PDA

Επιστροφή στο Forum : Eπικαιροτητα-Προβληματισμοι...



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9

Stathis
18-09-11, 22:16
Μάλλον και για τη φοροδιαφυγή που αγγίζει το 90+% του ιδιωτικού τομέα και είναι η βασική απώλεια εσόδων για τη χώρα φταίει και εκεί ο δ.υπάλληλος.


εμεις τα εχουμε ξαναπει αρη, πολλες φορες...
ωρες ωρες αρνεισαι να καταλαβεις οτι ο κομμοyνισμος απετυχε και δεν υπαρχει πια ουτε στη χωρα που τον γεννησε.
μονο στην ελλαδα (και ειδικα μεσα σε καποια ΑΕΙ και ΤΕΙ) βρισκει ακομα υποστηρικτες.
και αυτο το λεω διοτι οι αποψεις (που αναμφισβητητα με αρτιο τροπο και αψογο χειρισμο της γλωσσας παραθετεις), μου θυμιζουν αντιστοιχους κνιτες συμφοιτητες που ειχα πριν 20 και πλεον χρονια.
γι αυτο δεν θα σχολιασω τιποτα επι της ουσιας, διοτι θα ηταν επαναληψη προηγουμενων συζητησεων.

σε αυτο που αναφερεις ομως, αληθεια απο που βρηκες ποσο ειναι η φοροδιαφυγη του ιδιωτικου τομεα, την οποια μαλιστα ανακυρησσεις στο 90+%???!!!
ξερεις τα πραγματικα κερδη των εταιριων και τι απο αυτα δηλωνουν στον ισολογισμο τους?
βασει ποιου στοιχειου 9+ στους 10 ειναι κλεφτες, και 1- συνεπης?

αλλα ακομα και ετσι να ειναι (που προφανεστατα ΔΕΝ ειναι), φυσικα ευθυνεται και ο κρατικος μηχανισμος και κατ΄επεκτασιν οι εντεταλμενοι δημοσιοι υπαλληλοι.
εσυ ποιος νομιζεις οτι ευθυνεται?

Κωνσταντίνος
18-09-11, 22:22
Και για να τα λέμε κι όλα, από τους παχυλούς (ομολογουμένως) μισθούς κάποιων αργόσχολων συντηρείται κατά κύριο λόγο η ελληνική οικονομία τόσα χρόνια.
Εκτός και αν οι βασικοί πελάτες των κέντρων ψυχαγωγίας, των τουριστικών μερών, των μαγαζιών (ένδυσης, επίπλων κλπ) και πολλών ακόμα επιχειρήσεων ήταν ο ιδιωτικός υπάλληλος των 700 ευρώ ή ο συνταξιούχος του ΟΓΑ των 300.
Μαζί με την πείνα που θα πέσει στο δημόσιο θα πέσει και στον ιδιωτικό τομέα.


Είναι πάρα μα πάρα πολύ άρρωστο το καθεστώς αυτό (και η λογική που έχει δημιουργήσει).
Το ότι οι Δ/Υ είναι κινητήριος οικονομικός μοχλός. Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει.
Οι Δ/Υ είναι το κύριο μέρος της Ολλανδικής ασθένειας απο την οποία πάσχουμε.
Και όσοι δεν το καταλαβαίνουν δυστυχώς έχουν ελάχιστη σχέση με την πραγματικότητα.
Και όχι "δεν φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι". Σταματήστε πια αυτή την καραμέλα. Δεν κατηγόρησε κανείς τους ίδιους. Αυτούς που τους δημιούργησαν μεμφόμαστε.
Τώρα δυστυχώς για να σωθούμε πρέπει να θυσιαστούν κάποιοι.
Sad but true.

stefm5
18-09-11, 22:32
Είναι πάρα μα πάρα πολύ άρρωστο το καθεστώς αυτό (και η λογική που έχει δημιουργήσει).
Το ότι οι Δ/Υ είναι κινητήριος οικονομικός μοχλός. Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει.
Οι Δ/Υ είναι το κύριο μέρος της Ολλανδικής ασθένειας απο την οποία πάσχουμε.
Και όσοι δεν το καταλαβαίνουν δυστυχώς έχουν ελάχιστη σχέση με την πραγματικότητα.
Και όχι "δεν φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι". Σταματήστε πια αυτή την καραμέλα. Δεν κατηγόρησε κανείς τους ίδιους. Αυτούς που τους δημιούργησαν μεμφόμαστε.
Τώρα δυστυχώς για να σωθούμε πρέπει να θυσιαστούν κάποιοι.
Sad but true.

οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων, στο βαθμό που η παραγωγικότητα τους είναι απίστευτα χαμηλή έως αρνητική, είναι στην ουσία καταναλωτική δαπάνη του κράτους.
είναι σα να δανείζεται συνεχώς ένα νοικοκυριό για να αγοράζει αυτοκίνητα και ρούχα.

η σημερινή λειτουργία του κράτους είναι τρομερή ανάσχεση για την οικονομία και επιπλέον απορροφά τεράστιους πόρους από την ανάπτυξη αυτού του τόπου

Driver M
19-09-11, 00:05
εμεις τα εχουμε ξαναπει αρη, πολλες φορες...
ωρες ωρες αρνεισαι να καταλαβεις οτι ο κομμοyνισμος απετυχε και δεν υπαρχει πια ουτε στη χωρα που τον γεννησε.
μονο στην ελλαδα (και ειδικα μεσα σε καποια ΑΕΙ και ΤΕΙ) βρισκει ακομα υποστηρικτες.
και αυτο το λεω διοτι οι αποψεις (που αναμφισβητητα με αρτιο τροπο και αψογο χειρισμο της γλωσσας παραθετεις), μου θυμιζουν αντιστοιχους κνιτες συμφοιτητες που ειχα πριν 20 και πλεον χρονια.
γι αυτο δεν θα σχολιασω τιποτα επι της ουσιας, διοτι θα ηταν επαναληψη προηγουμενων συζητησεων.

σε αυτο που αναφερεις ομως, αληθεια απο που βρηκες ποσο ειναι η φοροδιαφυγη του ιδιωτικου τομεα, την οποια μαλιστα ανακυρησσεις στο 90+%???!!!
ξερεις τα πραγματικα κερδη των εταιριων και τι απο αυτα δηλωνουν στον ισολογισμο τους?
βασει ποιου στοιχειου 9+ στους 10 ειναι κλεφτες, και 1- συνεπης?

αλλα ακομα και ετσι να ειναι (που προφανεστατα ΔΕΝ ειναι), φυσικα ευθυνεται και ο κρατικος μηχανισμος και κατ΄επεκτασιν οι εντεταλμενοι δημοσιοι υπαλληλοι.
εσυ ποιος νομιζεις οτι ευθυνεται?
Στάθη ο κομ*****σμός καλά έκανε και απέτυχε, εμένα δεν καταλαβαίνω γιατί μου το λες.
Η Ελλάδα που έχει καταρρεύσει παταγωδώς, μήπως είχε κομ*****σμό και δεν το κατάλαβα?
Είπε κανείς τίποτα υπέρ του κομ*****σμού?


Εγώ ούτε κνίτης είμαι ούτε έχω κάνει χαρακτηρισμούς για κανένα και τις ιδεολογικές του πεποιθήσεις.
Και ναι, αν θες να πούμε αλήθειες Στάθη, εδώ μέσα εκφράζονται συχνά πυκνά ακραία φιλελεύθερες απόψεις εναντίον οποιασδήποτε δημόσιας πρωτοβουλίας (όχι επειδή τίποτα σε αυτή τη χώρα δεν δουλεύει σωστά, αλλά επειδή είναι δημόσια, λες και η Deutsche Bank δεν είναι δημόσια!) και υπερ οποιασδήποτε επίσης ιδιωτικής.
Αυτά όμως μόνο εδώ μέσα λέγονται (άντε και σε κανα συνέδριο του ΣΕΒ και ίσως και στο φόρουμ των φερράρι-πόρσε στα οποία όμως δεν είμαι μέλος και δεν μπορώ να μιλήσω μετα βεβαιότος), σε κανένα άλλο μέρος της ελληνικής κοινωνίας (αυτό ως απάντηση των όσων λέγονται "μόνο στα ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ").

Εγώ αποζητώ μια ισορροπία στην κοινωνία μεταξύ ιδιωτικού και δημόσιου τομέα και εκεί βρίσκεται το κλειδί μιας σοβαρής οικονομίας κατά τη γνώμη μου.
Δεν είμαι κομ*****στής και διαφωνώ εις βάθος με την κομ*****στική θεωρία της οικονομίας που σχετίζεται με τον απόλυτο κρατισμό, αλλά είμαι εξίσου αντίθετος και στην απόλυτη ιδιωτικοποίηση του κράτους και στις νεοφιλελεύθερες μπούρδες, αφού ο ιδιωτισμός εκ της φύσης του αποσκοπεί στο κέρδος και αν δεν υπάρχει ένα σοβαρό κράτος να ελέγξει την τάση αυτή, τότε το κέρδος μετατρέπεται σε αισχροκέρδεια και εκμετάλλευση.
Όπως ακριβώς συμβαίνει στις μέρες μας, σε παγκόσμιο επίπεδο.

Και το 90% προέρχεται τόσο από ποσοστά που ακούγονται κατά καιρούς από εφορίες, οικονομολόγους κλπ, όσο και πό την προσωπική εμπειρία τόσο εμένα όσο και του συνόλου του ελληνικού πληθυσμού.
Ας πούμε πως είναι υπερβολικό (που αν μιλάμε έστω και για περιπτώσεις ελάχιστης φοροδιαφυγής δεν είναι), πιστεύεις Στάθη πως πράγματι ο Μ.Ο. των μισθών των ελεύθερων επαγγελματιών της χώρας είναι στα όρια της φτώχιας, όπως δείχνουν τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου οικονομικών?
Πάρε όμως και μερικά στοιχεία να μην μιλάμε στον αέρα:
η Ελλάδα είναι πρωταθλήτρια στην παραοικονομία στη ζώνη του ΟΟΣΑ με ποσοστό 29,9% ως ποσοστό του ΑΕΠ.https://lamogianews.blogspot.com/2011/06/blog-post_8509.html.

Εγώ δεν υποστηρίζω κανέναν τομέα Στάθη και εν τέλει δεν έχω προσωπικά οφέλη ούτε από το δημόσιο ούτε από τιν ιδιωτικό τομέα, γι'αυτό και μπορώ να είμαι αρκετά πιο αντικειμενικός από πολλούς που εντάσσονται είτε στον ένα είτε στον άλλο.
Αν κάποιοι νομίζουν (πιθανόν να ανήκεις κι εσύ σε αυτούς) πως για όλα τα δεινά της χώρας ευθύνεται ο δημόσιος τομέας, καλά κάνουν (όπως και όσοι πιστεύουν το ίδιο για τον ιδιωτικό).
Αυτό δε σημαίνει πως όποιος διαφωνεί πρέπει να είναι κομ*****στής ή δ.υ.!
Και επαναλαμβάνω, ο δημόσιος τομέας θα συρρικνωθεί δραματικά όπως όλα δείχνουν, αν η οικονομία όμως συνεχίζει να παραπαίει τότε ποιος θα είναι ο υπεύθυνος?
Παρακάτω, ναι συμφωνώ πως η μη πάταξη της φοροδιαφυγής είναι ευθύνη του κράτους.
Όταν όμως οι περισσότεροι απ'όσους χρωστούν τη μερίδα του λέοντος στην εφορία είναι μεγαλοχρηματοδότες και συνεργάτες των κυβερνήσεων, τότε πως περιμένουμε από τον κάθε ευσυνείδητο εργαζόμενο (η μειοψηφία σίγουρα αλλά υπάρχουν κι αυτοί) να κάνει σωστά τη δουλειά του?
Και για όσους τους φαίνονται όλα αυτά υπερβολές, ας τους θυμίσω με ποιον τρωγόπινε ο ΓΑΠ λίγο πριν τις δημοτικές εκλογές (Μπόμπολα) και σε ποιον ο τέως υπουργός οικονομικών ευνόησε επανειλημμένα (Ραπτόπουλο-express service).https://www.protothema.gr/politics/article/?aid=113591
Παραδείγματα τέτοια υπάρχουν άπειρα και δείχνουν περίτρανα πόσο διεφθαρμένη είναι η ηγεσία της χώρας, αλλά και πόσο κρατικοδίαιτοι είναι οι ισχυρότεροι οικονομικά ιδιώτες της χώρας.

Τέλος, να υπενθυμίσω σε όσους πιθανόν δεν θυμούνται, πως η παγκόσμια κρίση το 2008 δεν ξεκίνησε από κανένα κράτος, κανένα δημόσιο τομέα, καμία χώρα, αλλά από την κατέρρευση της ιδιωτικής Lehman Brothers και της προσπάθειας του κράτους των ΗΠΑ να την στηρίξει, κάτι που συμπαρέσυρε και το ίδιο όπως και ολόκληρο τον πλανήτη.
Φυσικά, οι ιδιώτες ποτέ δεν θα έκαναν κάτι αντίστοιχο για κανένα κράτος, παρά μόνο θα κοιτούσαν πως να κερδίσουν όσο γίνεται περισσότερο από την κατάρρευσή του, κάτι που γίνεται ξεκάθαρα στην Ελλάδα.
Γιατί δεν έκαναν όμως το ίδιο και τα κράτη, που ρίσκαραν τα λεφτά των φορολογουμένων τους για να σώσουν ιδιωτικά κεφάλαια?

Εν τέλει, συμφωνώ στην κάθαρση του δημόσιου τομέα.
Διαφωνώ σφόδρα στο σκεπτικό πως ό,τι συμβαίνει σήμερα στη χώρα μας είναι αποτέλεσμα του δημοσίου τομέα, αλλά και στο ότι ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα είναι υγιής και πληρώνει τα σπασμένα του δημοσίου.
Ίδιο χάλι πάνω κάτω επικρατεί κι εκεί.

Μακάρι ειλικρινά η χώρα να προόδευε με τις απολύσεις στο δημόσιο, τις σορηδόν ιδιωτικοποιήσεις ακόμα και σε τομείς όπου καθιστούν εθνικό πλούτο (ενέργεια, λιμάνια, αεροδρόμια κλπ) τις έκτακτες εισφορές και τα χαράτσια και ό,τι άλλο σκαρφίζεται σε εβδομαδιαία πλέον βάση η κυβέρνηση.

Όλα αυτά όμως όχι μόνο δεν θα αποτρέψουν την παταγώδη πτώχευση της χώρας, αλλά θα τη θέσουν εντελώς ανυπεράσπιστη και απογυμνωμένη από οποιοδήποτε εθνικό πλούτο στα χέρια των ισχυρών του πλανήτη, που θα έχουν επιτύχει στο πρώτο τους πείραμα το οποίο και θα εφαρμόσουν μετέπειτα σε πλήθος πολλών ακόμα χωρών.

Το ζήτημα είναι πολύ πιο βαθύ απ'όσο κοντόφθαλμα και απλοϊκά το αντιμετωπίζουν κάποιοι.
Βλέποντας προβλήματα (υπαρκτά οπωσδήποτε) όπως ο δημόσιος τομέας, η φοροδιαφυγή κλπ και στεκόμενοι εκεί είναι σαν να βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος.
Και εκεί είναι που ποντάρουν οι κυβερνώντες.

katsaraios
19-09-11, 00:15
θα τη θέσουν εντελώς ανυπεράσπιστη και απογυμνωμένη από οποιοδήποτε εθνικό πλούτο στα χέρια των ισχυρών του πλανήτη,

καλα δεν πιστευω να νομιζουν πολλοι οχι μονο στο φορουμ αλλα σε ολη την κοινωνια οτι μπορει να γινει το αντιθετο.
αλλιως θα ειχε αποδειχτει σε πολλες κρισιμες ιστορικα στιγμες που δοθηκε η ευκαιρια αλλα φυσικα "αρχειοθετηθηκε" λογω συγκερασμου αποφασεων ανευθυνων και εξαρτημενων ταγων...

Stathis
19-09-11, 00:26
σε παρα πολλα συμφωνω αρη.
σε αλλα διαφωνω, αλλα το μεσο δεν προσφερεται για λεξη προς λεξη αναλυση.

το ποσοστο του 90% ομως ειναι αυθαιρετο και ΔΕΝ ειναι καν κοντα στην πραγματικοτητα.
επισης λογω του οτι προκειται για φορο-διαφυγη, κανεις δεν μπορει με βεβαιοτητα και με στοιχεια να υποστηριξει ενα ακριβες νουμερο.
παντα υπαρχουν "εκτιμησεις" ειτε απο αξιοπιστα, ειτε απο αναξιοπιστα χειλη, παντα ομως εκτιμησεις.
οι οποιες ειναι τοσο υπερβολικες στη συγκεκριμενη περιπτωση, οσο εαν λεγαμε οτι το 90% των δ.υ. καθεται και τζαμπα παιρνει το μισθο του.

συμφωνω οτι οι γενικευσεις δεν προσφερουν ασφαλη συμπερασματα και παντα αδικουν τους εμπλεκομενους.
ετσι στην περιπτωση μας αυτο που φταιει σε μεγαλο ποσοστο και πιστευω ολοι συμφωνουμε ειναι η λαθος νοοτροπια και σταση ζωης καποιων ανθρωπων, ασχετα αν ετυχε να βρισκονται στον ιδιωτικο ή το δημοσιο τομεα.

Κωνσταντίνος
19-09-11, 00:30
Επίσης καιρός είναι να διορθωθεί το φίλτρο που κόβει την λέξη κ ο μ μ ο υ ν ι σμός, προφανώς "νομίζει" πως πληκτρολογούμε την λέξη που αναφέρεται στο αιδοίο (το οποίο σε αντίθεση με τον κ ο μ μ ο υ νισμό είναι κάτι υπέροχο :D )

Θα νομίζει κανείς πως έχουμε και τον Μακάρθυ για αντμίν :tease:

joseph
19-09-11, 04:54
Φιλε Αρη, οσο και ομορφα και αν γραφεις,και σε θαυμαζω για αυτο, να με συγχωρεσεις, αλλα νομιζω πως εχεις αγνοια του τι σημαινει να εισαι επαγγελματιας-μικροεμπορος-εμπορος-βιοτεχνης-καταστηματαρχης, η τελος παντων πασης φυσεως επαγγελματιας μικρος η μεγαλος, που τα για τα χρηματα που εχει δουλεψει (πολυ πιο σκληρα απο οποιονδηποτε δημ υπαλληλο),
αλλα και εχει "πληρωσει" ΔΕΝ ειναι σιγουρο οτι θα τα παρει! ασχετα αν πρεπει να πληρωσει το φπα για αυτα, αλλα και τον φορο που τους αναλογει.

Οσο αναφορα την φοροδιαφυγη, να εισαι σιγουρος οτι οι επαγγελματιες που ειναι συνεπεις στις υποχρεωσεις τους, ειναι οι πρωτοι που θελουν να παταχθει, μιας και αυτοι πληρωνουν το "μαρμαρο" καθε φορα με το να ανεβαινουν καθε τοσο οι φορολογικοι συντελεστες, με αποτελεσμα να εχει συνεταιρο το κρατος στον μοχθο του!

Και εγω γελαω οταν βλεπω πχ ιατρους-μηχανικους-υδραυλικους κλπ, με μεσο εισοδημα 10.000 ευρω!!! αλλα με καταθεσεις και ακινητη περιουσια δυσαναλογη!
Καλως η κακως ο τομεας τον επαγγελματιων που μπορει να κρυψει εσοδα ειναι η παροχη υπηρεσιων "οχι οτι το κανουν ολοι" αλλα ειναι μεγαλο ποσοστο, οσο αναφορα εμπορικες επιχειρησεις η καταστηματα που αγοραζουν με τιμολογια, δεν ειναι καθολου ευκολο να το κανουν, και αν το κανουν ειναι πανευκολο να πιαστουν.

Ειδαμε τι επαθε το περιβοητο "οικονομικο επιτελειο" με τον θεσμο των αποδειξεων, οι αθεοφοβοι νομιζαν οτι κανεις δεν κοβει αποδειξεις στην αγορα, και στο τελος μπηκαν και μεσα με τις επιστροφες που εδωσαν, πανω απο 1-1,5 δις ευρω!!! να σημειωσω οτι οσους φιλους δημ υπαλληλους εχω, και μισθωτους ολοι πηραν επιστροφη φορου!! και καλα εκαναν στην τελικη!!

Τωρα οσο αναφορα τον δημοσιο τομεα ειναι τεραστιος και ολοι το βλεπουμε, θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 40% μικροτερος για να ειναι βιωσιμο το κρατος.
Και μην πει κανενας τι θα εκανε 400.000 κοσμος,υπαρχουν τοσοι τομεις που τα τελευταια 30-35 χρονια συρρικνωθηκαν, γεωργια-αλιεια-κτηνοτροφια-μικρες βιοτεχνιες τυποποιησης αγροτικων προιοντων κλπ, μιας και η χωρα μας θα μπορουσε λογω μορφολογιας και κλιματος να εχει απο τα πιο ποιοτικα προιοντα στην ευρωπη.
Δεν θελω να φανει οτι εχω κατι με τους δημ υπαλληλους αλλα δεν νομιζω οτι μισθοι των 3-4 χιλιαδων ευρω αξιζουν σε κανεναν υπαλληλο οτι θεση και αν εχει.

Και στην τελικη δεν μπορω να βλεπω εναν που πληρωνει εχει δεν εχει ,30-35 χρονια στον ΟΑΕΕ εισφορες της ταξης των 500+ευρω το μηνα να παιρνει συνταξη 700 ευρω
και να βγαινει ο υπαλληλος του ΟΤΕ - ΔΕΗ, ο κλητηρας στο καθε υπουργειο η τραπεζικος στην 25ετια με παχυλο εφαπαξ και κατι διχιλιαρα!! ΕΛΕΟΣ!

katsaraios
19-09-11, 06:50
Πολυ σωστα τα λες Ιωσηφ και φυσικα η λογικη του "ολοι κλεβουν" δεν ισχυει στον ιδιωτικο τομεα..
Για φωναξε ομως ενα υδραυλικο,ενα μπογιατζη,ενα ηλεκτρολογο για οποια δουλεια θες σπιτι και πες μου αν εκτος απο τα υλικα που θα σου φερει αποδειξη(και εκει μπορει να την "φουσκωσει") ποσες φορες θα παρεις αποδειξη για την δουλεια που θα κανει??? οχι μονο εσυ αλλα -μην πω σχεδον - θα πληρωσουν μαυρα με "οφελος" στο παζαρεμα ,στην πιατσα ζουμε και τα βλεπουμε.
Παροχη υπηρεσιων λοιπον = απλετος χωρος για χαμηλου ρισκου φοροδιαφυγη και αποκρυψη εισοδηματος.
Και φυσικα καμια λογικη συνευθυνοτητας στην ρεμουλα και το κλεψιμο αφου η παιδεια και η νοοτροπια φτανει και σταματαει στο ΕΓΩ οχι στο συνολο.
Το μ@ουλο λοιπον τετοια λογικη και θα επρεπε να καταγγελεται τετοια συμπεριφορα οπως σποραδικα ακουγεται απο πολιτες υπεθυνους.
Δημοσιος τομεας= εγγυημενη αλιευση ψηφων για πολιτικους ,τιποτα παραπανω.
Ποιος αφελης πιστευει οτι αυτο το ΤΕΡΑΣ του μεταπολευτικου διογκωμενου ,ξεχειλωμενου απο στρατιες κομματικα βολεμενων εχει περιθωρια ''ζωης" ??
Η απλη αναγνωση και μονο των υπηρεσιων και προσωπικου ανευ εργου -αλλα και πολυ καλυτερα απο τον ιδιωτικο τομεα αμειβομενων- φερνει ιλιγγο και τα 2 τελευταια χρονια μας προκαλει θυμο-τοσα χρονια απλα εκανε τον "κινεζο" για να μην πουμε οτι "κρυφοκοιταζε" σαν ηδονοβλεψιας παρομοιο βολεμα αρκετος κοσμος που τωρα φωναζει.
Συμφωνησαν το 2010 για 1 προσληψη ανα 10 απολυσεις η συνταξιοδοτησεις στο δημοσιο..
Θες το "σκορ"???
33.000 στην συνταξη- 16.000 αλλοι λενε για 23.000 προσληφθηκαν σε 18 μηνες δλδ 1 για 2...
Μας φταινε οι "σκληροι" τροικανοι μετα??
και πολλα παραδειγματα που μας κατακλυζουν περι ατασθαλιων,υπερβολικων μισθων,προνομιων κλπ.
Τον μ@ουλο λοιπον αυτες οι λογικες ,οπως σωστα κραχτηκαν οι ταξιτζηδες ,ετσι θα γινεται για αυτους που υπερφορτωσαν τους κρατικους μηχανισμους με ψηφοφορους καθε αποχρωσης...

Thomelef
19-09-11, 09:39
μια ανάλυση του κώλου, όπως την έχω στο μυαλό μου...μπορεί και να μην θέλουν το κακό μας
οι ξένοι τελικά...γιατί το λέω αυτό. όταν είρθαν την πρώτη φορά για να μας συμμαζέψουν, έδωσαν
μια λίστα με πράξεις που έπρεπε να κάνουμε...η κυβέρνηση επειδή είρθε αντιμέτωπη με την ίδια
της ιδεολογία λοιπόν, αρνήθηκε τα μέτρα τα οποία έλεγαν περικοπή δημόσιων δαπανών, και
επικαλέστηκε την φοροδιαφυγή, η οποία είναι το 30% του ελλείματος...όταν το άκουσαν αυτό
οι ξένοι, είπαν οκ. ας τους αφήσουμε ένα χρόνο, να δούμε τι θα καταφέρουν, μιάς και η φοροδιαφυγή,
είναι όντως αγκάθι...όχι τόσο μείζον όσο η δημόσια σπατάλη, αλλά είναι ένα αγκάθι...φυσικά
όπως όλοι είδαμε, τα λεφτά, έκαναν φτερά. πάπαλα δλδ...ποια ήταν λοιπόν η έκτακτη λύση???
όλες αυτές οι έκτακτες εισφορές, και τα ψαλίδια σε μισθούς της μέσης κατηγορίας, και περικοπή
συντάξεων...
φυσικά, δεν πέτυχαν κανέναν στόχο μέσα σε ένα χρόνο, και έφεραν τρελή ύφεση απο την αγορά,
γιατί με κάθε καινούριο μέτρο που παίρνουν, στερούν τα υπολογισμένα λεφτά απο την ίδια την
αγορά...
περνάει λοιπόν ένας ολόκληρος χρόνος με τους ξένους να ουρλιάζουν, και οι δικοί μας πάνε και
τις διακοπούλες...γυρνάνε λοιπόν, και εκεί που περιμένουν οι ξένοι να δούνε μια σωστή απόφαση,
να και το τέλος ακίνητης περιουσίας, το οποίο επιβαρύνει, ακόμα και τους ΑΝΕΡΓΟΥΣ...είδαν
και απόειδαν οι άνθρωποι, και του λένε του χοντρού, εεεεεεεεεε είσαι ηλίθιος. αντί να κάνεις το
αυτονόητο, κάθεσαι και βάζεις την χώρα σε ακόμα μεγαλύτερη ύφεση για να εξυπηρετείς τα
πιστεύω σου και την δική σου εικόνα περί σοσιαλισμού???
εγώ σε αυτό το σενάριο καταλήγω...πολύ απλά. οι ξένοι θέλουν τα λεφτά τους. απο την άλλη,
επειδή όλοι μας είμαστε μια δεμένη αλυσίδα οικονομικά, έχουν άμεση σχέση οι οικονομίες τους,
με το τι αποφάσεις θα πάρουμε εμείς, έτσι ώστε να υπάρχει μια οικονομική σταθεροποίηση.
γενικώς, η κυβέρνηση του πασοκ, γουστάρει να βλέπει την ελλάδα να παράγει 10 δραχμές,
και να ξοδεύει 100...αλλιώς δεν εξηγείτε.
και κάτι τελευταίο για την λίστα των οφειλετών...οι μισές εταιρείες απο την λίστα, είναι εταιρείες
οι οποίες έχουν κάνει τεράστια έργα για λογαριασμό του δημοσίου, και δεν έχουν πάρει σάλιο.
το ωραιότερο απ'όλα είναι, που φιγουράρουν και τα ονόματα τους στην λίστα, χρωστώντας
απο 500κ, ενώ έχουν να λαβαίνουν τα 5πλάσια απο το ελληνικό δημόσιο...με λίγα λόγια, εκαναν
δουλειές για το κράτος, έκοψαν τιμολόγια με φπα, δεν πληρώθηκαν ποτέ, και καλούνται να
πληρώσουν το φπα που έκοψαν για την δουλειά που παρέδωσαν...
είναι γελοίο να μιλάμε για επιχηρήσεις, όταν ο οσε χρωστάει 1.5 δις(αυτά που θέλουν να μαζέψουν
απο όλους μας με το τελευταίο τέλος δλδ), είναι γελοίο να μιλάμε για επιχηρήσεις όταν τα ίδια τα
κόμματα χρωστάνε τα κέρατα τους στο δημόσιο, είναι γελοίο να μιλάμε για επιχηρήσεις, όταν
η ελλάδα βγάζει 10, και τρώει 100...ξυπνήστε!!!δείτε ποιούς ψηφίζουμε, και ανοίξτε τα μάτια σας.

Stamatis
19-09-11, 09:49
Λοιπον once and for all.

Απο τα επισημα στοιχεια του Κρατους (τα καλα του opengov)
https://www.minfin.gr/budget/2011/isolog/PDFisolog/3.pdf

Διαβαστε, καταλαβετε, βγαλτε συμπερασματα.

Εγω δεν ξαναμιλαω αλλο.
Ο καθενας ας κρινει τι πρεπει να γινει.

stefm5
19-09-11, 09:55
Στάθη ο κομ*****σμός καλά έκανε και απέτυχε, εμένα δεν καταλαβαίνω γιατί μου το λες.
Η Ελλάδα που έχει καταρρεύσει παταγωδώς, μήπως είχε κομ*****σμό και δεν το κατάλαβα?
Είπε κανείς τίποτα υπέρ του κομ*****σμού?


Εγώ ούτε κνίτης είμαι ούτε έχω κάνει χαρακτηρισμούς για κανένα και τις ιδεολογικές του πεποιθήσεις.
Και ναι, αν θες να πούμε αλήθειες Στάθη, εδώ μέσα εκφράζονται συχνά πυκνά ακραία φιλελεύθερες απόψεις εναντίον οποιασδήποτε δημόσιας πρωτοβουλίας (όχι επειδή τίποτα σε αυτή τη χώρα δεν δουλεύει σωστά, αλλά επειδή είναι δημόσια, λες και η Deutsche Bank δεν είναι δημόσια!) και υπερ οποιασδήποτε επίσης ιδιωτικής.
Αυτά όμως μόνο εδώ μέσα λέγονται (άντε και σε κανα συνέδριο του ΣΕΒ και ίσως και στο φόρουμ των φερράρι-πόρσε στα οποία όμως δεν είμαι μέλος και δεν μπορώ να μιλήσω μετα βεβαιότος), σε κανένα άλλο μέρος της ελληνικής κοινωνίας (αυτό ως απάντηση των όσων λέγονται "μόνο στα ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ").

Εγώ αποζητώ μια ισορροπία στην κοινωνία μεταξύ ιδιωτικού και δημόσιου τομέα και εκεί βρίσκεται το κλειδί μιας σοβαρής οικονομίας κατά τη γνώμη μου.
Δεν είμαι κομ*****στής και διαφωνώ εις βάθος με την κομ*****στική θεωρία της οικονομίας που σχετίζεται με τον απόλυτο κρατισμό, αλλά είμαι εξίσου αντίθετος και στην απόλυτη ιδιωτικοποίηση του κράτους και στις νεοφιλελεύθερες μπούρδες, αφού ο ιδιωτισμός εκ της φύσης του αποσκοπεί στο κέρδος και αν δεν υπάρχει ένα σοβαρό κράτος να ελέγξει την τάση αυτή, τότε το κέρδος μετατρέπεται σε αισχροκέρδεια και εκμετάλλευση.
Όπως ακριβώς συμβαίνει στις μέρες μας, σε παγκόσμιο επίπεδο.

Και το 90% προέρχεται τόσο από ποσοστά που ακούγονται κατά καιρούς από εφορίες, οικονομολόγους κλπ, όσο και πό την προσωπική εμπειρία τόσο εμένα όσο και του συνόλου του ελληνικού πληθυσμού.
Ας πούμε πως είναι υπερβολικό (που αν μιλάμε έστω και για περιπτώσεις ελάχιστης φοροδιαφυγής δεν είναι), πιστεύεις Στάθη πως πράγματι ο Μ.Ο. των μισθών των ελεύθερων επαγγελματιών της χώρας είναι στα όρια της φτώχιας, όπως δείχνουν τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου οικονομικών?
Πάρε όμως και μερικά στοιχεία να μην μιλάμε στον αέρα:
η Ελλάδα είναι πρωταθλήτρια στην παραοικονομία στη ζώνη του ΟΟΣΑ με ποσοστό 29,9% ως ποσοστό του ΑΕΠ.https://lamogianews.blogspot.com/2011/06/blog-post_8509.html.

Εγώ δεν υποστηρίζω κανέναν τομέα Στάθη και εν τέλει δεν έχω προσωπικά οφέλη ούτε από το δημόσιο ούτε από τιν ιδιωτικό τομέα, γι'αυτό και μπορώ να είμαι αρκετά πιο αντικειμενικός από πολλούς που εντάσσονται είτε στον ένα είτε στον άλλο.
Αν κάποιοι νομίζουν (πιθανόν να ανήκεις κι εσύ σε αυτούς) πως για όλα τα δεινά της χώρας ευθύνεται ο δημόσιος τομέας, καλά κάνουν (όπως και όσοι πιστεύουν το ίδιο για τον ιδιωτικό).
Αυτό δε σημαίνει πως όποιος διαφωνεί πρέπει να είναι κομ*****στής ή δ.υ.!
Και επαναλαμβάνω, ο δημόσιος τομέας θα συρρικνωθεί δραματικά όπως όλα δείχνουν, αν η οικονομία όμως συνεχίζει να παραπαίει τότε ποιος θα είναι ο υπεύθυνος?
Παρακάτω, ναι συμφωνώ πως η μη πάταξη της φοροδιαφυγής είναι ευθύνη του κράτους.
Όταν όμως οι περισσότεροι απ'όσους χρωστούν τη μερίδα του λέοντος στην εφορία είναι μεγαλοχρηματοδότες και συνεργάτες των κυβερνήσεων, τότε πως περιμένουμε από τον κάθε ευσυνείδητο εργαζόμενο (η μειοψηφία σίγουρα αλλά υπάρχουν κι αυτοί) να κάνει σωστά τη δουλειά του?
Και για όσους τους φαίνονται όλα αυτά υπερβολές, ας τους θυμίσω με ποιον τρωγόπινε ο ΓΑΠ λίγο πριν τις δημοτικές εκλογές (Μπόμπολα) και σε ποιον ο τέως υπουργός οικονομικών ευνόησε επανειλημμένα (Ραπτόπουλο-express service).https://www.protothema.gr/politics/article/?aid=113591
Παραδείγματα τέτοια υπάρχουν άπειρα και δείχνουν περίτρανα πόσο διεφθαρμένη είναι η ηγεσία της χώρας, αλλά και πόσο κρατικοδίαιτοι είναι οι ισχυρότεροι οικονομικά ιδιώτες της χώρας.

