PDA

Επιστροφή στο Forum : πωλουνται νησια????



individual
03-07-10, 06:09
πωλουνται νησια????..........η καταλαβα λαθος????


https://www.privateislandsonline.com/greece.htm

Z4 DCT
03-07-10, 07:45
Eδω και παρα πολλα χρονια.......υπαρχουν παρα πολλα ιδιωτικα νησια στην ελλαδα.

nikos1400
03-07-10, 16:32
if the price is right...ολα πωλουνται...δυστυχως.
:thumbsdown:

nikos ///M
04-07-10, 10:53
ντροπη μας!!!!!!
σε λιγο θα πουλησουν και εμας

nikos1400
04-07-10, 14:32
ντροπη μας!!!!!!
σε λιγο θα πουλησουν και εμας

Εμας ?!?!

Τωρα μονο....παει καιρος....
:ranting2:

kplc16
04-07-10, 14:56
μη γινομαστε υπερβολικοι οπως καποιος εχει ενα χωραφι στα τρικαλα ετσι καποιος μπορει να εχει βραχονησιδα στο αιγαιο η στο Ιονιο.Η διαφορα ειναι οτι η παραλια ειναι ακριβη εως φαρμακερη κι αυτος που την εχει ειναι αξιοζηλευτος

scania124
04-07-10, 16:47
βλεπω ο ενας πλουσιος φιλος μου εγραψε πανω στο θεμα την γνωμη του.
ο αλλος πλουσιος φιλος μου δεν θα γραψει?????

ghost-rider
04-07-10, 17:49
Οταν καποιος αγοραζει ενα νησι, απλως αγοραζει ολα τα οικοπεδα του νησιου.
Οι παραλιες δεν πωλουνται σε καμια περιπτωση.
Ακουγεται καπως το ιδιωτικο νησι, αλλα δεν ειναι τοσο τραγικο.
Η απαγορευση παροσβασης στις παραλιες και τα οποια λιμανακια του νησιου ειναι παρανομη. Οι ακτες δεν αγοραζονται. Ανηκουν στο ελληνικο κρατος.

E46 POWER
04-07-10, 20:37
Οταν καποιος αγοραζει ενα νησι, απλως αγοραζει ολα τα οικοπεδα του νησιου.
Οι παραλιες δεν πωλουνται σε καμια περιπτωση.
Ακουγεται καπως το ιδιωτικο νησι, αλλα δεν ειναι τοσο τραγικο.
Η απαγορευση παροσβασης στις παραλιες και τα οποια λιμανακια του νησιου ειναι παρανομη. Οι ακτες δεν αγοραζονται. Ανηκουν στο ελληνικο κρατος.

οι ακτες ομως ενοικιαζοται..βλεπε beach bar και καφε στην παραλιακη..κατω απο 6 ευρω εισοδο για να κανεις μπανιο εχει πουθενα?

Κωνσταντίνος
05-07-10, 09:51
Οταν καποιος αγοραζει ενα νησι, απλως αγοραζει ολα τα οικοπεδα του νησιου.
Οι παραλιες δεν πωλουνται σε καμια περιπτωση.
Ακουγεται καπως το ιδιωτικο νησι, αλλα δεν ειναι τοσο τραγικο.
Η απαγορευση παροσβασης στις παραλιες και τα οποια λιμανακια του νησιου ειναι παρανομη. Οι ακτες δεν αγοραζονται. Ανηκουν στο ελληνικο κρατος.

Δηλαδή μπορούμε να πάμε π.χ στον Σκορπιό ή στην Σπετσοπούλα να αποβιβαστούμε και να κάνουμε τα μπάνια μας ;
Οχι ότι έχω καμμιά πρεμούρα να πάω στον Σκορπιό, απλά κουβέντα να γίνεται.....

yodas
05-07-10, 10:59
Δηλαδή μπορούμε να πάμε π.χ στον Σκορπιό ή στην Σπετσοπούλα να αποβιβαστούμε και να κάνουμε τα μπάνια μας ;
Οχι ότι έχω καμμιά πρεμούρα να πάω στον Σκορπιό, απλά κουβέντα να γίνεται.....

Για τα 2 αυτα συγκεκριμενα νομιζω υπαρχει προεδρικο διαταγμα κατ'εξαιρεση μη προσβασης....

Konstantinos E60
05-07-10, 11:05
Για τα 2 αυτα συγκεκριμενα νομιζω υπαρχει προεδρικο διαταγμα κατ'εξαιρεση μη προσβασης....

