PDA

Επιστροφή στο Forum : Roadster,πανσεληνος και ταξιδακι



z3 2.2
27-07-10, 02:02
Επελεξα να επιστρεψω απο το Αστρος Κυνουριας της Πελοποννησου χθες το βραδυ Κυριακη,αργα και οχι 21.00 που φευγω συνηθως.

Ωρα αναχωρησης λοιπον 23.00 μπας και δεν φαμε την κινηση της επιστροφης.
Αφηνοντας πισω το camping και το τροχοσπιτο μας ξεκιναμε με την γυναικα μου για την Αθηνα.
Ο δρομος ειναι περιπου 190χλμ και εχει απ ολα.Στροφες με θαλασσα απο κατω,βουνο και εθνικη οδο.
Το πρωτο κομματι ειναι αυτο με τις στροφες που ειναι και το αγαπημενο μου.
Η βραδυνη αυρα δροσιζει το προσωπο μου και μου υποσχεται ενα ταξιδι απολαυστικο.
Το φεγγαρι ειναι γεματο και νομιζω οτι ειναι πανσελινος.Αυτο το μαγευτικο φως εχει πλημυρισει το κοκπιτ και δινει μια πολυ περιεργη αισθηση φωτισμου.
Εχω το φεγγαρι πισω και αριστερα μου με αποτελεσμα να μου φωτιζει το δρομο μπροστα μου και το ταμπλο.Τα νικελ δαχτυλιδια των οργανων και των χειριστηριων του καλοριφερ παιχνιδιζουν με το φως και γυαλιζουν απαλα.
Τα ποδια της γυναικας μου,η οποια ετοιμαζεται να κοιμηθει στην αγκαλια του δερματινου μπακετ,μοιαζουν σαν της Αφροδιτης λουσμενα απο τη λαμψη της σελινης.
Τα χιλιομετρα λιγα και ροβολαω σιγα-σιγα στο στροφιλικι χαζευοντας με κλεφτες ματιες τη θαλασσα στα δεξια μου,ηρεμη και στρωμενη με ενα ασημι σεντονι,δωρο της πανσελινου.
Το μοτερ αντηχει στην αριστερη πλευρα των βραχων του βουνου και νιωθω να διεγειρεται και το τελευταιο μου κυτταρο σε καθε αφημα του γκαζιου.Βενζινη που δεν προλαβε να καει εχει ξεφυγει προς την πολλαπλη και αναφλεγεται στελνοντας μου δονησεις κροτου.Το σκασιμο της εξατμισης ειναι απο τις αγαπημενες μου ασχολιες οταν οδηγω αργα με κρατημενες ταχυτητες.Αφημα του γκαζιου και μετα απο ενα-δυο δευτερολεπτα ενα απαλο,ανεπαισθητο πατηματακι και...μποπ-μποπ-μποπ....τρελα.
Ολη η διαδρομη αυτη ειναι οτι πρεπει για να παιζω με την βενζινη μεσα στην εξατμιση,που οσο ζεστενεται τοσο πιο πολυ θορυβο κανει και τοσο πιο εντονα ειναι τα σκασιματα.
Οι ρυθμοι μου αργοι,δε βιαζομαι να τελειωσει αυτο το κομματι.Μ αρεσει.
Η Δημητρα πλεον κοιμαται.
Προσπαθω να μυρισω για τελευταια φορα τη θαλασσα πριν την αφησω πισω μου και να θυμαμαι την βραδυνη της μυρωδια για ολη την εβδομαδα.
Οι γρυλλοι και τα τριζονια διαδεχονται τις ambient ανυσηχιες μου.
Τα ακουω ξαφνικα και χανονται πισω μου καθως περνω.Ειναι το ερωτικο τους καλεσμα που ακουγεται χιλιομετρα μακρυα.
Περναω μεσα απο τα χωριουδακια και χαζευω τον λιγοστο κοσμο που ξεμεινε εξω μεσανυχτα Κυριακης.Ηρεμος κοσμος.

Η Κορινθου-Τριπολεως πλησιαζει και την περιμενω πως και πως.Θα κανω τσιγαρακι!!! Με το που βγαινω στον δρομο ακουμπαω με το γονατο το τιμονι και βουταω τον καπνο με τα χαρτακια.Το στριβω και το αναβω..."το ατιμο το τσιγαρο...πρεζα ειναι τελικα" μονολογω.
Η φεγγαραδα αυτη με εχει βαλει σε ενα πολυ χαλαρο ρυθμο και εχω πιασει δεξια και παω σταθερα με 120χλμ και 3.200σαλ περιπου.
Μεθυστικη ταχυτητα για ανοιχτο αυτοκινητο.Καμια φορα νομιζω οτι ειναι φτιαγμενο για να μηγαινει με 120,αλλες φορες παλι νομιζω οτι ειναι φτιαγμενο για να πηγαινει με το πλαι!!!

Συνεχιζω την πορεια μου με 120χλμ και ο εξακυλινδρος γουργουριζει κατω απο το τεραστιο καπο ηρεμος και ανυσηχος μαζι αλλα και παντα προθυμος να γυρισει το κοντερ στα 235 χωρις πολλα-πολλα,αλλα αποψε δε θα του κανω τη χαρη.Αποψε παμε χαλαρα.

Τα φωτα της Εθνικης οδου χαλανε την τοσο ομορφη ατμοσφαιρα.Σα να σε ξυπνανε απο το ονειρο.Τελος το φεγγαρι.Τωρα μονο φωτα.
Ο δρομος ειναι φρεσκοστρωμενος και μοιαζει με το Deep Forest απο το Grand Tourismo...εγω ομως εκει,δεξια με 120.
Απολαυστικη επιστροφη στην πολη,βαριεμαι να ξεκινησει η εβδομαδα.
Προσπαθω να το τραβηξω λιγο ακομα το Σαββατοκυριακο.Η ωρα πλεον εχει παει 1.00.
Σε λιγα λεπτα βγανω στην Εθνικη οδο για Αθηνα.Πιο πολυς κοσμος πλεον στο δρομο.Παρατηρω ομως οτι ειναι και πιο ηρεμος κοσμος.Κανεις δε φαινεται να βιαζεται.Ο πιο γρηγορος πρεπει να πηγαινε με 150.
Αλλος κοσμος τελικα Κυριακη ξημερωμα στην Ε.Ο. σκεφτομαι...ισως πιο συνηδητοποιημενος?
Πιο χαλαρος ισως? Τι να πω...
Μετα απο λιγη ωρα εχω μπει στην Α.Ο και κατηφοριζω για εξοδο "Δημοκρατιας".Σε λιγα λεπτα φτανω σπιτι μου.
Η Δημητρα εχει ξυπνησει και αφηνει το αερακι να την συνεφερει.

Φτανοντας εξω απο το σπιτι μου βλεπω σκοταδια.Δεν πρεπει να εχουμε ρευμα...
Βαζω το αυτοκινητο στο γκαραζ και το αφηνω με την κουκουλα ανοιχτη να μου θυμιζει αυριο το πρωι που θα παρω τη μηχανη να παω στη δουλεια τη χθεσινη μας βολτα.Κλεινω την πορτα και η πλαφονιερα σβηνει αργα,σαν να μου λεει καλυνηχτα.Καθε φορα την κοιταω μεχρι να σβησει..

Οντως δεν εχουμε ρευμα τελικα!Αναβουμε κερακια πεφτουμε για υπνο....

Καλη εβδομαδα

NickE60
27-07-10, 02:39
....έχεις ταλέντο τελικά... χαχαχα :grin: ..με πήγες ένα όμορφο ταξιδάκι κι εμένα thumb

yodas
27-07-10, 08:58
με ταξίδεψες με τρόπο μοναδικό....σε ευχαριστώ

Vasilis
27-07-10, 09:06
φιλε....

με ανατριχιασες....με εκανες κ να ζηλευω που δεν μπορω να παρω την δικη μου (Δημητρα) Γωγω να ταξιδεψω με τον ιδιο τροπο...

Να στε παντα καλα κ ευτυχισμενοι!

Ptboul
27-07-10, 09:26
φιλε....

με ανατριχιασες....με εκανες κ να ζηλευω που δεν μπορω να παρω την δικη μου (Δημητρα) Γωγω να ταξιδεψω με τον ιδιο τροπο...

Να στε παντα καλα κ ευτυχισμενοι!

εμ αφού σας λέω, ελάτε Άστρος να δείτε τι χάνετε όλο με τις Λευκάδες σας :hystericalbs1:

Για τον Μήτσο τι άλλο να πούμε.. :sealed::wub:

z3 2.2
27-07-10, 10:58
φιλε....

με ανατριχιασες....με εκανες κ να ζηλευω που δεν μπορω να παρω την δικη μου (Δημητρα) Γωγω να ταξιδεψω με τον ιδιο τροπο...

Να στε παντα καλα κ ευτυχισμενοι!

Ανοιχτο αυτοκινητο εχεις,γυναικα εχεις, η πανσελινος σου λειπει Βασιλη.
Τιποτε αλλο ;)

Κεφια να χουμε μωρε...

gant
27-07-10, 12:46
Συγγραφικές δυνατότητες Δημήτρη, μπράβο σου όμορφη περιγραφή. thumb

Εχω κάνει αρκετές φορές μια παρόμοια διαδρομή πλάι στην θάλασσα και μετά ανάβαση με στροφηλήκι στην διαδρομή Ουρανούπολις-Στρατονίκης.
Αλλο πράγμα όμως το κάμπριο και άλλο το κουπέ έστω κι αν έχεις τέρμα τα παράθυρα κατεβασμένα.

katsaraios
27-07-10, 12:56
ομορφη περιγραφη Δημητρη,πιο πολυ ομως μου αρεσει που ξερεις να απολαμβανεις το "οδηγειν" με πολλους τροπους και γρηγορα και αργα χαλαρωτικα.
δεν εχω και αλλα thanks ρε γμτ...

GEORGE316
27-07-10, 13:10
μολις διαβασα ενα απο τα ονειρα μου.......
ετσι και εγω,που παντα ονειρευομουν ενα Ζ3,και εκδρομη-βολτα με τη "δικη μου δημητρα"(λεγε με ιουλια)να εχει κοιμηθει διπλα μου και εγω να ρολλαρω ησυχα,μην τη ξυπνησω ποτε βλεποντας το δρομο,ποτε τη νυχτα ποτε το προσωπο της που εχει περασει σε αλλο κοσμο.
σε αυτη τη διαδρομη η μουσικη ειναι παντα η ιδανικη,το φως ιδανικο,η θερμοκρασια ιδανικη....
να εισαι καλα...με εκανες και διαβασα το ονειρο μου....το ειχα ξεχασει...

Stathis
27-07-10, 13:31
δημητρης και σνουπι ειναι αναμφισβητητα οι καλυτερες πενες του φορουμ!

ευγε και παλι ευγε!

z3 2.2
27-07-10, 14:23
μολις διαβασα ενα απο τα ονειρα μου.......
ετσι και εγω,που παντα ονειρευομουν ενα Ζ3,και εκδρομη-βολτα με τη "δικη μου δημητρα"(λεγε με ιουλια)να εχει κοιμηθει διπλα μου και εγω να ρολλαρω ησυχα,μην τη ξυπνησω ποτε βλεποντας το δρομο,ποτε τη νυχτα ποτε το προσωπο της που εχει περασει σε αλλο κοσμο.
σε αυτη τη διαδρομη η μουσικη ειναι παντα η ιδανικη,το φως ιδανικο,η θερμοκρασια ιδανικη....
να εισαι καλα...με εκανες και διαβασα το ονειρο μου....το ειχα ξεχασει...

Χαιρομαι που σου αρεσε.Μην αφηνεις ποτε τα ονειρα σου.

δημητρης και σνουπι ειναι αναμφισβητητα οι καλυτερες πενες του φορουμ!

ευγε και παλι ευγε!

ευχαριστω Σταθη αλλα νομιζω τα παραλες!
Τιμη μου ομως και παλι που το λεει ενας "Stathis" :original:

Stathis
27-07-10, 14:24
τωρα τα παραλες εσυ...! :th_Laie_67-1:

BILL007
27-07-10, 14:51
Δημήτρη απλά respect!:original: :original:

Monsta
27-07-10, 16:06
Δημήτρη χαραμίζεσαι....

Δεν αρχίζεις να γράφεις κάνα μυθιστόρημα όσο είναι καιρός ? Τώρα το καλοκαίρι έχεις μία καλή ευκαιρία !!! thumb

Ή μάλλον όχι....το βρήκα...

Στείλε κάνα βιογραφικό Μototech / Τεχνικές Εκδόσεις κτλ ή για συντάκτης.

Το κομμάτι της οδήγησης το κατέχεις, του γραπτού λόγου το ίδιο, τα μηχανολογικά τα ξέρεις.....άντε μπράβο, θα σου δίνουμε και κάνα δικό μας αυτοκίνητο για δοκιμή και ωραίο κειμενάκι πακέτο :thumbsup:

GEORGE316
27-07-10, 16:53
δημητρη,αυτα που σου λεμε δεν τα λεμε απο υπερβολη.πραγματι εχεις χαρισμα γραφης.ο Monsta εριξε μια πολυ καλη και σωστη ιδεα...
αν σε βολευει και μπορεσεις να ανταπεξελθεις στειλε ενα βιογραφικο.πραγματικα αξιζεις για κατι τετοιο.αυτο το ποστ που ειδα μπορουσε καλλιστα να ειναι ενα editorial ενος περιοδικου ειδικου τυπου...

katsaraios
27-07-10, 18:27
παντως παιδια μεταξυ σοβαρου και αστειου καλυτερα να κοιμουνται οι γυναικες συνοδηγοι σε κατι τετοιες στιγμες οδηγικης "απολαυσης".
αντε να ακουγε ας πουμε το κροταλισμα του 6κυλινδρου και να σου πεταγε κανενα κουφο π.χ τι μυρωδια ειναι αυτη εξω,δεν κλεινουμε κανενα παραθυρο??:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

PANOS-E60
27-07-10, 18:46
δημητρης και σνουπι ειναι αναμφισβητητα οι καλυτερες πενες του φορουμ!

ευγε και παλι ευγε!

Πολλά μπράβο στο Δημήτρη γιά το γράψιμό του και την αμεσότητα που έχουν πάντα οι περιγραφές του.

Ζητάω την άδεια του κοινού να προσθέσω καί ένα τρίτο όνομα στο βάθρο των καλύτερων γραφίδων του forum. S8N Εχει ήδη ένα από τα καλύτερα ratio thanks/posts.

z3 2.2
28-07-10, 09:35
Δημήτρη χαραμίζεσαι....

Δεν αρχίζεις να γράφεις κάνα μυθιστόρημα όσο είναι καιρός ? Τώρα το καλοκαίρι έχεις μία καλή ευκαιρία !!! thumb

Ή μάλλον όχι....το βρήκα...

Στείλε κάνα βιογραφικό Μototech / Τεχνικές Εκδόσεις κτλ ή για συντάκτης.

Το κομμάτι της οδήγησης το κατέχεις, του γραπτού λόγου το ίδιο, τα μηχανολογικά τα ξέρεις.....άντε μπράβο, θα σου δίνουμε και κάνα δικό μας αυτοκίνητο για δοκιμή και ωραίο κειμενάκι πακέτο :thumbsup:

Πολυ θα το ηθελα αυτο Κωστα αλλα ειναι πολυ δυσκολες εποχες για πειραματα....


δημητρη,αυτα που σου λεμε δεν τα λεμε απο υπερβολη.πραγματι εχεις χαρισμα γραφης.ο Monsta εριξε μια πολυ καλη και σωστη ιδεα...
αν σε βολευει και μπορεσεις να ανταπεξελθεις στειλε ενα βιογραφικο.πραγματικα αξιζεις για κατι τετοιο.αυτο το ποστ που ειδα μπορουσε καλλιστα να ειναι ενα editorial ενος περιοδικου ειδικου τυπου...


Ευχαριστω για τα καλα σου λογια!


Πολλά μπράβο στο Δημήτρη γιά το γράψιμό του και την αμεσότητα που έχουν πάντα οι περιγραφές του.

Ζητάω την άδεια του κοινού να προσθέσω καί ένα τρίτο όνομα στο βάθρο των καλύτερων γραφίδων του forum. S8N Εχει ήδη ένα από τα καλύτερα ratio thanks/posts.

Καλα αυτος ειναι πιο μπροστα απ ολους.Ειναι και μεγαλη μου συμαπθεια,ειναι και ψυχαναγκαστικουλης..τι να λεμε τωρα για τον Αρη!!!!
Αστερι!!!!

bill_m3
29-07-10, 18:53
Ωρε Δημήτρη τι περιγραφή είναι αυτή φίλε μου????????

Μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο!!! :thumbsup: :thumbsup:

Μπράβο και πάντα τέτοια!

Ελπίζω να βρεθεί χρόνος να τα κάνουμε αυτά.....

z3 2.2
30-07-10, 11:18
Ωρε Δημήτρη τι περιγραφή είναι αυτή φίλε μου????????

Μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο!!! :thumbsup: :thumbsup:

Μπράβο και πάντα τέτοια!

Ελπίζω να βρεθεί χρόνος να τα κάνουμε αυτά.....

Πρεπει ρε συ Βασιλη να "ακουμε" και τα αλλα καλεσματα της καθημερινοτητας μας.;)

Σημερα ξανακατεβαινω προς τα κει και εχω σκοπο αμα μου βγει και εχω και κεφι να κανω καμια "ειδικη" προς Καστανιτσα η Αγιο Πετρο που εχει κατι διαδρομες....τρελα....θα κανω και φωτογραφικη καλυψη αν παω απογευματακι.
Ελπιζω μονο μη μου ξαναβγει κανα κοπαδι προβατα αμα παω βραδυ!!!:th_Laie_67-1:

Ptboul
30-07-10, 11:39
Δημήτρη δεν ξέρω αν έχεις πάει ποτέ, αλλά αντί να τραβηχτείς εκεί πάνω, σου προτείνω Αη Γιάννη για τρελές στροφές μόλις 20-30' από Άστρος (650μ υψόμετρο) κ με τοπίο που αποζημιώνει. Πολλές πηγές με καθαρά νερά, πλατάνια, θέα, 2 καφέ (το ένα όπως ήταν το '50 είναι κ σήμερα), παντοπωλεία κ γενικά ατμόσφαιρα 50s ♥

O Αη Γιάννης θεωρείται ότι είναι το ορεινό Άστρος επειδή από το '60 κ πίσω η ευρύτερη περιοχή υπέφερε από κουνούπια κ ελονοσία, τα καλοκαίρια όλοι μετοικούσαν εκεί κ είχαν τα δικά τους σπίτια.

https://www.foudas.gr/village/images/02platana02.jpg

https://www.foudas.gr/village/images/f_mousga1B.jpg

https://www.foudas.gr/village/images/f_prodromos_pigi1B.jpg

https://www.foudas.gr/village/images/f_detail3B.jpg

z3 2.2
30-07-10, 11:53
Εκπληκτικο μερος Πανο....
Εχω παει αρκετες φορες.Με ηρεμει εκει.
Η διαδρομη ειναι πολυ καλη αλλα εχει πιο πολυ κοσμο στο δρομο....

GM6
30-07-10, 13:29
Φοβερη περιγραφη.Σημασια εχει να το ευχαριστιεσαι, και εσυ το κανεις... μπραβοthumb

z3 2.2
30-07-10, 14:16
Φοβερη περιγραφη.Σημασια εχει να το ευχαριστιεσαι, και εσυ το κανεις... μπραβοthumb

Γιωργο τα παντα μπορουν να σου προσφερουν χαρα και απολαυση.
Απο το παλιοΜ6 που εχεις εσυ μεχρι ενα 2cv !!!
Το καθε ενα για τους λογους του.
Το θεμα ειναι να μπορεις να ακουσεις τη "φωνη" του καθε οχηματος και να συνομιλησεις μαζι του σε μια γλωσσα η οποια δεν διδασκεται απο κανεναν....;)

Monsta
30-07-10, 19:36
Να γίνει σουρουπο-νυχτερινή Βάρκιζα - Σούνιο με το Δημήτρη και το Ζ3 του να μας ακολουθεί και να φωτογραφίζει κείμενα για να τα ποστάρει την επόμενη μέρα. :original:

fanisk
30-07-10, 20:40
Να γίνει σουρουπο-νυχτερινή Βάρκιζα - Σούνιο με το Δημήτρη και το Ζ3 του να μας ακολουθεί και να φωτογραφίζει κείμενα για να τα ποστάρει την επόμενη μέρα. :original:

thumb