PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωσεις εταιρειων κινητης τηλεφωνιας



katsaraios
30-07-10, 10:53
εχω WIND με συμβολαιο 4 ωρων με το παγιο δλδ καπου 35-36 ευρω.
μεχρι πριν 2 μηνες δεν ειχα ποτε παραπανω χρεωση και ξαφνικα τον προηγουμενο μηνα μου εσκασε ενα 65αρι και σημερα ενα 70αρι ,χωρις να εχω μιλησει πανω απο 2.30 ωρες.
Σε κινητο φιλου με WIND εγινε το ιδιο τους τελευταιους 2 μηνες και αρνουμενος να το πληρωσει του ειπαν θα κινηθουν δικαστικα..
Σας εχει ερθει και εσας παιδια κανα τετοιο "φουσκωμενο" ποσο???
Σταθηηηηηηηηηηηηηηηηηη για δωσε φως...

Θα παω μετα βεβαια σε καταστημα να ενημερωθω ,γιατι ενω στελνανε αναλυτικα τις κλησεις τωρα ειχε μονο συνολικα τις ωρες ομιλιας προς τα αντιστοιχα κινητα.:ranting2::ranting2:

patriNOS
30-07-10, 11:11
εχω WIND με συμβολαιο 4 ωρων με το παγιο δλδ καπου 35-36 ευρω.
μεχρι πριν 2 μηνες δεν ειχα ποτε παραπανω χρεωση και ξαφνικα τον προηγουμενο μηνα μου εσκασε ενα 65αρι και σημερα ενα 70αρι ,χωρις να εχω μιλησει πανω απο 2.30 ωρες.
Σε κινητο φιλου με WIND εγινε το ιδιο τους τελευταιους 2 μηνες και αρνουμενος να το πληρωσει του ειπαν θα κινηθουν δικαστικα..
Σας εχει ερθει και εσας παιδια κανα τετοιο "φουσκωμενο" ποσο???
Σταθηηηηηηηηηηηηηηηηηη για δωσε φως...

Θα παω μετα βεβαια σε καταστημα να ενημερωθω ,γιατι ενω στελνανε αναλυτικα τις κλησεις τωρα ειχε μονο συνολικα τις ωρες ομιλιας προς τα αντιστοιχα κινητα.:ranting2::ranting2:


ειχα wind πολλα χρονια και περυση την εκοψα. δεν μπορεις να κανεις τιποτα. εγω επι ενα χρονο ειχα 8 ωρεςς δωρεαν και πληρωνα καθε μηνα απο 80 εως 200 ευρω χωρις φυσικα να εχω μιλησει τον χρονο στον μετρητη του τηεφωνου μου. το θεμα ειναι οτι αυτοι παντα τα εβγαζαν οτι ειναι σωστοι. αν πας απο εκει θα δεις οτι θα σε βγαλουν τρελο και μαλιστα με τον λογαριασμο σου. αν κατσεις και κανεις το αθροισμα της διαρκειας θα δεις οτι εχεις ξεπερασει τον χρονο στα χαρτια τους ενω στο κινητο σου μπορει να εισαι 4 με 5 ωρες κατω ας πουμε.. μου εχει τυχει και αυτο και ειχα πληρωσει ενα 60αρι.εκει οταν πας θα σου δωσουν τον αναλυτικο ο οποιος θα πιστοποιει τον λογαριασμο τους.. κοσμοτε και ησυχασα

katsaraios
30-07-10, 11:13
ναι ρε συ αλλα μου κανει εντυπωση οτι δεν στειλανε και αναλυτικο με τις κλησεις ενω μεχρι Ιουλιο στελνανε.
Τυχαιο,δεν νομιζω....

patriNOS
30-07-10, 11:21
ναι ρε συ αλλα μου κανει εντυπωση οτι δεν στειλανε και αναλυτικο με τις κλησεις ενω μεχρι Ιουλιο στελνανε.
Τυχαιο,δεν νομιζω....

τυχαιο δεν ειναι αλλα μπορει να ειναι λογω θερμοκρασιας. ειναι μια παθηση η οποια λεγεται κοπροσκυλιαση. την παθαινουν αυτοι που και να κανουν μ@λ@κι@ δεν τρεχει τιποτα. ειναι σαν να μην εγινε...την παθαινουν συνηθως σε υψηλες θερμοκρασιες καιρου. πηγαινε σε ενα καταστημα τιμ και ζητησε τον αναλυτικο. δεν θα κερδισεις κατι αλλα θα σου φυγει η περιεργεια και θα σηνειδητοποιησεις οτι μας κλεβουν νομιμα οπως εκανα και εγω περυσι. μετα απλα αλλαξε εταιρια τηλεφωνιας..

Samaro
30-07-10, 11:23
Να ζητησεις αναλυση του λογ/σμου σου.

Στη συνεχεια, να αποτανθεις στο Υπουργειο Μεταφορων και Επικοινωνιων - (Εθνικη Επιτροπη Τηλεπικοινωνιων & Ταχυδρομειων) και
στο Συνηγορο του Καταναλωτη.

Καλο ξεμπερδεμα !!!

Kostas_1
30-07-10, 11:36
Περιμενε λιγο να το δει ο Σταθης, πιστευω θα βρει ακρη

patriNOS
30-07-10, 11:42
Να ζητησεις αναλυση του λογ/σμου σου.

Στη συνεχεια, να αποτανθεις στο Υπουργειο Μεταφορων και Επικοινωνιων - (Εθνικη Επιτροπη Τηλεπικοινωνιων & Ταχυδρομειων) και
στο Συνηγορο του Καταναλωτη.

Καλο ξεμπερδεμα !!!

δεν βγαζει ακρη. στον αναλυτικο του θα ειναι καταγεγραμμενες οι κλησεις του και τα νουμερα των μετρητων τους θα συμπιπτουν με την χρεωση τους αλλα οχι με τον μετρητη του κινητου του. αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.... δεν βγαζεις ακρη με αυτα τα πραγματα. εγω περυσι ειχα αγανακτησει.. φαντασου οτι μιλαγα 5 με 6 ωρε και με εγβαζαν οτι μιλαγα 15- 16. πηγα κοσμοτε και ησυχασα


Περιμενε λιγο να το δει ο Σταθης, πιστευω θα βρει ακρη

αν και ο σταθης ειναι θεος δεν νομιζω στο συγκεκριμενο να βρει ακρη..

zgouriazmenos
30-07-10, 11:52
Έπαθα ακριβώς το ίδιο με Cosmote το Μάιο. Απο 240 λεπτά χρόνου ομιλίας βρέθηκα να έχω μιλήσει 680 (!) χωρίς φυσικά να τα έχω μιλήσει. Απαθέστατοι οι "γερμανικοι" υπάλληλοι και οι τηλεφωνητές της εταιρείας εδιναν ως μόνη απάντηση "Τα έχετε μιλήσει κύριε...". Όταν έκαψα θερμοστάτη απο τα νεύρα μου και ανέβασα θερμοκρασία το τροπάριο άλλαξε λέγοντας μου οτι οι χρεώσεις άλλαξαν απο την εταιρεία (χωρίς βέβεια να έχω ενημερωθεί για κάτι τέτοιο..) και δε γίνονταν ανα δευτερόλεπτο αλλά ανα 5λεπτο και γι'αυτό ήρθε "φουσκωμένος" ο λογαριασμός. Επειδή δεν έβγαζα άκρη με το μακρύ και το κοντό του καθενός απλά έκοψα τη σύνδεση χωρίς φυσικά να πληρώσω τον τελευταίο μου λογαριασμό. Με έχουν ενοχλήσει 2-3 φορές απο τότε και μόλις με απειλούν για δικαστήρια και άλλα τέτοια, κρατάω τα στοιχεία του εκάστοτε υπαλλήλου και του λέω οτι θα γίνει μήνυση σ'αυτόν και στην εταιρεια για απειλή. Μετά μαλακώνουν, αρχίζουν τις συγνώμες, μιλάνε ευγενικά και τέλος απλά το κλεινουν.

Nino
30-07-10, 12:18
Ψαξτε τα ψιλά γράμματα που λένε πολιτική ορθής χρήσης...ελάχιστη χρέωση ανα κλήση... Για αυτό υπάρχουν διάφορες στο μετρητή της συσκευής

patriNOS
30-07-10, 12:49
Ψαξτε τα ψιλά γράμματα που λένε πολιτική ορθής χρήσης...ελάχιστη χρέωση ανα κλήση... Για αυτό υπάρχουν διάφορες στο μετρητή της συσκευής

τα ψιλα γραμματα λενε ελαχιστη χρεωση 30 δευτερολεπτα....οχι 5 λεπτα..χαχαχα

Stathis
30-07-10, 12:59
περνα απο ενα καταστημα να το δουμε γιωργο, με τους αναλυτικους.

βριλησσια, κηφισσια, ερυθραια οπου σε βολευει...

οταν πας στο καταστημα παρε με τηλ. (στο στελνω με π.μ.)




ναι ρε συ αλλα μου κανει εντυπωση οτι δεν στειλανε και αναλυτικο με τις κλησεις ενω μεχρι Ιουλιο στελνανε.
Τυχαιο,δεν νομιζω....
τυχαιο δεν ειναι, διοτι αλλαξε η δομη των λογαριασμων για οικολογικους (και πρακτικους-οικονομικους λογους), μιας και η σπαταλη του χαρτιου ηταν τεραστια.

ο λογαριασμος σου ομως αναγραφει εναν κωδικο ebill οπου μπορεις να δεις τις αναλυτικες κινησεις σου.

επισης αν κανεις αιτηση μπορει να σου ερχεται ο λογαριασμος με την παλια δομη...

Nino
30-07-10, 15:38
τα ψιλα γραμματα λενε ελαχιστη χρεωση 30 δευτερολεπτα....οχι 5 λεπτα..χαχαχα

Σωστά αλλά για υπολόγισε δέκα κλήσεις των 20 sec θα χρεωθουν ως 10 κλήσεις των 30 sec,αυτομάτως ο ένας μετρητησωθα δείχνει 200 sec και της εταιρείας 300 sec...βάλτο τώρα σε μηνιαία βάση και οι διαφορές μεγαλωνουν αρκετά.

E46 POWER
30-07-10, 15:55
κοιτα τις κλησεις σου και παρατρησε αν εχουν γινει σε καποιες ωρες που ειχες το κινητο κλειστο...εχει τυχει σε πελατη μου να πεταει για αμερικη και να του εχουν χρεωμενες κλησεις σε γνωστο νουμερο του αλλα τις ωρες που πετουσε...9 εωρω κλησεις...πηγε στην βονταφον με τα εισητηρια εκανε φασαρια..τα πηρε πιστωση και μετα πηγε στην wind.. γενικα vodafone και cosmote εχουν τα πιο πολλα κρουσματα..ειδικα στην voda χαμος απο καταγγελιες...

Lambros46
30-07-10, 17:39
τα ψιλα γραμματα λενε ελαχιστη χρεωση 30 δευτερολεπτα....οχι 5 λεπτα..χαχαχα

Αν δεν κανω λαθος,την ελαχιστη κληση την εχουν κανει 45 δευτερολεπτα!!!https://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L90_contract_plan_fullstory&path=%2FSCSDevRepository%2Fcontent%2Fel%2Fsections %2Fforyou%2Fcontractplan%2FAPERIORISTA15_contractp lan.xml&serviceCategory=contractplan&breadcrumbTitle=COSMOTE+%CE%91%CE%A0%CE%95%CE%A1%C E%99%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%91+15&tabClicked=information

patriNOS
31-07-10, 11:34
Σωστά αλλά για υπολόγισε δέκα κλήσεις των 20 sec θα χρεωθουν ως 10 κλήσεις των 30 sec,αυτομάτως ο ένας μετρητησωθα δείχνει 200 sec και της εταιρείας 300 sec...βάλτο τώρα σε μηνιαία βάση και οι διαφορές μεγαλωνουν αρκετά.


ναι αλλα ποσες κλησεις πια των 10 δευτερολεπτων να κανεις και να χρεωθουν 30? 10 , 20? εγω αν κανω κληση παντα μιλαω τουλαχιστον 3 με 4 λεπτα.δεν γινετε λοιπον με 20 κλησεις των 10 δευτερολεπτων να εχεις αποκληση απο τον μετρητη σου 4 και 5 ωρες... δηλαδη 14.400 ή 18.000 δευτερολεπτα αντιστοιχα


Αν δεν κανω λαθος,την ελαχιστη κληση την εχουν κανει 45 δευτερολεπτα!!!https://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L90_contract_plan_fullstory&path=%2FSCSDevRepository%2Fcontent%2Fel%2Fsections %2Fforyou%2Fcontractplan%2FAPERIORISTA15_contractp lan.xml&serviceCategory=contractplan&breadcrumbTitle=COSMOTE+%CE%91%CE%A0%CE%95%CE%A1%C E%99%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%91+15&tabClicked=information

σωστος.. το 30 ήταν τυχαιο νουμερο που απλα το θυμομουν απο παλια