Τέλος, να υπενθυμίσω σε όσους πιθανόν δεν θυμούνται, πως η παγκόσμια κρίση το 2008 δεν ξεκίνησε από κανένα κράτος, κανένα δημόσιο τομέα, καμία χώρα, αλλά από την κατέρρευση της ιδιωτικής Lehman Brothers και της προσπάθειας του κράτους των ΗΠΑ να την στηρίξει, κάτι που συμπαρέσυρε και το ίδιο όπως και ολόκληρο τον πλανήτη.
Φυσικά, οι ιδιώτες ποτέ δεν θα έκαναν κάτι αντίστοιχο για κανένα κράτος, παρά μόνο θα κοιτούσαν πως να κερδίσουν όσο γίνεται περισσότερο από την κατάρρευσή του, κάτι που γίνεται ξεκάθαρα στην Ελλάδα.
Γιατί δεν έκαναν όμως το ίδιο και τα κράτη, που ρίσκαραν τα λεφτά των φορολογουμένων τους για να σώσουν ιδιωτικά κεφάλαια?

Εν τέλει, συμφωνώ στην κάθαρση του δημόσιου τομέα.
Διαφωνώ σφόδρα στο σκεπτικό πως ό,τι συμβαίνει σήμερα στη χώρα μας είναι αποτέλεσμα του δημοσίου τομέα, αλλά και στο ότι ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα είναι υγιής και πληρώνει τα σπασμένα του δημοσίου.
Ίδιο χάλι πάνω κάτω επικρατεί κι εκεί.

Μακάρι ειλικρινά η χώρα να προόδευε με τις απολύσεις στο δημόσιο, τις σορηδόν ιδιωτικοποιήσεις ακόμα και σε τομείς όπου καθιστούν εθνικό πλούτο (ενέργεια, λιμάνια, αεροδρόμια κλπ) τις έκτακτες εισφορές και τα χαράτσια και ό,τι άλλο σκαρφίζεται σε εβδομαδιαία πλέον βάση η κυβέρνηση.

Όλα αυτά όμως όχι μόνο δεν θα αποτρέψουν την παταγώδη πτώχευση της χώρας, αλλά θα τη θέσουν εντελώς ανυπεράσπιστη και απογυμνωμένη από οποιοδήποτε εθνικό πλούτο στα χέρια των ισχυρών του πλανήτη, που θα έχουν επιτύχει στο πρώτο τους πείραμα το οποίο και θα εφαρμόσουν μετέπειτα σε πλήθος πολλών ακόμα χωρών.

Το ζήτημα είναι πολύ πιο βαθύ απ'όσο κοντόφθαλμα και απλοϊκά το αντιμετωπίζουν κάποιοι.
Βλέποντας προβλήματα (υπαρκτά οπωσδήποτε) όπως ο δημόσιος τομέας, η φοροδιαφυγή κλπ και στεκόμενοι εκεί είναι σαν να βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος.
Και εκεί είναι που ποντάρουν οι κυβερνώντες.

ρωτάς αν εδώ έχουμε κομμουνισμό...
λοιπόν είμαστε ένα κράτος που το μισό παραγωγικό δυναμικό απασχολείται στο δημόσιο, ναι το μισό...αν ψάξεις παγκοσμίως δεν υπάρχει άλλη καπιταλιστική χώρα που να συμβαίνει αυτο
δικαίως ονομαζόμαστε η τελευταία σοβιετία και δικαίως καταρρέουμε...

εκφράζουμε φιλελεύθερες απόψεις αρκετοί και ξέρεις γιατί;
γιατί ποτέ μεταπολεμικά δεν έχει υπάρξει φιλελεύθερη πολιτική με ελάχιστες εξαιρέσεις
και πως να υπάρξει αφού ολόκληρο το πολιτικό σύστημα είναι αριστερόστροφο; τα γνωστά κόμματα είναι από λίγο αριστερά έως πολύ αριστερά γι αυτό όλα αυτα τα χρόνια της μεταπολίτευσης χτίστηκε αυτό το κράτος-τέρας

χτυπιούνται όλοι για τις 'φιλελεύθερες πολιτικές' των κυβερνήσεων αλλά μάλλον δεν ξέρουν καν τί είναι φιλελευθερισμός...γιατί αν ήξεραν θα έβλεπαν ότι αυτό που εφαρμόζεται στην ελλάδα είναι βαθύς κρατισμός...φορολαγνεία,τερ άστιο δημόσιο,εξοντωτική παρέμβαση του κράτους σε κάθε δραστηριότητα

κανείς δε θέλει τη χώρα του οικονομικό φαρ ουέστ...αλλά το κράτος δε μπορεί να κάνει τον επιχειρηματία,δεν έχει την πληροφόρηση ούτε τις ικανότητες...δε μπορεί να πνίγει κάθε οικονομική δραστηριότητα.
το κράτος πρέπει να παρέχει συγκεκριμένες υπηρεσίες όπως πχ ασφάλεια,παιδεία,υγεία και να παρεμβαίνει στην αγορά όπου υπάρχουν στρεβλώσεις, όχι να δημιουργεί στρεβλώσεις

χρειαζόμαστε ένα κράτος έξυπνο και ευέλικτο που θα συνεπικουρεί τον ιδιωτικό τομέα στην παραγωγή πλούτου

ανέφερες την κατάρρευση της Lehman Brothers και στην συνέχεια την τεράστια βοήθεια στο τραπεζικό σύστημα από το κράτος των ΗΠΑ...αυτό ήταν φιλελεύθερη πολιτική; να σώζεις χρεωκοπημένες επιχειρήσεις ή στο τέλος να τις κρατικοποιείς εις βάρος των φορολογούμενων; επικρατεί κρατισμός παντού

nikos1400
19-09-11, 09:58
.................είναι εταιρείες
οι οποίες έχουν κάνει τεράστια έργα για λογαριασμό του δημοσίου, και δεν έχουν πάρει σάλιο.
το ωραιότερο απ'όλα είναι, που φιγουράρουν και τα ονόματα τους στην λίστα, χρωστώντας
απο 500κ, ενώ έχουν να λαβαίνουν τα 5πλάσια απο το ελληνικό δημόσιο...με λίγα λόγια, εκαναν
δουλειές για το κράτος, έκοψαν τιμολόγια με φπα, δεν πληρώθηκαν ποτέ, και καλούνται να
πληρώσουν το φπα που έκοψαν για την δουλειά που παρέδωσαν...
..........................


thumb
γεγονος αυτο.

και γενικα σωστα μιλας,
αλλα πως θα βγαλουμε ακρη δεν ξερω...

nikos1400
19-09-11, 10:07
Λοιπον once and for all.

Απο τα επισημα στοιχεια του Κρατους (τα καλα του opengov)
https://www.minfin.gr/budget/2011/isolog/PDFisolog/3.pdf

Διαβαστε, καταλαβετε, βγαλτε συμπερασματα.

Εγω δεν ξαναμιλαω αλλο.
Ο καθενας ας κρινει τι πρεπει να γινει.

εε, μην τα αφηνεις μισα τωρα.
κανε τη σουμα.

ουϊ τραστ γιου.

nikos1400
19-09-11, 10:21
Λοιπον once and for all.

Απο τα επισημα στοιχεια του Κρατους (τα καλα του opengov)
https://www.minfin.gr/budget/2011/isolog/PDFisolog/3.pdf

Διαβαστε, καταλαβετε, βγαλτε συμπερασματα.

Εγω δεν ξαναμιλαω αλλο.
Ο καθενας ας κρινει τι πρεπει να γινει.

Συγνωμη για τα πολλαπλα ποστ...

Αυτο που βλεπω εγω ειναι ΤΕΡΑΤΩΔΗ εσοδα απο τη φορολογια.
Φαντασου να σουλουπωνονταν τα εξοδα πως θα τα πηγαιναμε...



Δυο τρεις διευκρνισεις στον πινακα αν μπορουσε να κανει καποιος.
Για να καταλαβουμε ολοι τι διαβαζουμε.

GEORGE316
19-09-11, 10:27
δεν εχω διαβασει ολα τα αρθρα σας εδω στο τελος.
ξερετε οτι τρεφω ιδιαιτερο σεβασμο προς τα προσωπα τουλαχιστον οσων εχουμε ανταλλαξει μερικες αποψεις..
σαν ενας νεος 30 ετων μπου ζω στην ελλαδα του σημερα εχω να πω οτι,νω ειμαστε σε κατασταση εκτακτης αναγκης,χωρις ομως καμμια δοση υπερβολης,ακουγονται αποψεις περι κοματων,περι υποτιθεμενης ιδεολογιας...
ο πραγματικος ιδεολογος που βαζει πρωτα το κοινο συμφερος(κατ επεκτασης και το προσωπικο) πρεπει να πει
"δε μενοιαζει αν ο προθυπουργος ειναι πρασινος η μπλε η κοκκινος,δε μενοιαζει αν υπαρχουν ακομα ταμπελες φιλλελευθερισμος συντηριτισμος κομμουνισμος.
η ελλαδα πρεπει να σωθει και θα σωθει."
τι να κανω εγω τις εννοιες,οταν ο ιδιος ο πρωθυπουργος αναιρει τα λεγομενα προ ημερων του.οι υπουργοι το το ιδιο σε χειροτερη κλιμακα.ενω ο ενας υπουργος κατηγορει τον αλλο ,με τον ανασχηματισμο ολα τα λεγομενα αναιρεθηκαν και μαλιστα συνεχιστηκε και το εργο...
ρε με νοιαζει και αν κυβενρησει ο κατελης -κατμαν,αρκει ο πατερας μου να βρει δουλεια,ο θειος μου να βρει δουλεια,οι πατεραδες και οι θειοι σαν να βρουν δουλεια και επιτελουν να φαω κατι αλλο εκτος απο μακαρονια του λιντλ!!!
εχω θυμο μεσα μου...
μεγαλο θυμο που πλεον ξεφευγει απο τα ορια του πολιτικου κοσμου και φτανει στην ανεχεια των κατοικων αυτης της χωρας...δηλαδη τι ακριβως περιμενουμε?ηδη μας εχουν παρει τις οποιες περιουσιες μικρες βεβαια γιατι οι μεγαλες απλα μεγαλωνουν,ειχαμε.
πριμενουμε να ερθει καποιος να μας οργανωσει???

Nino
19-09-11, 10:51
και εγω δεν θα μιλησω αλλο...( καλα δεν παιρνω και ορκο χαχαχα)
τρια πραγματα η υφεση στην αγορα "ηρθε" απο τις περικοπες μισθων δωρων και οριζοντιων εισπρακτικων μετρων.
Απλα πραγματα μειωμενο εισοδημα μειωμενη αγοραστικη δυναμη, λιγοτερο χρημα στην αγορα-υφεση,κλεισιμο επιχειρησεων απολυσεις,μειωμενα εσοδα απο φορους και αυξανομενα εξοδα απο αποζημιωσεις επιδοματα ανεργιας κλπ (ΤΟ 65% περιπου των χρηματων που πεφτουν στην αγορα επιστρεφουν στο ιδιο το κρατος)
το χρημα κανει κυκλο αν τον "σπασεις" καταρρεουν ολα.
Με τα νεα μετρα θα ερθει η χαριστικη βολη στην αγορα...
Το διαιρει και βασιλευε καλα κρατει!!! και η κατσικα του γειτονα εχει μεγαλη και ευρεια εννοια και δεν αφορα μονο τις ανωτερες κοινωνικες ταξεις. Τι πρεπει να γινει? τα εχουμε πει δεκαδες φορες...
Τελευταιο ο πινακας που ποσταρε ο Σταματης,οτι και να "σημαινει" ειναι την χρονια που αν δεν κανω λαθος η οικονομια μας ηταν ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΗ, ηταν μολις ειχαμε βγει απο τριχρονη επιτηρηση και ολα ηταν μελι γαλα, ασχετα αν στους τρεις μηνες μετα ειμασταν στο χειλος του γκρεμου.
Αν παμε και λιγο πιο πισω θα δουμε οτι και τοτε ειχαμε τον ιδιο (αιτια ολων των κακων) δημοσιο τομεα,το ιδιο εξωτερικο χρεος και τα πακετα στηριξης τα καναμε παραδοσιακες ταβερνες rooms to let και rent a bike αλλα τοτε ειχαμε ακμαζουσα οικονομια και αναπτυξη...
Αυτα και τωρα το ερωτημα μου
Πιστευει κανεις στο βαθος του μυαλου του οτι θα επιτρεψουν,θα αφησουν,δεν θα μπορεσουν να το αποτρεψουν, βαλτε οποια περιπτωση θελετε, οτι θα γινει εδω κατι αναλογο με την Αργεντινη με εικονες και πραξεις φρικης και χαους?

S8N
19-09-11, 10:57
Διαβάζω σημερινούς τίτλους:

"Το μέλλον της Ελλάδας κρέμεται από ένα τηλεφώνημα"

"Έως τις 10 Οκτωβρίου τα ταμειακά διαθέσιμα"

"Αντίστροφη μέτρηση για την ανακοίνωση νέων μέτρων"

"Πρέπει να αποδεχτούμε ότι θα ζήσουμε πιο φτωχά"

"«Δεν δίνουμε φάρμακα στα ελληνικά νοσοκομεία γιατί δεν πληρώνουν» λέει η Roche"

"Αρμαγεδδών απολύσεων στο Δημόσιο"

"H Ακρόπολη «βουλιάζει» στο εξώφυλλο του γερμανικού Focus"

"Διπλασιάζεται η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης"

"Απειλή τα κινητά τηλέφωνα για: μάτια, θυρεοειδή αδένα και όρχεις"

Η ψυχολογία μου είναι σκατά. Είμαι απελπισμένος. Ξέρετε πόσες ώρες μιλάω στο κινητό τηλέφωνο λόγω δουλειάς?

GEORGE316
19-09-11, 11:00
το πρεπει να παραδεχτουμε οτι θα ζησουμε πιο φτωχα ειναι μαι αληθεια.
αυτη η αληθεια ομως στοχευει σε ολους.
μεγαλοειπρακτορες ,μεγαλοβιομηχανους,μεγαλοε φοπλιστες...
δε γινεται εγω να ζησω πιο φτωχα γιατι ετσι πρεπει ,αλλα ο βαρδινογιαννης να διπλασιασειτη περιουσια του γιατι εκανε σε εμενα μειωσεις και το κερδος πηγε στη τσεπη του αντι να παει στο εθνικο ταμειο..
διαλεγω τυχαια ονοματα.

stefm5
19-09-11, 11:23
το πρεπει να παραδεχτουμε οτι θα ζησουμε πιο φτωχα ειναι μαι αληθεια.
αυτη η αληθεια ομως στοχευει σε ολους.
μεγαλοειπρακτορες ,μεγαλοβιομηχανους,μεγαλοε φοπλιστες...
δε γινεται εγω να ζησω πιο φτωχα γιατι ετσι πρεπει ,αλλα ο βαρδινογιαννης να διπλασιασειτη περιουσια του γιατι εκανε σε εμενα μειωσεις και το κερδος πηγε στη τσεπη του αντι να παει στο εθνικο ταμειο..
διαλεγω τυχαια ονοματα.

διακρίνω μένος κατά του κέρδους
χωρίς κέρδος δεν υπάρχουν επενδύσεις, ούτε ανάπτυξη, ούτε νέες θέσεις εργασίας
ο βαρδινογιάννης και ο κάθε βαρδινογιάννης φορολογείται από το ελληνικό κράτος οπότε καλά κάνει και έχει κέρδος για να διατηρούνται και οι θέσεις εργασίας
το αν φορολογείται σωστά, είναι ευθύνη του δημοσίου
οι ελάχιστες τιμές της εργασίας (δηλ οι μισθοί) διαμορφώνονται σύμφωνα με την εργατική νομοθεσία οπότε κι εδώ ευθύνη έχει το κράτος

Stathis
19-09-11, 11:36
χαχαχα ρε παιδια καποια στιγμη θα πρεπει να παψουμε να δαιμονοποιουμε την επιχειρηση και το κερδος. καθως και οσους ειναι πισω απο αυτα.
πρεπει να καταλαβουμε οτι οπως ενας αθλητης τρεχει πιο γρηγορα απο εναν αλλο, ή πηδαει πιο ψηλα, ετσι και στον επιχειρηματικο στιβο υπαρχει ταλεντο, προσπαθεια και οι καλυτεροι διακρινονται.
σιγουρα υπαρχει και η απατη και η διαπλοκη, αλλα αυτο οπως και στον αθλητισμο δεν ειναι η συνηθης πρακτικη. ειναι η εξαιρεση.
επισης ειναι κατι που φαινεται στη διαρκεια του χρονου, οπως ακριβως φαινεται και στον αθλητισμο.
δεν γινεται καποιος να διατηρειται στην κορυφη επι χρονια ή και δεκαετιες ακομα και να μην υπαρχει σοβαρο υποβαθρο απο πισω.
εχουμε δει πολλους διατοντες αστερες, φουσκες, "κοσκωταδες", "μπενοπουλους" κλπ, ειναι προδιαγεγραμμενη πορεια και το τελος τους.

ας μαθουμε να παραδεχομαστε και μην φθονουμε τον καλυτερο και οχι μονο αυτο, αλλα να δουμε πως μπορουμε να μαθουμε και να παρουμε πραγματα απο τον τροπο σκεψης και τον τροπο λειτουργιας πετυχημενων ανθρωπων.

διαφορετικα με τη δαιμονοποιηση δεν καταφερνουμε τιποτα διοτι αργα ή γρηγορα θα φτασουμε στο παραδειγμα των φιλων που βρεθηκαν μετα απο καιρο και επιναν μπυρες στο καφενειο.

ετσι στο ερωτημα αν ο χ "βαρδινοκωστας" θα συνεχισει να ζει οπως ζουσε, η απαντηση ειναι χοντρικα ναι (αν και αυτοι συνηθως προσαρμοζονται νωριτερα και σεβονται το χρημα περισσοτερο απ΄οσους το βγαλαν ευκολα και γρηγορα), διοτι τα αποθεματα του θα του επιτρεψουν να το κανει.
αλλωστε γι αυτο δουλευει ο καθενας απο αυτους και γι αυτο δημιουργησε οσα δημιουργησε.

GEORGE316
19-09-11, 11:50
stef σημαντικη διορθωση!!!
οχι δεν ειμαι καθολου κατα του κερδους.ισα ισα..καποια στιγμη εστρωσα τα πλανα μου ωστε να γινω και εγω επιχειρηματιας..
εχω ομως τεραστι μενος ως προς τη διοικηση της ελλαδας.
απο εκει ξεκιναν και σταματουν ολα.
και εξηγω μια απλη θεωρια.
μια μεγαλη εταιρια εχει εργατικο δυναμικο 1.000 ατομων.εχει γραμμη παραγωγης,αποθηκη,διανομες και διοικητικο προσωπικο.
υπαρχει ενα θεσμικο πλαισιο που πρεπει να τηρηθει απο το εργοστασιο.πχ δεν μπορει να πει ο εργοδοτης θα δουλευεται και κυριακες γιατι ετσι το θελω εγω.
οι κυριακες αμοιβονται με διπλασιο ημεριμισθιο κλπ.
ειμαι καθετα αντιθετος με το συνδικαλισμο ετσι οπως εκπροσωπειται σημερα.
ειμαι ομως διπλα στο συνδικαλισμο που λεει...
"εγω ο εργατης για να ζησω την οικογενεια μου χρειαζομαι 1.000 το λιγοτερο.
θελω λοιπον μισθο 1.200,να εργαζομαι 8ωρο,να εχω τα επιδοματα και τις αδειες μου".
δεν ειναι δουλεια του εργατη να πωληθει το προιον.ειναι ομως δουλεια του εργατη να βγει απο τη γραμμη παραγωγης ακεραιο και σε σωστη ποιοτητα(η τουλαχιστον τη ποιοτητα των προδιαγραφων του προιοντος...
ομως οταν ο εργοδοτης μπορει και εκμεταλευεται μια οικονομικη κριση που με πλαστα ισοζυγια(μη γελατε οι λογιστες...)δειχνουν ελλειμα και ο εργοδοτης κοβει μισθους με τις ευλογιες της κυβερνησης,δεν πληρωνει υπερωριες παλι με τις ευλογιες της κυβεργνησης ,απολυει χωρις αποζημιωση παλι με τις ευλογιες της κυβερνησης και στο τελος φοροδιαφευγει χωρις τις ευλογιες της κυβερνησης,αλλα τη φοροδιαφυγη του τη μοιραζονται οι εργατες του μεσω της κυβενρησης,τοτε καταλαβαινεις οτι αλλου ειναι το παιχνιδι.
οχι μονο δεν φθονω τους βαρδινογιαννηδες,αλλα τους "ζηλευω-μελετάω" αν θελετε προκειμενου να γινω και εγω ετσι.
αυτοι οι ανθρωποι ειναι σχολειο για μενα και οχι αντικειμενο φθονου.
αντικειμενο φθονου ομως γινεται ο οποιος συνδικαλιστης ΔΕΝ δουλευει και καλα για να υπερασπιστει τα συμφεροντα μου,ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ κανονικα ΧΩΡΙΣ να παραγει και στο τελος γινεται ΥΠΟΥΡΓΟΣ και εκει που φωναζε στον εργοδοτη του ,τωρα παιρνει ΜΙΖΕΣ οικονομικες η ηθικες απο τον ιδιο εργοδοτη για να περασει νομοσχεδια που ευνοουν τον εργοδοτη.

Thomelef
19-09-11, 11:51
Λοιπον once and for all.

Απο τα επισημα στοιχεια του Κρατους (τα καλα του opengov)
https://www.minfin.gr/budget/2011/isolog/PDFisolog/3.pdf

Διαβαστε, καταλαβετε, βγαλτε συμπερασματα.

Εγω δεν ξαναμιλαω αλλο.
Ο καθενας ας κρινει τι πρεπει να γινει.

να σου πώ τι κατάλαβα εγώ...
για το 2008, που τα έχει ολοκληρωμένα σε σχέση με του 2009.

συνολικά έσοδα, 126.912.695.573,59 ¤
συνολικά έξοδα, 126.912.695.573,59 ¤
μιλάμε για τελείως τραγελαφικό...το ωραιότερο απ'όλα είναι
τα έξοδα των δημοσίων επενδύσεων, έναντι των εσόδων τους.
9.608.670.241,61 ¤ δαπανήθηκαν, και εισπράχθηκαν έσοδα της
τάξεως των 9.608.670.241,61 ¤...
:th_Laie_67-1:
και σας ερωτώ...είστε απο την τρόικα, ή απο το eurogroup. και σας
φέρνει ο εκπρόσωπος της ελλάδος, αυτή την λίστα...τι κάνετε???
χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!μιλάμ για το πλέον απέραντο μπορδέλο!!!
:th_Laie_67-1:
μιλάμε, είναι πλέον για να γελάς. ούτε για να θυμώνεις, ούτε για
να βρίζεις, ούτε για τπτ...είναι να τα μαζεύεις όλα αυτά τα στοιχεία,
να παραγγέλνεις μια πίτσα με κρύες μπύρες, να φωνάξεις και κάνα
δυο φιλαράκια, και να περάσεις ένα βράδυ με πολύ γέλιο...
:th_Laie_67-1:

GEORGE316
19-09-11, 11:55
το εσπασα σε δυο μερη.
συνεχιζω και λεω,μπορουν οι πλοιοκτητες να φερουν ολα τα καραβια τους στην ελλαδα και να παρουν ελληνες ναυτικους?δεν το κανουν απλα γιατι η κυβερνηση δεν τους εχει δωσει καποια κινητρα.και σαφως φοροδιαφευγουν διοτι κανενας δεν τους ελεγχει.
ανταγωνιστικη αγορα δε σημαινει κινα.1 ευρω το μηνα και ο αναπτηρας να ανατιναζεται..
ανταγωνιστικη αγορα σημαινει σοβαρη παραγωγη που διοχετευεται χωρις κοληματα,ικανοποιητικος μισθος,ωστε να δημιουργηθει ποιοτητα ζωης και κυκλος χρηματος,αισθηση δικαιοσυνης προς ολους.
ωστε και ο εργοδοτης να απολυσει εκεινον που κοιμαται στη βαρδια του αλα και αυτος που δουλευει να πηγαινει στη δουλεια του με διαθεση και να παραγει οπως πρεπει και ισως να κανει και την υπερβαση στη παραγωγη.που σαφως πρεπει να εκτιμηθει(οχι απαραιτητα οικονομικα)

stefm5
19-09-11, 12:14
stef σημαντικη διορθωση!!!
οχι δεν ειμαι καθολου κατα του κερδους.ισα ισα..καποια στιγμη εστρωσα τα πλανα μου ωστε να γινω και εγω επιχειρηματιας..
εχω ομως τεραστι μενος ως προς τη διοικηση της ελλαδας.
απο εκει ξεκιναν και σταματουν ολα.
και εξηγω μια απλη θεωρια.
μια μεγαλη εταιρια εχει εργατικο δυναμικο 1.000 ατομων.εχει γραμμη παραγωγης,αποθηκη,διανομες και διοικητικο προσωπικο.
υπαρχει ενα θεσμικο πλαισιο που πρεπει να τηρηθει απο το εργοστασιο.πχ δεν μπορει να πει ο εργοδοτης θα δουλευεται και κυριακες γιατι ετσι το θελω εγω.
οι κυριακες αμοιβονται με διπλασιο ημεριμισθιο κλπ.
ειμαι καθετα αντιθετος με το συνδικαλισμο ετσι οπως εκπροσωπειται σημερα.
ειμαι ομως διπλα στο συνδικαλισμο που λεει...
"εγω ο εργατης για να ζησω την οικογενεια μου χρειαζομαι 1.000 το λιγοτερο.
θελω λοιπον μισθο 1.200,να εργαζομαι 8ωρο,να εχω τα επιδοματα και τις αδειες μου".
δεν ειναι δουλεια του εργατη να πωληθει το προιον.ειναι ομως δουλεια του εργατη να βγει απο τη γραμμη παραγωγης ακεραιο και σε σωστη ποιοτητα(η τουλαχιστον τη ποιοτητα των προδιαγραφων του προιοντος...
ομως οταν ο εργοδοτης μπορει και εκμεταλευεται μια οικονομικη κριση που με πλαστα ισοζυγια(μη γελατε οι λογιστες...)δειχνουν ελλειμα και ο εργοδοτης κοβει μισθους με τις ευλογιες της κυβερνησης,δεν πληρωνει υπερωριες παλι με τις ευλογιες της κυβεργνησης ,απολυει χωρις αποζημιωση παλι με τις ευλογιες της κυβερνησης και στο τελος φοροδιαφευγει χωρις τις ευλογιες της κυβερνησης,αλλα τη φοροδιαφυγη του τη μοιραζονται οι εργατες του μεσω της κυβενρησης,τοτε καταλαβαινεις οτι αλλου ειναι το παιχνιδι.
οχι μονο δεν φθονω τους βαρδινογιαννηδες,αλλα τους "ζηλευω-μελετάω" αν θελετε προκειμενου να γινω και εγω ετσι.
αυτοι οι ανθρωποι ειναι σχολειο για μενα και οχι αντικειμενο φθονου.
αντικειμενο φθονου ομως γινεται ο οποιος συνδικαλιστης ΔΕΝ δουλευει και καλα για να υπερασπιστει τα συμφεροντα μου,ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ κανονικα ΧΩΡΙΣ να παραγει και στο τελος γινεται ΥΠΟΥΡΓΟΣ και εκει που φωναζε στον εργοδοτη του ,τωρα παιρνει ΜΙΖΕΣ οικονομικες η ηθικες απο τον ιδιο εργοδοτη για να περασει νομοσχεδια που ευνοουν τον εργοδοτη.

γιώργο κάποιες αγκυλώσεις στην εργατική νομοθεσία μας έχουν γίνει δεύτερη φύση και τις αναπαράγουμε χωρίς δεύτερη σκέψη

οι επιχειρήσεις έχουν τις καλές εποχές, έχουν και τις κακές
στις καλές πρέπει ένα κομμάτι της υπεραξίας που παράγεται να το καρπώνονται οι εργαζόμενοι και στις κακές να κάνουν υποχωρήσεις

σε περίπτωση ανάγκης εγώ θα δουλέψω και κυριακή χωρίς διπλάσιο ημερομίσθιο...θα τρέξω και απόγευμα και βράδυ αν χρειαστεί χωρίς να κρατάω τεφτέρι

λες ότι χρειάζεσαι συγκεκριμένα χρήματα για να ζήσεις και είσαι υπέρ αυτού του συνδικαλισμού...αυτός ο συνδικαλισμός λοιπόν έχει οδηγήσει χιλιάδες επιχειρήσεις στο λουκέτο

όταν μια επιχείρηση έχει μειωμένα έσοδα,αυξημένη φορολογία κλπ, δε μπορεί να έχει άκαμπτες μισθολογικές δαπάνες γιατί κάποια στιγμή δε θα αντέξει

η εργατική νομοθεσία στην ελλάδα δημιουργεί τη μεγαλύτερη στρέβλωση στην αγορά εργασίας

Stamatis
19-09-11, 12:23
ΝΑΜΚΟ.

Ptboul
19-09-11, 14:21
Αυτοδιαχειριση και Αυταρκεια.
Δατς ολ.
Δεν εξαρτασαι απο κανεναν αντιθετα εξαρτωνται απι εσενα.


Όλα τα έχω λύσει εκτός από το ρεύμα, με την ψύξη που χρειάζομαι 2°C - 4°C τι κάνουμε;

Αποκλείονται φωτοβολταϊκά (θα χρειαστούν δαπανηρή συντήρηση).

Ποτάμι δεν έχω και η γεώτρηση είναι στους 10°C.

https://www.kirupa.com/lab/smilies/genius.gif

GEORGE316
19-09-11, 15:20
στεφ,ισως απο ταχυτητα δεν σημειωσα πιο εντονα το τι εννοω.
καπου ανεφερα,ο εργατης να πηγαινει με διαθεση και να παραγει αυτο που ειναι να παραγει.
και εννοειτε οτι αυτο σημαινει οτι μπορει καποια μερα να μην αποδωσω αυτο που πρεπει και εν γνωση μου να κατσω παραπανω χωρις απαιτησεις,να εργαστω και κυριακες χωρις διπλο οπως αναφερεις και ειμαι σιγουρος οτι εχουμε βρεθει αρκετες φορες στο παρελθον σε αυτη τη κατασταση,εγω συνεχως μεχρι και σημερα,για σενα δε γνωριζω!
ομως αυτο σημαινει οτι θα χαιρω και της εκτιμησεως του εργοδοτη μου!
νομιζω οτι παρεξηγεις το νοημα ,ισως γιατι δεν το δινω εγω οπως θα ηθελα.
ειναι γνωστο εις παση οτι ο καθενας κοιταζει το συμφερος του.και ο εργοδοτης και ο εργαζομενος.
νομοθεσιες κωλυονται να εφαρμοστουν και να δωσουν φως σε υποκαταστασεις που δημιουργουνται μεσα στο εργασιακο περιβαλλον.
αυτο που λεω με εμφαση ειναι οτι εγω σκιζομαι για τις εργασιες που κανω και παντα προσπαθω να καταβαλλω παραπανω απο αυτο που "εχω συμφωνησει"
αυτο βεβαια δε σημαινει οτι ειμαι ο καλυτερος στο κοσμο.με συγκεκριμενο παραδειγμα.
τα καλοκαιρια παντα καθομαι 2 ωρες υπερωρια.αυτο συμβαινει για το διαστημα ιουνιο-σεπτεμβριο.περισι καθε μηνα εβαζα 200 ευρω ισως κατι παραπανω,ισως κατι λιγοτερο στο πορτοφολι μου.
φετος απο τον μαρτιο,λογω αλλαγης μηχανογραφησης,εργαζομαι παραπανω δυο ωρες την ημερα,αυτο θα συνεχιστει και ηδη εγινει μερος του ωραριου μου,χωρις να πληρωνομαι.
αν σκεφτεις οτι κατα τις περιοδους των εορτων(χριστουγεννα-πασχα) και οποτε υπαρχει ημερολογιακη εορτη,παντα καθομαι παραπανω λογω φορτου,που ουτε καν σκεφτηκα ποτε να το θεωρησω ως υπερωρια.απλα θεωρω παντα οτι ετυχε δουλεια και θα καθησω να την κανω.
θα ηθελα να μου πεις πως κρινεις αυτο το γεγονος.

GEORGE316
19-09-11, 15:21
να τονισω οτι σαφως και ο τζιρος ειναι χαμηλοτερος απο περυσι αλλα επειδη τα ισοζυγια....τα βγαζω εγω,απεχουμε πολυ σαν επιχειρηση απο ζημια(με οποιο λογιστικο ορο εννουμε τη ζημια)

giannis_compact
19-09-11, 16:44
Εγκατέλειψε τις όποιες ελπίδες είχε για την Ελλάδα ο διασημότερος οικονομολόγος-καταστροφολόγος, Νουριέλ Ρουμπινί.

Όπως τονίζει σε άρθρο-ανάλυση στους Financial Times, η Ελλάδα πρέπει να χρεοκοπήσει και να εγκαταλείψει το ευρώ.

Η βασική ιδέα -την οποία υπογραμμίζει στο άρθρο του- είναι ότι η παραμονή της Ελλάδας στο ευρώ θα οδηγήσει σε περισσότερα χρόνια οικονομικής ύφεσης και αρνητικό πληθωρισμό.

Μάλιστα θεωρεί ότι η αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους δε θα σώσει τη χώρα,
καθώς, όπως τονίζει, η ελληνική οικονομία δεν είναι ανταγωνιστική στο περιβάλλον του ευρώ και είναι αδύνατο να αναπτυχθεί!

Όπως λέει, χρειάζεται υποτίμηση του νομίσματος, συνθήκη απαγορευτική για το ενιαίο νόμισμα.
πηγή: www.newsbeast.gr

S8N
19-09-11, 17:00
Εγκατέλειψε τις όποιες ελπίδες είχε για την Ελλάδα ο διασημότερος οικονομολόγος-καταστροφολόγος, Νουριέλ Ρουμπινί.

Όπως τονίζει σε άρθρο-ανάλυση στους Financial Times, η Ελλάδα πρέπει να χρεοκοπήσει και να εγκαταλείψει το ευρώ.

Η βασική ιδέα -την οποία υπογραμμίζει στο άρθρο του- είναι ότι η παραμονή της Ελλάδας στο ευρώ θα οδηγήσει σε περισσότερα χρόνια οικονομικής ύφεσης και αρνητικό πληθωρισμό.

Μάλιστα θεωρεί ότι η αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους δε θα σώσει τη χώρα,
καθώς, όπως τονίζει, η ελληνική οικονομία δεν είναι ανταγωνιστική στο περιβάλλον του ευρώ και είναι αδύνατο να αναπτυχθεί!

Όπως λέει, χρειάζεται υποτίμηση του νομίσματος, συνθήκη απαγορευτική για το ενιαίο νόμισμα.
πηγή: www.newsbeast.gr

Νουριέλ Ρουμπινί,
της μαμάς σου το ... απαυτό.

Stathis
19-09-11, 17:04
ενας ακομα απο τους μεγααααλους καθηγητες της θεωριας...
που αν τους βαλεις στην πραξη δεν μπορουν ουτε περιπτερο να διοικησουν...

paganis
19-09-11, 17:47
Όλα τα έχω λύσει εκτός από το ρεύμα, με την ψύξη που χρειάζομαι 2°C - 4°C τι κάνουμε;

Αποκλείονται φωτοβολταϊκά (θα χρειαστούν δαπανηρή συντήρηση).

Ποτάμι δεν έχω και η γεώτρηση είναι στους 10°C.

https://www.kirupa.com/lab/smilies/genius.gif

εχεις ακουσει για ψυξη και θερμανση με ηλιακα συστηματα?????
για κανε μια αναζητηση...και αν χρειαστεις βοηθεια εδω ειμαστε!

individual
19-09-11, 19:36
παρτε και ενα βιντεακι.....να ισιαξετε!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=RK54DlsoHm0&feature=player_embedded#!

strof
19-09-11, 23:43
Τι ακριβως θελει να πει ο ποιητης εδω τωρα γιατι δεν το πολυκαταλαβα;



Δωρεά μετοχής 670 δισ. ευρώ

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 19 Σεπτεμβρίου 2011, 20:24





Στις αρχές του προηγούμενου αιώνα, το 1904, η Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος ιδρύει την «Τράπεζα της Ανατολής», γνωστότερης ίσως ως «Banque dΆ Orient». Η τράπεζα αυτή στη συνέχεια αναπτύσσεται σε τρεις κυρίως περιοχές. Την Θεσσαλονίκη, την Σμύρνη και την Αλεξάνδρεια. Το 1932 η «Τράπεζα της Ανατολής» εξαγοράζεται και συγχωνεύεται με την μητρική της Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος.

Κατά τον ισχύοντα νόμο επιβάλλεται να διενεργηθεί εκκαθάριση. Τρεις εκκαθαριστές αναλαμβάνουν την υπόθεση κατόπιν αποφάσεως της Γενικής Συνελεύσεως της «Τράπεζας της Ανατολής». Η εκκαθάριση δεν ολοκληρώνεται ποτέ. Κατά τους ισχύοντες νόμους και κατόπιν παρελεύσεως πολλών ετών, η Εθνικής Τράπεζα ισχυρίζεται πώς η αξία των μετοχών της Τράπεζας της Ανατολής έχει εκμηδενιστεί. Πιθανώς να έχει και δίκιο ως προς τις μετοχές αν και εφόσον αυτές ήταν σε δραχμές, βοηθούσης και της τότε πτωχεύσεως του ελληνικού κράτους.

Όμως οι μετοχές αυτές στις οποίες αναφερόμεθα ήταν σε… χρυσό. Η αναφορά είναι σαφής και εγγυητής κάθε τέτοιας μετοχής ήταν και… είναι η Τράπεζα Γαλλίας.

Οι πρόσφυγες από την Ιωνία, την Καππαδοκία, τον Καύκασο, οι οποίοι κάποια στιγμή ζήτησαν την ρευστοποίησης των μετοχών που κατείχαν άκουσαν τους τραπεζικούς υπαλλήλους, ιδιαίτερα μετά το 1940 να τους απαντούν πώς τα αξιόγραφα τους δεν είχαν καμία πλέον αξία. Το θέμα ξεχάστηκε. Κάποιες γιαγιάδες και κάποιοι παππούδες από την Μικρά Ασία είχαν φυλάξει μερικές από αυτές τις μετοχές στα σεντούκια. Κάποιοι άλλοι σε θυρίδες έως ότου, σαράντα από αυτές εμφανίστηκαν ξαφνικά. Κάτοχος η οικογένεια από την Πάτρα του Αρτέμη Σώρρα.

Τι πιο φυσικό κατόπιν αυτής της αποκάλυψης από το να αποταθεί η οικογένεια Σώρρα στην Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος. Με τη σειρά της η Τράπεζα πληροφορεί επισήμως τους κληρονόμους τον Σεπτέμβριο του 2010 και κατόπιν τον Φεβρουάριο του 2011 πώς στη βάση του νόμου 18/1944 η αξία των μετοχών έχει εκμηδενιστεί.

Ουδεμία μνεία γίνεται από το νομικό τμήμα της Εθνικής Τράπεζας για το γεγονός ότι η αξία των μετοχών είναι σε χρυσό (ο 18/1944 είναι ο πρώτος νομισματικός νόμος μετά την απελευθέρωση από τους Γερμανούς. Την ευθύνη της διοίκηση της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδα κατά την περίοδο της Κατοχής είχε αναλάβει η «Deutsche Bank»).

Η οικογένεια Σώρρα δεν το βάζει κάτω. Έρχεται σε επαφή με ειδικούς επί τραπεζικών θεμάτων και νομικούς και οικονομικούς παράγοντες. Ήταν φυσικό κάποια στιγμή να γίνει και η αποτίμηση της τρέχουσας αξίας των 40 μετοχών.



Η μεγάλη έκπληξη

Ο κ. Θεόδωρος Καρυώτης είναι καθηγητής Οικονομικών στο Πανεπιστήμιο του Maryland στις ΗΠΑ και διδάσκει Μακροοικονομία, διεθνείς οικονομικές σχέσεις αλλά και μικροοικονομικά. Ανέλαβε να προχωρήσει στην αποτίμηση των μετοχών. Το πόρισμα του είναι κόλαφος. Κάθε μετοχή σε χρυσό της «Τράπεζας της Ανατολής» αποτιμάται σήμερα στα 670 δισ. ευρώ εκάστη. Τουτέστιν μία φορά και μισή τους σημερινού χρέους της Ελλάδας το οποίο ανέρχεται στα 450 δις ευρώ κατά προσέγγιση. Η συνολική αξία των 40 μετοχών πλησιάζει τα 30 τρισ..

Χωρίς καπνό δεν υπάρχει φωτιά

Τον Απρίλιο του 2010 οι δικαιούχοι είχαν έλθει σε επαφή με την Τράπεζα της Ελλάδος. Ο Διοικητής της κ. Προβόπουλος είναι απόλυτα ενήμερος γιΆ αυτό. Μετά από συζητήσεις η Κεντρική Τράπεζα πρότεινε συμβιβασμό (συμφωνία) ύψους 1,5 δισ. ευρώ για 10 μετοχές της «Τράπεζας της Ανατολής».

Οι δικαιούχοι αιφνιδιάστηκαν όταν άκουσαν τους νομικούς συμβούλους να προτείνουν μία «παράξενη διαδρομή» ώστε να καταβληθεί το 1,5 δισ. μέσω μία βρετανικής εταιρείας. Είχε πλέον καταστεί σαφές πώς οι δύο τράπεζες, η Κεντρική και η Εθνικής ήθελαν πάση θυσία να αποφύγουν την ευθεία εμπλοκή τους σε μία τραπεζική πράξη ώστε να μην υφίσταται κίνδυνος να εκτεθούν απέναντι σε άλλους ενδιαφερόμενους για την ίδια υπόθεση.

Οι δικαιούχοι αρνήθηκαν να υιοθετήσουν αυτήν την «παράξενη διαδρομή». Στράφηκαν αλλού και ίδρυσαν μία μη κερδοσκοπική εταιρεία, την «END», με έδρα την Ελλάδα στην οποία πρόεδρος είναι ο γνωστός καρδιολόγος στη Νέα Υόρκη Εμμανουήλ Λαμπράκης και αντιπρόεδρος ο καθηγητής Θεόδωρος Καρυώτης.

Η οικογένεια Σώρρα προχωρεί και σε ένα ακόμη βήμα. Δωρίζει 4 μετοχές στην «END» και καταθέτει την δήλωση φόρου δωρεάς στην ΓΆ Δ.Ο.Υ. Πατρών. Ο στόχος είναι σαφής. Το ελληνικό κράτος υποχρεούται να εκδώσει διπλότυπο είσπραξης του ανάλογου φόρου δωρεάς που για τις Μ.Κ.Ο. είναι της τάξης του 0,5% και να εισπράξει φόρο της τάξης των 13,5 δισ.. Η Εφορία παραπέμπει το θέμα στο υπ. Οικονομικών.

Τα χρήματα αυτά επαρκούν για τον μηδενισμό του δημοσίου και του ιδιωτικού χρέους

Το σκεπτικό των μελών της «END» αλλά και της οικογενείας Σώρρα είναι ξεκάθαρο. Η αξία των 4 μετοχών επαρκεί για την αποπληρωμή του ελληνικού χρέους αλλά και του σωρευμένου χρέους σε τράπεζες των ελλήνων πολιτών αλλά και για την ύπαρξη ενός μεγάλου αποθεματικού για την οικονομική ανάπτυξη της χώρας.

Είναι προφανές πώς το τραπεζικό σύστημα της χώρας αλλά και το ευρωπαϊκό στο σύνολο του δεν είναι σε θέση να αποπληρώσει στο σύνολο του αυτό το ποσό που συνεπάγεται η αξία των μετοχών. Τι μένει λοιπόν; Ο συμβιβασμός ή αλλιώς μία συμφωνία ή πιο απλά μία συμπεφωνημένη από όλα τα μέρη Σεισάχθεια (παραγραφή του χρέους).

Ο κ. Γ. Παπανδρέου, ο κ. Αντ. Σαμαράς, ο κ. Ευ. Βενιζέλος και ο κ. Γ. Προβόπουλος είναι πλήρως ενημερωμένοι. Ωστόσο δεν έχει ανιχνευθεί καμία ακόμη αντίδραση τους. Δεν απομένει παρά να πληροφορηθεί τα περί της «Τράπεζας της Ανατολής» και τους αποθεματικού της σε χρυσό, τότε το 1932 και η κυρία Κριστίν Λαγκάρντ.

Ναι του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου. Προκειμένου να γελάσει και το χείλι του κάθε πικραμένου.






Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 19 Σεπτεμβρίου 2011, 20:28



zougla.gr

Κωνσταντίνος
19-09-11, 23:56
Τι ακριβως θελει να πει ο ποιητης εδω τωρα γιατι δεν το πολυκαταλαβα;

O ποιητής θέλει να πει, πως σε ένα σπίτι που δεν υπάρχει σάλιο, αρχίζουν και ψάχνουν παντού, κάτω απο στρώματα, μέσα σε τοίχους για κρυμμένες λίρες, σπάνε κουμπαράδες, σκάβουν τον κήπο μπας και βρουν κανένα ξεχασμένο νόμισμα.
Το τι θα βρουν όμως είναι αυτονόητο...

Stamatis
20-09-11, 00:03
Εχω και 100 μετοχες κερανη προνομιο να τους δωσω να πανε στη Λαγκαρντ.

Stathis
20-09-11, 00:09
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

strof
20-09-11, 00:10
Κι εγω που νομιζα πως γιναμε πλουσιοι...

S8N
20-09-11, 00:13
Εχω και 100 μετοχες κερανη προνομιο να τους δωσω να πανε στη Λαγκαρντ.

Και από μένα δωρο δύο κάρτες υπερατου με αυτοκίνητα και άλλες δύο με αεροπλάνα.

aristent
20-09-11, 07:24
Εχω Βιοτερ, να δωσω και εγω κυριε???

ΥΣ1. :think: υπαρχει Βιοτερ ακομη???

ΥΣ2. Ωραια ιστορια Πανο!!!...τουλαχιστον εχει φαντασια!!! thumb

PANOS-E60
20-09-11, 07:49
Εχω Βιοτερ, να δωσω και εγω κυριε???

ΥΣ1. :think: υπαρχει Βιοτερ ακομη???

ΥΣ2. Ωραια ιστορια Πανο!!!...τουλαχιστον εχει φαντασια!!! thumb

και βέβαια υπάρχει ! Ζει ο βασιλιάς αλέξανδρος ! Μόνο που η αγωγή μου δεν μου επιτρέπει να σου πω σε τι χρησιμεύει πλεον ... :thumbsup:

aristent
20-09-11, 08:43
donate????


Το σύστημα της φιλικής οικειοθελούς προσφοράς είναι προσωρινά απενεργοποιημένο!

...ετοιμαζεται να μπει ο Βενιζελος στο φορουμ μας???

Z4 DCT
20-09-11, 11:08
Δηλωση σημερινη δημοσιογραφου στον skai.....''ολοι οι ελληνες πρεπει να καταλαβουμε οτι πρεπει να γινουμε πιο φτωχοι, ολοι θα χασουμε απο τα λεφτα μας...για να παει αυτη η χωρα μπροστα.''
Με τρελαινει που ολοι λενε για ολους....γιατι τα φαγαμε μαζι?,γιατι οτι εφτιαξα στην μεχρι τωρα πορεια μου σαν μισθωτος τα εκανα μαζι τους???, οτι με βαζουν και μενα στα σακι μαζι με τους κλεφτες?, οτι βαζουν ολους τους ελληνες σε ενα τρυπακι οτι ειναι κλεφτες κκαι πρεπει να πληρωσουν???:shok:
Αυτοι που δεν εβαλαν ποτε κανεναν φυλακη απο αυτους που κατεκλεψαν το κρατος, προσπαθουν να πεισουν τον λαο οτι φταιει για τα δεινα που θα τραβηξει.....
Ρε δε μαμιομαστε λεω εγω,,.....
Ναι να πληρωσω, ετσι κι αλλιως ως μισθωτος συνεχως τα σκαω....αλλα ως ποτε....??

S8N
20-09-11, 11:14
Δηλωση σημερινη δημοσιογραφου στον skai.....''ολοι οι ελληνες πρεπει να καταλαβουμε οτι πρεπει να γινουμε πιο φτωχοι, ολοι θα χασουμε απο τα λεφτα μας...για να παει αυτη η χωρα μπροστα.''
Με τρελαινει που ολοι λενε για ολους....γιατι τα φαγαμε μαζι?,γιατι οτι εφτιαξα στην μεχρι τωρα πορεια μου σαν μισθωτος τα εκανα μαζι τους???, οτι με βαζουν και μενα στα σακι μαζι με τους κλεφτες?, οτι βαζουν ολους τους ελληνες σε ενα τρυπακι οτι ειναι κλεφτες κκαι πρεπει να πληρωσουν???:shok:
Αυτοι που δεν εβαλαν ποτε κανεναν φυλακη απο αυτους που κατεκλεψαν το κρατος, προσπαθουν να πεισουν τον λαο οτι φταιει για τα δεινα που θα τραβηξει.....
Ρε δε μαμιομαστε λεω εγω,,.....
Ναι να πληρωσω, ετσι κι αλλιως ως μισθωτος συνεχως τα σκαω....αλλα ως ποτε....??

Έχεις δίκιο Γιάννη, έχουμε βαρεθεί να τα φωνάζουμε. Ας κοιτάξουμε όμως να βγούμε από την εντατική πρώτα και μετά βλέπουμε τι θα τους κάνουμε. Κακά τα ψέμματα, αν δεν πληρώσουμε τώρα εμείς που έχουμε κάτι, ποιος θα πληρώσει?

Ptboul
20-09-11, 11:15
Δηλωση σημερινη δημοσιογραφου στον skai.....

Ρε Γιάννη είναι σαν να ρωτάς τον λύκο τι κλειδαριά να βάλεις στο μαντρί σου.

Γερμανικό κανάλι είναι φουλ προπαγάνδα.

S8N
20-09-11, 11:18
Διάβασε κι άλλο ένα εξαιρετικό άρθρο του Μανδραβέλη για να δεις γιατί δεν πάμε μπροστά:

https://www.medium.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3970:1&catid=66:2008-09-01-08-36-20&Itemid=88

Z4 DCT
20-09-11, 11:22
Έχεις δίκιο Γιάννη, έχουμε βαρεθεί να τα φωνάζουμε. Ας κοιτάξουμε όμως να βγούμε από την εντατική πρώτα και μετά βλέπουμε τι θα τους κάνουμε. Κακά τα ψέμματα, αν δεν πληρώσουμε τώρα εμείς που έχουμε κάτι, ποιος θα πληρώσει?

Συμφωνω Αρη...να δωσουμε οκ, αλλα να δουμε και οτι κατι παει να γινει....γιατι το δεκεμβρη που θα δωσουν μονο για τα ομολογα και θα πουν βρειτε λεφτα να πληρωσετε μισθους και συνταξεις.(που δεν θα ειναι πτωχευση παρα μονο εσωτερικη) εκει να δεις κλαμα......
Γι αυτο γυρισε ο αλλος απο Λονδινο σα κλαμενο μουν!, τωρα θελει να τα κοψει ολα για να εχει να δωσει εστω και τα μισα.....τοσο καιρο το επαιζαν large...καβαλατε τα παπαριας σας τωρα και τρεχτε λαμογια...

S8N
20-09-11, 11:39
Συμφωνω Αρη...να δωσουμε οκ, αλλα να δουμε και οτι κατι παει να γινει....γιατι το δεκεμβρη που θα δωσουν μονο για τα ομολογα και θα πουν βρειτε λεφτα να πληρωσετε μισθους και συνταξεις.(που δεν θα ειναι πτωχευση παρα μονο εσωτερικη) εκει να δεις κλαμα......
Γι αυτο γυρισε ο αλλος απο Λονδινο σα κλαμενο μουν!, τωρα θελει να τα κοψει ολα για να εχει να δωσει εστω και τα μισα.....τοσο καιρο το επαιζαν large...καβαλατε τα παπαριας σας τωρα και τρεχτε λαμογια...

Το άρθρο που έβαλα πιο πάνω τα λέει όλα. Δυο χρόνια τώρα κοροϊδέυει την Τρόικα. Μέτρα εξαγγέλονται, ψηφίζονται κι εν συνεχεία δε γίνεται τίποτα γιατί "υπάρχει μια ροπή προς την αμυντική ακινησία, προς διασφάλιση των κεκτημένων".

Τα ψέμματα τελείωσαν για τον μαλάκα. Το ζωνάρι έχει σφίξει πολύ και πλέον κατάλαβε ότι πρέπει να κόψει από το δημόσιο. Εγώ θα πληρώσω και έκτακτη εισφορά και τέλος ακινήτων και τα κέρατά μου τα τράγια, κόβωντας ουσιαστικά από το σώμα μου. Αν δεν μειωθεί το δημόσιο όμως, απλώς αναβάλλουμε την πτώχευση.

Κι όταν λέμε ότι δεν πρέπει να την πληρώσει ο λαός, σκέψου το εξής: 4 εκατομμύρια είναι ο οικονομικά ενεργός πληθυσμός και 1,2 εκατομμύρια εξ' αυτών είναι δημόσιοι υπάλληλοι, πολλοί εκ των οποίων διορίσθηκαν με ρουσφέτια.

Διάβαζα τις προάλλες για το επίδομα ΔΙΒΕΕΤ. Γκούγκλαρέ το να δεις τι είναι: 1800 ευρώ επίδομα που έπαιρναν μέχρι και οι καθαρίστριες του ΥΠΟΙΚ. Οι καθαρίστριες και οι κλητήρες έφτασαν να παίρνουν 4.000 ευρώ το μήνα. Να σου πω και το άλλο? Πόσους πτυχιούχους 27χρονους ανέργους ξέρεις? Πολλούς. Γνωρίζεις ότι αυτή τη στιγμή ο Περιφερειάρχης έχει σύμβουλο ετών 27? Πότε πρόλαβε να σπουδάσει, να πάει στρατό και να αποκτήσει εργασιακή εμπειρία για να γίνει σύμβουλος?

Τα βάζουμε όλοι με την Τρόικα. Αμ δε. Αν είμασταν στη θέση των Γερμανών, να είσαι σίγουρος πως ούτε ευρώ δε θα δίναμε να σώσουμε τους άλλους. Ιδίως αν είχαν τα χάλια μας. Ρωτήστε τον Γιώργο 850 πως είναι τα πράγματα στην Ευρώπη και τι μισθό έχει ένας εργάτης εκεί. Θα διαπιστώσετε πως η Ελλάδα είναι πράγματι η τελευταία κομμουνιστική χώρα της Ευρώπης, η μόνη χώρα όπου όλοι και όλα πρέπει να είναι υπό την προστασία του κράτους.

S8N
20-09-11, 11:49
Ορίστε:

"Η αρχική απαίτηση της τρόικας ήταν να μειωθεί ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων κατά 80.000 άτομα ως το 2015, αλλά στη συνέχεια στον έλεγχο του Αυγούστου λόγω της επιδείνωσης της δημοσιονομικής κατάστασης και της αποκάλυψης ότι παρά τα συμφωνηθέντα το 2010 και το 2011 η κυβέρνηση προχώρησε 24.000 προσλήψεις, η τρόικα ανέβασε τον αριθμό σε 100.000."

Z4 DCT
20-09-11, 11:52
Ορίστε:

"Η αρχική απαίτηση της τρόικας ήταν να μειωθεί ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων κατά 80.000 άτομα ως το 2015, αλλά στη συνέχεια στον έλεγχο του Αυγούστου λόγω της επιδείνωσης της δημοσιονομικής κατάστασης και της αποκάλυψης ότι παρά τα συμφωνηθέντα το 2010 και το 2011 η κυβέρνηση προχώρησε 24.000 προσλήψεις, η τρόικα ανέβασε τον αριθμό σε 100.000."

Ναι το διαβασα εχθες......μιλαμε ο ορισμος του ξεφτιλα.......

PANOS-E60
20-09-11, 11:59
Μιά κουβέντα με αφορμή αυτό.

Τα βάζουμε όλοι με την Τρόικα. Αμ δε.

Καμμία τρόικα δεν έχει ζητήσει ποτέ από την ελληνική κυβέρνηση να πάρει τα συγκεκριμένα μέτρα που έχει πάρει. Η τρόικα ζητάει συγκεκριμένα αριθμητικά αποτελέσματα σε συγκεριμένο χρονοδιάγραμμα, η επιλογή των μέτρων είναι υπόθεση του ΥΠΟΙΚ.

Οταν όμως τα μέτρα αποφασίζονται, νομοθετούνται και ο χρόνος κυλάει χωρίς να υλοποιούνται, ποιός φταίει ...?

Και κάτι άλλο που θέλω να πω από καιρό. Ας ισχυριστεί έστω ένας (1) που εργάζεται γιά το Δημόσιο, χωρίς να έχει αντικείμενο δουλειάς, ότι δεν γνώριζε εδώ και χρόνια ότι είναι ρουσφετολογικά διορισμένος και υπεράριθμος. Εστω ένας !

Z4 DCT
20-09-11, 12:03
Μιά κουβέντα με αφορμή αυτό.


Καμμία τρόικα δεν έχει ζητήσει ποτέ από την ελληνική κυβέρνηση να πάρει τα συγκεκριμένα μέτρα που έχει πάρει. Η τρόικα ζητάει συγκεκριμένα αριθμητικά αποτελέσματα σε συγκεριμένο χρονοδιάγραμμα, η επιλογή των μέτρων είναι υπόθεση του ΥΠΟΙΚ.

Οταν όμως τα μέτρα αποφασίζονται, νομοθετούνται και ο χρόνος κυλάει χωρίς να υλοποιούνται, ποιός φταίει ...?

Και κάτι άλλο που θέλω να πω από καιρό. Ας ισχυριστεί έστω ένας (1) που εργάζεται γιά το Δημόσιο, χωρίς να έχει αντικείμενο δουλειάς, ότι δεν γνώριζε εδώ και χρόνια ότι είναι ρουσφετολογικά διορισμένος και υπεράριθμος. Εστω ένας !


Ετσι ακριβως ειναι Πανο.....απλα τους ειχαν πιασει τοσο καιρο τα σοσιαλιστικομαλακισμενα αντανακλαστικα και ηθελαν να προστατεψουν την πελατεια τους.......φαντασου οτι για καθε εναν πλεοναζον δημοσιο υπαλληλο που κρατουσαν στην εργασια του, ΤΡΕΙΣ απο τον ιδιωτικο εχαναν την εργασια τους......ετσι το κοστολογισε η ΕΕ....μιλαμε για μακελειο μονο και μονο για να μην θιξουν τον γαμωσοσιαλισμο.......

stefm5
20-09-11, 12:10
Ρε Γιάννη είναι σαν να ρωτάς τον λύκο τι κλειδαριά να βάλεις στο μαντρί σου.

Γερμανικό κανάλι είναι φουλ προπαγάνδα.

φίλε μου επειδή η αλήθεια, τα χάλια μας, δε μας αρέσουν, είναι προπαγάνδα;
επειδή έχουν βγει κάποιοι άνθρωποι και λένε επιτέλους ωμά την πικρή αλήθεια;

μήπως να επιβραβέυσουμε αυτούς που λένε 'όχι απολύσεις,λεφτά υπάρχουν,διεθνείς τοκογλύφοι,να πάμε στη δραχμή' και κάτι άλλα τέτοια γραφικά;

Z4 DCT
20-09-11, 12:14
φίλε μου επειδή η αλήθεια, τα χάλια μας, δε μας αρέσουν, είναι προπαγάνδα;
επειδή έχουν βγει κάποιοι άνθρωποι και λένε επιτέλους ωμά την πικρή αλήθεια;

μήπως να επιβραβέυσουμε αυτούς που λένε 'όχι απολύσεις,λεφτά υπάρχουν,διεθνείς τοκογλύφοι,να πάμε στη δραχμή' και κάτι άλλα τέτοια γραφικά;

Αλλο πραγμα εννοουμε.....λεμε οτι δεν μπορει ολοι να πιπιλανε την καραμελε οτι ΟΛΟΙ κλεψαμε.....και μη μου πει καποιος για τα ψιχουλα με την αποδηξη του καθενος.....μιλαμε για τα δις απο τις λαμογιες και τις δουλειες σε υμετερους....

stefm5
20-09-11, 12:14
Ετσι ακριβως ειναι Πανο.....απλα τους ειχαν πιασει τοσο καιρο τα σοσιαλιστικομαλακισμενα αντανακλαστικα και ηθελαν να προστατεψουν την πελατεια τους.......φαντασου οτι για καθε εναν πλεοναζον δημοσιο υπαλληλο που κρατουσαν στην εργασια του, ΤΡΕΙΣ απο τον ιδιωτικο εχαναν την εργασια τους......ετσι το κοστολογισε η ΕΕ....μιλαμε για μακελειο μονο και μονο για να μην θιξουν τον γαμωσοσιαλισμο.......

έτσι, έξω από τα δόντια

εμείς στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να θυσιαστούμε όλοι για να σωθεί ο δημόσιος τομέας...έστω κι από 'ανθρωπισμό' όπως είπε αρχηγός-ηλίθιος
εμείς δεν είμαστε άνθρωποι; σε εμάς δεν αξίζει ανθρωπισμός;

stefm5
20-09-11, 12:17
Αλλο πραγμα εννοουμε.....λεμε οτι δεν μπορει ολοι να πιπιλανε την καραμελε οτι ΟΛΟΙ κλεψαμε.....και μη μου πει καποιος για τα ψιχουλα με την αποδηξη του καθενος.....μιλαμε για τα δις απο τις λαμογιες και τις δουλειες σε υμετερους....

δε λένε ότι όλοι κλέψαμε
λένε ότι όλοι θα πληρώσουμε το μάρμαρο τώρα και αυτό είναι αλήθεια

εμμέσως έχουμε κι εμείς την ευθύνη γιατί 30 χρόνια κλείναμε τα μάτια μπροστά στα εγκλήματα ψηφίζοντας τους ίδιους και τους ίδιους

Z4 DCT
20-09-11, 12:19
δε λένε ότι όλοι κλέψαμε
λένε ότι όλοι θα πληρώσουμε το μάρμαρο τώρα και αυτό είναι αλήθεια

εμμέσως έχουμε κι εμείς την ευθύνη γιατί 30 χρόνια κλείναμε τα μάτια μπροστά στα εγκλήματα ψηφίζοντας τους ίδιους και τους ίδιους

Σ αυτο δεν διαφωνω καθολου....thumb

Αλλα θα ηθελα για τα ματια του κοσμου να μπουν φυλακη καμια 10αρια κλεφταραδες ρε παιδια.......καταστραφηκε μια χωρα και κανενας δε φταιει.....:thumbsdown::thumbsdown:

Thomelef
20-09-11, 12:24
εμμέσως έχουμε κι εμείς την ευθύνη γιατί 30 χρόνια κλείναμε τα μάτια μπροστά στα εγκλήματα ψηφίζοντας τους ίδιους και τους ίδιους

thumb με άλλα λόγια, καλά να πάθουμε!!!
στο κάτω κάτω της γραφής, όλοι ξέραμε ότι η ελλάδα είναι μια πολύυυυυυυυυυυυυ
μεγάλη φούσκα. τρύπιο πολιτικό σύστημα, τρύπιο δημόσιο σύστημα, εντελώς τρύπιο
τραπεζικό σύστημα, και μάλιστα στηριγμένα όλα τα παραπάνω με ξένα κεφάλαια χωρίς
εμείς οι ίδιοι να παράγουμε τπτ...
όπου έβαλε το χέρι του το δημόσιο, μόνο στάχτη έμεινε...απο που να ξεκινήσεις και που
να τελειώσεις με παραδείγματα...
χαίρομαι που φτάνει στο τέλος της αυτή η εποχή. πλέον δεν υπάρχουν υπεκφυγές
απο καμμιά κυβέρνηση για το σάπιο σύστημα που καθιέρωσαν στην χώρα μας...

S8N
20-09-11, 12:35
Σ αυτο δεν διαφωνω καθολου....thumb

Αλλα θα ηθελα για τα ματια του κοσμου να μπουν φυλακη καμια 10αρια κλεφταραδες ρε παιδια.......καταστραφηκε μια χωρα και κανενας δε φταιει.....:thumbsdown::thumbsdown:

Η ερώτησή σου είναι ρητορική. Ποιος θα τους καταδικάσει? Οι δικαστές? Χαχα.

Μιλάμε για εκείνους που κάνουν προσφυγή και ζητούν δεκαπλάσιο εφάπαξ από το ταμείο των δημοσίων υπαλλήλων. Προσφυγή η οποία κρίνεται πέρα για πέρα λογική από... έναν συνάδελφό τους. Τυχαίο?

Μιλάμε για εκείνους που μαζί με παπάδες και δικηγόρους είχαν στήσει μηχανή ώστε να παίρνουν όποια απόφαση θέλει εκείνος που πληρώνει τα περισσότερα.

Και για να μη θρέφεις φρούδες ελπίδες, σκέψου ότι αυτός που θα βρεθεί κατηγορούμενος αύριο είναι εκείνος που νομοθετεί για την ασυλία του σήμερα.

Z4 DCT
20-09-11, 12:36
thumb με άλλα λόγια, καλά να πάθουμε!!!
στο κάτω κάτω της γραφής, όλοι ξέραμε ότι η ελλάδα είναι μια πολύυυυυυυυυυυυυ
μεγάλη φούσκα. τρύπιο πολιτικό σύστημα, τρύπιο δημόσιο σύστημα, εντελώς τρύπιο
τραπεζικό σύστημα, και μάλιστα στηριγμένα όλα τα παραπάνω με ξένα κεφάλαια χωρίς
εμείς οι ίδιοι να παράγουμε τπτ...
όπου έβαλε το χέρι του το δημόσιο, μόνο στάχτη έμεινε...απο που να ξεκινήσεις και που
να τελειώσεις με παραδείγματα...
χαίρομαι που φτάνει στο τέλος της αυτή η εποχή. πλέον δεν υπάρχουν υπεκφυγές
απο καμμιά κυβέρνηση για το σάπιο σύστημα που καθιέρωσαν στην χώρα μας...


Τα ειπες ολα με 7 λεξουλες......

Z4 DCT
20-09-11, 12:38
Η ερώτησή σου είναι ρητορική. Ποιος θα τους καταδικάσει? Οι δικαστές? Χαχα.

Μιλάμε για εκείνους που κάνουν προσφυγή και ζητούν δεκαπλάσιο εφάπαξ από το ταμείο των δημοσίων υπαλλήλων. Προσφυγή η οποία κρίνεται πέρα για πέρα λογική από... έναν συνάδελφό τους. Τυχαίο?

Μιλάμε για εκείνους που μαζί με παπάδες και δικηγόρους είχαν στήσει μηχανή ώστε να παίρνουν όποια απόφαση θέλει εκείνος που πληρώνει τα περισσότερα.

Και για να μη θρέφεις φρούδες ελπίδες, σκέψου ότι αυτός που θα βρεθεί κατηγορούμενος αύριο είναι εκείνος που νομοθετεί για την ασυλία του σήμερα.

Αρη εντελως ρητορικα το ειπα.......για μενα μονο μια λυση υπαρχει......και δημοκρατικη δεν ειναι καθολου.......
Αλλιως παλι θα βρουν μια φορμουλα και θα ξανακανουν λαμογιες τα ιδια κατακαθια.....

S8N
20-09-11, 12:45
https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231129249

Ptboul
20-09-11, 13:14
φίλε μου επειδή η αλήθεια, τα χάλια μας, δε μας αρέσουν, είναι προπαγάνδα;
επειδή έχουν βγει κάποιοι άνθρωποι και λένε επιτέλους ωμά την πικρή αλήθεια;

μήπως να επιβραβέυσουμε αυτούς που λένε 'όχι απολύσεις,λεφτά υπάρχουν,διεθνείς τοκογλύφοι,να πάμε στη δραχμή' και κάτι άλλα τέτοια γραφικά;

To είπα σαν γενικότητα για τα κανάλια κ όλο τον συρφετό τους (τρέμες, βρεδεδέρηδες & ΣΙΑ)

Εμένα ο γενικότερος προβληματισμός μου με την όλη κατάσταση αφορά στην ευκαιριακή / καιροσκοπική κατάλυση των ανθρώπινων αξιών, των νόμων, του συντάγματος, των εργασιακών κεκτημένων, της πρόνοιας, κλπ.

(είναι υπαρκτή απορία πίσω από θεωρίες συνωμοσίας & πίσω από όλα αυτά που αναφέρουμε όλη την ώρα, φταίνε οι πολιτικοί, φταίνε οι δημόσιοι, φταίνε οι φιλελεύθεροι, κλπ κλπ)

Να κάτι ενδιαφέρον για το μέλλον της Ελλάδος:
https://www.tovima.gr/finance/article/?aid=420287

Z4 DCT
20-09-11, 13:17
Πανο μου ηδη Γερμανικη εταιρια στην ελλαδα κανει απολυσεις με 6μηνη προειδοποιηση για να δινει τις μισες αποζημιωσεις.....και διωχνουν ανθρωπους με πολλλλλαααα χρονια δουλειας.....:thumbsdown::thumbsdown:

Kostas_1
20-09-11, 13:18
Ετσι για να μαθαινουμε πως γινονται (βλ. στήνονται) οι δουλειες:


Το colpo grosso με το ρεύμα
Πώς η ΔΕΗ επιτρέπει στην Αλουμίνιον να κερδίζει εκ. ευρώ από το ρεύμα

https://www.tovima.gr/politics/article/?aid=418916


...Τον Απρίλιο του 2008 ωστόσο, με απόφαση του τότε υπουργού Ανάπτυξης κ. Χρ.Φώλια, η άδεια αυτοπαραγωγού ηλεκτρικής ενέργειας της Αλουμίνιον της Ελλάδος μετατράπηκε σε άδεια μονάδας συμπαραγωγής ηλεκτρισμού- θερμότητας (ΣΗΘ, κατά την ορολογία της ΔΕΗ). Γεγονός που έδινε δικαίωμα στην εταιρεία να πουλά το παραγόμενο ρεύμα μέσω του συστήματος αντί να το ιδιοχρησιμοποιεί....

....Η Αλουμίνιον της Ελλάδος αντιμετωπίστηκε σχεδόν ως νοσοκομείο ή μαιευτήριο.....

...Ακολούθησαν έντονες προσπάθειές του προκειμένου να αντιμετωπισθεί η μονάδα από απλή μονάδα συμπαραγωγής ηλεκτρισμού-θερμότητας ως μονάδα συμπαραγωγής υψηλής αποδοτικότητας ώστε να εκμεταλλευθεί τις ευεργετικές διατάξεις του νόμου 3734 του 2009, οι οποίες προσέφεραν ακόμη περισσότερες δυνατότητες επιδότησης. Πράγμα που επέτυχε στις μέρες υπουργίας της κυρίας Τίνας Μπιρμπίλη.....

...Η συνέχεια ωστόσο ξεπέρασε κάθε φαντασία. Τον Ιούλιο του 2011 ο διάδοχος της κυρίας Μπιρμπίλη, πρώην υπουργός Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου, με ειδική ρύθμιση κατήργησε τον περιορισμό των 35 μεγαβάτ για τις μονάδες Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού Θερμότητας Υψηλής Απόδοσης, με αποτέλεσμα το παραγόμενο ρεύμα από αυτές να απορροφάται κατά προτεραιότητα με εγγυημένη τιμή!.....

....η Αλουμίνιον της Ελλάδος παράγει ρεύμα με κόστος 60 ευρώ τη μεγαβατώρα, το πουλά στη ΔΕΗ με 87 ευρώ τη μεγαβατώρα και στη συνέχεια το αγοράζει από τη ΔΕΗ για τις μονάδες με 51 ευρώ τη μεγαβατώρα. Το ετήσιο καθαρό κέρδος της συναλλαγής ξεπερνά τα 50 εκατ. ευρώ και μπορεί να προσεγγίσει το 1,5 δισ. ευρώ(!) στην τριακονταετή λειτουργία του......

...με τη διακομματική μεσολάβηση του κ. Φώλια, της κυρίας Μπιρμπίλη και του κ. Παπακωνσταντίνου πέτυχε τριπλή και τετραπλή επιδότηση για την επένδυσή της, αφαιρώντας πόρους και δυνατότητες από άλλους μικρότερους παραγωγούς.....

.....δεν μπορούν να καλυφθούν οι ενισχύσεις και οι επιδοτήσεις προς τις πολλές μικρές μονάδες αιολικών πάρκων και φωτοβολταϊκών τόξων.

Οταν προσφέρονται ετήσια «δώρα» 50 εκατ. ευρώ σε έναν όμιλο, πού να βρεθούν χρήματα για άλλες επιχειρήσεις

Z4 DCT
20-09-11, 13:19
Ετσι για να μαθαινουμε πως γινονται (βλ. στήνονται) οι δουλειες:



https://www.tovima.gr/politics/article/?aid=418916

Κωστα ειμαι σιγουρος οτι ξερεις ποιοι ειναι οι μεγαλομετοχοι του Αλουμινιου της Ελλαδος.......Παλι καλα που δεν εβαλαν να δινουμε και τελος στην Δεη υπερ του Αλουμινιου.......thumb

S8N
20-09-11, 13:22
To είπα σαν γενικότητα για τα κανάλια κ όλο τον συρφετό τους (τρέμες, βρεδεδέρηδες & ΣΙΑ)

Εμένα ο γενικότερος προβληματισμός μου με την όλη κατάσταση αφορά στην ευκαιριακή / καιροσκοπική κατάλυση των ανθρώπινων αξιών, των νόμων, του συντάγματος, των εργασιακών κεκτημένων, της πρόνοιας, κλπ.

(είναι υπαρκτή απορία πίσω από θεωρίες συνωμοσίας & πίσω από όλα αυτά που αναφέρουμε όλη την ώρα, φταίνε οι πολιτικοί, φταίνε οι δημόσιοι, φταίνε οι φιλελεύθεροι, κλπ κλπ)

Να κάτι ενδιαφέρον για το μέλλον της Ελλάδος:
https://www.tovima.gr/finance/article/?aid=420287


Το Βήμα μιλάει για κράτος εν κράτει ξεχνώντας πως αυτό συμβαίνει εδώ και δεκαετίες. Κράτος εν κράτει είναι οι συνδικαλιστές, κράτος εν κράτει είναι τα ΜΜΕ, κράτος εν κράτει είναι τα επιμελητήρια, κράτος εν κράτει είναι η Εκκλησία της Ελλάδας, κράτος εν κράτει είναι οι Πολεοδομίες, οι Νομαρχίες, οι Εφορίες, τα πάντα. Κι εμείς είμαστε οι ιθαγενείς. Ουγκ.

stefm5
20-09-11, 13:26
To είπα σαν γενικότητα για τα κανάλια κ όλο τον συρφετό τους (τρέμες, βρεδεδέρηδες & ΣΙΑ)

Εμένα ο γενικότερος προβληματισμός μου με την όλη κατάσταση αφορά στην ευκαιριακή / καιροσκοπική κατάλυση των ανθρώπινων αξιών, των νόμων, του συντάγματος, των εργασιακών κεκτημένων, της πρόνοιας, κλπ.

(είναι υπαρκτή απορία πίσω από θεωρίες συνωμοσίας & πίσω από όλα αυτά που αναφέρουμε όλη την ώρα, φταίνε οι πολιτικοί, φταίνε οι δημόσιοι, φταίνε οι φιλελεύθεροι, κλπ κλπ)

Να κάτι ενδιαφέρον για το μέλλον της Ελλάδος:
https://www.tovima.gr/finance/article/?aid=420287

'εργασιακά κεκτημένα' ' νόμος είναι το δίκιο του εργάτη' κλπ

διαφωνώ κάθετα με τέτοιου είδους προσεγγίσεις
η αμοιβή της εργασίας πρέπει πάντα να συμβαδίζει με την κατάσταση της οικονομίας...είμαστε στον τρίτο χρόνο ύφεσης,δηλαδή μειωμένου παραγώμενου προϊόντος
είναι δυνατόν να μην πέσουν οι μισθοί;

φυσικό να πει κάποιος, 'μα εγώ τί φταίω'...δίκιο, αλλά όλους θα μας πάρει η μπάλλα

και για να μην μπερδευτεί κάποιος, δεν είμαι επιχειρηματίας, είμαι υπεύθυνος προσωπικού και προσπαθώ να συμβιβάσω συμφέροντα εργαζομένων και εργοδοσίας...που σημαίνει ότι βλέπω και από τις δύο όψεις του νομίσματος

Ptboul
20-09-11, 13:44
Το Βήμα μιλάει για κράτος εν κράτει ξεχνώντας πως αυτό συμβαίνει εδώ και δεκαετίες. Κράτος εν κράτει είναι οι συνδικαλιστές, κράτος εν κράτει είναι τα ΜΜΕ, κράτος εν κράτει είναι τα επιμελητήρια, κράτος εν κράτει είναι η Εκκλησία της Ελλάδας, κράτος εν κράτει είναι οι Πολεοδομίες, οι Νομαρχίες, οι Εφορίες, τα πάντα. Κι εμείς είμαστε οι ιθαγενείς. Ουγκ.

Έχεις απόλυτο δίκιο Άρη στην ουσία του θέματος. Δε μπορώ όμως να μην εκφράσω την ανησυχία μου για την ωμή καταπάτηση του Ευρωπαϊκού Δικαίου, τις τρομακτικές ανατροπές στα εργατικά και αυτή την χίμαιρα πρεμούρας του δυτικού κόσμου για ''ανάπτυξη'', οικονομία, επενδύσεις, κέρδη, πετρέλαια κ @@ μύδια.

Ptboul
20-09-11, 13:52
'εργασιακά κεκτημένα' ' νόμος είναι το δίκιο του εργάτη' κλπ


Ήμουν σίγουρος ότι δεν θα γινόμουν αντιληπτός.

Δε μιλάω για τα άνωθεν ''τετριμμένα'' αλλά εκφράζω την ανησυχία μου ότι μέσα από το παραμύθι της κρίσης γεννήθηκε η ευκαιρία να υπονομευτούν πραγματικά εργασιακά δικαιώματα. (δε μιλάω για επιδόματα χεσίματος, κλπ).

Πχ, έμεινες έγκυος; Απολύεσαι.

Καβάτζωσες τα 50:; Απολύεσαι κ παίρνω έναν πιτσιρικά με το 1/3.

Έχεις πρόβλημα υγείας; Απολύεσαι.

κ.ο.κ.

Ptboul
20-09-11, 14:01
Απλές καθημερινές καταστάσεις του Ελληνικού Προτεκτοράτου :th_Laie_67-1:

https://kamena-voyrla-news.blogspot.com/2011/09/blog-post_4152.html

stefm5
20-09-11, 14:05
Ήμουν σίγουρος ότι δεν θα γινόμουν αντιληπτός.

Δε μιλάω για τα άνωθεν ''τετριμμένα'' αλλά εκφράζω την ανησυχία μου ότι μέσα από το παραμύθι της κρίσης γεννήθηκε η ευκαιρία να υπονομευτούν πραγματικά εργασιακά δικαιώματα. (δε μιλάω για επιδόματα χεσίματος, κλπ).

Πχ, έμεινες έγκυος; Απολύεσαι.

Καβάτζωσες τα 50:; Απολύεσαι κ παίρνω έναν πιτσιρικά με το 1/3.

Έχεις πρόβλημα υγείας; Απολύεσαι.

κ.ο.κ.

ναι εδώ έχεις δίκιο
την κρίση θα την εκμεταλλευτούν αρκετοί :thumbsdown:

Z4 DCT
20-09-11, 14:09
ναι εδώ έχεις δίκιο
την κρίση θα την εκμεταλλευτούν αρκετοί :thumbsdown:

Το εγραψα και παραπανω...εχει αρχισει και γινεται κατ εξακολουθησην αυτο....μιλαμε για ανθρωπους με 35 χρονια εργασιας στην ιδια εταιρια οι οποιοι ειναι 58 ετων και τους διωχνουν με εξαμηνη ειδοποιηση....:thumbsdown:

Z4 DCT
20-09-11, 14:18
ΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧ
Ενα απο τα νεα μετρα αμεσης εφαρμογης, εκτς απο την αυξηση στο πετρελαιο, θα ειναι λεει και η αυξηση των τελων κυκλοφοριας :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Ρε μπας και εχουμε αντι για αμαξια της σειρας maybach και δε το εχουμε καταλαβει....:th_Laie_67-1:

stefm5
20-09-11, 14:21
ΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧ
Ενα απο τα νεα μετρα αμεσης εφαρμογης, εκτς απο την αυξηση στο πετρελαιο, θα ειναι λεει και η αυξηση των τελων κυκλοφοριας :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Ρε μπας και εχουμε αντι για αμαξια της σειρας maybach και δε το εχουμε καταλαβει....:th_Laie_67-1:

Αλλωστε είναι καταγεγραμμένο ως γεγονός πως τα δημοσιονομικά έσοδα από τα Τέλη Κυκλοφορίας στο πρώτο 7μηνο του 2011 κυμαίνονται στα 118 εκατ. ευρώ έναντι 518 εκατ. ευρώ που είχαν εισπραχθεί το αντίστοιχο διάστημα του 2010. Συνεπώς τα έσοδα από τα Τέλη Κυκλοφορίας στο 7μηνο του 2011 σημείωσαν πτώση 77% σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα πέρσι.

αυτό θα πει 'μέτρο ΑΜΕΣΗΣ απόδοσης' :th_Laie_67-1:

Konstantinos E60
20-09-11, 14:34
ΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧ
Ενα απο τα νεα μετρα αμεσης εφαρμογης, εκτς απο την αυξηση στο πετρελαιο, θα ειναι λεει και η αυξηση των τελων κυκλοφοριας :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Ρε μπας και εχουμε αντι για αμαξια της σειρας maybach και δε το εχουμε καταλαβει....:th_Laie_67-1:

https://www.e-ergaleio.gr/images/BT-AS2000-EINHELL.jpg

Ptboul
20-09-11, 14:37
https://www.e-ergaleio.gr/images/BT-AS2000-EINHELL.jpg

και μια καλή κουκούλα ξέχασες.

Το μόνο ''θέμα'' που έχω είναι ο ανεφοδιασμός καυσίμου :D

giannis_compact
20-09-11, 15:04
https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=382557&cid=6
Αληθεια η λογια του αερα?Ποιος ξερει...

Stathis
20-09-11, 15:10
λογια του αερα, εχει ξαναμπει...

DIMITr|S
20-09-11, 15:44
περαστικα μας το βραδυ και καλη δυναμη σε αυτους π θα απολυθουν...εχει να πεσει ρουσφετι και ψηφοθηρια για το ποιος θα μεινει...χαμος θα γινει

kplc16
20-09-11, 15:48
ναι εδώ έχεις δίκιο
την κρίση θα την εκμεταλλευτούν αρκετοί :thumbsdown:

την εκμεταλευονται ηδη.

''τη νυφη δε θα τη πληρωσουν'' οι αργομισθοι αλλα οι εργατικοι που δεν εχουν ''πλατες''.:thumbsdown:

Οι φελλοι και οι κοπρια επιπλεουν παντα.

Nikos
20-09-11, 16:04
την εκμεταλευονται ηδη.

''τη νυφη δε θα τη πληρωσουν'' οι αργομισθοι αλλα οι εργατικοι που δεν εχουν ''πλατες''.:thumbsdown:

Οι φελλοι και οι κοπρια επιπλεουν παντα.

Επειδη πολλοι ανηκουμε στα κοροιδα και εργατικους που δε στηριχτηκαν σε πλατες η που δεν εχουν πλατες και μια ζωη πληρωνουν τους κηφηνες και την κοπρια θεωρω οτι δε μπορουμε να παραπονιομαστε και πολυ διοτι τοσα χρονια δεν καναμε απολυτως τιποτα γι αυτη την κατασταση.
Απλα ανεχομασταν μια αρρωστημενη νοοτροπια διορισμου και βολεματος ημετερων εις βαρος ολων μας.
Ματια ειχαμε, αυτια ειχαμε....χερια ειχαμε.....ας τους τιμωρουσαμε και μεις με τον τροπο μας.
Απλα ολη αυτη η ιστορια ειχε εξελιχθει σε ντερμπυ παναθηναικου - ολυμπιακου (πασοκ-νδ) και μεις τα κοροιδα καναμε τους φιλαθλους .

Nino
20-09-11, 16:21
περαστικα μας το βραδυ και καλη δυναμη σε αυτους π θα απολυθουν...εχει να πεσει ρουσφετι και ψηφοθηρια για το ποιος θα μεινει...χαμος θα γινει

αν υπολογισεις οτι οι "μυστικες" δημοσκοπησεις αυτη τη στιγμη τους δινουν μονοψηφιο..,
Βαλε ποιους θα "κρινουν" προς απολυση...
οχι παντως αυτους που προσελαβαν οι ιδιοι...
Και Ω εκ του θαυματος θα συσπειρωθει ξανα η βαση του κομματος...

A8hnaios
20-09-11, 20:17
Τι ακριβως θελει να πει ο ποιητης εδω τωρα γιατι δεν το πολυκαταλαβα;

το δείχνει το ΆΛΤΕΡ τώρα..ο μάκης παρουσίασε μια μετοχή λάιβ στο δελτίο..κόκκαλο όλοι.670 δισ ευρώ!!!! καλά τρελλαθηκαμε... δε πιστεύω τίποτα.....

giannis_compact
20-09-11, 20:25
off topic, το διαβασα στο facebook:
Αστυνομικός: ¤ 850 για να διακινδυνεύσει τη ζωή του,
Πυροσβέστης: ¤ 850 για να σώσει μια ζωή
,Δάσκαλος: ¤ 850 για να προετοιμάσει για τη ζωή
,Γιατρός: ¤ 1000 για να μας κρατάει ζωντανούς και
Στρατιωτκός:¤ 900 για να φιλαει την εθνικη μας ακεραιότητα....
.Υπουργός: ¤ 30.000 για να γ@μήσει τη ζωή όλων των ανθρώπων μαζί

PANOS-E60
20-09-11, 20:25
το δείχνει το ΆΛΤΕΡ τώρα..ο μάκης παρουσίασε μια μετοχή λάιβ στο δελτίο..κόκκαλο όλοι.670 δισ ευρώ!!!! καλά τρελλαθηκαμε... δε πιστεύω τίποτα.....

και μην πιστεύεις Αντώνη.
Δεν μας φτάνει η κακή μας ψυχολογία έχουμε και τους τριανταφυλλόπουλους να εμπορεύονται την ελπίδα .. Αλητεία, παλιανθρωπιά !

Thomelef
20-09-11, 21:06
και μην πιστεύεις Αντώνη.
Δεν μας φτάνει η κακή μας ψυχολογία έχουμε και τους τριανταφυλλόπουλους να εμπορεύονται την ελπίδα .. Αλητεία, παλιανθρωπιά !

να συμπληρώσω εγώ, λέγοντας πολύ απλά...και να είναι αλήθεια, τι περιμένετε να
γίνει???τπτ...σε πουλημένο ματς αγωνιζόμαστε. το αποτέλεσμα είναι αποφασισμένο.

PANOS-E60
20-09-11, 21:48
να συμπληρώσω εγώ, λέγοντας πολύ απλά...και να είναι αλήθεια, τι περιμένετε να
γίνει???τπτ...σε πουλημένο ματς αγωνιζόμαστε. το αποτέλεσμα είναι αποφασισμένο.

αυτό ακριβώς εννοούσα Θωμα, αντε και τα κωλόχαρτα που μας κουνούσε στο γυαλί ο παπάρας έχουν κάποια αξία ... π.χ. 1 δις ... ποιός θα τα πληρώσει αυτά τα λεφτά ??? Η Εθνική Τράπεζα π.χ. ? :th_Laie_67-1:

S8N
20-09-11, 21:56
και μην πιστεύεις Αντώνη.
Δεν μας φτάνει η κακή μας ψυχολογία έχουμε και τους τριανταφυλλόπουλους να εμπορεύονται την ελπίδα .. Αλητεία, παλιανθρωπιά !

Τι λεχρίτης άνθρωπος. Είμαι σίγουρος ότι βγήκε στο γυαλί φορώντας νανοβιονικό γιλέκο από το e-shop του Zougla.

PANOS-E60
20-09-11, 22:00
Τι λεχρίτης άνθρωπος. Είμαι σίγουρος ότι βγήκε στο γυαλί φορώντας νανοβιονικό γιλέκο από το e-shop του Zougla.

και το μαλλι έσταζε λίγδα ... κλασικά ...

Thomelef
21-09-11, 09:31
πάντως ετοιμαστείτε γερά...είρθε η ώρα για το γερό restart μετά την χθεσινή συνδιάσκεψη.
αν νομίζαμε ότι μέχρι τώρα ήταν δύσκολα τα πράγματα, τώρα θα γίνουν χειρότερα.
η εξέλιξη των πραγμάτων θα είναι μοιραία απο'δώ και πέρα, και πτ δεν θα έχει αντίκτυπο
στην ανάπτυξη τουλάχιστον προς το παρόν...η εκκαθάριση είναι δύσκολο πράγμα,
ειδικά σε μία χώρα η οποία βυθίζεται στην ύφεση εδώ και 2 χρόνια, με πολύ άσχημο
ρυθμό...ο θεός να βάλει το χέρι του, γιατί ακόμα και αυτό, γίνεται σε πολύ λάθος
timing. με τέτοια φορολογία που υπάρχει πλέον, πάνε να βυθίσουν την ύφεση σε πολύ
βαθιά νερά, σε νερά που κολυμπούσαν χώρες οι οποίες δεν είχαν ουδεμία σχέση με την
ελλάδα...παίρνονται αποφάσεις, που έπρεπε να παρθούν πρίν 2 χρόνια. είναι σαν να
είμαστε στο καναβάτσο επί 10 ολόκληρους γύρους, ο αντίπαλος να έχει πρόβλημα
στα πλευρά, και αντί να κάνουμε το αυτονόητο χτυπώντας τον στα πλευρά, προσπαθούμε
να χτυπήσουμε σαγόνι...μετά απο 10 γύρους και έχοντας φάει το ξύλο της αρκούδα,
με κλεισμένα μάτια, πρισμένα χέρια που ζυγίζουν 500 κιλά το ένα μετά απο την
κούραση, με πρισμένα πλευρά, και και και, παίρνουμε την απόφαση να χτυπήσουμε
επιτέλους εκεί που θα έπρεπε να χτυπούσαμε απο την αρχή...εκεί είμαστε αυτή την
στιγμή.

Z4 DCT
21-09-11, 09:33
πάντως ετοιμαστείτε γερά...είρθε η ώρα για το γερό restart μετά την χθεσινή συνδιάσκεψη.
αν νομίζαμε ότι μέχρι τώρα ήταν δύσκολα τα πράγματα, τώρα θα γίνουν χειρότερα.
η εξέλιξη των πραγμάτων θα είναι μοιραία απο'δώ και πέρα, και πτ δεν θα έχει αντίκτυπο
στην ανάπτυξη τουλάχιστον προς το παρόν...η εκκαθάριση είναι δύσκολο πράγμα,
ειδικά σε μία χώρα η οποία βυθίζεται στην ύφεση εδώ και 2 χρόνια, με πολύ άσχημο
ρυθμό...ο θεός να βάλει το χέρι του, γιατί ακόμα και αυτό, γίνεται σε πολύ λάθος
timing. με τέτοια φορολογία που υπάρχει πλέον, πάνε να βυθίσουν την ύφεση σε πολύ
βαθιά νερά, σε νερά που κολυμπούσαν χώρες οι οποίες δεν είχαν ουδεμία σχέση με την
ελλάδα...παίρνονται αποφάσεις, που έπρεπε να παρθούν πρίν 2 χρόνια. είναι σαν να
είμαστε στο καναβάτσο επί 10 ολόκληρους γύρους, ο αντίπαλος να έχει πρόβλημα
στα πλευρά, και αντί να κάνουμε το αυτονόητο χτυπώντας τον στα πλευρά, προσπαθούμε
να χτυπήσουμε σαγόνι...μετά απο 10 γύρους και έχοντας φάει το ξύλο της αρκούδα,
με κλεισμένα μάτια, πρισμένα χέρια που ζυγίζουν 500 κιλά το ένα μετά απο την
κούραση, με πρισμένα πλευρά, και και και, παίρνουμε την απόφαση να χτυπήσουμε
επιτέλους εκεί που θα έπρεπε να χτυπούσαμε απο την αρχή...εκεί είμαστε αυτή την
στιγμή.


Ακομα ο πολυς κοσμος δεν εχει καταλαβει καν τι λες τωρα Θωμα.....ειναι απιστευτη η νιρβανα.......θα ειναι απιστευτη η συνηδητοποιηση της πραγματικης κατστασης......θα γεμισει ο τοπος καταθλιψη....:thumbsdown:

Stamatis
21-09-11, 10:17
Αγγαιος 1:5-11
Μαλαχιας 3:8-12

Thomelef
21-09-11, 10:51
Αγγαιος 1:5-11
Μαλαχιας 3:8-12

???????? what is this old man????????

Ptboul
21-09-11, 10:53
???????? what is this old man????????

Φωτιά θα πέσει στο Μ3 σου αν δε μπεις στο σωστό δρόμο

https://www.christianity.gr/?module=article&art_id=2869

gnx
21-09-11, 10:54
Φωτιά θα πέσει στο Μ3 σου αν δε μπεις στο σωστό δρόμο

https://www.christianity.gr/?module=article&art_id=2869

Η ΔΟΜΗ εισαι ρε φίλε;

Να σε δω να σκας σε καμια λειτουργία τους αγκαλιά με τίποτε ναρεςΜΟΥ...

Thomelef
21-09-11, 10:55
Φωτιά θα πέσει στο Μ3 σου αν δε μπεις στο σωστό δρόμο

https://www.christianity.gr/?module=article&art_id=2869

μια χαρά...εδώ χειμώνιασε για τα καλά...

Z4 DCT
21-09-11, 12:22
Βενιζέλος: Ευτυχώς που τεθήκαμε υπό διεθνή έλεγχο


«Ευτυχώς που έχουμε τεθεί υπό διεθνή έλεγχο» είπε νωρίτερα στη Βουλή ο υπουργός Οικονομικών περιγράφοντας με δραματικό τρόπο την κατάσταση της ελληνικής οικονομίας.

Πρόσθεσε πως χωρίς τον έλεγχο της τρόικας τα δημοσιονομικά θα είχαν εκτροχιαστεί, ενώ τόνισε πως βρίσκεται σε εξέλιξη η διαπραγμάτευση συνολικά για το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα για την περίοδο 2012 - 2014.


Αποσπασμα απο την ομιλια του πριν λιγο στην Βουλη......ειναι να κοβει το χερι οποιος ψηφισε αυτο τον @$#%!@^^!@%@ που παραδεχεται σαν ελληνας πολιτικος οτι παλι καλα που υπαρχουν και οι ξενοι....γιατι ο ιδιος και το συναφι του ειναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ

https://www.skai.gr/news/politics/article/180835/venizelos-eutuhos-pou-tethikame-upo-diethni-elegho-/

Stamatis
21-09-11, 12:45
Βενιζέλος: Ευτυχώς που τεθήκαμε υπό διεθνή έλεγχο


«Ευτυχώς που έχουμε τεθεί υπό διεθνή έλεγχο» είπε νωρίτερα στη Βουλή ο υπουργός Οικονομικών περιγράφοντας με δραματικό τρόπο την κατάσταση της ελληνικής οικονομίας.

Πρόσθεσε πως χωρίς τον έλεγχο της τρόικας τα δημοσιονομικά θα είχαν εκτροχιαστεί, ενώ τόνισε πως βρίσκεται σε εξέλιξη η διαπραγμάτευση συνολικά για το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα για την περίοδο 2012 - 2014.


Αποσπασμα απο την ομιλια του πριν λιγο στην Βουλη......ειναι να κοβει το χερι οποιος ψηφισε αυτο τον @$#%!@^^!@%@ που παραδεχεται σαν ελληνας πολιτικος οτι παλι καλα που υπαρχουν και οι ξενοι....γιατι ο ιδιος και το συναφι του ειναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ

https://www.skai.gr/news/politics/article/180835/venizelos-eutuhos-pou-tethikame-upo-diethni-elegho-/

Γιατι; Ψεμματα λεει;

stefm5
21-09-11, 13:11
???????? what is this old man????????

προφήτες της παλαιάς διαθήκης thumb

stefm5
21-09-11, 13:16
η κατάσταση της χώρας θα είναι τραγική
ύφεση, ανεργία στο θεό, έλλειψη ρευστότητας, μηδενικές επενδύσεις
μειωμένα εισοδήματα για όλους
αυτό το ποτήρι θα το πιούμε είτε πτωχεύσουμε είτε είμαστε υπό επιτήρηση

ρίξτε μια ματιά τι γινόταν μετά την κατάρρευση των σοβιετικών δημοκρατιών

Driver M
21-09-11, 14:53
Γιατι; Ψεμματα λεει;
Αν είναι προτιμότερη, τότε αυτός και το κόμμα του γιατί δεν παραιτούνται να γλιτώσουμε και κανα φράγκο (900.000 ευρώ ετησίως κοστίζει μόνο το δεύτερο γραφείο του Βενιζέλου ως αντιπροέδρου)?

Έτσι κι αλλιώς παντελώς άχρηστοι είναι και φερέρωνα της Τρόικα, ποιος ο λόγος ύπαρξής τους?

Nikos
21-09-11, 15:26
9064


Μια τυπικη καθημερινη βραδυα του νεοελληνα και της νεοελληνιδας στη Θεσσαλονικη (θα μπορουσε να ειναι και ωπουδηποτε αλλου βεβαια) , μια πολυ προσφατη φωτο, ωπου ο τροβαδουρος θα πει το "ειναι στιγμες" και σε ελαχιστα δευτερολεπτα θα εκτοξευτουν ολα αυτα τα δεκαπενταευρα απο ηλιθιους που ειτε δεν καταλαβαινουν τιποτα , αρα ειναι ηλιθιοι, ειτε απο λαμογια που τα εχουν φαει και τα πετανε, ειτε απο ζωα που αρνουνται να δεχθουν την πραγματικοτητα πισω απ τη δικαιολογια του "ετσι ειμαστε εμεις οι ελληνες...να περναμε καλα", αλλα παρολα αυτα την επομενη ειναι ολοι μπροστα σ'ενα pc και βριζουν τους παντες και τα παντα για τη μιζερη κατασταση στην οποια εχει περιελθει η χωρα.
Ειλικρινα ειμαστε οι μεγαλυτεροι καραγκιοζηδες της υφηλιου και αξιοι για οτιδηποτε μας συμβει απο εδω και περα.
Και στην Αθηνα οι Βερτηδες, οι Κιαμηδες και ολοι οι κλαψομου.ηδες ειναι φισκα καθε βραδυ......
Ειλικρινα αναρωτιεται κανεις .....ποιοι ειναι ολοι αυτοι ρε πο.στη μου ? απο που εχουν ερθει ?

individual
21-09-11, 15:31
https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/232698/%CE%A4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BB%C F%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%82%CE%B5%CF% 86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82/


https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/232704/exo-i-ellada-mesa-i-tourkia-stin-eurozoni/

kplc16
21-09-11, 15:48
9064


Μια τυπικη καθημερινη βραδυα του νεοελληνα και της νεοελληνιδας στη Θεσσαλονικη (θα μπορουσε να ειναι και ωπουδηποτε αλλου βεβαια) , μια πολυ προσφατη φωτο, ωπου ο τροβαδουρος θα πει το "ειναι στιγμες" και σε ελαχιστα δευτερολεπτα θα εκτοξευτουν ολα αυτα τα δεκαπενταευρα απο ηλιθιους που ειτε δεν καταλαβαινουν τιποτα , αρα ειναι ηλιθιοι, ειτε απο λαμογια που τα εχουν φαει και τα πετανε, ειτε απο ζωα που αρνουνται να δεχθουν την πραγματικοτητα πισω απ τη δικαιολογια του "ετσι ειμαστε εμεις οι ελληνες...να περναμε καλα", αλλα παρολα αυτα την επομενη ειναι ολοι μπροστα σ'ενα pc και βριζουν τους παντες και τα παντα για τη μιζερη κατασταση στην οποια εχει περιελθει η χωρα.
Ειλικρινα ειμαστε οι μεγαλυτεροι καραγκιοζηδες της υφηλιου και αξιοι για οτιδηποτε μας συμβει απο εδω και περα.
Και στην Αθηνα οι Βερτηδες, οι Κιαμηδες και ολοι οι κλαψομου.ηδες ειναι φισκα καθε βραδυ......
Ειλικρινα αναρωτιεται κανεις .....ποιοι ειναι ολοι αυτοι ρε πο.στη μου ? απο που εχουν ερθει ?

Εχω παθει πολιτισμικο σοκ.Που τη πετυχες τουτη τη φωτογραφια;:shok:
Αδυνατω να πιστεψω οτι αυτη η εικονα περιγραφει τη καθημερηνοτητα της θεσσαλονικης.Ζω στη Θεσσαλονικη ολη μου τη ζωη και αυτο το πανηγυρι δε συνεβαινε ουτε στη Τεντα(καλοκαιρινο του αεροδρομιου) το 1985.
Πλεον δε βγαινω εξω κι εχω χασει πολλα επισοδια.

stefm5
21-09-11, 15:51
9064


Μια τυπικη καθημερινη βραδυα του νεοελληνα και της νεοελληνιδας στη Θεσσαλονικη (θα μπορουσε να ειναι και ωπουδηποτε αλλου βεβαια) , μια πολυ προσφατη φωτο, ωπου ο τροβαδουρος θα πει το "ειναι στιγμες" και σε ελαχιστα δευτερολεπτα θα εκτοξευτουν ολα αυτα τα δεκαπενταευρα απο ηλιθιους που ειτε δεν καταλαβαινουν τιποτα , αρα ειναι ηλιθιοι, ειτε απο λαμογια που τα εχουν φαει και τα πετανε, ειτε απο ζωα που αρνουνται να δεχθουν την πραγματικοτητα πισω απ τη δικαιολογια του "ετσι ειμαστε εμεις οι ελληνες...να περναμε καλα", αλλα παρολα αυτα την επομενη ειναι ολοι μπροστα σ'ενα pc και βριζουν τους παντες και τα παντα για τη μιζερη κατασταση στην οποια εχει περιελθει η χωρα.
Ειλικρινα ειμαστε οι μεγαλυτεροι καραγκιοζηδες της υφηλιου και αξιοι για οτιδηποτε μας συμβει απο εδω και περα.
Και στην Αθηνα οι Βερτηδες, οι Κιαμηδες και ολοι οι κλαψομου.ηδες ειναι φισκα καθε βραδυ......
Ειλικρινα αναρωτιεται κανεις .....ποιοι ειναι ολοι αυτοι ρε πο.στη μου ? απο που εχουν ερθει ?

