PDA

Επιστροφή στο Forum : Λουκέτα σε βενζινάδικα



Samaro
18-07-10, 18:59
Περισσότερα από 500 πρατήρια υγρών καυσίμων έχουν κλείσει από τις αρχές του έτους

Τις συνθήκες που επικρατούν στον κλάδο εμπορίας υγρών καυσίμων, εν μέσω της οικονομικής κρίσης, περιέγραψε ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Βενζινοπωλών Ελλάδος κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου. Ο Μιχάλης Κιούσης ανέφερε ότι περισσότερα από 500 πρατήρια έχουν αναστείλει τη λειτουργία τους από τις αρχές του έτους έως σήμερα, ενώ άλλα 1.000 υπολειτουργούν.

Σύμφωνα με τον κ. Κιούση, το καταναλωτικό κοινό στρέφεται προς την υγραεριοκίνηση, ενώ κάτοικοι περιοχών κοντά στα σύνορα με τη Βουλγαρία και τα Σκόπια αγοράζουν καύσιμα από τις γειτονικές χώρες, όπου το λίτρο βενζίνης πωλείται κατά σχεδόν 0,5 ευρώ φθηνότερα.

Ο Πρόεδρος της ΟΒΕ ανέφερε ότι η αύξηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στα καύσιμα δεν συνεπάγεται και ανάλογα έσοδα για το κράτος, καθώς η κατανάλωση έχει υποχωρήσει σημαντικά. Εκτίμησε μάλιστα, ότι αν δεν είχαν γίνει οι συνεχείς αυξήσεις η λιανική τιμή πώλησης της αμόλυβδης θα ήταν γύρω στο 1,1 ευρώ.

Υπενθυμίζεται ότι η κυβέρνηση εξετάζει τη μετακύλιση μέρους των τελών κυκλοφορίας του 2011 στα καύσιμα, εξέλιξη που θα εκτοξεύσει την τιμή της αμόλυβδης στο 1,7-1,8 ευρώ ανά λίτρο.

πηγη:auto moto free .https://www.autofree.gr/ms.php?id=5677

BILL007
18-07-10, 19:22
Ώρα να αλλάξει το τοπίο...

stratos
18-07-10, 19:40
Στο ραδιοφωνο άκουσα για τιμή 2 euro το λίτρο αν ενσωματοθουν και τα τέλη που υπολογίζουν. :thumbsdown:

fanisk
18-07-10, 20:22
Δεν λυπαμαι καθολου.

nikos1400
19-07-10, 02:03
Δεν λυπαμαι καθολου.

Συγνωμη αλλα, ουτε εγω...
Πανε οι παλιες καλες εποχες (που τρωγανε μερικοι[κλαδοι]).

chris z3
19-07-10, 02:19
ακριβως............και ειδικα καποιοι κλαδοι ηταν χωρις κανεναν ελεγχο........

να ξεκαθαριζουμε λιγο την κατασταση......

stratos
19-07-10, 03:18
Οι υψηλοί φόροι δυστηχώς καταδίκασαν κάποια επαγγέλματα, και ειδικά τους βενζινάδες στους οποίους οι φόροι ανέβασαν πολύ την τιμή και απομάκριναν τους πελάτες τους. Δεν φταίνε αυτοί. Φταίνε όταν σου βάζουν νοθευμένη βενζίνη η μικρότερη ποσότητα.

Αλλά έτσι είναι. Όταν σου βάζουν μεγάλο ΦΠΑ και άλλους φόρους συμφαίρει πιο πολύ να κλέψεις και το κάνεις. Αν το ΦΠΑ ήταν μικρότερο και οι φόροι μαζί, ούτε αυτοί θα έκλεβαν γιατί δεν θα άξιζε ενώ παράλληλα θα πολούνταν μεγαλήτερες ποσότητες με αποτέλεσμα μεγαλήτερα κέρδη για το κράτος.

Τώρα είμαστε στην αρχή της κατηφόρας. Η οικονομική πολιτική πρέπει να αναθεωρηθεί. Δεν είναι οτι έκλεισαν 500 βενζινάδικα. Είναι οτι θα κλείσουν πολλές περισσότερες επιχειρήσεις γιατί πάει αλυσιδωτά.

oldcarskickass
19-07-10, 07:44
Κάτσε ρε συ Στράτο όταν η τιμή του βαρελιού ανέβαινε όπως το βόλι που κυνηγάει την πέρδικα και έβγαιναν οι βενζινοπώλες να πουν ότι ΔΕΝ βγαίνουν και ότι θα ανέβει η τιμή της βενζίνης (και μαζί με αυτή ΟΛΑ τα υπόλοιπα), είμασταν μαζί τους.

Μετά από κανά εξάμηνο όμως που η τιμή του πετρελαίου έπεσε ΣΤΟ 1/3 ΑΥΤΗΣ που διαμόρφωσε ουσιαστικά την τιμή της βενζίνης γιατί ΚΑΝΕΝΑ βενζινάνδικο (από αυτά που έβαζα εγώ τουλάχιστον) ΔΕΝ ΕΡΙΞΕ την τιμή;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Από όσο θυμάμαι όταν το πετρέλαιο ήταν στα 45$το βαρέλι είχε την ίδια φορολογία και όταν πήγε στα 150$ και όταν ξαναέπεσε.

Γιατί δε την κατέβασαν;

Λυπάμαι αλλά μ@λ@κ@ς μπορεί να υπήρχαν γιατί τους περίσσευαν, εγώ ξέρω ότι τα έξοδα κίνησής μου έχουν τετραπλασιαστεί την τελευταία 7ετία και δεν έφταιγε πάντα το κράτος με τους φόρους του.

Λυπήθηκε κανείς για την δική μου τσέπη για να λυπηθώ εγώ για την δική του;

Γιατί ουσιαστικά με το να κλείνει μια επειχήρηση* δε σημαίνει ότι πέθανε και ο ιδιοκτήτης, σωστά; 1.000.000 άλλες δουλειές υπάρχουν.

*Και ιδιαίτερα καυσίμων που ΒΡΕΞΕΙ χιονίσει ανάγκη για καύσιμα ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει.

GEORGE316
19-07-10, 09:33
συμφωνω με τον oldcar...
τουλαχιστο εδω στη θεσσαλονικη,εγω μπορω με οση βεβαιοτητα μπορω να εχω οτι παρα πολλοι βενζιναδες κλεβουν με οποιο τροπο γινεται.πουλωντας απλη αμολυβδη στη τιμη της σουπερ,κλεβοντας λιτρα.εμεις εχουμε στο μυαλο μας οτι στα 40 λιτρα τι θα γινει αν κλεψει και 2?ομως γνωριζεται οτι ενα μεσο πρατηριο διακινει και 4 και 5 χιλιαδες λιτρα την ημερα???(και εγω δεν το ηξερα....)
ε λοιπον γιατι να λυπηθω τον βενζινα???
εγω λυπαμαι τον υπαλληλο του βενζινα(μονο στη περιπτωση που ειναι Ελληνας.)
οχι τον βενζινα.

Thomelef
19-07-10, 09:40
παιδιά οκ όλοι την έχουμε πατήσει έστω και απο μία φορά απο έναν κλέφτη βενζινά.
το θέμα όμως είναι οι επιχηρήσεις που κλείνουν και ο κόσμος που μένει στον δρόμο
όπως πολύ σωστά ειπώθηκε.
η ζημιά που γίνεται αυτή τη στιγμή σε όλους τους κλάδους είναι τεράστια και δυστηχώς
θα φύγουν απο τη μέση και καλές επιχηρήσεις.
κατά τα άλλα έυσημα στην κυβέρνηση απο όλους που μας έσωσε...ΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ

Samaro
19-07-10, 10:18
παιδιά οκ όλοι την έχουμε πατήσει έστω και απο μία φορά απο έναν κλέφτη βενζινά.
το θέμα όμως είναι οι επιχηρήσεις που κλείνουν και ο κόσμος που μένει στον δρόμο
όπως πολύ σωστά ειπώθηκε.
η ζημιά που γίνεται αυτή τη στιγμή σε όλους τους κλάδους είναι τεράστια και δυστηχώς
θα φύγουν απο τη μέση και καλές επιχηρήσεις.
κατά τα άλλα έυσημα στην κυβέρνηση απο όλους που μας έσωσε...ΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ
Οχι μόνο σ'αυτήν !!! Και σε όλες τις προηγούμενες που μας οδήγησαν σ'αυτό το χάλι !!!

liakos
19-07-10, 10:29
Εγώ προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι για δηλώσεις συνδικαλιστών οποιουδήποτε είδους. Αυτές οι ανακοινώσεις προσωπικά πιστεύω ότι εξυπηρετούν και άλλους σκοπούς. Βέβαια το κλείσιμο επιχειρήσεων οποιοδήποτε είδους ανεξάρτητα αν ήταν ''παράνομες'' ή νόμιμες δεν βοηθάει στο να στηριχτεί ή οικονομία. Δυστυχώς αυτός που θα θέλει να ρίξει λεφτά στην Ελλάδα θα δει τα πολλά κανόνια και θα φύγει, δεν θα ενδιαφερθεί αν τα κανόνια ήταν παράνομα ή νόμιμα.:thumbsdown:
Κατά τα αλλά συμφωνώ με το Theomelef και ο θεός μαζί μας σε αυτή τη θέση που μας έφεραν!! :ranting2:

katsaraios
19-07-10, 10:35
το θεμα μας ειναι το κλεισιμο των βενζιναδικων οχι τα κανονια γενικα,στην επαρχια που τα πραγματα ειναι πιο ζορικα και πιο αμεση η επαφη ,αυτοι που ειναι σωστοι επαγγελματιες επιβιωνουν και ας βγαζουν λιγοτερο κερδος.
Οι κλεφτες και οι της αρπαχτης δεν εχουν δουλεια και κλεινουν και κατα την γνωμη ολων μας νομιζω μη σωσουν και δουλευουν

GEORGE316
19-07-10, 10:51
παιδιά οκ όλοι την έχουμε πατήσει έστω και απο μία φορά απο έναν κλέφτη βενζινά.
το θέμα όμως είναι οι επιχηρήσεις που κλείνουν και ο κόσμος που μένει στον δρόμο
όπως πολύ σωστά ειπώθηκε.
η ζημιά που γίνεται αυτή τη στιγμή σε όλους τους κλάδους είναι τεράστια και δυστηχώς
θα φύγουν απο τη μέση και καλές επιχηρήσεις.
κατά τα άλλα έυσημα στην κυβέρνηση απο όλους που μας έσωσε...ΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ

το οτι τολμαει ο πρωθυπουργος να λεει οτι η ελλαδα σωθηκε απο τη καταστροφη.....ειναι ανηκουστο....
σωθηκε απο ποια καταστροφη???παντως τη δικη μας μας οχι..

oldcarskickass
19-07-10, 12:21
το οτι τολμαει ο πρωθυπουργος να λεει οτι η ελλαδα σωθηκε απο τη καταστροφη.....ειναι ανηκουστο....
σωθηκε απο ποια καταστροφη???παντως τη δικη μας μας οχι..

Μήπως εννοείς ότι δεν έπρεπε ΚΑΝ να πει ότι σώθηκε;

Christos 330
19-07-10, 12:40
Το θεμα με τα βενζιναδικα και με το λουκετο μας οδηγει σε διαφορες κατηγοριες . . .

Εδω στην περιοχη μου τον τελευταιο μηνα εκλεισαν 4 μεγαλα βενζιναδικα . . .

Οχι γιατι ηταν παρανομα η εκλεβαν απλα τα βερεσεδια απλα οι ακαλυπτες επιταγες απο

τον κλαδο των φορτηγων ειναι σε μεγαλη αναπτυξη . . .

Περα απο αυτο . . .

Ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα σημερα ο καθε βενζινωπολης δεν μπορει να αντεξει

με σκετο βενζιναδικο τα κερδη ειναι ΜΙΚΡΑ . . .

Και εξηγουμαι . . .

Το 0.941 euro το παιρνει το κρατος . . .

Το 0.434 euro ειναι του διυλιστιριου . . .

Τo 0.063 euro ειναι το κερδος της εταιριας . . .

και . . .

Το 0.055 euro ειναι το κερδος του πρατηριου . . .

Φυσικο και επομενο ειναι ενα πρατηριο που ειναι ΣΚΕΤΟ πρατηριο να κλεισει . . .

Οπως ξερετε πολλα πρατηρια εχουν μεσα πλυντηρια,βουλκανιζατερ,mini market κτλ . . .

Ετσι μαζικα βγαινει ενα μεροκαματο απο ολα και μπορει να συντηρηθει ενα βενζιναδικο....

Ειδικα αν εχει νοικιο υπαλληλους κτλ ειναι ακομα ποιο ασχημα τα πραγματα . . .

Z4 DCT
19-07-10, 12:45
Εδω στην περιοχη μου τον τελευταιο μηνα εκλεισαν 4 μεγαλα βενζιναδικα . . .

. .


Καλες δουλειες Χρηστο!!!!.......ειπαμε η κριση εκτος απο την καταστροφη δινει την ευκαιρεια και σε κοσμο να δυναμωσει περισοτερο!!!!!!!:thumbsup::thumbsup:

NickE60
19-07-10, 15:46
Μήπως εννοείς ότι δεν έπρεπε ΚΑΝ να πει ότι σώθηκε;

O George είναι μπροστά, πολύ μπροστά, ξεπερνάει και τον ίδιο του τον εαυτό... Εννοεί πως σώθηκε επειδή είναι σίγουρος πως θα σωθεί στο μέλλον από την καταστροφή... κατά το "υπάρχουν λεφτά"... Θα βρεθούν τα λεφτά ακόμη κι αν χρειαστεί να πτωχεύσει η να πουληθεί η μισή Ελλάδα...

Samaro
19-07-10, 17:32
O George είναι μπροστά, πολύ μπροστά, ξεπερνάει και τον ίδιο του τον εαυτό... Εννοεί πως σώθηκε επειδή είναι σίγουρος πως θα σωθεί στο μέλλον από την καταστροφή... κατά το "υπάρχουν λεφτά"... Θα βρεθούν τα λεφτά ακόμη κι αν χρειαστεί να πτωχεύσει η να πουληθεί η μισή Ελλάδα...
Διαχρονική σκηνή

https://www.youtube.com/watch?v=XP0hYUdz9ks&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=XP0hYUdz9ks&feature=related

GEORGE316
19-07-10, 17:43
Το 0.941 euro το παιρνει το κρατος . . .

Το 0.434 euro ειναι του διυλιστιριου . . .

Τo 0.063 euro ειναι το κερδος της εταιριας . . .

και . . .

Το 0.055 euro ειναι το κερδος του πρατηριου . .

δηλαδη το κοστος της βενζινης εκτος του φορου που περνει το κρατος ειναι κρατηθειτε...0.552 ευρω....
ΤΟ ΔΙΑΝΟΕΙΣΤΕ????????????/
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΦΟΡΟς ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗ 0.552!!!!!!!11

μεχρι το 1,5 ακατεβατο σχεδον που ειναι σημερα.....σχεδον ευρω...σε πολλε ςπεριπτωσεις ευρω...

Christos 330
19-07-10, 17:47
Το 0.941 euro το παιρνει το κρατος . . .

Το 0.434 euro ειναι του διυλιστιριου . . .

Τo 0.063 euro ειναι το κερδος της εταιριας . . .

και . . .

Το 0.055 euro ειναι το κερδος του πρατηριου . .

δηλαδη το κοστος της βενζινης εκτος του φορου που περνει το κρατος ειναι κρατηθειτε...0.552 ευρω....
ΤΟ ΔΙΑΝΟΕΙΣΤΕ????????????/
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΦΟΡΟς ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗ 0.552!!!!!!!11

μεχρι το 1,5 ακατεβατο σχεδον που ειναι σημερα.....σχεδον ευρω...σε πολλε ςπεριπτωσεις ευρω...


Kαι παλι δεν τους φτανουν . . .

Ας το κανουν 5 ευρω με την μια μπας και παρουν ποιο πολλα τσαντακια

louis vuitton οι κυριες τους . . .

joseph
19-07-10, 18:07
Kαι παλι δεν τους φτανουν . . .

Ας το κανουν 5 ευρω με την μια μπας και παρουν ποιο πολλα τσαντακια

louis vuitton οι κυριες τους . . .

Στο τελος θα παρουν τα archidia mas!!!!

stratos
19-07-10, 18:36
Κάτσε ρε συ Στράτο όταν η τιμή του βαρελιού ανέβαινε όπως το βόλι που κυνηγάει την πέρδικα και έβγαιναν οι βενζινοπώλες να πουν ότι ΔΕΝ βγαίνουν και ότι θα ανέβει η τιμή της βενζίνης (και μαζί με αυτή ΟΛΑ τα υπόλοιπα), είμασταν μαζί τους.

Μετά από κανά εξάμηνο όμως που η τιμή του πετρελαίου έπεσε ΣΤΟ 1/3 ΑΥΤΗΣ που διαμόρφωσε ουσιαστικά την τιμή της βενζίνης γιατί ΚΑΝΕΝΑ βενζινάνδικο (από αυτά που έβαζα εγώ τουλάχιστον) ΔΕΝ ΕΡΙΞΕ την τιμή;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Από όσο θυμάμαι όταν το πετρέλαιο ήταν στα 45$το βαρέλι είχε την ίδια φορολογία και όταν πήγε στα 150$ και όταν ξαναέπεσε.

Γιατί δε την κατέβασαν;

Λυπάμαι αλλά μ@λ@κ@ς μπορεί να υπήρχαν γιατί τους περίσσευαν, εγώ ξέρω ότι τα έξοδα κίνησής μου έχουν τετραπλασιαστεί την τελευταία 7ετία και δεν έφταιγε πάντα το κράτος με τους φόρους του.

Λυπήθηκε κανείς για την δική μου τσέπη για να λυπηθώ εγώ για την δική του;

Γιατί ουσιαστικά με το να κλείνει μια επειχήρηση* δε σημαίνει ότι πέθανε και ο ιδιοκτήτης, σωστά; 1.000.000 άλλες δουλειές υπάρχουν.

*Και ιδιαίτερα καυσίμων που ΒΡΕΞΕΙ χιονίσει ανάγκη για καύσιμα ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει.

Λευτέρη όλοι χάσαμε. Αόμα περισσότερο αυτοί που έχουν το αυτοκίνητο για μέσο δουλειάς, όπως εμείς με το Navara βενζίνη (ήμαρτον) που το 25άρι το θέλει σε μια μέρα.

ΟΚ, δεν κατέβασαν τις τιμές όταν έπρεπε. Ελεγχος υπήρχε? Εχεις/Εχετε δεί ποτέ κλιμάκιο να ελέγχει ποιότητα, ποσότητα και αντλία αν συμβαδίζει με την τιμή?

Πρόσφατα έβαλα βενζίνη εκεί που έβαζα πάντα, στο πιο αξιόπιστο βενζινάδικο και με την καλήτερη ποιότητα. Το αυτοκίνητο απλά δεν πήγενε και ήταν μέρα πατημάτων. Απο μένα έφαγε οριστικό μπάν, όπως και απο το Navara και ας ψάξει να βρεί το 25άρι αλλού που έπειρνε κάθε μέρα. Όποιοι άξιζαν ας τα πάθουν. Είναι άξιοι της μοίρας τους για οποιοδίποτε λόγο, με εξαίρεση μικρούς επαγγελματίες που έτσι και αλλιώς τα έβγαζαν πέρα με δυσκολία

Thomelef
19-07-10, 19:26
παίδες μη την ψάχνεται...
τα λαμόγια είτε έκλεισαν είτε όχι την άκρη θα την βγάλουν πάλι...
όσο υπάρχουν πλάτες για να τις πατάνε θα τις πατάνε και θα επιβιώνουν.
είπαμε ο κοσμάκης που δε φταίει και την πληρώνει είναι το θέμα.
σε κάθε λαμόγιο αντιστοιχούν και 4-5 υπάλληλοι που βρίσκονται στον
δρόμο και το πρόβλημα μας σήμερα αυτό είναι.
στο τέλος δε θα μείνει αγοραστικό κοινό ούτε για τσίχλα. think about it...