PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράδoση Πινακίδων!



Libanner
07-07-10, 15:17
Θα ήθελα να μας πει κάποιος που ξέρει,τι γίνεται με το θέμα της προσωρινής παράδοσης των πινακίδων.Δηλαδή ποία είναι η όλη διαδικασία και φυσικά αμα θες να τις ξανά πάρεις τι πρέπει να κάνεις...
Το αμάξι παραμένει στην κατοχή σου αλλά δε το χρησιμοποιείς στην φορολογική δήλωσή το αναγράφεις;
Αν πάλι θέλεις να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο που έχουν παραδώσει τις πινακίδες τι γίνεται;

oldcarskickass
07-07-10, 16:20
Θα σου γράψω εκτενώς το βράδυ.

Είναι πανεύκολο.

Libanner
07-07-10, 17:01
Πολύ ωραία περιμένω!




Αν πάλι θέλεις να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο που έχουν παραδώσει τις πινακίδες τι γίνεται;

Με ενδιαφέρει και αυτό έχω βρει 2 Ε30 που δεν έχουν πινακίδες και μάλλον θα τα τσιμπήσω το ένα είναι και μαμά is coupe :original:

Samaro
07-07-10, 18:02
Θα σου γράψω εκτενώς το βράδυ.
Είναι πανεύκολο.
Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να έκανες τη διαδικασία πέρσι;;;:original:

BILL007
07-07-10, 18:53
Πολύ ωραία περιμένω!




Με ενδιαφέρει και αυτό έχω βρει 2 Ε30 που δεν έχουν πινακίδες και μάλλον θα τα τσιμπήσω το ένα είναι και μαμά is coupe :original:

με 300 το κομμάτι?:shok::th_Laie_67-1: ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ!!!Μετά θα σου κάνω παραγγελία και εγώ...:th_Laie_67-1::shok::thumbsup:

oldcarskickass
08-07-10, 08:52
Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να έκανες τη διαδικασία πέρσι;;;:original:

Σωστός!

Λοιπόν πηγαίνεις στην αρμόδια ΔΟΥ σου με τις πινακίδες και την άδεια κυκλοφορίας του οχήματός σου.

ΑΝ ΔΕΝ είναι στο όνομά σου καλό είναι να έχεις ΚΑΙ τα στοιχεία του κατόχου γιατί πρέπει να τα συμπληρώσεις μαζί με μια υπεύθυνη δήλωση ότι ο κάτοχος σε ορίζει όπως προβείς για τις ενέργειες κατάθεσης πινακίδων.

Πρέπει να έχεις πληρωμένα όλα τα σήματα μέχρι το έτος παράδοσης.

Αυτό το βλέπουν μέσω του pc.

Συμπληρώνεις ένα χαρτί που σου δίνουν από εκεί εις διπλούν, και ΚΡΑΤΑΣ ως ΚΟΡΗ ΟΦΘΑΛΜΟΥ το δικό σου αντίγραφο γιατί είναι το ΜΟΝΟ που σε συνδέει με την άδεια κυκλοφορίας και τις πινακίδες.

Οι πινακίδες λογικά μετά από κάποιο διάστημα καταστρέφονται αλλά σου δίνει το δικαίωμα έκδοσης καινούριων (δε ξέρω αν πληρώνεις ή πόσο καιρό τις κρατάνε).

Επίσης τη δήλωση ακινησίας την βάζεις φωτοτυπία στην δήλωση εισοδημάτων.

Καλό θα είναι να έχεις μαζί σου και το τελευταίο αποδεικτικό πληρωμής σήματος, αλλά όπως είπα δεν είναι απαραίτητο.

Το επόμενο έτος ΔΕΝ έρχεται σήμα για τα τέλη και αν έρθει το αγνοείς.

πχ εγώ έκανα διακοπή το δεκέβρη και ήρθε να πληρώσω το σήμα 2 μέρες μετά.

Απλά το αγνοείς, γιατί όπως μου είπε η υπάλληλος έχει εκδοθεί από καιρό.

Όταν θες να το ξαναβγάλεις στην κυκλοφορία είτε είναι 1η γενάρη είτε 30 δεκεμβρίου ξαναπληρώνεις ΟΛΟ το σήμα.

Για την μεταβίβαση οχήματος με παραδομένες πινακίδες ΔΕΝ ξέρω τι γίνεται.

Stathis
08-07-10, 17:48
πολυ σωστα αυτα που γραφει ο λευτερης, ισχυουν ολα.

μεταβιβαση δεν γινεται με κατατεθημενες πινακιδες.
πρεπει να τις παρουμε πισω πληρωνοντας το τελος του τρεχοντος ετους, να κανουμε τη μεταβιβαση και μετα να τις ξανακαταθεσουμε αν θελουμε.

επισης συμφωνα με πληροφοριες μου οι πινακιδες μενουν στις εφοριες εναν περιπου χρονο.
μετα τις αποστελουν στο υπουργειο για καταστροφη.
οταν θελησει ο ιδιοκτητης να τις ξαναπαρει, εκδιδεται νεα αδεια και αριθμος με καποιο μικρο παραβολο.

oldcarskickass
09-07-10, 08:13
πολυ σωστα αυτα που γραφει ο λευτερης, ισχυουν ολα.

μεταβιβαση δεν γινεται με κατατεθημενες πινακιδες.
πρεπει να τις παρουμε πισω πληρωνοντας το τελος του τρεχοντος ετους, να κανουμε τη μεταβιβαση και μετα να τις ξανακαταθεσουμε αν θελουμε.

επισης συμφωνα με πληροφοριες μου οι πινακιδες μενουν στις εφοριες εναν περιπου χρονο.
μετα τις αποστελουν στο υπουργειο για καταστροφη.
οταν θελησει ο ιδιοκτητης να τις ξαναπαρει, εκδιδεται νεα αδεια και αριθμος με καποιο μικρο παραβολο.

Νέα άδεια νομίζω εκδίδεται έτσι και αλλιώς.

Το παράβολο για νέες πινακίδες θα ξέρω ποιο είναι, μεσήμερι.

Libanner
09-07-10, 10:34
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Αρα για να μεταβιβαστεί ένα όχημα χωρίς πινακίδες πρέπει να πληρώσουμε και τα τέλη κυκλοφορίας να βγάλουμε νέες πινακίδες να πληρώσουμε τέλος μεταβίβασης,ένα 500 φεύγει για πλάκα...
Με μια υπεύθυνη δήλωση που να σε ορίζει ο ιδιοκτήτης,να προβεις σε κάθε νόμιμη ενέργεια ώστε να μεταβιβάσεις το όχημα,λογικά θα μπορείς να κάνεις όλες αυτές τις ενέργειες χωρίς κανένα πρόβλημα.Έτσι δεν είναι;

Stathis
09-07-10, 10:40
με εξουσιοδοτηση τα κανεις ολα, αλλα προσεχε να μην ειναι παλια.

δηλαδη δεν μπορεις να παρεις μια εξουσιοδοτηση και να κανεις μεταβιβαση μετα απο 6 μηνες ή περισσοτερο.
δεν στην αναγνωριζουν...

Kostas_1
09-07-10, 10:45
Απλα να προσθεσω οτι μια και θα χρειαστει να απευθυνθεις σε διαφορετικες υπηρεσιες (πχ εφορια, ΥΜΕ, κλπ) φτιαξε 2-3 εξουσιοδοτησεις γιατι πολλες φορες μου εχει τυχει να τις κρατανε...

big-mac
10-07-10, 04:19
+1000 με ολους τους παραπανω φιλους, ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα