PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεμβρανες Παραθύρων



Kostas_1
04-01-10, 14:17
Ενα πολυσυζητημενο θεμα που πολλες γνωμες ακουγονται, αλλα επειδη πρεπει να ξερουμε τις νομιμες προβλέψεις επισυνάπτεται το σχετικό ΦΕΚ:

Stamatis
04-01-10, 14:29
Επίσης να τονίσω κάτι σημαντικό.
Οι μεμβράνες δεν μπαίνουν ποτέ στο μπροστινό τζάμι, όχι επειδή το λέει ο νόμος, αλλά για τη δική μας ασφάλεια.
Σε ένα αυτοκίνητο με μεμβράνες πρέπει τουλάχιστον ένας υαλοπίνακας να είναι ελεύθερος για λόγους ΔΙΑΦΥΓΗΣ.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ το βιντεάκι του youtube όπου οδηγός και επιβάτης κόντεψαν να ψηθούν ζωντανοί απο τη φωτιά που είχε πάρει το αμάξι, και η πυροσβεστική να προσθπαθεί να σπάσει το τζάμι, που έμενε στη θέση του επειδή είχε μεμβράνη.
Τελικά το χτύπησαν τρεις μαζί με το τσεκούρι της πυροσβεστικής για να ανοίξει και να το τραβήξουν.

θα το έβαζα, έχει και δηλώσεις του αρχιπυροσβέστη μετά που λέει γιατί έγινε αυτό, αλλά είμαι στη δουλειά και δεν έχω tube.

z3 2.2
04-01-10, 14:32
Ασε που αμα βαλεις και εμπρος δε θα γλεπς ντιπ το βραδ

Nino
04-01-10, 16:25
Υπαρχουν και οι εντελως διαφανες (χρωματικα) που ειναι απλα περιορισμου της υπεριωδους ακτινοβολιας.. πολλα αυτοκινητα εχουν τοποθετησει τετοιες στους ανεμοθωρακες(παρμπριζ) τους.
Αυτο που λεει ομως ο snoopy ειναι και το πιο σωστο καλυτερα να υπαρχει τουλαχιστο μια ταχυτερη "οδος" διαφυγης και ας θυσιασουμε καποια απο τα πλεονεκτηματα που προσφερει η μεμβρανη ( θερμοκρασια-ακτινοβολια,καλυτερη λειτουργια κλιματισμου).

Christos 330
04-01-10, 16:37
Εδω σε εμας το εχουν κανει μοδα ρε συ να βαζουν μπροστα και καλα ειναι ωραιο . . .

Τι να το κανω το ωραιο αν δεν ειναι πρακτικο ; ; ;

Stamatis
04-01-10, 16:41
Εδω σε εμας το εχουν κανει μοδα ρε συ να βαζουν μπροστα και καλα ειναι ωραιο . . .

Τι να το κανω το ωραιο αν δεν ειναι πρακτικο ; ; ;

και -χτύπα ξύλο- στη στραβή θα κάτσουν μέσα στο αμάξι να κάνουν το μοσχαράκι στη γάστρα?
οχι ρε φίλε, κανονικά ο επαγγελματίας ο σωστός δεν πρέπει να το βάζει αυτό το πράμα μπροστά.

Christos 330
04-01-10, 16:44
και -χτύπα ξύλο- στη στραβή θα κάτσουν μέσα στο αμάξι να κάνουν το μοσχαράκι στη γάστρα?
οχι ρε φίλε, κανονικά ο επαγγελματίας ο σωστός δεν πρέπει να το βάζει αυτό το πράμα μπροστά.

Καλα τι ειπες τωρα ρε φιλε ; ; ;

Μηπως τον νοιαζει ; ; ;

30 ευρωπουλα +++ στη τσεπη του και ολα καλα . . .

Να μην γινει το κακο τιποτ'αλλο . . .

kostas
04-01-10, 16:46
Ενα πολυσυζητημενο θεμα που πολλες γνωμες ακουγονται, αλλα επειδη πρεπει να ξερουμε τις νομιμες προβλέψεις επισυνάπτεται το σχετικό ΦΕΚ:

:morningcoffee:καλησπερα!!επειδη εμενα δεν μου το ανοιγει και με ενδιαφερει αυτο το θεμα..μπορει να μου το πει καποιος με 2 λογακια τι γινετε να εχω και μια απαντηση να λεω στους μπ@@@ους???:thnx:

Nino
04-01-10, 16:48
με δυο λογακια αν δεν εχεις αυτοκολητο στο τζαμι πιστοποιησης της μεμβρανης....δυσκολα τα πραγματα

Christos 330
04-01-10, 16:53
:morningcoffee:καλησπερα!!επειδη εμενα δεν μου το ανοιγει και με ενδιαφερει αυτο το θεμα..μπορει να μου το πει καποιος με 2 λογακια τι γινετε να εχω και μια απαντηση να λεω στους μπατσους???:thnx:

Κακονικα οταν βαζεις μεβρανες σου δινουν καποια χαρτια . . .

Οχι οτι περνανε αλλα οκ ειναι κατι . . .

Τα χαρτια αυτα ειναι για το ΚΤΕΟ . . .

Το καλυτερο ειναι να παρεις χαρτι απο γιατρο οτι εχεις προβλημα στα ματια και στο φως . . .

Εγω παλια ελεγα με καλο τροπο εννωειται οτι ετσι πηρα το αμαξι και οτι δεν

μου εκαναν ποτε παρατηρηση . . .

Προχθες σταματησαν οι καλοι μας φιλοι οι αστυνομικοι τον αδερφο μου με το

Ε30 του . . .

Τον ειπαν για τις μεβρανες ενας εξυπος το εξης . . .

Κυριε μου ανεβαζετε λιγο το παραθυρο σας ; ; ;

Μαλιστα λεει ο αδερφος μου . . .

Κατεβασετο ο police man . . .

Το κατεβαζει και τον λεει οκ φαινεσαι απο εξω αρα ειναι οι χαλαρες . . .

Αντε τωρα βρες ακρη . . .

fanisk
04-01-10, 16:54
Δεν ηξερα οτι η μεμβρανη ειναι τοσο ισχυρη και μπορει να σε εγκλωβισει μεσα σε περιπτωση ατυχηματος..!!

Snoopy με την πρωτη ευκαιρια βαλε το βιντεο αν μπορεις.

Stamatis
04-01-10, 16:57
Δεν ηξερα οτι η μεμβρανη ειναι τοσο ισχυρη και μπορει να σε εγκλωβισει μεσα σε περιπτωση ατυχηματος..!!

Snoopy με την πρωτη ευκαιρια βαλε το βιντεο αν μπορεις.

μολις πάω σπίτι θα το βάλω.
Πάντως είναι τρομερό, χτυπάγανε τα παράθυρα με ότι μπορείς να φανταστείς, πέτρες, κλωτσιές, σφυριά και τελικά με το τσεκούρι απο τη μυτερή πλευρά.
Και πάλι, βγήκε ΕΝΑ κομμάτι όλο το παρμπριζ και ας είχε γίνει θρύψαλα.

Nino
04-01-10, 16:57
Το καλυτερο ειναι να παρεις χαρτι απο γιατρο οτι εχεις προβλημα στα ματια και στο φως . . .


. . .

Δεν εχει καμια μα καμια ισχυ απλα με αυτο το χαρτι πας σε πρωτοβαθμια υγιειονομικη επιτροπη και αυτη θα αποφανθει εαν συντρεχουν λογοι χορηγησης πιστοποιητικου τοποθετησης μεμβρανων για λογους υγειας.

Christos 330
04-01-10, 16:59
Δεν εχει καμια μα καμια ισχυ απλα με αυτο το χαρτι πας σε πρωτοβαθμια υγιειονομικη επιτροπη και αυτη θα αποφανθει εαν συντρεχουν λογοι χορηγησης πιστοποιητικου τοποθετησης μεμβρανων για λογους υγειας.

Α το βρηκαν και αυτο ετσι ; ; ;

Kostas_1
04-01-10, 16:59
:morningcoffee:καλησπερα!!επειδη εμενα δεν μου το ανοιγει και με ενδιαφερει αυτο το θεμα..μπορει να μου το πει καποιος με 2 λογακια τι γινετε να εχω και μια απαντηση να λεω στους μπατσους???:thnx:

Για δες τωρα σου ανοιγει? Το ανεβασα σε απλη μορφη .pdf

fanisk
04-01-10, 17:00
Αχ ρε γαμωτο τοσο καιρο βλεπω το αμαξι μου με τις Alu Light (ολο εκτος του ανεμοθωρακα), και ελεγα οτι ειναι χαλια που ειναι διαφανο εμπρος. Σκεφτομουν να βαλω κατι πιο ανοιχτο απο τα υπολοιπα παραθυρα, ισα να γινει πιο σκουρο, και να ειναι λιγο πιο ανετο στις ζεστες.

:(

Christos 330
04-01-10, 17:06
Αχ ρε γαμωτο τοσο καιρο βλεπω το αμαξι μου με τις Alu Light (ολο εκτος του ανεμοθωρακα), και ελεγα οτι ειναι χαλια που ειναι διαφανο εμπρος. Σκεφτομουν να βαλω κατι πιο ανοιχτο απο τα υπολοιπα παραθυρα, ισα να γινει πιο σκουρο, και να ειναι λιγο πιο ανετο στις ζεστες.

:(

Oχι Φανη καστε εκει που εισαι . . .

Και ετσι μια χαρα ειναι . . .

kostas
04-01-10, 17:06
δηλαδη το νομιμο και καλα ειναι να βαλεις στο πισω...και στα δυο πισω πλαινα....στο παρπριζ..οδηγου και συνοδηγου να μην εχεις.....

BILL007
04-01-10, 17:20
δηλαδη το νομιμο και καλα ειναι να βαλεις στο πισω...και στα δυο πισω πλαινα....στο παρπριζ..οδηγου και συνοδηγου να μην εχεις.....


Οχι ακριβώς,αλλά αρκετά κοντά...
Το νόμιμο είναι ως εξής και σας το λέω γιατί διοργάνωσα κάποτε κάπου αλλού group buy και πέρσι που πέρασα το αμάξι ΚΤΕΟ το ξαναέψαξα...


Μεμβράνες οποιαδήποτε διαπερατότητας (μέχρι και με μαύρη μπογιά τα βάφεις που λέει ο λόγος) είναι για τα πίσω τζάμια απο την κολώνα του οδηγού και του συνοδηγού και πίσω.
Για παρμπρίζ και τζάμι οδηγού/συνοδηγού μέχρι 25% επιτρέπετε (σχεδόν διάφανη)

Οι τοποθετητές βάζουν αυτοκολλητάκια (με τα στοιχεία της μεμβράνης και τα στοιχεία του τοποθετητή)σε όλα τα τζάμια που πληρούν τις προδιαγραφές!Μάλιστα διατηρούν και αρχείο τοποθέτησης (το είδα με τα μάτια μου!) και στο ΚΤΕΟ περνάει κανονικά.

Αυτά παιδιά...Και don't panic...EINAI OΛΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ...(Ευτυχώς!)

Mouton
04-01-10, 17:21
excuseme ερωτηξη....
το ΦΕΚ λέει αν επιτρέπονται σε διπλωματικά κυβερνητικά οχήματα η τοποθέτηση μεμβρανών ολούθε .... και μπροστα.δηλαδής ... ???

Κωνσταντίνος
04-01-10, 17:25
excuseme ερωτηξη....
το ΦΕΚ λέει αν επιτρέπονται σε διπλωματικά κυβερνητικά οχήματα η τοποθέτηση μεμβρανών ολούθε .... και μπροστα.δηλαδής ... ???

Δηλαδής βάζεις όπου θες, αρκεί να έχεις μέσα στο αμάξι φερέρο ροσέ. Οπότε είσαι πρέσβης και δε σου μιλά κανείς..............

Christos 330
04-01-10, 17:27
Δηλαδής βάζεις όπου θες, αρκεί να έχεις μέσα στο αμάξι φερέρο ροσέ. Οπότε είσαι πρέσβης και δε σου μιλά κανείς..............

Μετα μας κακομαθαίνουνε . . .

Mouton
04-01-10, 17:27
μάααααααιστα οκ ....!!!
όπως πχ όργανο στο τιμόνι που περνάει κόκκινα γιατι ετσι γουστα σα να λέμε ...!!!
ποιος κοκ.... και βλακείες.... !!!
το χω !

Nino
06-01-10, 21:35
"ολα τα ζωα ειναι ισα...αλλα μερικα ειναι πιο ισα απο τα αλλα"

m_sak
06-01-10, 21:46
Προχθες σταματησαν οι καλοι μας φιλοι οι αστυνομικοι τον αδερφο μου με το

Ε30 του . . .

Τον ειπαν για τις μεβρανες ενας εξυπος το εξης . . .

Κυριε μου ανεβαζετε λιγο το παραθυρο σας ; ; ;

Μαλιστα λεει ο αδερφος μου . . .

Κατεβασετο ο police man . . .

Το κατεβαζει και τον λεει οκ φαινεσαι απο εξω αρα ειναι οι χαλαρες . . .

Αντε τωρα βρες ακρη . . .

Ρε χρήστο πες οτι το μόνο που τον ρώτησαν ήταν για τα τζάμια και όχι τίποτα άλλο......

Μόνο αυτό τους έκανε εντύπωση??Ο θόρυβος δεν τους έκανε εντύπωση??

Monsta
06-01-10, 22:30
Όσο για τις μεμβράνες που δεν αφήνουν να σπάσεις το τζάμι, εγώ είχα μια πολύ διαφορετική εμπειρία πριν 1 1/2 χρόνο με μεμβράνη της Llumar.

Συγκεκριμένα μοτοσυκλετιστής απρόσεκτος έσκασε πίσω από το Corsaκι της γυναίκας μου με +40 χλμ από αυτά που κινούταν το αυτοκίνητο και παρά το ότι έκανε ζημιά στο πορτ μπαγκαζ και εκτοξεύθηκε ο ίδιος πάνω από τον ουρανό και έσκασε 5 μέτρα μπροστά από το αυτοκίνητο, το πίσω τζάμι όχι μόνο έσπασε (λογικό λόγω της σύγκουσης), αλλά θρυματίστηκε ακριβώς όπως θα έκανε ένα τζάμι δίχως μεμβράνη.

Πραγματικά απογοητεύτηκα. αφού περίμενα ότι η μεμβράνη θα παρύχε κάποιου είδους προστασία. Αν και δεν τραυματίστηκε η ίδια καθόλου, τα τζάμια εκτοξεύθηκαν παντού μέσα στο αυτοκίνητο, κάτι που θα μπορούσε να προκαλέσει τραυματισμό.

Εμείς χρησιμοποιούμε πάντως ειδική μεμβράνη για μπροστινό παρπρίζ (σχεδόν διάφανη) της αμερικάνικης global, ώστε να μην εμποδίζει ούτε στη νυχτερινή οδήγηση. Επιπλέον η αντι-ηλιακή μεμβράνη στο εμπρός παρπρίζ προστατεύει εξαιρετικά από τον ήλιο, ειδικά το καλοκαίρι, όπου οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα υψηλές και ο ήλιος αντακακλά πάνω στο μαύρο ταμπλώ ανεβάζoντας τη θερμοκρασία του εσωτερικού παρά το κλιματισμό.

sierra
06-01-10, 23:33
Εμένα που πάω συχνά Αστρος και Μεγαλόπολη με έχουν σταματήση πολλές φορές αλλά δεν μου έχουν πεί τίποτε για τα τζάμια.Αλλά μην ξεχνάτε ότι εδώ είναι Ελλάδα.Συμφωνείτε;

Christos 330
07-01-10, 20:25
Ρε χρήστο πες οτι το μόνο που τον ρώτησαν ήταν για τα τζάμια και όχι τίποτα άλλο......

Μόνο αυτό τους έκανε εντύπωση??Ο θόρυβος δεν τους έκανε εντύπωση??

Γιατι ρε φιλε εχει κατι αλλο περιεργο ; ; ;

:whistle::whistle::whistle:

BILL007
07-01-10, 20:32
Εμείς χρησιμοποιούμε πάντως ειδική μεμβράνη για μπροστινό παρπρίζ (σχεδόν διάφανη) της αμερικάνικης global, ώστε να μην εμποδίζει ούτε στη νυχτερινή οδήγηση. Επιπλέον η αντι-ηλιακή μεμβράνη στο εμπρός παρπρίζ προστατεύει εξαιρετικά από τον ήλιο, ειδικά το καλοκαίρι, όπου οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα υψηλές και ο ήλιος αντακακλά πάνω στο μαύρο ταμπλώ ανεβάζoντας τη θερμοκρασία του εσωτερικού παρά το κλιματισμό.

Kαι εγώ για τους ίδιους λόγους ακριβώς την έχω και μπροστά...:)
Η δική μου είναι επίσης αμερικάνικη,της εταιρίας Madico https://www.madico.com/WindowFilms/Auto.asp και είμαι αρκετά ικανοποιημένος:)

G_kaliteros
07-01-10, 21:46
και εγω εχω μπροστα μεμβρανη και ειμαι πολυ ικανοποιημενος!!
και το ειδικα το καλοκαιρι αρχοντας!!!! και εχω σπασει τζαμι με μεμβρανη και σπαει ακριβως
το ιδιο! σαν να μην εχεις!!

bmw24
26-02-10, 11:08
Παιδιά Καλησπέρα σας δουλεύω στην ***** και είμαι στο club σας
για να σας λύσω διάφορες απορίες και να σας δώσω κάποιες συμβουλές σε ότι έχει να κάνει
με τις αντηλιακές μεμβράνες των αυτοκινήτων σας και την ισχύουσα νομοθεσία!!

bmw24
26-02-10, 11:08
η νομοθεσία γράφει ότι τα τζάμια οδηγού και συνοδηγού πρέπει να έχουν διαπερατότητα
φωτός μεγαλύτερη από 70% έτσι μπαίνει κατά την νομοθεσία μόνο μια πολύ ανοιχτή μεμβράνη η UV99% για την *****
η οποία έχει διαπερατότητα φωτός 73% από εκεί και περά αν βάλεις κάτι πιο σκούρο από το
επιτρεπτό στις 2 αυτές πόρτες τότε θα πρέπει να προμηθευτείτε από κάποιο δημόσιο νοσοκομείο
ένα χαρτί που να γράφει για κάποια ασθένεια δερματική η κάποια ασθένεια για τα μάτια έτσι
μπορείς να βάλεις και στης μπροστινές πόρτες τα υποχρεωτικά αυτοκόλλητακια με τον τύπο της
μεμβράνης και τα χαρακτηριστικά της.
από την μεσαία κολόνα και πίσω μπορείς να βάλεις ότι μεμβράνη θέλεις χωρίς περιορισμούς.

https://www.*****

ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΑΡΜΠΡΙΖ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ Η ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!!

Nino
26-02-10, 11:34
Παιδιά Καλησπέρα σας δουλεύω στην *****https://www.****** και είμαι στο club σας
για να σας λύσω διάφορες απορίες και να σας δώσω κάποιες συμβουλές σε ότι έχει να κάνει
με τις αντηλιακές μεμβράνες των αυτοκινήτων σας και την ισχύουσα νομοθεσία!!

ειναι το club(forum) ΜΑΣ αφου και εσυ εισαι μελος.
Καμια γενναια προσφορα θα μας δωσεις...?

Kostas_1
26-02-10, 11:38
Παιδιά Καλησπέρα σας δουλεύω στην ***** και είμαι στο club σας
για να σας λύσω διάφορες απορίες και να σας δώσω κάποιες συμβουλές σε ότι έχει να κάνει
με τις αντηλιακές μεμβράνες των αυτοκινήτων σας και την ισχύουσα νομοθεσία!!


η νομοθεσία γράφει ότι τα τζάμια οδηγού και συνοδηγού πρέπει να έχουν διαπερατότητα
φωτός μεγαλύτερη από 70% έτσι μπαίνει κατά την νομοθεσία μόνο μια πολύ ανοιχτή μεμβράνη
η οποία έχει διαπερατότητα φωτός 73% από εκεί και περά αν βάλεις κάτι πιο σκούρο από το
επιτρεπτό στις 2 αυτές πόρτες τότε θα πρέπει να προμηθευτείτε από κάποιο δημόσιο νοσοκομείο
ένα χαρτί που να γράφει για κάποια ασθένεια δερματική η κάποια ασθένεια για τα μάτια έτσι
μπορείς να βάλεις και στης μπροστινές πόρτες τα υποχρεωτικά αυτοκόλλητακια με τον τύπο της
μεμβράνης και τα χαρακτηριστικά της.
από την μεσαία κολόνα και πίσω μπορείς να βάλεις ότι μεμβράνη θέλεις χωρίς περιορισμούς.



ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΠΑΡΜΠΡΙΖ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ Η ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!!


Αγαπητε, (δεν ξερω και το όνομα σου)
για ότι αφορά εμπορικες δραστηριότητες θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις τους κανονες (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16)του φόρουμ καθως και αυτό (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=779):

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι επικοινωνησε σε παρακαλώ με τους διαχειριστές του φορουμ, για την εγγραφή σου στην εν λόγω ενότητα.

Ευχαριστω,

deepBLUE
26-02-10, 11:43
Ομορφα.
Θα προτεινα λοιπον μια και υπαρχουν επαγγελματιες που ασχολουνται με το θεμα να δωσουν καποια τιμη με εκπτωση για τα μελη μας στη σχετικη ενοτητα.

bmw24
12-03-10, 09:11
παιδια τελικα πειρατε προσφορα? δεν βλεπω κατι νεο!!

bomber21
12-03-10, 13:07
Οι τοποθετητές βάζουν αυτοκολλητάκια (με τα στοιχεία της μεμβράνης και τα στοιχεία του τοποθετητή)σε όλα τα τζάμια που πληρούν τις προδιαγραφές!Μάλιστα διατηρούν και αρχείο τοποθέτησης (το είδα με τα μάτια μου!) και στο ΚΤΕΟ περνάει κανονικά.
.(Ευτυχώς!)

Έβαλα μεμβράνες 3Μ πριν 3 εβδομάδες και σε κάθε παράθυρο τοποθετήθηκε το αυτοκόλλητο που λες.Ίσως στο μάτι να φαίνεται λίγο κάπως αλλά ...χρειάζεται.

bmw24
12-03-10, 13:20
χωρίς την βεβαίωση και τα αυτοκόλλητα οι μεμβράνες κρίνονται παράνομες και υπάρχουν οι αντίστοιχες κιρρώσεις!! όσοι είχατε βάλει μεμβράνες πριν το 2009 θα πρέπει να επισκεφτείτε πάλι το κατάστημα τοποθέτησης
για να σας δώσουν την καινούργια βεβαίωση και να γίνει και τοποθέτηση κάποιον μικρόν αυτοκόλλητων
πάνω στα τζάμια από όπου θα φαίνετε ο τύπος της μεμβράνης!!

Panos 316T
12-03-10, 13:57
σχετικό-άσχετο :
από προσωπική εμπειρία,να γνωρίζετε ότι όσο πιο παλιό είναι το αυτοκίνητο τόσο πιο δύσκολα "κάθεται" η μεμβράνη στο τζάμι.
στο δικό μου δυστηχώς μετά τη τοποθέτηση είναι πιο ορατά τα στίγματα...

bmw24
12-03-10, 14:24
Λίγο άσχετο όντως αλλά ισχύει εάν το αμάξι είναι παλιό είναι πολύ πιο δύσκολη η τοποθέτηση καθώς έχει αρκετή σκόνη στις γύρο τσιμούχες και τα τζάμια όσο να ναι έχουν τα σημάδια τους οπότε είναι αναπόφευκτο να υπάρχουν κάποια ελάχιστα μπιμπικάκια λόγο παλαιότητας.

stratos
12-03-10, 14:29
Τα τζάμια δεν θρυματίζονται γιατί αποτελούν σάντουιτς υαλοπινάκων με ενισχυμένες μεμβράνες. Δεν νομίζω οτι μια μεμβράνη μπορεί να αποτρέψει την θραύση σε τόσο μεγάλο βαθμό.


επίσης το σημαντικότερο για μένα είναι οτι δεν σε καλήπτει η ασφάλεια για το μπροστινό τζάμι...

bmw24
12-03-10, 14:33
Μπορείς να δεις εδώ πόσο κρατάει οι μεμβράνη σε σπασίματα βέβαια κάνεις δεν λέει ότι δεν θα σπάσει ποτέ!!

https://www.χχχχχ

paganis
12-03-10, 16:12
μολις πάω σπίτι θα το βάλω.
Πάντως είναι τρομερό, χτυπάγανε τα παράθυρα με ότι μπορείς να φανταστείς, πέτρες, κλωτσιές, σφυριά και τελικά με το τσεκούρι απο τη μυτερή πλευρά.
Και πάλι, βγήκε ΕΝΑ κομμάτι όλο το παρμπριζ και ας είχε γίνει θρύψαλα.

τα παμπριζ...ειναι διπλης στρωσης ...με ενδιαμεση μεβρανη..για την περιπτωση τρακαρισματος, για να μην τραυματισουν τα θραυσματα τους επιβατες...αλλα και να παραμεινει ενιαιο κομματι.! συνεπως δεν ξερω αν η επιπλεον μεμβρανη...δημιουργει θεμα...! επιπλεον στα πλαινα τζαμια...η μεμβρανη συμβαλει σε επιπλεον προστασια του επιβατη...σε περιπτωση θραυσης!

paganis
12-03-10, 16:16
μολις ειδα πως και ο στρατος....εχει την ιδια αποψη.!

Moufas E46
06-06-10, 19:53
Επειδή τα αμάξια μου είναι πάντα σε σκιά & σπάνια κατεβάζω παράθυρο στη πόλη, η λάμψη του βινίλ κρατάει αρκετό καιρό. Επιπλέον η (ειδική) αντιλιακή μεμβράνη που έχω στο εμπρός παρπρίζ σε όλα μου τα αυτοκίνητα εγγυάται αποτελεσματική προστασία κατά των UV ακτινών.

Το 2ο που έγραψες σε bold, is the key point !!!

η αντηλιακη μεμβρανη που εχεις στο παμπριζ δεν επηρεαζει την ληψη του κινητου η αν εχει καποιος κεραια τηλεορασης κολλημενη στο παρπριζ?

m_sak
06-06-10, 20:00
η αντηλιακη μεμβρανη που εχεις στο παμπριζ δεν επηρεαζει την ληψη του κινητου η αν εχει καποιος κεραια τηλεορασης κολλημενη στο παρπριζ?

Τέτοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω όταν έβαλα την κεραία στο πίσω τζάμι όπου έχω την μεμβράνη με αποτέλεσμα να μην πιάνω τίποτα.Ακόμα δεν έχω βρει λύση γιατί την κόλλησα την κεραία πάνω στην μεμβράνη και άντε να την βγάλω τώρα...

Έχει κανείς να προτείνει κάτι χωρίς να χαλάσω την μεμβράνη?

Να το ζεστάνω λίγο?

alexke46
18-07-10, 11:54
Παιδες μπορει καποιοσ να μου ξεκαθαρισει το καθεστως με τα φιμε τζαμια?εχω ακουσει οτι απο κτεο περνας εφοσον το μαγαζι που τισ τοποθετει δινει το αντιστοιχο χαρτι,ισχυει?Αν βαλω και στα παραθυρα οδηγου συνοδηγου μεμβρανεσ οχι πολυ σκουρες,τα στρουμφακια παλι μπορουν να κοψουν κληση?ευχαριστω εκ των προτερων.

Stamatis
18-07-10, 11:59
αν εχουν ειδικο χαρτι και αυτοκολητο του υπουργειου (εγκριση) που σου δινει ο εφαρμοστης δεν σε ενοχλουν καν.
αυτο για τα μπροστινα.
στα υπολοιπα, βαφτα και με λαδομπογια δεν παιζει ρολο.

Stefanos_Cool
18-07-10, 14:33
επίσης αν έχεις διάγνωση από Κρατικό Νοσοκομείο ότι έχεις πρόβλημα με τον ήλιο μπορείς να έχεις και στα πλαϊνά εμπρόσθια χωρίς κανένα πρόβλημα thumb

σκούρα εννοώ

Nino
18-07-10, 18:17
επίσης αν έχεις διάγνωση από Κρατικό Νοσοκομείο ότι έχεις πρόβλημα με τον ήλιο μπορείς να έχεις και στα πλαϊνά εμπρόσθια χωρίς κανένα πρόβλημα thumb

σκούρα εννοώ

Νο no !!! δεν εχει καμια ισχυ.
Μοναδικη βεβαιωση που εχει ισχυ ειναι απο γνωματευση της Ανωτατης υγιειονομικης επιτροπης (αυτη που εγκρινει αναπηριες, αλλοτρια καθηκοντα κλπ)

Stefanos_Cool
18-07-10, 18:24
Νο no !!! δεν εχει καμια ισχυ.
Μοναδικη βεβαιωση που εχει ισχυ ειναι απο γνωματευση της Ανωτατης υγιειονομικης επιτροπης (αυτη που εγκρινει αναπηριες, αλλοτρια καθηκοντα κλπ)

δεν επιμένω μιας και στο θέμα αυτό σίγουρα θα ξέρεις καλύτερα Γιάννη

όμως εμένα η γνωμάτευση που έχω Κρατικό νοσοκομείο σχετικά με ένα δερματολογικό μου πρόβλημα με έχει γλυτώσει αρκετές φορές, ίσως να είχα πέσει σε ελαστικούς τροχονόμους ή να μην ήταν καλά ενημερωμένοι

alexke46
18-07-10, 19:35
Αρα αποτι καταλαβαινω για να ειμαι νομιμος δεν θα πρεπει να βαλω στα μπροστινα παραθυρα οδηγου συνοδηγου ετσι?

Stamatis
18-07-10, 19:38
να βαλεις αλλα πιστοποιημενες.
ειναι το 1ο σταδιο που λενε και κανουν πολυ καλη δουλεια.

panos90
23-03-11, 10:13
καλημερα παιδες.

θα βαλω μεμβρανες στο αμαξι κυριως για το καλοκαιρι να μην ψηνεται το αμαξι..

ξερετε την μαρκα madico?

γιατι μου εχουν πει μια αρκετα καλη τιμη που συμπεριλμβανει χαρτι κτεο + αυτοκολλητο απο το υπουργειο (κατι τετοιο) + εγγυηση

επισης μου ειπαν οτι ΚΑΙ στο παρμπριζ ειναι νομιμο!

ΟΛΑ αυτα για την ΝΟΜΙΜΗ σκουροτητα που θελω να βαλω...

στο φορουμ εδω εχω διαβασει μονο για 3m , lumar , global και την madico πρωτη φορα την ακουω για αυτο και η απορια.

any help?

Monsta
23-03-11, 12:51
επισης μου ειπαν οτι ΚΑΙ στο παρμπριζ ειναι νομιμο!




Η Madico είναι μια χαρά εταιρεία. ΑΝ σου δώσανε καλή τιμή (βέβαια παίζει ρόλο και ο εφαρμοστής), προχώρα το.


Το παραπάνω όμως (quote) που σου είπανε είναι μεγάλη παπ@ριά.

Dathanaso
23-03-11, 13:09
Eβαλα περυσι μεμβρανες στο αυτοκινητο σ'ολα τα παραθυρα τον ιδιο βαθμο πλην του ανεμοθωρακα 40%.
Ενταξει η διαφορα τα σπαει, και απο εμφανιση και απο αντιηλιακη προστασια, μεγαλη η διαφορα στη θερμοκρασια εντος του αυτοκινητου και απο σταση και εν κινηση.
ΚΤΕΟ το περασα σε ιδιωτικο, θυμαμαι που μου ειπε ο υπευθυνος το εξης:Διονυση εμεις δεν δινουμε τοση βαση στις απαγορευσεις των δημοσιων κτεο για τον απλο λογο, αν εσυ φορας 20αρια ζαντολαστιχα οταν ειναι να ερθεις στο κτεο βαζεις τα 15αρια ,και μολις σε περασω επανατοποθετεις τα 20αρια.
Λογικο μου φαινεται, το ιδιο και με τις μεμβρανες αν δεν ειναι οπως ειπε ο Βασιλης βαμμενες με μπογια, τοσο μαυρες δηλαδη δεν σε κοβουν στο ιδιωτικο.Στο δημοσιο αστο ειναι αλητες.

panos90
23-03-11, 15:51
δεν με ενδιαφερει τοσο να μαυρισουν τα παραθυρα..
περισσοτερο ειναι για τον ηλιο γιατι το αμαξι ζεστενεται πανευκολα..
(μαυρο χρωμα κιολας + ηλιοροφη)

για κτεο σε ιδιωτικο το παω.. καθομαι πινω καφεδακι και μετα απο λιγο ετοιμος...

για αρχη θα μπουν σε ολα ΕΚΤΟΣ παρμπριζ και ΝΟΜΙΜΗ σκουροτητα :)


ευχαριστω για τις απαντησεις.

panos90
28-03-11, 14:41
παιδια τις εβαλα σημερα.. σε ολα εκτος απο παρμπριζ και ηλιοροφη.
75% διαπερατοτητα
+ χαρτι για ΚΤΕΟ με στοιχεια μεμβρανων - τοποθετητη κλπ.
+ εγγυηση εφορου ζωης
+ αυτοκολλητο σε καθε παραθυρο που μπηκε μεμβρανη
(αυτο με χαλασε γιατι διπλα στο σημα της Bmw γραφει madico...)

τεσπα... θελω να ειμαι νομιμος για να μην μου πρηζουν τα συκωτια οι μπλε.

τον ρωτησα για παρμπριζ και μου εδειξε τον νομο (του '08 νομιζω)
ελεγε οτι επιτρεπεται και μαλιστα εδινε και ποσοστο διαπερατοτητας!

καπου εδω καποιος ειχε ανεβασει τον νομο.. τον εχουμε να το κοιταξουμε?
//με γεια τα ματια... στο 1ο ποστ ειναι..



Άρθρο 2
Όρια συντελεστών μετάδοσης φωτός σε υαλοπίνακες
οχημάτων
1. Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των
εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχη−
μάτων καθορίζεται σε:
α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.
β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης
του οδηγού.
γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και
τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει
πλευρικούς καθρέφτες.
2. Εάν το όχημα φέρει πλευρικούς καθρέφτες, δεν
υφίσταται ο περιορισμός του εδαφίου (γ) της παρ. 1 του
παρόντος άρθρου ως προς το συντελεστή μετάδοσης
φωτός των πίσω πλευρικών υαλοπινάκων και του οπί−
σθιου ανεμοθώρακα.
3. Υαλοπίνακας με ένδειξη «V» δεν εμπίπτει σε πε−
ριορισμούς αναφορικά με το συντελεστή μετάδοσης
φωτός.


?????

Kostas_1
28-03-11, 14:44
Στο 1ο ποστ ειναι Πανο

PANOS-E60
28-03-11, 17:57
Με γειά συνονόματε !

Πολύ φιλικά θα σου πω ότι χωρίς μεμβράνη στο εμπρός παρμπρίζ (μιλάω γιά τη νόμιμη !) έχεις κάνει μισή δουλειά ... Την είχα κάνει την πατάτα στο Ε46 και δεν την είχα βάλει και η απόδοση του συνόλου ήταν μέτρια. Κριτήριο μου η απόδοσή τους στο καλοκαιρινό ταξίδι, η εμπρός κάνει όλη τη "βρώμικη" δουλειά ώστε να αποδίδει καλύτερα ο κλιματισμός και να διατηρείται πιό ευχάριστη η ατμόσφαιρα στην καμπίνα. Στο Ε60 έκανα τη σωστή επιλογή, 70ε επιπλέον έδωσα και η κατάσταση είναι ασύγκριτα καλύτερη. :original: Madico εχω και εγώ και αν δεν κάνω λάθος, ο τύπος της νόμιμης λέγεται alu-light.

mixalis
28-03-11, 18:07
Με γειά συνονόματε !

Πολύ φιλικά θα σου πω ότι χωρίς μεμβράνη στο εμπρός παρμπρίζ (μιλάω γιά τη νόμιμη !) έχεις κάνει μισή δουλειά ... Την είχα κάνει την πατάτα στο Ε46 και δεν την είχα βάλει και η απόδοση του συνόλου ήταν μέτρια. Κριτήριο μου η απόδοσή τους στο καλοκαιρινό ταξίδι, η εμπρός κάνει όλη τη "βρώμικη" δουλειά ώστε να αποδίδει καλύτερα ο κλιματισμός και να διατηρείται πιό ευχάριστη η ατμόσφαιρα στην καμπίνα. Στο Ε60 έκανα τη σωστή επιλογή, 70ε επιπλέον έδωσα και η κατάσταση είναι ασύγκριτα καλύτερη. :original: Madico εχω και εγώ και αν δεν κάνω λάθος, ο τύπος της νόμιμης λέγεται alu-light.

Πάνο μπορείς να μου πεις αν σου παρουσίασε κάποιο θέμα το αμάξι μετά από την τοποθέτηση του παρμπρίζ.....?

υ.γ. εννοώ με τα νερά που πέσανε στο ταμπλώ...thumb
:thanks:

PANOS-E60
28-03-11, 18:09
Πάνο μπορείς να μου πεις αν σου παρουσίασε κάποιο θέμα το αμάξι μετά από την τοποθέτηση του παρμπρίζ.....?

υ.γ. εννοώ με τα νερά που πέσανε στο ταμπλώ...thumb
:thanks:

Τίποτα απολύτως Μιχάλη. Ο εφαρμοστής που πηγαίνω είναι πολύ έμπειρος.

mixalis
28-03-11, 18:11
Τίποτα απολύτως Μιχάλη. Ο εφαρμοστής που πηγαίνω είναι πολύ έμπειρος.

Είχα ενα rav4 και το τόλμησα να βάλω και για δυο με τρείς μέρες -αν θυμάμαι καλά- μου άναβε το λαμπάκι το asr αλλά μόλις στέγνωσαν όλα έσβησε...thumb

panos90
28-03-11, 19:00
Με γειά συνονόματε !

Πολύ φιλικά θα σου πω ότι χωρίς μεμβράνη στο εμπρός παρμπρίζ (μιλάω γιά τη νόμιμη !) έχεις κάνει μισή δουλειά ... Την είχα κάνει την πατάτα στο Ε46 και δεν την είχα βάλει και η απόδοση του συνόλου ήταν μέτρια. Κριτήριο μου η απόδοσή τους στο καλοκαιρινό ταξίδι, η εμπρός κάνει όλη τη "βρώμικη" δουλειά ώστε να αποδίδει καλύτερα ο κλιματισμός και να διατηρείται πιό ευχάριστη η ατμόσφαιρα στην καμπίνα. Στο Ε60 έκανα τη σωστή επιλογή, 70ε επιπλέον έδωσα και η κατάσταση είναι ασύγκριτα καλύτερη. :original: Madico εχω και εγώ και αν δεν κάνω λάθος, ο τύπος της νόμιμης λέγεται alu-light.

εχεις δικιο σε αυτο.. το αφησα σημερα ολη μερα στον ηλιο για να στεγνωσουν τα νερα που ειχαν μεινει (ετσι μου ειπαν)
και το απογευμα που μπηκα το αμαξι εβραζε...

θα εβαζα και σε παρμπριζ απλα μερικοι λενε οτι ειναι παρανομο και αλλοι νομιμο..
αν ειναι νομιμο - στην διαπερατοτητα που οριζεται - εννοειται οτι θα βαλω.

επισης τα αυτοκολλητα πανω σε καθε τζαμι ειναι υποχρεωτικα ε?
γιατι με χαλανε οταν τα βλεπω.. ειναι κακασχημα..

απλα αν ξερει καποιος σιγουρα για το παρμπριζ ας μας διαφωτισει :original:

ο μονστα με προβληματισε και επειδη ξερω οτι ασχολειται με αυτα εκανα πισω στο θεμα του παρμπριζ..

Monsta
28-03-11, 19:04
Είναι παράνομη και αν τη δουν στο ΚΤΕΟ μπορεί να σου πουν να τη βγάλεις.

Αλλά συνήθως.....δεν τη βλέπουν. :p


Edit: Ο ΠάνοςΕ60 τα λέει σωστά. Αν δε βάλεις στο μπροστινό είναι σα να χεις κάνει 1/2 δουλειά.

panos90
28-03-11, 19:08
Είναι παράνομη και αν τη δουν στο ΚΤΕΟ μπορεί να σου πουν να τη βγάλεις.

Αλλά συνήθως.....δεν τη βλέπουν. :p


Edit: Ο ΠάνοςΕ60 τα λέει σωστά. Αν δε βάλεις στο μπροστινό είναι σα να χεις κάνει 1/2 δουλειά.

α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.

εμπροσθιος ανεμοθωρακας δεν ειναι το παρμπριζ? τι δεν καταλαβαινω σωστα απο τον νομο?

Monsta
28-03-11, 19:10
Το είδα Πάνο, αλλά δεν είμαι σε θέση να το επιβεβαιώσω. Απλά ξέρω τι γίνεται σε ορισμένα ΚΤΕΟ.

PANOS-E60
28-03-11, 19:17
Παιδιά γιά να είμαι ειλικρινής δεν έχω διαβάσει το νόμο. Το μαγαζί που πηγαίνω, ο Κώστας τον ξέρει σίγουρα, με διαβεβαίωσε και πήρα και χαρτί και αυτοκόλλητο, ότι η εμπρός μεμβράνη με τη συγκεκριμένη διαπερατότητα είναι νομιμότατη. Στο μάτι, φαίνεται ελάχιστα και είναι γκρι ανοιχτό, η madico την ομομάζει alu-light. Οι προδιαγραφές της (πάλι με χαρτιά της madico) είναι απολύτως εφαμιλη των σκούρων που έχω στα πίσω τζάμια. thumb Ορκο δεν παίρνω.

m-power_01
29-03-11, 12:51
Κυριε Πανο ποτε θα εχουμε την ευκαιρια να δουμε την εμπροσθια μεμβρανη σας?

Ενταξει παντως αυτο που λετε για μιση δουλεια... Το σημαντικο ειναι οτι μπορεις να σταθμευσεις καπου να βαλεις μονο εμπροσθια ηλιοπροστασια, και μολις γυρισεις το αμαξι να ειναι οκ. Βαζεις κλιμα και ειναι μια χαρα...

Cobalt
29-03-11, 13:04
Άν βάλω μεμβράνες που έχουν ρινίσματα σιδήρου θα έχω πρόβλημα με το ογκομετρικό του συναγερμού που η μια του ζώνη πιάνει και κίνηση εκτός οχήματος?

αν ναι τότε ποιές μεμβράνες δεν περιέχουν ρινίσματα?

Monsta
29-03-11, 13:12
Εννοείς στρώση αλουμινίου? Παλαιότερα είχα ακούσει ότι οι Llumar είχαν κάτι παρόμοιο, αλλά καλύτερα να τους ρωτήσεις να σου πουν. Δε νομίζω πάντως ότι θα δημιουργήσει προβλήματα στο συναγερμό.

PANOS-E60
29-03-11, 13:23
Κυριε Πανο ποτε θα εχουμε την ευκαιρια να δουμε την εμπροσθια μεμβρανη σας?

Ενταξει παντως αυτο που λετε για μιση δουλεια... Το σημαντικο ειναι οτι μπορεις να σταθμευσεις καπου να βαλεις μονο εμπροσθια ηλιοπροστασια, και μολις γυρισεις το αμαξι να ειναι οκ. Βαζεις κλιμα και ειναι μια χαρα...

ΚΥΡΙΕ Σπύρο, μπορεί να σας πληροφορήσει σχετικώς ο ΚΥΡΙΟΣ Νίκος που την έχει δει :th_Laie_67-1: Αλλιώς, μόλις βγάλω τη μπέμπα από το παχνί θα σας την επιδείξω :thumbsup:

Σπυράκο, καλοκαιρινό ταξίδι χωρίς μπροστινή μεμβράνη ... :thumbsdown:

m-power_01
29-03-11, 13:25
ΚΥΡΙΕ Σπύρο, μπορεί να σας πληροφορήσει σχετικώς ο ΚΥΡΙΟΣ Νίκος που την έχει δει :th_Laie_67-1: Αλλιώς, μόλις βγάλω τη μπέμπα από το παχνί θα σας την επιδείξω :thumbsup:

Σπυράκο, καλοκαιρινό ταξίδι χωρίς μπροστινή μεμβράνη ... :thumbsdown:

Πανο επειδη ταξιδευω νυχτα...για ευνοητους λογους, φοβαμαι μηπως ''κοψει'' ορατοτητα. Θελω να το δω και νυχτα και μερα!!! Ζηταω πολλα?
:th_Laie_67-1:

PANOS-E60
29-03-11, 13:29
Πανο επειδη ταξιδευω νυχτα...για ευνοητους λογους, φοβαμαι μηπως ''κοψει'' ορατοτητα. Θελω να το δω και νυχτα και μερα!!! Ζηταω πολλα?
:th_Laie_67-1:

take my word for it ! Κανένα πρόβλημα τη νύχτα thumb

ps κάνουν και τα bi-xenon δουλίτσα, ε ?

m-power_01
29-03-11, 13:43
Μήπως λέω μήπως ... Την επόμενη φορά νε έρθεις με το μπεμπε... Θα σου κρατάω θέση μπροστά !

Dathanaso
29-03-11, 14:44
Πανο επειδη ταξιδευω νυχτα...για ευνοητους λογους, φοβαμαι μηπως ''κοψει'' ορατοτητα. Θελω να το δω και νυχτα και μερα!!! Ζηταω πολλα?
:th_Laie_67-1:

Το βραδυ κανενα προβλημα δεν υπαρχει.
Στις δικες μου το μονο αρνητικο που δεν ενοχλει ειναι πως τα φωτα των πισω αυτοκινητων αντανακλουν στις γραμμες του πισω τζαμιου εννοω τις αντιστασεις .Το Εχει παρατηρησει αλλος?

panos90
30-03-11, 18:20
Στις δικες μου το μονο αρνητικο που δεν ενοχλει ειναι πως τα φωτα των πισω αυτοκινητων αντανακλουν στις γραμμες του πισω τζαμιου εννοω τις αντιστασεις .Το Εχει παρατηρησει αλλος?

το παρατηρησα σημερα σε ενα τουνελ..
δεν μπορω να πω οτι με ενοχλησε.. μια χαρα εβλεπα..

αλλα δεν ενθουσιαστηκα κιολας..

//βασικα δεν αντανακλουν ακριβως.. απλα εκει που ειναι οι γραμμες απο μαυρες γινονται χρυσες.. ενδιαμεσα βλεπεις κανονικα.

Cobalt
31-03-11, 12:54
Εννοείς στρώση αλουμινίου? Παλαιότερα είχα ακούσει ότι οι Llumar είχαν κάτι παρόμοιο, αλλά καλύτερα να τους ρωτήσεις να σου πουν. Δε νομίζω πάντως ότι θα δημιουργήσει προβλήματα στο συναγερμό.

Τελικά και οι Global έχουν στρώση αλουμινίου...

Η Global Window Films Hellas είναι το μοναδικό εργοστάσιο στον κόσμο το οποίο παράγει κάθετα το πρωτογενές υλικό για να παραχθεί η μεμβράνη, η οποία αποτελείτε απο μόρια μετάλου ( τιτανίου και αλουμινίου ) και σκόνη κρυστάλλου. Έχει κατακτήσει όλες τις πόλεις της Αμερικής, την Ευρώπη και στην Ελλάδα αντιπροσωπεύεται απο την GLOBAL WINDOW FILMS ΕΛΛΑΣ.

:ranting2:

tolaros96
17-06-19, 11:27
Παιδιά καλησπέρα σας! Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τις αντηλιακές μεμβράνες! Το έψαξα αρκετά και θα πάω μια γω να βάλω στο bmwδακι μου. Κατόπιν συννενόησης με τον υπεύθυνο που θα τις τοποθετήσει συζητήσαμε τη διαπερατότητα που θα έχουν και καταλήξαμε σε 75% οδηγό-συνοδηγο και στα πίσω σε 20% . Το μόνο θέμα μου είναι το εξής. Αφού το συζήτησα με ένα ξάδερφο μου μηχανικό μου είπε ότι η διαφορά θα είναι μεγάλη σε σκουροτητα και εκτός από το ότι δεν θα είναι ομοιόμορφο δν θα είναι και ωραίο στο μάτι. Δν με νοιάζει να είναι τέρμα σκούρο απλά θέλω να γλιτώνω ήλιο και θερμότητα. Ποια είναι η γνώμη σας να το έκανα 75% μπροστά και 40% πίσω? Τι λέτε? Οι μεμβράνες θα είναι της suntek! Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Bmw46
17-06-19, 12:11
Προσωπικη μου αποψη ειναι να βαλεις ολο το αμαξι ιδια αποχρωση,παρ ολο που το δικο μο ειναι μπεζ το σαλονι και οσο να ναι ειναι ποιο φωτεινο απο ενα μαυρο ,εγω που εχω βαλει της 3m cs20 οσο να ναι δεν σκουρενει τοσο πολυ στο φως.επισης δεν εχω βαλει και στο μπροστινο για να κοψει και απο κει το πολυ το φως.

///Maniac
17-06-19, 15:02
Βαλε παντου το ιδιο η διαφορα ειναι τεραστια τοσο αισθητικα οσο και σε αποτελεσματικοτητα...μη φοβασαι το να σε γραψουν, τουλαχιστον αν δεν προκαλει το αμαξι σου και η οδηγηση σου...ειδικα αν εχεις ανοιχτο χρωμα σαλονι θα χρειαστεις πιο σκουρα μεμβρανη...αν τωρα εχεις μαυρο σαλονι τοτε νεμεν δε θα χρειαστεις τοσο σκουρο απο αποψη εμφανισης, αλλα επειδη τραβαει τον ηλιο σαν μαγνητης λογω χρωματος θα θες παλι σκουρα μεμβρανη για να το προστατευσεις...επισης θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα στα ταξιδια με air condition... εγω εχω το προτελευταιο σταδιο μεμβρανων της llumar και δεν ειχα ποτε κανενα θεμα

tolaros96
17-06-19, 17:00
Ναι μαύρο είναι το σαλόνι μέσα αλλά έχω σκαλωσει άσχημα με τη νομοθεσία και θα σπαστω αν με σταματήσουν και μου πουν "φίλε είναι σκούρο οδηγού-συνοδηγού πάρε 80 ευρώ πρόστιμο" και να μην είναι ούτε 50% διαπερατότητα τα φιμε που έχω βάλει και να ξενερώνω. Με λίγα λόγια θα βάλω τα νόμιμα μπροστά μόνο και μόνο για τον ήλιο γιατί αλήθεια ιδρώνει ακόμα και το αυτί μου και πίσω ίσως έβαζα αντί για 20% σε 40%. Εσείς τι άποψη έχετε αν θέλατε μόνο το νόμιμο μπροστά και ομοιομορφία πίσω?

///Maniac
17-06-19, 18:01
Αυτα που ειναι νομιμα ειναι σαν να μην εχεις καν..δε ειναι καθολου μαυρα...επισης θα σου κανουν αντιθεση αφου μπροστα θα ναι σαν να μην εχεις καθολου...μην περιμενεις την αποδοση του φιμε παντως...σκεψου να φορας ενα γυαλι το οποιο θα ναι διαφανο και απλα να προστατευει απο ακτινοβολια ..δεν κερδιζεις κατι..κατ εμε βαλε παντου το ιδιο...το πολυ πολυ αν δεις κατι υποπτο πηγαινε με κατεβασμενα τζαμια αλλα γενικα αν σε γραψουν θα σε γραψουν γι αλλο λογο και οχι για τα φιμε....πιο πιθανο ας πουμε ειναι να κανεις κατι αλλο και για να σε γλυτωσουν απο αυτο να σου πουν τα φιμε