PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλήση χωρίς αποδείξεις (Πεταει ο γαιδαρος? Πεταει...)



fanisk
19-08-10, 11:54
Χθες βραδυ 3-4 φαναρια πριν το Paralia Live, περιπολικο στη μεσαια λωριδα. Ξεκιναμε μαζι, παω παω παω παω και χαζευω το καθρεφτη που βλεπω το περιπολικο εκει που σερνοταν, να ερχεται με φορα... στο φαναρι ακριβως πριν το paralia (λιγο πιο πισω βγαινεις για Αλιμου) αναβει πορτοκαλι, σταματω, ερχεται με φορα το περιπολικο, περναει και το κοκκινο για να φρεναρει (μαλλον ειχε παρει φορα απο τη χαρα οτι θα το περασω και εγω), σταματα 1 αμαξι μπροστα και υστερα κανει οπισθεν.

- Εεεεεεεεεεεεεεεσυ δεξια μολις αναψει πρασινο.
- Τι εγινε?
- Θα σου πω οταν κανεις δεξια.

Βγαινω δεξια εξω απο το paralia, εγω, ενας φιλος, οι φουσκωτοι και το περιπολικο.

Ερχεται ο Καλαχαν..
- 155 το λιγοτερο
- Τοσα εδειξε το ρανταρ σας?
- 155 νεαρε, τρομαξα να σε φτασω (!!)
- Με το οκταβια?
- Δεν θελω πνευμα..ειδες οτι περασα και το κοκκινο εξαιτιας σου
- Ποιος ετρεχε λοιπον? (μου βγηκε εντελως αυθορμητα χαχα)

Αφου ψαχνει τα χαρτια, λεει 145. Εκει στο ΑΤ Ελληνικου εκτος των ρανταρ που θελουν καλιμπραρισμα, μαλλον θελει και ο Καλαχαν στο μυαλο.

- 155 ισως να μην ηταν, αλλα σιγουρα 145
- 145 ή 155?
- Και οχι μονο αυτο!! Δεν σταματησες και στο σημα μου (!!)
- Παιξατε φωτα, αναψατε φαρο, κορναρατε, και γενικα κανατε κατι που αγνοησα?
- Ναι μιλησα στη μεγαφωνικη.. (πεταγεται ο 2ος αστυνομος και λεει μα δεν...ασε ρε αφου εκανα σημα - τον κοβει ο πρωτος)
- Οκ, ρανταρ δεν εχετε, στο σημα δεν σταματησα, κατι αλλο?
- Αμφισβητεις το οργανο νεαρε? (αιντε παιξε το οργανο σου μακακα)

Μπουρουμπουρουμπουρου, αφου οταν μιλας με ηλιθιο, ακρη δεν βρισκεις, πηρα τη κληση και εφυγα. Θα ξεχασω πως ειναι το τιμονι γαμωτο.
Πηγα μεχρι το Δ. Φαληρου και στο γυρισμο γραφαν αλλον ατυχο στο αλλο ρευμα, μαλλον παλι με το ματι.

Στεκει κληση ταχυτητας χωρις ρανταρ? Ακομα και στη κληση, δεν εγραψε με ποσα χλμ παραπανω πηγαινα, απλα "ανω των 30χλμ".

Στο διαολο να παει, να παθει εμπλοκη το οπλο του και να του καει το βιντεο ευχομαι.

Οκ αυτα, τα ειπα και ξαλαφρωσα.

Panos 316T
19-08-10, 12:04
Δυστηχώς ρε Φανούριε έπεσες σε "στραβοξυλική εξουσία" ...

πόσο πήγε το "μαλί" με τον γίδαρχο;

ΜΙΧΑΛΗΣ
19-08-10, 12:12
απ'οτι γνωριζω ειιναι υποχρεωμενος να σου δειξει ρανταρ!δεν νομιζω οτι στεκει τετοια κληση!!!:thumbsdown:

fanisk
19-08-10, 12:13
Δυστηχώς ρε Φανούριε έπεσες σε "στραβοξυλική εξουσία" ...

πόσο πήγε το "μαλί" με τον γίδαρχο;

700¤, 2 μηνες διπλωμα https://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/whatever.gifhttps://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/whatever.gif

Kostas_1
19-08-10, 12:15
Το παραδέχτηκες-αποδεχτηκες? Υπεγραψες στη κληση?

Panos 316T
19-08-10, 12:16
μήπως θα πρέπει να πας στο ΑΤ να βρείς τον δήκα να του "πεις";


ααα και να απαντήσω και στο ερώτημα :

ΝΑΙ ΠΕΤΑΕΙ Ο ΓΑΙΔΑΡΟΣ αλλά μόνο εντός ελληνικών συνόρων!

fanisk
19-08-10, 12:25
Το παραδέχτηκες-αποδεχτηκες? Υπεγραψες στη κληση?

Ναι γιατι ειπε αν δεν υπογραψεις απλα θα γραψω δεν υπεγραψες και θα ερθει στην εφορια (μεχρι και το αφμ μου εγραψε ο καλαχαν - ειναι πανω στο διπλωμα)

Γινεται τιποτα τωρα ή θα κοιταω το αμαξι να βγαζει αραχνες?

Δεν εχω και τιποτα να αποδειξω οτι δεν ειχαν ρανταρ, ποιον θα πιστεψει ο διοικητης? Εμενα, το φιλο ή τους φουσκωτους του παραλια?

Z4///M
19-08-10, 12:31
τι να πεις...ειδανε νεαρο με Ζ καλοκαιριατικα και φρικαρανε.

A8hnaios
19-08-10, 12:33
Δεν εχω και τιποτα να αποδειξω οτι δεν ειχαν ρανταρ, ποιον θα πιστεψει ο διοικητης? Εμενα, το φιλο ή τους φουσκωτους του παραλια?

τι δεν εχεις.? αυτος δεν εχει κατι που να αποδεικνυει οτι ετρεχες τοσο..
νομιζω οτι τα ρανταρακια σου βγαζουν 1 χαρτακι σαν αποδειξουλα με την ωρα ημερομηνια και την ταχυτητα...

Για ψαξτο///

DIMITr|S
19-08-10, 12:36
700¤, 2 μηνες διπλωμα https://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/whatever.gifhttps://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/whatever.gif

ρε φιλε μην το αφησεις ετσι.....αλλα θα μου πεις και τι να κανεις.....δεν εισαι και επαρχια για να μαθεις ποιος ειναι και να τον τρεξεις.....

BILL007
19-08-10, 12:41
Δυστηχώς φίλε μου Φάνη την πάτησες που υπέγραψες...
Έπρεπε πολύ ήσυχα και απολύτως ευγενικά -χωρίς ίχνος ειρωνίας ή παραπανίσιες λέξεις- να του ζητήσεις να σου δείξει την μέτρηση (ένα χαρτάκι που βγάζει το μηχάνημα ταχύτητας).
Σε περίπτωση που δεν στο έδειχνε θα μπορούσες άνετα να πεις ότι δεν μπορείς να υπογράψεις.
Αν σε απειλούσε ή σου μιλούσε άσχημα ζητάς και τον αριθμό του και την επόμενη μέρα γίνονται τα εξής πράγματα
1)Πας στο διοικητή του και του αναφέρεις το περιστατικό απειλώντας ότι θα γίνει και επώνυμη αναφορά στο υπουργείο
2)Αμα σου γράψει την κλήση απλά χαραμίζεις μια μέρα απο τη ζωή σου και πας στο δικαστήριο,οπου θα κερδίσεις απο χέρι μιας και ούτε αποδείξεις έχουν,αλλά ούτε και το δημόσιο παρίσταται με δυνατά χαρτιά σε τέτοιες υποθέσεις->Αρα κερδίζεις

Αρα το συμπέρασμα είναι ότι στην έφερε ο *******...Και το χειρότερο ότι έχασες 350ευρώ και το δίπλωμα σου για 2 μήνες.

Τώρα πλέον αν μπορεί να γίνει κάτι δεν το γνωρίζω.Το 350άρι δεν το γλιτώνεις και το δίπλωμα αν το πάρεις πίσω θα γίνει με μέσο και ΑΝ...:(

DIMITr|S
19-08-10, 12:46
δεν ρωτας και εναν δικηγορο ετσι για πλακα?δεν μπορει ο καθενας να κανει οτι θελει....ελεος...

Kostas_1
19-08-10, 12:53
Το παραδέχτηκες-αποδεχτηκες? Υπεγραψες στη κληση?


Ναι γιατι ειπε αν δεν υπογραψεις απλα θα γραψω δεν υπεγραψες και θα ερθει στην εφορια (μεχρι και το αφμ μου εγραψε ο καλαχαν - ειναι πανω στο διπλωμα)

Γινεται τιποτα τωρα ή θα κοιταω το αμαξι να βγαζει αραχνες?

Δεν εχω και τιποτα να αποδειξω οτι δεν ειχαν ρανταρ, ποιον θα πιστεψει ο διοικητης? Εμενα, το φιλο ή τους φουσκωτους του παραλια?


Δυστηχώς φίλε μου Φάνη την πάτησες που υπέγραψες...
Έπρεπε πολύ ήσυχα και απολύτως ευγενικά -χωρίς ίχνος ειρωνίας ή παραπανίσιες λέξεις- να του ζητήσεις να σου δείξει την μέτρηση (ένα χαρτάκι που βγάζει το μηχάνημα ταχύτητας).
Σε περίπτωση που δεν στο έδειχνε θα μπορούσες άνετα να πεις ότι δεν μπορείς να υπογράψεις.
Αν σε απειλούσε ή σου μιλούσε άσχημα ζητάς και τον αριθμό του και την επόμενη μέρα γίνονται τα εξής πράγματα
1)Πας στο διοικητή του και του αναφέρεις το περιστατικό απειλώντας ότι θα γίνει και επώνυμη αναφορά στο υπουργείο
2)Αμα σου γράψει την κλήση απλά χαραμίζεις μια μέρα απο τη ζωή σου και πας στο δικαστήριο,οπου θα κερδίσεις απο χέρι μιας και ούτε αποδείξεις έχουν,αλλά ούτε και το δημόσιο παρίσταται με δυνατά χαρτιά->Αρα κερδίζεις

Αρα το συμπέρασμα είναι ότι στην έφερε ο *******...Και το χειρότερο ότι έχασες 350ευρώ και το δίπλωμα σου για 2 μήνες.

Τώρα πλέον αν μπορεί να γίνει κάτι δεν το γνωρίζω.Το 350άρι δεν το γλιτώνεις και το δίπλωμα αν το πάρεις πίσω θα γίνει με μέσο και ΑΝ...:(

Τωρα ειναι πολυ αργα....

Ακριβως οπως τα λεει ο Βασιλης ειναι....

Lambros46
19-08-10, 12:55
ενας κομπλεξικος *******...μακαρι να βγαλεις ακρη φανη!!

///M3L
19-08-10, 13:01
Χθες βραδυ 3-4 φαναρια πριν το Paralia Live, περιπολικο στη μεσαια λωριδα. Ξεκιναμε μαζι, παω παω παω παω και χαζευω το καθρεφτη που βλεπω το περιπολικο εκει που σερνοταν, να ερχεται με φορα... στο φαναρι ακριβως πριν το paralia (λιγο πιο πισω βγαινεις για Αλιμου) αναβει πορτοκαλι, σταματω, ερχεται με φορα το περιπολικο, περναει και το κοκκινο για να φρεναρει (μαλλον ειχε παρει φορα απο τη χαρα οτι θα το περασω και εγω), σταματα 1 αμαξι μπροστα και υστερα κανει οπισθεν.

- Εεεεεεεεεεεεεεεσυ δεξια μολις αναψει πρασινο.
- Τι εγινε?
- Θα σου πω οταν κανεις δεξια.

Βγαινω δεξια εξω απο το paralia, εγω, ενας φιλος, οι φουσκωτοι και το περιπολικο.

Ερχεται ο Καλαχαν..
- 155 το λιγοτερο
- Τοσα εδειξε το ρανταρ σας?
- 155 νεαρε, τρομαξα να σε φτασω (!!)
- Με το οκταβια?
- Δεν θελω πνευμα..ειδες οτι περασα και το κοκκινο εξαιτιας σου
- Ποιος ετρεχε λοιπον? (μου βγηκε εντελως αυθορμητα χαχα)

Αφου ψαχνει τα χαρτια, λεει 145. Εκει στο ΑΤ Ελληνικου εκτος των ρανταρ που θελουν καλιμπραρισμα, μαλλον θελει και ο Καλαχαν στο μυαλο.

- 155 ισως να μην ηταν, αλλα σιγουρα 145
- 145 ή 155?
- Και οχι μονο αυτο!! Δεν σταματησες και στο σημα μου (!!)
- Παιξατε φωτα, αναψατε φαρο, κορναρατε, και γενικα κανατε κατι που αγνοησα?
- Ναι μιλησα στη μεγαφωνικη.. (πεταγεται ο 2ος αστυνομος και λεει μα δεν...ασε ρε αφου εκανα σημα - τον κοβει ο πρωτος)
- Οκ, ρανταρ δεν εχετε, στο σημα δεν σταματησα, κατι αλλο?
- Αμφισβητεις το οργανο νεαρε? (αιντε παιξε το οργανο σου μακακα)

Μπουρουμπουρουμπουρου, αφου οταν μιλας με ηλιθιο, ακρη δεν βρισκεις, πηρα τη κληση και εφυγα. Θα ξεχασω πως ειναι το τιμονι γαμωτο.
Πηγα μεχρι το Δ. Φαληρου και στο γυρισμο γραφαν αλλον ατυχο στο αλλο ρευμα, μαλλον παλι με το ματι.

Στεκει κληση ταχυτητας χωρις ρανταρ? Ακομα και στη κληση, δεν εγραψε με ποσα χλμ παραπανω πηγαινα, απλα "ανω των 30χλμ".

Στο διαολο να παει, να παθει εμπλοκη το οπλο του και να του καει το βιντεο ευχομαι.

Οκ αυτα, τα ειπα και ξαλαφρωσα.

Φάνη σου είπα τι να κάνεις, δεν θα βγεις χαμένος.....


Βασίλη Αστυνομικός είναι κ όχι Μπατσος!!!

katsaraios
19-08-10, 13:06
ειναι πολλα τα λεφτα που λειπουν απο τα ταμεια ,πρεπει να κανουν μπαζες γερες για να τα μαζεψουν οποτε ειτε δικιο εχεις ειτε αδικο αμα πεσες σε εισπρακτορες καληνυχτα.
και μην αρχισετε τις φιλοσοφιες παλι για καλη και κακη αστυνομια,παντου σε ολα τα επαγγελματα εχουν θεση οι ξεροκεφαλοι.

DIMITr|S
19-08-10, 13:11
ειναι πολλα τα λεφτα που λειπουν απο τα ταμεια ,πρεπει να κανουν μπαζες γερες για να τα μαζεψουν οποτε ειτε δικιο εχεις ειτε αδικο αμα πεσες σε εισπρακτορες καληνυχτα.
και μην αρχισετε τις φιλοσοφιες παλι για καλη και κακη αστυνομια,παντου σε ολα τα επαγγελματα εχουν θεση οι ξεροκεφαλοι.

ετσι ακριβως ειναι.......

kplc16
19-08-10, 13:18
για να βγαζει το ρανταρ χαρτακι (στην Ελλαδα βρισκομαστε) το βρισκω λιγο απιθανο.

την ενδειξη στο ρανταρ στη δειχνει για να σε πεισει. Νομιζω ομως οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να στη δειξει.

Ειναι υποχρεωμενος να φοραει καπελο η κασκα και να σε χαιρετησει στρατιωτικα.

Πρεπει να σου μιλαει στο πληθυντικο ειτε εισαι παραβατης ειτε δεν εισαι.

Εγκληματιας ομως δεν εισαι αρα οφειλει να σου δειχνει μεγιστο σεβασμο κι οχι να σε ειρωνευεται.

την κλιση αν δε την αποδεχτεις θα τη παραλαβεις δικαστικως δηλ στη στελνει ο ντερτι χαρι στο σπιτι.Και το πιθανοτερο ειναι να επιβαρυνθεις και δικαστικα εξοδα!!

τωρα πληρωσε την για να παει στο μισο το προστιμο και τραβα να κλαψεις στο τμημα μπας και σωσεις το διπλωμα. Πες οτι βοηθας το μπαμπα σου η το θειο στη δουλεια.Μεταφερεις προιοντα σε πελατες κλπ. Φροντισε να βρεις υπαρκτο προσωπο που το βοηθας οδηγοντας

ασχετο και να ειναι υποχρεωμενος να σου δειξει ρανταρ, μπορει να εχει μετρηση απο αλλο αυτοκινητο και να ισχυριζεται οτι ειναι δικια σου.


Μου εχει τυχει να πηγαινω με 110 σε δρομο με οριο 80 και να μου δειχνει ρανταρ 90 κατι.και με 70 να πηγαινα θα μου τη καρφωνε τη κλιση για 90κατι

paganis
19-08-10, 13:19
ατυχια φανη....! επρεπε, εφοσον δεν υπηρξαν αποδειξεις...να ζητησεις τον αριθμο του αστυνομικου ή εστω να σημειωνες τις πινακιδες του περιπολικου..ετσι ωστε να βρισκαμε το πληρωμα του! τα υπολοιπα ηταν θεμα ...τηλεφωνου....και μιας επισκεψης..! εμενα πριν κατι μηνες..αφου ειχα σταματησει σε διασταυρωση...παραχωρησα προτεραιωτητα...ελενξα..και αφου περασα, με ακολουθησε περιπολικο ..και με σταματησε για παραβιαση στοπ...! αφου επεμενε να με γραψει...του ζητησα τον αριθμο του...εγραψα την πινακιδα του...και ειπα οτι παω κατευθειαν στο τμημα για παραπονα..και τις ''απαραιτητες διαδικασιες''!....η βεβαιωση της παραβασης...μετατραπηκε σε τυπικο ελενχο....

///M3L
19-08-10, 13:29
ατυχια φανη....! επρεπε, εφοσον δεν υπηρξαν αποδειξεις...να ζητησεις τον αριθμο του αστυνομικου ή εστω να σημειωνες τις πινακιδες του περιπολικου..ετσι ωστε να βρισκαμε το πληρωμα του! τα υπολοιπα ηταν θεμα ...τηλεφωνου....και μιας επισκεψης..! εμενα πριν κατι μηνες..αφου ειχα σταματησει σε διασταυρωση...παραχωρησα προτεραιωτητα...ελενξα..και αφου περασα, με ακολουθησε περιπολικο ..και με σταματησε για παραβιαση στοπ...! αφου επεμενε να με γραψει...του ζητησα τον αριθμο του...εγραψα την πινακιδα του...και ειπα οτι παω κατευθειαν στο τμημα για παραπονα..και τις ''απαραιτητες διαδικασιες''!....η βεβαιωση της παραβασης...μετατραπηκε σε τυπικο ελενχο....

Πιστεύω πως αυτός δεν είναι σωστός τρόπος απέναντι σε Αστυνομικό,
Εγώ προσωπικά θα το έπαιρνα σαν εκβιασμό η απειλή….
Δεν νομίζω ότι φοβήθηκε ο Αστυνομικός από αυτό που έκανες, Εξαρχής δεν ήθελε να σε γράψει κ γι αυτό δεν σε έγραψε, απλά ήθελε να σου την ¨πει¨….

850 CSI
19-08-10, 13:33
Χθες βραδυ 3-4 φαναρια πριν το Paralia Live, περιπολικο στη μεσαια λωριδα. Ξεκιναμε μαζι, παω παω παω παω και χαζευω το καθρεφτη που βλεπω το περιπολικο εκει που σερνοταν, να ερχεται με φορα... στο φαναρι ακριβως πριν το paralia (λιγο πιο πισω βγαινεις για Αλιμου) αναβει πορτοκαλι, σταματω, ερχεται με φορα το περιπολικο, περναει και το κοκκινο για να φρεναρει (μαλλον ειχε παρει φορα απο τη χαρα οτι θα το περασω και εγω), σταματα 1 αμαξι μπροστα και υστερα κανει οπισθεν.

- Εεεεεεεεεεεεεεεσυ δεξια μολις αναψει πρασινο.
- Τι εγινε?
- Θα σου πω οταν κανεις δεξια.

Βγαινω δεξια εξω απο το paralia, εγω, ενας φιλος, οι φουσκωτοι και το περιπολικο.

Ερχεται ο Καλαχαν..
- 155 το λιγοτερο
- Τοσα εδειξε το ρανταρ σας?
- 155 νεαρε, τρομαξα να σε φτασω (!!)
- Με το οκταβια?
- Δεν θελω πνευμα..ειδες οτι περασα και το κοκκινο εξαιτιας σου
- Ποιος ετρεχε λοιπον? (μου βγηκε εντελως αυθορμητα χαχα)

Αφου ψαχνει τα χαρτια, λεει 145. Εκει στο ΑΤ Ελληνικου εκτος των ρανταρ που θελουν καλιμπραρισμα, μαλλον θελει και ο Καλαχαν στο μυαλο.

- 155 ισως να μην ηταν, αλλα σιγουρα 145
- 145 ή 155?
- Και οχι μονο αυτο!! Δεν σταματησες και στο σημα μου (!!)
- Παιξατε φωτα, αναψατε φαρο, κορναρατε, και γενικα κανατε κατι που αγνοησα?
- Ναι μιλησα στη μεγαφωνικη.. (πεταγεται ο 2ος αστυνομος και λεει μα δεν...ασε ρε αφου εκανα σημα - τον κοβει ο πρωτος)
- Οκ, ρανταρ δεν εχετε, στο σημα δεν σταματησα, κατι αλλο?
- Αμφισβητεις το οργανο νεαρε? (αιντε παιξε το οργανο σου μακακα)

Μπουρουμπουρουμπουρου, αφου οταν μιλας με ηλιθιο, ακρη δεν βρισκεις, πηρα τη κληση και εφυγα. Θα ξεχασω πως ειναι το τιμονι γαμωτο.
Πηγα μεχρι το Δ. Φαληρου και στο γυρισμο γραφαν αλλον ατυχο στο αλλο ρευμα, μαλλον παλι με το ματι.

Στεκει κληση ταχυτητας χωρις ρανταρ? Ακομα και στη κληση, δεν εγραψε με ποσα χλμ παραπανω πηγαινα, απλα "ανω των 30χλμ".

Στο διαολο να παει, να παθει εμπλοκη το οπλο του και να του καει το βιντεο ευχομαι.

Οκ αυτα, τα ειπα και ξαλαφρωσα.
Αυτος δεν ηταν καλαχαν αλλα κακαχαν:hystericalbs1::hystericalbs1::hyste ricalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hysterical bs1::hystericalbs1:
Γραψτους ΚΙ'ΕΣΥ Κανονικα μωρε ξερεις τωρα.

paganis
19-08-10, 13:39
Πιστεύω πως αυτός δεν είναι σωστός τρόπος απέναντι σε Αστυνομικό,
Εγώ προσωπικά θα το έπαιρνα σαν εκβιασμό η απειλή….
Δεν νομίζω ότι φοβήθηκε ο Αστυνομικός από αυτό που έκανες, Εξαρχής δεν ήθελε να σε γράψει κ γι αυτό δεν σε έγραψε, απλά ήθελε να σου την ¨πει¨….

δεν εκβιασα κανεναν...προασπισα τον εαυτο μου...σε μια αυθαιρετη πραξη! ειχα σταματησει κανονικα στο στοπ...ειχα ελενξει ..ειχα παραχωρησει πρωτεραιοτητα σε μια κυρια...και ερχοταν απο 100-120 μετρα μακρυα..το περιπολικο...και με σταματησε μετα απο 150 μετρα...χωρις να καταλαβω το γιατι! κατεβαινω και μου λεει με υφακι...πως περασα με στοπ...και να του δωσω τα στοιχεια μου...με το μπλοκακι ανα χειρας! εχω κανει χαζομαρες στον δρομο..με εχουν γραψει και το εχω δεχθει ...οχι ομως επειδη εκεινος...ειχε νευρα...να πληρωνω εγω τα κερατιατικα...εκεινος ειχε ως οπλο του...το σημα του...εγω το δικαιο...! και ναι ηθελε να με γραψει....απλα φοβηθηκε τις συνεπειες μιας αυθαιρετης πραξης...! αν με εγραφε...θα το κυνηγουσα οσο με επαιρνε...

Nino
19-08-10, 13:45
αν και τις περισσοτερες φορες το να κανεις και λιγο το "παγωνι" ποτε κανεναν δεν εβλαψε, οταν η κατασταση ξεφευγει και ειναι εντονο το περι δικαιου αισθημα,καλο ειναι να ειμαστε ευγενικα επιμονοι.
Λιγο χιουμορακι καμια εξυπνη ατακα (βλεπε snoopy για δακτυλιο) και συνηθως αν δεν πεσεις σε κανα τελειως στρβοξυλο,την βγαζεις καθαρη με καμια κλησουλα ή και τιποτα.
Μαγκιες και αστοχες εξυπναδες μπορουν να αποφερουν αντιθετα αποτελεσματα και να βρεθει κανεις να περασει τη νυχτα σε μερη που πιστεψτε με δεν θα σας αρεσει καθολου!
Ειναι ομως και η γενικωτερη κατασταση λογω νεων μετρων και οικονομικης κρισης που να θυμαστε τα status symbol θα "στοχοποιηθουν" με διαφορους τροπους και μορφες.

///M3L
19-08-10, 13:50
Δεν λέω ότι είχες άδικο, και οι Αστυνομικοί άνθρωποι είναι και μπορεί να κάνουν λάθοι, ουδείς αλάνθαστος
Πολύ πιθανόν να έπεσες σε κανένα σερίφη που ήθελε να το ¨παίξει¨ ιστορία..
Αλλά κ πάλι δεν νομίζω να φοβήθηκε, κ αν σε έγραφε τα στοιχεία του θα τα είχες πάνω στη κλήση……

paganis
19-08-10, 14:06
Δεν λέω ότι είχες άδικο, και οι Αστυνομικοί άνθρωποι είναι και μπορεί να κάνουν λάθοι, ουδείς αλάνθαστος
Πολύ πιθανόν να έπεσες σε κανένα σερίφη που ήθελε να το ¨παίξει¨ ιστορία..
Αλλά κ πάλι δεν νομίζω να φοβήθηκε, κ αν σε έγραφε τα στοιχεία του θα τα είχες πάνω στη κλήση……

το ολο θεμα, ηταν να μην με εγραφε...για να μην εχουμε τρεχαματα και ''υποχρεωσεις''! οταν εχεις να κανεις με καποιον ...που καταλαβαινει τι του λες...θα πιασει το χιουμορ...ή εστω το στυλ '' παγωνι.''!..οταν ομως εχεις απεναντι σου...εναν ''γκασμα''...πρεπει να του τριξεις και λιγο τα δοντια...ειδικα αν ειναι πιτσιρικας...που το εχει δει εξουσια!!

deepBLUE
19-08-10, 14:24
Δεν λέω ότι είχες άδικο, και οι Αστυνομικοί άνθρωποι είναι και μπορεί να κάνουν λάθοι, ουδείς αλάνθαστος
Πολύ πιθανόν να έπεσες σε κανένα σερίφη που ήθελε να το ¨παίξει¨ ιστορία..
Αλλά κ πάλι δεν νομίζω να φοβήθηκε, κ αν σε έγραφε τα στοιχεία του θα τα είχες πάνω στη κλήση……
off topic Θυμασαι το Σεριφη της Κορινθου........τον θυματε κανεις ?

fanisk
19-08-10, 14:36
off topic Θυμασαι το Σεριφη της Κορινθου........τον θυματε κανεις ?

Και ο χθεσινος ιδιος ηταν Βαγγελη. Ο ενας μυριζε τις κοντρες απο σταση φωτογραφησης (αφου ελαβε σημα απο Αθηνα ο ρεητζερ), ο αλλος τα 155χλμ τα οποια ισως να ηταν 145..αλλα δεν μαμιεται...οσα και να ηταν, ετρεχες, σε γραφω!!

Αιντε να χαθειτε ζωα, λες και σας χρωσταμε τα λεφτα που βγαζουμε. Τα 350€ ευχαριστως τα ετρωγα σε βενζινη ή σουβλακια, και το 2 μηνες διπλωμα δεν το σχολιαζω καν. Θα ανεβαινω στη πλατη του στρουμφ να με πηγαινοφερνει 2μηνες.

Εμ με γραφει χωρις ρανταρ, εμ βαζει +30 απο το οριο. Βαλε +20 ρε (αφου το βαζεις που το βαζεις αυθαιρετα) να μετακινουμαι σαν ανθρωπος, το +30 ειναι κομπλεξισμος, ζηλεια, και οτι εισαι καλος εισπρακτορας (καρπαζιων και χρηματων).

Ουφ, τα λεω και ξαλαφρωνω :hystericalbs1:

Monsta
19-08-10, 14:44
Μαγκιες και αστοχες εξυπναδες μπορουν να ........

Φαν, από τη περιγραφή σου νομίζω ότι το παράκανες λίγο.

Όπως σου τα λέει ο Ιωάννης είναι, διπλωματία θέλει και σεβασμό να του δείξεις. Πιστεύω στο 99% των περιπτώσεων αυτό πιάνει και αν όντως δεν έχει κάτι ΄χειροπιαστό' θα σταματήσει στον τυπικό έλεγχο.

Τουλάχιστον τώρα ξέρεις τι να κάνεις next time...

Vasilis
19-08-10, 14:45
γνωμη μου...

πηγαινε στον διοικητη του...με ωραιο τροπο κ εξηγησε του...!


εχεις προθεσμια ολιγων ημερων...δωστου να καταλαβει οτι ακριβως μας περιεγραψες...
μου χει τυχει παρομοιο περιστατικο κ ο Διοικητης γνωριζε οτι το συγκεκριμενο ''οργανο'' εδειχνε ''υπερβαλλοντα ζηλο''

Φυσικα μου την εσβησε !

Monsta
19-08-10, 14:48
Ρε συ τελικά με πόσα πήγαινες δεν μας είπες γιατί αν όντως έτρεχες και ήξερες ότι ήταν από πίσω σου, έκανες χοντρή λαλακία. :D

Driver M
19-08-10, 14:48
Προσωπικά, δεν είχα ποτέ πρόβλημα από αστυνομικό όσον αφορά τροχαίες παραβάσεις και όσοι έλεγχοι μου έχουν γίνει, ήταν καθαρά τυπικοί και με ευγένεια. Αντίστοιχη ήταν και η στάση μου φυσικά.

Σε περιπτώσεις όμως που πέσει κάποιος σε ράμπο, χρειάζεται σίγουρα ευγένεια και ψυχραιμία, αλλά χιούμορ, ψευτοοικειότητες κλπ δεν έχουν θέση. Αν ο άλλος πάει να σε βγάλει τρελό, δεν θα το παίζεις και γελωτοποιός του από πάνω μήπως και αλλάξει γνώμη.
Η καλύτερη λύση λοιπόν είναι να εξασκήσεις τα νόμιμα μέσα, να μην υπογράψεις τίποτα αν νομίζεις ότι είσαι αθώος και να ζητήσεις τον αριθμό του αστυνομικού, ώστε να γίνουν οι απαραίτητες, ΝΟΜΙΜΕΣ ενέργειες από εκεί και πέρα (όπως σωστά έκανε ο paganis). Ούτε τσαμπουκάδες, ούτε δουλοπρέπεια χρειάζεται, άλλωστε τη δουλειά του υποτίθεται ότι κάνει ο αστυνομικός, ούτε φίλοι από το στρατό είμαστε, ούτε θα το πάμε στο φιλότιμο για κάτι που δε φταίμε.

Φυσικά, όλα αυτά ισχύουν γενικά για τους υπαλλήλους που δεν είναι σωστοί στη δουλειά τους, όχι μόνο για τους αστυνομικούς. Πρέπει να είμαστε τυπικοί αλλά και αυστηροί με τέτοιες περιπτώσεις, ώστε η κατάχρηση εξουσίας, oι κωλυσιεργίες κλπ να μειωθούν και ο καθένας να κάνει σωστά το καθήκον του.

fanisk
19-08-10, 14:49
Φαν, από τη περιγραφή σου νομίζω ότι το παράκανες λίγο.

Όπως σου τα λέει ο Ιωάννης είναι, διπλωματία θέλει και σεβασμό να του δείξεις. Πιστεύω στο 99% των περιπτώσεων αυτό πιάνει και αν όντως δεν έχει κάτι ΄χειροπιαστό' θα σταματήσει στον τυπικό έλεγχο.

Τουλάχιστον τώρα ξέρεις τι να κάνεις next time...

Κωστα και αλλοι με εχουν σταματησει και ημουν ευγενικος γιατι..αμοιβαια τα αισθηματα.
Ο χθεσινος ουτε ετσι καταλαβαινε, ουτε αλλιως. Αφου θα τη φαω που θα τη φαω, ας τα πω να ησυχασω.

Εμπλοκη και καμμενο βιντεο του ευχομαι.

BILL007
19-08-10, 15:14
Φάνη κάνε τώρα ότι θα σου πει ο Θανάσης που είναι μέσα στα πράγματα;)

A...Kάνε και το σταυρό σου να πάρεις πίσω σύντομα το δίπλωμα...;)

deepBLUE
19-08-10, 15:20
Το σιγουρο ειναι πως θα χασει 2 πολυ δυνατες συναντησεις του φορουμ !!!!
:whistle::rally:

Nino
19-08-10, 15:22
Φανη στοκοι ανθρωποι υπαρχουν παντου και παντα θα υπαρχουν... "δωσε σε ενα σκουληκι εξουσια και αμεσως θα μεταμορφωθει σε υαινα (ταδε εφη δεν θυμαμαι ισως Βιλχεμ Ραιχ)
Στο θεμα μας τωρα..
Δυστυχως το αυτοκινητο σου καθως και το νεαρο της ηλικιας σου θα γινεται πολλες φορες "κραχτης" και τυχερων αλλα και ατυχων στιγμων οπως αυτη που αναφερεις.
Αν εκεινο το βραδυ ησουν με φιατακι το πιθανοτερο ειναι να μην σου διναν καν σημασια...
Το δικαιωμα σου να αμφισβητησεις την παραβαση ειναι αναφαιρετο και αν το εξασκησεις με τον αναλογο σεβασμο και ευγενεια τοτε,δυο πραγματα θα συμβουν ή θα τη γλυτωσεις με καποιο "συμβιβασμο" (κανεις δεν εχει ορεξη να τρεχει σε δικαστηρια) ή τα δικαστηρια θα δωσουν τη "λυση".
Πολλοι δικαιωθηκαν αλλα και πολλοι τιμωρηθηκαν αυστηροτερα... εκτιμας την κατασταση και πραττεις κατα συνειδηση.
Στη θεση σου τωρα θα πηγαινα με τον πατερα μου στο τμημα να κουβεντιασω το γεγονος με τον Διοικητη.
Μηπως και γλυτωσεις το διπλωμα γιατι το προστιμο ξεχασε το θα πληρωθει...

υγ.
Χωρις να ειμαι σιγουρος και ας απαντησουν οι αρμοδιοι,με αυτην τη ταχυτητα(μεσα σε πολη) που αυτοι "βεβαιωνουν" (ο λογος σου απεναντι στο λογο δυο Αστυνομικων) ειναι πλημελληματικη πραξη και μπορει να κινησει μεχρι και διαδικασια αυτοφωρου.
Αν ισχυει αυτο να θεωρεις και τυχερο τον εαυτο σου.

Samaro
19-08-10, 16:41
Το σιγουρο ειναι πως θα χασει 2 πολυ δυνατες συναντησεις του φορουμ !!!!
:whistle::rally:
Κάποιος φίλος θα τον φέρει!!! Του... κερ@τ& !!!

Samaro
19-08-10, 16:54
700¤, 2 μηνες διπλωμα https://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/whatever.gifhttps://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/whatever.gif
Φάνη, κάτι δεν μου πάει καλά. Αν η κλήση γράφει αιτία: ταχύτητα άνω των 30 χλμ. μου φαίνεται υπερβολικό το πρόστιμο. Είσαι σίγουρος ;;;

Lambros46
19-08-10, 17:18
μαλλον εννοει οτι τον εγραψε για 30χλμ. πανω απο το επιτρεπομενο οριο..

z3outofmind
19-08-10, 17:29
off topic Θυμασαι το Σεριφη της Κορινθου........τον θυματε κανεις ?

ακομα τα κλαιω τα 350 με το μπουγελοφατσα....

fanisk
19-08-10, 18:19
Φάνη, κάτι δεν μου πάει καλά. Αν η κλήση γράφει αιτία: ταχύτητα άνω των 30 χλμ. μου φαίνεται υπερβολικό το πρόστιμο. Είσαι σίγουρος ;;;

Αντωνη την εχω μπροστα μου.
"Οδηγει με υπερβολικη ταχυτητα καθ'υπερβαση του κανονικου οριου ανω των 30ΧΛΜ".

Αν θυμαμαι καλα, οταν σε γραφουν για ταχυτητα, λεει ποσα χλμ πανω απο το οριο..αυτος εβαλε γενικα "ανω των 30χλμ" γιατι υπηρχε διαφωνια μεταξυ νυχιων δεικτη-μεσου (145-155). :hystericalbs1:

Monsta ειπα ηδη, περασα τσουλητος απο το πρασινο που μολις ειχε αναψει και περιμενε το περιπολικο (μεσαια), και συνεχισα τσουλητος στην αριστερη μεχρι που εφτασα τα 100κατι. Το περιπολικο σερνοταν οσο κοιταζα το καθρεφτη, ξαφνικα κανει ενα μπραφ και ερχεται, μας πιανει πορτοκαλι και αυτος φρεναρε στο κοκκινο και οπισθεν για να γυρισει πισω να πει κανε δεξια.

Γιαννη εχεις δικιο.
Αμα ηθελε λεφτα το ταμειο, μπορουσε να με γραψει για ενα σωρο αλλες μικροπαραβασεις, την επομενη φορα θα βγω με γκριζο μαλλι και καμια μασκα ala Tom Cruise επικινδυνες αποστολες (αυτες που γινονται ενα με το προσωπο) να δειχνω 30-40-50 φευγα να μη με σταματα ο καθε λιγουρης. :th_Laie_67-1:

Samaro
19-08-10, 18:50
Αντωνη την εχω μπροστα μου.
"Οδηγει με υπερβολικη ταχυτητα καθ'υπερβαση του κανονικου οριου ανω των 30ΧΛΜ".

Αν θυμαμαι καλα, οταν σε γραφουν για ταχυτητα, λεει ποσα χλμ πανω απο το οριο..αυτος εβαλε γενικα "ανω των 30χλμ" γιατι υπηρχε διαφωνια μεταξυ νυχιων δεικτη-μεσου (145-155). :hystericalbs1:


Στην περίπτωσή μου,εγραφε την ταχυτητα. Δηλ.185 χιλ!!!

fanisk
19-08-10, 18:57
Στην περίπτωσή μου,εγραφε την ταχυτητα. Δηλ.185 χιλ!!!

Με ρανταρ ομως ε? Οχι με νυχι..

pilot
19-08-10, 19:47
πωωω ρε μ@λακια που δέρνει μερικούς....φίλε Φάνη κακώς υπόγραψες την κλίση, είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου μιλάμε. κανονικά ΠΡΕΠΕΙ να σου δείξουν είτε το ίδιο το ραντάρ η αν βγάζει χαρτί. Εσύ δικαιούσαι να ζητήσεις τα έγραφα του ραντάρ και αν πέρασε calibration και πότε(δεν είναι ''ληγμένο'' δηλ) αν δεν τα έχουν τότε παίρνουν τα τρία σου!
Αυτό που γράψανε στην κλίση είναι τελείως γενικό, γιατί δηλ. να χρεωθείς 350 ευρώ??? εσύ μπορείς κάλλιστα να ισχυρισθείς πως ναι πήγαινες πάνω από 30χλμ/ώρα, πήγαινες δηλ. με 35!!! εφόσον όπως λες ΔΕΝ έχουν κάποια απόδειξη για το πόσο έτρεχες συμβουλέψου κάνα δικηγόρο και μην πληρώνεις τσάμπα νταηλίκια και παπάτζες!:ranting2:

Z4 DCT
19-08-10, 23:05
Φανη ετσι ειναι αγορι μου.
πριν πολλα χρονια ενας τσοπανοβλαχοκαμποης απο το χωριο μου με εγραψε με την μηχανη για ηχορυπανση, δεν υπογραψα την κληση, πηγα στον προισταμενο του και του ειπα πως με μετρησε δια της ακοης????, θα παμε στα δικαστηρια......εληξε εκει το ζητημα.......

fanisk
25-08-10, 14:37
Το διπλωμα το πηρα πισω, και δεν πληρωσα το προστιμο thumb

Panos 316T
25-08-10, 14:41
Το διπλωμα το πηρα πισω, και δεν πληρωσα το προστιμο thumb

με το "σπαθί" σου;:original::warriorsmiley:

paganis
25-08-10, 14:43
μπραβο φανακο....αντε γιατι πλησιαζει συναντηση! αν και θα χαιρομουυν να σε εχω συνοδηγο...θα προτιμουσα να σε βλεπω να οδηγεις την κουκλα σου...

paganis
25-08-10, 14:44
με το "σπαθί" σου;:original::warriorsmiley:

ναι ....θα ''ξεσπαθωσε'' κανονικα....χαχααααα:ranting2:

fanisk
25-08-10, 14:59
με το "σπαθί" σου;:original::warriorsmiley:

Εντελως.
Πηγα τη Δευτερα στο ΑΤ. Βρισκω εναν νεαρο.. ο διοικητης? Εγω ! (σκατα λεω..) Ελα μεσα μου λεει. Καθομαστε στο γραφειο, εξηγω τι εγινε, μπλαμπλαμπλα... θες το διπλωμα ή και το προστιμο? Λεω αν γινονταν και τα 2 αλλιως μονο το διπλωμα αρκει. Μου λεει ελα την Τεταρτη να παρεις το διπλωμα και να σβησουμε τη κληση. Μεχρι να ξημερωσει σημερα, νομιζα οτι μου κανει πλακα ο τυπος γιατι παραηταν νεαρος για διοικητης.

Πηγα σημερα, μου λεει περιμενε ερχομαι. Φτιαξαμε τα χαρτια και υστερα πιασαμε κουβεντα, για ποιο λογο τρεχω εγω, με τι ασχολουμαι, αν εχω καημο με τα αμαξια, και για ποιο λογο μπηκε στο σωμα αυτος, αν εχει ακομα ορεξη, κλπ κλπ κλπ.

Μενω στη φραση του οτι "οι 60αρηδες βγηκαν στη συνταξη και εχουμε αναλαβει εμεις πια, με ορεξη και κατανοηση για καθε περιπτωση". Παλι καλα, γιατι ο κωλομπασκινας που με εγραψε ετσι αυθαιρετα φαινοταν καμια 45αρια, και ακομα τον εισπρακτορα κανει.

Βγαινοντας, με σταματαει το παιδι στη πυλη, ολα ενταξει? Ναι ετσι και ετσι εγινε.. ποιος σε εγραψε ρε συ? Δες το μητρωο γιατι δεν λεει επωνυμο.. εεεε ενταξει επεσες στον Ranger και εσυ μου λεει... τυχαιο?? Δεν νομιζω.

Με το σπαθι μου λοιπον, πανω που ψαχνα να βρω καλο βυσμα..:banana::v:

z3 2.2
25-08-10, 15:21
Μπραβο Φανη.Τελος καλο.
Ακομα μεγαλυτερο μπραβο στα παιδια στο τμημα.
Να πω για μενα κατι ομως.
Οσα χρονια οδηγω,παντα σεβομενος τους γυρω μου αλλα και τον κοκ, εχω πεσει πολλες φορες στα χερια αστυνομικων.
Μια φορα δε η οποια κατελειξε σε σφαλιαρες και κρατητηριο δεν θα ηθελω να την αναφερω γιατι θα ντροπιασω το Σωμα για εναν βλακα και δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου.
Σε ολες τις υπολοιπες φορες εφταιγα και με αντιμετωπισαν στο 90% με σεβασμο και απολυτο επαγγελματισμο και σε πολλες περιπτωσεις μου την χαρισαν τελειως η και "μερικως" πραγμα το οποιο σε καμια αλλη χωρα της ευρωπης δεν γινεται...
Τα νεα παιδια που υπηρετουν ειναι στην πλειοψηφια τους σπαθια και γενικοτερα "μεσα" στα πραγματα.
Ας μην χαλαμε την εικονα για ενα ματσο βλακες.

Stamatis
25-08-10, 16:57
Η ΕΛ.ΑΣ εχει αλλαξει.
Προς το καλο.
Και μπραβο οχι στην ΕΛ.ΑΣ αλλα στα παιδια που υπηρετουν καθως ΜΟΝΟ σε αυτους οφειλεται η αλλαγη εκει περα.

BILL007
25-08-10, 17:00
Ας μην χαλαμε την εικονα για ενα ματσο βλακες.


thumbthumbthumbthumbthumb

DIMITr|S
25-08-10, 17:11
Η ΕΛ.ΑΣ εχει αλλαξει.
Προς το καλο.
Και μπραβο οχι στην ΕΛ.ΑΣ αλλα στα παιδια που υπηρετουν καθως ΜΟΝΟ σε αυτους οφειλεται η αλλαγη εκει περα.

αυτο το πιστευω και γω....και εχω μια εξηγηση......
ο νεαρος αυτος που λες μπηκε με πανελληνιες στη σχολη αξιωματιων με πανω απο 18000 μορια κατι που σημαινει οτι γουσταρε και προσπαθησε σκληρα.......
ολοι οι αλλοι οι παλιοτεροι αλλα και αυτοι οι ραμπο στους δρομους ειχαν μπει σχεδον ετσι με 13000 μορια και απλα μπηκαν για εναν μισθο και τιποτα αλλο....
εγω εκει το αποδιδω......αλλα να μπαινεις στη δουλεια απειδη το γουσταρεις και αλλο για να εχεις ενα σιγουρο μεροκαματο.....

Z4 DCT
25-08-10, 17:15
αυτο το πιστευω και γω....και εχω μια εξηγηση......
ο νεαρος αυτος που λες μπηκε με πανελληνιες στη σχολη αξιωματιων με πανω απο 18000 μορια κατι που σημαινει οτι γουσταρε και προσπαθησε σκληρα.......
ολοι οι αλλοι οι παλιοτεροι αλλα και αυτοι οι ραμπο στους δρομους ειχαν μπει σχεδον ετσι με 13000 μορια και απλα μπηκαν για εναν μισθο και τιποτα αλλο....
εγω εκει το αποδιδω......αλλα να μπαινεις στη δουλεια απειδη το γουσταρεις και αλλο για να εχεις ενα σιγουρο μεροκαματο.....

Νομιζω οτι λιγο πολυ ολοι καταληγουμε στο ιδιο πορισμα.......αμα ο ανθρωπος δε εχει ''παιδεια'', σπιτικη η μορφοτικη και το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να πεφτει καθε μηνα ο μισθος.......και ειναι και λιγο λαλακας, ακομα και ακομα και καντηλαναφτη να τον κανεις θα βρει νεκρο να του την σπασει......

Samaro
25-08-10, 17:24
................................
................ και ακομα και καντηλαναφτη να τον κανεις θα βρει νεκρο να του την σπασει......
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Driver M
25-08-10, 17:51
αυτο το πιστευω και γω....και εχω μια εξηγηση......
ο νεαρος αυτος που λες μπηκε με πανελληνιες στη σχολη αξιωματιων με πανω απο 18000 μορια κατι που σημαινει οτι γουσταρε και προσπαθησε σκληρα.......
ολοι οι αλλοι οι παλιοτεροι αλλα και αυτοι οι ραμπο στους δρομους ειχαν μπει σχεδον ετσι με 13000 μορια και απλα μπηκαν για εναν μισθο και τιποτα αλλο....
εγω εκει το αποδιδω......αλλα να μπαινεις στη δουλεια απειδη το γουσταρεις και αλλο για να εχεις ενα σιγουρο μεροκαματο.....

Καλά και οι περισσότεροι που μπαίνουν σήμερα στην αστυνομία, για ένα σίγουρο μισθό το κάνουν και αυτό είναι απολύτως λογικό αλλά και κατανοητό.

Οι βάσεις του 18,5 στην αστυνομία (για αξιωματικούς γιατί οι αστυφύλακες μπαίνουν με 14-15, για να μην αναφερθώ στους ειδικούς φρουρούς που δε μπαίνουν καν μέσω πανελληνίων) δεν πήγαν εκεί γιατί ξαφνικά όλα τα μυαλά αποφάσισαν ότι το ιδανικό επάγγελμα γι'αυτούς είναι ο αστυνομικός, αλλά για να έχουν έναν εξασφαλισμένο μισθό τη στιγμή που η ανεργία και η φτώχεια είναι φοβερές.
Και δεν ισχύει μόνο με την αστυνομία αυτό, αλλά και με τις παιδαγωγικές σχολές που μέχρι πρότινος είχαν φτάσει στα επίπεδα της νομικής και ξεπερνούσαν σχολές όπως η φιλολογία και το ιστορικό, οι οποίες αν και έχουν πολύ ανώτερο και απαιτητικότερο πρόγραμμα σπουδών, δεν εξασφάλιζαν σίγουρη σχεδόν πρόσληψη, όπως συνέβαινε με τους δασκάλους, εξ'ου και είχαν χαμηλότερη βάση.

Και κάτι ακόμα. Όσοι γίνονται αστυνομικοί από ανάγκη, για να έχουν ένα σίγουρο μισθό και να ζουν με αξιοπρέπεια, σπανίως κάνουν ταρζανιές και καουμποηλίκια όπως στην περίπτωση του Φάνη.
Άλλοι πάλι που έχουν πόρωση με στολές, όπλα κλπ και νομίζουν ότι είναι συνδιασμός chuck norris και dirty harry, είναι οι πλέον υπεύθυνοι για τέτοια φαινόμενα. Και αυτοί δεν πάνε για τα λεφτά, αλλά λόγω της πόρωσής τους και μόνο.

Πάνω απ'όλα βέβαια, παίζει ρόλο η σοβαρότητα, το ήθος και η νοημοσύνη του καθενός, όπως και σε όλα τα επαγγέλματα.

katsaraios
25-08-10, 18:36
αντε μπραβο Φανη γιατι εχουμε να παμε στον Σκανια Παρασκευη-Σαββατοthumbthumb

///M3L
25-08-10, 18:39
Στα είχα πει εγώ Φάνη....

Nino
25-08-10, 18:58
Η Αστυνομια προσλαμβανει ειδικους και μη επιστημονες και μαλιστα αναλογα του κλαδου με τον αναλογο βαθμο.
Εχει δε απο Ιερεα μεχρι χακερς!!!
Απο το πρωτο μηνα στη σχολη εχεις μισθο και αυτη η "ταση" λεγεται επαγγελματικος προσανατολισμος και δεν ειναι απαραιτητα κακο!!!
Οσο η ανωτατη ηγεσια θα εχει πολιτικη υποταγη...οι ανεμοι των αλλαγων θα ειναι ασθενεις εως μετριοι κατα τοπους...

και τωρα το φουντωτικο του θεματος...
Το μεγαλυτερο Λαθος που εγινε σε αυτον τον κλαδο ειναι που "μπηκαν"οι Αστυνομικες σχολες (οχι των Αξιωματικων) στις δεσμες και το μηχανογραφικο των πανελλαδικων εξετασεων.
Υπαρχουν ανθρωποι που "κανουν" για Αστυνομικοι και ανθρωποι που δεν μπορουν να τα "καταφερουν" και ας ειχαν 18.5 γενικο βαθμο.
Ουε και αλιμονο αν προταξουμε απεναντι στο οργανωμενο εγκλημα τους βαθμους, αποτελεσμα Μελετης και εντατικων φροντιστηριακων μαθηματων του λυκειου.

DIMITr|S
25-08-10, 19:45
Η Αστυνομια προσλαμβανει ειδικους και μη επιστημονες και μαλιστα αναλογα του κλαδου με τον αναλογο βαθμο.
Εχει δε απο Ιερεα μεχρι χακερς!!!
Απο το πρωτο μηνα στη σχολη εχεις μισθο και αυτη η "ταση" λεγεται επαγγελματικος προσανατολισμος και δεν ειναι απαραιτητα κακο!!!
Οσο η ανωτατη ηγεσια θα εχει πολιτικη υποταγη...οι ανεμοι των αλλαγων θα ειναι ασθενεις εως μετριοι κατα τοπους...

και τωρα το φουντωτικο του θεματος...
Το μεγαλυτερο Λαθος που εγινε σε αυτον τον κλαδο ειναι που "μπηκαν"οι Αστυνομικες σχολες (οχι των Αξιωματικων) στις δεσμες και το μηχανογραφικο των πανελλαδικων εξετασεων.
Υπαρχουν ανθρωποι που "κανουν" για Αστυνομικοι και ανθρωποι που δεν μπορουν να τα "καταφερουν" και ας ειχαν 18.5 γενικο βαθμο.
Ουε και αλιμονο αν προταξουμε απεναντι στο οργανωμενο εγκλημα τους βαθμους, αποτελεσμα Μελετης και εντατικων φροντιστηριακων μαθηματων του λυκειου.

H επιτυχια και η υψηλη βαθμολογια ειναι ενα στοιχειο...οτι ο ανθρωπος εχει αυτογνωσια ειναι υπευθυνος..βαζει στοχους και τους πετυχαινει........
γιατι οποιος παει να δωσει πανελληνιες εχει μια υποχρεωση και στον εαυτο του και στους γονεις που εχουν επενδυσει επανω του.......
αρα δειχνει ανθρωπο συνεπη με αρετες αλλα και ικανοτητες!!!!

Makman
25-08-10, 20:10
Μπράβο Φάνη που τα κατάφερες, και μπράβο και στον διοικητή που ΗΘΕΛΕ να είναι λογικός και σωστός.



Η ΕΛ.ΑΣ εχει αλλαξει.
Προς το καλο.
Και μπραβο οχι στην ΕΛ.ΑΣ αλλα στα παιδια που υπηρετουν καθως ΜΟΝΟ σε αυτους οφειλεται η αλλαγη εκει περα.

Δυστυχώς όχι.Ειδικά τώρα με την ΔΙΑΣ έχουν ξεφύγει τελείως.Δεν θα γεμίσω το θέμα με παραδείγματα, απλά θα σας πω ότι πουλάνε μαγκιά και μούρη όπου βρούν !!!! Είναι για κλωτσές οι τύποι.Και φυσικά "ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΕΡΑ" και όπως είπε και ο Φάνης "Πετάει ο γαϊδαρος ? ΠΕΤΑΕΙ"......

Ακόμα και σε αυτό το υπουργείο "ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ" (!!!!!) είμαστε χρόοοοονια πίσω.

Stamatis
25-08-10, 20:55
Εδω ουτε θα συμφωνησω, ουτε θα διαφωνησω.
Παραδειγματα υπαρχουν για ολες τις περιπτωσεις.
Για αλλη μια φορα ειναι θεμα αξιολογησης του δυναμικου.
Δυστυχως ο χαρακτηρας του ανθρωπου φανερωνει τις ευπαθειες του με την αναθεση εξουσιας.
Απο αστυνομος στο δρομο, μεχρι μοντερεητορ σε φορουμ.
Η αγωγη οπως σωστα ειπωθηκε ειναι πρωτιστη αναγκη.

Επι του πρακτεου για ακομα μια φορα ειναι θεμα ηγεσιας.

Ξερω πολυ καλα καθως το εχουμε κουβεντιασει για την περιπετεια σου με τους μπατσους, αλλα υπαρχουν και αστυνομικοι ομως, ασχετα αν ειναι λιγοι στον αριθμο.

Παντου τελικα υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες.

Το θεμα ειναι πως το διπλωμα επεστρεψε στη θεση του και αυτο οφειλεται σε εναν καλο αστυνομικο.
Το οτι το διπλωμα εφυγε απο τη θεση του μαλλον οφειλεται σε εναν μπατσο.

Nino
25-08-10, 21:03
H επιτυχια και η υψηλη βαθμολογια ειναι ενα στοιχειο...οτι ο ανθρωπος εχει αυτογνωσια ειναι υπευθυνος..βαζει στοχους και τους πετυχαινει........
γιατι οποιος παει να δωσει πανελληνιες εχει μια υποχρεωση και στον εαυτο του και στους γονεις που εχουν επενδυσει επανω του.......
αρα δειχνει ανθρωπο συνεπη με αρετες αλλα και ικανοτητες!!!!

Η αυτογνωσια και η υπευθυνοτητα ευτυχως δεν ειναι συναρτηση της υψηλης βαθμολογιας.
Η επιτυχια και η υψηλη βαθμολογια ειναι αποτελεσμα πολλων ετων μελετης,θυσιων και προσπαθειας.
Προσπαθεια που ομως στο τελος ανταμοιβεται!!
Αυτο ομως δεν κανει καποιο ικανο ουτε προυποθετει οτι εχει τη δυνατοτητα να μπορει να λειτουργησει κατω απο καταστασεις εντονης πιεσης...
Για να μη το παμε μακρια...οταν βγεις στο "δρομο"χρειαζεται περισσοτερο αρετη και τολμη παρα βαθια γνωση αλγοριθμων... αν με καταλαβαινεις!!!

///M3L
25-08-10, 21:43
Δυστυχώς όχι.Ειδικά τώρα με την ΔΙΑΣ έχουν ξεφύγει τελείως.Δεν θα γεμίσω το θέμα με παραδείγματα, απλά θα σας πω ότι πουλάνε μαγκιά και μούρη όπου βρούν !!!! Είναι για κλωτσές οι τύποι.Και φυσικά "ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΕΡΑ" και όπως είπε και ο Φάνης "Πετάει ο γαϊδαρος ? ΠΕΤΑΕΙ"......

Ακόμα και σε αυτό το υπουργείο "ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ" (!!!!!) είμαστε χρόοοοονια πίσω.


Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω…..
Εμείς οι Έλληνες δεν ξέρουμε τι θέλουμε…..
Δεν υπήρχε Αστυνομία στο δρόμο κ Κράζαμε, βγήκε η ομάδα ΔΙ.ΑΣ που πιστεύω ότι πραγματικά δουλεύει κ πάλι κράζουμε…..
Στην Ομάδα ΔΙ.ΑΣ υπάρχουν πάνω από 2000 Αστυνομικοί αν τώρα 50-100 από αυτούς την έχουνε ΔΕΙ… δεν σημαίνει ότι πρέπει να κατακρίνουμε το σύνολο….
Το ξέρω λίγοι είναι οι πολίτες που συμπαθούν πια την Αστυνομία…
Και κάτι άλλο ποτέ δεν εκτιμούμε τίποτα, 10 φορές θα μας την χαρίσουν μια θα μας γράψουν κ τους κράζουμε κ ας είμαστε παραβάτες κ ας κάνουμε Βλακείες…
Αλλά όπως όλοι μας δουλεύουμε κ θέλουμε να είμαστε σωστοί στις δουλείες μας έτσι κ ένας Αστυνομικός πρέπει να κάνει σωστά τη δουλειά του……

DIMITr|S
25-08-10, 22:40
Η αυτογνωσια και η υπευθυνοτητα ευτυχως δεν ειναι συναρτηση της υψηλης βαθμολογιας.
Η επιτυχια και η υψηλη βαθμολογια ειναι αποτελεσμα πολλων ετων μελετης,θυσιων και προσπαθειας.
Προσπαθεια που ομως στο τελος ανταμοιβεται!!
Αυτο ομως δεν κανει καποιο ικανο ουτε προυποθετει οτι εχει τη δυνατοτητα να μπορει να λειτουργησει κατω απο καταστασεις εντονης πιεσης...
Για να μη το παμε μακρια...οταν βγεις στο "δρομο"χρειαζεται περισσοτερο αρετη και τολμη παρα βαθια γνωση αλγοριθμων... αν με καταλαβαινεις!!!

μα το προβλημα της ελληνικης αστυνομιας δεν ειναι οτι δεν υπαρχει τολμη και ανδρεια.....
το προβλημα ειναι ο κακος αστυνομικος ο φοροεισπρακτορας ο αγενης...η κακη συμπεριφορα πολλων οπως στην περιπτωση του φιλου παραπανω.....και αυτο ειναι αποροια της ελλειψης παιδειας....και ελλειψης ηθικών φραγμων

katsaraios
25-08-10, 22:44
ε παιδια τι συζητατε...
βγαινει το σημα να μαζεψουνε φραγκα και ορμανε ...
απλα πραγματα τα ειπαμε στα πρωτα ποστ
δεν φταινε οι απλοι αστυνομικοι ,ελαχιστες ειναι πια οι εξαιρεσεις κακης συμπεριφορας...

Makman
26-08-10, 07:19
Εδω ουτε θα συμφωνησω, ουτε θα διαφωνησω.
Παραδειγματα υπαρχουν για ολες τις περιπτωσεις.
Για αλλη μια φορα ειναι θεμα αξιολογησης του δυναμικου.
Δυστυχως ο χαρακτηρας του ανθρωπου φανερωνει τις ευπαθειες του με την αναθεση εξουσιας. Απο αστυνομος στο δρομο, μεχρι μοντερεητορ σε φορουμ.
Η αγωγη οπως σωστα ειπωθηκε ειναι πρωτιστη αναγκη.

Επι του πρακτεου για ακομα μια φορα ειναι θεμα ηγεσιας.

Ξερω πολυ καλα καθως το εχουμε κουβεντιασει για την περιπετεια σου με τους μπατσους, αλλα υπαρχουν και αστυνομικοι ομως, ασχετα αν ειναι λιγοι στον αριθμο.
Παντου τελικα υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες.

Το θεμα ειναι πως το διπλωμα επεστρεψε στη θεση του και αυτο οφειλεται σε εναν καλο αστυνομικο. Το οτι το διπλωμα εφυγε απο τη θεση του μαλλον οφειλεται σε εναν μπατσο.

Συμφωνώ απόλυτα !!!!!!!




Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω…..
Εμείς οι Έλληνες δεν ξέρουμε τι θέλουμε…..
Δεν υπήρχε Αστυνομία στο δρόμο κ Κράζαμε, βγήκε η ομάδα ΔΙ.ΑΣ που πιστεύω ότι πραγματικά δουλεύει κ πάλι κράζουμε…..

Αδικα κατά την γνώμη σου έτσι ??? Μάλλον δεν κατάλαβες κάτι...δεν κράζουμε που δουλεύει σωστά, κράζουμε επειδή ΔΕΝ δουλεύουν σωστά.


Στην Ομάδα ΔΙ.ΑΣ υπάρχουν πάνω από 2000 Αστυνομικοί αν τώρα 50-100 από αυτούς την έχουνε ΔΕΙ… δεν σημαίνει ότι πρέπει να κατακρίνουμε το σύνολο….

Ακριβώς απο κάτω, δεν βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι ?????


Το ξέρω λίγοι είναι οι πολίτες που συμπαθούν ποια την Αστυνομία…
Και κάτι άλλο ποτέ δεν εκτιμούμε τίποτα, 10 φορές θα μας την χαρίσουν μια θα μας γράψουν κ τους κράζουμε κ ας είμαστε παραβάτες κ ας κάνουμε Βλακείες…

Προσωπικά εγώ πιστεύω, πως έχω την γνώση και την αυτοκριτική να ξέρω πότε έχω δίκιο και πότε όχι.Οταν κάνω βλακεία, έχω το θάρρος να πω "ΝΑΙ το έκανα".Αλλά ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ να με βγάζουν τρελλό για χάρη γούστου.Μπορώ να κάνω κάτι ? ΟΧΙ !!!!!!!!!


Αλλά όπως όλοι μας δουλεύουμε κ θέλουμε να είμαστε σωστοί στις δουλείες μας έτσι κ ένας Αστυνομικός πρέπει να κάνει σωστά τη δουλειά του....

Σωστό, αλλά όπως είπαν και πιό πάνω ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ την κάνουν.Οταν σε βρίσει ο ******* ο καράβλαχος (με μηχανη και απο διπλανη λωριδα) στο φανάρι και σου πει "Αντε στο δι@λο ρε μ@λ@κ@ προχώρα" και τον ρωτήσεις πολυ ΕΥΓΕΝΙΚΆ "μα τι εκανα ? γιατί με βρίζεις ?" και συνεχίζει να σε βρίζει απειλώντας με μύνηση (!!!) γιατί καθυστέρησες στο πράσινο 3'' (μπήκε η 1η με δεύτερη προσπάθεια) και να σου λέει "τι θες ρε μ@λ@κ@ τώρα ε ? ζητάς και τα ρέστα? να σου γ....ω τίποτα.Κάτσε να κατέβω και θα δεις ρε παλιοπ....η" ........ τότε φίλε μου να του πείς ενα ΜΕΓΑΛΟ μπράβο, που κάνει σωστά την δουλειά του.

strof
26-08-10, 07:32
Εγώ θα συμπληρώσω κάτι που δυστυχώς και πάλι ξεχνάτε.. Αστυνομικοί δεν είναι μόνο αυτοί της τροχαίας ή της ομάδας ΔΙΑΣ- ΖΗΤΑ. Αυτοί είναι απλά που εσείς βλέπετε καθημερινά στον δρόμο σας. Υπάρχουν άλλοι οι οποίοι δουλεύουν πραγματικά συστηματικά και πέραν του ωραρίου τους ψάχνωντας να βρουν αυτόν που μπήκε στο σπίτι μας και το άδειασε, αυτόν που σήκωσε το αυτοκίνητό μας, αυτόν που πουλάει ναρκωτικά, αυτόν που βίασε την κόρη του γείτονά μας, αυτόν που σκότωσε τον γείτονά μας κ.α. πολύ σοβαρότερα εγκλήματα από αυτο της τροχαίας παράβασης που εμείς διαπράξαμε. Αυτοί είναι που δεν βλέπουμε ποτέ (γιατί αυτή είναι η δουλειά τους-να μην τους βλέπουμε) αλλά όλοι μας από αυτούς περιμένουμε το ευχάριστο τηλεφώνημα όταν μας έχει συμβεί κάτι από τα παραπάνω..

Makman
26-08-10, 07:36
Εγώ θα συμπληρώσω κάτι που δυστυχώς και πάλι ξεχνάτε.. Αστυνομικοί δεν είναι μόνο αυτοί της τροχαίας ή της ομάδας ΔΙΑΣ- ΖΗΤΑ. Αυτοί είναι απλά που εσείς βλέπετε καθημερινά στον δρόμο σας. Υπάρχουν άλλοι οι οποίοι δουλεύουν πραγματικά συστηματικά και πέραν του ωραρίου τους ψάχνωντας να βρουν αυτόν που μπήκε στο σπίτι μας και το άδειασε, αυτόν που σήκωσε το αυτοκίνητό μας, αυτόν που πουλάει ναρκωτικά, αυτόν που βίασε την κόρη του γείτονά μας, αυτόν που σκότωσε τον γείτονά μας κ.α. πολύ σοβαρότερα εγκλήματα από αυτο της τροχαίας παράβασης που εμείς διαπράξαμε. Αυτοί είναι που δεν βλέπουμε ποτέ (γιατί αυτή είναι η δουλειά τους-να μην τους βλέπουμε) αλλά όλοι μας από αυτούς περιμένουμε το ευχάριστο τηλεφώνημα όταν μας έχει συμβεί κάτι από τα παραπάνω..

Ναί έτσι είναι.Εχεις απόλυτο δίκιο.

///M3L
26-08-10, 11:23
Σωστό, αλλά όπως είπαν και πιό πάνω ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ την κάνουν.Οταν σε βρίσει ο ******* ο καράβλαχος (με μηχανη και απο διπλανη λωριδα) στο φανάρι και σου πει "Αντε στο δι@λο ρε μ@λ@κ@ προχώρα" και τον ρωτήσεις πολυ ΕΥΓΕΝΙΚΆ "μα τι εκανα ? γιατί με βρίζεις ?" και συνεχίζει να σε βρίζει απειλώντας με μύνηση (!!!) γιατί καθυστέρησες στο πράσινο 3'' (μπήκε η 1η με δεύτερη προσπάθεια) και να σου λέει "τι θες ρε μ@λ@κ@ τώρα ε ? ζητάς και τα ρέστα? να σου γ....ω τίποτα.Κάτσε να κατέβω και θα δεις ρε παλιοπ....η" ........ τότε φίλε μου να του πείς ενα ΜΕΓΑΛΟ μπράβο, που κάνει σωστά την δουλειά του.

Πόσες φορές σου έχει μιλήσει έτσι Αστυνομικός (για σένα *******) ε??
Πάλι πιάνεις την εξαίρεση…..
Για σένα η Αστυνομία μπορεί να μην δουλεύει, αλλά αυτή είναι η γνώμη σου….
Αλλά αν σε ληστέψουν ποιον θα πάρεις τηλέφωνο ??? θα αντιμετωπίσεις τους ληστές μόνο σου?????
Τεσπα, ίσως δεν ¨γουστάρεις¨την Αστυνομία, δεν χωνεύεις τους Αστυνομικούς γιΆ αυτό κ μιλάς έτσι……

driftakos
26-08-10, 11:48
Τελικα, ειχαν δεν ειχαν το πρωτο μου ποστ να αφορα τους μπ....ε, σορρυ Αστυνομικους.. Εχουμε και λεμε

1. Ειναι χαρακτηριστο μας ως λαου οταν μας δινουν την οποια εξουσια να το παρακανουμε..να νομιζουμε οτι εχουμε πιασει τον παππα απο τα @@ και οτι δεν μας πιανει κανεις. Ολοι μας εχουμε δει αστυνομικους σε περιπολικο χωρις ζωνη, περιπολικα και ζηταδες να αναβουν φαρο λιγο πριν το φαναρι για να το περασουν και μετα να τους σβηνουν [και ακομα χειροτερα να μην τον αναβουν καν] αλλα ενα φαναρι πιο κατω να μας γραφουν για ζωνη, για παραβιαση ερυθρου σηματοδοτη κτλπ...

2. Αυτη η ηλιθια δικαιολογια οτι αν σε κλεψουν ποιους θα φωναξεις... Ε, ναι... Μπορει να τους φωναξω γιατι πολυ απλα ειναι η δουλεια τους.. Κατι που συνειδητα επελξαν και που στην τελικη εγω και ο καθε εγω ξεχωριστα τους πληρωνω.. Αλλα εχω την υποχρεωση οταν τους λεω " ακουω θορυβο εξω απο την πορτα του γειτονα, μπορειτε να ρθειτε?" να ερχονται αμεσα και οχι μετα απο κανα μισαωρο να παρουν τα οποια αποτυπωματα βρουν.

3.Δεν λέω οτι ολοι ειναι βλαχοι, σε θεμα συμπεριφορας...Αλλα δυστυχως οι πιο πολλοι ειναι. Ναι, μου εχει τυχει αστυνομικος που στο τελος του ειπα και ευχαριστω παρ ολο που με εγραψε, γιατι απλα με σεβαστηκε σαν ανθρωπο. Δεν εχω προβλημα να πληρωνω για τα οποια λαθη μου, εχω προβλημα με το πως με αντιμετωπιζουν. Ισως θα επρεπε περα απο τα οποια μαθηματα που τους κανουν να τους κανουν και μαθηματα συμπεριφορας.

Μπορει για πολλους [το ξεκαθαριζω οτι δεν ανηκω σε αυτους που το πιστευουν] το επαγγελμα του αστυνομικου να ειναι λειτουργημα. Για μενα ειναι ενα καθαρα εισπρακτικο επαγγελμα για να γεμισουν τα ταμεια του κρατους. Τουλ, για την πλειοψηφια τους που συναναστρεφομαι καθημερινα. Μακαρι να αλλαξει το ολο σκηνικο, αλλα μαλλον δεν προκειτε.. συντομα.

850 CSI
26-08-10, 12:31
- 155 νεαρε, τρομαξα να σε φτασω (!!)
- Με το οκταβια?
- Δεν θελω πνευμα..ειδες οτι περασα και το κοκκινο εξαιτιας σου
- Ποιος ετρεχε λοιπον? (μου βγηκε εντελως αυθορμητα χαχα)

Φιλε μου Fanisk τη μερα που εβγαλες αυτο το συμβαν ειδικα αυτη εδω ανωθεν φαση μ'εκανε να φυγω απο τον Υπολ. και να ΓΕΛΑΩ Ακαριαια 1,5 Ωρα
ολοκληρη δε σου κανω πλακα:hystericalbs1::hystericalbs1:Ευχωμ αι να εχεις οτι επιθυμεις.
Το Γιατι????? Θα σου πω.
Ειχα Φανταστει μεσα στην τζετα να ημουν εγω στη συγκεκριμενη φαση και μετα την ΣΟΥΠΕΡ πρωτη σου απαντηση,,,,, (ΜΕ ΤΟ οκταβια)????????:th_Laie_67-1:
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:
και αν με κοιτουσε με γουρλωμενα ματια ξερεις τι θα εκανα??? θα ανοιγα το πορτοφολι θα του εδειχνα κανα χαρτονομισμα και θα του λεγα : Τι λεει ΦΤΑΝΟΥΝ??? Φυσικα θα μου λεγε τι να φτανουν----------Εγω:: Να πανα το Πεταξεις και να ψαξεις να βρεις καμια Δουλεια Αξιοπρεπεις -και της Προκοπης.
:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Ενταξει!! Ow ow GOD Grosse δε μπορω απ' το γελιο. Δε σου κανω Καθολου πλακα θα το λεγα.
Αλλα αν παρουμε την Νομιμη αποψη θα σημφωνησω με χιλια με του Bill007,γιατι η ελλαδα πλεον και σε Κ.Ο.Κ οπως και παντου,, οχι (συμορφωνεται) ΑΛΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΙΚΩΣ ΤΟΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ την Ε.Ο.Κ και ολοι στην ΕΟΚ (Οι Πρωτοκλλασατες χωρες ΕΟΚ) δεν μπορουν να Διανοηθουν να Πληρωση καποιος χωρις ΕΓΓΡΑΦΗ επικηρωση και ΑΥΤΗ μεσω Offentliche Staats Computer Geraet ολλα τα αλλα τα (προφορικα) σε ειδα ,,,,,και σε εκανα,,,,,,,ειναι Μπουρδες Μπροστα στην Επισημοτητα.
Να σαι Καλα.

850 CSI
26-08-10, 12:35
Τελικα, ειχαν δεν ειχαν το πρωτο μου ποστ να αφορα τους μπ....ε, σορρυ Αστυνομικους.. Εχουμε και λεμε

1. Ειναι χαρακτηριστο μας ως λαου οταν μας δινουν την οποια εξουσια να το παρακανουμε..να νομιζουμε οτι εχουμε πιασει τον παππα απο τα @@ και οτι δεν μας πιανει κανεις. Ολοι μας εχουμε δει αστυνομικους σε περιπολικο χωρις ζωνη, περιπολικα και ζηταδες να αναβουν φαρο λιγο πριν το φαναρι για να το περασουν και μετα να τους σβηνουν [και ακομα χειροτερα να μην τον αναβουν καν] αλλα ενα φαναρι πιο κατω να μας γραφουν για ζωνη, για παραβιαση ερυθρου σηματοδοτη κτλπ...

2. Αυτη η ηλιθια δικαιολογια οτι αν σε κλεψουν ποιους θα φωναξεις... Ε, ναι... Μπορει να τους φωναξω γιατι πολυ απλα ειναι η δουλεια τους.. Κατι που συνειδητα επελξαν και που στην τελικη εγω και ο καθε εγω ξεχωριστα τους πληρωνω.. Αλλα εχω την υποχρεωση οταν τους λεω " ακουω θορυβο εξω απο την πορτα του γειτονα, μπορειτε να ρθειτε?" να ερχονται αμεσα και οχι μετα απο κανα μισαωρο να παρουν τα οποια αποτυπωματα βρουν.

3.Δεν λέω οτι ολοι ειναι βλαχοι, σε θεμα συμπεριφορας...Αλλα δυστυχως οι πιο πολλοι ειναι. Ναι, μου εχει τυχει αστυνομικος που στο τελος του ειπα και ευχαριστω παρ ολο που με εγραψε, γιατι απλα με σεβαστηκε σαν ανθρωπο. Δεν εχω προβλημα να πληρωνω για τα οποια λαθη μου, εχω προβλημα με το πως με αντιμετωπιζουν. Ισως θα επρεπε περα απο τα οποια μαθηματα που τους κανουν να τους κανουν και μαθηματα συμπεριφορας.

Μπορει για πολλους [το ξεκαθαριζω οτι δεν ανηκω σε αυτους που το πιστευουν] το επαγγελμα του αστυνομικου να ειναι λειτουργημα. Για μενα ειναι ενα καθαρα εισπρακτικο επαγγελμα για να γεμισουν τα ταμεια του κρατους. Τουλ, για την πλειοψηφια τους που συναναστρεφομαι καθημερινα. Μακαρι να αλλαξει το ολο σκηνικο, αλλα μαλλον δεν προκειτε.. συντομα.
Σιγουρα.

850 CSI
26-08-10, 12:40
Εγώ θα συμπληρώσω κάτι που δυστυχώς και πάλι ξεχνάτε.. Αστυνομικοί δεν είναι μόνο αυτοί της τροχαίας ή της ομάδας ΔΙΑΣ- ΖΗΤΑ. Αυτοί είναι απλά που εσείς βλέπετε καθημερινά στον δρόμο σας. Υπάρχουν άλλοι οι οποίοι δουλεύουν πραγματικά συστηματικά και πέραν του ωραρίου τους ψάχνωντας να βρουν αυτόν που μπήκε στο σπίτι μας και το άδειασε, αυτόν που σήκωσε το αυτοκίνητό μας, αυτόν που πουλάει ναρκωτικά, αυτόν που βίασε την κόρη του γείτονά μας, αυτόν που σκότωσε τον γείτονά μας κ.α. πολύ σοβαρότερα εγκλήματα από αυτο της τροχαίας παράβασης που εμείς διαπράξαμε. Αυτοί είναι που δεν βλέπουμε ποτέ (γιατί αυτή είναι η δουλειά τους-να μην τους βλέπουμε) αλλά όλοι μας από αυτούς περιμένουμε το ευχάριστο τηλεφώνημα όταν μας έχει συμβεί κάτι από τα παραπάνω..
Ενταξει ειναι κι αυτη μια Αποψη αλλα για την δικη μου γνωμη ενας εν πληρη
Υγειης Ανθρωπινος Οργανισμος ΠΩΣ θα γινοταν Μπατ-ος εεε συγν.(αστυνομικος) οχι μονο εδω αλλα σε οπιαδηποτε Χωρα.

Nino
26-08-10, 12:45
νομιζω εχουμε αρχισει να μην ξερουμε ουτε τι λεμε ουτε τι γραφουμε, να μην εκπλαγουμε αν δεχτουμε παρομοια κριτικη στο υφος των παραπανω...
Για συνελθε λιγο αγαπητε 850 γιατι και η γραφικοτητα εχει ορια ανοχης

Makman
26-08-10, 13:00
Πόσες φορές σου έχει μιλήσει έτσι Αστυνομικός (για σένα *******) ε??
Πάλι πιάνεις την εξαίρεση…..
Για σένα η Αστυνομία μπορεί να μην δουλεύει, αλλά αυτή είναι η γνώμη σου….
Αλλά αν σε ληστέψουν ποιον θα πάρεις τηλέφωνο ??? θα αντιμετωπίσεις τους ληστές μόνο σου?????
Τεσπα, ίσως δεν ¨γουστάρεις¨την Αστυνομία, δεν χωνεύεις τους Αστυνομικούς γιΆ αυτό κ μιλάς έτσι……

Nα τα διαβάζεις όλα πριν απαντήσεις......απλά κοίτα το ποστ 69 !!!!!!!
Οταν σε κατευάσουν απο το αμάξι για σωματικό έλενχο μπροστα στο παιδί σου απλά για να "δείξει" στα νεούδια το "πως" και το "τι" προσβάλωντας σε ασύστολα , τότε τα ξαναλέμε.

fanisk
26-08-10, 13:24
- 155 νεαρε, τρομαξα να σε φτασω (!!)
- Με το οκταβια?
- Δεν θελω πνευμα..ειδες οτι περασα και το κοκκινο εξαιτιας σου
- Ποιος ετρεχε λοιπον? (μου βγηκε εντελως αυθορμητα χαχα)

Φιλε μου Fanisk τη μερα που εβγαλες αυτο το συμβαν ειδικα αυτη εδω ανωθεν φαση μ'εκανε να φυγω απο τον Υπολ. και να ΓΕΛΑΩ Ακαριαια 1,5 Ωρα
ολοκληρη δε σου κανω πλακα:hystericalbs1::hystericalbs1:Ευχωμ αι να εχεις οτι επιθυμεις.
Το Γιατι????? Θα σου πω.
Ειχα Φανταστει μεσα στην τζετα να ημουν εγω στη συγκεκριμενη φαση και μετα την ΣΟΥΠΕΡ πρωτη σου απαντηση,,,,, (ΜΕ ΤΟ οκταβια)????????:th_Laie_67-1:
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:
και αν με κοιτουσε με γουρλωμενα ματια ξερεις τι θα εκανα??? θα ανοιγα το πορτοφολι θα του εδειχνα κανα χαρτονομισμα και θα του λεγα : Τι λεει ΦΤΑΝΟΥΝ??? Φυσικα θα μου λεγε τι να φτανουν----------Εγω:: Να πανα το Πεταξεις και να ψαξεις να βρεις καμια Δουλεια Αξιοπρεπεις -και της Προκοπης.
:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Ενταξει!! Ow ow GOD Grosse δε μπορω απ' το γελιο. Δε σου κανω Καθολου πλακα θα το λεγα.
Αλλα αν παρουμε την Νομιμη αποψη θα σημφωνησω με χιλια με του Bill007,γιατι η ελλαδα πλεον και σε Κ.Ο.Κ οπως και παντου,, οχι (συμορφωνεται) ΑΛΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΙΚΩΣ ΤΟΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ την Ε.Ο.Κ και ολοι στην ΕΟΚ (Οι Πρωτοκλλασατες χωρες ΕΟΚ) δεν μπορουν να Διανοηθουν να Πληρωση καποιος χωρις ΕΓΓΡΑΦΗ επικηρωση και ΑΥΤΗ μεσω Offentliche Staats Computer Geraet ολλα τα αλλα τα (προφορικα) σε ειδα ,,,,,και σε εκανα,,,,,,,ειναι Μπουρδες Μπροστα στην Επισημοτητα.
Να σαι Καλα.

Γιωργη οταν με σταματησε ηταν "Το Απιστευτο που Δεν το Πιστευα και επαθα ο Ιδιος Πλακα!!"
Ακου να μου πει οτι δεν με εφτανε με το τουρμπο οκταβια.. σουβλακι με περναγε αν ηθελε, αλλα ειπε και ο Καλαχαν την εξυπναδα του.

==========

Προς ολους.
Το θεμα αυτο το ανοιξα για να πω το πονο μου τη μερα που αδικα μου αφαιρεσε το διπλωμα ενας ηλιθιος, με ακομα πιο ηλιθια δικαιολογια. Επειδη ομως δεν ειναι ολοι ετσι, ας μιλαμε συγκεκριμενα λοιπον για περιπτωσεις "πεταει ο γαιδαρος? πεταει" και να μη γενικο(κακο)λογουμε thumb

Τελος, οποιος εχει ελευθερο χρονο (λεεεεεμε τωρα... αλά λεφτα υπαρχουν!!!) ας περασει μια βολτα απο το ΑΤ Ελληνικου να δει πως ολα τα παιδια εκει μεσα ειναι νεα, με ορεξη και κατανοηση. (εχει και κατι μαναρια ενστολες !)

Αντιθετα, στο ΑΤ Βαρης που εχω παει αρκετες φορες για εξακριβωση, γνησια υπογραφης κλπ, ειναι σαν να μπαινω στο ΙΚΑ, με εξαιρεση 2 ατομα.

Ξαναλεω λοιπον, ας μη γενικο(κακο)λογουμε αλλα να μιλαμε συγκεκριμενα, για να μη κλειδωθει το θεμα.

thumb

850 CSI
26-08-10, 13:28
Nα τα διαβάζεις όλα πριν απαντήσεις......απλά κοίτα το ποστ 69 !!!!!!!
Οταν σε κατευάσουν απο το αμάξι για σωματικό έλενχο μπροστα στο παιδί σου απλά για να "δείξει" στα νεούδια το "πως" και το "τι" προσβάλωντας σε ασύστολα , τότε τα ξαναλέμε.
Κοιτα σε ενα ευρ.κοινωτικο πολιτευμα Υπαρχει η δημοκρατικη ελευθερη γνωμη
τωρα ενταξει χωρις πλακα η ζωη ειναι ανιαρη.

Stamatis
26-08-10, 13:28
Το θρεντ αυτό θα κλειδώσει για 1 ημέρα με δική μου απόφαση μέχρι να αποφασίσει η διαχειριστική ομάδα για τη συνέχεια ή όχι της αντιπαράθεσης.

Καθώς απο την διαχειριστική ομάδα απουσιάζουν αρκετοί, χρειάζομαι αυτή τη μέρα για επικοινωνία, έως ότου παρθεί η σχετική απόφασή τους.

Πιστεύω να κατανοείτε όλες οι πλευρές πως έχουμε (ακόμα και εγώ) παραβεί κανόνες λειτουργίας του forum και καθώς μου έχουν ήδη γίνει επισημάνσεις απο χρήστες (ακόμα και απο άτομα που δεν έχουν γράψει στο θρεντ) είμαι αναγκασμένος να προχωρήσω στο ημερήσιο κλείδωμα.

fanisk
26-08-10, 13:29
Μπραβο, τα καταφερατε.

Stathis
26-08-10, 15:33
σε ολα τα πραγματα υπαρχουν ορια.
στην πλακα, στην κριτικη, παντου.

αν καποιος ειχε προβληματα με την αστυνομια, ή πιστευει πως η σημερινη κοινωνια μας μπορει να λειτουργησει χωρις τη βοηθεια της, ειναι δικαιωμα του να το πιστευει, αλλα δε νομιζω οτι θα βρει σοβαρους συμπαραστατες στη συλλογιστική του.

προσωπικα, ουδεποτε ειχα το παραμικρο προβλημα με την αστυνομια.
ποτε δεν μου μιλησαν ασχημα, ποτε δεν με προπηλακισαν, ποτε δεν με εγραψαν για κατι που δεν εκανα.
ακομα και 16 ετων με το παπι, παντα δεχομουν καλη και επαγγελματικη συμπεριφορα.
ισως επειδη δεν προκαλουσα, ισως επειδη τα χαρτια μου ηταν σωστα, ισως ημουνα τυχερος, δεν ξερω.

αντιθετα πολλες φορες μου χαρισαν μια παραβαση και τις ελαχιστες που με εγραψαν, ειχα αδικο.
αυτοι εκαναν απλα τη δουλεια τους. αυτο ακριβως που εμεις τους πληρωνουμε να κανουν.

συνοψιζοντας θελω να πω πως το bmwfans αγαπαει την αστυνομια, τη στηριζει και την ευχαριστει για τις προσπαθειες που κανει να φερει εις περας το δυσκολο εργο της.

οι αντιθετες αποψεις ειναι δικαιωμα των μελων να τις εχουν, αλλα σε καμια περιπτωση δεν απηχουν τις ιδεες και τις θεσεις του φορουμ μας.

το θεμα θα παραμεινει κλειστο διοτι, η περιπετεια του φανη εληξε, ολα πηγαν καλα, οποτε δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο.