PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΕΝΖΙΝΗ -ΤΙΜΕΣ -ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ - ΠΡΟΣΤΙΜΑ - σε ολη την Ελλαδα (online)



Σελίδες : 1 [2]

tsaltinho
15-07-16, 14:33
Παιδιά εχω ενα θέμα και δε ξέρω πως να το αντιμετωπίσω: Γέμισα το ρεζερβουάρ και αμέσως εκλεισε το πρατήριο για γέμισμα..
Οπως ηταν αναμενόμενο πηρα από τον πάτο καύσιμο... Μόλις εφθασε στη μέση το τεπόζιτό μου,αρχισε στις χαμηλές στροφές να κάνει κομπιάσματα.Μόλις ανεβάσω λίγο στροφες χάνουνται τα κομπιάσματα.Κανα σκουπιδάκι πήρα στα σίγουρα.Τι κανω;Απλά περιμένω να αδειάσει το ρεζεεβουάρ μου; Θα εχω πρόβλημα στην Αντλία;


Μην θεωρεις οτι ειναι απαραιτητα σκουπιδακι....
Μπορει να ειναι και ωερο μεσα στη βενζινη.
Εγω θα σου προτεινα να το αδειασεις αμεσα στο ντεποζιτο και ξαναγεμισμα
σε βενζιναδικο.!

DIMITr|S
17-07-16, 11:27
η αντλια τοσο στο βενζιναδικο οσο και στο ρεζερβουαρ σου παντα απο τον πατο ρουφαει.
δεν μετακινειται και οταν τελειωνει παει κατω να σου δωσει απο τα καθιζηματα αν ατυο εννοεις....
ειτε ειναι γεματη η δεξαμενη ειτε μισογεματη ειτε στα τελειωματα....
αυτο που παιζει να εγινε γτ το ειχω παθει ειναι το εξης
συνηθως οταν υπαρχει νερο ειτε στη δεξαμενη του πρατηριου ειτε στο ρεερβουαρ σου (σε ολους υπαρχει νερο μιας και εχουμε γεμισει απο 1002 πρατηρια)
αυτο καθεται πιο πανω απο τη βενζινη
οποτε ειτε επειδη ηταν στα τελειωματα του πρατηριου....σου εβαλε νερο επειδη ειχε κατεβει κατω
ειτε εσυ αφησες το ρεζερβουαρ σου να αδειασει πολυ και ρουφηξε απο το δικο σου νερο μεσα στο ρεζερβουαρ

A8hnaios
17-07-16, 14:57
Παντα το φουλάρω τωρα τελευταια.... Τωρα θα περιμενω ν αδειασει να δω... Σημερα το πρωι μου αναψε κ ενα check engine.. :o
To εσβησα απ το καντραν αλλα εχει κρατησει τη (βλάβη)

Αν συνεχισει θα παω στον τοπικο....

A8hnaios
19-07-16, 15:50
Σήμερα εβαλα 100άρα κ ως διά μαγείας εξαφανίστηκαν τα κομπιάσματα..
Τέλος καλό λοιπόν. Η βενζίνη ηταν η αιτία...

A8hnaios
24-08-16, 09:30
W.T F. We do here?

Τιμές στο Αμέρικα.. 1 γαλλονι= 4 λίτρα καντε τις πράξεις κ κλάψτε...

:hyper: :hyper:

friendgr
24-08-16, 10:59
Και ακριβά είναι. έχει ακριβύνει τα τελευταία χρόνια.

Είχε 0.50 δολλάριο το γαλόνι μια ζωή.

A8hnaios
24-08-16, 11:40
Εμείς εδώ εχουμε να λύσουμε τέτοια προβλήματα... :facepalm:

m_power_lunatic
24-08-16, 15:40
Το σκοτωσε το *καλλιτερα* πραγματικη δολοφονια.....

tsaltinho
24-08-16, 17:21
Το σκοτωσε το *καλλιτερα* πραγματικη δολοφονια.....

Δεν ειναι τοσο λαθος.
Παλια τα παρεθετικα του καλος ηταν :

καλος - καλλιος - καλλιστος

Αργοτερα το καλλιος εγινε καλλιτερος, και τα τελευταια 20 χρονια εγινε καλυτερος γιατι εδειχνε πιο ομαλο με τις καταληξεις των παραθετικων!
Παντως εγω, που δεν ειμαι και τοοοσο παλιοσ, τα εμαθα και τα 2 ως σωστα στο σχολειο!!

A8hnaios
13-11-16, 01:14
Στα φανερά σε κλέβουν
Χτεσινή απόδειξη στα 78 € βενζίνη τα 52.50 ειναι φόροι κ δασμοί...! :ranting2: :ranting2:

friendgr
13-11-16, 15:36
Εννοείται. Τώρα το είδατε;
Στα 50 ευρώ τα 15 είναι το καύσιμο.

ΦΠΑ και στον φόρο. Καλό; Όπως στα κινητά.

LEONIDASKAL
13-11-16, 22:00
μα καλα τωρα ξυπνησαμε ολοι,
ολα τα χρονια ετσι ειναι. το αστειο βεβαια ερχεται τωρα που ολοι αφορολογουν,Τωρα καταλαβαινουμε την αξια του εμεσου φορου

friendgr
13-11-16, 22:15
και φυσικά μια από τα ίδια και στο πετρέλαιο θέρμανσης.

A8hnaios
14-11-16, 00:04
Ρε παιδιά μόνο στα Εταιρικά Ερμής το γράφει αυτό..

m_power_lunatic
15-11-16, 21:50
Δεν ειναι τοσο λαθος.
Παλια τα παρεθετικα του καλος ηταν :

καλος - καλλιος - καλλιστος

Αργοτερα το καλλιος εγινε καλλιτερος, και τα τελευταια 20 χρονια εγινε καλυτερος γιατι εδειχνε πιο ομαλο με τις καταληξεις των παραθετικων!
Παντως εγω, που δεν ειμαι και τοοοσο παλιοσ, τα εμαθα και τα 2 ως σωστα στο σχολειο!!

Τωρα το ειδα,ποσο χρονων εισαι αν θες μου λες?Εμας δεν το εξηγησε καποιος ποτε εκτος και εαν το ανεφερε καποιος καθηγητης επι τουτου.Ειμαι του 76 εγω.

tsaltinho
16-11-16, 15:21
Του '82 ειμαι. Αλλα οι δασκαλες που ειχα στο δημοτικο...ηταν καποιας ηλικιας!


:th_Laie_67-1:

Σαν ορθογραφια το εμαθα στο δημοτικο, τον λογο που αλλαξε τον εμαθα απο τη γυναικα μου που ειναι δασκαλα!

TakisKal
11-01-17, 10:51
Για βενζίνες και λοιπά καύσιμα παρακάτω:

https://e-venzinadika.gr/

fuelGR
12-01-17, 13:46
Για τιμές καυσίμων και πρατήρια δείτε το fuelGR (https://fuelgr.gr) (https://fuelgr.gr ) την πλέον αξιόπιστη και δημοφιλή εφαρμογή στην Ελλάδα.

Μια πρωτότυπη ιδέα που με πολύ κόπο και μεράκι κατάφερε να φτάσει στην κορυφή των προτιμήσεων με δεκάδες χιλιάδες λήψεις και μόνιμους χρήστες.

Η ποιότητα της δουλειάς σε επίπεδο ποιότητας δεδομένων είναι τέτοια που "κύριοι" όπως ο παραπάνω κατέφυγαν σε υποκλοπή δεδομένων (από το fuelGR) για να φτιάξουν ανταγωνιστικές εφαρμογές.

Αν θέλετε ποιότητα δεδομένων ελάτε στην πηγή. Ο τύπος έχει να ενημερώσει πρατήρια από τότε που μας έκλεψε τα δεδομένα (Νοέ/2016) – εμείς το κάνουμε σε καθημερινή βάση – έχουμε στήσει μηχανισμούς και διαδικασίες, δεν κλέβουμε την δουλειά του άλλου. 3 πτυχιακές και πάνω από ένα χρόνο εθελοντική δουλειά!

Όποιος θέλει αποδείξεις για τα παραπάνω....

https://s30.postimg.org/de181qw41/proof.png

https://www.facebook.com/fuelgr/photos/a.1403706199892824.1073741829.1401766516753459/1804341733162600/?type=3&theater

https://www.facebook.com/fuelgr/photos/a.1403706199892824.1073741829.1401766516753459/1802492933347480/?type=3&theater

autochan
16-01-17, 09:09
Καλημέρα παιδιά.
Το θέμα δεν είναι να βρεις φθηνό καύσιμο, αλλά να βρεις καλής ποιότητας καύσιμο.
Καλύτερα να δώσεις λίγα λεπτά του ευρώ παραπάνω και να πάρεις την σωστή ποσότητα και ανόθευτο καύσιμο.
Καλό θα ήταν να υπάρχει ένας πίνακας ανά περιοχή με πρατηριούχους που ο καθένας από εμάς να έχει βάλει επανειλημμένα σωστό καύσιμο και από άποψη ποσότητας αλλά και τιμής.

dreamer
17-01-17, 12:19
μπηκα στο σαιτ με τα προστιμα του κρατους αλλα μου φαινεται οτι δεν ανανεωνεται.υπαρχει καποιο αλλο σαιτ για προστιμα?

BILL007
17-01-17, 23:09
Καλημέρα παιδιά.
Το θέμα δεν είναι να βρεις φθηνό καύσιμο, αλλά να βρεις καλής ποιότητας καύσιμο.
Καλύτερα να δώσεις λίγα λεπτά του ευρώ παραπάνω και να πάρεις την σωστή ποσότητα και ανόθευτο καύσιμο.

:+1:00000000000000

Christopherk
17-01-17, 23:40
θες καλό;

shell σε καταστήματα ΜΥΡΤΕΑ ΑΕ

318is.e36
18-01-17, 00:04
θες καλό;

shell σε καταστήματα ΜΥΡΤΕΑ ΑΕ

Όντως? Έχει δοκιμάσει κανείς το κατάστημα της Κηφισιάς?

Christopherk
18-01-17, 00:56
αν είναι Μυτρέα όλα ίδια είναι. είναι καταστήματα της shell με υπάλληλους. Δεν μπορούν να κάνουν κάτι αυτοί και δεν έχουν λόγο να το κάνουν. Μισθό παίρνουν και δεν θα κερδίσουν κάτι αν νοθεύσουν-κλέψουν. Ο ιδιότης πρατηριούχος αν σου κλέψει βενζίνη μπαίνει στην τσέπη του.

Bitz
18-01-17, 09:37
Απάντηση για τα εταιρικά.
Στα συγκεκριμένα πρατήρια σε κάθε βάρδια υπάρχει προϊστάμενος αντλιών ο οποίος στην αρχή της βάρδιας παραλαμβάνει χρήματα και λίτρα και στο τέλος της βάρδιας παραδίδει χρήματα και λίτρα.Ότι έλλειμμα έχει του αφαιρείται από τον μισθό του αν έχει περίσσευμα μένει στην τσέπη του.
Η κλοπή στην ποσότητα γίνεται πλέον με τηλεκοντρόλ που στιγμιαία αλλάζει την ρύθμιση της αντλίας και συνήθως σε ώρες αιχμής.Το ποσοστό της κλοπής εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως άντρας-γυναίκα νέος-ηλικιωμένος τακτικός πελάτης η όχι....και κυρίως φάτσα.
Μην βάζετε ποτέ στρογγυλά πόσα όπως 20 30 40 και πάντα να έχετε οπτική επαφή με την αντλία αν δεν την βλέπετε να βγείτε από το αυτοκίνητο.
Αυτά από φίλο που μέχρι πρόσφατα ήταν προϊστάμενος πρατηρίων δ.Αττικής σε μεγάλη εταιρεία καυσίμων.
Στο δικό μου 40αρι το οποίο χωράει αδιαμφισβητητα 63 λίτρα κατάφεραν να μου βάλουν 75

Christopherk
18-01-17, 09:55
Απάντηση για τα εταιρικά.
Στα συγκεκριμένα πρατήρια σε κάθε βάρδια υπάρχει προϊστάμενος αντλιών ο οποίος στην αρχή της βάρδιας παραλαμβάνει χρήματα και λίτρα και στο τέλος της βάρδιας παραδίδει χρήματα και λίτρα.Ότι έλλειμμα έχει του αφαιρείται από τον μισθό του αν έχει περίσσευμα μένει στην τσέπη του.


τόσα χρόνια δεν το έχω ακούσει σε καμία δουλειά αυτό.
Απλά μέγα ψέμα.

Bitz
18-01-17, 10:01
Τι σε κανει να πιστευεις οτι εχεις ακουσει και εχεις δει τα παντα??

merbeind
19-01-17, 00:54
Αν ήσουν shell η οποιαδήποτε άλλη εταιρεία θα άφηνες οποιοδήποτε λαμόγιο να κερδοσκοπεί εις βάρος του ονόματος σου;

Harisp
19-01-17, 01:08
Ρε παιδιά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Λες και ζείτε σε άλλο κόσμο πραγματικά...

Συγγενής μου ήταν καπετάνιος σε καράβι του Βαρδινογιάννη που προμήθευε fuel άλλα καράβια στην Τζέντα.
Ξέρετε τι κλέψιμο έπεφτε; Πως πιστεύετε ότι γίνανε motor oil και ο Τίγρης;
Όσο πιο πολύ έκλεβε για το αφεντικό, τόσο περισσότερα χρήματα έβγαζε κ ο ίδιος ως επιβράβευση.
Ένα παράδειγμα για το αν οι μεγάλες εταιρείες θα κλέψουν ή όχι...

Εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν.-

Αν εσείς πιστεύετε ότι υπό συγκεκριμένες συνθήκες και χωρίς ερασιτεχνισμούς, δεν θα κλέψουν οι αλυσίδες, τι να πω.

Τέλος αν δεν κάνω λάθος BP και Shell έχουν αποχωρήσει από την Ελλάδα και τις εκμεταλλεύονται άλλοι ως brand...Με ότι αυτό σημαίνει

andreas_R
19-01-17, 16:15
ειδικά σήμερα όπου η απλή έχει 1.4χχ είναι κλέψιμο σίγουρα

dreamer
20-01-17, 20:36
μικρα μεγαλα πρατηρια,εταιρικα η' οχι παντου κλεβουν αν θελουν,δεν σημαινουν τιποτα αυτα.ολα αυτα ειναι φημες για μαρκετινστικα κολπα,εταιρικα και δηθεν για να εμπιστευεσαι.τωρα στα εκο βαζουν εγγυηση καθαρης βενζινης.αυτα τα καραγκιοζιλικια μονο στην χωρα μας γινονται και οσο και πιο πολλα βγαινουν τοσο περισοτερο καταλαβαινεις γιατι βγαινουν.αν ηταν ολα καλα δεν θα υπηρχε συζητηση για ολα αυτα τα κολπα.μεινανε λιγες εταιρειες και κλεβουν ολες.το κλεψιμο δεν με πειραζει τοσο οσο η νοθεια .εκει παιζουν με την περιουσια μου.

Bitz
26-01-17, 10:00
Σημερα το πρωι στον Σκαι......Σωωωωπα


40645

A8hnaios
26-01-17, 22:56
Mια στις 10 ή 9 στις 10 ;; :whistle:

friendgr
27-01-17, 09:20
Μάλλον 10 στις 10 :whistle:

skaros
27-01-17, 09:34
Mια στις 10 ή 9 στις 10 ;; :whistle:

Μια στις 10!!

Οι υπόλοιπες 9 δίνουν >10% λιγότερο καύσιμο...

A8hnaios
29-10-17, 02:58
Με νόμο αλλάζει το μείγμα της βενζίνης που θα βάζουμε στα οχήματά μας


Αλλάζει το μείγμα της βενζίνης που θα βάζουμε στα αυτοκίνητα και τα γενικότερα τα οχήματά μας. Με τροπολογία που τέθηκε σήμερα σε δημόσια διαβούλευση, γίνεται υποχρεωτική η ανάμειξη βιοαιθανόλης στη βενζίνη που διατίθεται στην κατανάλωση από 1ης Ιανουαρίου 2019.

Η νομοθεσία προβλέπει ήδη την προσθήκη βιοντήζελ σε ποσοστό 5% στο πετρέλαιο κίνησης που διατίθεται στην αγορά ενώ από το 2019 η βιοαιθανόλη θα προστίθεται σε ποσοστό 2,8% στη βενζίνη και από το 2020 σε ποσοστό 3,3%.

Μετά το 2020 η συμμετοχή της βιοαιθανόλης μπορεί να αυξηθεί περαιτέρω με Υπουργική απόφαση. Η τροπολογία ορίζει ακόμη ως υπόχρεους για την ανάμειξη τα διυλιστήρια, για τις ποσότητες βενζίνης που διαθέτουν στην εγχώρια κατανάλωση και τις εταιρίες εμπορίας πετρελαιοειδών για τις ποσότητες βενζίνης που εισάγουν (εφόσον αυτές δεν περιέχουν ήδη βιοαιθανόλη στις προβλεπόμενες ποσότητες). Πηγές της αγοράς καυσίμων ανέφεραν στο ΑΠΕ ότι το προϊόν είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο στην υγρασία και συνεπώς θα πρέπει να ληφθούν μέτρα για τη διασφάλιση των βέλτιστων λύσεων κατά την ανάμιξη, διακίνηση και διάθεση στον καταναλωτή της βενζίνης με βιοαιθανόλη.

https://www.news.gr

dreamer
29-10-17, 18:12
αντε γεια...ηταν μαπα το καρπουζι τωρα θα ψαχνουμε για αντλια βενζινης,φιλτρα καθε μηνα κ.λ.π.δουλεια στα συνεργεια...

friendgr
03-11-17, 09:48
βιοαιθανόλη έχουν εδώ και χρόνια οι βενζίνες στο εξωτερικό.

dreamer
03-11-17, 23:12
εκει ομως εχουν και βενζινες

A8hnaios
08-05-18, 15:19
Ξανά την ανιούσα οι τιμές! Πρίν βγεί η απόφαση για το Ιράν καλα καλά,αυξήσεις στο Ελλάδα...

Bmw46
08-05-18, 16:19
Και εγω αυτο παρατηρησα στον δρομο.ειδα κατι τιμες πανω απο 1,55 και λεω τι γινετε κατι δεν παει καλα.

BILL007
08-05-18, 17:58
H βενζίνη γενικότερα είναι στα χαμηλότερα 10ετίας!!!

Έτσι και επανέλθει στα "φυσιολογικά" θα πιάσει 2ευρο με τους φόρους που έχει πάρει στην Ελλάδα!

A8hnaios
24-05-18, 22:28
Τι λε ρε φίλε πιάσαμε το 2€υρο!!!
Και είναι φτηνή μας λένε...

https://www.protothema.gr/economy/article/790391/proedros-pratiriouhon-sto-thema-1046-an-den-meiothoun-oi-eidikoi-foroi-i-venzini-tha-ftasei-ta-25-euro/?utm_term=Autofeed&utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook#link_time=1527139097

topmar
24-05-18, 22:47
Και παράλληλα με την τρελή άνοδο της βενζίνης, τρέχει και η τρέλα-μίσος για τα πετρελαίου οχήματα κυρίως Euro 4 + 5, να τα σκοτώνει ο κόσμος και να παίρνει βενζινοκινητα.... ...τυχαίο; Δε νομίζω....

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

BILL007
25-05-18, 12:25
Με τη βενζινη αν συνεχίσει να ανεβαίνει προς τα φυσιολογικά της, θα πέσει πολύ κλάμα στην ελληνική επικράτεια... 2 ευρώ θα πιάσει στην Αθήνα.

Lykouras
25-05-18, 13:38
Κι ολα αυτα με τιμη 70 δολλάρια το βαρελι.Που να παει και 120 δολλάρια που ήταν πριν μερικά χρόνια...Με αλλα λογια,με τιμη βαρελιου 40% φθηνοτερη,πληρωνουμε λογω υψηλης φορολογησης των καυσιμων οσο πληρωναμε το λιτρο με τιμη βαρελιου 120 δολλάρια.

BILLYS
25-05-18, 16:24
Δεν μας αφήνουν να χαρούμε τίποτα οι γκιοζηδες:thumbsdown:

BILL007
26-05-18, 17:12
Κι ολα αυτα με τιμη 70 δολλάρια το βαρελι.Που να παει και 120 δολλάρια που ήταν πριν μερικά χρόνια...Με αλλα λογια,με τιμη βαρελιου 40% φθηνοτερη,πληρωνουμε λογω υψηλης φορολογησης των καυσιμων οσο πληρωναμε το λιτρο με τιμη βαρελιου 120 δολλάρια.

Έτσι ακριβώς είναι! :+1:000000000000000000000000000000

A8hnaios
28-05-18, 19:46
Στο βενζινάδικο πληρώνεις φόρους και σου βάζουν δώρο λίγη βενζίνη.

Στο 50άευρο τα 32,50 είναι φόροι..

topmar
28-05-18, 19:57
Στο βενζινάδικο πληρώνεις φόρους και σου βάζουν δώρο λίγη βενζίνη.

Στο 50άευρο τα 32,50 είναι φόροι..Στο πετρέλαιο λίγο καλύτερα, 50%-50% η δουλειά... https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2018/05/9f3db7ee95b813a391edb5331c3b8287-1.jpg

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

mark e92
03-06-18, 09:04
Έβαλα σε μία Revoil που έχει ανοίξει στην αρχή της Αλίμου από παραλία και ενώ μου είπε αν θέλω σφραγίδα στην απόδειξη γυρνάει μετά από λίγο και μου λέει 'κάτι έχει πάθει και δεν έβγαλε απόδειξη...'
Επειδή δεν ζητάμε αποδείξεις μας περνάνε για μ@@@@ μου φαίνεται.

topmar
03-06-18, 21:47
Έβαλα σε μία Revoil που έχει ανοίξει στην αρχή της Αλίμου από παραλία και ενώ μου είπε αν θέλω σφραγίδα στην απόδειξη γυρνάει μετά από λίγο και μου λέει 'κάτι έχει πάθει και δεν έβγαλε απόδειξη...'
Επειδή δεν ζητάμε αποδείξεις μας περνάνε για μ@@@@ μου φαίνεται.Ε, και; Ποιο το πρόβλημα που δεν έβγαλε απόδειξη το μηχάνημα, επειδή κάτι "έπαθε";

Σε παρόμοιες περιπτώσεις, εγώ πληρώνω το υπόλοιπο (πλην το 24%) και του αφήνω το νούμερο του κινητού μου τηλεφώνου, λέγοντας του "όταν είναι έτοιμη η απόδειξη, πάρε με τηλέφωνο να έρθω να σε πληρώσω το υπόλοιπο και να την πάρω".

ΥΓ: Και περιμένω κι ευχαριστώ, καθόσον ούτε σαν εισόδημα φορολογητεο φαίνεται εάν δεν κοπεί η απόδειξη!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

merbeind
05-06-18, 17:42
Δεν είναι έτσι απλά 24% στα καύσιμα. Η βενζίνη έχει πάνω από ένα ευρώ ειδικό φόρο στο λίτρο που δεν έκοψα απόδειξη μπορεί να σημαίνει μαύρη αγορά καυσίμου η νοθευμένο σε μεγάλο ποσοστό.

mark e92
05-06-18, 18:53
Δεν είναι έτσι απλά 24% στα καύσιμα. Η βενζίνη έχει πάνω από ένα ευρώ ειδικό φόρο στο λίτρο που δεν έκοψα απόδειξη μπορεί να σημαίνει μαύρη αγορά καυσίμου η νοθευμένο σε μεγάλο ποσοστό.

Ακριβώς έτσι είναι.
Έχουμε γεμίσει απατεώνες!
Τέτοια πρατήρια θέλουν κλείσιμο.

topmar
05-06-18, 20:43
Δεν είναι έτσι απλά 24% στα καύσιμα. Η βενζίνη έχει πάνω από ένα ευρώ ειδικό φόρο στο λίτρο που δεν έκοψα απόδειξη μπορεί να σημαίνει μαύρη αγορά καυσίμου η νοθευμένο σε μεγάλο ποσοστό.Δεν είπε κανείς το αντίθετο από αυτό που λες, απλά αυτό είναι ευθύνη του Κράτους (του ποιου;; Χαχαχαχαχα) και δεν αναιρεί επ'ουδενί την υποχρέωση του εμπόρου για έκδοση απόδειξης, αλλά και του εκάστοτε καταναλωτή για να ζητά απόδειξη πάντα!

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

MixalhsGp
05-06-18, 21:30
Τα πρατήρια δεν έχουν αναγκαστικά σύστημα που βγαζει απόδειξη για οτι βγαζει η κάνουλα αυτόματα ;

mark e92
06-06-18, 18:33
Τα πρατήρια δεν έχουν αναγκαστικά σύστημα που βγαζει απόδειξη για οτι βγαζει η κάνουλα αυτόματα ;

Έτσι ήξερα και εγώ αλλά όπως είδα δεν ισχύει τίποτα εδώ στο Ελλαδιστάν

mark e92
06-06-18, 19:00
https://www.aegeanoil.com/document/d-force-aegean-unleaded-3610.htm?lang=el
Σήμερα είδα αυτή την βενζίνη σε πρατήριο, έχει βάλει κανένας;

A8hnaios
06-06-18, 23:17
Τα πρατήρια δεν έχουν αναγκαστικά σύστημα που βγαζει απόδειξη για οτι βγαζει η κάνουλα αυτόματα ;

Δεν το έχουν σ όλη την επικράτεια..

A8hnaios
09-10-18, 10:01
Ξεφυλλίζοντας τις αναμνήσεις.
10 χρόνια πρίν με φυσιολογικές τιμές.

A8hnaios
22-11-18, 17:30
Νέα βενζίνη αλλά και νέες επισημάνσεις για το είδος και τη σύνθεση των καυσίμων φέρνει το 2019.

Οι νέες ετικέτες θα τοποθετηθούν υποχρεωτικά σε όλα τα πρατήρια καυσίμων, τις αντλίες και τα ρεζερβουάρ των αυτοκινήτων καθώς η προσθήκη βιοκαυσίμων στα ορυκτά καύσιμα δημιουργεί νέες ανάγκες ενημέρωσης των καταναλωτών.
Από 1ης Ιανουαρίου 2019 καθίσταται υποχρεωτική η προσθήκη βιοαιθανόλης στη βενζίνη, σε ποσοστό 1% (το οποίο γίνεται 3,3% από το 2020, με προοπτική περαιτέρω αύξησης τα επόμενα χρόνια) ενώ η επισήμανση στις αντλίες των πρατηρίων σύμφωνα με τη σχετική Κοινοτική Οδηγία έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί στις 12 Οκτωβρίου αλλά εκκρεμεί η έκδοση σχετικής Υπουργικής Απόφασης.

Η νομοθεσία προβλέπει επίσης ειδικές διαδικασίες ανάμιξης και μεταφοράς της νέας βενζίνης καθώς η βιοαιθανόλη διαλύεται εύκολα στο νερό και η ύπαρξη υγρασίας στο μείγμα βενζίνης - βιοαιθανόλης μπορεί να οδηγήσει σε διαχωρισμό των δύο ουσιών. Για το λόγο αυτό επιβάλλεται όλα τα συστήματα διακίνησης μειγμάτων βιοαιθανόλης να είναι «ξηρά», δηλαδή χωρίς την παρουσία υγρασίας.

Σε ό,τι αφορά τις νέες επισημάνσεις, σύμφωνα με την Κοινοτική Οδηγία για τα εναλλακτικά καύσιμα 2014/94 τοποθετούνται στα καινούργια αυτοκίνητα (παραγωγής από τον Οκτώβριο 2018 και μετά), στην περιοχή της τάπας πλήρωσης καυσίμου, στο εγχειρίδιο χρήσης του αυτοκινήτου, στην αντλία καυσίμου όλων των πρατηρίων και στο ακροφύσιο της αντλίας και στα καταστήματα εμπορίας αυτοκινήτων. Οι νέες ετικέτες θα πληροφορούν καλύτερα τους οδηγούς σχετικά με την καταλληλότητα των καυσίμων για τα οχήματά τους, οπουδήποτε και αν ταξιδεύουν στην ΕΕ, ενώ θα τους βοηθούν να αποφεύγουν τη χρήση ακατάλληλου καυσίμου και θα ενημερώσουν για τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις της επιλογής τους.

Για τη βενζίνη ένας κύκλος με το γράμμα Ε (από τη λέξη ethanol, αιθανόλη) ένας αριθμός που υποδεικνύει το μέγιστο ποσοστό περιεκτικότητας σε αιθανόλη. Για παράδειγμα το αυτοκόλλητο Ε10 σε μια αντλία θα σημαίνει ότι παρέχει βενζίνη με περιεκτικότητα έως 10% σε αιθανόλη. Στο ρεζερβουάρ αντίστοιχα η ίδια επισήμανση θα σημαίνει ότι το όχημα μπορεί να χρησιμοποιήσει βενζίνη με μέγιστη περιεκτικότητα αιθανόλης 10%.

Για το ντήζελ ένα τετράγωνο με το γράμμα Β (βιοντήζελ) και τον αντίστοιχο αριθμό.

Για τα αέρια καύσιμα ένα διαμάντι (ρόμβος) με τις ενδείξεις LPG για το υγραέριο, CNG για το συμπιεσμένο φυσικό αέριο, LNG για το υγροποιημένο φυσικό αέριο και Η2 για το υδρογόνο.

A8hnaios
29-11-18, 20:56
Την υποχρεωτική ανάμειξη βιοαιθανόλης ή βιοαιθέρων στις βενζίνες που καταναλώνονται στην εγχώρια αγορά από την 1η Ιανουαρίου του 2019, προβλέπει το άρθρο 29 του νόμου 4546/2018.

Η θέσπιση της υποχρέωσης αυτής, έχει στόχο την περαιτέρω διείσδυση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας στις μεταφορές, μέσω της αύξησης της συμμετοχής των βιοκαυσίμων, στο πλαίσιο της εθνικής και κοινοτικής πολιτικής. Έτσι από 1/1/19, περίπου 1,5% αιθανόλης βιολογικής προέλευσης και άρα ανανεώσιμης θα περιέχεται στην αμόλυβδη βενζίνη στην ελληνική αγορά.
Η χρήση της βιοαιθανόλης (οινοπνεύματος) που παράγεται από σιτηρά, ζαχαροκάλαμο και άλλες ζυμώσεις είναι κάτι από παλιά διαδεδομένο. Στη Βραζιλία και στην Αμερική χρησιμοποιείται γιατί η παραγωγή της είναι ντόπια και φθηνή, ενώ στην Ε.Ε. η χρήση της είναι υποχρεωτική για να βοηθήσει στους στόχους μείωσης της εξάρτησης από τα ορυκτά καύσιμα, καθώς και στη μείωση των εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα.
Το ζεστό κλίμα της χώρας μας περιορίζει τη δυνατότητα χρήσης της βιοαιθανόλης γιατί είναι πτητική και εξατμίζεται πολύ εύκολα, ενώ τυχών προσμίξεις με νερό/ υγρασία μπορεί να τη διαχωρίσουν από τη βενζίνη. Γι’ αυτό και στη χώρα μας έχει υπάρξει καθυστέρηση εφαρμογής του μέτρου έναντι άλλων Ευρωπαϊκών χωρών. Τα προβλήματα αυτά είναι βέβαια αντιμετωπίσιμα και λύνονται τεχνικά τροποποιώντας τις κακές ιδιότητες της αιθανόλης με αιθεροποίηση, δηλαδή τη μετατροπή της σε αιθέρες.
Οι εταιρείες διύλισης και εμπορίας πετρελαιοειδών, οι οποίες έχουν επιφορτιστεί με την υποχρέωση της ανάμειξης των βενζινών με βιοκαύσιμα, προκειμένου να ανταποκριθούν στις νέες απαιτήσεις έχουν επενδύσει κεφάλαια για τον σκοπό αυτό και δηλώνουν έτοιμες να προσφέρουν τα νέα καύσιμα από την 1η Ιανουαρίου.
Λαμβάνοντας υπόψη ότι το χρονικό διάστημα μέχρι την έναρξη της διάθεσης των βιοακαυσίμων στις βενζίνες είναι μηδενικό, η έλλειψη κανονιστικού πλαισίου είναι ακατανόητη. Πρακτικά η δυνατότητα εισαγωγής και διάθεσης των εν λόγω προϊόντων είναι αδύνατη. Αιτία η έλλειψη Κανονιστικού Πλαισίου και η καθυστέρηση θέσπισης του από τις Υπηρεσίες της ΑΑΔΕ (Γεν. Δ/νση Τελωνείων και ΕΦΚ και Γεν. Δ/νση Γενικού Χημείου του Κράτους), με το οποίο θα καθορίζεται η διαχείριση της βιοαιθανόλης και των βιοαιθέρων. Σε εκκρεμότητα είναι επίσης και ο τρόπος με τον οποίο θα υπολογίζεται η συμμετοχή των βιοκαυσίμων στις βενζίνες, με το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας να μην έχει καθορίσει αν ο υπολογισμός θα γίνεται σε ετήσια βάση ή θα είναι σταθερό ποσοστό ανά παρτίδα παραγόμενης βενζίνης. Είναι πραγματικά αξιοσημείωτο ότι κάπου ανάμεσα στο Χημείο του Κράτους, τις Τελωνειακές Υπηρεσίες και το Υπουργείο Ενέργειας έχουν χαθεί οι διαδικασίες και το θεσμικό πλαίσιο για τη σωστή διακίνηση της βιοαιθανόλης.
Η αγορά έχει από καιρό δραστηριοποιηθεί και παρακαλεί να καθοριστεί άμεσα ένα νομοθετικό πλαίσιο σοβαρό, πρακτικό και εφαρμόσιμο για τη διαχείριση αυτού του νέου βιοκαυσίμου χωρίς τρύπες για τους λαθρεμπόρους.
Ο χρόνος βέβαια είναι εξαιρετικά περιορισμένος. Έχουν μείνει 30 ημέρες μέχρι την έναρξη εφαρμογής του μέτρου και πρακτικά δεν υπάρχει κανένα νομοθετικό πλαίσιο. Ποιος κάνει τι στην αλυσίδα διακίνησης; Πως ελέγχεται και επιβεβαιώνεται πρακτικά και άμεσα η προέλευση και η χρήση της βιοαιθανόλης με όποια μορφή και αν μπαίνει αυτή στο ρεζερβουάρ του καταναλωτή;

. Πώς θα ελέγχεται η βιοαιθανόλη για να μην καταλήγει στη βιομηχανία του ποτού όπου εκεί ο ΕΦΚ είναι 24,5 ευρώ το λίτρο έναντι 0,75 ευρώ το λίτρο στη βενζίνη; Τα προβλήματα που αναμένεται να προκύψουν είναι τεράστια.

Χρειαζόμαστε άμεσα ένα λειτουργικό και πρακτικό πλαίσιο κανονισμών γύρω από τη διακίνηση της βιοαιθανόλης. Η ολιγωρία το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ανοίξει ένα επιπλέον παράθυρο στο λαθρεμπόριο.

Πηγή: drive.gr

Ετοιμάζονται για το πάρτυ που θα ξεκινήσει...

Έ....ρε που ζούμε... :ranting2:

A8hnaios
23-04-19, 02:37
Το πετρέλαιο την τελευταία εβδομάδα πέφτει. Στην Ελλάδα όμως έρχεται Πάσχα, άρα η τιμή της βενζίνης σταθερά ανεβαίνει. Για να κορυφωθεί μάλλον την Μ. Εβδομάδα σε πάνω από €1.60. Κι ας πέφτει το πετρέλαιο.
Η μόνιμη δικαιολογία ότι η βενζίνη δεν ακολουθεί το πετρέλαιο άμεσα, οπότε η αντίστοιχη πτώση θα θέλει κανένα μήνα ξέρω γω να έρθει. (Οι αυξήσεις βέβαια έρχονται με υπερφωτονικές ταχύτητες, πριν καν προλάβει να αυξηθεί το πετρέλαιο, αυξάνεται η βενζίνη)


http://www.infomine.com/investment/metal-prices/crude-oil/1-week/

m_power_lunatic
23-04-19, 15:21
Στην Κύπρο 1.2 η βενζινη

A8hnaios
13-11-19, 23:13
The price of gas in Florida..!!!
Το γαλόνι.. ίσον 4 Λίτρα!

dreamer
15-12-19, 10:21
Αξίζει να βάζω super αμόλυβδη αντί για απλή;
https://www.msn.com/el-gr/autos/news/αξίζει-να-βάζω-super-αμόλυβδη-αντί-για-απλή/ar-AAHc1QG?li=AAIv1aw

friendgr
17-12-19, 08:29
Το βλέπετε ότι το πετρέλαιο είναι ακριβότερο ε;

Κι εμείς εδώ ακόμα επιβραβεύουμε το πετρέλαιο...

atha
17-12-19, 12:28
kai se mas edw panw einai to petrelaio ligo pio akribo apo ti benzini . gyrw stin misi korona ( 10 kwrones 1 eurw xodrika ). bebaia edw apo oti xerw ofeiloun na exoun prosmixi me ethanoli 5-8 % pou fysika san xeirotero kausimo auxanei tin katanalwsi . to kalokairi pou katebika mexri ellada to diko mou eixe xodrika 1-1,5 lit/100 km xamilwteri katanalwsi apo pti edw sti souidia . odogikes synthikes panw katw i idies . (autobahn eutheia automatos sta 150 )

A8hnaios
18-02-20, 14:31
Φίλος πήγε πρόσφατα στα Σκόπια,τον ρώτησα για τιμές κ μου είπε το εξής....

1.10 απλή 1.20 κατοσταρα .50 λεπτα αέριο και πετρέλαιο κανα 80 λεπτα

Ισχύει όντως;;

teodor1403
18-02-20, 16:18
μπεωεις εδω και βλεπεις αν θες https://bg.fuelo.net/?lang=en

A8hnaios
18-02-20, 19:12
Αυτό το σάιτ λέει τιμές για Βουλγαρία....

teodor1403
19-02-20, 12:31
λει για ολοι την ευρωπη...

dreamer
05-03-20, 20:43
δεν ξερω αν εχει ξαναρωτηθει...εμενα στον ασσο μου λεει μεσα στο ταμπελακι του ντεποζιτου με μεγαλα γραματα-αριθμους 95 ρον.ομως απο κατω μεσα σε παρενθεση 91-98.....(πιο κατω απο 95-91 το αφηνουμε δεν εχει νοημα)......δλδ. μας συστηνει να βαλουμε 95αρα αλλα μπορουμε να βαλουμε μεχρι και 98αρα? 98αρα εχει μονο η ΕΚΟ νομιζω αν δεν κανω λαθος.που μεσα στο σαιτ δεν υπαρχει αλλα σε εταιρικο μαγαζι της εχω δει σε μια μονο αντλια απο τις 4 να εχει.που σιγουρα δεν ειναι 98αρα αλλα λεμε τωρα.

αυτο σημαινει οτι αν βαλω πανω απο 98 ,100αρα δλδ. επειδη δεν συστηνεται θα βηχει το αμαξι μου? δεν την ανεχεται? τοτε γιατι λενε οτι στα αμεσου ψεκασμου προτεινεται 100αρα αφου μεσα στο ταμπελακι δεν προτεινεται(μεχρι 98)? εχω αποριες.φυσικα φταινε και οι πρατηριαδες που θελουν μας τρωνε τα αυτια καθε φορα για το ποσο οικονομικη ειναι,ποσο βελτιωνει τον κινητηρα μας με τα καθαριστικα της η 100αρα κλ.π. υποψιαζομαι οτι εχουν μεγαλο κερδος ειτε νομιμο ειτε ... για να μας πρηζουν καθε φορα...

τελικα τι λετε να βαζω 100αρα η' δεν κανει? εχω δοκιμασει αλλα δεν ειδα και καμμια φορα.συνηθως την βαζω σε ταξιαδια για τους λογους που μου ειπανε πιο πανω...η' να συνεχισω με 95αρα?

///Maniac
05-03-20, 22:03
Σημαινει οτι το αμαξι προσαρμοζει αβανς απο 91 εως 98 οκτανια βενζινη....το μεγιστο αποτελεσμα θα το εχεις με 98αρα... για μενα ομως συνεχισε με απλη 95αρα καθως αυτη ειναι η πιο vfm λυση...και παντα σε καλο πρατηριο καθως δε μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος

A8hnaios
05-03-20, 22:18
Από εταιρικά Shell βάζω δεκαετίες..
Κανένα πρόβλημα, παίρνω και διάφορα δώρα απ' το smart club

///Maniac
06-03-20, 00:25
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβως το τι συμβαινει λογω αυτου του ευρους που εχουν τα αυτοκινητα μας...για να φτασουμε σε σημειο να εχουμε προβλημα με τη βενζινη θα πρεπει να εχει γινει μεγαλη νοθεια...πχ και εγω βαζω απο shell την προσφορα της 98αρας αλλα δε νομιζω οτι ισχυει στην πραγματικοτητα...εχω ακουσει πως τα εταιρικα ειναι εμπιστοσυνης...οπως και για την εκο που εχει ελεγχους αλλα δε νομιζω πως στην πραξη αυτα ισχυουν...και δυστυχως δε θα μαθουμε και ποτε...για παραδειγμα εγω ποτε δεν ειχα προβλημα με το αυτοκινητο απο αποψη πειρακια ρεταρισμα κλπ κλπ αλλα εχω παρατηρησει διαφορα στην αποδοση ανα καιρους λογω βενζινης

dreamer
06-03-20, 15:55
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβως το τι συμβαινει λογω αυτου του ευρους που εχουν τα αυτοκινητα μας...για να φτασουμε σε σημειο να εχουμε προβλημα με τη βενζινη θα πρεπει να εχει γινει μεγαλη νοθεια...πχ και εγω βαζω απο shell την προσφορα της 98αρας αλλα δε νομιζω οτι ισχυει στην πραγματικοτητα...εχω ακουσει πως τα εταιρικα ειναι εμπιστοσυνης...οπως και για την εκο που εχει ελεγχους αλλα δε νομιζω πως στην πραξη αυτα ισχυουν...και δυστυχως δε θα μαθουμε και ποτε...για παραδειγμα εγω ποτε δεν ειχα προβλημα με το αυτοκινητο απο αποψη πειρακια ρεταρισμα κλπ κλπ αλλα εχω παρατηρησει διαφορα στην αποδοση ανα καιρους λογω βενζινης

συμφωνω μαζι σου,το ιδιο πιστευω και εγω για τα οκτανια και τις ελληνικες βενζινες ,οπως και τα πρατηρια.ευτυχως επαθα και εμαθα.γιατι αν δεν δοκιμασεις δεν μαθαινεις.οταν εβαλα 100αρα bp και αρχισε να τρεμει και μετα να εβγαλε και μπεκ καταλαβα οτι δεν φταιει η 100αρα αλλα η νοθευμενη που σερβιρε το εν λογω πρατηριο.οποτε μετα βρηκα αλλα 2 πρατηρια που δοκιμασα την 100αρα τους και ηταν μια χαρα.οκ, βρηκα πρατηρια εμπιστοσυνης.ενα ΕΚΟ και ενα αλλο bp ,το ενα εταιρικο και το αλλο απο μεγαλη εταιρεια ιδιοκτησιας,δεν ειχα θεμα ως τωρα με την 95αρα τους.αλλα στο θεμα οκτανιων δεν προκειται να βαλω μεγαλυτερη των 95 γιατι γινεται πολυ νοθεια και ειναι ρισκο.τα αμμεσου ψεκασμου ειναι πολυ ευαισθητα στο νερωμα και το βγαζουν ακομα και σε βλαβες.

A8hnaios
07-03-20, 16:23
Να πούμε και για τιμές...
Ίδια φίρμα ίδια μέρα,με διαφορά περίπου 30 χιλιόμετρα..

Τόσο μεγαλη διαφορά;;

S8N
13-03-20, 21:10
Καλά, η Shell έχει ξεφύγει. Ανέβαινα την Κηφισίας προ ολίγου κι έβλεπα την 100αρα από 1.64 έως 1.72 όταν το πρατήριο της Shell την είχε 1.87...

dreamer
21-03-20, 18:26
αντε να πεσουν και οι τιμες λιγο.1,30 σημερα το φθηνοτερο θεσσαλονικη,καλα παμε.λετε 1 ευρω ,να το ζησουμε?

BILLYS
21-03-20, 19:02
1.350 απλή αμόλυβδη σε ΕΤΕΚΑ επί της Κολοκοτρώνη στον Άγιο Δημήτριο.

LEONIDASKAL
21-03-20, 20:47
Εγώ σε Ετεκα δεν ξαναβαζω βενζίνη και 40 λεπτά να την έχει
Θεσ/Νίκη, Λάρισα, Λαμία, Χαλκίδα, Καστοριά που έχω βάλει κατά καιρούς μάπα πολύ μαπα

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bmw46
22-03-20, 01:32
αντε να πεσουν και οι τιμες λιγο.1,30 σημερα το φθηνοτερο θεσσαλονικη,καλα παμε.λετε 1 ευρω ,να το ζησουμε?
αν δε πεσει η φορολογια στα καυσιμα δεν νομιζω να το δουμε αυτο!

dreamer
22-03-20, 11:25
σωστα λες αλλα η τιμη κατρακυλαει.οποτε η' θα αναγκαστουν να μειωσουν τον φορο η' οι πρατηριαδες θα πουλανε στο κοστος με λιγο νερακι μεσα για να κερδισουν απο εκει η' θα επιδοτησουν και τους βενζιναδες.παντως ετσι οπως κατρακυλαει η τιμη τον αλλο μηνα ειναι πιαθανο να παει στο 1 ευρω.

dreamer
25-03-20, 19:13
1,298 εσπασε το φραγμα ,παμε πιο κατω,φορα κατηφορα! το θερμανσης στην περιοχη μου πηγε στα ο,80 λεπτα οταν πριν ενα μηνα εβαλα με 1 ευρω! μακαρι να εχουμε την υγεια μας και παει οπου θελει η ρημαδα!

m_power_lunatic
25-03-20, 19:52
Μα για αυτό πέφτει η τιμή γιατί έχει νεκρώσει η οικονομική δραστηριότητα και δεν μετακινείται κανείς,δεν υπάρχει ζήτηση!Επειδή σχεδόν δεν έχουμε την υγεία μας για αυτό πέφτει χαχαχαχαχαχα!

LEONIDASKAL
02-04-20, 19:07
τέτοια εποχή ότι και να λέμε λίγο είναι.
το μεγάλο κόλπο θα γίνει μετά καθώς οι μεγάλες εταιρείες θα φορτώσουν όλες φθηνά καύσιμα και όταν μας ξαμολήσουν τότε θα βαρέσουν στο ψαχνό .
το μόνο καλό που μπορεί κάποιος να κάνει είναι να προμηθευτεί φθηνό πετρέλαιο θέρμανσης για του χρόνου. γιατί σε λίγες μέρες πάει και αυτό

dreamer
02-04-20, 19:18
μολις το εκανα!

A8hnaios
03-04-20, 22:14
Το σκέφτομαι κι εγώ!!
Θα κάνω αγορά μάλλον.....

A8hnaios
04-04-20, 01:04
___ _*_____

bomberman 3.28
05-04-20, 10:13
.....
το μόνο καλό που μπορεί κάποιος να κάνει είναι να προμηθευτεί φθηνό πετρέλαιο θέρμανσης για του χρόνου.....

0.75e / το λίτρο σήμερα.
Περιοχή Αρτέμιδα.

LEONIDASKAL
05-04-20, 19:19
άντε βουρ παιδιά όσοι έχετε ακόμα πετρέλαιο στο σπίτι , πάτε να γεμίζεται γιατί τέτοια τιμή δεν νομίζω να ξαναβρείτε εύκολα

A8hnaios
08-04-20, 01:28
Πάντως ρε παιδιά το να πέφτει η τιμή της βενζίνης ενώ είμαστε κλεισμένοι στα σπίτια μας, είναι σαν να χαρίζεις τσατσάρα σε καραφλό.!!

dreamer
15-04-20, 14:03
μια αφελης ερωτηση..αν ας πουμε οπως τωρα σε τετοιες συνθηκες που δεν κινουμαστε πολυ,εχουμε γεματο ντεποζιτο και κανουμε καποια στιγμη μια διαδρομη και καταναλωσουμε 20λιτρα ,τι ειναι καλυτερο? να αφησουμε να καταναλωσει ολη την ''παλια'' βενζινη η' να φουλαρουμε ξανα τα υπολοιπα λιτρα? δλδ. η βενζινη οσο μενει μεσα για αρκετο διαστημα με μια φρεσκια εχει διαφορα σε κατι, σαν καυσιμο? εγω ας πουμε και σε κανονικες συνθηκες αν καταναλωσω το 1/4 του ντεποζιτου ,αν βρεθω κοντα σε βενζιναδικο που βαζω,θα γεμισω ξανα.αυτο κανει καλο/κακο/δεν εχει σημασια η' να αφησω να αδειασει περιπου τα 3/4 του ντεποζιτου και να ξαναγεμισω?

DIMITr|S
16-04-20, 15:54
εβαλα αμαξι μπροστα μετα απο δυο χρονια
με την παλια βενζινη μεσα και πηρε αμεσως...
δν νομιζω να εχεις λογο να σε απασχολει για τοσο μικρο χρονκο διαστημα η αλλοιωση της βενζινης.

DIMITr|S
16-04-20, 16:00
λαθος τρια χρονια!

topmar
16-04-20, 22:44
Για το Diesel κάποια διαφοροποίηση σχετικά με το χρονικό διάστημα διατήρησης στο ρεζερβουάρ, σε αυτά που ρώτησε πιο πάνω ο dreamer;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

LEONIDASKAL
16-04-20, 23:01
Για το Diesel κάποια διαφοροποίηση σχετικά με το χρονικό διάστημα διατήρησης στο ρεζερβουάρ, σε αυτά που ρώτησε πιο πάνω ο dreamer;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seaterΓια το diesel ένα cure για μύκητες νομίζω μια φορά το χρόνο πρέπει να μπαίνει στο ντεπόζιτο,

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

topmar
17-04-20, 00:23
Αυτό το κάνω ήδη, ευχαριστώ

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

A8hnaios
21-04-20, 11:16
Το αμερικανικό αργό δέχθηκε ανελέητο σφυροκόπημα και το συμβόλαιο παράδοσης Μαΐου διολίσθησε για πρώτη φορά στα χρονικά κάτω από το 0 δολάριο, καθώς οι επενδυτές και οι κερδοσκόποι είναι έτοιμοι να πληρώσουν για να ξεφορτωθούν πετρέλαιο ελλείψει δυνατότητας αποθήκευσης.


https://www.cnn.gr/oikonomia/story/216132/ypo-to-miden-gia-proti-fora-stin-istoria-i-timi-toy-amerikanikoy-petrelaioy?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR11ugC_j07mBgc-mY3p821bQ-mXa-lPn6piYJOfCn5l1uIhIpXa92NV4qE#Echobox=1587411999

friendgr
23-04-20, 20:37
Εντάξει παιδιά μην τρελαίνεστε. Δεν πιστεύω να περιμένετε ότι θα το δίνουν μηδέν στα βενζινάδικα

Αυτό είναι στο spot έληξε το παλιό συμβόλαιο και ξεκίνησε το νέο .
Άλλο το Brent που μας ενδιαφέρει εμάς..
Και εξάλλου είναι τόσοι οι φόροι που και τσάμπα στην κυριολεξία να το πούλαγαν οι Σαουδάραβες παλι θα το χοντροπληρωναμε.

Georgebm
23-04-20, 20:59
Ισα ισα Τωρα που έπεσε η τιμη του μπορει άνετα η κυβερνηση να αυξήσει λιγο άκομα τούς φόρους έτσι να μην μας κακοφανει κιόλας!!:ranting2:

MixalhsGp
24-04-20, 11:44
Εμενα με τρομάζει αυτη η ξαφνική πτώση και στην τιμη και στην ζήτηση μην ξεκινήσουν τις μπουγάδες για να βγάλουν τις ζημιες και δεν ξέρουμε τι βάζουμε στα αμάξια μας ,οχι οτι τωρα ξέρουμε αλλα έχουμε ενα μπούσουλα πανω κάτω

A8hnaios
27-04-20, 23:20
Το μόνο καλό που μπορεί κάποιος να κάνει είναι να προμηθευτεί φθηνό πετρέλαιο θέρμανσης για του χρόνου. γιατί σε λίγες μέρες πάει και αυτό
Σήμερα έβαλα 1100 λίτρα...

nikos valvetronic
28-04-20, 22:18
Των φρονίμων τα παιδιά thumb
Εδώ Θεσσαλονίκη έχει μια βδομάδα τα βυτία κάνουν κόντρες με τα courier

A8hnaios
29-04-20, 02:02
Παντού το ιδιο Νικόλα... Χαμός!!!
Γύρω στα 300 Ευρώ γλύτωσα σε σχέση με το χειμώνα...

friendgr
03-05-20, 10:42
Κι εδώ Αθήνα μου λέει ο βενζινάς δεν προλαβαίνουμε. Έχω πιο πολλή δουλειά και από τον Ιανουάριο.
Ενημερωτικά μου είπε ότι το 0,76 (260 δραχμές) έχει να πάει από το 1999 !!!
Το 2003 που βρήκε μια ξεχασμένη απόδειξη σε πολυκατοικία είχε 0,85.
Α ρε φούσκες υπεραξίες που πληρώνουμε μια ζωή. Την κατανάλωση πληρώνουμε όχι το ίδιο το προϊόν. Κάτι αναλογο όπως στα κινητά σήμερα.

A8hnaios
29-05-20, 22:51
Βάλε πράμα τώρα που είναι χαμηλές οι τιμές....

:hystericalbs1:


:hystericalbs1:

dreamer
09-09-20, 08:31
φιλε bill007 ειδα σε ενα τοπικ με λιπαντικα οτι χρησιμοποιεις αυτο : https://eshop.wuerth.de/Engine-flush-and-cleaner-ADD-ENGCLNR-INTERIORCLEANER-400ML/5861310400.sku/en/US/EUR/ προληπτικα.
αν και δεν πολυ πιστευα στα καθαριστικα οτι κανουν δουλεια,ετυχα να γωνρισω ενα μηχανικο με ιδιο αυτοκινητο με το δικο μου που μου ειπε οτι προληπτικα και αυτος βαζει το ιδιο προιον , 100αρα εκο και 5-40 μοτουλ και δεν ειχε ποτε θεμα με μπεκ,πολ/στες.αντλια κ.λ.π. της τροφοδοσιας.
λεω λοιπον να το αρχισω και εγω μιας και ο κινητηρας και μπεκ εχει ελλαξει πριν 4 χρονια μια φορα και πατησε τα 110.000 χιλ. ..θα μπορουσες να ξαναπεις πως και ποτε το χρησιμοποιεις,γιατι ξεχασα να τον ρωτησω.ευχαριστω.

υ.γ επειδη δεν αναφερεται και ο καζακος πλεον αν δεν κανω λαθος MOTUL εχει στο συνεργειο.

nikos valvetronic
09-09-20, 23:06
Ναι Motul έχει πλεον.

dreamer
12-09-20, 21:48
λιγο πιο μακρια απο εμενα καινουριο πρατηριο πριν ειχε ετεκα.. τωρα εχει revoil...βενζινη αμολυβδη τιμη σημερα 1.309!!! ουρες απο εξω ,κλεινουν τον δρομο...ΝΑ ΒΑΛΩ????

///Maniac
13-09-20, 11:25
H αληθεια ειναι οτι κανεις δε μπορει να ξερει....ακομα και για τα εταιρικα που λεμε οτι ειναι λιγοτερο πιθανο να κλεβουν ποιος μπορει να ορκιστει? Εγω εδω και χρονια βλεπω την silk oil ας πουμε που εχει τιμη 100αρας πολυ κοντα στην απλη, που ειναι ηδη φθηνη σχετικα ,(τωρα δηλαδη εχει την τιμη που ανεφερες και εσυ), και μπαινω σε σκεψεις ενω εχω ακουσει ομως πολλα κακα για τη συγκεκριμενη εταιρια περι νοθειας σε πολλα πρατηρια. Στο αμαξι λογω του μεγαλου ευρους προσαρμογης που εχει δυσκολα θα καταλαβεις διαφορα θεωρω και εαν καταλαβεις λογικα θα ειναι χοντρη νοθεια.

dreamer
13-09-20, 17:32
και ομως 2-3 φορες εβαλα bp απο γωνιακο μαγαζι και 100αρα και τα ειδε ολα,πανε τα μπεκ..το δικο μου ειναι ευαισθητο στις μαιμου βενζινες,χτυπαει κοκκινο..και απο κοχυλακι που εβαζα αλλαξα νοξ..

εχω ενα νεο γειτονα σλοβακο,ειναι προπονητης και μου λεει οτι το ιδιο πραγμα υπαρχει και εκει.το κοχυλακι εκει τα εχει σκισει τα μοτερ..ο πεθερος του εκει εχει ενα σεατ και ειχε προβληματα με μπεκ,πολ/στες κ.λ.π. ιδια σκατα δλδ. οι βρωμικες βενζινες σε συνδυασμο με τα ευαισθητα μοτερ μας με ολους τους αισθητηρες τους ακινητοποιουν και χαλανε τα αμαξια μας.ενω στην γερμανια που ηταν δεν υπηρχε κανενα θεμα με βενζινες..βαλκανια δλδ. ισον βρωμια.

πα παω πασο προς το παρον και θα προσπαθησω να βρω καποιον γνωστο που να βαζει απο εκει να μου πει..παντως σαν νεα εταιρεια ,revoi,δεν την συμφερει να ρισκαρει το ονομα της

A8hnaios
16-02-22, 21:39
Μας έχει μαμήσει η τιμή της βενζίνης ρε φίλε!!!!
Μαζί με τη φορολογία η τιμή στα ύψη!
:ranting2: :ranting2:

Vegest
17-02-22, 20:46
Παρακληση μπορεις να κανης καμια έρευνα για σαλ/κη??

dreamer
09-03-22, 16:59
επισημα και απο σημερα και εδω ανατολικα θεσσαλονικης 2 ευρω και κατι η απλη.

jaws
09-03-22, 20:37
Οπως παει η τιμη της, σε λιγο καιρο θα παρακαλαμε να εμενε στο 1.80, που παλι ηταν ακριβα... προσωπικα πιστευω, πρωτα Ο Θεος, θα παρει κανα χρονο να επιστρεψει στα λογικα πλαισια η τιμη της, αν και οπως εχει αποδειχθει στη χωρα μας, οτι ανεβαινει, δε κατεβαινει, παρα μονον οι μισθοι...

GiannisRob
10-03-22, 01:36
Χθες στις 21.30 γέμισα το Ε39 με 2.03€/λτ. Σήμερα, ίδια ώρα, γέμισα το S60 με 2.14 €/λτ. Αμφότερα με ρεζερβουάρ των 70 λτ.

Αύριο με έχει καλέσει για δείπνο ο βενζινάς μου, ο οποίος σκοπεύει να μου δώσει το χέρι της κόρης του και της γυναίκας του. Αν, δε, γεμίσω και την Κλιώ, παίζει να μου δώσει και το χέρι της πεθεράς του.

ΥΓ. Τουλάχιστον επανήλθαμε σε μια φυσιολογικότητα, κατά την οποία στο ταξίδι στο εθνικό οδικό δίκτυο, το κόστος των καυσίμων είναι αρκετά μεγαλύτερο του κόστους των διοδίων.

Stamatis
10-03-22, 08:42
Τι γκρινιαζετε ρε; Τι ειμαστε; Τιποτα πλεμπες που ασχολουνται με τιμες βενζινης και τετοια λαϊκα θεματα;
Πεντε ευρω να παει, να αδειασουν οι δρομοι να κυκλοφορουμε σαν ανθρωποι.
Πηρε ο καθε τυχαιος αμαξι και θελει και τσαμπα καυσιμα.
Ελεος χρυση μου, ελεος πχια.

Stamatis
10-03-22, 08:43
Χθες στις 21.30 γέμισα το Ε39 με 2.03€/λτ. Σήμερα, ίδια ώρα, γέμισα το S60 με 2.14 €/λτ. Αμφότερα με ρεζερβουάρ των 70 λτ.

Αύριο με έχει καλέσει για δείπνο ο βενζινάς μου, ο οποίος σκοπεύει να μου δώσει το χέρι της κόρης του και της γυναίκας του. Αν, δε, γεμίσω και την Κλιώ, παίζει να μου δώσει και το χέρι της πεθεράς του.

ΥΓ. Τουλάχιστον επανήλθαμε σε μια φυσιολογικότητα, κατά την οποία στο ταξίδι στο εθνικό οδικό δίκτυο, το κόστος των καυσίμων είναι αρκετά μεγαλύτερο του κόστους των διοδίων.
Ε ναι, να πουλαμε το αμαξι με γεματο ντεποζιτο και να διπλασιαζεται η αξια του.
Αυτο ειναι το σωστο.

Ptboul
10-03-22, 11:09
Τι γκρινιαζετε ρε; Τι ειμαστε; Τιποτα πλεμπες που ασχολουνται με τιμες βενζινης και τετοια λαϊκα θεματα;
Πεντε ευρω να παει, να αδειασουν οι δρομοι να κυκλοφορουμε σαν ανθρωποι.
Πηρε ο καθε τυχαιος αμαξι και θελει και τσαμπα καυσιμα.
Ελεος χρυση μου, ελεος πχια.

Τώρα είναι να πάρεις το γιαγκούρι του Νικ, να το φουλάρεις 100άρα (γιατί έτσι) και να κόβεις βόλτες στο κέντρο.

Stamatis
10-03-22, 20:34
Τώρα είναι να πάρεις το γιαγκούρι του Νικ, να το φουλάρεις 100άρα (γιατί έτσι) και να κόβεις βόλτες στο κέντρο.
Μολις δει διπλα ντεποζιτα ο βενζινας θα παρει τηλεφωνο τον μπακαλη σαν τη Βουγιουκλακη, «θα το καψουμε αποψε, βαλε και σαλαμι κυρ Αλεκο, και αυγοταραχο».

dreamer
12-03-22, 16:08
1. ε παει ο αλλος με το αμαξακι του στο βενζιναδικο ,σταματαει,τον ρωταει ο βενζινας,τι να βαλω? α,τιποτα απλα κοιταω...

2. το νεο οχημα των αγαπητων μας ντελιβερυ..μηπως ενα αλογο?

3.παει ο αλλος στο βενζιναδικο σε ωρα αιχνης και λεει: γεμισε το!@!! γυρνανε ολοι και τον κοιτανε και βριζουν@@@ χαλας την πιατσα ρεεεε, ο ενας,,,,κοιτα ρε κατι ανωμαλους,ο αλλος,,,,και οι υπολοιποι που δεν εχουν κομπλεξ βγαζουν σελφι με τον οξωαποεδω!!!

PetrosD
12-03-22, 18:32
Προχθές φούλαρα!

Katnik18
21-06-22, 10:57
Έχω μείνει με μία μπάρα (ούτε κινητό Nokia 3310 να είχα) και το σκέφτομαι. Κοιτάω να δω πού θα βρω κάτω από 2,3. Ε ρε πού φτάσαμε;

The Ace
21-06-22, 11:03
Χωρίς να θέλω να χαλάσω την πιάτσα, δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που πήγα σε βενζινάδικο και δεν είπα "γέμισέ το", και πάντα 98/100αρα ή το Ultimate/VPower diesel :cool:

Katnik18
21-06-22, 17:34
Θα μας τρελάνουν! Θα αρχίσω να παίρνω λεωφορεία και μετρό εκεί που είχα να τα ακουμπήσω 3 χρόνια

dreamer
21-03-23, 10:56
τυχαια σημερα επεσα σαυτο το αρθρο:

'' Mega Test: 100στάρα βενζίνη! Αξίζει ή ευρώ στον βρόντο;''

πηγη:https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/test_kafsimon-aftokinitou_me_ta_kalitera_kafsima_223180.asp

''Συμπεράσματα για βενζίνη 95άρα & 100άρα''

'' Ανάμεσα στις επιδόσεις με 95άρα και 100στάρα βενζίνη της ίδιας εταιρείας δεν παρατηρήσαμε καμία ουσιαστική διαφορά σύμφωνα με τις μετρήσεις μας και αυτό είναι λογικό βάσει της θεωρίας. Η ισχύς ενός κινητήρα εξαρτάται άμεσα από την σχέση συμπίεσής του που δεν θα αλλάξει, ότι καύσιμο και να του βάλουμε.

Ακόμα και αν βάλεις 95άρα σε ένα σύγχρονο μοτέρ που θέλει 100άρα, αυτό θα προσαρμοστεί για να μη «βαρέσει πειράκια» μειώνοντας φυσικά την απόδοσή του. Φυσικά για το αντίστροφο ούτε λόγος. Δηλαδή αν σε μοτέρ που χρειάζεται 95άρα εσύ βάλεις 100άρα δε θα έχεις καλύτερη απόδοση, αλλά ίσως καλύτερη λειτουργία.Η 100στάρα περιέχει χρήσιμα πρόσθετα

Η επιλογή 100αρας έχει νόημα όταν χρησιμοποιείται σε αυτοκίνητα που είτε τη χρειάζονται είτε μπορούν να την αξιοποιήσουν. Από την άλλη, οι εταιρείες πετρελαιοειδών υπόσχονται πως οι 100άρες βενζίνες περιέχουν «καθαριστικά» και «βελτιωτικά» πρόσθετα προς όφελος του κινητήρα. Αυτό το στοιχείο δεν είναι άμεσα μετρήσιμο και δεν μπορεί να αποδειχθεί στα πλαίσια μια βραχυπρόθεσμης δοκιμής.

Με αναγωγή στα 15.000 χλμ. το χρόνο, που κανει κατά μέσο όρο ένα αυτοκίνητο τον χρόνο, στην Ελλάδα, το επιπλέον κόστος για 100άρα βενζίνη είναι περίπου 250 ευρώ παραπάνω τον χρόνο (252 για την ακρίβεια).
Η δοκιμή μας δεν έδειξε διαφορά στις επιδόσεις ή την κατανάλωση από την χρήση βενζίνης 95 ή 100 οκτανίων. Οι εταιρείες βέβαια διαφημίζουν ότι οι 100άρες βενζίνες τους έχουν ποιοτικά χαρακτηριστικά και ειδικά πρόσθετα για να προστατεύουν και να δίνουν μακροζωία στον κινητήρα.''

απο τους περισοτερους μηχανικους αλλα και ιδιοκτητες bmw ιδιου κινητηρα με τον δικο μου εχω ακουσει οτι πρεπει να βαζω 100αρα γιατι οι αλλες ειναι νερακι.βεβαια σε συζητηση που ειχα τωρα με εναν υπευθυνο συνεργιου αντιπροσωπειας μου ειπε οτι ναι μεν οι βενζινες ειναι χαλια αλλα αυτος δεν δινει χρηματα για παραπανω απο 95 στο δικο του.
μου ειπε και μια ειδηση οσον αφορα τα μπεκ αυτου του κινητηρα οτι αφορα το 20% που κυκλοφορουν στην μεσογειο,καθολου μικρος ο αριθμος και ενα απο αυτα ειναι το δικο μου.τα υπολοιπα δεν εχουν μαθει ακομα μετα τοσα χρονια γιατι δνε βγαζουν προβλημα στα μπεκ παροτι ιδιος κινητηρας..προφανως δεν εχει να κανει με τα καυσιμα τοτε γιαυτο ειπε οτι ειπε.

επισης εχω διαβασει ολο και περισοτερες γνωμες ειδικων σε ολο τον κοσμο που λενε οτι κινητηρες με υψηλη συμπιεση πρεπει να βαζουν 100 οκτανιων αλλιως δεν θα λειτουργει σωστα και θα εχει θεμα με πειρακια.το λενε ξανα κια σαυτο το αρθρο πιο πανω:

'' Τα οκτάνια δεν βελτιώνουν το πόσο καλή για την δύναμη είναι μια βενζίνη, αλλά πόσο δύσκολα αυταναφλέγεται. Όσο υψηλότερος είναι ο αριθμός των οκτανίων, τόσο μεγαλύτερη είναι και η πίεση που μπορεί να δεχτεί το καύσιμο μείγμα πριν ο κινητήρας «βαρέσει πειράκια», μια δύσκολη στη διάρκεια του χρόνου κατάσταση για τον κινητήρα.''

εγω αυτο μπορω να το επιβεβαιωσω..τωρα για τις επιδοσεις εμενα δεν με ενδιαφερει και πολυ αλλα με αυτην την δοκιμη αποδεικνυεται οτι καταριπτεται ενας μυθος και οτι μαλλον προκειται για πλασιμπο αποτελεσμα.

The Ace
23-03-23, 14:57
Παίδες είναι επιστημονικό γεγονός και δεν χρειάζεται κανένα άρθρο, η βενζίνη με περισσότερα οκτάνια μπορεί να αναφλεγεί πιο κοντά στο TDC άρα αυξάνει την απόδοση της μηχανής, ΑΝ η μηχανή έχει σχεδιαστεί / προγραμματιστεί να αποδίδει καλύτερα. Αυτό το βλέπετε σε αυτοκίνητα με μηχανές υψηλής απόδοσης, όπου η απόδοση του κινητήρα αναφέρει ταυτόχρονα και τα οκτάνια βενζίνης με την οποία έγινε η μέτρηση. Κοινώς, σε 8βαλβιδο 1400αρι, δεν θα κάνει καμία διαφορά στην απόδοση, αλλά σε υψηλής συμπίεσης, μεταβλητού χρονισμού και -συνήθως- υψηλής απόδοσης κινητήρες, κάνει διαφορά και μάλιστα μεγάλη, ως προς το αν μπορεί να αποδώσει πραγματικά αυτά που μπορεί με την βέλτιστη βενζίνη. Αυτό υποθέτω θέλει να πει και το άρθρο, αλλά το λέει στο περίπου και όχι ακριβώς όπως θα έπρεπε (πιθανώς για να δικαιολογήσει το "άχρηστα τα οκτάνια")...

dreamer
08-05-23, 18:44
τωρα αυτο δεν ξερω αν ηθελα να το μεταφερω. σε σχετικο προβλημα που εχω , θα γραψω , ενας επισκευαστης εξιδικευμενου εδω που κανει και μαζι επισκευη και σε αλλη γνωστη πιο ακριβη σπορ μαρκα, μου συστησε να μην βαζω σελ γιατι εχει πολυ μολυβδο.εχουν οι αμολυβδες ,μολυβδο????

Stamatis
08-05-23, 18:56
έχει αναπνεύσει μπόλικη και του έχει πειράξει τον εγκέφαλο....