PDA

Επιστροφή στο Forum : Police on motorcycles...



Monsta
03-07-10, 16:01
Πριν περίπου ένα μήνα πετυχαίνω στην Αθηνών-Λαμίας τρελό κομβόϊ από μοτοσυκλετιστές αστυνομικούς με ολοκαίνουριες μηχανές μεγάλου κυβισμού on-off....πρέπει να ήταν πάνω από 200-300....

Τελευταία τους βλέπω σχεδόν παντού 2-κάβαλους (sorry, αλλά αυτό είναι γελοίο :hystericalbs1: :hystericalbs1: ), να κάνουν δήθεν περιπολίες πάνω κάτω τη Κηφισίας...

Επίσης έχω πετύχει και μονο-κάβαλους με (επίσης) μικρού κυβισμού μηχανάκια να κάνουν βόλτες τα στενά...

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, εν καιρό κρίσης, για ποιο λόγο έπρεπε να γίνει αυτή η κίνηση ??? Να σπαταληθούν τόσες χιλιάδες ευρώ ΤΩΡΑ ειδικά ????? :ranting2::ranting2::ranting2:

Ή μη μου πείτε ότι τώρα νιώθετε ασφαλείς που κυκλοφορείτε στους δρόμους με τόσα γουρουνάκια ανάμεσά σας :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

katsaraios
03-07-10, 16:22
Πριν περίπου ένα μήνα πετυχαίνω στην Αθηνών-Λαμίας τρελό κομβόϊ από μοτοσυκλετιστές αστυνομικούς με ολοκαίνουριες μηχανές μεγάλου κυβισμού on-off....πρέπει να ήταν πάνω από 200-300....

Τελευταία τους βλέπω σχεδόν παντού 2-κάβαλους (sorry, αλλά αυτό είναι γελοίο :hystericalbs1: :hystericalbs1: ), να κάνουν δήθεν περιπολίες πάνω κάτω τη Κηφισίας...

Επίσης έχω πετύχει και μονο-κάβαλους με (επίσης) μικρού κυβισμού μηχανάκια να κάνουν βόλτες τα στενά...

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, εν καιρό κρίσης, για ποιο λόγο έπρεπε να γίνει αυτή η κίνηση ??? Να σπαταληθούν τόσες χιλιάδες ευρώ ΤΩΡΑ ειδικά ????? :ranting2::ranting2::ranting2:

Ή μη μου πείτε ότι τώρα νιώθετε ασφαλείς που κυκλοφορείτε στους δρόμους με τόσα γουρουνάκια ανάμεσά σας :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Κωστα συγνωμη και μην το παρεις σαν προσωπικη επιθεση με τιποτα.
Μηπως τελικα σαν λαος δεν ξερουμε εντελως τι θελουμε?
φωναζουμε για την αστυνομια και για τις ανυπαρκτες περιπολιες και τωρα κοροιδευουμε τους αστυνομικους που επιτελους βγηκαν στον δρομο.
Θα σου πω μονο ενα περιστατικο για να δεις λοιπον οτι ΝΑΙ αξιζει αυτη η κινηση
Λογω της δουλειας μου και του ωραριου μου εχω περιστατικα σε διπλανα σπιτια και μαγαζια που "μπουκαρανε" αρκετες φορες.
Πριν 1 μηνα λοιπον με ενα τηλεφωνημα απο 1 ηλικιωμενη γυναικα η οποια μεσα στο σπιτι της ακοθσε θορυβο και ομιλιες πανω στην ταρατσα του σπιτιου της,σε χρονο πραγματικα zero σκασανε 9 μηχανες με 18 ατομα και σε 15 λεπτα κατεβασανε μπροστα μας 4 ατομα.
Ηταν σοκ για εμας ποσο αμεσα και "ομορφα" τακτοποιηθηκε το θεμα.
Οποτε οπως καταλαβαινεις ΝΑΙ για μενα ηταν κινηση ματ να εχουνε τετοια ομαδα εξω .
Και ας διαφωνησουν καποιοι μαζι μου ,σιγουρα δεν ειναι παντα εκει που θελουμε δεν ειναι δυνατον,αλλα ΝΑΙ η περιπολιες και η αμεση δραση ειναι Απαραιτητες.
Πολυ ανυπαρξια αστυνομευσης εφερε τα αποτελεσματα που βλεπουμε καθημερινα.
Φιλικα και χωρις διαθεση προστριβης με κανενα

Stathis
03-07-10, 16:22
δεν ειναι κακο το μετρο κωστα.
εγω χαιρομαι καθε φορα που τους βλεπω.

η παρουσια της αστυνομιας αποθαρυνει τους κακοποιους.

dimtz
03-07-10, 16:25
Πριν περίπου ένα μήνα πετυχαίνω στην Αθηνών-Λαμίας τρελό κομβόϊ από μοτοσυκλετιστές αστυνομικούς με ολοκαίνουριες μηχανές μεγάλου κυβισμού on-off....πρέπει να ήταν πάνω από 200-300....

Τελευταία τους βλέπω σχεδόν παντού 2-κάβαλους (sorry, αλλά αυτό είναι γελοίο :hystericalbs1: :hystericalbs1: ), να κάνουν δήθεν περιπολίες πάνω κάτω τη Κηφισίας...

Επίσης έχω πετύχει και μονο-κάβαλους με (επίσης) μικρού κυβισμού μηχανάκια να κάνουν βόλτες τα στενά...

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, εν καιρό κρίσης, για ποιο λόγο έπρεπε να γίνει αυτή η κίνηση ??? Να σπαταληθούν τόσες χιλιάδες ευρώ ΤΩΡΑ ειδικά ????? :ranting2::ranting2::ranting2:

Ή μη μου πείτε ότι τώρα νιώθετε ασφαλείς που κυκλοφορείτε στους δρόμους με τόσα γουρουνάκια ανάμεσά σας :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

καλα οτι και να κανουν αυτοι οι αστυνομικοι σας φταινε ρε παδια? δεν υπαρχουν αστυνομικοι αναμεσα στον πολιτη φωναζετε, υπαρχουν αρκετοι αναμεσα μας παλι τα ιδια, ε τι πρεπει να γινει δηλ? τους εχετε παρεξηγηση........
Υ.Γ και δεν ειναι γουρουνακια

stratos
03-07-10, 16:34
Βράδυ Σαββάτου στην παραλιακή και περίπου 30-40 μοτοσυκλέτες κάπου πήγαιναν, η μία πίσω απο την άλλη. Εχτές το βράδυ πολλά ασφαλήτικα που διακρίνονταν μόνο απο την κάμερα που είχαν στο ταμπλό. Τουλάχιστον έτσι γίνεται στα μεγάλα στιά κέντρα, στα μικρότερα ούτε λόγος. Καιρός ήταν να αφήσουν τα γραφεία και να βγούν στους δρόμους. Βγαίνουν περίπου 200-300 αστυνομικοί τον χρόνο απο τις σχολές. Κάπου πρεπει να απορροφηθούν, τουλάχιστον τους δίνουν μια μοτοσυκλέτα και κάνουν και καμιά περιπολία. Ε, καιρός ήταν νομίζω

NickE60
03-07-10, 16:36
παιδιά μετά από την κίνηση αυτή, έχω δει με τα μάτια μου να φτάνουν σε 2 λεπτά ακριβώς (λιγότερο ίσως - περισσότερο όχι) στο σημείο όταν έγινε κλήση από μια γειτόνισσα στο Χαλάνδρι. Χρήσιμη πιστεύω η κίνηση, τώρα για το κόστος και τις προμήθειες ...άλλο θέμα αυτό..

NickE60
03-07-10, 16:46
α... και μια πληροφορία από έγκυρη πηγή: Έχει δοθεί οδηγία στους μοτ/τες αστυνομικούς να μην κάνουν καταδίωξη σε παράνομη μοτ/τα για κανένα λόγο, για την αποφυγή τραυματισμού αστυνομικού ...αλλά και καταδιωκόμενου ...φαντάζομαι πως δεν υπάρχει μεγάλη εμπιστοσύνη στην οδηγική ικανότητά τους, περισσότερο από οτιδήποτε άλλο...
...τα παλιά χρόνια μας κυνηγούσαν ακόμα και μέσα στα πάρκα.... Λυκαβηττός, Γαλάτσι, Πεδίο Άρεως κλπ.. :whistle:

nikos ///M
03-07-10, 16:57
και γω συμφονω με αυτο το μετρο
δεν ειναι και τοσο κακο ετσι και αλλιως ολοι αυτοι ηταν στα γραφεια αραχτοι!

Monsta
03-07-10, 17:03
Να σπαταληθούν τόσες χιλιάδες ευρώ ΤΩΡΑ ειδικά ????? :ranting2::ranting2::ranting2:



Παιδάκια μάλλον στραβά το πήρατε....

Έχω μεγαλώσει σε χώρα που το περιπολικό ήταν ΠΑΝΤΑ & οπουδήποτε του ζητηθεί μέσα σε 5'-7' το πολύ. Το ασθενοφόρο και η πυροσβεστική το ίδιο.

Give me λοιπόν a break! thumb

Δεν λέω ότι το μέτρο είναι κακό, κάθε άλλο. Μακάρι να γίνουν αλλαγές και να πάει η χώρα μπροστά, ποιος δεν το θέλει.

Απλά μία τέτοια κίνηση σε εποχές που γίνονται οι απίστευτες σπατάλες σε δημόσιο χρήμα, κάθε μέρα αποκαλύπτεται κάτι καινούριο, ενώ έχουμε αυξήσεις σχεδόν παντού, σε μένα προσωπικά είναι σαν να μου ρίχνουν στάχτη στα μάτια...

Και αν είναι να γίνουν αλλαγές όπως πολύ σωστά λέτε και συμφωνώ 100%, ευπρόσδεκτη πάντα η παρούσια της αστυνομίας, αλλά ας αρχίσουν πρώτα οι ίδιοι να δίνουν το καλό παράδειγμα τουλάχιστον όσο αφορά την κυκλοφοριακή τους αγωγή. Τα υπόλοιπα θα έρθουν με τη σειρά ένα ένα...

z3 2.2
03-07-10, 17:03
Διαφωνω Κωστα.
Εγω νιωθω πολυ καλα που γυρνανε ολη μερα.
Ειδα αστυνομικη παρουσια στην γειτονια μου!!!! Ξερεις ποσο καλο ειναι αυτο???
Μακαρι να παραμεινουν στους δρομους και να "τρομαξουν " και λιγο τα αποβρασματα που ζουν εις βαρος της περιουσιας μας (πρεζακια,γυφτοι,αλβανορωσ ποντειορουμανοτσετσενοσκ τασταμουτρατους κλεφτρονια-φονιαδες για 50ευρω)

Εγω ευχομαι παντος καλο κουραγιο στα παιδια που καβαλανε δικαβαλοι μεσα στον καυσωνα και το ψωφοκρυο για 1200 ευρω παιζοντας τη ζωη τους με καθε ****** οδηγο που παιζει να τους πεταξει κατω και καθε κακοποιο που παιζει να τους γεμισει μολυβι.

Με τον "νομο" ποτε δεν τα πηγα καλα...ειχαμε τις στιγμες μας πολλες φορες στο παρελθον που δεν θελω να αναφερω (υπηρξαν και ΠΟΛΥ ξηγημενοι τσεοι βεβαια που κερδισαν τον σεβασμο μου),αλλα κατι τετοιες παρουσιες για μενα ειναι αξιες συγχαριτηριων.

E46 POWER
03-07-10, 17:06
α... και μια πληροφορία από έγκυρη πηγή: Έχει δοθεί οδηγία στους μοτ/τες αστυνομικούς να μην κάνουν καταδίωξη σε παράνομη μοτ/τα για κανένα λόγο, για την αποφυγή τραυματισμού αστυνομικού ...αλλά και καταδιωκόμενου ...φαντάζομαι πως δεν υπάρχει μεγάλη εμπιστοσύνη στην οδηγική ικανότητά τους, περισσότερο από οτιδήποτε άλλο...
...τα παλιά χρόνια μας κυνηγούσαν ακόμα και μέσα στα πάρκα.... Λυκαβηττός, Γαλάτσι, Πεδίο Άρεως κλπ.. :whistle:

Nικο μαλλον η πηγη σου δεν ειναι σωστη..στο λεω αυτο απο πρωτο χερι και οχι απο πηγη....ειδικα αν δεν εχεις πινακιδα εισαι φαβορι για κυνηγι....για κρανος μπορει να μην σε σταματησουν αλλα για κοκκινα πινακιδα κτλ εισαι σουπερ!
__________________
επισης μπορω να σου πω και για κυνηγητα μεχρι τελικης πτωσεως!

Monsta
03-07-10, 17:07
Και ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο παρακαλώ, διότι "Come police on motorcycles... " δεν είναι σωστό συντακτικό.

Σκέτο "Police on motorcycles" είναι σαφώς καλύτερα.

z3 2.2
03-07-10, 17:07
Απλά μία τέτοια κίνηση σε εποχές που γίνονται οι απίστευτες σπατάλες σε δημόσιο χρήμα, κάθε μέρα αποκαλύπτεται κάτι καινούριο, ενώ έχουμε αυξήσεις σχεδόν παντού, σε μένα προσωπικά είναι σαν να μου ρίχνουν στάχτη στα μάτια...

Ρε συ Κωστα εδω σπαταλησαν κατι μυρια για να παρουν καινουρια λαπτοπ στα σκουλικια της βουλης και τους βουλευτογλυφτες!!!!:ranting2:
Αυτο σε πειραξε???:)

NickE60
03-07-10, 17:11
Nικο μαλλον η πηγη σου δεν ειναι σωστη..στο λεω αυτο απο πρωτο χερι και οχι απο πηγη....ειδικα αν δεν εχεις πινακιδα εισαι φαβορι για κυνηγι....για κρανος μπορει να μην σε σταματησουν αλλα για κοκκινα πινακιδα κτλ εισαι σουπερ!
__________________
επισης μπορω να σου πω και για κυνηγητα μεχρι τελικης πτωσεως!

Μήπως ισχύει για αυτή τη νέα ομάδα? (που πέφτουν συνέχεια κάτω) αυτό δεν το ρώτησα.. thumb

Monsta
03-07-10, 17:14
Ρε συ Κωστα εδω σπαταλησαν κατι μυρια για να παρουν καινουρια λαπτοπ στα σκουλικια της βουλης και τους βουλευτογλυφτες!!!!:ranting2:
Αυτο σε πειραξε???:)


Μακάρι να παραμείνουν στους δρόμους ρε Δημήτρη, αλλά δε το βλέπω.

Μου θυμίζει Ολυμπιακούς Αγώνες 2004 εποχές που μετά τη λήξη τούς στείλανε σπίτια τους.

z3 2.2
03-07-10, 17:20
Μακάρι να παραμείνουν στους δρόμους ρε Δημήτρη, αλλά δε το βλέπω.

Μου θυμίζει Ολυμπιακούς Αγώνες 2004 εποχές που μετά τη λήξη τούς στείλανε σπίτια τους.
Κατι τετοιες σκεψεις περνανε και μενα απο το μυαλο μου και στεναχωριεμαι.
Ειναι πολυ καλη κινηση Κωστα και με αμεσα αποτελεσματα η ομαδα Διας.
Παντως οσο και να κοστιζει αυτη η ομαδα ρε συ Κωστη εχεις αμεσο συμφερον σαν πολιτης τουλαχιστον...η αποψη μου ειναι οτι τα λεφτα αυτα πιανουν τοπο.

Dimzan
03-07-10, 17:25
Εμενα δε με χαλαει που βγηκαν στους δρομους.

Ξενερωνω μονο οταν θελω να κανω καμια ταρζανια αλλα ομολογω οτι αναγκαστικα εχω ηρεμισει :D


Επισης η μια οψη του νομισματος ειναι οτι το κοστος αυτης της υπεραστυνομευσης ειναι υψηλο.

Υπαρχει και η αλλη οψη:
Το κοστος ομως σε γκρινια απο τις μικρο-κλοπες ληστειες ειναι ανεκτιμητο καθως και ολη η ταλαιπωρια και η αισθηση του να ξερεις οτι το ρισκο εινια μεγαλο. θεωρουμασταν μια χωρα με υψηλη εγκληματικοτητα. Αν ισχυε το στατιστικο δεν ξερω, το σιγουρο ομως ειναι πως απο τοτε που ξεκινησε το νεο μετρο με τους μοτοσυκλετιστες τα κρουσματα εχουν μειωθει (καπου διαβασα για 30%) και σιγουρα αυτο το νεο μεταδιδεται και προς τις αλλες χωρες. Πειτε μου ποσο ασφαλης νιωθει ενας τουριστας στο κεντρο της αθηνας σημερα και ποσο ενιωθε περυσι. Αν σε εμας δεν εμπνεει ασφαλεια ο αστυνομικος δε σημαινει πως και ο τουριστας εχει την ιδια αποψη.

Και τελος δε θα θελα να με πειτε κομματικο διοτι δεν ανηκω καπου ουτε προωθω τα μετρα της κυβερνησης αλλα θεωρω το συγκεκριμενο μετρο αρκετα αποδοτικο παρα το κοστος του. Επισης εγω , ναι , νιωθω περισσοτερο ασφαλης


ΥΓ. Αποψη μου εινια πως οι αστυνομικοι δεν ειναι κακοι. Η μαλλον δεν ειναι ολοι κακοι. Απλα οταν καποιος θα συναντησει κακο αστυνομικο θα τον κραξει παντου. οταν θα πετυχει καλο αστυνομικο θα το πει σε κανα δυο οτι πετυχα εναν καλο. Αυτοι οι λιγοι λοιπον ειναι που αμαυρωνουν την εικονα της αστυνομιας. Ας μην ειμαστε προκατηλημενοι, ειτε πετυχουμε καλο, ειτε στραβο.

Vasilis
03-07-10, 18:26
εδω οταν ολα πανε καλα...ολα μας φταινε...!

ετσι εχουμε μαθει σαν λαος...να μην ειμαστε ποτε ευχαριστημενοι!

αλλα ακομα παραπανω να μην ειμαστε καθολου οργανωμενοι!

ξαφνικα γεμισε το λεκανοπεδιο της Αθηνας αστυνομικους!Καποιοι χαρηκανε καποιοι στεναχωρεθηκαν (εγω παντως ΧΑΡΗΚΑ)...

Ασχετα με το οτι προσεχω περισσοτερο κ εχω κοψει τις ταρζανιες...νοιωθω ενα αισθημα ασφαλειας ειδικοτερα αργα την νυχτα!

Ειχα φτασει δυο μετρα γομαρι (χ2:th_Laie_67-1:) να κλειδωνω τις πορτες του αυτοκινητου εν κινησει κ να κοιταζω δεξια κ αριστερα στα φαναρια...(ας μην ξεχναμε την εμπειρια του Αντρεα Μdolce)!
Ωστοσο στην Ελλαδα ειμαστε των ακρων....ή θα βγει ολη η αστυνομια στους δρομους ή θα κωφευει...(το τελευταιο ισχυει για ολες τις δημοσιες υπηρεσιες)...ή θα δουλευουμε ολοι ή θα το ξυνουμε πισω απο ενα γραφειο....

Λογω των δυσμενων συνθηκων που εχει να αντιμετωπισει η χωρα μας (οικονομικη δυσχερεια μιλαμε παντα) το φαινομενο της εγκληματικοτητας θα αυξηθει...Αυτο προσπαθει να προλαβει το κρατος....Να δειξει το παρον κ να τριξει τα δοντια πριν επιτελους (κ για πρωτη φορα ever) γινει η ζημια!

Συναινω με την πραξη αυτη...θεωρω οτι αργησε να γινει...!

καλλιο αργα βεβαια παρα ποτε....!

οσον αφορα τις βενζινες...εδω χασαμε το κορμι ρε πατριωτη...η βενζινη μας μαρανε?

ειμαι σιγουρος οτι και ο Κωστας κατι τετοιο εννοει...

αλλα οπως προειπες κωστη...εσυ μεγαλωσες σε εναν αλλο τοπο με αλλα κριτηρια...πολυ καλυτερα....

εμεις ελπιζω απο δω κ στο εξης να καλυτερευουμε σαν λαος..εστω κ με τετοιου ειδους λαθη !!!

Χρίστος
03-07-10, 19:36
2 περιστατικα.

Λαμπρακη διπλα απο την εκκλησια Ευαγγελιστρια στη Καστελα υπαρχει ενα μαγαζι τυπου everest που δουλευει 14ωρο.Συχνα πυκνα επαγγελματιες οδηγοι σταματανε για ενα καφε, μια τυροπιτα.
Ωρα 2.30 - 3.00 σταματαει μια μονοσυκλετα, κατεβαινουν οι δυο ενστολοι.Ο ενας παει τουαλετα και ο αλλος να παρει κατι να φαει.Σβηνει μηχανη και αφηνει το κλειδι επανω χωρις να κλεισει το φαρο.Αρχιζει το μπιρι μπιρι στην υπαλληλο με ελαφρι γελακι.Μεσα σε 2 λεπτα και κυριολεκτικα κατω απο τη μυτη του ειχε αφαιρεθει ολη η βαλιτσα οπως και το κλειδι απο τη μιζα της υπηρεσιακης μηχανης.....
Βγαινοντας ο συναδελφος του απο τη τουαλετα αρχιζουν οι φωνες.
Το αποτελεσμα δε το ξερω οπως και το αν τιμωρηθηκαν.
Να συμπληρωσω οτι αυτο το περιστατικο εκτυλιχθηκε ΕΝ ΩΡΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.

(το παρακατω ειναι περιστατικο μελους μας)
Εχθες απογευματακι.Σε καταστημα vodafone(αν δε κανω λαθος) μπηκαν 2 ή 3 τσιγγανοι ενοπλοι και κρατωντας τη πορτα κλειστη πηραν οτι βρηκαν μπροστα τους, εσπασαν οτι τους εμποδισε και το χειροτερο, ξυλοκοπησαν τον ιδιοκτητη σε σημειο να χρειαστει ραματα στο κεφαλι και αναταξη στο χερι λογω καταγματων....
Το θεμα εδω ειναι οτι το μαγαζι εχει κλειστο κυκλωμα και το πιθανοτερο ειναι να ειδοποιηθηκε η αστυνομια αμεσα.Ποτε δεν εφτασε εγκαιρα.....ουτε περιπολικο, ουτε μηχανη Δια.



Ολο αυτο με τη περιπολια εμενα προσωπικα ναι με κανει να νοιωθω μια στοιχιωδη ασφαλεια απλα και μονο ξερωντας οτι ειναι καπου εκει και γυριζουν.
Το υπαρκτο ομως δεν εχει καμια επαφη.

Με λιγα λογια ειναι σα το αυτοκολητακι Μ3 που βαζουν πολλοι.Το πληρωσες και ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ

atha
03-07-10, 19:41
makari na kanoun ti douleia tous , exo barthei na tous blepo na arazoun stis plateies kai na koitane gomenakia mono.

E46 POWER
03-07-10, 19:55
Μήπως ισχύει για αυτή τη νέα ομάδα? (που πέφτουν συνέχεια κάτω) αυτό δεν το ρώτησα.. thumb

αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο..χαχαχα οπως και να το κανεις καποιος θα πεσει..ειναι σαν να λεμε οτι οι οδηγοι αγωνων..λεμε τωρα δεν τρακαρουν...

βεβαια πολλοι ειναι και αυτοι που μπηκαν και με το ζορι..που απλα ειχαν ενα διπλωμα και ειχαν οδηγησει τη βεσπα του παππου τους :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :thumbsup::thumbsup:

oldcarskickass
03-07-10, 20:08
δεν ειναι κακο το μετρο κωστα.
εγω χαιρομαι καθε φορα που τους βλεπω.

η παρουσια της αστυνομιας αποθαρυνει τους κακοποιους.


Ιστορικά αν το δεις αυτό ΔΕΝ ισχύει.

Το έγκλημα δρα υδραυλικά.-

Πιέζεις κάπου, μειώνεται εκεί που πιέζεις και εμφανίζεται αλλού.

Στάνταρ πράματα μελετημένα και αποδεδειγμένα παγκοσμίως.

Απλά στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη υπάρχει το μεγαλύτερο μέρος των ψηφοφόρων, άρα αυτούς πρέπει να προστατεύσουμε.

Δεν μειώνω ΚΑΘΟΛΟΥ το μέτρο, πιστεύω ότι αξίζει.

Αλλά για να πέσουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα στοιχεία εγκληματικότητας ΠΡΕΠΕΙ να γίνει δουλειά σε βάθος και όχι 5 - 10 - 1000 περιπολίες.

Εδώ πέρασε μπόμπα στο Υπουργείο (το οποίο αν περάσει κανείς μια εργάσιμη και δει ΠΟΣΗ αστυνομία υπάρχει...) θα μας σώσουν 1000 περιπολίες;


Παιδάκια μάλλον στραβά το πήρατε....

Έχω μεγαλώσει σε χώρα που το περιπολικό ήταν ΠΑΝΤΑ & οπουδήποτε του ζητηθεί μέσα σε 5'-7' το πολύ. Το ασθενοφόρο και η πυροσβεστική το ίδιο.

Give me λοιπόν a break! thumb

Δεν λέω ότι το μέτρο είναι κακό, κάθε άλλο. Μακάρι να γίνουν αλλαγές και να πάει η χώρα μπροστά, ποιος δεν το θέλει.

Απλά μία τέτοια κίνηση σε εποχές που γίνονται οι απίστευτες σπατάλες σε δημόσιο χρήμα, κάθε μέρα αποκαλύπτεται κάτι καινούριο, ενώ έχουμε αυξήσεις σχεδόν παντού, σε μένα προσωπικά είναι σαν να μου ρίχνουν στάχτη στα μάτια...

Και αν είναι να γίνουν αλλαγές όπως πολύ σωστά λέτε και συμφωνώ 100%, ευπρόσδεκτη πάντα η παρούσια της αστυνομίας, αλλά ας αρχίσουν πρώτα οι ίδιοι να δίνουν το καλό παράδειγμα τουλάχιστον όσο αφορά την κυκλοφοριακή τους αγωγή. Τα υπόλοιπα θα έρθουν με τη σειρά ένα ένα...

Μα όταν οι ίδιοι οι αστυνομικοί έχουν ΑΠΑΛΛΑΓΕΙ από το να φοράνε ζώνη, εσύ τι νομίζεις;

Και μάλιστα προέβαλλαν σαν λόγο μη χρήσης ζώνης ασφαλείας το ότι σε περίπτωση καταδίωξης θα δυσκολευτούν να πεταχτούν έξω.

Ε λοιπόν σε μια χώρα που εν έτει 2010 πρέπει να ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ σε έναν επαγγελματιά ο οποίος γράφει εκατοντάδες χλμ ημερησίως στο δρόμο το ΓΙΑΤΙ πρέπει να φοράει ζώνη ασφαλείας τι περιμένεις ρε Κώστα;

Ουσιώδη πράγματα;

skandalis447
03-07-10, 20:58
Παιδια καλησπερα...Η συγκεκριμενη κινηση ειναι καλη και σιγουρα αυξανει το βαθμο ασφαλειας που νοιωθουμε οτι εχουμε...(γιατι στην πραξη θα δειξει...)
Τωρα μου κανει εντυπωση πως κανεις δεν γνωριζει περισσοτερα για το θεμα...εχω φιλαρακι που τωρα θα ηταν στην καινουργια ομαδα,ο οποιος μου εξιστορισε τα παρακατω λογια...
Οι μηχανες ειναι χορηγια πασιγωστου επιχειρηματια,και ο ορος για την χορηγια ηταν να βγαουν στο δρομο οι μηχανες (να ολοκληρωθει δλδ η χορηγια)μεχρι την 1η απριλιου,οπως και εγινε,με σκοπο να μπουν σε εξοδα της εταιριας το 1ο τριμηνο...Οταν ετοιμαζοντουσαν οι ομαδες στα τμηματα ψαχνανε εθελοντες για τις μηχανες,ακομα και χωρις διπλωμα...Ηταν αναγκη λειτουργικη να ειναι ετοιμοι την 1η απριλιου...
Εγω προσωπικα χαιρομαι που βλεπω αστυνομευση στους δρομους...ομως δυστυχως εχουν ερημωσει τα τμηματα οπως επισης και τα διοδια,παλιοτερα καθε σταθμος απο και προς Θεσ/νικη ειχε και ελεγχο για λαθρομεταναστες...τωρα τιποτα...Επισης δυστυχως οι μηχανες λειτουργουν σχεδον παντα στο 100% του ωφελιμου φορτιου τους,ως δικαβαλες,πραγμα το οποιο αποτελει προβλημα σε σχεση με την ελλειπη συντηρηση που θα υπαρχει απο τον Σεπτεβρη (ιδιως μαζι με τις βροχες...)Ηδη συνεβη ενα μοιραιο ατυχημα στην Περ.Υμητου...ας ελπισουμε να ειναι το τελευταιο...η συντηρηση δυστυχως δεν ειναι μεσα στην χορηγια...οποτε...
Ακριβως αυτος ειναι ο λογος που ο εν λογω φιλος μου ΔΕΝ δεχτηκε να ειναι δικαβαλο με ρισκο της ζωης του σε οδηγο με μοναδικη εμπειρια απο παπι...

optostyle
03-07-10, 20:59
Τα Αλβανά Θεσσαλονικη τα εχουν παιξει....σε καθε γωνια ειναι με τα χερια ψηλα και τα διαβατηρια ''επ'ωμου'' ... καλα εναι....εμενα δηλαδη μου αρεσει :) ΟΧΙ οτι μου εμπνεει και πολυ ασφαλεια ομως...

NickE60
03-07-10, 21:08
άλλο κι αυτό!

Ναί. Το ίδιο άτομο που μου είχε πει ότι τους απαγόρευσαν την καταδίωξη δικύκλων μου είχε πει επίσης ότι η εκπαίδευση αυτής της ομάδας διήρκεσε μόλις ενάμισι μήνα....

Ποιος είναι ο Επιχειρηματίας Δημήτρη? Τα καλά πρέπει να τα λέμε!! :thumbsup:

ΔημήτρηςΜ3
03-07-10, 23:56
Κωστα συγνωμη και μην το παρεις σαν προσωπικη επιθεση με τιποτα.
Μηπως τελικα σαν λαος δεν ξερουμε εντελως τι θελουμε?
φωναζουμε για την αστυνομια και για τις ανυπαρκτες περιπολιες και τωρα κοροιδευουμε τους αστυνομικους που επιτελους βγηκαν στον δρομο.
Θα σου πω μονο ενα περιστατικο για να δεις λοιπον οτι ΝΑΙ αξιζει αυτη η κινηση
Λογω της δουλειας μου και του ωραριου μου εχω περιστατικα σε διπλανα σπιτια και μαγαζια που "μπουκαρανε" αρκετες φορες.
Πριν 1 μηνα λοιπον με ενα τηλεφωνημα απο 1 ηλικιωμενη γυναικα η οποια μεσα στο σπιτι της ακοθσε θορυβο και ομιλιες πανω στην ταρατσα του σπιτιου της,σε χρονο πραγματικα zero σκασανε 9 μηχανες με 18 ατομα και σε 15 λεπτα κατεβασανε μπροστα μας 4 ατομα.
Ηταν σοκ για εμας ποσο αμεσα και "ομορφα" τακτοποιηθηκε το θεμα.
Οποτε οπως καταλαβαινεις ΝΑΙ για μενα ηταν κινηση ματ να εχουνε τετοια ομαδα εξω .
Και ας διαφωνησουν καποιοι μαζι μου ,σιγουρα δεν ειναι παντα εκει που θελουμε δεν ειναι δυνατον,αλλα ΝΑΙ η περιπολιες και η αμεση δραση ειναι Απαραιτητες.
Πολυ ανυπαρξια αστυνομευσης εφερε τα αποτελεσματα που βλεπουμε καθημερινα.
Φιλικα και χωρις διαθεση προστριβης με κανενα

αδερφε Γιωργο στη περιπτωση μας πριν 5 μερες τους πηρε τηλ η αδερφη μου
και τους λεει μας κλεβουν τρεξτε!!!!!! η αδερφη μου στον δρομο τα γαμηδια μεσα στο σπιτι ριμαζαν:ranting2::ranting2:!! και ηρθαν μετα απο 20λεπτα πουυυυυυυυυυυυυυυυυυ
στη Ναουσα!!!!! αρα δεν ξερω αν κανουν παντου σωστα τη δουλεια τους!!!

katsaraios
04-07-10, 00:05
αδερφε Γιωργο στη περιπτωση μας πριν 5 μερες τους πηρε τηλ η αδερφη μου
και τους λεει μας κλεβουν τρεξτε!!!!!! η αδερφη μου στον δρομο τα γαμηδια μεσα στο σπιτι ριμαζαν:ranting2::ranting2:!! και ηρθαν μετα απο 20λεπτα πουυυυυυυυυυυυυυυυυυ
στη Ναουσα!!!!! αρα δεν ξερω αν κανουν παντου σωστα τη δουλεια τους!!!
Συμφωνω φιλε ,δεν γνωριζω ομως αν υπαρχει τετοια ομαδα με μηχανακια στην Ναουσα.
Την αμεσο δραση την θες εκει που εχεις αναγκη ,ειδικα σε μικρες πολεις θα επρεπε να ειναι πιο σβελτοι

Monsta
04-07-10, 04:49
Ακριβως αυτος ειναι ο λογος που ο εν λογω φιλος μου ΔΕΝ δεχτηκε να ειναι δικαβαλο με ρισκο της ζωης του σε οδηγο με μοναδικη εμπειρια απο παπι...

Δημήτρη γι αυτό έγραψα και στο άλλο μου ποστ ότι ειδικά το δικάβαλο είναι για γέλια. Άντε να κάνει καταδίωξη μετά.

Είμαι έξω στο μαγαζί και χαζεύω λευκό πέρλα GT-R που περιμένει να στρίψει αριστερά στο φανάρι του ΥΓΕΙΑ...

Το φανάρι για αριστερά είναι κόκκινο και η άνοδος της Κηφισίας για Κηφισιά έχει πράσινο & πάει σφαίρα. Ξαφνικά μηχανόβιος με on-off και φυσικά χωρίς κράνος, έρχεται από το πλάϊ των αυτοκινήτων που περιμένουν να δώσει πράσινο για να στρίψουν αριστερά, οκ μέχρι εδώ, και χωρίς καν να σταματήσει...τσουλώντας δλδ, παραβιάζει το κόκκινο και περνάει ΚΑΘΕΤΑ τη Κηφισίας για να μπει στο στενό μου. Πέρασε δλδ ΤΡΕΙΣ λωρίδες με κίνδυνο να το φάνε λάχανο (έπεσαν φρεναρίσματα και κόρνες) γιατί δεν μπορούσε να περιμένει το παλικάρι. Το κουφό όμως της υπόθεσης δεν είναι αυτό, διότι παρόμοια περιστατικά έχετε δει όλοι και τα ζούμε ξαθημερινά, ΑΛΛΑ ότι ένα από τα οχήματα που ανέβαινε τη Κηφισίας εκείνη ακριβώς τη στιγμή ήταν μία από αυτές τις καινούριες μηχανές δικάβαλη με αστυνομικούς. Περίμενα βέβαια να τον πάρει από πίσω και να του πάρει και τα σώβρακα, αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη οι τύποι συνεχίσανε προς τα πάνω σαν να είδαν κάτι εντελώς φυσιολογικό... Αυτό που έλεγα δηλαδή περί οδηγικής παιδείας πιο πάνω.

Για να καταλάβω δηλαδή, μερικοί που το παίζουνε υπεράνω και κάνουνε ότι τους κατέβει στην άσφαλτο με αποτέλεσμα να θρηνούμε συνεχώς θύματα, δεν είναι και αυτοί κανονικοί εγκληματίες με αυτή τη συμπεριφορά? Ο ρόλος της αστυνομίας εκείνη τη στιγμή δεν είναι να τον πιάσει να να τον μπουζουριάσει για να πάρει το μάθημά του?

Κατά τ άλλα ναι και εγώ νιώθω μια υποτιθέμενη ασφάλεια που τους βλέπω να πηγαινο-έρχονται μέσα στο Χαλάνδρι, ναι έχω κεράσει άπειρες φορές παγωμένο νερό και καφεδάκι το κακόμοιρο τροχονόμο που λιώνει μεσημεριάτικο στο φανάρι προσπαθώντας να διευκολύνει τη κυκλοφορία ή το χειμώνα μέσα στη καταιγίδα που δεν έχει που να κρυφτεί. Δεν τα χω με τα παλικάρια που ομολογουμένως ρισκάρουν τη ζωή τους με το επάγγελμα επέλεξαν να κάνουν. Λέω πολύ απλά ότι η συγκεκριμένη κίνηση είναι μια βελόνα στ άχυρα μπροστά στο μπάχαλο που επικρατεί. Ας προσπαθήσουνε να βελτιώσουνε την υπάρχουσα κατάσταση ώστε το σύστημα να δουλέψει πιο αποτελεσματικά και μετά ας βγει και η περιπολία στο δρόμο να κάνει τις βόλτες της και να σταματάει τους μετανάστες για έλεγχο ταυτότητας...

stratos
04-07-10, 07:25
Ξημέρωμα Σαββάτου προς Κυριακή και ούτε ένας αστυνομιός σε όλη τη διαδρομή, παραμόνο ένα Octavia στο ΣΕΦ. Μια βγαίνουν όλοι μαζί και την άλλη κανένας.

GiannisRob
04-07-10, 13:22
Εδω στην Πατρα τους πετυχαινεις συχνα.....

... ολους μαζι μαζεμενους σε καναν ισκιο να πινουν καφε σε πλαστικο και να καπνιζουν, η αργα το βραδυ παλι σε κανα πλατωμα να αραζουν και να κανουν και κανα τσιγαρακι...

Μα το θεο, δεν τους εχω δει ποτε εν δρασει...

Z4 DCT
04-07-10, 13:37
Δεν ξερω τι κανουν αλλου αλλα στον πειραια και στα δυτικα τους βλεπω συνεχως στην γυρα, και αυτο μου δινει μια σιγουρια.....thumbthumb

Dimzan
04-07-10, 13:54
χθες , σαββατο βραδυ παντως μου καναν 2 φορες ελεγχο στην εθνικη για χαλκιδα

oldcarskickass
04-07-10, 19:00
Εδω στην Πατρα τους πετυχαινεις συχνα.....

... ολους μαζι μαζεμενους σε καναν ισκιο να πινουν καφε σε πλαστικο και να καπνιζουν, η αργα το βραδυ παλι σε κανα πλατωμα να αραζουν και να κανουν και κανα τσιγαρακι...

Μα το θεο, δεν τους εχω δει ποτε εν δρασει...

Όταν δε τους βλέπεις είναι γιατί είναι undercover με πολιτικά και καθαρίζουν τον τόπο ΛΟΛ

E46 POWER
04-07-10, 21:32
άλλο κι αυτό!

Ναί. Το ίδιο άτομο που μου είχε πει ότι τους απαγόρευσαν την καταδίωξη δικύκλων μου είχε πει επίσης ότι η εκπαίδευση αυτής της ομάδας διήρκεσε μόλις ενάμισι μήνα....

Ποιος είναι ο Επιχειρηματίας Δημήτρη? Τα καλά πρέπει να τα λέμε!! :thumbsup:

βασικα στην αστυνομια επικρατει το ακολουθω και οχι το καταδιωκω για ευνοητους λογους thumb επισης ο επιχειρηματιας που εκανε την δωρεα ειναι ο Κ. Βγενοπ...

οσο για την εκπαιδευση ,πορει να ηταν εναμιση μηνα αλλα ηταν σε συνθηκες αστα να πανε και ηταν μια καλη εκπαιδευση..απο το τιποτα που γενικοτερα επικρατει στην ελλαδα...

το καλο ςιναι οτι απο εκει που εβγαινε ενα περιπολικο για καθε περιοχη τωρα βγαινουν 4-5 δικαβαλες μηχανες....

Η συντηρηση επισης ειναι αστα να πανε...οι τυχεροι κανανε σερβις τισ μηχανες αρχες ιουνιου και οχι μεσα στον μαιο γιατι δεν ειχε το κρατος λεφτα...

Nino
04-07-10, 21:42
Η ομαδα αυτη ειναι καινουργια και λεγεται Διας.Σκοπος της η προληψη και καταστολη μικροεγκληματος καθως και η ταχεια ανταποκριση της λογω της ευελιξιας που υπαρχει με τις μηχανες.
Προς το παρον νομιζω ειναι μονο Αθηνα και Θεσσαλονικη και πραγματικα βρισκεται στο δρομο... δημιουργωντας και το αισθημα ασφαλειας που ελειπε τον τελευταιο καιρο.
Το δικαβαλο ειναι για να μπορεσουν να ανταπεξερθουν σε πιο πολυπλοκες καταστασεις...

joseph
10-09-10, 15:46
https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/h-o.html

Παντως, μονο και μονο, για αυτο το περιστατικο, αξιζει να υπαρχει αυτη η ομαδα..

Z4 DCT
10-09-10, 15:54
https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/h-o.html

Παντως, μονο και μονο, για αυτο το περιστατικο, αξιζει να υπαρχει αυτη η ομαδα..

:notworthy::notworthy::notworthy:

Nikos
10-09-10, 15:58
https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/h-o.html

Παντως, μονο και μονο, για αυτο το περιστατικο, αξιζει να υπαρχει αυτη η ομαδα..

Ειναι οτι καλυτερο εχει συμβει στην ελληνικη αστυνομια τα τελευταια 25 χρονια με εντυπωσιακα εως τωρα αποτελεσματα. (η ασφαλεια μας δεν εχει τιμη. Καλυτερα ας κοψουν απο αλλου).
Και το ωραιο κατ'εμε ειναι οτι πολλα απ τα παιδια αυτα ζητησαν οικειοθελως να πανε σε αυτη την ομαδα πραγμα που φαινεται και απ το ζηλο που δειχνουν μεχρι στιγμης.
Ας ελπισουμε οτι ο νεος πολιτικος ηγετης της ΕΛΑΣ (αλλο ενα συχαμα της περιβοητης γενιας του πολυτεχνειου που διελυσε αυτη τη χωρα) να ενεργησει με σωφροσυνη και να μη λειτουργησει ως κομπλεξικος που ειναι και διαλυσει με τις οδηγιες του αυτη την ομαδα μονο και μονο επειδη αποτελει εργο (και μαλιστα πετυχημενο)του προκατοχου του.

gnx
10-09-10, 16:02
....(αλλο ενα συχαμα της περιβοητης γενιας του πολυτεχνειου που διελυσε αυτη τη χωρα) ...

Νικο, you complete me.

Stathis
10-09-10, 18:23
εγω πραγματικα οπου βλεπω αυτα τα παιδια τα καμαρωνω και τα χαιρομαι.

μπραβο τους και εις ανωτερα!

ευχομαι να συνεχισουν ετσι και καλυτερα.

Dimzan
01-03-11, 20:25
https://www.inews.gr/141/makeleio-stou-renti-nekros-astynomikos-tis-omadas-dias---tous-gazosan-me-kalasnikof.htm


κριμα.... κυκλοφορω καθημερινα με τη μηχανη και τους βλεπω στους δρομους.. θεωρω οτι κανουν καλη δουλεια.

μια φορα χρειαστηκε να παω στο νοσοκομειο μια φιλη μου και μου ανοιξαν δρομο...


ευχομαι να πιαστουν τα λαμογια που πυροβολησαν και να τους κοψουν οτι βρουν...

Z4 DCT
01-03-11, 20:29
Ευχομαι με ολη μου την καρδια.....εναν ωραιο τεραστιπ ογκο στον εγκεφαλο και εναν επιθετικο καρκινο στο παγκρεας σε καθε ενα απο τα αρχιδ@κια που πυροβολησαν.....ετσι με χαρα ..........thumbthumbthumbthumb


Στον ταφο σας θα κατουρησουν πολλοι!!!!!!!!

tsagio
01-03-11, 21:23
Δε ξέρω τη να πω...
σήμερα θρηνούμε ένα νεκρό έχουμε ένα βαριά τραυματία και άλλα δύο παιδιά (γιατί οι περισσότεροι παιδιά είναι) να είναι τραυματισμένα ελπίζω να καταλάβουν πλέον όλοι ότι αυτά τα παιδιά ρισκάρουν καθημερινά την ζωή τους και για λιγότερα από 1200ευρω
με μηχανές που μπορεί να είναι καινούριες αλλά αυτή την στιγμή σχεδόν όλες δεν έχουν λάστιχα δεν έχουν κάνει σέρβις δεν έχουν φρένα και όπως όλοι καταλαβαίνουμε όσο καλός οδηγός και να είσαι κάτω από αυτές τις συνθήκες αυτό δεν φτάνει.
καλός ή κακώς είναι εκτεθειμένη στον κάθε μ@λ@κ@ που κυκλοφορεί εκεί έξω ελπίζω και εύχομαι να τα πιάσουν τα παλιό κ@θίκι@ και να τιμωρηθούν παραδειγματικά...

Dimzan
01-03-11, 21:56
κλασσικη ατακα που παιζει σε μηχανοβιο φορουμ (και ισως κακη) αλλα τη νιωθω τωρα!

ΝΑ ΤΑ ΦΑΝΕ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ! ΜΗ ΣΩΣΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΧΑΡΟΥΝ!

dark knight
01-03-11, 22:00
στα χρονια που ζουμε εκτος απο τα καθε λογης λαμογια πολιτικους που μοναδικη αξια τους αποτελει το μακρυ χερι της μασας υπαρχουν παιδια που με λιγοτερα απο χιλια ευρω δειχνουν τις πραγματικες αξιες που εχουν οι Ελληνες και που μερικοι εχουν ξεχασει.δυστηχως πολλες φορες με τιμημα την ζωη τους οπως σημερα.ευχομαι ολοψυχα να γλιτωσουν τα παιδια και τα συλλυπητηρια για το νεκρο.να μην ξεχναμε οτι και οι αστυνομικοι ειναι ανθρωποι σαν και εμας με οικογενειες που αφηνουν πισω.οσο για τα καθι... θα ερθει η ωρα τους

NickE60
01-03-11, 22:15
20 χρονών λέει ήταν το παιδί.. Μορφωμένα παιδιά που μόλις αποφοίτησαν και τους έχουν κάνει μάχιμους ..χωρίς αλεξίσφαιρα, χωρίς καμία προστασία... για 1 χιλιάρικο κι αυτό με το ζόρι ....και οι μεγάλοι (οι περισσότεροι απ' τους οποίους δεν ξέρουν να γράψουν ούτε το όνομά τους) είναι στα γραφεία και δίνουν εντολές... τι να πεις ..είναι συμπτώματα της γενικότερης ασθένειας του κράτους.... ας αναπαυθεί η ψυχή του... κινδυνεύουν και οι άλλοι 2 άκουσα.. :thumbsdown:

dark knight
01-03-11, 22:18
2 ειναι οι νεκροι τελικα

Samaro
01-03-11, 22:26
Είμαι περιεργος αληθεια, αυτα τα παιδια που επανδρωνουν τις ομαδες ΔΙΑΣ ,ΖΗΤΑ κλπ τι μορφης εκπαιδευση περασαν πριν κληθουν να αναλαβουν υπηρεσια.
Περασαν καποια μαθηματα αντιμετωπισης των εγκληματιων η η εκπαιδευση τους περιοριστηκε στην οδηγηση των μοτο ;; Αν μάλιστα κρίνω απο το γεγονός οτι απο δικά τους χρήματα αγοραζουν ασφαλη κρανη και εξαρτησεις τοτε .........
Αυτο λοιπον που μου κανει εντυπωση, ειναι πως τα παιδια πλησιασαν ακαλυπτα, ενα αυτοκινητο με ληστες, με αποτέλεσμα να δεχθουν τα δολοφονικα πυρα τους;;

Z4 DCT
01-03-11, 22:41
Είμαι περιεργος αληθεια, αυτα τα παιδια που επανδρωνουν τις ομαδες ΔΙΑΣ ,ΖΗΤΑ κλπ τι μορφης εκπαιδευση περασαν πριν κληθουν να αναλαβουν υπηρεσια.
Περασαν καποια μαθηματα αντιμετωπισης των εγκληματιων η η εκπαιδευση τους περιοριστηκε στην οδηγηση των μοτο ;; Αν μάλιστα κρίνω απο το γεγονός οτι απο δικά τους χρήματα αγοραζουν ασφαλη κρανη και εξαρτησεις τοτε .........
Αυτο λοιπον που μου κανει εντυπωση, ειναι πως τα παιδια πλησιασαν ακαλυπτα, ενα αυτοκινητο με ληστες, με αποτέλεσμα να δεχθουν τα δολοφονικα πυρα τους;;

εχουν τακτικη σε τετοιες πριπτωσεις και αλληλοκαλυψη....γι αυτο παντα ειναι 4τραδες.....απλα τους την εστησαν στο στενο.....πανω στα μηχανακια τους βρηκαν απο οτι ειπαν στα καναλια........ανανδροι χεστες δολοφονοι:ranting2:

tsagio
01-03-11, 22:57
το συγκεκριμένο περιστατικό ήταν καθαρή ενέδρα πρόλαβαν και σταμάτησαν το αυτοκίνητο τους μπροστά από ένα σταθμευμένο φορτηγό και περίμεναν τους πρώτους μοτοσυκλετιστές και τους γάζωσαν δεν τους άφησαν και πολλά περιθώρια ήταν καθαρή εκτέλεση.

oldcarskickass
01-03-11, 23:05
Έλα μωρέ, δημόσιοι υπάλληλοι χειρίστου είδους και αντιπαραγωγικοί ήταν.

Στη θέση των παληκαριών αξίζουν πιστεύω 300 βουλευτές.

Jimmakos
01-03-11, 23:26
Εγώ δεν τους χόνευα γενικά τους αστυνομικούς αλλά με τους Δίας.... Έχω αλλάξει πολύ γιατί όπως είπε και ο μονστα ναι κάνουν δουλειά και είναι αστυνομικοί και όχι *******!

Κρίμα ειλικρινά χάθηκε μια ζωή και άλλη μια ζωή χαροπαλεύει.......
Κουράγιο στις οικογένειες γιατί όπως ήμουν εγώ πάνω σε ενα μηχανάκι και έβγαζα το ψωμί μου όλη μέρα έτσι είναι και αυτά τα παιδιά! Το ψωμί τους βγάζουν για 700Ε τον μήνα......

giannis_compact
01-03-11, 23:30
Δυστυχώς έχασε τη μάχη με το θάνατο και ο δεύτερος αστυνομικός...
https://www.cosmo.gr/News/Hellas/312240.html

Jimmakos
01-03-11, 23:37
Κρίμα................................

Τα συλληπητήριά μου στις οικογένειες των παιδιών! :(

Stathis
02-03-11, 00:14
r i p ...

Jimmakos
02-03-11, 00:16
https://www.tromaktiko.info/2011/03/01/%CE%BF-3%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%C E%BA%CF%8C%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%C F%83%CF%84%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%83%CF%84/

giannis_compact
02-03-11, 00:26
Γιατί στο cosmo.gr έγραφε ότι έχασε τη μάχη με το θάνατο τότε?

giannis_compact
02-03-11, 00:28
Γιατί στο cosmo.gr έγραφε ότι έχασε τη μάχη με το θάνατο τότε?

Με συγχωρέιτε τώρα είδα πως πρόκειται για τον 3ο αστυνομικό...Ας ελπίσουμε πως αυτός θα αναρρώσει !!

Lefteris116
02-03-11, 01:04
Τι κινητοποιησεις θα κανουν τωρα ολοι αυτοι οι ''μαγκες'' που δηθεν ξεσηνωνουν το λαο και κανουν πορειες διαμαρτυριας κατα των αστυνομικων με ηχυρο παραδειγμα το γρηγοροπουλο????θα κανουν κατι να τιμησουν αυτα τα παιδια που εφυγαν αδικα???Συνομιληκοι μου!Η μονο θα βγουν κλασσικα και θα ψευτοκαταδικασουν το περιστατικο??οταν σκοτωνεται ενα παιδι απο αστυνομικο καινε την αθηνα.οταν σκοτωνονται παιδια-αστυνομικοι τι?????Μεγαλη ευθυνη και σαυτους που βαζουν ολα αυτα τα παιδια χωρις καν να τους εχουν δωσει σωστη κ ολοκληρωμενη εκπαιδευση,χωρις να εχουν πειρα,να γινονται στοχοι του καθε ****** που κυκλοφορει με οπλο και δεν φοβατε να σκοτωσει!

Jimmakos
02-03-11, 01:11
Θα στείλουν λίγα λουλούδια στις οικογένειες και ένα συλληπητήριο γράμμα......

Αυτό θα γίνει........ Η Ελλάς Ξεχνάει όπως είχε πεί ο Δρακουμέλ! Και είναι η μόνη αλήθεια που έχει πεί!

spar@
02-03-11, 01:36
Τι κινητοποιησεις θα κανουν τωρα ολοι αυτοι οι ''μαγκες'' που δηθεν ξεσηνωνουν το λαο και κανουν πορειες διαμαρτυριας κατα των αστυνομικων με ηχυρο παραδειγμα το γρηγοροπουλο????θα κανουν κατι να τιμησουν αυτα τα παιδια που εφυγαν αδικα???Συνομιληκοι μου!Η μονο θα βγουν κλασσικα και θα ψευτοκαταδικασουν το περιστατικο??οταν σκοτωνεται ενα παιδι απο αστυνομικο καινε την αθηνα.οταν σκοτωνονται παιδια-αστυνομικοι τι?????Μεγαλη ευθυνη και σαυτους που βαζουν ολα αυτα τα παιδια χωρις καν να τους εχουν δωσει σωστη κ ολοκληρωμενη εκπαιδευση,χωρις να εχουν πειρα,να γινονται στοχοι του καθε ****** που κυκλοφορει με οπλο και δεν φοβατε να σκοτωσει!

συγνωμη κιολας αλλα αυτο που λες ειναι ακυρο... τι σχεση εχουν οι διαμαρτυριες για την δολοφονια του γρηγοροπουλου με την δολοφονια των αστυνομικων στην ωρα του καθηκοντος? Δεν σου μιλαω για τα επεισοδια προπαγανδας του κρατους προς τους διαδηλωτες απλα σου αναφερω το περιστατικο. Οσο και αν σας φαινεται ψυχρο αυτο που λεω περα απ τα λεφτα τα παιδια αυτα διαλεξαν δεν τα πιεσε κανεις να δουλεψουν στην αστυνομια σε μια μοναδα καταπολεμησης του εγκληματος, αρα μαζι με την αποφαση να καταταγουν στο σωμα ξερανε οτι θα βρισκονται καθε μερα απεναντι σε εγκληματιες και θα παιζουν την ζωη τους κορωνα γραμματα. Το περιστατικο αυτο ειναι θλιβερο αλλα δεν παυει στις μερες μας να ειναι κατι καθημερινο, εδω ακομα και απλοι πολιτες σκοτωνονται αδικα σε ληστειες...
Τελος ηθελα να αναφερω οτι οι εγκληματιες αυτοι δρουν εδω και καιρο οπως διαβασα το χρονικο των ληστειων τους, αλλα πρεπει να θρηνησουμε πρωτα θυματα στην ελλαδα για να κινητοποιηθουν οι δυναμεις....
Συλληπητηρια στις οικογενειες των παιδιων!

Lefteris116
02-03-11, 01:50
Ακυρο????Οταν χανεται μια ζωη ειναι παντα αδικο!!!Ειτε ειναι αστυνομικος ειτε απλος πολιτης!θελω να πω οτι οποτε συμφερει μερικους βγαινουν να διαδηλωσουν!!τι παει να πει ωρα καθηκοντος????σημαινει δηλαδη οτι επειδη ειναι η δουλεια του θα πρεπει να το θεωρουμαι αναπαντεχο???αν το παμε ετσι κ το παιδι,οταν 16 χρονων γυρνας απο δω και απο κει κανοντας ''αλητειες'',συμμετεχοντας σε επεισοδια και τριγυρνας σαν ψευτομαγκας,λογικο ειναι καποια στιγμη να την πατησεις..Δεν παει ετσι ομως.Ας σταματησει το κομπλεξ και οτι αλλο κρυβεται απεναντι στην αστυνομια.Ολοι ανθρωποι ειναι και σε κανεναν δεν αξιζει να χανεται ετσι...

spar@
02-03-11, 02:20
Ακυρο????Οταν χανεται μια ζωη ειναι παντα αδικο!!!Ειτε ειναι αστυνομικος ειτε απλος πολιτης!θελω να πω οτι οποτε συμφερει μερικους βγαινουν να διαδηλωσουν!!τι παει να πει ωρα καθηκοντος????σημαινει δηλαδη οτι επειδη ειναι η δουλεια του θα πρεπει να το θεωρουμαι αναπαντεχο???αν το παμε ετσι κ το παιδι,οταν 16 χρονων γυρνας απο δω και απο κει κανοντας ''αλητειες'',συμμετεχοντας σε επεισοδια και τριγυρνας σαν ψευτομαγκας,λογικο ειναι καποια στιγμη να την πατησεις..Δεν παει ετσι ομως.Ας σταματησει το κομπλεξ και οτι αλλο κρυβεται απεναντι στην αστυνομια.Ολοι ανθρωποι ειναι και σε κανεναν δεν αξιζει να χανεται ετσι...

πραγματικα λυπαμαι για τις αποψεις σου και περισσοτερο γιατι εισαι συνομηλικος μου, ειμαι ενας ανθρωπος που ποτε δεν ειχα προβλημα με την αστυνομια ουτε εχω κομπλεξ και δεν εχω πατησει ποτε σε διαδηλωση γιατι δεν ειναι της ιδεολογιας μου.
Τελος ηθελα να σου πω, οτι ο αστυνομικος και ειδικα τα παιδια της ΔΙ.ΑΣ ξερανε τι θα αντιμετωπισουν, ηξεραν απ την αρχη οτι θα ναι στον δρομο με εγκληματιες, απ την στιγμη που το ξερεις αναλαμβανεις και ολες τις ευθυνες της αποφασης σου, προσεχε, δεν δικαιολογω ουτε εκμηδενιζω το συμβαν, ειναι παρα πολυ λυπηρο να φευγουν νεα παλικαρια αλλα σου λεω οτι σκοτωθηκαν την ωρα της δουλειας της οποιας διαλεξαν και ηξεραν οτι ειναι επικινδυνη. Αν διαλεξω εγω αυριο να παω ειρηνευτικη δυναμη στο Αυγανισταν και σκοτωθω ξερω οτι υπεγραψα να κανω μια ακρως επικινδυνη δουλεια, αλλα ειτε επειδη γουσταρω τον κινδυνο ειτε επειδη πρεπει να βγαλω λεφτα για να ζησω θα το κανω και παιζω με τις πιθανοτητες αν σκοτωθω συμφωνα με τα λεγωμενα σου πρεπει να καει η Αθηνα? Ξερεις ποσα παιδια εχουν φυγει την ωρα του καθηκοντος?

savvas bmwdakias
02-03-11, 02:24
Σημερα σκοτωθηκαν 2 απο αυτα τα "γουρουνακια" οπως λετε μερικοι και αλλοι 2 τραυματιστηκαν και γιαυτο τουλαχιστον θα πρεπει να προσεχουμε τι λεμε.Οσο και αν δεν θελετε να το πιστεψετε αυτα τα δικαβαλα που σας προκαλουν γελια εχουν φερει αποτελεσματα και λειτουργουν σαν προληψη και φυσικα δεν ειναι για καταδιωξεις.Ο κοσμος εκτιμαει την παρουσια του αστυνομικου που ειχε τοσα χρονια να δει στη γειτονια του να κανει περιπολιες.Δεν εχει εξαληφθει η εγκληματικοτητα και ποτε δεν θα γινει, και οσο παει θα μεγαλωνει κι αλλο οσο υπαρχει ανεργια και ακυβερνησια.Οι οδηγοι των μηχανων δεν ειναι οδηγοι αγωνων ειναι απλοι καθημερινοι ανθρωποι οπως εμεις.Οταν εισαι πανω στη μηχανη 6 ωρες μεσα στην κινηση παιζεις με τις πιθανοτητες για το αν θα εχεις τροχαιο ατυχημα.Οι μηχανες τους ειναι χωρις λαστιχα και σερβις πολυ καιρο και πολλοι πληρωνουν απο την τσεπη τους για τακακια και συντηρηση.Και ετσι πληροφοριακα πολλοι απο αυτους διαλεξαν να μπουν στην αστυνομια αλλα το οτι μπηκαν στην ομαδα ΔΙΑΣ δεν το διαλεξαν μπηκανε με το ζορι χωρις να θελουν επειδη καποιοι ηθελαν ντε και καλα να φτιαξουν την ομαδα.Σιγουρα δεν ειναι ολοι αγιοι και τελοιοι να λεμε και του στραβου το δικιο.Αρκετοι δεν ξερουν να μιλησουν ουτε να φερθουν στους πολιτες οπως επισης πολλοι ειναι οι οποιοι παραβιαζουν τον κοκ χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος.

ΣΥΛΛΗΠΗΤΗΡΙΑ στις οικογενειες των θυματων

///M3L
02-03-11, 10:53
Ανατριχίλα, λύπη, μίσος, οργή… αυτές οι λέξεις τα λένε όλα…….
Ζούμε σΆ ένα κράτος που τίποτε δεν πρόκειται να αλλάξει…
Νόμοι που αφήνουν εγκληματίες να κυκλοφορούν ελεύθεροι…..
Νόμοι που δεν τηρούνται.. ..
Πολίτες που δεν σέβονται την Αστυνομία, που την αντιπαθούν, που την κοροϊδεύουν!
01/03/2011, 18:40: ΜΙΑ ΤΡΑΓΙΚΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!!
Συλλυπητήρια . . . . . . . .

Stathis
02-03-11, 11:12
η ομαδα ΔΙΑΣ ειναι οτι καλυτερο εγινε σε αυτο το κρατος τα τελευταια 30 χρονια για τα οποια μπορω να μιλησω.
τα θερμα μας συλλυπητηρια στις οικογενειες τους αλλα και στην οικογενεια της αστυνομιας, καλη τυχη και καλη δυναμη στα υπολοιπα παιδια που συνεχιζουν.

oldcarskickass
02-03-11, 11:29
συγνωμη κιολας αλλα αυτο που λες ειναι ακυρο... τι σχεση εχουν οι διαμαρτυριες για την δολοφονια του γρηγοροπουλου με την δολοφονια των αστυνομικων στην ωρα του καθηκοντος? Δεν σου μιλαω για τα επεισοδια προπαγανδας του κρατους προς τους διαδηλωτες απλα σου αναφερω το περιστατικο. Οσο και αν σας φαινεται ψυχρο αυτο που λεω περα απ τα λεφτα τα παιδια αυτα διαλεξαν δεν τα πιεσε κανεις να δουλεψουν στην αστυνομια σε μια μοναδα καταπολεμησης του εγκληματος, αρα μαζι με την αποφαση να καταταγουν στο σωμα ξερανε οτι θα βρισκονται καθε μερα απεναντι σε εγκληματιες και θα παιζουν την ζωη τους κορωνα γραμματα. Το περιστατικο αυτο ειναι θλιβερο αλλα δεν παυει στις μερες μας να ειναι κατι καθημερινο, εδω ακομα και απλοι πολιτες σκοτωνονται αδικα σε ληστειες...
Τελος ηθελα να αναφερω οτι οι εγκληματιες αυτοι δρουν εδω και καιρο οπως διαβασα το χρονικο των ληστειων τους, αλλα πρεπει να θρηνησουμε πρωτα θυματα στην ελλαδα για να κινητοποιηθουν οι δυναμεις....
Συλληπητηρια στις οικογενειες των παιδιων!

Και ο Γρηγορόπουλος και τα παιδιά της ΔΙΑΣ ήταν ακριβώς παιδιά όμως.

Διέφεραν κατά 5 - 6 χρόνια.

Το ότι είναι αστυνομικός ΔΕΝ υποβιβάζει ούτε την αξία της ζωής του ούτε την ποιότητα ζωής που ΘΑ έπρεπε και οι δυο να έχουν (ΔΙΑΣ και Γρηγορόπουλος).

Δεν διάλεξαν να είναι ΑΝΑΜΕΣΑ σε εγκληματίες, διάλεξαν ΕΝΣΥΝΥΔΕΙΤΑ να είναι ΑΠΕΝΑΝΤΙ από εγκληματίες, για χάρη ΟΛΩΝ μας.

Μια δολοφονία ενός παιδιού είναι δολοφονία ενός παιδιού, μια δολοφονία αστυνομικού είναι ΠΑΛΙ δολοφονία ΑΝΘΡΩΠΟΥ, αφαίρεση ανθρώπινης ζωής.

Ας βλέπουμε κάποια στιγμή ποια πράγματα μας ΕΝΩΝΟΥΝ αντί να μπαίνουμε στο τριπάκι που μας έχουν βάλει στο ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ επιτυχημένο δόγμα του διαίρει και βασίλευε.

ΥΓ: και μόνο ότι μια ημέρα μετά ΚΑΝΕΙΣ δεν τους αναφέρει με το όνομά τους και ελάχιστοι από εμάς ξέρουμε το όνομά τους, λέει πολλά πιστεύω.

nikos1400
02-03-11, 11:56
Και ο Γρηγορόπουλος και τα παιδιά της ΔΙΑΣ ήταν ακριβώς παιδιά όμως.

Διέφεραν κατά 5 - 6 χρόνια.

Το ότι είναι αστυνομικός ΔΕΝ υποβιβάζει ούτε την αξία της ζωής του ούτε την ποιότητα ζωής που ΘΑ έπρεπε και οι δυο να έχουν (ΔΙΑΣ και Γρηγορόπουλος).

Δεν διάλεξαν να είναι ΑΝΑΜΕΣΑ σε εγκληματίες, διάλεξαν ΕΝΣΥΝΥΔΕΙΤΑ να είναι ΑΠΕΝΑΝΤΙ από εγκληματίες, για χάρη ΟΛΩΝ μας.

Μια δολοφονία ενός παιδιού είναι δολοφονία ενός παιδιού, μια δολοφονία αστυνομικού είναι ΠΑΛΙ δολοφονία ΑΝΘΡΩΠΟΥ, αφαίρεση ανθρώπινης ζωής.

Ας βλέπουμε κάποια στιγμή ποια πράγματα μας ΕΝΩΝΟΥΝ αντί να μπαίνουμε στο τριπάκι που μας έχουν βάλει στο ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ επιτυχημένο δόγμα του διαίρει και βασίλευε.

ΥΓ: και μόνο ότι μια ημέρα μετά ΚΑΝΕΙΣ δεν τους αναφέρει με το όνομά τους και ελάχιστοι από εμάς ξέρουμε το όνομά τους, λέει πολλά πιστεύω.

Αυτο ξαναπεστο.

GEORGE316
02-03-11, 11:56
πρεπει επιτελους να καταληξουμε στο τι θελουμε...
ειτε αριστερες,ειτε δεξιες,ειτε ακραιες πολιτικες πεποιθησεις εχουμε,πρεπει να υπαρχει ενας θεσμος ,ενα οργανο που να επιβαλει και να διατηρει τη ταξη.
δεν υπαρχει νοημων ανθρωπος πανω σε αυτο το πλανητη που να πιστευει οτι ολα θα βαινουν καλως χωρις την υπαρξη ενος τετοιου οργανου..
προσωραμε...
πιστευετε οτι ενα αστυνομικο οργανο εχει απεριοριστες πρωτοβουλιες??μαλλον λαθος κανετε...
ουτε γουρουνια,ειναι,ουτε δολοφονοι.συνανθρωποι μας ειναι που ακουν και δεχονται ολο το μενος των υπολοιπων,επειδη δεν μπορουν να κανουν αλλιως...
ακουγονται οι αποψεις οτι οχι ρε να μην παει να γινει *******...
σωπατε ρε μαγκες ολοι??ολοι γινατε large τυποι και επιλεγετε το τι επαγγελμα θα ακουλουθησουν οι υπολοιποι....
αντι να βριζουμε 20.000 αστυνομικους,μηπως πρεπει να βρισουμε ΕΝΑΝ υπουργο???ο οποιος αποφασιζει οτι θα κατεβουν τα ματ σε διαδηλωση εργαζομενων και θα ριξουν δακρυγονα??
και αν δεν ριξουν ξερετε οτι εχουν βαρειες κυρωσεις ετσι?μαθετε το..και αν υπαρχει καποιος αστυνομικος εδω ας τα πει..
μηπως αντι να βριζουμε τον αστυνομικο που ερχεται για να πιασει το κλεφτη,να βρισουμε τον πρωθυπουργο που αυτος και οι υποργοι του εχουν τα 34 ατομα προσωπικη τους συνοδεια και οι δυναμη του αστυνομικου τμηματος που ανοικει εχει πλεον 3 ατομα???
μηπως αντι να βρισουμε τους αστυνομικους που πανε σε μια ληστεια να βρισουμε αυτον που πηρε μιζα για να προμηθευτουμε αλεξισφαιρα εξι φορε ςπανω απο τη τιμη,αλλα δεν τα μοιραζουν γιατι ειναι επιχειρισιακα?????
οταν σαν λαος δουμε και καταλαβουμε ποιος φταιει,ζητησουμε τα ρεστα απο αυτον που φταιει και οχι απο οπου μας γουσταρει,τοτε μπορει να δουμε φως...
μεχρι τοτε,παντα στα γηπεδα θα γινεται χαμος,παντα οι ληστες θα γαζωνουν σε ληστειες και παντα οι τροχονομοι θα ειναι οι μπαμπουλες των δρομων...

Stathis
02-03-11, 19:06
ΥΓ: και μόνο ότι μια ημέρα μετά ΚΑΝΕΙΣ δεν τους αναφέρει με το όνομά τους και ελάχιστοι από εμάς ξέρουμε το όνομά τους, λέει πολλά πιστεύω.

Όπως ανακοινώθηκε από την αστυνομία, νεκροί είναι ο Γεώργιος Σκυλογιάννης, 22 ετών και ο Ιωάννης Ευαγγελινέλης, 23 ετών.

https://static.doldigital.net/webstatic/4D726391FEDE7EB28A98C28E79CD55A4.jpg
Ο αστυφύλακας Γεώργιος Σκυλογιάννης, 22 ετών, κατετάγη στην Ελληνική Αστυνομία την 1η Ιουλίου 2009 και υπηρετούσε στην ομάδα ΔΙ.ΑΣ. Δυτικής Αττικής.


https://static.doldigital.net/webstatic/690197E67CD91EAAD4035FC23E393D86.jpg
Ο Ειδικός Φρουρός Ιωάννης Ευαγγελινέλης, 23 ετών, κατετάγη στην Ελληνική Αστυνομία στις 19 Οκτωβρίου 2008 και υπηρετούσε στην ομάδα ΔΙ.ΑΣ. Δυτικής Αττικής.


τους ευχαρστουμε που δεν δειλιασαν να ρισκαρουν (και να χασουν τελικα) τη ζωη τους για τη δικη μας ασφαλεια.

ghost-rider
02-03-11, 20:51
Κριμα κ αδικο για τα παιδια που χάθηκαν.
Τραγικο.

Παραυτα.
Για κανενα λογο δεν πρεπει να συγκρίνεται το περιστατικο με αυτο που συνεβη με τον Αλεξη Γρηγοροπουλο.

Κατανοω τη θεση των αστυνομικων και τη σεβομαι.
Σεβομαι το οτι ρισκαρουν τη ζωη τους για να μας προστατεψουν και θεωρω οτι αμοιβονται ελαχιστα γι αυτο που κανουν.

Παραυτα δεν ειναι σε θεση να παραβιαζουν τις αρχες του κρατους ουτε να γινονται δικαστες.

Το παιδι γιατι το σκοτωσαν?
Δηλαδη αν καποιος κανει "αλητειες" κινδυνευει να παει απο αστυνομικο?
Και εγκλημα να ηταν η μαγκια θα δικαζοταν ο ανθρωπος δε θα εκτελουταν εν ψυχρο...
Πρεπει να καταλαβουν(καποιοι, οχι ολοι τους) οτι ρολος τους ειναι να προστατευουν τους πολιτες. Δεν ειναι ντεσπεραντο.

Αυτος ειναι ο λογος που αφηνιασε τοτε ο κοσμος φανταζομαι.
Τελικα δλδ ποιοι ειναι αυτοι που και καλα μας προστατευουν? Οι συγχρονοι Dalton?

Ξεκαθαριζω οτι δεν θεωρω οτι ειναι ολοι ιδιοι.
Για καποιο λογο ομως ειναι αρκετοι αυτοι που θεωρουν οτι το να εισαι αστυνομικος ειναι κατι που σου δινει εξουσια. Καπου καποιοι υπερβαλουν και περνανε τη γραμμη.
Και το ξαναλεω δεν ειναι ολοι τους ετσι, αλλα δυστυχως αυτοι οι λιγοι αλλαζουν το χρωμα του συνόλου.

Πιστευω οτι και τωρα θα επρεπε να υπαρξει κινητοποιηση.
Γιατι ναι ηταν παιδια και θα επρεπε να ειναι στη ζωη.

Οχι να καθομασταν στα αβγα μας τοτε ομως...
Αυτό ελειπε...

dark knight
02-03-11, 20:59
ας σεβαστουμε την μνημη των παιδιων που χαθηκαν και αυτων που ευτυχως γλιτωσαν και μην εκφραζουμε αποψεις οτι εκαναν μια επικινδυνη δουλεια οπως αστυνομικος,πυροσβεστης,πι λοτος κτλ ,οποτε λογω επικιδυνοτητας τετοια συμβαινουν.δηλαδη επειδη μπορει να κανεις μια τετοια δουλεια εισαι περισσοτερο αναλωσιμος οποτε αν δεν ηθελες δεν πηγαινες?προφανως οι συντριπτικη πλειοψηφια αυτων των ανθρωπων δεν το κανουν για τα λεφτα και αγαπουν αυτο που κανουν και λειτουργουν περα απο τη λογικη για αυτο και δεν μπαινουν στην διαδικασια των παραπανω ερωτηματων οπως οι υπολοιποι που ασφαλεις ασκουν το επαγγελμα τους χωρις να κινδυνευουν.και αυτο το λεω εχοντας υπαρξει εποχικος πυροσβεστης σε μεγαλες πυρκαγιες οχι καθισμενος πισω απο γραφειο.

Lefteris116
03-03-11, 00:24
Σημερα το πρωι ειδα τις φωτογραφιες των παιδιων..το ενα το παλικαρι,γιωργος σκυλογιαννης, το γνωριζα φατσικα γιατι ερχοντουσταν και ξεκουραζονταν λιγο με τις μηχανες στη πλατεια διπλα στο μαγαζι μου.Παγωσα μολις ειδα την φωτογραφια..Ευγενικος και παντα με το χαμογελο..Κριμα ρε γαμωτο..

Jimmakos
03-03-11, 00:50
Και στην ηλικία μας................ Αυτό τα λέει όλα πιστεύω!

oldcarskickass
03-03-11, 00:59
Κριμα κ αδικο για τα παιδια που χάθηκαν.
Τραγικο.

Παραυτα.
Για κανενα λογο δεν πρεπει να συγκρίνεται το περιστατικο με αυτο που συνεβη με τον Αλεξη Γρηγοροπουλο.

Κατανοω τη θεση των αστυνομικων και τη σεβομαι.
Σεβομαι το οτι ρισκαρουν τη ζωη τους για να μας προστατεψουν και θεωρω οτι αμοιβονται ελαχιστα γι αυτο που κανουν.

Παραυτα δεν ειναι σε θεση να παραβιαζουν τις αρχες του κρατους ουτε να γινονται δικαστες.

Το παιδι γιατι το σκοτωσαν?
Δηλαδη αν καποιος κανει "αλητειες" κινδυνευει να παει απο αστυνομικο?
Και εγκλημα να ηταν η μαγκια θα δικαζοταν ο ανθρωπος δε θα εκτελουταν εν ψυχρο...
Πρεπει να καταλαβουν(καποιοι, οχι ολοι τους) οτι ρολος τους ειναι να προστατευουν τους πολιτες. Δεν ειναι ντεσπεραντο.

Αυτος ειναι ο λογος που αφηνιασε τοτε ο κοσμος φανταζομαι.
Τελικα δλδ ποιοι ειναι αυτοι που και καλα μας προστατευουν? Οι συγχρονοι Dalton?

Ξεκαθαριζω οτι δεν θεωρω οτι ειναι ολοι ιδιοι.
Για καποιο λογο ομως ειναι αρκετοι αυτοι που θεωρουν οτι το να εισαι αστυνομικος ειναι κατι που σου δινει εξουσια. Καπου καποιοι υπερβαλουν και περνανε τη γραμμη.
Και το ξαναλεω δεν ειναι ολοι τους ετσι, αλλα δυστυχως αυτοι οι λιγοι αλλαζουν το χρωμα του συνόλου.

Πιστευω οτι και τωρα θα επρεπε να υπαρξει κινητοποιηση.
Γιατι ναι ηταν παιδια και θα επρεπε να ειναι στη ζωη.

Οχι να καθομασταν στα αβγα μας τοτε ομως...
Αυτό ελειπε...

Κανείς δεν πρέπει να είναι σε θέση να παραβιάζει τις αρχές του κράτους.


ΟΙ ΜΟΝΕΣ διαφορές που βλέπει το δικό μου (ίσως και στραβό) μάτι είναι τα 7 έτη ηλικιακής διαφοράς και η διαφορά στο επάγγελμα.

Βλέπεις εσύ καμία άλλη διαφορά;

Και αυτό που βλέπω είναι η ειρωνία όλου του συστήματος.

Τη μεν πρώτη φορά με την δολοφονία του μικρού παρενέβη μέχρι και ο πρόεδρος της δημοκρατίας, και τώρα ίσα που ακούστηκε σε μια είδηση ο θάνατος των παιδιών και πάμε για άλλα.

Δολοφονία η μία δολοφονίες και οι άλλες, σωστά;

Αυτό που μου την σπαέι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ στην σημερινή κοινωνία ξέρεις τι είναι;

Η απόλυτη εκλογίκευση του παραλόγου.
Το ταμπέλωμα ανθρώπινων ζωών από άλλα ανθρώπινα ζώα (εμένα και εσένα λέω (όχι προσωπικά)είδες να γίνεται τίποτα με τους 4 νεκρούς της Marfin; ΌΧΙ γιατί μάλλον κάποιοι νοιάζονταν για το μέλλον των κινητοποιήσεων)
Είδες μήπως κανένα κίνημα από αυτούς που τώρα κόπτονται για την νομιμοποίηση των ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ λαθρομεταναστών και απεργών πείνας όταν από βόμβα σκοτώθηκε ένα παιδί και διαμελίστηκε η αδερφή του;
Ή μήπως η βόμβα μπήκε από καθεστωτικούς; ΧΟΧΟ
Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ να εθελοτυφλούμε.

Δεν είδα κανένα να βγαίνει όχι να φωνάξει γιατί σκοτώθηκαν τα 2 παιδιά, αλλά για να πει τι στον π@@@@ πάει στραβά με την γ@@Μ@@@ κοινωνία μας και οδηγούμαστε στον ΑΠΟΛΥΤΟ εξευτελισμό και απανθρωπισμό, και μάλιστα το δικαιολογούμε βάσει των ταμπελών που ανέφερα πιο πάνω.

Αυτό που έχω να πω είναι ξυπνάτε ζώα.

Δεν με ενδιαφέρει αν αυτοί οι δύο νέοι άνθρωποι ήταν ******* ή σκαταζήδες, δε με ενδιαφέρει αν ήταν σατανιστές ή θεοσεβούμενοι, δε με ενδιέφερε το τι και πως έκανε ο γρηγορόπουλος ότι έκανε, δε με ενδιαφέρει τι κάναν οι εργαζόμενοι, δεν με ενδιαφέρει τίποτα, δεν με ενδιαφέρει ΚΑΜΙΑ ταμπέλα.

Το θέμα είναι ότι ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ εν καιρώ ειρήνης σε μια (και καλά) χριστιανική και θεοσεβούμενη κοινωνία, εν έτη 2011, και κανείς μα ΚΑΝΕΙΣ δεν κατάφερε με ΚΑΝΕΝΑ τρόπο και λόγο (και δε νομίζω να μπορεσει ποτέ) να καταλάβει ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ πέθαναν αυτοί οι άνθρωποι πριν την ώρα τους.

Και το κυριότερο, είναι ηλίου φαεινότερο ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ για να αλλάξει αυτό. ΚΑΝΕΙΣ.

Jimmakos
03-03-11, 01:08
Εδω ρε ο Λαζόπουλος το ξεπέταξε και μας είχε 1 ώρα με τους πακιστανούς ρε φούστη μου και μετά γλένταγε χωρίς να τρέχει τίποτα!

Δηλαδή τι με νοιάζει εμένα που δεν έχω να ταίσω το σπίτι μου να κάθομαι και να συμπονέσω τον κάθε πακιστανό και κάθε οικονομικό πρόσφυγα? Στο κάτω κάτω γύρνα στην χώρα σου ρε φίλε και βρες την τύχη σου! Έχουμε γίνει κράτος χωματερή και δίνουμε βάση σε σκουπίδια παρά στα δικά μας παιδιά!
Αλλά καλά το λέω οτι το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι.....
Μια κρουαζιέρα με τους 300 μαζί και να τους βουλιάξουν να τους φάνε τα σκυλόψαρα!
Και όχι μόνο αυτούς αλλά και τους βολεμένους τους που μας έχουν ξεζουμίσει τόσα χρόνια!
Φτάνει ρε το αίμα των παιδιών καίει ακόμα! Και όχι μόνο των χθεσινών.... Όλων των παιδιών ανεξαρτήτου ταμπέλας όπως λέει και ο φίλος παραπάνω!

GEORGE316
03-03-11, 09:54
για ακουστε κατι,ειδικα οι νεοτεροι σε ηλικια...(ναι τωρα μιλανε οι αιωνες...)
χαιρομαι ιδιαιτερα,οταν νεοι ανθρωποι εχουν ιδεες,πιστευω,ιδανικα και αγωνιζονται για αυτα.το αγωνιζομαι,με το χαλιναγωγουμαι και το φανατιζομαι,εχουν χαοτικες διαφορες...
διαβασα καπου πιο πανω,για τον αλεξη,το παιδι που σκοτωθηκε...
βαλτε το μυαλο σας να δουλεψει και μην μασατε ετοιμη τροφη....
ΠΧ μια ληστεια,ενας ληστης που εχει αναγκη λεφτα και "αναγκαζεται"να ληστεψει μια τραπεζα,μεσα στο πανικο του μπορει να κανει καποια "επικυνδυνη" κινηση με το οπλο και να βρεθει νεκρος απο αστυνομικο διοτι απειληθηκε,η ζωη του,η η ζωη συνανθρωπων...
αυτος ο ληστης,δεν ειχε μανουλα?ψυχη δεν ειχε??δε βλεπω ομως κανενα να λεει κριμα το παιδι!!!!
σταματηστε να ενστερνιζεστε οτι ακουτε,χωρις να το φιλτραρετε!!
επειδη ο λαζοπουλος βγηκε και ειπε καταρες στους αστυνομιους που σκοτωσαν το παιδι πρεπει ξαφνικα η αστυνομια να καταργηθει???
κανενας δεν κατακρινει την πολυφωνια,αλλα ολοι ας βουτηξουμε για λιγο τη γλωσσα στο μυαλο μας πριν μιλησουμε...
ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν βρωμικοι αστυνομικοι,οπως αλλωστε σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ επαγγελμα.
αυτοι ΣΑΦΩΣ και πρεπει να τιμωρουνται αυστηρα!!!ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ.
δυο παιδια(γιατι για μενα παιδια ηταν 23 χρονων....)εχασαν την πολυτιμη ζωουλα τους,επειδη καποιοι αχαρακτηριστοι την ειδαν dalton οπως εγραψε καποιος παραπανω...
σε μια διαδηλωση,4 ατομα εχασαν και αυτα την πολυτιμη ζωουλα τους επειδη καποιοι αχαρακτηριστοι την ειδαν desperado και πεταξαν μολοτωφ μεσα στη τραπεζα που εργαζονταν και επερναν ενα μισθο,
επι τελους ανοιξτε τα ματια σας δειτε το ξεκαθαρο παιχνιδι που παιζεται και αφηστε τις υποκινουμενες ιδεολογιες κατα μερος.γιατι ολα αυτα περι αναρχιας και αντιεξουσιασμου ειναι καθαρα υποκινουμενες και οχι σαν ιδεολογια,αλλα σαν πρακτικη!!!
αν υπαρχει ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ αυτη τη στιγμη που ειναι πιο ετοιμος να εκραγει με την κατασταση που ζει,αυτος ειμαι εγω σας το διαβεβαιωνω!!!!πλεον δεν κοιμαμαι τα βραδια!!!
ΠΟΤΕ ομως δε θα με δειτε να πεταω μολοτωφ σε καταστημα,ποτε δε θα με δειτε να πηγαινω μπροστα σε αστυνομικο και να τον βριζω!ποτε δε θα με δειτε να αμφισβητω την ελευθερια του αλλου!!!
ας ειναι ελαφρυ το χωμα που σας σκεπαζει παιδια...

z3 2.2
03-03-11, 10:18
πολυ σωστα μιλησε ο Γιωργος απο πανω μου και ασπαζομαι καθε λεξη του.

Η ομαδα ΔΙΑΣ ειναι συμπαθεια μου μεγαλη.
Ειναι ανθρωποι που καβαλανε καθε μερα μεσα στυο χαος της Αθηνας,αυτο και μονο φτανει.
Συν τοις αλλοις κυνηγανε και περιπολουν.
Εχουν τον ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ μου για αρχη ως πολιτης και δευτερον ως 16 χρονια μοτοσυκλετιστης.

Δεν βλεπω τηλεοραση σχεδον καθολου,ποσο μαλλον ειδησεις αλλα αυτο το τραγικο γεγονος της εκτελεσης των παιδιων με εκανε να βαλω να δω ειδησεις.
Το να βλεπω ενα ματωμενο πεζοδρομιο με αφημενα λουλουδια,μου ξυπνησε πολυ ασχημες μνημες που χρονια προσπαθω να αφησω πισω μου και με ταραξε τοσο πολυ.
Δεν αντεξα να δω το ρεπορταζ-σιριαλ των "δημοσιογραφων" ουτε να ακουσω τους φωτεινους παντογνωστες των παραθυρων.

Η μαμημενη τηλεοραση ειναι υβρις στην μνημη των παιδιων.

Ας ειναι ελαφρυ το χωμα τους και καλη δυναμη στις οικογενειες στους φιλους και στις κοπελιες των παιδιων.

strof
03-03-11, 10:21
Κριμα κ αδικο για τα παιδια που χάθηκαν.
Τραγικο.

Παραυτα.
Για κανενα λογο δεν πρεπει να συγκρίνεται το περιστατικο με αυτο που συνεβη με τον Αλεξη Γρηγοροπουλο.

Κατανοω τη θεση των αστυνομικων και τη σεβομαι.
Σεβομαι το οτι ρισκαρουν τη ζωη τους για να μας προστατεψουν και θεωρω οτι αμοιβονται ελαχιστα γι αυτο που κανουν.

Παραυτα δεν ειναι σε θεση να παραβιαζουν τις αρχες του κρατους ουτε να γινονται δικαστες.

Το παιδι γιατι το σκοτωσαν?
Δηλαδη αν καποιος κανει "αλητειες" κινδυνευει να παει απο αστυνομικο?
Και εγκλημα να ηταν η μαγκια θα δικαζοταν ο ανθρωπος δε θα εκτελουταν εν ψυχρο...
Πρεπει να καταλαβουν(καποιοι, οχι ολοι τους) οτι ρολος τους ειναι να προστατευουν τους πολιτες. Δεν ειναι ντεσπεραντο.

Αυτος ειναι ο λογος που αφηνιασε τοτε ο κοσμος φανταζομαι.
Τελικα δλδ ποιοι ειναι αυτοι που και καλα μας προστατευουν? Οι συγχρονοι Dalton?

Ξεκαθαριζω οτι δεν θεωρω οτι ειναι ολοι ιδιοι.
Για καποιο λογο ομως ειναι αρκετοι αυτοι που θεωρουν οτι το να εισαι αστυνομικος ειναι κατι που σου δινει εξουσια. Καπου καποιοι υπερβαλουν και περνανε τη γραμμη.
Και το ξαναλεω δεν ειναι ολοι τους ετσι, αλλα δυστυχως αυτοι οι λιγοι αλλαζουν το χρωμα του συνόλου.

Πιστευω οτι και τωρα θα επρεπε να υπαρξει κινητοποιηση.
Γιατι ναι ηταν παιδια και θα επρεπε να ειναι στη ζωη.

Οχι να καθομασταν στα αβγα μας τοτε ομως...
Αυτό ελειπε...

υπαρχει τεραστια διαφορα με τον αλεξη.ο μικρος ηταν παμπλουτος και ειχε κανει τροπο ζωης την επανασταση της κλανιας,τις σπασμενες βιτρινες και την ασφαλεια που του παρεχει η αριστεροκρατουμενη κοινωνια. οι αστυνομικοι ομως ηταν παιδια της φτωχολογιας με αυξημενο αισθημα της κοινωνικης προσφορας εστω και με τα ψιχουλα που περνανε.ρισκαρανε τα παντα καθημερινα ενω ο καθε αλεξης επαιρνε μηδενικο ρισκο γνωριζοντας οτι και να συλληφθει θα αφεθη ελευθερος σε λιγες ωρες οσα και αν εκανε.γιαυτον ηταν ατυχη στιγμη ενω για τους μπατσους ηταν θεμα χρονου.ολος ο αριστερος συρφετος ειχε ξεσηκωθει τοτε για τον 16χρονο που κοντεψαν να τον κανουν 12χρονο.ενω τωρα η τρεμη, ο τσιμας και λοιποι πρωην ακροαριστεροι καταβαλουν τιτανιες προσπαθειες για να περιγραψουν την ειδηση με σοκαρισμενο υφος κρυβοντας το μειδιαμα που παει να βγει αυθορμητα...

Nino
03-03-11, 10:28
Σε ολο το κοσμο οι ανθρωποι τιμουν τους πεσοντες εν ωρα καθηκοντος,ειτε ειναι υπηρεσια,φυσικη καταστροφη,κηρυγμενος ή ακηρυχτος πολεμος.
Δυο νεοι συνανθρωποι μας,αστυνομικοι στο επαγγελμα,σκοτωθηκαν την ωρα που προσπαθουσαν να προστατεψουν και εμας...
Ας σιωπησουμε τουλαχιστον ως ελαχιστο φορο τιμης σε αυτους τους δυο λεβεντες,που ακομα τα σωματα τους ειναι αταφα!!
Οτι και να σημαινει η στολη τους για τον καθενα μας, σε αυτα τα δυο παιδια (γιατι παιδια ηταν) αξιζει τουλαχιστο η αναγνωριση της ηρωικης προσπαθειας τελεσης του καθηκοντος τους.
Αξιζει στους γονεις τους που σημερα θα τα "συνοδεψουν" εκει.. που σε κανενα γονιο να μην τυχει ποτε,να ξερουν οτι τα παιδια τους δεν πηγαν αδικα,οτι η κοινωνια αναγνωριζει τη θυσια τους!!!

aristent
03-03-11, 10:29
Σε ολο το κοσμο οι ανθρωποι τιμουν τους πεσοντες εν ωρα καθηκοντος,ειτε ειναι υπηρεσια,φυσικη καταστροφη,κηρυγμενος ή ακηρυχτος πολεμος.
Δυο νεοι συνανθρωποι μας,αστυνομικοι στο επαγγελμα,σκοτωθηκαν την ωρα που προσπαθουσαν να προστατεψουν και εμας...
Ας σιωπησουμε τουλαχιστον ως ελαχιστο φορο τιμης σε αυτους τους δυο λεβεντες,που ακομα τα σωματα τους ειναι αταφα!!
Οτι και να σημαινει η στολη τους για τον καθενα μας, σε αυτα τα δυο παιδια (γιατι παιδια ηταν) αξιζει τουλαχιστο η αναγνωριση της ηρωικης προσπαθειας τελεσης του καθηκοντος τους.
Αξιζει στους γονεις τους που σημερα θα τα "συνοδεψουν" εκει.. που σε κανενα γονιο να μην τυχει ποτε,να ξερουν οτι τα παιδια τους δεν πηγαν αδικα,οτι η κοινωνια αναγνωριζει τη θυσια τους!!!

ΤΕΛΟΣ!

Vasilis
03-03-11, 11:09
Σε ολο το κοσμο οι ανθρωποι τιμουν τους πεσοντες εν ωρα καθηκοντος,ειτε ειναι υπηρεσια,φυσικη καταστροφη,κηρυγμενος ή ακηρυχτος πολεμος.
Δυο νεοι συνανθρωποι μας,αστυνομικοι στο επαγγελμα,σκοτωθηκαν την ωρα που προσπαθουσαν να προστατεψουν και εμας...
Ας σιωπησουμε τουλαχιστον ως ελαχιστο φορο τιμης σε αυτους τους δυο λεβεντες,που ακομα τα σωματα τους ειναι αταφα!!
Οτι και να σημαινει η στολη τους για τον καθενα μας, σε αυτα τα δυο παιδια (γιατι παιδια ηταν) αξιζει τουλαχιστο η αναγνωριση της ηρωικης προσπαθειας τελεσης του καθηκοντος τους.
Αξιζει στους γονεις τους που σημερα θα τα "συνοδεψουν" εκει.. που σε κανενα γονιο να μην τυχει ποτε,να ξερουν οτι τα παιδια τους δεν πηγαν αδικα,οτι η κοινωνια αναγνωριζει τη θυσια τους!!!

...χρωσταω θενκς!

τα πες ολα!thumb


:thnx:

tsagio
03-03-11, 11:39
Γυμνοί στο Θάνατο.

Μια μόνο φράση περιγράφει τις συνθήκες κάτω από τις οποίες δρουν οι άνδρες και οι γυναίκες της ΔΙ.ΑΣ.: “τους στέλνουν γυμνούς στο θάνατο”


Αυτό περιγράφει ο Θέμης Μπαλλής που έχει κατάστημα στο Μοναστηράκι. Εκεί είχαν πάει και τα δύο παλικάρια της ΔΙ.ΑΣ. για να ψωνίσουν με χρήματα απ' το υστέρημά τους τα σωστά “εργαλεία” για τη δουλειά τους.

Όπως λέει στην εφημερίδα “Τα Νέα” πριν ενάμιση χρόνο έγινε πελάτης του ο Γιώργος Σκυλογάννης. Ο 22χρονος κατάλαβε αμέσως μόλις ανέλαβε υπηρεσία ότι πρέπει να ... πετάξει ό,τι του είχε δώσει η υπηρεσία. Για να προστατέψει τη ζωή του αναγκάστηκε να αγοράσει νέο αλεξίσφαιρο καθώς το υπηρεσιακό ζυγίζει 4,5 κιλά και δεν ενδείκνυται σε καμία περίπτωση για μοτοσικλετιστές. Επίσης το αλεξίσφαιρο της υπηρεσίας δεν “αντέχει” πλήγματα από δυνατά όπλα.
Ο Γιώργος πλήρωσε άλλα 50 ευρώ για χειροπέδες και 80 ευρώ για έναν φακό.
Λίγο αργότερα έγινε πελάτης του και ο 23χρονος Γιάννης Ευαγγελινέλης. Σχεδόν όλοι οι αστυνομικοί της ομάδας ΔΙ.ΑΣ είναι εξαναγκασμένοι να πηγαίνουν και να ψωνίζουν από τέτοιου είδους καταστήματα, αφού ούτε κράνη δεν έχουν. Είναι χαρακτηριστικό, όσο και εξοργιστικό, το γεγονός ότι αρχικά τους δόθηκαν κράνη που προβλέπονται για τα... ΜΑΤ (!).
Οποιοσδήποτε μοτοσικλετιστής ακούσει κάτι τέτοιο είναι βέβαιο ότι θα γελάσει. Αναρωτιέται όμως κανείς ποιος από το υπουργείο γελάει μετά το μακελειό.
Ποιος θέλησε να τους ξεγελάσει παραγγέλλοντας τις στολές τους που δεν ήταν αδιάβροχες με... δικαιολογία ότι όταν βρέχει οι αστυνομικοί της ΔΙΑΣ έχουν δικαίωμα να μην αναλάβουν δράση;
Ποιος γελάει σήμερα όταν μαθαίνει ότι αυτά τα παιδιά εκπαιδεύονται σε μηχανές 250 κ.ε. Και ύστερα καβαλάνε 650άρες;
Είναι για γέλια το γεγονός ότι οι περισσότερες μηχανές βγαίνουν off γιατί λήγει η εγγύηση; Γιατί δεν έχουν ανταλλακτικά...
Ποιος ήταν εκείνος που έδωσε στην αρχή εκτός από ακατάλληλα και ληγμένα αλεξίσφαιρα στην ομάδα ΔΙ.ΑΣ. ;
2.236 αστυνομικοί με 1002 μηχανές κατάφεραν (το δείχνουν τα στοιχεία) ισχυρό πλήγμα στην εγκληματικότητα. Όπως φαίνεται το κατάφεραν μόνο χάρη στη δική τους αυτοθυσία.

Πηγή newsit

GEORGE316
03-03-11, 12:05
στο υπουργειο σημερα,ειναι αλλη μια "εργασιμη" μερα.γιατι ουτε καν εργαζονται...
απλα ο υπουργος εχει "συσκεψη" και ο γενικος γραμματεας,θα αναλαβει την υποχρεωση να παει στην κηδεια των δυο παιδιων,θα περασει μπροστα απο τους γονεις τους,θα πει συλληπητηρια,επεσαν πανω στο καθηκον και μετα θα επιστρεψουν στα γραφεια τους....
οι διοικητες της αστυνομιας θα ζηταν αλεξισφαιρα κρανη κλπ και ο χαρτογιακας στο υπουργειο θα πει δεν εχω και οταν κλεισει το τηλεφωνο θα πεταξει και ενα "μ@λ@κ@"!!
και ετσι περναει ο καιρος...και ξεχναμε πραγματα....μεχρι το χαζοκουτι να μας τα ξαναθυμισει για καποιο λογο βεβαια...και σιγουρα θα μας τα θυμισει πριν η μετα απο καποιο σημαντικοτατο γεγονος,οπως τοτε με την εισοδο της ελλαδας στο ΔΝΤ και το dvd της τζουλιας....και ΟΛΑ τα υπολοιπα γεγονοτα...
αφου εχουμε μηνμη χρυσοψαρου....γιατι να μην μας βαλουν σε γυαλα??
αφου μας λενε "πηδα" και εμεις πηδαμε!!!γιατι να μη μας "πηδηξουν"?
αλλα εμεις!!!!!!!!!ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ!!!
το τραγουδι της eurovision, το Big brother και οι ειδησεις του star που μου δειχνει τι φορεσε η μια και η αλλη και με το πολυτελες αμαξι που πηγε ο ταδε στο παρτι του αλλου του gay ταδε...και που και που,να μου βαζουν και εναν γρηγοροπουλο,ωστε να "αφυπνησουν" το πνεύμα της ελευθεριας που "καποιοι πανε να φιμωσουν"...
δε θα περιμενουμε ουτε εξι μηνες,οταν θα μας πουν...θυμαστε την ακροπολη?
πριν λιγες μερες κυκλοφορησε η ειδηση οτι ουτε λεφτα για βενζινες δεν εχει η αστυνομια,χανει δυο παλληκαρια που επεσαν ΗΡΩΙΚΑ ΣΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ,αλλα εμεις τη παρασκευη θα παμε στο villa mercedes,θα κοιταξουμε με ζηλεια τις lambo που ειναι παρκαρισμενες και θα πουμε...ε ρε ενα τζοκερ να μου κατσει....ενα!!!

joseph
03-03-11, 13:54
https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/h-o.html

Παντως, μονο και μονο, για αυτο το περιστατικο, αξιζει να υπαρχει αυτη η ομαδα..

Παιδια, αν ειναι αληθεια, ειναι απιστευτο και τραγικο, ταυτοχρονα....

Η συνεχεια απο μια παλια αναρτηση στο τρομακτικο που ειχα διαβασει..

https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/03/blog-post_7180.html

Υ.Γ Διαβαστε την πρωτη, και μετα τη δευτερη.

Ptboul
03-03-11, 14:03
Παιδια, αν ειναι αληθεια, ειναι απιστευτο και τραγικο, ταυτοχρονα....


Συγκλονιστικό, τουλάχιστον!._

GEORGE316
03-03-11, 14:13
να ρε παιδια...αυτος ειναι ο "δολοφονος",το "γουρουνι"...
που ειναι τωρα ο λαζοπουλος???????φοραει παντελονια να βγει στο καναλι και να το μεταδωσει στην εκπομπη του????????????????????
η τρανη αποδειξη πως η πλειοψηφια των αστυνομικων ειναι καλα παιδια,παιδια της διπλανης πορτας....
που ειναι ολοι αυτοι οι "δηθεν" αριστεροι που φωναζουν ολη μερα για αντιεξουσιασμο!!!
που ειστε ρε???
για μιληστε!!!να δω τι θα πειτε τωρα!!!

Dimzan
03-03-11, 14:20
οι αριστεροι ενω σιγουρα εκτιμουν τη δουλεια της ομαδας διας εχουν αιωνια αντιπαλοτητα με την αστυνομια οποτε δε μπορουν να πουν φωναχτα καλη κουβεντα. Τη μια σφαζονται με τα ματ και την αλλη να πουν μπραβο δυστυχως δεν το κανουν. Εκει φαινεται η ανωτεροτητα και το επιπεδο του ανθρωπου... κριμα αλλα ετσι ειναι..

τελος, για να ληξει το θεμα με την αστυνομια, υπαρχουν καλοι και κακοι αστυνομικοι. Σιγουρα ολοι μας εχουμε πετυχει και τις 2 περιπτωσεις. Οι αστυνομικοι της ομαδας διας ειναι για μενα οι καλυτεροι διοτι ειναι οι ανθρωποι που πραγματικα ΖΟΥΝ τη δουλεια τους. Μακαρι να μπορεσουν να συνεχισουν το εργο τους οπως ξεκινησαν

z3 2.2
03-03-11, 15:10
Παιδια, αν ειναι αληθεια, ειναι απιστευτο και τραγικο, ταυτοχρονα....

Η συνεχεια απο μια παλια αναρτηση στο τρομακτικο που ειχα διαβασει..

https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/03/blog-post_7180.html

Υ.Γ Διαβαστε την πρωτη, και μετα τη δευτερη.

πραγματικα ενας κομπος εκατσε στο λαιμο μου και δε λεει να φυγει....

συγκλονιστικο γεγονος και περιγραφη απο τη μανα.
το οτι θα δωσει το ονομα του στα παιδακι που περιμενουν...τι να πεις και για αυτο

Jimmakos
03-03-11, 15:40
Θα σας πω 2 ιστορίες....

Οδηγώ καθημερινά απο 17 χρονών στον δρόμο.... Το δίπλωμα το έβγαλα πέρσι.
Κάθε μέρα προσπαθούσα να μην δίνω στόχο για να μην με σταματήσει κανείς όπως και το κατάφερα να μην έχω ούτε κλήση για παράνομο παρκάρισμα.
Το αμάξι τότε "φώναζε" απο χιλιόμετρα "ελάτε πιάστε με", εξατμίσεις, μουσικές και γενικά ότι κάνει ο κάθε kauλωμένος πιτσιρικάς στο 1ο του αμάξι!

Ο πατέρας μου μεν σαν οδηγός επαγγελματίας ξέρει πολλούς ασφαλίτες και έτσι ήξερε ανα πάσα στιγμή που βρησκόμουν και αν έκανα καμια μαμακία στον δρόμο....
Κοινώς -με προστατεύε- αν γινόταν τίποτα να έρθει να βάλει το δίπλωμά του μπροστά!
Δεν τους χόνευα τους αστυνομικούς τότε και τους προκαλούσα επιδεικτικά, περνούσα απο μπλόκα με κόφτες και άλλα τέτοια τρελλά!
Πείτε με τυχερό που δεν με σκίσανε δεν ξέρω....
Έφτασε λοιπόν η στιγμή που έβγαλα το δίπλωμα και έκανα δώρο στον εαυτό μου την ασπρούλα μου που την αγόρασα απο οικονομίες μου και πουλώντας ότι άχρηστο είχα πάρει τόσα χρόνια που ανακατευόμουν με την αυτοκίνηση.

Έψαχνα τον 1ο καιρό απεγνωσμένα μπλόκο μέχρι που βρήκα στην κηφισιά στο Άλσος. Περνάω κύριος και με σταματάνε. Ο ένας ήταν στην ηλικία μου, και ήρθε με ΟΛΟ τον σεβασμό και μιλούσε στον ΠΛΥΘΗΝΤΙΚΟ!
Μου είπε να σβήσω τον κινητήρα και να ανοίξω ντουλαπάκι, πορτ μπαγκάζ, καπώ κλπ. Ερχεται και ένας της ασφάλειας να μου κάνει έλεγχο και σωματικό και αυτοκινήτου.
Παρακάτω ήταν και 2 παιδιά της ΔΙΑΣ.
Ο χαβαλές δεν έλειπε πρώτον και δευτερον στο τέλος είχαμε γίνει όλοι μια παρέα λες και γνωριζόμασταν χρόνια και παίζαμε τάβλι πριν 2 ώρες και συζητούσαμε περί κόντρες, τουρμπίνες, βανάτα 25άρια μοτέρ και μπλοκέ διαφορικά να λιώνουν τα λάστιχα!

Απο εκείνη την στιγμή τους συμπάθισα τόσο πολύ τους αστυνομικούς και άρχισα να τους σέβομαι γιατί πολύ απλά ένα παιδί στην ηλικία μου με σεβάστηκε όπως και ο ασφαλίτης που μου έριχνε μια 10ετία!
Και το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας είναι πως όταν σέβεσαι τον συννάνθρωπό σου θα σε σεβαστεί και εκείνος και θα εκτιμήσει το έργο που κάνεις!
Γιατί υπάρχει και ο αστυνομικός αλλά υπάρχει και ο *******!
Και πιστέψτε με τον τελευταίο καιρό βλέπω τους αστυνομικούς και όχι τους μπάτσους!

Η δεύτερη ιστορία είναι όταν το καλοκαίρι η ασπρούλα δεν κλείδωνε και ξέροντας οτι η περιοχή που μένω αστυνομεύεται γιατί μένουν διάφορα μεγάλα κεφάλια πίσω το άφηνα έξω το αμάξι γιατί στο γκαράζ είχα την Μ3.
Ένα βράδυ μυρίζαμε βενζίνη στο μπαλκόνι. Κάποια ζώα κλέβανε βενζίνη κοινώς.
Βγήκα έξω έτοιμος για βρωμόξυλο και ο πατέρας μου πήρε αμέσως το 100.
Σε 2 λεπτά με το ρολόι σκάσανε μύτη 4 ΔΙΑΣ και 1 περιπολικό, έγινε καταγραφή του συμβάντος και ψάχτηκε η περιοχή. Είχα δεί ενα σμάρτ εγώ κρυμμένο με 2 τύπους μέσα αλλά εξαφανίστηκε όταν ήρθε η αστυνομία.
2 ώρες μετά το συμβάν καθόμουν στο μπαλκόνι και έπινα ποτάκι, έβλεπα συνέχεια περιπολικά να περνάνε και να ψάχνουν παντού!
Γιατί? Για 2 κλεφτρόνια που κλέβανε βενζίνη! Τρελό μέν γιατί δεν είναι τόσο σημαντικό αλλά θεωρείται κλοπή!

Όπως είχα ξαναπεί πιο πρίν για ένα μεροκάματο είναι πάνω στην μηχανή, στο περιπολικό, γενικά οπουδήποτε, οι καιροί είναι δύσκολοι και ο καθένας θα σκεφτόταν "ας πάω και ότι γίνει τουλάχιστον να τρώει ένα κομμάτι ψωμί το σπίτι μου" γιατί και εγώ και ο καλύτερός μου φίλος το σκεφτήκαμε αυτό αλλά κάναμε πίσω......

Συγχωρέστε με για το μακρύ πόστ....