PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανταρε φανταρε που πας?



Nino
09-08-10, 14:17
Με αφορμη την σε λιγες ημερες καταταξη σου(ωχ Παναγια μου :th_Laie_67-1:) και μιας και λογω των θερινων διακοπων ειμαστε και λιγο διασκορπισμενοι με συνεπεια να ειναι δυσκολη μια αποχαιρετιστηρια συναντηση :bye: απο τις δικες μας τις γνωστες.
Λοιπον εστω και διαδικτυακα να σου ευχηθουμε μεσα απο εδω!!!
Στρατο μου με το καλο και ευχομαι να κυλησει ο καιρος σαν νερο... Επειδη ολοι σε αυτην τη φαση θα σου δινουν και μια συμβουλη με αποτελεσμα να εχεις τουλαχιστο αγχωθει, θα σου πω οτι μια ιδεα ειναι και μην "κολλας" πουθενα!!:original:


υγ. ο τιτλος ειναι απο παλιο στρατιωτικο ασμα...

stratos
09-08-10, 14:27
Χεχε Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για αυτό το thread. Σας ευχαριστώ όλους πραγματικά.

Δυστηχώς λόγω εποχής είναι δύσκολη μια συνάντηση μας. Σε περίπου 3 εβδομάδες απο τις 16 θα είμαι αδιούχος μετά την ορκομοσία οπότε μπορούμε να κάνουμε τότε αν γίνεται κάποια συνάντηση.

Μία οι σπουδές, μία ο στρατός δεν μπορώ να ευχαριστηθώ την φανταστική μας παρέα. Γιατί πέρα απο την μάσα και τις βόλτες εδώ υπάρχουν πολλές φιλίες.

Υ.Γ. Δεν μπορώ να ρίξω θετικό rep. Επιφυλάσσομαι όμως.

και πάλι σας ευχαριστώ όλους

kplc16
09-08-10, 14:28
μη μασας τιποτα.Μην αφησεις τη μανα σου να ριξει νερο στο διαβα σου γιατι πολυ απλα δε πας στο πολεμο!!

Δυο πραγματα θα θυμασαι :

δε θα ασχολεισαι με αυτους που εχουν πιο καλο βισμα απο εσενα.Ετσι θα αποφευγεις τα νευρα και τη στεναχωρια.

Απο τωρα πρεπει να ξερεις οτι οσο σκατα και να τα κανεις εκει μεσα δε προκειται να σε διωξουν γι αυτο χαλαρα.

Συμπερασμα ειναι η τελευταια ευκαιρια της ζωης σου να λουφαρεις οχι για ωρες αλλα για μηνες!!!!!

ps μην πανικοβληθεις αν σου ερθει μεταθεση μακρυα απο το σπιτι σου εγω αρχισα να περνω χαλια οταν πηρα μεταθεση Θεσσαλονικη(ζω θεσσαλονικη).Να προτιμας την πεινα απο το να εισαι χορτατος ετσι δε θα γινεις μπουχεσας

atha
09-08-10, 14:36
tha rixeis poly gelio sto strato pistepse me , min anarotitheis pote giati kanoume ayto kai tha peraseis zaxari

Thomelef
09-08-10, 14:43
και μεγάλη προσοχή στο φαγητό...
σου ρίχνουν ένα φάρμακο που λέγεται αντικούκου και δεν
σου σηκώνεται η τσου τσου. η πολύ συχνή χρήση αφήνει
μόνιμα κουσουρια...χαχαχχχχαχαχαχ χαχαχαχα...
η δικιά μου η συμβουλή είναι αυτή...
καλός καλός, ότι μου λέτε το κάνω χωρίς αντίρηση, αλλά μη
μου πατάτε τον κάλο γιατί σας ΓΑ......ΣΑ!!! τα υπόλοιπα είναι
περιτά κατά την ταπεινή μου γνωμη...στο κάτω κάτω είσαι και
μεγάλο παιδί με γρήγορο αμάξι χαχαχαχαχαχα !!!

katsaraios
09-08-10, 14:43
ενα ειναι σιγουρα ,τουλαχιστον στην αρχη...
θα γινεις στυλακι και θα σου λειπουν τα κ@λιδια (γενικα )
κατα τα αλλα καλα να περασεις και οι φασεις θα ειναι πολλες ,γνωριμιες,χαβαλε,πηξιμο καλοκαιριατικα.
αμα θες αλλαζουμε και παω εγω:hystericalbs1::hystericalbs1:

Samaro
09-08-10, 14:43
Καλός φαντάρος Στρατάκο !!!
Να ξέρεις οτι όσο ασχημα και αν περάσει κάποιος στο στρατό, μετά απο χρόνια, πάντα έχει θετικές αναμνήσεις απο αυτή την περίοδο της ζωής του.
Υ.Γ. μιά συμβουλή : Ουτε πρώτος, ούτε τελευταίος. Παντα στη μέση..

stavr
09-08-10, 14:45
Καλο στρατιωτικο Στρατο!!!! Οπως λενε ολοι.....μια εμπειρια ειναι ! Μη μασας!

ΥΓ. Ο υπνος μειωνει την θητεια!!!! (Οποτε μπορεις δωστου να καταλαβει!!!!)

pilot
09-08-10, 14:50
Στράτο καλή θητεία και από μένα..δεν θα σου πω πως είναι μέσα και ούτε πρέπει ν'ακους ιστορίες από τον καθένα, όλοι το βλέπουν διαφορετικά,εσύ θα κρίνεις για τον εαυτό σου. Εξάλλου είναι κάτι που δεν μπορείς να το αποφύγεις, το αποφεύγουν μόνο οι φλώροι και οι μπουχέσες..το μόνο που θα σου πω είναι να ''φτιάξεις'' καλή παρέα μέσα, να είσαι πάντα στην ''αφάνεια'' ούτε τέρμα μπροστά ούτε τέρμα πίσω!(if you know what i meanthumb) και τέλος ποτέ μα ποτέ μην προσπαθείς να βγάλεις άκρη η να βρεις το δίκιο σου με καραβανάδες, τσάμπα θα χαλαστής, κανε ότι σου λένε και θα τελειώσει χωρίς καν να το καταλάβεις!:cheers::cheers:

Tsakirakos
09-08-10, 15:19
πηγαινε τωρα που ειναι 9μηνο πριν το αυξησουν παλι!
καλη θητεια και ο,τι και να σου λενε, "απο το ενα αυτι να μπαινει και απο το αλλο να βγαινει".

scania124
09-08-10, 16:32
καλη θυτεια στρατακο.......τι ειναι 9 μηνες μωρε τιποτα...ποτε θα πας ποτε θα ερθεις δεν θα καταλαβεις......

εμεις καναμε το διπλασιο.....

που θα παρουσιαστεις στρατο???

bill_m3
09-08-10, 19:02
Στράτο φίλε, καλή θητεία να έχεις, όπως είπε και ο Θάνος είναι μικρό το διάστημα και δεν θα καταλάβεις πότε θα περάσει!! :thumbsup: :thumbsup:

stratos
09-08-10, 19:03
Και πάλι σας υπερευχαριστώ όλους. Εγώπάω με την καλύτερη διάθεση και με την απόφαση κανένας να μην μου σπάσει τα νεύρα και να γυρήσω και καμιά 10αριά κιλά λιγότερο να φάμε και κανένα λουκάνικο χαχαχαχαχαχαχ.

Θάνο στο Μ. Πεύκο παρουσιάζομαι στις ειδικές δυνάμεις. Εχτές μίλησα με τον ΓΙΑΝΝΗ και το μόνο που επέμενε ήταν να πάω στους αλεξιπτωτιστές :helpsmilie::sm-scared5:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

bill_m3
09-08-10, 19:08
Και πάλι σας υπερευχαριστώ όλους. Εγώπάω με την αλήτερη διάθεση και με την απόφαση κανένας να μην μου σπάσει τα νεύρα και να γυρήσω και καμιά 10αριά κιλά λιγότερο να φάμε και κανένα λουκάνικο χαχαχαχαχαχαχ.

Θάνο στο Μ. Πεύκο παρουσιάζομαι στις ειδικές δυνάμεις. Εχτές μίλησα με τον ΓΙΑΝΝΗ και το μόνο που επέμενε ήταν να πάω στους αλεξιπτωτιστές :helpsmilie::sm-scared5:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Μην τον ακούς και πολύ τον Γιάννη!!!
Άκου αλεξιπτωτιστές :doh: :sm-angry05: :gun_bandana: :gun_bandana:

stratos
09-08-10, 19:14
Βασίλη βλέποντας και κάνοντας αν και δεν νομίζω οτι θέλω να τραβηχτώ τόσο πολύ. Αυτός ο Γιάννης όμως ΤΟ ΚΟΜΑΝΤΟ....

Κρίμα που θα έχω φτηνοκινητό μαζί και δεν θα μπορώ να μπαίνω στο φόρουμ

BILL007
09-08-10, 19:14
αλεξιπτωτιστές

Νομίζω πάνε μόνο μονίμοι πλέον εδώ και κάτι χρόνια...thumb

bill_m3
09-08-10, 19:15
Βασίλη βλέποντας και κάνοντας αν και δεν νομίζω οτι θέλω να τραβηχτώ τόσο πολύ. Αυτός ο Γιάννης όμως ΤΟ ΚΟΜΑΝΤΟ....

Κρίμα που θα έχω φτηνοκινητό μαζί και δεν θα μπορώ να μπαίνω στο φόρουμ

Αυτός καλά κάνει, εμάς μας ρώτησε???? :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

stratos
09-08-10, 19:19
Νομίζω πάνε μόνο μονίμοι πλέον εδώ και κάτι χρόνια...thumb

Αφού ορκιστείς δηλώνεις που θες να πάς και αν έχεις τις "προδιαγραφές" σε παίρνουν. Το θέμα δεν είναι η εμπειρία και εγκεφαλικά οτι θες να κάνεις κάτι τέτοιο, είναι οτι αμα γίνει η "στραβή" εσένα φωνάζουν πρώτο. Ας πάνε τα παιδιά κάποιων άλλων που..... ας μην πώ. Σημείωση: είμαι ίδια σειρά με τον Κασσιδόκωστα. Λες να συναντηθούμε εκεί στα άρματα?


Αυτός καλά κάνει, εμάς μας ρώτησε???? :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Κανένα άρμα έχει εκεί να το πάμε με τα όσα στις βουνοπλαγιές? :hystericalbs1:

PANOS-E60
09-08-10, 19:53
Σημείωση: είμαι ίδια σειρά με τον Κασσιδόκωστα. Λες να συναντηθούμε εκεί στα άρματα?:

Φίλε Στράτο σου εύχομαι καλή θητεία !
Αμα τον δεις τον Κασιδόκωστα στη μονάδα ... στείλε μου χαιρετίσματα ...
Ρώρα όσους ήτανε σειρά με το Λαζοπουλο ή με τον Τριανταφυλλόπουλο κλπ να σου πούνε ... :original:

gant
09-08-10, 20:13
Στράτο μη μασάς τίποτα, και είμαι σίγουρος πως αυτό θα κάνεις.
Με το καλό να παρουσιαστείς και καλή θητεία.

Z4 DCT
09-08-10, 20:17
Τραβα ρε μουχλα εκει που σου ειπα........διπλα στο σπιτι σου θα εισαι......

aristent
09-08-10, 20:25
Στρατο!!!! ΚΑΛΗ ΘΗΤΕΙΑ!!!
ΟΧΙ ΚΟΝΤΡΕΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ.....οπως λενε "εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο στρατος!!!"δεν ειναι μακρια απο την αληθεια.....
Τελος παντων αφιερωνω το παρακατω βιντεο απο τη χθεσινη εκπομπη "κοιτα τι εκανες" με τη Χαρουλα!!!

https://www.youtube.com/watch?v=hy0MrRXvNxY"]https://www.youtube.com/watch?v=hy0MrRXvNxY

εχει καποια καθυστερηση στον ηχο....αλλα αξιζει!!!

oldcarskickass
09-08-10, 20:31
Καλή θητεία.

Και μην παίρνεις τίποτα προσωπικά - σοβαρά.

Z4 DCT
09-08-10, 20:31
Μην τον ακούς και πολύ τον Γιάννη!!!
Άκου αλεξιπτωτιστές :doh: :sm-angry05: :gun_bandana: :gun_bandana:

Ρε συ το στρατοπεδο ειναι 10 λεπτα απο το σπιτι του........και οι αλεξιπτωτιστες δεν πανε παραμεθοριο....παρα μονο για ασκησεις και πισω.......και εχουν τρελα καλο φαγητο και καλες βαρδιες.......

asot
09-08-10, 21:53
Στράτοοοοοο!!!
Καλη θητεία και από μένα, μην ανησυχείς, δεν θα καταλάβεις πότε θα τελειώσει!!!

Thomelef
09-08-10, 22:03
καλη θυτεια στρατακο.......τι ειναι 9 μηνες μωρε τιποτα...ποτε θα πας ποτε θα ερθεις δεν θα καταλαβεις......

εμεις καναμε το διπλασιο.....

που θα παρουσιαστεις στρατο???

εχμ γκου χου γκου χου...εεεε εγώ έκανα 20 μισό.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΟΥΝ ΔΟΚΙΜΟΣ ΟΕΟ:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

zarkosbmwturbo
09-08-10, 22:41
Σου ευχομαι και εγω καλη θητεια να εχεις και οσο πιο χαλαρη γινεται!
Κοιτα μην αρχισεις να διπλοτουρμπιζεις τις καναδεζες εκει!!!! χαχαχαχαχα
Αντε καλη θητεια και να περασεις οσο καλυτερα γινεται!!!

Monsta
09-08-10, 23:00
Κοιτα μην αρχισεις να διπλοτουρμπιζεις τις καναδεζες εκει!!!! χαχαχαχαχα
Αντε καλη θητεια και να περασεις οσο καλυτερα γινεται!!!

Ρε συ δε ξέρει τι είναι οι Καναδέζες ακόμα και θα πάει το μυαλό του στο πονηρό :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Στρατούλι καλή θητεία να χεις αγορίνα και θα δεις ότι θα χει πολύ πλάκα αν δε το πάρεις στα σοβαρά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτή την εποχή που παρουσιάζεσαι θα χάσεις κιλάκια. thumb

Και άσε τους αλεξιπτωτιστές και τους πατριωτισμούς. Φιλαράκι απολύθηκε πριν ένα 6-μηνο, φοβερή εμπειρία λέει, αλλά το μ@μήσι που έφαγε θα χει να το διηγείται αργότερα στα.....παιδιά του, ίσως και στα εγγόνια του.

Να μπεις και να βγεις θες. Τουρίστας μπορείς να είσαι ? Άρπαξε την ευκαιρία!

Driver M
09-08-10, 23:01
Αν και δεν έχω πάει ακόμα στρατό ώστε να δώσω κάποια συμβουλή εκ πείρας, σου εύχομαι να έχεις καλή θητεία χωρίς απρόοπτα και με όσο το δυνατόν λιγότερο τρέξιμο-αγγαρείες.

Υπομονή για μερικούς μήνες και μη μασάς καθόλου με το συνονόματό σου (Στράτος-στρατός)..thumb

chief
09-08-10, 23:33
καλη θυτεια στρατακο.......τι ειναι 9 μηνες μωρε τιποτα...ποτε θα πας ποτε θα ερθεις δεν θα καταλαβεις......

9 μήνες???:shok:
Αυτό δεν ειναι θυτεία. Διακοπές ειναι. Τι να πω εγω ρε που ηταν η θυτεία 26 μηνες και με δυο στρατοδικεία πηγε στους 29???
Και παλι καλα περασα....



Συμπερασμα ειναι η τελευταια ευκαιρια της ζωης σου να λουφαρεις οχι για ωρες αλλα για μηνες!!!!!

Ετσι ειναι...


Αφού ορκιστείς δηλώνεις που θες να πάς και αν έχεις τις "προδιαγραφές" σε παίρνουν.



Κανένα άρμα έχει εκεί να το πάμε με τα όσα στις βουνοπλαγιές? :hystericalbs1:
Ελα ΕΛΔΥΚ.Τις "προδιαγραφες" τις εχεις.

p.s. Το πρωτο μου στρατοδικείο ήταν για μαλακίες με χρονομετρο και τρακάρισμα άρματος μεταφοράς προσωπικού 6τροχο VAP γαλλικής κατασκευής.
...παντα μου αρεσαν οι χωματινοι αγωνες...

Thomelef
10-08-10, 00:01
9 μήνες???
Αυτό δεν ειναι θυτεία. Διακοπές ειναι. Τι να πω εγω ρε που ηταν η θυτεία 26 μηνες και με δυο στρατοδικεία πηγε στους 29???
Και παλι καλα περασα...

μισθό ζήτησες??????????????? :thefinger:



p.s. Το πρωτο μου στρατοδικείο ήταν για μαλακίες με χρονομετρο και τρακάρισμα άρματος μεταφοράς προσωπικού 6τροχο VAP γαλλικής κατασκευής.
...παντα μου αρεσαν οι χωματινοι αγωνες...

xexe και μένα το δικό μου ήταν επειδή κόντεψα να πάρω κάτω απο το τζιπάκι τον διοικητή.
στην στροφή του καψιμί με είδε να βγαίνω απο την κατηφόρα στα χόνια με τις πόρτες
και πήδηξε στο χαντάκι, αφού πέταξε τις δύο τυρόπιτες που μόλις είχε αγοράσει.
αφού σηκώθηκε καραλασπωμένος άκουσε και την θεική ατάκα που πέταξα χεσμένος απο
τον φόβο μου. κύριε διοικητά να πάω να σας πάρω άλλες δύο μαζί με ένα κακάο???:D:D
κανονικά η απ'οφαση του στρατοδίκη ήταν 5 μήνες αλλά τελικά κράτησε μόνο τα μισά.
πάντα μου άρεσαν οι αγώνες στο χιόνι...:D

liakos
10-08-10, 08:56
Άντε να παίρνουμε και εμείς σειρά:whistle:. Στράτο μιας και δεν έχω πάει και εγώ το μόνο που έχω να πω είναι Καλή θητείαthumb

Ptboul
10-08-10, 09:00
και πήδηξε στο χαντάκι, αφού πέταξε τις δύο τυρόπιτες που μόλις είχε αγοράσει.
αφού σηκώθηκε καραλασπωμένος άκουσε και την θεική ατάκα που πέταξα χεσμένος απο
τον φόβο μου. κύριε διοικητά να πάω να σας πάρω άλλες δύο μαζί με ένα κακάο???:D:D



:hystericalbs1::hystericalbs1::worthy:

mormon
10-08-10, 09:19
στρατο καλη θητεια!! και μην μασας καθολου!!
μηνες ειναι και θα περασουν!
θα δεις,θα ακουσεις και θα αντιμετωπισεις πολλα!
παντα με ηρεμια και ολα θα πανε καλα!
θα υπαρξουν αρκετοι μονιμοι που θα θελησουν να σου σπασουν τα αρχ@ια
παρτο χαλαρα εσυ σε 9 μηνες θα απολυθεις αυτο μια ζωη εκει θα ειναι!!

ΦΑΝΗΣ
10-08-10, 09:37
Τώρα δεν έχει στρατό!!9 μήνες ούτε που θα καταλάβεις πότε θα περάσουν,τι να πούμε και εμείς που κάναμε 21 μήνες,γι αυτό λοιπόν υπομονή,χαλαρά,και σου Ευχομαι καλή θητεία Στράτο!!!!thumb

nikos-Mpacket
10-08-10, 10:24
Στρατο καλη θητεια να εχεις,μακρια απο τις κακοτοπιες και μην σε νοιαζει μεχρι να μπεις απολυθηκες.

Φαντασου οτι του χρονου το καλοκαιρι θα εισαι παλι πολιτης και θα κανεις τα γουστα σου.

SuperSonic
10-08-10, 14:40
Καλη θητεια να εχεις φιλε και μην κολλας πουθενα!

Apostolos
10-08-10, 21:43
Στρατη καλη θητεια φιλαρακι. Οπως πολυ σωστα ανεφερε καποιος πιο πανω δυστυχως αλεξιπτωτα & βατραχια υπηρετουν πλεον μονο μονιμα στελεχη, γι'αυτο και λογω ελλειψης ατομων απελευθερωθηκαν και τα ορια ηλικιας που ειχαν αυτες οι μοναδες :) Παντως θα περναγες ωραια στην 2α μοιρα οπως εγραψε ο Γιαννης :)

Z4 DCT
10-08-10, 22:15
Στρατη καλη θητεια φιλαρακι. Οπως πολυ σωστα ανεφερε καποιος πιο πανω δυστυχως αλεξιπτωτα & βατραχια υπηρετουν πλεον μονο μονιμα στελεχη, γι'αυτο και λογω ελλειψης ατομων απελευθερωθηκαν και τα ορια ηλικιας που ειχαν αυτες οι μοναδες :) Παντως θα περναγες ωραια στην 2α μοιρα οπως εγραψε ο Γιαννης :)

Ωχ αυτο δεν το ηξερα......


Και ενα off topic.........https://www.gffc.gr/gffc/

aristent
12-08-10, 17:31
Eνα up για το φιλο μας το Στρατο σε πρωτο πλανο:

https://www.youtube.com/watch?v=-r-NyczRi7I&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=-r-NyczRi7I&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=VtoFgojwYMU&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=VtoFgojwYMU&feature=related

Τωρα δεν ξερω αν σε κανω να νοιωθεις καλυτερα η χειροτερα θυμιζοντας ωραιες στιγμες....αλλα εχω καλη προθεσηthumb

stratos
12-08-10, 19:15
Αρη όπως και τους υπόλοιπους σας ευχαριστώ πολύ για την στήριξη και τις ευχές σας. Άλλη μια μικρή δοκιμασία της ζωής, ένα μικρό σχολείο, οι τελευταίες διακοπές διαρκείας. Δεν έχει σημασία ποίος είναι εκεί μέσα και τι κάλο κουβαλάει στο κεφάλι του. Είμαι αποφασισμένος να περάσω ωραία και αυτό θα κάνω.

Ελπίζω στην άδεια μου στην ορκομοσία να έχει επιστρέψει και ο deepBLUE και να κάνουμε μια μάχιμη συνάντηση μετά το καλοκαίρι που όλοι θα έχουμε επιστρέψει στην ρουτίνα. Στιγμές σαν τις παραπάνω θα επαναληφθούν με ασφάλεια πάντα. Αυτά τα βίντεο ειναι πραγματικά για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούριοι.

Τις λίγες μέρες που απομένουν θα είμαι μαζί σας γιατί μετά τέρμα μιας και δεν θα έχω το μηλόφωνο μαζί μου.

P.S. Χαρακτηρισμοί που έχουν σχέση με τρωκτικά και αρούρια θα τιμωρούνται :hystericalbs1:

paganis
12-08-10, 19:46
στρατακο...να χεις μια καλη και ηρεμη θητεια! ηρωισμους και εθελοντισμους ..αστους για αλλους....ο αφανης φανταρος ...ειναι ο ευτυχισμενος φανταρος! πιθανοτατα..η θητεια σου..θα ειναι η καλυτερη περιοδο της ζωης σου( τουλαχιστον για μενα ,μαζι με τις σπουδες ηταν) και θα κανεις τις ισχυροτερες φιλιες ! εκει που παρουσιαζεσαι...ειναι αρκετα καλα, τουλαχιστον για πεζικο..και εχει ατομα(φανταρους) με καποιο επιπεδο-σπουδασμενα, κυριως σε μηχανολογικη κατευθυνση!..οι καραβαναιοι ειναι παντου οι ιδιοι, (εκτος αεροποριας-πιλοτοι), οποτε υπομονη..και στ******σμος...πεταει ο γαιδαρος ''πεταει''...για οσο ο ανωτερος επιβλεπει! οσο για τα κιλα...μεχρι την ορκομωσια, επειδη εισαι καλοταισμενος...σιγουρα θα χασεις ( εγω ειχα χασει 6 κιλα και τοτε δεν ειχα και περιττα )...μετα ομως να προσεξεις μην ξαναπαρεις τα διπλασια...οπως και εγω! 9 μηνες ειμαι πολυ μικρο διαστημα...και στον στρατο, που ολο και με κατι ασχολησε ..περναει αερας! θα προσπαθησω να σε ερθω να σε δω ...σε καποιο επισκεπτηριο, και ισως φερω και την γυναικα σου μαζι να κανει παρεα στην δικη μου...!
ΥΓ...για το καλο της μπεμπας σου...(για να μην σκουριαζει δηλαδη)...αναλαμβανω την τακτικη της βολτα-ξεμπουκωμα...αφιλοκερδως με την καλη μου την καρδια!! οχι για μενα...αλλα για χαρη της μπουμπου σου και της πατριδας ...που σε ντυνει στα χακι...! αντε φιλαρακι...καλος φανταρος..

Z4 DCT
12-08-10, 20:25
Εγω επιμενω.....αμα πας στην πρωτη φωτο που εχω παρακατω......ανοιξε τον συνδεσμο να δεις ποσο μακρια απο το σπιτι σου θα εισαι......thumb






https://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=%CE%95%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%BD%C E%B1,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CF%82&daddr=38.040193,23.584042&hl=el&geocode=CT28yhriDwT7FXJ-RAIdYDlnASmf2biaTK6hFDFQfrniLL0ABA%3B&mra=mift&mrsp=1&sz=15&sll=38.041737,23.571424&sspn=0.014736,0.043945&ie=UTF8&ll=38.042785,23.575587&spn=0.014736,0.027595&t=h&z=15

paganis
12-08-10, 22:08
Εγω επιμενω.....αμα πας στην πρωτη φωτο που εχω παρακατω......ανοιξε τον συνδεσμο να δεις ποσο μακρια απο το σπιτι σου θα εισαι......thumb





αν εννοεις τους αλεξιπτωτιστες που ειναι στο αεροδρομιο της ελευσινας..μιας και ημουν σμηνιτης εκει για 10 μηνες..δεν το λες και περιπτωση! προσωπικα, τους εβλεπα και τους λυπομουνα...εξαντλητικη εκπαιδευση( για τα δεδομενα...του κανω φανταριλικι και οχι μαζοχιζομαι)...εγερτηριο...α ο τα χαραματα...τρεξιμο.,,ολο το στρατοπεδο...πειθαρχεια...αδ εια στην χαξη και στην φεξη...και επιπλεον ολοι φευγουν με σακατεμενη την μεση τους,απο τις ριψεις

stratos
13-08-10, 02:36
αν εννοεις τους αλεξιπτωτιστες που ειναι στο αεροδρομιο της ελευσινας..μιας και ημουν σμηνιτης εκει για 10 μηνες..δεν το λες και περιπτωση! προσωπικα, τους εβλεπα και τους λυπομουνα...εξαντλητικη εκπαιδευση( για τα δεδομενα...του κανω φανταριλικι και οχι μαζοχιζομαι)...εγερτηριο...α ο τα χαραματα...τρεξιμο.,,ολο το στρατοπεδο...πειθαρχεια...αδ εια στην χαξη και στην φεξη...και επιπλεον ολοι φευγουν με σακατεμενη την μεση τους,απο τις ριψεις

Λευτεράκη σε ευχαριστώ ρε φίλε, σε περιμένω να τις φέρεις όποτε θέλεις. Για το αυτοκίνητο δεν το συζητώ, στον φίλο μου δεν θα το έδινα?

Οσο για την σακατεμένη μέση είναι πολλοστή φορά που το ακούω

Z4 DCT
13-08-10, 08:52
αν εννοεις τους αλεξιπτωτιστες που ειναι στο αεροδρομιο της ελευσινας..μιας και ημουν σμηνιτης εκει για 10 μηνες..δεν το λες και περιπτωση! προσωπικα, τους εβλεπα και τους λυπομουνα...εξαντλητικη εκπαιδευση( για τα δεδομενα...του κανω φανταριλικι και οχι μαζοχιζομαι)...εγερτηριο...α ο τα χαραματα...τρεξιμο.,,ολο το στρατοπεδο...πειθαρχεια...αδ εια στην χαξη και στην φεξη...και επιπλεον ολοι φευγουν με σακατεμενη την μεση τους,απο τις ριψεις


Αυτο Λευτερη ειναι ενας μυθος που εβγαλε καποιος που ηταν αλεξ/της αλλα του αρεσε να μεγαλοποιει τα πραγματα ενα πραγμα σα τους κυνηγους......
Ενας αλεξ/της σε ολη του την θητεια οταν ημουν εγω εκανε με το ζορι 15-17 αλματα, με το ζορι.... οπτε τωρα που η θητεια ειναι 9 μηνες μιλαμε για 10 ριψεις το πολυ!!!οποτε εαν δεν υπαρχει καποια προδιαθεση πραγμα το οποιο θα φανει στις εξετασεις που θα κανεις στο 401, τοτε δεν υπαρχει προβλημα.
Τωρα το να τραυματιστει καποιος σε μια πτωση, ναι υπαρχει αυτος ο κινδυνος, αλλα ειναι τοσο μικρος οσο και σε ολα τα επαγγελματα, οσο κιδυνευει να πεσει και να χτυπησει απο την σκαλωσια ενας πολυ εμπειρος χτιστης αλλο τοσο κινδυνευει και ενας αλεξ/της να παθει ατυχημα.
Εγω περασα τα 27 αλματα (λογο ανιχνευτων) και οδεμια ενοχληση ειχα ποτε.

paganis
13-08-10, 13:06
Αυτο Λευτερη ειναι ενας μυθος που εβγαλε καποιος που ηταν αλεξ/της αλλα του αρεσε να μεγαλοποιει τα πραγματα ενα πραγμα σα τους κυνηγους......
Ενας αλεξ/της σε ολη του την θητεια οταν ημουν εγω εκανε με το ζορι 15-17 αλματα, με το ζορι.... οπτε τωρα που η θητεια ειναι 9 μηνες μιλαμε για 10 ριψεις το πολυ!!!οποτε εαν δεν υπαρχει καποια προδιαθεση πραγμα το οποιο θα φανει στις εξετασεις που θα κανεις στο 401, τοτε δεν υπαρχει προβλημα.
Τωρα το να τραυματιστει καποιος σε μια πτωση, ναι υπαρχει αυτος ο κινδυνος, αλλα ειναι τοσο μικρος οσο και σε ολα τα επαγγελματα, οσο κιδυνευει να πεσει και να χτυπησει απο την σκαλωσια ενας πολυ εμπειρος χτιστης αλλο τοσο κινδυνευει και ενας αλεξ/της να παθει ατυχημα.
Εγω περασα τα 27 αλματα (λογο ανιχνευτων) και οδεμια ενοχληση ειχα ποτε.

εχω δυο πρωτοξαδερφα...που υπηρετησαν στους αλεξιπτωτιστες ...και οι δυο εχουν θεματα πλεον με την μεση τους!..

Χρίστος
13-08-10, 13:19
Na ginei sinantisi/episkeptirio me ti proti efkairia....

Emeis ta peme apo konta strato k tha ta ksanapoume.
To piksimo einai konta kai to lele se perimenei.

Nino
13-08-10, 14:51
τρεις συμβουλες της τελευταιας στιγμης

Στον στρατο δεν γνωριζεις να κανεις απολυτως τιποτα...οταν θα ρωτανε διαφορα...
Δεν γυρνας το βραδυ και πριν τη κατακλιση ασκοπα γυρω στο λοχο θα σε "μαζεψουν " για αγγαρειες
Στη βολη ανοιγουμε το στομα ή βαζουμε κανα βαμβακι στο αυτι γιατι θα "σφυρανε"τα αυτια για μερες και ποτε μα ποτε δεν παιρνουμε μεγαλυτερο νουμερο αρβυλα απο οτι φοραμε επειδη καποιος ανοητος μας ειπε οτι θα μας χτυπησουν... θα κλαψεις αν το κανεις!!
Αντε με το καλο!!!

Nikos
13-08-10, 15:23
Στρατο.....σου αφιερωνω το παρακατω στρατιωτικο ασμα ..... :

https://www.tube.lankaeuro.com/video/FHQeleva78k/%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%80-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%82.html

aristent
13-08-10, 16:18
τρεις συμβουλες της τελευταιας στιγμης

Στον στρατο δεν γνωριζεις να κανεις απολυτως τιποτα...οταν θα ρωτανε διαφορα...
Δεν γυρνας το βραδυ και πριν τη κατακλιση ασκοπα γυρω στο λοχο θα σε "μαζεψουν " για αγγαρειες
Στη βολη ανοιγουμε το στομα ή βαζουμε κανα βαμβακι στο αυτι γιατι θα "σφυρανε"τα αυτια για μερες και ποτε μα ποτε δεν παιρνουμε μεγαλυτερο νουμερο αρβυλα απο οτι φοραμε επειδη καποιος ανοητος μας ειπε οτι θα μας χτυπησουν... θα κλαψεις αν το κανεις!!
Αντε με το καλο!!!

Τεσσερις ειναι τελικα οι συμβουλες σου!!!:whistle::th_Laie_67-1:αλλα μπραβο ολες πολυ χρησιμες!!!θα ηθελα να ενισχυσω τη συμβουλη περι προστασιας των αυτιων με ωτασπιδες στις βολες!!!δεν ειναι τυχαιο που στις ξενες ταινιες φορανε κατι σαν ακουστικα!τουλαχιστον βαλε ωτασπιδες προφασιζομενος ωτιτιδα κλπ...
αν παθεις ζημια πως θα ακους μετα τον υπεροχο ηχο της σκαστρας του 335i ????!!!!

Στρατο.....σου αφιερωνω το παρακατω στρατιωτικο ασμα ..... :

https://www.tube.lankaeuro.com/video/FHQeleva78k/%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%80-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B5%CF%82.html
επισης και απο μενα αφιερωμενο το ιδιο τραγουδι:thumbsup:

stratos
13-08-10, 17:52
Χεχε Νίκο σε ευχαριστώ πολύ, είναι ότι πρέπει για την περίπτωση.

Αρη, η σκοποβολή είναι χόμπι μου οπότε θα πάω προετοιμασμένος για αυτό. Θα πώ να μου φέρουν ωτοασπίδες στο πρώτο επισεπτήριο.

Γιάννη φοράω 45-46. Θα πάρω τις 46 και αν είναι μεγάλες βάζω και 2 πάτους μέσα. Φαντάζομαι θα πετύχω το νούμερο μου

Z4 DCT
13-08-10, 20:03
εχω δυο πρωτοξαδερφα...που υπηρετησαν στους αλεξιπτωτιστες ...και οι δυο εχουν θεματα πλεον με την μεση τους!..

Δεν μπορω με κανενα τροπο να σε αμφισβητησω σε κατι τετοιο, το μονο που θα μπορουσα να αντιπαραθεσω θα ηταν να εχουν καποιου ιδους προδιαθεση, αλλα και παλι ισως και οχι.....thumb


Στρατε το θεμα ειναι να πας καπου που θα σου αρεσει και θα περασεις και καλα συμφωνα με τις δικες σου ορεξεις!!, καλη θητεια σου ευχομαι εγω και με το καλο γρηγορα παλι κοντα μας!!!:original::original:

stratos
16-08-10, 02:36
Τελαυταίο post πριν ξεκινήσω το πρωί. Καλή συνέχεια σε όλους, ελπίζω η παρέα να συνεχίσει να γράφει και ελπίζω στην πρώτη μου έξοδο να έχουμε καμιά καλη συνάντηση.

Πλέον θα κοιμάστε ήσυχοι αχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Z4 DCT
16-08-10, 10:16
Τελαυταίο post πριν ξεκινήσω το πρωί. Καλή συνέχεια σε όλους, ελπίζω η παρέα να συνεχίσει να γράφει και ελπίζω στην πρώτη μου έξοδο να έχουμε καμιά καλη συνάντηση.

Πλέον θα κοιμάστε ήσυχοι αχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Τωρα θα εισαι μεσα......θα περασες γιατρους, θα εχεις παρει και τα ρουχα.....και θα σε εχουν στο προαυλιο οκλαδον μεσα στον ηλιο και ποτε στην σκια.......και θα σας φωναζουν διαφορες λαλακειες.......και συ απο μεσα σου θα λες....''δε θα σε πετυχω ποθαινα ρε αρχιδ!, 10 κολωνες θα φας..''!!!:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Αντε με το καλο Στρατακια!!!!!thumbthumb

paganis
16-08-10, 12:53
τρεις συμβουλες της τελευταιας στιγμης

Στον στρατο δεν γνωριζεις να κανεις απολυτως τιποτα...οταν θα ρωτανε διαφορα...
Δεν γυρνας το βραδυ και πριν τη κατακλιση ασκοπα γυρω στο λοχο θα σε "μαζεψουν " για αγγαρειες
Στη βολη ανοιγουμε το στομα ή βαζουμε κανα βαμβακι στο αυτι γιατι θα "σφυρανε"τα αυτια για μερες και ποτε μα ποτε δεν παιρνουμε μεγαλυτερο νουμερο αρβυλα απο οτι φοραμε επειδη καποιος ανοητος μας ειπε οτι θα μας χτυπησουν... θα κλαψεις αν το κανεις!!
Αντε με το καλο!!!

σωστος, αν και εχει ηδη μπει(τα εχω πει στον στρατακια)..να προσθεσω για τους μελλοντικους φανταρους...τα εξης, στο εγχειριδιο του καλου φανταρου!
- περνας τελευταιος,την πυλη του στρατοπεδου...ειναι κριμα να περιμενεις ολη μερα στην σειρα( ετσι και αλλιως, ολοι την ιδια ωρα πανε για υπνο)
- δηλωνεις ολες τις πιθανες και απιθανες ασθενειες(ορθοστατικη υποταση, συχνουρια και τετοια)...που ομως δεν επηρρεαζουν το γιωτα σου( θα περασεις καμια βδομαδα σαν τουριστας ,μεχρι να τελειωσουν οι εξετασεις σου και θα κανεις γνωριμιες με ομορφες νοσοκομες στο γνα)
-δηλωνεις τα πτυχια σου...αλλα σε καμια περιπτωση δεν κανεις επιδειξη ικανοτητων..εκτος και υπαρχει καλη θεση...με αντιστοιχο ανταλλαγμα-αδειες.

beliris
16-08-10, 21:53
Ωραίες συμβουλές του δίνετε του Ανθρώπου!Φίλε να πας με το καλό στον Στρατό,όπως πήγανε όλοι οι ικανοί Άνδρες πριν από σένα!(Υπάρχουν και τα λαμόγια,ανυπότακτοι-λούγγρες-ψυχοπαθείς κλπ,που ξέφυγαν)!
Να θυμάσαι οτι ο Στρατός είναι η κοινωνία που ζεις τόσα χρόνια,απλά είναι ντυμένη ομοιόμορφα!Να προσέχεις τον εαυτό σου και τα πράγματα σου!
Το φαινόμενο της σύγχρονης Ελλάδας του "δεν βαριέσαι "και "στα α.....ια μου",λέγεται "Συβαριτισμός".
Στην αρχαία Σικελία (Ελληνική Αποικία) υπήρχε η πόλη ΣύΒαρις. Είχε φοβερό πλούτο και οι πολίτες της ασχολούνταν μόνο με την καλοπέραση και τα όργια,οπότε το έργο της άμυνας της πόλης το ανέθεσαν στους φτωχούς γείτονες Κροτωνιάτες!Οι Συβαρίτες συνέχισαν τα "διακοποδάνεια" και τις βόλτες με τα "κάμπριο" ,ώσπου ένα πρωί ξύπνησαν δούλοι των Κροτωνιατών και κακομοίρηδες!
Αράξτε όλοι στα σπιτάκια σας και τα σύνορα θα τα φυλάει ο Αχμέτ,μέχρι πότε;
Επίσης σας θυμίζω οτι αυτοί που αποκαλείτε "καραβανάδες" είναι άνθρωποι σαν και σας , υπάρχουν καλοί και κακοί και δεν έχουν κανένα δικαίιωμα σαν εργαζόμενοι!
Καλή Θητεία φίλε και καλή τύχη στη Ζωή σου!!!

Χρίστος
17-08-10, 21:21
λοιπον, το παλικαρι μας χαιρει ακρας υγειας, στρουμπουλο στρουμπουλο οπως το εχουμε αγαπησει.Τρεχει πανω κατω με ενα λουκανικο στη πλατη (:)) και μας στελνει τα χαιρετισματα του.

Εφαγε και σουτζουκακια!!!!!

Kostas_1
17-08-10, 21:27
Ωπ, τωρα το ειδα αυτο το θρεντ.
Στρατουλη καλα να περνας, υπομονη και μυαλο να αποφευγεις τις κακοτοπιες θελει.....;)

S8N
17-08-10, 22:23
Στράτο εύχομαι να περνάς καλά! Εγώ πάντως τις λησμονώ εκείνες τις μέρες, παρά τις αγγαρείες και την τρεχάλα. Γνώρισα καταπληκτικά άτομα καθώς και τον αγαπητό μου κουμπάρο. Απίστευτο σχολείο, φρόντισε ο χρόνος σου εκεί να μην πάει χαμένος.

stratos
27-08-10, 12:54
Επέστρεψα με άδεια απο ορκομοσία. Λεπτομέρειες πιο αργά για την κόλαση (χωρίς υπερβολή) και τις 10 χειρότερες μέρες της ζωής μου πιο αργά

Thomelef
27-08-10, 13:40
Επέστρεψα με άδεια απο ορκομοσία. Λεπτομέρειες πιο αργά για την κόλαση (χωρίς υπερβολή) και τις 10 χειρότερες μέρες της ζωής μου πιο αργά

:hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:
χαχαχαχαχα γιατί ρε??????????????????? τόοοοοοσο χάλια πια???

joseph
27-08-10, 14:41
Στρατο, μην μασας, στην αρχη παντα ειναι δυσκολα, κανε μερικες μερες υπομονη ακομα.. αργοτερα δεν θα ειναι ετσι τα πραγματα, θα το δεις!!!

Monsta
27-08-10, 18:10
Τόσο χάλια??? Κουράγιο Στρατο, κάθε αρχή και δύσκολη...

paganis
27-08-10, 18:36
αντε Στρατακο..καλη συνεχεια! νομιζα πως ορκιζεστε ,οπως και μεις στην αεροπορια τοτε στις 20-23 μερες...τελικα ορκιζεστε πολυ γρηγορα στις 10.! πιστευα πως θα ερχομουν σε καποιο επισκεπτηριο ..με το δεδομενο..οτι θα ησουν τοσες μερες μεσα! θα τα πουμε απο κοντα συντομα ελπιζω! ποσες μερες αδεια σου εδωσαν???

aristent
27-08-10, 18:55
Επέστρεψα με άδεια απο ορκομοσία. Λεπτομέρειες πιο αργά για την κόλαση (χωρίς υπερβολή) και τις 10 χειρότερες μέρες της ζωής μου πιο αργά

Στραταρα Καλως Ηρθες!!!!:thumbsup:

Τζαμπα προετοιμασια σου καναμε:whistle:....ηταν κολαση τελικα:thumbsdown:....τι να πουμε ομως...κλασσικα ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

z3 2.2
27-08-10, 19:47
Στρατο ο στρατος ειναι σαν ενα βιβλιο...εχει αρχη,μεση και τελος ;)
προσπαθησε να εισαι τυπικος στα "του στρατου",να εισαι αορατος οσο μπορεις και να μην εχεις μεγαλο στομα.
βαλε και λιγη διπλωματια στις σχεσεις σου με ΟΛΟΥΣ και θα εισαι μια χαρα
καλη δυναμη φιλε μου!!!

Z4 DCT
27-08-10, 19:57
Επέστρεψα με άδεια απο ορκομοσία. Λεπτομέρειες πιο αργά για την κόλαση (χωρίς υπερβολή) και τις 10 χειρότερες μέρες της ζωής μου πιο αργά

Στρατο, αν δεν σου αρεσει μεχρι τωρα εκει μεσα, καντηνε........μετα θα αρχισουν αλλες λαλακειες.....δηλωσε οτι δεν επιθυμεις να μεινεις στις ειδικες δυναμεις, εχεις το δικαιωμα.....

gant
27-08-10, 20:36
Όσο λούφα και να είναι σήμερα ο στρατός σε σχέση με παλιότερες εποχές, οι ειδικές δυνάμεις είναι μεγάλο ζόρι. Φυσικά κάθε αρχή και ο εγκλιματισμός είναι τα δυσκολότερα.
Στράτο καλή συνέχεια σε όποια απόφαση κι αν πάρεις.

stratos
27-08-10, 21:17
Καλησπέρες στους φίλοι και συμφορουμήτες μου. Επιτέλους κοιμήθηκα παραπάνω απο 4 ώρες που συνήθισα να κάνω τις τελευταίες 14 μέρες.

Πρωί Δευτέρας και όλα ξεκίνησαν με τους καλήτερους οιωνούς. Κατάταξη στο ΚΕΕΔ (Κεντρο Εκπαίδευσης Ειδικών Δυνάμεων) στο Μ. Πεύκο. Κατά τις 11 είχαμε ντηθεί και πλέον ξεκινά το μαρτήριο. Το "λουκάνικο" στον ώμο και πάνω κάτω το στρατόπεδο περίπου 6 φορές για γιατρούς, εξετάσεις, εμβόλια, πρωινό κτλπ κάτω απο τον καυτό ήλιο. Πρώτη βραδινή αναφορά που ξεκίνησε στις 11 και τελείωσε αισίως στις 1:30 το βράδυ, όλοι έτοιμοι να πέσουμε κάτω απο την υπερκόπωση και με ένα μπουκαλάκι νερό όλη την ημέρα με τα χείλια σκασμένα και αιμάτωμα στον ώμο απο το λουκάνικο και σχεδόν όλοι σπασμένες φλέβες απο τα εμβόλια.

Εγερτήριο στις 4:30 όπως σχεδόν και κάθε μέρα στις 4:45 για την πρωινή αναφορά που διαρκούσε ούτε λίγο ούτε πολύ 1.5 ώρα. Στις 6 πρωινό και επιστροφή για καθαριότητες και περίπου 3 ώρες πρωινή αναφορά (!!!) μπροστά στον λοχαγό. Εξω για αγγαρείες όπως γόπινγκ στρατοπέδου (μάζεμα γόπες), σκουπίδια και ασπρίσματα. Όρθιοι για ακόμα μια φορά το μεσημέρι για δίωρη αναφορά. Περπάτημα μέχρι το καυτό εστιατόριο και πίσω στον λόχο για τι αραγε? Για ακόμα μια πολύωρη αναφορά. Αγγαρείες, εστιατόριο, αναφορά πάλι το βράδυ για 2-3 ώρες και ύπνος περίπου στις 12 και εγερτήριο στις 4:45 ενώ όλοιο οι γνωστοί μας στα άλλα κέντρα ξυπνούσαν 6:30.

Οι επόμενες μέρες κίλησαν σχεδόν το ίδια με την μόνη διαφορά 4 ώρες πρόβα για παρέλαση και άλλες 3 ώρες παράταξη για πρόβες στα παραγγέλματα της ορκομοσίας. Το απόγευμα εκπαίδευση στις μεταβολές, τους χαιρετισμούς και άλλα τέτοια.

Ακούγονται εύκολα όλα αυτά αλλά κάτω απο τον καυτό ήλιο του καύσωνα και χωρίς νερό καθόλου μιας και δεν επιτρεπόταν να πάμε να πάρουμε. Φυσικά δεν καθίσαμε ποτέ ούτε 1 λεπτό μιας και δεν επιτρεπόταν. Η αφυδάτωση στο μεγαλείο της, σκασμένα χείλια, καυτά πόδια στα άρβυλα και οι λιποθυμίες η μία πίσω απο την άλλα απο τους φαντάρους.

Το ΚαΨιΜι μάθαμε που είναι γεωγραφικά μιας και δεν πήγαμε ούτε μια φορά. Πολλά παιδιά έμειναν χωρίς τσιγάρο μέχρι σήμερα που πήραμε άδεια. Νερό κρύο ούτε στο όνειρο μας. Μάλλον εδώ ένα μικρό ψέμα. Αφού φάγαμε στέρηση μπάνιου τις πρώτες 4 μέρες επιτέλους πήγαμε τα 333 άτομα στα 10 λουτρά σε 50 λεπτά χρόνο που μας έδωσαν στο απίστευτα κρύο νερό. Φυσικά δεν έλειπε το θαλαμοφυλίκι και οι εξαντλητικές αγγαρείες όπως τα μαγειρία.

Αυτά ήταν όλα πταίσματα. Με ένα υπολογισμό απο το google earth περπατούσαμε ή κάναμε βήμα για περίπου 18-19 χιλιόμετρα την ημέρα με πολύ σπάνια να καθόμαστε οκλαδόν. Εκτός απο την μέρα που κάναμε 3 ώρες οκλαδόν-όρθιοι όπου η πλάτη μας καταστράφηκε.

Φυσικά όλοι οι ανώτεροι με μερικές εξαιρέσεις απο τους ανθυπολοχαγούς μείωναν άπαντες. Οι λοχίες αεροπορίας ήξεραν μόνο το είστε μακάκες, είστε ανίκητοι (στη μαμακία), θα σας μαμήσουμε και θα πάρετε/ σας γραφουμε στα @@ μας.

Δεν έλειπαν και τα καψόνια ομαδικά ή ατομικά. Σπρώξιμο του λόχου γιατί είχε πάρει κλίση το κτήριο, έρπην για 15-20 μέτρα, ερωτική εξωμολόγηση στην αρβύλα του ανωτέρου, γύρω γύρω τον λόχο φωνάζωντας "είμαι ένα τρελό τρελό ηλεκτρόνιο και βιδώνω λάμπες" και πίνγκ-πονγκ όπου πήγαινες τρέχοντας στον άλλο λόχο, έλεγες έναν γλωσσοδέτη, φώναζες πίνγκ και πάλι πίσω φωνάζοντας πόνγκ. Η στρατοκαυλίτιδα στο μεγαλείο της. Προσωπικά ένας ΟΥΚ την ημέρα του βήματος με ρωτάει "εσύ ρε μακάκα γιατί έχεις τέτοια κοιλιά νέος άνθρωπος" και απάντησα "είμαι καλοπερασάκιας και μορφωμένος" με το χέρι του ανθυπολοχαγού να σηκώνεται και να μου λέει μπράβο και τώρα ράψτο.

Οι 14 χειρότερες μέρες στην ζωή μου. Ζηλεύω όλους σας που λέτε οτι περάσατε καλά. Θα μου έρθουν και άλλα να γράψω. Προς το παρόν απολαμβάνω την άδεια μου μέχρι την Τετάρτη το ξημέρωμα όπου θα επιστρέψω στο κολαστήριο και μετά απο λίγο θα φύγω για Κόρινθο στο απλό πεζικό όπου ελπίζω να αναλάβω και την τσουγρανούλα μου.

Driver M
27-08-10, 21:25
Στράτο, για ποιο λόγο πήγες ειδικές δυνάμεις?

Προσωπικά, δε βρίσκω κανένα λόγο ένας φυσιολογικός άνθρωπος που δεν έχει ψύχωση με το στρατό να καταταγεί εκεί, εκτός και αν το κάνει για έξτρα μοριοδότηση, που και πάλι λάθος είναι γιατί τίποτα δεν αξίζει τέτοια ανούσια αλλά και υπερβολική ταλαιπωρία.

Ελπίζω η συνέχεια να είναι πολύ καλύτερη, αν και το θεωρώ σχεδόν βέβαιο.

Χρίστος
27-08-10, 21:27
Δε περάσαμε όλοι καλά στρατο.
Απλά τα καλά μας έχουν μείνει.
Προσπάθησε να σκέφτεσαι πως ότι κανείς περνάει, είναι πίσω σου και πλέον συνεχίζεις.
Με λίγα λόγια γραφε τους όσο μπορείς στα αρχ... και μάθε να μετράς ανάποδα.

ZWMZ
27-08-10, 21:32
Απο το πρωτο δευτερολεπτο που περασες την πυλη,ο χρονος μετραει αντιστροφα.
Απο εκει και περα αν δεν σου λεει τιποτα το θεμα "ειδικες δυναμεις",αστο
και μην ασχολεισαι γιατι δεν υπαρχει κανενας λογος.
Δεν ωφελει σε κατι εκτος αν θελεις να δοκιμασεις τις αντοχες σου,ψυχικες
και σωματικες.

aristent
27-08-10, 21:52
Αντε ρε Στρατο μας στεναχωρισες....αλλα να θυμασαι εμας εδω, ειμαστε μαζι σου, δε μπορουμε να τα βαλουμε με το στρατο αλλα μακαρι να μπορουσαμε να βοηθησουμε!!!

Επειδη ειναι μικρος ο κοσμος, στην Κορινθο στο πεζικο, παρουσιαστικε ο κολλητος του γιου μου,λεγετε Γερακης Γιωργος ειναι 1,85 υψος 135 κιλα!!!
Ηρθε με αδεια ορκομοσιας σημερα,δεν τον εχω δει ακομη αλλα για πηξημο μιλουσε και αυτος στο τηλ.τελος παντων εαν πας εκει ισως συναντηθητε!!!
Νεουληδες και οι δυο:thumbsup:

Nikos
27-08-10, 22:15
Ρε Στρατο έχω μια απορία...... σε αυτές τις πολύωρες αναφορές τι κάνατε ; Ηταν απλά άλλο ένα καψονι ;

stratos
28-08-10, 01:29
Στράτο, για ποιο λόγο πήγες ειδικές δυνάμεις?

Προσωπικά, δε βρίσκω κανένα λόγο ένας φυσιολογικός άνθρωπος που δεν έχει ψύχωση με το στρατό να καταταγεί εκεί, εκτός και αν το κάνει για έξτρα μοριοδότηση, που και πάλι λάθος είναι γιατί τίποτα δεν αξίζει τέτοια ανούσια αλλά και υπερβολική ταλαιπωρία.

Ελπίζω η συνέχεια να είναι πολύ καλύτερη, αν και το θεωρώ σχεδόν βέβαιο.

Το αστείο Αρη είναι οτι δεν είχα δηλώσει και απλά με έστειλαν εκεί. Δεν έχω καμια όρεξη να ταλαιπωρηθω. Για κάποιον που γουστάρει τρέξιμο ή θέλει τα μόρια ναι, για μένα όχι. Απλά πρέπει να περιμένω την μετάθεση μου.


Δε περάσαμε όλοι καλά στρατο.
Απλά τα καλά μας έχουν μείνει.
Προσπάθησε να σκέφτεσαι πως ότι κανείς περνάει, είναι πίσω σου και πλέον συνεχίζεις.
Με λίγα λόγια γραφε τους όσο μπορείς στα αρχ... και μάθε να μετράς ανάποδα.

Τους γράφω. Το θέμα είναι οτι άλλοι τους παραέγραφαν στα απαυτά τους με αποτέλεσμα η ταλαιπωρία να γίνεται ακόμα μεγαλήτερη και όπως πάντα για 3-4 μακάκες να την πληρώνουν όλοι


Απο το πρωτο δευτερολεπτο που περασες την πυλη,ο χρονος μετραει αντιστροφα.
Απο εκει και περα αν δεν σου λεει τιποτα το θεμα "ειδικες δυναμεις",αστο
και μην ασχολεισαι γιατι δεν υπαρχει κανενας λογος.
Δεν ωφελει σε κατι εκτος αν θελεις να δοκιμασεις τις αντοχες σου,ψυχικες
και σωματικες.

Μετράω μέρες να φύγω απο εκεί. 8.5 μήνες και σήμερα μένουν.


Αντε ρε Στρατο μας στεναχωρισες....αλλα να θυμασαι εμας εδω, ειμαστε μαζι σου, δε μπορουμε να τα βαλουμε με το στρατο αλλα μακαρι να μπορουσαμε να βοηθησουμε!!!

Επειδη ειναι μικρος ο κοσμος, στην Κορινθο στο πεζικο, παρουσιαστικε ο κολλητος του γιου μου,λεγετε Γερακης Γιωργος ειναι 1,85 υψος 135 κιλα!!!
Ηρθε με αδεια ορκομοσιας σημερα,δεν τον εχω δει ακομη αλλα για πηξημο μιλουσε και αυτος στο τηλ.τελος παντων εαν πας εκει ισως συναντηθητε!!!
Νεουληδες και οι δυο:thumbsup:

Η καλή σου κουβέντα μετράει. Μπορεί να τύχει να βραθώ με το παλικάρι. Αν βρώ ένα άτομο να μπορώ να συνεννοηθώ θα ήταν πάρα πολύ καλό.


Ρε Στρατο έχω μια απορία...... σε αυτές τις πολύωρες αναφορές τι κάνατε ; Ηταν απλά άλλο ένα καψονι ;

Οι αναφορές τις περισσότερες φορές είναι ονομαστιές και για 333 άτομα παίρνει πολύ ώρα. Οι ανώτεροι φυσικά στην σκιά και εμείς στο καμίνι. Επίσης γίνονταν επίτηδες για πολύ ώρα γιατί μόλις μήλαγαν οι απροσάρμοστοι, σταμάταγε η αναφορά, ξεκίναγαν οι προσβολές και το "θα κατέβω κάτω να σας μαμήσω" για κανένα 20λεπτο, μετά απο 10 λεπτά πάλι τα ίδια. Σπάσιμο νεύρων και η εξάντληση στο όριο.



Το πιο απαράδεκτο δεν ήταν η κούραση και οι προσβολές αλλά η ανεπίτρεπτη στέρηση μπάνιου και νερού. Μερικοί που είχαν αποθημένα και μια γυναίκα λοχίας ειδικά τα έβγαζαν όλα πάνω μας.

:thumbsdown::thumbsdown:

Tsakirakos
28-08-10, 02:52
Προς το παρόν απολαμβάνω την άδεια μου μέχρι την Τετάρτη το ξημέρωμα όπου θα επιστρέψω στο κολαστήριο και μετά απο λίγο θα φύγω για Κόρινθο στο απλό πεζικό όπου ελπίζω να αναλάβω και την τσουγρανούλα μου.

στην Κορινθο θα σου φανει παραδεισος σε σχεση με το Πευκο. τουφα!
μη μασας! μηνες ειναι και θα περασουν...

Thomelef
28-08-10, 08:04
μη μασάς ρεεεεεε το κέντρο είναι και καλά...
δεν λέω πως το σώμα είναι εύκολο και ως δια μαγείας στην μονάδα θα κάνεις κατασκήνωση,
αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό που είδες ο στρατός...επίσεις το δίχως νερό κάτω απο τον
ήλιο για τρεις ώρες είναι πολύ χοντρό και δεν επιτρέπεται...ποιανού ιδέα ήταν άραγε???
πάντως όχι απο κάπου ψηλα. υπάρχουν άτομα που μπορεί να μείνουν στον τόπο και σε
καμία περίπτωση υψηλόβαθμος που σας έχει υπο την **προστασία** του θα ρίσκαριζε
να γίνει κάνα σκηνικό...
επίσεις κάτι ακόμα και να μην το ξεχνάς ποτέεεεεεεεεεε ακόμα και στον στρατό,
you've got rights

Z4 DCT
28-08-10, 08:08
μη μασάς ρεεεεεε το κέντρο είναι και καλά...
δεν λέω πως το σώμα είναι εύκολο και ως δια μαγείας στην μονάδα θα κάνεις κατασκήνωση,
αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό που είδες ο στρατός...επίσεις το δίχως νερό κάτω απο τον
ήλιο για τρεις ώρες είναι πολύ χοντρό και δεν επιτρέπεται...ποιανού ιδέα ήταν άραγε???
πάντως όχι απο κάπου ψηλα. υπάρχουν άτομα που μπορεί να μείνουν στον τόπο και σε
καμία περίπτωση υψηλόβαθμος που σας έχει υπο την **προστασία** του θα ρίσκαριζε
να γίνει κάνα σκηνικό...
επίσεις κάτι ακόμα και να μην το ξεχνάς ποτέεεεεεεεεεε ακόμα και στον στρατό,
you've got rights

Μιλας και συ με την οβιδα στο χερι?????????:whistle::whistle:

BILL007
28-08-10, 12:55
Το αστείο Αρη είναι οτι δεν είχα δηλώσει και απλά με έστειλαν εκεί. Δεν έχω καμια όρεξη να ταλαιπωρηθω. Για κάποιον που γουστάρει τρέξιμο ή θέλει τα μόρια ναι, για μένα όχι. Απλά πρέπει να περιμένω την μετάθεση μου.



Τους γράφω. Το θέμα είναι οτι άλλοι τους παραέγραφαν στα απαυτά τους με αποτέλεσμα η ταλαιπωρία να γίνεται ακόμα μεγαλήτερη και όπως πάντα για 3-4 μακάκες να την πληρώνουν όλοι



Μετράω μέρες να φύγω απο εκεί. 8.5 μήνες και σήμερα μένουν.



Η καλή σου κουβέντα μετράει. Μπορεί να τύχει να βραθώ με το παλικάρι. Αν βρώ ένα άτομο να μπορώ να συνεννοηθώ θα ήταν πάρα πολύ καλό.



Οι αναφορές τις περισσότερες φορές είναι ονομαστιές και για 333 άτομα παίρνει πολύ ώρα. Οι ανώτεροι φυσικά στην σκιά και εμείς στο καμίνι. Επίσης γίνονταν επίτηδες για πολύ ώρα γιατί μόλις μήλαγαν οι απροσάρμοστοι, σταμάταγε η αναφορά, ξεκίναγαν οι προσβολές και το "θα κατέβω κάτω να σας μαμήσω" για κανένα 20λεπτο, μετά απο 10 λεπτά πάλι τα ίδια. Σπάσιμο νεύρων και η εξάντληση στο όριο.



Το πιο απαράδεκτο δεν ήταν η κούραση και οι προσβολές αλλά η ανεπίτρεπτη στέρηση μπάνιου και νερού. Μερικοί που είχαν αποθημένα και μια γυναίκα λοχίας ειδικά τα έβγαζαν όλα πάνω μας.

:thumbsdown::thumbsdown:


Kουράγιο Στράτο!:warriorsmiley::warriorsmiley: :warriorsmiley: :warriorsmiley:

Konstantinos
28-08-10, 15:36
Εγώ ρε παλικάρια δεν έχω εμπειρίες. Τώρα 16 Αυτγούστου παρουσιάζομαι στο Μ. Πεύκο στις Ειδικές Δυνάμεις ΥΕΑ. Με το καλό να πάω και ελπίζω να σας διηγηθώ ευχάριστες ιστορίες

Ωχ ωχ.. θα αποκτήσεις πολλες! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:



... την Τετάρτη το ξημέρωμα όπου θα επιστρέψω στο κολαστήριο και μετά απο λίγο θα φύγω για Κόρινθο στο απλό πεζικό όπου ελπίζω να αναλάβω και την τσουγρανούλα μου.

Από ότι είπες, κράτα μόνο τις 10 μέρες και αυτό. Αρκετοί πήγαν (πήγα) με τις καλύτερες διαθέσεις και σιχάθηκαν τα πάντα.. Καλή τσουγκράνα από 'δω και στο εξής και άσε τα "ειδικά" για αυτούς που τα θέλουν. Κρατιέμαι να μην μιλήσω χειρότερα γιατί πρόκειται για κοινωνικό θέμα, το forum δεν είναι τέτοιο, και οι απόψεις είναι σαν τους στρατό$#@%. Όλοι ξέρουν έναν :D

Καλή θητεία λοιπόν, γιατί στο 6ο ΣΠ θα λιώσετε στα σουβλάκια, τα cheese, τις βόλτες και τον χαβαλέ.. Ότι θέλεις για εκεί, στείλε pm. Πέρασα σχετικά πρόσφατα και τα "μυστικά" στα έχω έτοιμα. Είναι και τα τελευταία που θα χρειαστείς βέβαια, γιατί μετά από (πολύ) λίγο καιρό σαν απλό στρατιωτάκι-τσουγκρανάκι που θα ξεψαρώσεις θα κάνεις τις τελευταίες τόσο ξέγνοιαστες διακοπές τις ζωής σου!

Thomelef
28-08-10, 18:07
ναι ρε τι υεα και μσλακίες

Sonic
28-08-10, 22:31
Ακούγονται εύκολα όλα αυτά αλλά κάτω απο τον καυτό ήλιο του καύσωνα και χωρίς νερό καθόλου μιας και δεν επιτρεπόταν να πάμε να πάρουμε. Φυσικά δεν καθίσαμε ποτέ ούτε 1 λεπτό μιας και δεν επιτρεπόταν. Η αφυδάτωση στο μεγαλείο της, σκασμένα χείλια, καυτά πόδια στα άρβυλα και οι λιποθυμίες η μία πίσω απο την άλλα απο τους φαντάρους.

Το ΚαΨιΜι μάθαμε που είναι γεωγραφικά μιας και δεν πήγαμε ούτε μια φορά. Πολλά παιδιά έμειναν χωρίς τσιγάρο μέχρι σήμερα που πήραμε άδεια. Νερό κρύο ούτε στο όνειρο μας. Μάλλον εδώ ένα μικρό ψέμα. Αφού φάγαμε στέρηση μπάνιου τις πρώτες 4 μέρες επιτέλους πήγαμε τα 333 άτομα στα 10 λουτρά σε 50 λεπτά χρόνο που μας έδωσαν στο απίστευτα κρύο νερό. Φυσικά δεν έλειπε το θαλαμοφυλίκι και οι εξαντλητικές αγγαρείες όπως τα μαγειρία.

Αυτά ήταν όλα πταίσματα. Με ένα υπολογισμό απο το google earth περπατούσαμε ή κάναμε βήμα για περίπου 18-19 χιλιόμετρα την ημέρα με πολύ σπάνια να καθόμαστε οκλαδόν. Εκτός απο την μέρα που κάναμε 3 ώρες οκλαδόν-όρθιοι όπου η πλάτη μας καταστράφηκε.

Φυσικά όλοι οι ανώτεροι με μερικές εξαιρέσεις απο τους ανθυπολοχαγούς μείωναν άπαντες. Οι λοχίες αεροπορίας ήξεραν μόνο το είστε μακάκες, είστε ανίκητοι (στη μαμακία), θα σας μαμήσουμε και θα πάρετε/ σας γραφουμε στα @@ μας.

Δεν έλειπαν και τα καψόνια ομαδικά ή ατομικά. Σπρώξιμο του λόχου γιατί είχε πάρει κλίση το κτήριο, έρπην για 15-20 μέτρα, ερωτική εξωμολόγηση στην αρβύλα του ανωτέρου, γύρω γύρω τον λόχο φωνάζωντας "είμαι ένα τρελό τρελό ηλεκτρόνιο και βιδώνω λάμπες" και πίνγκ-πονγκ όπου πήγαινες τρέχοντας στον άλλο λόχο, έλεγες έναν γλωσσοδέτη, φώναζες πίνγκ και πάλι πίσω φωνάζοντας πόνγκ. Η στρατοκαυλίτιδα στο μεγαλείο της. Προσωπικά ένας ΟΥΚ την ημέρα του βήματος με ρωτάει "εσύ ρε μακάκα γιατί έχεις τέτοια κοιλιά νέος άνθρωπος" και απάντησα "είμαι καλοπερασάκιας και μορφωμένος" με το χέρι του ανθυπολοχαγού να σηκώνεται και να μου λέει μπράβο και τώρα ράψτο.

Οι 14 χειρότερες μέρες στην ζωή μου. Ζηλεύω όλους σας που λέτε οτι περάσατε καλά. Θα μου έρθουν και άλλα να γράψω. Προς το παρόν απολαμβάνω την άδεια μου μέχρι την Τετάρτη το ξημέρωμα όπου θα επιστρέψω στο κολαστήριο και μετά απο λίγο θα φύγω για Κόρινθο στο απλό πεζικό όπου ελπίζω να αναλάβω και την τσουγρανούλα μου.

H malakia σε ολο της το μεγαλειο ... Ο καθε αχρηστος και ανικανος στην πραγματικη ζωη , εγινε καραβανας και παιδευει κοσμο.

Ο στρατος σιγουρα δεν ειναι διακοπες αλλα βαζοντας κοσμο (που πιθανον δεν θελει ή δεν μπορει να ενσωματωθει στις ΕΔ) απο την πρωτη μερα να υποκειται αφυδατωσεις και σκληραγωγεια ,ειναι μεγαλο λαθος και αμαρτια.

Αν ξερεις φιλε Stratos οτι ολοι ειχαμε κακες εμπειριες στον στρατο , αλλα δεν ειναι ετσι οπως τα ζεις συνεχεια. Επεσες στην περιπτωση...

Monsta
29-08-10, 13:06
δίχως νερό κάτω απο τον
ήλιο για τρεις ώρες είναι πολύ χοντρό και δεν επιτρέπεται...

Είναι απάνθρωπο αλλά γίνεται παντού Θωμά. Πριν 13 χρόνια στη Θήβα Ιούλιο μήνα με 40άρες περάσαμε τα ίδια.

Εγώ προσωπικά Στράτο είχα πάντα κρυμμένο στη φαρδιά τσέπη του παντελονιού μου ένα μικρό μπουκαλάκι νερό. Φρόντιζα να πίνω όταν δε κοιτούσε κάποιος αξιωματικός στα κλεφτά.

Κουράγιο και υπομονή. Είπαμε όλα τα παράλογα θα τα βρεις μπροστά σου αυτούς τους 9 μήνες.

Z4 DCT
29-08-10, 13:32
Είναι απάνθρωπο αλλά γίνεται παντού Θωμά. Πριν 13 χρόνια στη Θήβα Ιούλιο μήνα με 40άρες περάσαμε τα ίδια.

Εγώ προσωπικά Στράτο είχα πάντα κρυμμένο στη φαρδιά τσέπη του παντελονιού μου ένα μικρό μπουκαλάκι νερό. Φρόντιζα να πίνω όταν δε κοιτούσε κάποιος αξιωματικός στα κλεφτά.

Κουράγιο και υπομονή. Είπαμε όλα τα παράλογα θα τα βρεις μπροστά σου αυτούς τους 9 μήνες.


Eιπαμε....εκει που τελειωνει η λογικη αρχιζει ο στρατος!

Nino
31-08-10, 13:38
Εγώ προσωπικά Στράτο είχα πάντα κρυμμένο στη φαρδιά τσέπη του παντελονιού μου ένα μικρό μπουκαλάκι νερό. Φρόντιζα να πίνω όταν δε κοιτούσε κάποιος αξιωματικός στα κλεφτά.

.

Κωστα εγω κουβαλουσα στο παγουρι νερο (το ειχα πλυνει με χλωρινη,ε ειχαμε κανει και τα εμβολια...)
Δωσε λιγο ο ενας δωσε λιγο ο αλλος δεν εμενε... ενα βραδυ λοιπον μεσα στο θαλαμο τους λεω, για κοιταξτε λιγο εδω!!
τον βγαζω και τον ακουμπαω στο στομιο απο το παγουρι... δεν μου ξαναζητησε κανεις νερο!!!

stratos
31-08-10, 14:00
Είναι η τελευταία μέρα που έχω άδεια και προσπαθώ να συνέλθω απο τον πυρετό της ίωσης που πέρασα. Προσπαθώ να κανω delete όλους αυτούς που κατάφεραν και με έκαναν να φωνάζω "ηθικό ακμιώτατο" ενώ είχε φτάσει στον πάτο. Ελπίζω να βγεί σύντομα το φύλο πορείας προς Κόρινθο. Αν είμαι τυχερός θα βγεί αύριο, αν όχι μέχρι την Κυριακή.

Απλά οι Ειδικές Δυνάμεις δεν είναι για μένα. Είναι για αυτούς που γουστάρουν να σκληραγογηθούν και να τους κάνουν κουμάντο λοχίες αεροπορίας με αυτό που κουβαλάνε στο κεφάλι τους.

Θα ήθελα να παρακαλέσω να λείπουν χαρακτηρισμοί όπως "στρατόκ@υλοι" και άλλα τέτοια γιατί εδώ υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να είναι οι ίδιοι ή να έχουν κάποιον δικό τους στον στρατό.

Οι μέρες μου στο ΚΕΕΔ στο Πευο τελειώνουν αι μαζί με αυτές ελπίζω και οι άσχημες εμπειρίες. Εκμεταλεύτηκα σκόπιμα ένα χειρουργίο στο στομάχι για να βγώ Ι4 και να γλυτώσω απο όλα αυτά.

Απο εδώ και στο εξής το παγούρι θα βρίσκεται στην άλλη τσέπη του παντελονιού ενώ στην άλλη παραμένουν τα μωρομάντηλα.

Το μόνο ευχάριστο που άκουσα είναι εφράσεις όπως "παρε κάμψεις μέχρι να σκουριάσει ο ρόμποκοπ - μέχρι να πεθάνει ο Χαϊλάντερ".

Λίγες ώρες μου έμειναν. Ντρέπομαι που ίσως είμαι ο μόνος που περιγράφει τόσο τραγικά τα πράγματα και φαίνεται σαν να κλαίγομαι... απλά εύχομαι να μην τύχει σε κανέναν αυτή η εμπειρία που είχα...

Nino
31-08-10, 14:13
Αγαπητε φιλε!!
Δυο πραγματα ειναι σιγουρα πρωτον οτι αυτο που "βλεπεις" και βιωνεις στο κεντρο δεν ειναι και η πραγματικη εικονα για το τι θα ακολουθησει και δευτερον κανεις δεν μπορει να σε κρινει για τις επιλογες σου.
Οπως βεβαια και κανεις δεν μπορει να κρινει καποιον για το αν του αρεσουν παρομοιες καταστασεις.
Με το καλο λοιπον στο νεο οπλο και ας "στροφαρει" ο χρονος σαν διτουρμπινο!!!

katsaraios
31-08-10, 14:18
Στρατο επρεπε να την 'κανεις" απο την αρχη πριν παρεις τα ψαραδικα ...
Δεν παιζουνε καλοκαιριατικα με τετοια ,αφου ειχες "μεσο" μαλα@@ που δεν το εκανες φιλε .

stratos
31-08-10, 15:46
Δεν γίνεται να την άνω απο την αρχή. Το χαρτί κατάταξης ήρθε για το ΚΕΕΔ και δεν γίνεται να αλλάξει, και φυσικά χωρίς να είναι επιλογή μου αφού δεν ζήτησα/δήλωσα ποτέ κατι τέτοιο.

Βύσμα δεν έχω δυστηχώς. Μόνο μέσω γνωστού ενός γνωστού προσπαθώ να κάνω κάτι αλλά μιας και δεν σχετίζομαι συγγενικά μαζί του δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να γίνει κάτι. Απλά να φύγω απο τις Ειδικές Δυνάμεις το συντομότερο θέλω. Στην χειρότερη μέχρι την Κυριακή θα έχω φύγει απο το ΚΕΕΔ μιας και δήλωσα οτι δεν θέλω να παραμείνω.

Stathis
31-08-10, 16:10
ελα ρε κομαντο μη μασας!

Χρίστος
31-08-10, 21:45
θα δεις οτι γρηγορα ολα θα αλλαξουν.
Τη κορινθο τη ξερω καλυτερα απο το πευκο......

Θα ξεχασεις αυτα που εζησες μολις πατησεις το ποδι σου.
Ειμαι εδω για οτι απορια εχεις.

Και να σου ξαναπω περαστικα.
Η ιωση εχει να κανει με τα εμβολια.
Και εγω οπως και συ και πολυς κοσμος που εχει καλο ανωσοποιητικο προσπαθει να αποβαλει τα εμβολια και αυτο εχει ως επακολουθο την διαταραχη της ομοιωστασης.Αυτο σου προκαλει δεκατα.Ο συνδιασμος ομως της ελαφρα υψηλης θερμοκρασιας με τη κουραση, την αυπνια και την διαφορετικη διατροφη το χειροτερευσαν.

Ευχομαι τα καλυτερα που ειμαι σιγουρος οτι δε θα αργησουν!!!!

stratos
01-09-10, 00:11
Εχω αρχίσει να συνέρχομαι απο τον πυρετό και πάω για νάνι γιατί στις 6:30 θα είμαι στο στρατόπεδο και θα μετράω μέρες να φύγω απο εκεί. Καλή συνέχεια σε όλους σας.

ΥΓ1: Χρίστο είχε κλείσει το κινητό μου απο μπαταρία

ΥΓ2: Λευτέρη το λαδάκι είναι σπίτι μου. Θα μιλήσουμε να κανονίσουμε πως θα το πάρεις...

paganis
01-09-10, 00:43
αντε φιλαρακι ..καλη ξεκουραση ! τα ειπαμε..μην μασας...μερες μετρας και ο χρονος ειναι συμμαχος σου! σ ευχαριστω και για το λαδακι...αντε να ξαναβαζουμε σιγα σιγα και τον κομπρεσσορα επανω...να σαι καλα...

Χρίστος
01-09-10, 19:59
πριν απο λιγο πραγματοποιηθηκε η μεταθεση του ειδικο...δυναμιτη μας!!!

Τα πρωτα λογια που μιλησαμε ηταν "ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΟΟ".Κανονικο μπανιο, ξεκουραση, υπνος, χαλαρωτητα. Τα βασικα αγαθα του φανταρου

Οι δυσκολες μερες περασαν.

stratos
03-09-10, 15:09
χαιρετώ την παρέα. Ειμαι στην Τριπολη στο 11ο ΣΠ και το μονο που μπορώ να πω ειναι οτι κανω διακοπες. Η απολυτη χαλαροτητα. Αεράκι, λιγες υπηρεσιες θαλαμοφύλακα και μετά ξάπλα κατω απο τα πευκα.

Ελπιζω να περνατε ολοι καλάααααα

paganis
03-09-10, 15:20
χαιρετώ την παρέα. Ειμαι στην Τριπολη στο 11ο ΣΠ και το μονο που μπορώ να πω ειναι οτι κανω διακοπες. Η απολυτη χαλαροτητα. Αεράκι, λιγες υπηρεσιες θαλαμοφύλακα και μετά ξάπλα κατω απο τα πευκα.

Ελπιζω να περνατε ολοι καλάααααα

γεια σου στρατακο...! αντε οι δυσκολες μερες περασαν...απολαυσε τωρα ξεκουραση...χαλαροτητα και χαβαλε με τους αλλους φανταρους....

gant
03-09-10, 15:23
Στράτο είσαι ωραίος, σωστά έπραξες και άφησες τα κόλπα του Ράμπο σε άλλους πιο φανατικούς. Οι τελευταίοι την βρίσκουν με τέτοιες καταστάσεις, αφού είναι και επιρρεπείς σε κάθε Ψ.Π. που τους κάνει, να νοιώθουν, απ την έπαρση, ότι παίρνει πόντους το πουλί τους. :th_Laie_67-1:

aristent
03-09-10, 17:38
Αντε ρε Στραταρα!!!επιτελους χαρηκαμε και ησυχασαμε που περνας καλα!!!:thumbsup:

stratos
06-09-10, 18:48
Εδώ πλέον είναι και γαμώ.... εεε συγνώμη.

Είμαι γραφιας στο δωματιάκη της λοχία και κάθομαι με την ησυχία μου και βγάζω υπηρεσίες. Ουτε ασκήσεις ούτε τίποτα. Απλά έχω δουλειά και μην με ενοχλείτε. Και οταν τελειώσουν αυτα πάω και κάνω και κανένα θαλαμοφυλίκι έτσι για τα μάτια του κόσμου.

Αν όλα πάνε καλά θα σας δώ και απο κοντά το Σαββάτο στη συνάντηση

aristent
06-09-10, 18:54
Εδώ πλέον είναι και γαμώ.... εεε συγνώμη.

Είμαι γραφιας στο δωματιάκη της λοχία και κάθομαι με την ησυχία μου και βγάζω υπηρεσίες. Ουτε ασκήσεις ούτε τίποτα. Απλά έχω δουλειά και μην με ενοχλείτε. Και οταν τελειώσουν αυτα πάω και κάνω και κανένα θαλαμοφυλίκι έτσι για τα μάτια του κόσμου.

Αν όλα πάνε καλά θα σας δώ και απο κοντά το Σαββάτο στη συνάντηση

Aπο την κολαση στον παραδεισο?:shok:ετσι απλα?μπραβο Στρατο!!!!:thumbsup:

Αυτο το ροζ τι ειναι παλι?χαχαχαχαχα

Monsta
06-09-10, 18:58
Εδώ πλέον είναι και γαμώ.... εεε συγνώμη.

Είμαι γραφιας στο δωματιάκη της λοχία και κάθομαι με την ησυχία μου και βγάζω υπηρεσίες. Ουτε ασκήσεις ούτε τίποτα. Απλά έχω δουλειά και μην με ενοχλείτε. Και οταν τελειώσουν αυτα πάω και κάνω και κανένα θαλαμοφυλίκι έτσι για τα μάτια του κόσμου.

Αν όλα πάνε καλά θα σας δώ και απο κοντά το Σαββάτο στη συνάντηση

Ωραιότατος !!!!

Έτσι ακριβώς πέρασα στη Κω, με είχε πάρει κατευθείαν ο Λοχαγός στο 1ο & 3ο γραφείο για να του οργανώσω το χαμό και όλη τη χαρτούρα στο pc. Το θαλαμοφυλίκι ήταν κυριλέ ώρες για να μπορώ να 'ξεκουράζομαι' και λιγάκι τα βράδια...thumb

stratos
06-09-10, 18:58
Εντελως ξαφνικά και χωρίς βύσμα. Τύχη εντελώς πραγματίκα. Οσο για το ροζουλι ας μην το σχολιασουμε γιατί θα μας παρουν με τις ντοματες

aristent
06-09-10, 19:00
Ωραιότατος !!!!

Έτσι ακριβώς πέρασα στη Κω, με είχε πάρει κατευθείαν ο Λοχαγός στο 1ο & 3ο γραφείο για να του οργανώσω το χαμό και όλη τη χαρτούρα στο pc. Το θαλαμοφυλίκι ήταν κυριλέ ώρες για να μπορώ να 'ξεκουράζομαι' και λιγάκι τα βράδια...thumb

Καλα Κωστα δεν προσεχεις τι γραφει ο αθεοφοβος!!!
Είμαι γρα@ιας στο δωματιάκη της λοχία

BILL007
06-09-10, 19:01
:shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

stratos
06-09-10, 19:01
Το ορθογραφικό δεν το σχολιάζω........ αλλά είμαι σε ιντερνετ καφέ

Monsta
06-09-10, 19:03
Καλα Κωστα δεν προσεχεις τι γραφει ο αθεοφοβος!!!
Είμαι γρα@ιας στο δωματιάκη της λοχία

Ωχ !!!! Έχεις δίκιο !!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ρε σεις και οι λοχίες με 'ιδιαιτέρα' ??? Αλλάξανε τα πράγματα...

Χρίστος
06-09-10, 19:08
και γω λοχιας ημουν στη κω αλλα μονο κατι ψαρουκλες μου στελνανε για υπηρεσιες.....

Εσυ αμεσως με το μωρο!!!!

stratos
17-09-10, 18:26
Kalisperes. Eimai sto dromo Gia didimotixo. Kala na pernate oloi sas giati ego pineza.

PANOS-E60
17-09-10, 18:30
Kalisperes. Eimai sto dromo Gia didimotixo. Kala na pernate oloi sas giati ego pineza.

Ωπα ρε Στράτο ! Τι έγινε και πας πινέζα ?

Tsakirakos
17-09-10, 18:39
Kalisperes. Eimai sto dromo Gia didimotixo. Kala na pernate oloi sas giati ego pineza.

στο διδυμοτειχο μπορεις να βγαλεις καλα γουστα...
"ροξανη" ροκ μπαρ λεμε...thumb
και η αλεξανδρουπολη οχι πολυ μακρια...

gnx
17-09-10, 18:42
To γλωσσοφαγαμε το παιδι με τη λοχια...Στράτο καλή δύναμη.

Nino
17-09-10, 18:55
https://www.youtube.com/watch?v=Nahk-hwGDPw"]https://www.youtube.com/watch?v=Nahk-hwGDPw

Monsta
17-09-10, 20:40
Καλό δρόμο Στράτο. Κάνε update όταν μπορέσεις.

nfot
17-09-10, 21:30
Διδυμοτοιχο; Χειμωνιατικα ε; χμμμμμμμμ...

Konstantinos
17-09-10, 21:41
Kalisperes. Eimai sto dromo Gia didimotixo. Kala na pernate oloi sas giati ego pineza.

Στα @@ σου φιλαράκι!!! Αν πέσεις σε καλή πινέζα θα περάσεις καλύτερα από όλους, μη μασας. ΟΚ είναι μακριά, αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που οι ξεχασμένες πινέζες είναι οι τελευταίες διακοπές στη φύση που θα κάνεις. Εύχομαι να πας σε τέτοια!

aristent
17-09-10, 22:11
To γλωσσοφαγαμε το παιδι με τη λοχια...Στράτο καλή δύναμη.

+1:th_Laie_67-1:

gant
18-09-10, 00:12
Στράτο όλα είναι σχετικά και τυχερά. Πολλοί κλαίγανε αρχικά, εκεί που πήγαν παρά την θέληση τους, αλλά τελικά έτυχε να περάσουν καλά. Ενώ άλλοι με το βύσμα, το βρήκαν μέσα στον κ@λ@ τους! :warriorsmiley:

kplc16
18-09-10, 00:16
ζαχαρη θα περασεις

Χρίστος
18-09-10, 02:54
ελα να ανεβουμε λιγο.....



https://www.youtube.com/watch?v=YuEwtYnkvPU

χεχεχε

Thomelef
18-09-10, 11:04
διδυμότοιχο σε ποια μονάδα πάς ???
πάντως εκεί κοντά έχει ένα χωριουδάκι που λέγεται πραγκί.
έχει ένα ταβερνάκι μπροστά στις γραμμές του τρένου...
θα με θυμηθείς. τπτ άλλο δεν σου λέω...

stratos
18-09-10, 12:35
Χαιρετώ από Διδιμοτιχο και το 512 ΣΠ. Ως στιγμής εδώ είναι ζωαρα. Ο διοικητής είναι απαιχτος όπως και ο λοχαγός και οι παλιοί ΟΚ γιατί είχαν φάει εμπλοκή και μας περίμεναν. Μόνο ότι εδώ είναι τέρμα Θεου, αρχές αλαχ. Παίζει να κατέβω για 2 μέρες μιας και οι μέρες άδειας είναι υπερπολυτιμες. Παίζει να απολυθω και από εδώ. Προς το παρόν σας χαιρετώ και αν βρω ΝΕΤ καφέ θα τα πούμε και πιο αργά


Sent from my iPhone using Tapatalk

gant
18-09-10, 14:04
Εντάξει ρε παίδες, δεν είναι και κάτι το τρομερό, 9 μηνάκια, λιγότερο του 1/3 του δικού μου χρόνου και αρκετών άλλων. Τρεις πρωτομαγιές και 15αυγουστοι, σύνολο 28 μήνες! Πήγα 23 χρονών και έφυγα 10 μέρες πριν μπώ στα 26!
Δεν έχω παράπονα εκτός από κάτι κ@λόπαιδα δοκίμους που ήταν και απόφοιτοι λυκείου μόνο. :ranting2:

PANOS-E60
18-09-10, 14:13
Το μόνο θεματάκι που θα βρει ο φίλος μας μπροστά του είναι το γερό κρύο της περιοχής το χειμώνα που έρχεται, κυρίως αν κάνει σκοπιές. Κατά τα άλλα δε νομίζω να τρέχει τίποτα ιδαίτερο εκεί πάνω. Εχει πολύ κόσμο μαζεμένο ο στρατός στο νομό και δεν πρέπει να πέφτουν πολλές υπηρεσίες στον καθένα.

Στράτο καλη συνέχεια φίλε ! thumb

JuNiOr_
15-10-10, 08:25
Καλημερα παιδες...Εχει κανεις αποψη για το ΣΕΕΜ στη Σπαρτη?Πως ειναι τα πραγματα εκει?

Z4 DCT
15-10-10, 08:26
Καλημερα παιδες...Εχει κανεις αποψη για το ΣΕΕΜ στη Σπαρτη?Πως ειναι τα πραγματα εκει?

ΜΑΑΑΑΥΡΑ ΚΑΙ ΑΡΑΧΝΑ.....ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΞΥΛΟ ΤΡΩΣ ΕΚΕΙ!!!

JuNiOr_
15-10-10, 08:37
ΜΑΑΑΑΥΡΑ ΚΑΙ ΑΡΑΧΝΑ.....ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΞΥΛΟ ΤΡΩΣ ΕΚΕΙ!!!

Δηλαδη??Δωσε ινφο γιαννη....
Εγω ακουσα οτι καλα ειναι...

Z4 DCT
15-10-10, 08:41
Δηλαδη??Δωσε ινφο γιαννη....
Εγω ακουσα οτι καλα ειναι...

αχαχαχαχα πλακα κανω ρε!!!!:hystericalbs1::hystericalbs1:

Και γω εχω ακουσει οτι ειναι ξαπλα εκει.....

Nino
15-05-11, 07:45
Πέρασε...
Οι στιγμές όμως θα μείνουν καλές κακές,αστείες,τραγικές κλπ.
Στιγμές που θα θυμάσαι για πολλά πολλά χρόνια.
Καλός πολίτης Στρατό!
Με το καλό η νεα σου Ζωη.

aristent
15-05-11, 07:56
Επιτελους τελος?
....θυμαμαι που σε παρηγορουσαμε,λεγαμε ιστοριες δικες μας για να σε βοηθησουμε να προετοιμαστεις καλυτερα για το στρατο,.....ευχες για "καλη θητεια".....και ηρθε και η μερα παρουσιασης,η μεταθεση,....οι ανεγκεφαλοι ανωτεροι/παλιοι φανταροι,κλπ......ξανα μεταθεση!!!!.....Αθηνα βρε τσατσονι?????!!!!:th_Laie_67-1: .....και να η μερα ΑΠΟΛΥΣΗΣ!!!:thumbsup:

"ΚΑΛΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΣΤΡΑΤΟ!!!":thumbsup:

Tsakirakos
15-05-11, 17:07
καλος πολιτης και καλη επιτυχια σε ο,τι διαλεξεις να κανεις τωρα Στρατο. παντως εδω που τα λεμε...τωρα αρχιζουν τα δυσκολα...ψαροπολιτη!!!

stratos
18-05-11, 01:22
Διαβάστε το μέχρι το τέλος, πιστεύω οτι αξίζει.



Καλησπέρες και απο εδώ!

272 μέρες, σχετικά λίγες με άλλους πέρασαν, αλλες φορές βασανιστηκά και άλλες φορές γρήγορα.

Σαν χτές ήταν που μου γράφατε "κουράγιο και θα περάσει". Σαν χτές ήταν που το πρωί Δευτέρας 16 Αυγούστου πήρα το καφεδάκι μου και ξεκίνησα για το ΚΕΕΔ. Λίγα λεπτά μετά βρισκόμουν έξω απο την πύλη.

Ψαρωμένος όπως και όλοι οι υπόλοιποι πήρα μια πρώτη γεύση μπαίνοντας απο την πινακίδα την είσοδο "απαγορεύεται το περπάτημα, επιτρέπεται μόνο το τρέξιμο". Και εκεί ήταν η πιο μαρτυρική μέρα της ζωής μου. Είχα συνηθίσει να κοιμάμαι ότι ώρα ήθελα, να βγαίνω το απόγευμα για το καφεδάκι μου, το βραδάκι για κανένα "δικαστήριο", να διαβάζω αρκετά, να πηγαινοέρχομαι στο πανεπιστήμιο και για 2 μήνες μετά στην δουλειά. Ξαφνικά βρίσκομαι σε ένα χώρο που αφού μου έσπασαν 2 φλέβες κάτι χασάπηδες με εμβόλια και τα σχετικά, ντύνομαι με τα στρατιωτικά ρούχα για πρώτη φορά με τις φωνές ενός εκπαιδευτή "ντυθήτε στραβάδια να μην μαμήσω την αδερφή σας το απόγευμα". Η αρβύλα ήταν σκληρή και τα πόδια έκαιγαν απο την μάλλινη κάλτσα. Στην πλάτη ένα απίστευτα βαρύ "λουκάνικο" και στα χέρια ο σάκος με μερικά εσώρουχα και ξυρηστικά. Βούρ με όλα αυτά για 10τιανό πάνω στην ανηφόρα των μαγειρίων. Πάλι κάτω για εξέταση απο γιατρό. Πάλι πάνω στην ανηφόρα για μεσημεριανό. Πάλι κάτω για εξέταση απο ψυχολόγο και εξέταση αν σαν άντρες έχουμε 2 και όχι 1 ή τρία (εεεε καταλάβατε τι εννοώ). Αργά το απόγευμα φτάνουμε έξω απο το λόχο χωρίς δυνάμεις. Εκεί έγινε και η πρώτη ονομαστική αναφορά απο τις 10 το βράδυ μέχρι τις 1:30 τα ξημερώματα. Υπνος δεν με έπαιρνε, έπρεπε να συμβιώσω σε εντελώς διαφορετικές συνθήκες με άτομα που δεν ήξερα, σε κουβέρτες απο το 1970 που είχαν καθαριστεί ελάχιστες φορές.

Η επόμενη μέρα όπως και όλες ξεκίνησε αρκετά νωρίς στις 4:30 το πρωί με άγριο εγερτήριο και πολλές μα πολλές φωνές και κουνημα των κρεβατιών. Ισα που πρόλαβα να πιώ 2 γουλιές νερό. Ονομαστική αναφορά 350 ατόμων και μετά στα μαγειρία για πρωινό. Πίσω πάλι για ακόμα μια 3ωρη αναφορά. Το μαρτύριο είχε ξεκινήσει, όπως και ο καύσωνας που δεν είχε εμφανιστεί όλο το καλοκαίρι. Η διαταγη ήταν σαφέστατη "έχετε 1 λεπτό να αφήσετε το υδροδοχείο σας μπροστά απο τα κρεβάτια σας και πάλι έξω στην θέση που είστε μαμώ την μάνα σας". Ηταν και η τελευταία φορά που ήπια νερό μέχρι τις 1 το βράδυ που τελείωσε η αναφορά.

Αυτή ήταν και η καθημερηνότητα μας στο ΚΕΕΔ. Αγριο ξύπνημα τα χαράματα, γυάλισμα αρβύλας, κόντρα ξύρισμα και ατελειωτες ώρες περπατήματος για βήμα και μάθημα παραγγελμάτων κάτω απο τον καυτό ήλιο.

Επιτέλους, κάποιοι έβγαλαν τα αποθημένα τους πάνω μας. Το "μαμώ την μάνα σας και τις αδερφές σας" σταμάτησε να ακούγεται στα αυτιά μου ύστερα απο τόσες 100δες φορές. Το νερό έγινε το πολυτημότερο πράγμα για μένα στην ζωή μου. Τα πόδια έκαιγαν και οι φούσκες ήταν πολλές. Τα εγκάυματα απο τον ήλιο στα χέρια, το πρόσωπο και τον λαιμό ακόμα περισσότερα ενώ η παραλλαγή είχε ασπρίσει απο τα άλατα του ιδρώτα.

Τόλμαγες και είχες ένα μπουκαλάκι νερό και σε ανακάληπταν? Καιμα ώρα τρέξιμο ήταν αρκετή. Τολμαγες να μηλούσες στην αναφορά ή να κουνιέσαι? 1 ώρα μεταβολή "μέχρι να βρείτε πετραίλεο μακάκες" ήταν αρκετή. Ξαναμήλαγες? "Ημίσια κλήση επι δεξια, θέση για κάμψεις" και πάρε να έχεις. Γινόταν κάτι? Φώναζες δυνατά "είμαι μακάκας και γουστάρω". Δίνει διαταγή ο λοχαγός για εκπαίδευση ορκομοσίας κάτω απο τα υπόστεγα. Με το που φεύγει, 2 κοπελίτσες 20 χρονών το πολύ κοκκινοσκούφησες δίνουν παράγγελμα "5 βήματα εμπρός, μαρς" και ο καυτός ήλιος τσουρουφλίζει το δέρμα ξανά.

Φτάνει Σάββατο και Κυριακή έχει επισκεπτήριο. Ζητάω στο τηλ να μου φέρουν 2 μπουκάλια νερό παγωμένα και τίποτα άλλο. Αυτο μου είχε λείψει πιο πολύ. Επιτέλους, ο λοχαγός δίνει άδεια να κάνουμε μπάνιο απο την Δευτέρα το βράδυ του Σαββάτου. Είχαμε 9 ντουζιέρες διαθέσημες, αφού στην 10τη κάποιο ζώο θεώρησε σωστό να κάνει την ανάγκη του. 350 άτομα έπρεπε να κάνουν μπάνιο σε 25 λεπτά σε 9 ντουζιέρες. Αν 2 μπαίναμε μέσα για λιγότερο απο 25 δευτερόλεπτα. Οτι προλάβαινες δηλαδή.

Μια απο τα ίδια, απίστευτες φωνές, χαζά καψώνια και απίστευτες ατάκες. "τρέχτε γύρω απο το λόχο μέχρι να ζαλιστεί και να πέσει, ή μέχρι να σκουριάσει ο ρόμποκοπ, ή μέχρι να πεθάνει ο Χαιλάντερ ή μέχρι να πεθάνει ο Τσακ νώρις", "Μεταβολη μέχρι να βρείτε πετρέλαιο", "κοιτάτε τον ήλιο μέχρι να σβήσει" και άλλα τέτοια χαζά.

Επιτέλους έφτασε η ορκομοσία και μετά απο 14 μέρες πάω στο σπίτι για άλλες 4 και με 7.5 κιλά λιγότερα.

Επιστροφή πίσω και το όνομα μου βρίσκεται στη λίστα για το 11ο ΣΠ στη Τρίπολη, αφού έχω δηλώσει παραίτηση απο τις ειδικές δυνάμεις που για την ιστορία δεν είχα δηλώσει και μου ήρθε έτσι απλά. Στην Τρίπολη άλλη φάση. Καθόμασταν "τέντα" κατα την διάρκεια της αναφοράς και οι άλλοι λόχοι απλά μας κοίταζαν περίεργα. Ο υπολοχαγός μας εντελώς χαλαρός και δοιμηρήτης μια λοχίας απο ΣΜΥ. Εκεί είναι που αρχίζουν τα καλά και τελειώνουν τα προβλήματα μου. Μέρα παρά μέρα έξοδος, ενώ είχα βολευτεί στο γραφείο με τη λοχία. Επρεπε να βγάζω υπηρεσίες για 87 άτομα και να πιάνουμε κουβεντούλα όλη τη μέρα, όταν οι άλλοι έσταζαν στις βολές, τις οπλοασκήσεις και την εκπαίδευση. Ολα καλά και τέλεια για τις επόμενες 3 εβδομάδες, με απίστευτα καλό φαγητό (στο τέλος κάθε γεύματος είχε παγωτό) ενώ στην έξοδο μια παρέα απο 6 άτομα εξαφανίσαμε κάτι κοπάδια γουρουνοπούλες και 6 κιλά βρήκαν την θέση τους. Εφτασε η ώρα της μετάθεσης για την μονάδα. 512 ΤΠ έλεγε, δεν ήξερα που ήταν. Στο ιντερνετάδικο βρίσκω οτι είναι στο Κουφόβουνο, 9 χιλιόμετρα απο το Διδυμότειχο στον Εβρο. Εκεί ήταν που μου μαύρισε η καρδιά. Ολοι και καλά είχαμε βύσμα, όλοι περιμέναμε να πάμε Αθήνα ή κάπου κοντά στα σπίτια μας. Τελικά τα κατάφερε μόνο ο ρουφιάνος που κάρφωνε τα λάθη μας στον υπολοχαγό και 2 Κρητικοί που πήγαν 10 χιλιόμετρα απο το σπίτι τους.

Επιβήβαση στο λεωφορείο και βούρ για Εβρο. Υστερα απο 15.5 ώρες ταξίδι μέσα στα σκοτάδια και αφού αφήσαμε κόσμο στις Φέρες, στον Προβατώνα, στο Τυχερό και στο Σουφλί αποβιβαζόμαστε στο Διδυμότειχο και περιμένουμε την καναδέζα να μας πάει στο στρατόπεδο. Είχαμε ακούσει αυτά τα 4 άτομα που είμασταν οτι είναι καλά, αφού άλλοι πήγαιναν στο Πρωτοκκλήσι, στα Ρύζια, στην Καρωτή, στην Καβίλη και στην Πλάτη.

Εκεί είναι που πέρασα και την περισσότερη θητεία μου. Εκεί είναι που γνώρισα και έναν απο τους πιό αξιόλογους ανθρώπους που ξέρω, τον διοικητή μου. Αν ο στρατός μας αποτελούταν απο τέτοιους ανθρώπους σίγουρα θα ήταν πολύ καλήτερος. Ανθρωπος που πραγματικά άξιζε την φλόγα και τα 2 αστέρια του και άνθρωπος που στη μάχη άξιζε να φάς σφαίρα για χάρη του. Φυλακή δεν ήξερε τι σημαίνει, νιαζόταν αν είμαστε άνετα, αν μας πείραξε κανένας, αν έχουμε κάποιο πρόβλημα, αν περνάμε καλά, αν πήραμε 7 μέρες άδεια να τις κάνει 10 ή αν πήραμε 10 μέρες να τις κάνει 15. Στην διπλανή μονάδα πυροβολικού άκουγες "γιατί έχεις λάσπη στην αρβύλα σου?" "αφού ήμουν περίπολο τα ξημερώματα στις λάσπες" "15 μέρες φυλακή και βλέπουμε".

Δεν έλειπαν και οι βαρεμένοι υπαξιωματικοί που εκμεταλευόντουσαν την ανοχή του διοικητή. Κοιμόντουσαν πάνω στα καλοριφέρ ένώ έριχναν απίστευτες βρισιές σε εμάς και αυτόν όταν ήταν για άσκηση βραδινή. Δεν θα ξεχάσω ποτέ τον λοχία που μου έλεγε "πάλι άδεια ρε μ@λ@κισμένο?" και με την κατάρα του γυρνούσα με 38 πυρετό σπίτι. Δεν άντεξα και την ημέρα που απολύθηκα τον ρώτησα πόσες ολυμπιάδες ακόμα έχει για να απολυθεί. Ντρέπομαι που το λέω αλλά σε κάτι τέτοιους πετάνε τα λεφτά των φορογούμενων, όσο τήμιο και ιερό και αν είναι το επάγγελμα του στρατιωτικού.

Στο Κουφόβουνο τα πράγματα δεν ήταν εύκολα. Οι συνθήκες είναι τροπικές, είτε καλοκαίρι είτε Χειμώνα. 2 εισοθερμικές μπλούζες, 1 μάλλινο πουλόβερ, χιτώνιο, μπουφάν με επένδυση, 2 εισοθερμικά παντελόνια, 2 κάλτσες μέλλινες, γάντια και σκούφος δεν ήταν αρκετά. Συνήθως οι θερμοκρασίες ήταν κοντά στο 0 με απίστευτο αέρα και υγρασία. Παρακαλούσαμε να χιονίσει να πάει -15 να σταματήσει η υγρασία. Το Καλοκαίρι δεν είναι καλήτερα. Η υγρασία κάνει αποπνιχτηκή την ζέστη ενώ ο βομβαρδισμός απο τα κουνούπια σε αποτελειώνει. Και αυτά σε συνδιασμό με 10-12 ώρες σκοπιά και υπηρεσία την ημέρα σε αποτελειώνουν. Για αυτό και ο διοικητής έδινε και παραπάνω μέρες άδειας. Συνήθως καθαρός εξοδούχος ήμουν 1 φορά την εβδομάδα και αυτή προτιμούσα να μείνω μέσα να ζεσταθώ και να κοιμηθώ.

28 Μαρτίου έρχομαι Αθήνα με απόσπαση στην Λέσχη Αξιωματικών (ΛΑΕΔ). Αλλη φάση εκεί. Βαράω μια προσοχή στον αντισυνταγματάρχη του πρώτου γραφείου και μου λέει "κάτσε φρόνιμα ρε, μην χτυπιέσαι". Αμέσως κατάλαβα τι γίνεται. Υπηρεσία 1 φορά κάθε 5-6 μέρες και σε αυτή τρώγαμε σουβλάκια ή το βράδυ έβλεπα ταινία, χαζεύοντας την Β. Σοφίας και τις κοπέλες που έβγαιναν βόλτα και τα Ferrari που περνούσαν τερματισμένα. Καθημερηνά έμπαινα στις 7, ήμουν ο μοναδικός που επιτρεπόταν να παρκάρω μέσα λόγω λίγων θέσεων, δεν έκανα τίποτα, άντε να πέταγα τα σκουπίδια και στις 14:30 γύρναγα σπίτι. Σ/Κ δεν πήγαινα καθόλου αφού έκανα δώρο στον αντισυνταγματάρχη μια γρήγορη βόλτα που μου ζήτησε και αυτός με βόλευε χωρίς να έχω υπηρεσία Σ/Κ. Το φαγητό δεν παίζεται εκεί. Στον Έβρο κάθε μέρα σουβλάκια γιατί δεν τρογώταν τιποτα άλλο. Στη λέσχη είχα άγχος αν ο εσπρέσσο είχε τη σωστή ζάχαρη, αν η γαριδομακαρονάδα ήταν καλή, αν ο Σολωμός είχε πολύ σαφράν ή άν είχε πετύχει το σνίτσελ στο αλάτι και στο κόλιανδρο. Μαζί με την άδεια του Πάσχα και την 10ήμερη αναρρωτική οι 45 μέρες στην Αθήνα πέρασαν εύκολα.



Εφτασε η μέρα να επιστρέψω στον Εβρο να απολυθώ. Ενα βράδυ έπρεπε να μείνω. Στο αεροδρόμιο βρίσκω έναν καλό "φίλο" που είμασταν σε όλα τα κέντρα και στον Εβρο μαζί, που μαζί με τους άλλους φάγαμε τα κρύα. "Εμείς θα πάμε να τα πιούμε στο Διδυμότειχο αλλά μην έρθεις μαζί μας γιατί δεν είσαι ευπρόσδεκτος κωλόβυσμα". Εδώ με το ζόρι με έβαλαν στην τελευταία φωτό της σειράς. 1-2 παιδιά μου μηλούσαν μόνο, οι άλλοι με έδειχναν και με έλεγαν κωλόβυσμα. Για τον 1 μήνα που πήγα στην Αθήνα, λές και εγώ δεν έφαγα τα κρύα, λες και δεν αρρώστησα, λές και δεν γλύστρησα στους πάγους, λες και αμα τους ερχόταν σε αυτούς η απόσπαση δεν θα την έπαιρναν. Τέλειωσε, πήρα το χαρτί, ευχαρίστησα τον διοικητή οχι για τις άδειες αλλά για την χαρά που είχα που γνώρισα έναν άνθρωπο σαν και αυτόν, έριξα μαύρη πέτρα πίσω και απο εχτές επέστρεψα σαν πολίτης στην ζωή.

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.




Απο τον στρατό δεν έχω να θυμάμαι και πολλά πέρα οτι κρύωνα και οτι παρέλλησα εγκεφαλικά, απο εκεί που διάβαζα και έλυνα διαφορικές εξισώσεις για το πώς επικάθονται τα καρβίδια του Τιτανίου πάνω σε μια επιφάνεια βρίσκομαι σε ένα χώρο διαφορετικό όπου νεκρώνει ο εγκέφαλος.

Γύρησα πίσω γεμάτος στεναχώρια. Δεν με τρέλανε τόσο το κρύο όσο τα άτομα με τα οποία βρισκόμουν. Καλώς ή κακώς έλειπα απο Ελλάδα για 5 χρόνια και επέστρεψα να εκπληρώσω τις υποχρεώσεις μου. Αναγκάστηκα να κοιμάμαι με κάποια άτομα, να τρώω μαζί τους, να κάνω την ανάγκη μου μαζί τους, να κάνω υπηρεσία μαζί τους και να δώ ποιοί είναι οι μελλοντικοί συμπολίτες μου, σε ποιούς οι μεγαλήτεροι δίνουν την σειρά τους. Δεν το παίζω ανώτερος, όποιος με ξέρει γνωρίζει τι χαρακτήρας είμαι. Αλλά δυστηχώς με αυτά τα άτομα δεν θα πάμε μπροστά. Ατομα μορφωμένα και άλλα λιγότερο, το ήθος που δείχνουν είναι πως θα ξεφύγουν απο τα δύσκολα πως θα τεμπελιάσουν, πώς θα ζήσουν εις βάρος των άλλων, πώς θα πάρουν το χαρτζιλίκι των 50-100 ευρώ και θα το φυτιλιάσουν σε τεκίλες σε μια έξοδο, πως θα σε κατηγορήσουν και θα σε ρουφιανέψουν όταν κάνεις την στραβή. Και ο καλήτερος πολιτικός να μας φτιάξει αυτή τη στιγμή, το υλικό που έχουμε σαν λαός δεν βοηθάει να φτιαχτούμε και να επιβιώσουμε. Ρίχτε μου όσες κόκκινες θέλετε για αυτό, δεν το παίζω ούτε είμαι ανώτερος άνθρωπος και το γνωρίζετε αυτοί που με ξέρετε απο κοντά. Δυστηχώς, αυτή είναι η στεναχώρια μου απο τον στρατό.


Θα ήθελα να ευχαριστήσω και κάποια άτομα απο το φόρουμ που για ευνόητους λόγους δεν θα αναφέρω ονόματα (ξέρουν αυτοί ποιούς λέω), οι οποίοι βοήθησαν με κάθε τρόπο, είτε να πάρω μια αναρρωτική, είτε να νιαστούν για μια μετάθεση, είτε για να μου δώσουν κουράγιο.



Ευχομαι καλή συνέχεια και καλή τύχη στον Βασίλη (BILL 007) που υπηρετεί στον Εβρο, καλά κουράγια, σε αυτόν και σε όλα τα παιδιά που υπηρετούν, και υπομονή. Ο καιρός περνάει και κάποια στιγμή τελειώνει και αυτό.


Και μερικές φωτό:


Πορεία τα χιόνια με την λοχαγάρα μας. Απο τα φρύδια μου κρέμονται μικροί σταλακτήτες απο την χιονοθύελα:

https://img836.imageshack.us/img836/962/img0394v.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/836/img0394v.jpg/)


Τυπική υπηρεσία στην πύλη:

https://img638.imageshack.us/img638/4336/img0479wm.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/638/img0479wm.jpg/)

Ενας σταλακτήτης που κρεμόταν απο το ΚΨΜ:

https://img651.imageshack.us/img651/6509/img0484q.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/651/img0484q.jpg/)

Το άγριο τοπίο απο το στρατόπεδο:

https://img718.imageshack.us/img718/5/img0488yi.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/718/img0488yi.jpg/)

https://img707.imageshack.us/img707/3916/img0490hn.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/707/img0490hn.jpg/)

Χαλαρά λέμε:

https://img823.imageshack.us/img823/9682/img0499nd.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/823/img0499nd.jpg/)

Προθάλαμος ΛΑΕΔ:

https://img820.imageshack.us/img820/8249/img0573p.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/820/img0573p.jpg/)

Επικές μάσες:

https://img7.imageshack.us/img7/8083/img0586la.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/7/img0586la.jpg/)

https://img5.imageshack.us/img5/7273/img0588mk.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/5/img0588mk.jpg/)

Χρίστος
18-05-11, 01:27
πριν σχολιασω τα γραφομενα, καλο ειναι οι εικονες που εχεις να μην ειναι ορατες παντου.
Νομιζω με καταλαβαινεις....

stratos
18-05-11, 01:36
Οχι. Ενοχλεί η φάτσα μου?

Χρίστος
18-05-11, 01:42
Καλα ειναι και η αγριομουτσουναρα σου ενα θεμα.Μαζι με το ασπρο τοπιο σα yeti εισαι!!!


Ρε συ απαγορευεται δημοσιευση εικονων στρατοπαιδων γιατι θεωρειται αποκαλυψη στον εχθρο.

Ειχα λαβει και κοινωποιηση καποιο αντιστοιχο σημα θυμαμαι στο γραφειο τοτε που το ελεγε καπως ετσι.

Αν καποιος γνωριζει ας τοποθετηθει καλυτερα για να μη πω τιποτα λαθος

stratos
18-05-11, 01:45
Καλά το facebook είναι γεμάτο απο αυτές.Και σιγα μην περιμένουν εμένα να μάθουν τα στρατόπεδα οι απέναντι. Αν ενοχλεί θα τις σβήσω

Jimmakos
18-05-11, 01:46
Πέρασε...
Οι στιγμές όμως θα μείνουν καλές κακές,αστείες,τραγικές κλπ.
Στιγμές που θα θυμάσαι για πολλά πολλά χρόνια.
Καλός πολίτης Στρατό!
Με το καλό η νεα σου Ζωη.

Μου αρέσει η προσέγγιση λες και κατάλαβε στρατό το βύσμα το τριφασικό :th_Laie_67-1:

Καλός πολίτης φίλε μου! Καλά μυαλά και καλή σταδιοδρομία στην ζωή σου εύχομαι :original:

Χρίστος
18-05-11, 01:49
Eγω θελω μια αναδρομη κιλων να μας κανεις.

Πως μπηκες, σκαμπανεβασματα, πως βγηκες!!

Jimmakos
18-05-11, 01:52
Μια εικόνα χίλιες λέξεις......

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Εγώ ωσάν αρχαίος............. ΛΕΛΕ

aristent
18-05-11, 06:45
Eυχαριστουμε Στρατο για την πολυ ωραια περιγραφη της θητειας σου!!!thumb

Καπως ετσι ηταν τα πραγματα, ακομη και για μενα ,που υπηρετησα πριν:shok: 20χρονια!!!...

Δυστυχως τιποτα δεν αλλαζει στο στρατο και το μονο που μενει στο μυαλο μου ειναι αυτο που λες...

Γύρισα πίσω γεμάτος στεναχώρια. Δεν με τρέλανε τόσο το κρύο όσο τα άτομα με τα οποία βρισκόμουν. Καλώς ή κακώς έλειπα απο Ελλάδα για 5 χρόνια και επέστρεψα να εκπληρώσω τις υποχρεώσεις μου. Αναγκάστηκα να κοιμάμαι με κάποια άτομα, να τρώω μαζί τους, να κάνω την ανάγκη μου μαζί τους, να κάνω υπηρεσία μαζί τους και να δώ ποιοί είναι οι μελλοντικοί συμπολίτες μου, σε ποιούς οι μεγαλήτεροι δίνουν την σειρά τους. Δεν το παίζω ανώτερος, όποιος με ξέρει γνωρίζει τι χαρακτήρας είμαι. Αλλά δυστηχώς με αυτά τα άτομα δεν θα πάμε μπροστά. Ατομα μορφωμένα και άλλα λιγότερο, το ήθος που δείχνουν είναι πως θα ξεφύγουν απο τα δύσκολα πως θα τεμπελιάσουν, πώς θα ζήσουν εις βάρος των άλλων, πώς θα πάρουν το χαρτζιλίκι των 50-100 ευρώ και θα το φυτιλιάσουν σε τεκίλες σε μια έξοδο, πως θα σε κατηγορήσουν και θα σε ρουφιανέψουν όταν κάνεις την στραβή. Και ο καλήτερος πολιτικός να μας φτιάξει αυτή τη στιγμή, το υλικό που έχουμε σαν λαός δεν βοηθάει να φτιαχτούμε και να επιβιώσουμε. Ρίχτε μου όσες κόκκινες θέλετε για αυτό, δεν το παίζω ούτε είμαι ανώτερος άνθρωπος και το γνωρίζετε αυτοί που με ξέρετε απο κοντά. Δυστηχώς, αυτή είναι η στεναχώρια μου απο τον στρατό.

....τουλαχιστον απο το στρατο,...σε αυτην τη μικρη κοινωνια ανθρωπων, αφου δεν εχει αλλαξει τιποτα ακομα εκει,βγαινει αυτο ακριβως το συμπερασμα που γραφεις,δυστυχως ναι,....δεν θα παμε μπροστα!!!!.... τουλαχιστον οχι με το ρυθμο που θα επρεπε για την αξια που εχει ιστορικα η μεγαλη γενετειρα του Πολιτισμου που λεγεται ΕΛΛΑΔΑ!

nik200
18-05-11, 07:59
Γύρησα πίσω γεμάτος στεναχώρια. Δεν με τρέλανε τόσο το κρύο όσο τα άτομα με τα οποία βρισκόμουν. Καλώς ή κακώς έλειπα απο Ελλάδα για 5 χρόνια και επέστρεψα να εκπληρώσω τις υποχρεώσεις μου. Αναγκάστηκα να κοιμάμαι με κάποια άτομα, να τρώω μαζί τους, να κάνω την ανάγκη μου μαζί τους, να κάνω υπηρεσία μαζί τους και να δώ ποιοί είναι οι μελλοντικοί συμπολίτες μου, σε ποιούς οι μεγαλήτεροι δίνουν την σειρά τους. Δεν το παίζω ανώτερος, όποιος με ξέρει γνωρίζει τι χαρακτήρας είμαι. Αλλά δυστηχώς με αυτά τα άτομα δεν θα πάμε μπροστά. Ατομα μορφωμένα και άλλα λιγότερο, το ήθος που δείχνουν είναι πως θα ξεφύγουν απο τα δύσκολα πως θα τεμπελιάσουν, πώς θα ζήσουν εις βάρος των άλλων, πώς θα πάρουν το χαρτζιλίκι των 50-100 ευρώ και θα το φυτιλιάσουν σε τεκίλες σε μια έξοδο, πως θα σε κατηγορήσουν και θα σε ρουφιανέψουν όταν κάνεις την στραβή. Και ο καλήτερος πολιτικός να μας φτιάξει αυτή τη στιγμή, το υλικό που έχουμε σαν λαός δεν βοηθάει να φτιαχτούμε και να επιβιώσουμε. Ρίχτε μου όσες κόκκινες θέλετε για αυτό, δεν το παίζω ούτε είμαι ανώτερος άνθρωπος και το γνωρίζετε αυτοί που με ξέρετε απο κοντά. Δυστηχώς, αυτή είναι η στεναχώρια μου απο τον στρατό.


και ομως φιλε στρατο..αυτα που εζησες ειναι ο προπομπος της ζωης που θα βιωσεις...και οπου βιωνουμε ολοι μας!!!και σκεψου και κατι αλλο..οτι μεσα στο στρατο δεν υπαρχει η εννοια και η επιβιωση του χρηματος..στην ζωη προστιθεται και αυτο!!!!εκει ειναι απλα να την σκαπουλαρεις...

Τετοιους αχρηστους, ανικανους κτλ κτλ θα συναντας καθε μερα στην ζωη σου...και οι οποιοι καθε μερα θα προσπαθουν να σε πεισουν οτι δεν χρειαζεται να προσπαθησεις για τιποτα...απλα να ξεφευγεις των καταστασεων παντι τροπο!!!!και το ακομα χειροτερο ειναι οτι πολλοι απο αυτους πραγματι θα την παιρνανε "ζαχαρη" και ισως ποτε στην ζωη τους να μην χρειαστει να προσπαθησουν για κατι σοβαρα!!!ελα ομως που η ζωη η ιδια εχει ενα μοναδικο τροπο να σε βαζει στην θεση της...και αν δεν εισαι αρκετα δυνατος, εγκρατης και να πιστευεις στον εαυτο σου (κατι που κερδιζεις καθε μερα με την προσπαθεια σου)..τοτε οταν η ζωη τα φερει αναποδα (και αυτο ειναι απο τα λιγα σιγουρα) πολυ απλα δεν θα χεις πουθενα να στηριχτεις..

Thomelef
18-05-11, 19:50
έχει 13 χρόνια που απολύθηκα, και βλέποντας τώρα τα τοπία του έβρου, μπορώ να πώ πως
αισθάνθηκα κάπως...γμτ μπελά μου. πως περνάν τα χρόνια τελικά. στράτο καλός πολίτης
ρε φίλε. έκλεισε ένα μεγάλο κεφάλαιο και για σένα.