PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΝΤΟΓΑΝ-ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ-ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ



z3 2.2
01-07-10, 11:49
Χθες ειχε ερθει η ξαδερφη μου απο το σπιτι η οποια μενει σχεδον μονιμα στην Αγγλια.
Μεταξυ πολλων αλλων μου ανεφερε οτι τα ΜΜΕ αποκρυπτουν εντεχνως πολλα και σημαντικα θεματα που αφορουν την Ελλαδα.
Με ρωτησε τι εγινε με τον Ερντογαν και τα πετρελαια της Θασου και εγω δεν ειχα ιδεα...
Μου ειπε οτι το θεμα ηταν πρωτοσελιδο στην Γκαρντιαν....

Μιας και δεν ειχα ιδεα το εψαξα στο γουγλη και ιδου τα (και παλι) φιλτραρισμενα νεα.

https://www.hbnews.gr/permalink/32418.html

Το ξερατε εσεις???

Κωνσταντίνος
01-07-10, 12:37
Στο βιβλίο του Πτέραρχου Κουρή "Ελλάδα-Τουρκία ο πεντηκονταετής πόλεμος" αναφέρεται διεξοδικά το θέμα των κοιτασμάτων.
Πάνε χρόνια που το διάβασα και αν θυμάμαι καλά, στο Αιγαίο υπάρχουν 4 πετρελαιοφόροι ορίζοντες. Οι τρεις σε Ελληνικά ύδατα και ένας σε διεθνή.

Οι Τούρκοι είχαν διαμυνήσει το casus beli. Οποιαδήποτε προσπάθεια της Ελλάδας να εκμεταλλευτεί αυτά τα κοιτάσματα απο μόνη της, θα ήταν αιτία πολέμου.
Το αυτό είχαν συμφωνήσει και Α.Παπανδρέου-Οζάλ στο Νταβός.
Δηλαδή, μη έρευνες μέχρι να διευθετυθεί το περιβόητο θέμα της υφαλοκηπίδας.

Απ΄ότι καταλαβαίνω, τώρα που έχουν σφίξει πολύ οι κ@λοι και έχουμε στεγνώσει οικονομικά, βρήκαν τις δίοδους συνεργασίας στο θέμα των πετρελαίων, βάζοντας στην άκρη χρόνιες "υδατικές" διαμάχες.
Γιατί οι Τούρκοι είχαν πάντα όνειρο τους την διχοτόμηση του Αιγίου όχι μόνο για πιθανά κοιτάσματα (γιατί δεν είναι βέβαιο αν τα κοιτάσματα έχουν μεγέθη άξια για να στήσεις τεράστια επιχείρηση αντλησης που χρειάζεται), αλλά και για τον επιχειρησιακό έλεγχο για γεωστρατηγικούς λόγους.

Εστω και έτσι όμως, καλλίτερα με συνέταιρο, παρά καθόλου...

NickE60
01-07-10, 12:50
Χθες ειχε ερθει η ξαδερφη μου απο το σπιτι η οποια μενει σχεδον μονιμα στην Αγγλια.
Μεταξυ πολλων αλλων μου ανεφερε οτι τα ΜΜΕ αποκρυπτουν εντεχνως πολλα και σημαντικα θεματα που αφορουν την Ελλαδα.
Με ρωτησε τι εγινε με τον Ερντογαν και τα πετρελαια της Θασου και εγω δεν ειχα ιδεα...
Μου ειπε οτι το θεμα ηταν πρωτοσελιδο στην Γκαρντιαν....

Μιας και δεν ειχα ιδεα το εψαξα στο γουγλη και ιδου τα (και παλι) φιλτραρισμενα νεα.

https://www.hbnews.gr/permalink/32418.html

Το ξερατε εσεις???

Δεν το ήξερα αλλά ποιος δεν τα έχει υποψιαστεί αυτά....? Οι Τούρκοι δεν κάνουν βόλτες και επίσημες επισκέψεις με συνοδεία επιχειρηματιών αν δεν έχουν σαφή δείγματα ότι θα βγούν κερδισμένοι από την υπόθεση, τουλάχιστον σε ένα σημαντικό θέμα... Τώρα θα τους μάθουμε???

Κάποιοι άνθρωποι που αισθάνονται εσφαλμένα "παντοδύναμοι" (μετά από παραπλανηση των φηφοφόρων) είναι δυνατόν να κάνουν οτιδήποτε για να δείξουν στα "αφεντικά" τους πόσο καλά παιδιά είναι... αισθάνεται πως το 35% των ψηφησάντων του έχει δώσει την άδεια να κάνει ότι γουστάρει, χωρίς να δώσει λογαριασμό σε κανέναν... περιμένει από χθες το Τουρκικό ερευνητικό στη Σαμοθράκη για να αναλάβει εργασία...

Η υποτέλεια του "σοσιαλισμού" στο μεγαλείο της!!!
Στην Αρχαία Σπάρτη αυτό το άτομο θα είχε καταλήξει στον Καιάδα.... :thumbsdown:

NickE60
01-07-10, 12:57
Στο βιβλίο του Πτέραρχου Κουρή "Ελλάδα-Τουρκία ο πεντηκονταετής πόλεμος" αναφέρεται διεξοδικά το θέμα των κοιτασμάτων.
Πάνε χρόνια που το διάβασα και αν θυμάμαι καλά, στο Αιγαίο υπάρχουν 4 πετρελαιοφόροι ορίζοντες. Οι τρεις σε Ελληνικά ύδατα και ένας σε διεθνή.

Οι Τούρκοι είχαν διαμυνήσει το casus beli. Οποιαδήποτε προσπάθεια της Ελλάδας να εκμεταλλευτεί αυτά τα κοιτάσματα απο μόνη της, θα ήταν αιτία πολέμου.
Το αυτό είχαν συμφωνήσει και Α.Παπανδρέου-Οζάλ στο Νταβός.
Δηλαδή, μη έρευνες μέχρι να διευθετυθεί το περιβόητο θέμα της υφαλοκηπίδας.

Απ΄ότι καταλαβαίνω, τώρα που έχουν σφίξει πολύ οι κ@λοι και έχουμε στεγνώσει οικονομικά, βρήκαν τις δίοδους συνεργασίας στο θέμα των πετρελαίων, βάζοντας στην άκρη χρόνιες "υδατικές" διαμάχες.
Γιατί οι Τούρκοι είχαν πάντα όνειρο τους την διχοτόμηση του Αιγίου όχι μόνο για πιθανά κοιτάσματα (γιατί δεν είναι βέβαιο αν τα κοιτάσματα έχουν μεγέθη άξια για να στήσεις τεράστια επιχείρηση αντλησης που χρειάζεται), αλλά και για τον επιχειρησιακό έλεγχο για γεωστρατηγικούς λόγους.

Εστω και έτσι όμως, καλλίτερα με συνέταιρο, παρά καθόλου...

Κωστή, δεν θα ήταν προτιμότερο/ασφαλέστερο να βάζαμε Νορβηγούς ή Γερμανούς ερευνητές για τέτοιου είδους έρευνες στα ύδατά μας??? για πολλούς και διαφόρους λόγους..... Θα βάλουμε το λύκο να φυλάει τα πρόβατα??? Σε λίγα χρόνια θα ζητάμε άδεια εμείς από αυτούς για να μπαίνουμε στη δική μας υφαλοκρηπίδα ...κάτσε και θα δεις....

Κωνσταντίνος
01-07-10, 13:14
Κωστή, δεν θα ήταν προτιμότερο/ασφαλέστερο να βάζαμε Νορβηγούς ή Γερμανούς ερευνητές για τέτοιου είδους έρευνες στα ύδατά μας??? για πολλούς και διαφόρους λόγους..... Θα βάλουμε το λύκο να φυλάει τα πρόβατα??? Σε λίγα χρόνια θα ζητάμε άδεια εμείς από αυτούς για να μπαίνουμε στη δική μας υφαλοκρηπίδα ...κάτσε και θα δεις....

Eιλικρινά δεν ξέρω Νικόλα.
Θα μου πεις βέβαια, βάζοντας τους συνέταιρους στο Αιγίο, τους ανοίγεις όχι μόνο παράθυρο, αλλά μπαλκονόπορτα.
Απο την άλλη είναι μεγάλο δέλεαρ τα κοιτάσματα.
Ελπίζω μόνο να ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. Τίποτα άλλο

z3 2.2
01-07-10, 14:09
Καλα τα λετε ρε παιδια.
Το θεμα οτι ηταν πρωτοσελιδο στην Γκαρντιαν και εδω ουτε που το αναφερανε δε σας λεει τιποτα?
Στην κουβεντα επανω που ειχα χθες εμαθα οτι συζητιεται πολυ και η διχοτομηση της Τουρκιας ως επισης και η γενικοτερη "αποσταθεροποιηση" στα βαλκανια....
Εδω γιατι δεν μαθαινουμε τιποτα και κει κυκλοφορουν στα πρωτοσελιδα?
Εμαθα ακομα οτι εδω και ενα χρονο περιπου οι εφημεριδες ειναι γεματες απο αγγελιες πωλησης οικοπεδων στα ελληνικα νησια σε τιμες ξεφτιλα!!!!
Ακομα οταν εγινε το μεγαλο "μπαμ" πριν απο κανα διμηνο ολα τα τσακαλια μας εδω πηραν τις καταθεσεις τους απο τις τραπεζες και τις μετεφεραν εξω.
Πολλοι απο τους οποιους στην Αγγλια....τοτε εγραφαν οι αγγλικες εφημεριδες για "οικονομικη ανασα απο την ελλαδα".....
Τι γινεται ρε παιδια?

Konstantinos E60
01-07-10, 14:31
Δεν το ήξερα αλλά ποιος δεν τα έχει υποψιαστεί αυτά....? Οι Τούρκοι δεν κάνουν βόλτες και επίσημες επισκέψεις με συνοδεία επιχειρηματιών αν δεν έχουν σαφή δείγματα ότι θα βγούν κερδισμένοι από την υπόθεση, τουλάχιστον σε ένα σημαντικό θέμα... Τώρα θα τους μάθουμε???

Κάποιοι άνθρωποι που αισθάνονται εσφαλμένα "παντοδύναμοι" (μετά από παραπλανηση των φηφοφόρων) είναι δυνατόν να κάνουν οτιδήποτε για να δείξουν στα "αφεντικά" τους πόσο καλά παιδιά είναι... αισθάνονται πως το 35% των ψηφησάντων του έχει δώσει την άδεια να κάνει ότι γουστάρει, χωρίς να δώσει λογαριασμό σε κανέναν... περιμένει από χθες το Τουρκικό ερευνητικό στη Σαμοθράκη για να αναλάβει εργασία...

Η υποτέλεια του "σοσιαλισμού" στο μεγαλείο της!!!
Στην Αρχαία Σπάρτη αυτό το άτομο θα είχε καταλήξει στον Καιάδα.... :thumbsdown:

Και πότε οι πολιτικοί μας δεν φιλουσαν ξένους κώλους ??????:ranting2:

Και να που ήρθαν και "οι σωτήρες μας" να βγάλουν το πετρέλαιο απο το Αιγαίο και να βγούμε απο την κρίση.....!!!!!
Μόνο που οι σωτήρες δεν έρχονται μόνοι τους φέρνουν και "παρέα" !!!!
Ηρθε η ωρα λοιπόν να αποδειξουν ποιος είναι το αφεντικό στον πλανήτη
και να φανουν ως σωτήρες σε μιά κατάσταση που οι ίδιοι δημιούργησαν....
Και εδω απο οτι φαίνεται θα τελειώσουν και τα ζόρια μας τα οποία αρχισαν
απο την ημέρα που υπογράφηκε η συμφωνία του Μπουργκάς....!!!!
Απο εκεινη την ημέρα και μετά αρχισε το πανηγύρι (εεεεμμ κάποιοι δυσανασχέτησαν που η Ελλάδα θα είχε λιγότερες ανάγκες πλέον απο πετρέλαιο....:whistle:) και αποφάσισαν να την τιμωρήσουν πιεζοντάς την !!! (κερδοσκοπικές πιέσεις πιπιλιζουν καθε μέρα οι οικονομικοί αναλυτές...:th_Laie_67-1:...τάχα μου).

Libanner
01-07-10, 14:34
Σήμερα πάλι τα ίδια οι τούρκοι δίνουν την απάντηση τους,προκαλούν στέλνοντας ερευνητικό πλοίο εντός Ελληνικής υφαλοκρηπίδας χωρίς να τους έχει δοθεί καμία άδεια.Φυσικά παρακολουθείται απο κανονιοφόρο του ΠΝ γίνονται τα σχετικά διαβήματα και κτλ.Εδώ θέλει ισχυρή απάντηση όπως έκανε ο Αντρέας μαζέψτε το η το βυθίζουμε...

Και φυσικά η στάση αυτή της τουρκίας δεν είναι τυχαία,όλα αυτά γίνονται γιατί επιτέλους σκέφτονται σοβαρά να παραχωρήσουν δικαιώματα έρευνας σε ξένες εταιρείες εντός Ελληνικών χωρικών υδάτων πάντα.Η τουρκία μας δοκιμάζει κάθε μέρα...

Κωνσταντίνος
01-07-10, 15:04
Ξεχάστε το κύριοι. Οι ειδήσεις λένε αυτό που προανάφερε και ο Libanner. Τουρκικό ερευνητικό (που ανήκει στο πολεμικό ναυτικό τους), έκοβε βόλτες πάνω απο την Θάσο.
Τέτοιες προκλητικότατες ενέργειες δεν αφήνουν περιθώρια αγαστής συνεργασίας.
Δεν κάνεις χαΐρι με δαύτους...:thumbsdown:

Stamatis
01-07-10, 15:10
Άκου Ανθρωπάκο! ~ Βίλχελμ Ράϊχ (απόσπασμα)

"Ξέρεις, Ανθρωπάκο, πως θα ένιωθε ένας αητός άμα έκλωθε αυγά μιας κότας;

Αρχικά ο αητός νομίζει ότι θα κλωσσήσει μικρά αετόπουλα που θα μεγαλώσουν.

Μα εκείνο που βγαίνει από τα αυγά δεν είναι παρά μικρά κοτόπουλα. Απελπισμένος ο αητός εξακολουθεί να ελπίζει πως τα κοτόπουλα θα γίνουν αητοί. Μα που τέτοιο πράμμα! Τελικά δε βγαίνουν παρά κότες που κακαρίζουν.

Όταν ο αητός διαπιστώνει κάτι τέτοιο βρίσκεται στο δίλημμα αν πρέπει να καταβροχθίσει όλα τα κοτόπουλα και τις κότες που κακαρίζουν. Μα συγκρατείται.

Κι' ό,τι τον κάνει να συγκρατηθεί είναι μια μικρή ελπίδα· πως ανάμεσα στα τόσα κοτόπουλα, μπορεί κάποτε να βρεθεί ένα αητόπουλο, ικανό σαν εκείνον τον ίδιο, ένα αητόπουλο που από την ψηλή φωληά του θ' ατενίζει μακριά κόσμους καινούριους, σκέψεις καινούριες, καινούρια σχήματα ζωής.

Μόνο αυτή η ανεπαίσθητη ελπίδα κρατάει το λυπημένο, τον αποξενωμένο αητό από την απόφασή του να φάει όλα τα κοτόπουλα και όλες τις κότες που κακαρίζουν, και που δεν βλέπουν ότι τα κλωσσάει ένας αητός, δεν καταλαβαίνουν ότι ζούνε σ' ένα ψηλό, απόμακρο βράχο, μακριά από τις υγρές και σκοτεινές κοιλάδες. Δεν ατενίζουν την απόσταση, όπως κάνει ο απομονωμένος αητός. Μόνο καταβροχθίζουν και καταβροχθίζουν, όλο καταβροχθίζουν ό,τι φέρνει ο αητός στη φωλιά.

Οι κότες και τα κοτόπουλα άφησαν τον αητό να τα ζεστάνει κάτω από τα μεγάλα και δυνατά του φτερά όταν απ' όξω κροτάλιζε η βροχή και αναβροντούσαν οι καταιγίδες που 'κείνος άντεχε δίχως καμμιά προστασία.

Όταν τα πράμματα γίνονταν σκληρότερα, του πέταγαν μικρές μυτερές πέτρες από κάποια ενέδρα για να τον χτυπήσουν και να τον πληγώσουν.

Όταν ο αητός αντιλήφθηκε την κακοήθεια ετούτη, πρώτη του αντίδραση ήταν να τα ξεσχίσει σε χίλια κομμάτια.

Μα το ξανασκέφτηκε κι' άρχισε να τα λυπάται. Κάποτε, έλπισε, θα βρισκόταν - έπρεπε να βρεθεί - ανάμεσα στα τόσα κοντόφθαλμα κοτόπουλα που κακάριζαν και καταβρόχθιζαν ό,τι έλαχε μπροστά τους, ένας μικρός αητός σαν τον ίδιο του τον εαυτό.

Ο μοναχός αητός μέχρι σήμερα δεν έχει εγκαταλείψει την ελπίδα. Κι' εξακολουθεί να κλωσσάει κοτόπουλα.


Δεν θέλεις να γίνεις αητός, Ανθρωπάκο. Γιαυτό σε τρώνε τα όρνεα.

Φοβάσαι τους αητούς κι' έτσι ζεις κοπαδιαστά και κοπαδιαστά εξολοθρεύεσαι.

Γιατί μερικά από τα κοτόπουλα σου έχουν κλωσσήσει αυγά όρνεων. Και τα όρνεά σου έχουνε γίνει οι Φύρερ σου ενάντια στους αητούς, τους αητούς που θελήσανε να σε οδηγήσουν σε μακρινότερες, πιο υποσχετικές αποστάσεις. Τα όρνεα σε δίδαξαν να τρως ψοφίμια και ν'ασαι ικανοποιημένος με ελάχιστα σπειριά σιτάρι.

Σ' έμαθαν και να ορύεσαι "Ζήτω, ζήτω, Μέγα Όρνεο!".




Τώρα λιμοκτονείς και πεθαίνεις κι' ακόμη φοβάσαι τους αητούς που κλωσσάνε τα κοτόπουλά σου

Stamatis
01-07-10, 15:13
ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

ΔημήτρηςΜ3
01-07-10, 15:19
ο Γιωργακης δεν κανει τιποτα χωρις την αδεια
απο τα αμερικανακια.

Nino
01-07-10, 16:10
Άκου Ανθρωπάκο! ~ Βίλχελμ Ράϊχ (απόσπασμα)

"Ξέρεις, Ανθρωπάκο, πως θα ένιωθε ένας αητός άμα έκλωθε αυγά μιας κότας;

Αρχικά ο αητός νομίζει ότι θα κλωσσήσει μικρά αετόπουλα που θα μεγαλώσουν.

Μα εκείνο που βγαίνει από τα αυγά δεν είναι παρά μικρά κοτόπουλα. Απελπισμένος ο αητός εξακολουθεί να ελπίζει πως τα κοτόπουλα θα γίνουν αητοί. Μα που τέτοιο πράμμα! Τελικά δε βγαίνουν παρά κότες που κακαρίζουν.

Όταν ο αητός διαπιστώνει κάτι τέτοιο βρίσκεται στο δίλημμα αν πρέπει να καταβροχθίσει όλα τα κοτόπουλα και τις κότες που κακαρίζουν. Μα συγκρατείται.

Κι' ό,τι τον κάνει να συγκρατηθεί είναι μια μικρή ελπίδα· πως ανάμεσα στα τόσα κοτόπουλα, μπορεί κάποτε να βρεθεί ένα αητόπουλο, ικανό σαν εκείνον τον ίδιο, ένα αητόπουλο που από την ψηλή φωληά του θ' ατενίζει μακριά κόσμους καινούριους, σκέψεις καινούριες, καινούρια σχήματα ζωής.

Μόνο αυτή η ανεπαίσθητη ελπίδα κρατάει το λυπημένο, τον αποξενωμένο αητό από την απόφασή του να φάει όλα τα κοτόπουλα και όλες τις κότες που κακαρίζουν, και που δεν βλέπουν ότι τα κλωσσάει ένας αητός, δεν καταλαβαίνουν ότι ζούνε σ' ένα ψηλό, απόμακρο βράχο, μακριά από τις υγρές και σκοτεινές κοιλάδες. Δεν ατενίζουν την απόσταση, όπως κάνει ο απομονωμένος αητός. Μόνο καταβροχθίζουν και καταβροχθίζουν, όλο καταβροχθίζουν ό,τι φέρνει ο αητός στη φωλιά.

Οι κότες και τα κοτόπουλα άφησαν τον αητό να τα ζεστάνει κάτω από τα μεγάλα και δυνατά του φτερά όταν απ' όξω κροτάλιζε η βροχή και αναβροντούσαν οι καταιγίδες που 'κείνος άντεχε δίχως καμμιά προστασία.

Όταν τα πράμματα γίνονταν σκληρότερα, του πέταγαν μικρές μυτερές πέτρες από κάποια ενέδρα για να τον χτυπήσουν και να τον πληγώσουν.

Όταν ο αητός αντιλήφθηκε την κακοήθεια ετούτη, πρώτη του αντίδραση ήταν να τα ξεσχίσει σε χίλια κομμάτια.

Μα το ξανασκέφτηκε κι' άρχισε να τα λυπάται. Κάποτε, έλπισε, θα βρισκόταν - έπρεπε να βρεθεί - ανάμεσα στα τόσα κοντόφθαλμα κοτόπουλα που κακάριζαν και καταβρόχθιζαν ό,τι έλαχε μπροστά τους, ένας μικρός αητός σαν τον ίδιο του τον εαυτό.

Ο μοναχός αητός μέχρι σήμερα δεν έχει εγκαταλείψει την ελπίδα. Κι' εξακολουθεί να κλωσσάει κοτόπουλα.


Δεν θέλεις να γίνεις αητός, Ανθρωπάκο. Γιαυτό σε τρώνε τα όρνεα.

Φοβάσαι τους αητούς κι' έτσι ζεις κοπαδιαστά και κοπαδιαστά εξολοθρεύεσαι.

Γιατί μερικά από τα κοτόπουλα σου έχουν κλωσσήσει αυγά όρνεων. Και τα όρνεά σου έχουνε γίνει οι Φύρερ σου ενάντια στους αητούς, τους αητούς που θελήσανε να σε οδηγήσουν σε μακρινότερες, πιο υποσχετικές αποστάσεις. Τα όρνεα σε δίδαξαν να τρως ψοφίμια και ν'ασαι ικανοποιημένος με ελάχιστα σπειριά σιτάρι.

Σ' έμαθαν και να ορύεσαι "Ζήτω, ζήτω, Μέγα Όρνεο!".

Τώρα λιμοκτονείς και πεθαίνεις κι' ακόμη φοβάσαι τους αητούς που κλωσσάνε τα κοτόπουλά σου





Απλα καταθετω την...

NickE60
01-07-10, 17:12
Άκου Ανθρωπάκο!

Τώρα λιμοκτονείς και πεθαίνεις κι' ακόμη φοβάσαι τους αητούς που κλωσσάνε τα κοτόπουλά σου

Αν καταλαβαίνω καλά ανεφέρεται στους "ταγμένους/βολεμένους" σε πολιτικές δυνάμεις... που τους φταίνε πάντα "οι άλλοι".
Μακάρι να γινόταν να πληρώσουν αυτοί πρώτοι απ' όλους το λογαριασμό... φοβάμαι πως θα πληρώσουν τελευταίοι, όμως θα τους στοιχίσει ακριβά... είναι άλλη η πίκρα του να μην έχεις τίποτα, ή λίγα και να τα χάνεις και άλλη η πίκρα του να έχεις τα πάντα και να τα χάνεις.... ή με άλλα λόγια ...να έχεις εσύ τα πάντα επειδή είχες τον "τρόπο σου" καταδικάζοντας το μέλλον του παιδιού σου που θα μεγαλώσει στην έχθρα και την ανασφάλεια... γιατί όπως έχει αποδειχτεί ...ουδέν κρυπτόν υπο τον ήλιον.....

Αν έχω κάνει λάθος εκτίμηση θέλω να μου το πεις... δεν τα πιάνω εύκολα τα καλλιτεχνικά.... :whistle: :thumbsup:

Stamatis
01-07-10, 17:34
Νικο

https://wikilivres.info/wiki/Listen,_Little_Man!

τυπωσε το, αφιερωσε του μερικες ωρες και κρατα οτι σου χρειαζεται
η μαγεια του ειναι πως μιλαει για ολα.

Ptboul
01-07-10, 17:41
αν δε το βγάζει το λινκ του Σνούπυ το έχει κ εδώ https://www.listenlittleman.com/

bimmer-corfu
01-07-10, 17:43
είχε αναφερθεί και πολύ μάλιστα στον Ελληνικό τύπο ότι στην επίσκεψη θα μίλαγαν για τα πετρέλαια.

Μάλιστα μια θεωρία λέει ότι το ΔΝΤ (αφεντικό του είναι οι ΗΠΑ αφού δίνουν τα περισσότερα χρήματα απο όλους στο ΔΝΤ και τα θέλουν πίσω) μας θέλει με το πιστόλι στο κρόταφο, σχεδόν χρεωκοπημένους ώστε Έλληνες και Τούρκοι να τα βρούμε και να πάρουμε το 40% (όπως σωστά αναφέρθηκε) του πετρελαίου ενώ η Αμερικανική εταιρεία που θα αναλάβει το έργο μόνο το 60%

Nino
01-07-10, 18:20
10μυρια εμεις 70 μυρια αυτοι... πως φανταζετε οτι θελουν τα μερτικα?

NickE60
01-07-10, 18:45
Νικο

τυπωσε το, αφιερωσε του μερικες ωρες και κρατα οτι σου χρειαζεται
η μαγεια του ειναι πως μιλαει για ολα.



ωωω καλά που μου το έδειξες!

Απ' ότι πρόλαβα να διαβάσω ο ψυχίατρος-συγγραφέας μας λέει να κοιτάξουμε να περνάμε εμείς καλά και να πάψει να μας πολυ-απασχολεί το τι συμβαίνει γύρω μας, χοντρικά μας λέει να βάλουμε παρωπίδες και έτσι θα αισθανθούμε ευτυχείς... Ισως το 1900 να γινόταν έτσι, ίσως και η σημερινή κατάσταση να είναι απόρροια μιας τέτοιας φιλοσοφίας... ίσως είναι το αγαπημένο βιβλίο των ανώτερων κοινωνικά στρωμάτων γιατί έτσι βολεύει. Διαφωνώ με τους στοχασμούς του κυρίου Reich, ίσως να ήταν ευκατάστατος και να τα έβλεπε έτσι, δεν ξέρω αν είχε παιδιά στη ζωή του, ανθρώπινες ψυχές να μεγαλώσει δηλαδή και να φροντίσει να ενταχτούν με την αξία τους στην κοινωνία.
Τέλος πάντων, τα λόγια είναι εύκολα να τα λες, η πράξη είναι εντελώς διαφορετική σήμερα, δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα, αυτή η λογική μας στέλνει κατ' ευθείαν στην παγκοσμιοποίηση.... Αν μας κάνουν ένα "καλό" εμβόλιο ίσως να το πετύχουν πιό εύκολα αυτό....

Αν του έδινε τον τίτλο "Get a life" θα ήταν πιό έγκυρος/αντιπροσωπευτικός και καθόλου μεταφορικός/ειρωνικός...

NickE60
01-07-10, 19:07
Εδώ θέλει ισχυρή απάντηση όπως έκανε ο Αντρέας μαζέψτε το η το βυθίζουμε...




Όσο τσαμπουκάς ήταν ο Αντρέας (με τα πολλά "κουσούρια" του) τόσο δούλος της γενέτειρας Αμερικής είναι ο γιός, που από μέσα από διάφορες συγκυρίες διαχειρίζεται σήμερα τις τύχες μας.... και τα δείγματα δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά...

Stamatis
01-07-10, 19:38
σε παρακαλω πολυ μπορεις να το τυπωσεις και να το διαβασεις;
κανε μου τη χαρη σε παρακαλω.



ωωω καλά που μου το έδειξες!

Απ' ότι πρόλαβα να διαβάσω ο ψυχίατρος-συγγραφέας μας λέει να κοιτάξουμε να περνάμε εμείς καλά και να πάψει να μας πολυ-απασχολεί το τι συμβαίνει γύρω μας, χοντρικά μας λέει να βάλουμε παρωπίδες και έτσι θα αισθανθούμε ευτυχείς... Ισως το 1900 να γινόταν έτσι, ίσως και η σημερινή κατάσταση να είναι απόρροια μιας τέτοιας φιλοσοφίας... ίσως είναι το αγαπημένο βιβλίο των ανώτερων κοινωνικά στρωμάτων γιατί έτσι βολεύει. Διαφωνώ με τους στοχασμούς του κυρίου Reich, ίσως να ήταν ευκατάστατος και να τα έβλεπε έτσι, δεν ξέρω αν είχε παιδιά στη ζωή του, ανθρώπινες ψυχές να μεγαλώσει δηλαδή και να φροντίσει να ενταχτούν με την αξία τους στην κοινωνία.
Τέλος πάντων, τα λόγια είναι εύκολα να τα λες, η πράξη είναι εντελώς διαφορετική σήμερα, δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα, αυτή η λογική μας στέλνει κατ' ευθείαν στην παγκοσμιοποίηση.... Αν μας κάνουν ένα "καλό" εμβόλιο ίσως να το πετύχουν πιό εύκολα αυτό....

Αν του έδινε τον τίτλο "Get a life" θα ήταν πιό έγκυρος/αντιπροσωπευτικός και καθόλου μεταφορικός/ειρωνικός...

NickE60
01-07-10, 19:45
σε παρακαλω πολυ μπορεις να το τυπωσεις και να το διαβασεις;
κανε μου τη χαρη σε παρακαλω.

Θα το διαβάσω όλο το βράδυ και θα επανέλθω thumb

Nino
01-07-10, 20:07
Νικο

https://wikilivres.info/wiki/Listen,_Little_Man!


η μαγεια του ειναι πως μιλαει για ολα.

και ο "κινδυνος" να ανακαλυψουμε τον ανθρωπακο μεσα μας..κατι σαν να κοιταζεσαι στον καθρεφτη...
και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο!!!

z3 2.2
01-07-10, 20:07
Όσο τσαμπουκάς ήταν ο Αντρέας (με τα πολλά "κουσούρια" του) τόσο δούλος της γενέτειρας Αμερικής είναι ο γιός, που από μέσα από διάφορες συγκυρίες διαχειρίζεται σήμερα τις τύχες μας.... και τα δείγματα δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά...

Ο ιδιος και χειροτερος ηταν ο Αντρεας Νικο μου...
Μια διανεια στα οικονομικα με εδρα στο Χαρβαρντ...καταχρεωσε την Ελλαδα στο ονομα του Π.Α.Κ.....
Μεγας προδοτης για μενα,αλλα δεν θελω να επεκταθω αλλο γιατι πολιτικοποιειται η κουβεντουλα που κανουμε και ειναι οτι χειροτερο.

Υ.Γ Δεν "ανηκω" πολιτικα πουθενα

Κωνσταντίνος
01-07-10, 20:42
σε παρακαλω πολυ μπορεις να το τυπωσεις και να το διαβασεις;
κανε μου τη χαρη σε παρακαλω.


και ο "κινδυνος" να ανακαλυψουμε τον ανθρωπακο μεσα μας..κατι σαν να κοιταζεσαι στον καθρεφτη...
και αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο!!!

Το πάλεψα κάποτε να το διαβάσω.
Θες γιατί μου έδειχνε τον ανθρωπάκο μέσα μου, θες το "βαρύ" του θέματος δεν το ολοκλήρωσα.
Τον πάλεψα πάλι τον Ράιχ με το "Η δολοφονία του Χριστού", αλλά αποφάσισα πως είμαι του πιό ανάλαφρου.:p

NickE60
01-07-10, 20:59
Ο ιδιος και χειροτερος ηταν ο Αντρεας Νικο μου...
Μια διανεια στα οικονομικα με εδρα στο Χαρβαρντ...καταχρεωσε την Ελλαδα στο ονομα του Π.Α.Κ.....
Μεγας προδοτης για μενα,αλλα δεν θελω να επεκταθω αλλο γιατι πολιτικοποιειται η κουβεντουλα που κανουμε και ειναι οτι χειροτερο.

Υ.Γ Δεν "ανηκω" πολιτικα πουθενα

ούτε εγώ, αλλά ο Αντρέας είχε έναν τρόπο. Έδινε για να πάρει. Ίσως έδινε για να ρίξει στάχτη και να δώσει αίσθηση δικαίωσης και δημοκρατίας και να έχει έτσι μια άνεση κινήσεων, πολύ πιθανό, έδειχνε πάντως πως είχε τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης, ενέπνεε μια εμπιστοσύνη πολιτικά (όσο ήταν καλά στην υγεία του .... γιατί μετά μόνο αυτός δεν έκανε κουμάντο ...ανέλαβαν δράση τα γνωστά συγκροτήματα και οι φίλοι) ....τους οποίους πληρώνουμε ακόμα ...και μαζί με τους νεότερους σοσιαλο/κεντρο/φιλελεύθερους "φίλους" ... θα ξεχρεώνουν ακόμα και τα εγγόνια μας.... και τους έχουμε όλους αυτούς εκλεγμένους και τους βλέπουμε ακόμα να κυκλοφορούν μεταξύ εδράνων και καναλιών και μας λένε ακόμα τα ίδια που έλεγαν και τότε ...και χειρότερα.....μας κάνουν και κήρυγμα σωστής οικονομικής πολιτικής ....και τους πιστεύουμε... τι να πεις, τέτοιοι μας αξίζουν φαίνεται...

Akis 330Ci
01-07-10, 22:11
Πικρα φιλοι μου...τι να πει κανεις..!
Σας επισημαινω ενα αποσπασμα των προφητειων του Γεροντος Παισιου,για τα σημεια των καιρων για τα εθνικα θεματα!

Ισως καποιοι το κοροιδεψουν,αλλα δε πειραζει..

Τι έλεγε ο π. Παϊσιος
«Αυτοί που αμείλικτα κτυπούν την Ορθοδοξία, τώρα θα εκλείψουν. Ακόμα και αυτοί που κατέστρεψαν τον Βυζαντινό Πολιτισμό δεν είναι οι Τούρκοι που τον κατέστρεψαν, είναι οι σταυροφόροι, οι Ευρωπαίοι, οι καθολικοί, που ενίσχυσαν τους Τούρκους για να καταστρέψουν το Βυζάντιο. Τους απογόνους τους, λοιπόν, θα τους μαζέψει ο Θεός εκεί μέσα και θα σφαγούν εκεί. Εσείς είστε νεώτεροι και θα το δείτε, αφού θα είστε εν τη ζωή. Τώρα θα γίνει η Μεγάλη Σύρραξη, ο Αρμαγεδών. Αυτό που τώρα ξεκίνησε στα Βαλκάνια δεν θα σταματήσει.
Εκείνος που το εμποδίζει να απλωθεί είναι η διαιρεμένη (τότε) ρωσική ηγεσία (Γκορμπατσόφ-Γιέλτσιν), η οποία πλευρίζει τους Αμερικανούς. Όμως ο ρωσικός λαός θα τους ρίξει και οι χριστιανικοί λαοί των Βαλκανίων θα προελάσουν.
Οι Ρώσοι θέλουν τώρα να βγουν στη Μεσόγειο. Αυτό θα είναι το ελατήριο. Όμως, δεν θα είναι αυτή η πραγματική αλήθεια. Η αλήθεια είναι ότι ο Θεός τους προκαλεί ως όργανά Του. Κατεβαίνοντας αυτοί θα σβήσουν και θα αφανίσουν την Τουρκική λαίλαπα μέσα σε μία εβδομάδα. Κι όταν κατέβουν οι φίλοι της Τουρκίας (οι απόγονοι δηλαδή των σταυροφόρων) το ΝΑΤΟ, για να τη σώσουν, τότε εκεί θα γίνει η Μεγάλη Σύρραξη και θα σφαγούν». Αυτό το χαρακτηριστικό απόσπασμα του γέροντος Παϊσίου του Αγιορείτη από το βιβλίο «Λόγοι σοφίας και χάριτος» περιγράφει τα μελλούμενα να τελεσθούν στην Βαλκανική Χερσόνησο. Και προσθέτει ο σοφός και Άγιος γέροντας: «Όσο για την κατάσταση στην πρώην Γιουγκοσλαβία, αυτή είναι προϊόν του Βατικανού. Είναι οι «ευλογίες» του Πάπα, του «μεγάλου χριστιανού». Τα νοήματα όλων αυτών συλλαμβάνει ο διεθνής σιωνισμός. Το διεθνές χρηματιστήριο που ονομάζεται Αμερική. Αμερική δεν υπάρχει. Οι Σιωνιστές είναι η Αμερική. Αυτοί λοιπόν αφού λάβουν τα μηνύματα τα σατανικά, τα προωθούν στο Βατικανό, αυτό τα μετατρέπει σε σχέδια και στη συνέχεια καλεί το Ισλάμ να τα εφαρμόσει. Αυτός είναι ο τρόπος που λειτουργούν σήμερα τα σατανικά σχέδια. Αυτοί κατόρθωσαν κι αιχμαλώτισαν τους ηγέτες μας.
Οι ελπίδες μας είναι μόνο στο Θεό. Κι εσείς να ζείτε χριστιανικά, γιατί σας λέω υπεύθυνα – και θα το δείτε – ότι δεν έχουμε μέρες. Αυτό που ανάβει τώρα στα Βαλκάνια θα συνεχίσει. Αυτό θα είναι η αφετηρία μέσω της οποίας ο Θεός, με το δικό Του τρόπο, θα ελευθερώσει τους χριστιανούς και θα τους υψώσει πάλι στη γραμμή τους. Και θα επανέλθει το Βυζάντιο. Και ξέρετε γιατί; Διότι οι Ευρωπαϊκοί λαοί θα ξαναενωθούν. Ποιός θα τους καθοδηγεί; Δεν κρατάει κανείς. Μόνο εμείς κρατάμε την Ορθόδοξη πίστη (Σελ. 101 – 105)».

NickE60
01-07-10, 22:53
Άσε γιατί θα μπλέξουμε... είμαι και παπά εγγόνι και θα πω άσχημα πράγματα.....

Κωνσταντίνος
01-07-10, 23:05
Άσε γιατί θα μπλέξουμε... είμαι και παππά εγγόνι και θα πω άσχημα πράγματα.....

Για πες, για πες. Είμαστε ανοιχτόμυαλοι, δεν τρέχει κάστανο.....:whistle:

NickE60
01-07-10, 23:16
Ένα θα σου πω. Ο παπάς που τον έψαλε (παπάς της ενορίας του που είχαν λειτουργήσει μαζί) καταδέχτηκε να τα βάλει στην τσέπη ..αυτά που από ευγένεια του έδωσαν οι δικοί μου. Τέλος. ...όχι οτι ο παππούς ήταν πολύ διαφορετικός...

...θα μου πεις δεν ντρέπεσαι, έχεις και το όνομά του.. Όχι δεν ντρέπομαι! Ας με κρίνει ο Θεός.

Τα "ελαφρυντικά" του είναι: ότι είχε πολεμήσει στην Αλβανία, ότι μεγάλωσε 5 παιδιά που πληρώνουν όλα φόρους ακόμα και σήμερα στο Ελληνικό κράτος ..και 3ο και βασικότερο ότι ήταν straight κι όχι ανώμαλος ...όπως συχνά βλέπουμε σήμερα στους κόλπους της εκκλησίας..

Samaro
01-07-10, 23:44
Άκου Ανθρωπάκο! ~ Βίλχελμ Ράϊχ
Κάπου τόχω απ'τα παλιά.!!!
Πρέπει να το ξεσκονίσω !!!
Τι μου θύμισες τωρα ;;;:original:

stavr
02-07-10, 00:13
Ανεξαρτητου πολιτικου φρονιματος θα επαναλαβω το κοινως λεγομενο.......

Η Ελλαδα δεν εχει αλλαξει πολυ σε ο,τι αφορα τους πολιτικους της..........
απλα καποτε ειχε πολιτικους με αρχ#$*α ενω τωρα εχει αρχ#$*α πολιτικους.
Αυτη η αλλαγη στην σειρα των λεξεων εχει κανει την διαφορα.......

Θυμαμε πριν απο κανα δυο χρονια στην εκπομπη των Αδιαβροχων στο ραδιοφωνο εκαναν ενα μικρο "αφιερωμα" (ξερετε τι αφιερωματα κανουν τα παλικαρια .....απιπστευτοι οι τυποι) στο Πασοκ λογω του οτι ηταν η επετειος απο την ιδρυση του κομματος. Ειχαν λοιπον ενα 2λεπτο ραδιοφωνικο κλιπακι με λογους απο ολους τους αρχηγους του κομματος, απο τον ιδρυτη του μεχρι και τον σημερινο αρχηγο του. Ψαξτε να βρειτε το αποσπασμα της εκπομπης (δεν μπορω να ψαξω utube τωρα γιατι ειμαι στην δουλεια) και ακουστε .......

Να επισημανω οτι δεν μιλαω πολιτικα και ουτε υποστηριζω ή κατηγορω καποιο πολιτικο κομμα, απλα ακουστε το και δειτε την διαφορα των πολιτικων του τοτε και του σημερα.

Το ιδιο ισχυει και για τα αλλα κομματα.

paganis
02-07-10, 00:25
Ανεξαρτητου πολιτικου φρονιματος θα επαναλαβω το κοινως λεγομενο.......

Η Ελλαδα δεν εχει αλλαξει πολυ σε ο,τι αφορα τους πολιτικους της..........
απλα καποτε ειχε πολιτικους με αρχ#$*α ενω τωρα εχει αρχ#$*α πολιτικους.
Αυτη η αλλαγη στην σειρα των λεξεων εχει κανει την διαφορα.......

Θυμαμε πριν απο κανα δυο χρονια στην εκπομπη των Αδιαβροχων στο ραδιοφωνο εκαναν ενα μικρο "αφιερωμα" (ξερετε τι αφιερωματα κανουν τα παλικαρια .....απιπστευτοι οι τυποι) στο Πασοκ λογω του οτι ηταν η επετειος απο την ιδρυση του κομματος. Ειχαν λοιπον ενα 2λεπτο ραδιοφωνικο κλιπακι με λογους απο ολους τους αρχηγους του κομματος, απο τον ιδρυτη του μεχρι και τον σημερινο αρχηγο του. Ψαξτε να βρειτε το αποσπασμα της εκπομπης (δεν μπορω να ψαξω utube τωρα γιατι ειμαι στην δουλεια) και ακουστε .......

Να επισημανω οτι δεν μιλαω πολιτικα και ουτε υποστηριζω ή κατηγορω καποιο πολιτικο κομμα, απλα ακουστε το και δειτε την διαφορα των πολιτικων του τοτε και του σημερα.

Το ιδιο ισχυει και για τα αλλα κομματα.

χωρις παρεξηγηση...καταλαθος...ερι ξα την θετικη ψηφο! η νεοτερη ελλαδα ποτε ,δεν ειχε σωστους πολιτικους...και επιπλεον οι περισσοτεροι..δεν ηταν και ειναι, ουτε καν ελληνες...! κανεις απο τους ''ηγετες''...δεν εχει ριζες ελληνικες...ουτε καν ο βενιζελος...το γενος ''μπενι''...για οποιον γνωριζει...!

paganis
02-07-10, 00:28
Ο ιδιος και χειροτερος ηταν ο Αντρεας Νικο μου...
Μια διανεια στα οικονομικα με εδρα στο Χαρβαρντ...καταχρεωσε την Ελλαδα στο ονομα του Π.Α.Κ.....
Μεγας προδοτης για μενα,αλλα δεν θελω να επεκταθω αλλο γιατι πολιτικοποιειται η κουβεντουλα που κανουμε και ειναι οτι χειροτερο.

Υ.Γ Δεν "ανηκω" πολιτικα πουθενα

σωστος...περα απο την οικονομικη χρεωκοπια...εφερε ομως, κατι πολυ χειροτερο...την χρεωκοπια των ηθων...!

NickE60
02-07-10, 00:30
Ανεξαρτητου πολιτικου φρονιματος θα επαναλαβω το κοινως λεγομενο.......

Η Ελλαδα δεν εχει αλλαξει πολυ σε ο,τι αφορα τους πολιτικους της..........
απλα καποτε ειχε πολιτικους με αρχ#$*α ενω τωρα εχει αρχ#$*α πολιτικους.
Αυτη η αλλαγη στην σειρα των λεξεων εχει κανει την διαφορα.......

Θυμαμε πριν απο κανα δυο χρονια στην εκπομπη των Αδιαβροχων στο ραδιοφωνο εκαναν ενα μικρο "αφιερωμα" (ξερετε τι αφιερωματα κανουν τα παλικαρια .....απιπστευτοι οι τυποι) στο Πασοκ λογω του οτι ηταν η επετειος απο την ιδρυση του κομματος. Ειχαν λοιπον ενα 2λεπτο ραδιοφωνικο κλιπακι με λογους απο ολους τους αρχηγους του κομματος, απο τον ιδρυτη του μεχρι και τον σημερινο αρχηγο του. Ψαξτε να βρειτε το αποσπασμα της εκπομπης (δεν μπορω να ψαξω utube τωρα γιατι ειμαι στην δουλεια) και ακουστε .......

Να επισημανω οτι δεν μιλαω πολιτικα και ουτε υποστηριζω ή κατηγορω καποιο πολιτικο κομμα, απλα ακουστε το και δειτε την διαφορα των πολιτικων του τοτε και του σημερα.

Το ιδιο ισχυει και για τα αλλα κομματα.

είχε πολιτικούς για 10-12 χρόνια μετά τη χούντα. Μετά ανέλαβαν οι κλίκες...

Stamatis
02-07-10, 00:35
για όποιον αντέχει να το διαβάσει, ορίστε και στα Ελληνικά.

https://www.scribd.com/doc/3231177/-

stavr
02-07-10, 00:40
χωρις παρεξηγηση...καταλαθος...ερι ξα την θετικη ψηφο! η νεοτερη ελλαδα ποτε ,δεν ειχε σωστους πολιτικους...και επιπλεον οι περισσοτεροι..δεν ηταν και ειναι, ουτε καν ελληνες...! κανεις απο τους ''ηγετες''...δεν εχει ριζες ελληνικες...ουτε καν ο βενιζελος...το γενος ''μπενι''...για οποιον γνωριζει...!


κανενα προβλημα φιλε μου!

αλλα για πες μου εναν ελληνα (οπως εσυ τον οριζεις) πολιτικο?

Εδω απο την ιδρυση του νεοελληνικου κρατους μας επεβαλαν Ξενους αρχηγους ....τι ψαχνεις?

Για να μην παω σε ελληνες (οπως εσυ τους οριζεις παλι) γενικοτερα........

Θα πρεπει να ψαχτεις πολυ και να πας και πολλλλαααααααααααα χρονια πισω.

Σταυρος.

paganis
02-07-10, 00:49
κανενα προβλημα φιλε μου!

αλλα για πες μου εναν ελληνα (οπως εσυ τον οριζεις) πολιτικο?

Εδω απο την ιδρυση του νεοελληνικου κρατους μας επεβαλαν Ξενους αρχηγους ....τι ψαχνεις?

Για να μην παω σε ελληνες (οπως εσυ τους οριζεις παλι) γενικοτερα........

Θα πρεπει να ψαχτεις πολυ και να πας και πολλλλαααααααααααα χρονια πισω.

Σταυρος.

δυστηχως.. δεν μπορω πλεον, να σκεφτω κανεναν...! ουσιαστικα το ιδιο λεμε...τελικα δεν πηγε χαλαλι η θετικη....

stavr
02-07-10, 00:51
χωρις παρεξηγηση...καταλαθος...ερι ξα την θετικη ψηφο! η νεοτερη ελλαδα ποτε ,δεν ειχε σωστους πολιτικους...και επιπλεον οι περισσοτεροι..δεν ηταν και ειναι, ουτε καν ελληνες...! κανεις απο τους ''ηγετες''...δεν εχει ριζες ελληνικες...ουτε καν ο βενιζελος...το γενος ''μπενι''...για οποιον γνωριζει...!


Επισης δεν νομιζω να λεω πουθενα οτι ειναι Ελληνες οι πολιτικοι!!!! Γραφω οι πολιτικοι της Ελλαδας! Τωρα ....την αναφορα σου στον Βενιζελο......δεν μπορω να την κατανοησω......

GEORGE316
02-07-10, 09:38
απο οπου και αν το δουμε το θεμα,ειτε κοινωνικα,ειτε πολιτικα ειτε θρησκευτικα ακομα,
προκυπτει οτι ειναι εντελως διαφορετικη η "ιδεα" και πραγματικα το αντιθετο η πράξη της.
αλλο ειναι αυτο που πρεσβευεται και αλλο αυτο που γινεται.
στο διαταυτα,στο πολιτικο προσκυνιο απο την απελευθερωση απο τους τουρκους τουλαχιστο στη νεοτερη ιστορια γαινεται ξεκαθαρα η ροπη του ελληνα προς την πουστια..
τελικα οι τουρκοι δεν μας αφησαν αλλωβητους.εμποτισαν στο αιμα μας την πονηρια.
απο τοτε μεχρι και σημερα δεν υπαρχει ουτε ενας εστω για δειγμα που να θυσιασε την πρωσωπικη του φιλοδοξια προς οφελος των ολων.φαινεται οτι η υστεροφημια τελειωσε μαζι με τον κολοκωτρονη ολους τους ηρωες.σε εμας εμεινε το τωρακ ια οτι φαμε οτι πιουμε.
υπαρχουν κοιτασματα πετρελαιου χρυσου και ουρανιου -πλουτωνιου στη χωρα μας που μπορουν να μας κανουν μια παγκοσμια οικονομικη υπερδυναμη.αν πιστεψουμε τα μισα απο αυτα που ειδαμε στις εκπμπες του χαρδαβελα και αλλων,τα μισα μονο,τοτε αν εκμεταλευτουμε τα κοιτασματα που βρισκονται μεσα στον ελλαδικο χωρο τοτε αυτοματως γινομαστε οικονομικη υπερδυναμη.
αρα μας εχουν πουλησει οι πολιτικοι μας...που?ποτε???ας θυμηθουμε τα λογια λοιπον των γραφων μας,οπως εχουν γραφτει και οχι οπως τα λεει ο παπα θοδωρος της εκκλησιας μου,οτι θα ερθει ο καιρος που ολα α καλα θα υπαρχουν και δε θα μπορουμε να γευτουμε τιποτα.για να παρουμε ενα καρβελι ψωμι,θα πρεπει να σφραγιστουμε.μακαριοι τουτοι που θα φυγουν στα βουνα για να σωθουν......
και μη χειροτερα φιλοι

z3 2.2
02-07-10, 11:18
υπαρχουν κοιτασματα πετρελαιου χρυσου και ουρανιου -πλουτωνιου και μη χειροτερα φιλοι
Και Νικελιου στο Λαυριο....που ειναι και μια απο τις βασικοτερες υλες για κατασκευη οπλικων συστηματων....
Πηγαμε να τα εκμεταλευτουμε στην περιοδο της χουντας αλλα μετα....τζιφος.
Τυχαιο??? δε νομιζω!!!
Αν εχετε ορεξη για για διαβασμα και υπομονη να μην αρχισετε να ουρλιαζετε απο νευρα και απογνωση διαβαστε το παρακατω λινκ


https://antipliroforisi.blogspot.com/2010/02/blog-post_5806.html

paganis
02-07-10, 15:56
Και Νικελιου στο Λαυριο....που ειναι και μια απο τις βασικοτερες υλες για κατασκευη οπλικων συστηματων....
Πηγαμε να τα εκμεταλευτουμε στην περιοδο της χουντας αλλα μετα....τζιφος.
Τυχαιο??? δε νομιζω!!!
Αν εχετε ορεξη για για διαβασμα και υπομονη να μην αρχισετε να ουρλιαζετε απο νευρα και απογνωση διαβαστε το παρακατω λινκ


https://antipliroforisi.blogspot.com/2010/02/blog-post_5806.html

δημητρακη...ολοι οσοι τα φωναζαν ,τοσα χρονια..θεωρηθηκαν γραφικοι και απομονωθηκαν! ισως εχει ερθει ο καιρος ,να επιβεβαιωθουν τα λεγομενα τους...αλλα πλεον ,τα εχουν αλλοι ξεπουλησει! δυστηχως καποιοι εχουν υποθηκευσει το μελλον ,ακομα και των αγεννητων παιδιων μας....και των δισεγγονων μας...

NickE60
03-07-10, 10:25
ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ


σε παρακαλω πολυ μπορεις να το τυπωσεις και να το διαβασεις;
κανε μου τη χαρη σε παρακαλω.


Θα το διαβάσω όλο το βράδυ και θα επανέλθω thumb


έχω φτάσει στη μέση, έχει όντως πολλά να δώσει.

κάποιες παράγραφοι που ξεχώρισα, "προφητικά" περιγράφουν τη σημερινή κατάταση....


Χρόνο με το χρόνο θα ζητωκραυγάζεις τον έναν αφέντη μετά τον άλλον. Δε θα ακούς το κλαψούρισμα των νηπίων σου, τα βογκητά των εφήβων σου, τους καταπιεσμένους πόθους των ανδρόγυνων. Ακόμη κι αν τα ακούς, θα τα απορρίπτεις ως εκφράσεις του μικροαστικού ατομικισμού. Για αιώνες θα συνεχίσεις τις εκατόμβες αντί να διαφυλάττεις τη ζωή, πεπεισμένος πως με τη βοήθεια του δήμιου χτίζεις την ελευθερία σου. Μέρα με τη μέρα, χρόνο με το χρόνο θα βρίσκεσαι βουτηγμένος στη λάσπη μέχρι τα μπούνια. Επί αιώνες θα συνωστίζεσαι ν' ακούς τον κάθε φαφλατά, θα 'χεις τα λόγια του ευαγγέλιο και θα υποκύπτεις στη σατανική γοητεία του. Στο κάλεσμα της ίδιας σου της ζωής θα κωφεύεις και θα εθελοτυφλείς. Φοβάσαι τη ζωή, ανθρωπάκο, τη φοβάσαι θανάσιμα. Κάνεις τα αδύνατα δυνατά να τη στραγγαλίσεις, πιστεύοντας ότι θεμελιώνεις το «σοσιαλισμό», το «κράτος», το «έθνος» ή «τη δόξα του Ύψιστου». Δε θα ξέρεις, δε θα θέλεις να ξέρεις ότι εκείνο που θεμελιώνεις πραγματικά είναι η δυστυχία σου, ότι δεν καταλαβαίνεις τα παιδιά σου, ότι τους τσακίζεις τη ραχοκοκαλιά πριν προλάβουν να ορθώσουν ανάστημα, ότι κλέβεις τον έρωτα, ότι η απληστία σου στο κυνήγι του χρήματος καταντάει μανία, ότι είσαι αρχομανής, ότι έχεις σκύλο επειδή θέλεις, σώνει και καλά, να 'σαι «αφεντικό», θα επαναλαμβάνεις τα ίδια λάθη, αιώνα τον αιώνα, μέχρι εσύ κι η ράτσα σου να εξολοθρευτείτε μαζικά, θύματα της παγκόσμιας κοινωνικής εξαθλίωσης, μέχρι η φρίκη της ύπαρξης σου να ανάψει μέσα σου την πρώτη αδύναμη σπίθα αυτογνωσίας. Ύστερα, βήμα το βήμα, οδεύοντας στα τυφλά και με μεγάλη προσοχή, θα μάθεις να αναζητάς και να αναγνωρίζεις το φίλο σου, τον άνθρωπο της αγάπης, του έργου και της γνώσης. Θα μάθεις τότε να τον καταλαβαίνεις, να τον σέβεσαι και να τον τιμάς.


Βάλθηκες να εξαλείψεις την εκμετάλλευση των κεφαλαιοκρατών, να θέσεις τέλος στην αδιαφορία των καπιταλιστών για την ανθρώπινη ζωή και να κερδίσεις την αναγνώριση των δικαιωμάτων σου. Είναι γεγονός ότι πριν από εκατό χρόνια υπήρχε εκμετάλλευση, αδιαφορία για την ανθρώπινη ζωή κι αχαριστία. Συγχρόνως, όμως, υπήρχε και σεβασμός για τα μεγάλα επιτεύγματα. Υπήρχε αφοσίωση κι ευγνωμοσύνη προς το μεγάλο ευεργέτη. Σήμερα, ανθρωπάκο, βλέπω τα αποτελέσματα του έργου σου, όπου κι αν ρίξω το βλέμμα μου.
Όπου εγκατέστησες τους ηγετίσκους σου, η εκμετάλλευση του μόχθου σου είναι πολύ χειρότερη απ' οτι πριν από εκατό χρόνια. Η αδιαφορία για τη ζωή σου είναι ακόμα πιο βάναυση και κάποια δικαιώματα που σου αναγνωρίζονταν, καταργήθηκαν ολοκληρωτικά.
Όπου εξακολουθείς να αγωνίζεσαι για να εγκαταστήσεις τους ηγέτες σου, έχεις χάσει κάθε σεβασμό για τα μεγάλα επιτεύγματα. Προτιμάς να κλέβεις τους καρπούς των κόπων των μεγάλων φίλων σου. Δεν ξέρεις τι θα πει ευγνωμοσύνη κι αναγνώριση ενός ευεργετήματος επειδή θαρρείς πως αν δείξεις ευγνωμοσύνη ή σεβασμό για οτιδήποτε κι οποιονδήποτε, δε θα 'σαι πια ελεύθερος. Εκείνο που ήθελες να καταστρέψεις, ακμάζει σήμερα περισσότερο από ποτέ. Εκείνο που θα έπρεπε να είχες διατηρήσει και προστατέψει σα να 'ταν η ζωή σου, το κατέστρεψες. Θεωρείς ότι η αφοσίωση είναι «συναισθηματισμός» ή «μικροαστική συνήθεια» ότι ο σεβασμός για τα μεγάλα επιτεύγματα είναι χαμερπής δουλοπρέπεια. Όμως, αυτό που δε συνειδητοποιείς είναι πως γλείφεις εκείνους που θα 'πρεπε να περιφρονείς και είσαι αχάριστος σ' εκείνους που θα 'πρεπε να είσαι αφοσιωμένος.
Τα βλέπεις όλα ανάποδα και νομίζεις ότι μ' αυτόν τον τρόπο θα βρεθείς στη γη της ελευθερίας. Κάποια μέρα, ανθρωπάκο, θα ξυπνήσεις από τον εφιάλτη σου και θα βρεθείς αβοήθητος στο χώμα, επειδή κλέβεις από εκείνον που σου προσφέρει και δίνεις στον κλέφτη.


Το ξέρω, ανθρωπάκο, ότι συνηθίζεις να βγάζεις αμέσως τρελό όποιον σου λέει αλήθειες που δε σου αρέσουν. Θεωρείς τον εαυτό σου «φυσιολογικό»! Μάντρωσες τους τρελούς και μείνατε οι φυσιολογικοί να κουμαντάρετε τον κόσμο. Τότε, λοιπόν, ποιος φταίει για όλα τα στραβά και τα ανάποδα; Όχι εσύ, φυσικά. Εσύ κάνεις απλά το καθήκον σου. Επίσης, ποιος είσαι για να 'χεις δική σου γνώμη; Ναι, ξέρω, δε χρειάζεται να μου τα ξαναπείς. Μα δεν είναι για σένα που ανησυχώ, ανθρωπάκο! Όμως, όταν σκέφτομαι τα παιδιά σου, όταν συλλογιέμαι πως τα βασανίζεις, προσπαθώντας να τα κάνεις «φυσιολογικά» σαν κι εσένα, σχεδόν θέλω να γυρίσω πίσω και να κάνω οτι περνά από το χέρι μου για να σταματήσω τα εγκλήματα σου. Ξέρω, όμως, ότι έχεις πάρει τα μέτρα σου για να με αποτρέψεις, διορίζοντας υπουργούς παιδείας και κοινωνικής πρόνοιας.

Stamatis
03-07-10, 10:48
Νικο σε ευχαριστω που εκανες τον κοπο.
Σε ευχαριστω.

S8N
03-07-10, 15:37
Όπως έγραψα και στο post "τι μάθαμε αυτή την εβδομάδα", ένα από τα σημαντικότερα ήταν και τα κείμενα του Βίλχελμ Ράιχ. Αυτό το οφείλω στον Σταμάτη, τον οποίο και υπερευχαριστώ!

Δεν είναι πάντως δυσνόητος, απλώς πρέπει να έχεις ανοιχτό μυαλό και γνώση της ιστορίας και την πραγματικότητας.

Konstantinos E60
10-11-10, 11:49
Ειδε μήπως κανείς την χθεσινοβραδυνή εκπομπή του Χαρδαβέλα ??

bimmer-corfu
10-11-10, 13:20
την είδα. τίποτα δεν θα γίνει.
ή είναι όλοι κότες οί οι καλεσμένοι του λένε μπούρδες. Μάλλον το πρώτο...

PANOS-E60
10-11-10, 13:30
Ειδε μήπως κανείς την χθεσινοβραδυνή εκπομπή του Χαρδαβέλα ??

Την είδα και εγώ Κώστα, μέχρι ένα σημείο, μετά βαρέθηκα.
Πολλά από αυτά τα είπε την περασμένη βδομάδα ο πολύ πιό σημαντικός από τους καλεσμένους του Χαρδαβέλλα, Βασίλης Μαρκεζίνης σε συνέντευξη τπου έδωσε στον Π.Τσίμα.
Δεν το ξέραμε ότι κιοτεύει η ελληνική εξωτερική πολιτική απέναντι στην τούρκικη ...?

Konstantinos E60
10-11-10, 13:31
την είδα. τίποτα δεν θα γίνει.
ή είναι όλοι κότες οί οι καλεσμένοι του λένε μπούρδες. Μάλλον το πρώτο...

Δεν μπόρεσα να δω όλη την εκπομπή αλλα και εγω το ίδιο με εσένα σκέφτηκα.
Αλλα απο την άλλη αν βγάλεις τους πολιτικούς-πολυλογάδες που είχε
όλοι οι υπόλοιποι ήταν καθηγητές πανεπιστημίων (γεωλόγοι κτλ..) και
μιλούσαν με στοιχεία και όχι με π@π@ριές !!
Μάλλον τελικά είμαστε κότες...:thumbsdown:

NickE60
10-11-10, 14:05
μην ανησυχείτε παιδιά, όλα γίνονται βάσει έξυπνου από πλευράς μας σχεδίου! Σε λίγα χρόνια θα είμαστε πάλι ενωμένοι με τις "χαμένες πατρίδες" ...θέλουμε δεν θέλουμε χαχαχαχαχα ..εντάξει, θα φορέσουμε κι ένα φερετζέ.. ε και τι έγινε? τόσος κόσμος φοράει.. :whistle:

fanisk
10-11-10, 14:11
Κωστα, Πανο, πειτε μας αν θελετε τι ειπωθηκε συνοπτικα για εμας που δεν την ειδαμε ! thumb

PANOS-E60
10-11-10, 14:18
μην ανησυχείτε παιδιά, όλα γίνονται βάσει έξυπνου από πλευράς μας σχεδίου! Σε λίγα χρόνια θα είμαστε πάλι ενωμένοι με τις "χαμένες πατρίδες" ...θέλουμε δεν θέλουμε χαχαχαχαχα ..εντάξει, θα φορέσουμε κι ένα φερετζέ.. ε και τι έγινε? τόσος κόσμος φοράει.. :whistle:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: καλό !!!


Κωστα, Πανο, πειτε μας αν θελετε τι ειπωθηκε συνοπτικα για εμας που δεν την ειδαμε ! thumb

Αστα βρε Φάνη ... περί συγκυριαρχίας στο Αιγαίο ήταν η κουβέντα και γιά τον υποθαλάσσιο πλούτο ... είναι γνωστά τα περισσότερα ...:thumbsdown:

Konstantinos E60
10-11-10, 14:24
Την είδα και εγώ Κώστα, μέχρι ένα σημείο, μετά βαρέθηκα.
Πολλά από αυτά τα είπε την περασμένη βδομάδα ο πολύ πιό σημαντικός από τους καλεσμένους του Χαρδαβέλλα, Βασίλης Μαρκεζίνης σε συνέντευξη τπου έδωσε στον Π.Τσίμα.
Δεν το ξέραμε ότι κιοτεύει η ελληνική εξωτερική πολιτική απέναντι στην τούρκικη ...?

Οσο κότες και να ειναι σ'αυτές τις δυσκολες ώρες που περνάμε σαν χωρα δεν θα έπρεπε να βαλουν και λίγο νερό στο κρασί τους και να δουν εστω και δύσκολα (ούτε και σε εμένα αρέσει :ranting2:) τους τούρκους σαν "συνέταιρους" ?? Ούτε την έρευνα απο τους Νορβηγούς δεν δεχτήκαμε
και μάλιστα δωρεάν. Αλλα βρήκαν την ευκολη λύση, "βγαζουν" ενα ομόλογο
και περιμένουμε ποιός θα μας την "φορέσει"..!!!
Πετάνε και μια λαλακία για εκλογές και μπράφ τα σπρεντάκια στα υψη αλλα
απο την τσέπη τους θα τα πληρώσουν ??
Και ένας δεν βγαίνει να πεί επίσημα όμως "ρε μην λέτε λαλακίες,δεν υπάρχει
τίποτα και όλα ειναι φούμαρα"

Konstantinos E60
10-11-10, 14:29
Κωστα, Πανο, πειτε μας αν θελετε τι ειπωθηκε συνοπτικα για εμας που δεν την ειδαμε ! thumb

Ενα απο αυτά που ειπωθηκαν και μου εμεινε ειναι οτι υπάρχουν κοιτάσματα
φυσικού αερίου 6 τρις m3 !!!:shok:
Και σε ερώτηση αν αρκουν για να βγει η Ελλαδα απο την κρίση η απάνηση
ηταν: "Οχι μόνο η Ελλάδα αλλα ολόκληρη η Ευρώπη"

GEORGE316
10-11-10, 14:58
εστω οτι παρακαμπτουμε ολες τις θεωριες συνομωσιας που λενε οτι εχουμε πετρελαια,χρυσαφια,ουρανια ,νικελια και δε ξερω και εγω τι....
ειναι τυχαιο οτι ενα μικρο σκατουλακι στο χαρτη πυο ειναι η χωρα μας...ολοι μα ολοι την θελουν??γιατι?/για να κανουν τα καλοκαιρινα τους μπανια σε θαλασσες χωρις καρχαριες??
μονο αυτο σκεφτειτε...κατι υπαρχει πισω απο αυτο.
υπαρχουν ηδη κατατεθημενες μελετες που υποδεικνυουν τα κοιτασματα.
αυτο το γνωριζουν ολοι...μεχρι και εμεις,ο απλος λαος..
για να καταλαβετε ποσο πολυ κοιμομαστε και ειμαστε σαν τα βοδια,σε τετοια περιοδο οικονομικης ασφυξιας,μας λενε οτι υπαρχει κοιτασμα φυσικου αεριου,χρυσου,πετρελαιων.,Ο ΥΡΑΝΙΟΥ,ΝΙΚΕΛΙΟΥ και εμεις ειναι σαν να μην το ακουμε...
ειχε βγει η διευθυντρια του τμηματος των ερευνων για το ουρανιο...
η μελετη που κατατεθηκε ελεγε πως υπαρχει κοιτασμα αξιας το λιγοτερο 800 η 900 τρις.ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!μιλαμε για ουρανιο!!το καταλαβαινετε???
και εννοειτε πως απολυθηκε .
για να μην αναφερθουμε στα υπολοιπα κοιτασματα......
εγω ερχομαι και ρωταω ομως...
αντε οι μελετες δεν ξερουν τι λενε.οι επιστημονες ειναι χαραμοφαηδες και αλλοφρονες...
κανενα απο τα καθικα που μας κυβερνουν δεν σκεφτηκε να δωσει εΕΣΤΩ εργολαβια καποια κοιτασματα με οικονομικο ανταλλαγμα????????????και πες οτι εμεις δεν εχουμε καν χρηματα να παμε να ξεκινησουμε εργα εξορυξης....
δεν υπαρχουν "εργατες"?δηλαδη εταιριες που αναλαμβανουν εξορυξεις??
εννοειτε πως υπαρχουν και πολλες..και μεγαλες...
εχουμε ενα τρομακτικα μεγαλο θησαυρο μεσα στο σπιτι μας και εμεις αρχιζουμε να μην εχουμε να φαμε.......
για να δειτε ποσο κοιμομαστε και δεν ξεσηκωνομαστε...

PANOS-E60
10-11-10, 15:03
εστω οτι παρακαμπτουμε ολες τις θεωριες συνομωσιας που λενε οτι εχουμε πετρελαια,χρυσαφια,ουρανια ,νικελια και δε ξερω και εγω τι....
ειναι τυχαιο οτι ενα μικρο σκατουλακι στο χαρτη πυο ειναι η χωρα μας...ολοι μα ολοι την θελουν??γιατι?/για να κανουν τα καλοκαιρινα τους μπανια σε θαλασσες χωρις καρχαριες??
μονο αυτο σκεφτειτε...κατι υπαρχει πισω απο αυτο.
υπαρχουν ηδη κατατεθημενες μελετες που υποδεικνυουν τα κοιτασματα.
αυτο το γνωριζουν ολοι...μεχρι και εμεις,ο απλος λαος..
για να καταλαβετε ποσο πολυ κοιμομαστε και ειμαστε σαν τα βοδια,σε τετοια περιοδο οικονομικης ασφυξιας,μας λενε οτι υπαρχει κοιτασμα φυσικου αεριου,χρυσου,πετρελαιων.,Ο ΥΡΑΝΙΟΥ,ΝΙΚΕΛΙΟΥ και εμεις ειναι σαν να μην το ακουμε...
ειχε βγει η διευθυντρια του τμηματος των ερευνων για το ουρανιο...
η μελετη που κατατεθηκε ελεγε πως υπαρχει κοιτασμα αξιας το λιγοτερο 800 η 900 τρις.ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!μιλαμε για ουρανιο!!το καταλαβαινετε???
και εννοειτε πως απολυθηκε .
για να μην αναφερθουμε στα υπολοιπα κοιτασματα......
εγω ερχομαι και ρωταω ομως...
αντε οι μελετες δεν ξερουν τι λενε.οι επιστημονες ειναι χαραμοφαηδες και αλλοφρονες...
κανενα απο τα καθικα που μας κυβερνουν δεν σκεφτηκε να δωσει εΕΣΤΩ εργολαβια καποια κοιτασματα με οικονομικο ανταλλαγμα????????????και πες οτι εμεις δεν εχουμε καν χρηματα να παμε να ξεκινησουμε εργα εξορυξης....
δεν υπαρχουν "εργατες"?δηλαδη εταιριες που αναλαμβανουν εξορυξεις??
εννοειτε πως υπαρχουν και πολλες..και μεγαλες...
εχουμε ενα τρομακτικα μεγαλο θησαυρο μεσα στο σπιτι μας και εμεις αρχιζουμε να μην εχουμε να φαμε.......
για να δειτε ποσο κοιμομαστε και δεν ξεσηκωνομαστε...

Γιώργο, και μόνο οι έρευνες στο Αιγαίο γιά κοιτάσματα αποτελούν casus beli γιά τους Τούρκους. Είμαι σίγουρος πως το ξέρεις αυτό. Πολλώ μάλλον αν μιλάμε γιά εργολαβική ανάθεση με σκοπό την εκμετάλλευση ...

Konstantinos E60
10-11-10, 15:09
Γιώργο, και μόνο οι έρευνες στο Αιγαίο γιά κοιτάσματα αποτελούν casus beli γιά τους Τούρκους. Είμαι σίγουρος πως το ξέρεις αυτό. Πολλώ μάλλον αν μιλάμε γιά εργολαβική ανάθεση με σκοπό την εκμετάλλευση ...

Αν θυμάσαι Πάνο μίλησαν και για κοιτάσματα στο Ιόνιο.Εκει ποιον
φοβούνται ? Τον Σύλβιο ? :thumbsdown:

PANOS-E60
10-11-10, 15:12
Αν θυμάσαι Πάνο μίλησαν και για κοιτάσματα στο Ιόνιο.Εκει ποιον
φοβούνται ? Τον Σύλβιο ? :thumbsdown:

Το πιθανότερο γιά το Ιόνιο είναι ότι δεν τα βρίσκουν οι εταιρείες και οι κυβερνήσεις τους στη μοιρασιά ....:whistle::whistle:

joseph
10-11-10, 15:32
Το πιθανότερο γιά το Ιόνιο είναι ότι δεν τα βρίσκουν οι εταιρείες και οι κυβερνήσεις τους στη μοιρασιά ....:whistle::whistle:

Μαλλον το πιο σιγουρο ειναι αυτο....
Τωρα τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο αναφορα ενεργειακα θεματα, παιζονται παρα πολλα, και ανατρεπονται σχεδιασμοι ετων καποιων, με το να βγουν ενα πρωι και να πουν θα βγαλουμε το χ, πετρελαιο η το ψ, αεριο κλπ.
Εδω για ενα αγωγο μεταφορας αεριου, η πετρελαιου, που ηδη εκμεταλλευεται, γινεται χαμος και παιζετε τοσο παρασκηνιο, γιατι διαταρασει ισορροπιες...

Παντως γνωστο-συγγενικο προσωπο γεωλογος, με σοβαρη θεση και γνωσεις, σε κρατικο οργανισμο, σε κουβεντα γενικα, μου εχει πει οτι υπαρχουν αρκετα σοβαρα κοιτασματα σε πετρελαιο- αεριο- ορυκτο πλουτο, τα οποια ειναι γνωστα απο χρονια και σε μας και στους αλλους, ασχετα αν στον απλο πολιτη περνανε οτι δεν ξερουμε αν ειναι αξιοποιησημα κλπ κλπ.

GEORGE316
10-11-10, 15:39
πανο,σαν γηρααιοτερος απο μενα θα θυμασαι τη φραση του αντρεα..βυθισατε το χορα.....
επισης θα θυμασαι τον καγκελαριο της γερμανιας που εχασε το χρωμα του οταν στη συνοδο για το αν θα εμαπινε το 81(τοτε ηταν?) η ελλαδα στην ΟΝΕ ειπε στο καραμανλη πανω απο το πτωμα μου θα μπειτε..ο κωστος τον επιασε απο τον γυακα και χαμογελωντας του ειπε αν χρειαστει θα το κανω και αυτο..
ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ Ο ΤΖΕΦΡΥ, θα ελεγε ΕΛΑΤΕ ΑΝ ΤΟΛΜΑΤΕ...
μιλαμε για τους τουρκους που παιζουν τη γατα με το ποντικι μεσα στο σπιτι μας?
ναι το ξερω οτι συνεχεια απειλουν για τα περελαια στο αιγαιο...
και συγχωρεσε τη παρομοιωση μου,αν ξαναοδηγησεις το αμαξι σου εγω θα ερθω να το κλεψω!!!!!αυτο ακριβως μας λενε!οτι στο ΑΙΓΑΙΟ ΜΑΣ δε θα βγαλουμε το πετρελαιο ΜΑΣ γιατι θα μας κανουν πολεμο....ΑΝ ΤΟΛΜΑΝΕ ΑΣ ΕΡΘΟΥΝ...
αλλα και απο την αλλη ρε πανο...δικιο εχεις...θα πολεμησει αραγε ο κυιακος μητσοτακης?η ο γιος του παγκαλου??
κυριοι...πριν χιλιαδες χρονια ενας λεωνιδας εναντιωθηκε σε μια περσικη αυτοκρατορια..
λιγοτερο απο 200 χρονια πριν μια χουφτα Ελληνες εφτυσαν μια οθωμανικη αυτοκρατορια...
και πριν 70 χρονια κρατησαμε πεταξαμε τους ιταλους στη θαλασσα(τους φασιστες για να εξηγουμαστε)
αλλα μη ξεχνατε.....
τοτε βασιλιας ηταν ο λεωνιδας...
τοτε στο στρατο ηταν αρχηγος ο κολοκοτρωνης...
σημερα προθυπουργος ειναι ενας ΠΡΟΔΟΤΗΣ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ....

PANOS-E60
10-11-10, 17:36
Γιώργο, εγώ τον χαίρομαι τον αυθορμητισμό των νεωτερων σαν και σένα. Και δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες όσον αφορά τις ιστορικές σου αναφορές, με εξαίρεση το περιστατικό με το "χορα", το οποίο ήταν μιά μπλόφα, όχι και τόσο έξυπνη, διότι λίγο έλειψε να οδηγήσει τη χώρα σε περιπέτεια μεγάλη.

Τα χρόνια πέρασαν και οι λαοί δεν έχουν πιά διάθεση γιά πόλεμο. Ούτε καν οι Τούρκοι. Διαφωνείς ? Το ΄40, γιά να μην πάμε στα ακόμα παλιότερα, το βιοτικό επίπεδο της χώρας ήταν στο 1/10 σε σύγκριση με το σημερινό. Το γεμάτο στομάχι δεν αποφασίζει εύκολα να πάρει τα όπλα. Η μάχες κερδίζονται ή χάνονται σε διπλωματικό επίπεδο πλέον και το λάθος των κυβερνήσεων των τελευταίων 50 ετών είναι ακριβώς αυτό, δεν έχουν ξεκάθαρους στόχους στην εξωτερική πολιτική και δεν υπάρχουν επαγγελματίες στο Υπουργείο οι οποίοι να μένουν σταθεροί στα πόστα τους, ανεξάρτητα από το κόμμα που κυβερνάει. Εχουμε εξαιρετικούς τεχνοκράτες στο χώρο των διεθνών σχέσεων, οι περισσότεροι από τους οποίους είτε ζούν εκτός Ελλάδος, είτε κάνουν ακαδημαική καριέρα.

Με τα παραπάνω δεν θέλω να πω ότι δεν πρέπει να διεκδικούμε τα εθνικά μας δίκαια, κάθε άλλο. Γιά μένα, τη χειρότερη ταπείνωση των τελευταίων ετών μας την έχει προσφέρει το αστείο, μάλλον γελοίο, κρατίδιο των Σκοπίων. Λέω όμως ότι η ξεκάθαρη αδυναμία της χώρας βρίσκεται στην εξωτερική πολιτική. Και τώρα με την οικονομική κρίση, είμαστε ακόμα πιό αδύναμοι στα εξωτερικά μας θέματα. Η Τουρκία το ξέρει καλά αυτό και έχει και τη μεθοδικότητα να το εκμεταλευτεί.

Επειδή εδώ δεν είναι ο χώρος γιά βαθύτερες αναλύσεις, θα προσθέσω μόνο πως δεν είναι ωραίο να διαγκωνιζόμαστε μεταξύ μας σχετικά με τα πατριωτικά μας αισθήματα. Είναι καλύτερα, να προσπαθούμε να είμαστε συνεχώς σωστά (όσο το δυνατόν) ενημερωμένοι γιά τα τεκταινόμενα και να ασκούμε το περίσκεψη και σεβασμό το μοναδικό δικαίωμα που μας δίνει η δημοκρατία, την ψήφο. Υπάρχουν άξιοι γύρω μας, ας προσπαθήσουμε όλοι να τους πείσουμε να ασχοληθούν με τηην πολιτική, με τα κοινά. Αν μηδενιζουμε μόνο τους κυβερνώντες με τα λόγια, δεν κάνουμε τίποτα παραπάνω παρά να ξεδίνουμε το θυμικό μας. Και στο τέλος - τέλος, αν κάποιος έχει διαφορετική γνώμη και πιστεύει ότι η δημοκρατία είναι κοροϊδία, υπάρχει διέξοδος και προς αυτή την κατεύθυνση ... :original:

Thomelef
10-11-10, 20:50
αυτό που συμβαίνει πολύ μου την δίνει...
τρίτη βράδυ βλέπουμε την εκπομπή, τετάρτη
πρωί τα έχουμε ξεχάσει όλα...τελικά οι κότες
όλοι εμείς είμαστε μου φαίνεται που μονάχα
μιλάμε - κλαίμε - και τρωγόμαστε με τα
σούχα μας και φοβόμαστε να αντιδράσουμε
απέναντι σε μια χούφτα μ@λ@κες...παιδιά...
αυτός ο τόπος δεν αλλάζει απο αυτούς τους
καρνάβαλους. μόνο ο λαός μπορεί να τον
αλλάξει. απλά είμαστε και εμείς έλληνες...
σε όλα αυτά που λέω τον εαυτό μου τον
βάζω πάντα πρώτο, γιατί και εγώ πρόβατο
είμαι...αποδεδειγμένα πλέον νομίζω.

NickE60
10-11-10, 21:22
Δεν έχουμε δύναμη Θωμά, καμία. Αυτό που ήθελαν το πέτυχαν.

Δυστυχώς για να αλλάξουν τα πράγματα σε μη δημοκρατικές κοινωνίες, όπως η Ελλάδα κυρίως της τελευταίας 15ετίας, όπου δεν γίνεται τίποτα αν δεν θέλουν οι "εργολάβοι" (...και τα γραφεία τελετών εργολάβοι θεωρούνται) θα πρέπει να υπάρξουν θύματα, πολλά θύματα. Μας το έχει διδάξει η ιστορία άπειρες φορές και δυστυχώς αυτή η χώρα κάνει κύκλους γύρω από τα λάθη της... ελπίζοντας πως το συμφέρον μπορεί τυχαία να μοιραστεί στους πολλούς. Το συμφέρον αποδίδει για πάρα πολύ λίγους και έξυπνους που αποκτούν με τρόπο τόση δύναμη ώστε να εκμεταλλεύονται και να ελέγχουν πάρα πολλούς ταυτόχρονα, να έχουν κρατική νομική "κάλυψη".. και να τους έχει ανάγκη η πολιτική...
Για να συμβεί κάτι που θα αλλάξει τα πράγματα θα πρέπει να βγουν 2 εκατ. άνθρωποι στην Αθήνα να φωνάξουν στους δρόμους και άλλο 1 εκατ. στη Θεσσαλονίκη ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΑΙΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ...με στυλιάρια ίσως...

Πιθανο? Απίθανο!!!!! Οπότε, ας ξεδίνει ο καθένας μόνος του λίγο λίγο κι ας κάνει το Σταυρό του το βράδυ να χει φαγητό την επόμενη κι όλα καλά... για όλους...

Thomelef
10-11-10, 22:01
δυστηχώς έτσι όπως τα λές είναι νίκο...
δεν μπορώ όμως ρε γμτ. πνίγομαι. μου την δίνει
να μου πουλάνε τέτοιο τσαμπουκά και να μου κάνουν
τέτοιο ψυχολογικό πόλεμο χωρίς να έχω φταίξει για
τα σημερινά χάλια της χώρας. με τέτοιο αγώνα, δεν
μπορώ να δεχτώ να προσεύχομαι για το αν θα έχω να
φάω αύριο...

///M Arios
11-11-10, 03:39
opa opa opa re paides gia stathite ligaki!!!!!!! toso kairo mas elegan (psemata) oti den antloun to petreleo sto aigaio giati o eksoplismos stixizei perisotero ap oti to idio to petreleo pou briskete ekei!!!!!! kai twra bgenoun kai lene tha kanei geniko koumanto h ameriki (ntabatzis me liga logia) kai tha moirastoume to 40% me tin tourkia !!!!!!?:shok::shok: :ranting2:

kai telika an oxi h ameriki... h tourkia ti rolo baraei ????

Konstantinos E60
11-11-10, 08:09
Γιώργο, εγώ τον χαίρομαι τον αυθορμητισμό των νεωτερων σαν και σένα. Και δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες όσον αφορά τις ιστορικές σου αναφορές, με εξαίρεση το περιστατικό με το "χορα", το οποίο ήταν μιά μπλόφα, όχι και τόσο έξυπνη, διότι λίγο έλειψε να οδηγήσει τη χώρα σε περιπέτεια μεγάλη.

Τα χρόνια πέρασαν και οι λαοί δεν έχουν πιά διάθεση γιά πόλεμο. Ούτε καν οι Τούρκοι. Διαφωνείς ? Το ΄40, γιά να μην πάμε στα ακόμα παλιότερα, το βιοτικό επίπεδο της χώρας ήταν στο 1/10 σε σύγκριση με το σημερινό. Το γεμάτο στομάχι δεν αποφασίζει εύκολα να πάρει τα όπλα. Η μάχες κερδίζονται ή χάνονται σε διπλωματικό επίπεδο πλέον και το λάθος των κυβερνήσεων των τελευταίων 50 ετών είναι ακριβώς αυτό, δεν έχουν ξεκάθαρους στόχους στην εξωτερική πολιτική και δεν υπάρχουν επαγγελματίες στο Υπουργείο οι οποίοι να μένουν σταθεροί στα πόστα τους, ανεξάρτητα από το κόμμα που κυβερνάει. Εχουμε εξαιρετικούς τεχνοκράτες στο χώρο των διεθνών σχέσεων, οι περισσότεροι από τους οποίους είτε ζούν εκτός Ελλάδος, είτε κάνουν ακαδημαική καριέρα.

Με τα παραπάνω δεν θέλω να πω ότι δεν πρέπει να διεκδικούμε τα εθνικά μας δίκαια, κάθε άλλο. Γιά μένα, τη χειρότερη ταπείνωση των τελευταίων ετών μας την έχει προσφέρει το αστείο, μάλλον γελοίο, κρατίδιο των Σκοπίων. Λέω όμως ότι η ξεκάθαρη αδυναμία της χώρας βρίσκεται στην εξωτερική πολιτική. Και τώρα με την οικονομική κρίση, είμαστε ακόμα πιό αδύναμοι στα εξωτερικά μας θέματα. Η Τουρκία το ξέρει καλά αυτό και έχει και τη μεθοδικότητα να το εκμεταλευτεί.

Επειδή εδώ δεν είναι ο χώρος γιά βαθύτερες αναλύσεις, θα προσθέσω μόνο πως δεν είναι ωραίο να διαγκωνιζόμαστε μεταξύ μας σχετικά με τα πατριωτικά μας αισθήματα. Είναι καλύτερα, να προσπαθούμε να είμαστε συνεχώς σωστά (όσο το δυνατόν) ενημερωμένοι γιά τα τεκταινόμενα και να ασκούμε το περίσκεψη και σεβασμό το μοναδικό δικαίωμα που μας δίνει η δημοκρατία, την ψήφο. Υπάρχουν άξιοι γύρω μας, ας προσπαθήσουμε όλοι να τους πείσουμε να ασχοληθούν με τηην πολιτική, με τα κοινά. Αν μηδενιζουμε μόνο τους κυβερνώντες με τα λόγια, δεν κάνουμε τίποτα παραπάνω παρά να ξεδίνουμε το θυμικό μας. Και στο τέλος - τέλος, αν κάποιος έχει διαφορετική γνώμη και πιστεύει ότι η δημοκρατία είναι κοροϊδία, υπάρχει διέξοδος και προς αυτή την κατεύθυνση ... :original:

Τα είπες όλα σε 4 παραγράφους !!thumb


Δεν έχουμε δύναμη Θωμά, καμία. Αυτό που ήθελαν το πέτυχαν.

Δυστυχώς για να αλλάξουν τα πράγματα σε μη δημοκρατικές κοινωνίες, όπως η Ελλάδα κυρίως της τελευταίας 15ετίας, όπου δεν γίνεται τίποτα αν δεν θέλουν οι "εργολάβοι" (...και τα γραφεία τελετών εργολάβοι θεωρούνται) θα πρέπει να υπάρξουν θύματα, πολλά θύματα. Μας το έχει διδάξει η ιστορία άπειρες φορές και δυστυχώς αυτή η χώρα κάνει κύκλους γύρω από τα λάθη της... ελπίζοντας πως το συμφέρον μπορεί τυχαία να μοιραστεί στους πολλούς. Το συμφέρον αποδίδει για πάρα πολύ λίγους και έξυπνους που αποκτούν με τρόπο τόση δύναμη ώστε να εκμεταλλεύονται και να ελέγχουν πάρα πολλούς ταυτόχρονα, να έχουν κρατική νομική "κάλυψη".. και να τους έχει ανάγκη η πολιτική...
Για να συμβεί κάτι που θα αλλάξει τα πράγματα θα πρέπει να βγουν 2 εκατ. άνθρωποι στην Αθήνα να φωνάξουν στους δρόμους και άλλο 1 εκατ. στη Θεσσαλονίκη ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΑΙΕΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ...με στυλιάρια ίσως...
Πιθανο? Απίθανο!!!!! Οπότε, ας ξεδίνει ο καθένας μόνος του λίγο λίγο κι ας κάνει το Σταυρό του το βράδυ να χει φαγητό την επόμενη κι όλα καλά... για όλους...

Νίκο εχθες το βράδυ σε κρατικό κανάλι (ΕΤ3) είχε ντοκυμαντερ για την
Μαργκαρετ Θάτσερ. Παρουσίασε όλη την πορεία της στην πολιτική σκηνή,τους
λόγους για τους οποίους την αποκαλούσαν Σιδηρά Κυρία και αλλα πολλά.
Ιδιαίτερη εμφαση δόθηκε στην "πτώση" της...!!!
Η οποία ξεκίνησε (σίγουρα κάποιοι μεγαλύτεροι σε ηλικία απο εμένα θα θυμούνται καλύτερα ) απο τον άδικο Κεφαλικό φόρο που είχε βάλει σε όλους
τους πολίτες ανεξαιρέτως οικονομικής τάξης.
Εξανάγκασε τους πολίτες να πληρώσουν όλοι τον ίδιο φόρο χωρίς να
υπολογίσει την οικονομική τους κατάσταση !! (Κατι μου θυμίζει...:whistle:)
Το αποτέλεσμα ήταν να κατεβουν στους δρόμους 400.000 διαδηλωτές με στυλιάρια και να πέσει το ξύλο της αρκούδας !!
Σε ένα μήνα την εξανάγκασε το ίδιο της το κόμμα σε παραίτηση !!

Δείτε και δυο βιντεάκια απο τα τότε γεγονότα...

https://www.youtube.com/watch?v=FRj2K0ulD8Q

https://www.youtube.com/watch?v=uF5-enWLYGU

GEORGE316
11-11-10, 08:45
πανο,πολυ δυνατη η τοποθετηση σου..
και εχεις δικιο στα γραφωμενα σου.
ομως πηγαζει ενα πολυ μεγαλο κακο πανω στην απλοτητα των πραγματων..πχ να εκμεταλευτουμε το δικαιωμα που μας δινει η δημοκρατια με τους ψηφους η να πεισουμε τους αξιους να αναλαβουν τα κοινα...
σαν να ριχνεις το δυνατοτερο προβατο του κοπαδιου μεσα σε αγελη λυκων...δεν γινεται να επιβιωσει....
σε ολα τα προβληματα υπαρχουν οι λυσεις,που μπορει να ειναι επωδυνες,μπορει να αποβουν μοιραιες,μπορει να ειναι και απλες στο φιναλε,ομως πρεπει να παρθουν ωστε να συνεχιστει η κατασταση.
και προς θεου,σε πολλα ποστ εδω εχω κατηγορησει οχι μονο τους πανω,αλλα και εμας τους ιδιους για την αγνοια,την οκνηρια και τον στ******σμο μας (αυτο ας μεινει ετσι σας ορος)
ενα εκ των γεγονοτων ειανι λοιπον οτι υπαρχουν αν οχι υπερπλουσια κοιτασματα,τουλαχιστο κοιτασματα ικανα να μας δωσουν μια πολυ μεγαλη ωθηση ωστε να ορθοποδησει οικονομικα η χωρα και να παρει νεα πορεια.η εκαστοτε κυβερνηση και μη γελιομαστε,παπανδρεου,καρα μανλης σιμητης μητσοτακης,το γνωριζουν καλα,ομως για λογους που δε χρειαζεται και πολυ κλικ κλικ να το καταλαβεις δεν τα εκμεταλευονται.
και γυρνωντας λιγο πιο πισω στην αναφορα σου,εχεις δικιο οτι το 40 επεφτε πεινα...
σημερα κανενας δεν πειναει και ο ορος αυτος εχει απλα κρατησει την μεταφορικη εννοια.
για να κλεισω ειναι απολυτα παρανοικο αυτο που συμβαινει σημερα στην Ελλαδα...
το μονο που μπορω να παρομοιασω ειναι μια οικογενεια που μεσα στο σπιτι υπαρχουν εργα τεχνης,χρυσαφικα,πλουσια επιπλα και ο μεθυσος πατερας φοβεριζει ολη την οικογενεια και πηγαινει ξεπουλωντας τα στο καπηλειο για κρασι και κουμασι.....αντε να δω ποτε η γυναικα και τα παιδια θα σηκωθουν να τον εγκαταλειψουν.....

Thomelef
11-11-10, 09:13
Τα είπες όλα σε 4 παραγράφους !!thumb



Νίκο εχθες το βράδυ σε κρατικό κανάλι (ΕΤ3) είχε ντοκυμαντερ για την
Μαργκαρετ Θάτσερ. Παρουσίασε όλη την πορεία της στην πολιτική σκηνή,τους
λόγους για τους οποίους την αποκαλούσαν Σιδηρά Κυρία και αλλα πολλά.
Ιδιαίτερη εμφαση δόθηκε στην "πτώση" της...!!!
Η οποία ξεκίνησε (σίγουρα κάποιοι μεγαλύτεροι σε ηλικία απο εμένα θα θυμούνται καλύτερα ) απο τον άδικο Κεφαλικό φόρο που είχε βάλει σε όλους
τους πολίτες ανεξαιρέτως οικονομικής τάξης.
Εξανάγκασε τους πολίτες να πληρώσουν όλοι τον ίδιο φόρο χωρίς να
υπολογίσει την οικονομική τους κατάσταση !! (Κατι μου θυμίζει...:whistle:)
Το αποτέλεσμα ήταν να κατεβουν στους δρόμους 400.000 διαδηλωτές με στυλιάρια και να πέσει το ξύλο της αρκούδας !!
Σε ένα μήνα την εξανάγκασε το ίδιο της το κόμμα σε παραίτηση !!

Δείτε και δυο βιντεάκια απο τα τότε γεγονότα...
https://www.youtube.com/watch?v=FRj2K0ulD8Q
https://www.youtube.com/watch?v=uF5-enWLYGU

that's what i'm talking about...
δεν υπάρχει άλλη λύση. τελικά ο νόμος
είναι το τσιράκι των κλεφταράδων...λές
και αυτός δεν προσβάλεται απο τον κάθε
μ@λ@κ@ που κυβερνάει...πιο λαικά θα
τον ονόμαζα τσάτσο των κυβερνήσεων.
ουυυυυυυυυυυυυ...................... .........

NickE60
11-11-10, 10:31
Με ποιους να συνεργαστούμε στο Αιγαίο παιδιά? Το έχουμε χάσει εντελώς? Από τη στιγμή που θα αποκτήσουν το παραμικρό δικαίωμα έστω και σαν συνεταίροι σε επένδυση στο Αιγαίο, θα πετούν ως την Κέρκυρα και θα απαιτούν να το βουλώσουμε κιόλας... είναι λαός αυτός για να συνεργαστείς μαζί του? Η Αμερική σιγοντάρει την Τουρκία και ωθεί την Ελλάδα να προχωρήσει σε συνεργασία για τα δικά της οικονομικά συμφέροντα αλλά και για να διχάσει τους Έλληνες πολιτικά, που στο μεγαλύτερο ποσοστό τους δεν συμφωνούν. Συγκυριαρχία στο Αιγαίο?? Τι σημαίνει αυτό? Μιλάμε σοβαρά?

Δείτε εδώ

Η φιλία και τα χαμόγελα καθησυχασμού (γελοιοποίησης για μένα) στις επίσημες συναντήσεις


https://www.youtube.com/watch?v=PW0z5b01kQA&feature=related

και αμέσως μετά η μόνιμη απειλή... δήθεν πως οι Τούρκοι πολιτικοί δεν μπορούν να ελέγξουν τους στρατηγούς οι οποίοι υπακούουν στις εντολές του ΝΑΤΟ ...στο οποίο ανήκουμε και οι δύο λαοί και οφείλουμε να σεβόμαστε παράλληλα και τις διεθνείς συνθήκες...
Οι Τούρκοι θεωρούν πως είναι δικαίωμά τους να κάνουν χρήση σε αέρα και θάλασσα χωρίς να ρωτούν κανέναν ως 100+ μίλια από τις ακτές τους και πως αν κάνουμε εμείς έρευνες σε αυτή την περιοχή θα είναι γι αυτούς αιτία πολέμου... κι εμείς απλά τους παρακολουθούμε ξοδεύοντας τεράστια ποσά καθημερινά.. και τα κοιτάσματα μας περιμένουν το ΟΚ των Τούρκων!!!!!!! Αλήθεια τι εξευτελισμός? Θα γελάει όλη η υφήλιος μαζί μας...

Ας κάνει ένα ελληνικό F16 μια στροφή προς το Βόσπορο, έτσι για δοκιμή ...να δούμε αν θα βρεθεί έστω κι ένα του κομμάτι..... τι λέμε τώρα? κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας?


https://www.youtube.com/watch?v=1MlZWfjUIeQ

PANOS-E60
11-11-10, 10:43
Πολύ σωστά Νίκο. thumb
Αυτή ήταν και η τοποθέτηση του Βασίλη Μαρκεζίνη στη συνέντευξη που έδωσε στον Π. Τσίμα την περασμένη βδομάδα. Καμμία εμπιστοσύνη στους Τούρκους, ούτε γιά αστείο ! Μπορεί η "μπέσα" να είναι δική τους λέξη, αλλά την έχουν βγάλει από τη ζωή τους τα τελευταία χίλια χρόνια ...

Ptboul
11-11-10, 14:03
Αναγνώσατε με επιφύλαξη. Δεν ξέρω που να το βάλω, κολλάει παντού.

https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/blog-post_4112.html

GEORGE316
11-11-10, 14:31
δηλαδη σε αυτο το αρθρο,αναγραφεται οτι ο πατερας του Γερου,ηταν ενας μηχανικος που σχεδιαζε οπλα για τους τουρκους εναντια στην Επανασταση...
ο γιος του εγινε πρωθυπουργος.....ο γιος του γιου (δηλαδη ο αντρεας) ξαναεγινες πρωθυπουργος, και ο γιους του γιου(δηλαδη ο τζεφρυ)ξαναεγινε πρωθυπουργος...
με λεφτα που του εδωσαν αμερικανοι(η αγαπη για τους αμερικανους ηταν παντα δεδομενη...με σκοπο την εξαγορα της Ελλαδας.....
αυτο το απορρητο εγγραφο,οσο σκονισμενο και αν ειναι πραγματι υπαγραμμιζει την ολη πολιτικη εξελιξη απο το 81 και μετα....
Δηλαδη οπως οι μαυροι ηταν σκλαβοι των αμερκανων,ετσι και εμεις ειμαστε σκλαβοι των αμερικανων με οικονομικα χρεη σε τραπεζες αντι για μαστιγιο και πιστωτικες καρτες αντι για χωραφια....
ο παππους μου μου ελεγε οτι στα δικα του χρονια,υπηρχε αρκετη φτωχια,αλλα εμπαινες σε ενα μαγαζι,ζητουσες δουλεια και ξεκιναγες να δουλευεις...
μετα το 80 δεν αρχισε να εμφανιζεται το "φαινομενο" της ανεργιας?και εννοω να παιρνει σοβαρες διαστασεις και οχι στο ποσοστο που ειναι απολυτα λογικο να υπαρχει...
αν υπαρχει εστω και ενας λοιπον που σφιγγει το χερι στον παπανδρεου τοτε ευχομαι ολοψυχα να του κοπει!!!

NickE60
11-11-10, 14:42
Αναγνώσατε με επιφύλαξη. Δεν ξέρω που να το βάλω, κολλάει παντού.

https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/blog-post_4112.html

Βομβα Πάνο! Τα υπόλοιπα ήταν λίγο πολύ γνωστά αλλά το έγγραφο?

...και τώρα που τα σκέφτομαι, επειδή τα έζησα όλα αυτά χωρίς φανατισμό αλλά σαν απλός θεατής με πολλά όνειρα ακούγοντας "λόγια" απ' όλους λίγα χρόνια μετά την πτώση της χούντας, θυμάμαι πως ο Καραμανλής είχε την οικονομική στήριξη των επιχειρηματιών (αλλά και χωρών της Ευρώπης) στην προβολή και στις προεκλογικές δαπάνες. Ο Αντρέας είχε έρθει από το πουθενά και εμφανιζόταν με ένα ζιβάγκο συνεχώς, αλλά η προβολή και οι προεκλογικές δαπάνες ήταν ισάξιες, ίσως και πιο καλά οργανωμένες από αυτές του άλλου εθνοπατέρα...

...είμαι πλέον σίγουρος πως o Bin landen εκτελεί εντεταλμένη υπηρεσία... thumb

gnx
11-11-10, 14:50
100.000.000; Wow!

Ptboul
11-11-10, 15:23
..και εγώ εξεπλάγην πραγματικά, δε ξέρω τι να πω. Θα το εκτυπώσω κ θα το μοιράσω σε γνωστούς - μεγαλύτερης ηλικίας που δεν έχουν πρόσβαση σε διαδίκτυο.

Έτσι εξηγούνται αρκετά πράγματα. Ήξερα από παλιά για την καταγωγή κ για την εξυπηρέτηση συμφερόντων της Rothscild* από την οικογένεια Παπανδρέου, αλλά για αυτά τα στοιχεία δεν είχα ακούσει ποτέ κάτι. Φοβάμαι ότι είμαστε παντοτινά δέσμιοι κ με την βούλα πλέον δείχνοντας, για τις θεωρίες συνωμοσίας - στις οποίες αρέσκομαι η αλήθεια είναι - ότι δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά.

* https://en.wikipedia.org/wiki/Rothschild_family



...είμαι πλέον σίγουρος πως o Bin landen εκτελεί εντεταλμένη υπηρεσία...

εσύ Νίκο το λες για πλάκα αλλά η ζωή έχει πολλές εκπλήξεις..


100.000.000; Wow!

και εγώ την ίδια σκέψη έκανα κ μιλάμε για την δεκαετία του '70!

m-power_01
11-11-10, 15:56
opa opa opa re paides gia stathite ligaki!!!!!!! toso kairo mas elegan (psemata) oti den antloun to petreleo sto aigaio giati o eksoplismos stixizei perisotero ap oti to idio to petreleo pou briskete ekei!!!!!! kai twra bgenoun kai lene tha kanei geniko koumanto h ameriki (ntabatzis me liga logia) kai tha moirastoume to 40% me tin tourkia !!!!!!?:shok::shok: :ranting2:

kai telika an oxi h ameriki... h tourkia ti rolo baraei ????

θα σε παρακαλουσα να γραφεις ελληνικα.

Driver M
11-11-10, 16:11
Eίτε το παραπάνω έγγραφο είναι πραγματικό, είτε όχι, το ότι ο πρωθυπουργός της χώρας εκτελεί εντεταλμένη υπήρεσία είναι ηλίου φαεινότερον αφού η πολιτική που ακολουθεί μπορεί να χαρακτηριστεί από επικίνδυνη έως προδοτική για το λαό.

Ειλικρινά, το καταστροφικό έργο τέτοιων ανθρώπων θεωρώ αδύνατο πως μπορεί να είναι τυχαίο ή ανοργάνωτο (καλά το αναγκαίο, όπως προβάλλει ο τύπος και οι εγκάθετοι της κυβέρνησης, μόνο ως ανέκδοτο ή για την ακρίβεια ακραία προπαγάνδα θα πρέπει να θεωρείται), αλλά είναι άψογα σχεδιασμένο εδώ και πολλά χρόνια.
Απλά, τώρα ήταν η πιο ευνοϊκή συγκυρία (βλέπε παγκόσμια κρίση αλλά και άνετη επικράτηση του ΠΑΣΟΚ στις βουλευτικές εκλογές που έθεσε τα θεμέλια μιας ακλόνητης κυβέρνησης) ώστε να πραγματοποιηθεί και να φέρει τη χώρα και το λαό της στη χαοτική σημερινή κατάσταση.

Να δούμε πότε και πως θα γλιτώσουμε από τους δημίους που μας κυβερνούν...

NickE60
11-11-10, 17:09
Να δούμε πότε και πως θα γλιτώσουμε από τους δημίους που μας κυβερνούν...

Όταν αποκτήσουμε συνείδηση έχω να απαντήσω εγώ ..και κατά τη γνώμη μου (σκεπτόμενος ως κλασσικός Έλληνας που αν δεν θιγεί ο ίδιος δεν αντιλαμβάνεται) αυτό θα συμβεί ΜΟΝΟΝ όταν η φωτιά φτάσει να καίει τα παντζούρια των πιο πολλών από εμάς ...τώρα βρίσκεται στην αυλή μερικών από μας, αλλά αυτό δεν μας ανησυχεί και πολύ, γιατί προσπαθούν οι γείτονες να τη σβήσουν....

Όταν οι περισσότεροι από εμάς χάσουν τις δουλειές τους ή μειωθούν στο μισό τα εισοδήματά τους, τελειώσουν οι "καβάτζες" τους και αρχίσουν να χάνουν (αν έχουν) τις περιουσίες τους, τότε θα κάνουν αυτό που έπρεπε να γίνει από την αρχή, μόνο που θα είναι εξαιρετικά δύσκολες οι συνθήκες για όλες τις πλευρές και οι λύσεις πολύ περιορισμένες...

Αν περιμένουμε απ' τους εργατοπατέρες να μας "ενεργοποιήσουν" είμαστε μακριά νυχτωμένοι...
Δικοί μου "εργατοπατέρες" είναι τα παιδιά μου και κανένας άλλος... και είμαι έτοιμος να μπω σε οποιοδήποτε (μη καθοδηγούμενο) "όχημα" πηγαίνει αυθόρμητα προς το κέντρο της πόλης....

Monsta
11-11-10, 19:10
Αν και από το γράμμα του ´74 μας δείχνουν μονάχα τη σελίδα «οδηγίες», αν και από εκεί εκτός από σβησμένες προτάσεις λείπουν ολόκληρες παράγραφοι, δεν έχω λόγο να μη το πιστέψω. Πολύ θα θελα να το διαβάσω ολόκληρο και από την αρχή.

Απίστευτα πράγματα βγαίνουν στο φως.

Το θέμα είναι αν τα βλέπει κανένας παραέξω. Δεν έχει όλος ο κόσμος Ίντερνετ, ούτε θα τα πουν αυτά στα δελτία ειδήσεων.

NickE60
13-11-10, 01:04
..και εγώ εξεπλάγην πραγματικά.....




εσύ Νίκο το λες για πλάκα αλλά η ζωή έχει πολλές εκπλήξεις..



https://www.youtube.com/watch?v=_pCTmzgY09s&feature=related

nikos1400
13-11-10, 07:58
Αν και δεν ασχολουμαι (κακως? δεν ξερω), και οι παλιοτεροι θα τα ξερετε τα πολιτικα θεματα σιγουρα καλυτερα,

1) δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη στο "εγγραφο". δεν μου φαινεται η συνταξη του επισημη, ακομα και για το 1974. τα "και καλα" σβησμενα, ειναι στο κενο, και τα υπολοιπα για ποιο λογο σβησμενα ??

2) ο Γιωργος σημερα, λογικο ειναι να εχει μια "κλιση" προς τη Δυση. εκει δε μεγαλωσε? εκει δε σπουδασε? ειτε υπαρχει παρασκηνιο ειτε οχι, οσο να'ναι σ'αυτα εχει μαθει.

3) ο Αντρεας παλιοτερα απο οτι ξερω ητανε καθηγητης, λεκτορας κλπ σε πανεπιστημια, ζουσε στην Αμερικη, δεν ξερω, παντως ειχε στενοτατες επαφες με τη χωρα.

4) παιζονται τρελα παιχνιδια σε επιπεδο πολυ πανω απο το δικο μου, που ουτε στου Λιακοπουλου τη φαντασια δε γινονται. πλεον δεν μου φαινεται τιποτα παραξενο.

5) υπαρχει τεχνολογια σημερα with the capability to fool the whole world, pou lene oi amerikanoi.

6) εχεις τα ζωα απο κατω να κυματιζουν σημαιες και να βαφουν τα αυτοκινητα τους πρασινα και μπλε, και να τσακωνονται και να σκοτωνονται (!). α ρε βοδια...

Τελικα δεν ξερω (εγω ενα γενικο λυκειο εβγαλα), η μορφωση ειναι μεγαλο πραμα...Βλεπω τη γενια των πατεραδων και παππουδων μου που ζουν στο δικο τους μικροκοσμο σε κατι χωρια. Πρεπει να'χει κανεις ανοιχτο μυαλο, να'χει δει και μια αλλη πολη, να'χει μιλησει με 2 ανθρωπους. Εγω ξερω οτι δεν ξερω τιποτα, αλλα επισης ξερω οτι συμβαινουν πολλα περιεργα πραματα "πανω" απο το δικο μου επιπεδο, που επηρεαζουν και τη δικια μου τυχη.

Καλημερα και ευχαριστω...
:morningcoffee:

NickE60
13-11-10, 09:18
Η πολιτική πρέπει να αντιμετωπίζεται ψυχρά και να δίνει ευκαιρίες σε νέους αξιόλογους ανθρώπους και ταυτόχρονα καμία ευκαιρία σε πολιτικούς που μέσα σε 4 χρόνια θητείας δεν κατάφεραν να προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό για τους πολλούς Έλληνες. Πρέπει να είμαστε αμείλικτοι, να διαγράψουμε από τις επιλογές μας τους "επαγγελματίες" πολιτικούς και να δίνουμε ευκαιρίες σε νέους άξιους ανθρώπους που δεν εξουσιάζονται από κέντρα του εξωτερικού ή του εσωτερικού και με τα πρώτα σημάδια παραπλάνησης (όπως τα έργα της τελευταίας στιγμής λίγο πριν τις εκλογές) ή οποιασδήποτε εκμετάλλευσης του αξιώματος που τους έδωσε ο λαός, να απορρίπτονται. Άμεσα και ψυχρά.

Αυτά έχει να πει κάποιος που ποτέ δεν έχει πατήσει το πόδι του σε κομματική ή άλλη πολιτική οργάνωση και όποιος μου πει για δεξιά κι αριστερά, ας αλλάξει μυαλά.. Έχουμε δει τις πιο φασιστικές κυβερνήσεις παγκοσμίως να έρχονται και από τα δεξιά και από τα αριστερά και τελευταία το ζούμε κι εμείς.

Fast Track και Fast Throw στην πολιτική ώστε να μην αποκτούν δικαίωμα ισόβιας αποζημίωσης και άλλων δικαιωμάτων παίρνοντας την ευκαιρία για μια δεύτερη αδρανή θητεία στην πολιτική. Όποιος αξίζει, ας εργάζεται κι ας το αποδεικνύει στην πράξη για να μένει στην πολιτική. Μόνο έτσι μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα και να σοβαρευτούν οι πολιτικοί αλλά και οι ψηφοφόροι και να περιοριστεί η διαπλοκή...

Πρέπει να δώσουμε ένα τέλος σε όλους τους άχρηστους, τους ανίκανους παρλαπίπες, που έχουμε μάθει τα ονόματά τους μόνο και μόνο επειδή τα προβάλλουν τα μέσα ενημέρωσης, ενώ υπάρχουν στην κοινωνία μας τεράστια νέα μυαλά που δεν έχουν απορροφηθεί από το "σύστημα" και θα μπορούσε να τους δοθεί μια ευκαιρία να αποδείξουν ότι μπορούν να προσφέρουν περισσότερα πράγματα απ' τους όποιους ισόβιους υπουργούς, ισόβιους βουλευτές, ισόβιους δημάρχους, ισόβιους περιφερειάρχες ...μόνιμους βρικόλακες που έχουν γίνει ο εφιάλτης μας εδώ και πολλές δεκαετίες ...και τους πληρώνουμε γι' αυτό, πληρώνουμε και τη διαφήμισή τους....

...χάσαμε όλα μας τα χρόνια περιμένοντας από 3-4 ονόματα και τους παρατρεχάμενους τους εναλλάξ, να κάνουν το καθήκον τους και να δουλέψουν για την Ελλάδα. Να τι κατάφεραν...

Μην την πατήσετε έτσι εσείς οι νεότεροι. Στείλτε τους μια κι έξω χωρίς επιστροφή ...κι ας χτυπιούνται στα μέσα ενημέρωσης!
Κανένα περιθώριο ανοχής!
4 χρόνια απ΄τη ζωή σας είναι υπεραρκετά για να σας αποδείξει κάποιος αν κάνει ή δεν κάνει, αν δουλεύει για εσένα, για τον εαυτό του ...η και για τα δύο μαζί....

Ουδείς αναντικατάστατος!

nikos1400
13-11-10, 09:28
Η πολιτική πρέπει να αντιμετωπίζεται ψυχρά και να δίνει ευκαιρίες σε νέους αξιόλογους ανθρώπους και ταυτόχρονα καμία ευκαιρία σε πολιτικούς που μέσα σε 4 χρόνια θητείας δεν κατάφεραν να προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό .......................Πρέπει να δώσουμε ένα τέλος σε όλους τους άχρηστους που έχουμε μάθει τα ονόματά τους μόνο και μόνο επειδή τα προβάλλουν τα μέσα ενημέρωσης, ενώ υπάρχουν στην κοινωνία μας τεράστια νέα μυαλά που δεν έχουν απορροφηθεί από το "σύστημα" .

σωστος.thumb
οι πολιτικοι μας ειναι οπως ακριβως τους γιατρους μας.
τωρα θυμηθηκα το υφος ενος "μεγαλογιατρου" σε μια περιπετεια μας στο νοσοκομειο...
"Τι με απασχολειτε ανθρωπακια με τα προβληματακια σας..." ενα βαριεστημενο ενα τετοιο πραμα.

ΟΞΩ Π@υστηδες !
Ευκαιρια στους νεους με ορεξη και ηθικη πρεπει να δινουμε.

NickE60
14-11-10, 12:50
Αναγνώσατε με επιφύλαξη. Δεν ξέρω που να το βάλω, κολλάει παντού.

https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/blog-post_4112.html

Δείτε το με επιφύλαξη. Δεν ξέρω που να το βάλω, κολλάει παντού :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


https://www.youtube.com/watch?v=KvAHWJRHsh0

NickE60
14-11-10, 12:58
α, δείτε κι αυτό..... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

https://www.sofokleous10.gr/portal2/poll/2010-11-04-15-20-21/

Stathis
14-11-10, 15:36
ρε το χιο...

SuperSonic
14-11-10, 17:32
αρε λαμογια...

Του ψιφηζουμε για να μας κυβερνησουν του ταιζουμε για να εχουμε ενα σωστο κρατος και στο τελος βγαινουμε και χρεωμενοι!

Και στην τελικη τι ζηταμε {ο λαος}σωστα σχολεια για τα παιδια μας ενα γ@μημενο ΙΚΑ τις προκοπης και σωστο βιοτικο επιπεδο.

Σκατα πηραμε απο ολους...