είμαστε τραγική ράτσα...καμία συναίσθηση της πραγματικότητας :thumbsdown:

Nikos
21-09-11, 16:08
Εχω παθει πολιτισμικο σοκ.Που τη πετυχες τουτη τη φωτογραφια;:shok:
Αδυνατω να πιστεψω οτι αυτη η εικονα περιγραφει τη καθημερηνοτητα της θεσσαλονικης.Ζω στη Θεσσαλονικη ολη μου τη ζωη και αυτο το πανηγυρι δε συνεβαινε ουτε στη Τεντα(καλοκαιρινο του αεροδρομιου) το 1985.
Πλεον δε βγαινω εξω κι εχω χασει πολλα επισοδια.

Απο περυσι αυτο γινεται καθημερινα στο Ρεμο (και οχι μονο..και εδω τα ιδια χαλια ειναι ακομα και σημερα που μιλαμε) ...μαλιστα καποια ζωα που κατα τ'αλλα κλαιγονται πετανε αυθημερον απο Αθηνα για να πανε να πεταξουν 5 στρεμματα ανακυκλωμενα γαρυφαλα. Η φωτο ειναι παρα πολυ προσφατη....με τις υγειες μας.

Stamatis
21-09-11, 21:53
Αν είναι προτιμότερη, τότε αυτός και το κόμμα του γιατί δεν παραιτούνται να γλιτώσουμε και κανα φράγκο (900.000 ευρώ ετησίως κοστίζει μόνο το δεύτερο γραφείο του Βενιζέλου ως αντιπροέδρου)?

Έτσι κι αλλιώς παντελώς άχρηστοι είναι και φερέρωνα της Τρόικα, ποιος ο λόγος ύπαρξής τους?

Ξερω γω γιατι δεν παραιτουνται;
Αμα τους ειχα εγω στη δουλεια θα τους ειχα απολυσει.

Thomelef
21-09-11, 21:57
Ξερω γω γιατι δεν παραιτουνται;
Αμα τους ειχα εγω στη δουλεια θα τους ειχα απολυσει.

ειδικά τους συγκεκριμένους, θα τους είχα με 300 ευρά το μήνα, χωρίς ένσημο
και δώρο, και φουλ υπερωρία...μόνο για τέτοια φάση αξίζουν αυτοί. δεν αξίζει
ούτε καν αν απολυθούν ρε...να ψωμολυσάνε, να γ@μιούνται στην δουλειά, να
μην έχουν περίθαλψη, και να μην έχουν σύνταξη στα γεράματα...ότι πάνε να κάνουν
δλδ στον απλό έλληνα...μόνο κάτι τέτοιο αξίζει σ'αυτούς...
:original:

Z4 DCT
21-09-11, 22:24
ειδικά τους συγκεκριμένους, θα τους είχα με 300 ευρά το μήνα, χωρίς ένσημο
και δώρο, και φουλ υπερωρία...μόνο για τέτοια φάση αξίζουν αυτοί. δεν αξίζει
ούτε καν αν απολυθούν ρε...να ψωμολυσάνε, να γ@μιούνται στην δουλειά, να
μην έχουν περίθαλψη, και να μην έχουν σύνταξη στα γεράματα...ότι πάνε να κάνουν
δλδ στον απλό έλληνα...μόνο κάτι τέτοιο αξίζει σ'αυτούς...
:original:

To μονοζυγο που μου ελεγες δε θα τους το εδινες να παιζουν τα μαλακισμενα???:th_Laie_67-1:

Stamatis
21-09-11, 22:37
ειδικά τους συγκεκριμένους, θα τους είχα με 300 ευρά το μήνα, χωρίς ένσημο
και δώρο, και φουλ υπερωρία...μόνο για τέτοια φάση αξίζουν αυτοί. δεν αξίζει
ούτε καν αν απολυθούν ρε...να ψωμολυσάνε, να γ@μιούνται στην δουλειά, να
μην έχουν περίθαλψη, και να μην έχουν σύνταξη στα γεράματα...ότι πάνε να κάνουν
δλδ στον απλό έλληνα...μόνο κάτι τέτοιο αξίζει σ'αυτούς...
:original:

Οχι μονο σε αυτούς.
Σε όλους.

Εξαιρέσεις υπάρχουν και στους πολιτικούς, αλλά μάλλον πλέον η πληγή είναι πολύ μεγάλη σε κάθε χώρο Θωμά.

Οι μεν πελαγοδρομούν, οι δέ είναι στην κοσμάρα τους, οι υπόλοιποι παραπαίουν μεταξύ ιδεολογικών ασυμβατοτήτων και θεωρητικής προσέγγισης του φαινομένου.
Χ$σε μέσα.

Κανένας πλέον δεν μπορεί να με πείσει.
Και αυτό ειναι το πρόβλημά μου.

Εχω μια ψήφο και πρέπει να "πιστέψω" κάποιον.
Δοκιμές κάναμε. εμπιστοσύνη δείξαμε. παραμύθι φάγαμε.

το θέμα είναι πως πλέον ξέρω τι θέλω, αλλα κανένας δεν το "έχει"...

τι κανουμε τώρα;

εδω σε θέλω μάστορα...

Nikos
21-09-11, 23:01
Μεγάλο ερωτιματικο αυτό Σταματη και ο Λεβεντης παραμεγαλωσε...

fanisk
21-09-11, 23:28
Και να βγει αλλος τι θα γινει? Μηπως θα μας αφησουν οι εβραιομασωνοι και οι ΗΠΑ ησυχους? Μηπως θα μαζεψει τα βαρια του @@ να πει ΟΧΙ, και μετα τι? Θα βαλουν εναν Ελληνα "Οσαμα" και θα μας αφανισουν με προσχημα το τρομοκρατικο χτυπημα στη κατω ραχουλα. Ο Καραμανλης δεν ειχε τι να κανει, σηκωθηκε μια μερα και ειπε πρωθυπουργος ειμαι.. θα πω κουραστηκα και κλαιν μαιν. Γινονται αυτα? Τα παρατησε και ηρεμησε μαλλον..

Η διοικηση δεν θα αλλαξει, η οικονομια ισως.. και ισως μεινει κατι στην ακρη.

Thomelef
22-09-11, 04:33
To μονοζυγο που μου ελεγες δε θα τους το εδινες να παιζουν τα μαλακισμενα???:th_Laie_67-1:

με τον πάγκαλο και τον βενιζέλο τι γίνετσι όμως???

fanisk
22-09-11, 04:44
με τον πάγκαλο και τον βενιζέλο τι γίνετσι όμως???

Καμια δοκιμασια αλα SAW.
Κλεισμενοι σε δωματιο χωρις παραθυρα, μια πορτα η οποια ανοιγει με 200 λιτρα ιδρωτα, 1 τενεκε (να μαζευουν τα ζουμια) για τον καθε προδοτη τενεκε και 2 λυσσασμενα Rott. :th_Laie_67-1:

kplc16
22-09-11, 07:12
με τον πάγκαλο και τον βενιζέλο τι γίνετσι όμως???

κλειδωσε τους σε ενα δωματιο.Στο δωματιο αυτο θα υπαρχουν κερινα ομοιωματα απο γουρουνοπουλα στη θρακα και αστακομακαροναδες. Δε θα υπαρχει τουαλετα.

Samaro
22-09-11, 09:17
Η λίστα των μέτρων που άδειασαν τις τσέπες μας

Μειώσεις αποδοχών και αυξήσεις φόρων για όλους!
Μπορεί η κυβέρνηση να δεσμεύθηκε χθες δια του υπουργού Επικρατείας και κυβερνητικού εκπροσώπου, Ηλία Μόσιαλου, ότι τα μέτρα που αποφάσισε «οδηγούν στην επίτευξη των δημοσιονομικών στόχων του 2011 και επιτρέπουν την ολοκληρωμένη εφαρμογή του προγράμματος στήριξης», ωστόσο, μέσα στο έτος, οι σχετικές δεσμεύσεις έχουν ειπωθεί επανειλημμένως. Απλά, χθες, δεν ακούστηκε το, γραφικό πλέον, «δεν θα υπάρξουν νέα μέτρα».

Μακροσκελής η λίστα με τα μέτρα, στην συντριπτική τους πλειοψηφία εισπρακτικά, που έχουν ληφθεί από τις αρχές του 2011 στο πλαίσιο εφαρμογής του Μνημονίου, αλλά και λόγω της μη υλοποίησης κάποιων εκ των αρχικών δεσμεύσεων.

1. Μείωση του αφορολόγητου από τα 12.000 στα 8.000 ευρώ (χωρίς κάλυψη μέσω αποδείξεων), Αύγουστος 2011
2. Μείωση του αφορολόγητου από τα 8.000 στα 5.000 ευρώ, Ιανουάριος 2012
3. Μερική κατάργηση του μέτρου των αποδείξεων (με πλαφόν μόλις 300 ευρώ στην έκπτωση φόρου)
4. Εισαγωγή τεκμηρίων διαβίωσης
5. Κατακόρυφη αύξηση όλων των τεκμηρίων
6. Ετήσια εισφορά σε νομικά και φυσικά πρόσωπα 1-4%
7. Τέλος επιτηδεύματος για τους ελεύθερους επαγγελματίες και επιτηδευματίες
8. Ετήσιο τέλος ακινήτων, 1 ευρώ/τ.μ.
9. Επαναφορά του φόρου κληρονομιών, γονικών παροχών και δωρεών ακινήτων
10. Σταδιακή εξίσωση του ειδικού φόρου του πετρελαίου θέρμανσης και κίνησης
11. Τακτοποίηση ημιυπαίθριων χώρων
12. Ρύθμιση οφειλών
13. Επέκταση περαίωσης ανέλεγκτων χρήσεων
14. Δυνατότητα συμψηφισμού των οφειλών του Δημοσίου
15. Αύξηση ΦΠΑ
16. Αύξηση ειδικών φόρων σε καύσιμα, ποτά, τσιγάρα και είδη πολυτελείας
17. Επέκταση ΦΠΑ σε όλους τους κλάδους και τα επαγγέλματα
18. Μείωση στο 20% της έκπτωση της δαπάνης τόκων από το φόρο εισοδήματος για στεγαστικά δάνεια πρώτης κατοικίας
19. Στο 20% της δαπάνης από το φόρο η έκπτωση από τις αμοιβές γιατρών, τις υποχρεωτικές ασφαλιστικές εισφορές αυτοαπασχολούμενων, αγροτών και όσων αναγνωρίζουν έτη ασφάλισης
20. Ειδικός ετήσιος φόρος πολυτελείας, 5% επί της αντικειμενικής δαπάνης διαβίωσης για ΙΧ κυβισμού άνω των 1.929 εκατοστών, για πισίνες, για αεροσκάφη και ελικόπτερα και σκάφη αναψυχής μήκους άνω των 6 μέτρων
21. Τέλος επιτηδεύματος για τους ελεύθερους επαγγελματίες και επιτηδευματίες
22. Αδικήματα η φοροδιαφυγή και η μη καταβολή ληξιπρόθεσμων οφειλών προς το Δημόσιο
23. Στις ΔΕΚΟ, μείωση αποδοχών κατά 10% σε ονομαστικούς μισθούς άνω των 1.800 ευρώ και μισθολογικό πλαφόν 4.000 ευρώ
24. Τα επιδόματα να μην ξεπερνούν το 10% των ακαθάριστων αποδοχών
25. Μείωση λειτουργικών δαπανών στις ΔΕΚΟ κατά 15-20%
26. Εργασιακή εφεδρεία με δωδεκάμηνη παραμονή στους πίνακες που καταρτίζει το ΑΣΕΠ, λαμβάνοντας αποδοχές ίσες με το 60% του βασικού τους μισθού
27. Άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων και απελευθέρωση υπηρεσιών
28. Μείωση κατά περισσότερο από 20% των μισθών στο Δημόσιο, μέσω του ενιαίου μισθολογίου
29. Μείωση 20% των συντάξεων άνω των 1.200 ευρώ και 40% των συντάξεων άνω των 1.000 ευρώ όσων είναι κάτω των 55 ετών
30. Αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης και αλλαγή του υπολογισμού της σύνταξης
31. Περιορισμός κατά 15% των επικουρικών συντάξεων που υπερβαίνουν τα 300 ευρώ
32. Μείωση του εφάπαξ στο Δημόσιο από 10% έως και 30%, ανάλογα με τις οικονομικές δυνατότητες κάθε ταμείου
33. Μείωση των προσαυξήσεων στην περίπτωση υπέρβασης του ωραρίου εργασίας
34. Θεσμοθέτηση επιχειρησιακών συλλογικών συμβάσεων εργασίας για μειώσεις μισθών
35. Καθιέρωση ετήσιων συμβάσεων μαθητείας με αμοιβή κάτω του κατώτατου μισθού
36. Μείωση των αποζημιώσεων απόλυσης
37. Δυνατότητα καταβολής των αποζημιώσεων απόλυσης σε δόσεις
38. Αύξηση του ορίου για τις ομαδικές απολύσεις
39. Επέκταση σε 36 μήνες της περιόδου απασχόλησης πριν η σύμβαση μετατραπεί σε αορίστου από ορισμένου χρόνου
40. Επέκταση σε 9 μήνες της περιόδου που επιτρέπεται η εκ περιτροπής απασχόληση
41. Κατάργηση προσαύξησης κατά 7,5% των αποδοχών όσων εργάζονται λιγότερες από 4 ώρες ημερησίως
42. Προσαύξηση κατά 10% για πρόσθετη εργασία, όσων εργάζονται με μερική απασχόληση
43. Μείωση των τακτικών αποδοχών και των εν γένει αμοιβών των εργαζόμενων σε ΝΠΙΔ, που ανήκουν στο κράτος ή επιχορηγούνται από αυτό κατά 7%
44. Μείωση του ανώτατου ορίου υπερωριών απογευματινής απασχόλησης στο δημόσιο τομέα κατά 30%
45. Καθιέρωση της σχέσης 1 προς 5 μεταξύ των προσλήψεων και των αποχωρήσεων στο Δημόσιο
46. Μείωση των προσλήψεων με συμβάσεις ορισμένου χρόνου και έργου στο Δημόσιο
47. Κλείσιμο, συγχώνευση ή συρρίκνωση οργανισμών του Δημοσίου

Πηγή: 24h.gr


Καλή συνέχεια ...

Z4 DCT
22-09-11, 09:19
Καλή συνέχεια ...

Μου μαησες τον πρωινο καφε....και τον αυριανο , και τον μεθαυριανο.......:shok:

Samaro
22-09-11, 10:00
Μου μαησες τον πρωινο καφε....και τον αυριανο , και τον μεθαυριανο.......:shok:

Συγνώμη Γιαννάκο μου !!:th_Laie_67-1:

stefm5
22-09-11, 10:11
διαβάστε τρεις περιπτώσεις χωρών που αποφάσισαν να πουν όχι στο ΔΝΤ και να πάρουν τις τους στα χέρια τους


Του Δρ. Ανδρέα Παπαστάμου


Με τη συζήτηση να απογειώνεται για τον ρόλο του συνεχούς και ασφυκτικού δανεισμού μας από το εξωτερικό, και τις υποτιθέμενες συνταγές «ορθής» συμπεριφοράς από τη Γερμανία και τις κέντρο-ευρωπαϊκές χώρες που πιστά την ακολουθούν, θυμίζοντας πρότυπα λίγο πριν τον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, θα ήταν χρήσιμη η ιστορική αναφορά σε τρεις χώρες, «ανυπότακτες» ή ανεξάρτητες, που τα κατάφεραν μόνες τους, χωρίς δανειστές και διεθνείς τοκογλύφους.

Η ιστορία μας διαδραματίζεται το 1997, όταν οι ασιατικές χώρες «πέφτουν», η μια μετά την άλλη, θύματα των τοκογλυφικών δανείων του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, για να σωθούν από τις κερδοσκοπικές συναλλαγματικές επιθέσεις.

Περίπτωση πρώτη: Χονγκ Κονγκ (1997)

Η κατάρρευση του ταϊλανδέζικου μπάχτ, στις 2 Ιουλίου 1997, είχε συμβεί μια μέρα μετά την παράδοση της χώρας από τη Βρετανία στην Κίνα. Τον Οκτώβριο, το νόμισμα της χώρας, δεμένο μέχρι τότε στο αμερικανικό δολάριο, υπέστη ξαφνικές κερδοσκοπικές επιθέσεις, αφού ο πληθωρισμός της χώρας ήταν υψηλότερος από τον αμερικανικό (έτσι υπαγορεύει η αγορά, να «αξιοποιούμε» τις διαφορές των επιτοκίων). Αμέσως, οι νομισματικές αρχές της χώρας (δηλαδή η Κεντρική Τράπεζα) κινητοποιήθηκαν και σπατάλησαν πάνω από ένα δισεκατομμύριο δολάρια για να το σώσουν. Για καλή τους τύχη, η οικονομική ανάπτυξη των προηγούμενων ετών ήταν θετική, κι η χώρα διέθετε πάνω από εκατό δισεκατομμύρια δολάρια σε συναλλαγματικά διαθέσιμα. Το νόμισμα μπορούσε να σωθεί, εν μέρει... γιατί η κατάσταση στο χρηματιστήριο έδειχνε το αντίθετο. Μέσα σε τρεις μέρες, από τις 20 μέχρι τις 23 Οκτωβρίου, ο δείκτης είχε υποχωρήσει κατά 23%. Η Κεντρική Τράπεζα προχώρησε σε αύξηση των διατραπεζικών επιτοκίων από 8% σε 23%, προσπαθώντας να αποτρέψει τους αδίστακτους κερδοσκόπους. Η κυβέρνηση είχε κηρύξει επισήμως τον πόλεμο στα διεθνή κερδοσκοπικά κεφάλαια και σπατάλησε περισσότερα από 15 δισεκατομμύρια δολάρια για την αγορά μετοχών εγχωρίων εταιρειών, και τελικά αποφάσισε το αδιανόητο: έκλεισε το Χρηματιστήριο. Μια γενναία πολιτική του υπουργού Οικονομικών Donald Tsang (σήμερα πρωθυπουργός), του πρώτου Κινέζου που είχε αναλάβει δημόσια θέση, με επιτυχημένη σταδιοδρομία στο εξωτερικό και σε καίριες θέσεις του δημόσιου τομέα.

Το 1999, η κυβέρνηση ξεκίνησε να πουλά τις μετοχές, μέσω ειδικού ταμείου που είχε ιδρύσει και εξασφάλισε κέρδη πάνω από τέσσερα δισεκατομμύρια δολάρια. Για μια ακόμα φορά, η ιστορία επιβράβευε τη συστηματική οργάνωση και την έγκαιρη δράση της κυβέρνησης μιας χώρας που έμελλε να εξελιχθεί σε νησίδα οικονομικής ανάπτυξης στην Ασία.

Περίπτωση δεύτερη: Μαλαισία (1997)

Πριν από την κρίση του ΄97, η Μαλαισία παρουσίαζε έλλειμμα της τάξης του 5% του ΑΕΠ, χωρίς όμως αυτό να έχει ιδιαίτερη επίπτωση στο κύρος της χώρας που απολάμβανε στις διεθνείς αγορές. Πράγματι, μεγάλα κεφάλαια του εξωτερικού την προτιμούσαν, ενώ το χρηματιστήριό της παρουσίαζε θεαματικές αποδόσεις. Στις παραμονές της κρίσης, ο δείκτης του χρηματιστηρίου ήταν πάνω από 1.200 μονάδες, το νόμισμα είχε πολύ καλή θέση (2.50 το δολάριο) και το διατραπεζικό επιτόκιο ήταν κάτω από 7%.

Τον Ιούλιο του 1997, δυο μέρες μετά την υποτίμηση του ταϊλανδέζικου μπάχτ, το μαλαισιανό νόμισμα (ρίνγκιτ) χτυπήθηκε από τους κερδοσκόπους. Το διατραπεζικό επιτόκιο εκτοξεύθηκε σε 40%, προκαλώντας αθρόες πωλήσεις μετοχών και συναλλάγματος, ενώ στα τέλη του έτους, η αξιολόγηση από τους διεθνείς οίκους του εξωτερικού έδειχνε το τέλος (σας θυμίζει κάτι;). Το χρηματιστήριο υποχώρησε πάνω από 50% και το νόμισμα έχανε 50% της αξίας του, με παράλληλη συρρίκνωση του κλάδου των οικοδομών κατά 23,5%, της βιομηχανίας 9% και της γεωργικής δραστηριότητας 5,9%, με αποτέλεσμα μια μείωση του ΑΕΠ κατά 6,2%.

Οι τοκογλύφοι του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου κατέφθασαν επειγόντως, με όλα τους τα σύνεργα που είχαν πιάσει τόπο σε γειτονικές χώρες. Όμως, η κυβέρνηση της Μαλαισίας αρνήθηκε αποφασιστικά να προσφύγει στο ΔΝΤ, συνέστησε ειδικές επιτροπές για τη διαχείριση της κρίσης, εξαγόρασε τα επισφαλή δάνεια, επέβαλε αυστηρούς ελέγχους στις κινήσεις κεφαλαίων, καθώς και νέα σταθερή συναλλαγματική ισοτιμία 3,80/δολάριο.

Η ανάπτυξη δεν άργησε να έρθει, με τα απαραίτητα θύματα: οι μικρές τράπεζες εξαγοράστηκαν από τις μεγάλες και πολλές μικρομεσαίες επιχειρήσεις που τα είχαν καταφέρει αναγκάστηκαν να κλείσουν. Μέσα σε οκτώ χρόνια, από το 1997 μέχρι το 2005, το ισοζύγιο πληρωμών της χώρας μεταβλήθηκε από ελλειμματικό σε πλεονασματικό κατά 14,06 δισεκατομμύρια δολάρια.2

Σήμερα, η Μαλαισία είναι πλέον, η τρίτη ισχυρότερη χώρα στην Ασία και η 29η στον κόσμο, με ανάπτυξη 7% ετησίως και ετήσιο κατά κεφαλήν εισόδημα άνω των 14.000 δολαρίων.

Περίπτωση τρίτη: Σιγκαπούρη (1997)

Ποιό ήταν το μήνυμα από την πολιτική διαχείρισης της κρίσης στη Σιγκαπούρη, μιας από τις πιο δυναμικές οικονομίες του κόσμου; Η κρίση την είχε πλήξει, αλλά η ορθολογική διαχείριση της κατάστασης από την προνοητική κυβέρνηση, περιόρισε τον χρόνο «ίασης» και κυρίως, μετρίασε τις επιπτώσεις της. Οι νομισματικές αρχές της χώρας επέτρεψαν τη σταδιακή διολίσθηση του νομίσματος κατά 20%, ώστε να δώσουν στην οικονομία τον απαραίτητο χρόνο να αντιδράσει, ενώ ταυτόχρονα η κυβέρνηση έθετε σε εφαρμογή το Ενδιάμεσο Πρόγραμμα Ανάκαμψης (Interim Upgrading Program) κι ολόκληρη η κοινωνία συμφωνούσε σε εθελουσία μείωση των μισθών, απομονώνοντας έτσι τις επιπτώσεις της κρίσης από την αγορά εργασίας (αν είχε αφεθεί στις δυνάμεις της αγοράς μάλλον θα είχε καταρρεύσει).

Σε λιγότερο από ένα χρόνο, η οικονομία της χώρας ανέκαμψε,3 επιδεικνύοντας το σοφό παράδειγμα του κρατικού καπιταλισμού, με ρυθμούς οικονομικής μεγέθυνσης άνω του 7% και ετήσιο κατά κεφαλήν εισόδημα περίπου 50.000 δολάρια.4

Συμπέρασμα

Ας μην εφεύρουμε ξανά τον τροχό. Η πρόσφατη ιστορία άλλων χωρών, μπορεί να μας δείξει λιγότερο επώδυνες λύσεις, χωρίς μεγάλες υποσχέσεις... αρκεί να το θέλουμε.


Πηγή:www.capital.gr

GEORGE316
22-09-11, 10:15
αυτο που εμενα τουλαχιστο με γονατισε κυριολεκτικα ειναι η αυξηση του πετρελαιου θερμανσης....
με γονατισε ηδη....

Z4 DCT
22-09-11, 10:17
αυτο που εμενα τουλαχιστο με γονατισε κυριολεκτικα ειναι η αυξηση του πετρελαιου θερμανσης....
με γονατισε ηδη....

Γυρω στα 980ε ο τονος θα ειναι για αρχη και μετα θα κανουν και την υπολοιπη αυξηση....εκτος και μας εξεπληξουν δυσαρεστα

PANOS-E60
22-09-11, 10:46
1) και οι τρείς παραπάνω χώρες Στέφανε είχαν εθνικά νομίσματα, η δική μας δεν έχει.
2) από το 1997 μέχρι το 2008 τα εργαλεία των κερδοσκόπων έχουν αυξηθεί κατακόρυφα, σήμερα δεν διστάζουν να επιτεθούν στο ευρώ ...
3) έχουν του οίκους αξιολόγησης υπό τον έλεγχό τους, τότε δεν ήταν έτσι ...

καλά κάνεις και τα αναφέρεις τα παραδείγματα αυτά, αλλά δεν είναι και πολύ συγκρίσιμα με το σήμερα.

stefm5
22-09-11, 10:56
δε μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση γιατί μιλάμε για διαφορετικά δομημένες οικονομίες, αλλά αποδεικνύεται ότι όταν έχεις κότσια και τεχνογνωσία υπάρχει κι άλλος δρόμος..

Z4 DCT
22-09-11, 11:57
Νεα δηλωση Παγκαλου σε ελβετικη εφημεριδα, μεταξυ αλλων ειπε......


«Το έχω ήδη πει, όλοι μαζί δαπανήσαμε τα χρήματα. Το ερώτημα που θέτω στους Έλληνες είναι ΅ζητάς πάντα την απόδειξη από τον υδραυλικόΆ;». Αυτό πρέπει να αλλάξει», τονίζει χαρακτηριστικά ο κ. Πάγκαλος.



Ρε κερατα......:ranting2::ranting2::ranting2::r anting2: πες οτι περναμε ολοι αποδηξεις απο τους υδραυλικους.....αντε και μετα απο προχειρους υπολογισμους επαιρνες 910000000 φορο.......απο 400+ δις που ειμαστε μεσα???.........ΔΕ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΜΑΖΙ ΡΕ ΣΚΑΤΟΔΟΧΕΙΟ...ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΦΑΓΑΤΕ, ΕΜΕΙΣ ΙΣΩΣ ΠΕΣΑΝΕ ΑΠΟΦΑΓΙΑ ΚΑΙ ΓΛΥΨΑΜΕ ΛΙΓΑ

Skyline_IS
22-09-11, 12:24
Νομιζω οτι μια μεγαλη και τρανη αποδειξη ειναι η τουρκια,που πριν μερικα χρονια ηταν αλαλουμ και με το που ανελαβε ο ερντογαν καταφερε και την ισχυροποιησε σε πολλους τομεις..

Οικονομικα,πολιτικα,στρατι ωτικα η Τουρκια γ@μει και δερνει πλεον..

Stathis
22-09-11, 12:44
Μαντμαζέλ, κοινοβουλευτισιόν χοντροκλεψιόν γκαραντί, απατεών αλέ ρετούρ και μίζα ντούμπλε φας.
Γκραν σουξέ, κι από μανζέ γκουρμέ... εξοπλισμέ, ζιμενσέ, χρηματιστίκ, βατοπεδουάρ, ολυμπιάντ, ασφαλιστίκ κασέ και ζενερέλ φαταούλ αχορταγιέζ!!!
Εμείς, ψηφοφορέλ γκραν μαλακιστίκ ξεφτίλ!
Τώρα, μέσα στο μαιζόν εγκλειστίκ, τρε μπατίρ, καταστασιόν απελπιστίκ, πολύ κοντά σε πεζοδρομουάρ βιζιτέ!!!
Σακ βουαγιάζ!


πηγη: f/b.

Z4 DCT
22-09-11, 13:16
Εδω ο κοσμος καιγεται και το ΜΟΥΝ! .........οτι θελει βαζει ο καθενας......

Θερμό φραστικό επεισόδιο σημειώθηκε στο εντευκτήριο της Βουλής μεταξύ βουλευτών του ΠΑΣΟΚ Σουλας Μερεντίτη και Γιάννη Διαμαντίδη με τον υπουργό Επικρατείας Ηλία Μόσιαλο.

Το επεισόδιο ξεκίνησε με αφορμή συνέντευξη του κ. Μόσιαλου σε τηλεοπτικό κανάλι, όπου φέρεται να δήλωσε -όταν ρωτήθηκε για τις ευθύνες των πολιτικών και τα προνόμια των βουλευτών – «μη μου λετε εμένα, γιατί εγώ μπήκα στην πολιτική το 2009».

Ο Βουλευτής β΄ Πειραιά Γιάννης Διαμαντίδης χαρακτήρισε απαράδεκτες τις δηλώσεις του κ. Μόσιαλου κατηγορώντας τον ότι προσβάλλει τους υπουργούς και τους βουλευτές και σε μια δύσκολη συγκυρία που οι βουλευτές απολογούνται συνεχώς ο κ. Μόσιαλος έρχεται και μιλά για βουλευτικά προνόμια.

Έντονα αντέδρασε και η βουλευτής Τρικάλων του ΠΑΣΟΚ Σούλα Μερεντίτη, η οποία ζήτησε από τον υπουργό Επικρατείας να φύγει από το Εντευκτήριο της Βουλής λέγοντας με δεικτική διάθεση ότι «το Εντευκτήριο είναι χώρος προνομίων των βουλευτών».

Στο επεισόδια παρευρίσκονταν και άλλοι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, οι οποίοι συμπαραστάθηκαν στους δύο βουλευτές κατά του υπουργού Επικρατείας, λέγοντας αργότερα ότι «δεν μπορεί οι κηπουροί να βγαίνουν και να μιλούν για προνόμια».

Μετά την αποχώρηση του κ. Μόσιαλου από το Εντευκτήριο, μετέβη στην αίθουσα ο Πρόεδρος της Βουλής Φίλιππος Πετσάλνικος προκειμένου να ηρεμήσει τα πνεύματα ενώ λίγο αργότερα σχολίαζε ότι ο ίδιος είναι ένας λαϊκός πρόεδρος και είναι με τους λαϊκούς βουλευτές…

Και γαμω τους λαικους βουλευτες που εργαζονται σκληρα για το λαο......


https://www.skai.gr/news/politics/article/180970/frastiki-epithesi-kata-mosialou-apo-vouleutes-tou-pasok-/

Stamatis
22-09-11, 13:48
Βγαλε ρε χατζηπαπαρα τον ΓΑΠ απο το αβαταρ σου.
Ειναι προσβολη των θεσμων της χωρας.
Οπως και να εχει πρωθυπουργος ειναι.

Μην το βαραινουμε το κλιμα θα αρχισουμε να βριζομαστε μεταξυ μας στο τελος.

A8hnaios
22-09-11, 13:49
ποιός είναι αυτός ο Πατρινός???? Μα... μιας παλιας.....π@*&%..σ παραγιος..Μα καλά δε ξέρετε ποιός είναι? Παπατζης,παπανδρέου λέγετε.. πατρινός είναι κ αυτός!!! θα σώσει την ελλάδα όπως κ ο κάτοχός των μετοχών... μόνο που ο μεγαλομέτοχος θα σώσει οοολη την ΕΥΡΏΠΗ..

Ptboul
22-09-11, 13:53
Το επεισόδιο ξεκίνησε με αφορμή συνέντευξη του κ. Μόσιαλου σε τηλεοπτικό κανάλι, όπου φέρεται να δήλωσε -όταν ρωτήθηκε για τις ευθύνες των πολιτικών και τα προνόμια των βουλευτών – «μη μου λετε εμένα, γιατί εγώ μπήκα στην πολιτική το 2009».


Λες κ τον βάλανε με το ζόρι στην πολιτική

gnx
22-09-11, 14:06
Βγαλε ρε χατζηπαπαρα τον ΓΑΠ απο το αβαταρ σου.
Ειναι προσβολη των θεσμων της χωρας.
Οπως και να εχει πρωθυπουργος ειναι.

Μην το βαραινουμε το κλιμα θα αρχισουμε να βριζομαστε μεταξυ μας στο τελος.

Σιγά ρε Σταμάτη, θα σκίσεις κάνα καλσόν...

Z4 DCT
22-09-11, 14:22
Βγαλε ρε χατζηπαπαρα τον ΓΑΠ απο το αβαταρ σου.
Ειναι προσβολη των θεσμων της χωρας.
Οπως και να εχει πρωθυπουργος ειναι.

Μην το βαραινουμε το κλιμα θα αρχισουμε να βριζομαστε μεταξυ μας στο τελος.

Μωρε τι μας λες....δεν τον βγαζω τον φασκελομενο με τιποτα......:ranting2:.....


Εχεις σκοπο να τονε ψηφισεις ε????......ουυυυυυυυυυυυυ

stefm5
22-09-11, 14:28
δεκτόν...να μην προσβάλλονται οι θεσμοί

οι θεσμοί γιατί νομιμοποιούνται να μας σκίζουν καθημερινά;

Konstantinos E60
22-09-11, 14:31
δεκτόν...να μην προσβάλλονται οι θεσμοί

οι θεσμοί γιατί νομιμοποιούνται να μας σκίζουν καθημερινά;

Αααα....ολα κι'ολα !! Στον αγώνα μαζί και στην μάσα χώρια !!!!

Stamatis
22-09-11, 15:49
Ειναι εναντια στους κανονισμους ρε σεις.

Προσωπικα δεν τρεφω κανενα συναισθημα για κανενα πολιτικο.
Αλλα εφ οσον ειναι εναντια στους κανονισμους απλα σας το τονιζω

Δεν πα να τονε βαλετε και με κερατα και σκουλαρικια....

Monsta
22-09-11, 16:46
Είναι πολλά τα θρεντ, ας το πετάξω εδώ μέσα...



1. Μηνιαίος μισθός 6.100 ευρώ.
2. Σύνταξη μετά από 4 χρόνια βουλευτικής θητείας. Ποσό σύνταξης μηνιαίως 4.880 ευρώ.
3. Για συμμετοχή σε επιτροπές, 250 ευρώ την ώρα...
4. Οι βουλευτές της επαρχίας παίρνουν το μήνα 1.000 ευρώ για ενοίκιο.
5. Όλοι οι βουλευτές παίρνουν άπαξ 1.500 ευρώ για οργάνωση γραφείου και 1.000 ευρώ τις γιορτές λόγω αυξημένης επικοινωνίας με τους ψηφοφόρους τους. Το Δώρο Χριστουγέννων, Πάσχα και επίδομα αδείας είναι ξεχωριστά. ... .
6. Δικαιούνται 104 αεροπορικά εισιτήρια ετησίως δωρεάν και απεριόριστες μετακινήσεις με ΟΣΕ και ΚΤΕΛ.
7. Πολυτελές αυτοκίνητο, δωρεάν καύσιμα με επίδομα 600 ευρώ το μήνα, ένα χωροφύλακα για φρουρό, 4 κινητά τηλέφωνα τελευταίας τεχνολογίας και ένα στο σπίτι, σταθερό, όλα δωρεάν.
8. Απολαμβάνουν πλήρους ασυλίας για όποιο αδίκημα διαπράξουν κατά τη διάρκεια της θητείας τους ως βουλευτές.
9. Δεν πληρώνουν φόρο για ένα μέρος του μισθού ή της συντάξεως.
10. Δικαιούνται γραμματειακή υποστήριξη για 4 υπαλλήλους και 1 επιστημονικό συνεργάτη. Όλους αυτούς τους πληρώνει το Δημόσιο.
11. Δικαιούνται άτοκα δάνεια ως βουλευτές και ως επαγγελματίες.
12. Δωρεάν γυμναστήριο, σάουνα, νηπιαγωγείο για τα παιδιά τους.
13. Τηλεφωνική ατέλεια.
14. Δωρεάν επισκέψεις σε αρχαιολογικούς και καλλιτεχνικούς χώρους.
15. Δωρεάν διόδια.
16. Δωρεάν εισιτήρια, ξενοδοχεία, γεύματα όταν ταξιδεύουν στο εξωτερικό ως μέλη επιτροπών κλπ....


Τη στιγμή που ορισμένοι στερούνται τα βασικά, όλες αυτές οι παροχές [όχι ο βασικός μισθός] είναι απίστευτα προκλητικές. Για να μη σχολιάσω περί 'ΑΣΥΛΙΑΣ'...

Leonidas_E39
22-09-11, 17:00
Είναι πολλά τα θρεντ, ας το πετάξω εδώ μέσα...




Τη στιγμή που ορισμένοι στερούνται τα βασικά, όλες αυτές οι παροχές [όχι ο βασικός μισθός] είναι απίστευτα προκλητικές. Για να μη σχολιάσω περί 'ΑΣΥΛΙΑΣ'...

Το επαναλαμβανω για μια ακομα φορα :

Το μονο που εχω να πω ειναι να επαναλαβω τις λέξεις του Δημητρη Z3 2.2


ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥΣ !!!!!

A8hnaios
22-09-11, 17:40
!!!!!!.......

Kostas_1
22-09-11, 17:47
Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός κάτω των 55 απόστρατου:"Σας φτύνω...επώνυμα"


Είμαι κάτω από 55 ετών Ανώτερος Αξιωματικός ε.α και φτύνω στα μούτρα σας.

Εχω τιμηθεί με όλα τα μετάλια και τα παράσημα ,με εύφημο μνεία για τις υπηρεσίες μου , δεν 'έχω τιμωρηθεί ποτέ μου και έχω υπηρετήσει σε όλο τον κόσμο .

Έχω υπηρετήσει 22 χρόνια στην ειδική μονάδα ΧΩΚ και ήμουνα παντού και πάντα και στην κρίση των Ιμίων ενεργοποίησα τους Πυραύλους ΧΩΚ .

Στα 39 μου έπαθα έμφραγμα και υπεβλήθηκα σε εγχείρηση ανοικτής καρδιάς ..

Από τότε υπηρέτησα σε υπηρεσία γραφείου αποφάσισα να παραιτηθώ στα 50 μου με σκοπό να φροντίσω την υγεία μου ..



Επειδή σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία τα μοσχεύματα έχουν ορισμένο χρόνο ζωής δεν πρόκειται να φτάσω στην ηλικία των 55 ετών , φτύνω τώρα στα μούτρα σας γιατί δεν προλαβαίνω να φτύσω στους τάφου σας 



Λυπάμαι μόνο που από τους Αξιωματικούς του Κέντρου Επιχειρήσεων είμαι ο μόνος στην Ζωή από τους( 3 )τρεις συμμαθητές μου στην ίδια υπηρεσία έχουν πεθάνει οι δύο σε ηλικία 40 χρονών και φέτος πέθανε και ο αντικαταστάτης μου σε ηλικία 35 ετών όλοι από ο έμφραγμα και όλοι από το υψηλό στρες

Λυπάμαι μόνο που δημιούργησα οικογένεια με τρία παιδιά και τα τρία επιστήμονες και άνεργα !!

Λυπάμαι που τόσα χρόνια ήμουν δίκαιος και τίμιος ,λυπάμαι που για τα χάλια της Πατρίδος μου που εσείς είστε οι μοναδικοί υπεύθυνοι και την πληρώνουμε μόνο εμείς .



Λυπάμαι που με υποχρέωσαν να πληρώνω τα ταμεία σας και δεν μπορώ να εισπράξω τα χρήματα ούτε καν τις εισφορές μου (λόγω αδυναμία πληρωμής ΜΤΣ ΒΕΑ ) και δεν μπορώ να βοηθήσω τα παιδιά μου .

Επειδή κάποιοι τα φάγανε και δεν τιμωρήθηκαν ΠΟΤΕ 

Λυπάμαι που τόσα χρόνια δεν σας πήγα στα δικαστήρια γιατί επί 30 χρόνια με υπολογισμένα 10 χρόνια υπηρεσίες και πέραν του ωραρίου ,νυχτερινά και αργίες δεν πήρα ούτε μια δραχμή .. υπερωρία ενώ οι πλασματικές υπερωρίες πάνε σύννεφο παντού 



Υ.Γ

Επειδή δεν ήμουνα ποτέ ζήτουλας θα ψάξω για μαύρη εργασία να βοηθήσω την οικογένεια μου για να μην φτάσω στο σημείο να σκοτώσω κάποιον πολιτικό ανεύθυνο .



Παραθέτω τα προσόντα μου αν κάποιος μπορεί να με χρειαστεί 

Γνωρίζω Αγγλικά ,γνωρίζω υπολογιστές γνωρίζω από ασυρμάτους ,γνωρίζω όλα όπλα ατομικά και ομαδικά ,μπορώ να σκοτώσω από 300μ απόσταση με μια σφαίρα , μπορώ να αναχαιτίσω ολόκληρο σμήνος αεροσκαφών και ελικοπτέρων ,μπορώ να ανατινάξω οποιοδήποτε κτίριο, μπορώ να κάνω υποκλοπές τηλεπικοινωνιών ,μπορώ να κάνω παρεμβολές, μπορώ να κάνω ότι δολιοφθορά μπορείτε να φανταστείτε .Έχω ειδική εκπαίδευση στους υπολογιστές με ότι αυτό συνεπάγεται .

Μακρυγιάννης Χρήστος 


Ανώτερος Αξιωματικός ε.α

πηγη (https://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=8469)

pilot
22-09-11, 17:51
αυτό που λέει για την ανατίναξη πρέπει να αξιοποιηθεί..:whistle:

jannisa
22-09-11, 17:52
Επιστολή Έλληνα φορολογούμενου στον Βενιζέλο




Διαβάστε την επιστολή, που έστειλε Έλληνας φορολογούμενος στον κ. Ε. Βενιζέλο και το Υπουργείο Οικονομικών. Επειδή νομίζουμε ότι μας εκφράζει όλους το ίδιο, την παραθέτουμε αυτούσια.

Επιστολή Έλληνα φορολογούμενου στο Υπουργείο Οικονομικών:



«Αρνούμαι να πληρώσω!!!»

Με την παρούσα επιστολή μου, σας γνωστοποιώ την πρόθεση μου να μην πληρώσω την συμμετοχή μου στην κρίση που περνάει η χώρα μου.
Οι λόγοι είναι απλοί:
Εσείς οι πολιτικοί, αλλά και οι δημόσιοι λειτουργοί σας, είχατε την ευκαιρία, αλλά και την εντολή από τον ελληνικό λαό, να διαχειριστείτε τα χρήματα των Ελλήνων φορολογούμενων, όσο και των κοινοτικών κονδυλίων από το 1981 και μετά. Να τα διαχειριστείτε με τέτοιο τρόπο έτσι, ώστε η χώρα να έχει ανάπτυξη και κοινωνικές παροχές. Στα 30 χρόνια αυτό που καταφέρατε είναι κατασπατάληση του δημοσίου χρήματος για ίδιο όφελος, παραπλάνηση του λαού για δήθεν κοινωνικές παροχές και διόγκωση του δημοσίου τομέα για ψηφοθηρικούς λόγους.

Καταφέρατε μία χώρα, η οποία από αρχαιοτάτων χρόνων ήταν υπερήφανη και δεν υποδουλωνόταν σε ξένους κατακτητές, εσείς με τις πράξεις σας να την ξανά-υποδουλώσετε.

Το σύνταγμα της χώρας μου μιλάει για την ισότητα των Ελλήνων.

Άραγε για ποία ισότητα μιλάμε; Το συνάδελφο σας κύριο Μαντέλη, τον καταδικάσατε σε φυλάκιση με τριετή αναστολή. Ποινή που αφορούσε δωροδοκία, ψευδή φορολογική δήλωση και τέλος για ζημία, την οποία υπέστη το Ελληνικό Δημόσιο (δηλαδή εγώ, ο Ελληνικός λαός). Γιατί δεν του δεσμεύσατε την περιουσία του; Στο πρόσωπο του κυρίου Μαντέλη, αναφέρομαι και σε όλα τα λαμόγια πολιτικούς και μη, που κλέψανε τον ιδρώτα μου.

Αναρωτιέμαι, εγώ, που δεν θα σας πληρώσω τα 500-1000 ευρώ της εφορίας, τι ποινή θα μου επιβάλλετε, σε σχέση πάντα με την ποινή που επιβάλατε στον κύριο Μαντέλη και στον κάθε κύριο Μαντέλη; Πολύ θα ήθελα να με δικάσει ο δικαστής που δίκασε τον κύριο Μαντέλη και να μου απαγγείλει κατηγορία.

Δεν σας πληρώνω, αφού δεν φορολογείτε, δεν εισπράττετε και δεν δεσμεύετε τις περιουσίες αυτών που φοροδιαφεύγουν. Μέχρι σήμερα τα κανάλια αναφέρονται σε 37 δισεκατομμύρια από ανείσπρακτους φόρους, τους οποίους δεν μπορείτε και δεν θέλετε να εισπράξετε. Προχθές ο κύριος Ρακιτζής, αναφέρθηκε σε κρατικό υπάλληλο, η οποία υπεξαίρεσε 16 εκατομμύρια ευρώ και της επιβλήθηκε η ποινή της εξάμηνης διακοπής από την εργασία της. Και για όλα αυτά ζητάτε να πληρώσω εγώ ο μισθωτός;

Δεν σας πληρώνω, γιατί αποτύχατε εδώ και 30 χρόνια να φτιάξετε την υγεία, την παιδεία και γενικά όλες εκείνες τις υποδομές που πρέπει να έχει ένα σύγχρονο κράτος.

Δεν σας πληρώνω, γιατί αναλάβατε την διακυβέρνηση με ψέματα και συνεχίζετε να κυβερνάτε με ψέματα.

Δεν σας πληρώνω, γιατί δεν έχετε εντολή από τον λαό, να υπογράφετε τέτοιου είδους μνημόνια.

Δεν σας πληρώνω, γιατί αρνούμαι να ταΐζω 301 ανθρώπους και την κλίκα τους, που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να προδίδουν τα όνειρα του λαού και να ζουν εις βάρος του.

Θα πληρώσω την συμμετοχή μου στο κράτος, όταν αυτό αποφασίσει να γίνει δίκαιο και να κατανέμει τα βάρη δίκαια.

Θα πληρώσω, όταν το κράτος θα λειτουργήσει σαν κράτος και όχι σαν κομματική επιχείρηση με τα «δικά τους» παιδιά.

Θα πληρώσω, όταν αυτοί που μας κυβερνάνε και οι δημόσιοι λειτουργοί θα λειτουργήσουν για το κοινό συμφέρον και όχι για να φτιάξουν περιουσία.
Τελειώνοντας, θέλω να σας τονίσω ότι ο πολιτικός σας χρόνος (αναφέρομαι σε όλο το πολιτικό σύστημα) τελείωσε. Ο Ραγιάς ξύπνησε, από εδώ και στο εξής θα ακούτε και θα νοιώθετε μόνο την οργή του. Υποδουλώσατε τα όνειρα μου και το μέλλον των παιδιών μου.



Πιστέψτε με, δεν έχω τίποτα να χάσω.

Κωνσταντίνος Κυρίας

jannisa
22-09-11, 17:56
Σόρρυ για το φορμά, αν μπορεί κάποιος αντμιν να νο μαζέψει...

ΧΡΩΣΤΑΕΙ Η ΜΑΡΙ ΔΑΣΚΑΛΑΝΤΩΝΑΚΗ ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΣΗΦΟΥΝΑΚΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ





---------- Προωθημένο μήνυμα ----------

Είναι πραγματικά, ν'απορεί κανείς, για
το που βρίσκουν οι κυβερνώντες, το τόσο
πολύ θράσος τους...

¶ραγε, αυτοί είναι τόσο πολύ ξύπνιοι, ή
εμείς κοιμόμαστε, παραπάνω από όσο
πρέπει; Πιθανολογώ το δεύτερο. Γιατί αν
ισχύει το πρώτο, βρείτε μου.. πηγάδι, να
πάω να πέσω μέσα.
Έχουμε λοιπόν και λέμε.
Τα πέντε εκατομμύρια ευρώ, που....

χρωστούσε ο Τόλης Βοσκόπουλος στην
εφορία, στάθηκαν αρκετά, για να
αναγκάσουν την τότε υπουργό
Πολιτισμού, με αρμοδιότητα τον
τουρισμό, Αγγελική Γκερέκου, να
ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ από το αξίωμά της.

Κι αυτό, γιατί η Κερκυραία ηθοποιός και
πολιτικός, ήταν ΣΥΖYΓΟΣ του Τόλη. Και το
ήθος της, ¨στριμώχθηκε¨ από την
δικαιολογημένη της ευθιξία. Και έτσι...
μας τελείωσε.

Τα χρέη των εξακοσίων ( καλά διαβάσατε
600 εκατομμυρίων ευρώ ) προς το
δημόσιο,....
της κυρίας Μαρί Δασκαλαντωνάκη, δεν
είναι αρκετά για να προκαλέσουν στον
ΣΥΖYΓΟ της, αναπληρωτή Υπουργό
Περιβάλλοντος ΝΙΚΟ ΣΗΦΟΥΝΑΚΗ, για να
έχει, μια ανάλογη, με την κυρία
Γκερέκου, ευθιξία;

Και καλά ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ. Διαβάζει...
αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Ο Πρωθυπουργός που θέλει να το παίξει
τίμιος και καθαρός, ΤΙ ΚΑΝΕΙ;

Τον άμπακο χρωστάει η κυρία αυτή (
σύζυγος Υπουργού Σηφουνάκη ) στο
δημόσιο. Και στους ασφαλιστικούς
φορείς. Ο ........σύζυγος, όμως, Σηφουνάκης,
επιμένει να ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ

Προφανώς... από κακή συνεννόηση ίσως, η
συνάντησή του με το ΗΘΟΣ, δεν
πραγματοποιήθηκε ακόμα.

Καιρός όμως είναι, αφού ο ίδιος, δεν
έχει... τσίπα ( άλλη λέξη ήθελα να πω,
αλλά ας όψεται ο... πολιτισμός μου) και
δεν την κάνει από το αξίωμά του, μέχρι
να βρει η κυρία ( σύζυγος )
Δασκαλαντωνάκη, χρήματα, για να τα
δώσει στο πολύπαθο δημόσιο, να τον...
διευκολύνει ο Πρωθυπουργός. Δείχνοντάς
του την έξοδο.

Μιας και ο ίδιος δεν την βλέπει..

Δεν θα γίνει όμως.. Ξέρετε γιατί;

Γιατί ο Σηφουνάκης, είναι χρόνια φίλος
του ΝΙΚΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ. Και την ανάμιξή
του με την πολιτική, σ' αυτόν την
οφείλει... Ποιος σου είπε ¶ντζελα
Γκερέκου, να μην έχεις και συ τέτοιες
φιλίες με τον.. σκιώδη ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ μας.

Εσύ για 5 εκατομμύρια, παρέδωσες το
χαρτοφυλάκιό σου. Αυτός με 600
εκατομμύρια και είναι ακόμα εκεί. Να το
παίζει... Υπουργός. Με σαράντα πέντε
παρατρεχάμενους γύρω του, να τον
ξεσκονίζουν..

Αυτά θέλανε να διαγράψουν, τα λαμόγια.
Με επικεφαλής τον Παπακωνσταντίνου.
Αυτά επιχείρησαν να σβήσουν, με το
νομοσχέδιο που προσπάθησαν να
περάσουν. Κόψανε μισθούς και συντάξεις,
από τον ΑΝΗΜΠΟΡΟ στο να αντιδράσει λαό,
για να τα χαρίσουν στους απατεώνες.

Για να τα ΧΑΡΙΣΟΥΝ και στην
Δασκαλαντωνάκη, για να συνεχίσει να το
παίξει μεγαλοξενοδόχα. Με τόσα χρέη στο
δημόσιο.

¶ρμεξαν μέχρι εξαντλήσεως, τις πιο
ευημερούσες επιχειρήσεις - φιλέτα, όπως
το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΑΛΛΑΣ της Θεσσαλονίκης.
Το ¨Cape Sοunio¨ το ¨ FILOXENIA¨ στην Καλαμάτα
και ένα σωρό πολυτελή ακόμα ξενοδοχεία,
βγάλανε τα δισεκατομμύρια στο
εξωτερικό, σε τραπεζικούς τους
λογαριασμούς, όλοι τους, αφήνοντας στο
κράτος δυσβάστακτα χρέη.

Στο κράτος αυτό, που τους χαϊδεύει. Που
τους ενθαρρύνει να γίνουν ακόμα πιο
κλέφτες, πασχίζοντας στα μουλωχτά, να
περάσει νύχτα, χαριστικό γι' αυτούς,
νόμο! Το κράτος αυτό, που έχει υπουργό
του τον Σηφουνάκη. Και τον διατηρεί και
τον.. νταντεύει.

Αντίθετα με την Γκερέκου, που της έκανε
ΑΜΕΣΩΣ ΑΠΟΔΕΚΤΗ την παραίτηση. Και μην
φανταστείτε ότι αυτό έγινε για τα 5
εκατομμύρια του Βοσκόπουλου. Σιγά. Απλά
η Γκερέκου, είχε αρχίσει να την μπαίνει
στον Γερουλάνο. Και ψάχνανε ευκαιρία.

Για όλα αυτά όμως, ποιος είναι ο
βασικός υπαίτιος ; Ποιος παρακολουθεί
απαθής τον χορό αυτό της απάτης,
χορεύοντας κι αυτός το δικό του
Καλαματιανό; Νιάου - νιάου στα
κεραμίδια, δεν κάνει ο λύκος... Είναι
γνωστό ποιος κάνει. Είναι γνωστό το
ΠΟΙΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΣΙΩΠΑ.

Η δικαιοσύνη είναι . Η οποία πλέον έχει
αποκτήσει πολύ ¨ στραβισμό¨ απέναντι σ'
αυτά όλα τα φαινόμενα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ.

Ήρθε και αυτή, για να κλείσει το
κομμάτι αυτό του κύκλου, που ο πολίτης,
θα μπορούσε να διακρίνει μια, αμυδρή
έστω, δέσμη ελπίδας.

Έκλεισε λοιπόν ο κύκλος.

Συμπληρώθηκε το τρίπτυχο, που
αποτελείται από το ΚΡΑΤΟΣ, την
ΕΚΚΛΗΣΙΑ, την ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.

Και τώρα δείτε πόσο πολύ μόνοι
είμαστε... Έρμαια στις δολιότητες των
λογίς Σηφουνάκιδων, Δασκαλαντωνάκιδων
και ένα τσούρμο ΑΚΗΔΩΝ ΚΛΕΦΤΑΚΗΔΩΝ...

Τόσα και τόσα συμβαίνουν γύρω μας. Και
οι δικαστικές αρχές, ασχολούνται
ΑΥΤΑΠΑΓΓΕΛΤΑ, μόνο με το κλεφτρόνι που
έκλεψε για να πάρει τη δόση του, ή για να
πουλήσει ένα βράδυ μούρη στη γκόμενα..

Κι όλα τα άλλα μεγαλοκλεφτρόνια,
απολαμβάνουν ελεύθερα τις κλοπές τους,
πλουτίζοντας εύκολα και ξεκούραστα,
υπό την κοινωνική συναναστροφή
μάλιστα, αυτών που ΑΥΤΑΠΑΓΓΕΛΤΑ θα
έπρεπε να ενεργήσουν και γι'αυτούς.

Γιατί οι νόμοι που έχουν στα χέρια
τους, δεν ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΥΝ, το κλεφτρόνι από
τον αρχιληστή...

Έτσι είναι δυστυχώς. Και αλoίμονο στη
χώρα, που χάνει από το πλευρό της και
αυτή την ιερή, την ΥΨΙΣΤΗ ελπίδα της,
που λέγεται ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.

Πρέπει, όσο είναι καιρός, να
αντιδράσουμε εμείς. Να τους δείξουμε
εμείς αυτό που πρέπει να κάνουν..

Γράψτε συνάδελφοι, εδώ στα blogs, για το
σκάνδαλο αυτό. Για τα τεράστια χρέη της
συζύγου του υπουργού.

Και για τον υπουργό αυτόν, των
οικονομικών, που ήθελε με νόμο να
χαρίσει 25 δις και στην κα Σηφουνάκη,
αλλά και σε εκατοντάδες μεγαλοαστούς
πάμπλουτους, που φθάσανε τη χώρα, εδώ
που τη φθάσανε.

Εμείς μείναμε μόνο, να κρατάμε
ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ .

Τα έντυπα και τα ηλεκτρονικά μέσα, το
έχουν βουλώσει, γιατί συντηρούνται από
την κρατική διαφήμιση.

Εμείς μείναμε μόνο, για να ορθώσουμε
ανάστημα απέναντι σ'αυτά τα φαινόμενα,
που διαδέχονται το ένα το άλλο, σαν
ΣΥΦΟΥΝΑκηδες...

Καταθέστε ψυχή παιδιά..

Χανόμαστε.
--
" Να συγχωρείς τον άλλον για τα λάθη του,
αλλά να υποχωρείς μέχρι του σημείου,
που δεν τσαλακώνει την αξιοπρέπειά
σου."

S8N
22-09-11, 18:15
Επιστολή Έλληνα φορολογούμενου στον Βενιζέλο


«Αρνούμαι να πληρώσω!!!»

Με την παρούσα επιστολή μου...

...


Πιστέψτε με, δεν έχω τίποτα να χάσω.

Κωνσταντίνος Κυρίας

Όπως λέμε... ο Κύριος της Κυρίας?

A8hnaios
22-09-11, 18:16
Χουντα θέλουν ή Εμφύλιο;;

https://topontiki.gr/article/22392

katsaraios
22-09-11, 18:17
Η ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ επιστολή ενός κάτω των 55 απόστρατου:"Σας φτύνω...επώνυμα"



πηγη (https://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=8469)

Πεθαινει και ψαχνει μαυρη εργασια?λιγο αταιριαστο Κωστα με τοσα προσοντα θα ειχε ηδη βρει.Αληθεια τι συνταξη να παιρνει?Αν υπαρχει στα αληθεια.,

S8N
22-09-11, 18:19
Δε θα μειωθούν οι συντάξεις των κάτω των 55 στα σώματα ασφαλείας. Άδικα φωνάζει.

bill_m3
22-09-11, 18:22
Δε θα μειωθούν οι συντάξεις των κάτω των 55 στα σώματα ασφαλείας. Άδικα φωνάζει.

Μπορείς να μας πεις την πηγή σου???

Stamatis
22-09-11, 18:23
Μπορείς να μας πεις την πηγή σου???

ναι εχει βρεί την πηγή με το νερό της νιότης.

θα πινουμε όλοι απο αυτό και θα μένουμε για πάντα κάτω απο τα 50.

katsaraios
22-09-11, 18:23
Δε θα μειωθούν οι συντάξεις των κάτω των 55 στα σώματα ασφαλείας. Άδικα φωνάζει.

Με προλαβες Γκουσγκουνη:th_Laie_67-1:

Nino
22-09-11, 18:49
«Εκεί που χρωστάω πιο πολύ θέλω να νιώσω το φιλί…»,

https://www.madata.gr/diafora/showbiz/135286.html

S8N
22-09-11, 18:50
Μπορείς να μας πεις την πηγή σου???

Κάτι έλεγαν χθες στο κεντρικό του Mega πως ο Υπουργός ΠτΠ (Παπουτσής) θα τους εξαιρέσει.

Θα μου πεις, αυτό είναι δέσμευση? Νομίζω όλοι γνωρίζουμε τι είναι...

Επίσης, το αναφέρει κι εδώ:

https://www.exipno.gr/index.php/mainnews/16406--40-----30----

"Από τη διάταξη για το όριο ηλικίας εξαιρούνται όσοι οδηγήθηκαν στη σύνταξη υποχρεωτικά από την υπηρεσία τους (πχ. σώματα ασφαλείας)"

bill_m3
22-09-11, 18:55
Κάτι έλεγαν χθες στο κεντρικό του Mega πως ο Υπουργός ΠτΠ (Παπουτσής) θα τους εξαιρέσει.

Θα μου πεις, αυτό είναι δέσμευση? Νομίζω όλοι γνωρίζουμε τι είναι...

Επίσης, το αναφέρει κι εδώ:

https://www.exipno.gr/index.php/mainnews/16406--40-----30----

"Από τη διάταξη για το όριο ηλικίας εξαιρούνται όσοι οδηγήθηκαν στη σύνταξη υποχρεωτικά από την υπηρεσία τους (πχ. σώματα ασφαλείας)"

Το υποχρεωτικά σημαίνει στα Σώματα Ασφαλείας 55 χρονών, εκεί τρως κλωτσιά, μέσα είναι, γιατί στην ουσία αυτούς θέλει να πιάσει.

S8N
22-09-11, 19:01
Το υποχρεωτικά σημαίνει στα Σώματα Ασφαλείας 55 χρονών, εκεί τρως κλωτσιά, μέσα είναι, γιατί στην ουσία αυτούς θέλει να πιάσει.

Μου έχει δοθεί η εντύπωση πως μάλλον συνταξιούχους ΔΕΚΟ θέλουν να κυνηγήσουν παρά απόστρατους.

PANOS-E60
22-09-11, 19:03
Φαντάζομαι ο Κώστας θα το παρακολουθεί στενά το θέμα και θα μας πει σίγουρα.

Kostas_1
22-09-11, 20:19
Πεθαινει και ψαχνει μαυρη εργασια?λιγο αταιριαστο Κωστα με τοσα προσοντα θα ειχε ηδη βρει.Αληθεια τι συνταξη να παιρνει?Αν υπαρχει στα αληθεια.,

Δεν ξερω αν υπαρχει. Με βαση τα οσα γραφει η συνταξη του ειναι γυρω στα 1800 (50 ετων, 30 χρονια υπηρεσια). Οποτε τα 1800 θα του γινουν 1480.

Κατα τα λοιπα ομως για τις υπηρεσιες, το στρες κλπ τα γραφει σωστα.


Δε θα μειωθούν οι συντάξεις των κάτω των 55 στα σώματα ασφαλείας. Άδικα φωνάζει.


Κάτι έλεγαν χθες στο κεντρικό του Mega πως ο Υπουργός ΠτΠ (Παπουτσής) θα τους εξαιρέσει.

Θα μου πεις, αυτό είναι δέσμευση? Νομίζω όλοι γνωρίζουμε τι είναι...

Επίσης, το αναφέρει κι εδώ:

https://www.exipno.gr/index.php/mainnews/16406--40-----30----

"Από τη διάταξη για το όριο ηλικίας εξαιρούνται όσοι οδηγήθηκαν στη σύνταξη υποχρεωτικά από την υπηρεσία τους (πχ. σώματα ασφαλείας)"


Μου έχει δοθεί η εντύπωση πως μάλλον συνταξιούχους ΔΕΚΟ θέλουν να κυνηγήσουν παρά απόστρατους.
Ναι αλλα μαζι με τα ξερα, καιγονται και μερικα χλωρά.....


Φαντάζομαι ο Κώστας θα το παρακολουθεί στενά το θέμα και θα μας πει σίγουρα.

Η απαντηση σας εδω:


Το υποχρεωτικά σημαίνει στα Σώματα Ασφαλείας 55 χρονών, εκεί τρως κλωτσιά, μέσα είναι, γιατί στην ουσία αυτούς θέλει να πιάσει.

Το θεμα ειναι αλλου: Αντι να διωξουν τους κομματικους που προσελαβαν στις ΔΕΚΟ, την πληρωνουν οι μισθωτοι και συνταξιουχοι γενικα καθως και οσοι δεν θα εχουν "τροπο" να παραμεινουν και θα βρεθουν στην οδο εφεδρεια-απολυση

Nino
22-09-11, 22:51
να σταλει προσκληση στον αντιπροεδρο της κυβερνησης να γινει μελος στο fans μιας και ειναι μπεμβεδακιας.
Το αμαξι που χρησιμοποιει ειναι μια 740 θωρακισμενη 315 αλογα ( βεβαια και λογω θωρακισης και λογω... η αναλογια ιππων ανα κιλο ειναι :thumbsdown:
Το εσωτερικο δερματα με λιπος φωκιας για να μπορει να μπαινοβγαινει (γλυστραει) μιας και λογω βαρους θα κολαγε, dvd οθονες και ολα τα καλουδια.
Ολα αυτα στην εξευτελιστικη τιμη των 750000 ευρω.:shok:
ειπε κανεις κατι?

Stamatis
22-09-11, 22:54
750 χιλιάδες?
ειναι δυνατόν?

Monsta
22-09-11, 23:04
Τον θυμάστε που στις αρχές της κρίσης κυκλοφορούσε με απλό γκολφάκι 5 και καθόταν [προσπαθούσε τουλάχιστον] στο μπροστινό κάθισμα?


Μάλλον οι καιροί είναι δύσκολοι....

Nino
22-09-11, 23:09
https://www.dimokratianews.gr/content/947/1500000-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CF%85%CE%BF-%CF%84%CE%B5%CE%B8%CF%89%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B9%C F%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-bmw

https://www.prionokordela.gr/rokanidia/proklhsh-to-xlidato-aytokinhto-tou-benizelou-kostizei-750000-eyrw/

nikos1400
23-09-11, 09:04
https://www.dimokratianews.gr/content/947/1500000-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CF%85%CE%BF-%CF%84%CE%B5%CE%B8%CF%89%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B9%C F%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-bmw

https://www.prionokordela.gr/rokanidia/proklhsh-to-xlidato-aytokinhto-tou-benizelou-kostizei-750000-eyrw/


δύο ολοκαίνουργιες θωρακισμένες λιμουζίνες BMW που παρήγγειλε ο τέως υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου για τον εαυτό του και τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη Χ. Παπουτσή. Κόστος; Περίπου 1.500.000 ευρώ!

:ranting2:

:gun_bandana:
α ρε, 7,62 που θελετε...

StratosZ4
23-09-11, 09:40
https://www.dimokratianews.gr/content/947/1500000-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CF%85%CE%BF-%CF%84%CE%B5%CE%B8%CF%89%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B9%C F%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-bmw

https://www.prionokordela.gr/rokanidia/proklhsh-to-xlidato-aytokinhto-tou-benizelou-kostizei-750000-eyrw/

Καθολου ντροπη πια??
Ειναι δυνατον να αγοραζουν αυτοκινητα αξιας 750.000 ευρω εκαστο??

Να παρουν τα τανκς που χρυσοπληρωνουν τοσα χρονια και να κυκλοφορουν αν θελουν και θωρακισμενα!!
Ειπαμε να στησουμε κωλο μηπως και μαζευτουν λιγο τα ασυμμαζευτα αλλα οχι να γινονται και τετοιες προκλητικες κινησεις...

ΝΤΡΟΠΗ!!

Z4 DCT
23-09-11, 09:41
Καθολου ντροπη πια??
Ειναι δυνατον να αγοραζουν αυτοκινητα αξιας 750.000 ευρω εκαστο??

Να παρουν τα τανκς που χρυσοπληρωνουν τοσα χρονια και να κυκλοφορουν αν θελουν και θωρακισμενα!!
Ειπαμε να στησουμε κωλο μηπως και μαζευτουν λιγο τα ασυμμαζευτα αλλα οχι να γινονται και τετοιες προκλητικες κινησεις...

ΝΤΡΟΠΗ!!

Ενα καλο θωρακισμενο με Β7 θωρακιση εχει 350000-400000 για ιδιωτη....αυτοι πως τα βρηκαν τοσο????????:shok::shok:

StratosZ4
23-09-11, 09:48
Ενα καλο θωρακισμενο με Β7 θωρακιση εχει 350000-400000 για ιδιωτη....αυτοι πως τα βρηκαν τοσο????????:shok::shok:

Ειναι γνωστο οτι η εκαστοτε κυβερνηση μας δεν λογαριαζει κοστη... Μια ζωη, εντελως τυχαια, ολα τα πληρωνου(ν)με πολυ ακριβοτερα απο οσο πραγματικα κοστιζουν...:whistle:

gnx
23-09-11, 09:54
Ενα καλο θωρακισμενο με Β7 θωρακιση εχει 350000-400000 για ιδιωτη....αυτοι πως τα βρηκαν τοσο????????:shok::shok:

Μήπως η τιμή που αναφέρεται είναι μούφα;

Z4 DCT
23-09-11, 09:56
Μήπως η τιμή που αναφέρεται είναι μούφα;

Μαλλον......δε μπορει να ειναι τοσο εξοφθαλμο.....θα εμπαινε στην μεση η bmw Γερμανιας.....

StratosZ4
23-09-11, 10:04
Μαλλον......δε μπορει να ειναι τοσο εξοφθαλμο.....θα εμπαινε στην μεση η bmw Γερμανιας.....

Ακομα και μουφα να ειναι ρε παιδια, δεν γινεται να μας εχουν βαλει το αγγουρι στον κ#λο και να παιρνουν καινουριες 7αρες..
Αντε και να δωσαμε 600.000 και οχι 1,5μυριο, ηρεμησαμε??

Z4 DCT
23-09-11, 10:10
Ακομα και μουφα να ειναι ρε παιδια, δεν γινεται να μας εχουν βαλει το αγγουρι στον κ#λο και να παιρνουν καινουριες 7αρες..
Αντε και να δωσαμε 600.000 και οχι 1,5μυριο, ηρεμησαμε??


Στρατο.....να φανταστεις οτι τα ''παλια'' θωρακισμενα , κρατησαν καποια για ξενους επισημους και τα αλλα τα εδωσαν σε εξευτελιστικες τιμες.....τοτε που ελεγε ο ΓΑΠ οτι κανει περικοπες και ολοι θα πηγαινουν με ''απλα'' αμαξια.......και τωρα τσακ ξανα........:whistle::whistle:

nikos1400
23-09-11, 10:47
ενταξει ρε παιδια, αυριο μεθαυριο μπαινει η επομενη δοση.
πως κανετε ετσι ?
:hystericalbs1:

PANOS-E60
23-09-11, 10:52
Ο συγκεκριμένος παιδιά, είναι πολύ φοβιτσιάρης. Το 1998 όταν ήταν υπουργός προεδρίας ή κάτι τέτοιο, κυκολοφορούσε με θωρακισμένη Lancia Kappa 2.0T, το είχα δει με τα μάτια μου αρκετές φορές στη Σταδίου το θέαμα. Εν τω μεταξύ, είναι τόσο βαρύς, που το ταλαίπωρο lancia, μαζί μετα κιλά της θωράκισης, ήταν πάτος από πισινή ανάρτηση ...

Z4 DCT
23-09-11, 10:55
Ο συγκεκριμένος παιδιά, είναι πολύ φοβιτσιάρης. Το 1998 όταν ήταν υπουργός προεδρίας ή κάτι τέτοιο, κυκολοφορούσε με θωρακισμένη Lancia Kappa 2.0T, το είχα δει με τα μάτια μου αρκετές φορές στη Σταδίου το θέαμα. Εν τω μεταξύ, είναι τόσο βαρύς, που το ταλαίπωρο lancia, μαζί μετα κιλά της θωράκισης, ήταν πάτος από πισινή ανάρτηση ...

Φαντασου οτι ηταν θωρακισμενα στην ελλαδα αυτα...απο γνωστη εταιρια του χωρου....η οποια ειχε θωρακισει και το αμαξι του παλαιοκρασσα, τον οποιο ειχε χτυπησει η 17Ν τοτε (ηταν μεσα), και ειχε χασει την ζωη του ο Αξαρλιαν.....
Τοτε η μερσεντα ειχε αντεξει το ''μπαμ''.......
Αλλα τωρα ανεβηκαν η μετοχες τους θελουν 7αρες μεσα απο την bmw.....κωλοβλαχοι......σκατα θα σας πετανε οχι σφαιρες.....

PANOS-E60
23-09-11, 11:01
Ακου Γιάννη, ο χοντρός τότε έμενε μόνιμα στη Μεγάλη Βρετανία (το ξενοδοχείο), η οικογένειά του ήτανε Θεσ/νικη. Από την Καρ. Σερβίας λοιπόν μέχρι τη Χρ. Λαδά που πήγαινε σχεδόν κάθε μέρα στο μέγαρο του ΔΟΛ, πήγαινε με το θωρακισμένο, μιλάμε γιά λιγότερο από 150 μέτρα απόσταση ...

dark knight
23-09-11, 11:37
https://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=8469

Z4 DCT
23-09-11, 11:39
https://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=8469

Παραθέτω τα προσόντα μου αν κάποιος μπορεί να με χρειαστεί 

Γνωρίζω Αγγλικά ,γνωρίζω υπολογιστές γνωρίζω από ασυρμάτους ,γνωρίζω όλα όπλα ατομικά και ομαδικά ,μπορώ να σκοτώσω από 300μ απόσταση με μια σφαίρα , μπορώ να αναχαιτίσω ολόκληρο σμήνος αεροσκαφών και ελικοπτέρων ,μπορώ να ανατινάξω οποιοδήποτε κτίριο, μπορώ να κάνω υποκλοπές τηλεπικοινωνιών ,μπορώ να κάνω παρεμβολές, μπορώ να κάνω ότι δολιοφθορά μπορείτε να φανταστείτε .Έχω ειδική εκπαίδευση στους υπολογιστές με ότι αυτό συνεπάγεται .


Καλα τα λεει....αλλα εδω στο τελος το μαμησε το πραγμα......

dark knight
23-09-11, 11:43
δεν πιστευω οτι τα εννοει(το τελευταιο κομματι).απλα η απελπισια και η αγανακτηση σε κανει να λες πραγματα που δεν εννοεις πραγματικα

StratosZ4
23-09-11, 11:43
Φαντασου ομως σε τι κατασταση εχει φτασει ο ανθρωπος...

nikos1400
23-09-11, 11:55
Ακου Γιάννη, ο χοντρός τότε έμενε μόνιμα στη Μεγάλη Βρετανία (το ξενοδοχείο), η οικογένειά του ήτανε Θεσ/νικη. Από την Καρ. Σερβίας λοιπόν μέχρι τη Χρ. Λαδά που πήγαινε σχεδόν κάθε μέρα στο μέγαρο του ΔΟΛ, πήγαινε με το θωρακισμένο, μιλάμε γιά λιγότερο από 150 μέτρα απόσταση ...

:hystericalbs1:

μιλαμε για σπαταλη!
οδηγος, συνοδος, αυτοκινητο, καυσιμα κλπ.
τι ζωα Θεε μου...

τι φοβοτανε? το πολυ πολυ να'τρωγε κανα αυγουλακι !
:hystericalbs1:

Z4 DCT
23-09-11, 11:57
:hystericalbs1:

μιλαμε για σπαταλη!
οδηγος, συνοδος, αυτοκινητο, καυσιμα κλπ.
τι ζωα Θεε μου...

τι φοβοτανε? το πολυ πολυ να'τρωγε κανα αυγουλακι !
:hystericalbs1:

Ητανε τα χρονια που ο ΞΗΡΟΣ....εκανε παρτυ.....και ηταν ολοι χεσμενοι

PANOS-E60
23-09-11, 11:57
:hystericalbs1:

μιλαμε για σπαταλη!
οδηγος, συνοδος, αυτοκινητο, καυσιμα κλπ.
τι ζωα Θεε μου...

τι φοβοτανε? το πολυ πολυ να'τρωγε κανα αυγουλακι !
:hystericalbs1:

ξέχασα τους 2 οπλισμένους φουσκωτούς που τον είχανε αγκαζέ ...

nikos1400
23-09-11, 12:01
Ητανε τα χρονια που ο ΞΗΡΟΣ....εκανε παρτυ.....και ηταν ολοι χεσμενοι

εχω την εντυπωση Γιαννη οτι τωρα ειναι πιο πολυ χεσμενοι
thumb

nikos1400
23-09-11, 12:02
ξέχασα τους 2 οπλισμένους φουσκωτούς που τον είχανε αγκαζέ ...

για να τον ξεσφηνωσουν απο το καθισμα...
:hystericalbs1:

Z4 DCT
23-09-11, 12:03
εχω την εντυπωση Γιαννη οτι τωρα ειναι πιο πολυ χεσμενοι
thumb



Εννοητε........μετα τους τυπους που χτυπαγανε αστυνομικους, χεστηκανε πανω τους, αναθεωρησαν καθε σχεδιο.....τωρα με τα μετρα, εχουν διπλασιασει ολοι την φρουρα τους......
Απλα....πληρωνουμε εμεις.......

Z4 DCT
23-09-11, 12:11
ΕΧΘΕΣ

Ηχητικό ντοκουμέντο από τη επιχείρηση της ΕΛ.ΑΣ στο Ζεφύρι ,μετά από καταδίωξη ληστή


https://www.skai.gr/player/radio/?mmid=219023



Σημερα εχουμε αυτο.......



Μεγάλη επιχείρηση της αστυνομίας στο Ζεφύρι




https://www.skai.gr/news/greece/article/181076/megali-epiheirisi-tis-astunomias-sto-zefuri-/

GEORGE316
23-09-11, 12:13
το τελευταιο κομματι το εγραψε καθαρα συμβολικα.
τονιζει οτι εχει φτασει σε απογνωση και οτι ενας ανθρωπος που εργαστηκε για την αμυνα της χωρας,προκειμενου να βρει τα προς το ζην δε δισταζει να περασει στο απεναντι στρατοπεδο.
παραλληλα αυτη η φωνη ειναι φωνη των 3/4 του πλυθησμου....

A8hnaios
23-09-11, 12:16
750 χιλιάδες?
ειναι δυνατόν?

η μπεμπα του χοντρού...

https://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/80721/o-benizelos-kai-h-mpempa-me-ta-lefta-toy-laoy

ntinos
23-09-11, 12:21
Μονο εγω πιστευω οτι ειναι παραμυθι ??

dark knight
23-09-11, 12:22
οταν ο μαντελης ομολογει κυνικα οτι εφαγε ενα εκατομυριο και τρωει προστιμο 7500 ευρω και γυρναει ελευθερος,τι περιμενουμε να πει ο ανθρωπος παραπανω??

hades7
23-09-11, 12:41
Συγνωμη για το Αγγλικο κειμενο για παλιοτερη συζητηση που ειχε γηνει


European central banks have become net buyers of gold for the first time in more than two decades, a significant sign that the role of precious metals in currency markets is not only being reassessed but actually changing, reported The Financial Times, while there also is a campaign afoot to include gold as a Tier 1 bank asset with the Basel Committee on Banking Supervision.

This week the London Bullion Market Association is meeting in Montreal, the biggest gold industry conference of the year. China, Mexico, Russia, South Korea and Thailand central banks are also net buyers of the yellow metal.

Tier 1 gold

However, the Basel III initiative is highly significant too because it would trigger a far wider use of gold within the banking system, not quite a return to the gold standard but the next best thing as far as demand for the yellow metal is concerned.

Presently Tier 1 assets include government bonds such as Greek bonds and a widening of Tier 1 to include precious metals is seen as a way of shoring up confidence in the banking sector with assets that do not require official rating because there is zero counter-party risk.

The Chinese central bank has openly called for gold to be a part of a basket of assets used to support a new super-currency from the IMF, another indication of mounting support at the highest levels for giving a greater role to gold in the global economy, and complained about the ongoing gold price suppression in cables revealed by Wikileaks

Silver too?

There is presently no pressure for silver to return to its old monetary role. Nonetheless if gold becomes more important then it would be logical to include silver, if only because the additional demand for gold would put considerable upward pressure on the gold price and silver is an alternative precious metal.

That is where the interest comes for gold and silver speculators of course. There is not sufficient gold in all of the world, for example, to back the US dollar fully with gold, and to do so estimates of the gold price range from $10-12,000 an ounce.

Silver is even rarer than gold with far smaller physical stocks and very little capacity to expand production that is often a by-product of huge copper mines.

Whatever the short-term vagaries of financial markets this autumn the long-term demand for gold seems assured as a money that central bankers cannot print, ironically something central banks are now acknowledging as a virtue by buying gold themselves. This video with ArabianMoney publisher and editor Peter Cooper from the Dubai Mall Gold Souk explains the gold price dilemma this autumn

Stathis
23-09-11, 12:55
εχει ξαναμπει η ειδηση με τον αποστρατο...

hades7
23-09-11, 12:59
εχει ξαναμπει η ειδηση με τον αποστρατο...

το γνωριζω Σταθη την εξελιξη του γραφω και συγνωμη για το αγγλικο κειμενο αν σας ειναι αχρηστο απλα σβηστε το ποστ

Stathis
23-09-11, 13:02
δεν πηγαινε σε σενα το μηνυμα, πηγαινε στον αλλο χρηστη που ανοιξε νεο θεμα το οποιο συγχωνευθηκε με το παρον.

hades7
23-09-11, 13:03
δεν πηγαινε σε σενα το μηνυμα, πηγαινε στον αλλο χρηστη που ανοιξε νεο θεμα το οποιο συγχωνευθηκε με το παρον.

δεν σε προλαβα ειχες σταματησει στο εχει ξαναμπει το θεμα..

Ptboul
23-09-11, 13:26
μιλαμε για σπαταλη!
οδηγος, συνοδος, αυτοκινητο, καυσιμα κλπ.


Έλα όλο γκρίνια είστε, εφόσον είναι μέσα στα ''κεκτημένα'' γιατί να μη το πάρουν το αμαξάκι https://parganews.com/?p=17060

S8N
23-09-11, 14:10
Πράγματι όλο γκρίνια ρε φούστη μου. Ας το δούμε από τη θετική πλευρά:

1. Ο άνθρωπος έδωσε 750 χήνες από τον ιδρώτα μας στην αγαπημένη μας μάρκα και όχι σ' εκείνη τη σιχαμένη την Audi.
2. Πήρε την 7άρα στο σωστό χρώμα.
3. Την πήρε με καλό εξοπλισμό, ώστε να διατηρήσει μεταπωλητική αξία (μη περιμένετε να τη δείτε στο car.gr με τίτλο 'τιμή συζητήσιμη').
4. Πήρε την τρίλιτρη turbo (740 λέει πίσω) και όχι κάποια με κτηνώδη κυβισμό. Άρα και λιγότερα τέλη έχει, και βελτιώνεται.
5. Δεν την έχει καγκουρέψει ακόμη.
6. Ενδέχεται όχι μόνο να γίνει μέλος του club, αλλά να κάνει και γερό σεφτέ στον tamtam όταν πρόκειται για λουκάνικα. Αυτό κι αν είναι 'βοήθεια μεταξύ μας'.

Εγώ τον πάω. Respect στον Τούρκογλου.

nikos1400
23-09-11, 14:54
Έλα όλο γκρίνια είστε, εφόσον είναι μέσα στα ''κεκτημένα'' γιατί να μη το πάρουν το αμαξάκι https://parganews.com/?p=17060

:shok::shok::shok:

1. Μηνιαίος μισθός 6.100 ευρώ!
2. Σύνταξη μετά από 4 χρόνια βουλευτικής θητείας. Ποσό σύνταξης μηνιαίως 4.880 ευρώ.
3. Για συμμετοχή σε επιτροπές, 250 ευρώ την ώρα.
4. Οι βουλευτές της επαρχίας παίρνουν το μήνα 1.000 ευρώ για ενοίκιο.
5. Όλοι οι βουλευτές παίρνουν άπαξ 1.500 ευρώ για οργάνωση γραφείου και 1.000 ευρώ τις γιορτές λόγω αυξημένης επικοινωνίας με τους ψηφοφόρους τους. Το Δώρο Χριστουγέννων, Πάσχα και επίδομα αδείας είναι ξεχωριστά…!!!
6. Δικαιούνται 104 αεροπορικά εισιτήρια ετησίως δωρεάν και ….
απεριόριστες μετακινήσεις με ΟΣΕ και ΚΤΕΛ.
7. Πολυτελές αυτοκίνητο, δωρεάν καύσιμα με επίδομα 600 ευρώ το μήνα, ένα χωροφύλακα για φρουρό, 4 κινητά τηλέφωνα τελευταίας τεχνολογίας και ένα στο σπίτι, σταθερό, όλα δωρεάν.
8. Απολαμβάνουν πλήρους ασυλίας για όποιο αδίκημα διαπράξουν κατά τη διάρκεια της θητείας τους ως βουλευτές.
9. Δεν πληρώνουν φόρο για ένα μέρος του μισθού ή της συντάξεως.
10. Δικαιούνται γραμματειακή υποστήριξη για 4 υπαλλήλους και 1 επιστημονικό συνεργάτη. (Όλους αυτούς τους πληρώνει το Δημόσιο).
11. Δικαιούνται άτοκα δάνεια ως βουλευτές και ως επαγγελματίες.
12. Δωρεάν γυμναστήριο ( σημ. καλο ε? :hystericalbs1: ), σάουνα, νηπιαγωγείο για τα παιδιά τους.
13. Τηλεφωνική ατέλεια.
14. Δωρεάν επισκέψεις σε αρχαιολογικούς και καλλιτεχνικούς χώρους.
15. Δωρεάν διόδια.
16. Δωρεάν εισιτήρια, ξενοδοχεία, γεύματα όταν ταξιδεύουν στο εξωτερικό ως μέλη επιτροπών κλπ…..
ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟΥΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ… ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ



Μια χωρα ολοκληρη να δουλευει για 300 μ@λ@κες !!

(δεν ειναι μονο αυτοι, το ξερω...)

Ptboul
23-09-11, 15:15
:shok::shok::shok:
Μια χωρα ολοκληρη να δουλευει για 300 μ@λ@κες !!

(δεν ειναι μονο αυτοι, το ξερω...)

Είναι να τραβάς τα β ζομπ@λ@ σου, το ξέρω. Για αυτό όλοι σκοτώνονται να γίνουν βουλευτές.

kplc16
23-09-11, 21:32
Πράγματι όλο γκρίνια ρε φούστη μου. Ας το δούμε από τη θετική πλευρά:

1. Ο άνθρωπος έδωσε 750 χήνες από τον ιδρώτα μας στην αγαπημένη μας μάρκα και όχι σ' εκείνη τη σιχαμένη την Audi.
2. Πήρε την 7άρα στο σωστό χρώμα.
3. Την πήρε με καλό εξοπλισμό, ώστε να διατηρήσει μεταπωλητική αξία (μη περιμένετε να τη δείτε στο car.gr με τίτλο 'τιμή συζητήσιμη').
4. Πήρε την τρίλιτρη turbo (740 λέει πίσω) και όχι κάποια με κτηνώδη κυβισμό. Άρα και λιγότερα τέλη έχει, και βελτιώνεται.
5. Δεν την έχει καγκουρέψει ακόμη.
6. Ενδέχεται όχι μόνο να γίνει μέλος του club, αλλά να κάνει και γερό σεφτέ στον tamtam όταν πρόκειται για λουκάνικα. Αυτό κι αν είναι 'βοήθεια μεταξύ μας'.

Εγώ τον πάω. Respect στον Τούρκογλου.


Αρη εχεις διαλεξει το κορυφαιο avatar ολων των εποχων.
Κλαιω! lol! τι προσεγγιση κι αυτη!
off topic.
α.Δε θελω να βλεπω τη πεθερα και τη κουνιαδα μου που συνεχιζουν να ειναι υπερμαχοι του ΜΑΣΟΚ(συνειρμος απο τη μασα).
Η κουνιαδα μου εχει τους λογους της, την προωθει ο πρασινος συνδικαλισμος.
Η πεθερα μου:think: .... περνα καλα η κομματικα εγκαθετη κορη της
β.Ο Λο...δος εχει σχεση με τη λοβιτουρα;

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΜΑΣΟΚ
https://www.youtube.com/watch?v=V8_Wr5l-moM

stefm5
24-09-11, 02:03
κατόπιν ώριμης σκέψης και μπροστά στην επερχόμενη καταστροφή που έρχεται, σύμφωνα με τις δικές μου εκτιμήσεις αλλά και ανθρώπων που εκτιμώ από την επιστημονική κοινότητα, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μην πληρώσω τίποτα

το έγκλημα που συντελείται αγγίζει τα όρια της προδοσίας...η χρεοκοπία θα έρθει να μας βρει στην κυριολεξία απένταρους και μοιραία θα βιώσουμε εξαθλίωση
είναι τραγικό ότι όλο αυτό γίνεται εις γνώσην των κυβερνώντων...δεν υπάρχει σχέδιο διάσωσης της ελλάδας, όλος ο αγώνας γίνεται για να σωθούν οι γαλλογερμανικές τράπεζες
τα λεφτά που δίνουμε πέφτουν σε πηγάδι και χάνονται...δεν πρόκειται να σώσουν την ελλάδα από την στιγμή που η πολιτική που ακολουθείται είναι η πλέον καταστροφική σε περίοδο βαθιάς ύφεσης
δεν υπάρχει περίπτωση να βγούμε από το σπιράλ της ύφεσης...θα προτιμούσα μια χρεοκοπία αύριο το πρωί, με δικούς μας όρους

δεν προτείνω κάτι, απλά σκεφτείτε πολύ καλά τί θα κάνετε με τα χρήματά σας

nikos1400
24-09-11, 08:48
https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/234247/den-plirono-apo-tous-nosokomeiakous-giatrous-thrakis/

την άρνηση τους να καταβάλλουν την έκτακτη εισφορά και το τέλος ακίνητης περιουσίας εκφράζουν με σχετική τους ανακοίνωση οι νοσοκομειακοί γιατροί Θράκης

τι να κανουμε τελικα αραγε ?
να πληρωσουμε ?
να μην πληρωσουμε ?

:think::think::think:

Stamatis
24-09-11, 11:02
Και εγω αρνουμαι να πληρωσω τους νοσοκομειακους γιατρους Θρακης.

S8N
24-09-11, 11:08
Θεωρώ άδικο να πληρώνουν ορισμένοι και να αδιαφορούν επιδεικτικά οι υπόλοιποι. Ιδίως όταν αυτοί είναι νοσοκομειακοί γιατροί. Όταν έρθουν τα χειρότερα, να δούμε αν θα τους αρέσει που δε θα πληρώνονται και οι μισθοί τους.

Στους περισσότερους από εμάς δεν περισσεύουν αυτά τα χρήματα. Για να τα πληρώσουμε θα κόψουμε από κάτι άλλο: Από διασκέδαση, από αγορές βασικών ειδών (π.χ. ρουχισμού), από δώρα στα παιδιά μας. Υποτίθεται ότι αγωνιζόμαστε για να αποφύγουμε τα χειρότερα, όχι για μας αλλά για τους νεότερους. Εμείς είμαστε χαμένοι ούτως ή άλλως. Δυστυχώς σ' αυτόν τον αγώνα κάποιοι επιμένουν να σπρώχνουν αντίθετα, πιστεύοντας πως θα 'ρθει ο από μηχανής Θεός να μας σώσει.

Καταλάβετέ το: Στην ευρωζώνη η μόνη υποτίμηση που μπορεί να πραγματοποιηθεί είναι μέσω δραστικής μείωσης του εισοδήματός μας. Εκτός ευρωζώνης όμως το μόνο που υπάρχει είναι πραγματική πείνα και πλήρης απαξίωση οποιουδήποτε περιουσιακού στοιχείου. Ας μη βαλθούμε να το διαπιστώσουμε. Όποιος νομίζει ότι θα επιστρέψει στην περίοδο όπου έβγαινε για διασκέδαση με 3 χιλιάδες δρχ στην τσέπη (9 ευρώ) και επέστρεφε με ρέστα, ζει σε άλλο πλανήτη.

Η απάντηση λοιπόν είναι απλή: Όποιος έχει, πληρώνει. Όποιος μπορεί να τα μαζέψει χωρίς να πεινάσει, πληρώνει. Όποιος πραγματικά δεν έχει ή όποιος θα στερηθεί και τα βασικά για να βρει αυτά τα χρήματα, δεν πρέπει να πληρώσει.

S8N
24-09-11, 11:09
Με πρόλαβε ο Σταμάτης. Τα είπε όλα σε μια πρόταση. Εύγε.

nikos1400
24-09-11, 11:38
Για την πατριδα και τον συνανθρωπο να δωσω και παραπανω. Στο λογο μου.

Τρωγω κολληματα γιατι μου μπαινουν ιδεες οτι καποιος πονηρος Π0ΥΣΤΗΣ θα τα φαει.

Konstantinos E60
24-09-11, 11:40
Εγω το 1000ρικο το εσκασα πάντως !! Μ@λακια ή οχι θα δείξει !!

Nino
24-09-11, 11:42
Θεωρώ άδικο να πληρώνουν ορισμένοι και να αδιαφορούν επιδεικτικά οι υπόλοιποι. Ιδίως όταν αυτοί είναι νοσοκομειακοί γιατροί. Όταν έρθουν τα χειρότερα, να δούμε αν θα τους αρέσει που δε θα πληρώνονται και οι μισθοί τους.


Η απάντηση λοιπόν είναι απλή: Όποιος έχει, πληρώνει. Όποιος μπορεί να τα μαζέψει χωρίς να πεινάσει, πληρώνει. Όποιος πραγματικά δεν έχει ή όποιος θα στερηθεί και τα βασικά για να βρει αυτά τα χρήματα, δεν πρέπει να πληρώσει.

Για να μη σε πουν αυριο μαντη κακων....
απο πολυ εγκυρες πληροφοριες, επεσε στο τραπεζι ως προταση να γυρισουμε 25-30 χρονια πισω τοτε που οι ειδικευομενοι ιατροι δεν πληρωνονταν κατα την ειδικοτητα τους. Αν θα γινει? δεν νομιζω!!

Για τη δευτερη παραγραφο να συμπληρωσω οτι διευκολυνσεις στη καταβολη των τελων εισφορων θα ηταν "φρονιμο" να γινουν ετσι ωστε να μπορουν να ανταπεξερθουν οι πολιτες που πια εχουν "στεγνωσει".

S8N
24-09-11, 11:52
Για τη δευτερη παραγραφο να συμπληρωσω οτι διευκολυνσεις στη καταβολη των τελων εισφορων θα ηταν "φρονιμο" να γινουν ετσι ωστε να μπορουν να ανταπεξερθουν οι πολιτες που πια εχουν "στεγνωσει".

Φαντάζομαι πως θα υπάρχει ακόμη και η δυνατότητα διακανονισμού με τη ΔΕΗ.

Εδώ με τα πρόστιμα διατήρησης του 3843/10 (Η/Χ) οι τράπεζες έκαναν διευκολύνσεις στο εφάπαξ ποσό μέσω άτοκων δόσεων. Το ίδιο συμβαίνει και με την έκτακτη εισφορά: Πληρώνεις το ποσό με έκπτωση 5% και η τράπεζα στο βάζει στην κάρτα σε 6 άτοκες μηνιαίες δόσεις.

Το όλο πρόβλημα Γιάννη είναι πως αυτά τα έσοδα πρέπει να φανούν στο έτος 2011, άρα μέχρι τον Φλεβάρη του 2012. Δυο χρόνια κάναμε βάδειν και τώρα μας έβαλαν το νέφτι στον πισινό.

stefm5
24-09-11, 11:56
νομίζω πως ακόμα δεν έχετε καταλάβει τι πρόκειται να συμβεί
η μη πληρωμή δεν είναι για ιδεολογικούς ή ταξικούς λόγους

το έλλειμμα μετά από τόσες θυσίες έφτασε στο οκτάμηνο τα 18+ δις, αυξημένο τουλάχιστον κατά 4 δις από πέρυσι...ο νοών νοείτω

αυτό που φοβάμαι είναι ότι η χρεοκοπία (αναπόφευκτη) θα βρει πολύ κόσμο χωρίς τα στοιχειώδη για τη διαβίωση

εάν έχετε χρήματα, πληρώστε...μακάρι να βγω ψεύτης

hades7
24-09-11, 12:01
οποιος δεν θελει να πληρωσει το τελος ακινητων μπορει να παει να καταθεσει στο παρακαταθηκων και δανειων τα χρηματα που αφορουν την καταναλωση του σε ρευμα και δημοτικα τελη μονο και να γλητωσει ετσι την διακοπη του ρευματος τουλαχιστον...

Monsta
24-09-11, 13:12
οποιος δεν θελει να πληρωσει το τελος ακινητων μπορει να παει να καταθεσει στο παρακαταθηκων και δανειων τα χρηματα που αφορουν την καταναλωση του σε ρευμα και δημοτικα τελη μονο και να γλητωσει ετσι την διακοπη του ρευματος τουλαχιστον...


Αυτό δε παίζει. Μερικοί πήγαν να κάνουν το ίδιο με τα δημοτικά τέλη & την ΕΡΤ, μόνο που δεν ήξεραν ότι μόλις το οφειλόμενο ποσό φτάσει τα 200e, κατεβαίνει ο διακόπτης κι ας έχεις πληρώσει το ρεύμα.

Nino
24-09-11, 15:25
Φαντάζομαι πως θα υπάρχει ακόμη και η δυνατότητα διακανονισμού με τη ΔΕΗ.

Εδώ με τα πρόστιμα διατήρησης του 3843/10 (Η/Χ) οι τράπεζες έκαναν διευκολύνσεις στο εφάπαξ ποσό μέσω άτοκων δόσεων. Το ίδιο συμβαίνει και με την έκτακτη εισφορά: Πληρώνεις το ποσό με έκπτωση 5% και η τράπεζα στο βάζει στην κάρτα σε 6 άτοκες μηνιαίες δόσεις.

Το όλο πρόβλημα Γιάννη είναι πως αυτά τα έσοδα πρέπει να φανούν στο έτος 2011, άρα μέχρι τον Φλεβάρη του 2012. Δυο χρόνια κάναμε βάδειν και τώρα μας έβαλαν το νέφτι στον πισινό.

Αυτο το ακουσα και εγω απο γνωστη ξενη τραπεζα που μεχρι πριν λιγο καιρο "κυκλοφορουσε στην αγορα οτι θα "φυγει" απο την Ελλαδα.
Ομως τα γεροντια δεν εχουν καρτα
οι μισες αιτησεις νεας εκδοσης θα απορριφθουν
Πολυς κοσμος ειναι "μαυρισμενος" απο τις καθυστερησεις...
Τεσπα δεν μπορω να κατηγορησω αυτη την ιδιωτικη πρωτοβουλια η οποια ομως δεν στερειται ιδιοτελειας.
Παντως αυτοι οι (κυβερνωντες) ή εχουν λανθασμενη εντυπωση για την ρευστοτητα των οικογενειων ή απλα δεν τους νοιαζει...

Driver M
24-09-11, 17:41
To μόνο σίγουρο είναι πως τα λεφτά που δίνει ο Έλληνας πολίτης μπαίνουν σε τρύπιο σάκο και σίγουρα δεν πάνε εκεί που θα έπρεπε, δηλαδή στην ανόρθωση της χώρας, αφού, όπως σωστά ειπώθηκε, τόσο το χρεος όσο και το έλλειμμα και όλοι οι υπόλοιποι (αρνητικοί) αριθμοί αυξάνουν συνεχώς, παρά τις θυσίες του λαού.
Αν κάποιος πιστεύει στα λόγια του fatboy, ότι το 2012 θα έχουμε πλεόνασμα δηλαδή, δεν θέλω να τον στενοχωρήσω αλλά αποκλείεται.
Η ύφεση είναι τόσο τραγική και τα κυβερνητικά μέτρα τόσο άδικα και σκληρά που τα πράγματα θα έχουν χειροτερέψει ακόμα περισσότερο.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα του καθενός αν θα πληρώσει ή όχι.
Προσωπικά πάντως θεωρώ τα μέτρα εντελώς απαράδεκτα, άδικα αλλά και αναποτελεσματικά και βρίσκω απόλυτα λογικό όποιος πολίτης δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα να μην πληρώσει μια, παρά να δανειστεί για κάτι που είναι εκ προοιμίου αποτυχημένο.

stefm5
25-09-11, 14:20
To μόνο σίγουρο είναι πως τα λεφτά που δίνει ο Έλληνας πολίτης μπαίνουν σε τρύπιο σάκο και σίγουρα δεν πάνε εκεί που θα έπρεπε, δηλαδή στην ανόρθωση της χώρας, αφού, όπως σωστά ειπώθηκε, τόσο το χρεος όσο και το έλλειμμα και όλοι οι υπόλοιποι (αρνητικοί) αριθμοί αυξάνουν συνεχώς, παρά τις θυσίες του λαού.
Αν κάποιος πιστεύει στα λόγια του fatboy, ότι το 2012 θα έχουμε πλεόνασμα δηλαδή, δεν θέλω να τον στενοχωρήσω αλλά αποκλείεται.
Η ύφεση είναι τόσο τραγική και τα κυβερνητικά μέτρα τόσο άδικα και σκληρά που τα πράγματα θα έχουν χειροτερέψει ακόμα περισσότερο.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα του καθενός αν θα πληρώσει ή όχι.
Προσωπικά πάντως θεωρώ τα μέτρα εντελώς απαράδεκτα, άδικα αλλά και αναποτελεσματικά και βρίσκω απόλυτα λογικό όποιος πολίτης δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα να μην πληρώσει μια, παρά να δανειστεί για κάτι που είναι εκ προοιμίου αποτυχημένο.

συμφωνώ απόλυτα thumb

η μόνη ελπίδα να γυρίσει η οικονομία είναι η ανάπτυξη, δηλαδή οι επενδύσεις, δημόσιες και ιδιωτικές
επενδύσεις δε γίνονται ούτε γι αστείο και δεν πρόκειται να γίνουν σε δυσμενές περιβάλλον
η ύφεση θα καταπιεί τα πάντα...επιχειρήσεις,εισφορ ές,θυσίες

κάποιοι λένε για την ιρλανδία, ότι δίνει το καλό παράδειγμα, ότι η οικονομία ανακάμπτει κλπ
στην αρχή το πίστεψα μέχρι να το ψάξω
για πρώτη φορά έχει ανάπτυξη 1,6% το τελευταίο τρίμηνο...ο λόγος;
εταιρίες ευρωπαϊκές που άνοιξαν παραρτήματα με 4-5 υπαλλήλους για να φορολογούνται εκεί με ευνοικό συντελεστή
καμία διάχυση στον ιρλανδικό λαό
μετά από 4 χρόνια σκληρής λιτότητας, έχει 6% έλλειμμα, ανεργία στο θεό, μηδενικές υπηρεσίες υγείας και συσσίτια στις γειτονιές

βοήθειά μας

Nino
25-09-11, 14:59
Του Πέτρου Τσιτσόπουλου, από το περιοδικό SOUL.

Τα τελευταία 10 χρόνια η χώρα δεν παρήγε τίποτα, πέρα από λαϊκές σταρ και παικταράδες. Ο Ντέμης κι η Βανδή ήταν η απάντησή μας στο ζεύγος Μπέκαμ και Βικτόρια. Sakis, ο Έλλην Ρίκι Μάρτιν, NIVO σε ρόλο λευκού μαγκίτη, Snoop Doggy Dog από τα προάστια. Fabulous Βίσση, Μαντόνα a la grec. Σόου ολκής, τις νύχτες στις μπουζουκλερί το πόπολο καρδιοχτυπούσε για τη στιγμή που θα πιάσει κι αυτό το μικρόφωνο, «δικό σας» φώναζε η φίρμα, πάμε όλοι μαζί, «έλα να μάθεις πώς είν' η ζωή κι όλα τα ωραία μέχρι το πρωί». Αρκούσε ένα αόρατο πρόσταγμα για τα αγόρια να σηκώσουν τον γιακά από τον Hilfiger ή τον Ralph Lauren και να μεταμορφωθούν σε αλάνια-πρίγκιπες του βαλκανικού μας Μπελέρ. Δεν μπορούσες να ξεχωρίσεις την κομμώτρια από την account manager, τη νοσοκόμα από τη μεγαλοεργολάβαινα ή τη γιατρέσσα, όλες τους ντυμένες Burberry πατόκορφα. Ένα εθνικό καρό μπαλ μασκέ, σαν το βιντεοκλίπ της Νατάσσας Θεοδωρίδου, αυτό που είχε γυρίσει έξω από τα «Harrod's».
Ήμασταν ο περιούσιος λαός της Ευρώπης. Η συνεισφορά μας στην ΟΝΕ, εκτός από πλαστά στατιστικά στοιχεία κι επιδοτήσεις που γίνονταν χαρτοπετσετάκια, ήταν οι δέκα τρόποι για να τσακίσεις την πιστωτική σου κάρτα κι ο φρέντο καπουτσίνο. Γάλα και παγάκια, δηλαδή, μέσα στον ζεστό εκχύλισμα, να χαρώ greek πατέντα! Επαρχιώτισσες φορτωμένες Galliano, όλοι Μύκονο, 3, 2, 1, «Βαρελάδικο». Χωριάτικη σαλάτα στα 10 ευρώ, ντοματίνια ιταλικά, φέτα δανέζικη, λάδι σικελιάνικο, δε γαμείς, η ζωή είναι πολύ μικρή, για να είναι θλιβερή. Δεν παρήγαμε τίποτα. Ψαροταβέρνες έψηναν φαγκριά Σενεγάλης, σαμπανιέρες στην άμμο, ο lounge ήχος του παριζιάνικου hotel «Costes» αντιλαλούσε στην Ξάνθη και τα Ψακούδια. Κατανάλωση μοχίτο σε τσανάκα, αντιστρόφως ανάλογη με την εθνική παραγωγή ζαχαρότευτλου. Ήμασταν η Κούβα της Μεσογείου, χωρίς τη μιζέρια του Φιντέλ Κάστρο. Ερωτιάρες λευκές μουλάτες στολισμένες με στρας t-shirt στάμπα των Rolling Stones τσάκιζαν μέση στα κλαμπ φλερτάροντας με ψωμωμένα ντερβισόπαιδα που φορούσαν φωσφοριζέ πουκάμισα με σήμα Takeshi Kurosawa. Ούζο power και εκλεκτικός γιαπωνέζικος μαξιμαλισμός. Πολιτικοί με προγούλια ρέμβαζαν στα πριβέ και κοιτούσαν τον λαό τους με λατρεία. Εκείνη τη διόρισαν σε ΔΕΚΟ, εκείνον τον είχαν αναλάβει εργολαβία από τον στρατό, βοηθώντας τον, αντί να πάει σε μονάδα στον Έβρο, να γίνει ταϊστής πουλιών στο φυλάκιο Λυκαβηττού. Μετά τον βάφτισαν σταζέρ. Με το καλό, θα γινόταν και μόνιμος δημόσιος υπάλληλος. Ήταν ωραία στον Παράδεισο.
Στις παραλίες τα κορίτσια διάβαζαν ζώδια, συνταγές για τέλειο ριζότο φράουλα και μάσκες ομορφιάς με το αγγούρι στη μάπα, εννοείται πάντα εισαγόμενο. Ας πούμε, Ισπανίας. Ο Σημίτης ήταν ξενέρωτος, πολύ τεχνοκράτης, βρε παιδί μου, με τον Καραμανλή μπορούσες να παίξεις ένα τάβλι ή μια μπιρίμπα. Σε ενέπνεαν και αυτός και η καλή του: σύζυγος, μητέρα διδύμων, νηπιαγωγός, γιατρός, κάτοχος ντοκτορά, φιγουρίνι σκέτο, καλέ, πώς τα προλαβαίνει; Τα αγόρια ξεκοκάλιζαν τα παραλειπόμενα των αθλητικών εφημερίδων. Πήραμε το Euro 2004 με τη μαγκιά μας, ταπώσαμε τα γερμανικά Πάντσερ και τους φλωρούμπες Σουηδούς δίχως σύστημα, χωρίς καμιά υποδομή, μόνο με τη λεβεντιά μας, ρεεε, τον γίγαντα Καραγκούνη και τη μέθοδο «γιούρια στον ταβλά με τα κουλούρια». Γιατί η Ελλάδα ποτέ δεν πέθαινε, δεν την έσκιαζε φοβέρα καμιά.
Ο Θέμος αναδείχτηκε σε πρότυπο επιτυχημένου πενηντάρη άντρα, εκπρόσωπος της γενιάς του πάρ' τα όλα, του σεξιστικού άρρωστου χιούμορ και του κυνισμού, αλλά, come on, ήταν περικυκλωμένος από καλλίγραμμες γλάστρες, σχολίαζε βιντεάκια της κυρίας Λουκά, μετέδιδε σε αποκλειστικότητα τσόντες με τον Ζαχόπουλο, τον συνέλαβαν σε κάποια σύνορα με αδήλωτο χρήμα, μη σκας, όλοι έτσι κάνουν. Lakis Gavalas, σπα, νύχι-νύχι artists, style editor, features beauty editor, studio pilates, αυτοφωράκηδες, μποντιμπιλντεράδες σεκιούριτι, θυμάσαι τον πιπερωτή; Εκείνη τη θέση εργασίας στα ρέστο-μπαρ, όπου κομψευόμενος νέος σαν να είχε δραπετεύσει από διαφήμιση του Armani περιφερόταν στα τραπέζια ρωτώντας αν η κυρία θέλει πιπέρι Ινδίας ή ναπολιτάνικη παρμεζάνα στο πιάτο της. Λες και η κουλή δεν είχε χέρια για να τη βάλει μόνη της.
Απόλυτες ελληνίδες σταρ, μάνατζερ της χρονιάς, διαχειριστές ανθρώπινων πόρων, ρηξικέλευθες λύσεις ακόμα και για το μεταναστευτικό. Είχαμε τους Αφρικανούς για να πουλούν μαϊμού Gucci στα φτωχαδάκια, που δεν τους περίσσευε για authentic, αλλά θέλαν κι αυτά να πάρουν μερτικό από την εικόνα. Τις Βουλγάρες για να ξεσκατίζουν τη γιαγιά, τα Ουκρανά για να βγαίνουν τα γούστα στις καβάτζες του κάμπου, τα Αλβανά και τα Πακιστάνια για τα μπετά στα ημιυπαίθρια. Βάλε το αυθαίρετο, βάζω τη διακόσμηση, ιδέες και λύσεις. Μυκονιάτικο deep blue στο Άργος Ορεστικό, α λα Γκαουντί στο Νευροκόπι, country life στην Εικοσιφοινίσσα. Οι πατριώτες μπορούσαν να ζήσουν και να ονειρευτούν όπως οι αναγνώστριες της «Vogue», να ακολουθήσουν τις συμβουλές του «Wallpaper*». Plasma οθόνες στο σαλόνι μετέδιδαν ασπρόμαυρες ταινίες του Ξανθόπουλου. That was then, this is now, ήταν το μότο. Ζούσαμε τη ζωή στο μάξιμουμ, δεν υπήρχαν όρια, δε μετρούσε ο προορισμός, αλλά το ταξίδι. Τα τσιτάτα της διαφήμισης, τα αστείρευτα αποθέματά μας σε θετική ενέργεια και η σωστή χωροθέτηση των σιντριβανιών με τους κανόνες του φενγκ σούι εγγυώνταν το ατέρμονο της ελληνικής ευδαιμονίας.
Μπαλωμένοι δρόμοι, χιλιοφαγωμένα οδοστρώματα, κλάιν μάιν, δε μασάμε. Η απάντησή μας στο λακκουβιασμένο και παρατημένο εθνικό δίκτυο ήταν τα 4Χ4 με τα και-γαμώ αμορτισέρ, «μία δεν καταλαβαίνει ο κώλος μου, ρε, φάση Καλιφόρνια λέμεεε». Και ποστάρισμα! Τρελό ποστάρισμα! About last night: ανέβαζαν τις φωτογραφίες της χθεσινής νύχτας στα ψηφιακά ευδαιμονικά τους λευκώματα κι όλοι είχαν να κάνουν ένα comment, να μοιραστούν μια φάση, ένα χαβαλέ, ένα «δεν παίζει», «δεν υπάρχεις», ένα «γκαγκάν».
Οι πιο ψαγμένοι, αντί για Μύκονο, έφευγαν Βαρκελώνη κι επέστρεφαν με μαλλί τζίβα. Γιατί παράλληλα με το εθνικό κιτς του βλαχώδους και βλακώδους mainstream, η πατρίδα απέκτησε και εναλλακτική κουλτούρα. Ακαλλιέργητα alternative τυπάκια και ανορθόγραφοι graffiti artists αντιπαρέβαλλαν μοντέλο ζωής προχώ με ισλανδικές γραμματοσειρές και νορβηγικό μίνιμαλ τέκνο. Για κάθε έναν δημόσιο υπάλληλο αντιστοιχούσε κι ένας dj, για κάθε συγγραφέα τύπου Παυλίνας Νάσιουτζικ που αναζητούσε τον έρωτα στα Βόρεια Προάστια, αναλογούσε και μια ανερχόμενη ηθοποιός πειραματικού σχήματος, που παρέλασε στην τελετή έναρξης πίσω από τη Μπιοργκ. All was full of love.
Ήμασταν μια χώρα που ζούσε σε παροιμιώδεις φαντασιακούς ρυθμούς.
Και ξαφνικά, στοπ. Ανώμαλη προσγείωση. ΔΝΤ. Φέρτε τα λεφτά πίσω. Τι έγινε; Χιούστον, Κεφαλάρι, Πανόραμα, Λάρισα, we have a problem. Η κίνκι συμβασιούχος των ρεπορτάζ του Star Channel από την Πάρο (η νέα Μύκονος) μεταμορφώθηκε σε μελαγχολική άνεργη. Στο μπαρ του τρέντι μπάρμαν πατάει μόνο ο ΣΔΟΕ. Του γιαμπανά αγρότη τις επιδοτήσεις αυτό το αρχίδι ο Όλι Ρεν τώρα του τις ζητάει πίσω. Ελλάς, ρεεε, μας ζηλεύουνε, συνωμοτούν εναντίον μας, δε μας πάνε μία, γιατί 10 χρόνια τώρα βγάζουμε τα καλύτερα talent shows, τα πιο ντιριντάχτα next top models, γιατί στα τραγούδια μας οι αετοί πεθαίνουν στον αέρα ελεύθεροι και δυνατοί, ενώ στα δικά τους άκου ξενερωσιά: «They're afraid of what they see. That's the price that you all pay, our valued destiny comes to nothing, I can't tell you where you're going, I guess there is just no way of knowing».
New Order, ΔΝΤ, οι φάλαγγες της μαύρης νύχτας, οι πραιτοριανοί της νέας τάξης, οι δυνάμεις της καινούργιας Κατοχής, όπως τις αποκαλούν ο Λαζόπουλος και η Λιάνα. Λαέ, κουράγιο, μη σκύβεις το κεφάλι, η νέα τάξη θέλει. θέλει τι; Επιστροφή στον Στάλιν; Αγροτικά κολχόζ στα Τρίκαλα και γκούλαγκ στο Νευροκόπι, όπου μόνο ο σύντροφος Μπογιόπουλος δικαιούται να αποφασίσει για πενθήμερη άδεια των κρατούμενων αστών που κερδοσκόπησαν εις βάρος του λαού; Γιατί και για τη Λιάνα και για τον Λάκη ο λαός είναι πάντα αθώος, ο λαός παρασύρεται από τα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα. Ω Θεέ, μήπως εκτός από τα ανυπόφορα κλισέ του lifestyle, τα κλισέ για το προλεταριάτο και την πλουτοκρατία είναι πολύ πιο για τα μπάζα;
Τα τιμημένα γηρατειά, κάγκελο. Κοιτάζουν βουβά, απορούν, εξίστανται, είναι ανήμπορα να εξηγήσουν πώς ο γιος βγήκε χλιδάμπουρας, η νύφη μερακλού shopacholic και το εγγόνι φορώντας κουκούλα βγαίνει στους δρόμους και τα σπάει. «Κάψτε τα όλα, κάψτε τα όλα», ούρλιαζε η υστερική φωνή, 4 νεκροί στη Marfin, σε αυτόν τον τόπο το κάψιμο ήταν, είναι και θα είναι το εθνικό μας σπορ. Στις μέρες της ευδαιμονίας καίγανε λεφτά και φιάλες ουίσκι. Στις μέρες της νέας σκλαβιάς καίνε ανθρώπους. «Να απεργούσαν, να ήταν μαζί μας, συμπαραστάτες στον ιερό και όσιο αγώνα μας, θέλουν να μας καταντήσουν Αργεντινή, αυτός είναι ο στόχος τους». Περίεργο! Σε αυτή τη χώρα πάντα δεν ήμασταν με τον Μαραντόνα; Οι μαντάμες που έβγαιναν στα κοσμικά δεν κόπιαραν τον κότσο, τη φιλανθρωπία και το total look της Εβίτα Περόν; Ο Τσίπρας δεν κανόνιζε να φέρει πετρέλαιο τον περσινό χειμώνα από τον παραδίπλα σύντροφο Ούγκο Τσάβες; Το steak δεν το θέλαμε καλοψημένο στην πέτρα α λα λατινοαμερικάνικα;
Το καλοκαίρι έρχεται βασανιστικά αργά. Αν ήταν σαν πέρσι, τέτοιες ώρες θα προσευχόμασταν για τον Αλκαίο στη Eurovision, θα κλείναμε τσάρτερ για να θαυμάσουμε τις γκολάρες στη Νότια Αφρική, θα ξεροσταλιάζαμε μπροστά στα περίπτερα με τα αθλητικά πρωτοσέλιδα που θα υμνούσαν τα λιοντάρια, τους γενναίους, τα Ελληνόπουλα που πάντα βρίσκουν την άκρη. Φέτος μάλλον όχι. Κάνουμε την αυτοκριτική μας; Δεν υπάρχει λόγος. Οι Έλληνες έχουν πάντα δίκιο, το σύμπαν φταίει που συνωμοτεί για να τους καταστρέψει, κι ας μας δίδαξε το αντίθετο, ο Κοέλιο τα τελευταία χρόνια.

Thomelef
25-09-11, 16:20
καλημέρα ρε τσιτσόπουλε...λίγο αργά κατάλαβες την κατάσταση του έλληνα.
του μπατίρη, του αρχοντόβλαχου, του άνθρωπου που για ένα μπλουζάκι είναι
ικανός να μείνει μια ολόκληρη εβδομάδα ρέστος...

Stathis
25-09-11, 16:30
γνωστα ολα αυτα, τα γραφαμε στα καββαθοπεριοδικα οχι πριν 10, αλλα πριν 15 ακομα και πριν 20 χρονια.
μας λεγανε γκρινιαρηδες (με πρωτο και καλυτερο το γερο, που τα ειχε πει ακομα πιο νωρις) και μεχρι ενα σημειο αρχισα να αμφιβαλω αν οντως τα εβλεπα λαθος, τοσο που αργησε το μπαμ (το περιμενα νωριτερα).

τα κομματια του παζλ συμπληρωνονται σιγα-σιγα.
δεν θα ερθουν οι εξωγηϊνοι το 2012, ουτε θα μας χτυπησει μετεωριτης εξαφανιζοντας καθε ζωντανο οργανισμο.
ο κοσμος αλλαζει σελιδα, ηδη αρχιζει να γινεται ορατη η μορφη των πραγματων που θα ερθουν...

Stamatis
25-09-11, 17:02
Για όλα φταίει ο Κωστόπουλος και η γενιά του Νίτρο.

hades7
25-09-11, 19:13
Ακόμα θυμάμαι την business card που μου είχε δώσει κολλητός μου τότε φαντασμενος υπάλληλος με 3 και 60 στην Γλυφάδα σε trendy κατάστημα ενδυμάτων σοπιννγκ μερστσενταισερ έγραφε την είχε φτιαξει μόνος του ο λακαμας τώρα είναι χλειδανεργος.

Thomelef
25-09-11, 19:36
αααααα και just for the record...όλα αυτά που λένε τα δελτία μας περί μαύρου
πρόβατου της ευρώπης η ελλάδα, και ότι όλοι ασχολούνται μαζί μας κτλ κτλ.
πούτσες!!!άλλο ένα παράδειγμα του πόσο κατευθυνόμενη είναι η ελληνική
ενημέρωση...

Konstantinos E60
26-09-11, 15:16
Είναι για μπάτσες ή δεν είναι ??
https://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/294632_264667096899105_127114270654389_875238_1967 56365_n.jpg

πηγή fb

Ptboul
26-09-11, 15:17
:D
https://2.bp.blogspot.com/-Ekb_2lMcPDM/TnuGtp5BNpI/AAAAAAAACBk/0D2MpW96Jdc/s1600/dimosioiypalliloifromhell.jpg

Stathis
26-09-11, 18:36
δεν ειναι και πολυ υπερβολικη η αφισα...

Nino
26-09-11, 18:37
δεν ειναι και πολυ υπερβολικη η αφισα...

τι λες τωρα? τον ολυμπιακο θα τον "κανονισει" ο ΠΑΟΚ
:hystericalbs1:

hades7
26-09-11, 19:20
Γκρρρρρρρρρρ

Nino
26-09-11, 19:25
Γκρρρρρρρρρρ

η αξια του ηττημενου δινει δοξα στον νικητη :original:

aristent
26-09-11, 19:39
κατσε να σας φρεναρω γιατι θα το γυρισετε στα ποδοσφαιρικα....

επικαιροτητα λοιπον:

https://www.youtube.com/watch?v=mYRw_NUq0RI"]https://www.youtube.com/watch?v=mYRw_NUq0RI

:thumbsup:

hades7
26-09-11, 19:59
η αξια του ηττημενου δινει δοξα στον νικητη :original:

Άξιος άξιος...

Thomelef
26-09-11, 20:08
μια καλή λύση πάντως, είναι να ποντάρουμε και εμείς στην χρεωκοπεία της ελλάδος.
το αποτέλεσμα είναι σίγουρο. τουλάχιστο να μπορέσουμε να βγάλουμε και εμείς τπτ
απ'όλη αυτή την ιστορία...τι διάολο. μόνο οι ξένοι θα βγούνε πάλι κερδισμένοι και
οι πολιτικοί μας???
:th_Laie_67-1:

kplc16
26-09-11, 20:14
μια καλή λύση πάντως, είναι να ποντάρουμε και εμείς στην χρεωκοπεία της ελλάδος.
το αποτέλεσμα είναι σίγουρο. τουλάχιστο να μπορέσουμε να βγάλουμε και εμείς τπτ
απ'όλη αυτή την ιστορία...τι διάολο. μόνο οι ξένοι θα βγούνε πάλι κερδισμένοι και
οι πολιτικοί μας???
:th_Laie_67-1:

παιζει τιποτα στο παρανομο;συντελεστης;

Stamatis
26-09-11, 20:59
Αν ΔΕΝ κατσει χρεοκοπια βγαζεις 25% το χρονο για 10 χρονια.
Παρε ενα 10ετες ελληνικου δημοσιου.
Το αγοραζεις με 50 ευρω το κατοσταρικο και πληρωνει 250% της ονομαστικης του.
500% σε 10 χρονια.

Εχεις αντερα;
Τοδες.
Τοπαιξες;

aristent
26-09-11, 21:09
παιζει τιποτα στο παρανομο;συντελεστης;

δες παρακατω....ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟ!!!!thumb


Αν ΔΕΝ κατσει χρεοκοπια βγαζεις 25% το χρονο για 10 χρονια.
Παρε ενα 10ετες ελληνικου δημοσιου.
Το αγοραζεις με 50 ευρω το κατοσταρικο και πληρωνει 250% της ονομαστικης του.
500% σε 10 χρονια.

Εχεις αντερα;
Τοδες.
Τοπαιξες;

Ο Μπεος ,Ψωμιαδης κλπ.τι θα παιξουν??? :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

kplc16
26-09-11, 23:13
δε μπορω να περιμενω 10 χρονια θελω κατι ...ας πουμε δειαρκειας 20 ημερων.:thanks:

Stamatis
26-09-11, 23:23
δε μπορω να περιμενω 10 χρονια θελω κατι ...ας πουμε διαρκειας 20 ημερων.:thanks:

4
7
8
12
41
και τζόκερ το 6

με 50 λεπτά, αυτήν την Πέμπτη θα μοιραστείς με τους υπόλοιπους νικητές περίπου 1.000.000 ευρώ μείον τους φόρους

Είμαστε ΟΚ;

kostas 325
27-09-11, 00:51
Αν ΔΕΝ κατσει χρεοκοπια βγαζεις 25% το χρονο για 10 χρονια.
Παρε ενα 10ετες ελληνικου δημοσιου.
Το αγοραζεις με 50 ευρω το κατοσταρικο και πληρωνει 250% της ονομαστικης του.
500% σε 10 χρονια.

Εχεις αντερα;
Τοδες.
Τοπαιξες;

Αν δεν κανω λαθος μπορεις και με 6μηνο ελληνικου δημοσιου.
Το αγοραζεις 55 ευρω και στις 23 Μαρτιου πληρωνει 104,80...
και κανεις προσευχες να αντεξει ο Μπενι και ο βοηθος του.....

pilot
27-09-11, 03:06
4
7
8
12
41
και τζόκερ το 6

με 50 λεπτά, αυτήν την Πέμπτη θα μοιραστείς με τους υπόλοιπους νικητές περίπου 1.000.000 ευρώ μείον τους φόρους

Είμαστε ΟΚ;

φανταζόσαστε να βγουν αυτά τα νούμερα??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

(πλάκα πλάκα θα τα παίξω)

Stamatis
27-09-11, 06:50
(και εγω χαχαχαχα)

Ptboul
27-09-11, 10:24
:rolleyes:

https://antistachef.files.wordpress.com/2011/09/koinonikosaftomatismos.jpg

Ptboul
27-09-11, 15:46
https://www.isotimia.gr/default.asp?pid=24&ct=13&artid=100609

PANOS-E60
27-09-11, 18:38
https://www.isotimia.gr/default.asp?pid=24&ct=13&artid=100609

Σιγά την ψαγμένη σοφία ... έτσι λειτουργούν οι αγορές κάτι αιώνες τώρα ... Η δε έκπληξη των ιθυνόντων του BBC ... προσχηματική 100% ...
Προφανώς δε βλέπουν την ώρα να πληρωθούν τα CDS γιά να ρίξουν τα φράγκα στο καλό το άλογο που λέγεται Ιταλία. Οχι στο ψωράλογο που τα χουν βάλει δυό χρόνια τώρα και που δε λέει να πέσει ακόμα ...
1,8 τρις χρωστάει η Ιταλία, θα γίνει σφαγή ! :original:

Samaro
27-09-11, 22:54
«Μπαμπά, γιατί με χτύπησε;»

«Μπαμπά, γιατί με χτύπησε ο κύριος;» αναρωτήθηκε, σοκαρισμένη ακόμα, η οκτάχρονη Μελίνα. «Δεν καταλαβαίνω γιατί». Λίγο μετά το χτύπημα της μικρής από τις δυνάμεις των ΜΑΤ, ο φωτογραφικός φακός απαθανάτισε τον παιδικό τρόμο και η φωτογραφία της, γαντζωμένη στην αγκαλιά του πατέρα της, δημοσιεύθηκε στο χθεσινό πρωτοσέλιδο της «Ε» προκαλώντας αίσθηση.

https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=313093

Stamatis
27-09-11, 23:01
«Μπαμπά, γιατί με χτύπησε;»

«Μπαμπά, γιατί με χτύπησε ο κύριος;»

https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=313093


O κύριος παιδί μου, σε χτύπησε γιατί είμαι ανεύθυνος και αντι να κοιτάξω να προστατεύσω το παιδάκι μου, που το τραβάω στο μπαρούτι, έκανα τον καμπόσο και ούρλιαζα

Κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις Αντώνη.

Ποιός γονέας βγάζει το παιδι του φωτογραφία στις εφημερίδες οτι το χτύπησε η αστυνομία;

Ο ίδιος που το στέλνει στο μπιγκ μπράδερ για να έχει την ευκαιρία να γίνει κάτι νομίζω.

Κανονικά θα έπρεπε να ζητηθούν ευθύνες από τον κύριο Βρεττάκο για πλημμελή φύλαξη ανηλίκου

Driver M
27-09-11, 23:31
Κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις Αντώνη.

Ποιός γονέας βγάζει το παιδι του φωτογραφία στις εφημερίδες οτι το χτύπησε η αστυνομία;

Ο ίδιος που το στέλνει στο μπιγκ μπράδερ για να έχει την ευκαιρία να γίνει κάτι νομίζω.

Κανονικά θα έπρεπε να ζητηθούν ευθύνες από τον κύριο Βρεττάκο για πλημμελή φύλαξη ανηλίκου
Μην βλέπουμε όμως μόνο το δέντρο Σταμάτη.

Ας αποδοθούν ότι ευθύνες να'ναι στον Βρεττάκο.
Αυτό τι σημαίνει? Πως δεν είναι αποτρόπαια κίνηση το χτύπημα ενός μικρού παιδιού?
Αν συμπεριφέρονται έτσι ορισμένοι στα παιδιά, φανταστείτε τι θα έκαναν στους ενήλικες.

Ντροπή για τον ένστολο και παραδειγματική τιμωρία αν υπάρχει ακόμα ίχνος τσίπας.
Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

katsaraios
27-09-11, 23:41
οποιος βαρεσει παιδι θελει σκαλισμα στα αρ@@@ια ,αλλα ποιος σοφρων γονιος κατεβαζει το ανηλκιο παιδι του σε πορειες???
ολοι οι συμβολισμοι εχουν καποιο οριο.

PANOS-E60
27-09-11, 23:42
Μην βλέπουμε όμως μόνο το δέντρο Σταμάτη.

Ας αποδοθούν ότι ευθύνες να'ναι στον Βρεττάκο.
Αυτό τι σημαίνει? Πως δεν είναι αποτρόπαια κίνηση το χτύπημα ενός μικρού παιδιού?
Αν συμπεριφέρονται έτσι ορισμένοι στα παιδιά, φανταστείτε τι θα έκαναν στους ενήλικες.

Ντροπή για τον ένστολο και παραδειγματική τιμωρία αν υπάρχει ακόμα ίχνος τσίπας.
Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Αρη, με δυο κουβέντες θα σου πω τη γνώμη μου.
Αν ο ένστολος έχει μιά δύσκολη αποστολή απέναντι την κοινωνία, να διαφυλάττει την τάξη χωρίς να κάνει υπέρβαση του καθήκοντος, ο γονιός έχει μιά ακόμα δυσκολότερη και απαιτητική, να μην εκθέτει τα παιδιά του σε κίνδυνο (μεταξύ άλλων ...).
Και ο Π.Κ. αυτής της χώρας θεωρεί την έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο, ως κακούργημα, τιμωρεί δε τον παραβάτη αυστηρότερα από τον ένστολο που κατά την εκτέλεση των καθηκόντων του παραβαίνει τους κανόνες.
Ξέρω ότι χωράει μεγάλη συζήτηση και μάλλον διαφωνείς. Αυτό είχα να πω εγώ.

Stamatis
27-09-11, 23:43
Μην βλέπουμε όμως μόνο το δέντρο Σταμάτη.

Ας αποδοθούν ότι ευθύνες να'ναι στον Βρεττάκο.
Αυτό τι σημαίνει? Πως δεν είναι αποτρόπαια κίνηση το χτύπημα ενός μικρού παιδιού?
Αν συμπεριφέρονται έτσι ορισμένοι στα παιδιά, φανταστείτε τι θα έκαναν στους ενήλικες.

Ντροπή για τον ένστολο και παραδειγματική τιμωρία αν υπάρχει ακόμα ίχνος τσίπας.
Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.

Εσενα σε έτρεχαν οι δικοί σου στις διαδηλώσεις Αρη;

Και οι δικοί μου δημοκράτες είναι, άλλο που εγώ βγήκα φυντάνι, αλλά δεν θυμάμαι ποτέ να με είχε πάρει χεράκι ο πατέρας μου να πάμε να δούμε το τανκ που έριχνε την πόρτα του πολυτεχνείου και μετά να μου πάρει κουλούρι στην ΕΣΑ της Πανεπιστημίου.

Κάτω ήμουνα και έβλεπα.
Δούλευα για την ακρίβεια. (ναι δούλευα)
Σαν ραγιάς.
Και έλεγα, παναγιά μου, να τελειώσουμε να πάμε σπίτι μας σε ένα κομμάτι και ζωντανοί και να μη μας κάψουνε σαν την τελευταία φορά.
Που το πας το παιδί ρε;
Να διαμαρτυρηθεί για πιό λόγο;

Ποιό είναι το βιογραφικο του Βρεττάκου και σε ποιό τομέα του δημοσίου χτυπάει κάρτα;

Δεν μου φταιες σε τίποτα, απλά τα έχω πάρει πολύ άσχημα

Γιατι απο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοολο τον κόσμο, του Βρεττάκου το παιδί χτυπήσανε με την ασπίδα;

Stamatis
27-09-11, 23:46
Εσενα σε έτρεχαν οι δικοί σου στις διαδηλώσεις Αρη;

Και οι δικοί μου δημοκράτες είναι, άλλο που εγώ βγήκα φυντάνι, αλλά δεν θυμάμαι ποτέ να με είχε πάρει χεράκι ο πατέρας μου να πάμε να δούμε το τανκ που έριχνε την πόρτα του πολυτεχνείου και μετά να μου πάρει κουλούρι στην ΕΣΑ της Πανεπιστημίου.

Κάτω ήμουνα και έβλεπα.
Δούλευα για την ακρίβεια. (ναι δούλευα)
Σαν ραγιάς.
Και έλεγα, παναγιά μου, να τελειώσουμε να πάμε σπίτι μας σε ένα κομμάτι και ζωντανοί και να μη μας κάψουνε σαν την τελευταία φορά.
Που το πας το παιδί ρε;
Να διαμαρτυρηθεί για πιό λόγο;

Ποιό είναι το βιογραφικο του Βρεττάκου και σε ποιό τομέα του δημοσίου χτυπάει κάρτα;

Δεν μου φταιες σε τίποτα, απλά τα έχω πάρει πολύ άσχημα

Γιατι απο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοολο τον κόσμο, του Βρεττάκου το παιδί χτυπήσανε με την ασπίδα;

και για να μην νομίσει κανείς οτι εχω χάσει τις μέρες, ΚΥΡΙΑΚΗ ητανε και ΔΟΥΛΕΥΑ.

72 ώρες τη βδομάδα, ΚΑΘΕ βδομάδα.
στον ιδιωτικό τομέα.
Με το σπαθί στο σβέρκο.

ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΟΙΟΣ ΠΣΤΗΣ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ;

Stathis
28-09-11, 00:05
ο ψινακης...

Driver M
28-09-11, 00:14
Εσενα σε έτρεχαν οι δικοί σου στις διαδηλώσεις Αρη;

Και οι δικοί μου δημοκράτες είναι, άλλο που εγώ βγήκα φυντάνι, αλλά δεν θυμάμαι ποτέ να με είχε πάρει χεράκι ο πατέρας μου να πάμε να δούμε το τανκ που έριχνε την πόρτα του πολυτεχνείου και μετά να μου πάρει κουλούρι στην ΕΣΑ της Πανεπιστημίου.

Κάτω ήμουνα και έβλεπα.
Δούλευα για την ακρίβεια. (ναι δούλευα)
Σαν ραγιάς.
Και έλεγα, παναγιά μου, να τελειώσουμε να πάμε σπίτι μας σε ένα κομμάτι και ζωντανοί και να μη μας κάψουνε σαν την τελευταία φορά.
Που το πας το παιδί ρε;
Να διαμαρτυρηθεί για πιό λόγο;

Ποιό είναι το βιογραφικο του Βρεττάκου και σε ποιό τομέα του δημοσίου χτυπάει κάρτα;

Δεν μου φταιες σε τίποτα, απλά τα έχω πάρει πολύ άσχημα

Γιατι απο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοολο τον κόσμο, του Βρεττάκου το παιδί χτυπήσανε με την ασπίδα;
Eπαναλαμβάνω πως μπορούμε να κατηγορήσουμε τον Βρεττάκο και τον κάθε γονιό για όλα αυτά και δίκαια ίσως, αν και σε δημοκρατία (υποτίθεται ότι) ζούμε, δε νομίζω πως θα έπρεπε να είναι τόσο επικίνδυνο για ένα παιδί να κατεβαίνει με το γονιό του σε μια πορεία.
Κι εγώ το παιδί μου πάντως, για να είμαι ειλικρινής, δεν θα το κατέβαζα.

Απλά μη φτάσουμε στο σημείο να κατηγορούμε μόνο τον γονιό και τον γελοίο που χτύπησε το παιδί να τον αφήνουμε στο απυρόβλητο, λες και όποιο παιδί κατεβαίνει στις διαδηλώσεις είναι λογικό να τρώει ξύλο από τον κάθε υπάνθρωπο!

Το ποιος είναι ο Βρεττάκος το ξέρω αρκετά καλά, αλλά δεν νομίζω πως αφορά την κουβέντα παραπάνω.
Αν το γεγονός αυτό είναι πραγματικό, τότε μιλάμε για αδιανόητη ενέργεια και όλα τα άλλα μικρή σημασία έχουν.

Monsta
28-09-11, 00:41
αν και σε δημοκρατία (υποτίθεται ότι) ζούμε,


Άσε Άρη, δε μπορώ ν ακούω άλλο αυτή τη καραμέλα. Τα χουμε γράψει τόσες και τόσες φορές, ορισμένοι όμως αδυνατούν να το εμπεδώσουν. Δημοκρατία έχουν κι άλλες χώρες, όμως η λέξη αυτή έχει π α ρ ε ξ η γ η θ ε ί εδώ στο μπορντ3λο πολύ πριν γεννηθείς εσύ. Ο καθένας να κάνει ότι θέλει, ότι του κατέβει χωρίς να υποστεί καμία κύρωση και βέβαια στη συνέχεια να βγαίνει κι από πάνω με τις γνωστές πλέον παπαγαλάκι παπαρολογίες του.

fanisk
28-09-11, 00:46
Eπαναλαμβάνω πως μπορούμε να κατηγορήσουμε τον Βρεττάκο και τον κάθε γονιό για όλα αυτά και δίκαια ίσως, αν και σε δημοκρατία (υποτίθεται ότι) ζούμε, δε νομίζω πως θα έπρεπε να είναι τόσο επικίνδυνο για ένα παιδί να κατεβαίνει με το γονιό του σε μια πορεία.
Κι εγώ το παιδί μου πάντως, για να είμαι ειλικρινής, δεν θα το κατέβαζα.

Απλά μη φτάσουμε στο σημείο να κατηγορούμε μόνο τον γονιό και τον γελοίο που χτύπησε το παιδί να τον αφήνουμε στο απυρόβλητο, λες και όποιο παιδί κατεβαίνει στις διαδηλώσεις είναι λογικό να τρώει ξύλο από τον κάθε υπάνθρωπο!

Το ποιος είναι ο Βρεττάκος το ξέρω αρκετά καλά, αλλά δεν νομίζω πως αφορά την κουβέντα παραπάνω.
Αν το γεγονός αυτό είναι πραγματικό, τότε μιλάμε για αδιανόητη ενέργεια και όλα τα άλλα μικρή σημασία έχουν.

Αφου ξερεις οτι τα ΜΑΤ εχουν μυαλο μεχρι την ασπιδα τους, το παιδι σου γιατι το κατεβαζεις και το εχεις μπροστα σου και σε υψος που σιγουρα θα φαει καμια?
Να ασκηθει διωξη και στον εξυπνιδη Βρεττακο, κατεβηκε να διαδηλωσει λες και δεν ηξερε τι θα γινει :hystericalbs1: