PDA

Επιστροφή στο Forum : ερχεται το τελος του Laptop???



E46 POWER
01-07-10, 00:20
αρχισε και μενα to laptop compaq cq70 150ev να μου κανει νουμερα...εκει που σερφαρω και οχι μονο γενικα το κανει κολλαει γυριζει η κλεψυδρα για μερικα δευτερολεπτα κανω μερικα κλικ παγωνει.. δηλαδη ψιλοασπριζει και μετα απο 5-10 δευτερολεπτα επανερχεται...εχει κανεις καμια ιδεα? το εκανα φορματ αλλα συνεχιζει τα ιδια.. επισης εχω να προσθεσω οτι εχω αλλαξει τον σκληρο απο 250 gb και 5400rpm σε 320gb και 7200 rpm.. εχει μια θερμοκρασια παραπανω μπορω να πω!:hystericalbs1:

valantis544
01-07-10, 00:46
Προσπάθησε να το ανοίξεις και να καθαρίσεις τις ψύκτρες. Μου μοιάζει να κολλάει η κάρτα γραφικών λόγω θερμοκρασιών. Επίσης βγάλε και ξαναβάλε τις μνήμες, μήπως κάποια δεν κάνει καλή επαφή, λόγω των μετακινήσεων.

Κατέβασε και αυτό το μικρό και δωρεάν utility για να τσεκάρεις θερμοκρασίες real time σε επεξεργαστή, κάρτα γραφικών και δίσκο και αν θέλεις γράψε εδώ τις τιμές που σου δίνει μετά από πολύ ώρα χρήσης.

https://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

Dimzan
01-07-10, 02:05
πολυ πιθανο να ναι απο θερμοκρασιες οπως ειπαν!

καθαρισε τις ψυκτρες με τη σκουπα και αν εχεις και πιεστικο αερα καντο απο αποσταση για να καθαρισουν εντελως.

εγω οταν καθαρισα τις ψυκτρες εριξα 12 βαθμους στον επεξεργαστη. μιλαμε εβγαλαν ΤΗ σκονη απο μεσα. Επισης φυσα και το πληκτρολογιο γιατι το πιο πιθανο ειναι ο ανεμιστηρας να ρουφαει αερα απο τη μερια του πληκτρολογιου.

επισης πολυ καλο ειναι το προγραμματακι αυτο που σου πε ο βαλαντης. εγω χρησιμοποιουσα αυτο https://cpu.rightmark.org/download.shtml που μπορεις να κανεις και stepping.


επισης τετοια προβληματα ειανι συνηθως απο μνημη η μητρικη πλακετα. πιο σπανια και απο επεξεργαστη. αν ειναι μνημη ειναι ευκλο. στα αλλα δυο αλλαζεις λαπτοπ καλυερα..

E46 POWER
01-07-10, 02:54
μετα απο 2+ ωρες χρησης χρησης ειναι η φωτο...σαν να εχει λιγο ανεβασμενες θερμοκρασιες ε? τα logs με σφλματα σε σvista που μπορω να τα δω? :shok:

valantis544
01-07-10, 03:26
Νομίζω πως η θερμοκρασία της κάρτας γραφικών σου είναι ψηλά. Θα έλεγα πως το φορητό θέλει ένα καλό καθάρισμα για αρχή και αναβάθμιση στους drivers γραφικών. Επίσης θα πρότεινα να βάλεις και τα Windows 7.

thanosE39
01-07-10, 07:42
Καλημερα!Επειδη και εμενα τωρα τελευταια κολλαει το laptop ειπα να δοκιμασω και εγω το προγραμμα με τις θερμοκρασιες.Αποτελεσμα:10 βαθμους πανω απο του φιλου Ε46 power σε καρτα γραφικων και επεξεργαστη....:shok:Οι γνωστες θα ηθελα να μου πουν μερικες συμβουλες για το πως θα το καθαρισω χωρις να κανω καμια ζημια....μπας και ανασανει καθολου γιατι καμια ωρα θα σκασει...:electrician2:

Stamatis
01-07-10, 08:36
Παρατηρησα πτωση της θερμοκρασιας μετα απο καθαρισμα με φυσερο και εγκατασταση του λαπτοπ σε εργονομικη βαση με ανεμιστηρα.
Ακομα μεγαλυτερη πτωση εδειξε βγαζοντας τα usb που ειχα στο πλαϊ αφηνοντας μονο το ποντικι. Τυχαιο; δεν ξερω.
Παντως απο μεσα εβγαλε πραμα.

gnx
01-07-10, 09:53
Και που φυσάτε ρε παιδιά; Στο πληκτρολόγιο και στο ανεμιστηράκι;

Κωνσταντίνος
01-07-10, 10:27
Σαν να μην είναι απο θερμοκρασία το πρόβλημά σου.
Τουλάχιστον όχι απο θερμοκρασία cpu η οποία είναι πολύ καλή για laptop, ειδικά για καλοκαίρι.
Η gpu (κύκλωμα γραφικών) είναι λίγο ψηλά, όχι πολύ όμως. Πάντα δουλεύουν σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες απο την cpu.
Ο σκληρός σου έχει παραπάνω θερμοκρασία αλλά μέσα στα όρια του ανεκτού για laptop.
Δοκίμασε να αλλάξεις drivers όπως σου είπε ο Βαλάντης.
Βγάλε τα Vista...........ΤΩΡΑ

gnx @ :
Οπως προείπαν κάνε ένα καθάρισμα. Καλό θα του κάνει.
Μερικά laptop έχουν απευθείας πρόσβαση στην cpu με καπάκι στο κάτω μέρος (μερικά πρέπει να το λύσεις όλο απο κάτω).
Θα δεις την ψύκτρα και το ανεμιστήρι του επεξεργαστή να έχει χνούδι.
Εχει περίπου αυτή την μορφή (η ψύκτρα είναι το χάλκινο μέρος)
https://t2.gstatic.com/images?q=tbn:eTjW_g0dk28wtM:https://www.ukeyboard.co.uk/images/IBM_R40_fan.jpg

Επίσης πολύ σημαντικό είναι η αλλαγή της θερμοαγώγιμης πάστας, της οποίας η ζωή είναι 3-4 χρόνια.
Είναι βασική παράμετρος στις θερμοκρασίες και πολλοί κακώς το παραβλέπουν.
Προτιμήστε την Arctic Silver No.5. Κόστος ~7 ¤

valantis544
01-07-10, 10:42
Όλοι οι φορητοί έχουν έναν ή περισσότερους ανεμιστήρες από κάτω που ΤΡΑΒΑΝΕ αέρα και τον βγάζουν (ζεστό πλέον) σε κάποιο σημείο στο πλάι. Βασικά αν το φορητό δεν πρόκειται να ανοιχθεί, τότε θα πρέπει να φυσήξουμε με κάποιο φυσερό από την τρύπα του ανεμιστήρα ώστε οι σκόνες να φύγουν από την έξοδο αλλά πάντα με προσοχή στην πίεση του αέρα που θα βάλουμε, για να μην κάνουμε καμιά ζημιά ειδικά στους ανεμιστήρες που είναι κάπως λεπτεπίλεπτες κατασκευές στους φορητούς. Όσο φυσάμε αν θέλουμε (προσωπικά αυτό θα έκανα) με κάτι λεπτό όπως μια καρφίτσα, κρατάμε σταθερό τον ανεμιστήρα να μην γυρίζει. Τώρα σε πιο hardcore καταστάσεις όπου το φορητό έχει φράξει από μέσα εντελώς από την σκόνη, βάζουμε το φυσερό να φυσήξει ανάποδα βάζοντας αέρα από το πλάι από την έξοδο δηλαδή του αέρα, για να ξεκολήσει το παχύ πλέον στρώμα σκόνης που έχει καθήσει στην είσοδο της ψύκτρας. Σε αυτήν την περίπτωση οι παχιές τούφες σκόνης και βρωμιάς θα φρακάρουν στον ανεμιστήρα, όπου από κει τις τραβάμε με ένα τσιμπιδάκι και συνεχίζουμε το φύσημα.

Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να ανοιχτεί με προσοχή το φορητό, μέχρι να φτάσουμε τις ψύκτρες και να κάνουμε ένα καλό καθάρισμα γιατί μετά από χρόνια η σκόνη πάει και κάθεται παντού στο εσωτερικό και επιβαρύνει την κατάσταση.

Για να δούμε πως ανοίγει το φορητό μας βάζουμε στην αναζήτηση του youtube την μάρκα και το μοντέλο, μαζί με την λέξη disassemble ή disassembly.
Αν δεν βρούμε κάτι για το μοντέλο μας, ψάχνουμε για κάποιο άλλο παρόμοιο.

π.χ. Sony Vaio disassemble

Κωνσταντίνος
01-07-10, 11:01
Ενα παράδειγμα "φρακαρισμένης" ψύκτρας cpu σε laptop
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a7/Laptop_dust.jpg/800px-Laptop_dust.jpg

Γενικά εγώ διαφωνώ με τα "φυσήματα". Οταν φυσήξουμε, η περισσότερη σκόνη θα απλωθεί και θα κάτσει σε άλλα σημεία μέσα στο laptop, πράγμα που δεν θέλουμε.
Ανοιγμα (όπως είπε και ο Βαλάντης, υπάρχουν οδηγίες και σε βίντεο στο yt) και σχολαστικό καθάρισμα.

valantis544
01-07-10, 11:08
Ενα παράδειγμα "φρακαρισμένης" ψύκτρας cpu σε laptop
https://www.bmwfans.gr/forum/

Γενικά εγώ διαφωνώ με τα "φυσήματα". Οταν φυσήξουμε, η περισσότερη σκόνη θα απλωθεί και θα κάτσει σε άλλα σημεία μέσα στο laptop, πράγμα που δεν θέλουμε.
Ανοιγμα (όπως είπε και ο Βαλάντης, υπάρχουν οδηγίες και σε βίντεο στο yt) και σχολαστικό καθάρισμα.

Χαχα, αυτή δεν είναι φρακαρισμένη είναι χτισμένη!! Έτσι όπως τα λέει ο Κωνσταντίνος είναι τα πράγματα. Αν πιάνουν λίγο τα χεράκια μας κι αν διαθέτουμε ένα κατσαβιδάκι, τότε σιγά σιγά και με υπομονή ανοίγουμε το φορητό για να το καθαρίσουμε όπως πρέπει.

patriNOS
01-07-10, 16:08
αρχισε και μενα to laptop compaq cq70 150ev να μου κανει νουμερα...εκει που σερφαρω και οχι μονο γενικα το κανει κολλαει γυριζει η κλεψυδρα για μερικα δευτερολεπτα κανω μερικα κλικ παγωνει.. δηλαδη ψιλοασπριζει και μετα απο 5-10 δευτερολεπτα επανερχεται...εχει κανεις καμια ιδεα? το εκανα φορματ αλλα συνεχιζει τα ιδια.. επισης εχω να προσθεσω οτι εχω αλλαξει τον σκληρο απο 250 gb και 5400rpm σε 320gb και 7200 rpm.. εχει μια θερμοκρασια παραπανω μπορω να πω!:hystericalbs1:

αλλαξε τις θερμοαγωγιμες παστες σε επεξεργαστη και γραφικων και εισαι κομπλε....

E46 POWER
02-07-10, 01:54
νεο ρεκορ μετα απο 5 ωρες σερφαρισματος....

θα ξεκινησω με τους driver σε λιγο και βλεπουμε..

Dimzan
02-07-10, 03:11
βασικα δεν ειναι πολυ υψηλες οι θερμοκρασιες που να δικαιολογουν τα κολληματα που αναφερεις.

εγω σε core 2 duo εχω δουλεψει αρκετη ωρα στους 85-90. Βεβαια καθε επεξεργαστης εχει αλλο κρισιμο σημειο.

Καθαρισε πρωτα τη σκονες να δεις πως θα πανε οι θερμοκρασιες και αν συνεχισουν τα κολληματα αρχικα παιζεις με drivers και μετα με μνημες. Αν ειναι επεξεργαστης η μητρικη καλυτερα να αλλαξεις φορητο :D

valantis544
02-07-10, 10:11
Οι θερμοκρασίες μέσα στο housing είναι ψηλές. Επίσης η κάρτα γραφικών σου ανέβηκε ψηλά και σίγουρα μεταφέρει την θερμοκρασία γύρω της, χωρίς να έχεις βάλει κάποιο game να παίξει φαντάζομαι. Πρόσεξε επίσης εκεί που τον έχεις να δουλεύει να είναι επίπεδη η επιφάνεια και να μην έχει από κάτω κάποιο τραπεζομάντηλο. Απαγορεύεται να βάζουμε τους φορητούς να δουλεύουν πάνω στο κρεβάτι ή πάνω στα πόδια μας, φράζουμε τις τρύπες που τραβάνε αέρα. Ο επεξεργαστής σου δουλεύει μια χαρά σε θερμοκρασίες, όποτε οι ψύκτρες σου δεν φαίνεται να έχουν φράξει. Άλλαξε drivers γραφικών, όπως είπες, μήπως και φτιάξει το πράγμα.

Propulsive
04-07-10, 14:27
Βγάλε τα Vista...........ΤΩΡΑ


Άλλωστε, το είχε πει και ο Arnie... "Asta ta Vista baby"

(Ή μήπως Asta la vista? Oh well....):gun_bandana::gun_bandana:

E46 POWER
04-07-10, 17:01
χαχαχ μιποσ ειπε altavista? λοιπον drivers δεν ειναι...ακομη δεν το ανοιξα γιατι δεν εχω χρονο λογω ψαξιματος δουλειας...μηπως ολα τα κανει ο σκληροσ ο 7200rpm που εμπαξα?

GiannisRob
04-07-10, 17:09
Φιλε μου εχεις σκεφτει να χρησιμοποιησεις μια βαση για λαπτοπ με κανα δυο ανεμιστηρακια? Εγω πηρα μια αλουμινενια απο το e-shop με 20¤ και σε καινουριο (ετους) toshiba εκανε θαυματα! Επεσαν γυρω στους 8 βαθμους ολες οι θερμοκρασιες!

E46 POWER
04-07-10, 21:39
λοιπον..εχω αλλαξει τον σκληρο σημερα με μαμα και τον δικο μου σε αλλο ιδιο λαπτοπ και συνεχιζε τα ιδια..εβγαλα τις μνημες μια μια και παλι τα ιδια...σκονη δεν νομιζω να εχει πολυ αλλα ααυριο θα το ανοιξω να δω τι εχει μαζι με 1 iphone και ενα htc...αυριο ειναι η μερα του σερβις ΤΕΛΟΣ!

Χρίστος
04-07-10, 22:38
παρε μαζι και ενα πινελακι και μια μασκα.Θα εκπλαγεις.
Μετα το τελος του καθαρισματος ριξε και λιγο σπρει για πλακετες.Σα καινουριο θα γινει.
Ακομα καλο ειναι να παρεις και σιτουλα για τα εξωτερικα φανακια.
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/07/09362F5E30-1.jpg
Θα περναει πολυ λιγοτερη σκονη μεσα και αυτη που δε περναει θα ειναι σε μερος που θα μπορεις να την απομακρινεις χωρις να το ξανανοιγεις.

Dimzan
04-07-10, 22:52
εγω παντως ειμαι κατα της "σιτας"

μειωνει τη ροη αερα αρα και την απαγομενη θερμοτητα και σε καποιες περιπτωσεις προσθετει θορυβο. Αυτο που ειναι στη φωτο ειναι σιτα σφουγγαρακι και θα στομωσει πολυ γρηγορα απο σκονη..