενη 50ετια+ και εκει επρεπε να μεινει. Τα υπολοιπα moto BMW δεν τα εχω οδηγησει, αλλα με τοσο ισχνες πωλησεις που εχουν, δε νομιζω οτι επιρρεαζουν ιδιαιτερα τη μοτο εικονα της εταιρειας.

Ειδικα στο φορουμ αυτο, γιατι οπως ειναι φυσικο, υπαρχειμια σχετικη προκαταληψη για την εταιρεια με τον ελικα.
Τα υπολοιπα smartphone εχουν σαφως πιο λογικη τιμη και αναλογικα περισσοτερες δυνατοτητες, συνηθως.

Φυσικα και φιλικα και μεσα στα πλαισια του διαλογου. Αν θελαμε μονολογο, υπαρχουν και καθρεφτες.

Αν και ειδικα στα μηχανακια παντα αυτο που εχει και καβαλα ο καθενας ειναι παντα το καλυτερο και φυσικα αυτο που δεν χαλαει ποτε (σε αντιθεση με τα αυτοκινητα) αν ρωτησεις κατοχους bmw ή παρακολουθησεις φορουμ αντιστοιχα, θα βγαλεις το εξης συμπερασμα... ειναι ενα πληρες ολοκληρωμενο μηχανακι(gs) και κανει πολλα και διαφορετικα γουστα.
Μοναδικο του μειονεκτημα ισως η τιμη που για καποιους ειναι απαγορευτικη.
Υπαρχουν smart phone με χαμηλοτερη τιμη και υπαρχουν απλα τηλεφωνα χωρις καν καποια σπουδαια αναλυση οθονης που εχουν τα διπλασια λεφτα απο το μηλο.(μεγαλη εταιρεια των βορειων χωρων)
Τουλαχιστο το μηλο δινει ενα τεραστιο οριζοντα δυνατοτητων.. το ποσο μακρια θα φτασει ο καθενας εξαρταται απο τον ιδιο!!
Γενικως μη φτασουμε σε σημεια να πιστευουμε οτι υπαρχουν και "κουλαδια' στα κινητα ο καθενας εχει τις δικες του προτεραιοτητες,θελω και μπορω.
Καλα παντως εκανες και εξηγησες το "ειδικα σε αυτο το.." διοτι χρωμα στο πληκτρολογιο δεν υπαρχει και απο τα συμφραζομενα στο αρχικο post εβγαιναν αλλα νοηματα.
Αντε καλα να ειμαστε να μπορουμε να συζηταμε!!

Stathis
25-08-10, 10:45
Για τον boxer η αποψη μου ειναι οτι ανηκει στην προηγουμενη 50ετια+ και εκει επρεπε να μεινει.

Ο συγκεκριμενος μποξερ δεν ειναι, αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα την οποια θα βοηθησει η αναγνωση του ειδικου τυπου της εποχης με τις τεχνικες αναλυσεις του νεου μοτερ...
ειναι ενας πολυ μοντερνος κινητηρας σε συσκευασια μποξερ, ωστε να κρατα και ενα δεσμο με το παρελθον.

παντως ξεχωρα απο ολα αυτα το γεγονος ειναι οτι στα αυτοκινητα που η bmw παρουσιαζει νεα συνολα χωρις δεσμους με το παρελθον, δεν μας αρεσει, παρουσιαζει η bmw motorrad μοτοσικλετες που εχουν δεσμους με το παρελθον, παλι δε μας αρεσει! :hystericalbs1:

τελικα δεν μας πιανεις πουθενα! :th_Laie_67-1:

Thomelef
25-08-10, 12:59
χεχεχε πολύ γουστάρω... απο iphone γυρνάμε στα bmw και τα μοτέρ τους κτλ κτλ.
σε λίγο θα αρχίσουμε οι μισοί να κράζουμε για τα τούρμπο και οι άλλο μισοί για τα
κυβικά, μέχρι να έρθει στην κουβέντα η φορολογία και το πολιτικό προσκύνιο, για να
τελειώσουμε με την φοροδιαφυγή και την εθνική συνήδηση του ελληνικού λαού...
και όμως έτσι μια κουβέντα μένει ενδιαφέρουσα και δεν καταντάει βαρετή...
φυσικά εγώ είμαι τελείως οφ τόπικ, οπότε μην δίνεται και πολύ σημασία σε αυτό
που έχω γράψει...σκέψη της στιγμής είναι και είπα να την γράψω!!!

z3 2.2
25-08-10, 13:30
χαλαω το θρεντ και μπαινω στο ψητο!
τι τα θελετε ρε παιδια αυτα τα υπερτηλεφωνα????
ποσο βολικο ειναι να μπαινεις στο ιντερνετ απο δαυτα?
αξιζει να δινεις 300-400-500 ευρω για κινητο??????
μηπως εχουμε ξεφυγει λιγο?
μηπως ολα αυτα ειναι λιγακι ανουσια?
μηπως βαζουμε στο κεφαλι μας νταλκαδες χωρις λογο?
αυτη η γκατζετο-μανια απο που πηγαζει?τι εκφραζει?

ουφ τα πα!!!
λοιπον περιμενω απαντησεις,αυτοκριτικες και κραξιμο!

Υ.Γ. σαφως και αγαπαω τους γκατζετακιδες φιλους μου!!!!!χαχαχαχαχ

z3 2.2
25-08-10, 14:37
ξαναβλεποντας το παραπανω ποστ μου νιωθω οτι θηγω ανθρωπους και καταστασεις,χωρις αυτο να ειναι ο σκοπος μου.

ζητω συγνωμη και παρακαλω να σβηστει αν γινεται γιατι ο τροπος που το εγραψα μπορει να παρεξηγηθει.

Z4 DCT
25-08-10, 15:15
ξαναβλεποντας το παραπανω ποστ μου νιωθω οτι θηγω ανθρωπους και καταστασεις,χωρις αυτο να ειναι ο σκοπος μου.

ζητω συγνωμη και παρακαλω να σβηστει αν γινεται γιατι ο τροπος που το εγραψα μπορει να παρεξηγηθει.

Μια παρεα ειμαστε Δημητρη.....δεν υπαρχει περιπτωση να σε παρεξηγησει κανεις απο τα λεγομενα σου.....αν το κανει απλα δεν σε εχει γνωρισει η απλα δεν ηθελε να σε γνωρισει.....thumb

z3 2.2
25-08-10, 15:27
Μια παρεα ειμαστε Δημητρη.....δεν υπαρχει περιπτωση να σε παρεξηγησει κανεις απο τα λεγομενα σου.....αν το κανει απλα δεν σε εχει γνωρισει η απλα δεν ηθελε να σε γνωρισει.....thumb

Tωρα με εκανες κομματια....:thnx:

Stamatis
25-08-10, 15:32
Tωρα με εκανες κομματια....:thnx:

Ναι ρε, τι λές τώρα...

δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης....

Πλάκα κάνεις τώρα? σιγά μην παρεξηγηθούμε.....

(δες τον user title σου, θα ξανα-λάξει το βράδυ)

z3 2.2
25-08-10, 15:35
χαχαχαχαχα
να μεινει χαχαχαχαχαχαχα

BILL007
25-08-10, 15:36
(δες τον user title σου, θα ξανα-λάξει το βράδυ)

:shok::shok::shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stamatis
25-08-10, 15:41
χαχαχαχαχα
να μεινει χαχαχαχαχαχαχα

Καλά, θα το αφήσω μια δυό μέρες, έτσι για το χαβαλέ....

nfot
25-08-10, 20:51
Σιγα μην παρεξηθουμε, δεν αξιζει τον κοπο.
Να ειμαι ειλικρινης, δεν διαφωνω και πολυ με τα γραφομενα σου. Ο λογος που πηρα smartphone (ΟΜΝΙΑ ΙΙ) με μια οθονη τοοοση (με το συμπαθειο παντα) ειναι οτι τωρα στα 42+ η πρεσβυωπια εχει εγκατασταθει μονιμα !!! Ηθελα να εχει και GPS με σοβαρο μεγεθος οθονης, ειμαι και ψιλογκατζετακιας, ηρθε κι εδεσε το γλυκο.
Γενικα λογω μεγεθους ειναι ψιλοαβολα, ειδικα τωρα το καλοκαιρι που το ντυσιμο ειναι ελαφρυ. Περα απο αυτο ομως, παλι smartphone θα παρω οταν το αλλαξω.

PANOS-E60
25-08-10, 21:16
Σιγα μην παρεξηθουμε, δεν αξιζει τον κοπο.
Να ειμαι ειλικρινης, δεν διαφωνω και πολυ με τα γραφομενα σου. Ο λογος που πηρα smartphone (ΟΜΝΙΑ ΙΙ) με μια οθονη τοοοση (με το συμπαθειο παντα) ειναι οτι τωρα στα 42+ η πρεσβυωπια εχει εγκατασταθει μονιμα !!! Ηθελα να εχει και GPS με σοβαρο μεγεθος οθονης, ειμαι και ψιλογκατζετακιας, ηρθε κι εδεσε το γλυκο.
Γενικα λογω μεγεθους ειναι ψιλοαβολα, ειδικα τωρα το καλοκαιρι που το ντυσιμο ειναι ελαφρυ. Περα απο αυτο ομως, παλι smartphone θα παρω οταν το αλλαξω.

Στα 46 να δεις ! Ούτε τηλεόραση δεν θα σου φτάνει να κουβαλάς μαζί σου γιά να διάβάζεις ... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

nfot
25-08-10, 21:22
Φτιαξε με, φτιαξε με. Θα αρχισω να κουβαλαω τα γυαλια. Ναι ναι, αυτα που βαζουμε κατω κατω στη μυτη.
Οπως ειπε κι ενα φιλος, "οταν αρχισουμε να διαβαζουμε με τα @ρχιδι@ και να γ@μ@με με τα ματια" ...

Αλλα τουλαχιστον, οταν οδηγαμε δεν τα χρειαζομαστε. Λιγο οι ενδειξεις ειναι ενα θεμα, αλλα στο περιπου βγαζουμε ακρη.

PANOS-E60
25-08-10, 21:29
Φτιαξε με, φτιαξε με. Θα αρχισω να κουβαλαω τα γυαλια. Ναι ναι, αυτα που βαζουμε κατω κατω στη μυτη.
Οπως ειπε κι ενα φιλος, "οταν αρχισουμε να διαβαζουμε με τα @ρχιδι@ και να γ@μ@με με τα ματια" ...

Αλλα τουλαχιστον, οταν οδηγαμε δεν τα χρειαζομαστε. Λιγο οι ενδειξεις ειναι ενα θεμα, αλλα στο περιπου βγαζουμε ακρη.

Πάω γιά μισά κάτω στη μύτη σύντομα ! Εχω θέμα με τη μικρή γραμματοσειρά του ταμπλώ και εγώ :th_Laie_67-1:

Stathis
25-08-10, 21:50
λοιπον για να μην ξεφυχουμε απο τα off topic, ευκαιρια τωρα που λειπει ο κονας :whistle::th_Laie_67-1:

να βαλω αυτο που βρηκα στο ιντερνετ:


Οι κατηγορίες των μοτοσικλετιστών

MΠΕΜΒΕΔΑΚΙΑΣ

Φανταστείτε έναν ξεπεσμένο Αριστοκράτη: Τά χρήματα λιγοστά, νοικιάζει τόν πύργο του σέ τουρίστες γιά νά στείλει τόν γυιό του στo Eaton, τά καλοραμμένα κουστούμια αρχίζουν νά παλιώνουν ενώ οι μοντέρνοι καπιταλίστες είναι πολύ πιό ικανοί από αυτόν.
Από τήν άλλη έχει καί μερικούς άσσους στό μανίκι του: Εχει παράδοση, στύλ, μόρφωση καί πάνω απ'ολα τόν τίτλο.

Κάπως έτσι είναι καί η μάρκα τού Μπεμβεδάκια. Δέν βγάζει πιά τίς γρηγορότερες μηχανές τού κόσμου μέ αξεπέραστη τεχνολογία, δέν είναι κάν οι πιό αξιόπιστες. Οι νέοι αντίπαλοι εξ' Ανατολών είναι πιό γρήγοροι, πιό τεχνολογικά εξελιγμένοι, πιό ελαφριοί καί πιό φθηνοί. Από τήν άλλη έχει καί τούς δικούς του άσσους στό μανίκι: Κλασσικό στύλ, παράδοση, ποιότητα, καθαρό image καί πάνω απ'όλα τόν έλικα στό τεπόζιτο.

Ο μπεμβεδάκιας λοιπόν (σάν τόν ξεπεσμένο αριστοκράτη) βλέπει τούς άλλους αφ'υψηλού γιατί όσα δέν φτάνει η αλεπού τά κάνει κρεμαστάρια.

Πάντως είναι από αυτούς πού παραδοσιακά χρησιμοποιούσαν σωστό εξοπλισμό. Βαλίτσες, σωστά φαίρινγ, καλοσχεδιαμένα κράνη καί ρούχα κλπ.

Οπου και άν σταθεί όπου καί άν βρεθεί διαφημίζει τήν μάρκα του σάν τήν πιό αξιόπιστη, τόσο πού τό έχει πιστέψει καί ο ίδιος.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ: Εύκολο νά τόν ξεχωρίσεις έστω καί χωρίς τήν μηχανή του. Τά πάντα πού χρησιμοποιεί έχουν τό σήμα επάνω: Κλειδιά, τσαντάκια, κράνος, μπουφάν (αν καί μερικοί υποκύπτουν στά Dainese) μπότες κλπ. κλπ. Αν μπορούσε θά αγόραζε καί εσώρουχα ΒΜW. Τό μαρούλι όμως πρέπει νά πέφτει άφθονο. Ετσι λοιπόν, λόγω image καί κόστους η φίρμα δέν τραβάει πολλούς εικοσάχρονους ινδιάνους.

ΜΗΧΑΝΗ: Οι περισσότερες πιθανότητες είναι νά έχει Boxer λόγω τού ότι στό μυαλό του είναι οι γνήσιες τής φίρμας. Είναι πάντα προσεγμένη καί πλυμμένη εκτός αν έχει GS όπου δέν είναι υπεράνω λίγης προσεκτικά τοποθετημένης λάσπης, έτσι γιά νά δείξει ότι πάει καί χώμα.

ΣΥΧΝΑΖΕΙ: Μέ άλλους Μπεμβεδάκηδες όπου διαβεβαιώνει ο ένας τόν άλλον πόσο ανώτερες μηχανές έχουν.

ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ: Η καινούργια CHiPS όπου οι -μεσήλικες πιά- ήρωες οδηγούν τίς αστυνομικές R1100RT καί όχι μόνο πατάνε όλες τίς άλλες μηχανές, αλλά είναι καί οι μοναδικές πού δέν τελειώνουν παρανάλωμα φωτιάς.

ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ: 50% μικρότερο βάρος, 50% μεγαλύτερη ιπποδύναμη, 50% μικρότερο κόστος. Θά τού έδειχνε τότε τού Γιαπωνέζου.

TOY TH ΣΠΑΕΙ: Οταν χαλάει η μηχανή του καί τόν παίρνουν οι άλλοι χαμπάρι, οπότε πάει περίπατο τό παραμύθι.

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ: Αποδέχθηκε τίς Κ σάν πραγματικές BMW

ΝΑΙ ΑΛΛΑ: Τότε τού κοτσάρει η εταιρεία Funduro μέ αλυσίδα.

από τον Ν. Κωστόπουλο

και οι υπολοιποι τυποι εχουν πλακα, θα τους ποσταρω σε νεο θεμα...

Stamatis
25-08-10, 22:08
Πολυεστιακα παιδια.
Αν εχετε και μυωπια, μεχρι να εξισωθει με την πρεσβυωπια και να μη χρειαζεστε γυαλια (εγω πλεον καθαρισα εντελως) τα πολυεστιακα ειναι η λυση.
Λιγο στην αρχη σε δυσκολευουν αλλα ειναι λυση.



Εεεεεεεεε



Δηλαδη ενας φιιιιιλος μου ειχε πρεσβυωπια.
Ετσι εχω ακουσει δλδ.

Stamatis
25-08-10, 22:11
Το σκισαμε το θεματακι.
Να βαλω και μια συνταγη για παστα φλωρα;

PANOS-E60
25-08-10, 22:26
Το σκισαμε το θεματακι.
Να βαλω και μια συνταγη για παστα φλωρα;

Κολλάει και το ωροσκόπιο του μήνα που έρχεται αν σε βολεύει ...