PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΕΝΖΙΝΗ -ΤΙΜΕΣ -ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ - ΠΡΟΣΤΙΜΑ - σε ολη την Ελλαδα (online)



Σελίδες : [1] 2

BILL007
03-01-10, 01:01
Εδώ μπορείτε να δείτε τις τρέχουσες τιμές των πρατηρίων!!!ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!!Eνημερώνεται καθημερινά!!!!

https://www.fuelprices.gr/images/logo.jpg

https://www.fuelprices.gr/GetGeography (https://www.fuelprices.gr/GetGeography)

Panos 316T
15-03-10, 11:30
Βενζινάδικα με νοθευμένα καύσιμα στην Αττική/Κέντρο

1. Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 10%
Πρατήριο: BP
Διεύθυνση Λ. Κηφισίας 131
Πρόστιμο (Ευρό) 36.000

Πρατήριο:BP
Διεύθυνση Λ. Κηφισίας 131
Πρόστιμο (Ευρό) 36.000

2. Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 9%
Πρατήριο:ΕΚΟ
Διεύθυνση Αγ. Κωνσταντίνου 45
Πρόστιμο (Ευρό) 36.000

3.Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 26%
Πρατήριο:BP
Διεύθυνση Φαλήρου 10-12
Πρόστιμο (Ευρό) 47.037

4.Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 18%
Πρατήριο:EKO
Διεύθυνση Αχαρνών 350
Πρόστιμο (Ευρό) 41.111

5. Πετρέλαιο κίνησης Νοθευμένο με πετρέλαιο παράνομης διακίνησης Θείο :760 ppm, Υπέρβαση ορίου θείου κατά 117,1%
Πρατήριο: EKO
Διεύθυνση Πριγκηποννήσων 23Α
Πρόστιμο (Ευρό) 77.000

6. Βενζίνη LPR νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 8%
Πρατήριο: ΑΠ
Διεύθυνση Λένορμαν 149, Κολωνός
Πρόστιμο (Ευρό) 33.700

Βενζινάδικα με νοθευμένα καύσιμα στην Αττική/Ανατολικά Προάστια

7. Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 6%
Πρατήριο: EKO
Διεύθυνση Μεσογείων 379, Αγ.Παρασκευή
Πρόστιμο (Ευρό) 32.222

8. Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 15%.
Πρατήριο: BP
Διεύθυνση Λ.Καρέα 24, Βύρωνας
Πρόστιμο (Ευρό) 38.889

ΝΒενζινάδικα με νοθευμένα καύσιμα στην Αττική/Βορεια Προάστια

9. Πετρέλαιο κίνησης νοθευμένο με βαρύτερα του πετρελαίου κλάσματα(Ορυκτέλαια). Θείο: 500 ppm. Υπέρβαση ορίων θείου κατά 42,9%
Πρατήριο: ΕΚΟ
Διεύθυνση Ιλισίων 24, Κηφισιά
Πρόστιμο (Ευρό) 44.000

10. Βενζίνη σούπερ αμόλυβδη νοθευμένη με βαρύτερα πετρελαϊκά κλάσματα σε ποσοστό 4,6%
Πρατήριο: Cyclon
Διεύθυνση Τατοϊου 76 Κηφισιά

11. Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 10%
Πρατήριο: EKO
Διεύθυνση 36ο χλμ της Λ.Μαραθώνος, Παλλήνη
Πρόστιμο (Ευρό) 35.185

12. Βενζίνη LRP νοθευμένη με βαρύτερα κλάσματα (π.χ Πετρέλαιο)σε ποσοστό 4%
Πρατήριο: BP
Διεύθυνση Αγγέλου Σικελιανού 5, Ν.Ιωνία
Πρόστιμο (Ευρό) 60.000

13. ΠΡΟΣΟΧΗ! Το συγκεκριμένο πρατήριο έχει τιμωρηθεί 2 φορές για νοθεία.
Πρατήριο: AEGEAN
Διεύθυνση Πίνδου 2, Ν.Φιλαδέλφεια
Πρόστιμο (Ευρό) 31.900, 240.000
1η φορά: Πετρέλαιο κίνησης νοθευμένο με πετρέλαιο θέρμανσης - Θείο: 400 ppm . Υπέρβαση ορίων θείου κατά 14,3% , 2η φορά (υποτροπή): Πετρέλαιο κίνησης νοθευμένο με πετρέλαιο θέρμανσης Υπέρβαση ορίων θείου κατά 500%

Βενζινάδικα με νοθευμένα καύσιμα στην Αττική/Νότια Προάστια

14. Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 4%
Πρατήριο: AEGEAN
Διεύθυνση Αλκυονίδων 185, Βούλα
Πρόστιμο (Ευρό) 35.926


15. Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 5%

Πρατήριο: SHELL
Διεύθυνση Κύπρου 57, Αργυρούπολη
Πρόστιμο (Ευρό) 31.481

16. Πρατήριο: ΕΤΕΚΑ
Διεύθυνση Αγ.Δημητρίου 310, Αγ.Δημήτριος
Πρόστιμο (Ευρό) 31.911

17. Πρατήριο: BP
Διεύθυνση Κύπρου 155, Αργυρούπολη
Πρόστιμο (Ευρό) 42.000

18. Πρατήριο: CYCLON
Διεύθυνση Δημοσθένους 273, Καλλιθέα
Πρόστιμο (Ευρό) 70.000

19. Βενζίνη απλή αμόλυβδη Νοθευμένη με κηροζίνη θέρμανσης σε ποσοστό 43%
Πρατήριο: ΑΠ
Διεύθυνση Ελευθερίου Βενιζέλου 347-349, Καλλιθέα
Πρόστιμο (Ευρό) 150.000

20. Βενζίνη σούπερ αμόλυβδη νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 5,5%
Πρατήριο: SHELL
Διεύθυνση Κύπρου 57, Αργυρούπολη
Πρόστιμο (Ευρό) 31.852

Βενζινάδικα με νοθευμένα καύσιμα στην Αττική/Δυτικά Προάστια

21. Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 33%
Πρατήριο: BP
Διεύθυνση Λαοδικείας 116-118, Νίκαια
Πρόστιμο (Ευρό) 51.28

22. Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 10%.
Πρατήριο: EKO
Διεύθυνση Λ.Σαλαμίνας 200, Κερατσίνι
Πρόστιμο (Ευρό) 35.185

23. Βενζίνη με υποκατάστατο μολύβδου LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 10%.
Πρατήριο: ΕΤΕΚΑ
Διεύθυνση Π.Ράλλη 176, Νίκαια
Πρόστιμο (Ευρό) 35.185

24. Βενζίνη LPR Νοθευμένη με απλή Αμόλυβδη βενζίνη σε Ποσοστό 7%
Πρατήριο: CYCLON
Διεύθυνση Ελ.βενιζέλου 38, Δραπετσώνα
Πρόστιμο (Ευρό) 33.000

25. Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 41%
Πρατήριο: ΕΤΕΚΑ
Διεύθυνση Λ.Δημοκρατίας 109, Κερατσίνι
Πρόστιμο (Ευρό) 54.700

26. Βενζίνη super αμόλυβδη νοθευμένη με απλή αμόλυβδη σε ποσοστό 8%
Πρατήριο: ΕΤΕΚΑ
Διεύθυνση Εθνικής Αντιστάσεως 81, Αχαρναί
Πρόστιμο (Ευρό) 33.700

27. Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 16%
Πρατήριο: ΕΤΕΚΑ
Διεύθυνση Δεκελείας 105, Αχαρναί
Πρόστιμο (Ευρό) 39.600

28. Πετρέλαιο κίνησης με υψηλή συγκέντρωση θείου, Υπέρβαση μέγιστου επιτρεπόμενου ορίου συγκέντρωσης θείου κατά 94,3%

Πρατήριο: EKO
Διεύθυνση Θηβών 256, Αιγάλεω
Πρόστιμο (Ευρό) 67.467

29. Πετρέλαιο κίνησης νοθευμένο με πετρέλαιο παράνομης διακίνησης Θείο:0,051% m / m Υπέρβαση ορίου θείου κατά 45,7%
Πρατήριο: AVIN
Διεύθυνση Π.Ράλλη 44, Αιγάλεω
Πρόστιμο (Ευρό) 45.867

30. Πετρέλαιο κίνησης νοθευμένο με πετρέλαιο παράνομης διακίνησης ? Θείο: 540 ppm. Υπέρβαση ορίων θείου κατά 54,3%

Πρατήριο: EKO
Διεύθυνση Θηβών 325, Αιγάλεω
Πρόστιμο (Ευρό) 49.000

31. Πετρέλαιο κίνησης νοθευμένο με πετρέλαιο θέρμανσης ? Θείο: 400 ppm .Υπέρβαση ορίων θείου κατά 17,1%

Πρατήριο: ΑΠ
Διεύθυνση Πετρουπόλεως & Ιγνατίου 2, Πετρούπολη
Πρόστιμο (Ευρό) 30.000

NickE60
15-03-10, 12:00
Ευχαριστούμε Πάνο!!!

Μάλιστα!! όλες οι εταιρίες λοιπόν το "παίζουν" το παιχνιδάκι.....!! :think:

Monsta
15-03-10, 12:27
Δείτε και εδώ

https://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

BILL007
15-03-10, 13:15
Εγώ πάντως απο AVIN και SHELL που βάζω δεν έχω παράπονο και απ'όσο είδα ήταν και λίγα τα πρατήρια απο αυτές τις μάρκες με νοθευμένα...

Vasilis
15-03-10, 13:18
Νομιζω οτι ...εφοσον ενα πρατηριο εχει πολλη κινηση....δεν υφισταται λογος να ''κλεψει''!

αυτο εχω σαν γνωμονα συν το οτι ρωτω για τα αναλογα οταν βρεθω εκτος αθηνων..!

Nino
15-03-10, 13:24
Τα πραγματα ειναι απλα... θα μπορουσαν τουλαχιστον,αν στο παρασκηνιο δεν επικρατουσε απουσια βουλησης και πολυ μα πολυ "χαρτι",
Την πρωτη φορα προστιμο την δευτερη προστιμο και κλεισιμο για κανα μηνα και την τριτη φορα τρελλο προστιμο και αφαιρεση της αδειας λειτουργιας και παραπομπη για ψυχιατρικη εξεταση.
Αντε να βλεπαμε αν θα συνεχιζε αυτη η ασυδοσια?
Δυστυχως ομως...ειναι πολλα τα λεφτα "Αρη"

paganis
15-03-10, 13:48
Και αυτα ειναι μονο, τα πρατηρια...οπου πιαστηκαν ή δεν λαδωσαν ωστε να γλυτωσουν το προστιμο. δυστηχως υπαρχουν πολλα ακομα...

deepBLUE
15-03-10, 13:52
Ευχαριστούμε Πάνο!!!

Μάλιστα!! όλες οι εταιρίες λοιπόν το "παίζουν" το παιχνιδάκι.....!! :think:

Δεν εχει να κανει με την εταιρια Νικο αλλα με τα βυτια η με τον πρατηριουχο.

bomber21
15-03-10, 13:55
Και αυτα ειναι μονο, τα πρατηρια...οπου πιαστηκαν ή δεν λαδωσαν ωστε να γλυτωσουν το προστιμο. δυστηχως υπαρχουν πολλα ακομα...

Αμφιβάλλω αν πληρώνει κανείς τα πρόστιμα.

strof
15-03-10, 14:56
Εγώ βάζω πετρέλαιο από ΕΤΑΙΡΙΚΟ της shell ΠΑΝΤΑ. Όπου και να πάω έχω φροντίσει να μάθω που έχει η shell εταιρικό και βάζω μόνο σε αυτό. Απ'ότι έχω ακούσει σε αυτά δεν γίνονται μαλαγανιές και γίνονται συχνά έλεγχοι από την ίδια την εταιρεία. Ένας εύκολος τρόπος να διαπιστώνετε αν το πρατήριο (της shell) είναι εταιρικό είναι η πινακίδα select που έχουν. Επειδή όμως μπορεί να κάνω και λάθος στα λεγόμενά μου, καλό θα ήταν να τα επαληθεύσει ή να τα διαψεύσει ένα μέλος μας, που είναι ειδικός και που αν δεν κάνω λάθος έχει πρατήριο κάπου στην Αττική.
edit: και στο site της shell μπορείς να δεις τα εταιρικά πρατήριά της.

Driver M
15-03-10, 15:02
Εγώ βάζω πετρέλαιο από ΕΤΑΙΡΙΚΟ της shell ΠΑΝΤΑ. Όπου και να πάω έχω φροντίσει να μάθω που έχει η shell εταιρικό και βάζω μόνο σε αυτό. Απ'ότι έχω ακούσει σε αυτά δεν γίνονται μαλαγανιές και γίνονται συχνά έλεγχοι από την ίδια την εταιρεία. Ένας εύκολος τρόπος να διαπιστώνετε αν το πρατήριο (της shell) είναι εταιρικό είναι η πινακίδα select που έχουν. Επειδή όμως μπορεί να κάνω και λάθος στα λεγόμενά μου, καλό θα ήταν να τα επαληθεύσει ή να τα διαψεύσει ένα μέλος μας, που είναι ειδικός και που αν δεν κάνω λάθος έχει πρατήριο κάπου στην Αττική.
edit: και στο site της shell μπορείς να δεις τα εταιρικά πρατήριά της.

Το ίδιο κάνω κι εγώ, αλλά με εταιρικό της ΕΚΟ. Λένε ότι στα εταιρικά, επειδή δεν ανήκουν σε συγκεκριμένο ιδιώτη που να προσπαθεί να κερδίσει όσο περισσότερο μπορεί, δε γίνονται νοθείες. Το κατά πόσο η θεωρία συμπίπτει με την πράξη βέβαια, δε μπορώ να το πω με σιγουριά. Πάντως δύο χρόνια που βάζω από εκεί, έχω μείνει ευχαριστημένος, χωρίς παρατράγουδα. Και ας πληρώνω 3-4 λεπτά παραπάνω, από κάποιους πιο φτηνούς.

NickE60
15-03-10, 15:03
Δεν εχει να κανει με την εταιρια Νικο αλλα με τα βυτια η με τον πρατηριουχο.

Ναι αυτό λέω!! .....συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες ..που λέμε... Δεν καταλαβαίνουν με τίποτα..! thumb

john
15-03-10, 15:06
ευχαριστουμε παιδια για την ενημερωση.διαπιστωνω οτι λιγοι νοθευουν την 100αρα.ισως τελικα να αξιζει τον κοπο τα παραπανω χρηματα...

strof
15-03-10, 15:14
Και πιο συγκεκριμένα πατώντας εδώ (https://www.shell.com/home/gr-el/html/iwgen/shell_for_motorists/app_sitelocator.html) μπορούμε να βρούμε που έχει η shell πρατήρια σε όλη την Ελλάδα. Αυτά που εμφανίζονται με ιδιοκτήτη ΕΡΜΗΣ ΑΕΜΕΕ ή η ΜΥΡΤΕΑ ΑΕ (αυτές είναι οι θυγατρικές της SHELL) είναι τα εταιρικά!

deepBLUE
15-03-10, 15:25
ευχαριστουμε παιδια για την ενημερωση.διαπιστωνω οτι λιγοι νοθευουν την 100αρα.ισως τελικα να αξιζει τον κοπο τα παραπανω χρηματα...

Σωστα... πιθανον ομως αρκετοι απο μας την απλη αμολυβδη να την πληρωνουν για κατοσταρα αν με πιανεις....:whistle:

deepBLUE
15-03-10, 15:27
Και μια και μιλαμε για εταιριες καυσιμων η δικη μου εμπειρια λεει πως το αμαξι μου παει καλυτερα με 100ρα bp παρα με Shell η οποια αλλη.
Και ενω μαζευα ποντους απο τη Shell σταματησα γι αυτο το λογο.

NickE60
16-03-10, 01:04
Η Μοtor Oil (Βαρδινογιάννης κλπ) αγόρασαν το δίκτυο της Shell?
Έτσι άκουσα στο βενζινάδικο...

Z4 DCT
16-03-10, 09:01
Η Μοtor Oil (Βαρδινογιάννης κλπ) αγόρασαν το δίκτυο της Shell?
Έτσι άκουσα στο βενζινάδικο...

Ναι Νικο ετσι ειναι.....και η bp νομιζω εκανε κονε με του μελισανιδη(δεν θυμαμαι πως τα λενε).....θα γινουν δυο γιγαντες σε πρατηρια που θα ελεγχουν ολη την ελλαδα....

Panos 316T
18-03-10, 11:50
Διαλέξτε την περιοχή που μένετε, τύπο βενζίνης που θέλετε
εκ δεξιών , και αφήστε την αναζήτηση να σας οδηγήσει
στα οικονομικότερα πρατήρια τα οποία σημειωτέον ότι δεν έχουν
νοθευμένη βενζίνη .......

https://www.ypan.gr/flash_fuel/ath/ath.htm


Σελίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης.
Η σελίδα ενημερώνεται πολύ τακτικά !

Vasilis
18-03-10, 12:20
εκανα ενα ψαξιμο σε ολες τις περιοχες.....:whistle:

η πιο φθηνη αμολυβδη ...παιζει σε περιοχες....κηφησια-μαρουσι-χαλανδρι-χολαργο κλπ....!:shok:

ολα τα βορεια προαστεια εχουν πιο φθηνη την βενζινη απο οπου αλλου.....!:shok:

ακομα κ η γλυφαδα εχει πιο χαμηλες τιμες απο πρατηρια του κεντρου κ των δυτικων προαστειων....:ranting2:

τι γινεται ρε παιδια?:shok:

παντα ο φτωχος θα την πληρωνει?:ranting2:

mr incredible
18-03-10, 12:22
εκανα ενα ψαξιμο σε ολες τις περιοχες.....:whistle:

η πιο φθηνη αμολυβδη ...παιζει σε περιοχες....κηφησια-μαρουσι-χαλανδρι-χολαργο κλπ....!:shok:

ολα τα βορεια προαστεια εχουν πιο φθηνη την βενζινη απο οπου αλλου.....!:shok:

ακομα κ η γλυφαδα εχει πιο χαμηλες τιμες απο πρατηρια του κεντρου κ των δυτικων προαστειων....:ranting2:

τι γινεται ρε παιδια?:shok:

παντα ο φτωχος θα την πληρωνει?:ranting2:

παντα ετσι δεν γινεται???

john
18-03-10, 15:19
Διαλέξτε την περιοχή που μένετε, τύπο βενζίνης που θέλετε
εκ δεξιών , και αφήστε την αναζήτηση να σας οδηγήσει
στα οικονομικότερα πρατήρια τα οποία σημειωτέον ότι δεν έχουν
νοθευμένη βενζίνη .......

https://www.ypan.gr/flash_fuel/ath/ath.htm


Σελίδα του Υπουργείου Ανάπτυξης.
Η σελίδα ενημερώνεται πολύ τακτικά !

καποια απο αυτα τα πρατηρια τα βρηκα κ στη λιστα με τις νοθειες:wacko:.τι γινεται τελικα?

Christos 330
26-03-10, 19:01
Yπαρχει και το www.gasprice.gr . . .

paganis
26-03-10, 19:54
παντως περα απο το θεμα της τιμης....κανα σαιτ με τα βενζιναδικα που νοθευουν, αλλα και κλεβουν στα λιτρα υπαρχει??? εφοσον την χρυσοπληρωνουμε ...τουλαχιστον να μην μας κλεβουν και σε οτι πληρωνουμε....

Kostas_1
26-03-10, 20:17
παντως περα απο το θεμα της τιμης....κανα σαιτ με τα βενζιναδικα που νοθευουν, αλλα και κλεβουν στα λιτρα υπαρχει??? εφοσον την χρυσοπληρωνουμε ...τουλαχιστον να μην μας κλεβουν και σε οτι πληρωνουμε....

Καπου το ειχαμε πει Λευτερη, αλλα μια και το ανεφερες (και βαριεμαι να το ψαχνω) ιδου:

https://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

Samaro
26-03-10, 20:17
παντως περα απο το θεμα της τιμης....κανα σαιτ με τα βενζιναδικα που νοθευουν, αλλα και κλεβουν στα λιτρα υπαρχει??? εφοσον την χρυσοπληρωνουμε ...τουλαχιστον να μην μας κλεβουν και σε οτι πληρωνουμε....
Σίγουρα ανακοινώνονται τα παραπάνω βενζινάδικα. Το είχα δεί κάποτε.Θα το ψάξω.

Kostas_1
26-03-10, 20:21
Σε προλαβα, χεχε γραψαμε την ιδια στιγμη.
Ειναι ενα ποστ πριν...

z3 2.2
09-04-10, 14:47
Μου στειλαν ενα mail με ενα link απο το Υπ.Αναπτυξης που δινει τα φθηνοτερα βενζιναδικα ανα περιοχη αλλα συναμα και ελεγμενα για την ποιοτητα τους .
Φαινεται πολυ καλο.

https://www.ypan.gr/flash_fuel/ath/ath.htm

yodas
09-04-10, 16:46
Για ένα πάντως που λέει στην περιοχή μου ότι είναι καθαρό εγώ δεν βάζω από κει ούτε για καθάρισμα Αρβυλών

Konstantinos E60
09-04-10, 16:49
Για ένα πάντως που λέει στην περιοχή μου ότι είναι καθαρό εγώ δεν βάζω από κει ούτε για καθάρισμα Αρβυλών

ποιο λες Γιώργο? Για ενημερωσε...

yodas
09-04-10, 17:07
Με πμ Κώστα μην θίξουμε και κανέναν....

oldcarskickass
09-04-10, 17:52
Με πμ Κώστα μην θίξουμε και κανέναν....

Δυστυχώς αυτό μας έχει φάει, να μη θίξουμε κανέναν που ΠΡΕΠΕΙ να θιχτεί...

Δε το λέω για να σε θίξω, αλλά δυστυχώς αυτό ισχύει.

Λέμε για κρέμασμα αυτούς που μας @@@@ αλλά όταν έρχεται η ώρα...

Samaro
09-04-10, 18:00
Μου έκαναν εντύπωση 2 πράγματα:
α) Δέν έχει όλες τις περιοχές - Δήμους Αττικής. (πχ Μενίδι/Αχαρνές,Σαλαμίνα κ.λ.π.)
β) Η ημερομηνία ελέγχου σε όλα όσα εμφανίζονται είναι η ίδια (31-3-2010). Δηλαδή πρόλαβαν να κάνουν σε μία ημέρα τόσους ελέγχους,αλλά οι έλεγχοι να υποθέσω δεν είναι καθημερινοί ; Και αν όχι γιατί ;;

Samaro
09-04-10, 18:12
Αρχικό μήνυμα απο yodas
Με πμ Κώστα μην θίξουμε και κανέναν....
Υπάρχει αντίστοιχη λίστα της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου όπου αναφέρονται όσα βενζινάδικα βρέθηκαν με νοθευμένα καύσιμα και ποιά ποινή τους επιβλήθηκε.
Αν αναφέρεται εκεί, τότε πώς θα θιγεί ;;; Αν πάλι δέν, τότε καλύτερα μην το αναφέρεις

Kostas_1
09-04-10, 20:42
Υπάρχει αντίστοιχη λίστα της αρμόδιας υπηρεσίας του Υπουργείου όπου αναφέρονται όσα βενζινάδικα βρέθηκαν με νοθευμένα καύσιμα και ποιά ποινή τους επιβλήθηκε.
Αν αναφέρεται εκεί, τότε πώς θα θιγεί ;;; Αν πάλι δέν, τότε καλύτερα μην το αναφέρεις

Σωστα. Ειναι σε αυτο το θρεντ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=347)

Μηπως να τα ενωναμε?

Samaro
09-04-10, 20:57
Σωστα. Ειναι σε αυτο το θρεντ (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=347)

Μηπως να τα ενωναμε?
Θα είναι καλό να υπάρχει μόνο ένα, το οποίο να ενημερώνεται με κάθε νέα λίστα, που αφορά την ποιότητα η την τιμή των καυσίμων.

Konstantinos E60
09-04-10, 21:54
Δυστυχώς αυτό μας έχει φάει, να μη θίξουμε κανέναν που ΠΡΕΠΕΙ να θιχτεί...

Δε το λέω για να σε θίξω, αλλά δυστυχώς αυτό ισχύει.

Λέμε για κρέμασμα αυτούς που μας @@@@ αλλά όταν έρχεται η ώρα...

Εντάξει ο yodas προσπαθεί να είναι διακριτικός οχι οτι μασάει να το πει.Ας το σεβαστούμε.

oldcarskickass
10-04-10, 09:34
Εντάξει ο yodas προσπαθεί να είναι διακριτικός οχι οτι μασάει να το πει.Ας το σεβαστούμε.

Ναι μα σου ξαναλέω, σέβομαι απόλυτα τον οποιονδήποτε λόγο που δεν το δημοσιοποιεί ο φίλος yodas, είπα εξ άλλου ότι δεν θέλω να τον θίξω, απλά μιλάω γενικά.

Γιατί αν όλοι λέγαμε ΕΠΩΝΥΜΑ και καταγγέλαμε τους ΜΗ επαγγελματίες θα μπορούσαν ακόμα περισσότεροι να αποφύγουμε κακοτοπιές.

NickE60
10-04-10, 09:57
Πιθανώς ο yodas αποφεύγει να το πει επειδή έχει ακούσει κάποιες φήμες, ή ακόμη και να είναι (ή να βρέθηκε κάποια στιγμή) στην "περίεργη λίστα" και το αποφεύγει πλέον προληπτικά... ακόμη κι αν συμμορφώθηκε ο συγκεκριμένος μετά το πρόστιμο που του επιβλήθηκε...

Όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά.... αλλά δεν νομίζω να έχει πρόβλημα να το πει με ένα PM...

z3outofmind
11-04-10, 14:54
ομαδα μην τρελενεστε.......95αρα τελος δεν μπορει να την νοθευση με κατι μην ακουτε τιποτα...προσοχη σε αυτους που βαζουν 100αρα και πετρελαιο κινησης η θερμανσης...εκει ειναι τα euro ολα...εαν θελετε καπου να τσεκαρετε εαν ειστε χρηστης 95ρας το μονο που εχετε ν κανετε ειναι ν βαλετε στο αμαξι σας και καπακια να απαιτησετε να σας γεμισει ενα 16λιτρο μπετονι...για να τσεκαρετε μηπως κλεβει η μανικα....και το επομενο βημα να κανετε με λιγο χαρτι κουζινας ενα χονι και να την αδειασετε σε ενα καθαρο μπετονι επισεις 16litro για να τσεκαρετε εαν αλλαζει τα φιλτρα ο εκαστοτε βενζινας...για τυχον βρωμιες-σκουριες.....

yodas
11-04-10, 15:00
Παιδιά δεν έχω κανένα θέμα να το αναφέρω δημόσια...άλλωστε ο παθών είμουνα εγώ και 2 ακόμα αυτοκίνητα της εταιρείας μας που βάζαμε εκεί. Δεν είμαι απλά σίγουρός αν κάτι τέτοιο είναι σύμφωνο με τους κανόνες εδώ ή όχι.

E46 POWER
14-04-10, 16:13
Εγω λεω να το παρει το ποταμι..και αν δεν το παρει αυτο ας το παρει το inbox..

Christos 330
14-04-10, 16:38
Παιδιά δεν έχω κανένα θέμα να το αναφέρω δημόσια...άλλωστε ο παθών είμουνα εγώ και 2 ακόμα αυτοκίνητα της εταιρείας μας που βάζαμε εκεί. Δεν είμαι απλά σίγουρός αν κάτι τέτοιο είναι σύμφωνο με τους κανόνες εδώ ή όχι.

Ριχτο Γιωργο . . .

Μονο καλο μπορεις να κανεις ισως γλιτωσουν αρκετα ατομα

μετα απο την δικη σου εμμπειρια . . .

Samaro
19-05-10, 19:28
Παγκόσμιο ρεκόρ»
Ακόμα πιο ακριβή η βενζίνη προσεχώς, δηλώνει ο πρόεδρος των βενζινοπωλών Ελλάδας

ΑΠΕ
Η μέση τιμή της αμόλυβδης κινείται πάνω από το 1,5 ευρώ το λίτρο
Αθήνα


Πρωταθλήτρια, όχι μόνο στην Ευρώπη, αλλά και παγκοσμίως αναμένεται να αναδειχθεί σύντομα η Ελλάδα, όσον αφορά στην τιμή της αμόλυβδης βενζίνης, επισήμανε στον ΒΗΜΑ 99,5 ο πρόεδρος των βενζινοπωλών Ελλάδας Μιχάλης Κιούσης. Ο κ. Κιούσης δεν απέκλεισε νέα αύξηση στον ειδικό φόρο κατανάλωσης στα καύσιμα.
Μιλώντας στον ΒΗΜΑ 99,5 ο κ. Κιούσης δήλωσε: «Δεν πιστεύω να υπάρχει αλλού στον κόσμο τόσο ακριβή βενζίνη».

Ο κ. Κιούσης εξέφρασε την εκτίμηση ότι η αμόλυβδη βενζίνη θα αυξηθεί κατά τρία λεπτά τον Ιούλιο, λόγω της ενσωμάτωσης του αυξημένου ΦΠΑ, ενώ δεν απέκλεισε να υπάρξει κι άλλη αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στα καύσιμα.

Ο πρόεδρος των βενζινοπωλών Ελλάδας, επικαλούμενος στοιχεία από τις εταιρείες πετρελαιοειδών, έκανε λόγο για μείωση στην κατανάλωση βενζίνης κατά 40%.

Βάσει των στοιχείων που δημοσιοποίησε η ΕΕ, μεταξύ των «27» η Ελλάδα αναδεικνύεται πλέον «πρωταθλήτρια» στην τιμή της αμόλυβδης βενζίνης.

Μετά και τη δεύτερη αύξηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης που επιβλήθηκε μέσα στο 2010, η μέση τιμή της αμόλυβδης κινείται πάνω από το 1,5 ευρώ το λίτρο.

Τεράστιες παραμένουν και οι αποκλίσεις τιμών ανά νομό, με την τιμή σε πρατήριο της Μαγνησίας να φτάνει το 1,72 ευρώ το λίτρο.


πηγή:in.gr

Z4///M
19-05-10, 19:40
το πειεργο ειναι οτι δεν ειδα κανενα πρατηριο Shell...γι αυτο ειναι και η πιο ακριβη?

S8N
19-05-10, 19:41
Άσε, σε λίγο θα βρίσκεις φθηνότερα πλουτώνιο απ' ό,τι αμόλυβδη. Αυτό θα έχει και τα καλά του βέβαια:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/05/fluxcapacitor1-1.jpg

Snoo
02-08-10, 00:27
κάθε πότε ενυμερωνεται το σιτε με τα προστιμα κλπ?

ΔημήτρηςΜ3
02-08-10, 03:31
kαι παντα στην απλη 95 και οχι στη 100αρα!!!
αρααααα ολοι 100αρα τελος!!

billys13
02-08-10, 06:20
Μπραβο για το post.....

Unknown
02-08-10, 06:38
τίποτα για Θεσσαλονίκη ?

zgouriazmenos
02-08-10, 08:38
Μιας και μιλάμε για νοθείες σε καύσιμα να κάνω και εγώ μια ερώτηση: το υγραέριο μπορούν να το νοθεύσουν ή απλά παίζουν με "πειραγμένες" αντλίες και κλέβουν στον ανεφοδιασμό? Γιατί την αμόλυβδη την έχω καταργήσει εδω και λίγο καιρό...

Thomelef
02-08-10, 10:00
τα πιο λίγα περιστατικά πάντως είναι στη shell με τρεις καμπάνες από όσα είδα.
στο πινάκιο του υπουργείου αναφέρονται αυτές οι τρείς. θα μου πείς ο έλεγχος
είναι συνεχόμενος, οπότε βλέπουμε. πάντως είναι και ένα δείγμα για το τι
μπορούμε να προτιμήσουμε σε περιόδους που λείπουμε απο τις περιοχές που
συνιθήζουμε να κυκλοφορούμε και να φουλάρουμε...

individual
29-12-10, 19:57
Η βενζίνη θα φθάσει τα 2 ευρώ σύμφωνα με πρώην CEO της Shell

Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 29 Δεκεμβρίου 2010, 14:04

Βασίλης Γ. Σαρημπαλίδης

Τον τελευταίο καιρό, ολοένα και περισσότερες συζητήσεις γίνονται για την τιμή της βενζίνης και αύξηση αυτής, σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Αν θα συμβεί κάτι τέτοιο, τότε η τιμή ίσως αγγίξει και τα 2 ευρώ το λίτρο. Αυτό αναμένεται να συμβεί, σύμφωνα με την άποψη που έχει ο περισσότερος κόσμος, στην Ελλάδα και όχι σε άλλες χώρες.

Στην πραγματικότητα όμως και σύμφωνα με δηλώσεις του πρώην CEO της Shell, John Hofmeister, η τιμή του βαρελιού θα ανέβει αισθητά εξαιτίας της αύξησης στην παγκόσμια ζήτηση, που οφείλεται κατά κύριο λόγο στην Κίνα. Σε γενικές γραμμές, η τιμή θα αυξηθεί τόσο, που το 2012 αναμένεται να αγγίξει ακόμα και τα 2 ευρώ το λίτρο σχεδόν στις περισσότερες χώρες και κυρίως της Γηραιάς Ηπείρου.

Ένα σενάριο που σίγουρα προβληματίζει πολύ κόσμο και θα οδηγήσει αρκετούς στην αγορά είτε υβριδικών οχημάτων είτε ηλεκτρικών, που από φέτος θα ξεκινήσουν να κυκλοφορούν ευρέως στον δρόμο.



Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 29 Δεκεμβρίου 2010, 14:04


https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=230051&cid=12

individual
29-12-10, 19:59
Ντου… σε πρατήρια υγρών καυσίμων κάνει το Σ.Δ.Ο.Ε.

Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 29 Δεκεμβρίου 2010, 15:33

Βασίλης Γ. Σαρημπαλίδης

Με ελέγχους άνευ προηγουμένου, με στόχο να πατάξουν τις παρανομίες που γίνονται στα πρατήρια υγρών καυσίμων, απαντούν το Σ.Δ.Ο.Ε. αλλά και άλλες αρμόδιες υπηρεσίες, μετά το περιστατικό που είδε το φως της δημοσιότητας και αφορούσε στο κλέψιμο από αντλίες καυσίμων με προηγμένα ηλεκτρονικά συστήματα.

Σύμφωνα με πληροφορίες της zougla.gr, από τις επόμενες ημέρες το Σ.Δ.Ο.Ε. θα ξεκινήσει επιδρομή σε πρατήρια σε όλη την Ελλάδα, προκειμένου να βρει όλους αυτούς που έχουν στόχο το εύκολο κέρδος από παράνομες δραστηριότητες. Συγκεκριμένα, άτομα υπεράνω υποψίας θα κινούνται με αυτοκίνητα τα οποία δεν θα φέρουν διακριτικά ότι ανήκουν σε κάποια κρατική υπηρεσία. Τα οχήματα αυτά θα είναι εφοδιασμένα με ένα ειδικά διαμορφωμένο ντεπόζιτο που θα μετρά την ακριβή ποσότητα καυσίμου που θα μπαίνει σε αυτό. Αν διαπιστωθεί ότι η ποσότητα καυσίμου δεν είναι αυτή που αναλογεί στο ποσό, επί τόπου οι άνθρωποι του Σ.Δ.Ο.Ε. θα προχωρούν σε ανάλογες κινήσεις και πρόστιμα πολύ τσουχτερά για τους παραβάτες. Σκοπός του Σ.Δ.Ο.Ε. είναι να... πιαστούν στις δαγκάνες του όλοι όσοι παρανομούν εις βάρος των καταναλωτών και του κράτους.

Μάλιστα, εκτός από τους πρατηριούχους, στο στόχαστρο μπαίνουν και όσοι παρέχουν υπηρεσίες που γνωρίζουν ότι είναι παράνομες, όπως αυτοί οι οποίοι προμηθεύουν και τοποθετούν συσκευές «κλεψίματος» στις αντλίες καυσίμων.


https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=230130&cid=12

stef_E46m3cabrio
30-12-10, 11:21
Παιδιά καλημέρα, διάβασα τις διάφορες απόψεις στο thread και μετά διάβασα και αυτό που μπέρδεψε τα πράγματα ακόμα περισσότερο:
https://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-12-29-23-57-43-2010122931962/

Άρα συμπέρασμα είναι να βάζουμε βενζίνη μόνο πολύ νωρίς το πρωί; Και άλλη ερώτηση: αυτές οι συσκευές θα είναι σίγουρα για έλεγχο ή θα μπορούν να "ρυθμίζονται" (με τη σύμφωνη γνώμη των ατσίδων και πάντα άτεγκτων ράμπο του ΣΔΟΕ) ώστε πάλι να κλέβουν;

Samaro
18-01-11, 19:06
ΝΟΘΕΙΑ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ..

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 28 Δεκεμβρίου 2010, 22:40

ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ

Πρατήριο Υγρών Καυσίμων (Παπανικολή 98, Χαλάνδρι): κατά τον έλεγχο (30.05.08), για τη διαπίστωση της ακριβούς μέτρησης των αντλιών (λιτρομέτρηση), διαπιστώθηκε ελλιπής παράδοση σε μια αντλία αμόλυβδης βενζίνης και σε μια αντλία super αμόλυβδης. Οι αποκλίσεις που διαπιστώθηκαν στις αντλίες υπερβαίνουν το νομίμως επιτρεπόμενο όριο σφάλματος.

ΕΚΟ Σιακάρας Νικόλαος Θηβών 32 Πειραιάς ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης 51,4%

ΕΚΟ Σταυρόπουλος Πέτρος Πριγκηποννήσων 23Α Αθήνα ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης

ΕΚΟ Μαραβέλιας Δημήτριος Θηβών 325 Αιγάλεω ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης

ΕΚΟ Γεωργίου Γεώργιος Ιλισίων 24 Ν. Κηφισιά ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης

CYCLON Βουδρομνιάνος Δημήτριος Δημοσθένους 273 Καλλιθέα ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης

CYCLON Αφοι Ανδρεαδάκη Τατοϊου 76 Κηφισιά ΝΟΘΕΙΑ σε βενζίνη

CYCLON Χρηστέας Δημήτριος Ελ. Βενιζέλου 38 Δραπετσώνα ΝΟΘΕΙΑ σε βενζίνη

ΕΚΑ Χαλκίτη Παρασκευούλα Αγ. Δημητρίου 310 Αγ. Δημήτριος ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης.

BP Μηλιώτης Αναστάσιος Αγγ. Σικελιανού 5 Ν. Ιωνία ΝΟΘΕΙΑ σε αμόλυβδη.

BP Νικολάκος Γεώργιος Κύπρου 155 Αργυρούπολη ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης

BP Θεσσαλονίκη Λαφτσόγλου Χρίστος & ΣΙΑ Βασ. Όλγας 48 ΝΟΘΕΙΑ σε βενζίνη

ΑEGEAN Πλαβούκος Γεώργιος Πίνδου 2 Ν. Φιλαδέλφεια ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης

AEGEAN Πρωτόπαπας Δημήτριος Ελ. Βενιζέλου & 28ης Οκτωβρίου Μέγαρα ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης

ΕΠ Σμαραγδάκη Ειρήνη & ΣΙΑ ΟΕ Πετρουπόλεως & Ιγνατίου 2 Πετρούπολη ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης.

ΕΠ Μπαρμπουνάκης Κ. - Ξύπα Α. οε Ελ. Βενιζέλου 347 - 349 Καλλιθέα ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο θέρμανσης

ΕΠ Γεωργαρίου Aννα του Μιχαήλ 17 χλμ. ΝΕΟΑΚ Ασπρόπυργος ΝΟΘΕΙΑ σε βενζίνη

AVIN Νίκα Ασπασία & ΣΙΑ ΕΕ Π. Ράλλη 44 Αιγάλεω ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης

SHELL Πουλής Παύλος Κύπρου 57 Αργυρούπολη ΝΟΘΕΙΑ σε βενζίνη και σε πετρέλαιο.

ELIN Θεσσαλονίκη Μπιζίκης Χριστόφορος Γιαννιτσών 61 Χαλκηδόνα ΝΟΘΕΙΑ σε βενζίνη.

ELIN Τσίγκος Ηρακλής 28ης Οκτωβρίου 16 Ασπρόπυργος ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ OIL EKO Φωτεινάκης Αθανάσιος Μπότσαρη 1 Θεσ/νίκη ΝΟΘΕΙΑ σε βενζίνη

ΕΤΕΚΑ Ψυρογιάννη Λ. & Χ. ΟΕ Λ. Δημοκρατίας 109 Κερατσίνι ΝΟΘΕΙΑ σε βενζίνη

ΕΤΕΚΑ Μαρίνη Ειρήνη Γούναρη 43 Τερψιθέα Γλυφάδας ΝΟΘΕΙΑ σε πετρέλαιο κίνησης

• Πρόστιμο ύψους 29.000 ¤ στην επιχείρηση του «Χαράλαμπου Αβραμίδη & ΣΙΑ Ο.Ε» που βρίσκεται επί της οδού Λ. Αθηνών 29 στον Πειραιά, διότι σε έλεγχο που πραγματοποιήθηκε, από υπαλλήλους της Διεύθυνσης Προστασίας του Καταναλωτή της Νομαρχίας Πειραιά, για την ακριβή λειτουργία των αντλιών καυσίμων με πρότυπο λιτρόμετρο 20 λίτρων, διαπιστώθηκε κατόπιν διαδοχικών μετρήσεων σε μια αντλία αμόλυβδης βενζίνης ελλιπής παράδοση σε ποσοστό -5% έως -6%. Οι ανωτέρω αποκλίσεις των αντλιών υπερέβαιναν το νομίμως επιτρεπόμενο όριο σφάλματος το οποίο καθορίζεται σε ± 0,5% σύμφωνα με την Αγορανομική Διάταξη.

• Πρόστιμο ύψους 7.000 ¤ στην επιχείρηση «AL PETROL Ε.Π.Ε» που βρίσκεται επί της οδού Αγχιάλου 83 στον Πειραιά, διότι σε έλεγχο που πραγματοποιήθηκε από υπαλλήλους του Υπουργείου Ανάπτυξης σε βυτιοφόρο αυτοκίνητο μεταφοράς υγρών καυσίμων, βρέθηκαν 1500 lt πετρελαίου αντί 1000 lt που θα έπρεπε να υπάρχουν σύμφωνα με το Βιβλίο Διακίνησης Πετρελαίου.

• Πρόστιμο ύψους 7.000 ¤ στην επιχείρηση του «Προκοπιάδη Γ. Ιωάννη» που βρίσκεται επί της οδού Λ. Δημοκρατίας 323 στο Πέραμα, διότι σε έλεγχο που πραγματοποιήθηκε από υπαλλήλους του Υπουργείου Ανάπτυξης σε βυτιοφόρο αυτοκίνητο μεταφοράς και διακίνησης πετρελαίου, βρέθηκαν 1670 lt πετρελαίου αντί 1200 lt που θα έπρεπε να υπάρχουν σύμφωνα με το Βιβλίο Διακίνησης Πετρελαίου.

• Πρόστιμο ύψους 3.000 ¤ στην επιχείρηση του «Κωνσταντινίδη Χρ. Αντωνίου» που βρίσκεται επί της οδού Ποταμού 20Α & Καραολή Δημητρίου 77 στον Κορυδαλλό, διότι σε έλεγχο που πραγματοποιήθηκε από υπαλλήλους του Υπουργείου Ανάπτυξης σε βυτιοφόρο αυτοκίνητο μεταφοράς και διακίνησης πετρελαίου, βρέθηκαν 1400 lt πετρελαίου αντί 1300 lt που θα έπρεπε να υπάρχουν σύμφωνα με το Βιβλίο Διακίνησης Πετρελαίου

πηγη: https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=229727&cid=122

S8N
17-03-11, 12:51
Μια εικόνα, χίλιες λέξεις:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/IMAG2238.jpg

Z4 DCT
17-03-11, 13:48
Μια εικόνα, χίλιες λέξεις:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/IMAG2238.jpg

:shok::shok::shok::shok:

107 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ....καλα παμε...:rally:

panos90
17-03-11, 14:26
η αριστερη στηλη οταν πρωτο πηρα αμαξι ηταν 0
τωρα εγινε 1
και του χρονου (?) 2.

ωραια περιοδο βρηκα και γω να οδηγω!

giannis_compact
17-03-11, 15:13
Εγώ πριν τρία χρόνια που πήρα το αυτόκινητο είχε 0,785!Τώρα εχει 1,785....Πού καταντήσαμε....

panos90
17-03-11, 15:38
...

τελικα ο μονος τροπος για να σταματησει να τρεχει ο Ελληνας ειναι να παει η βενζινη στα υψη.. ας δουμε και το θετικο του :p

προπερσι εβγαινα (με το cooper) Και εκαιγα μισο ντεποζιτο στη μαραθωνος πανω-κατω μεσα σε ενα βραδυ...
μετα εβαζα ενα 20αρικο και ερχοταν ο δεικτης της βενζινης στα ισα του.
με 50 αρικο φουλαρα.

τωρα εχω αντικαταστασει το κλασσικο 20αρικο με 50αρικο...

giannis_compact
17-03-11, 15:43
...

τελικα ο μονος τροπος για να σταματησει να τρεχει ο Ελληνας ειναι να παει η βενζινη στα υψη.. ας δουμε και το θετικο του :p

προπερσι εβγαινα (με το cooper) Και εκαιγα μισο ντεποζιτο στη μαραθωνος πανω-κατω μεσα σε ενα βραδυ...
μετα εβαζα ενα 20αρικο και ερχοταν ο δεικτης της βενζινης στα ισα του.
με 50 αρικο φουλαρα.

τωρα εχω αντικαταστασει το κλασσικο 20αρικο με 50αρικο...

Ακριβώς το ίδιο και εγώ!Αντικατέστησα το 20άρικο με το 50άρικο...

GEORGE316
17-03-11, 16:04
παιδια,οσο το σκεφτομαι,αλλο τοσο ανακαλυπτω οτι τα πραγματα ειναι τοσο μα τοσο απλα!!!
αλλα το να αλλαξουν ειναι τοσο μα τοσο δυσκολο...
υπαρχουν καποιοες ιδιωτικες εταιριες πετρελαιων.αυτες κατεχουν τα πετρελαια του πλανητη,συνεπως εχουν ισως τη μεγαλυτερη δυναμη οικονομικη και εξουσιαστικη
αν αυτες αποσφασισουν να πουλησουν το πετρελαιο 900 δολλαρια το βαρελι,ολος ο πλανητης ειτε το θελει ειτε δεν το θελει θα το αγορασει 900 δολλαρια το βαρελι.
αυτο ομως ειναι το μισο της αληθειας..
το αλλο μισο ειναι οτι το καυσιμο βγαινει απο τα διυλιστηρια στην ελλαδα με τιμη περιπου στα 0,70 ευρω(μεσα ομως ειναι το κερδος του διυλιστηριου-βενζινοπωλη-μεταφορικα)
αρα ο βενζινας(γιατι στη συντριπτικη πλειοψηφια ο βενζινας ανοικει σε καποια εταιρια) οσο βγαινει απο το διυλιστηριο τοσο πουλαει,αφου ειναι και το κερδος μεσα
ελα ομως που καπου ερχεται και το κρατος και λεει...ΘΕΛΩ ΦΟΡΟ.
και ο φορος αυτος ειναι το υπολοιπο ενα ολοκληρο ευρω......
παμε ομως και σε κατι αλλο...επειδη το κερδος στο καυσιμο ειναι κατι σαν το κερδος στα τσιγαρα...ομως ο περιπτερας αντε να δωσει 300 πακετα την ημερα,ο βενζινας ομως μπορει να δωσει και χιλιαδεσ λιτρα την ημερα!!!
αρα ο ελληναρας μαγκας βενζινας και 0,01 του ευρω αν νοθευσει-κλεψει εχει ΜΕΓΑΛΟ ΟΦΕΛΟΣ!!!
απλα δεν ειναι?

giannis_compact
17-03-11, 16:08
παιδια,οσο το σκεφτομαι,αλλο τοσο ανακαλυπτω οτι τα πραγματα ειναι τοσο μα τοσο απλα!!!
αλλα το να αλλαξουν ειναι τοσο μα τοσο δυσκολο...
υπαρχουν καποιοες ιδιωτικες εταιριες πετρελαιων.αυτες κατεχουν τα πετρελαια του πλανητη,συνεπως εχουν ισως τη μεγαλυτερη δυναμη οικονομικη και εξουσιαστικη
αν αυτες αποσφασισουν να πουλησουν το πετρελαιο 900 δολλαρια το βαρελι,ολος ο πλανητης ειτε το θελει ειτε δεν το θελει θα το αγορασει 900 δολλαρια το βαρελι.
αυτο ομως ειναι το μισο της αληθειας..
το αλλο μισο ειναι οτι το καυσιμο βγαινει απο τα διυλιστηρια στην ελλαδα με τιμη περιπου στα 0,70 ευρω(μεσα ομως ειναι το κερδος του διυλιστηριου-βενζινοπωλη-μεταφορικα)
αρα ο βενζινας(γιατι στη συντριπτικη πλειοψηφια ο βενζινας ανοικει σε καποια εταιρια) οσο βγαινει απο το διυλιστηριο τοσο πουλαει,αφου ειναι και το κερδος μεσα
ελα ομως που καπου ερχεται και το κρατος και λεει...ΘΕΛΩ ΦΟΡΟ.
και ο φορος αυτος ειναι το υπολοιπο ενα ολοκληρο ευρω......
παμε ομως και σε κατι αλλο...επειδη το κερδος στο καυσιμο ειναι κατι σαν το κερδος στα τσιγαρα...ομως ο περιπτερας αντε να δωσει 300 πακετα την ημερα,ο βενζινας ομως μπορει να δωσει και χιλιαδεσ λιτρα την ημερα!!!
αρα ο ελληναρας μαγκας βενζινας και 0,01 του ευρω αν νοθευσει-κλεψει εχει ΜΕΓΑΛΟ ΟΦΕΛΟΣ!!!
απλα δεν ειναι?

Έτσι ακριβώς είναι!Η Βουλγαρία να προσθέσω ότι διοχετεύεται με καύσιμα από την Έλλαδα!Έχει όμως τη βενζίνη 50 λεπτά κάτω στο λίτρο!Αυτό κι αν είναι τραγικό!

Vasilis
05-04-11, 11:57
Από την ερχόμενη εβδομάδα η εταιρεία πετρελαιοειδών ΕΚΟ θα διαθέτει από τα πρατήρια υγρών καυσίμων την ανανεωμένη 95άρα αμόλυβδη βενζίνη, με την ονομασία 95economy.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες η συγκεκριμένη, η παρουσίαση της οποίας θα πραγματοποιηθεί σε ειδική τελετή την ερχόμενη Τετάρτη, βοηθά στην χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου που αγγίζει το 2%.

Για να το πετύχει αυτό η ΕΚΟ έχει τοποθετήσει νέα πιο εξελιγμένα προσθετικά που καλύπτουν σημαντικές προδιαγραφές και βοηθούν τόσο στην χαμηλότερη κατανάλωση όσο και στην σωστή λειτουργία του κινητήρα.






ξερουμε τιποτα για το θεμα? :whistle::whistle:




https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=286113&cid=12
πηγη:zougla.gr

GEORGE316
05-04-11, 12:04
βασιλη,προφανως θα κοστιζει οσι η 100ρα!!!!
ειναι το μονο βεβαιο οτι αυτη η βενζινη θα ειναι πολυ πιο ακριβη..

S8N
05-04-11, 12:18
Εμένα κάτι μου λέει πως πρόκειται για την 'φθηνή' 95άρα Ε10 η οποία θα πωλείται σε τιμές σημερινής 95άρας Ε5.

Ξαφνικά η ΕΚΟ άρχισε να νοιάζεται για τους ρύπους? Too good to be true.

panos90
05-04-11, 12:21
και γω νομιζω για την φτηνη θα ειναι..

οταν ξαναπαω για βενζινη θα βαλω απο αυτη..
αν δεν μου βγαλει προβλημα (valvetronic) πλησιαστε αφοβα.. :th_Laie_67-1:

stavr
09-04-11, 01:00
Εγω ξερω οτι την 95αρα την ειδα μεσα στα Χανια 1,80!!!!! σημερα και καραφλιασα!!!! Ελεος πια ρε φουστη μου ......!!!! Ειπαμε να αναιβει......αλλα εεεεε.......εεεεεεεεεε!!!! Ειχε μολις αναψει το λαμπακι στο αμαξι μου και του βαλα ενα 50ρικο .......ισα που ακουμπισε ο δεικτης τη μεση! Θα του βαζω ελαιολαδο....μα ποιο φτηνο το αγωραζουν απο τον παραγωγο εδω κατω! Εξτρα παρθενο κτλ.....εκει να δεις οκτανια!!!!!

Jimmakos
09-04-11, 01:58
Δουλεύει παπάκι κάργα.... Με 2Ε μισό ντεπόζιτο.... Με 4.5Ε φούλαρα!

Το αμάξι σήμερα το κίνησα μετά απο 20 μέρες γιατί δεν είχε μπαταρία.....

giannis_compact
09-04-11, 03:02
Εγώ χθές έβαλα 70 ευρώ και ήταν στο 1/4 και δε γέμισε...Αν είναι δυνατόν...

Z4 DCT
09-04-11, 08:33
1,799 εβαλα εχθες στην Αθηνων στο Ζ, ηταν στην μεση και πηρε ακριβως 50ε

Skyline_IS
09-04-11, 09:03
Δηλαδη θεσσαλονικη π εβαλα με 1.62 ειμαι βασιλιας??

Ξεφτιλα..

katsaraios
09-04-11, 09:27
η shell στην Μ.Αντυπα για οσους κινονται Ηλιουπολη-Δαφνη-Υμηττο-Παγκρατι ειναι η φτηνοτερη και αριστη ποιτικα ,ειναι εταιρικο καταστημα
χθες 1.63 η απλη-1.72 95αρα.
για αντιστοιχα στα Βορεια προαστια 1.69-1.78 και οχι σε shell.
μεγαλη διαφορα

mitsos_chania
09-04-11, 11:56
Εγω ξερω οτι την 95αρα την ειδα μεσα στα Χανια 1,80!!!!! σημερα και καραφλιασα!!!! Ελεος πια ρε φουστη μου ......!!!! Ειπαμε να αναιβει......αλλα εεεεε.......εεεεεεεεεε!!!! Ειχε μολις αναψει το λαμπακι στο αμαξι μου και του βαλα ενα 50ρικο .......ισα που ακουμπισε ο δεικτης τη μεση! Θα του βαζω ελαιολαδο....μα ποιο φτηνο το αγωραζουν απο τον παραγωγο εδω κατω! Εξτρα παρθενο κτλ.....εκει να δεις οκτανια!!!!!

καλα εμεις εδω Σταυρο την πληρωνουμε πιο ακριβα και απο το χρυσαφι,το λαδι ειναι φθηνοοοοο:ranting2:

A8hnaios
12-05-11, 17:06
Ενημέρωση μέσω γραπτού μηνύματος στο κινητό σας τηλέφωνο

Ξεκίνησε σήμερα για την Αττική, η τεχνική εφαρμογή που δίνει τη δυνατότητα στον καταναλωτή να ενημερώνεται και με γραπτό μήνυμα στο κινητό τηλέφωνό του (SMS) για τις χαμηλότερες τιμές των πρατηρίων σε ό,τι αφορά στην αμόλυβδη βενζίνη, στην περιοχή που βρίσκεται εκείνη τη στιγμή.

Από τη Δευτέρα ενεργοποιούνται και οι ηλεκτρονικοί πίνακες στην Αττική οδό για τις τιμές των υγρών καυσίμων τα τρία επόμενα πρατήρια που θα συναντήσει ο οδηγός.

Ο υφυπουργός Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, Ντίνος Ρόβλια, επεσήμανε ότι η υπηρεσία παρέχεται δωρεάν από όλες τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, στο πλαίσιο της εταιρικής κοινωνική τους ευθύνης, ενώ για τους χρήστες κινητών τηλεφώνων τρίτης γενιάς (εκτός του iPhone) θα υπάρχει ενημέρωση επίσης μέσω κινητού για τις τιμές των τροφίμων στο «καλάθι» προϊόντων που διαλέγει ο καταναλωτής και στα σούπερ μάρκετ της περιοχής που επιλέγει.

Σχετικά με την ενημέρωση των καταναλωτών για τις φθηνότερες τιμές της αμόλυβδης στην περιοχή που επιλέγουν το σύστημα θα καλύψει όλη τη χώρα από τον Ιούλιο και η ενημέρωση θα γίνεται δωρεάν εάν στείλει ο χρήστης του κινητού ένα γραπτό μήνυμα στο νούμερο 54151 στο οποίο θα αναφέρει την περιοχή της προτίμησής του.
Αμέσως μετά την αποστολή του μηνύματος ο χρήστης θα λάβει ενημέρωση για τα τρία φθηνότερα πρατήρια στην περιοχή που ζήτησε.

Όπως ανέφερε ο γενικός γραμματέας Εμπορίου, Στ. Κομνηνός, όλα τα στοιχεία προέρχονται από το Παρατηρητήριο Τιμών του υπουργείου. Ο διευθυντής της ελληνική εταιρείας UPSTREAM που ασχολείται με το mobil marketing, Π. Βιτάλης, σημείωσε ότι το σύστημα μπορεί να αναγνωρίσει και αναγραμματισμούς ή «greeklish» ώστε στο συντομότερο χρόνο να λαμβάνει ο καταναλωτής την επιθυμητή πληροφορία.

Ο διευθυντής της Ένωσης Εταιρειών Κινητής Τηλεφωνίας, Γ. Στεφανόπουλος, σημείωσε από την πλευρά του ότι έχει τεθεί η αρχή για καθολικές υπηρεσίες στους καταναλωτές και σημείωσε ότι όλες οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας θα ενημερώσουν τους πελάτες τους για τις νέες δωρεάν υπηρεσίες που μπορούν να αξιοποιούν.

Σε ό,τι αφορά στις τιμές των καυσίμων ο υφυπουργός σημείωσε ότι η συμμόρφωση των πρατηρίων στους 13 νομούς που έχει επιβληθεί πλαφόν είναι πλέον 100% ενώ δεν παρατηρείται το φαινόμενο αύξηση των χαμηλότερων τιμών στα επίπεδα του πλαφόν.

Τόνισε ότι το υπουργείο παρακολουθεί τις τιμές διυλιστηρίων καθημερινά και επανέλαβε ότι δε θα αρθεί το πλαφόν εάν στις συγκεκριμένες αγορές η επιχειρηματικότητα δεν δείξει απτά δείγματα προσαρμογής ότι πλέον λειτουργεί ο ανταγωνισμός σε αυτές τις αγορές.

Ο κ. Ρόβλιας απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με το αν θα εφαρμοστούν στην αγορά υγρών καυσίμων όσα ορίζει σχετική κανονιστική απόφαση της Επιτροπής Ανταγωνισμού ανέφερε ότι έχουν τακτοποιηθεί από το υπουργείο Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας όσα αφορούν στο συγκεκριμένο υπουργείο.

newsbeast.gr

paganis
12-05-11, 17:28
Ενημέρωση μέσω γραπτού μηνύματος στο κινητό σας τηλέφωνο

Ξεκίνησε σήμερα για την Αττική, η τεχνική εφαρμογή που δίνει τη δυνατότητα στον καταναλωτή να ενημερώνεται και με γραπτό μήνυμα στο κινητό τηλέφωνό του (SMS) για τις χαμηλότερες τιμές των πρατηρίων σε ό,τι αφορά στην αμόλυβδη βενζίνη, στην περιοχή που βρίσκεται εκείνη τη στιγμή.

Από τη Δευτέρα ενεργοποιούνται και οι ηλεκτρονικοί πίνακες στην Αττική οδό για τις τιμές των υγρών καυσίμων τα τρία επόμενα πρατήρια που θα συναντήσει ο οδηγός.

Ο υφυπουργός Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, Ντίνος Ρόβλια, επεσήμανε ότι η υπηρεσία παρέχεται δωρεάν από όλες τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, στο πλαίσιο της εταιρικής κοινωνική τους ευθύνης, ενώ για τους χρήστες κινητών τηλεφώνων τρίτης γενιάς (εκτός του iPhone) θα υπάρχει ενημέρωση επίσης μέσω κινητού για τις τιμές των τροφίμων στο «καλάθι» προϊόντων που διαλέγει ο καταναλωτής και στα σούπερ μάρκετ της περιοχής που επιλέγει.

Σχετικά με την ενημέρωση των καταναλωτών για τις φθηνότερες τιμές της αμόλυβδης στην περιοχή που επιλέγουν το σύστημα θα καλύψει όλη τη χώρα από τον Ιούλιο και η ενημέρωση θα γίνεται δωρεάν εάν στείλει ο χρήστης του κινητού ένα γραπτό μήνυμα στο νούμερο 54151 στο οποίο θα αναφέρει την περιοχή της προτίμησής του.
Αμέσως μετά την αποστολή του μηνύματος ο χρήστης θα λάβει ενημέρωση για τα τρία φθηνότερα πρατήρια στην περιοχή που ζήτησε.

Όπως ανέφερε ο γενικός γραμματέας Εμπορίου, Στ. Κομνηνός, όλα τα στοιχεία προέρχονται από το Παρατηρητήριο Τιμών του υπουργείου. Ο διευθυντής της ελληνική εταιρείας UPSTREAM που ασχολείται με το mobil marketing, Π. Βιτάλης, σημείωσε ότι το σύστημα μπορεί να αναγνωρίσει και αναγραμματισμούς ή «greeklish» ώστε στο συντομότερο χρόνο να λαμβάνει ο καταναλωτής την επιθυμητή πληροφορία.

Ο διευθυντής της Ένωσης Εταιρειών Κινητής Τηλεφωνίας, Γ. Στεφανόπουλος, σημείωσε από την πλευρά του ότι έχει τεθεί η αρχή για καθολικές υπηρεσίες στους καταναλωτές και σημείωσε ότι όλες οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας θα ενημερώσουν τους πελάτες τους για τις νέες δωρεάν υπηρεσίες που μπορούν να αξιοποιούν.

Σε ό,τι αφορά στις τιμές των καυσίμων ο υφυπουργός σημείωσε ότι η συμμόρφωση των πρατηρίων στους 13 νομούς που έχει επιβληθεί πλαφόν είναι πλέον 100% ενώ δεν παρατηρείται το φαινόμενο αύξηση των χαμηλότερων τιμών στα επίπεδα του πλαφόν.

Τόνισε ότι το υπουργείο παρακολουθεί τις τιμές διυλιστηρίων καθημερινά και επανέλαβε ότι δε θα αρθεί το πλαφόν εάν στις συγκεκριμένες αγορές η επιχειρηματικότητα δεν δείξει απτά δείγματα προσαρμογής ότι πλέον λειτουργεί ο ανταγωνισμός σε αυτές τις αγορές.

Ο κ. Ρόβλιας απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με το αν θα εφαρμοστούν στην αγορά υγρών καυσίμων όσα ορίζει σχετική κανονιστική απόφαση της Επιτροπής Ανταγωνισμού ανέφερε ότι έχουν τακτοποιηθεί από το υπουργείο Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας όσα αφορούν στο συγκεκριμένο υπουργείο.

newsbeast.gr

αντι να επιβαλει πλαφον στις εταιριες ..ο κυριος Ροβλιας...να κοιταξει να μειωσει το νταβατζιλικι του 1 ευρω /λιτρο ,που πληρωνουμε στο κωλοκρατος...

stefm5
13-05-11, 09:00
τις τελευταίες 10 μέρες το πετρέλαιο έχει πέσει 15 με 20 δολλάρια το βαρέλι...μείωση πάνω από 13%
είδατε μείωση στα βενζινάδικα;
δε λειτουργεί τίποτα σε αυτό το κ@λοκράτος

GEORGE316
13-05-11, 09:54
αντιθετα,οχι μειωση δεν εχω δει,αλλα σχεδον σε ολα τα πρατηρια(ειπα σχεδον σε ολα...)
η τιμη ανεβαινει ελαχιστα μερα με την μερα

Skyline_IS
13-05-11, 11:25
οταν κατεβαινει το βαρελι η ατακα ειναι "ε δεν εχουμε παρει ακομα την καινουργια παρτιδα"..
Αλλα ως διαμαγειας σημερα ανεβαινει,αυριο εχει φτασει η αμολυβδη ηδη στα πρατηρια..


Κρατος μπανανια..

GEORGE316
13-05-11, 11:48
εχουν βαλει τους λυκους να υλαν τα προβατα και ο τσομπανης ειναι το λιονταρι.....
οι πρατηριουχοι,κανουν συνεχως κομπινες,ενω το κρατος αδιαφορει και για τους καταναλωτες και για τους πρατηριουχους καθως το μονο που το νοιαζει ειναι να πληρωθει ο φορος.
κανενας ελεγχος,καμμια προσπαθεια προφυλαξης,αφου το κρατος εναι αυτο που εχει εκτιναξει τη τιμη της!
οταν το ιδιο το κρατος ζηταει φορο πανω απο 1 ευρω το λιτρο...ο ηδη φαγανας βενζινας που μεχρι τωρα ποτε δεν εφταναν και παντα επρεπε να τρωει περισσοτερα,προσπαθει πλεον με καθε τροπο και να διασφαλισει πελατεια,ωπερ καταναλωσιμα λιτρα,και να κλεψει οτι μπορει απο αυτα τα καταναλωθεντα λιτρα.
ξαναλεω ομως οτι τελικα την πληρωνει οποιος ανοιγει το ρεζερβουαρ για να βαλει βενζινη.
ζητας απο το ρωχαμη να δικασει τον παλαιοκωστα........

individual
29-05-11, 00:52
για ολα τα παραπανω οσοι ειναι κοντα σε σε σκοπια,βουλγαρια φουλαρουν εκει.....
και φυσικα αφου πολλοι που γνωριζω το κανουν.....ειπα και εγω.....
εχω κανει του κοσμου τις μαλ@@@ιες...ας κανω και αυτην.....
πρασινη καρτα στην μπεμπα....και εφυγα για σκοπια,απο δοιρανη.
τιμη του ντιζελ,66 δηναρια....περιπου 1,10 ευρω....
εβαλα 58+ λιτρα...και πληρωσα 64,5 ευρω.....
με πολυ προχειρο λογαριασμο και με δεδομενο οτι βαζω με 1,5 ευρω εδω σε εκο....
μου βγαινει 23 ευρω λιγοτερα στα 58 λιτρα και αφαιρωντας την διαδρομη,πανε-ελα...
περιπου 20 ευρω κερδος!!!!!!
αν πηγαινα με αναμμενο λαμπακι και εβαζα 65-67 λιτρα....ακομη περισσοτερο κερδος....καντε λογαριασμο!!!!
η βενζινη εχι περιπου 1,28 το λιτρο!!!!

individual
29-05-11, 01:01
τραβηξα και μερικες φωτο,με το κινητο οδηγωντας

https://img840.imageshack.us/img840/2866/sasman130.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/840/sasman130.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

individual
29-05-11, 01:02
η λιμνη δοιρανη,απο την μερια των σκοπιων!!!


https://img857.imageshack.us/img857/8236/sasman133.jpg
By antonisss (https://profile.imageshack.us/user/antonisss) at 2011-05-28

individual
29-05-11, 01:05
και φυσικα οπως εχουμε εμεις την χαλκιδικη....αυτοι εχουν την δοιρανη....με παραλια κλπ


https://img638.imageshack.us/img638/4049/sasman136.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/638/sasman136.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

individual
29-05-11, 01:08
απαραιτητη προυποθεση........τα καζινο φυσικα!!!!!


https://img844.imageshack.us/img844/7383/sasman140.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/844/sasman140.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

individual
29-05-11, 01:12
επιστροφη στο τελωνειο σκοπιων....μετα στο ελληνικο...και τελος


https://img89.imageshack.us/img89/2230/sasman139.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/89/sasman139.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

individual
29-05-11, 01:14
επειδη το θεμα του θρεντ ειναι οι τιμες των καυσιμων........
αν οι φωτο η κατι αλλο ειναι οφ-τοπικ......
μπορουν διαγραφουν η να μεταφερθουν....
no-problem!!!

katsaraios
29-05-11, 01:32
τα ιδια κανουν και οι "ανοιχτοχερηδες" οι φιλοι μας Γερμανοι που μπαινοβγαινουν Λουξεμβουργο για πετρολ και σιγαρετα...

individual
29-05-11, 02:27
εδω(κιλκις) να δεις τι γινεται.......πολυς κοσμος,τα χρηματα που ξοδευει στην ελλαδα....
ειναι μονο οι λογαριασμοι (φως-νερο-τηλεφωνο κλπ).....
καυσιμα-σουπερ μαρκετ....και αλλα χιλιαδες προιντα.....απο σκοπια η βουλγαρια....
αυτα υπηρχαν ανεκαθεν πιο φθηνα......αλλα δεν το εκανε κανεις......γιατι δεν υπηρχε προβλημα να αγοραστουν απο εδω.....
οταν ομως τα εσοδα κατεβαινουν και τα εξοδα ανεβαινουν......ειναι δυστηχως...
αναγκαιο κακο!!!!

oldcarskickass
29-05-11, 12:44
Μα ρε παιδιά όταν ΟΛΟΚΛΗΡΗ η πολιτική της κατ όνομα κυβέρνησης είναι τα πρόστιμα και τα πλαφόν ΜΟΝΟ στον τελευταίο κρίκο της αλυσίδας (τον βενζινοπώλη δλδ, που και αυτός κακά τα ψέμματα έχει το μερίδιο ευθύνης του), περιμένετε εσείς να πέσει η τιμή του καυσίμου;

Όταν η κυβέρνηση ΔΕΝ θέλει να αγγίξει τα διυλιστήρια και όλο τον ΑΡΧΙΚΟ κύκλο του καυσίμου τι να περιμένεις;

Εδώ πάντως (Αθήνα, βόρεια, βορειοανατολικά προάστια) η κίνηση με ποδήλατο έχει αυξηθεί κατά κόρον. Θα βρουν κανά νόμο του 1850 και θα πληρώνουμε τέλη και σε αυτά ΧΑΧΑΧΑΧ.

Jimmakos
29-05-11, 12:58
Μα υπάρχει ήδη ο νόμος σε ισχύ!

Πρέπει να φέρει πινακίδα και άδεια κυκλοφορίας το ποδήλατο!

Άσχετα που δεν ασχολούνται αλλά το βλέπω ωσονούπο να το δούμε και αυτό :th_Laie_67-1:

oldcarskickass
29-05-11, 15:55
Όχι αυτό έχει καταργηθεί από τον Κ.Ο.Κ. το 2009 νομίζω.

Αυτό που όντως ισχύει (και έχει και βάση) είναι η χρήση πιστοποιημένου εξοπλισμού ασφαλείας.

Jimmakos
29-05-11, 18:16
Όχι αυτό έχει καταργηθεί από τον Κ.Ο.Κ. το 2009 νομίζω.

Αυτό που όντως ισχύει (και έχει και βάση) είναι η χρήση πιστοποιημένου εξοπλισμού ασφαλείας.

Ισχύει ακόμα στον κοκ φίλε μου απλά δεν εφαρμόζεται.....

oldcarskickass
29-05-11, 18:36
Στο άρθρο 88 του Κ.Ο.Κ. δεν λέει για ποδήλατα, λέει μόνο για μηχανοκίνητα, μοτοποδήλατα ή ζωήλατα που δεν έχουν άδεια κυκλοφορίας.

Ίσχυει ίσως με κάποιον παλαιότερο Κ.Ο.Κ. με τον τωρινό δεν χρειάζεσαι.

https://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

Jimmakos
29-05-11, 19:22
Νόμιζα οτι ήταν ακόμα στον Κ.Ο.Κ.

Ευχαριστώ για την διόρθωση!

Z4 DCT
03-08-11, 11:46
Σημερα....αιγινα......Απλη αμολυβδη 1,855 και 100αρα:whistle:......1.96!!!


Γεια χαρα.....και μου ειπε οτι επεσε κι ολας......:th_Laie_67-1:

doctore
04-08-11, 12:34
Οποιος φιλος απο Θεσ/νικη μπορεί να με βοηθήσει, δεν ξέρω που να βάλω 100άρα στη περιοχή Ουρανούπολη, Στρατώνι, Ιερισσό.

Ptboul
04-08-11, 12:55
Πράγματι και εγώ στα Νέα Ρόδα που έψαχνα πριν 2 χρόνια κ εκεί στις γύρω περιοχές δεν είχε 100 άρα.

Το σύστημα πάντως βγάζει τα παρακάτω:

Τιμή: 1,770 Προϊόν: Αμόλυβδη 100 Σήμα: ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΠΡΑΤΗΡΙΟ
Διεύθυνση: ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ ΑΡΝΑΙΑΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ, ΑΡΝΑΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

ΦΡΑΓΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
Ημερ. / Ώρα δήλωσης: Πεμ, 04/08 10:03:15



Τιμή: 1,850 Προϊόν: Αμόλυβδη 100 Σήμα: JETOIL
Διεύθυνση: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

ΜΑΓΟΥΝΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
Ημερ. / Ώρα δήλωσης: Πεμ, 04/08 10:10:41

PANOS-E60
04-08-11, 22:19
Οποιος φιλος απο Θεσ/νικη μπορεί να με βοηθήσει, δεν ξέρω που να βάλω 100άρα στη περιοχή Ουρανούπολη, Στρατώνι, Ιερισσό.

Παρε τηλέφωνο τον Gant thumb

Eleni
09-08-11, 12:49
Παιδια εβαλα βενζινη στην Καλογρεζα και εχω προβλημα......
το ιδιο και εξω απο τα Καμμενα Βουρλα......

Ξερει κανεις καποιο βενζιναδικο.... βορεια προαστεια..... που να ειναι αξιοπιστο?

GEORGE316
09-08-11, 13:04
καταλαβες αδερφε μου?εκτος του οτι δε σου αφηνουν λεφτα για βενζινη,οταν βαζεις σου βαζουν και σκαρτη....

Ptboul
09-08-11, 13:05
Παιδια εβαλα βενζινη στην Καλογρεζα και εχω προβλημα......
το ιδιο και εξω απο τα Καμμενα Βουρλα......

Ξερει κανεις καποιο βενζιναδικο.... βορεια προαστεια..... που να ειναι αξιοπιστο?

Ελένη προσωπικά φροντίζω να προμηθεύομαι βενζίνη από εταιρικά πρατήρια της ΕΚΟ (καλυψώ) τα οποία είθισται να έχουν το λευκό λογότυπο έναντι του μπλε που έχουν τα ιδιωτικά. Αυτά έχουν εγγυημένα καθαρά καύσιμα. Επειδή αυτό όμως δεν είναι πάντα κανόνας (περί λογότυπου) εδώ θα βρεις που υπάρχουν εταιρικά πρατήρια https://www.eko.gr/uploads/PDF/kalypso_17.07.09.pdf συγκεκριμένα εγώ βάζω στην Κηφισιά στην Τατοΐου.

oldcarskickass
09-08-11, 14:18
Παιδια εβαλα βενζινη στην Καλογρεζα και εχω προβλημα......
το ιδιο και εξω απο τα Καμμενα Βουρλα......

Ξερει κανεις καποιο βενζιναδικο.... βορεια προαστεια..... που να ειναι αξιοπιστο?


Ελένη προσωπικά φροντίζω να προμηθεύομαι βενζίνη από εταιρικά πρατήρια της ΕΚΟ (καλυψώ) τα οποία είθισται να έχουν το λευκό λογότυπο έναντι του μπλε που έχουν τα ιδιωτικά. Αυτά έχουν εγγυημένα καθαρά καύσιμα. Επειδή αυτό όμως δεν είναι πάντα κανόνας (περί λογότυπου) εδώ θα βρεις που υπάρχουν εταιρικά πρατήρια https://www.eko.gr/uploads/PDF/kalypso_17.07.09.pdf συγκεκριμένα εγώ βάζω στην Κηφισιά στην Τατοΐου.

What he said, και ομοίως συμβαίνει και με τα Shell (Select) τα οποία δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά έχουν και το φθηνότερο πετρέλαιο της γύρω περιοχής (όπου βρίσκονται δλδ) για αμόλυβδη δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Έπρεπε από Αμερική αντί για μπαγκάζια να φέρεις καμιά 500αριά μπουκαλάκια των 99ml (μη σε πιάσουν και στον έλεγχο) βενζίνη.

doctore
09-08-11, 15:04
Καλή βενζίνη εχει το ΕΚΟ στην Εθνική προς Λαμία μετά τη γεφυρα Βρυούλων και το ΕΚΟ Αττικής οδού στην Καντζα.
Απο το ΕΚΟ Τατοίου δεν εχω μείνει ευχαριστημένος ούτε από το ασπρο ΕΚΟ στα Ανάβρυτα.

Ptboul
09-08-11, 15:24
Απο το ΕΚΟ Τατοίου δεν εχω μείνει ευχαριστημένος

Λειτουργεί υπό νέα διεύθυνση εδώ κ ένα χρόνο περίπου κ είναι εταιρικό πλέον! Δοκίμασε το και θα δεις!

Επίσης ένα άλλο που δεν είναι εταιρικό αλλά μου γεμίζει το μάτι κ έχω βάλει κάμποσες φορές είναι πάλι ένα ολοκαίνουριο ΕΚΟ στην Γέρακα.

PANOS-E60
09-08-11, 19:12
Λειτουργεί υπό νέα διεύθυνση εδώ κ ένα χρόνο περίπου κ είναι εταιρικό πλέον! Δοκίμασε το και θα δεις!

Επίσης ένα άλλο που δεν είναι εταιρικό αλλά μου γεμίζει το μάτι κ έχω βάλει κάμποσες φορές είναι πάλι ένα ολοκαίνουριο ΕΚΟ στην Γέρακα.

Καθαρό Πάνο. Τιμιο παιδί, εκεί βάζω από τη μέρα που άνοιξε.

saulm3
09-08-11, 21:55
μηπωσ ξερεται ποια ειναι η τιμη τησ βενζινασ στην ιταλια?

Jimmakos
10-08-11, 01:33
Απο Κηφισιά πάντως μην πάτε απο Κατσίμπα (Aegean) στο ρεύμα προς Μαρούσι...... Πολύ νοθεία και μάπα βενζίνη!

Γεωργίου Λύρα στην Κηφισιά πρίν την Ελαιών έχει πολύ καλή βενζίνη και φθηνή αλλά δεν θυμάμαι όνομα πρατήριου.
Νεα Ερυθραία στην Ελ. Βενιζέλου (συνέχεια της Λεωφ. Κηφισίας) (Shell) πολύ άθλια βενζίνη και πανάκριβη!
Επίσης εκεί που λέει ο Ptboul έχει καλή βενζίνη αλλά είναι σχετικά ακριβός...

Αυτά :)

katsaraios
10-08-11, 02:34
στη Γαλατσιου ψηλα εχει 2 shell απεναντι σχεδον η μια απο την αλλη ειναι εταιρικα πρατηρια με καλη ποιοτητα και τιμες.

Samaro
20-12-11, 14:22
Επιβληθέντα πρόστιμα σε πρατήρια καυσίμων, 09.12.2011

https://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BvgXHHr5u0I%3d&tabid=479&language=el-GR

Επιβληθέντα πρόστιμα σε εταιρείες εμπορίας πετρελαιοειδών, 09.12.2011

https://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=K3RFjzcnQNU%3d&tabid=479&language=el-GR

thumb

hades7
20-12-11, 14:40
μηπωσ ξερεται ποια ειναι η τιμη τησ βενζινασ στην ιταλια?

αν και η ερωτηση σου ειναι απο τον αυγουστο θα σου πω ο τι στην ιταλια τον σεπτεμβριο η τιμη για συπερ αμολυβδη ηταν 1,70 μεσο ορο γαλλια 1.60 και ισπανια 1.50 υπολογισε και ο,ο5 κατω αν πας self service

ntinos
20-12-11, 15:07
Επιβληθέντα πρόστιμα σε πρατήρια καυσίμων, 09.12.2011

https://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BvgXHHr5u0I%3d&tabid=479&language=el-GR

Επιβληθέντα πρόστιμα σε εταιρείες εμπορίας πετρελαιοειδών, 09.12.2011

https://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=K3RFjzcnQNU%3d&tabid=479&language=el-GR

thumb

Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο παλιες οι λιστες...

Samaro
20-12-11, 15:38
Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο παλιες οι λιστες...

Οπως θα δεις εδώ : https://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=479&language=el-GR

το ΥΠΕΚΑ (Υπουργείο Περιβαλοντος Ενεργειας και Κλιματικής Αλλαγής) αυτές δημοσιεύει για 09/12/2011 !

Αν έχεις νεώτερες παρακαλώ ενημέρωσέ μας !

thumb

ntinos
20-12-11, 15:41
Εννοω οτι οι ελεγχοι ειναι παλιοι.

Κανε συγκριση μεταξυ της λιστας 09/12/2011 με αυτην της 04/10/2011
Μην κανεις. Ειναι οι ιδιες.

stefm5
04-01-12, 09:50
Νέες μεθόδους έχουν υιοθετήσει το τελευταίο διάστημα οι λαθρέμποροι και οι επιτήδειοι πρατηριούχοι προκειμένου να κλέβουν τους καταναλωτές. Πρόκειται για τα νέα «κόλπα» στην αγορά που εξαιτίας της κρίσης αλλά και της υψηλής φορολογίας στα καύσιμα κάνουν «θραύση» με θύμα τους... καταναλωτές.

Ειδικότερα, η νέα μόδα στην αγορά αφορά στην νοθεία βενζίνης με αιθανόλη. Η πρόσμειξη γίνεται γιατί η αιθανόλη δεν φορολογείται με ΕΦΚ και το κόστος είναι χαμηλότερο για τον πρατηριούχο. Η νοθεία αυτή μπορεί ωστόσο να προκαλέσει σημαντικές βλάβες στον κινητήρα του αυτοκινήτου, όταν η πρόσμειξη γίνεται σε μεγάλο ποσοστό.

Οι λιγότεροι έλεγχοι που διενεργούνται, έχουν ως αποτέλεσμα να έχουν ξαναρχίσει τη δράση τους οι επιτήδειοι με τις πειραγμένες αντλίες, που με ειδικά τσιπ παραδίδουν μικρότερες ποσότητες στους καταναλωτές.

Ένας ακόμη τρόπος για να «κλέβουν» είναι η μέθοδος θέρμανσης του καυσίμου εντός της δεξαμενής που αυξάνει τον όγκο του με αποτέλεσμα όταν μπαίνει στο ρεζερβουάρ ο δείκτης να ανεβαίνει πολύ για να «προσγειωθεί» χαμηλότερα στη συνέχεια. Τέλος κυρίως σε βυτία χρησιμοποιούνται ειδικές ταμπλέτες που αυξάνουν τον όγκο.

Ο κρυφός πόλεμος

Όλα αυτά τα φαινόμενα θα μπορούσαν να περιοριστούν δραστικά και να υπάρξουν σημαντικές επιτυχίες για τη σύλληψη των λαθρεμπόρων και των φοροκλεπτών, εάν είχε προχωρήσει η εφαρμογή του συστήματος ελέγχου εισροών εκροών. Πρόκειται για το σύστημα που συνδέει ηλεκτρονικά τις δεξαμενές των πρατηρίων, με τις αντλίες και ενημερώνει τις αρχές για τις ποσότητες που διακινούνται. Παρότι τα «δακτυλίδια» χρησιμοποιούνται με επιτυχία από ορισμένες εταιρείες στο πετρέλαιο θέρμανσης έστω και περιορισμένα, το μέτρο δεν εφαρμόζεται ευρέως για τη βενζίνη που διακινείται στα πρατήρια έστω και εάν υπάρχει ψηφισμένος νόμος επί Κ. Χατζηδάκη το 2009.

Σύμφωνα με υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου Ανάπτυξης η εφαρμογή του μέτρου δεν προχωρά εξαιτίας του μηχανισμού του υπουργείου Οικονομικών και της άποψης που επί ένα χρόνο διατυπώνουν οι υπηρεσίες του ότι τεχνικά δεν είναι απαραίτητο.

Πρόκειται σύμφωνα με τα όσα ανέφερε χθες το συγκεκριμένο στέλεχος για ένα είδος υπόγειου πολέμου, μεταξύ των υπηρεσιών του ΥΠΟΙΚ και του ΥΠΑΝ, που μπλόκαρε την έκδοση της απαραίτητης ΚΥΑ, που είναι απαραίτητη για την πρακτική εφαρμογή του μέτρου. Έτσι ακόμη και σήμερα ο φορολογικός έλεγχος γίνεται με βάση τα τιμολόγια, ενώ υπάρχει η δυνατότητα του αυτόματου ηλεκτρονικού ελέγχου. Και αυτό γιατί σύμφωνα με τα υπηρεσιακά στελέχη του Οικονομικών το μέτρο είναι τεχνικά ανεφάρμοστο. Το ίδιο στέλεχος του ΥΠΑΝ πάντως δεν βάζει στο... στόχαστρο την ηγεσία του ΥΠΟΙΚ αλλά τα υπηρεσιακά στελέχη.


Πηγή:www.capital.gr

Samaro
29-01-12, 14:49
Πολωνία: Οδηγοί έκλεισαν δρόμους διαμαρτυρόμενοι για την υψηλή τιμή της βενζίνης

Μια πρωτότυπη κινητοποίηση οργάνωσαν σήμερα οι οδηγοί σε πολλές πόλεις της Πολωνίας, μπλοκάροντας την κυκλοφορία σε λεωφόρους και δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις υψηλές τιμές των καυσίμων.
Ανταποκρινόμενοι σε μια πρωτοβουλία που ξεκίνησε μέσω του Ίντερνετ, ομάδες οδηγών βγήκαν στους δρόμους με τα αυτοκίνητά τους, κινούμενοι με ταχύτητα... χελώνας.
Πολλοί μάλιστα σταματούσαν στα βενζινάδικα για να βάλουν ένα-δυο λίτρα βενζίνη κάθε φορά...................
.................................................. ......................

https://www.express.gr/news/world/558231oz_20120128558231.php3

Στην Ελλάδα τι κάνουμε ;;;;;

andreas_R
31-03-12, 16:33
Εχουμε "λιπος" ακομα ....

Δυστυχως τιποτα...

Vasilis
17-04-12, 11:57
Στην παρακατω λιστα (*.pdf αρχειο) θα βρειτε ολα τα πρατηρια υγρων καυσιμων που νοθευσαν τα καυσιμα που πωλουν!

Η λιστα που δημοσιευθηκε ειναι απο το Υπουργειο Περιβαλλοντος Ενεργειας κ Κλιματικης Αλλαγης

Δειτε μηπως ειστε κ σεις απο τα θυματα...:whistle:

ntinos
17-04-12, 13:16
Δεν θελω να γινω ο σπασικλας της παρεας, αλλα οι λιστες ειναι αρχαιες...

Δεν υπαρχουν στοιχεια απο τα μεσα του 2010 ....

Stradale
17-04-12, 13:22
Τι 2 ευρώ ρε παιδιά η κατοστάρα,πάμε καλά;Και εγώ που περιμένω να κατέβω Ελλάδα να χαρώ το αμάξι.Με το SH150 με βλέπω όλο το καλοκαίρι

aristent
17-04-12, 13:58
Τι 2 ευρώ ρε παιδιά η κατοστάρα,πάμε καλά;Και εγώ που περιμένω να κατέβω Ελλάδα να χαρώ το αμάξι.Με το SH150 με βλέπω όλο το καλοκαίρι

....με nikname "Stradale" , μηπως εχεις και Ferrari Stradale?....θελω να μαθω καποια πραγματα για το συγκεκριμενο μοντελο.

Stradale
17-04-12, 14:07
Στο μέλλον μακάρι,προς το παρόν την βολεύω με μια Μ3...χαχαχα!

aristent
17-04-12, 14:09
Οκ!!! στο ευχομαι!!!thumb

A8hnaios
10-08-12, 02:59
https://www.energy.eu/images/EEP80.jpg

https://www.energy.eu/images/fuel.gif


Actual prices per one liter of fuel



August 10, 2012



https://www.energy.eu/

thumb

Και Παγκοσμια..

Worldwide Retail Prices of Diesel (US cents per litre)

https://chartsbin.com/view/1128

thumb



ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΑΑ :thumbsup:

ntinos
12-08-12, 14:36
Δεν ξέρω αν το εχω ξαναγράψει...

Ήμουν στο puerto cabello (Βενεζουέλα), συνοδηγός σε ένα toyota corolla.
Σταματάμε για βενζίνη, και ρωτάω τον τύπο πόσο παει η βενζίνη, (καπως σαν dollars per liter), και μου λέει:

Χοχοχο, no dollars per liter.
Dollars per tank. Πρέπει να φουλαρισε με ούτε 5 δολλαρια, αν θυμάμαι Καλα...


Sent from my Ericsson 197 using smoke signals

A8hnaios
24-08-12, 01:32
Το 'φράγμα' των δύο ευρώ έσπασε χθες η βενζίνη σε Χανιά και Ηράκλειο, σύμφωνα με το Παρατηρητήριο Τιμών του Υπουργείου Ανάπτυξης. Την ίδια ώρα, οι πρατηριούχοι δηλώνουν πως βρίσκονται σε δεινή θέση και προσανατολίζονται σε κινητοποιήσεις διαρκείας από τις αρχές Σεπτεμβρίου.
Η απλή αμόλυβδη 95 οκτανίων έφτασε να πωλείται χθες στην πόλη μας 2,023 ευρώ και στο Ηράκλειο 2,030! Η φθηνότερη απλή βενζίνη στα Χανιά χθες ήταν στα 1,875 ευρώ, ενώ στο Ηράκλειο ήταν στα 1,849 ευρώ.
Στο Ρέθυμνο η ακριβότερη τιμή της απλής αμόλυβδης -σύμφωνα πάντα με το Παρατηρητήριο Τιμών- ήταν στα 1,980 ευρώ ανά λίτρο και η φθηνότερη 1,845 ευρώ. Στον Νομό Λασιθίου η φθηνότερη τιμή ήταν 1,918 και η ακριβότερη 1,995.

ΣΤΑ ΥΨΗ Η 'ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ'
Την ίδια ώρα, η βενζίνη 100 οκτανίων έχει... ξεφύγει για τα καλά, αφού είναι σπάνιο να τη βρει κάποιος στο νησί μας κάτω από τα 2 ευρώ. Χαρακτηριστικά, στο Ρέθυμνο επωλείτο 2,014 ευρώ από το φθηνότερο πρατήριο και 2,098 ευρώ από το ακριβότερο! Στα Χανιά η χαμηλότερη τιμή της 'κατοστάρας' ήταν χθες στα 1,995 ευρώ και η ακριβότερη στα 2,106. Στο Λασίθι η φθηνότερη ήταν στα 1,989 και η ακριβότερη 2,130 και στο Ηράκλειο 1,986 η φθηνότερη και 2,190 η ακριβότερη.

ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ
Μιλώντας στα 'Χ.Ν.' ο γραμματέας της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Πρατηριούχων και Εμπόρων Καυσίμων και πρόεδρος της Ενωσης Βενζινοπωλών Νομού Χανίων, Βαγγέλης Κώτσος, ξεκαθάρισε ότι οι ακριβές τιμές δεν είναι ευθύνη των πρατηριούχων αλλά της πολιτικής που ακολουθεί η κυβέρνηση.
Αναφορικά με τη διαφορά που παρατηρείται μεταξύ ελάχιστης και μέγιστης τιμής ο κ. Κώτσος υποστήριξε πως «αποδίδεται στη διαφορετική χρέωση εταιρειών ακόμα και μεταξύ των δικών τους πρατηρίων».
Ο κ. Κώτσος έκανε λόγο για αθέμιτο ανταγωνισμό στον τομέα των καυσίμων» καταγγέλοντας τις πρακτικές των εταιρειών αλλά και του Υπουργείου. Καταρρίπτοντας τον 'μύθο' για τα μεταφορικά ο κ. Κώτσος διευκρίνισε στα 'Χ.Ν.': «Πολύ μικρή σημασία έχουν τα μεταφορικά, σε σχέση με την τιμή χρέωσης. Στην Κρήτη υπάρχει ένα καπέλο 5 λεπτών στην τιμή της βενζίνης. Η διαφορά μας με την Αθήνα είναι στα δέκα λεπτά. Τα μεταφορικά εμείς θεωρούμε ότι είναι γύρω στα 3 λεπτά, ενώ οι εταιρείες επιμένουν ότι είναι στα 5 λεπτά. Έστω ότι ισχύει αυτό, και πάλι δεν δικαιολογούνται οι χρεώσεις τους. Υπάρχει μια ανεξήγητη διαφορά πέντε λεπτών». Επισήμανε μάλιστα ότι στην Κρήτη λειτουργούν δύο όμιλοι με αποθήκες στην Κρήτη και έχουν το 75% της αγοράς, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τη λειτουργία του ανταγωνισμού στην αγορά.

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΤΡΟΪΚΑ
Σύμφωνα με όσα αποκάλυψε στα 'Χ.Ν.' ο κ. Κώτσος, οι βενζινοπώλες εντός των επόμενων ημερών θα στείλουν επιστολή προς την τρόικα για το ζήτημα των καυσίμων. «Η κυβέρνηση στις συζητήσεις μας ρίχνει συνεχώς το φταίξιμο στην τρόικα. Έτσι λοιπόν κι εμείς θα απευθυνθούμε εκεί και προειδοποιούμε ότι αν δεν μας δώσει απαντήσεις και εξηγήσεις θα είναι αυτή υπαίτια για την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά καυσίμων στη χώρα μας», σημείωσε χαρακτηριστικά.
Ο πρόεδρος των βενζινοπωλών του Νομού, ανέφερε μια σειρά από παράγοντες που λειτουργούν σε βάρος της τιμής της βενζίνης, τους οποίους έχουν επισημάνει πολλάκις οι εκπρόσωποι του κλάδου. Ανάμεσά τους περιλαμβάνονται:
• Υψηλός φόρος ειδικής κατανάλωσης
• Επιβολή Φ.Π.Α. επί του φόρου κατανάλωσης
• Επιβολή πλαφόν μόνο στη λιανική και όχι σε όλη τη διαδικασία εμπορίας του καυσίμου (διυλιστήρια, εταιρείες).

ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ
Όπως ανέφερε ο κ. Κώτσος στα 'Χ.Ν.', το 20% των πρατηρίων στα Χανιά έχει κλείσει, ενώ ένα 40% υπολειτουργεί. «Πολλά πρατήρια λειτουργούν χωρίς να προσφέρουν όλες τις υπηρεσίες», αναφέρει φέρνοντας το παράδειγμα της διάθεσης αμόλυβδης 100 οκτανίων, την οποία ελάχιστα πρατήρια εμπορεύονται πλέον. «Από το 2009 η αύξηση στα καύσιμα είναι στο 75% γεγονός που καθιστά προβληματική την επάρκεια κεφαλαίων στους πρατηριούχους», σημειώνει ο κ. Κώτσος. Μάλιστα ανέφερε ότι υπάρχουν πρατήρια που λειτουργούν... part time, παραμένοντας κλειστά κάποιες ημέρες της εβδομάδας.
«Αν κλείσει το 60% των πρατηρίων στα Χανιά, αυτό θα λειτουργήσει σε βάρος του καταναλωτή και του ανταγωνισμού. Θα μείνουν μόνο τα πρατήρια των εταιρειών και κάποια συγκεκριμένα που τα ευνοεί η θέση τους ή οι καταναλώσεις τους», τόνισε χαρακτηριστικά.

ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΕΡΓΙΑ
Στις 2 Σεπτεμβρίου οι βενζινοπώλες των Χανίων πραγματοποιούν Γενική Συνέλευση στην οποία θα παρθούν κρίσιμες αποφάσεις. Πρόταση του Δ.Σ., είναι η κάθοδος σε επ' αόριστον απεργία από τις 6 του επόμενου μήνα καθώς «η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο», όπως επισημαίνει ο κ. Κώτσος.

Πηγη (https://www.haniotika-nea.gr/website/)

stavr
25-08-12, 08:44
σημερα το πρωι πηγαινοντας για δουλεια σε ενα απο τα πιο φτηνα πρατηρια των Χανιων, 1,89 το λιτρο, ακριβως διπλα ενα αλλο 1,93 . Περιοχη ακρωτηριου. Δεν παλευεται πλεον η κατασταση!!! 700 δρχ το λιτρο η βενζινη .....καμια πατεντα να καιμε εξτρα παρθενο ελαιολαδο δεν υπαρχει....μιας και πλεον εχει γινει πιο φτηνο απο την βενζινη και υπαρχει και σε αφθονια στο νησι.

mitsos_chania
25-08-12, 09:50
Δεν το γυριζεις σε αεριο ρε σταυρο?

atha
25-08-12, 12:45
gyro sto 1,7 1,8 tis brika edo , i 100 ara einai fanera pio ftini edo apo oti stin ellada

ntinos
25-08-12, 12:50
1,765 το ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ εδω στα Συβοτα σήμερα.
ΤΟΜΑΡΙΑ του κέρατα

Να δούμε πόσο θα δωσουν το πετρέλαιο θέρμανσης που θα εξισωθει η τιμη του με το κίνησης...

stavr
25-08-12, 14:21
Δεν το γυριζεις σε αεριο ρε σταυρο?

αξιζει ρε Μητσο? Με εχουνε κανει να θελω να το δωσω ρε φιλε.....δεν παλευεται πλεον η κατασταση, θελω 10 λιτρα τα 100 χλμ = 20 ευρω. Κανω 50 χλμ τη μερα για πλακα, δηλαδη παει 300 ευρω το μηνα για το ενα αυτοκινητο!! Σκεφτομαι σοβαρα να το στειλω οσο οσο και να παρω κανα μικρο ντιζελακι. Σα να δινω ενοικιο ειναι ρε συ....

A8hnaios
12-09-12, 00:00
Τελικα εληξε νωριτερα η Απεργια.. χτες κ σημερα ηταν αλλα μερικοι ανοιξαν απο αποψε!

https://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/394239_10151087058553101_1687148629_n.jpg

davids
12-09-12, 00:10
SORRY για το άσχετο σχόλιο ,έχω μια απορία.Προχτές που πήγα να βάλω βενζίνα,παρατήρησα στις αντλίες πετρελαίου πως κάποιες έγραφαν taxi και το είχαν 20 λεπτα φθηνότερο.Είναι για να δελεάσουν τους ταξιτζήδες η παιζει κάτι με την ποιότητα?

lefterishatzi
23-09-12, 23:57
Παιδιά φούλαρα από βενζινάδικο στην περιοχή Σκαραμανγκά και μετά από 50χλμ σε ταξίδι μου άναψε λαμπάκι κινητήρα. Έβαλα 2 φορές 100σταρα και ευτυχώς έσβησε. Όποιος βάζει από αυτές τις περιοχές αν θέλει, ζητάει και του στέλνω πμ το βενζινάδικο να έχει το νου του. Επίσης θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος μου έστελνε κανά καλό βενζινάδικο που έχει υπ'όψην σε καβάλας, θηβών ή Κορυδαλλό.

tasos.kamv
24-09-12, 08:49
SORRY για το άσχετο σχόλιο ,έχω μια απορία.Προχτές που πήγα να βάλω βενζίνα,παρατήρησα στις αντλίες πετρελαίου πως κάποιες έγραφαν taxi και το είχαν 20 λεπτα φθηνότερο.Είναι για να δελεάσουν τους ταξιτζήδες η παιζει κάτι με την ποιότητα?

Στα αγγλικά tax είναι ο φόρος... έχω ακούσει ότι κάποια πρατήρια σου λένε αν δεν θες απόδειξη ("μαύρο" καύσιμο) να σου βάλουν πιο φθηνά γλιτώνοντας το ΦΠΑ.... δεν το έχω διασταυρώσει 100%

Bitz
24-09-12, 12:11
Παιδιά φούλαρα από βενζινάδικο στην περιοχή Σκαραμανγκά και μετά από 50χλμ σε ταξίδι μου άναψε λαμπάκι κινητήρα. Έβαλα 2 φορές 100σταρα και ευτυχώς έσβησε. Όποιος βάζει από αυτές τις περιοχές αν θέλει, ζητάει και του στέλνω πμ το βενζινάδικο να έχει το νου του. Επίσης θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος μου έστελνε κανά καλό βενζινάδικο που έχει υπ'όψην σε καβάλας, θηβών ή Κορυδαλλό.

Ιερα οδος Χαιδαρι μετα το φαναρι στα κουνελια προς κορινθο.BP

mikegr
18-10-12, 18:03
Στην Κερατεα υπαρχουν δυο βενζιναδικα που εχουν φτηνοτερη βενζινη απο αυτα που ειναι στο Γερακα. Δεν ειναι καπως υποπτο?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
27-11-12, 22:29
?γραφω εδω την ερω/τηση μου,αν και πιστευω οτι θα επρεπε να εχουμε νεο θρεντ.Αξίζουν τα βελτιωτικα καυσιμου?Ανα φέρομαι σε αυτα που λενε πως καθαριζουν τον κινητηρα και τα μπεκ,οχι αυτα για επιπλεον οκτανια?γνωριζει κανεις αν οντως κανουν δουλεις ή είναι πεταμένα χρήματα?
π.χ.
https://www.autopartscenter.gr/default.aspx?action=ShowCatProds&prodcatid=26

https://www.autotriti.gr/data/autoaccessories/proionta/16368.asp

bimmerm
17-01-13, 17:49
https://www.skai.gr/player/TV/?MMID=236174

PANOS-E60
17-01-13, 18:05
https://www.skai.gr/player/TV/?MMID=236174

Το ειδα την Τρίτη το βράδυ. Δεν εντυπωσιάστηκα από τη διεισδυτικότητα της έρευνας. Τα φορτώνει όλα τα φταιξίματα στα διυλιστήρια και δεν μπήκε καθόλου στο θέμα της λαθρεμπορείας καυσίμων, που αποτελεί και το πρόσχημα της κυβέρνησης για την εξίσωση των φόρων στο πετρέλαιο κίνησης / θερμανσης.

jkourkoulis
17-01-13, 19:14
https://www.skai.gr/player/TV/?MMID=236174

Λίγο άσχετο αλλά μόνο εμένα με εκνευρίζει ο Τέλλογλου;

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
05-02-13, 14:45
https://www.aniwthoi.net/2013/02/blog-post_645.html

ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ..............

individual
05-02-13, 15:27
εχει ξανασυζητηθει βεβαια,αλλα λογω μηδαμηνης αποστασης απο την πολη μου (κιλκις) οι περισσοτεροι φουλαρουν στα σκοπια,φυσικα λογω μεγαλης διαφορας στις τιμες των καυσιμων,οποτε πηγαινω και εγω οταν βολευει.
ξερω οτι πολλοι θα πειτε οτι δεν ειμαι πατριωτης και παω τα λεφτα μου αλλου και αλλα τετοια......καμια σχεση.απλως προσπαθω να γλυτοσω οτι μπορω απο αυτους που τους εχω κανει συναιτερους με μηδενικο κεφαλαιο,απο την πλευρα τους φυσικα.

τελος-παντων προχθεσινες τιμες εκει ....100αρα 1,38........95αρα 1,36.......ντιζελ κινησης 1,18...
τιμες κιλκις 100αρα 2 ευρω+-2λεπτα.......ντιζελ 1,40+-2λεπτα.

βαλαμε 50 και κατι λιτρα 100αρα με το αμαξι που ειμασταν και πληρωσε 70 ευρω...
ενω εδω,θα πληρωνε 100......μιλαμε για 30 ευρω διαφορα.
υστερα πηγαμε και σε μια ταβερνα......και αφου φαγαμε του σκασμου 2 ατομα και περισεψαν αλλα τοσα.....πληρωσαμε 17,5 ευρω!!!
οχι δεν στηριζω τα σκοπια φυσικα,αλλα ΔΕΝ θελω να στηριζω τους ελεινους που μας κυβερνανε........πειτε το αντιδραση αν θελετε......και την μπεμπεκα μου που εδωσα,ο λογος ειναι ο ιδιος!!!

Christos 330
05-02-13, 15:31
Αντωνη τα καυσιμα ειναι απο Ελληνικα διυλιστηρια οτι καταλαβες καταλαβα και εγω . . .

andreas_R
05-02-13, 15:31
το δικιο και το αδικο ειναι καπου μοιρασμενο σε αυτες τις περιπτωσεις

BILL007
05-02-13, 15:38
Αντωνη τα καυσιμα ειναι απο Ελληνικα διυλιστηρια οτι καταλαβες καταλαβα και εγω . . .

:shok::shok::shok::shok::shok::shok::shok:

individual
05-02-13, 15:51
Αντωνη τα καυσιμα ειναι απο Ελληνικα διυλιστηρια οτι καταλαβες καταλαβα και εγω . . .

το γνωριζω χρηστο αυτο,με τα διυλιστηρια.
και με την ευκαιρια,οτι εισαι βενζινας,να πω οτι δεν εχω τιποτα με κανεναν συναδελφο σου.....οι λογοι οπως ειπα πριν,ειναι αλλοι.
για το αλλο που καταλαβαμε και οι δυο.....δεν καταλαβα...χαχα

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
26-02-13, 22:54
Λουκέτο στα πρατήρια υγρών καυσίμων που δεν θα εγκαταστήσουν το νέο σύστημα εισροών-εκροών
Δημοσιεύθηκε από Autoblogger στις 26 Φεβ 2013 - 00:04 | 8 Σχόλια



Με λουκέτα και αυστηρά πρόστιμα απειλούνται οι πρατηριούχοι που δεν θα εγκαταστήσουν το σύστημα εισροών- εκροών στα βενζινάδικα εντός του χρονικού ορίου που προβλέπει ο νόμος.
Αυτό ορίζει νομοθετική παρέμβαση του υπουργείου Ανάπτυξης η οποία αναμένεται να ανακοινωθεί ενδεχομένως και σήμερα.
Δυο μήνες πριν εκπνεύσει η προθεσμία για την εφαρμογή του νόμου για εγκατάσταση συστημάτων εισροών- εκροών στα πρατήρια υγρών καυσίμων σε Αττική και Θεσσαλονίκη, το υπουργείο Ανάπτυξης επιδιώκοντας να θέσει αυστηρότερες βάσεις στην εφαρμογή του νόμου, θέτει θέμα ακόμη και αναστολής της λειτουργίας των πρατηρίων εάν βρεθούν υπότροποι οι πρατηριούχοι σε θέματα εγκατάστασης ή λειτουργίας των συστημάτων. Υπενθυμίζεται ότι σε όλη τη χώρα θα έχει εφαρμοστεί πλήρως το σύστημα από τα μέσα του 2014.
Παράλληλα, θα ανακοινωθεί από το υπουργείο οικονομική βοήθεια μέσω του ΕΣΠΑ για να βοηθήσει τους επαγγελματίες του κλάδου να εγκαταστήσουν τα συστήματα, τα οποία θα εξομαλύνουν τη λειτουργία της αγοράς, θα ενισχύσουν τον υγιή ανταγωνισμό και θα αποτρέπουν το λαθρεμπόριο.
Ενημερωτικές ημερίδες σχετικά με την εγκατάσταση των συστημάτων ελέγχου εισροών- εκροών όγκου καυσίμων στα πρατήρια διοργανώνει η Πανελλήνια Ομοσπονδία Πρατηριούχων- Εμπόρων Καυσίμων σε Αττική, Θεσσαλονίκη και Ηράκλειο Κρήτης.
Όπως επισημαίνει σχετικά, «η Πολιτεία υιοθέτησε με καθυστέρηση 12 ετών τις προτάσεις και τα αιτήματα του κλάδου για τον έλεγχο του λαθρεμπορίου και της παράνομης διακίνησης καυσίμων, με την εγκατάσταση των συστημάτων ελέγχου εισροών- εκροών. Έστω κι αν σε αυτή τη φάση τα συστήματα εγκαθίστανται μόνο στα πρατήρια, το πρώτο βήμα γίνεται».
Οι ημερίδες θα πραγματοποιηθούν με δωρεάν συμμετοχή στην Αθήνα την Κυριακή 3 Μαρτίου στο Συνεδριακό Κέντρο MEC Παιανίας (Λ. Λαυρίου 301) στις 9.30 πμ, στη Θεσσαλονίκη θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 10 Μαρτίου στο ξενοδοχείο MET Hotel και στο Ηράκλειο Κρήτης την Κυριακή 31 Μαρτίου στην Παγκρήτια Συνεταιριστική Τράπεζα.
Στις ημερίδες θα αναλυθούν από στελέχη του Υπουργείου Ανάπτυξης και εξειδικευμένους επαγγελματίες οι τεχνικές παράμετροι των συστημάτων, οι πληροφορίες που θα μπορούν να αντλούν οι πρατηριούχοι, καθώς και οι ελεγκτικές αρχές, κ.α.
Επίσης, θα γίνει αναφορά στις δυνατότητες χρηματοδότησης της εγκατάστασης των συστημάτων με βάση τις διαπραγματεύσεις που βρίσκονται σε εξέλιξη με την κυβέρνηση.
[Πηγή: AME-ΜΠΕ | Thanks for the tip, Μπάμπη]


Διάβασε το πλήρες άρθρο εδώ: Λουκέτο στα πρατήρια υγρών καυσίμων που δεν θα εγκαταστήσουν το νέο σύστημα εισροών-εκροών - AutoBlog.gr

Bazil Van Sinner
28-02-13, 18:48
εγω ξερω πως σημερα εβαλα 1,809 :thumbsdown::thumbsdown: :ranting2:

friendgr
29-03-13, 12:36
πέρσι είχα προβλέψει την άνοδο και γλυτώσαμε ένα γέμισμα με 1 ευρώ που είχε το λίτρο.

Τώρα τι κάνουμε; την γεμίζουμε την δεξαμενή πάλι ή όχι;

Για κάντε μου μια πρόβλεψη τι τιμή θα ξεκινήσει τον Οκτώβριο το πετρέλαιο θέρμανσης;



Εγώ γιατί νομίζω στην καλύτερη περίπτωση θα έχει πάλι 1.40 και θα μας λένε "σας κάναμε και χάρη που δεν το αυξήσαμε" ;;;;;

Tsik.D.
29-03-13, 12:37
πέρσι είχα προβλέψει την άνοδο και γλυτώσαμε ένα γέμισμα με 1 ευρώ που είχε το λίτρο.

Τώρα τι κάνουμε; την γεμίζουμε την δεξαμενή πάλι ή όχι;

Για κάντε μου μια πρόβλεψη τι τιμή θα ξεκινήσει τον Οκτώβριο το πετρέλαιο θέρμανσης;



Εγώ γιατί νομίζω στην καλύτερη περίπτωση θα έχει πάλι 1.40 και θα μας λένε "σας κάναμε και χάρη που δεν το αυξήσαμε" ;;;;;

1,40:shok: ?? για πετρελαιο θα μιλας λογικα ετσι ??

friendgr
29-03-13, 12:40
ναι το διόρθωσα, για θέρμανσης μιλάω.

S8N
29-03-13, 13:22
Βλέπω τα κάτωθι ενδεχόμενα για του χρόνου:


1. Δε θα 'χουμε σπίτια για να θερμάνουμε (πιθανότητα 82%)

2. Θα ζεσταθούμε με φθηνό πετρέλαιο που θα αντλούμε απ' το Αιγαίο (πιθανότητα 82/οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο)

3. Θα ζεσταθούμε με VPower Racing που θα είναι φθηνότερη (πιθανότητα 34%)

4. Θα ζεσταθούμε με κλιματιστικά (πιθανότητα 99%)


Για την τιμή του πετρελαίου θέρμανσης ακούγονται κάποιες φήμες περί μείωσης. Φήμες ακούγονταν όμως και για τα χαράτσια αλλά μας μπήκαν και για το 2013. Προσωπικά πιστεύω πως η τιμή θα κυμανθεί στα ίδια επίπεδα με φέτος. Κράτα τα λεφτουδάκια σου, χαμένος δε θα βγεις.

Konstantinos E60
29-03-13, 13:33
Βλέπω τα κάτωθι ενδεχόμενα για του χρόνου:


1. Δε θα 'χουμε σπίτια για να θερμάνουμε (πιθανότητα 82%)

2. Θα ζεσταθούμε με φθηνό πετρέλαιο που θα αντλούμε απ' το Αιγαίο (πιθανότητα 82/οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο)

3. Θα ζεσταθούμε με VPower Racing που θα είναι φθηνότερη (πιθανότητα 34%)

4. Θα ζεσταθούμε με κλιματιστικά (πιθανότητα 99%)


Για την τιμή του πετρελαίου θέρμανσης ακούγονται κάποιες φήμες περί μείωσης. Φήμες ακούγονταν όμως και για τα χαράτσια αλλά μας μπήκαν και για το 2013. Προσωπικά πιστεύω πως η τιμή θα κυμανθεί στα ίδια επίπεδα με φέτος. Κράτα τα λεφτουδάκια σου, χαμένος δε θα βγεις.

Θα τρώς φασόλια μερα παρα μέρα και θα ζεσταινεσαι "οικολογικά" και αφορολόγητα ! thumb

S8N
29-03-13, 13:42
Θα τρώς φασόλια μερα παρα μέρα και θα ζεσταινεσαι "οικολογικά" και αφορολόγητα ! thumb

Σίγουρα φασόλια θα τρώω και μάλιστα Πρεσπών γιατί θα έχω μετακομίσει στον Άγιο Αχίλλειο όπου θα ζω σα μορμόνος.

Ptboul
29-03-13, 13:56
Σίγουρα φασόλια θα τρώω και μάλιστα Πρεσπών γιατί θα έχω μετακομίσει στον Άγιο Αχίλλειο όπου θα ζω σα μορμόνος.

Ααα μου 'σαι και μπρούκλης, θες και Πρεσπών τρομάρα σου με 6-7 ευρώ/kg.

Aμ Κινέζικο θα τρως που θα το χεις πληρώσει για Ελληνικό.

Για οεμ φασόΛι Πρεσπών μόνο ο Χαντές έχει άκρες https://gifs.gifbin.com/1891351549.gif

S8N
29-03-13, 14:12
Τύπε, φεύγω. Έχω στις 15.00 ραντεβού κάπου στην Αχαρνών. Θα κατέβω με το πενβέ που έχει νάβι. Αν τη Δευτέρα που θα ξαναμπείς στο φόρουμ δε δεις νεότερο μήνυμα από μένα, θα είμαι σε κεφτεδάκια στα ντόπια μαγαζιά με τις αλαμπουρνέζικες πινακίδες ενώ το Ε60 θα ντριφτάρει στα Βαλκάνια. Τουντιλού.

Bassakos
30-03-13, 02:38
Vw polo 1. 4. 16V
Σύμφωνα με τον κατασκευαστή εχω 45 λιτρα ρεζερβουάρ οκ?

Ειμουν λι ι ίγο πιο πάνω από την ρεζέρβα , παω φουλαρω σε γνωστό φτηνό πρατήριο πριν την γέφυρα του ασπρόπυργου με κατεύθυνση προς κορίνθο και το αμαξι πήρε 42 λιτρα

Ευχαριστώ!

Απλά θα πω ότι το αμαξι εχει ρεζέρβα 5 λίτρων + την λίγη βενζίνη που είχα μέσα, κανά 3 λίτρα ακόμα δλδ ' σύνολο 8,


sent from mobile

Bitz
30-03-13, 10:30
Vw polo 1. 4. 16V
Σύμφωνα με τον κατασκευαστή εχω 45 λιτρα ρεζερβουάρ οκ?

Ειμουν λι ι ίγο πιο πάνω από την ρεζέρβα , παω φουλαρω σε γνωστό φτηνό πρατήριο πριν την γέφυρα του ασπρόπυργου με κατεύθυνση προς κορίνθο και το αμαξι πήρε 42 λιτρα

Ευχαριστώ!

Απλά θα πω ότι το αμαξι εχει ρεζέρβα 5 λίτρων + την λίγη βενζίνη που είχα μέσα, κανά 3 λίτρα ακόμα δλδ ' σύνολο 8,


sent from mobile

Δεν σε εκλεψε....τοσο χωραει.Εχω το ιδιο,απο τελειως αδειο γεμιζει περιπου με 53-55.

Nino
30-03-13, 11:10
για οεμ φασολι πρεσπων θα σε ρυθμισω εγω ο πριγκηπας τι σχεση εχει με εκει?:hystericalbs1:

Bassakos
30-03-13, 13:33
Αρχικό μήνυμα απο Bassakos (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=384218)<br />
Vw polo 1. 4. 16V<br />
Σύμφωνα με τον κατασκευαστή εχω 45 λιτρα ρεζερβουάρ οκ?<br />
<br />
Ειμουν λι ι ίγο πιο πάνω από την ρεζέρβα , παω φουλαρω σε γνωστό φτηνό πρατήριο πριν την γέφυρα του ασπρόπυργου με κατεύθυνση προς κορίνθο και το αμαξι πήρε 42 λιτρα <br />
<br />
Ευχαριστώ! <br />
<br />
Απλά θα πω ότι το αμαξι εχει ρεζέρβα 5 λίτρων + την λίγη βενζίνη που είχα μέσα, κανά 3 λίτρα ακόμα δλδ ' σύνολο 8, <br />
<br />
<br />
sent from mobile<br />
<br />
Δεν σε εκλεψε....τοσο χωραει.Εχω το ιδιο,απο τελειως αδειο γεμιζει περιπου με 53-55.

Στο 1το τσαφ της μανίκας δεν παίρνει τόσο, όσα χρόνια το εχω σκάει στα 45 με 47 με πάτημα την βαλβίδα και γεμίσμα έως την τάπα ναι φτανει τα 50 - 52 μιλάω για Polo 6Ν1

Αλλά όπως και να εχει δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που βάζω βενζίνη στο αμαξι και ξέρω πολύ καλά πόσο παίρνει, ανάλογα με το πόσο εχω ήδη μέσα, θεωρώ ότι με εκλεψε

Το εχω ξαναδεί πολλές φορές το έργο
sent from mobile

Bitz
30-03-13, 13:36
Στο 1το τσαφ της μανίκας δεν παίρνει τόσο, όσα χρόνια το εχω σκάει στα 45 με 47 με πάτημα την βαλβίδα και γεμίσμα έως την τάπα ναι φτανει τα 50 - 52 μιλάω για Polo 6Ν1

Αλλά όπως και να εχει δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που βάζω βενζίνη στο αμαξι και ξέρω πολύ καλά πόσο παίρνει, ανάλογα με το πόσο εχω ήδη μέσα, θεωρώ ότι με εκλεψε

Το εχω ξαναδεί πολλές φορές το έργο
sent from mobile

Ο.κ οτι πεις..:original:

Bassakos
31-03-13, 23:05
εχω δικιο , τελος!
:th_Laie_67-1:

A8hnaios
17-04-13, 20:05
https://fbcdn-photos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/c74.0.813.540/s320x320/11605_4802291171486_1495105131_n.jpg

Christos 330
17-04-13, 20:13
https://fbcdn-photos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/c74.0.813.540/s320x320/11605_4802291171486_1495105131_n.jpg

Σε 20 μερες 15λεπτα κατο τα καυσιμα . . .

Δεν θελω πολυ ενα μηνακι ετσι να παει θα δουμε τιμες του 2008 . . .

Σημερα οι τιμες ειναι οσο πουλουσαμε το 2010 !!!

fanisk
17-04-13, 20:15
Σε 20 μερες 15λεπτα κατο τα καυσιμα . . .

Δεν θελω πολυ ενα μηνακι ετσι να παει θα δουμε τιμες του 2008 . . .

Σημερα οι τιμες ειναι οσο πουλουσαμε το 2010 !!!

Λες ??

Christos 330
17-04-13, 20:18
Λες ??

Ελπιζω !!!

Στα 50 ευρω ειναι 38.78 λιτρα σημερα . . .

Τον χειμωνα στα 50 ευρω ηταν στα 27,94 λιτρα . . .

Ειναι τρομερα μεγαλη διαφορα . . .

Δε στο πετρελαιο ; ; ;

Ηταν στο 1.588 και σημερα στην Θεσσαλονικη ειναι 1.264 !!!

Στα χιλια λιτρα ο επαγγελματιας κερδιζει μολις 324 ευρω μονο απο την διαφορα τις τιμης φιλε . . .

fanisk
17-04-13, 20:20
Ελπιζω !!!

Στα 50 ευρω ειναι 38.78 λιτρα σημερα . . .

Τον χειμωνα στα 50 ευρω 27,94 λιτρα . . .

Ειναι τρομερα μεγαλη διαφορα . . .

Δε στο πετρελαιο ; ; ;

Ηταν στο 1.588 και σημερα στην Θεσσαλονικη ειναι 1.264 !!!

Για να μη ψαχνω, γιατι επεσε Χρηστο? Επεσε το βαρελι ή βγαλαν το φορο του φορου? :th_Laie_67-1:

Christos 330
17-04-13, 20:21
Για να μη ψαχνω, γιατι επεσε Χρηστο? Επεσε το βαρελι ή βγαλαν το φορο του φορου? :th_Laie_67-1:

Ανεβηκε το ευρω . . .

Αν βγει ο φορος κοντευουμε αυτοματα στο ευρω . . .

Μεγαλη διαφορα εκανε και η περικοπη που παρουσιασε η Κινα . . .

Samaro
22-04-13, 07:58
ΑΠΩΛΕΙΕΣ 10% ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ

Γιατί πέφτει η τιμή του πετρελαίου

Εκτός από τον χρυσό, στα «νύχια» των αρκούδων απειλεί να παγιδευτεί και ο μαύρος χρυσός; Το πετρέλαιο κινήθηκε μεταξύ «φθοράς και αφθαρσίας» στο πρώτο τρίμηνο του έτους, λάμποντας... διά της απουσίας του από το πάρτι των χρηματιστηρίων. Το τελευταίο διάστημα δέχεται ισχυρές πιέσεις, με αποτέλεσμα να έχει υποχωρήσει κατά 10% από την αρχή του μήνα. Το μπρεντ έχασε την περασμένη Τετάρτη το ψυχολογικό «φράγμα» των 100 δολαρίων/βαρέλι, για πρώτη φορά από τον Ιούλιο του 2012, εξέλιξη που επισφράγισε ένα σερί έξι πτωτικών συνεδριάσεων με απώλειες 8%. Οι τιμές ανέκαμψαν στο τέλος της εβδομάδας, ωστόσο, πολλοί αναλυτές έκαναν λόγο για αναμενόμενη τεχνική αντίδραση μετά τις μαζικές ρευστοποιήσεις που είχαν προηγηθεί κι η οποία δεν ανατρέπει το αρνητικό σκηνικό για το μαύρο χρυσό, καθώς υπάρχουν πολλοί παράγοντες που δικαιολογούν περαιτέρω πτώση του πετρελαίου το επόμενο διάστημα:
Πρώτον, οι φόβοι για επιβράδυνση της παγκόσμιας οικονομίας (που συνεπάγεται μειωμένη ζήτηση για πρώτες ύλες) που εντάθηκαν μετά την είδηση ότι η κινεζική «ατμομηχανή» κατέβασε ταχύτητα το α' τρίμηνο, με ρυθμούς αύξησης κατώτερους του αναμενόμενου. Ήδη πριν την εξέλιξη αυτή, τόσο το καρτέλ των πετρεαλαιοπαραγωγών χωρών ΟΠΕΚ όσο και η Διεθνής Υπηρεσία Ενέργειας (ΙΕΑ) είχαν αναθεωρήσει πτωτικά τις εκτιμήσεις τους για την παγκόσμια ζήτηση μαύρου χρυσού, με καταλύτη την επιδείνωση των οικονομικών προοπτικών της Ευρωζώνης. Ανησυχητικές ενδείξεις για την ζήτηση έρχονται και από τις ΗΠΑ, καθώς η ζήτηση για πετρέλαιο κίνησης τον τελευταίο μήνα διαμορφώθηκε στα 8,4 εκατ. βαρέλια ημερησίως, μειωμένη κατά 3,3% από την αντίστοιχη περίοδο του 2012.
Δεύτερον, το κλείσιμο long θέσεων στο πετρέλαιο από μεγάλους «παίκτες» όπως τα hedge funds, στο πλαίσιο μιας ευρύτερης απομάκρυνσης από την αγορά εμπορευμάτων, εν μέσω προβλέψεων ότι ο ανοδικός κύκλος διαρκείας (γνωστός ως commodity supercycle) κλείνει.
Τρίτον, η αύξηση της προσφοράς πετρελαίου, εν πολλοίς λόγω του ενεργειακού «μπουμ» που βρίσκεται σε εξέλιξη στις ΗΠΑ χάρη στην εκμετάλλευση των κοιτασμάτων σχιστολιθικού αερίου (shale gas). Εκτιμάται ότι η αμερικανική παραγωγή πετρελαίου έχει αυξηθεί στα 7,3 εκατ. βαρέλια ημερησίως φέτος από 6,5 εκατ. το 2012.
ΟΠΕΚ
Με αυτά τα δεδομένα δεν προξενεί έκπληξη που οι παράγοντες της αγοράς χαμηλώνουν τον πήχυ των προβλέψεων για τον μαύρο χρυσό. Ενδεικτικά, η Bank of America Merill Lynch πιθανολογεί περαιτέρω πτώση της τιμής του μπρεντ στα 95 δολ./βαρέλι βραχυπρόθεσμα, ενώ η Paramount Options «βλέπει» το μπεντ στα 90 δολάρια και το αμερικανικό αργό (που διαπραγματευόταν χθες στα 88 δολ./βαρέλι) στα 77 δολ./βαρέλι. Η βουτιά των τιμών του πετρελαίου δεν έχει περάσει απαρατήρητη από τον ΟΠΕΚ και ήδη ορισμένες χώρες (όπως το Ιράν) στέλνουν μηνύματα στις αγορές για πιθανή μείωση της παραγωγής εάν διατηρηθεί η πτωτική τάση. Στον αντίποδα, η εξέλιξη είναι άκρως ευπρόσδεκτη για τις καταναλώτριες χώρες, αφού περιορίζει τις πληθωριστικές τάσεις και ενισχύει την αγοραστική δύναμη των νοικοκυριών.
Λαλέλα Χρυσανθοπούλου

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26518&subid=2&pubid=113029210

mitsos_chania
22-04-13, 10:02
Στα Χανια εχουμε 1.749 την απλη αμολυβδη.Απο το 1.970 που ηταν,μια χαρα ειναι

Christos 330
22-04-13, 11:15
Στα Χανια εχουμε 1.749 την απλη αμολυβδη.Απο το 1.970 που ηταν,μια χαρα ειναι

1.568 εχει σημερα η απλη αμολυβνδη στην Θεσσαλονικη Μητσο . . .

Αρα 1.51 αγορα με τα κομιστρα μεταφορα για Κρητη να παει σχεδον στο 1.57

μεχρι τα 1.750 παει ο πρατηριουχος για 18 λεπτα κερδος αντι τα 4-5 λεπτα στο

λιτρο που ειναι συνηθως !!! Αρχοντες οι κρητικοι αρχοντες !!!

mitsos_chania
22-04-13, 11:19
1.568 εχει σημερα η απλη αμολυβνδη στην Θεσσαλονικη Μητσο . . .

Αρα 1.51 αγορα με τα κομιστρα μεταφορα για Κρητη να παει σχεδον στο 1.57

μεχρι τα 1.750 παει ο πρατηριουχος για 18 λεπτα κερδος αντι τα 4-5 λεπτα στο

λιτρο που ειναι συνηθως !!! Αρχοντες οι κρητικοι αρχοντες !!!

Παντα ειχαμε πολυ ακριβη βενζινη Χρηστο

nikos1400
22-04-13, 11:35
1.568 εχει σημερα η απλη αμολυβνδη στην Θεσσαλονικη Μητσο . . .

Αρα 1.51 αγορα με τα κομιστρα μεταφορα για Κρητη να παει σχεδον στο 1.57

μεχρι τα 1.750 παει ο πρατηριουχος για 18 λεπτα κερδος αντι τα 4-5 λεπτα στο

λιτρο που ειναι συνηθως !!! Αρχοντες οι κρητικοι αρχοντες !!!

Αρχοντες οι βενζιναδες.
Μλκες οι βενζινο-καφτες...!!
:ranting2:

Christos 330
22-04-13, 11:39
Παντα ειχαμε πολυ ακριβη βενζινη Χρηστο

Aν ηθελαν Μητσο να εχουν ενα κερδος οσο ολα τα πρατηρια τις

υπολοιπης Ελλαδας σημερα θα πουλουσαν 1.61 αντε 1.62 . . .

Αυτο ρε συ ειναι τρομερα μεγαλο κερδος εκει σε εσας !!!

Το πιο φθηνο πρατηριο εκει στα Χανια πουλαει 1.695 η Ιντζε Αργηρω με εταιρια silk oil . . .

Αντε και 1.695 που παλι πολλα ειναι να το δεχτω οχι 1.749 ειναι τρομερα πολλα !!!

mitsos_chania
22-04-13, 11:41
Aν ηθελαν Μητσο να εχουν ενα κερδος οσο ολα τα πρατηρια τις

υπολοιπης Ελλαδας σημερα θα πουλουσαν 1.61 αντε 1.62 . . .

Αυτο ρε συ ειναι τρομερα μεγαλο κερδος εκει σε εσας !!!

Εδω ρε Χρηστο το πιτογυρο εχει 2,40¤ και ειναι το μισο απο της θεσσαλονικης και η βενζινη θα μας νοιαξει;;;:th_Laie_67-1:

mitsos_chania
22-04-13, 11:43
Ελπιζω !!!

Στα 50 ευρω ειναι 38.78 λιτρα σημερα . . .

Τον χειμωνα στα 50 ευρω ηταν στα 27,94 λιτρα . . .

Ειναι τρομερα μεγαλη διαφορα . . .

Δε στο πετρελαιο ; ; ;

Ηταν στο 1.588 και σημερα στην Θεσσαλονικη ειναι 1.264 !!!

Στα χιλια λιτρα ο επαγγελματιας κερδιζει μολις 324 ευρω μονο απο την διαφορα τις τιμης φιλε . . .
Ξεχασα να πω οτι το κινησης εχει 1,45¤...

Christos 330
22-04-13, 11:46
Ξεχασα να πω οτι το κινησης εχει 1,45¤...

Πες τον βενζινα σου να αλλαξει τις τιμες . . .

1.383 πουλανε σημερα τα Χανια Μητσο !!!

Τιμή: 1,383 Προϊόν: BP Super Diesel Σήμα: BP
Διεύθυνση: Κ.ΜΑΝΟΥ 18 - ΠΕΛΕΚΑΠΙΝΑ, ΧΑΝΙΑ

ΠΟΛΕΝΤΑ O.E NIKH k ΛΑΜΠΡΙΝΗ
Ημερ. / Ώρα δήλωσης: Δευ, 22/04 11:30:40

mitsos_chania
22-04-13, 11:47
Πες τον βενζινα σου να αλλαξει τις τιμες . . .

1.383 πουλανε σημερα τα Χανια Μητσο !!!

Τιμή: 1,383 Προϊόν: BP Super Diesel Σήμα: BP
Διεύθυνση: Κ.ΜΑΝΟΥ 18 - ΠΕΛΕΚΑΠΙΝΑ, ΧΑΝΙΑ

ΠΟΛΕΝΤΑ O.E NIKH k ΛΑΜΠΡΙΝΗ
Ημερ. / Ώρα δήλωσης: Δευ, 22/04 11:30:40

Διπλα στο μαγαζι μου ειναι το συγκεκριμενο Χρηστο.Αυτος ειναι ο βενζινας μου.Θα παω σε λιγο να τσεκαρω

Christos 330
22-04-13, 11:48
Διπλα στο μαγαζι μου ειναι το συγκεκριμενο Χρηστο.Αυτος ειναι ο βενζινας μου.Θα παω σε λιγο να τσεκαρω

Οποτε το 1.45 ρε Μητσο πως το εβγαλες ; ; ;

Θυμασαι την τιμη πριν 1 μηνα ; ; ;

Τοσο πουλαει σημερα αμολυβδη και παιρνει για πολυ κατο ακομη !!!

Τιμή: 1,703 Προϊόν: BP Unleaded 95 Σήμα: BP
Διεύθυνση: Κ.ΜΑΝΟΥ 18 - ΠΕΛΕΚΑΠΙΝΑ, ΧΑΝΙΑ


ΠΟΛΕΝΤΑ O.E NIKH k ΛΑΜΠΡΙΝΗ
Ημερ. / Ώρα δήλωσης: Δευ, 22/04 11:30:20

mitsos_chania
22-04-13, 12:24
Τιμη του περασμενου Σαββατου ειναι Χρηστο

bakalos
29-05-13, 19:04
Καλησπέρα σε όλους,

Σε ενα Peugeot 106 με 45αρι ντεπόζιτο τη προτελευταία φορά με το που άναψε το λαμπάκι ρεζέρβας σταμάτησα σε πρατήριο και το γέμισα με 47 λίτρα!

Στράβωσα και καλά οτι με κλέβει κτλ και σήμερα το γέμισα σε άλλο όπου αφού άναψε το λαμπάκι έκανα ακόμα 30χλμ και το γέμισα με 48λίτρα!

Ρώτησα τον υπάλληλο πως γίνεται αυτό και μου απάντησε οτι συμβαίνει γιατί υπάρχουν ακόμα περιθώρια από τα ορια που δίνει ο κατασκευαστής κτλ.

Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει?
Είναι λογικό ή κλέβουν όλοι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

120ie87
29-05-13, 19:22
Τρελός γνωστός μου, σε ένα mercedes επί 65.000χλμ βάζει μόνο racing από τα κεντρικά στην καβάλας και άλλαξε φίλτρο βενζίνης πρόσφατα και βγήκε με ένα σωρό μαυρίλα....

S8N
29-05-13, 19:30
Καλησπέρα σε όλους,

Σε ενα Peugeot 106 με 45αρι ντεπόζιτο τη προτελευταία φορά με το που άναψε το λαμπάκι ρεζέρβας σταμάτησα σε πρατήριο και το γέμισα με 47 λίτρα!

Στράβωσα και καλά οτι με κλέβει κτλ και σήμερα το γέμισα σε άλλο όπου αφού άναψε το λαμπάκι έκανα ακόμα 30χλμ και το γέμισα με 48λίτρα!

Ρώτησα τον υπάλληλο πως γίνεται αυτό και μου απάντησε οτι συμβαίνει γιατί υπάρχουν ακόμα περιθώρια από τα ορια που δίνει ο κατασκευαστής κτλ.

Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει?
Είναι λογικό ή κλέβουν όλοι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κατιτίς παραπάνω το παίρνουν, αυτό είναι αλήθεια. Αλλά 3 λίτρα?

Christos 330
29-05-13, 19:33
Κατιτίς παραπάνω το παίρνουν, αυτό είναι αλήθεια. Αλλά 3 λίτρα?

3,5 lt αν πατας την βαλβιδα εκκενωσης του ρεζερβουαρ περνουν τα vag !!!

katsaraios
27-07-13, 06:30
"Αυτό είναι το πιο διαδεδομένο κόλπο που χρησιμοποιούν πολλοί βενζινάδες για να κλέβουν τον καταναλωτή, κάθε φορά που ανοίγει το ρεζερβουάρ του για να γεμίσει με βενζίνη. Τα στοιχεία για τις πρακτικές, παλαιές και νέες, που χρησιμοποιούν αρκετοί πρατηριούχοι προέρχονται από τους ελέγχους που κάνουν στην αγορά οι υπάλληλοι του υπουργείου Ανάπτυξης, σύμφωνα με τους οποίους το δημοφιλέστερο τρικ κλοπής των οδηγών είναι όταν η ένδειξη της αντλίας δεν αρχίζει από το μηδέν. Η ιδέα είναι απλή. Ο υπάλληλος βάζει σε ένα μηχανάκι βενζίνη αξίας π.χ. 5 ευρώ και στη συνέχεια τοποθετεί το πιστόλι στην αντλία κατά τρόπο ώστε να μην εφαρμόζει ακριβώς, με αποτέλεσμα να μη μηδενίζει ο μετρητής. Ετσι στον οδηγό που θα σταματήσει για βενζίνη, η αντλία συνεχίζει να μετρά από τα 5 ευρώ και μετά. Προκειμένου μάλιστα ο οδηγός να μην έχει οπτική επαφή με την ένδειξη της αντλίας, ο υπάλληλος τον καλεί να μετακινήσει το αυτοκίνητό του όσο το δυνατό πιο μπροστά, με το επιχείρημα ότι έτσι θα εξυπηρετηθούν όσο το δυνατόν περισσότερα οχήματα. Το αποτέλεσμα είναι δεδομένο, γράφει ο Γιώργος Φιντικάκης στα "Νέα". Για παράδειγμα, αν ο οδηγός έχει παραγγείλει βενζίνη 20 ευρώ, στο ρεζερβουάρ του θα μπει καύσιμο αξίας 15 ευρώ. Μάλιστα το 50% των καταγγελιών που δέχεται το υπουργείο Ανάπτυξης για κλοπές στην αντλία αφορά ακριβώς τέτοια περιστατικά. Οπως λένε υπηρεσιακά στελέχη του υπουργείου, ο ιδιοκτήτης του πρατηρίου άλλες φορές είναι συμμέτοχος στην απάτη, άλλες όμως όχι. Η κλοπή δηλαδή μπορεί να γίνεται εν τη απουσία του από τον υπάλληλο που έχει βάρδια. Το υπουργείο εκτιμά ότι το τρικ θα εξαλειφθεί με τη λειτουργία των συστημάτων εισροών - εκροών όγκου καυσίμων. "

πηγη
www.gasprice.gr

A8hnaios
27-07-13, 16:34
Από 1.67 έως 1.82 η τιμή της βενζίνης σήμερα στην Ιταλία....

Μιλάμε για 95αρα..

wheelman
27-07-13, 16:47
1,698¤/lt έβαλα σήμερα σε shell στον Πειραιά Αντώνη
και 1,61 something στην Πειραιώς ένα Α.Π. χαχαχαχα

andreas_R
27-07-13, 17:03
1.60 χθες βραδυ στην θηβων (Περιστερι)
μια ΕΤΕΚΑ

katsaraios
27-07-13, 17:06
Σημερα οπου ειδα βενζιναδικο ηταν πανω απο 1.7... Β.Π

aristent
27-07-13, 20:39
Σημερα οπου ειδα βενζιναδικο ηταν πανω απο 1.7... Β.Π

Bορεια προαστεια δεν ηθελες Γιωργη???...εκει ειναι "Αρμανι" η "μανικα"!!!:D

fanisk
27-07-13, 21:07
Bορεια προαστεια δεν ηθελες Γιωργη???...εκει ειναι "Αρμανι" η "μανικα"!!!:D

Παντου Αρμανι ειναι πλεον.. και ΝΠ 1.70 ειναι πανω κατω. Αντε στο Περιστερι να εχει 1.67, και τι εγινε? 3¤ στα 100 λιτρα?

Chris
29-07-13, 18:18
Eβαλα σε βενζιναδικο στην Λ.Φραντζη και εχω τρελαθει στα πιρακια!!!!!

Harisp
29-07-13, 18:33
Eβαλα σε βενζιναδικο στην Λ.Φραντζη και εχω τρελαθει στα πιρακια!!!!!

Υποθέτω στην AVIN έβαλες... :thumbsdown:

Chris
29-07-13, 18:54
Yeup...

vasilis e46
29-07-13, 19:02
1,718 σήμερα στη Shell Λενορμαν 95αρα

andreasm3
29-07-13, 20:09
1,75 στην Πειραιώς 100άρα aegean...

andreasm3
29-07-13, 20:11
και επί τη ευκαιρία την καλησπέρα σε όλους τους φίλους μετά από μακρά περίοδο απουσίας...

Χρίστος
29-07-13, 20:34
1.62 πειραιως και χαμοστερνας.

4 βενζιναδικα ειναι εκει με 0.01 διαφορα.
avin, silk και 2 ΑΠ.

wheelman
30-07-13, 01:07
0,875¤ shell στην Μακρυγιάννη, γουσταρω LPG λεμε!!! :D:D:D

Sent from my OT-997D using Tapatalk 2

katsaraios
30-07-13, 01:16
0,875¤ shell στην Μακρυγιάννη, γουσταρω LPG λεμε!!! :D:D:D

Sent from my OT-997D using Tapatalk 2

Kαλοριζικο και πολλα πολλα "γκαζιαρικα" χλμ !!!:thumbsup::thumbsup:

gnx
30-07-13, 21:24
Ηλία , Γιώργο , εύχομαι απροβληματιστα χιλιόμετρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

tasos.kamv
30-07-13, 21:36
0,875¤ shell στην Μακρυγιάννη, γουσταρω LPG λεμε!!! :D:D:D

Sent from my OT-997D using Tapatalk 2

Πολλά, απολαυστικά & πλέον οικονομικά χιλιόμετρα φίλε Ηλία!!!!
Πολύ σωστό το μπάξιμο!!!! thumb
Καλορίζικο!!!!!! :original:
Είναι για να παίρνω σειρά...

Lambros46
30-07-13, 22:57
0,875¤ shell στην Μακρυγιάννη, γουσταρω LPG λεμε!!! :D:D:D

Sent from my OT-997D using Tapatalk 2


Για πες και καμιά λεπτομέρεια :thumbsup:

BabisStinson
31-07-13, 08:39
1,75 στην Πειραιώς 100άρα aegean...

Ανδρέα σε ποιο ύψος? Στην Ελαΐδα? Από εκεί βάζω συχνά και γενικά είμαι ευχαρσιτημένος. Η 100αρα της έχει καμία διαφορά από την απλή αμόλυβδη??

katsaraios
31-07-13, 09:59
Πολλά, απολαυστικά & πλέον οικονομικά χιλιόμετρα φίλε Ηλία!!!!
Πολύ σωστό το μπάξιμο!!!! thumb
Καλορίζικο!!!!!! :original:
Είναι για να παίρνω σειρά...

Μηπως να το κανονιζες για το διαστημα που θα πας κατω??
Το θεμα με τον βαλβοτρονικ το εχεις ψαξει αναλυτικα??
Ο εγκαταστατης μας εχει βαλει οταν ηταν στην Αθηνα νομιζω απο οτι ειπε σε κινητηρα σαν τον δικο σου..

Καθυστερεις παντως ,κανεις χλμ και εσυ οπως εγω οποτε πιστευω θα σε συμφερει Τασσο...

andreasm3
31-07-13, 10:44
Ανδρέα σε ποιο ύψος? Στην Ελαΐδα? Από εκεί βάζω συχνά και γενικά είμαι ευχαρσιτημένος. Η 100αρα της έχει καμία διαφορά από την απλή αμόλυβδη??

Απέναντι από την ελαίδα φίλε μου ακριβώς..όσο για την 100άρα,ξέρεις κι εσύ ότι είναι παράξενη κ πονεμένη πολλές φορές ιστορία.Παντως προβλήματα τύπου πιράκια,δν έχω παρατηρήσει.thumb

platanos
31-07-13, 13:31
Καλαματα παιζουν απο 1.68-1.74 απλη..
Υγραεριο 0.90-0.95..

Nino
03-08-13, 09:21
Η λιστα με τα πρατηρια που βρεθηκαν να νοθευουν τα καυσιμα ποσοτητα και προστιμο που επιβληθηκε.
Για να μην ξαναπατησει κανεις αν πηγαινε σε καποιο απο αυτα!!


https://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BvgXHHr5u0I%3d&tabid=479&language=el-GR

Bitz
03-08-13, 09:28
Γιαννη νομιζω οτι αυτη ειναι του 2010.

andreasm3
03-08-13, 11:18
Χθες βράδυ,Θηβών στο ύψος Λακιώτη 1,73 100άρα Aegean.

Bellof-3
03-08-13, 16:12
στο καναλι πρεβεζας εβαλα χθες lpg με 0.77, επισης ειχε και με 0.79 coral gas...

0.84 κοντα στο αιγινιο πιεριας...

0.89 στην πατρα...

fanisk
08-08-13, 17:34
Shell Αγιου Δημητριου, μετα τη στροφη του μετρο δεξια.
Παρκαρω χωρις να βγω απο το αμαξι. 20¤ απλη. Κλειστε το κινητο και καντε λιγο μπροστα. Κλεινω το κινητο, μια χαρα ειναι εδω. Μα καντε μπροστα. Ρε μια χαρα ειναι φτανει η μανικα.VPower ειπατε? Οχι ΑΠΛΗ. Να μη βαλουμε τη "μεσαια"? Απλη ρε. Τραβαει ο τυπος την απλη, βλεπω ποια τραβηξε, ολα καλα. Μετα βλεπω την απλη μανικα στη θεση της :shok: ενω ο δεικτης ανεβαινει. Βγαινω εξω και με μαγικα εχει βαλει τη vpower. Ρε ****** αυτη ειναι η απλη? Σας παρακαλω κυριε.. ναι.. εεεε ωχ μπερδευτηκα. Ενταξει μπορει στα αλβανικα να το καταλαβαινες καλυτερα, τα πουστριλικια της Shell γινονται χρονια δεν τα ξεκινησατε τωρα. Μα αληθεια μπερδευτηκα!! Η υπευθυνη μας ακουει στη πορτα και απλα τη κλεινει!

Βιαζομουν ΠΑΡΑ πολυ για να περιμενω να τη τραβηξει με καλαμακι, σωληνακι, με το στομα. Θα ξαναπαω και θα περιμενω μεχρι να ερθει η αστυνομια, η πυροσβεστικη, ο στρατος η προστασια του καταναλωτη και το σδοε μαζι.

:ranting2::ranting2::ranting2:

A8hnaios
09-08-13, 00:50
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/08/919653_10200451442184908_448642756_o-1.jpg

strof
09-08-13, 09:09
Shell Αγιου Δημητριου, μετα τη στροφη του μετρο δεξια.
Παρκαρω χωρις να βγω απο το αμαξι. 20¤ απλη. Κλειστε το κινητο και καντε λιγο μπροστα. Κλεινω το κινητο, μια χαρα ειναι εδω. Μα καντε μπροστα. Ρε μια χαρα ειναι φτανει η μανικα.VPower ειπατε? Οχι ΑΠΛΗ. Να μη βαλουμε τη "μεσαια"? Απλη ρε. Τραβαει ο τυπος την απλη, βλεπω ποια τραβηξε, ολα καλα. Μετα βλεπω την απλη μανικα στη θεση της :shok: ενω ο δεικτης ανεβαινει. Βγαινω εξω και με μαγικα εχει βαλει τη vpower. Ρε ****** αυτη ειναι η απλη? Σας παρακαλω κυριε.. ναι.. εεεε ωχ μπερδευτηκα. Ενταξει μπορει στα αλβανικα να το καταλαβαινες καλυτερα, τα πουστριλικια της Shell γινονται χρονια δεν τα ξεκινησατε τωρα. Μα αληθεια μπερδευτηκα!! Η υπευθυνη μας ακουει στη πορτα και απλα τη κλεινει!

Βιαζομουν ΠΑΡΑ πολυ για να περιμενω να τη τραβηξει με καλαμακι, σωληνακι, με το στομα. Θα ξαναπαω και θα περιμενω μεχρι να ερθει η αστυνομια, η πυροσβεστικη, ο στρατος η προστασια του καταναλωτη και το σδοε μαζι.

:ranting2::ranting2::ranting2:

Σε αναλογη περιπτωση πριν 4 χρονια στη Μυτιληνη, τους αφησα να το γεμισουν με vpower (ενω τους ειχα πει τρεις φορες πως θελω απλη) και οταν γεμισε του ειπα να παρει κομπιουτερακι και να υπολογισει τα λιτρα που εβαλε με την τιμη της απλης για να τον πληρωσω. Οπως και εγινε.

E46 POWER
09-08-13, 11:17
Shell Αγιου Δημητριου, μετα τη στροφη του μετρο δεξια.
Παρκαρω χωρις να βγω απο το αμαξι. 20¤ απλη. Κλειστε το κινητο και καντε λιγο μπροστα. Κλεινω το κινητο, μια χαρα ειναι εδω. Μα καντε μπροστα. Ρε μια χαρα ειναι φτανει η μανικα.VPower ειπατε? Οχι ΑΠΛΗ. Να μη βαλουμε τη "μεσαια"? Απλη ρε. Τραβαει ο τυπος την απλη, βλεπω ποια τραβηξε, ολα καλα. Μετα βλεπω την απλη μανικα στη θεση της :shok: ενω ο δεικτης ανεβαινει. Βγαινω εξω και με μαγικα εχει βαλει τη vpower. Ρε ****** αυτη ειναι η απλη? Σας παρακαλω κυριε.. ναι.. εεεε ωχ μπερδευτηκα. Ενταξει μπορει στα αλβανικα να το καταλαβαινες καλυτερα, τα πουστριλικια της Shell γινονται χρονια δεν τα ξεκινησατε τωρα. Μα αληθεια μπερδευτηκα!! Η υπευθυνη μας ακουει στη πορτα και απλα τη κλεινει!

Βιαζομουν ΠΑΡΑ πολυ για να περιμενω να τη τραβηξει με καλαμακι, σωληνακι, με το στομα. Θα ξαναπαω και θα περιμενω μεχρι να ερθει η αστυνομια, η πυροσβεστικη, ο στρατος η προστασια του καταναλωτη και το σδοε μαζι.

:ranting2::ranting2::ranting2:

μρ το ιδιο συστημα δουλευει και η shell ηλιουπολης στην Καρεα στο τελος της κατηφορας πριν την πλατεια.. (ξεχασα πως την λενε)

Ptboul
09-08-13, 12:03
Δεν υπάρχει σελ (και εκο αλλά σε μικρότερο βαθμό) που να μη σου σπάει τα @@.

Εγώ ΦάΝ κάθομαι εκεί και περιμένω να βάλει την αντλία στο τεπόζιτο (όποτε βάζω σελ ή Εκο) και μετά πάω μέσα.

doctore
09-08-13, 13:45
Ptboul καταστάρα ν.ρόδα, Ιερισσο ποιό να προτιμήσω ?

Ptboul
09-08-13, 14:00
Δεν τα έχω ψάξει bill καθόλου, τελευταία φορά που είχα πάει, είχα το τουρμπιστό και έβαΝα αποκλειστικά 100 άρα.

Είχα βάλει λοιπόν στα Νέα Ρόδα και έκανα το ταξίδι χωρις πρόβλημα. Για λόγους στατιστικής/κίνησης/κατανάλωσης πρατηρίου θα έβαζα Ιερισσό που θεωρώ εκει τα πρατήρια κινούνται περισσότερο.

doctore
09-08-13, 14:26
Και εγώ Ιερισσό έλεγα...
Πλύσιμο της προκοπής κάνει κανείς η να το ξεχάσω?

Ptboul
09-08-13, 14:38
Μη ρωτάς εμένα γιατί είμαι απόλυτος:

Πλύσιμο της προκοπής δεν κάνει κανείς και πουθενά δεδομένου ότι ένα σωστό πλύσιμο θέλει 2 ώρες.

PANOS-E60
09-08-13, 15:05
Και εγώ Ιερισσό έλεγα...
Πλύσιμο της προκοπής κάνει κανείς η να το ξεχάσω?


Μη ρωτάς εμένα γιατί είμαι απόλυτος:

Πλύσιμο της προκοπής δεν κάνει κανείς και πουθενά δεδομένου ότι ένα σωστό πλύσιμο θέλει 2 ώρες.

πλύσιμο ξέρει να κάνει μόνο ο ΓΙΑΝΝΗΣ μας. thumb

fanisk
09-08-13, 15:36
Σε αναλογη περιπτωση πριν 4 χρονια στη Μυτιληνη, τους αφησα να το γεμισουν με vpower (ενω τους ειχα πει τρεις φορες πως θελω απλη) και οταν γεμισε του ειπα να παρει κομπιουτερακι και να υπολογισει τα λιτρα που εβαλε με την τιμη της απλης για να τον πληρωσω. Οπως και εγινε.

Αυτο επρεπε να γινει Πανο αλλα ειχα ηδη αργησει αρκετα και δεν γινοταν να χασω χρονο με το "κομπιουτερακι" γιατι σιγα μη βγαζαμε ακρη στο 5λεπτο.

Ηξερα για το κολπο της Shell αλλα ειχε χρονια να μου συμβει, συνηθως λεω απλη και βαζουν απλη. Ο αλβανος νομιζε ειναι πιο εξυπνος, με ενοχλει παρα πολυ η καταμουτρη κοροιδια. Για να δουμε. :thefinger:


Καλησπερα
Ονομαζομαι xx και ειμαι αρμοδιος επιθεωρητης πωλησεων στο λεκανοπεδιο Αττικης στα ιδιολειτουργουμενα πρατηρια της εταιρειας.
Ελαβα γνωση σχετικα με το συμβαν που εγινε στο πρατηριο επι της οδου Ολγας 125
Δεν εχω τηλεφωνο επικοινωνιας ώστε να σας καλεσω να μιλησουμε
Παρακαλω ειτε στειλτε μου το κινητο σας τηλεφωνο στο e mail μου ειτε καλεστε με στο xx.
Ευχαριστω εκ των προτερων
xx.

michaelp900
10-08-13, 00:09
Avin στη νεαπολη θεσσαλονικης λιγο πριν το φαναρι για Επταπυργιου ο μαγκας κλεβει οχι λιγο....αλλα σε σημειο τρελλας.Δεν μπορει να ειμαι φουλαριστος,να πηγαινω στη δικια μ να ξαναφουλαρω να παιρνει 3¤ να ξαναγυρναω (ιδια χμ,ιδια διαδρομη,ιδια ταχυτητα) να ξαναφουλαρω επιτηδες και να μου λεει.....10.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

fanisk
10-08-13, 18:41
Μιλησα με τον επιθεωρητη πωλησεων στο τηλ. (και μαλλον ακυρη για αυτον ωρα γιατι ακουγα παιδακια απο πισω, μαλλον ειναι σπιτι του ο ανθρωπος) ειπε θα με ξανακαλεσει μεσα στη βδομαδα αν χρειαστει. Μου ειπε πως η γραμμη τους ειναι να προωθουν τη V power αφου αποφερει περισσοτερο κερδος, μεσα στα πλαισια της επιτρεπτης πιεσης προς το πελατη. Αρα του λεω η δικη μου πιεση σταματησε οταν αρνηθηκα την "μεσαια" σωστα? Σωστα λεει. Σκοπος μας δεν ειναι η εξαπατηση για αυτο θελουμε να απομακρυνουμε τετοια ατομα απο το προφιλ της εταιριας μας. Τη Παρασκευη ειχαμε αλλη μια καταγγελια για το ιδιο πρατηριο λεει.. θα χειριστω το θεμα σας και πολυ πιθανον να απολυθει ο υπαλληλος. Θα σας ξανακαλεσω.

Για να δουμε αν θα τον απολυσουν, γιατι θα ξαναπαω και την επομενη φορα θα εχω τη gopro και το μικροφωνο να γραφουν. Οχι θα πηγαινω σε εταιρικο πρατηριο να με κοροιδευει ο γαμιολας ο υπαλληλος μεσα στη μουρη μου.

michaelp900
10-08-13, 19:09
Παρομοιο περιστατικο γινοταν στο shell του φοινικα απεναντι απο το αμαξοστασιο.Ελεγες απλη,σου επριζε τα ουμπαλα ο Λακης.Μια φορα που μ εβαλε v power βγαινω ν πληρωσω κ μ λεει το ποσο.
-Δεν σ ειπα να βαλεις απλη?
-Ε....δεν ακουσα!
-Τωρα θα την ακουσεις στερεο.
Πληρωθηκε απλης βενζινης.Δεν ξαναπατησα.....

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

Nick bmwlover
15-12-13, 21:18
Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει...
https://https://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BvgXHHr5u0I%3d&tabid=479&language=el-GR

Kostas_1
15-12-13, 21:21
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=347&page=20

Nick bmwlover
15-12-13, 21:43
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=347&page=20

Στραβομαρα...

ALPINAKIAS
20-12-13, 16:54
Ας γνωριζουμε ποιος νοθευει τα καυσιμα,και ας παρει τα @@@@δια μας στο μελλον.
https://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BvgXHHr5u0I%3d&tabid=479&language=el-GR

Dimimav
20-12-13, 17:56
Ας γνωριζουμε ποιος νοθευει τα καυσιμα,και ας παρει τα @@@@δια μας στο μελλον.
https://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BvgXHHr5u0I%3d&tabid=479&language=el-GR

Πρέπει να το πεις αλλιώς
Ας βρούμε λοιπόν ποιος ΔΕΝ νοθεύει τα καύσιμα
Εδώ μιλάμε για τα μισά βενζινάδικα της Αθήνας
Στον Ασπρόπυργο υπάρχει κανένα που δίνει και κανονική βενζίνη-πετρέλαιο?:facepalm:

Bassakos
20-12-13, 18:07
μην ξαχναμε και το κλεψιμο που κανουν στις αντλιες :thumbsdown:
αλλοι μπορει να εχουν καλη βενιζνη μεν
αλλα ποτε δεν μπαινει στο ρεζερβουαρ η ποσοτητα που εχεις πληρωσει

Bazil Van Sinner
20-12-13, 18:22
με την επαρχια τι γινεται ?ολα τζαμ΄γυαλι?

Bitz
20-12-13, 19:47
Αυτη η λιστα ειναι του '10 και εκτοτε δεν εχει ανανεωθει....αυτο βεβαια δεν σημαινει τιποτα,σιγα μην εγιναν καλα παιδια τωρα.

katrin_bmw
20-12-13, 20:42
χειροτερη βενζινη απο αυτη που εχουμε στην ανδρο δεν νομιζω να υπαρχει...ειδικα στο EKO της περιοχης μου που δυστυχως ειναι κ το μοναδικο γιαυτο την εχει 1.87 κ 1.99 με τα 100.

Bazil Van Sinner
20-12-13, 20:46
πα πα πα και αυτε οι τιμες στα νησια ρε παιδι μου!!!!!φωτια!

A8hnaios
16-04-15, 18:21
https://www.energy.eu/images/EEP80.jpg

https://www.energy.eu/images/fuel.gif


Actual prices per one liter of fuel



August 10, 2012



https://www.energy.eu/

thumb

Και Παγκοσμια..

Worldwide Retail Prices of Diesel (US cents per litre)

https://chartsbin.com/view/1128

thumb



ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΑΑ :thumbsup:


Πετρέλαιο: Ο «χάρτης» της πτώσης από τα 107 στα 59 δολάρια...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/04/pinax1-1.jpg

Αναλυτές εκτιμούν ότι, εφόσον έχασε την τιμή των 60 δολαρίων, τότε η επόμενη στάση είναι τα 55, τα 50 και μπορεί και τα 40 δολάρια το βαρέλιΟι προβλέψεις για χαμηλή πετρελαϊκή ζήτηση «έριξαν» τις τιμές του πετρελαίου κάτω από τα 59 δολάρια το βαρέλι, συνεχίζοντας την ορμητική καθοδική του πορεία, η οποία φαίνεται να είναι δύσκολο να ανατραπεί σύντομα. Η τιμή του αργού έχει υποχωρήσει 9% αυτή την εβδομάδα και 45% από τον Ιούνιο του 2014, όπου ήταν στα 107 δολάρια το βαρέλι. Τον Αύγουστο η τιμή του πετρελαίου ήταν πάνω από το 93 δολάρια, αλλά τον Οκτώβριο ξεκίνησε να υποχωρεί κάτω από τα 90 δολάρια το βαρέλι. Το Νοέμβριο έφτασε σε χαμηλά διετίας, γύρω στα 80 δολάρια το βαρέλι και σήμερα κατρακύλησε στα 58,90 δολάρια το βαρέλι, που αποτελεί το χαμηλότερο επίπεδο των τελευταίων περίπου 5,5 ετών. Κάποιοι αναλυτές εκτιμούν ότι, εφόσον έχασε την τιμή των 60 δολαρίων το βαρέλι, τότε η επόμενη στάση είναι τα 55, τα 50 και μπορεί και τα 40 δολάρια το βαρέλι. Ωστόσο, κάποιοι αναλυτές υπογραμμίζουν ότι από τα τέλη του μήνα θα υπάρξει σταδιακή ανάκαμψη. Οι καταναλωτές και οι βιομηχανίες παγκοσμίως έχουν ωφεληθεί από την εν λόγω εξέλιξη, ενώ η εξοικονόμηση του ενεργειακού κόστους παγκοσμίως ξεπερνά το ένα τρισ. δολάρια, σύμφωνα με τη Citigroup. Από την άλλη, οι εξαγωγείς ενέργειας αντιμετωπίζουν σημαντικές επιπτώσεις. Η Ρωσία έχει χάσει στη διάρκεια του έτους 90 δισ. δολάρια από τα συναλλαγματικά της διαθέσιμα. Η Fitch Ratings υπολογίζει ότι μία πτώση 20% στις τιμές του πετρελαίου θα ωθήσει την παγκόσμια ανάπτυξη κατά 0,3% τα επόμενα δύο χρόνια. Οι μετοχές του ενεργειακού κλάδου παγκοσμίως έχουν χάσει πάνω από 500 δισεκατομμύρια δολάρια. Ταυτόχρονα, σύμφωνα με τη MoodyΆs, για μία μείωση των τιμών του αργού της τάξης των 25 δολαρίων στο βαρέλι, ένα νοικοκυριό μπορεί να εξοικονομήσει 500 δολάρια κατά το επόμενο έτος. Η Διεθνής Ενωση Αερομεταφορών (ΙΑΤΑ) εκτίμησε ότι η μέση αξία των αεροπορικών εισιτηρίων θα είναι κατά 5,1% φθηνότερη το 2015 σε σύγκριση με φέτος. Η βιομηχανία αερομεταφορών παγκοσμίως θα σημειώσει κέρδη ρεκόρ κοντά στα 25 δισ. δολαρίων. Η Διεθνής Υπηρεσία Ενέργειας αναθεώρησε προς τα κάτω τις εκτιμήσεις της για την πετρελαϊκή ζήτηση, υπογραμμίζοντας ότι θα αυξηθεί κατά 900.000 βαρέλια ημερησίως το 2015, μείωση 230.000 βαρελιών σε σχέση με τις προηγούμενες προβλέψεις. Ο OPEC μείωσε τις εκτιμήσεις κατά 300.000 βαρέλια ημερησίως, στα 28,9 εκατ. βαρέλια. Η BNP εκτιμά ότι το πετρέλαιο θα διαμορφωθεί στα 70 δολάρια το 2015 (από 88 δολάρια) και η Barclays στα 66 δολάρια (από 85 δολάρια). ...


Για το ευνόητο ερώτημα γιατί δεν πέφτει και η τιμή της βενζίνης στην Ελλάδα, ρωτήστε το Υπουργειο Ανάπτυξης:

Διεύθυνση: Πλ. Κάνιγγος, 101 81 Αθήνα

Τηλ. Κέντρο: 210 3893000 Fax: 210 3842642 E-mail: gge@gge.gr

https://www.fuelprices.gr/

protothema.gr ...

A8hnaios
26-08-15, 20:39
Τιμες.... σημερα στα Χανια ...!!!

Πηραν τη κατηφόρα....... thumb

για την 95αρα μιλαω

katsaraios
26-08-15, 23:26
Φρεσκα κουλουρακια και για οσους εχουν LPG :ranting2:
Το βιομηχανικο που βαφτιζεται κινησης με μια διαφορα στην τιμη 400-450 ευρω τον τονο και με ιδιοτητες που δεν ειναι οι προβλεπομενες για τα κιτ των αυτοκινητων....
Καλα ξεμπερδεματα...

A8hnaios
27-08-15, 19:33
Η τιμή του πετρελαίου πέφτει και οι βενζινοπώλες εξηγούν γιατί οι τιμές των καυσίμων στην Ελλάδα δεν μειώνονται…

Ενώ η τιμή του αργού πετρελαίου διεθνώς βρίσκεται σε πτώση, η τελική τιμή των καυσίμων δεν ακολουθεί αντίστοιχη πορεία… στην Ελλάδα!!!

“Το ζητούμενο είναι, αν το ποσοστό πτώσης των τιμών του αργού πετρελαίου επηρεάζει αναλογικά τις καθαρές διυλιστηριακές τιμές εκτός φόρων και τελών, ως αφετηρία διαμόρφωσης των τελικών τιμών λιανικής”…

Αυτό υπογραμμίζει σε ανακοίνωσή της η Πανελλήνια Ομοσπονδία Πρατηριούχων Εμπόρων Καυσίμων (Π.Ο.Π.Ε.Κ.) σχολιάζοντας δημοσιεύματα των τελευταίων ημερών, για το αν οι τιμές των καυσίμων στην Ελλάδα ακολουθούν την πτωτική πορεία των τιμών του αργού πετρελαίου BRENT.

Η ΠΟΠΕΚ επισημαίνει τα εξής: Τα πρατήρια υγρών καυσίμων διαμορφώνουν τις τιμές λιανικής ανάλογα με την τιμή χρέωσης (χονδρική) από την προμηθεύτρια εταιρεία εμπορίας προσθέτοντας το μικτό κέρδος του πρατηρίου το οποίο κυμαίνεται κατά μέσο όρο 4-5%.

Οι τιμές χονδρικής των εταιρειών εμπορίας διαμορφώνονται ανάλογα, με βάση τις διυλιστηριακές τιμές προσθέτοντας και αυτές ένα εύλογο μικτό χονδρεμπορικό κέρδος.

Η πτώση ή αύξηση των τιμών του αργού πετρελαίου (BRENT) επηρεάζει όμως απόλυτα τις διυλιστηριακές τιμές που είναι η βάση για την τελική διαμόρφωση των λιανικών τιμών, όχι όμως τους φόρους και τα τέλη με τα οποία επιβαρύνονται σε ποσοστό (π.χ η Αμόλυβδη 95oct) κατά 60% περίπου. Άρα η πτώση των τιμών του αργού επηρεάζει τις διυλιστηριακές τιμές στο 40% περίπου.

Ως εκ τούτου, το ζητούμενο είναι, αν το ποσοστό πτώσης των τιμών του αργού πετρελαίου επηρεάζει αναλογικά τις καθαρές διυλιστηριακές τιμές εκτός φόρων και τελών, ως αφετηρία διαμόρφωσης των τελικών τιμών λιανικής, σημειώνεται στην ανακοίνωση.

DIMITr|S
27-08-15, 19:36
17 λεπτα εχει πεσει η τιμη στα διυλιστηρια τον τελευταιο μηνα και στην πελοπονησο ουτε 10 στα πρατηρια.....μια ζωη αισχροκερδια.........
και αν ανεβει αυριο στα διυλιστηρια ανεβαινε την ιδια μερα στα πρατηρια....
πρεπει να επεμβει με καποιο τροπο το κρατος σε αυτη την κοροιδια

A8hnaios
27-08-15, 19:45
Απο τον Γιώργος Αδαλής, Οικονομολόγος... (https://www.facebook.com/adalisgeo?fref=nf)


TΙΜΕΣ ΚΑΥΣΙΜΩΝ: Συγγνώμη για να καταλάβω δηλαδή, η τιμή του πετρελαίου τον ΙΟΥΛΙΟ του 2008 ξεπέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία τα 145 δολάρια το βαρέλι! Αργότερα και προκειμένου να χτυπηθεί η οικονομία της Ρωσίας έπεσε κάτω από τα 100$ και όταν ήρθε η περίοδος της υπερπαραγωγής, έφτασε σήμερα να πουλιέται ακόμη και κάτω από τα 45 δολάρια/βαρέλι με περεταίρω πτωτικές τάσεις που μπορούν να φτάσουν ακόμη και στα επίπεδα του 1977, σε τιμές εξευτελιστικές!
Οπως επίσης, σίγουρα, μετά το τελικό ξεκαθάρισμα των "μεγάλων αφεντικών" θα επανέλθει και πάλι στα επίεδα της κανονικότητας που είναι τα 75-95 δολάρια / βαρέλι!
ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ?
Διότι στην Ελλάδα είτε ανεβαίνει είτε κατεβαίνει το πετρέλαιο οι τιμές των καυσίμων παραμένουν στα ύψη!
Πρωταγωνιστής της τεράστιας αυτής κλοπής είναι το Ελληνικό Δημόσιο με το ποσοστό ρεκόρ της τάξης του 67% σε φόρους!!! Αλλά κι έτσι να ήταν, δεν μπορεί σήμερα να αγοράζουν οι δυο πετρελαιάδες της χώρας μας το βαρέλι με 37 δολάρια στην προθεσμιακή αγορά συναλλάγματος και να πουλιέται η αμόλυβδη στα πρατήρια με 1.55Ε -τουλάχιστον-!!!
Η κανονική τιμή του καυσίμου θα έπρεπε να ακολουθεί αναλόγως τις διεθνείς διακυμάνσεις και να βρίσκεται -σύμφωνα με υπολογισμούς που έκανα-, στα 0.95 λεπτά το λίτρο της αμόλυβδης! Maximum η τιμή αυτή ε!
Προφανώς λοιπόν, κάποιοι εισαγγελείς δεν λένε να καταλάβουν ότι συγκεκριμένοι πολιτικοί, υπηρεσιακοί παράγοντες και τρωγλοδύτες της αγοράς, πρέπει να πάνε φυλακή για 3 κακουργήματα!
- Αισχροκέρδεια κατά συρροή
- Στρέβλωση του ελεύθερου ανταγωνισμού
- Κατασπατάληση δημοσίων εσόδων σε αλλότριες δράσεις!
Και άλλα πλημμελήματα που τα ξέρουν καλύτερα οι νομικοί!
Δεν μπορεί τα ΣΚΟΠΙΑ να ψωνίζουν καύσιμα απο τον Βαρδινογιάννη και να τα πουλάνε μισό ευρώ φθηνότερα στους Σκοπιανούς!
Τα κουβαλάνε δηλαδή 900+900 χιλιόμετρα και τα πουλάνε μισό ευρώ φθηνότερα από το βενζινάδικο που βρίσκεαι δίπλα στο διυλιστήριο του Βαρδινογιάννη!!!
Πότε επιτέλους θα τους χώσουν όλους μέσα?
Μήπως όταν δεν έχει το υπουργείο δικαιοσύνης ... ούτε ένα ευρώ για να αγοράσει πετρέλαιο και αναγκαστούν οι δικαστές να δικάζουν σε ... πολικές συνθήκες?
Λέω μήπως τότε , προκειμένου να ζεστάνουν τον κώλο τους, χώσουν το σατανικό αυτό (μικτό ) κύκλωμα (απο πολιτικους+ιδιώτες) στην φυλακή?
Αιντε να δούμε πόσο δούλεμα θα φάμε ακόμη....

A8hnaios
09-10-15, 16:28
Σχεδον ολα ειναι σε πετρελαιο κινησης (ΤΑΧΙ) και πόσα απο αυτα τα προστιμα θα πληρωθουν τελικα; οεοοο :whistle:

diosak
11-10-15, 13:57
Σχεδον ολα ειναι σε πετρελαιο κινησης (ΤΑΧΙ) και πόσα απο αυτα τα προστιμα θα πληρωθουν τελικα; οεοοο :whistle:

Ξέρουμε πότε έγιναν οι έλεγχοι?

kostas1.6
11-10-15, 17:30
Ξέρουμε πότε έγιναν οι έλεγχοι?

Από τον αριθμό δείγματος πρέπει να συνάγεται η ημερομηνία λήψης του... 233 παραβάσεις σε 12 χρόνια... :hystericalbs1::hystericalbs1:
(εδώ και μία δεκαετία και βάλε τις ίδιες παραβάσεις μας δείχνουν)

DIMITr|S
19-03-16, 19:50
καλως να τα δεχθουμε παλι
https://www.caranddriver.gr/article.asp?catid=33045&subid=2&pubid=7494018

Νέες βόμβες στις τσέπες των Ελλήνων, βάζουν οι προτάσεις που έχουν πέσει στο τραπέζι με σκοπό την είσπραξη επιπλέον εσόδων ύψους 1,8 δισ. ευρώ. Πρόκειται για έσοδα επιπλέον από τα μέτρα που φαίνεται να έχουν κλειδώσει με τους δανειστές.
Σύμφωνα με πληροφορίες, συζητείται η αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στα καύσιμα που θα επιβαρύνει όλους τους οδηγούς αλλά και το πετρέλαιο θέρμανσης. Η πρόταση αυτή ενισχύεται από το γεγονός ότι η τιμή των καυσίμων είναι χαμηλά αυτή την περίοδο και δεν θα επιβαρύνει ένας νέος φόρος σημαντικά τις τσέπες των Ελλήνων.

Επίσης, προτείνεται η επιβολή ενός ακόμη φόρου στα νέα αυτοκίνητα μικρού και μεσαίου κυβισμού. Απορρίφθηκε η πρόταση για επιβολή ειδικού τέλους στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα ΙΧ

παμε για 2ευρω σιγουρα οταν ξανανεβει το πετρελαιο

A8hnaios
19-03-16, 21:03
Hδη εχει ανεβει ενα 10λεπτο τις τελευταιες 10 μερες...

A8hnaios
15-07-16, 14:23
Παιδιά εχω ενα θέμα και δε ξέρω πως να το αντιμετωπίσω: Γέμισα το ρεζερβουάρ και αμέσως εκλεισε το πρατήριο για γέμισμα..
Οπως ηταν αναμενόμενο πηρα από τον πάτο καύσιμο... Μόλις εφθασε στη μέση το τεπόζιτό μου,αρχισε στις χαμηλές στροφές να κάνει κομπιάσματα.Μόλις ανεβάσω λίγο στροφες χάνουνται τα κομπιάσματα.Κανα σκουπιδάκι πήρα στα σίγουρα.Τι κανω;Απλά περιμένω να αδειάσει το ρεζεεβουάρ μου; Θα εχω πρόβλημα στην Αντλία;