PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουβέντα με Γερμανό



bimmer-corfu
21-08-10, 12:30
Πρόσφατα μίλαγα με Γερμανό φίλο που μένει στα σύνορα Γερμανίας με Ελβετία.
Για χρόνια ήταν υψηλόβαθμο στέλεχος της Siemens σε Γερμανία, Σιγκαπούρη και ΗΠΑ.

Μετά ήταν σε εταιρεία κατασκευής λογισμικού με πελάτες την AUDI, BMW, Mercedes κτλ κτλ και τώρα είναι σε εταιρεία που προβλέπει τις τιμές πετρελαίου και άλλων ενεργειακών πηγών με πελάτες BP, SHELL κτλ

Ακούστε μερικά πράγματα που μου είπε και μας ενδιαφέρουν:

- Στην Ελβετία πληρώνεις κλήση για υψηλή ταχύτητα ανάλογα με το εισόδημα σου. Τύπος με Φερράρι πλήρωσε εκατοντάδες Ευρώ πρόσφατα. Πριν ανεβάσω την είδηση το τσέκαρα και δείτε τι βρήκα https://www.news.com.au/weird-true-freaky/swiss-millionaire-conman-slapped-with-315000-speeding-ticket/story-e6frflri-1225817189755
Πριν 15 χρόνια που σπούδαζα εγώ πάντως δεν ήταν έτσι

- Η τιμή του πετρελαίου θα πάει 100 Δολλάρια το βαρέλι και θα παίξει εκεί για 3-4 χρόνια. Άουτς! Ο λόγος είναι ότι μόνο στην Ασία κάθε χρόνο 75 εκατ. Άτομα ανήκουν στην μεσαία τάξη και μπορούν να πάρουν αμάξι κτλ. Μια ολόκληρη Γερμανία δηλαδή κάθε χρόνο αύξηση ζήτησης

- Η AUDI πήρε πάααρα πολλά άτομα προσωπικό από την BMW τα τελευταία χρόνια και ο λόγος ήταν απλός, τα κεντρικά των 2 εταιρειών είναι αρκετά κοντά και βόλευε! Τώρα η BMW παραδέχεται ότι κύριος ανταγωνιστής της είναι η AUDI και όχι η Mercedes ενώ για χρόνια αγνοούσε εντελώς την AUDI

kplc16
21-08-10, 12:53
Πρόσφατα μίλαγα με Γερμανό φίλο που μένει στα σύνορα Γερμανίας με Ελβετία.
Για χρόνια ήταν υψηλόβαθμο στέλεχος της Siemens σε Γερμανία, Σιγκαπούρη και ΗΠΑ.

Μετά ήταν σε εταιρεία κατασκευής λογισμικού με πελάτες την AUDI, BMW, Mercedes κτλ κτλ και τώρα είναι σε εταιρεία που προβλέπει τις τιμές πετρελαίου και άλλων ενεργειακών πηγών με πελάτες BP, SHELL κτλ

Ακούστε μερικά πράγματα που μου είπε και μας ενδιαφέρουν:

- Στην Ελβετία πληρώνεις κλήση για υψηλή ταχύτητα ανάλογα με το εισόδημα σου. Τύπος με Φερράρι πλήρωσε εκατοντάδες Ευρώ πρόσφατα. Πριν ανεβάσω την είδηση το τσέκαρα και δείτε τι βρήκα https://www.news.com.au/weird-true-freaky/swiss-millionaire-conman-slapped-with-315000-speeding-ticket/story-e6frflri-1225817189755
Πριν 15 χρόνια που σπούδαζα εγώ πάντως δεν ήταν έτσι

- Η τιμή του πετρελαίου θα πάει 100 Δολλάρια το βαρέλι και θα παίξει εκεί για 3-4 χρόνια. Άουτς! Ο λόγος είναι ότι μόνο στην Ασία κάθε χρόνο 75 εκατ. Άτομα ανήκουν στην μεσαία τάξη και μπορούν να πάρουν αμάξι κτλ. Μια ολόκληρη Γερμανία δηλαδή κάθε χρόνο αύξηση ζήτησης

- Η AUDI πήρε πάααρα πολλά άτομα προσωπικό από την BMW τα τελευταία χρόνια και ο λόγος ήταν απλός, τα κεντρικά των 2 εταιρειών είναι αρκετά κοντά και βόλευε! Τώρα η BMW παραδέχεται ότι κύριος ανταγωνιστής της είναι η AUDI και όχι η Mercedes ενώ για χρόνια αγνοούσε εντελώς την AUDI


αυτο με το προστιμο στην Ελβετια παιχτηκε και σε τηλεοπτικα καναλια πανελληνιας εμβελειας.

και στα 20$ να παει το βαρελι χριστουγεννα θα την πληρωνουμε στη Θεσσαλονικη 1,80:ranting2:

PATSIMINI
21-08-10, 13:14
αυτο με το προστιμο στην Ελβετια παιχτηκε και σε τηλεοπτικα καναλια πανελληνιας εμβελειας.

και στα 20$ να παει το βαρελι χριστουγεννα θα την πληρωνουμε στη Θεσσαλονικη 1,80:ranting2:

και στη κρητη 2 ευρω..........

oldcarskickass
21-08-10, 13:53
Εδώ ανέβηκαν οι τιμές στο αλεύρι.

Που αλεύρι έχουμε ήδη προμηθευτεί σε τιμές ΠΡΙΝ την κρίση της Ρωσσίας, και έτσι και αλλιώς ΔΕΝ παίρνουμε αλεύρι από Ρωσία.

Είναι μπροστά ο Έλληνας λέμε!!!!

Έχει τιμές καυσίμου λίγο πριν τελειώσουν ΟΛΑ τα αποθέματα.

alexk
21-08-10, 15:50
- Στην Ελβετία πληρώνεις κλήση για υψηλή ταχύτητα ανάλογα με το εισόδημα σου. Τύπος με Φερράρι πλήρωσε εκατοντάδες Ευρώ πρόσφατα. Πριν ανεβάσω την είδηση το τσέκαρα και δείτε τι βρήκα https://www.news.com.au/weird-true-freaky/swiss-millionaire-conman-slapped-with-315000-speeding-ticket/story-e6frflri-1225817189755
Πριν 15 χρόνια που σπούδαζα εγώ πάντως δεν ήταν έτσι


Να κάνω ένα σχόλιο για αυτό.
Οι απλές κλήσεις είναι απλές και ίδιο ποσό για όλο τον κόσμο.
Οι κλήσεις ΓΚΟΛ (+20χλμ. πάνω από το όριο) πάνε δικαστήριο και ο δικαστής κόβει ταρίφα.
Άν είναι κάτοικος ελβετίας πας και φυλακή για 2-3-12 μήνες (πάς το πρωί στη δουλειά και το βράδυ φυλακή και φυσικά πληρώνεις για κάθε μέρα που μένεις μέσα). Αυτό για να μην καταστραφείς τελειώς, να μπορείς να καλύπτεις τις υποχρεώσεις σου.
Σε τέτοιες περιπτώσεις φυσικά, το εισόδημα παίζει ρόλο και ανάλογα πάει και η κλήση.
Πολλές φορές είναι λιγότερο επίπονο να πουλάς π.χ. ναρκωτικά παρά να οδηγείς γρήγορα.
Έχει πλάκα όταν τουρίστες που δεν ξέρουν τι παίζει, τους σταματά η αστυνομία και πρέπει να πληρώσουν τρελά ποσά επιτόπου.
Ένα παράδειγμα "έξυπνού" τουρίστα που δεν κατάλαβε ότι πήγαινε με 290 https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-10960230


Το αποτέλεσμα όλων των παραπάνω είναι ότι μέσα σε μια τριετία δεν βλέπεις κανένα ατύχημα, παρά 2 φορές χτύπημα προφυλακτήρων στην πόλη.
Ξεχνάς τον παράγοντα, θα σκοτωθώ με το αμάξι, θα σκοτωθώ με το μηχανάκι.

Nino
21-08-10, 16:11
Το να πληρωνει καποιος το προστιμο αναλογα με το εισοδημα ειναι κατι που εχει προταθει και στην Ελαδα εδω και πολλα χρονια.
Την προταση νομιζω ειχε κανει ο Αρης Σταθακης,η οποια βεβαια δεν βρηκε ποτε "ανταποκριση".
Η λογικη ειναι απλη και απολυτα σωστη... το προστιμο σε μια παραβαση λειτουργει καθαρα ως αποτρεπτικο της ιδιας της παραβασης,δεν ειναι ομως η αξια του χρηματος ιδια σε ολους, ουτε φυσικα ετσι εχει τον ιδιο αποτρεπτικο χαρακτηρα.
Για παραδειγμα τα 350 ευρω κληση για ταχυτητα σε μενα θα "πονεσουν",και ειναι παραπανω απο το μισο επιδομα ανεργιας που παιρνει η γυναικα μου... σε εναν αλλο ομως δεν ειναι απολυτως τιποτα, ουτε ενα κουτι καλα πουρα...
Νομιζω οτι η λογικη με τον παρα μου.. και Πλερωνω... θα πρεπει τουλαχιστο στο KOK να "καταργηθει".
Ποια θα ειναι τα εισοδηματικα κριτηρια και πως αυτα θα καθοριστουν... τωρα Ελλαδα ειμαστε σιγα μη βγει ποτε ακρη.
Σκεψου να βεβαιωσει καποιος κληση σε πορσικο και η φορολογικη δηλωση να ειναι για επιδομα κοινωνικης αλληλεγγυης:hystericalbs1:

Monsta
21-08-10, 16:18
(πάς το πρωί στη δουλειά και το βράδυ φυλακή και φυσικά πληρώνεις για κάθε μέρα που μένεις μέσα).



:hystericalbs1: :hystericalbs1:

Δηλαδή εκεί πέρα δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης φανοποιείων έτσι Αλέξη; Φαντάζομαι ότι είναι να κάνεις το κάνεις σε κάθετη μονάδα και τέλος;

edit: Σεντονια & μαξιλάρι τα φέρνεις απ το σπίτι;;

Kostas_1
21-08-10, 19:07
Το να πληρωνει καποιος το προστιμο αναλογα με το εισοδημα ειναι κατι που εχει προταθει και στην Ελαδα εδω και πολλα χρονια.
Την προταση νομιζω ειχε κανει ο Αρης Σταθακης,η οποια βεβαια δεν βρηκε ποτε "ανταποκριση".
Η λογικη ειναι απλη και απολυτα σωστη... το προστιμο σε μια παραβαση λειτουργει καθαρα ως αποτρεπτικο της ιδιας της παραβασης,δεν ειναι ομως η αξια του χρηματος ιδια σε ολους, ουτε φυσικα ετσι εχει τον ιδιο αποτρεπτικο χαρακτηρα.
Για παραδειγμα τα 350 ευρω κληση για ταχυτητα σε μενα θα "πονεσουν",και ειναι παραπανω απο το μισο επιδομα ανεργιας που παιρνει η γυναικα μου... σε εναν αλλο ομως δεν ειναι απολυτως τιποτα, ουτε ενα κουτι καλα πουρα...
Νομιζω οτι η λογικη με τον παρα μου.. και Πλερωνω... θα πρεπει τουλαχιστο στο KOK να "καταργηθει".
:hystericalbs1:Ποια θα ειναι τα εισοδηματικα κριτηρια και πως αυτα θα καθοριστουν... τωρα Ελλαδα ειμαστε σιγα μη βγει ποτε ακρη.
Σκεψου να βεβαιωσει καποιος κληση σε πορσικο και η φορολογικη δηλωση να ειναι για επιδομα κοινωνικης αλληλεγγυης

Γιαννη δεν νομιζω οτι ειναι σωστο αυτο. Η πραξη που επιφερει ποινη δεν πρεπει να εχει σχεση με το εισοδημα. Η πραξη τιμωρειται οχι γενικα η ζωη σου.

Ενας λογος παραπανω αυτος που ανεφερες και συ (bold).

Kostas_1
21-08-10, 19:07
Το να πληρωνει καποιος το προστιμο αναλογα με το εισοδημα ειναι κατι που εχει προταθει και στην Ελαδα εδω και πολλα χρονια.
Την προταση νομιζω ειχε κανει ο Αρης Σταθακης,η οποια βεβαια δεν βρηκε ποτε "ανταποκριση".
Η λογικη ειναι απλη και απολυτα σωστη... το προστιμο σε μια παραβαση λειτουργει καθαρα ως αποτρεπτικο της ιδιας της παραβασης,δεν ειναι ομως η αξια του χρηματος ιδια σε ολους, ουτε φυσικα ετσι εχει τον ιδιο αποτρεπτικο χαρακτηρα.
Για παραδειγμα τα 350 ευρω κληση για ταχυτητα σε μενα θα "πονεσουν",και ειναι παραπανω απο το μισο επιδομα ανεργιας που παιρνει η γυναικα μου... σε εναν αλλο ομως δεν ειναι απολυτως τιποτα, ουτε ενα κουτι καλα πουρα...
Νομιζω οτι η λογικη με τον παρα μου.. και Πλερωνω... θα πρεπει τουλαχιστο στο KOK να "καταργηθει".
Ποια θα ειναι τα εισοδηματικα κριτηρια και πως αυτα θα καθοριστουν... τωρα Ελλαδα ειμαστε σιγα μη βγει ποτε ακρη.
Σκεψου να βεβαιωσει καποιος κληση σε πορσικο και η φορολογικη δηλωση να ειναι για επιδομα κοινωνικης αλληλεγγυης:hystericalbs1:

Γιαννη δεν νομιζω ειναι σωστο αυτο. Η πραξη που επιφερει ποινη δεν πρεπει να εχει σχεση με το εισοδημα. Η πραξη τιμωρειται οχι γενικα η ζωη σου.

Ενας λογος παραπανω αυτος που ανεφερες και συ (bold).

Samaro
21-08-10, 19:17
,
.................................................. .................
Σκεψου να βεβαιωσει καποιος κληση σε πορσικο και η φορολογικη δηλωση να ειναι για επιδομα κοινωνικης αλληλεγγυης:hystericalbs1:
Αυτό το τελευταίο, δεν θέλει και πολύ φαντασία στην Ελλάδα !!!:th_Laie_67-1:

alexk
29-08-10, 12:13
:hystericalbs1: :hystericalbs1:

Δηλαδή εκεί πέρα δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης φανοποιείων έτσι Αλέξη; Φαντάζομαι ότι είναι να κάνεις το κάνεις σε κάθετη μονάδα και τέλος;

edit: Σεντονια & μαξιλάρι τα φέρνεις απ το σπίτι;;

Υπάρχει λόγος ύπαρξης Κώστα, απλά τα "ατυχήματα" είναι μικρο-ατυχήματα (π.χ. έβαλες μέσα ένα φτερό, έξυσες προφυλακτήρα κτλ).
Το τι πληρώνεις βέβαια για να φτιάξεις ένα μικρο-ατύχημα είναι άλλο κεφάλαιο.
Έξυσα μια φορά τον πίσω προφυλακτήρα στην Κονστάντζ και diffuser, βάψιμο προφυλακτήρα και τοποθέτηση 2500 ευρώ (το diffuser κόστιζε 1000 ευρώ, οπότε τα 1500 ήταν εργασία βαφής και τοποθέτησης).

Άν κάποιο αυτοκίνητο χτυπήσει πολύ, απλά το πετάς (δεν συμφέρει επισκευή).

Monsta
29-08-10, 12:25
οπότε τα 1500 ήταν εργασία βαφής και τοποθέτησης



Μου θυμίζει λίγο τιμές Νορβηγίας που είχα πάει πριν 1 1/2 χρόνο......τοπική βαφή σε ένα Saab 9-3 πίσω φτερό....650 ευρώ. :shok::shok:

Αλλά και τα 1.500 είναι εξωφρενικό !!!!

alexk
29-08-10, 12:30
Μου θυμίζει λίγο τιμές Νορβηγίας που είχα πάει πριν 1 1/2 χρόνο......τοπική βαφή σε ένα Saab 9-3 πίσω φτερό....650 ευρώ. :shok::shok:

Αλλά και τα 1.500 είναι εξωφρενικό !!!!

Όταν ο βασικός μισθός στην Ελβετία είναι 2800 ευρώ, ότι έχει να κάνει με παροχή υπηρεσιών είναι ακριβό, γιατί ο επαγγελματίας πρέπει να πληρώσει υπαλλήλους.

Monsta
29-08-10, 12:35
Όταν ο βασικός μισθός στην Ελβετία είναι 2800 ευρώ, ότι έχει να κάνει με παροχή υπηρεσιών είναι ακριβό, γιατί ο επαγγελματίας πρέπει να πληρώσει υπαλλήλους.

Ε βέβαια. Φαντάζομαι και τα ενοίκια είναι εξίσου ακριβά.

gnx
29-08-10, 12:55
Kώστα άκου τιμή για διαμόρφωση κήπου 30 τετραγωνικά μέτρα στο San Fran που μου είπαν εχτές το βράδυ: $26000!!!

Monsta
29-08-10, 13:37
Kώστα άκου τιμή για διαμόρφωση κήπου 30 τετραγωνικά μέτρα στο San Fran που μου είπαν εχτές το βράδυ: $26000!!!

Εεεεε ξυπνήσανε και οι Mexicanos εκεί πέρα...

Z4 DCT
29-08-10, 14:34
Kώστα άκου τιμή για διαμόρφωση κήπου 30 τετραγωνικά μέτρα στο San Fran που μου είπαν εχτές το βράδυ: $26000!!!

:shok::shok::shok: