PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΕΡΓΙΑ ΒΥΤΙΟΦΟΡΩΝ



individual
26-07-10, 08:45
https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=159632&cid=4

HULK
26-07-10, 08:53
Στην Πειραιως οπου βαζω εγω οι τιμες παιζουν γυρω στο 1.40 με 1.45 για ολα τα πρατηρια .Το πρωι κατα τις 4 η BP την ειχε πανω απο 1.50 . Ποιο χαμηλα στην Cyclon ειχε καπου 25 αυτοκινητα με 1.422 και στην BP ουτε ενα!! Ελα ομως που οταν αδειασουν τα αποθεματα της Cyclon η BP θα ξεκινησει το παρτυ της.....:ranting2:

Konstantinos E60
26-07-10, 08:54
Στην Πειραιως οπου βαζω εγω οι τιμες παιζουν γυρω στο 1.40 με 1.45 για ολα τα πρατηρια .Το πρωι κατα τις 4 η BP την ειχε πανω απο 1.50 . Ποιο χαμηλα στην Cyclon ειχε καπου 25 αυτοκινητα με 1.422
και στην BP ουτε ενα!! Ελα ομως που οταν αδειασουν τα αποθεματα της Cyclon η BP θα ξεκινησει το παρτυ της.....:ranting2:

Ελλαδάρα αθάνατη !!!! Ερε ξύλο που θέλουν...:thumbsdown::ranting2:

Makman
26-07-10, 09:02
Το πρωί κατά τις 7.00+ στην ΒΡ στην Κατεχάκη, απίστευτη ουρά με 1,519.

bimmer-corfu
26-07-10, 09:31
Ελλαδάρα αθάνατη !!!! Ερε ξύλο που θέλουν...:thumbsdown::ranting2:

όχι μόνο ξύλο αλλά και ΑΜΕΣΗ απελευθέρωση των 'κλειστών' επαγγελμάτων και όχι σε ορίζοντα 3ετίας που λένε για τα φορτηγά.

Όποιος έχει δώσει πρόσφατα 100.000 Ευρώ να πάρει άδεια μεταφορών μπορεί να πάρει τα λεφτά του απο το κράτος ώστε να αντιμετωπίσει τον νέο που θα πάρει άδεια χωρίς χρήματα. Το κράτος θα τα βγάλει με το παραπάνω αυτά που θα δώσει αλλά τι λέω εγώ...

scania124
26-07-10, 09:44
Ας μου δωσουν και εμενα πισω τα 90.000 ¤ που εδωσα πριν σχεδον 2 χρονια να αγορασω αδεια και ας τις απελευθερωσουν και τωρα!!!!!!!!

Makman
26-07-10, 09:49
Ας μου δωσουν και εμενα πισω τα 90.000 ¤ που εδωσα πριν σχεδον 2 χρονια να αγορασω αδεια και ας τις απελευθερωσουν και τωρα!!!!!!!!

Μα αυτό είναι και το σωστό......ας βρούν κάποιο τρόπο να επιστρέψουν τα χρήματα αυτά πίσω στους ιδιοκτήτες τους.

yodas
26-07-10, 10:14
και φυσικά Θάνο όπως κατάλαβες μάλλον θα πάρεις τα @@ σου.....

TSAF
26-07-10, 10:28
παιδια αυτα ειναι μαλακιες.

GIWRGOSPR
26-07-10, 10:38
ΜΑΚΑΡΙ να το ελευθερωσουν το επαγγελμα να σωθουμε απο καποιους που μας εκβιαζουν καθε λιγο κ λιγακι...για κατι που στην ευρωπη απλα δεν υπαρχει..

Κωνσταντίνος
26-07-10, 10:49
Υπάρχει κοινοτική οδηγία εδώ και πολλά χρόνια για το άνοιγμα σχεδόν 70 κλειστών επαγγελμάτων στην Ελλάδα. Ταξί, περίπτερα, Προπό, Συμβολαιογραφεία, Φορτηγά κ.α
Ηταν θέμα χρόνου να γίνει αφού ΔΕΝ εξαρτάται εμάς. Απλα το αναβάλαμε σαν χώρα.
Φαντάζομαι (και ελπίζω δηλαδή) να γίνει με πρόνοια και όχι αλόγιστα. Π.χ να θέσουν όρια ποσόστοσης αναλογικά με τον πληθυσμό.
Π.χ Χ Ταξί ανα κατοίκους σε κάθε πόλη.
Χ Πρακτορεία Προπό ανά οικοδομικά τετράγωνα

Αν υπάρξει πλήρης απελευθέρωση χωρίς όρια, για πολλά απο αυτά τα επαγγέλματα που φυτοζωούν ήδη, θα είναι ταφόπλακα.

joseph
26-07-10, 11:25
ΜΑΚΑΡΙ να το ελευθερωσουν το επαγγελμα να σωθουμε απο καποιους που μας εκβιαζουν καθε λιγο κ λιγακι...για κατι που στην ευρωπη απλα δεν υπαρχει..

Φιλε με ολο τον σεβασμο, δεν ειναι ετσι, οταν καποιος εχει πληρωσει την αδεια, εχει επενδυσει δεκαδες η και εκατονταδες χιλιαδες ευρω να αγορασει πχ νεο φορτηγο, δεν μπορει να ερχεται ο καθε μλκς και να λεει ολα ελευθερα, δεν ειναι μονο η αδεια, αλλα και ολο σκηνικο που θα δημιουργηθει στην αγορα, που οντως δεν παει καθολου καλα "τιμες καυσιμων σε σχεση με τα μεταφορικα"
Το θεμα ειναι οτι θελουν να βγαλουν απο την μεση τον μικρο που εχει ενα αμαξι η δυο πχ, και να επιβιωσουν μονο οι εταιριες με μεγαλο στολο, ολα για το κεφαλαιο!!! οτι γινεται τοσα χρονια και σε αλλα επαγγελματα! βλεπε λιανικο εμποριο, πολυεθνικες πολυκαταστηματα!!! κλπ. βοηθεια μας!!!!!

GEORGE316
26-07-10, 11:35
μολις επεστρεψα απο τραπεζα...η ωρα ειναι 11:30.
ηδη στα περισσοτερα πρατηρια εδω στην περιοχη αεροδρομιου θεσσαλονικης ειναι στεγνα απο βενζινη και οσα εχουν υπαρχουν ουρες το λιγοτερο απο 50 αυτοκινητα...
οι βενζιναδες,μολις εβγαλαν το κερδος τους απο τις αυξησεις των φπα που παραλληλα σημανε τη πτωση του τζιρου τους...
τι πανικος μας εχει πιασει???
αντε βουρ τρεχουμε ολοι σαν τους τρελους...μιλαει ενας που αυτη τη στιγμη εχει ενα τεταρτο του ρεζερβουαρ και καθε μερα κανω 40 χιλ.συνεπως καιγομαι για βενζινη...
ομως τι πανικος ειναι αυτος??πως να μην τριβουν οι πρατηριουχοιο τα χερια τους?
ουτως η αλλως το αυγο στο ....τετοιο μας ειναι...τουλαχιστο μη μας το βαζουν ζεστο!!!

Makman
26-07-10, 12:16
μολις επεστρεψα απο τραπεζα...η ωρα ειναι 11:30.
ηδη στα περισσοτερα πρατηρια εδω στην περιοχη αεροδρομιου θεσσαλονικης ειναι στεγνα απο βενζινη και οσα εχουν υπαρχουν ουρες το λιγοτερο απο 50 αυτοκινητα...
οι βενζιναδες,μολις εβγαλαν το κερδος τους απο τις αυξησεις των φπα που παραλληλα σημανε τη πτωση του τζιρου τους...
τι πανικος μας εχει πιασει???
αντε βουρ τρεχουμε ολοι σαν τους τρελους...μιλαει ενας που αυτη τη στιγμη εχει ενα τεταρτο του ρεζερβουαρ και καθε μερα κανω 40 χιλ.συνεπως καιγομαι για βενζινη...
ομως τι πανικος ειναι αυτος??πως να μην τριβουν οι πρατηριουχοιο τα χερια τους?
ουτως η αλλως το αυγο στο ....τετοιο μας ειναι...τουλαχιστο μη μας το βαζουν ζεστο!!!

Ανετα θα έλεγα οτι πρόκειται για σκοπιμότητα...τι περίεργο !!!!!! Οποτε χάνουν κέρδη οι βενζινάδες, κάνουν απεργία ή οι ίδιοι ή τα φορτηγά.

GEORGE316
26-07-10, 12:37
πες τα ρε μακη...και νομιζω οτι βλεπω πολυ λιακοπουλο...

Makman
26-07-10, 12:41
πες τα ρε μακη...και νομιζω οτι βλεπω πολυ λιακοπουλο...

Εγώ δεν βλέπω κανέναν τους....είναι περιττό :th_Laie_67-1:

kplc16
26-07-10, 12:49
Φιλε με ολο τον σεβασμο, δεν ειναι ετσι, οταν καποιος εχει πληρωσει την αδεια, εχει επενδυσει δεκαδες η και εκατονταδες χιλιαδες ευρω να αγορασει πχ νεο φορτηγο, δεν μπορει να ερχεται ο καθε μλκς και να λεει ολα ελευθερα, δεν ειναι μονο η αδεια, αλλα και ολο σκηνικο που θα δημιουργηθει στην αγορα, που οντως δεν παει καθολου καλα "τιμες καυσιμων σε σχεση με τα μεταφορικα"
Το θεμα ειναι οτι θελουν να βγαλουν απο την μεση τον μικρο που εχει ενα αμαξι η δυο πχ, και να επιβιωσουν μονο οι εταιριες με μεγαλο στολο, ολα για το κεφαλαιο!!! οτι γινεται τοσα χρονια και σε αλλα επαγγελματα! βλεπε λιανικο εμποριο, πολυεθνικες πολυκαταστηματα!!! κλπ. βοηθεια μας!!!!!

να αγιασει το στομα σου.Ιωσηφ τα λες ολοσωστα.
Για περιπτερα ταξι κλπ δεν εχω να πω και πολλα. Αλλα με τις νταλικες δ.χ. να γινονται εταιρειες αρα και καρτελ τοτε να δουμε που θα παν τα κομιστρα.
Ταξι ειχε ο πατερας μου και ο αντρας της αδερφης μου εχει ακομα.Οτι απεργιες και να κανουν δυναμη δεν εχουν.
Τα φορτηγα δημοσιας χρησεως φαντασου να σχηματισουν εταιρειες σαν το carefour τοτε να δεις τι θα γινει....Οι προεδροι των εταιρειων θα εχουν μεγαλυτερη δυναμη απο το Χατζηνικολαου.
Να δεις που θα παν τα κομιστρα και ποιοι θα τα πληρωνουν

GIWRGOSPR
26-07-10, 13:02
καρτελ και μονοπωλια κανουν οι ελευθεροι επαγγελματιες με ωταβατζσιλιστικες μεθοδους εδω κ 30 χρονια....τελικα προτιμω ιδιωτικες εταιριειες κ να εχω το κεφαλι μου σιγουρο...κ ασ πληρωνω κ παραπανω...χαιρομαι απιστευτα που ανοιγουν ολα αυτα τα επαγγελματα οπωασ κ πολυσ κοσμος

Vasilis
26-07-10, 13:07
κακα τα ψεμματα....

υπαρχουν ανθρωποι που θα χαρουν...

υπαρχουν ανθρωποι που θα ματωσουν...

...ο θανατος σου , η ζωη μου?...ετσι θα καταληξουμε?

Makman
26-07-10, 13:17
...ο θανατος σου , η ζωη μου?...ετσι θα καταληξουμε?

Δυστυχώς, έτσι έχουμε, ήδη, καταντήσει.!!!!!!!

Panos 316T
26-07-10, 13:20
η αγορά δεν θα στερεύσει από καύσιμο για τον απλούστατο λόγο ότι πολλές εταιρείες έχουν δικά τους βεζινάδικα οπότε θα τροφοδοτούνται.
το πρόβλημα θα το χουν αυτά που παραγγέλνουν μέσω τρίτων.

katsaraios
26-07-10, 13:21
Μεχρι πριν 43 χρονια υπηρχαν ολα αυτα τα κλειστα επαγγελματα ,ρωτηστε τους παλιοτερους ποσοι μπορουσαν να εχουν φαρμακειο,φουρνο,φορτηγο,τ ξι,λεωφορειο κλπ.
Βρεθηκαν τοτε καποιοι "κακοι αντιδημοκρατες"και τα ελευθερωσαν στον κοσμο που δεν ειχε καμια ελπιδα να αποκτησει κατι δικο του και ανοιξαν ολα αυτα τα επαγγελματα,οχι χαριστικα αλλα με σωστο υπολογισμο της αξιας του καθε αδειοδοτουμενου επαγγελματος.
Επισης οι αδειες αυτες ΟΛΕΣ αναιξερετως δεν ειχαν κανενα δικαιωμα ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΩΣ η ΠΩΛΗΣΗΣ. για να αποφευχθει το τραγικο του εμποριου των αδειων.
Μετα την μεταπολιτευση στρωθηκε ολο το παιχνιδακι με τις αδειες ,κανεις φυσικα δεν ειχε τα α@@@δια να τις καταργησει (αφου τις δωσανε οι κακοι ρε παιδι μου)αλλα αντιθετα αφησανε να ακμασει το παρε δωσε των αδειων με αποτελεσμα να φτασουν σε δυσθεωρητα υψη οι τιμες αποκτησης τους.
Τωρα λοιπον και ενω εδω και χρονια πληρωνουμε κοινοτικα προστιμα αποφασισαν να καταστρεψουν καποιους που εδωσαν τεραστια ποσα και να "απελευθερωσουν" τα κλειστα επαγγελματα.
Προβλεπεται "σφαγη' λοιπον και οποιος αντεξει...

GIWRGOSPR
26-07-10, 13:26
ακουστηκε οτι θα κλεισουν την εισοδο των διυλιστηριων κ δεν θα μπορουν να προμηθευτουν τα ιδιωτικα των εταιρειων...

Stathis
26-07-10, 13:40
συγγνωμη, αλλα διαφωνω με τους περισσοτερους απο εσας... (πρωτοτυπο ε? χεχε)

που ειναι τα εκατονταδες και τα χιλιαδες ευρω που "επενδυθηκαν"...?

απο οσο ξερω μια αδεια ταξι κοστιζει επισημα 3.000 ευρω... τοσο μπαινει στη δηλωση αυτου που το αγοραζει και τοσο γραφεται και στο συμβολαιο...

κανω λαθος????

αρα δεν τιθεται πιστευω θεμα επιστροφης χρηματων απο το δημοσιο, αφου το δημοσιο πηρε ενα πολυ λογικο (και χαμηλο θα ελεγα) ποσο για την αδεια...

τωρα η τιμη της πιατσας (απο οσο ακουω για τα ταξι και πιστευω και για τα φορτηγα καπως ετσι θα ειναι) κειμενεται απο 100 εως 200 χιλιαδες ευρω...
οπου σε πιασουν δηλαδη και οπου τους πιασεις...
μαυρα φυσικα την τσεπη του πωλητη... αερας....

αρα για ποια επενδυση μιλαμε και για ποια επιστροφη...

και αλλου υπαρχει αυτος ο αερας...
για παραδειγμα ενα καταστημα σε εμπορικη περιοχη κοστιζε πριν 2-3 χρονια χχχχ ποσο "αερα"... τις περισσοτερες φορες μαυρα.

σημερα στις περισσοτερες περιοχες ο αερας ειναι μηδεν, διοτι υπαρχουν πολλα καταστηματα ξενοικιαστα...
τι θα πρεπει να γινει λοιπον, να βγω κι εγω να κανω απεργια και να ζηταω τα χαμενα μου λεφτα απο το δημοσιο????!!!!

κανεις δεν πρεπει να ξεχναει οταν κανει επιχειρηματικες κινησεις, οτι εκτος απο το ρισκο, δεν υπαρχει παντα κερδος... υπαρχει και ζημια...
αν δεν θελει να ρισκαρει ή δεν ξερει τι ειναι η ελευθερη αγορα, ας παει να βγαλει το ψωμι του αλλιως.

να κανουν οι ιδιοκτητες, οι επιχειρηματιες απεργια ειναι νομιζω παγκοσμιο φαινομενο, δεν ξερω αν υπαρχει αλλου...

καποιοι επειδη εχουν τη δυνατοτητα προσπαθουν εδω και χρονια με απειλες και εκβιασμους να ζουν εναντιον του κοινωνικου συνολου και να κανουν οτι θελουν οπως το θελουν.
επιτελους, αυτα ολα τα σκηνικα με τα παρασιτα που υπαρχουν και τροφοδοτουνται απο την παραοικονομια πρεπει να εκλειψουν...

αν θελουμε να γινουμε ευρωπαϊκη χωρα και να προοδευσουμε προσφεροντας καλυτερες υπηρεσιες και συνθηκες διαβιωσης για ολους...

αν θελει η πλειοψηφια να γινει η ελλαδα αφρικανικη τριτοκοσμικη χωρα, οκ, να γινει, και οποιος δεν του αρεσει, ας παει μεταναστης.

αλλα δεν γινεται απο τη μια να ζηταμε τα πλεονεκτηματα ενος οργανωμενου και προοδευμενου κρατους και απο την αλλη να θετουμε καθε φορα ο καθενας μας το συντεχνιακο, προσωπικο συμφερον που ερχεται σε αντιθεση με το συμφερον των πολλων, σε πρωτη και αποκλειστικη μοιρα...:thumbsdown:

ζητω συγγνωμη αν στεναχωρω καποιους, αλλα εγω ετσι τα βλεπω...

katsaraios
26-07-10, 13:45
Σωστος ....εν μερει ομως,διαβασε λιγο τι εγραψα και πως το "κρατος" αφηνει εις γνωση του βεβαιως να γινεται το παραεμποριο...
Ειναι κουκια μετρημενα Σταθη,η λεγομενη "πιατσα" ειναι δημιουργημα καποιων ολιγων ημετερων και καποιων πολλων κρατικων στελεχων εδω και χρονια.
Και φυσικα ελεγχος ανυπαρκτος...που ειναι οι εφοροι,το ΣΔΟΕ,το ΥΜΕΤ???
απλα κονομανε ολοι

Stathis
26-07-10, 13:48
οταν αναφερομαι στα παρασιτα ολους αυτους εννοω γιωργο, οχι τους επαγγελματιες που πληρωνουν υπερογκα ποσα για κατι που ευρωπαιοι συναδελφοι τους εχουν με εντελως διαφορετικους -και καλυτερους- ορους...

gnx
26-07-10, 13:51
Λάβετε επίσης υπόψιν σας το ΠΩΣ φορολογούνται οι επαγγελματίες του κλάδου.

kplc16
26-07-10, 13:51
συγγνωμη, αλλα διαφωνω με τους περισσοτερους απο εσας... (πρωτοτυπο ε? χεχε)

που ειναι τα εκατονταδες και τα χιλιαδες ευρω που "επενδυθηκαν"...?

απο οσο ξερω μια αδεια ταξι κοστιζει επισημα 3.000 ευρω... τοσο μπαινει στη δηλωση αυτου που το αγοραζει και τοσο γραφεται και στο συμβολαιο...

κανω λαθος????

αρα δεν τιθεται πιστευω θεμα επιστροφης χρηματων απο το δημοσιο, αφου το δημοσιο πηρε ενα πολυ λογικο (και χαμηλο θα ελεγα) ποσο για την αδεια...

τωρα η τιμη της πιατσας (απο οσο ακουω για τα ταξι και πιστευω και για τα φορτηγα καπως ετσι θα ειναι) κειμενεται απο 100 εως 200 χιλιαδες ευρω...
οπου σε πιασουν δηλαδη και οπου τους πιασεις...
μαυρα φυσικα την τσεπη του πωλητη... αερας....

αρα για ποια επενδυση μιλαμε και για ποια επιστροφη...

και αλλου υπαρχει αυτος ο αερας...
για παραδειγμα ενα καταστημα σε εμπορικη περιοχη κοστιζε πριν 2-3 χρονια χχχχ ποσο "αερα"... τις περισσοτερες φορες μαυρα.

σημερα στις περισσοτερες περιοχες ο αερας ειναι μηδεν, διοτι υπαρχουν πολλα καταστηματα ξενοικιαστα...
τι θα πρεπει να γινει λοιπον, να βγω κι εγω να κανω απεργια και να ζηταω τα χαμενα μου λεφτα απο το δημοσιο????!!!!

κανεις δεν πρεπει να ξεχναει οταν κανει επιχειρηματικες κινησεις, οτι εκτος απο το ρισκο, δεν υπαρχει παντα κερδος... υπαρχει και ζημια...
αν δεν θελει να ρισκαρει ή δεν ξερει τι ειναι η ελευθερη αγορα, ας παει να βγαλει το ψωμι του αλλιως.

να κανουν οι ιδιοκτητες, οι επιχειρηματιες απεργια ειναι νομιζω παγκοσμιο φαινομενο, δεν ξερω αν υπαρχει αλλου...

καποιοι επειδη εχουν τη δυνατοτητα προσπαθουν εδω και χρονια με απειλες και εκβιασμους να ζουν εναντιον του κοινωνικου συνολου και να κανουν οτι θελουν οπως το θελουν.
επιτελους, αυτα ολα τα σκηνικα με τα παρασιτα που υπαρχουν και τροφοδοτουνται απο την παραοικονομια πρεπει να εκλειψουν...

αν θελουμε να γινουμε ευρωπαϊκη χωρα και να προοδευσουμε προσφεροντας καλυτερες υπηρεσιες και συνθηκες διαβιωσης για ολους...

αν θελει η πλειοψηφια να γινει η ελλαδα αφρικανικη τριτοκοσμικη χωρα, οκ, να γινει, και οποιος δεν του αρεσει, ας παει μεταναστης.

αλλα δεν γινεται απο τη μια να ζηταμε τα πλεονεκτηματα ενος οργανωμενου και προοδευμενου κρατους και απο την αλλη να θετουμε καθε φορα ο καθενας μας το συντεχνιακο, προσωπικο συμφερον που ερχεται σε αντιθεση με το συμφερον των πολλων, σε πρωτη και αποκλειστικη μοιρα...:thumbsdown:

ζητω συγγνωμη αν στεναχωρω καποιους, αλλα εγω ετσι τα βλεπω...

προσωπικα δε στεναχωριεμαι καθολου.
Ηπληρης απελευθερωση των μεταφορων και ειδικα των φορτηγων Δ.Χ. κρυβει το κινδυνο των καρτελ.
Τωρα για τα ταξι γνωμη μου : οι φιλοι μου με λεν Ν&Ν.Να κι αν τα ελευθερωσει να κι αν δε τα ελευθερωσει.
Ο πατερας μου το αγορασε με γραμματια και το πουλησε.
Ο γαμπρος μου πηρε μισο δωρεαν απο το Νομαρχη Θεσσαλονικης επειδη ειχε ενσημα ως οδηγος-μισθωτης.

Η γνωμη μου ξεκαθαρα ειναι οτι δε πρεπει να ειναι ελευθερα αλλα να υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος ταξι φορτηγων κλπ. Βαρεθηκες γερασες παρατας το επαγγελμα , το κρατος θα πρεπει νσ σε αποζημιωσει για την αξια του αυτοκινητου σου και να παραχωρησει την αδεια στον επομενο οδηγο που θελει να συνεχισει να εξασκει το επαγγελμα. Η ο παλαιος ιδιοκτητης να αποζημιωθει απο το νεο ιδιοκτητη με ενα συμβολικο ποσο για το αυτοκινητο 5000, 10000....
Κοινως μιλαω για ενα συσκεκριμενο αριθμο αδειων οι οποιες δε θα ειναι εμπορευσιμες

Δεν ειναι δυνατον η μιση Ελλαδα να γινει ταξιτζηδες και η αλλη μιση φορτηγατζηδες.
Ουτε μπορει μερικοι να οικονομαν πουλωντας αδεια που δε την αγορασαν(με τους τελευταιους καιγονται αυτοι που αγορασαν).

Και αν ο πρωθυπουργος εχει πυγμη να ξεκινησει απο τους συμβολαιγραφους. Ο καθε ανθρωπος που εχει σπουδασει δικηγορος να μπορει να γινει συμβολαιογραφος

gnx
26-07-10, 13:54
Κίνδυνος καρτελ υπαρχει διότι η Ελλάδα και μικρή χώρα είναι, και η εποπτία της αγοράς είναι πλημμελής. Σκέψου όμως οτι το συνολικό τοναζ σύμφωνα με προσφατη μελέτη του ΙΟΒΕ είναι το ίδιο που ήταν πριν 20 χρόνια. Η απελευθέρωση λογικά θα πρέπει να ρίξει το κόστος.

Stathis
26-07-10, 13:55
εννοειται οτι η οποια απελευθερωση ειναι σωστο να γινει με κριτηρια, οπως εγραψε ο κωνσταντινος...
ολα αυτα μπορουν να συζητηθουν...

αυτο που δεν μπορει να συζητηθει, ειναι να παραμεινει το υπαρχον πελατειακο-λαμογιστικο-τριτοκοσμικο συστημα...

GEORGE316
26-07-10, 14:02
τα κλειστα επαγγελματα,ο τροπος που φορολογουνται αυτα τα επαγγελματα,οπως και ο τροπος που εκδιδονται οι αδειες ειναι απο τα μελανα σημεια.
αλλωστε στην ελλαδα δεν λειτουργει τιποτα σωστα ωστε να μπορεσει να λειτοργησει και ο θεσμος της ελευθερης αγορας....
να γινει η απελευθερωση.ομως με ποιος συνθηκες εγω θα προσπαθησω να παρω ενα ελαχιστο μικρο κομματι απο την πιτα των καρτελ?
να μην απελευθερωθει...και θα μπορεσω να δωσω 200.000 για την αδεια ενος ταξι που θα πανε καθαρα μαυρα στη τσεπη του καθε πωλητη της???
και στη μια και στην αλλη περιπτωση θα πρεπει να υπαρχει εντονος ελεκτικος μηχανισμος απο το κρατος που δυστυχως δεν υπαρχει περιπτωση να εφαρμοστει..

kplc16
26-07-10, 14:04
θα πρπει επισης να αναφερω ειδικα για τα φορτηγα το κρατος δε μοιρασε αδειες με 25 τονους και 30 ποτε!

Το κρατος Μοιρασε αδειες 2τονων σε ημετερους .Απο αυτους καποιοι τις πουλησαν και καποιοι τις κρατησαν και πληρωσαν στο κρατος αδρά, για να φθασουν τους 25 τονους η 30 .Συνεπως οι αδειες των φορτηγων ειναι πληρωμενες στο δημοσιο.
Αρα οι ιδιοκτητες φορτηγων εχουν δικιο να νιωθουν ξεγελασμενοι.

Οτι ειναι να γινει θα γινει. Να γινει ομως με τους συμβολαιογραφους (εχω εμπαθεια μαζι τους το ομολογω) και με τις χωματερες. Το απογευμα ξεκινω thread για συμβολαιογραφους και χωματερες.

katsaraios
26-07-10, 14:05
αλλο τεραστιο παραδειγμα ,τι θυμαμαι πρωι πρωι
Καποτε ο λεγομενος εθναρχης εδωσε σαν αποζημιωση για τους εκδιωχθεντες Ελληνες απο το Κογκο-νυν Ζαιρ αρκετες εκατονταδες αδειες ΦΔΧ οι οποιες δεν ειχαν ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΩΛΗΣΗΣ-ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ-ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ δλδ τις ειχαν για λογαριασμο τους αυτοι που αποζημιωθηκαν και η δουλευαν οι ιδιοι(κανεις φυσικα) η απασχολουσαν οδηγους .
Ελα ομως που μεχρι και σημερα αρκετα ,μαλλον ολα αυτα τα "Ζαιρινα" φορτηγα εχουν αλλαξει ιδιοκτητες (αδειων μιλαω παντα) με τις εκαστοτε τιμες της "αγορας"....
Και το παρτυ συνεχιστηκε και ζησαν αλλοι καλα.................

PANOS-E60
26-07-10, 14:05
ακουστηκε οτι θα κλεισουν την εισοδο των διυλιστηριων κ δεν θα μπορουν να προμηθευτουν τα ιδιωτικα των εταιρειων...

Φαντάζομαι να το έχει υπόψιν της η Αστυνομία αυτό το ενδεχόμενο ... :original:

katsaraios
26-07-10, 14:07
θα πρπει επισης να αναφερω ειδικα για τα φορτηγα το κρατος δε μοιρασε αδειες με 25 τονους και 30 ποτε!

Το κρατος Μοιρασε αδειες 2τονων σε ημετερους .Απο αυτους καποιοι τις πουλησαν και καποιοι τις κρατησαν και πληρωσαν στο κρατος αδρά, για να φθασουν τους 25 τονους η 30 .Συνεπως οι αδειες των φορτηγων ειναι πληρωμενες στο δημοσιο.
Αρα οι ιδιοκτητες φορτηγων εχουν δικιο να νιωθουν ξεγελασμενοι.

Οτι ειναι να γινει θα γινει. Να γινει ομως με τους συμβολαιογραφους (εχω εμπαθεια μαζι τους το ομολογω) και με τις χωματερες. Το απογευμα ξεκινω thread για συμβολαιογραφους και χωματερες.

αν αναφερεσαι στο ποστ μου δεν ειπα οτι ΜΟΙΡΑΣΕ ,αλλα πουλησε με αναλογο χαμηλοτερο αντιτιμο και πιο εφικτο τις αδειες βαση υπολογισμων.
φιλικα...

kplc16
26-07-10, 14:13
αν αναφερεσαι στο ποστ μου δεν ειπα οτι ΜΟΙΡΑΣΕ ,αλλα πουλησε με αναλογο χαμηλοτερο αντιτιμο και πιο εφικτο τις αδειες βαση υπολογισμων.
φιλικα...

δεν αναφερομαι σε εσενα. Παραθετω στοιχεια που γνωριζω απο το κοσμο που εξασκει το επαγγελμα του μεταφορεα ειτε ως οδηγος ειτε ως ιδιοκτητης.

Το κρατος εχει χασει τον ελεγχο εδω και δεκαετιες απλα καποιοι θ ατην πληρωσουν

Σε καθε περιπτωση σεβομαι κι εσενα και τη γνωμη σου.

Πιστευω οτι αν αφησουμε το Θανο το scania να μιλησει και να συνταξει ενα post ακομα, να βγουν στοιχεια που δε γνωριζουμε ουτε εμεις ουτε ο Κωνστας ο παρατρεχαμενος του Χατζηνικολαου.

Stathis
26-07-10, 14:16
σιγουρα ο θανος που γνωριζει καλυτερα το θεμα μπορει να ριξει φως...

katsaraios
26-07-10, 14:17
δεν αναφερομαι σε εσενα. Παραθετω στοιχεια που γνωριζω απο το κοσμο που εξασκει το επαγγελμα του μεταφορεα ειτε ως οδηγος ειτε ως ιδιοκτητης.

Το κρατος εχει χασει τον ελεγχο εδω και δεκαετιες απλα καποιοι θ ατην πληρωσουν

Σε καθε περιπτωση σεβομαι κι εσενα και τη γνωμη σου.

Πιστευω οτι αν αφησουμε το Θανο το scania να μιλησει και να συνταξει ενα post ακομα, να βγουν στοιχεια που δε γνωριζουμε ουτε εμεις ουτε ο Κωνστας ο παρατρεχαμενος του Χατζηνικολαου.

εγω εδω στο θρεντ γραφω σαν πωην συναδελφος του Θανου χεχεχεχεχεχε
Ισως δεν ξερω ποτε ασχοληθηκε ο Θανος να ειμαι και παλαιοτερος του στο θεμα του ΦΔΧ.

Nino
26-07-10, 14:41
Καλοκαίρι τα μπάνια του λαού...
Για μια ακόμη φορά ο ΕΛληνας θα δράσει συντεχνιακα...(θα κλείσουν τα διυλιστήρια κλπ)με μοναδικό αποτέλεσμα την ταλαιπωρία του συνανθρώπους του!!! Όπως φυσικά και όταν κάνουν οι υπόλοιποι κλάδοι απεργία.
Ούτε το αυτί τους θα ιδρώσει (κυβέρνηση),ούτε θα αλλξει κάτι.Μόνο ταλαιπωρία νεύρα και αγανάκτηση με αποτέλεσμα την στοχοποιηση τους.
Όταν θακαταλαβουμε ότι η οικονομική πολιτική και τα μέτρα μόνο ενωμένοι μπορούμε να καταφέρουμε κάτι, τότε ίσως οι κυβερνώντες να χάσουν τον ύπνο τους,γιατί τώρα γελάνε μαζί μας και με την αφέλεια μας.τα σχέδια τους μόνο ενωμένοι οι εργαζόμενοι,επαγγελματίες μπορούν να τους τα ανατρέψουν...

GEORGE316
26-07-10, 14:56
ξαναλεω οτι σε καθε νομισμα υπαρχουν δυο οψεις...
εννοειτε πως η απεργια ειναι ενα μεσο που "βοηθαει "στο να ακουστει η φωνη του εργαζομενου..
ομως οταν μια απεργια δυσκολευει τον λαο,τον αλλο εργαζομενο δηλαδη...δεν ειναι απεργια...ειναι εγκλημα...
αν μου πειτε οτι ο προθπουργος δεν θα εχει βενζινη να παει απο το σπιτι του στο μιξιμου,θα πω ενταξει...
αν μου πειτε οτι ο βουλευτης δε θα εχει βενζινη να παει με τη "γραμματεα"του για "meeting" θα σας πω μπραβο....
ομως αντι αυτου εγω δεν θα εχω βενζινη να παω αυριο να δουλεψω για να μου δωσουν 800 ρημαδια ευρωπου δε φτανουν ουτε για 15 μερες.....

Z4 DCT
26-07-10, 15:05
Eνα μονο θα πω.......βενζιναδικο στον Πειραια.......1.98ε την απλη αμολυβδη!!!!

Να του καει!!!
Να του ''πεσει''
Να του την απαυτοσουν
Να χασει ακομα και το βρακι του ο μπινες....



Και για να μην ξεχασω.........να κανει να χεσε! 1 μηνα ο μπινες!!!!!!!:ranting2::ranting2:

joseph
26-07-10, 15:05
καρτελ και μονοπωλια κανουν οι ελευθεροι επαγγελματιες με ωταβατζσιλιστικες μεθοδους εδω κ 30 χρονια....τελικα προτιμω ιδιωτικες εταιριειες κ να εχω το κεφαλι μου σιγουρο...κ ασ πληρωνω κ παραπανω...χαιρομαι απιστευτα που ανοιγουν ολα αυτα τα επαγγελματα οπωασ κ πολυσ κοσμος

Στο ξαναλεω, κανεις μεγαλο λαθος και επιμενω.. εγω αν και δεν εχω σχεση με τον κλαδο, μιας και κανω αλλη δουλεια, Δεν μπορω να καταλαβω, πως ο γειτονας μου ο "Δημητρης" ο οποιος εχει ενα δημοσιας φορτηγο, δηλ, "κουβαλαει υλικα σε μαντρες οικοδομων, πισσα σε εργολαβους σε εργα που γινονται, και οτι αλλο "αγωγι" του τυχει" ,ειναι καρτελ η μονοπωλιο η κανονιζει την αγορα? Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι το παλιο ΤΣΑ-ΟΑΕΕ του ερχεται 850ευρω το διμηνο και δεν εχει να πληρωσει!!!! γιατι και οι δουλειες εχουν πεσει πολυ, γιατι τα μεταφορικα ειναι τα ιδια κατι χρονια, ενω το καυσιμο εχει διπλασιαστει!!! Και γιατι υπαρχουν φορτηγα ΙΧ τα οποια παρανομα κανουν δρομολογια μαυρα!!
Τωρα αν θελει καποιος να φερει πχ υλικα κουβεντιαζει για τα μεταφορικα με τον ιδιο κλπ, κατσε να γινουν 2-3 εταιριες με 1000αμαξια η καθε μια, εκει να δεις που θα πανε οι τιμες οταν δεν θα υπαρχει αλλος να βρεις..

Vasilis
26-07-10, 15:10
Eνα μονο θα πω.......βενζιναδικο στον Πειραια.......1.98ε την απλη αμολυβδη!!!!

Να του καει!!!
Να του ''πεσει''
Να του την απαυτοσουν
Να χασει ακομα και το βρακι του ο μπινες....



Και για να μην ξεχασω.........να κανει να χεσε! 1 μηνα ο μπινες!!!!!!!:ranting2::ranting2:
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


Mεγαλυτερη καταρα απο την τελευταια ...δεν μπορουσες να του δωσεις ρε μπαγασα.....

κ ειμαι σιγουρος οτι θα πιασει ...εκει να δεις γελιο.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Driver M
26-07-10, 15:18
Kαταρχάς, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι οι άδειες ταξί, φορτηγών κλπ κοστίζουν στην πράξη πολλές δεκάδες χιλιάδες ευρώ, όχι 2-3, οπότε με την όποια απελευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων θεωρείται αναγκαία η επιστροφή του ποσού αυτού σε όσους το πλήρωσαν για να κατοχυρώσουν κάποια άδεια. Είναι τραγικό να έδωσε κάποιος 100.000 ευρώ πριν ένα χρόνο για κάτι που πλέον θα είναι σχεδόν δωρεάν, αφού δημιουργείται εκτός των άλλων, αθέμιτος ανταγωνισμός.
Το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων είναι κάτι το οποίο θα έπρεπε να έχει συμβεί εδώ και χρόνια. Αλλά με τις απαραίτητες δικλείδες ασφαλείας, όπως ανέφερε και ο Κωνσταντίνος προηγουμένως.
Γιατί αν καταντήσουμε με το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων να αφήσουμε 2-3 κολοσσούς να διαλύσουν τους υπόλοιπους και μετά να ακολουθούν μονοπωλιακή τακτική (βλέπε καρτέλ τιμών όπως συμβαίνει ήδη με χιλιάδες προϊόντα στη χώρα μας, από το γάλα μέχρι τη βενζίνη), τότε μηδέν εις το πηλίκον.
Σκοπός του μέτρου αυτού πρέπει να είναι η δημιουργία μεγαλύτερου και υγιέστερου ανταγωνισμού που να συνεπάγεται πτώση τιμών και καλύτερες υπηρεσίες και αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο εάν το κράτος θέσει αυστηρούς κανόνες και κάνει τακτικούς ελέγχους.

Αν πάλι οι τιμές παραμείνουν ως έχουν και επαγγέλματα τα οποία αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα γίνουν ακόμα δυσμενέστερα υπό το βάρος ορισμένων πολυεθνικών (βλέπε τα μεγάλα ψάρια που τρώνε τα μικρά), τότε τα αποτελέσματα του σωστού κατά τ'άλλα μέτρου αυτού, μόνο επιζήμια θα είναι για την κοινωνία.

Όλα λοιπόν θα φανούν με το που αρχίσει η εφαρμογή του μέτρου, αφού η θεωρία από την πράξη, κυρίως σε χώρες όπως η δικιά μας, έχει φανεί ότι απέχουν πολύ..

kplc16
26-07-10, 15:21
Eνα μονο θα πω.......βενζιναδικο στον Πειραια.......1.98ε την απλη αμολυβδη!!!!

Να του καει!!!
Να του ''πεσει''
Να του την απαυτοσουν
Να χασει ακομα και το βρακι του ο μπινες....



Και για να μην ξεχασω.........να κανει να χεσε! 1 μηνα ο μπινες!!!!!!!:ranting2::ranting2:

κι ο μπινες ανθρωπος του Θεου ειναι.Δε πρεπει να καταριομαστε κανενα. ΔΕ μπαινει κανεις στο συγκεκριμενο καταστημα και τελειωνει εκει η ιστορια.Εχουμε κι εδω στη Θεσσαλονικη τετοιους μακακες.Πολυ απλα τους απορριπτω δε τους καταριεμαι.Θα κονομησουν σημερα αλλα να τους δω πως θα κρατησουν πελατεια τις αλλες μερες.

Z4 DCT
26-07-10, 17:20
κι ο μπινες ανθρωπος του Θεου ειναι.Δε πρεπει να καταριομαστε κανενα. ΔΕ μπαινει κανεις στο συγκεκριμενο καταστημα και τελειωνει εκει η ιστορια.Εχουμε κι εδω στη Θεσσαλονικη τετοιους μακακες.Πολυ απλα τους απορριπτω δε τους καταριεμαι.Θα κονομησουν σημερα αλλα να τους δω πως θα κρατησουν πελατεια τις αλλες μερες.

Καλα!!!! Σβησε τις τεσσερις πρωτες!!!!!

Unknown
26-07-10, 17:30
εμείς απο τούμπα γεμίσαμε όσοι προλάβαμε.

kplc16
26-07-10, 17:45
εχω την εντυπωση οτι απο το 2011 οι Βουλγαροι μεταφορεις θα φορτωνουν απο Ελλαδα νομιμα.
Θα γινει μπαχαλο ηδη καποιοι Βουλγαροι φορτωνουν παρανομα απο Θεσσαλονικη (2002)για να πανε ποριοντα στη Βουλγαρια(Βουλγαρια λενε)

Φαντασου ο Βουλγαρος να φορτωνει απο του χρονου στη Σινδο για να ξεφορτωσει στα Οινοφυτα.Να δω τι θα κανουν οι Ελληνες μεταφορεις

Αλλα ακουω εδω και μερες τον Κωνστα και τα μαλια μου επιασαν ταβανι. Το ζητουμενο για το συγκεκριμενο πιονι-δημοσιογραφισκο των κεφαλαιοκρατων δεν ειναι οι φθηνες μεταφορες αλλα ο οικονομικος μαρασμος χιλιαδων επαγγελματιων

katsaraios
26-07-10, 17:59
εχω την εντυπωση οτι απο το 2011 οι Βουλγαροι μεταφορεις θα φορτωνουν απο Ελλαδα νομιμα.
Θα γινει μπαχαλο ηδη καποιοι Βουλγαροι φορτωνουν παρανομα απο Θεσσαλονικη (2002)για να πανε ποριοντα στη Βουλγαρια(Βουλγαρια λενε)

Φαντασου ο Βουλγαρος να φορτωνει απο του χρονου στη Σινδο για να ξεφορτωσει στα Οινοφυτα.Να δω τι θα κανουν οι Ελληνες μεταφορεις

Αλλα ακουω εδω και μερες τον Κωνστα και τα μαλια μου επιασαν ταβανι. Το ζητουμενο για το συγκεκριμενο πιονι-δημοσιογραφισκο των κεφαλαιοκρατων δεν ειναι οι φθηνες μεταφορες αλλα ο οικονομικος μαρασμος χιλιαδων επαγγελματιων
φιλε μου μαλλον αγνοεις οπως και ο πολυς κοσμος την κομπινα με τις ξενες πινακιδες και τις εταιριες με εδρα ομορα κρατη αλλα και Γερμανια.
Τα φορτηγα αυτα λοιπον δουλευουν κανονικοτατα χωρις να δινουν 1 ευρω στο Ελληνικο κρατος και υφαρπαζοντας σε χαμηλοτερες τιμες φορτια απο κανονικα Ελληνικα ΦΔΧ.
Και το χειροτερο ...
πουλησανε οι μαγκες τις αδειες τις Ελληνικες και κονομησανε κιολας..φυσικα με την ανοχη-λαδωματακι των αρμοδιων....
Σιγα σιγα μην τα λεμε και ολα,ο βοθρος εχει πολυ σκατο μεσα.....

kplc16
26-07-10, 18:04
φιλε μου μαλλον αγνοεις οπως και ο πολυς κοσμος την κομπινα με τις ξενες πινακιδες και τις εταιριες με εδρα ομορα κρατη αλλα και Γερμανια.
Τα φορτηγα αυτα λοιπον δουλευουν κανονικοτατα χωρις να δινουν 1 ευρω στο Ελληνικο κρατος και υφαρπαζοντας σε χαμηλοτερες τιμες φορτια απο κανονικα Ελληνικα ΦΔΧ.
Και το χειροτερο ...
πουλησανε οι μαγκες τις αδειες τις Ελληνικες και κονομησανε κιολας..φυσικα με την ανοχη-λαδωματακι των αρμοδιων....
Σιγα σιγα μην τα λεμε και ολα,ο βοθρος εχει πολυ σκατο μεσα.....

το γνωριζω αυτο που λες για γερμανους αυστριακους και ολλανδους. Αλλα δουλευοντας στη Σινδο απο το 2002 αρχισα να παρατηρω τους βουλγαρους και τους τουρκους κι ετσι αρχισαν οι ανατριχιλες και οι αναγουλες.
Απο το 2011 αναμενεται να γινει μπ@@ρδελο με τους Βουλγαρους.

oldcarskickass
26-07-10, 18:29
Για το άνοιγμα των επαγγελμάτων μιλάνε καιρό τώρα. Το πόσο πλήρωσε ο κάθε επαγγελματίας την άδεια είναι δικό του θέμα. Και εγώ πήρα αμάξι με 17000 πέρισυ και εφέτος πιάνει δεν πιάνει 10.000. Αν αποζημιωθεί αυτός για την απαξίωση ΑΠΑΙΤΩ και εγώ. Μιλάμε για ελεύθερη αγορά σε μια αγορά ΚΛΕΙΣΤΩΝ επαγγελμάτων. Δε ξέρω αλλά με τη δική μου λογική αυτό είναι κάτι και οξύ και μωρό.

Οδηγάω 8 χρόνια.

Από τότε μέχρι σήμερα ΠΟΤΕ δεν είδα τόση κίνηση στα μπετζινάδικα καταμεσίς του καλοκαιριού, τα οποία δε βγάζουν κέρδος, δεν βγαίνουν δεν κάνουν δεν δείχνουν, άσχετα αν έχουμε την ακριβότερη βενζίνη πανευρωπαϊκά.

Η κατανάλωση μπετζίνας έχει πέσει κατά 40%.

Η αγορά το καλοκαίρι είναι ψόφια.

Και λέω εγώ.

Πως αλλιώς θα μπορούσαν ΟΛΑ αυτά τα βενζινάδικα στην Αθήνα να ξεπουλήσουν ΟΛΗ την βενζίνη μέσα σε 2 μέρες;

Εγώ είμαι 100% σίγουρος ότι η απεργία θα << σπάσει >> σε 1 με 2 μέρες, θα ξανατροφοδοτηθεί << στρατηγικά >> η αγορά, θα ξαναξεπουλήσουν οι βενζινάδες και αυτό θα γίνεται ( η όλη αναμπουμπούλα ) μέχρι τις 20 - 25 αυγούστου, που οι καταναλωτές θα έχουν γυρίσει στα μεγάλα αστικά κέντρα (αθήνα σαλονίκη) κατά τον σεπτέμβρη θα απελευθερωθεί έτσι και αλλιώς το επάγγελμα και κανείς δε θα αντιδράσει.


Λάβετε επίσης υπόψιν σας το ΠΩΣ φορολογούνται οι επαγγελματίες του κλάδου.

Έλα πες το γράφτα όλα, υπάρχουν και άτομα που θέλουν να το δουν και δημόσια!!!!

nikos ///M
26-07-10, 18:40
παιδια σε ολα τα βενζιναδικα υπαρχει απιστευτη ουρα και σε ολα γραφει οτι υπαρχει μονο 100.
τυχαιο?δε νομιζω!

Stathis
26-07-10, 18:48
βενζιν-αδικα = 11
100 s.plus = 8
ουρα Χ 2 = 8
πιασοκωλ = 8

αρα 11888

τυχαιο? δε νομιζω...

scania124
26-07-10, 18:53
βενζιν-αδικα = 11
100 s.plus = 8
ουρα Χ 2 = 8
πιασοκωλ = 8

αρα 11888

τυχαιο? δε νομιζω...

χααχαχχαχαχαχα:hystericalbs1: χαχχαχααχχαχα :hystericalbs1:

απαιχτος.........τυχαιο ?????δεν νομιζω????
χαχαααχχαχα

apovas
26-07-10, 19:41
Δεν ειναι το ιδιο αγαπητε η απωλεια αξιας του αυτοκινητου σου με τον μηδενισμο αξιας της αδειας κοστους 30000 προ 2 χρονων της αγορας φορτηγου αξιας 25000 τοτε ολα αυτα με δανεια και δανεικα και φυσικα της διαφενομενης ανεργειας που ερχεται στον οριζοντα.Μην μπερδευουμαι καταστασεις..

gant
26-07-10, 19:46
Και στην Στρατονίκη, που βάζουν δεν βάζουν 10 αμάξια βενζίνη την μέρα, τους τέλειωσε η απλή!!
Ετσι για να κατεβώ Θεσσαλονίκη το μεσημεράκι, μόνο 100αρα προς 1,68ε. :ranting2:

Sonic
26-07-10, 19:59
Αυτες οι "παπατζες" με τα κλειστα επαγγελματα , μας εχουν χειραγωγησει τοσα χρονια σε καθε λογης μαλακια & απεργεια. Οποτε γουσταρει ο καθενας να ζητησει ο,τι του κατεβει στο μυαλο κλεινει εναν δρομο.

Την μια οι βυτιατζιδες ,την αλλη οι νταλικιεριδες , την αλλη οι ταξιτζιδες κ.ο.κ

Ας τα καταργησουν και να δουμε μετα αν τολμησουν να ξαναβγουν να κλεισουν δρομο...ουστ ρε!!!!

(Συμφωνω με την αποζημιωση τους...δεν γινεται να απαξιωθει η περιουσια του καθε επαγγελματια επειδη οι κυβερνοντες ειναι ασχετοι)

Sonic
26-07-10, 20:08
Για το άνοιγμα των επαγγελμάτων μιλάνε καιρό τώρα. Το πόσο πλήρωσε ο κάθε επαγγελματίας την άδεια είναι δικό του θέμα. Και εγώ πήρα αμάξι με 17000 πέρισυ και εφέτος πιάνει δεν πιάνει 10.000. Αν αποζημιωθεί αυτός για την απαξίωση ΑΠΑΙΤΩ και εγώ. Μιλάμε για ελεύθερη αγορά σε μια αγορά ΚΛΕΙΣΤΩΝ επαγγελμάτων. Δε ξέρω αλλά με τη δική μου λογική αυτό είναι κάτι και οξύ και μωρό.


Οχι ρε μαγκα...δεν τα λες καλα!!
Ουτε εγω γουσταρω τα "κλειστα" επαγγελματα ...απαραδεκτο μεσα σε ενα "καπιταλιστικου" τυπου οικονομικο συστημα.

Το να απαξιωσει το "κωλοκρατος" ,την αδεια ενος επαγγελαματια του οποιου του τα "εχουν παρει χοντρα" πριν 1-2 χρονια ειναι αλητεια...ουδεμια σχεση με το παραδειγμα που ανεφερες πιο πανω...

Δεν μπορει το κρατος να μας τα παιρνει και μετα να μας πεταει στα σκουπιδια.

Αλλα οι ψευτομαγκες φορτηγατζιδες , απο το να παρκαρουν τα μπαουλα τους στα δεξια των κεντρικων αρτηριων ας πανε στην βουλη να τα σπασουν ολα. Κοτες...

katsaraios
26-07-10, 23:19
Οχι ρε μαγκα...δεν τα λες καλα!!
Ουτε εγω γουσταρω τα "κλειστα" επαγγελματα ...απαραδεκτο μεσα σε ενα "καπιταλιστικου" τυπου οικονομικο συστημα.

Το να απαξιωσει το "κωλοκρατος" ,την αδεια ενος επαγγελαματια του οποιου του τα "εχουν παρει χοντρα" πριν 1-2 χρονια ειναι αλητεια...ουδεμια σχεση με το παραδειγμα που ανεφερες πιο πανω...

Δεν μπορει το κρατος να μας τα παιρνει και μετα να μας πεταει στα σκουπιδια.

Αλλα οι ψευτομαγκες φορτηγατζιδες , απο το να παρκαρουν τα μπαουλα τους στα δεξια των κεντρικων αρτηριων ας πανε στην βουλη να τα σπασουν ολα. Κοτες...

Σιγα ρε φιλε ,αποφασισε με ποιον τα'χεις τελικα..
με το κωλοκρατος οπως γραφεις η με τις κοτες οπως λες τους φορτηγατζηδες......
σαν να μπλεκεσαι στο σταυροποδι

Κωνσταντίνος
26-07-10, 23:32
Μεχρι πριν 43 χρονια υπηρχαν ολα αυτα τα κλειστα επαγγελματα ,ρωτηστε τους παλιοτερους ποσοι μπορουσαν να εχουν φαρμακειο,φουρνο,φορτηγο,τ ξι,λεωφορειο κλπ.
Βρεθηκαν τοτε καποιοι "κακοι αντιδημοκρατες"και ...

Mπορείς να μου πεις γιατί το έχεις βάλει σε εισαγωγικά ; Αν θέλεις βέβαια...

katsaraios
26-07-10, 23:38
Mπορείς να μου πεις γιατί το έχεις βάλει σε εισαγωγικά ; Αν θέλεις βέβαια...
εδω σε δημοσιο χωρο θα παρεξηγηθουμε φιλε...
πολιτικη μονο με καφεδακι thumb

Κωνσταντίνος
26-07-10, 23:51
εδω σε δημοσιο χωρο θα παρεξηγηθουμε φιλε...
πολιτικη μονο με καφεδακι thumb

Οκ...:original:

scania124
27-07-10, 00:08
Αυτες οι "παπατζες" με τα κλειστα επαγγελματα , μας εχουν χειραγωγησει τοσα χρονια σε καθε λογης μαλακια & απεργεια. Οποτε γουσταρει ο καθενας να ζητησει ο,τι του κατεβει στο μυαλο κλεινει εναν δρομο.

Την μια οι βυτιατζιδες ,την αλλη οι νταλικιεριδες , την αλλη οι ταξιτζιδες κ.ο.κ

Ας τα καταργησουν και να δουμε μετα αν τολμησουν να ξαναβγουν να κλεισουν δρομο...ουστ ρε!!!!

(Συμφωνω με την αποζημιωση τους...δεν γινεται να απαξιωθει η περιουσια του καθε επαγγελματια επειδη οι κυβερνοντες ειναι ασχετοι)


Οχι ρε μαγκα...δεν τα λες καλα!!
Ουτε εγω γουσταρω τα "κλειστα" επαγγελματα ...απαραδεκτο μεσα σε ενα "καπιταλιστικου" τυπου οικονομικο συστημα.

Το να απαξιωσει το "κωλοκρατος" ,την αδεια ενος επαγγελαματια του οποιου του τα "εχουν παρει χοντρα" πριν 1-2 χρονια ειναι αλητεια...ουδεμια σχεση με το παραδειγμα που ανεφερες πιο πανω...

Δεν μπορει το κρατος να μας τα παιρνει και μετα να μας πεταει στα σκουπιδια.

Αλλα οι ψευτομαγκες φορτηγατζιδες , απο το να παρκαρουν τα μπαουλα τους στα δεξια των κεντρικων αρτηριων ας πανε στην βουλη να τα σπασουν ολα. Κοτες...

κουλαρε λιγο μεγαλε γιατι πηρες πολυ φορα.
εχεις δει ποτε φορτηγο να κλεινει δρομο??????????????
γιατι δεν πας εσυ στην βουλη να τα σπασεις ολα??????? εεεεεεε κοτα!!!!!

το οτι θα ανοιξουν τα επαγγελματα πιστεψε με θα ειναι οτι χειροτερο......
θελετε να σας πω και σε ποιες αλλες χωρες ειναι το επαγγελμα κλειστο??
ολλανδια-βελγιο-γαλλια-ισπανια-πορτογαλια..........
και ειναι κλειστο με την εννοια της λογικης.....
σε καθε χωρα η αδειες που δινονται ειναι αναλογα με το τι μεταφορικο εργο εχει αυτην η χωρα.....πιστεψτε με στην ελλαδα ειναι ηδη πολλες παραπανω.

το ιδιο ακριβως γινετε και με τα κτελ...τα ταξι....τα αστικα......
π.χ ποσο πλυθησμο εχει ο νομος πιεριας????? 60.000 κατοικους, χρειαζονται 25 αστικα και 56 υπεραστικα και 80 ταξι......αυτο εχει σαν αποτελεσμα να δινονται και οι καταλληλες αδειες......

θελω να πιστευω οτι ναι μεν θα ανοιξουν τα επαγγελματα αλλα θα ισχυει η ιδια λογικη με πριν.
θελετε να πω και αλλα.......
λοιπον......ο αυτοκινητιστής (ειτε οδηγαει φορτηγο, ταξι, λεωφορειο).....ετσι λεγετε κυριε sonic δεν θα παρει εφαπαξ, γιατι μεχρι τωρα το κρατος ελεγε οτι το εφαπαξ του αυτοκινητιστή ειναι η αδεια του....... δηλαδη οταν θα βγει στην συνταξη θα πουλησει την αδεια σε καποιον αλλο (κατι που ειναι μαυρη αγορα σε γνωση του κρατους) και θα παρει το εφαπαξ του...
τωρα τι θα παρει????......464 ¤ συνταξη παιρνει ο πατερας μου με 45 χρονια πληρωμενο ΤΣΑ ουτε εφαπαξ ουτε τιποτα.....

επισης κυριε sonic δεν βλεπω να αναφερεις κατι για τους αγροτες που καθε χρονο οταν κολοβαρανε κλεινουν τους δρομους!!!!!!
μηπως απο εκει κραταει η σκουφια σου??????

τωρα για το ποσο ψευτομαγκες ειμαστε ελα να το συζητησουμε απο κοντα..... δεν ειμαι ουτε μαγκας ουτε τιποτα .... ειμαι ενας νορμαλ ανθρωπος οπως θα εχουν διαπιστωσει πολυ απο εδω μεσα.......
θα σε παρακαλουσα να προσεχεις τις εκφρασεις σου απεναντι σε εναν κλαδο τον οποιο ειναι ενα βημα πριν την κατάρρευση.....
και αμα καταρρεύσει θα ειναι πολυ δυσκολα για ολους μας......
θα δειτε τι θα γινει σε 5 μερες στα super market........εκει θα καταλαβετε την αξια του φορτηγου.....ακομα και τα ρουχα που φοραμε με φορτηγα μεταφερονται.....

Stathis
27-07-10, 00:14
.......εκει θα καταλαβετε την αξια του φορτηγου.....ακομα και τα ρουχα που φοραμε με φορτηγα μεταφερονται.....

και οι βεσπες που καβαλαμε να συμπληρωσω... ;)

:thnx::thumbsup:

katsaraios
27-07-10, 00:15
.
λοιπον......ο αυτοκινιτιστης(ειτε οδηγαει φορτηγο,ταξι,λεωφορειο).....ε τσι λεγετε κυριε sonic δεν θα παρει εφαπαξ,γιατι μεχρι τωρα το κρατος ελεγε οτι το εφαπαξ του αυτοκινιτηστη ειναι η αδεια του.......δηλαδη οταν θα βγει στην συνταξη θα πουλησει την αδεια σε καποιον αλλο(κατι που ειναι μαυρη αγορα σε γνωση του κρατους)και θα παρει το εφαπαξ του...
τωρα τι θα παρει????......464 ¤ συνταξη περνει ο πατερας μου με 45 χρονια πληρωμενο ΤΣΑ ουτα εφαπαξ ουτε τιποτα.....


Γειασαν του συναδελφου !!!
Οσον αφορα το παραμυθι με τις αδειες τοσα χρονια τα παιρνει χοντρα το κρατος οταν πουλησεις η βγεις σε συνταξη(αν προλαβεις ) καθως υπολογιζει και ΥΠΕΡΑΞΙΑ την περιουσια σου.
Θανο δυστυχως φιλε ,και ο πατερας σου θα το γνωριζει καλυτερα οπως το ηξερε και ο συγγχωρεμενος ο δικος μου,ο κλαδος πασχει απο τα λαμογια ,επρεπε να ειχαμε-τε μεγαλυτερη δυναμη ,αλλα....
Σφυρα μου να ανεβω αμα χρειαστεις οδοφραγματα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Konstantinos E60
27-07-10, 08:19
Και μετά τους βυτιοφορείς ετοιμαζονται και οι βενζινοπώλες !!!! :thumbsdown:
https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=187105

Makman
27-07-10, 08:59
Εχω βαρεθεί πια !!!!!
Οποτε θέλει μια ομάδα να διεκδικήσει κάτι - δίκαια ή άδικα - κάνει κινητοποιήσεις σε ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝ, και μάλιστα χωρίς ίχνος ντροπής.
Κάποτε φώναζαν οι φορτηγατζήδες (και όχι μόνο) για τους αγρότες, που είχαν κόψει την ελλάδα στην μέση.Τώρα φωνάζουν οι αγρότες (και όχι μόνο) για τους φορτηγατζήδες γιατί έχουν σταματήσει να κινούνται σχεδόν τα πάντα.Αυριο, ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ (και όχι μόνο) θα φωνάζουν για τους βενζινοπώλες, και πάει λέγοντας.(Αν δεν θέλετε να χάσετε βενζινάδες, να ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ).
Σκατά απεργείες κάνετε.Αν θέλετε να κάνετε απεργεία, κάντε την ΕΚΕΙ που πρέπει και όταν πρέπει.Σαν τους δασκάλους στα δημοτικά...απεργεία λέει....και εγώ ρε #$@&%* ΠΟΥ ΘΑ ΑΦΗΣΩ το παιδί μου ?????????? Φυσικά, ΔΕΝ θα πάω στην δουλειά, για να κάνεις απεργία εσυ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ !!!!!
Αν είχατε τσίπα επάνω σας και άντερα, όντως θα κατεβαίνατε στην Βουλή, να κάνετε γύρω-γύρω με τα φορτηγά,με τα τρακτέρ, και οι δάσκαλοι έξω απο το υπουργείο παιδείας, ΏΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙ ΚΑΝΕΊΣ μέσα..Αλλά ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ.
Δεν μου φτάνουν οι κ@#$%*&^#ς οι πολιτικοί, που με έχουν γ%$#*ει με τα κόλπα τους, δεν φτάνει που δεν πληρώνομαι για να παρουσιάζουν αυτοι "μείωση του ελλείματος", τώρα ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!

Αϊ σηχτίρ.........ΚΟΤΕΣ !!!!!!!

Σημ..Δεν διαφωνώ με το δικαίωμα της απεργείας, ούτε με την οποιαδήποτε κινητοποίηση, και ειδικά όταν υπάρχει δίκιο.

ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ !!!!!!

ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ......ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

scania124
27-07-10, 09:13
Εχω βαρεθεί πια !!!!!
Οποτε θέλει μια ομάδα να διεκδικήσει κάτι - δίκαια ή άδικα - κάνει κινητοποιήσεις σε ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝΩΝ, και μάλιστα χωρίς ίχνος ντροπής.
Κάποτε φώναζαν οι φορτηγατζήδες (και όχι μόνο) για τους αγρότες, που είχαν κόψει την ελλάδα στην μέση.Τώρα φωνάζουν οι αγρότες (και όχι μόνο) για τους φορτηγατζήδες γιατί έχουν σταματήσει να κινούνται σχεδόν τα πάντα.Αυριο, ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ (και όχι μόνο) θα φωνάζουν για τους βενζινοπώλες, και πάει λέγοντας.(Αν δεν θέλετε να χάσετε βενζινάδες, να ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ).
Σκατά απεργείες κάνετε.Αν θέλετε να κάνετε απεργεία, κάντε την ΕΚΕΙ που πρέπει και όταν πρέπει.Σαν τους δασκάλους στα δημοτικά...απεργεία λέει....και εγώ ρε #$@&%* ΠΟΥ ΘΑ ΑΦΗΣΩ το παιδί μου ?????????? Φυσικά, ΔΕΝ θα πάω στην δουλειά, για να κάνεις απεργία εσυ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ !!!!!
Αν είχατε τσίπα επάνω σας και άντερα, όντως θα κατεβαίνατε στην Βουλή, να κάνετε γύρω-γύρω με τα φορτηγά,με τα τρακτέρ, και οι δάσκαλοι έξω απο το υπουργείο παιδείας, ΏΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙ ΚΑΝΕΊΣ μέσα..Αλλά ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ.
Δεν μου φτάνουν οι κ@#$%*&^#ς οι πολιτικοί, που με έχουν γ%$#*ει με τα κόλπα τους, δεν φτάνει που δεν πληρώνομαι για να παρουσιάζουν αυτοι "μείωση του ελλείματος", τώρα ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!

Αϊ σηχτίρ.........ΚΟΤΕΣ !!!!!!!

Σημ..Δεν διαφωνώ με το δικαίωμα της απεργείας, ούτε με την οποιαδήποτε κινητοποίηση, και ειδικά όταν υπάρχει δίκιο.

ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ !!!!!!

ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΟΥ......ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

αλλος που πηρε φορα γιατι σιγουρα δεν εχει βενζινη στο αυτοκινητο........

δηλαδη φιλε μακη αν εκλειναν γυρω γυρω την βουλη τι θα γινοταν????
δεν θα μπαιναν για δουλεια οι αξιολατρευτοι βουλευτες????
και θα τους πονουσαν τα α****α πιστεψεμε..........
ενας αλλος ειπε να τα σπαγαμε ολα......εσυ ευτυχως εμεινες στην περιφραξη μονο.!!!!!!!!!

τωρα για το ΚΟΤΑ μαλλον μπερδευεσε με το ceramic coat williams!!!!!

Vasilis
27-07-10, 09:19
ενα πραγμα ειναι κοινως αποδεκτο!!

ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ για να την βγαλουν εκεινοι καθαρη!

Και θα την βγαλουν...

Ο Ελληνας δυστυχως ξεχναει πολυ ευκολα...

Ηδη απο πολλους γυρω μου ακουω.....ας εχουμε την υγεια μας...κ εχει ο Θεος!

Δεν ειναι ετσι....αλλα που να τους εξηγω!!

Μην πεφτετε στην παγιδα.....

Ολοι επωφεληθηκαμε απο την προυπαρχουσα κατασταση....ολοι θα υποχρεωθουμε να συμβιβαστουμε με την υπαρχουσα.....

Αλλους πρεπει να βαραμε ομως....κ οχι μεταξυ μας!

Z4 DCT
27-07-10, 09:20
Ρε παιδια οκ......ολοι κανουν απεργιες και η καθε απεργια εχει καπου τον αντικτυπο της

Τελωνιακοι......στην αγορα
Ταξι......μετακινηση
Υπαλληλοι αεροδρομιου........μετακινηση
Τραπεζικοι.....στα λεφτα μας!!!!
Πουτανε$.......στο τετοιο μας!!!
Δημοσιοι υπαλληλοι.........στην εξυπηρετηση
Φορτηγατζηδες ...........στην αγορα
Βενζιναδες.......στην αγορα..........

Αυτα ηταν απλα μερικα παραδειγματα ανθρωπων που διεκδικουν καποια απο τα αιτηματα τους με απεργιες.......η οποιες αλλες φορες ειναι για λαλακειες και αλλες γιθα σοβαρους λογους..........

Για ολους εσας λοιπον που κατακρινετε την απεργια τον φφορτηγατζηδων, ριχτε μια ματια πρωτα τι εγινε στα αλλα κρατη οταν απελευθερωσαν την αγορα των μεταφορων......τι εκαναν με τις αδειες που υπηρχαν και μετα μπορειτε να κρινετε καποιον που εδωσε 70-100-150 χιλιαρικα για να παρει μια αδεια με 60-100 δοσεις.....

Αμα μας πουνε δηλαδη οτι απο αυριοι απελευθερωνετε η αγορα σπιτιου και ειναι ανευ φορων.......και παρουν μια κατρακυλα οι τιμες 40% και βαλε.....εσυ, εγω που δωσαμε μια περιουσια για να αγορασουμε σπιτι δεν θα ουρλιαξουμε?????
Ε φαντασου αυτους που τους λενε οτι μεσα σε 2 χρονια η αξια θα ειναι 0!!!!!

Οκ επρεπε οπωσδηποτε να ανοιξει το επαγγελμα αλλα ειπαμε αλλοι το εχουν κανει πολυ καλυτερα.......
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα, εδω στην ελλαδα εχουμε το συνδρομο του αυτοσαρκοφαγιζμου μεταξυ μας........γιατι παλι μεγαλες εταιρειες μεταφορων θα γινουν που θα μαντρωσουν ολους μεσα για ενα κομματι ψωμι και μετα θα κανονιζουν μεταξυ τους τις τιμες..........Μηπως και δεν το εχουμε ξαναδει.....??????


*Δεν ειμαι αυτοκινητηστης,.........φορτηγ ατζης

Makman
27-07-10, 09:21
αλλος που πηρε φορα γιατι σιγουρα δεν εχει βενζινη στο αυτοκινητο........

δηλαδη φιλε μακη αν εκλειναν γυρω γυρω την βουλη τι θα γινοταν????
δεν θα μπαιναν για δουλεια οι αξιολατρευτοι βουλευτες????
και θα τους πονουσαν τα α****α πιστεψεμε..........
ενας αλλος ειπα να τα σπαγαμε ολα......εσυ ευτυχως εμεινες στην περιφραξη μονο.!!!!!!!!!
τωρα για το ΚΟΤΑ μαλλον μπερδευεσε με το ceramic coat williams!!!!!

Μάλλον, ΔΕΝ διάβασες καλά το πόστ μου.Μιλάω γενικά και όχι ειδικά.Στα παλιά μου τα παπούτσια το αυτοκίνητο και η βενζίνη.Εγώ μιλάω για ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΠΕΡΓΕΙΑΣ.
Και όσον αφορά το "σπάσιμο" ρώτα κάνα παλιότερο, για παρόμοιες καταστάσεις.Ας πούμε π.χ. το '63....
Το σίγουρο είναι ότι έτσι δεν παίρνεις κανέναν με το μέρος σου.Κάνε έναν κόπο, σε παρακαλώ, και ξαναδιάβασέ το.

Makman
27-07-10, 09:25
ενα πραγμα ειναι κοινως αποδεκτο!!

ΜΑΣ ΕΒΑΛΑΝ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ για να την βγαλουν εκεινοι καθαρη!

Και θα την βγαλουν...

Ο Ελληνας δυστυχως ξεχναει πολυ ευκολα...

Ηδη απο πολλους γυρω μου ακουω.....ας εχουμε την υγεια μας...κ εχει ο Θεος!

Δεν ειναι ετσι....αλλα που να τους εξηγω!!

Μην πεφτετε στην παγιδα.....

Ολοι επωφεληθηκαμε απο την προυπαρχουσα κατασταση....ολοι θα υποχρεωθουμε να συμβιβαστουμε με την υπαρχουσα.....

Αλλους πρεπει να βαραμε ομως....κ οχι μεταξυ μας!

Ε όχι και να μαλώνουμε μεταξύ μας, επειδή διαφωνούμε σε κάτι, και όχι στο ΔΙΚΙΟ των φορτηγατζήδων.Δεν μαλώσαμε και δεν έχω σκοπό να μαλώσω με κανέναν.Εφαρμόζουν (οι κυβερνόντες) το "διαίρει και βασίλευε" και προσωπικά εγώ, δεν θα τους κάνω την χάρη.

NickE60
27-07-10, 09:51
Για μένα μακάρι να τα κλείσουν όλα! Λογικό είναι. Καλοκαίρι μέσα στις διακοπές του λαού το κράτος ύπουλα περνάει μέτρα που θίγουν περιουσίες και εισοδήματα, καλοκαίρι και στις διακοπές θα έχει και τις αντιδράσεις. Οι δημόσιοι υπάλληλοι γιατί κλείνουν τους δρόμους του κέντρου κάθε φορά που υποψιάζονται πως θα θιγούν από κάποιο μέτρο της πολιτείας και δεν μπορείς να πας στο κέντρο ούτε με τα πόδια?? Εγώ απορώ γιατί οι φορτηγατζήδες δεν κλείνουν εντελώς τους δρόμους όπου μαζεύονται και διαμαρτύρονται, όπως κάνουν και οι αγρότες για τις επιδοτήσεις, παρά κάθονται στην άκρη του δρόμου?

Δεν έχετε καταλάβει τίποτα μου φαίνεται... ο καθένας κοιτάει την πάρτη του... όταν ο κλάδος του θίγεται, τότε έχει δίκιο να αντιδράει, όταν θίγονται άλλοι, τότε είναι λαμόγια και προνομιούχοι.... γι αυτό φτάσαμε ως εδώ και μας πηδάνε τα αμερικανάκια χωρίς σάλιο και το φχαριστιόμαστε κιόλας...

Την πάρτη μας παίδες και οι υπόλοιποι να πα να γ@μηθουνε.....:thumbsdown:

GEORGE316
27-07-10, 09:54
ας ηρεμησουν τα πνευματα μεταξυ μας...
φιλτατοοι,βρισκομαστε σε πραγματικο πολεμο....σκεφτειτε οτι οι προγονοι μας κερδιζαν πολεμους επειδη ειχαν ψυχη και ηταν ενωμενοι...
δεν εχετε καταπαβει οτι αυτο ακριβως θελουν να κανουν???
σαφως και ο φιλος scania εχει δικιο γιατι για να παρει την αδεια του πληρωσε εκατανταδες ευρω....οπως επισης και ο φιος scania θα παραδεχτει οτι δεν ειναι ολοι οι νταλικερηδες αγιοι οικογενειαρχες που χυνουν τον ιδρωτα τους ωστε να τρωει ψωμι η οικογενεια τους......ο σκανια καταλαβαινει τι ενννοω,,,
ΟΜΩΣ...αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να κοψει το λαιμο του και να χασει τα χρηματα που πραγματι στο κλαδο ηταν κεφαλαιο,εφαπαξ ,πως αλλιως να το πω...
αυτο που πρεπε ιολοι μας να καταλαβουμε ειναι οτι πλεον ο τροπος ειναι αυτος που ενοχλει.τι εννοω...
το οτι κανουν απεργια τα βυτιοφορα σαν μια μορφη διαμαρτυριας ειναι κατι λογικο!!οι "συνδικαλιστες "του κλαδου εχουν επιβαλει οτι να κλεινουν πχ...δρομους λιμανια αεροδρομια μπουρδελα ειναι αυτο που πρεπει να γινει για να ταρακουνησουν τους κυβερνωντες!!!!αλλα δυστυχως οι κυβερνωντες στα π@π@ρι@ τους...
εχουν απο 10 αυτοκινητα που ειναι παντα φουλαρισμενα με δικα μου λεφτα και πανε για meeting με τη γραμματεα οπως συνιθιζω να λεω...
κυβερνωνες...αλλα οι(εντος και εκτος κυβερνησης),χεστηκαν αν δεν υπαρχει πλεον βενζινη....αυτοι και θα ζεσταθουν,και θα φανε και θα πιουνε και θα με αποτελεσμα εγω που σημερα ηρθα στη δουλεια μου με λαμπακι και αυτιο θα πρεπει να ερθω με το λεωφορειο να αρχιζω να κατεβαζω τα σιχτιρια μου στους νταλικερηδες γιατι εγω ταλαιπωρουμαι....
θα ερθει καποιος και θα μου πει δικαιως...γιατι θα πρειε να υπαρξει αγωνας ωστε να ερθειε ενα αποτελεσμα..ΟΚ θα πω.εγω λογω τιμης ενα μην θα ερχομαι στη δουλεια με το λεωφορειο......εγω και ολοι η ελλαδα..Θα δωσουν τα χρηματα των αδειων??
οχι..θα μειωσουν τη τιμη της βενζινης?οχι...
θα μειωσουν το φπα?οχι....θα συνεχιζουν να κλεβουν>?ναι...
και αυτο συμβαινει σε ολους τους κλαδους....κλεινει ο λιμενεργατης το λιμανι και ο ξενοδοχος στη κερκυρα δε μπορει να δουλεψει....και οταν ανοιξει και παω εγω με τα 800 ευρω μισθο για να ξεκουρασω και το κορμι και το μυαλο μου ο ξενοδοχος θα μου χρεωσει το δωματι 18 0ευρω ενω μπορει με 30 γιατι δεν εχει δουλεψει...και παει λεγοντας.....
αυτες τις κρισιμες στιγμες κυριοι πρεπει να σεβομαστε ο απλος ανθρωπος,τον απλο ανθρωπο.

tamtamcafe
27-07-10, 10:55
εχει κανεις φορτηγατζης αδεια που να γραφει επανω ποσο την αγορασε απο το κρατος?
υπαρχει κανενας ταξιτζης που να γραφει η αδεια του επανω ποσο κοστιζει?
το οτι ειναι κλειστο το επαγγελμα δημιουργησε αυτη την κατασταση, γιατι οταν το κρατος εδωσε τις αδειες τα ποσα ηταν υποτυπωδη (παραβολα κλπ)
εδω και τοσα χρονια ξερουν οτι θα ανοιξει το επαγγελμα αλλα σου λεει στην ελλαδα ζουμε μωρε ο ενας λεει και ο αλλος ξελεει οποτε αγορασε και με γραματια και δανεια και εχει ο θεος
ελα ομως που μονο ο θεος εχει και μεις δεν εχουμε και ουτε θα εχουμε ποτε!!!!!!!
συμφωνω οτι πρεπει να αποζημιωθουν οι ανθρωποι αλλα τα παντα εχουν και μια λογικη
αυτο το θεμα πρεπει να τελειωσει με τα κλειστα και τα προνομιουχα επαγγελματα καθως και με τα αγροτικα
οι υπολοιποι δεν ειμαστε μ@λ@κες οποτε γουσταρουν αυτοι ναεκβιαζουν ΙΣΩΣ με το δικιο τους μια χωρα ολοκληρη, και οι υπολοιποι οταν τρωνε τα χαστουκια να σκυβουν γιατι δεν μπορουν να κλεισουν τα μαγαζια τους, ποιον αραγε θα ενοχληση αν κλεισω εγω το μαγαζι μου να διαμαρτυρηθω?
ποιος ξερει που θα με χωσουν εμενα αραγε αν βγω και κλεισω το δρομο για τα δικια μου?
εχω να πω οτι σε αυτη τη χωρα μερικοι εχουν προνομια και μερικοι οχι και αυτο ειναι αδικο γιατι ΓΕΝΙΚΑ μονο οσοι εχουν προνομια πηδανε τους αλλους
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗµ δεν εχω τιποτα με τους φορτηγατζηδες ταξιτζηδες και αγροτες απλα με ενοχλει να κρεμομαι απο τα αρχ@@@@ τους την στιγμη που δεν κρεμεται κανεις απο αυτους απο τα δικα μου.

oldcarskickass
27-07-10, 11:21
Δεν ειναι το ιδιο αγαπητε η απωλεια αξιας του αυτοκινητου σου με τον μηδενισμο αξιας της αδειας κοστους 30000 προ 2 χρονων της αγορας φορτηγου αξιας 25000 τοτε ολα αυτα με δανεια και δανεικα και φυσικα της διαφενομενης ανεργειας που ερχεται στον οριζοντα.Μην μπερδευουμαι καταστασεις..


Μα την αξία (υπέρ αξία) ΔΕΝ την δημιούργησε το κράτος άμεσα.

Αλλά ο επαγγελματίας που λόγω έλλειψης αδειών πλήρωνε όσο όσο για την αγορά μιας άδειας.

Και είναι αμφίβολο και απίθανο να δήλωνε κανείς ΑΚΡΙΒΩΣ πόσο την πλήρωνε.

Δλδ θες να μου πεις ότι οι φορτηγατζήδες και οι ταξιτζήδες πλήρωναν 100 και 200 χιλιάρικα για την άδεια ελπίζοντας ότι αυτή στο μέλλον θα ανέβει για να πάρουν τα χρήματά τους πίσω; Και αν τοέκαναν ΚΑΚΩΣ το έκαναν.

Πρέπει να ανοίξουν τα επαγγέλματα ΑΛΛΑ με λογική, αυτό είναι που τους ενοχλεί όλους, δλδ ότι είναι σίγουρο ότι θα ανοίξουν ΑΛΛΑ χωρίς καμία λογική.

Κάθε κλάδος που απεργεί έχει και συνέπειες στην καθημερινή ζωή των υπολοίπων. Μια συνέπεια της απεργίας των φορτηγών είναι η έλλειψη σημαντικών αγαθών από την αγορά.

Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ καταλαβαίνει κανείς ότι έτσι οι πολιτικοί δεν πολυσκαμπάζουν. Και αυτό γιατί τα αυτοκίνητά τους και τα ελικόφτερα τους δε θα σταματήσουν να πετάνε, δε θα ξεμείνουν από φαγητό, να ψάχνουν στο παραπέρα σούπερ μάρκετ να πάνε να αγοράσουν.

Εγώ θέλω να ανοίξουν τα επαγγέλματα αλλά με πιο αξιοκρατικά κριτήρια και πιο σωστά μέτρα για όλους. Είναι 1000% σίγουρο ότι κάποιοι θα χάσουν και κάποιοι θα κερδίσουν.

Οχι ρε μαγκα...δεν τα λες καλα!!
Ουτε εγω γουσταρω τα "κλειστα" επαγγελματα ...απαραδεκτο μεσα σε ενα "καπιταλιστικου" τυπου οικονομικο συστημα.

Το να απαξιωσει το "κωλοκρατος" ,την αδεια ενος επαγγελαματια του οποιου του τα "εχουν παρει χοντρα" πριν 1-2 χρονια ειναι αλητεια...ουδεμια σχεση με το παραδειγμα που ανεφερες πιο πανω...

Δεν μπορει το κρατος να μας τα παιρνει και μετα να μας πεταει στα σκουπιδια.

Αλλα οι ψευτομαγκες φορτηγατζιδες , απο το να παρκαρουν τα μπαουλα τους στα δεξια των κεντρικων αρτηριων ας πανε στην βουλη να τα σπασουν ολα. Κοτες...

Μα λόγω του ότι είναι κλειστό επάγγελμα έφτασαν οι άδειες στο θεό, κάνοντας ουσιαστικά τον επαγγελματία οδηγό είλωτα για να ξεπληρώσει το τάδε και το δείνα δάνειο που πήρε για να την αποκτήσει.

Nino
27-07-10, 11:46
Όσο εμείς στρεφομαστε ο ένας κατα του αλλού,οι ξένες μεταφορικές και οι υπάρχουσες πολυεθνικές ζεσταινουν τις μηχανές των φορτηγών, ταξί,οι μεγάλες νομικές φίρμες ψάχνουν γραφεία,τα super market διαμορφώνουν χώρους έκθεσης αυτοκινήτων.
Ο θάνατος του εμπορακου,της αστικής τάξης,νεοπτωχοι εργαζόμενοι με ψίχουλα μισθούς, κατεστραμενες οικογενειακές επιχειρήσεις δυο και τριων γενεών.
Οικονομικά φυλακισμένοι,στην ίδια μας τη χώρα ΜΕΤΑΝΆΣΤΕΣ...

Makman
27-07-10, 11:51
Όσο εμείς στρεφομαστε ο ένας κατα του αλλού,οι ξένες μεταφορικές και οι υπάρχουσες πολυεθνικές ζεσταινουν τις μηχανές των φορτηγών, ταξί,οι μεγάλες νομικές φίρμες ψάχνουν γραφεία,τα super market διαμορφώνουν χώρους έκθεσης αυτοκινήτων.
Ο θάνατος του εμπορακου,της αστικής τάξης,νεοπτωχοι εργαζόμενοι με ψίχουλα μισθούς, κατεστραμενες οικογενειακές επιχειρήσεις δυο και τριων γενεών.
Οικονομικά φυλακισμένοι,στην ίδια μας τη χώρα ΜΕΤΑΝΆΣΤΕΣ...

:thnx::thnx::thnx::thnx::thnx: Επειδή, δεν μπορώ να βάλω άλλα :thnx: στο πόστ σου !!!!!

katsaraios
27-07-10, 11:51
παιδια το 96 εφυγα απο τα φορτηγα ,η αδεια ΦΔΧ τοτε ηταν στα 11 εκατομυρια δραχμες περιπου δλδ 33.000 ευρω,εφτασε σε 12χρονια τις 100-120 χιλιαδες.
το ξερουν ολοι και οι ιδιοκτητες και το κρατος οτι η αχαλινωτη δραση του 'εμποριου" των αδειων θα σταματησει .
Να αποζημιωσει το κρατος τους ιδιοκτητες(ειδικα οσους αγορασαν τα τελευταια 7-10 χρονια) και ας δωσει κινητρα να γινουν εταιρειες.
Μην πεφτετε στην παγιδα της αντιπαραθεσης ....και στο κατω κατω τα φορτηγα ειναι στις ακρες των δρομων δεν απαγορευσαν την μετακινηση μας..
Σας εδωσα παραδειγματα "ατοφια" στα προηγουμενα ποστ μου ,ο μοναδικος υπεθυνος και ο δημιουργος ολων των δεινων ειναι η κρατικη αναλγησια και το εκαστοτε πολιτικο και χρηματικο οφελος.

gnx
27-07-10, 11:52
Η ημερησία έχει σήμερα ενθετο το νομοσχέδιο για τα ΦΔΧ. Οποιος εχει όρεξη μπορεί να το διαβάσει.

gyiama
27-07-10, 12:15
παιδια μια ερωτηση ετσι καθαρα ενημερωτικη!!δλδ ας παρουμε οτι καποιος ναι αγορασε την αδεια πριν 10 χρονια 100000ε στα 10χρονια δεν εχει κανει αποσβεση αν οχι ολη την αδεια ενα μερος της εστω?ναι να αποζημειωθει αν ειναι ετσι αλλα με ποιο ποσο να αποζημειωθει?ολοκληρο?μερο ς του? και αν ναι πως θα υπολογιστει αυτο?πως θα ξερει το κρατος οτι ο ταδε εδωσε τοσα για την αδεια και οτι εχει αποσβεσει τοσα αρα θα παρει τοσα σαν αποζημιωση?γιατι δεν το συζηταμε για το τι μαυρα περνανε στα φορτηγα!!!!!δεν ειναι λιγο δυσκολο εως παραλογο το να αποζημειωθουν?δεν ειναι η αδεια η αρχικη επενδυση μιας επιχειρισης?κατι αντιστοιχο με ενα καταστημα εννοω!!δλδ βαζεις ενα κεφαλαιο και γινεσαι ελευθερος επαγκελματιας,ετσι δεν ειναι?αν δλδ πεσουν τα καραβια σου εξω και το κλεισεις το ''μαγαζι'' ρε αδερφε,θα ζητησεις να ε αποζημιωσουν γι αυτο?εννοω οτι πες οτι δεν πανε καλα οι δουλειες με το φορτηγο εχεις σαν απζημειωση την πωληση της αδειας ετσι δεν ειναι?ενας μαγαζατορας που πληρωνει νοικια κλπ κλπ και βαραει φαλιμεντο αυτος απο που θα παρει τα λεφτα του?
Δεν εχω τπτ με τους οδηγους φορτηγων κλπ κλπ απλα ερωτηση κανω για κατι που ειναι λιιιγο παραλογο για μενα!!!!τωρα θα μου πεις αν ησουν εσυ στην θεση μου τι θα εκανες?εε ναι εκει εχει δικιο ο καθενας απλα οταν ολα τα κανουμε μαυρα και αποκρυπτουμε εσοδα και και και ,στο τελος ετσι γινεται !ας ηταν ολα δηλωμενα και μετα μια χαρα θα ηταν ολα και θα μπορουσαμε να εχουμε και απαιτησεις!!αλλα οπως ειπωθηκε πιο πανω ο καθενας τον κωλο του κοιταει οποτε ας τα λουστουμε τωρα!!!!!!

Κωνσταντίνος
27-07-10, 12:21
Και που να ακούσετε πόσο έχουν οι άδειες υπεραστικών λεωφορείων (ΚΤΕΛ) σε κάποιες πόλεις. Π.χ στην Πάτρα που δουλεύουν φούλ λόγω των φοιτητών.
Προσθέστε μια άδεια φορτηγού + 2 άδειες ταξί και η σούμα είναι κοντά στην αξία τους.

katsaraios
27-07-10, 12:26
πολυ καλο το παραδειγμα,ξεχνας ομως κατι
για να ανοιξεις ενα μαγαζι δεν δινεις το μεγαλυτερο μερος του κεφαλαιου σου για την αδεια λειτουργιας του,αλλα για το εμπορευμα και τα λειτουργικα εξοδα ενοικια κλπ.
Μειον λοιπον στα ΦΔΧ το 70-80% του κεφαλαιου λογω της αγορας αδειας και φυσικα τα υπολοιπα αγορα αυτοκινητου ,λειτουργικα εξοδα δεν τα συζηταμε.
Το κρισιμο θεμα ειναι να γινει σωστος υπολογισμος αποζημιωσης του κεφαλαιου αφου απο την μια μερα στην αλλη στο "μηδενιζει" το ανοιγμα.
π.χ σε εμπορικο καταστημα με ρουχα ερχομαι κι σου λεω ποσα εχεις δωσει κυριε για το εμορευμα???10 χιλιαρικα??? βγες και χαρισε τα τωρα για να φορεσουν ρουχα οι φτωχοι και οι αστεγοι..δεν γινονται αυτα παιδια !!!

GIWRGOSPR
27-07-10, 12:28
τι λετε νρε παιδια ενα καταστημα κλεινει κ δεν παιρνει δεκαρα ,,δηλαδη θα πληρωσουμε τις αδειες τωρα,,εδω μας εκοψαν τα δωρα κ θα μιλαμε για παοζημιωσεις.μην τρελλαθουνμε

katsaraios
27-07-10, 12:39
λεμε το καταστημα ανοιγει χωρις φραγκο ,το αλλο ανοιγει με 100 χιλιαρικα δεν ειναι το ιδιο....

GIWRGOSPR
27-07-10, 12:43
το καταστημα λειτουργει σε ελευθερη αγορα με ανταγωνισμο μεγαλο κ οχι σε καρτελ οπως αυτοι..

NickE60
27-07-10, 12:44
τιποτα δεν ανοιγει χωρις φραγκο Γιώργο και θέλεις και εμπόρευμα ...ακόμα και τα μπ@ρδελα θέλουν επίπλωση για να ξεκινήσουν... που θα γ@μας στο πάτωμα?
Άστα όλα τα ίδια σκατά είναι... Άσε που για να κλείσεις μια επιχείρηση πρέπει να "τρέξεις" 10 φορες περισσότερο απ' όσο έτρεξες για να την ανοίξεις....

katsaraios
27-07-10, 12:49
το καταστημα λειτουργει σε ελευθερη αγορα με ανταγωνισμο μεγαλο κ οχι σε καρτελ οπως αυτοι..
καρτελ θα γινουν με τις εταιρειες φιλαρακι...
μαλλον δεν τα ξερεις καλα..
η δεν στα ειπανε στα ΜΜΕ

τιποτα δεν ανοιγει χωρις φραγκο Γιώργο και θέλεις και εμπόρευμα ...ακόμα και τα μπ@ρδελα θέλουν επίπλωση για να ξεκινήσουν... που θα γ@μας στο πάτωμα?
Άστα όλα τα ίδια σκατά είναι... Άσε που για να κλείσεις μια επιχείρηση πρέπει να "τρέξεις" 10 φορες περισσότερο απ' όσο έτρεξες για να την ανοίξεις....

Νικο μιλαω για την αδεια λειτουργιας ,μην μπλεκουμε αλλα πραγματα.
Τα βιβλια των ΦΔΧ νομιζεις εχουν λιγοτερο τρεξιμο ???
ασε τα φαγα αρκετα χρονια ,ειχα φορτηγο και εκανα ληξη επαγγελματος τα ξερω.

Vasilis
27-07-10, 12:51
καρτελ θα γινουν με τις εταιρειες φιλαρακι...
μαλλον δεν τα ξερεις καλα..
η δεν στα ειπανε στα ΜΜΕ


Νικο μιλαω για την αδεια λειτουργιας ,μην μπλεκουμε αλλα πραγματα.
Τα βιβλια των ΦΔΧ νομιζεις εχουν λιγοτερο τρεξιμο ???
ασε τα φαγα αρκετα χρονια ,ειχα φορτηγο και εκανα ληξη επαγγελματος τα ξερω.

ρε πατριδα......?

δικος μας ησουν....?:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

εκ μερους του πεθερου μου μιλαω....!:whistle:

katsaraios
27-07-10, 12:52
ρε πατριδα......?

δικος μας ησουν....?:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

εκ μερους του πεθερου μου μιλαω....!:whistle:

Για κανονισε γιατι εχουμε πολλα κοινα οι 2 μας:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
και ακομα ρε περιμενω γαμπριοβολτα...σα δε ντρεπεσαι

Vasilis
27-07-10, 12:57
Για κανονισε γιατι εχουμε πολλα κοινα οι 2 μας:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
και ακομα ρε περιμενω γαμπριοβολτα...σα δε ντρεπεσαι

εισαι off topic.....θα σε μπαναρω:whistle:....θα σε επιπληξω....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ναι φιλαρακι...πρεπει να παμε για εναν καιφε....

να παρεις κ αυτον τον μπαγασα τον παλιο HULK να θαυμασουμε το εργαλειο του.....thumb

katsaraios
27-07-10, 13:01
εισαι off topic.....θα σε μπαναρω:whistle:....θα σε επιπληξω....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ναι φιλαρακι...πρεπει να παμε για εναν καιφε....

να παρεις κ αυτον τον μπαγασα τον παλιο HULK να θαυμασουμε το εργαλειο του.....thumb
ασε μας εκανε μπαν ο ΧΟΥΛΚ δεν πειραζει εχασε η Βενετια βελονι !!!

Stathis
27-07-10, 14:08
παιδια το 96 εφυγα απο τα φορτηγα ,η αδεια ΦΔΧ τοτε ηταν στα 11 εκατομυρια δραχμες περιπου δλδ 33.000 ευρω,εφτασε σε 12χρονια τις 100-120 χιλιαδες.
το ξερουν ολοι και οι ιδιοκτητες και το κρατος οτι η αχαλινωτη δραση του 'εμποριου" των αδειων θα σταματησει .
Να αποζημιωσει το κρατος τους ιδιοκτητες(ειδικα οσους αγορασαν τα τελευταια 7-10 χρονια) και ας δωσει κινητρα να γινουν εταιρειες.
Μην πεφτετε στην παγιδα της αντιπαραθεσης ....και στο κατω κατω τα φορτηγα ειναι στις ακρες των δρομων δεν απαγορευσαν την μετακινηση μας..
Σας εδωσα παραδειγματα "ατοφια" στα προηγουμενα ποστ μου ,ο μοναδικος υπεθυνος και ο δημιουργος ολων των δεινων ειναι η κρατικη αναλγησια και το εκαστοτε πολιτικο και χρηματικο οφελος.

ρε γιωργο, σε ολα συμφωνω...
τα σχολια για το κρατος κλπ...
ειναι γνωστα και δεν συμβαινουν μονο σε αυτον το κλαδο αλλα σε ολους...

ενίσταμαι ομως σε καποιες αποψεις σου...

κατ' αρχας οποιος ανοιγει μαγαζι ανεξαρτητα απο το ειδος εχει ενα αρκετα μεγαλο κοστος.

ανοιγμα επιχειρησης, μετοχικο κεφαλαιο, λογιστης κλπ... οσοι εχουν τα ξερουν.
μετα, η κατασκευη ενος καταστηματος καιο εξοπλισμος του κοστιζει επισης αρκετα... και αναλογα με το τι θες να κανεις...

μια μελετη και κατασκευη ενος μετριου καταστηματος (απο αποψη τετραγωνικων 60-80) μπορει ευκολα να ξεπερασει τα 100 χιλιαδες ευρω...
αν θες κατι ιδιαιτερο και εξεζητημενο τα 200 δεν ειναι μακρια...

επισης ειναι ο αερας που απαιτειται στα εμπορικα σημεια...
αναλογα με το ειδος και το που πρεπει να εισαι...
π.χ. ρουχο και παπουτσι απαιτει ΑΑΑ τοποθεσια, η οποια πληρωνεται σε μερικες αγορες πολυ αδρα...
στην κηφισια ας πουμε οπου ειμαστε και γειτονες, αυτος ο αερας για καταστημα 40-50 τ.μ. μπορει να ξεπερασει αρκετα τα 500 χιλιαδες ευρω....
(τιμες προ κρισης)

βαλε σε αυτα εξοπλισμο ασφαλειας, κομπιουτερ, κλιαματιστικα κλπ να δεις οτι για καταστημα ΑΑΑ ενα εκατομμυριο μαζι με το εμπορευμα, το θες πανω κατω....!:original:
οπωσδηποτε σε συνοικιακο καταστημα τα κοστη ειναι αρκετα πιο κατω, αλλα ειναι υπαρκτα!

αρα μη μιλαμε για συγκρισεις διοτι ειναι πολυ μακρια καποια πραγματα...

τωρα οσον αφορα μια αδεια η οποια πουληθηκε μαυρη αγορα, απο ποιον και πως να αποζημιωθει ο ταξιτζης ή ο φορτηγατζης γιωργο????

απο μενα και απο σενα???

δε νομιζω να σοβαρολογουμε εδω....

βεβαιως συμπάσχω και ευχαριστως να του δωσω τον ωμο μου να κλαψει, οπως θα κλαψω κι εγω στο δικο του, αλλα η αποζημιωση ειναι αλλο πραγμα.

για ποιο λογο να πληρωσω εγω την ατυχια (ή την κακη επειχειρηματικη εκτιμηση, οτι θες διαλεγεις) καποιου αλλου???

ο αλλος ποτε πληρωσε ή ποτε θα πληρωσει τη δικη μου κακη κινηση????

επιχειρηματικοτητα και κρατικη παρεμβαση (οταν κατι δεν παει καλα) ειναι εννοιες αντιθετες...

μην τα λεμε οπως θελουμε...
οχι και να αποζημιωθει απο το κρατος καποιος επειδη εδωσε μαυρο χρημα και αγορασε κατι μαυρη αγορα!!!!

ουτε στην ουγκαντα δεν γινονται αυτα!

fast-enough
27-07-10, 16:08
ρε γιωργο, σε ολα συμφωνω...
...ουτε στην ουγκαντα δεν γινονται αυτα!
Μην ξεχνάμε και τον "αέρα" που πληρώνουν πολλοί για μια επιχείρηση. Και αυτός μαύρος...

billakos
27-07-10, 16:20
τελικα ρε παιδια εχουμε κανενα νεο???
εβγαλαν καμια ακρη??? γτ μας βλεπω με αδεια κ μεσα στ σπιτι κιολας...

Stathis
27-07-10, 17:08
ειχαμε...:



Η Ελλάδα σε ομηρία

Εκρηξη αντιδράσεων από τα 3 νομοσχέδια του υπ. Υποδομών με ιδιοκτήτες φορτηγών, πρατηριούχους και ελεγκτές εναέριας ευκλοφορίας να απο... διοργανώνουν οδικές και εναέριες μεταφορές. Ουρές στα βενζινάδικα. Αναμένονται κινητοποιήσεις και από τους ιδιοκτήτες πρατηρίων υγρών καυσίμων



Σε απίστευτη ταλαιπωρία υποβάλλονται από χθες το πρωί οι οδηγοί, οι οποίοι συνεχίζουν να δημιουργούν ουρές χιλιομέτρων έξω από τα πρατήρια υγρών καυσίμων, πολλά από τα οποία «στέγνωσαν» από νωρίς χθες το πρωί. Η ταλαιπωρία δεν θα έχει τέλος, καθώς σήμερα η κατάσταση αναμένεται να οξυνθεί ακόμη περισσότερο, καθώς η Ομοσπονδία Βενζινοπωλών συνεδριάζει εκτάκτως το μεσημέρι για να αποφασίσει απεργιακές κινητοποιήσεις αντιδρώντας σε διάταξη του νομοσχεδίου για την οδική ασφάλεια, που δίνει το «πράσινο φως» σε σούπερ μάρκετ και μεγάλα καταστήματα να ιδρύουν πρατήρια βενζίνης (επιτρέποντας τη λειτουργία πρατηρίων καυσίμων σε απόσταση μόνο 50 μέτρων από χώρους εστίασης πάνω από 50 ατόμων, ενώ ο προηγούμενος νόμος προέβλεπε απόσταση 200 μέτρων).

Αν και χθες το ΕΒΕΑ διαμεσολάβησε, προκειμένου να εκτονωθεί η κατάσταση, ωστόσο η πρωτοβουλία έπεσε στο κενό. Η σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι στο Επιμελητήριο, με συμμετοχή εκπροσώπων των φορέων των φορτηγών και των προέδρων του ΕΒΕ Πειραιά, της ΚΕΕΕ και της ΕΣΕΕ, δεν έφερε κάποιο αποτέλεσμα.

Η διοίκηση του ΕΒΕΑ κάλεσε τους απεργούς «να αφήσουν κατά μέρους τις συντεχνιακές τους διεκδικήσεις», ενώ για «χάος στην αγορά, έμφραγμα στο εμπόριο, black out στην ακτοπλοϊα και άμεσα προβλήματα στις νησιωτικές εποχιακές αγορές», έκανε λόγο ο πρόεδρος της ΕΣΕΕ, Β. Κορκίδης.
Ο ΣΒΕΕ, σε επιστολή του προς τον υπουργό Μεταφορών, τονίζει ότι η απεργία θα προκαλέσει απώλεια πελατών και αγορών στις επιχειρήσεις, ενώ ο ΣΕΒΕ υπογραμμίζει ότι η απεργία υποβαθμίζει ακόμη περισσότερο το ελληνικό brand name στο εξωτερικό, κάτι που ήδη στοιχίζει πολύ στους Έλληνες εξαγωγείς.

Η αγορά
Η εικόνα που παρουσίαζε χθες η αγορά καυσίμων ήταν κυριολεκτικά χαώδης. Από το απόγευμα της Κυριακής, δηλαδή πολλές ώρες πριν από την έναρξη της απεργίας, άρχισαν να σχηματίζονται ουρές εκατοντάδων μέτρων στα πρατήρια. Μέχρι το βράδυ χθες τα πρατήρια που διέθεταν ακόμη βενζίνη δεν θα πρέπει να ξεπερνούσαν τις λίγες δεκάδες σε όλη τη χώρα.
Τα αποθέματα εξαντλήθηκαν πολύ νωρίτερα από το μέσον της εβδομάδας που υπολόγιζαν οι φορείς των βενζινοπωλών, γιατί αφενός οι καταναλωτές έσπευσαν να «φουλάρουν» τα ρεζερβουάρ, ενόψει της κορύφωσης της εξόδου των αδειούχων το ερχόμενο Σαββατοκύριακο και αφετέρου διότι οι οδηγοί των βυτιοφόρων απέκλεισαν για ώρες τα διυλιστήρια και τις εγκαταστάσεις των εταιρειών, εμποδίζοντας κάθε περαιτέρω ανεφοδιασμό της αγοράς.

Φορτηγά
«Θα είμαστε στους δρόμους μέχρι τελικής πτώσης» τονίζουν οι ιδιοκτήτες φορτηγών και βυτιοφόρων Δ.Χ., οι οποίοι εμφανίζονται αποφασισμένοι να συνεχίσουν την απεργία διαρκείας μέχρι να αποζημιωθούν για τις υφιστάμενες άδειες: «Αν ο υπουργός θέλει διάλογο, ας ξεχάσει αυτό που καταθέτει. Η απεργία έχει απόλυτη συμμετοχή και οι επιπτώσεις της θα είναι εμφανείς κάθε ώρα που περνάει» λέει ο πρόεδρος του Συντονιστικού Οργάνου, Γιώργος Τζωρτζάτος.
Το μεγαλύτερο «αγκάθι» του νομοσχεδίου αποτελεί αφενός η μείωση της εισφοράς προς το Δημόσιο έως και κατά 50% για την απόκτηση άδειας μεταφορέα και η τριετής μεταβατική περίοδος, κατά την οποία η αξία της άδειας θα απομειώνεται, ώστε το αντίτιμο να είναι μηδενικό από το 2013 και
μετά.

Δ. Ρέππας: Δεν πρόκειται να αλλάξει ο νόμος
Ο Δ. Ρέππας απέκλεισε προς το παρόν το ενδεχόμενο επιστράτευσης των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας
Αυστηρό μήνυμα προς όλους τους εμπλεκόμενους με την απελευθέρωση των λεγόμενων κλειστών επαγγελμάτων, έστειλε χθες ο υπουργός Υποδομών, Δημήτρης Ρέππας ο οποίος απέκλεισε οποιοδήποτε ενδεχόμενο αλλαγής του νομοσχεδίου για τα φορτηγά, παρά τις αντιδράσεις που υπάρχουν.
Η «κόντρα» των ιδιοκτητών φορτηγών και βυτιοφόρων που από χθες βρίσκονται σε απεργία διαρκείας με το υπουργείο Υποδομών κορυφώνεται καθώς κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου ο κ. Ρέππας επισήμανε ότι το μόνο που μπορεί να αλλάξει στο νομοσχέδιο για την απελευθέρωση του κλάδου των φορτηγών είναι η κατάργηση της τριετούς μεταβατικής περιόδου και η άμεση μετάβαση στο νέο καθεστώς, αφήνοντας να εννοηθεί ότι αυτές είναι οι εντολές του μηχανισμού στήριξης. Το σχέδιο νόμου αναμένεται να κατατεθεί προς ψήφιση στη Βουλή μέσα στην εβδομάδα.

Προμήθεια
Ο υπουργός απέκλεισε το ενδεχόμενο λήψης σκληρότερων μέτρων ενώ συνέστησε ψυχραιμία στους πολίτες σημειώνοντας πως οι εταιρείες πετρελαιοειδών έχουν δικά τους οχήματα που μπορούν να προμηθεύσουν τα πρατήρια. Την ίδια ώρα ο Δ. Ρέππας απέκλεισε το ενδεχόμενο επιστράτευσης για τους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας αναφέροντας ότι προς το παρόν θα ακολουθηθούν δημοκρατικές διαδικασίες.

Αναστολή απεργίας και διαβουλεύσεις με τους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας
Σε αποκλιμάκωση φαίνεται ότι οδηγείται η χαοτική κατάσταση με το ντόμινο καθυστερήσεων και ακυρώσεων πτήσεων που παρουσίασαν τις δύο τελευταίες ημέρες τα αεροδρόμια της χώρας, καθώς η ηγεσία του υπουργείου Υποδομών και οι Ελεγκτές Εναέριας Κυκλοφορίας βρίσκονταν μέχρι αργά χθες το βράδυ σε μαραθώνιες διαβουλεύσεις. Το απόγευμα η Ένωση ανέστειλε την 24ωρη απεργία που είχε εξαγγείλει νωρίτερα το μεσημέρι σε έκτακτη συνεδρίαση.
Μετά την ανατροπή των προγραμμάτων πτήσεων όλων των αεροπορικών εταιρειών το τελευταίο διήμερο με καθυστερήσεις που έφτασαν και τις 6 ώρες αλλά και τις ακυρώσεις πτήσεων, οι δύο πλευρές συμφώνησαν να συνεχιστεί ο διάλογος ως το τέλος της εβδομάδας. Το υπουργείο διαβεβαίωσε τους ελεγκτές ότι θα γίνουν προσπάθειες η νέα αρχή αεροναυτιλίας να έχει οικονομική και διοικητική αυτοτέλεια, ενώ η διοίκηση της ΥΠΑ ανέστειλε την απόφασή της για ανάκληση των αδειών των ελεγκτών που είχε λάβει νωρίτερα.

Στο πλαίσιο του διαλόγου οι Ελεγκτές κάνουν ένα ακόμη βήμα πίσω όσον αφορά την πιστή τήρηση των κανονισμών ασφαλείας της Ε.Ε., ενώ η τελικές αποφάσεις για την πλήρη ομαλοποίηση της κατάστασης θα αποφασιστεί ανάλογα με την πορεία του διαλόγου που ξεκίνησε χθες και θα συνεχιστεί και τις επόμενες ημέρες. Χθες, οι καθυστερήσεις στα αεροδρόμια συνεχίστηκαν και παρά το γεγονός ότι ήταν μικρότερες σε διάρκεια σε σχέση με την Κυριακή, ωστόσο δημιούργησαν σημαντικά προβλήματα.
Στο αεροδρόμιο της Αθήνας «Ελευθέριος Βενιζέλος» ως τις 4.30 χθες το απόγευμα σημειώθηκαν καθυστερήσεις σε 96 αναχωρήσεις με διάρκεια από πέντε λεπτά ως και μία ώρα. Στελέχη του Αεροδρομίου, ανέφεραν ότι η μέση καθυστέρηση δεν διαμορφώθηκε περίπου στα είκοσι λεπτά. Ωστόσο δύο πτήσεις, μία για το Τορόντο και μία για τη Βαρσοβία, καθυστέρησαν να αναχωρήσουν 7 και 6 ώρες αντίστοιχα. Στο αεροδρόμιο Μακεδονία, μόνο μία πτήση της Al Italia για Μιλάνο είχε καθυστέρηση περίπου 2,5 ωρών και 10 πτήσεις από καθυστέρησαν από 1 έως 1,5 ώρα. Όσον αφορά τα υπόλοιπα περιφερειακά αεροδρόμια οι καθυστερήσεις που παρατηρήθηκαν είχαν μέση διάρκεια περίπου 1,5 ώρας.

Παρέμβαση
Η κατάσταση αυτή οδήγησε την παρέμβαση του διοικητή της ΥΠΑ κ. Ο. Βλάμμη, ο οποίος προχώρησε σε ανάκληση όλων των αδειών των ελεγκτών χθες το πρωί, αλλά και την απόσπαση των ελεγκτών που απασχολούνται σε άλλους τομείς, στις θέσεις αιχμής των πύργων ελέγχου, προκειμένου να αποδυναμωθεί το επιχείρημα των ελεγκτών για έλλειψη προσωπικού. Ο κ. Βλάμμης, ωστόσο, ανακάλεσε τη σχετική απόφαση ύστερα από την έναρξη διαλόγου με το υπουργείο.
Σήμα κινδύνου από τους φορείς του Τουρισμού για τον απεργιακό κλοιό
Πλήττεται η εικόνα της χώρας επισημαίνει ο γενικός διευθυντής του ΣΕΤΕ Γ. Δρακόπουλος
Μετά τα αλλεπάλληλα πλήγματα που έχει δεχθεί φέτος ο ελληνικός τουρισμός με τις καταλήψεις των λιμανιών, το κλείσιμο των αρχαιολογικών χώρων, και τις απεργιακές κινητοποιήσεις και διαδηλώσεις που σημειώθηκαν τους τελευταίους μήνες στο κέντρο της Αθήνας, τη χαριστική βολή έρχονται να δώσουν τα προβλήματα στην τροφοδοσία καυσίμων αλλά και το χάος που επικρατεί στα αεροδρόμια της χώρας που δημιουργούν οι καθυστερήσεις και οι ακυρώσεις πτήσεων, λόγω της «λευκής απεργίας» που πραγματοποιούν οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας.
Ο γενικός διευθυντής του Συνδέσμου Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων (ΣΕΤΕ) κ. Γ. Δρακόπουλος σχολιάζοντας το θέμα επισημαίνει, μεταξύ άλλων, ότι «κάθε όχληση και ταλαιπωρία σε βάρος των επισκεπτών της χώρα μας είτε προέρχεται από αστοχίες, δυσλειτουργία των υπηρεσιών είτε προέρχεται από απεργιακές κινητοποιήσεις, άμεσα, πλήττει την εικόνα της χώρας και μεσο-μακροπρόθεσμα αυξάνει την ανεργία. Οι εργαζόμενοι και οι εκπρόσωποί τους παράλληλα με τη διεκδίκηση των αιτημάτων τους θα πρέπει να συνυπολογίζουν και τον ευρύτερο αντίκτυπο των κινητοποιήσεών τους στην οικονομία συνολικά. Από την άλλη μεριά, η κυβέρνηση θα πρέπει να εξαντλεί κάθε δυνατότητα διαλόγου με τους εργαζόμενους για την αποφυγή δυσάρεστων καταστάσεων».

Εντονες διαμαρτυρίες εξέφρασε η κυπριακή κυβέρνηση
Σημαντικά προβλήματα αντιμετώπισε η Κύπρος λόγω της κινητοποίησης των Ελλήνων ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας καθώς από τα ξημερώματα της Κυριακής επηρεάστηκαν συνολικά 400 πτήσεις, 198 αναχωρήσεις και 202 αφίξεις από και προς τα αεροδρόμια Λάρνακας και Πάφου, ενώ ακυρώθηκαν και 29 πτήσεις. Η κατάσταση είχε πάρει τέτοιες διαστάσεις που χθες η Κύπρια υπουργός Μεταφορών Ερατώ Κοζάκου-Μαρκουλή είχε τηλεφωνική επικοινωνία με τον υπουργό Υποδομών, Δ. Ρέππα ζητώντας του να παρέμβει. Σημειώνεται ότι οι πτήσεις των κυπριακών εταιρειών δεν έχουν άδεια εισόδου στον τουρκικό εναέριο χώρο, με αποτέλεσμα τόσο οι αναχωρήσεις όσο και οι αφίξεις από άλλους ευρωπαϊκούς προορισμούς να γίνονται μέσω του ελληνικού FIR.
Το σχέδιο νόμου για την εκμετάλλευση των περιφερειακών αεροδρομίων
Δ. Ρέππας: Εως και 2 δισ. ευρώ το έτος το κόστος των καθυστερήσεων στον ευρωπαϊκό εναέριο χώρο

Το νομοσχέδιο προβλέπει την ανάπτυξη των 34 περιφερειακών αεροδρομίων της χώρας με:
- Συμβάσεις παραχώρησης σε ιδιώτες, για ορισμένο χρόνο.
- Ίδρυση ανωνύμων εταιρειών, το σύνολο του μετοχικού κεφαλαίου των οποίων θα ανήκει στο ελληνικό δημόσιο.
Οι βασικές αλλαγές που επιφέρει το σχέδιο νόμου που θα τεθεί σε δημόσια διαβούλευση πριν κατατεθεί στη Βουλή, είναι η δημιουργία γενικής διεύθυνσης φορέα παροχής υπηρεσιών αεροναυτιλίας και η μετεξέλιξη της γενικής διεύθυνσης αεροναυτιλίας σε διεύθυνση φορέα παροχής υπηρεσιών αεροναυτιλίας, που θα έχει την ευθύνη για τη διαχείριση του εναέριου χώρου, της ροής της εναέριας κυκλοφορίας και τις υπηρεσίες ελέγχου της εναέριας κυκλοφορίας.

Σύμφωνα με τον κ. Ρέππα το κόστος των καθυστερήσεων που προκαλούνται στις πτήσεις μέσα στον ενιαίο ευρωπαϊκό ουρανό υπολογίζεται κάθε χρόνο από 1,3 έως 2 δισ. ευρώ.
Επίσης, προβλέπεται η απελευθέρωση της παροχής υπηρεσιών επίγειας εξυπηρέτησης, ενώ περιορίζονται οι θέσεις εργασίας στην ΥΠΑ που μπορούν να δεχτούν μετατάξεις των απολυμένων της πρώην Ολυμπιακής. Αιτήσεις έχουν υποβάλει 742 άτομα, από τους οποίους 326 πιλότοι, 155 μηχανικοί και 250 διοικητικοί υπάλληλοι. Οι διοικητικοί θα μεταταχθούν όλοι, όμως από τους πιλότους μόνο 80 και από τους μηχανικούς 100.
Για τους υπόλοιπους αναμένονται ρυθμίσεις προκειμένου να μεταταγούν σε υπηρεσίες των υπουργείων Εθνικής Άμυνας, Προστασίας του Πολίτη ή σε άλλες θέσεις, «στις οποίες θα είναι παραγωγικοί».

Φορτηγά - Οδική ασφάλεια

Το νομοσχέδιο για φορτηγά προβλέπει:
Τη δραστική μείωση της αξίας της άδειας ενός φορτηγού και βυτιοφόρου ΔΧ. Βάσει του νέου σχεδίου νόμου οι τιμές διαμορφώνεται σε 71.500 Ευρώ για ένα φορτηγό 40 τόνων και σε 102.000 ευρώ για ένα βυτιοφόρο υγρών καυσίμων (τιμές μειωμένες κατά 50% από το αρχικό νομοσχέδιο που τέθηκε σε διαβούλευση).
Τον μηδενισμό του κόστος της άδειας σε μία τριετία.
Τη σύσταση εταιρειών όπου θα ενταχθούν όλοι οι ιδιοκτήτες.
Την απελευθέρωση του κομίστρου εκτός της δυνατότητας επιβολής ανώτατης τιμής σε περιπτώσεις νησιών και μεμονωμένων ορεινών περιοχών που έχουν πρόβλημα πρόσβασης.

Οδική ασφάλεια:
Την άρση των περιορισμών για τη λειτουργία πρατηρίων υγρών καυσίμων.
Την εποπτεία των ΚΤΕΟ.
Κάρτα ελέγχου Θορύβου για τα δίκυκλα και τρίκυκλα.
Τη ρύθμιση των προστίμων για μη έκδοση ΚΕΚ.
Tη σύμβαση του ΟΑΣΘ με τα ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης για ανταλλαγή μετοχών και εκτέλεση συνδυασμένων μεταφορών σε όλο το νομό της πόλης.

απο την Ημερησια

katsaraios
27-07-10, 18:21
ρε γιωργο, σε ολα συμφωνω...
τα σχολια για το κρατος κλπ...
ειναι γνωστα και δεν συμβαινουν μονο σε αυτον το κλαδο αλλα σε ολους...

ενίσταμαι ομως σε καποιες αποψεις σου...

κατ' αρχας οποιος ανοιγει μαγαζι ανεξαρτητα απο το ειδος εχει ενα αρκετα μεγαλο κοστος.

ανοιγμα επιχειρησης, μετοχικο κεφαλαιο, λογιστης κλπ... οσοι εχουν τα ξερουν.
μετα, η κατασκευη ενος καταστηματος καιο εξοπλισμος του κοστιζει επισης αρκετα... και αναλογα με το τι θες να κανεις...

μια μελετη και κατασκευη ενος μετριου καταστηματος (απο αποψη τετραγωνικων 60-80) μπορει ευκολα να ξεπερασει τα 100 χιλιαδες ευρω...
αν θες κατι ιδιαιτερο και εξεζητημενο τα 200 δεν ειναι μακρια...

επισης ειναι ο αερας που απαιτειται στα εμπορικα σημεια...
αναλογα με το ειδος και το που πρεπει να εισαι...
π.χ. ρουχο και παπουτσι απαιτει ΑΑΑ τοποθεσια, η οποια πληρωνεται σε μερικες αγορες πολυ αδρα...
στην κηφισια ας πουμε οπου ειμαστε και γειτονες, αυτος ο αερας για καταστημα 40-50 τ.μ. μπορει να ξεπερασει αρκετα τα 500 χιλιαδες ευρω....
(τιμες προ κρισης)

βαλε σε αυτα εξοπλισμο ασφαλειας, κομπιουτερ, κλιαματιστικα κλπ να δεις οτι για καταστημα ΑΑΑ ενα εκατομμυριο μαζι με το εμπορευμα, το θες πανω κατω....!:original:
οπωσδηποτε σε συνοικιακο καταστημα τα κοστη ειναι αρκετα πιο κατω, αλλα ειναι υπαρκτα!

αρα μη μιλαμε για συγκρισεις διοτι ειναι πολυ μακρια καποια πραγματα...

τωρα οσον αφορα μια αδεια η οποια πουληθηκε μαυρη αγορα, απο ποιον και πως να αποζημιωθει ο ταξιτζης ή ο φορτηγατζης γιωργο????

απο μενα και απο σενα???

δε νομιζω να σοβαρολογουμε εδω....

βεβαιως συμπάσχω και ευχαριστως να του δωσω τον ωμο μου να κλαψει, οπως θα κλαψω κι εγω στο δικο του, αλλα η αποζημιωση ειναι αλλο πραγμα.

για ποιο λογο να πληρωσω εγω την ατυχια (ή την κακη επειχειρηματικη εκτιμηση, οτι θες διαλεγεις) καποιου αλλου???

ο αλλος ποτε πληρωσε ή ποτε θα πληρωσει τη δικη μου κακη κινηση????

επιχειρηματικοτητα και κρατικη παρεμβαση (οταν κατι δεν παει καλα) ειναι εννοιες αντιθετες...

μην τα λεμε οπως θελουμε...
οχι και να αποζημιωθει απο το κρατος καποιος επειδη εδωσε μαυρο χρημα και αγορασε κατι μαυρη αγορα!!!!

ουτε στην ουγκαντα δεν γινονται αυτα!

εχουν ολοι το αναλογο δικιο τους Σταθη.
και βεβαια ουτε εγω δεν θελω να πληρωσω αποζημιωση αλλα τα χρηματα αυτα που ΜΠΟΡΕΙ να δωσει το κρατος εχουν εισπραχθει πολλακις απο τις Υπεραξιες που χρεωνουν την αγοραπωλησια των αδειων.
Δεν γνωριζω αν οταν κλεισης ενα καταστημα ερχετε το κρατος και σου λεει ριξε και τοσα γιατι εκτιμαμε οτι η υπεραξια του ειναι χ ποσο.
ας πραξουν αναλογα και μακαρι να μην εχουμε χειροτερα.
Παντως μην εχετε την ψευδαισθηση οτι με τις εταιρειες θα πεσει το κοστος ,δεν θα ειναι καρτελ κλπ.
εδω ειμαστε θα το δουμε.
οσο για την κακη η την λανθασμενη επιχειρηματικη κινηση ,σαφως και εχεις δικιο αφου λιγο-πολυ ηταν γνωστο οτι η απελευθερωση των κλειστων θα ερχοταν.
ας κραταγανε τα λεφτα η ας τα ριχνανε αλλου,αν και για τον συγκεκριμενο κλαδο οι επιλογες ειναι λιγες.

Stathis
27-07-10, 18:59
Δεν γνωριζω αν οταν κλεισης ενα καταστημα ερχετε το κρατος και σου λεει ριξε και τοσα γιατι εκτιμαμε οτι η υπεραξια του ειναι χ ποσο.


για να κλεισεις επιχειρηση εχεις 2-3 μηνες τρεξιμο γιωργο και απιστευτη ταλαιπωρια...

να σου πω ενα δικο μου παραδειγμα...

σταματησα να δημοσιογραφω καπου το 2000-2001.

περσι αποφασισα να κλεισω αυτο το μπλοκακι παροχης που ηταν σχεδον 10 χρονια ενενεργο!

μου ζητησαν 300 ευρω για φπα λεει που δεν ειχα δωσει...
τους εξηγησα οτι ημουν πιστωτικος στο φπα (τελευταια ειχα κανει αγορες φωτογραφικων που υπερκαλυπταν τα εσοδα του τελευταιου διμηνου), ενω το μπλοκ δεν ειχε καμια χρηση σχεδον 10 χρονια...
αρα εκεινοι μου χρωστουσαν και οχι εγω.

απαντησαν οτι επρεπε να καταθετω καθε χρονο μηδενικες δηλώσεις... (δεν ξερω αν ισχυει, ο λογιστης μου δεν ελεγε οτι δεν χρειαζεται).

μου ζητησαν επιπελον λεφτα, αλλιως λεει θα καναν ελεγχο...

τους ειπα να κανουν ελεγχο...! ολες κι ολες οι αποδειξεις, το βιβλιο, το μπλοκ κλπ, ηταν δεν ηταν ενα ντοσιε... μετρημενα κουκια, τι ειν΄ο καβουρας, τι το ζουμι του...

πηγα με το ντοσιε (με τα παραστατικα προ 10ετιας) και τους ειπα, οριστε ελεγξτε...

μετα θυμηθηκαν οτι καποιος με το ιδιο επωνυμο εχει μαγαζι κινητης στο μαρουσι...
χεχεχε καταλαβαινεις τη συνεχεια...

εδωσα 200 ευρω και ενα κινητο (για ανενεργο επι 10ετια επαγγελμα με πιστωτικο φπα...), μονο και μονο γιατι βαρεθηκα να βλεπω τον ευτελισμο και τη γυφτια ορισμενων ανθρωπων...

η σαπιλα και η λιγουρα δεν εχει οριο φιλε γιωργο...

tamtamcafe
27-07-10, 19:45
πολυ καλο το παραδειγμα,ξεχνας ομως κατι
για να ανοιξεις ενα μαγαζι δεν δινεις το μεγαλυτερο μερος του κεφαλαιου σου για την αδεια λειτουργιας του,αλλα για το εμπορευμα και τα λειτουργικα εξοδα ενοικια κλπ.
Μειον λοιπον στα ΦΔΧ το 70-80% του κεφαλαιου λογω της αγορας αδειας και φυσικα τα υπολοιπα αγορα αυτοκινητου ,λειτουργικα εξοδα δεν τα συζηταμε.
Το κρισιμο θεμα ειναι να γινει σωστος υπολογισμος αποζημιωσης του κεφαλαιου αφου απο την μια μερα στην αλλη στο "μηδενιζει" το ανοιγμα.
π.χ σε εμπορικο καταστημα με ρουχα ερχομαι κι σου λεω ποσα εχεις δωσει κυριε για το εμορευμα???10 χιλιαρικα??? βγες και χαρισε τα τωρα για να φορεσουν ρουχα οι φτωχοι και οι αστεγοι..δεν γινονται αυτα παιδια !!!

τι λες ρε καραμητρο ανοιξες κανενα μαγαζι να δεις ποσο κανει να το στησεις??
το εμπορευμα ειναι εμπορευμα και αν δε το πουλησεις το εχεις και το βλεπεις το μαγαζι αντε στην καλυτερη να πουλησεις τα πραματα κοψοχρονια και αν σου κοστισε οπως ειπε και ο σταθης 100 θα παρεις πισω τα 20
και ο φορτηγατζης την αδεια θα χασει, το αμαξι και το εμπορευμα ειναι δικα του δε τα παιρνει κανεις
το ηξερε οπως και οι ταξιτζηδες οτι οι αδειες ειναι χρηματιστηριο σημερα εχουν 100 και αυριο 10 και μεθαυριο 200, αρα τι θελει τωρα?
αλλα σου λεει αφου εγω τα εδωσα πρεπει να τα παρω πισω, πηγαινε και παρτα απο εκεινον που τα εδωσες,
οσο για την υπεραξια ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οταν πουλανε μια επιχειρηση πληρωνουν
ετσι ειναι τα πρματα και να μη το παω και παραπερα για αγροτες κλπ κλπ που ολοι παιρνουν αποζημιωσεις γιατι εβρεξε γιατι εριξε χιονι, εγω απο που θα παρω ρε λεβεντη αποζημιωση γιατι καθε τρεις και λιγο σκαβουν δρομους βρεχει και δε σταματαει ο αλλος εχει απεργια ο φορτηγατζης και δεν εχω εμπορευμα
για μαζευτειτε ρε λεβεντες με τις αποζημιωσεις γιατι οι μισοι θελουν αποζημιωσεις και οι αλλοι μισοι πρεπει να πληρωνουν οποιος θελει αποζημιωσεις να κανει ιδιωτικη ασφαλεια να δει ποσο θα πληρωσει και μετα να παρει αποζημιωση, ΤΖΑΜΠΑ ομως ειναι καλυτερα

NickE60
27-07-10, 19:50
τι λες ρε καραμητρο....


Να προσέχουμε λίγο πως αποκαλούμε τους φίλους μας παρακαλώ :thumbsup:

Γειά σου Μήτσο, γειά σου Γιωργάρα.... θα μας πιούνε το αίμα ολονών.... χαχαχαχαχα :thumbsup: :thumbsup:

kplc16
27-07-10, 20:06
Ρε παιδια οκ......ολοι κανουν απεργιες και η καθε απεργια εχει καπου τον αντικτυπο της

Τελωνιακοι......στην αγορα
Ταξι......μετακινηση
Υπαλληλοι αεροδρομιου........μετακινηση
Τραπεζικοι.....στα λεφτα μας!!!!
Πουτανε$.......στο τετοιο μας!!!
Δημοσιοι υπαλληλοι.........στην εξυπηρετηση
Φορτηγατζηδες ...........στην αγορα
Βενζιναδες.......στην αγορα..........

Αυτα ηταν απλα μερικα παραδειγματα ανθρωπων που διεκδικουν καποια απο τα αιτηματα τους με απεργιες.......η οποιες αλλες φορες ειναι για λαλακειες και αλλες γιθα σοβαρους λογους..........

Για ολους εσας λοιπον που κατακρινετε την απεργια τον φφορτηγατζηδων, ριχτε μια ματια πρωτα τι εγινε στα αλλα κρατη οταν απελευθερωσαν την αγορα των μεταφορων......τι εκαναν με τις αδειες που υπηρχαν και μετα μπορειτε να κρινετε καποιον που εδωσε 70-100-150 χιλιαρικα για να παρει μια αδεια με 60-100 δοσεις.....

Αμα μας πουνε δηλαδη οτι απο αυριοι απελευθερωνετε η αγορα σπιτιου και ειναι ανευ φορων.......και παρουν μια κατρακυλα οι τιμες 40% και βαλε.....εσυ, εγω που δωσαμε μια περιουσια για να αγορασουμε σπιτι δεν θα ουρλιαξουμε?????
Ε φαντασου αυτους που τους λενε οτι μεσα σε 2 χρονια η αξια θα ειναι 0!!!!!

Οκ επρεπε οπωσδηποτε να ανοιξει το επαγγελμα αλλα ειπαμε αλλοι το εχουν κανει πολυ καλυτερα.......
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα, εδω στην ελλαδα εχουμε το συνδρομο του αυτοσαρκοφαγιζμου μεταξυ μας........γιατι παλι μεγαλες εταιρειες μεταφορων θα γινουν που θα μαντρωσουν ολους μεσα για ενα κομματι ψωμι και μετα θα κανονιζουν μεταξυ τους τις τιμες..........Μηπως και δεν το εχουμε ξαναδει.....??????


*Δεν ειμαι αυτοκινητηστης,.........φορτηγ ατζης

καλα τα λες αλλα διαφωνω στο ποσο κοστιζει στη κοινωνια η απεργια των ταξιτζηδων και των ιεροδουλων.

Υπηρξα ταξιτζης στη Θεσσαλονικη και ενα ειναι το σιγουρο: Σε απεργια ταξιτζηδων την ψιλιαζονται μονο οι νεφροπαθεις και οι ξανθιες και λιγο καποια εμπορικα καταστηματα που απευθυνοταν σε ξανθιες.

Ειδικα με τις κλικες των ραδιοταξι που δουλευουν και καλα για να εξυπηρετησουν τους αναπηρους και τους αρρωστους, βγαζουν σε απεργια τριπλασιο μεροκαματο.
Κι ολα αυτα με την ευλογια του καναλιου.

Οι μεταφορεις φορτηγατζηδες εχουν δυναμη δε χρειαζεται να κλεισουν δρομους και να μπλοκαρουν τα διυλιστηρια ειδη προκαλεσαν πανικο και ειναι ακομα στην αρχη.

Για τις ιεροδουλες δε θα σχολιασω .

kplc16
27-07-10, 20:19
εχει κανεις φορτηγατζης αδεια που να γραφει επανω ποσο την αγορασε απο το κρατος?
υπαρχει κανενας ταξιτζης που να γραφει η αδεια του επανω ποσο κοστιζει?
το οτι ειναι κλειστο το επαγγελμα δημιουργησε αυτη την κατασταση, γιατι οταν το κρατος εδωσε τις αδειες τα ποσα ηταν υποτυπωδη (παραβολα κλπ)
εδω και τοσα χρονια ξερουν οτι θα ανοιξει το επαγγελμα αλλα σου λεει στην ελλαδα ζουμε μωρε ο ενας λεει και ο αλλος ξελεει οποτε αγορασε και με γραματια και δανεια και εχει ο θεος
ελα ομως που μονο ο θεος εχει και μεις δεν εχουμε και ουτε θα εχουμε ποτε!!!!!!!
συμφωνω οτι πρεπει να αποζημιωθουν οι ανθρωποι αλλα τα παντα εχουν και μια λογικη
αυτο το θεμα πρεπει να τελειωσει με τα κλειστα και τα προνομιουχα επαγγελματα καθως και με τα αγροτικα
οι υπολοιποι δεν ειμαστε μ@λ@κες οποτε γουσταρουν αυτοι ναεκβιαζουν ΙΣΩΣ με το δικιο τους μια χωρα ολοκληρη, και οι υπολοιποι οταν τρωνε τα χαστουκια να σκυβουν γιατι δεν μπορουν να κλεισουν τα μαγαζια τους, ποιον αραγε θα ενοχληση αν κλεισω εγω το μαγαζι μου να διαμαρτυρηθω?
ποιος ξερει που θα με χωσουν εμενα αραγε αν βγω και κλεισω το δρομο για τα δικια μου?
εχω να πω οτι σε αυτη τη χωρα μερικοι εχουν προνομια και μερικοι οχι και αυτο ειναι αδικο γιατι ΓΕΝΙΚΑ μονο οσοι εχουν προνομια πηδανε τους αλλους
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗµ δεν εχω τιποτα με τους φορτηγατζηδες ταξιτζηδες και αγροτες απλα με ενοχλει να κρεμομαι απο τα αρχ@@@@ τους την στιγμη που δεν κρεμεται κανεις απο αυτους απο τα δικα μου.

φιλε ταμταμ δε ξερω και το μικρο σου ειμαι γιος συνταξιουχου ταξιτζη και ο ιδιος πρωην part time ταξιτζης
ειδικα για τα φορτηγα εγραψα post προτυτερα.Οι αδειες των φορτηγων κι οταν ακομα εκχωρηθηκαν απο τοκρατος, το τελευταιο δεν εισεπραξε μονο παραβολα πηρε χοντρα λεφτα για τις επεκτασεις του tonage.

Για τις αδειες των ταξι ισχευει αυτο που λες :οι πρωτοι ιδιοκτητες πληρωσαν παραβολα(ο πατερας μου αγορασε απο αλλον ταξιτζη off topic)


Ωστοσο το ξεκαθαρισμα απο καπου πρεπει να ξεκινισει.
Κοι οι ιδιοκτητες των φορτηγων θα πρεπει να αποζημιωθουν με καποιο τροπο

kplc16
27-07-10, 20:23
παιδια το 96 εφυγα απο τα φορτηγα ,η αδεια ΦΔΧ τοτε ηταν στα 11 εκατομυρια δραχμες περιπου δλδ 33.000 ευρω,εφτασε σε 12χρονια τις 100-120 χιλιαδες.
το ξερουν ολοι και οι ιδιοκτητες και το κρατος οτι η αχαλινωτη δραση του 'εμποριου" των αδειων θα σταματησει .
Να αποζημιωσει το κρατος τους ιδιοκτητες(ειδικα οσους αγορασαν τα τελευταια 7-10 χρονια) και ας δωσει κινητρα να γινουν εταιρειες.
Μην πεφτετε στην παγιδα της αντιπαραθεσης ....και στο κατω κατω τα φορτηγα ειναι στις ακρες των δρομων δεν απαγορευσαν την μετακινηση μας..
Σας εδωσα παραδειγματα "ατοφια" στα προηγουμενα ποστ μου ,ο μοναδικος υπεθυνος και ο δημιουργος ολων των δεινων ειναι η κρατικη αναλγησια και το εκαστοτε πολιτικο και χρηματικο οφελος.

11000000 ποσοι τονοι ωφελιμου;

Κωνσταντίνος
27-07-10, 20:27
Καλά για αποζημίωση είναι αστείο και σαν κουβέντα.
Το πράγμα βρώμαγε εδώ και χρόνια. Θα γινόταν αργά ή γρήγορα.
Το θέμα δεν είναι τα λεφτά που έδωσε κάποιος για την άδεια. Πάνε αυτά, καλοφάγωτα όσοι τα πήραν.

Αυτό που καίει περισσότερο αυτούς που πλήρωσαν τις άδειες είναι ο ανταγωνισμός απο δω και πέρα.
Πολλοί χρεώθηκαν και πήραν άδειες μόνο και μόνο να αγοράσουν δουλειά, ένα μεροκάματο.
Και τώρα μπαίνουν σε ένα άγνωστο μελλον, όπου λογικά ο ανταγωνισμός θα πολλαπλασιαστεί. Η προσφορά θα είναι δυσανάλογη της ζήτησης (που είναι ήδη δηλαδή).

Ο τομέας των μεταφορών έχει χτυπηθεί πάρα πολύ απο την κρίση. Ερχονται πλοία απο την Ιταλία με 12-13 ρυμούλκες μέσα. Πριν ένα-ενάμιση χρόνο χρόνο είχε τις πενταπλάσιες.

Οι συγκρίσεις με άλλες επιχειρήσεις π.χ μαγαζιά είναι ανώφελες.
Και στο μαγαζί επηρεάζεσαι σαφώς απο την γενικότερη οικονομική κατάσταση και την κρίση.
Ομως στο μαγαζί σου έχεις και κάποια περιθώρια ευελιξίας.
Προσθήκη νέων ειδών, καλλιτέρευση των παροχών, ανακαίνιση κ.τ.λ
Δεν είναι σίγουροι τρόποι ανάκαμψης αλλά αποτελούν εναλλακτικές.
Σε αντίθεση με τις μεταφορές που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω, απο το να περιμένεις πότε και αν θα χτυπήσει το τηλέφωνο.

kplc16
27-07-10, 20:28
Και που να ακούσετε πόσο έχουν οι άδειες υπεραστικών λεωφορείων (ΚΤΕΛ) σε κάποιες πόλεις. Π.χ στην Πάτρα που δουλεύουν φούλ λόγω των φοιτητών.
Προσθέστε μια άδεια φορτηγού + 2 άδειες ταξί και η σούμα είναι κοντά στην αξία τους.

το κοστος της αδειας του κτελ εχει να κανει κυριως με τα ποιοτικοτερα εσοδα σε σχεση με το ταξι και το φορτηγο.Στα φορτηγα εχει και ολιγον αναδουλεια

gyiama
27-07-10, 20:35
(να σημειωσω οτι δεν εχω μαγαζι δεν εχω αδεια φορτηγου κλπ κανουμε απλα μια συζητηση)και ερχομαι να ρωτησω σε ολα τα παραπανω φιλε Κωνσταντινε,ναι εχεις δικιο θα αλλαξουν πολλα με αυτη την κινηση ,αλλα το ιδιο δεν συμβαινει και με τα καταστηματα?ανοιγω εγω ενα πχ μπουγατσα και στον ιδιο δρομο ανοιγουν αλλα 4!!τι κανω εγω δεν χανω κοσμο?ανταγωνισμος δεν ειναι?για ενα μεροκαματο δεν παλευω και γω με το μπουγατσατζιδικο?τι να κανω δλδ να βγω στο δρομο?με τι να εμπλουτισω το μαγαζι?να βαλω με καθε καφε και καθε μπουγατσα με ΚΙΜΑ(ετσι σαλονικιοτικη)και δωρο μια ουκρανεζα?ενταξει εχουν δικιο καποιοι που φωναζουν γιατι δωσανε τωρα χρηματα και ειναι σαν να τα πεταξανε αλλα το ιδιο ισχυει πιστευω σε ολους τους τομεις!!!απλα φωναζουν καποιοι ειτε γιατι σου λεει ρε αδερφε εγω ειχα σιγουρους πελατες και τωρα μπορει να χασω καποιους ειτε γιατι επενδυσανε καποια χρηματα για ενα φορτηγο και τωρα απαξιωνονται τρα χρηματα τους!!!!το ιδιο ομως ισχυει και με ενα καταστημα!!!

kplc16
27-07-10, 20:39
τι λετε νρε παιδια ενα καταστημα κλεινει κ δεν παιρνει δεκαρα ,,δηλαδη θα πληρωσουμε τις αδειες τωρα,,εδω μας εκοψαν τα δωρα κ θα μιλαμε για παοζημιωσεις.μην τρελλαθουνμε

σε καμια περιπτωση δε θελω να φορολογηθω για να αποζημιωθουν οι μεταφορεις. Να φορολογηθεις εσυ.:hystericalbs1:

περαν της πλακας οταν ξεκινας ενα εμπορικο καταστημα με τους νομους που διεπουν την αγορα του 2000 (περα της οικονομικης κρισης)περνεις το ρισκο της πτωχευσης η τη πιθανοτητα της τρελης κερδοφοριας.

Οταν ομως εχεις αγορασει μια αδεια ΔΧ δε τιθεται αυτο το διλημα. Ξεκινας να ματωσεις για ενα σιγουρο μεροκαματο.

Σε καμια ομως περιπτωση δε ξεκινας καταστημα η αγοραζεις φορτηγο για να πλουτισεις πουλωντας το καταστημα η το φορτηγο.(ΔΕν ειπες κατι τετοιο η το αντιθετο).Φιλικα παντα.

Νικος

PANOS-E60
27-07-10, 20:41
Διάβασα όλα τα επιχειρήματα όλων των πλευρών. Τα σέβομαι απόλυτα.

Θα πω μόνο τούτο : όποιος ακόμα και σήμερα δεν έχει χωνέψει πως το ελληνικό κράτος είναι πτωχευμένο, κατά τη γνώμη μου, έχει θέμα ελλειπούς πληροφόρησης.

Το σχόλιο δεν έχει ίχνος πολιτικού υπαινιγμού. thumb

Κωνσταντίνος
27-07-10, 20:50
(να σημειωσω οτι δεν εχω μαγαζι δεν εχω αδεια φορτηγου κλπ κανουμε απλα μια συζητηση)και ερχομαι να ρωτησω σε ολα τα παραπανω φιλε Κωνσταντινε,ναι εχεις δικιο θα αλλαξουν πολλα με αυτη την κινηση ,αλλα το ιδιο δεν συμβαινει και με τα καταστηματα?ανοιγω εγω ενα πχ μπουγατσα και στον ιδιο δρομο ανοιγουν αλλα 4!!τι κανω εγω δεν χανω κοσμο?ανταγωνισμος δεν ειναι?για ενα μεροκαματο δεν παλευω και γω με το μπουγατσατζιδικο?τι να κανω δλδ να βγω στο δρομο?με τι να εμπλουτισω το μαγαζι?να βαλω με καθε καφε και καθε μπουγατσα με ΚΙΜΑ(ετσι σαλονικιοτικη)και δωρο μια ουκρανεζα?ενταξει εχουν δικιο καποιοι που φωναζουν γιατι δωσανε τωρα χρηματα και ειναι σαν να τα πεταξανε αλλα το ιδιο ισχυει πιστευω σε ολους τους τομεις!!!απλα φωναζουν καποιοι ειτε γιατι σου λεει ρε αδερφε εγω ειχα σιγουρους πελατες και τωρα μπορει να χασω καποιους ειτε γιατι επενδυσανε καποια χρηματα για ενα φορτηγο και τωρα απαξιωνονται τρα χρηματα τους!!!!το ιδιο ομως ισχυει και με ενα καταστημα!!!

Συμφωνώ στα περισσότερα φίλε μου. Ο κάθε κλάδος έχει τα δικά του και όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.
Ισχύει όμως πως σε μερικά είδη καταστημάτων υπάρχουν εναλλακτικές.
Τα καφέ που έδιναν σε πλαστικό στην Πάτρα άρχισαν τις προσφορές και τις μειώσεις όταν έσφιξαν οι κ@λοι. Εβαλαν και πινακίδες "Καφές 1 ¤". Οσο δηλαδη ήταν η αντικειμενική αξία του, πλούσια πλούσια.
Αλλοι δίνουν και δώρο ένα μπουκαλάκι νερό.
Είναι ελιγμοί που μπορεί να κάνει ένας καταστηματάρχης (ξαναλέω χωρίς να είναι πανάκεια). Κάτι που δεν μπορεί να κάνει ένας που έχει φορτηγό και μεταφέρει απο Πάτρα - Θεσσαλονίκη με κόμιστρο 500 ¤, την στιγμή που τα καύσιμα για αυτή την διαδρομή κοστίζουν 600 ¤!
Και μπορεί να κάτσει και 1-2 μέρες στην Θεσσαλονίκη, να κοιμάται μέσα στον τράκτορα, χωρίς να μπορεί να κάνει τα στοιχειώδη για την υγιεινή του, μέχρι να βρεθεί φορτίο να κατέβει φορτωμένος Πάτρα, ώστε να μη μπει μέσα.

NickE60
27-07-10, 20:54
Διάβασα όλα τα επιχειρήματα όλων των πλευρών. Τα σέβομαι απόλυτα.

Θα πω μόνο τούτο : όποιος ακόμα και σήμερα δεν έχει χωνέψει πως το ελληνικό κράτος είναι πτωχευμένο, κατά τη γνώμη μου, έχει θέμα ελλειπούς πληροφόρησης.

Το σχόλιο δεν έχει ίχνος πολιτικού υπαινιγμού. thumb

Πολλοί περιμένουν Πάνο να τους το πουν "επίσημα" χείλη ή "επίσημοι" ραδιοφωνικοί ή τηλεοπτικοί σταθμοί χαχαχαχα ...να υπογράψουν την καταδίκη τους και να κοπούν όλες οι διαφημίσεις μαχαίρι, να μείνουν δηλαδή χωρίς εισόδημα την επόμενη ακριβώς ημέρα ...λες και δεν βλέπουν τι γίνεται έξω στην αγορά... Νομισματικό ταμείο σημαίνει πτώχευση (σε ένα σημαντικότατο βαθμό) κύριοι! Μόνον το μέγεθος του κακού είναι άγνωστο... Τώρα υποτίθεται ότι μας βοηθούν να ανακάμψουμε...

PANOS-E60
27-07-10, 20:59
Πολλοί περιμένουν Πάνο να τους το πουν "επίσημα" χείλη ή "επίσημοι" ραδιοφωνικοί ή τηλεοπτικοί σταθμοί χαχαχαχα ...να υπογράψουν την καταδίκη τους και να κοπούν όλες οι διαφημίσεις μαχαίρι, να μείνουν δηλαδή χωρίς εισόδημα την επόμενη ακριβώς ημέρα ...λες και δεν βλέπουν τι γίνεται έξω στην αγορά... Νομισματικό ταμείο σημαίνει πτώχευση κύριοι! Μόνον το μέγεθος του κακού είναι άγνωστο... Τώρα υποτίθεται ότι μας βοηθούν να ανακάμψουμε...

Νομίζω Νίκο πως όσοι εξαιρετικά συμπαθείς κατά τα άλλα, εξακολουθούν και επιχειρηματολογούν υπέρ των αποζημιώσεων, δυστυχώς ουκ αν λάβουν παρά του μη έχοντος ...

oldcarskickass
27-07-10, 21:49
Διάβασα όλα τα επιχειρήματα όλων των πλευρών. Τα σέβομαι απόλυτα.

Θα πω μόνο τούτο : όποιος ακόμα και σήμερα δεν έχει χωνέψει πως το ελληνικό κράτος είναι πτωχευμένο, κατά τη γνώμη μου, έχει θέμα ελλειπούς πληροφόρησης.

Το σχόλιο δεν έχει ίχνος πολιτικού υπαινιγμού. thumb


Το κακό στην όλη υπόθεση ΔΕΝ είναι ότι το ΚΡΑΤΟΣ επτώχευσε αλλά ότι το ΕΘΝΟΣ επτώχευσε...

Και ο νοών νοείτο...



Πολλοί περιμένουν Πάνο να τους το πουν "επίσημα" χείλη ή "επίσημοι" ραδιοφωνικοί ή τηλεοπτικοί σταθμοί χαχαχαχα ...να υπογράψουν την καταδίκη τους και να κοπούν όλες οι διαφημίσεις μαχαίρι, να μείνουν δηλαδή χωρίς εισόδημα την επόμενη ακριβώς ημέρα ...λες και δεν βλέπουν τι γίνεται έξω στην αγορά... Νομισματικό ταμείο σημαίνει πτώχευση (σε ένα σημαντικότατο βαθμό) κύριοι! Μόνον το μέγεθος του κακού είναι άγνωστο... Τώρα υποτίθεται ότι μας βοηθούν να ανακάμψουμε...


Το μέγεθος του κακού είναι ανάλογο με το ύψος του δανείου.

Και σύμφωνα με τα λόγια ενός εργάτη που μετανάστευσε την δεκαετία του 70, για να δουλέψει για το καλό του έθνους (έλα ρε για τον Jeffrey Mineico λέω) το δάνειο που έδωσε το ΔΝΤ είναι το μεγαλύτερο που έχει δοθεί ΠΟΤΕ.
Δυο τρια βιντεάκια για να περάσουμε καλά:

https://www.youtube.com/watch?v=HqQ3GpNPdWg&feature=player_embedded

https://www.youtube.com/watch?v=F8BaZ2yreF0&feature=player_embedded

https://www.youtube.com/watch?v=J672hSNYQGA&feature=player_embedded

kplc16
27-07-10, 22:06
Το κακό στην όλη υπόθεση ΔΕΝ είναι ότι το ΚΡΑΤΟΣ επτώχευσε αλλά ότι το ΕΘΝΟΣ επτώχευσε...

Και ο νοών νοείτο...





Το μέγεθος του κακού είναι ανάλογο με το ύψος του δανείου.

Και σύμφωνα με τα λόγια ενός εργάτη που μετανάστευσε την δεκαετία του 70, για να δουλέψει για το καλό του έθνους (έλα ρε για τον Jeffrey Mineico λέω) το δάνειο που έδωσε το ΔΝΤ είναι το μεγαλύτερο που έχει δοθεί ΠΟΤΕ.
Δυο τρια βιντεάκια για να περάσουμε καλά:
https://www.youtube.com/watch?v=HqQ3GpNPdWg&feature=player_embedded
https://www.youtube.com/watch?v=F8BaZ2yreF0&feature=player_embedded
https://www.youtube.com/watch?v=J672hSNYQGA&feature=player_embedded

το 1970 ο Γιωργακης δε μεταναστευσε αλλα επαναπατριστηκε στη γεννετιρα του

kplc16
27-07-10, 22:15
off topic

Αδιαφορω για τη καταγωγη του. Παραθετω ομως το βιντεακι για να δειτε πως γονατιζει η γλ......ια πανω απο το μνημειο του Κεμαλ.

https://www.youtube.com/watch?v=5EWk2uZEzII
Παρακολουθειστε το ολοκληρο για να το διαπιστωσετε.
Δε ταυτιζομαι με το δημιουργο του video

Υπηρχε video στο γνωστο ιστοτοπο σχετικο με το προσκυνημα του κεμαλ αλλα το εξαφανισαν οι κου κλουξ κλαν με τις πρασινες κουκουλες

katsaraios
28-07-10, 00:54
Να προσέχουμε λίγο πως αποκαλούμε τους φίλους μας παρακαλώ :thumbsup:

Γειά σου Μήτσο, γειά σου Γιωργάρα.... θα μας πιούνε το αίμα ολονών.... χαχαχαχαχα :thumbsup: :thumbsup:

χεχεχε Νικολα απο τα βουνα κατεβηκε ο ταβερνιαρης τι περιμενεις να εχει καλους τροπους σαν εμενα???:hystericalbs1:

Makman
28-07-10, 07:03
Διάβασα όλα τα επιχειρήματα όλων των πλευρών. Τα σέβομαι απόλυτα.

Θα πω μόνο τούτο : όποιος ακόμα και σήμερα δεν έχει χωνέψει πως το ελληνικό κράτος είναι πτωχευμένο, κατά τη γνώμη μου, έχει θέμα ελλειπούς πληροφόρησης.

Το σχόλιο δεν έχει ίχνος πολιτικού υπαινιγμού. thumb

Και ειδικά, όταν βγαίνει στην τηλεόραση ο Jeffry και λέει σε άπταιστα αγγλικά (αυτός μάλλον τα έχει ξεχάσει-ξεγράψει τα ελληνικά) ότι "ποτέ δεν θα πω το 'δυστυχώς επτωχεύσαμεν' ", εμένα κάπως μου έρχεται.Απ' ότι έχουν πει, όλο τα αντίθετα γίνονται.

oldcarskickass
28-07-10, 08:31
https://www.youtube.com/watch?v=HS5h3ZGgfRo

EDIT: συγνώμη που δίνω δουλειά στους mod καλοκαιριάτικα.

Kostas_1
28-07-10, 10:46
Ποιοι 4 ελέγχουν το 1/3 των αδειών βυτιοφόρων?


Τι λέει ο πρόεδρος του ΕΒΕΑ

Στα χέρια τεσσάρων φυσικών προσώπων βρίσκεται ο έλεγχος περίπου 550 από τις συνολικά 1450 άδειες βυτιοφόρων που κυκλοφορούν στην αγορά, όπως είπε ο πρόεδρος του ΕΒΕΑ Κωνσταντίνος Μίχαλος στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ.

Σύμφωνα με την καταγγελία του κ. Μίχαλου, σχεδόν το 1/3 των αδειών των βυτιοφόρων το χειρίζονται συμφέροντα τεσσάρων φυσικών προσώπων.

Έντονη ήταν η αντίδραση του γενικού γραμματέα της Ομοσπονδίας Ιδιοκτητών Φορτηγών Δημόσιας Χρήσης Άγγελου Φάλαρη, ο οποίος κάλεσε τον πρόεδρο του ΕΒΕΑ να προσκομίσει στοιχεία.

Σύμφωνα με πληροφορίες , κάποια από τα φυσικά πρόσωπα που έχουν στον έλεγχό τους τις άδειες κινούνται στο χώρο των εμπορευματικών μεταφορών.

Ο κ. Μίχαλος μίλησε και για τις συνέπειες της συνεχιζόμενης απεργίας των ιδιοκτητών φορτηγών και βυτιοφόρων κάνοντας λόγο για τεράστιο πρόβλημα τόσο στον τουρισμό όσο και στις εξαγωγές.

«Εντός της σημερινής ημέρας πρέπει να λήξει», πρόσθεσε.




πηγη (https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/22775/poioi-eleghoun-to-13-ton-adeion-vutioforon/)

ουδεν σχολιον

Stathis
28-07-10, 10:56
και μετα μιλαμε για καρτελ...

κι αυτο τι ειναι?????

NickE60
28-07-10, 10:59
Το 1/3 των αδειών των βυτιοφόρων λέει παιδιά. Τα φορτηγά είναι υπερ πολλαπλάσια και η μεγάλη πλειονότητα ανήκει σε μεροκαματιάρηδες και μικρές εταιρίες μεταφορών

GEORGE316
28-07-10, 11:33
νομιζω οτι ακομα κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος...
εχει γινει για δευτερη συνεχομενη φορα αυξηση των τελων κυκλοφοριας(με ειδικο φορο)
εχει γινει τρεις φορες μεσα σε εναμιση χρονο αυξηση στα ασφαλιστρα.
απο το μαιο εχει γινει ΔΥΟ φορες αυξηση του ΦΠΑ και εντος του αυγουστου θα ανακοινωθει και ΤΡΙΤΗ αυξηση με σκοπο να φτασει στο 25%.
εχουν γινει αυξησεις σε ειδικο φορο καταναλωσης και φορο καυσιμων.
εχουν αυξηθει οι συντελεστες φορολογησης.
η αισχοκερδια υπαρχει σε ΟΛΟΥΣ τους τομεις απο το μπακαλικο της γειτονιας μεχρι το κολοσσο των βιομηχανιων.
ΔΕΝ υπαρχουν αναπτυξιακοι τομεις (με σκοπο να δημιουργηθουν θεσεις εργασιας)και να "κυκλοφορησει το χρημα.
η ανεργια εχει φτασει σε νουμερα ....αστα...τα πραγματικα νουμερα ειναι τριςχειροτερα....
οι μισθοι ΟΛΩΝ οχι μονο εχουν παγωσει,αλα εχουν υποστει και μειωσεις.
το συνταξιοδοτικο ειναι πραγματικα στον αερα.
τα ταμεια που βοηθουσαν καπως καποιοες καταστασεις ,οπως ο οργανισμος εργατικης κατοικιας,επαψαν να λειτουργουν.δεν δινου πλεον δανεια(ακουσατε ακουσατε.οχι χαρισμα,αλλα δανεια με μικροτερο τοκο...)ενω παρολα αυτα οι εισφορες απο το μισθο που παιρνουμε πηγαινουν στα εν λογω ταμεια...
δεν υπαρχει κανενας ελεκτικος μηχανισμος.
δεν υπαρχει καμμια εμπιστοσυνη ουτε σε θρησκευτικη αρχη,ουτε σε πολιτικη αρχη,ουτε υπαρχει ενας πολιτισμοκος θεσμος η οργανισμος οπου μπορει να υπασχεθει μια ελαχιστη βελτιωση στη ποιοτητα ζωης των πολιτων.
τα παντα σε αναγκαζουν να πληρωσεις για να τα κανεις...απο παιδεια μεχρι υγεια και μεταφορα.
τα μμε προβαλουν ενα τροπο ζωης που μονο στα παραμυθια μπορει καποιος να φανταστει...
και εμεις μιλαμε για την απεργια των βυτιοφορων???
δηλαδη οι βυτιοφοροι σε ποιον κανουν κακο???στη τροικα?στο γιωργακη??
σε εμενα κανουν κακο.το χειροτερο ειναι οπως ξαναειπα,εγω θυσιαζομαι ενωπιων ολων οτι για δυο μηνες θα πηγαινω στη δουλεια μου με λεοφωρειο..αρκει να ικανοποιηθουν τα αιτηματα των βυτιοφορεων...ομως και οι ιδιοι ξερουν οτι δε θα γινει τιποτα.
ολοι οι "συνδικαλιστες" των κλαδων μας εχουν παραμυθιασει λεγοντας οτι αγωνιζονται ενω οδηγουν σε λαθος δρομους αγωνα με σκοπο να εξυπηρτουνται...εχω δυο παραδειγματα που καποια στιγμη μπορω να αναφερω και εχουν γινει μπροστα μου...
επιτελους ξυπνηστε και δειτε τι συμβαινει γυρω μας.
θελουν να μας κανυν προβατα και να ξυπναμε να κοιμομαστε χωρις να λειτουργει ο εγκεφαλος μας...το εχετε συνηδηοποιεισει???
και που κανετε σεξ,νομιζετε οτι ικανοποιειστε...
και που τρωτε νομιζετε οτι χορταινετε....
και συν τοις αλλοις,εχουμ εμια κυβερνηση οπου κυριολεκτικα τη μια μερα λεει αλλα και την αλλη κανει τα εντελως αντιθετα...

kplc16
28-07-10, 11:54
Ποιοι 4 ελέγχουν το 1/3 των αδειών βυτιοφόρων?





πηγη (https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/22775/poioi-eleghoun-to-13-ton-adeion-vutioforon/)

ουδεν σχολιον
εσυ καλα κανεις και το παραθετεις αλλα αν ο Μιχαλος δε δωσει ονοματα αποδεικνυει για αλλη μια φορα οτι ειναι μπαρουφας.

Vasilis
28-07-10, 12:34
αν ειστε κοντα, υπαρχουν καυσιμα εδω... (https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=35949&catid=3)thumb

Thomelef
28-07-10, 13:38
γιατί αρπάζεστε???γιατί μαλώνετε???
ο καθένας έχει την γνώμη του και
την άποψη του. τι είναι σωστό και
τι είναι άδικο???μα καλά δεν έχετε
καταλάβει που ζούμε??? εγώ ένα
έχω να πω GAME OVER.............
και να πώ και κάτι ακόμα!!!
εεεεεεε δε θέλω να σώσω την
ελλάδα ρε γμτ. δεν κατάλαβα
της χρωστάω τπτ???ίσα ίσα που
αυτή μου χρωστάει, όπως και
σε πολούς άλλους. μου έδωσε
το κράτος να φάω???με έντυσε
ποτέ το κράτος???με πλήρωσε
ποτέ το κράτος???να πάνε και
να την σώσουν αυτοί που τόσα
χρόνια τρώνε και ντύνονται και
μοιράζουν ψηφοδέλτια απο σπίτι
σε σπίτι και απο γνωστό σε γνωστό.
μου φαίνεται πως ακόμα δεν έχουν
καταλάβει κάποιοι απο που προέρχεται
το πραγματικό πρόβλημα.............
και ναι ρε ο καθένας για την πάρτη του.
τόσα χρόνια όλοι οσοι φιλούσαν κατουρημένες
ποδιές δεν κοιτούσαν την πάρτη τους δλδ???
τώρα που ζόρισαν τα πράγματα πρέπει όλοι
να ενωθούμε???
και λίγο στο θέμα μας. επειδή τυγχάνω να
συνεργάζομαι με φορτηγατζήδες. μην την
ψάχνεται παιδιά...μιλάμε για ανθρώπους του
μεροκάματου που θα κάνουν 10+ώρες πάνω στο
τιμόνι, θα φορτώσουν - ξεφοτώσουν ολόκληρη
νταλίκα, για 150 ευρώ και στον δρόμο θα τους σκίσουν
για ψήλου πήδημα. τέτοιοι άνθρωποι είναι στους δρόμους
αυτήν τη στιγμή. μην λέμε χαζά, γιατί ουδεμία σχέση
έχουν με τους αγρότες και σίγουρα δεν τους συμφέρει
να παρκάρουν το φορτηγό τους στην άκρη διώχνοντας
δουλειές λόγο της απεργείας.
οι αγρότες???σι και με, σε περίοδο που τα ξήνουν βγαίνουν
στους δρόμους να ψήσουν και κάνα σουβλάκι. αν έχουν αρ...α
ας βγούνε τώρα να κάνουν απεργία.

Vasilis
28-07-10, 13:43
γιατί αρπάζεστε???γιατί μαλώνετε???
ο καθένας έχει την γνώμη του και
την άποψη του. τι είναι σωστό και
τι είναι άδικο???μα καλά δεν έχετε
καταλάβει που ζούμε??? εγώ ένα
έχω να πω GAME OVER.............
και να πώ και κάτι ακόμα!!!
εεεεεεε δε θέλω να σώσω την
ελλάδα ρε γμτ. δεν κατάλαβα
της χρωστάω τπτ???ίσα ίσα που
αυτή μου χρωστάει, όπως και
σε πολούς άλλους. μου έδωσε
το κράτος να φάω???με έντυσε
ποτέ το κράτος???με πλήρωσε
ποτέ το κράτος???να πάνε και
να την σώσουν αυτοί που τόσα
χρόνια τρώνε και ντύνονται και
μοιράζουν ψηφοδέλτια απο σπίτι
σε σπίτι και απο γνωστό σε γνωστό.
μου φαίνεται πως ακόμα δεν έχουν
καταλάβει κάποιοι απο που προέρχεται
το πραγματικό πρόβλημα.............
και ναι ρε ο καθένας για την πάρτη του.
τόσα χρόνια όλοι οσοι φιλούσαν κατουρημένες
ποδιές δεν κοιτούσαν την πάρτη τους δλδ???
τώρα που ζόρισαν τα πράγματα πρέπει όλοι
να ενωθούμε???
και λίγο στο θέμα μας. επειδή τυγχάνω να
συνεργάζομαι με φορτηγατζήδες. μην την
ψάχνεται παιδιά...μιλάμε για ανθρώπους του
μεροκάματου που θα κάνουν 10+ώρες πάνω στο
τιμόνι, θα φορτώσουν - ξεφοτώσουν ολόκληρη
νταλίκα, για 150 ευρώ και στον δρόμο θα τους σκίσουν
για ψήλου πήδημα. τέτοιοι άνθρωποι είναι στους δρόμους
αυτήν τη στιγμή. μην λέμε χαζά, γιατί ουδεμία σχέση
έχουν με τους αγρότες και σίγουρα δεν τους συμφέρει
να παρκάρουν το φορτηγό τους στην άκρη διώχνοντας
δουλειές λόγο της απεργείας.
οι αγρότες???σι και με, σε περίοδο που τα ξήνουν βγαίνουν
στους δρόμους να ψήσουν και κάνα σουβλάκι. αν έχουν αρ...α
ας βγούνε τώρα να κάνουν απεργία.


θωμακο...

εχεις δικιο για την οργη σου...

εχεις δικιο να λες για ποιαν Ελλαδα μιλαμε....

εχεις δικιο να ισοπεδωνεις τα παντα (αλλοι το κανανε πρωτοι)

Εχουμε ομως μια ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ στα ΠΑΙΔΙΑ μας....Το καταλαβα μολις την εφερα στον κοσμο...κ θα κανω οτι περναει απο το χερι μου για να της αφησω την Ελλαδα ετσι οπως δεν την βρηκα εγω!!!

Γιατι αυτη τελικα ειναι η Ελλαδα...η κληρονομια μας προς τα παιδια μας!

Z4 DCT
28-07-10, 13:45
. μην την
ψάχνεται παιδιά...μιλάμε για ανθρώπους του
μεροκάματου που θα κάνουν 10+ώρες πάνω στο
τιμόνι, θα φορτώσουν - ξεφοτώσουν ολόκληρη
νταλίκα, για 150 ευρώ και στον δρόμο θα τους σκίσουν
για ψήλου πήδημα. τέτοιοι άνθρωποι είναι στους δρόμους
αυτήν τη στιγμή. μην λέμε χαζά, γιατί ουδεμία σχέση
έχουν με τους αγρότες και σίγουρα δεν τους συμφέρει
να παρκάρουν το φορτηγό τους στην άκρη διώχνοντας
δουλειές λόγο της απεργείας.
οι αγρότες???σι και με, σε περίοδο που τα ξήνουν βγαίνουν
στους δρόμους να ψήσουν και κάνα σουβλάκι. αν έχουν αρ...α
ας βγούνε τώρα να κάνουν απεργία.


:worthy::worthy::worthy:

Makman
28-07-10, 13:52
θωμακο...

εχεις δικιο για την οργη σου...

εχεις δικιο να λες για ποιαν Ελλαδα μιλαμε....

εχεις δικιο να ισοπεδωνεις τα παντα (αλλοι το κανανε πρωτοι)

Εχουμε ομως μια ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ στα ΠΑΙΔΙΑ μας....Το καταλαβα μολις την εφερα στον κοσμο...κ θα κανω οτι περναει απο το χερι μου για να της αφησω την Ελλαδα ετσι οπως δεν την βρηκα εγω!!!

Γιατι αυτη τελικα ειναι η Ελλαδα...η κληρονομια μας προς τα παιδια μας!

Μόνο που αποφασίζουν άλλοι για το μέλλον της Ελλάδας και των παιδιών μας.Εμείς, δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά.Ισως, να προετοιμάσουμε κάπως......σκατά.Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για τα παιδιά μου, οσον αφορά το μέλλον τους !!!!!!
Είναι το μοναδικό πράγμα που μου τρώει τα σωθικά, κάθε βράδυ που πέφτω για ύπνο.

ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ !!!!!!

m_power_lunatic
28-07-10, 14:53
γιατί αρπάζεστε???γιατί μαλώνετε???
ο καθένας έχει την γνώμη του και
την άποψη του. τι είναι σωστό και
τι είναι άδικο???μα καλά δεν έχετε
καταλάβει που ζούμε??? εγώ ένα
έχω να πω GAME OVER.............
και να πώ και κάτι ακόμα!!!
εεεεεεε δε θέλω να σώσω την
ελλάδα ρε γμτ. δεν κατάλαβα
της χρωστάω τπτ???ίσα ίσα που
αυτή μου χρωστάει, όπως και
σε πολούς άλλους. μου έδωσε
το κράτος να φάω???με έντυσε
ποτέ το κράτος???με πλήρωσε
ποτέ το κράτος???να πάνε και
να την σώσουν αυτοί που τόσα
χρόνια τρώνε και ντύνονται και
μοιράζουν ψηφοδέλτια απο σπίτι
σε σπίτι και απο γνωστό σε γνωστό.
μου φαίνεται πως ακόμα δεν έχουν
καταλάβει κάποιοι απο που προέρχεται
το πραγματικό πρόβλημα.............
και ναι ρε ο καθένας για την πάρτη του.
τόσα χρόνια όλοι οσοι φιλούσαν κατουρημένες
ποδιές δεν κοιτούσαν την πάρτη τους δλδ???
τώρα που ζόρισαν τα πράγματα πρέπει όλοι
να ενωθούμε???
και λίγο στο θέμα μας. επειδή τυγχάνω να
συνεργάζομαι με φορτηγατζήδες. μην την
ψάχνεται παιδιά...μιλάμε για ανθρώπους του
μεροκάματου που θα κάνουν 10+ώρες πάνω στο
τιμόνι, θα φορτώσουν - ξεφοτώσουν ολόκληρη
νταλίκα, για 150 ευρώ και στον δρόμο θα τους σκίσουν
για ψήλου πήδημα. τέτοιοι άνθρωποι είναι στους δρόμους
αυτήν τη στιγμή. μην λέμε χαζά, γιατί ουδεμία σχέση
έχουν με τους αγρότες και σίγουρα δεν τους συμφέρει
να παρκάρουν το φορτηγό τους στην άκρη διώχνοντας
δουλειές λόγο της απεργείας.
οι αγρότες???σι και με, σε περίοδο που τα ξήνουν βγαίνουν
στους δρόμους να ψήσουν και κάνα σουβλάκι. αν έχουν αρ...α
ας βγούνε τώρα να κάνουν απεργία.

+100000000000000000000000

Stathis
28-07-10, 15:10
συμφωνω για τους φορτηγατζηδες με το θωμα...

οσο για το μελλον των παιδιων μας... ειναι μακρια ακομα...
κατσε να ερθει το δικο μας μελλον πρωτα, που δεν προμηνύεται και τοσο ευοίωνο....

kplc16
28-07-10, 15:15
συμφωνω για τους φορτηγατζηδες με το θωμα...

οσο για το μελλον των παιδιων μας... ειναι μακρια ακομα...
κατσε να ερθει το δικο μας μελλον πρωτα, που δεν προμηνύεται και τοσο ευοίωνο....


Για μενα το πηρα αποφαση οτι καθε μερα τα πραγματα γινονται χειροτερα.Δε το αποδεχομαι ομως οτι τα παιδια μου πρεπει να ζοριζονται οπως εγω. Οι πατερες του forum με αντιλαμβανονται φανταζομαι

Thomelef
28-07-10, 17:39
η οργή δυστηχώς είναι γενική και όχι μόνο απο την μεριά μου.
και για να εξηγούμε..αν και ξέρω πως με αυτό που θα γράψω
θα αναστατώσω πολούς. παιδιά αν θέλουμε να ζήσουν καλύτερα
τα παιδιά μας πρέπει να αναδιοργανωθεί το δημόσιο με πολύ
λιγότερους υπαλλήλους(τουλάχιστο τους μισούς),να αφανιστούν
στην κυριολεξία οι εισαγωγείς που χτυπάνε την ελληνική παραγωγή
και στέλνουνε τα λεφτά μας έξω με μειωμένα τιμολόγια και να
περιοριστούμε στους εισαγωγείς που μπορούν να προσφέρουν ότι
δεν μπορούμε εμείς να παράξουμε. και τέλος και σημαντικότερο να
καταλάβει ο καθένας μας ποιός είναι και μέχρι που φτάνουν τα πόδια του.
υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι χωρίς να κάνουν τπτ έχουν γεμίσει την
ζωή τους με πάγια και χρειάζονται 40 ευρώ την ημέρα μόνο και μόνο για
να κάθονται σπίτι τους και να κοιτάνε το ταβάνι.
για τις κυβερνήσεις και τους πολιτικούς δεν μπορώ να μιλάω μιάς και δεν
συνιθίζω να μιλάω για σκατά, οπου εκεί τους έχω κατατάξει πλέον ΟΛΟΥΣ.
αν γίνουν κάποια απο αυτά που γράφω τότε ίσως και να συνέλθουμε.

DIMITr|S
28-07-10, 18:21
γιατί αρπάζεστε???γιατί μαλώνετε???
ο καθένας έχει την γνώμη του και
την άποψη του. τι είναι σωστό και
τι είναι άδικο???μα καλά δεν έχετε
καταλάβει που ζούμε??? εγώ ένα
έχω να πω GAME OVER.............
και να πώ και κάτι ακόμα!!!
εεεεεεε δε θέλω να σώσω την
ελλάδα ρε γμτ. δεν κατάλαβα
της χρωστάω τπτ???ίσα ίσα που
αυτή μου χρωστάει, όπως και
σε πολούς άλλους. μου έδωσε
το κράτος να φάω???με έντυσε
ποτέ το κράτος???με πλήρωσε
ποτέ το κράτος???να πάνε και
να την σώσουν αυτοί που τόσα
χρόνια τρώνε και ντύνονται και
μοιράζουν ψηφοδέλτια απο σπίτι
σε σπίτι και απο γνωστό σε γνωστό.
μου φαίνεται πως ακόμα δεν έχουν
καταλάβει κάποιοι απο που προέρχεται
το πραγματικό πρόβλημα.............
και ναι ρε ο καθένας για την πάρτη του.
τόσα χρόνια όλοι οσοι φιλούσαν κατουρημένες
ποδιές δεν κοιτούσαν την πάρτη τους δλδ???
τώρα που ζόρισαν τα πράγματα πρέπει όλοι
να ενωθούμε???
και λίγο στο θέμα μας. επειδή τυγχάνω να
συνεργάζομαι με φορτηγατζήδες. μην την
ψάχνεται παιδιά...μιλάμε για ανθρώπους του
μεροκάματου που θα κάνουν 10+ώρες πάνω στο
τιμόνι, θα φορτώσουν - ξεφοτώσουν ολόκληρη
νταλίκα, για 150 ευρώ και στον δρόμο θα τους σκίσουν
για ψήλου πήδημα. τέτοιοι άνθρωποι είναι στους δρόμους
αυτήν τη στιγμή. μην λέμε χαζά, γιατί ουδεμία σχέση
έχουν με τους αγρότες και σίγουρα δεν τους συμφέρει
να παρκάρουν το φορτηγό τους στην άκρη διώχνοντας
δουλειές λόγο της απεργείας.
οι αγρότες???σι και με, σε περίοδο που τα ξήνουν βγαίνουν
στους δρόμους να ψήσουν και κάνα σουβλάκι. αν έχουν αρ...α
ας βγούνε τώρα να κάνουν απεργία.

ετσι ακριβως ειναι..μην ακουτε τους δημοσιογραφους που μιλανε για συντεχνιες και προσπαθουν να δημιουργησουν εντυπωσεις και να στρεψουν την κοινη γνωμη εναντιων τους...το 80% αυτων ειναι μεροκαματιαρηδες

Kostas_1
28-07-10, 19:17
Επίταξη των φορτηγών δημοσίας χρήσης αναμένεται να ανακοινώσει από λεπτό σε λεπτό η κυβέρνηση. Η σχετική απόφαση υπογράφηκε από τον πρωθυπουργό, μετά την αδιάλλακτη στάση των ιδιοκτητών, οι οποίοι επιμένουν στη συνέχιση των κινητοποιήσεών τους, με αποτέλεσμα να διογκώνονται τα προβλήματα στην αγορά.

Για εκβιαστές έκανε λόγο ο πρόεδρος του ΣΕΒ και κάλεσε την κυβέρνηση να αντιμετωπίσει τους απεργούς με τη δέουσα αποφασιστικότητα.

SKAI (https://www.skai.gr/news/greece/article/148791/ypografike-apo-ton-prothypoyrgo-i-epitaxi-/)

NickE60
28-07-10, 19:26
SKAI (https://www.skai.gr/news/greece/article/148791/ypografike-apo-ton-prothypoyrgo-i-epitaxi-/)

την απέσυραν .... :th_Laie_67-1:

edit: ισχύει τελικά η επίταξη, δεν θα υποκύψουν λένε οι ιδιοκτήτες...

Monsta
28-07-10, 19:34
Ο/Τ:

Για όσους είναι ΒΠ η Shell στη Λ. Κηφισίας λίγο πιο πάνω από τα φανάρια του 'Υγεία' είχε καύσιμα κανονικότατα σήμερα το απόγευμα. Πρέπει να έγινε ανεφοδιασμός μιας και χθες ήταν κλειστά.

Kostas_1
28-07-10, 19:41
Σωστα. Και η Shell στη καθοδο μετα το Μαρουσι, και ενα στην ανοδο μετα τη διασταυρωση των Μελισσιων

Tsakirakos
28-07-10, 20:51
οι αγρότες???σι και με, σε περίοδο που τα ξήνουν βγαίνουν
στους δρόμους να ψήσουν και κάνα σουβλάκι. αν έχουν αρ...α
ας βγούνε τώρα να κάνουν απεργία.

δεν ειναι οπως τα λες...εξω απο τον χορο καλα ειναι...
τωρα αν κλεισουν οι δρομοι και παρατησουν τα χωραφια,εχουν χασει ολο το ετησιο εισοδημα τους και οχι μονο μερικα μεροκαματα...εχει τεραστια διαφορα!
και παντα πρωτα πηδ@νε τον αγροτη. ειμαι κατα των μπλοκων! εννοειται!
αλλα μη συγκρινεις ανομοια πραματα..σου μιλω εκ πειρας.δεν ειμαι μονο πολιτικος μηχανικος,αλλα εχω και 700 στρεμματα και μοναδα με προβατα.
sorry για το off topic.

Thomelef
28-07-10, 20:57
μπορεί...δεν γνωρίζω και πολά.
απο την άλλη όμως ας δούν και αυτοί την γλύκα όμως όπως την είδαν
και οι φορτηγατζήδες τον ιανουάριο...

Tsakirakos
28-07-10, 20:58
εννοειται πως τους στηριζουμε!
μακαρι να δικαιωθει ο αγωνας τους!

kplc16
28-07-10, 21:37
η οργή δυστηχώς είναι γενική και όχι μόνο απο την μεριά μου.
και για να εξηγούμε..αν και ξέρω πως με αυτό που θα γράψω
θα αναστατώσω πολούς. παιδιά αν θέλουμε να ζήσουν καλύτερα
τα παιδιά μας πρέπει να αναδιοργανωθεί το δημόσιο με πολύ
λιγότερους υπαλλήλους(τουλάχιστο τους μισούς),να αφανιστούν
στην κυριολεξία οι εισαγωγείς που χτυπάνε την ελληνική παραγωγή
και στέλνουνε τα λεφτά μας έξω με μειωμένα τιμολόγια και να
περιοριστούμε στους εισαγωγείς που μπορούν να προσφέρουν ότι
δεν μπορούμε εμείς να παράξουμε. και τέλος και σημαντικότερο να
καταλάβει ο καθένας μας ποιός είναι και μέχρι που φτάνουν τα πόδια του.
υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι χωρίς να κάνουν τπτ έχουν γεμίσει την
ζωή τους με πάγια και χρειάζονται 40 ευρώ την ημέρα μόνο και μόνο για
να κάθονται σπίτι τους και να κοιτάνε το ταβάνι.
για τις κυβερνήσεις και τους πολιτικούς δεν μπορώ να μιλάω μιάς και δεν
συνιθίζω να μιλάω για σκατά, οπου εκεί τους έχω κατατάξει πλέον ΟΛΟΥΣ.
αν γίνουν κάποια απο αυτά που γράφω τότε ίσως και να συνέλθουμε.

να στειλουμε το Νικο Σαμουηλιδη να τους βοηθησει!!

Makman
29-07-10, 07:55
Για μενα το πηρα αποφαση οτι καθε μερα τα πραγματα γινονται χειροτερα.Δε το αποδεχομαι ομως οτι τα παιδια μου πρεπει να ζοριζονται οπως εγω. Οι πατερες του forum με αντιλαμβανονται φανταζομαι

......ΑΠΟΛΥΤΑ !!!!!!

z3 2.2
29-07-10, 08:32
τωρα πως ξαφνικα μερικα βενζιναδικα εχουν καυσιμα?
δεν γνωριζω.
απεργοσπαστες?

scania124
29-07-10, 08:56
τωρα πως ξαφνικα μερικα βενζιναδικα εχουν καυσιμα?
δεν γνωριζω.
απεργοσπαστες?
ειναι εταιρικα πρατηρια δημητρη και τους πανε καυσιμα τα ι.χ φορτηγα των εταιριων.

Z4 DCT
29-07-10, 09:13
ειναι εταιρικα πρατηρια δημητρη και τους πανε καυσιμα τα ι.χ φορτηγα των εταιριων.

Τι κουναβι εισαι.....αμεσως να πεις καλη κουβεντα για το χαρεμι σου........

Stathis
29-07-10, 11:40
Τι κουναβι εισαι.....αμεσως να πεις καλη κουβεντα για το χαρεμι σου........

πω πω ρε γιαννη, τωρα το σκεφτηκα...
εσυ θα εχεις τρομερο προβλημα με την απεργια των βυτιων...:shok::shok:

δεν θα μπορεις να αδειασεις την αποχευτεση...
εχεις και μια εφεση στην "υπογραφη γραμματιων"....:original:
θα κολυμπησεις στο σκ@το ρε φουκαρα....:thumbsdown:
ααααχαχαχαχχαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΝΑ ΛΗΞΕΙ Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΤΟ ΓΙΑΝΝΗ ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ!!!!!!! :warriorsmiley::warriorsmiley:

Thomelef
29-07-10, 11:55
πω πω ρε γιαννη, τωρα το σκεφτηκα...
εσυ θα εχεις τρομερο προβλημα με την απεργια των βυτιων...:shok::shok:

δεν θα μπορεις να αδειασεις την αποχευτεση...
εχεις και μια εφεση στην "υπογραφη γραμματιων"....:original:
θα κολυμπησεις στο σκ@το ρε φουκαρα....:thumbsdown:
ααααχαχαχαχχαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΝΑ ΛΗΞΕΙ Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΤΟ ΓΙΑΝΝΗ ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ!!!!!!! :warriorsmiley::warriorsmiley:


χαχαχαχαχα:hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1:

Makman
29-07-10, 12:51
Κάνα νέο βρε παιδιά απο την απεργεία έχουμε ????????

kplc16
29-07-10, 13:01
Κάνα νέο βρε παιδιά απο την απεργεία έχουμε ????????

νομιζω οτι τα βυτια εκκενωσης βοθρων την εχουν σπασει, γιατι εχουν σπασει πολλοι βοθροι.

:hystericalbs1:

Z4 DCT
29-07-10, 14:26
πω πω ρε γιαννη, τωρα το σκεφτηκα...
εσυ θα εχεις τρομερο προβλημα με την απεργια των βυτιων...:shok::shok:

δεν θα μπορεις να αδειασεις την αποχευτεση...
εχεις και μια εφεση στην "υπογραφη γραμματιων"....:original:
θα κολυμπησεις στο σκ@το ρε φουκαρα....:thumbsdown:
ααααχαχαχαχχαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΝΑ ΛΗΞΕΙ Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΤΟ ΓΙΑΝΝΗ ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ!!!!!!! :warriorsmiley::warriorsmiley:

Α ρε κουναβοφιλε.......:th_Laie_67-1:

liakos
29-07-10, 14:46
πω πω ρε γιαννη, τωρα το σκεφτηκα...
εσυ θα εχεις τρομερο προβλημα με την απεργια των βυτιων...:shok::shok:

δεν θα μπορεις να αδειασεις την αποχευτεση...
εχεις και μια εφεση στην "υπογραφη γραμματιων"....:original:
θα κολυμπησεις στο σκ@το ρε φουκαρα....:thumbsdown:
ααααχαχαχαχχαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΝΑ ΛΗΞΕΙ Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΤΟ ΓΙΑΝΝΗ ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ!!!!!!! :warriorsmiley::warriorsmiley:

μου φαίνεται σε ακούσανε μόνο οι κρητιkoi στάθη :hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Στα Χανιά υπάρχουν 470 άδειες δημοσίας χρήσεως φορτηγών οι ιδιοκτήτες και οδηγοί των οποίων περίμεναν τα ειδοποιητήρια της επίταξης. "Εμείς συνεχίζουμε την απεργία μας και λέμε πιο δυνατά και δυναμικά ότι δεν κάνουμε πίσω με τίποτα ακόμα και μετά την επίταξη" δήλωσε ο πρόεδρος των ιδιοκτητών φορτηγών ΔΧ στα Χανιά, Γιάννης Κουκουράκης.

Όπως είπε, απόφαση του τοπικού συλλόγου είναι να μην κινηθεί κανένα φορτηγό και αυτή την απόφαση ο σύλλογος θα την διαφυλάξει. Ωστόσο διευκρίνισε, ότι για λόγους δημοσίας υγείας δόθηκε άδεια σε οχήματα εκκένωσης βόθρων να εργασθούν αλλά αποφασίσθηκε, τα έσοδα να δοθούν στο Κέντρο Προστασίας Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες.

newsit.gr (https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=36158&catid=6&la=1)

kplc16
29-07-10, 15:12
μου φαίνεται σε ακούσανε μόνο οι κρητιkoi στάθη :hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Στα Χανιά υπάρχουν 470 άδειες δημοσίας χρήσεως φορτηγών οι ιδιοκτήτες και οδηγοί των οποίων περίμεναν τα ειδοποιητήρια της επίταξης. "Εμείς συνεχίζουμε την απεργία μας και λέμε πιο δυνατά και δυναμικά ότι δεν κάνουμε πίσω με τίποτα ακόμα και μετά την επίταξη" δήλωσε ο πρόεδρος των ιδιοκτητών φορτηγών ΔΧ στα Χανιά, Γιάννης Κουκουράκης.

Όπως είπε, απόφαση του τοπικού συλλόγου είναι να μην κινηθεί κανένα φορτηγό και αυτή την απόφαση ο σύλλογος θα την διαφυλάξει. Ωστόσο διευκρίνισε, ότι για λόγους δημοσίας υγείας δόθηκε άδεια σε οχήματα εκκένωσης βόθρων να εργασθούν αλλά αποφασίσθηκε, τα έσοδα να δοθούν στο Κέντρο Προστασίας Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες.

newsit.gr (https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=36158&catid=6&la=1)

μπραβο στους εκκενωτες των χανιων και στο συλλογο τους πους στιριζουν το κεντρο προστασιας παιδιων

NickE60
07-09-10, 15:43
Ας μου δωσουν και εμενα πισω τα 90.000 ¤ που εδωσα πριν σχεδον 2 χρονια να αγορασω αδεια και ας τις απελευθερωσουν και τωρα!!!!!!!!


ετσι ακριβως ειναι..μην ακουτε τους δημοσιογραφους που μιλανε για συντεχνιες και προσπαθουν να δημιουργησουν εντυπωσεις και να στρεψουν την κοινη γνωμη εναντιων τους...το 80% αυτων ειναι μεροκαματιαρηδες


Κονβόϊ από νταλίκες βρίσκεται τώρα στο Σύνταγμα μπροστά από τη Βουλή.... θα τα μάθουμε το βράδυ από τα μέσα ενημέρωσης ...ως τελευταία είδηση φυσικά...

GEORGE316
07-09-10, 16:00
νικο,εννοειτε τελευταια ειδηση.αφου η πρωτη ειδηση και για δυο ολοκληρες ωρες θα μιλανε για τον ανασχηματισμο...δηλαδη,οταν εχεις ενα λερωμενο βρακι το βγαζεις και το γυρνας αναποδα?δεν μπορω να το καταλαβω..ποσο βλακας για να μην πω καποια πιο βαρια εκφραση μπορει να ειναι καποιος για να τους πιστευει...

kplc16
07-09-10, 18:13
νικο,εννοειτε τελευταια ειδηση.αφου η πρωτη ειδηση και για δυο ολοκληρες ωρες θα μιλανε για τον ανασχηματισμο...δηλαδη,οταν εχεις ενα λερωμενο βρακι το βγαζεις και το γυρνας αναποδα?δεν μπορω να το καταλαβω..ποσο βλακας για να μην πω καποια πιο βαρια εκφραση μπορει να ειναι καποιος για να τους πιστευει...

τι θες να πεις οτι η κυβερνιση ειναι λερωμενο εσωρουχο;
:shok:

gant
07-09-10, 20:06
τι θες να πεις οτι η κυβερνιση ειναι λερωμενο εσωρουχο;
:shok:

Α πα πα! Τι λόγια είναι αυτά? :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

NickE60
07-09-10, 20:12
τι θες να πεις οτι η κυβερνιση ειναι λερωμενο εσωρουχο;
:shok:


Α πα πα! Τι λόγια είναι αυτά? :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

30 χρόνια βούρκος, μούργα ως το λαιμό.
Μηδενός εξαιρουμένου. Επαγγελματίες της πολιτικής... εύκολο κρυφό ζεστό χρήμα.. κι ας τους βλέπεις να το παίζουν λιοντάρια! ...σε όλη τη μπάντα... από τέρμα δεξιά ως τέρμα αριστερά....

scania124
07-09-10, 20:29
επειδη εχω πολλες μερες να ανοιξω την τηλεοραση,πειτε μου λιγο τι ακριβως εχει γινει παλι.....

μολις ανοιξα τηλεοραση και δεν διχνει τιποτα στις εισησεις!

kplc16
07-09-10, 20:51
επειδη εχω πολλες μερες να ανοιξω την τηλεοραση,πειτε μου λιγο τι ακριβως εχει γινει παλι.....

μολις ανοιξα τηλεοραση και δεν διχνει τιποτα στις εισησεις!

εγινε ανασχηματισμος. κι οπως λενε οι Αγγλοι: jurk me off!!!!

ΦΑΝΗΣ
07-09-10, 21:03
ή αλλιώς μου ξύθηκε το δεξί :hystericalbs1: και είχα μια σκασίλα ολή μέρα...:th_Laie_67-1:

Z4 DCT
12-09-10, 09:59
Αντε ξανα μανα τα ιδια.....







Μετωπική Φορτηγών ΔΧ - Κυβέρνησης από Δευτέρα



Ουρές οχημάτων άρχισαν να εμφανίζονται από το βράδυ του Σαββάτου σε ορισμένα από τα διανυκτερεύοντα βενζινάδικα στο λεκανοπέδιο της Αττικής, μετά την απόφαση των ιδιοκτητών βυτιοφόρων και φορτηγών ΔΧ να προχωρήσουν σε απεργία διαρκείας από τη Δευτέρα, διαμαρτυρόμενοι για το νομοσχέδιο του υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, που οδηγεί στο «άνοιγμα» του επαγγέλματός τους.

Οι οδηγοί ζητούν την άμεση απόσυρση του νομοσχεδίου και προαναγγέλλουν πορείες διαμαρτυρίας με τα οχήματά τους σε αρκετές πόλεις της Ελλάδας.

Σύμφωνα με πληροφορίες, στους κόλπους των επαγγελματιών του κλάδου επικρατεί εδώ και μέρες αναβρασμός, ιδίως μετά το τελεσίγραφο που τους απέστειλε την περασμένη Τρίτη ο Δημήτρης Ρέππας, προειδοποιώντας τους ότι σε περίπτωση νέων κινητοποιήσεων, η κυβέρνηση την τριετή μεταβατική περίοδο, η οποία προβλεπόταν στο προσχέδιο του επίμαχου νομοθετήματος.

Ωστόσο, οι συνδικαλιστές εμφανίζονται πλέον έτοιμοι να σκληρύνουν τη στάση τους απέναντι στο υπουργείο. Χαρακτηριστική, άλλωστε, είναι η δήλωση, στην οποία προέβη ο πρόεδρος των ιδιοκτητών φορτηγών και βυτιοφόρων Γιώργος Τζωρτζάτος: «Αυτή τη φορά δεν είμαστε διατεθειμένοι να υποχωρήσουμε, ακόμη και αν μας πάρουν τις άδειες».

«Κρυφτούλι» με την επιστράτευση

Παράλληλα, επισημαίνεται ότι η απόφαση των ιδιοκτητών να προχωρήσουν σε δυναμικές κινητοποιήσεις ελήφθη, παρά την εντολή επιστράτευσης που εκκρεμεί ακόμη σε βάρος τους.

Σε δηλώσεις τους προς τους δημοσιογράφους μετά τη συνέλευση που πραγματοποίησαν στη Θεσσαλονίκη, αρκετοί συνδικαλιστές δεν χρησιμοποίησαν τον όρο «απεργία διαρκείας», αλλά «παύση εργασιών», προκειμένου να προσδιορίσουν τη μορφή του αγώνα τους.

Τη Δευτέρα, σύμφωνα με πληροφορίες, θα ξεκινήσει μια τεράστια αυτοκινητοπομπή με τελικό προορισμό την Αθήνα, όπου οι επαγγελματίες αναμένεται να παραδώσουν στο υπουργείο Υποδομών τα κλειδιά των οχημάτων τους και να δηλώσουν ότι θα απέχουν από τα καθήκοντά τους.

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, η διοίκηση του υπουργείου εμφανίζεται αποφασισμένη να εφαρμόσει κατά γράμμα το νόμο και να εμποδίσει μια νέα «ασφυξία» στη διακίνηση των εμπορευμάτων και τον εφοδιασμό της αγοράς με καύσιμα, όπως ακριβώς είχε σημειωθεί στα τέλη Αυγούστου.



https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=172226&cid=6

Nino
12-09-10, 11:47
απο χθες το βραδυ...ε ρε τι λαθραιο καυσιμο"εφυγε"!!
Βαλτε βενζινη παντως γιατι ξανα τα ιδια...

Thomelef
12-09-10, 11:57
καλά που προλάβαμε και παραδώσαμε απο την περασμένη εβδομάδα τις παραγγελείες που
είχαμε αφημένες πρίν τις άδειες...
απο την άλλη εβδομάδα πάλι!!!

Stathis
12-09-10, 13:19
δε νομιζω οτι υπαρχουν περιθωρια...
αν δεν το καταλαβαινουν θα φανε τα μουτρα τους οι βυτιοφορεις...
την κοινωνια δεν την εχουν μαζι τους παντως...

Thomelef
12-09-10, 13:25
δε νομιζω οτι υπαρχουν περιθωρια...
αν δεν το καταλαβαινουν θα φανε τα μουτρα τους οι βυτιοφορεις...
την κοινωνια δεν την εχουν μαζι τους παντως...

δυστηχώς απο'δω και πέρα μόνο απεργείες και πορείες
θα βλέπουμε.
πάντως το παπούτσι στον προθυπουργό πολύ το χάρηκα...
όλα τα λεφτά.

gant
12-09-10, 13:42
Εκανα χαβαλέ στο μπαλκόνι και είπα πριν από λίγο, να πάω να φουλάρω το 206 που έχει μισό ρεζερβουάρ. Την μπέμπα την έχω φουλ απ την Πέμπτη.
Εδώ το ελληνικό μεγαλείο πάλι, ένας απ τους φτηνότερους, JETOIL στην Ανατ. Θεσσαλονίκη, με 1.398ε την απλή, που συνήθως είναι και ανοιχτός τις Κυριακές, είχε ουρά κάπου 60 αμάξια.
Ενας άλλος πονηρός της shell, είχε καμμιά 10ριά αλλά ξεπέταξε την τιμή στο 1,498 από 1,492 που την είχε χθές.

HULK
12-09-10, 13:50
Βγηκα μια βολτα να φουλαρω και γινεται χαμος στα βενζιναδικα.Σε αυτους που εκτοξευσαν τις τιμες βεβαια δεν εχει μεγαλες αλλα οταν θα τελειωσει το καυσιμο στα αλλα αυτοι θα βγουν οι πιο κερδισμενοι.Για ποτε πηγε απο 1.399 σε 5 μερες σε μια aegean στο 1.45 δε λεγεται.

kplc16
12-09-10, 13:54
δυστηχώς απο'δω και πέρα μόνο απεργείες και πορείες
θα βλέπουμε.
πάντως το παπούτσι στον προθυπουργό πολύ το χάρηκα...
όλα τα λεφτά.

ανεβασε κανα βιντεακι

kplc16
12-09-10, 14:01
εψαχνα το παπουτσι αλλα βρηκα αυτο


https://www.youtube.com/watch?v=BVBmYOQLoLg&NR=1

TOMIS
12-09-10, 14:09
https://www.youtube.com/watch?v=Vy57wCkdO6o
δεν τα καταφερε τελικα..Την επομενη!

DIMITr|S
12-09-10, 21:08
γιατι ολα τα βενζιναδικα εχουν αυξησει τις τιμες απο 3-5 λεπτα απο χθες το βραδυ?
ακριβηνε το πετρελαιο....?
α ρε ρεμαλια κλεφτες

Konstantinos
12-09-10, 21:17
Βγήκα και εγώ με τον υπόλοιπο λαό να βρω βενζίνη.. Μετά από 45 λεπτά και αφού δεν βρήκα πουθενά, είχα πολλά νεύρα...

Ότι δίκια και να έχουν τα έχουν χάσει. Να πάνε να αποκλείσουν το σπίτι του πολιτικού-παράγοντα ή όποιου άλλου τους έκανε ότι τους έκανε. Η δική μου τη βενζίνη και τα δικά μου νεύρα τι σας φταίνε? Δηλαδή αν εγώ παράγω γάλα, δικαιούμαι να κόψω από την αγορά το γάλα που δίνεις στο παιδί σου? Αν φτιαχνω φράκτες, να έρθω να βάλω έναν γύρω από το φορτηγό σου να μην μπορείς να πας στη δουλειά σου?

Άντε πια.. να μην σώσουν και πάρουν τίποτα απ'ότι ζητάνε, και άμα χρειαστούν ασθενοφόρο ή πυροσβεστική για το σπίτι τους, μακάρι να μην έχει βενζίνη να πάει.

ΕΙΧΑΝ ΧΙΛΙΑ ΔΙΚΙΑ και τα έχασαν μόνοι τους..Προσωπικά δεν είμαι πια μαζί τους, ούτε με κανέναν μάγκα που νομίζει ότι του ανήκει η ζωή μου..

fanisk
12-09-10, 23:05
Βγήκα και εγώ με τον υπόλοιπο λαό να βρω βενζίνη.. Μετά από 45 λεπτά και αφού δεν βρήκα πουθενά, είχα πολλά νεύρα...

Ότι δίκια και να έχουν τα έχουν χάσει. Να πάνε να αποκλείσουν το σπίτι του πολιτικού-παράγοντα ή όποιου άλλου τους έκανε ότι τους έκανε. Η δική μου τη βενζίνη και τα δικά μου νεύρα τι σας φταίνε? Δηλαδή αν εγώ παράγω γάλα, δικαιούμαι να κόψω από την αγορά το γάλα που δίνεις στο παιδί σου? Αν φτιαχνω φράκτες, να έρθω να βάλω έναν γύρω από το φορτηγό σου να μην μπορείς να πας στη δουλειά σου?

Άντε πια.. να μην σώσουν και πάρουν τίποτα απ'ότι ζητάνε, και άμα χρειαστούν ασθενοφόρο ή πυροσβεστική για το σπίτι τους, μακάρι να μην έχει βενζίνη να πάει.

ΕΙΧΑΝ ΧΙΛΙΑ ΔΙΚΙΑ και τα έχασαν μόνοι τους..Προσωπικά δεν είμαι πια μαζί τους, ούτε με κανέναν μάγκα που νομίζει ότι του ανήκει η ζωή μου..

Αυτο ακριβως. Μολις μπηκα σπιτι, πρεπει να εχω χασει γυρω στις 5 ωρες σημερα, για να φουλαρω 2 αμαξια. Στο ενα βενζιναδικο περιμενα με τις ωρες (εγω και αλλοι τοσοι) και λιγο πριν φτασουμε λεει τελος, στο 2ο περιμενα παλι με τις ωρες γιατι κατι ******ηδες Ελληναρες εχουν μπερδεψει την σειρα με τη μπαντανοβουρτσα και μπαιναν σφηνα απο εναν παραδρομο. Αφου προλαβα να βαλω γιατι παλι τελειωνε..παλι καλα! Τελος, γυρναω σπιτι να γεμισω και της μανας μου, και παλι καλα που ενω ειχα σκοπο για Αργυρουπολη κλπ περναω τα λιμανακια και η BP που ηταν κλειστη το απογευμα, ειναι ανοιχτη με λιγη ουρα..γεμισε και αυτο.

Κορνα στη κορνα, βρισια στη βρισια, και σπασιμο νευρων για ολους. Φυσικα το φουλαρισμα εγινε σε αστρονομικες τιμες τυπου 1,499 κλπ. Αλλα ενταξει η τιμη παει στα κομματια, προσφορα και ζητηση ειναι..θα ανεβει.

Οπως λεει και ο Κωνσταντινος..
"Άντε πια.. να μην σώσουν και πάρουν τίποτα απ'ότι ζητάνε, και άμα χρειαστούν ασθενοφόρο ή πυροσβεστική για το σπίτι τους, μακάρι να μην έχει βενζίνη να πάει."

Στο διαολο πια με τον καθε εκβιαστη στο μπουρδελο που ζουμε :ranting2:

ΥΓ: Ναι εχω νευρα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Z4 DCT
12-09-10, 23:18
Ρε παιδια γουσταρετε να παμε να πιασουμε τον Θανο που ειναι νταλικερης και να τονε λιωσουμε στο ξυλο......και μετα να του φορεσουμε τις ροζ παντοφλες κολαρο...........ΑΥΤΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ!!!!! ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΕΡΓΙΕΣ!!!!:whistle::whistle::whistle:

aristent
12-09-10, 23:22
Ρε παιδια γουσταρετε να παμε να πιασουμε τον Θανο που ειναι νταλικερης και να τονε λιωσουμε στο ξυλο......και μετα να του φορεσουμε τις ροζ παντοφλες κολαρο...........ΑΥΤΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ!!!!! ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΕΡΓΙΕΣ!!!!:whistle::whistle::whistle:

Ροζ ειναι οι παντοφλες που εχει????:hystericalbs1::hystericalbs1:

PANOS-E60
12-09-10, 23:37
Ρε παιδια γουσταρετε να παμε να πιασουμε τον Θανο που ειναι νταλικερης και να τονε λιωσουμε στο ξυλο......και μετα να του φορεσουμε τις ροζ παντοφλες κολαρο...........ΑΥΤΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ!!!!! ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΕΡΓΙΕΣ!!!!:whistle::whistle::whistle:

Μη τον κάψεις το χριστιανό, τσάμπα και βερεσέ ... το βλέπουν και spiders το forum Γιάννη !!! :hystericalbs1::hystericalbs1:

Z4 DCT
12-09-10, 23:39
Μη τον κάψεις το χριστιανό, τσάμπα και βερεσέ ... το βλέπουν και spiders το forum Γιάννη !!! :hystericalbs1::hystericalbs1:

Αφου σου λεω....νομιζω τον ειδα να τρεχει πισω απο εναν με μια ''μανελα''!!!! :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

katsaraios
13-09-10, 00:44
τελικα ειναι ωραια να κινεισαι με ΜΜΜ !!!!
Τι να αγοραζω αυτοκινητο....
απεργιες,βενζιναδικα,ακριβ εια,κλεψιμο στις μανικες,διοδια,κλειστοι δρομοι απο διαδηλωσεις,κυκλοφοριακο , εργα..................
ασε μια χαρα ειναι χωρις αμαξι

Stathis
13-09-10, 00:50
Αφου σου λεω....νομιζω τον ειδα να τρεχει πισω απο εναν με μια ''μανελα''!!!! .

εγω αλλον βλεπω στο Δ.Σ. των φορτηγατζηδων...:whistle: :shok:

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/564.jpg

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ΦΑΝΗΣ
13-09-10, 00:52
Αυτές τις ημέρες η λύση είναι ποδηλατάκι,κανεί και καλό στην Υγεία!!!

330Ci
13-09-10, 01:17
Ασ'το διάολο πια με τις συντεχνίες και τα κέφια τους που κρατάνε από τα @@ τον κοσμάκη...
Αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν. Έφαγα μισή ώρα κίνηση στην παραλιακή το απόγευμα λόγω ουράς σε βενζινάδικο (και χωρίς να θέλω να βάλω βενζίνη).
Δεν είναι κατάσταση πια αυτή, όποιος γουστάρει κάνει ό,τι γουστάρει και δεν υπάρχει κράτος να προστατεύσει τον πολίτη. Έλεος πια!!!

atha
13-09-10, 01:40
sto idio ergo theates, kai xana kai xana kai xana mana

oldcarskickass
13-09-10, 10:43
Κατ εμέ και οι βενζινάδες είναι ΑΚΡΙΒΩΣ στο ίδιο μήκος κύματος με την κυβέρνηση.

Κάνουν Ό,ΤΙ άκυρη μαλακία τους κατέβει στο κεφάλι για να φέρουν τον κόσμο απέναντί τους.

Έτσι και αυτοί κάνουν αυτό που θέλουν και η κυβέρνηση ρίχνει ουσιαστικά το φταίξιμο σε εκείνους, και την βγάζουν καθαρή.

NickE60
13-09-10, 14:24
Απ' ότι λένε τα ραδιόφωνα πάντως, τα πρατήρια στην μεγάλη τους πλειοψηφία εφοδιάζονται κανονικά.... ιδιωτικά ή εταιρικά... :whistle: