PDA

Επιστροφή στο Forum : Προκλητική διαφήμιση της Nissan!



bimmer-corfu
17-07-10, 10:45
πηγή: www.protothema.gr

Θύελλα αντιδράσεων έχει προκαλέσει η πρόσφατη διαφημιστική ενέργεια της Nissan στη Μ. Βρετανία. Η αντιπροσωπεία της ιαπωνικής εταιρίας έχει τοποθετήσει σχεδόν σε όλη τη χώρα διαφημιστικές αφίσες οι οποίες παρουσιάζουν την BMW, την Audi και την Porsche σαν «θύματα».
Δίπλα στα σήματα των γερμανικών εταιριών μάλιστα έχουν τοποθετηθεί και γραμμές οι οποίες, σύμφωνα με την Nissan, δείχνουν πόσες φορές έχουν κερδίσει μοντέλα της Nissan τα αυτοκίνητα των ανταγωνιστών τους σε αγώνες στο Νίρμπουργκρινγκ.
Η… προκλητική διαφημιστική καμπάνια της Nissan (διεθνώς χρησιμοποιείται ο όρος guerrilla marketing για τέτοιες ενέργειες) έχει προκαλέσει έντονες αντιδράσεις από την Porsche, η οποία μάλιστα απειλεί με προσφυγή στη δικαιοσύνη. Η πρώτη απάντηση της Nissan ήταν να αφαιρέσει το σήμα της γερμανικής εταιρίας από την αφίσα και στη θέση του να γράψει απλά τη λέξη «Porsche».
Αντιδράσεις αναμένονται και από την BMW και την Audi…

Kostas_1
17-07-10, 10:54
Ανεξαρτητα απο το γεγονος της χρησης των σημάτων, εμενα αυτο με τις γραμμες μου φανηκε εξυπνη διαφημιση.

Κωνσταντίνος
17-07-10, 12:19
Το Κ-1 είναι μια διοργάνωση Kickboxing - Muai Thai, που διεξάγεται κάθε χρόνο στην Ιαπωνία με μεγάλο χρηματικό έπαθλο.

Ξεκίνησε το 1993 και συνεχίζεται μέχρι τις μέρες μας. Εχει χάσει βέβαια λίγο απο την αίγλη του παρελθόντος, αλλά είναι ακόμα εντυπωσιακότατοι αγώνες κάθε Δεκέμβρη στα τελικά στην Ιαπωνία.

Εκεί, ύστερα απο προκριματικά που γίνονται ξεχωριστά σε κάθε ήπειρο (Κ-1 Oceania, K-1 Europe κ.τ.λ) μαζεύονται οι 8 για να συμμετάσχουν στο final 8.

Πρόκειται ας πούμε για το μουντιάλ του kickbox. Με ιστορικές αναμετρήσεις στα ρινγκ.

Οι θρύλοι του Κ-1. Οι παρακάτω είναι οι μεγαλύτερες μορφές της διοργάνωσης :

Εrnesto "Mr.Perfect" Hoost - Ολλανδός, 4 κατακτήσεις
Semmy Schilt - Oλλανδός, 4 κατακτήσεις
Peter "The Lumberjack" Aerts - Ολλανδός, 3 κατακτήσεις
Αndy Hug - Ελβετός, 1 κατάκτηση
Branco "The Croatian Tiger" Cikatic - Κροάτης, 1 κατάκτηση (στην παρθενική διοργάνωση Κ-1)

Ο Mike Bernardo.
O Mike ήταν ένας πολύ καλός Ν.Αφρικάνος λευκός αθλητής που συμμετείχε στα "χρυσά χρόνια" του Κ-1. Βρέθηκε αντίπαλος σχεδόν με όλους τους παραπάνω.
Και όχι μόνο τους αντιμετώπησε αλλά κέρδισε και τον Peter Aerts 3 φορές συνεχόμενα (με ΚΟ μάλιστα!), κέρδισε τον Cikatic (με τεχνητό ΚΟ), κέρδισε και τον Andy Hug (με διακοπή).

Ομως παρ΄όλο που κέρδισε σχεδόν όλους τους "ογκόλιθους" του αθλήματος, όταν μνημονεύονται οι "θρύλοι του Κ-1", το όνομα του απουσιάζει απο τη λίστα...

Nino
17-07-10, 17:42
αυτο το γρατσουνισμενο gtr(αυτο δεν ειναι?)αν το πουλανε κοψοχρονια το αγοραζω...
Monsta ετοιμασου!!!

υγ. εξυπνοτατη... θα συμφωνησω με τον sharky
υγ 2 μηπως το θεμα να μεταφερθει απο τις πωλησεις ανταλαγες σε καποια αλλη ενοτητα...

NickE60
17-07-10, 23:40
Κάτι άλλο έχει να μας δείξει η Νιssan? :think:

Stamatis
18-07-10, 01:27
την επομενη φορα που θα βρω παρκαρισμενο Αλμερα 1.4 glx να θυμηθω να του χαραξω τις γραμμες αυτες στο πλαϊ.
κριμα να μην τις εχουν ολα τα μοντελα.

stratos
18-07-10, 04:25
Ναι μας την είπε το 370Ζ. Φέρτε μου ένα να βάλω και εγώ μια γραμμή στο μπλοκάκι μου

bimmer-corfu
18-07-10, 08:07
Κάτι άλλο έχει να μας δείξει η Νιssan? :think:

εεμμμμμ Pick up, φορτηγάκια, datsun κτλ

και μην αρχίσετε οι 'αντικειμενικοί' του φόρουμ και μου μιλάτε για μερικά ελάχιστα καλά αμάξια που έχει φτιάξει γιατί στη διαφήμιση τα έβαλε με μαγαζιά που μερικά ελάχιστα ήταν τα κακά τους και όχι τα καλά τους μοντέλα

Z4 DCT
18-07-10, 09:11
Καλα ενταξει......εβγαλε η μυγα κωλ@ και θα χεσε! τον κοσμο ολο.......οπου κωλο$ βαλε gtr,370z...............

Samaro
18-07-10, 09:48
Ανεξαρτητα απο το γεγονος της χρησης των σημάτων, εμενα αυτο με τις γραμμες μου φανηκε εξυπνη διαφημιση.
Θυμίζει τις γραμμές που έκαναν οι πιλότοι στα αεροπλάνα τους στον Β' Παγκόσμιο και συμβόλιζαν τα εχθρικά αεροπλάνα που είχαν καταρρίψει.

Υπάρχει πάντως μιά πολύχρονη κόντρα, με τη Nissan να ισχυρίζεται πως στη βρεγμένη θρυλική διαδρομή του Νίρμπουργκρινγκ, το GT-R κάνει καλύτερο χρόνο, από ό,τι η Porsche 911 Turbo στο στεγνό οδόστρωμα!
OI χρόνοi αυτοί φυσικά αμφισβητούνται απο τους υπόλοιπους.
.

NickE60
18-07-10, 10:02
...βγάζει 1 κινητήρα πιεσμένο ως εκεί που δεν παίρνει άλλο κάθε 10 χρόνια... για να πει πως χτύπησε BMW και Porsche...

δε λέω, καλή και αξιόπιστη σαν εταιρία στα ευρείας κατανάλωσης μοντέλα, με λογικές τιμές, αλλά ως εκεί... δεν τη βάζω ούτε δίπλα στην audi φυσικά... καμία σχέση!

Έχω σε μεγαλύτερη εκτίμηση Honda-Toyota-Mitsubishi...

Thomelef
18-07-10, 10:03
Το Κ-1 είναι μια διοργάνωση Kickboxing - Muai Thai, που διεξάγεται κάθε χρόνο στην Ιαπωνία με μεγάλο χρηματικό έπαθλο.

Ξεκίνησε το 1993 και συνεχίζεται μέχρι τις μέρες μας. Εχει χάσει βέβαια λίγο απο την αίγλη του παρελθόντος, αλλά είναι ακόμα εντυπωσιακότατοι αγώνες κάθε Δεκέμβρη στα τελικά στην Ιαπωνία.

Εκεί, ύστερα απο προκριματικά που γίνονται ξεχωριστά σε κάθε ήπειρο (Κ-1 Oceania, K-1 Europe κ.τ.λ) μαζεύονται οι 8 για να συμμετάσχουν στο final 8.

Πρόκειται ας πούμε για το μουντιάλ του kickbox. Με ιστορικές αναμετρήσεις στα ρινγκ.

Οι θρύλοι του Κ-1. Οι παρακάτω είναι οι μεγαλύτερες μορφές της διοργάνωσης :

Εrnesto "Mr.Perfect" Hoost - Ολλανδός, 4 κατακτήσεις
Semmy Schilt - Oλλανδός, 4 κατακτήσεις
Peter "The Lumberjack" Aerts - Ολλανδός, 3 κατακτήσεις
Αndy Hug - Ελβετός, 1 κατάκτηση
Branco "The Croatian Tiger" Cikatic - Κροάτης, 1 κατάκτηση (στην παρθενική διοργάνωση Κ-1)

Ο Mike Bernardo.
O Mike ήταν ένας πολύ καλός Ν.Αφρικάνος λευκός αθλητής που συμμετείχε στα "χρυσά χρόνια" του Κ-1. Βρέθηκε αντίπαλος σχεδόν με όλους τους παραπάνω.
Και όχι μόνο τους αντιμετώπησε αλλά κέρδισε και τον Peter Aerts 3 φορές συνεχόμενα (με ΚΟ μάλιστα!), κέρδισε τον Cikatic (με τεχνητό ΚΟ), κέρδισε και τον Andy Hug (με διακοπή).

Ομως παρ΄όλο που κέρδισε σχεδόν όλους τους "ογκόλιθους" του αθλήματος, όταν μνημονεύονται οι "θρύλοι του Κ-1", το όνομα του απουσιάζει απο τη λίστα...

ξέχασες τον ramon dekers...
τον άνθρωπο κροτίδα, που άμα κάνει πως ξεκινάει επίθεση μπορεί να
σπάσει για πλάκα την άμυνα του αντίπαλου του.
ο άνθρωπος είναι πυροτέχνημα άμα πάρει μπρός για να αρχίσει να χτυπάει.

https://www.youtube.com/watch?v=-v-UQ5XnLz8"]https://www.youtube.com/watch?v=-v-UQ5XnLz8

Nino
18-07-10, 10:08
OI χρόνοi αυτοί φυσικά αμφισβητούνται απο τους υπόλοιπους.
.

το οτι ενα αμαξι ειναι πιο γρηγορο σε μια κοντρα ή σε μια πιστα δεν το κανει ουτε καλυτερο ,ουτε πιο ολοκληρωμενο.
Αλλα να μην εθελοτυφλουμε, το gtr καλο ή κακο ενεργοβορο ή οχι στο ring εγραψε την δικη του ιστορια...
Αν τωρα αυτο ενοχλει τις μεγαλες γερμανικες φιρμες...

https://www.autoblog.gr/2009/04/17/revised-nissan-gt-r-clocks-72756-lap-time-at-the-nurburgring/

Thomelef
18-07-10, 10:14
ε αφού και αυτοί είναι χαζοί μωρέ.
ας βγάλουν σε ένα βουλκανιζατέρ να πηγαίνουν ένα bmw 1 porsche 1 audi και ένα gtr.
ότι πιο τούμπανο υπάρχει απο την κάθε εταιρεία.
να δείχνει που φεύγουν οι γερμανοί ικανοποιημένοι με τα καινούρια λάστιχα τους και τον
ιδιοκτήτη του ντάτσουν να το αφήνει εκεί τακαρισμένο επειδή δεν του έφτασαν τα λεφτά,
για τα καινούρια λάστιχα. η μεγαλύτερη ειρωνία βέβαια είναι ο ιδιοκτήτης της πόρσε να τον
μαζέψει απο την στάση έξω απο το βουλκανιζατέρ.
και απο κάτω σημείωση.....
the cost for beating porsche seems to be very high...does it worth it???
και μετά τη φάτσα του ιδιοκτήτη του ντάτσουν να πειράζει τα κουμπάκια του πορσε
και να κάνει σα χαζός.

NickE60
18-07-10, 10:35
το οτι ενα αμαξι ειναι πιο γρηγορο σε μια κοντρα ή σε μια πιστα δεν το κανει ουτε καλυτερο ,ουτε πιο ολοκληρωμενο.
Αλλα να μην εθελοτυφλουμε, το gtr καλο ή κακο ενεργοβορο ή οχι στο ring εγραψε την δικη του ιστορια...
Αν τωρα αυτο ενοχλει τις μεγαλες γερμανικες φιρμες...

https://www.autoblog.gr/2009/04/17/revised-nissan-gt-r-clocks-72756-lap-time-at-the-nurburgring/


Τα έσπασε όλα τα χρονόμετρα το ανανεωμένο Nissan GT-R όπου έκανε νέο ρεκόρ στην θρυλική πίστα του Nurburgring. Όλοι θα θυμάστε το 7.29 που είχε κάνει πέρυσι η πρώτη γενιά του GT-R όπου ο χρόνος αυτός ήταν ποιο γρήγορος από αυτόν της Porsche 911. Η έκδοση του 2010 που έχει 5 παραπάνω άλογα, επαναπρογραμματισμένο κιβώτιο ταχυτήτων διπλού συμπλέκτη με ανανεωμένο launch control, μεγαλύτερο ντεπόζιτο, νέα ανάρτηση και νέα λάστιχα κατάφερε και έριξε τον χρόνο κατά 1.44 δευτερόλεπτα αφού έκανε 7.27.56. Συγκεκριμένα το GT-R 2010 φορούσε τις ζάντες και τα λάστιχα από την έκδοση V-Spec ενώ οδηγός του ήταν ο Ιάπωνας δοκιμαστής F1, Toshio Suzuki.

...αυτό το έβαλαν ως βελτίωση??? Δεν ήξεραν από πριν τι καταναλώνουν οι "πύραυλοι" της εταιρίας??
Φτιάξε μου ένα μοτέρ να βγάζει 300 άλογα με κατανάλωση 10 λίτρα να σε παραδεχτώ.....
Τώρα για τους χρόνους στο ring... το "Chevy" έχει 7:26.4 ...Έχουμε πει πως όταν δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι περιορισμοί, πάντα θα βρεθεί -από το πουθενά- κάποιος καλύτερος... :whistle:

Τεχνολογία υπάρχει παντού, η σωστή της διαχείριση μας ενδιαφέρει εμάς κι όχι οι εντυπωσιασμοί thumb

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/Corvette_ZR1.JPG

Thomelef
18-07-10, 10:53
και φυσικά ακόμα απαντάνε στην πορσε για την ρεβανς που ζητάνε οι γερμανοί, μιάς και
τα ερωτηματικά και οι ενστασεις δεν ήταν και λίγες για το τζι τι αρ...

Samaro
18-07-10, 10:59
Ακούστε τι λέει στο τέλος για την μάρκα μας.!!!

https://www.youtube.com/watch?v=RaYKSd6q6ps"]https://www.youtube.com/watch?v=RaYKSd6q6ps

Stamatis
18-07-10, 11:56
η εταιρικη ταυτοτητα μιας εταιρειας κρινεται απο την συνολικη της εικονα.
η χοντα με πολυστροφα συνολα και τεχνολογιες αιχμης, η τογιοτα με τους παραδοσιακους τονους ποιοτητας, η νισαν με το αλμερα

καθενας εκει που αποφασισε.

αν πχ αυριο η dacia βγαλει ενα σουπερκαρ που γραψει ρινγκ 7.11.22 αυτοματως θα γινει αντιπαλος της φεραρι; και οχι ενας κατασκευαστης οικονομικων και τιμιων αυτοκινητων;

που ειναι λοιπον τα γονιδια του gtr στο μίκρα, το πριμερα, το κασκαϊ;

που ειναι το ενεργο διαφορικο, το συστημα υψηλης συμπιεσης καυσιμου, αντε τουλαχιστο ζτα μπιμπλικια του ταμπλω;

οχι λοιπον, η συγκριση ειναι ατοπη.

φυσικα ξερω οτι ενα sunny 1.6 glx και ενα cherry 1.1 εκαναν του Ελληνες μαγκες καποια εποχη, με air condition ηλεκτρικα παραθυρα και ηλεκτρικους καθρεφτες και ισως κυκλοφορουν ακομα, αλλα και ετσι να το παρεις ακομα και τοτε κανεις 18αρης δεν ελεγε ουαου πηρα διπλωμα, τρεχω να παρω νισσαν με χιλια, ολοι κατι εσκορτ κοιταγαμε και τις αλφα που εβγαιναν στις μαντρες εστω και σκουριασμενες.

η αξια χτιζεται στο δρομο, τους αγωνες και τα βραβεια, δεν ανακοινωνεται με διαφημισεις.

φυσικα ο στοχος επετευχθει, μιλαμε για τη Νισσαν οποτε job done.

υ.γ κανενα μισος και εμπαθεια για την εταιρεια αυτη.
οπως βλεπετε στο γκαραζ μου, εχω και εγω ενα!

gnx
18-07-10, 12:42
Είδα ένα Dacia Duster σε ένα χρωμα τύπου Marrakech Brown...μια χαρά ήταν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

joseph
18-07-10, 12:59
ξέχασες τον ramon dekers...
τον άνθρωπο κροτίδα, που άμα κάνει πως ξεκινάει επίθεση μπορεί να
σπάσει για πλάκα την άμυνα του αντίπαλου του.
ο άνθρωπος είναι πυροτέχνημα άμα πάρει μπρός για να αρχίσει να χτυπάει.
https://www.youtube.com/watch?v=-v-UQ5XnLz8

Σιγα.. κατσε να μαζευτουμε καμια 10αρια.., εκει να δω τι κροτιδα ειναι... θα τον κανουμε τουλουμι στο ξυλο!!!!! θα γινει πυροτεχνημα!!!!!

Υ.Γ Εγω παντως θα κραταω και ενα μπουλονοκλειδο για καλο και για κακο..:whistle::whistle::whistle:

Stamatis
18-07-10, 14:06
Είδα ένα Dacia Duster σε ένα χρωμα τύπου Marrakech Brown...μια χαρά ήταν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

και η μητερα μου εχει παραγγειλει ενα σε γκρι, αλλα οχι γιατι γραφει καλους χρονους στην πιστα.

Z4 DCT
19-07-10, 20:33
Μονο αυτο.....

Ptboul
20-07-10, 07:59
Μονο αυτο.....

Δε με χαλάει κανένα από τα δύο. :P

Z4 DCT
20-07-10, 08:01
Δε με χαλάει κανένα από τα δύο. :P

Αφου εισαι πορνιαρης!!!!!:hystericalbs1:

Gregory_///M
20-07-10, 08:35
πηγή: www.protothema.gr

Θύελλα αντιδράσεων έχει προκαλέσει η πρόσφατη διαφημιστική ενέργεια της Nissan στη Μ. Βρετανία. Η αντιπροσωπεία της ιαπωνικής εταιρίας έχει τοποθετήσει σχεδόν σε όλη τη χώρα διαφημιστικές αφίσες οι οποίες παρουσιάζουν την BMW, την Audi και την Porsche σαν «θύματα».
Δίπλα στα σήματα των γερμανικών εταιριών μάλιστα έχουν τοποθετηθεί και γραμμές οι οποίες, σύμφωνα με την Nissan, δείχνουν πόσες φορές έχουν κερδίσει μοντέλα της Nissan τα αυτοκίνητα των ανταγωνιστών τους σε αγώνες στο Νίρμπουργκρινγκ.
Η… προκλητική διαφημιστική καμπάνια της Nissan (διεθνώς χρησιμοποιείται ο όρος guerrilla marketing για τέτοιες ενέργειες) έχει προκαλέσει έντονες αντιδράσεις από την Porsche, η οποία μάλιστα απειλεί με προσφυγή στη δικαιοσύνη. Η πρώτη απάντηση της Nissan ήταν να αφαιρέσει το σήμα της γερμανικής εταιρίας από την αφίσα και στη θέση του να γράψει απλά τη λέξη «Porsche».
Αντιδράσεις αναμένονται και από την BMW και την Audi…

Όντως αρκετά προκλητικό από την Nissan..Το παν βέβαια στη διαφήμιση είναι να κάνεις εντύπωση!!
Πριν λίγα χρόνια κυκλοφορούσε εδώ στη Λάρισα μαύρο Subaru Impreza με τα αντίστοιχα αυτοκολλητάκια (μάρκες & γραμμές δίπλα) στην πόρτα του οδηγού!!


Μονο αυτο.....

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: Δαγκωτό Porsche!!!

Thomelef
20-07-10, 08:37
Όντως αρκετά προκλητικό από την Nissan..Το παν βέβαια στη διαφήμιση είναι να κάνεις εντύπωση!!
Πριν λίγα χρόνια κυκλοφορούσε εδώ στη Λάρισα μαύρο Subaru Impreza με τα αντίστοιχα αυτοκολλητάκια (μάρκες & γραμμές δίπλα) στην πόρτα του οδηγού!!



:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: Δαγκωτό Porsche!!!

μιλάς για του γκαρλέμου του σάκη φαντάζομαι...με τις μαύρες ζάντες...
πρώην πελάτης μου... πείγαινε πάντως πολύ καλά το συγκεκριμένο.
είχε 4 σήματα πόρκυ τα οποία ήταν διαγεγραμένα με Χ απο πάνω.

Gregory_///M
20-07-10, 08:42
μιλάς για του γκαρλέμου του σάκη φαντάζομαι...με τις μαύρες ζάντες...
πρώην πελάτης μου... πείγαινε πάντως πολύ καλά το συγκεκριμένο.
είχε 4 σήματα πόρκυ τα οποία ήταν διαγεγραμένα με Χ απο πάνω.

Ναι, ναι για του Γκαρλέμου λέω.....μικρός ο κόσμος!

Akis 330Ci
20-07-10, 08:49
Mαγκες, εγω προτεινω αυτο εδω το αυτοκολλητακι...που ειναι πιο σαφες..!

χαχαχαχαχαχαχαχα

https://img844.imageshack.us/img844/588/streethunter.jpg (https://img844.imageshack.us/i/streethunter.jpg/)

nikos ///M
20-07-10, 15:06
Μονο αυτο.....

και τα δυο ειναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ!:th_Laie_67-1:

Nick bmwlover
20-07-10, 18:03
ξέχασες τον ramon dekers...
τον άνθρωπο κροτίδα, που άμα κάνει πως ξεκινάει επίθεση μπορεί να
σπάσει για πλάκα την άμυνα του αντίπαλου του.
ο άνθρωπος είναι πυροτέχνημα άμα πάρει μπρός για να αρχίσει να χτυπάει.
https://www.youtube.com/watch?v=-v-UQ5XnLz8

E,δεν εγινε κ τπτ που δεν τον ανεφερε,σαν παραδειγμα το χρησιμοποιησε...
Εγω παντως δεν θα την αποκαλουσα εξυπνη διαφημιση!!!

Thomelef
20-07-10, 19:10
E,δεν εγινε κ τπτ που δεν τον ανεφερε,σαν παραδειγμα το χρησιμοποιησε...
Εγω παντως δεν θα την αποκαλουσα εξυπνη διαφημιση!!!

φυσικά και δεν έγινε και τπτ...
στο κάτω κάτω εγώ έχω κάνει λάθος εδώ μιάς και ο συγκεκριμένος,
δεν ανήκει καν στην κατηγορία που ανέφερε ο φίλος που έγραψε το πόστ.
και χίλια σόρυ για το οφ:original::original: