PDA

Επιστροφή στο Forum : η συντεχνια των συμβολαιογραφων



kplc16
26-07-10, 17:56
Αγαπητοι συμφορουμιτες ποια η γνωμη σας για τη συγκεκριμενη συντεχνια?
Γιατι να αποτελει ενα κλειστο επαγγελμα;
Προσωπικα δε γνωριζω ποσα συμβολαιογραφικα γραφεια λειτουργουσαν στη Θεσσαλονικη οταν αυτη κατοικουνταν απο 500000 και ποσα γραφεια λειτουργουν σημερα που ο πληθυσμος της πολης εχει ξεπερασει το 1500000.

Γιατι παρατειρειται το γεγονος το γραφειο να πηγαινει απο πατερα σε γιο και απο μανα σε κορη;

Γιατι οταν θα πεθανει ο θειος μου συμβολαιογραφος να γινω εγω συμβολαιογραφος στη θεση του και οχι καποιος αλλος δικηγορος που δεν ειναι ανιψιος του θειου μου;

Περιμενω τις αποψεις των αλλων μελων και ειδικοτερα των σχετικων με τον συγκεκριμενο χωρο.

aristent
26-07-10, 18:15
Tωρα τελευταια, επειδη πουλησε η μητερα μου ενα σπιτι,ανακατευτηκα και εγω λιγο με αυτα και εμαθα με εκπληξη οτι και τα Υποθηκοφυλακια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ!!!ειναι "κληρονομικη" ιδιωτικη επιχειρηση!!!
Δε ξερω βεβαια για το κτηματολογιο τι μελλον θα επιφυλασει για τα Υποθηκοφυλακια αλλα ειδωμεν....

Τωρα οσο αφορα τα κλειστα(Οφ τοπικ σχεδον) επαγγελματα αποψη μου ειναι οτι ενω ηταν κλειστα για να προστατευονται πληγηκαν απο την μεταπωληση των αδειων λειτουργιας τους σε υψηλες εως και παραλογες τιμες!!!
Για να διορθωθει αυτο θα πρεπει να παρουν ολοι καποια αποζημιωση και στη συνεχεια να ελευθερωθει και παλι ο αντιστοιχος κλαδος.
Σε καμμια περιπτωση δε συμφωνω ετσι απλα και αβιαστα να "ανοιξει" ο κλαδος και να χασει ο κοσμος τα λεφτα του!!!
Επιτελους σ'αυτη τη "Χωρα" πρεπει να εχουμε ενα προγραμμα σε ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΜΗΝΑ/ΜΗΝΑ!!!

kplc16
26-07-10, 18:21
δε μιλαω για κλειστα επαγγελματα.Μιλω ειδικα για το πλεον κλειστο επαγγελμα. Δε τιθεται απο οσο ξερω στο συγκεκριμενο χωρο εμπορευματοποιηση αδειων

gnx
26-07-10, 18:25
Σύμφωνοι, αλλά εαν το παιδί σου είναι τεμπελχανάς ή ζαγάρι και δεν τελειώσει τη νομική, δε μπορείς να του περάσεις το αρχείο σου.

fast-enough
26-07-10, 18:36
Αγαπητοι συμφορουμιτες ποια η γνωμη σας για τη συγκεκριμενη συντεχνια?

Γιατι παρατειρειται το γεγονος το γραφειο να πηγαινει απο πατερα σε γιο και απο μανα σε κορη;

Γιατι οταν θα πεθανει ο θειος μου συμβολαιογραφος να γινω εγω συμβολαιογραφος στη θεση του και οχι καποιος αλλος δικηγορος που δεν ειναι ανιψιος του θειου μου;

Περιμενω τις αποψεις των αλλων μελων και ειδικοτερα των σχετικων με τον συγκεκριμενο χωρο.

Είναι σίγουρο πως ούτε δικηγόρος είσαι ούτε γνωρίζεις.
Για να γίνει ένας δικηγόρος συμβολαιογράφος, πρέπει να δώσει εξετάσεις. Τα παιδιά των συμβολαιογράφων έχουν ελάχιστα μόρια πριμοδότησης, τα οποία ουσιαστικά δεν έχουν σημασία.
Ο αριθμός των συμβολαιογράφων ανά περιοχή, ορίζεται από το Υπουργείο Εσωτερικών σε συνεννόηση με το Συμβολαιογραφικό Σύλλογο.
Κάθε χρόνο που γίνονται εξετάσεις, οι ελεύθερες θέσεις σε όλη την ελλάδα ανακοινώνονται και μπορείς να επιλέξεις για ποια θέση διαγωνίζεσαι. Όπως στις πανελλήνιες που δηλώνεις τη σχολή που θες.
Από εκεί και πέρα, καταλαβαίνει κανείς πως στις θέσεις που προτιμούνται (βλέπε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, κλπ) γίνεται χαμός. Μόνο οι καλύτεροι θα περάσουν.
Εγώ που είμαι γιος πρώην Συμβολαιογράφου (παρεπιμπτόντως εγώ δεν είμαι συμβολαιογράφος...), θα έπρεπε υποχρεωτικά να δώσω εξετάσεις και αν ήμουν πρώτος στη βαθμολογία για τη θέση μόνο τότε θα έπαιρνα το γραφείο του πατέρα μου.
Αυτό που γίνεται συνήθως, είναι ο συγγενής να δηλώνει προτίμηση για μια θέση συμβολαιογράφου που ΔΕΝ έχει απήχηση (βλέπε π.χ. θέση στο καστελόριζο) και αν πάρει τη θέση, τότε κάνει σε συνεννόηση με τον πατέρα, μάνα κλπ συμβολαιογράφο αμοιβαία "μετάθεση". Έτσι ο νέος πάει στο γραφείο του μπαμπά και ο μπαμπάς συνταξιοδοτείται από τη θέση που κέρδισε ο γιος...
Στη διαδικασία αυτή δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό.
Το θέμα είναι κατά πόσο είναι διαβλητές ή όχι οι εξετάσεις για γόνους μεγαλοσυμβολαιογράφων. Εκεί μόνο και πουθενά αλλού.
Η κουνιάδα μου έδωσε και πέρασε χωρίς κανένα βύσμα ή επέμβαση.
Όσο για τα υποθηκοφυλάκεια, εκεί ναι, ισχύει η "μεταβίβαση" σε συγγενή.
Μη λέμε ότι μ@κ@κίες θέλουμε χωρίς να γνωρίζουμε...
:warriorsmiley:

GiannisRob
26-07-10, 18:36
Tωρα τελευταια, επειδη πουλησε η μητερα μου ενα σπιτι,ανακατευτηκα και εγω λιγο με αυτα και εμαθα με εκπληξη οτι και τα Υποθηκοφυλακια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ!!!ειναι "κληρονομικη" ιδιωτικη επιχειρηση!!!
Δε ξερω βεβαια για το κτηματολογιο τι μελλον θα επιφυλασει για τα Υποθηκοφυλακια αλλα ειδωμεν....

Τωρα οσο αφορα τα κλειστα(Οφ τοπικ σχεδον) επαγγελματα αποψη μου ειναι οτι ενω ηταν κλειστα για να προστατευονται πληγηκαν απο την μεταπωληση των αδειων λειτουργιας τους σε υψηλες εως και παραλογες τιμες!!!
Για να διορθωθει αυτο θα πρεπει να παρουν ολοι καποια αποζημιωση και στη συνεχεια να ελευθερωθει και παλι ο αντιστοιχος κλαδος.
Σε καμμια περιπτωση δε συμφωνω ετσι απλα και αβιαστα να "ανοιξει" ο κλαδος και να χασει ο κοσμος τα λεφτα του!!!
Επιτελους σ'αυτη τη "Χωρα" πρεπει να εχουμε ενα προγραμμα σε ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΜΗΝΑ/ΜΗΝΑ!!!

Φιλε μου τα υποθηκοφυλακία ειναι πλεον δημοσια επιχειρηση. Ιδιωτικη ηταν μεχρι πριν περιπου μια δεκαετια, οποτε και κρατικοποιηθηκαν. Οι υπαλληλοι τους ειναι δικαστικοι υπαλληλοι, ανηκουν στο υπουργειο δικαιοσυνης και ασφαλιζονται στο δημοσιο. Το ξερω γιατι δουλευει εκει η μητερα της κοπελας μου.

:cheers:

aristent
26-07-10, 18:40
Φιλε μου τα υποθηκοφυλακία ειναι πλεον δημοσια επιχειρηση. Ιδιωτικη ηταν μεχρι πριν περιπου μια δεκαετια, οποτε και κρατικοποιηθηκαν. Οι υπαλληλοι τους ειναι δικαστικοι υπαλληλοι, ανηκουν στο υπουργειο δικαιοσυνης και ασφαλιζονται στο δημοσιο. Το ξερω γιατι δουλευει εκει η μητερα της κοπελας μου.

:cheers:

Συγνωμη τοτε εχω λαθος πληροφορειες!!!(απο δικηγορο παρακαλω:ranting2:)

fast-enough
26-07-10, 18:42
Φιλε μου τα υποθηκοφυλακία ειναι πλεον δημοσια επιχειρηση. Ιδιωτικη ηταν μεχρι πριν περιπου μια δεκαετια, οποτε και κρατικοποιηθηκαν. Οι υπαλληλοι τους ειναι δικαστικοι υπαλληλοι, ανηκουν στο υπουργειο δικαιοσυνης και ασφαλιζονται στο δημοσιο. Το ξερω γιατι δουλευει εκει η μητερα της κοπελας μου.

:cheers:

Προσωπικά ξέρω 2 περιπτώσεις που από τον μπαμπά πήγε στην κόρη. (Άσε τα μαύρα που παίρνουν για να σου βγάλουν το πιστοποιητικό μεταγραφής γρήγορα... για επαρχία πάντα μιλάω)

GiannisRob
26-07-10, 18:55
Προσωπικά ξέρω 2 περιπτώσεις που από τον μπαμπά πήγε στην κόρη. (Άσε τα μαύρα που παίρνουν για να σου βγάλουν το πιστοποιητικό μεταγραφής γρήγορα... για επαρχία πάντα μιλάω)

Αλλο τα υποθηκοφηλακια, αλλο τα συμβολαιογραφικα γραφεια. Το μεν πρωτο ειναι πλεον δημοσια υπηρεσια, το μεν δευτερο ειναι κλειστο επαγγελμα.

Κατ' αρχην το συμβολαιογραφικο επαγγελμα ειναι κλαδος της δικηγοριας. Ειναι ακομα κλειστο επαγγελμα το οποιο σημαινει οτι ο αριθμος των συμβολαιογραφικων γραφειων στη χωρα ειναι συγκεκριμενος. Για να ανοιξεις συμβ. γραφειο πρεπει να παρεις την αδεια ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ απο ενα αλλο συμβ. γραφειο. Το γιατι παει απο πατερα σε γιο, ειναι προφανες ;)

Stathis
26-07-10, 18:57
Είναι σίγουρο πως ούτε δικηγόρος είσαι ούτε γνωρίζεις.
Για να γίνει ένας δικηγόρος συμβολαιογράφος, πρέπει να δώσει εξετάσεις. Τα παιδιά των συμβολαιογράφων έχουν ελάχιστα μόρια πριμοδότησης, τα οποία ουσιαστικά δεν έχουν σημασία.
Ο αριθμός των συμβολαιογράφων ανά περιοχή, ορίζεται από το Υπουργείο Εσωτερικών σε συνεννόηση με το Συμβολαιογραφικό Σύλλογο.
Κάθε χρόνο που γίνονται εξετάσεις, οι ελεύθερες θέσεις σε όλη την ελλάδα ανακοινώνονται και μπορείς να επιλέξεις για ποια θέση διαγωνίζεσαι. Όπως στις πανελλήνιες που δηλώνεις τη σχολή που θες.
Από εκεί και πέρα, καταλαβαίνει κανείς πως στις θέσεις που προτιμούνται (βλέπε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, κλπ) γίνεται χαμός. Μόνο οι καλύτεροι θα περάσουν.
Εγώ που είμαι γιος πρώην Συμβολαιογράφου (παρεπιμπτόντως εγώ δεν είμαι συμβολαιογράφος...), θα έπρεπε υποχρεωτικά να δώσω εξετάσεις και αν ήμουν πρώτος στη βαθμολογία για τη θέση μόνο τότε θα έπαιρνα το γραφείο του πατέρα μου.
Αυτό που γίνεται συνήθως, είναι ο συγγενής να δηλώνει προτίμηση για μια θέση συμβολαιογράφου που ΔΕΝ έχει απήχηση (βλέπε π.χ. θέση στο καστελόριζο) και αν πάρει τη θέση, τότε κάνει σε συνεννόηση με τον πατέρα, μάνα κλπ συμβολαιογράφο αμοιβαία "μετάθεση". Έτσι ο νέος πάει στο γραφείο του μπαμπά και ο μπαμπάς συνταξιοδοτείται από τη θέση που κέρδισε ο γιος...
Στη διαδικασία αυτή δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό.
Το θέμα είναι κατά πόσο είναι διαβλητές ή όχι οι εξετάσεις για γόνους μεγαλοσυμβολαιογράφων. Εκεί μόνο και πουθενά αλλού.
Η κουνιάδα μου έδωσε και πέρασε χωρίς κανένα βύσμα ή επέμβαση.
Όσο για τα υποθηκοφυλάκεια, εκεί ναι, ισχύει η "μεταβίβαση" σε συγγενή.
Μη λέμε ότι μ@κ@κίες θέλουμε χωρίς να γνωρίζουμε...
:warriorsmiley:

αυτα ακριβως γνωριζω κι εγω απο τον θειο της γυναικας μου που ειναι συμβολαιογραφος και την αδελφη της που ηθελε να δωσει εξετασεις (τελικα εδωσε στο δικαστικο)...

απ' οτι εχω πληροφορηθει ειναι πολυ δυσκολες εξετασεις και απαιτουν πολυ διαβασμα... πρεπει να εισαι πολυ καλος για να παρεις μια θεση...

και οπωσδηποτε δεν ειναι "κληρονομικη" με την έννοια που ειπωθηκε...

Nino
26-07-10, 19:12
Η καταστεί είναι ακριβώς όπως τα λέει ο fast,η δε παράγραφος για τις εξετάσεις σε απομακρυσμένα σημεία είναι το τέχνασμα για την διαιώνιση του γραφείου!!!

fast-enough
26-07-10, 19:37
Για να ανοιξεις συμβ. γραφειο πρεπει να παρεις την αδεια ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ απο ενα αλλο συμβ. γραφειο. Το γιατι παει απο πατερα σε γιο, ειναι προφανες ;)

Δεν "παίρνεις" την άδεια από άλλο γραφείο ούτε από άλλο συμβολαιογράφο. Στη δίνει το Υπουργείο Δικαιοσύνης (και όχι Εσωτερικών όπως λανθασμένα είχα γράψει). Το αρχείο είσαι υποχρεωμένος να το πάρεις και να το τοποθετήσεις σε ειδικά πυράντοχα ερμάρια (αν αντικαθιστάς υπάρχοντα συμβολαιογράφο και όχι αν πηγαίνεις σε νέα θέση), ενώ και ο συμβολαιογράφος που συνταξιοδοτείται είναι υποχρεωμένος να το δώσει στον αντικαταστάτη του.
Από πατέρα σε γιο δεν πηγαίνει όπως εξήγησα, και οι εξετάσεις είναι ίσως από τις δυσκολότερες που υπάρχουν σήμερα στην Ελλάδα... thumb
:cheers::cheers:

kplc16
26-07-10, 20:56
Είναι σίγουρο πως ούτε δικηγόρος είσαι ούτε γνωρίζεις.
Για να γίνει ένας δικηγόρος συμβολαιογράφος, πρέπει να δώσει εξετάσεις. Τα παιδιά των συμβολαιογράφων έχουν ελάχιστα μόρια πριμοδότησης, τα οποία ουσιαστικά δεν έχουν σημασία.
Ο αριθμός των συμβολαιογράφων ανά περιοχή, ορίζεται από το Υπουργείο Εσωτερικών σε συνεννόηση με το Συμβολαιογραφικό Σύλλογο.
Κάθε χρόνο που γίνονται εξετάσεις, οι ελεύθερες θέσεις σε όλη την ελλάδα ανακοινώνονται και μπορείς να επιλέξεις για ποια θέση διαγωνίζεσαι. Όπως στις πανελλήνιες που δηλώνεις τη σχολή που θες.
Από εκεί και πέρα, καταλαβαίνει κανείς πως στις θέσεις που προτιμούνται (βλέπε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, κλπ) γίνεται χαμός. Μόνο οι καλύτεροι θα περάσουν.
Εγώ που είμαι γιος πρώην Συμβολαιογράφου (παρεπιμπτόντως εγώ δεν είμαι συμβολαιογράφος...), θα έπρεπε υποχρεωτικά να δώσω εξετάσεις και αν ήμουν πρώτος στη βαθμολογία για τη θέση μόνο τότε θα έπαιρνα το γραφείο του πατέρα μου.
Αυτό που γίνεται συνήθως, είναι ο συγγενής να δηλώνει προτίμηση για μια θέση συμβολαιογράφου που ΔΕΝ έχει απήχηση (βλέπε π.χ. θέση στο καστελόριζο) και αν πάρει τη θέση, τότε κάνει σε συνεννόηση με τον πατέρα, μάνα κλπ συμβολαιογράφο αμοιβαία "μετάθεση". Έτσι ο νέος πάει στο γραφείο του μπαμπά και ο μπαμπάς συνταξιοδοτείται από τη θέση που κέρδισε ο γιος...
Στη διαδικασία αυτή δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό.
Το θέμα είναι κατά πόσο είναι διαβλητές ή όχι οι εξετάσεις για γόνους μεγαλοσυμβολαιογράφων. Εκεί μόνο και πουθενά αλλού.
Η κουνιάδα μου έδωσε και πέρασε χωρίς κανένα βύσμα ή επέμβαση.
Όσο για τα υποθηκοφυλάκεια, εκεί ναι, ισχύει η "μεταβίβαση" σε συγγενή.
Μη λέμε ότι μ@κ@κίες θέλουμε χωρίς να γνωρίζουμε...
:warriorsmiley:

απο τα ποστ που εγραψα φανηκε να ισχυριζομαι οτι το κατεχω το πραμα; οχι

ζητησα γνωμη ειδικου.


το οτι ο πατερας σου ειναι συμβολαιογραφος δε σου δινει το δικαιωμα να μου μιλας με αυτο το τροπο


Αλλωστε εμεσως πλην σαφως μονος σου δηλωσες οτι δεν ειναι ολα και πολυ διαφανα.

Ολο το thread δε περιοριζεται στο πως γινεται ενας συμβολαιογραφος.

Το οτι ολοι δινουν εξετασεις το εχω ξανακουσει.


Το οτι ''νομιμα'' δικαιουται ο υιος του συμβολαιογραφου να παρει μορια το ακουω απο εσενα.Εγω ομως αυτο το νομο που υπαρχει δεν τον θεωρω ηθικο.

Μια κι εσυ δεν εισαι μακακας οπως εγω αν μπορεις (φιλικα και χωρις καμμια δοση ειρωνιας ) απαντησε ποσοι συμβολαιογραφοι εργαζοταν στη Θεσσαλονικη των 500000 και ποσοι εργαζονται στη Θεσσαλονικη των 1500000. Ειμαι σιγουρος οτι την απαντηση μπορεις να τη βρεις.

Το υπουργειο εσωτερικων κρινει πως οι χ συμβολαιογραφοι στη Θεσσαλονικη ειναι υπεραρκετοι προς οφελος των ιδιων των συμβολαιογραφων και οχι προς οφελος του κοινωνικου συνολου.

Μονος σου ομολογεις οτι υπαρχουν τεχνασματα.Αρα γιατι εγω ειμαι ο μακακας κι εσυ ο ορθολογιστης;

Δεν ειπα κατι ειδικα για τη οικογενεια σου.

Κι εμενα ο παππους μου μεχρι το1963 ηταν ανωτατος δικαστικος υπαλληλος.Επειδη ο παππους μου ηταν (θελω να πιστευω τιμιος) σημαινει οτι δεν υπαρχουν επιορκοι δικαστικοι;ΟΧΙ.Σημαινει οτι οποιος ισχυριζεται αυτο το πραγμα θα πρεπει να χαρακτηριστει απο τη μερια μου μακακας;

kplc16
26-07-10, 21:49
αυτα ακριβως γνωριζω κι εγω απο τον θειο της γυναικας μου που ειναι συμβολαιογραφος και την αδελφη της που ηθελε να δωσει εξετασεις (τελικα εδωσε στο δικαστικο)...

απ' οτι εχω πληροφορηθει ειναι πολυ δυσκολες εξετασεις και απαιτουν πολυ διαβασμα... πρεπει να εισαι πολυ καλος για να παρεις μια θεση...

και οπωσδηποτε δεν ειναι "κληρονομικη" με την έννοια που ειπωθηκε...
ρε Σταθη πως δεν ειναι κληρονομικη!

Εμενα οι δυναμεις μου φθανουν να περασω στο καστελοριζο οπως και οι δικες σουγια παραδειγμα.Εσυ εχεις πατερα συμβολαιογραφο στη Αθηνα ενω εγω τραγουδιστη στη ταβερνα του Τζιμη του χοντρου.Αρα αποφασιζω να γινω δικιγορος και οχι συμβολαιογραφος και συναγωνιζεσαι τους γιους των συμβολαιογραφων για τη θεση στο καστελοριζο.Με σκοπο να πας απο το παραθυρο του αδικου νομου στο συμβολαιογραφειο του πατερα σου στην Αθηνα


Συμπερασμα το επαγγελμα ειναι κλειδωμενο η δεν ειναι;

Και το θεμα δεν εχει να κανει μονο με το αν η Μαριγω θα γινει καλη συμβολαιογραφος αν της δοθει η ευκαιρια. Εχει και με το ποσες ειναι οι αδειες σε πανελλαδικη εμβελεια .
Γιατι να μη μπορουν να γινουν ολοι οι δικηγοροι;

και γιατι να μην ειναι 20πλασιοι οι συμβολαιογραφοι απο τους ηδη υπαρχοντες;

Stathis
26-07-10, 22:07
Συμπερασμα το επαγγελμα ειναι κλειδωμενο η δεν ειναι;

Και το θεμα δεν εχει να κανει μονο με το αν η Μαριγω θα γινει καλη συμβολαιογραφος αν της δοθει η ευκαιρια. Εχει και με το ποσες ειναι οι αδειες σε πανελλαδικη εμβελεια .
Γιατι να μη μπορουν να γινουν ολοι οι δικηγοροι;

και γιατι να μην ειναι 20πλασιοι οι συμβολαιογραφοι απο τους ηδη υπαρχοντες;

πιστευω πως η εξαιρεση που μιλαμε για την ακριτικη περιοχη, δεν καθιστα ολες τις θεσεις "κληρονομικες"...

μπορουν να γινουν ολοι οι δικηγοροι...! αν διαγωνιστουν και γραψουν καλα...:original:

το γιατι να μην ειναι 20πλασιοι δεν το ξερω... ισως να πρεπει, δεν γνωριζω ομως το θεμα ωστε να εχω αποψη.

μην ξεχναμε οτι το επαγγελμα του συμβολαιογραφου δεν ειναι απλο...
δεν τυλιγεις σουβλακια στην ταβερνα του Τζιμη του χοντρου...thumb

πιστοποιείς και νομιμοποιεις καποιες πολυ σοβαρες πραξεις με την υπογραφη σου...
ετσι τα συμβολαιογραφεια δεν μπορουν να ανοιξουν σε καθε γωνια σαν περιπτερα, ουτε ειναι μια δουλεια που μπορει να την κανει ο καθε ενας ετσι ευκολα...

kplc16
26-07-10, 22:19
πιστευω πως η εξαιρεση που μιλαμε για την ακριτικη περιοχη, δεν καθιστα ολες τις θεσεις "κληρονομικες"...

μπορουν να γινουν ολοι οι δικηγοροι...! αν διαγωνιστουν και γραψουν καλα...:original:

...

ναι αλλα θα πρεπει να λαβουμε υποψιν οτι οι αδειες ειναι σχεδον σταθερες σε αριθμο.

Κι οτι αυτος που δεν ειναι απο οικογενεια συμβολαιογραφων δεν εχει λογο να διεκδικει θεση στη Ναξο οπου οι αγοροπωλησιες ακινητων ειναι περιορισμενες

Ενω αυτος που ειναι γιος συμβολαιογραφου στη Λαρισσα εχει λογο να διεκδικισει τη θεση της Ναξου. Με το τροπο που υπεδειξε ο fast enough.

Οποτε θα ειναι διαρκως διαθεσιμη η ανεπιθυμιτη αδεια του καστελοριζου. Με ελαχιστες παντα εξεραισεις.


Και γενικα οι αδειες ειναι περιορισμενες εως ελαχιστες ενω υπαρχει εντονος τζιρος αγοροπωλησιων.

Εγω εκει επικεντρωνω στον αριθμο των αδειων κι οχι στο ποσο ευννοουμενοι ειναι οι οικογενειες των συμβολαιογραφων.

Μαλλον θα εχει να κανει με το Γλυξμπουργκ.

Driver M
26-07-10, 22:20
Aπ'ό,τι κατάλαβα από τα λεγόμενα των όσων γνωρίζουν τα επί του θέματος, τα παιδιά των συμβολαιογράφων έχουν κάποια επιπλέον (ακόμα και μικρή) μοριοδότηση.

Το ότι οι εξετάσεις είναι δύσκολες είναι κατανοητό, αλλά είναι δύσκολες για όλους, όχι μόνο για τα παιδιά των επαγγελματιών αυτών. Άρα, όπως και νά'χει, υπάρχει μια προνομιακή μεταχείριση, κάτι που προσωπικά θεωρώ λάθος, αφού οι επαγγελματικοί τίτλοι δεν θα πρέπει επουδενί να αποτελούν μεταβιβαστέο προϊόν ή μέσο προνομιακής πρόσληψης μιας θέσης (όπως συμβαίνει εδώ μέσω της έξτρα μοριοδότησης) για τα τέκνα ορισμένων.
Με τέτοιες μεθόδους δημιουργείται αθέμιτος ανταγωνισμός προς τους τρίτους που έχουν τα ίδια προσόντα μεν αλλά δεν είχαν την τύχη να έχουν μπάρμπα στην Κορώνη (μπάρμπα συμβολαιογράφο στην προκειμένη περίπτωση).

Όσο για τα Καστελόριζα κλπ, εννοείται πως πρόκειται για παραθυράκι του νόμου το οποίο εκμεταλλεύονται ορισμένοι και φυσικά είναι κατακριτέο.

kplc16
26-07-10, 22:22
Τι αριστερες ακακιιες ειναι αυτες!!!!
:hystericalbs1:

Driver M
26-07-10, 22:24
Ξέρεις εσύ..thumb

fast-enough
26-07-10, 23:54
Κι εμενα ο παππους μου μεχρι το1963 ηταν ανωτατος δικαστικος υπαλληλος.Επειδη ο παππους μου ηταν (θελω να πιστευω τιμιος) σημαινει οτι δεν υπαρχουν επιορκοι δικαστικοι;ΟΧΙ.Σημαινει οτι οποιος ισχυριζεται αυτο το πραγμα θα πρεπει να χαρακτηριστει απο τη μερια μου μακακας;

Φίλε kplc16, ο όρος που χρησιμοποίησα δεν πήγαινε σε εσένα, αλλά γενικά σε ότι ακούμε και δεν το ψάχνουμε και το κάνουμε ράδιο αρβύλα. Γενικά το να βγάζουμε μένος απέναντι σε "ομάδες" ανθρώπων, γιατί κάποιοι έχουν φτιάξει κάποιους κωλονόμους, δε θεωρώ πως είναι σωστό.
Αν σε ενόχλησε ο λόγος μου, σου ζητώ ειλικρινά συγγνώμη, όπως και σε όποιον άλλον παρεξηγήθηκε.
Τώρα όσο για το αθέμιτο της μοριοδότησης, τελικά δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν ισχύει...
Δεν έχει σημασία όμως.
Οι συμβολαιογράφοι έχουν μπει στη μπούκα, ειδικά μετά τα μεγάλα σκάνδαλα αγοραπωλησιών εκατομμυρίων (βλέπε σύζυγο Βουλγαράκη) κλπ. Σας πληροφορώ, πως ένας απλός συμβολαιογράφος, δε βγάζει πολλά χρήματα. Οι αγοραπωλησίες έχουν πέσει, το ποσοστό που λαμβάνει ο συμβ. είναι συγκεκριμένο και ορισμένο από το νόμο, όπως επίσης και η υψηλή φορολογία.
Όμως αν είσαι όνομα και μεγάλος και τα έχεις ταξιμιάσει με μεγαλοεργολάβους, μεσίτες κλπ, τότε τον κλέβεις τον κοσμάκη...
Η αμοιβαία μετάθεση είναι κάτι που γίνεται σε όλο το δημόσιο. Απλά επειδή στους συμβολαιογράφους μπορεί να παίζουν τρελλά νούμερα και ποσά, το θέμα μπάζει...
Από την άλλη αν ανοίξει το επάγγελμα, ποιος θα σου διασφαλίζει πως το συμβόλαιο που έκανες είναι σωστό και αδιάβλητο? Γνωρίζετε ότι υπάρχουν συμβολαιογράφοι στη φυλακή για πλημελή εκτέλεση καθήκοντος? Ότι άλλους τους ψάχνει η ιντερπόλ?
Ότι ένα πληρεξούσιο κοστίζει κανά 40άρι ευρώ, αλλά μια παράσταση από δικηγόρο ξεκινά από κανά 300άρι (χοντρικά, ασ με διορθώσουν οι δικηγόροι του φορουμ)...
Τελικά το θέμα είναι να μη στοχοποιούμε ομάδες και να μη τους βάζουμε όλους σε ένα καζάνι επειδή οι νόμοι είναι αυτοί που είναι... Το ίδιο ισχύει και για τους φορτηγατζήδες, και για τους ταξιτζήδες και για τους φαρμακοποιούς κλπ...
φιλικά και με όλη τη διάθεση για παρατηρήσεις

bimmer-corfu
04-08-10, 19:14
φυσικά και είναι λάθος να στοχοποιούμε ομάδες όπως λάθος είναι και το να έχεις κλειστά επαγγέλματα.

Το αν το άνοιγμα θα διασφαλίζει σωστό και αδιάβλητο συμβόλαιο είναι δουλειά του κράτους να το εξασφαλίσει. Αυτή είναι στη τελική η δουλειά του, ο έλεγχος της αγοράς και η εφαρμογή νόμων και κανόνων. Αν αφήσει το κράτος τα καραγκιοζιλίκια που κάνει (δηλ. τον επιχειρηματία και το τεράστιο ανεξέλεγκτο δημόσιο τομέα) και επικεντρωθεί σε αυτό που πρέπει, τότε, θα δούμε άσπρη μέρα

Nino
04-08-10, 19:50
Εγω να κανω μια ερωτηση ,η οποια δεν ειναι υστεροβουλη αλλα θα ξεκαθαρισει μερικα πραγματα..
οταν ενας εν δυναμη συμβολαιογραφος δωσει εξετασεις και παρει την θεση στη κατω βραχοκερασια (λεμε τωρα), αυτοματως θα του δωθει και καποιο αρχειο απο εκει, οταν ομως κανει την αμοιβαια του μεταθεση και την αμεση συνταξιοδοτηση του πατερα του με ποιο αρχειο ερχεται στην Αθηνα? με καποιο νεο ή με του πατερα του που εκανε την αμοιβαια?
Γιατι εκει ειναι η ολη ιστορια... στο αρχειο, και μπορει ενα πληρεξουσιο να κανει 40 ευρω,αλλα απο το αρχειο και τα αντιγραφα βγαινει ψωμι!!!

oldcarskickass
05-08-10, 09:02
Tωρα τελευταια, επειδη πουλησε η μητερα μου ενα σπιτι,ανακατευτηκα και εγω λιγο με αυτα και εμαθα με εκπληξη οτι και τα Υποθηκοφυλακια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ!!!ειναι "κληρονομικη" ιδιωτικη επιχειρηση!!!
Δε ξερω βεβαια για το κτηματολογιο τι μελλον θα επιφυλασει για τα Υποθηκοφυλακια αλλα ειδωμεν....

Τωρα οσο αφορα τα κλειστα(Οφ τοπικ σχεδον) επαγγελματα αποψη μου ειναι οτι ενω ηταν κλειστα για να προστατευονται πληγηκαν απο την μεταπωληση των αδειων λειτουργιας τους σε υψηλες εως και παραλογες τιμες!!!
Για να διορθωθει αυτο θα πρεπει να παρουν ολοι καποια αποζημιωση και στη συνεχεια να ελευθερωθει και παλι ο αντιστοιχος κλαδος.
Σε καμμια περιπτωση δε συμφωνω ετσι απλα και αβιαστα να "ανοιξει" ο κλαδος και να χασει ο κοσμος τα λεφτα του!!!
Επιτελους σ'αυτη τη "Χωρα" πρεπει να εχουμε ενα προγραμμα σε ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΜΗΝΑ/ΜΗΝΑ!!!

Να διορθωθεί ποιο και με ποιανού λεφτά;

Δλδ συγνώμη θες να διορθωθεί μια ατομική μ@λ@κεία και συνομωτικό νταβατζιλίκι (η υπερτιμολόγηση των αδειών) με κοινό δημόσιο χρήμα;

Αν αυτοί οι άνθρωποι που πήραν πρώτα τις άδειες (που από ότι λέγεται δε τις πήραν και τόσο ακριβά) είχαν ΕΝΑ γραμμάριο τσίπα επάνω τους και δεν τους είχε καταφάει η απληστία, θα την πούλαγαν όσο την πήραν.
Δεν θυμάμαι να ανάγκασε κανένα το κράτος ούτε να πουλήσει την άδεια του τόσο ακριβά ούτε κάποιον άλλο να την αγοράσει τόσο ακριβά.

Και στην τελική αφού αυτοίπου είναι μέσα στα κλειστά επαγγέλματα είναι οι ελίτ και σωστοί επαγγελματίες τι φοβούνται από το άνοιγμα;

Είναι σίγουρο πως ούτε δικηγόρος είσαι ούτε γνωρίζεις.
Για να γίνει ένας δικηγόρος συμβολαιογράφος, πρέπει να δώσει εξετάσεις. Τα παιδιά των συμβολαιογράφων έχουν ελάχιστα μόρια πριμοδότησης, τα οποία ουσιαστικά δεν έχουν σημασία.
Ο αριθμός των συμβολαιογράφων ανά περιοχή, ορίζεται από το Υπουργείο Εσωτερικών σε συνεννόηση με το Συμβολαιογραφικό Σύλλογο.
Κάθε χρόνο που γίνονται εξετάσεις, οι ελεύθερες θέσεις σε όλη την ελλάδα ανακοινώνονται και μπορείς να επιλέξεις για ποια θέση διαγωνίζεσαι. Όπως στις πανελλήνιες που δηλώνεις τη σχολή που θες.
Από εκεί και πέρα, καταλαβαίνει κανείς πως στις θέσεις που προτιμούνται (βλέπε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, κλπ) γίνεται χαμός. Μόνο οι καλύτεροι θα περάσουν.
Εγώ που είμαι γιος πρώην Συμβολαιογράφου (παρεπιμπτόντως εγώ δεν είμαι συμβολαιογράφος...), θα έπρεπε υποχρεωτικά να δώσω εξετάσεις και αν ήμουν πρώτος στη βαθμολογία για τη θέση μόνο τότε θα έπαιρνα το γραφείο του πατέρα μου.
Αυτό που γίνεται συνήθως, είναι ο συγγενής να δηλώνει προτίμηση για μια θέση συμβολαιογράφου που ΔΕΝ έχει απήχηση (βλέπε π.χ. θέση στο καστελόριζο) και αν πάρει τη θέση, τότε κάνει σε συνεννόηση με τον πατέρα, μάνα κλπ συμβολαιογράφο αμοιβαία "μετάθεση". Έτσι ο νέος πάει στο γραφείο του μπαμπά και ο μπαμπάς συνταξιοδοτείται από τη θέση που κέρδισε ο γιος...
Στη διαδικασία αυτή δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό.
Το θέμα είναι κατά πόσο είναι διαβλητές ή όχι οι εξετάσεις για γόνους μεγαλοσυμβολαιογράφων. Εκεί μόνο και πουθενά αλλού.
Η κουνιάδα μου έδωσε και πέρασε χωρίς κανένα βύσμα ή επέμβαση.
Όσο για τα υποθηκοφυλάκεια, εκεί ναι, ισχύει η "μεταβίβαση" σε συγγενή.
Μη λέμε ότι μ@κ@κίες θέλουμε χωρίς να γνωρίζουμε...
:warriorsmiley:

Και για να ό,τι μ@κ@κίες θέλουμε...επειδή μιλάς νομικά, εννοείς ότι δεν είναι νομικά μεμπτό, και ΜΟΝΟ νομικά.

Nikos
05-08-10, 13:33
Να διορθωθεί ποιο και με ποιανού λεφτά;

Δλδ συγνώμη θες να διορθωθεί μια ατομική μ@λ@κεία και συνομωτικό νταβατζιλίκι (η υπερτιμολόγηση των αδειών) με κοινό δημόσιο χρήμα;

Αν αυτοί οι άνθρωποι που πήραν πρώτα τις άδειες (που από ότι λέγεται δε τις πήραν και τόσο ακριβά) είχαν ΕΝΑ γραμμάριο τσίπα επάνω τους και δεν τους είχε καταφάει η απληστία, θα την πούλαγαν όσο την πήραν.
Δεν θυμάμαι να ανάγκασε κανένα το κράτος ούτε να πουλήσει την άδεια του τόσο ακριβά ούτε κάποιον άλλο να την αγοράσει τόσο ακριβά.

Και στην τελική αφού αυτοίπου είναι μέσα στα κλειστά επαγγέλματα είναι οι ελίτ και σωστοί επαγγελματίες τι φοβούνται από το άνοιγμα;




off topic αλλα επικαιρο...
Δεν εχουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμια δικαιολογια και δεν αξιζει ν'ασχοληθει κανεις μαζι τους ουτε για ενα λεπτο παραπανω με το θεμα αυτο, ειδικοτερα οταν ολοι τους γνωριζαν οτι η απελευθερωση του επαγγελματος τους θα επρεπε να ειχε γινει ΗΔΗ απο το 1992.
Τοσα χρονια ανεβαζουν στην εμπορικη πιατσα των μεταβιβασεων αδειων τους τιτλους σε δισθεωρητα υψη και τωρα κλαιγονται και ζητουν αποζημειωση για κατι που εχει αποσβεστει πολλακις η για κατι το οποιο δε τους αναγκασε κανεις ν'αγορασουν πανακριβα.
Δηλαδη οσοι επιχειρηματιες πληρωσαν αερα σε καταστηματα τοσα χρονια τι πρεπει να κανουν ? να κλεισουν την εθνικη και να ζητανε αποζημειωση απ το κρατος ?
Επιτελους φτανει πια με ολους τους βολεμενους εκβιαστες που ζουν εις βαρος ολων των αλλων τοσα και τοσα χρονια ....... εγω και η οικογενεια μου πληρωνουμε εδω και 40+ χρονια 45% εφορια διοτι ανηκουμε στους μαλακες που εχουμε την ατυχια να εχουμε στην κατοχη μας πολλα εμπορικα ακινητα (με ολα τα μισθωματα δηλωμενα μεχρι τελευταιο ευρω).
Εγω δηλαδη τι πρεπει να πω στον κολογερο προεδρο των φορτηγατζηδων που με 17 φορτηγα πληρωσε περυσι 1,800 ευρω εφορια ?
ΕΛΛΑΔΑΡΑ Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΒΟΛΕΜΕΝΩΝ ΕΚΒΙΑΣΤΩΝ

Stathis
05-08-10, 20:41
πες τα νικο...
ας οψονται τα κοροϊδα (στα οποια ειμαι αρκετα ψηλα στη λιστα) που δεν κρυβουν ουτε ευρω και πληρωνουν χιλιαδες καθε χρονο στην εφορια...
να δουμε τι ακομα θα φορτωθει η πλατη μας...

και να ξερετε οτι οταν η εφορια βγαινει για παρει, παει στους καλους πελατες πρωτα... σε αυτους που δεν χρωστανε...
μαλλον αλλη μια παγκοσμια πρωτοτυπια...

PANOS-E60
05-08-10, 21:08
και να ξερετε οτι οταν η εφορια βγαινει για παρει, παει στους καλους πελατες πρωτα... σε αυτους που δεν χρωστανε...
μαλλον αλλη μια παγκοσμια πρωτοτυπια...

Σωστό ! Τους μπαταχτσήδες θα τρέχουμε τώρα να βούμε ... ? Αφού υπάρχουν τα κορόϊδα που τα ακουμπάνε αδιαμαρτύρητα ...

Stathis
05-08-10, 21:53
αληθεια ειναι αυτο πανο! το παραδεχτηκαν και οι ιδιοι στον τελευταιο ελεγχο...