Οχι που δεν θα γνωριζες....!!!!!:original:

ghost-rider
05-07-10, 13:35
οι ακτες ομως ενοικιαζοται..βλεπε beach bar και καφε στην παραλιακη..κατω απο 6 ευρω εισοδο για να κανεις μπανιο εχει πουθενα?

Ατυπες συμβασεις με το δημο. Ανα πασα στιγμη μπορεις να τις προσβαλλεις. Αλλου που οι ελληναρες πληρωνουν. Καποια μετρα απο εκει που σκαει το κυμα το χειμωνα(νομιζω 15 αλλα δεν το θυμαμαι σιγουρα), ανηκουν στις εκτασεις του ελληνικου κρατους. Δεν εχει δικαιωμα κανεις να το κανει ιδιοκτησια του.
Στις παραλιες με εισοδο μπαινω παντα ετσι. Δεν γινομαι προκλητικος και δεν πιανω τις ξαπλωστρες τους, αλλα δεν τους δινω δεκαρα τσακιστη.

ghost-rider
05-07-10, 13:40
Για τα 2 αυτα συγκεκριμενα νομιζω υπαρχει προεδρικο διαταγμα κατ'εξαιρεση μη προσβασης....

Στο σκορπιο τουλαχιστον που ειναι κοντα στα μερη μου και εχει τυχει να παω, πλεον εχεις προσβαση κανονικα. Δεν ξερω αν υπηρχε προεδρικο διαταγμα η κατι τετοιο. Ξερω οτι ειχε γινει τζερτζελος ομως με τις απαγορευσεις που υπηρχαν, και πλεον οι παραλιες χρησιμοποιουνται απο τον κοσμο κανονικα. Τα τουριστικα καραβακια απο το Νυδρι εξαλλου κανουν σταση και στις παραλιες του Σκορπιου.

ΜΙΧΑΛΗΣ
05-07-10, 18:11
Στο σκορπιο τουλαχιστον που ειναι κοντα στα μερη μου και εχει τυχει να παω, πλεον εχεις προσβαση κανονικα. Δεν ξερω αν υπηρχε προεδρικο διαταγμα η κατι τετοιο. Ξερω οτι ειχε γινει τζερτζελος ομως με τις απαγορευσεις που υπηρχαν, και πλεον οι παραλιες χρησιμοποιουνται απο τον κοσμο κανονικα. Τα τουριστικα καραβακια απο το Νυδρι εξαλλου κανουν σταση και στις παραλιες του Σκορπιου.



yeap!!!εχω παει κι εγω στον Σκορπιο με τετοιο καραβακι απο το Νυδρι!προσαραξε μιση ωρα στην παραλια, ριξαμε τις βουτιες μας και μετα φυγαμε!!

Vasilis
05-07-10, 18:30
σε μια παραλια μονο του Σκορπιου επιτρεπεται η αποβιβαση...κ αυτο μονο στην αμμουδια (απαγορευεται δια ροπαλου πιο μεσα)

κατα τα αλλα επιτρεπεται να βλεπεις το ματι δλδ αλλα οχι να προσαραξεις....δεν επιτρεπεται ο αποπλους !

oldcarskickass
13-07-10, 07:05
https://www.youtube.com/watch?v=t64QsfCx0uQ&feature=player_embedded

Ποια νησιά, ξεπουληθήκαμε τελειώς.

Πρόσεξε πόσο χαίρεται που πήραμε το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ δάνειο στην ιστορία, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ το αποπληρώσουμε.

Πρόσεξε την παράκαμψη των 3/4 της πλειοψηφίας της Βουλης και του νομικού συμβουλίου του κράτους.

Τελικά ίσως ήταν καλά αν πουλούσαμε ΜΟΝΟ τα νησιά.

individual
15-07-10, 06:54
αρχησαμεεεεεεεεεεε


https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=156326&cid=17

oldcarskickass
15-07-10, 09:15
Εμ βέβαια, όταν λουζόμαστε από τον ήλιο 260 μέρες το χρόνο.
Αλλά όταν αυτό τον ήλιο ο Έλληνας προτιμάει να τον βλέπει παρέα με φραπόγαλο αντί να τον εκμεταλλευτεί ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ (κανείς δεν είπε να ξεβολευτούμε τελείως,ΑΠΛΑ για λίγο, και το λίγο ξεβόλεμα είναι για να είμαστε καλύτερα στο μέλλον), ε ΦΥΣΙΚΟ είναι να έρθει κάποιος και να τον εκμεταλλευτεί.
Όταν μπορούμε να καλύψουμε ΤΕΡΑΣΤΙΟ μέρος των ενεργειακών μας αναγκών από ανανεώσιμες πηγές(και αρκούμαστε στο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ 3%) και με ΕΓΧΩΡΙΑ τεχνολογία και τεχνογνωσία (δλδ το χρήμα) να παραμείνει εδώ, ΚΑΙ η ανάπτυξη εδώ, οι μηχανικοί μας (από πολιτικούς μέχρι τεχνολόγους) τον έπαιζαν.

Τον ίδιο ρόλο και ακόμα κατασταλτικότερο έπαιξε και ο έλληνας αγοραστής ο οποίος για να βγάλει 2 μέτρα παραπάνω το (πιθανώς παράνονο) οικόπεδο του έκανε τα πάντα και ΔΕΝ επένδυε σε ΑΠΕ με το σκεπτικό (το βραχυπρόθεσμο) ότι θα πληρώσει λιγότερα για την κατασκευή ΧΩΡΙΣ να υπολογίζει το κόστος χρήσης και συντήρησης ενός κτιρίου.

Όταν οι ημιυπαίθριοι κλείνονταν και αντί για γκαράζ ξεφύτρωναν μαγαζάκια γέμισε η αθήνα με αυτοκίνητα στα πεζοδρόμια. Μετά παραπονιόμαστε γιατί ο δήμος ΔΕΝ έχει πάρκινγκ (ΤΡΕΛΟ ΚΑΡΑ ΚΑΤΑ ΛΟΛ, εσύ βρε μ@@@@ άντρα δεν έκανες το πάρκινγκ σου μαγαζί;;;;;;;;;;;;; )

τώρα που φτάσαμε εδώ που φτάσαμε (γιατί δε μας έφτασε ΚΑΝΕΙΣ εδώ, η κούτρα μας μας βούλιαξε) όχι μόνο νησιά, αλλά θα πουλήσουμε και τον ήλιο και τον αέρα και τη θάλλασα.

Λέμε ότι η γενιά του Πολυτεχνείου θα έφερνε την επανάσταση, ναι σωστά η επαναστάτρια δαμανάκη σε κοινό ταμπλώ με τον βιοπαλαιστή τσοχατζόπουλο και τον μαχητή λαλιώτη δίνουν κάθε μέρα αγώνα στους δρόμους για να ζήσουν αυτοί καλά και όσο μπορούν καλύτερα.

Nino
15-07-10, 09:56
Λέμε ότι η γενιά του Πολυτεχνείου θα έφερνε την επανάσταση, ναι σωστά η επαναστάτρια δαμανάκη σε κοινό ταμπλώ με τον βιοπαλαιστή τσοχατζόπουλο και τον μαχητή λαλιώτη δίνουν κάθε μέρα αγώνα στους δρόμους για να ζήσουν αυτοί καλά και όσο μπορούν καλύτερα.


...και εμεις χειροτερα!!

oldcarskickass
23-07-10, 07:50
Παρακαλώ να αλλάξει ο τίτλος του θέματος από πωλούνται νησιά σε χαρίζονται νησιά, ή ακόμα καλύτερα ΧΑΡΙΣΤΗΚΑΝ νησιά.

https://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=13322&Itemid=139

Πρέπει κάποιος να αρχίσει να ψηφίζει από τις οροφές...

Kostas_1
23-07-10, 10:54
Παρακαλώ να αλλάξει ο τίτλος του θέματος από πωλούνται νησιά σε χαρίζονται νησιά, ή ακόμα καλύτερα ΧΑΡΙΣΤΗΚΑΝ νησιά.

https://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=13322&Itemid=139

Πρέπει κάποιος να αρχίσει να ψηφίζει από τις οροφές...

Ή πουλημενος ή ασχετος με τις διεθνεις συνθηκες και τους διεθνεις ορους.
Εδω υπαρχει αγωνας για να εδραιωθει η εννοια της Αποκλειστικης Οικονομικης Ζωνης της Ελλάδας και βγαινει ο Μ______ς και λεει οτι του ερθει.

Οταν ομως ψηφιζουμε με βαση το προσωπικο συμφερον και τα βολεματα στις θεσουλες στο δημοσιο και στις διαπλεκομενες εταιρειες τι να περιμενει κανεις...

Τι ψαχνω και γω να βρω....Ξεχνιεται η νυχτα των ιμιων με τους 2 ανεκδιηγητους που εψαχναν ο ενας τον αλλον και τον σαχλαμαρα που δεν ηξερε τι να κανει και μας παρέπεμπαν ο ενας στον άλλον? Ή μαλλον ηξεραν....περιμεναν την εγκριση από τον...Θείο......

Θλιβερα γεγονοτα που δεν γραφονται.....ντρεπομαι για το τι βιωσα....

kplc16
23-07-10, 11:53
Ατυπες συμβασεις με το δημο. Ανα πασα στιγμη μπορεις να τις προσβαλλεις. Αλλου που οι ελληναρες πληρωνουν. Καποια μετρα απο εκει που σκαει το κυμα το χειμωνα(νομιζω 15 αλλα δεν το θυμαμαι σιγουρα), ανηκουν στις εκτασεις του ελληνικου κρατους. Δεν εχει δικαιωμα κανεις να το κανει ιδιοκτησια του.
Στις παραλιες με εισοδο μπαινω παντα ετσι. Δεν γινομαι προκλητικος και δεν πιανω τις ξαπλωστρες τους, αλλα δεν τους δινω δεκαρα τσακιστη.

ολοσωστος

Τα 30 μετρα απο εκει που σκαει το κυμα.Στη περιπτωση αυτη μπορει να σε συλλαβει η να σε ελεγξει μονο το λιμενικο και οχι η αστυνομια

kplc16
23-07-10, 12:10
βλεπω ο ενας πλουσιος φιλος μου εγραψε πανω στο θεμα την γνωμη του.
ο αλλος πλουσιος φιλος μου δεν θα γραψει?????

αν καποιος εχει τιτλους ιδοκτησιας απο μια βραχονησιδα θα πρεπει να τον σκωτωσουμε;οχι

το θεμα ειναι πως προεκυψαν οι τιτλοι ιδοκτησιας.

θα πρεπει να κανουμε αναδασμο;Θε ελεγα μαλλον οχι

Τουλαχιστον εγω θα εμενα ικανοποιημενος αν το κρατος αποφασιζε τη παυση της οποιασδηποτε αποκρατικοποιησης και εκποιησης κρατικης περιουσιας ειτε αυτο λεγεται ΟΣΕ ειτε λεγεται βραχονησιδα.

Αν ομως ο Βουλινος εχει βραχονησιδα απεναντι απο το κελυφος και θελει να τη πουλησει ας τη πουλησει.Μακαρι να παει σε ελληνικα χερια.Το τελευταιο ειναι μια προτιμιση και οχι μια απαιτηση.

Προσωπικα δε γνωριζω με ποιο καθεστως ο Ωνασης πηρε το σκορπιο.Αν η εγγονη του θελει να τον πουλησει ας το πουλησει.Μακαρι να ειναι Ελληνα ς ο νεος ιδιοκτητης

GEORGE316
23-07-10, 13:09
προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν πρεπει σε κανεναν,για κανεναν να γινονται εξαιρεσεις οσο αφορα εδαφικη κυριοτητα που ανοικει σε κοινο συμφερον..
τι ειναι κοινο συμφερον???
ειμαι εγω ο μαγκας που θελω να κανω μπανιο σε ΑΥΤΗ τη παραλια?
ειμαι εγω ο μαγκας που γουσταρω να παω στο ταδε βουνο ετσι?
κοινο συμφερον ειναι και η χλωριδα,η πανιδα ο ορυκτος πλουτος και τα οικοσυστηματα.ειδικα για τα οικοσυστηματα,που ειναι βεβαιο οτι αν βαλει το χερακι του ο ανθρωπος θα παψει να ειναι οικοσυστημα,ειναι αναγκαια η απουσια του.
μας πειραξαν μονο τα νησια?οχι βεβαια μονο τα νησια,αλλα και ολη η καταπατηση δασων που απο το πουθενα φαινεται ενα σπιτι στη μεση του δασους,λες και μιλαμε για παραμυθι του χενσελ και γρετελ...
ΑΝ ειχαμε σωστη κυβερνηση,θα επρεπε να γινοντουσαν κατασχεσεις.απολυτα και ξεκαθαρα...
τι δουλεια εχει καποιος να του ανοικει ενα νησι???
τι δουλεια εχει ενας λεφτας να εχει σπιτι στη μεση του δασους??
και αν ο λεφτας αποφασισει να πουλησει το νησι σε εναν οποιονδηποτε???
οτι ακριβως εχει γινει με τους αλλοδαπους στη χωρα μας,οπου εχουν ερθει οι διαφοροι οποιοι,εχουν αγορασει σπιτια και τωρα??τι θα τους διωξουμε απο την περιουσια τους??δε γινονται αυτα τα πραγματα..

kplc16
23-07-10, 13:12
προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν πρεπει σε κανεναν,για κανεναν να γινονται εξαιρεσεις οσο αφορα εδαφικη κυριοτητα που ανοικει σε κοινο συμφερον..
τι ειναι κοινο συμφερον???
ειμαι εγω ο μαγκας που θελω να κανω μπανιο σε ΑΥΤΗ τη παραλια?
ειμαι εγω ο μαγκας που γουσταρω να παω στο ταδε βουνο ετσι?
κοινο συμφερον ειναι και η χλωριδα,η πανιδα ο ορυκτος πλουτος και τα οικοσυστηματα.ειδικα για τα οικοσυστηματα,που ειναι βεβαιο οτι αν βαλει το χερακι του ο ανθρωπος θα παψει να ειναι οικοσυστημα,ειναι αναγκαια η απουσια του.
μας πειραξαν μονο τα νησια?οχι βεβαια μονο τα νησια,αλλα και ολη η καταπατηση δασων που απο το πουθενα φαινεται ενα σπιτι στη μεση του δασους,λες και μιλαμε για παραμυθι του χενσελ και γρετελ...
ΑΝ ειχαμε σωστη κυβερνηση,θα επρεπε να γινοντουσαν κατασχεσεις.απολυτα και ξεκαθαρα...
τι δουλεια εχει καποιος να του ανοικει ενα νησι???
τι δουλεια εχει ενας λεφτας να εχει σπιτι στη μεση του δασους??
και αν ο λεφτας αποφασισει να πουλησει το νησι σε εναν οποιονδηποτε???
οτι ακριβως εχει γινει με τους αλλοδαπους στη χωρα μας,οπου εχουν ερθει οι διαφοροι οποιοι,εχουν αγορασει σπιτια και τωρα??τι θα τους διωξουμε απο την περιουσια τους??δε γινονται αυτα τα πραγματα..

υπαρχουν ομως κι Ελληνες στη Γερμανια που εχουν περιουσιες εκει περα

oldcarskickass
26-07-10, 08:35
Ή πουλημενος ή ασχετος με τις διεθνεις συνθηκες και τους διεθνεις ορους.
Εδω υπαρχει αγωνας για να εδραιωθει η εννοια της Αποκλειστικης Οικονομικης Ζωνης της Ελλάδας και βγαινει ο Μ______ς και λεει οτι του ερθει.

Οταν ομως ψηφιζουμε με βαση το προσωπικο συμφερον και τα βολεματα στις θεσουλες στο δημοσιο και στις διαπλεκομενες εταιρειες τι να περιμενει κανεις...

Τι ψαχνω και γω να βρω....Ξεχνιεται η νυχτα των ιμιων με τους 2 ανεκδιηγητους που εψαχναν ο ενας τον αλλον και τον σαχλαμαρα που δεν ηξερε τι να κανει και μας παρέπεμπαν ο ενας στον άλλον? Ή μαλλον ηξεραν....περιμεναν την εγκριση από τον...Θείο......

Θλιβερα γεγονοτα που δεν γραφονται.....ντρεπομαι για το τι βιωσα....

Έλα βρε γκρινιάρη και εσύ, τώρα αρχίζουμε σιγά σιγά να ανοίγουμε τα επαγγέλματα, σε καμιά πεντηκονταετία θα πάμε και στις ΑΟΖ.

Το θέμα είναι μέχρι τότε να έχουμε έστω και ένα κατοικισιμο νησί, γιατί όπως το βλέπω...

Αλλά και οι Έλληνες είμαστε και γαμώ τα παιδιά δε μπορείς να πεις.

Δώσαμε ΚΑΙ την Ίμβρο ΚΑΙ την Τένεδο ΜΑΖΙ με τους κατοίκους της δώρο...

Οπότε μην περιμένεις και πολλά πράματα.

Makman
26-07-10, 08:41
..........Τουλαχιστον εγω θα εμενα ικανοποιημενος αν το κρατος αποφασιζε τη παυση της οποιασδηποτε αποκρατικοποιησης και εκποιησης κρατικης περιουσιας ειτε αυτο λεγεται ΟΣΕ ειτε λεγεται βραχονησιδα.............


Απλά ξεχάστε το κάτι τέτοιο.Εχουν πουληθεί αρκετά, και θα πουληθούν ΑΚΟΜΑ περισσότερα.Τόσα χρόνια ΑΦΗΝΑΝ τον ΟΣΕ να "ζει" έτσι, και δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ. Τώρα τον πουλάνε.Το ίδιο έκαναν και με την Πολεμική Βιομηχανία.Πάει και αυτή....στα τάρταρα.Και έπετε συνέχεια.Ολες οι ΒΑΣΙΚΕΣ υποδομες της χώρας (επικοινωνία-ταχυδρομεία-λιμάνια-δρόμοι-αεροδρόμια) σιγά-σιγά θα αποτελέσουν παρελθόν !!!!!!