PDA

Επιστροφή στο Forum : Στη Volkswagen πέρασε η Giugiaro



Samaro
12-07-10, 08:57
Στη Volkswagen πέρασε η Giugiaro
Οι Γερμανοί απέκτησαν το 90,1% του ιταλικού σχεδιαστικού οίκου

Τα μελλοντικά σχέδια του ομίλου Volkswagen για την αύξηση του ποσοστού τους στην παγκόσμια αγορά αυτοκινήτου περιλαμβάνουν και την Italdesign Giugiaro, το διάσημο σχεδιαστικό οίκο από το Τορίνο.

Κατά τη διάρκεια κοινής συνέντευξης Τύπου στην πόλη της Ιταλίας, ανακοινώθηκε ότι η εταιρεία από το Wolfsburg θα αποκτήσει το 90,1% του μετοχικού κεφαλαίου της Giugiaro, όπως επίσης και τα πνευματικά δικαιώματα. Οι υπόλοιπες μετοχές θα παραμείνουν στην κατοχή της οικογένειας Giugiaro.

«Μέσω της αγοράς των μετοχών συμμετέχουμε σε μία εταιρεία σχεδίασης που είναι από τις πλέον αναγνωρισμένες και με πλούσια παράδοση στον κλάδο της αυτοκινητοβιομηχανίας. Δημιουργώντας την πρώτη γενιά του Golf, ο Giorgetto Giugiaro έθεσε νέες βάσεις στον τομέα της σχεδίασης για τη Volkswagen τη δεκαετία του Ά70», δήλωσε ο Martin Winterkorn, Πρόεδρος του Ομίλου Volkswagen.

«Είμαστε μία ακόμη σταγόνα στη θάλασσα. Η είσοδος μας στο Όμιλο Volkswagen ανοίγει μία πολλά υποσχόμενη προοπτική για την εταιρεία μας», σχολίασε ο Giorgetto Giugiaro, ο οποίος ίδρυσε τον ιταλικό σχεδιαστικό οίκο το 1968. Σε αυτόν απασχολούνται σήμερα περίπου 800 εργαζόμενοι.

πηγή:https://www.autofree.gr/ms.php?id=5490

Stamatis
12-07-10, 10:03
Καλό νέο καθώς εξασφαλίζεται η συνέχεια της σχεδιαστικής φίρμας, αλλά ταυτόχρονα ανησυχητικό καθώς η VAG μεγαλώνει επικύνδυνα.
Σαφώς και έχουν κάνει τα πλάνα τους και τα σχέδιά τους, αλλά πόσο μεγάλη μπορεί να γίνει μια φίρμα;
Πόσο τεράστιο είναι το τεράστιο;
Λίγο απο εδώ, λίγο απο εκεί, έχει φτιάξει ένα θηρίο που ιδέα δεν έχω πως κουμαντάρεται ή πότε θα αποφασίσουν για οικονομίες κλίμακας.
Εκτός απο τις απολύσεις, που πάντα είναι ένας κίνδυνος, υπάρχει και η περίπτωση να δούμε 911 με διακόπτες Polo!

Αυτά σαν σχόλιο για την κατάσταση.

Samaro
12-07-10, 10:55
Συμφωνώ!!
Οι οικονομίες κλίμακας επιτυγχάνονται και με τις συνεργασίες.
Οι συνεχείς εξαγορές δημιουργούν το τεράστιο και το τεράστιο ποτέ δεν ήταν ευέλικτο !!
Η περίπτωση της G.M. δεν είναι παράδειγμα πρός αποφυγή;;;

Stamatis
12-07-10, 12:07
ενα ωραιο βιβλιο που αναλυει την θεση αυτη: το μικρο ειναι ομορφο. συγγραφεας ε. φ. σουμαχερ ( καμμια σχεση με τον οδηγο).

το τεραστιο δεντρο στην αρχη ηταν σπορακι, αλλα εγινε στο τελος σταχτη απο τους κεραυνους.
Το θεμα της βιωσιμης αναπτυξης με εχει απασχολησει πολλες φορες στην ζωη μου και εχω καταληξει πως το προβλημα της μαζικης παραγωγης δεν εχει λυθει, κυριως γιατι δεν εχει λυθει το προβλημα της μαζικης καταναλωσης.
Σε εξαρτωμενες συνθηκες οπως τωρα, ο γιγαντισμος δεν ειναι λυση και πρεπει να υπαρξει διακριτο οριο στην αναπτυξη απο την φρενιτιδα.
Η επομενη κριση πιστευω, θα βγει απο αυτον τον ομιλο.
Μακαρι να βγω ψευτης και μακαρι να εχουν σκεφτει κατι που το φτωχο μυαλο μου δεν εχει πιασει, αλλα οσα παραδειγματα και να πιασω, τα ιδια βλεπω.

Στο guide for the perplexed, o ιδιος συγγραφεας μεσα σε πολλα λαθη αναφερει και κατι σημαντικο για αυτη τη σχεση.
Ο ανθρωπος, καθε ανθρωπος, τεινει να απομονωνεται και να λειτουργει εντελως ματεριαλιστικα


ελεος τι καθομαι και γραφω απο το iphone?
πιαστηκαν τα χερια μου.

σταματαω.

Konstantinos E60
12-07-10, 15:00
Καλό νέο καθώς εξασφαλίζεται η συνέχεια της σχεδιαστικής φίρμας, αλλά ταυτόχρονα ανησυχητικό καθώς η VAG μεγαλώνει επικύνδυνα.
Σαφώς και έχουν κάνει τα πλάνα τους και τα σχέδιά τους, αλλά πόσο μεγάλη μπορεί να γίνει μια φίρμα;
Πόσο τεράστιο είναι το τεράστιο;
Λίγο απο εδώ, λίγο απο εκεί, έχει φτιάξει ένα θηρίο που ιδέα δεν έχω πως κουμαντάρεται ή πότε θα αποφασίσουν για οικονομίες κλίμακας.
Εκτός απο τις απολύσεις, που πάντα είναι ένας κίνδυνος, υπάρχει και η περίπτωση να δούμε 911 με διακόπτες Polo!
Αυτά σαν σχόλιο για την κατάσταση.

Εδω βάλανε διακοπτες Audi σε Lambo....εκει θα κολήσουν

Stathis
12-07-10, 15:06
εγω θελω να δω διακοπτες απο 911 σε σκοντα...
και συγκεκεριμενα στο γιετι που μου αρεσει...
ζηταω πολλα?

Samaro
12-07-10, 15:42
Αυτοί, με την φόρα που πήρανε, μπορει ν'αγοράσουν και την PIAGGIO.
Ετσι θα μπορείς να βάλεις δισκόφρενα απο 911 στη Vespa !!!:th_Laie_67-1:

Stathis
12-07-10, 16:05
μπορει να γινει και το αντιθετο ομως με τη φορα που εχει παρει η πιατζιο (αγορασε την απριλια και συζητουσε και για τη ντουκατι)...
και να δουμε την 911 με διακοπτες απο βεσπα... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ε, τοτε θα παρω 911... :hystericalbs1::hystericalbs1:

Samaro
12-07-10, 16:27
μπορει να γινει και το αντιθετο ομως με τη φορα που εχει παρει η πιατζιο (αγορασε την απριλια και συζητουσε και για τη ντουκατι)...
και να δουμε την 911 με διακοπτες απο βεσπα... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ε, τοτε θα παρω 911... :hystericalbs1::hystericalbs1:
:th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Stamatis
12-07-10, 22:06
μπορει να γινει και το αντιθετο ομως με τη φορα που εχει παρει η πιατζιο (αγορασε την απριλια και συζητουσε και για τη ντουκατι)...
και να δουμε την 911 με διακοπτες απο βεσπα... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ε, τοτε θα παρω 911... :hystericalbs1::hystericalbs1:


Αφιβάλεις οτι είναι καλύτεροι σε ποιότητα?

Απο το 1952 λειτουργουν ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

ποιά 911 το κάνει αυτό 60 χρόνια μετά? παρατημένη στον ηλιο, τη βροχή και το χιόνι?

VanVIC
12-07-10, 22:08
Οπου να΄ναι, κάτι θα ακούσουμε και για Pininfarina.
Ευχομαι να παραμείνει υπο Ιταλική κατοχή.
'Η μήπως έχω μείνει πίσω ?

GiannisRob
12-07-10, 23:44
Οι αποψεις για την πορεια της VAG γενικως διηστανται. Αλλοι λενε οτι θα ακολουθησει την πορεια της British Leyland. Μαζευει - μαζευει εταιριες και μαρκες μεχρι να καταρευσει οικονομικα. Αλλοι λενε οτι θα γινει τοσο ισχυρο γκρουπ που δεν θα το κουναει τιποτα.

Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι η ΣΕΑΤ παει για κλεισιμο, αφου το μονο μοντελο που αποφερει σημαντικα κερδη ειναι το Ιμπιζα. Ολα τα αλλα φυτοζωουν.

Επισης, μετα το φιασκο με την εξαγορα της Porsche, μπηκαν οι αραβες δηναμικα στο διοικητικο της VAG και εχουν ριξει πολλα λεφτα εκει. Δεν νομιζω οτι θα αφησουν να χαθουν...

Αληθεια, τωρα που εθιξα το θεμα της Porsche, ποιος ξερει να μου πει ποσες Porsche υπαρχουν? Και ποια η διαφορα αναμεσα στην Porsche AG και την Porsche SE?

gnx
12-07-10, 23:52
Μεγάλε υπάρχει και το λυσσάρι

https://en.wikipedia.org/wiki/Porsche

Stamatis
12-07-10, 23:58
H seat θα είναι η πρώτη που θα φύγει απο το group.
Θα κρατήσει όμως τις καρότσες και τους κινητήρες για 5 χρόνια ακόμα απο την ημέρα που θα πουληθεί.
Ηδη υπάρχει σχέδιο απόσχισης και ανεξαρτητοποίησης.
Μένει να πέσει η σωστή προσφορά απο την Ινδία.

Ετσι διαβάζω τουλάχιστον.

GiannisRob
13-07-10, 00:02
Μεγάλε υπάρχει και το λυσσάρι

https://en.wikipedia.org/wiki/Porsche

Δεν θελω να σε στεναχωρησω, αλλα απο αυτο το λινκ, λειπουν πολλα πραγματα!

:cheers:

gnx
13-07-10, 12:44
Επειδή ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν εχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις, κάνε ένα καλό, συμπλήρωσε τα κενά!

GiannisRob
13-07-10, 15:05
Επειδή ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν εχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις, κάνε ένα καλό, συμπλήρωσε τα κενά!

Κοιτα, επειδη δεν εχω σκοπο να τσακωθω με κανεναν, και επειδη το χομπυ μου ειναι η αναλυση των Mergers and acquisitions διαφορων εταιριων στον χωρο της αυτοκινησης, θα προσπαθησω να σου αναλυσω την κατασταση μεταξυ Porsche και VW οσο πιο συντομα μπορω, για να δεις που ειναι τα κενα της Wikipedia, τα οποια μετα αν θελεις μπορεις να συμπληρωσεις εσυ.

*** *** ***

Προσωπικες Κοντρες:

Κατ' αρχην, η ολη κατασταση οφειλεται στην ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ διαμαχη των Ferdinand Piëch και Wolfgang Porsche, και οι δυο φυσικοι απογονοι του μεγαλου Ferdinand Porsche, και ξαδελφια. Ο μεν πρωτος ειναι μεγαλομετοχος της VAG, και κατεχει τη θεση του CEO του VAG Group, ενω ο δευτερος ειναι και εκεινος διευθυνων συμβουλος της Porsche AG και κατοχος του 50.1% (αν δεν κανω λαθος), δηλαδη του πλειοψηφικου πακετου των δικαιωματων ψηφου (και οχι το 50.1% των μετοχων οπως συνηθως λεγεται).

Επισης, ειναι αδιαμφισβητητο γεγονος οτι η Porsche AG ειναι το Αγιο Δισκοποτηρο της οικογενειας Porsche αφου θεωρουν εαυτους αμεσους συνεχιστες του εργου του παππου Ferdinand Porsche, καθως εχουν και τον απολυτο ελεγχο της εταιριας.

Προσπαθεις εξαγορας του VAG Group:

Πριν μερικα χρονια αποφασιστηκε απο την οικογενεια Porsche, η εξαγορα του VAG Group. Γι' αυτο το λογο ιδρυθηκε η Porsche Automotive Holding (PAH) ή Porsche SE. Σε αυτη περασε το συνολο των μετοχων που κατειχε η οικογενεια Porsche στην Porsche AG. Η Porsche SE λοιπον, χρησιμοποιησε το ρευστο της Porsche AG και αρχισε την εξαγορα μετοχων του VAG Group.

Οταν εφτασε το 20% του VAG Group, συμφωνα με τους νομους της κατω Σαξονιας οφειλε να καταθεσει προταση εξαγορας του συνολου της εταιριας, πραγμα που εκανε και απορριφθηκε (αυτος ηταν ο στοχος) και συνεχισε λοιπον να αγοραζει μετοχες του VAG Group με τον ιδιο ρυθμο.

Στην πορεια, η Porsche SE πηρε δανεια απο διαφορες μεγαλες ευρωπαικες τραπεζες για να χρηματοδοτησει την εξαγορα. Σε αυτο το σημειο τονιζω οτι η Porsche SE δεν εχει αμεσα κερδη, παρα μονο τα κερδη που της αποφερουν οι θυγατρικες της (αναλογα με το ποσοστο συμμετοχης) Porsche AG και VAG Group.

Η αρχη των προβληματων και οι πιθανες λυσεις:

Λογω της αυξανομενης συμμετοχης της Porsche στο VAG Group η τιμη της μετοχης του δευτερου αυξηθηκε πολυ περισσοτερο απ'οτι ειχαν προβλεψει ο CFO της Porsche με αποτελεσμα να απαιτουνται περισσοτερα δανεια. Τονιζω οτι η εξαγορα του πλειοψηφικου πακετου της VAG Group ηταν απαραιτητη για να κατανεμηθουν αργοτερα καταληλα τα κερδη του VAG Group και να αποπληρωθουν τα δανεια της Porsche SE. Η Porsche SE ομως ειχε παρει ηδη αρκετα δανεια τα οποια αδυνατουσε να αποπληρωσει και δεν μπορουσε να παρει αλλα, προφανως, αφου δεν μπορουσε να πληρωσει ουτε τα παλια.

Σε αυτο το σημειο δυο ειναι οι πιθανες λυσεις:


Μεσω του ποσοστου της Porsche SE στο VAG Group, δηλαδη τις θεσεις στο διοικητικο συμβουλιο, μπορει να απαιτησει την μεταφορα χρηματων απο τα αποθεματα του VAG Group στην Porsche SE με σκοπο την αποπληρωμη των ηδη υπαρχοντων δανειων και την εγγυηση για τη ληψη νεων. Το προβλημα εδω ηταν οτι θα αφηνε το VAG Group στεγνο απο αποθεματικο, αρα ευαλωτο οικονομικα σε περιοδο κρισης.
Η πωληση μερους των δικαιωματων ψηφου της Porsche AG στο VAG Group ωστε να εμφανισει εσοδα η Porsche SE και να χρηματοδοτησει το δανεισμο της.


Η μεν πρωτη λυση ειναι αυτη που ηθελε η οικογενια Porsche, αφου δεν ηθελαν επουδενει να χασουν τον ελεγχο της Porsche AG που παραδοσιακα κατειχαν απο το θανατο του παππου Ferdinand.

Εδω αναφερω οτι η κατασταση για την Porsche SE ειναι ιδιαιτερα πιεστικη γιατι εχει "κλεισει" τα δικαιωματα (options) των μετοχων διαφορων επενδυτων στο VAG Group και επρεπε αμεσα να τα αγορασει. Αυτο που εκανε ουσιαστικα ηταν να συμφωνησει με διαφορους επενδυτες να αγορασει τις μετοχες τους στο VAG Group, αλλα να τους πληρωσει μετα απο μερικους μηνες, εκεινοι ομως να της εκχωρησουν το δικαιωμα ψηφου των μετοχων τους αμεσα. Αν λοιπον η Porsche SE δεν αγοραζε αυτες τις μετοχες, θα εχανε το δικαιωμα ψηφου που της παρειχαν προσωρινα, που ειναι αναγκαιο προκειμενου να απορροφησει τα κονδυλια του VAG Group.

Το σχεδιο του Piech:

Το τσακαλι ο Piech ομως δεν ειχε ανοιξει τα χαρτια του μεχρι εκεινη την ωρα. Εκεινη λοιπον τη στιγμη χρησιμοποιησε την επιρροη του στο διοικητικο συμβουλιο του VAG Group και καταφερε να πετυχει τη ΜΗ μεταφορα κονδυλιων στην Porsche SE, εκβιαζοντας την ουσιαστικα να του πουλησει την Porsche AG.

Σε μια προσπαθεια να το αποφυγει αυτο η Porsche SE, προσελκυσε καποιους αραβες επενδυτες, οι οποιοι αγορασαν μετοχες Porsche SE, κερδιζοντας ετσι και μια θεση στο Supervising Board του VAG Group. Αυτα τα χρηματα ομως δεν ηταν αρκετα.

Επομενως, το πλειοψηφικο πακετο της Porsche AG περασε στο VAG Group εγινε ετσι, μια ακομα μαρκα κατω απο την ομπρελα της VAG.

Η Porsche SE εμεινε λιγο πολυ ξεκρεμαστη, και στο τελος αποφασιστηκε η συγχωνευση τους, με, ομολογουμενως, περιεργους ορους, που οριζαν τη συμμετοχη του Piech και της οικογενειας Porsche στο διοικητικο συμβουλιο του VAG Group.

Η κατασταση σημερα:

Η Porsche ειναι μια ακομα φιρμα κατω απο την ομπρελα της VAG. Λογω στην Porsche AG εχει το διοικητικο συμβουλιο του VAG Group και οχι αποκλειστικα η οικογενεια Porsche, δια του εκπροσωπου της Wolfgang Porsche. Επισης, λογω των λανθασμενων χειρισμων του οικονομικου διευθυντη της Porsche SE, πλεον εκτος ολων αυτων, συμμετεχουν και Αραβες στο διοικητικο συμβουλιο του VAG Group.

Bottom Line:

Μια προσωπικη κοντρα, ειχε σαν αποτελεσμα την "αλλοτριωση" κατα πολλους του τελευταιου 100% αυτονομου κατασκευαστη σπορ αυτοκινητων και την επικρατηση του πιο πονηρου ξαδελφου.

Αλλα κατορθωματα του κυριου Piech, ειναι το project Bugatti Veyron αλλα και κατι πρωτοτυπα της VW που χωρις καμια υβριδικη τεχνολογια, καιγανε κατω απο 1 λιτρο ανα 100 χλμ.

*** *** ***

Ελπιζω αυτη η περιληψη να ειναι αρκετα διαφωτιστικη. Για οποιον διαφωνει, ειμαι παντα εδω για συζητηση. Τρελαινομαι να συζηταω τετοια θεματα.

Επισης, καπου εχω αποθηκευσει ολα τα δελτια τυπου των δυο εταιριων, απο εκεινη την περιοδο, αν θελει καποιος να τα μελετησει και να εξαγει δικα του συμπερασματα.

:cheers:

Stamatis
13-07-10, 15:17
Τρομερά ενδιαφέρον.
Δεν είχα την παραμικρή ιδέα για αυτό το σενάριο.
Αρχίζω να το ψάχνω και εγώ. Ωραίο το κουτσομπολιό για αυτά τα θέματα!

Θα ανοίξω και ένα θρεντάκι με στοιχεία που έχω μαζέψει για τους Κουάντ.

gnx
13-07-10, 15:30
Γιάννη εαν ειχα χρόνο θα προσέθετα και άλλα, το πρόβλημα όμως είναι ότι τα διάφορα τραπεζικά ρεπορτ αναφέρουν explicitly ότι απαγορεύεται η αναπαραγωγή.

Το θέμα όμως είναι ποιός ήταν ο λόγος για τον οποίον έγινε όλη αυτή η ιστορία, και το συνδέω με το θέμα για το εαν η 1 Μ ήταν μαρκετινγκ τρικ ή οχι. Οι μέσες εκπομπές ρύπων οι οποίες εαν η Πορσε καταπινε την Φολκσβαγκεν θα επεφταν δραματικά.

Και ο πλουτισμός του Βεντελιν Βιεντεκινγκ οι συνολικες απολαβές του οποίου δεν ηταν ποσοστό του λειτουργικού κέρδους αλλά ΚΑΙ των χρηματοοικονομικών αποτελεσμάτων, με αποτέλεσμα να κονομήσει την τελευταία κατοστάρα ( εκατομύρια ) (( ευρώ)).

GiannisRob
13-07-10, 15:36
Τρομερά ενδιαφέρον.
Δεν είχα την παραμικρή ιδέα για αυτό το σενάριο.
Αρχίζω να το ψάχνω και εγώ. Ωραίο το κουτσομπολιό για αυτά τα θέματα!

Θα ανοίξω και ένα θρεντάκι με στοιχεία που έχω μαζέψει για τους Κουάντ.

Πραγματικα ειναι τρομερα ενδιαφερον! Αν θελεις μπορω να σου προτεινω ενα εξαιρετικο βιβλιο που ασχολειται με την εξαγορα της Rover απο την BMW, και το τι εγινε την περιοδο συνυπαρξης των δυο εταιριων. Φοβερο βιβλιο, με απολυτα τεκμηριωμενα στοιχεια.

Λεγεται "The end of the Road" και μπορεις να το βρεις εδω:

https://www.amazon.co.uk/End-Road-Story-Downfall-Rover/dp/0273706535/ref=sr_1_15?s=books&ie=UTF8&qid=1279024017&sr=1-15

Οσο για τους Quandt, περιμενω με ανυπομονησια το θρεντ σου!

Αν ενδιαφερεσαι για την ιστορια της BMW, οχι σε λιγες λεξεις αλλα σε ενα καλα τεκμηριωμενο βιβλιο, δες αυτο:

https://www.bmw-museum-shop.de/buecher/bmw_historie/9783932169472

Αλλα και το "The BMW Story: A company in it's time" του Horst Monnich, που ειναι ομως πιο επιστημονικο και εστιαζει ακομα περισσοτερο στην εταιρια, παρα στο προιον. Ειναι το μονο βιβλιο που μιλαει με στοιχεια για τη σχεση της BMW με τους Ναζι, κατα το Β'ΠΠ:

https://img191.imageshack.us/img191/9567/29012010.jpg

Αν εισαι τυχερος θα το βρεις στο E-bay αυτο...

Φιλικα,
Γιαννης

S8N
13-07-10, 15:39
Αν διαβάσετε το πρώτο μου post γνωριμίας, θα αντιληφθείτε πως ανέκαθεν ήμουν οπαδός του group VAG. Κάποια στιγμή άρχισα να παίρνω ανάποδες με την αξιοπιστία, εν συνεχεία άρχισαν να με απογοητεύουν ένα-ένα τα εξουσιοδοτημένα, στο τέλος βαρέθηκα την κοροϊδία και έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου.

Όταν λέω βαρέθηκα την κοροϊδία εννοώ το εξής:

Καταθέτεις ένα σεβαστό ποσόν προκειμένου να αποκτήσεις ένα σπορ μοντέλο κάποιας εταιρείας κύρους που ανήκει στον ως άνω όμιλο. Συμβιβάζεσαι με κάποια θέματα αξιοπιστίας και δέχεσαι κακήν-κακώς τις αδικαιολόγητα πανάκριβες χρεώσεις των εργασιών συντήρησης και των ανταλλακτικών.

Έρχεται όμως μια μέρα που περνάς έξω απ' την έκθεση της φθηνής εταιρείας του ιδίου ομίλου και βλέπεις το νέο μοντέλο της το οποίο έχει το πάτωμα του δικού σου, τον κινητήρα του δικού σου -ολίγον τι υποβαθμισμένο- κι επιπλέον τετρακίνηση και εξοπλισμό διαστημόπλοιου. Όλα αυτά σε τιμή πολύ χαμηλότερη.

Σκέφτεσαι 'δε πα να μαμηθεί', εσυ εξάλλου μπορείς να λες πως πλήρωσες για την αναγνωρισιμότητα, την πολυτέλεια και το design.

Ώσπου κάποια μέρα ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες εταιρείες του ομίλου έχουν να προσφέρουν κάτι αντίστοιχο με το μοντέλο που οδηγείς, που ακριβοπλήρωσες και που δικαίως αγόρασες αναμένοντας πως τουλάχιστον θα ξεχώριζες. Η μόνη διαφορά είναι πως η τάδε εταιρεία το προσφέρει τετρακίνητο, η δείνα προσθιοκίνητο, η μια δίπορτο, η άλλη τετράπορτο κ.ο.κ.

Μιλάμε για μια κατάσταση που θυμίζει τα μικρά παιδιά όταν πάιζουν με τα LEGO: με 50 βασικά κομμάτια σου φτιάχνουν εκατοντάδες παραλλαγές.

Πριν αρχίσει κάποιος να μιλά για κόμπλεξ ανωτερότητας ή κατωτερότητας, ας σκεφτεί το εξής: Η ως άνω τακτική της κοινής πλατφόρμας που επεκτείνεται σε μηχανικά μέρη, εξοπλισμό, επενδύσεις, διακόπτες και τα πάντα όλα, δε μαρτυρά κατά βάθος πως ο όμιλος χλευάζει κατάμουτρα τους πελάτες του? Ουσιαστικά, ακόμη και τα σοβαρά Audi με τα λογότυπα S και RS μοιράζονται τα μισά εξαρτήματα με τα μικρά αδερφάκια τους και τα άλλα μισά (κινητήρια σύνολα κυρίως) με πρώην καθαρόαιμες μάρκες υπεραυτοκινήτων.

Υπάρχει κανείς από 'δω μέσα που να έχει δει άλλο αυτοκίνητο να φορά τον κλασσικό 6κύλινδρο εν σειρά πέρα από BMW (άντε και το IS200)? Και πόσα πισωκίνητα κυκλοφορούν πλέον στους δρόμους? Έχετε δει τα comfort ή τα M καθίσματα σε Rover? Έχετε δει τον κινητήρα του Μini Cooper S σε BMW?

Το τελειωτικό χτύπημα για μένα ήταν όμως η τιμή μεταπώλησης. Τόσο το ΤΤ όσο και το GTI το αντάλλασαν στα εξουσιοδοτημένα για λιγότερα χρήματα απ' ότι έδιναν οι μαντράδες, και χωρίς καμία έκπτωση στην αγορά καινούργιου. Και σας πληροφορώ πως οι μαντράδες έδιναν ψίχουλα. Άψογα συντηρημένα και ατρακάριστα αυτοκίνητα, υπερφορτωμένα σε εξοπλισμό, αγοράζονταν στην τιμή γυμνών Lupo και Arosa. Καλύτερα να έπαιρνα φόρα και να το εκτόξευα στα λιμανάκια α λα Μάρθα Βούρτση.

Αφού λοιπόν τόσο αξιολογούν το προϊόν τους για το οποίο κοκορεύονται, ας το βάλουν στον πρωκτό τους. Εμένα και την οικογένειά μου πάντως δε θα με ξαναδούν στις εκθέσεις τους. Επίσης καλό είναι πως δε θα με ξαναδούν και στα συνεργεία τους.

Στα τσακίδια λοιπόν όλοι τους, ας τους αγοράσουν Ινδοί, Βιετναμέζοι, Αφρικανοί, Klingons, ας αρχίσουν να κατασκευάζουν πάλι facelifted 126, Mirafiori και Strada, ας πωλούν μόνο στη Βραζιλία και σε άλλες τριτοκοσμικές χώρες, Χ Ε Σ Τ Η Κ Α.

Κρίμα μόνο για τα καθαρόαιμα Ιταλικά. Κάποτε λέγαμε πως η Porsche συναγωνιζόταν τη Ferrari. Σήμερα, έτσι ΣΚΑΤΑ που τα έκαναν η Porsche κατέληξε να φτιάχνει ροουντστερ, τζιπ και κάποια μοντέλα παραγωγής που μόνο ως 'μεγάλου τουρισμού' μπορούν να χαρακτηριστούν ενώ η Lamborghini εξαφανίστηκε απ' τους αγώνες και τα μοντέλα της αναζητούν απεγνωσμένα ταυτότητα. Tην ίδια στιγμή, όταν πριν 15 χρόνια όλοι κοροϊδεύαμε τη Ferrari για την αξιοπιστία της και τις σχέσεις της με το Gruppo Fiat, σήμερα αποτελεί τη μοναδική εταιρεία που κατασκευάζει πραγματικά υπεραυτοκίνητα. Όταν η Ferrari άλλαζε την ιστορία της προς το καλύτερο με την 355, η Porsche έμπαινε στη νοοτροπία του group VAG που τείνει να την καταστρέψει. Στα δικά μου μάτια, πάντως, το έχει ήδη κάνει.

GiannisRob
13-07-10, 15:52
Γιάννη εαν ειχα χρόνο θα προσέθετα και άλλα, το πρόβλημα όμως είναι ότι τα διάφορα τραπεζικά ρεπορτ αναφέρουν explicitly ότι απαγορεύεται η αναπαραγωγή.

Μια καλη πηγη ενημερωσης ειναι τα VW και Audi Media Services αλλα δεν κρατανε μεγαλο αρχειο. Τωρα, σε τραπεζικα ρεπορτ, δυστυχως δεν εχω προσβαση...


Το θέμα όμως είναι ποιός ήταν ο λόγος για τον οποίον έγινε όλη αυτή η ιστορία, και το συνδέω με το θέμα για το εαν η 1 Μ ήταν μαρκετινγκ τρικ ή οχι. Οι μέσες εκπομπές ρύπων οι οποίες εαν η Πορσε καταπινε την Φολκσβαγκεν θα επεφταν δραματικά.

Κοιτα, αυτο που λες ειναι μια αποψη του σχεδιου. Αλλα μην ξεχνας, οτι στον τομεα Research and Development, η VAG και η Porsche ειναι πολυ στενα συνδεδεμενες. Η δευτερη χρησιμοποιει κινητηρες της Audi στο Cayenne, και αν θυμασαι το Cayenne πρωτης γενιας εβγαινε απο την ιδια γραμμη παραγωγης που εβγαζε τα Touareg και Q7, ενω το δευτερης γενιας παταει σε μια επιμηκυμενη βερσιον του πατωματος του Q5.

Επρεπε λοιπον με ενα τροπο η Porsche να εξασφαλισει τη στηριξη και τη συνεργασια με τη VAG και ενας τροπος ηταν η εξαγορα της. Οσο για τις εκπομπες ρυπων, δεν ειμαι σιγουρος βεβαια, αλλα δεν σχετιζεται με αυτο το γεγονος οτι λανσαρανε και ντιζελ στην καγιεν?


Και ο πλουτισμός του Βεντελιν Βιεντεκινγκ οι συνολικες απολαβές του οποίου δεν ηταν ποσοστό του λειτουργικού κέρδους αλλά ΚΑΙ των χρηματοοικονομικών αποτελεσμάτων, με αποτέλεσμα να κονομήσει την τελευταία κατοστάρα ( εκατομύρια ) (( ευρώ)).

Ο Wiedeking εβγαλε τα τρελα λεφτα οταν το κεφαλι του κατεβασε την Καγιεν. Αυτη ηταν που εδωσε τη μεγαλη ωθηση στην Πορσε, η οποια μεταφραστηκε σε πολλα μηδενικα στον τραπεζικο του λογαριασμο. Παντως, αν δεν κανω λαθος, γενικα οι CEO των διαφορων μεγαλων εταιριων, δεν πληρωνονται εν μερει και σε μετοχες της εταιριας που διευθυνουν?

:cheers:

liakos
13-07-10, 16:11
Παντως, αν δεν κανω λαθος, γενικα οι CEO των διαφορων μεγαλων εταιριων, δεν πληρωνονται εν μερει και σε μετοχες της εταιριας που διευθυνουν?

:cheers:

όχι πάντα από όσο ξέρω και εγώ. Για τους μισθούς δε ν γνωρίζω. Αν πρόκειται για μπόνους δίνεται σε μετρητά και άμα θέλει ο CEO, σε μετοχές της εταιρείας. Mε παραδείγματα όπως η FORD και η GM που οι CEO τα πήραν σε cash:whistle:. Αυτό που βλέπω είναι ότι σιγά σιγά προσπαθούν να τους δίνουν τα bonus σε μετοχές της εταιρείας για να είναι σίγουρη η εταιρεία ότι οι κινήσεις που έκαναν οι CEO έχουν μακροπρουεσμο αποτέλεσμα όχι μόνο βραχυπρόθεσμο (περίπτωση GM:whistle:). έτσι αυξάνεται η πίεση λίγο για τους CEO ώστε να βγάζουν καλά προϊόντα

Υ.Γ: Αν έξω κάτι λάθος πείτε το για να μαθαίνω και εγώ thumb

Stathis
13-07-10, 16:12
πολυ ωραια τα λετε ολοι, μπραβο παιδια...

τα λεγομενα του αρη ειναι σωστα και συμφωνω, αλλα δεν αλλαζουν το γεγονος οτι μερικα προϊοντα της φαβε ειναι τιμια.

Stamatis
13-07-10, 16:30
ναι Σταθη.
η κατω κλιμακα

πχ Γιετι, πολο, ιμπιζα και αντε και το πασατ.
απο εκει και πανω ειναι για σκαμπιλια.
το α4 για παραδειγμα το βγαζει πλεον η σεατ με ενα ονομα που δεν θυμαμαι και το κοστολογει στα 17 χιλιαρικα.
κοροϊδια δεν ειναι;
το ιδιο αμαξι με αλλο σημα να πεφτει 15 χιλιαρικα κατω;

Stathis
13-07-10, 16:45
το ιδιο αμαξι με αλλο σημα να πεφτει 15 χιλιαρικα κατω;

"θελεις γουστα? θα πλερωσεις..."

παλια λαϊκη παροιμια... thumb

gnx
13-07-10, 16:52
Η Πόρσε είναι μια εταιρεία πασίγνωστη για τις αδιαφανείς πρακτικές.

Όταν επιχείρησε να εισαχθεί σε κάποιο από τα χρηματιστήρια της Αμερικής, το όλο εγχείρημα σκάλωσε, διότι αρνήθηκε η εταιρεία να δημοσιεύει αναλυτικά τριμηνιαία αποτελέσματα. Τότε, όλοι τον χειροκροτούσαν που τα έβαλε με το Securities and Exchange Commission.

To 2006 προσπάθησε να αλλάξει τον εσωτερικό κανονισμό της εταιρείας ώστε να μην δημοσιοποιούνται οι μισθοί των μελών του ΔΣ.

Τελικά ο Βιεντεκινκ κατάφερε να βγάλει ¤60 εκ το 2007, ¤80 εκ. το 2008 και ¤100 εκ. για το 2009 και τις τρεις χρονιές ο πιό ακριβοπληρωμένος CEO παγκοσμίως. Και ο λόγος είναι ότι πληρωνόταν ΚΑΙ πάνω στην λογιστική υπεραξία των παραγώγων στις μετοχές της VW που φούσκωναν τεχνηέντως τα οικονομικά μεγέθη της Πόρσε.

Το 2008 είχε πωλήσεις 7,8 δις και κέρδη 7,7 δις! λόγω των συναλλαγών αυτών αλλά και του hedging του δολλαρίου στο οποίο απεδείχθησαν μάστορες.

Το επιχείρημα με τους ρύπους σαφώς και δεν μπορώ να το ξέρω στα σίγουρα αλλά θεωρώ ότι είναι το μόνο λογικό. Δηλαδή, και μένα μπορεί να μου τη σπάνε τα ξαδέλφια μου, αλλά δε θα ρισκάρω την ίδια την εταιρεία, και δεν θα βάλω τόσο κόσμο στον κουβά. Θυμίζω ότι στις 28/10/2008 η μετοχή της υπό στόχευση φολκσβαγκεν ανοιξε στα ¤500 ευρώ, πήγε μέχρι τα ¤1000 και ενα μήνα μετά ήταν ¤250. Ο λόγος ήταν ότι όλοι έβλεπαν ότι η μετοχή αυτή ήταν παράλογα ακριβή, ειχε φτασει σε κεφαλαιοποίηση ¤140 δις και τη σόρταραν. Επειδή όμως η ελεύθερη διασπορά ήταν πολύ μικρή σε σχέση με τα ανοιχτά συμβόλαια δημιουργήθηκε ενα short squeeze και καταστραφηκε πολύς κόσμος έτσι. Ολη την περίοδο αυτή η εταιρεία αρνείτο να δώσει λεπτομέρειες για τα trades που εκανε σχετικά με τη μετοχή της VW.

Ο επίλογος της ιστορίας.

https://online.wsj.com/article/SB124836002329775875.html

Stathis
13-07-10, 16:53
το α4 για παραδειγμα το βγαζει πλεον η σεατ με ενα ονομα που δεν θυμαμαι και το κοστολογει στα 17 χιλιαρικα.

exeo λεγεται και ειναι απλα εμετικό...
χιλιες φορες σκοντα οκταβια.

https://media.tiscali.co.uk/images/galleries/motoring/diesel-road-test-seat-exeo-20-tdi-se/large/SeatExeo1.jpg

Stathis
26-07-10, 19:02
Αλλα και το "The BMW Story: A company in it's time" του Horst Monnich, που ειναι ομως πιο επιστημονικο και εστιαζει ακομα περισσοτερο στην εταιρια, παρα στο προιον. Ειναι το μονο βιβλιο που μιλαει με στοιχεια για τη σχεση της BMW με τους Ναζι, κατα το Β'ΠΠ:


Αν εισαι τυχερος θα το βρεις στο E-bay αυτο...


το βρηκα και το χτυπησα... https://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190416550405&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_500wt_1154
σημερα μου ηρθε...
πραγματι εξαιρετικο βιβλιο....:thumbsup::thumbsup:

GiannisRob
26-07-10, 19:13
το βρηκα και το χτυπησα... https://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=190416550405&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_500wt_1154
σημερα μου ηρθε...
πραγματι εξαιρετικο βιβλιο....:thumbsup::thumbsup:

Ειδες? Και βαρυ πραμα :D

BTW, εχω να ανεβασω μερικες φωτο απο μια Βεσπα που πετυχα στο Ρεθυμνο πριν λιγες μερες. Πρεπει να ειναι απο τις πρωτες, μιας και ειχε μονο ενα πολυ μικρο ταχυμετρο στο καντραν.

Stathis
26-07-10, 19:15
βαλτην εδω: https://www.vespafans.gr/index.php

kplc16
26-07-10, 21:32
εγω θελω να δω διακοπτες απο 911 σε σκοντα...
και συγκεκεριμενα στο γιετι που μου αρεσει...
ζηταω πολλα?


πολλα και απιθανα.
Οσο υια το γιετι πλιαχ

Stathis
26-07-10, 21:35
Οσο υια το γιετι πλιαχ

καλα ρε κουμπαρε μην το παρεις εσυ...:th_Laie_67-1:

kplc16
26-07-10, 22:00
καλα ρε κουμπαρε μην το παρεις εσυ...:th_Laie_67-1:

ξερεις πουθενα να το χαριζουν;
οπως καταλαβες φραγκο δεν υπαρχει!!!!
:ranting2: