PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταλαβες γιατι?



z3 2.2
29-06-10, 10:18
Παραθετω ενα κειμενο που μου εστειλαν με mail.
Λεει πολλες αληθειες με σκληρο τροπο.
Η πηγη αγνωστη



Κατάλαβες τώρα γιατί σε λέγανε εθνικιστή όταν έλεγες πως αγαπάς την Πατρίδα σου;
Για να την πουλήσουν πιο εύκολα !!!
Όταν επί Σημίτη κάθε λέξη που άρχιζε από -εθν… και -ελλ… έγινε ο δαίμονας που θα μας στερούσε από τον “εκσυγχρονισμό”.






Κατάλαβες τώρα γιατί σε λέγανε ρατσιστή;

Γιατί σε πολύ λίγο δεν θα είσαι ιδιοκτήτης της πατρίδας σου, θα είσαι ένας κάτοικος μιας χώρας που θα ανοίκει στους τραπεζίτες και τ’ αφεντικά τους που παριστάνουν την κυβέρνηση.






Κατάλαβες τώρα γιατί τους αγαπάνε τους “μη νόμιμους μετανάστες” τόσο πολύ οι εκλεγμένοι αλήτες μας;

Για να κάνουν με τη δυστυχία τους κι εμάς δυστυχισμένους.





Κατάλαβες τώρα γιατί πριονίσανε την παιδεία και την...υποβάθμησαν σε “εκπαίδευση”;

Για να σε κάνουν υπαλληλάκο των 3.60. Να σε βάλουν πίσω από τον πάγκο των μπακάλικών τους, να σερβίρεις καφέδες και να πηγαίνεις με το παπί πίτσες στα πάρτυ του Χριστοφοράκου.







Κατάλαβες τώρα γιατί σου δίνανε τζάμπα κάρτες οι τράπεζες;

Για να σου πάρουν το πατρικό σου. Δεκάρα δεν δίνανε για τις δώσεις σου, με χαρτιά τυπωμένα σου πήρανε το σπίτι, το χωράφι, το μαγαζί.




Κατάλαβες τώρα γιατί σε χώσανε στο χρηματιστήριο;

Όταν ένας πρωθυπουργός της χώρας προέτρεπε τον απλό κόσμο να βάλει το κομπόδεμά του στο στημένο παιγνίδι του χρηματιστηρίου, δεν εννοούσε ακριβώς για …επενδύσεις.






Κατάλαβες τώρα πως κάποιοι γίνανε πάμπλουτοι σε μια νύχτα ανταλλάσσοντας πλούτο με αέρα;
Κατάλαβες τώρα γιατί γουστάρουν τόσο την “ελεύθερη αγορά”;

Για να κλείσει ο μπακάλης και να στέλνεις τον κόπο σου στα μεγαλομπακάλικα της Γερμανίας. Σε βγάλανε ψαράκι από τη γυάλα σου και σε πετάξανε στον ωκεανό με τα σκυλόψαρα, με τους δικούς τους …κανόνες διατροφής.




Καταλαβες τώρα –ΨΑΡΑΚΛΑ- πόσο αξίζει η γυάλα σου (η Πατρίδα σου);

Μήπως έχεις την καλύτερη γωνιά στον κόσμο, το καλύτερο οικόπεδο και στην κοστολογούν μόλις 300 δις; Τότε τα βράχια της ιρλανδίας πόσο κάνουν, τέσσερα δίφραγκα;



Κατάλαβες τώρα τι σημαίνουν για ‘κείνους “επενδύσεις”;

Με δημόσιο χρήμα, σε δημόσιο χώρο, με κρατικές επιδοτήσεις φτιάχνουν έργα που σε βάζουν να τα πληρώνεις για τρεις ζωές σ΄αυτούς που το παίζουν εργολάβοι. Τους έφτιαξες καινούριο αεροδρόμιο ενώ είχες, τους χάρισες και τον εθνικό σου αερομεταφορέα επειδή ήταν “μορφονιοί” και ξέραν καλύτερα να στήνουν σιδεριές και να στρώνουν άσφαλτο από τη ΜΟΜΑ.






Κατάλαβες τώρα γιατί την Εθνική σου Οδό της αλλάζουν ονοματάκι;

Θέλεις 20ευρώ για να πας από Αθήνα – Θεσσαλονίκη χρησιμοποιόντας την Εθνική σου Οδό, αυτήν που είναι υποχρέωση του κράτους να κατασκευάσει κι όχι να την ξεπουλήσει στο κάθε “όμορφο’ που παριστάνει τον εργολάβο.




Κατάλαβες τώρα γιατί σου πουλάνε φθηνά τα χαζοκούτια που λεγονται TV;

Για να σε κάνουν να τρως κουτόχορτο στα λιβάδια της τηλεόρασης. Για να σε πετάνε μπαλάκι από τη μεσημεριανή χαζοβιόλα στον απογευματινό πληρωμένο τελάλη της προπαγάνδας τους. Από το πρωί μέχρι το βράδυ μια θλιβερή παρέλαση υπερεκτιμημένων “τίποτα” με ειδικότητα στον αέρα.







Κατάλαβες μήπως τώρα γιατί στη Βουλή δεν μπαίνει ούτε ένας σοβαρός άνθρωπος;

Επειδή αφορά ένα θίασο τριακοσίων διορισμένων από τις κοματικές λίστες οι οποίες συντάσσονται από ντόποιους τοποτηρητές που οι μεγάλοι επιλέγουν από τις “άγιες οικογένειες” του τόπου. Δεν θα βρείτε κανέναν από τους έλληνες λαμπρούς διανοητές κι επιστήμονες εκεί μέσα. Ούτε απ’ έξω δεν πατάνε μη λερωθούν.



Κατάλαβες τώρα γιατί τα κάνουν όλα αυτά;



Δεν θέλουν άλλους Έλληνες! Ούτε στο γένος ούτε στη σκέψη!

Καθιστούν αδύνατη ακόμα και την αναπαραγωγή.

Οι γονείς σε 2 δουλειές, οι παππούδες ακόμα και στα 70 θα εργάζονται.

Τα παιδιά δεν μεγαλώνουν αυτόματα και το ξέρουν.



Είναι υπεύθυνοι για κάθε ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ.



Θυμηθήτε το, κάνουν ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ και το ξέρουν!

Κωνσταντίνος
29-06-10, 10:29
"Σε βγάλανε ψαράκι από τη γυάλα σου και σε πετάξανε στον ωκεανό με τα σκυλόψαρα". Τέλος..........................

gant
29-06-10, 10:38
Αλήθειες που καίνε και πονάνε.

NickE60
29-06-10, 10:48
Αυτό με τον ρατσισμό και τον εθνικισμό έχει καταντήσει γελοιότητα..... θα το καταλάβουν και αυτοί που τα έκαναν "προοδευτική" μόδα αυτά και θα το μετανοιώσουν πικρά ...ήδη ψάχνουν για δουλειές αλλά δουλειές δεν υπάρχουν, γιατί από την πολλή "πρόοδο" τις έχει "καταλάβει" το 30% του πληθυσμού που είναι νόμιμοι ή μη μετανάστες...
Κάνουν οι εργάτες αγώνες και απεργίες ...για να έχουν δουλειές οι μετανάστες... και να βγάζουν τα λεφτά έξω!! Κουφά πράγματα!! Ας τους δώσουμε και τα σπίτια μας λοιπόν :thumbsdown:

S8N
29-06-10, 10:52
Ας τους δώσουμε και τα σπίτια μας λοιπόν :thumbsdown:

Όσα δεν έχουν πάρει οι τράπεζες πες Νίκο...

NickE60
29-06-10, 10:58
Κατάλαβες μήπως τώρα γιατί στη Βουλή δεν μπαίνει ούτε ένας σοβαρός άνθρωπος;

Επειδή αφορά ένα θίασο τριακοσίων διορισμένων από τις κοματικές λίστες οι οποίες συντάσσονται από ντόποιους τοποτηρητές που οι μεγάλοι επιλέγουν από τις “άγιες οικογένειες” του τόπου. Δεν θα βρείτε κανέναν από τους έλληνες λαμπρούς διανοητές κι επιστήμονες εκεί μέσα. Ούτε απΆ έξω δεν πατάνε μη λερωθούν.

οι βοσκοί ....που έλεγα τις προάλλες.. Έχουν και εισαγόμενα κοπάδια τώρα και πολύ μεγάλα μάλιστα ώστε να βολεύονται πολύ πιο εύκολα...................................... ..
Θέλουμε δεν θέλουμε, αυτοί στη θέση τους θα είναι, ακόμα κι αν φτάσουμε να πηγαίνει στην κάλπη μόνο το 40% των πραγματικών Ελλήνων....

Akis 330Ci
29-06-10, 11:01
Οι γονείς σε 2 δουλειές, οι παππούδες ακόμα και στα 70 θα εργάζονται.
Τα παιδιά δεν μεγαλώνουν αυτόματα και το ξέρουν.
Είναι υπεύθυνοι για κάθε ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ.
Θυμηθήτε το, κάνουν ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ και το ξέρουν!

Tι να πω...λεει απιστευτες αληθειες! Ετσι ακριβως ειναι.!

yodas
29-06-10, 11:09
Το κακό είναι ότι καταλαβαίνουμε εμείς ενώ αυτοί που πρέπει να καταλάβουν και να αντιδράσουν δεν ιδρώνει το αυτί τους....

z3 2.2
29-06-10, 11:31
Το θεμα ειναι τι κανουμε εμεις για ολα αυτα...
Κανονικα θα επρεπε να πεσει ξυλο...ποοολυ ξυλο.
Να μαζευτει ο κοσμος να μπει στη βουλη και να να μην μεινει κανενας ορθιος.
Οσους παρατρεχαμενους και γλυφτες των 300,βουλευτες του κωλου,γραμματεις και φαρισαιους βρισκουμε να τους σαπακιαζουμε χωρις δευτερη κουβεντα.
Να δεις εσυ μετα...το ξανακανουν???
Αυτη ειναι η αληθεια φιλοι μου.
Πριν βιαστειτε να με πειτε υπερβολικο,ακραιο και λαικιστη βαλτε λιγο με το μυαλο σας ποσο ακραια ειναι η κατασταση της χωρας και ποιοι φταινε και ποιοι πληρωνουν τα μαμησιατικα.
δεν ανηκω σε καμια παραταξη και ουτε θελω αλλα εχω την ταση πλεον να αυτονομηθω και να κοπαναω οποιον βρω μπροστα μου απο αυτα τα σκουλικια.

Για καθηστε ρε λαμογια....μαζι τα "μασαγαμε" και με θελετε μαζι τωρα στην πληρωμη του χρεους???? εεεε??? δε καταλαβα....

Ειναι σαν να σου ανοιξε το πορτοφολι ενα συναδελφος σου χθες και να σου τσιμπησε 100 ευρω....τι θα εκανες??? θα πηγαινες το αλλο πρωι στη δουλεια και θα του ελεγες "καλημερα...παω να σου φτιαξω και καφε"????? δε νομιζω....

PANOS-E60
29-06-10, 11:39
Ευχή μου είναι, μετά το τέλος αυτής της φοβερής περιπέτειας, να θυμόμαστε ΟΛΟΙ το πως φτάσαμε ως εδώ. ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ, γιατί τόχουμε αυτό το κακό, περνάμε πολύ εύκολα από το ένα συναισθηματικό άκρο στο άλλο. :thumbsdown:

S8N
29-06-10, 11:55
Το κακό είναι ότι καταλαβαίνουμε εμείς ενώ αυτοί που πρέπει να καταλάβουν και να αντιδράσουν δεν ιδρώνει το αυτί τους....

Νομίζω πως όλοι καταλαβαίνουν λίγο-πολύ τι συμβαίνει.

Τώρα όμως είναι αργά. Το σχέδιο, βλέπεις, πέτυχε. Ήθελαν τον κόσμο χρεωμένο, χρεωκοπημένο, μες στην εργασιακή ανασφάλεια για να μη μπορεί να σηκώσει κεφάλι.

Ποιος θα φωνάξει όταν χρωστά στις τράπεζες, διακυβεύεται η θέση του και έχει και στόματα να ταϊσει? Σκύβει το κεφάλι και κάνει υπομονή. Μέχρι να μην έχει τίποτα να χάσει γιατί απλούστατα θα του τα έχουν πάρει όλα.

Κάποτε λέγαμε 'Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια'.

Σήμερα την πατρίδα μας την έχουν ξεπουλήσει, τη Θρησκεία μας την έκαναν μαγαζί και την οικογένεια τη διαλύσανε με τα νέα ήθη που προβάλει το χαζοκούτι.

Σήμερα κανείς δεν κρεμάει μια σημαία στο μπαλκόνι του στις εθνικές εορτές, κανείς δε δηλώνει περήφανος ως Έλληνας, κανείς δε διδάσκεται την ιστορία σωστά ενώ οι περισσότεροι δε μπορούν να γράψουν μια ορθογραφημένη λέξη ή μια πρόταση που να βγάζει νόημα.

Σήμερα θεωρούμε τη θρησκεία ως μέσο πλύσης εγκεφάλου και καθοδήγησης του πλήθους, και πως να μην το κάνουμε όταν κύναιδοι παπάδες και ζάμπλουτοι ιερομόναχοι εντελώς ασύμβατοι με τα χριστιανικά ήθη μας έχουν κάνει να σιχαθούμε... Οι κουμπάροι κατήντησαν χορηγοί, οι νονοί μοστράρουν σταυρούς και πανάκριβα βρεφικά ρουχαλάκια, οι εκκλησίες έχουν ταρίφα για κάθε μυστήριο με επιπλέον χρεώσεις για άναμμα πολυελαίων, χαλιά, κλιματιστικά κλπ.

Σήμερα οι οικογένειες δε βρίσκονται μαζί στο τραπέζι, ο πατέρας δε σέβεται τη μάνα, η μάνα δεν ασχολείται με την ανατροφή των παιδιών και οι νέοι δε σκέπτονται πως θα νοικοκυρευτούν αλλά πως θα αποκτήσουν το γρήγορο αυτοκίνητο, τη 3D τηλεόραση, το τελευταίας τεχνολογίας laptop και το super duper κινητό. Βολεμένοι 30άρηδες εξακολουθούν να μένουν με τους γονείς τους προφασιζόμενοι οικονομικές δυσκολίες και ανεργία όταν ξημεροβραδιάζονται στα καφενεία και ονειρεύονται μοντελοβιζιτούδες και αρπαχτές.

Το χειρότερο είναι πως όλα τα παραπάνω κάποιοι προοδευτικοί μας έκαναν να τα θεωρούμε αναχρονιστικά. Να παν στο διάολο όλοι τους.

Propulsive
29-06-10, 11:58
Καλά τα λέτε αδέρφια, αλλά... ΤΙ στην ευχή θα κάνουμε? Φοβάμαι πως αν γράψω ότι πρέπει να γίνει επανάσταση, θα με μπουζουριάσουνε...ΟΥΠΣ! το έγραψα... Τέλος πάντων. Ας πάει και το παλιάμπελο...Το κακό είναι πως, όπως είπε κι ο Πάνος Ε60, περνάμε εύκολα απ' το ένα συναισθηματικό άκρο στο άλλο. Και να συμπληρώσω... ΞΕΧΝΑΜΕ και πολύ εύκολα....

NickE60
29-06-10, 12:10
Καλά τα λέτε αδέρφια, αλλά... ΤΙ στην ευχή θα κάνουμε? Φοβάμαι πως αν γράψω ότι πρέπει να γίνει επανάσταση, θα με μπουζουριάσουνε...ΟΥΠΣ! το έγραψα... Τέλος πάντων. Ας πάει και το παλιάμπελο...Το κακό είναι πως, όπως είπε κι ο Πάνος Ε60, περνάμε εύκολα απ' το ένα συναισθηματικό άκρο στο άλλο. Και να συμπληρώσω... ΞΕΧΝΑΜΕ και πολύ εύκολα....

Φοβάμαι πως όταν ..θα καταλάβουμε.... δεν θα βρούμε κανέναν για να "επαναστατήσουμε" εναντίον του.. θα έχουν αυτοεξοριστεί "ηρωικά" για να γλυτώσουν (με τις τσέπες γεμάτες φυσικά... δεν ξέρω φτωχό πολιτικό) ....και θα μας παραδώσουν στα διεθνή "ταμεία" για να μας "περιποιηθούν" για καμιά 50 χρόνια όπως μας αξίζει........ το μόνο που δεν ξέρω είναι το αν ο τόπος θα λέγεται κάπως αλλιώς.... :whistle:

Makman
29-06-10, 12:21
Αν και αργά, καταλαβαίνετε - καταλαβαίνουμε - που πάμε.Τώρα τι κάνουμε ???
Είναι άραγε, όντως αργά ?? Μήπως τελικά - όπως συμβαίνει συνήθως - ο Ελληνας, σηκώσει "κεφάλι" ?? Μήπως τελικά, υπάρχει "φώς στο τούνελ" ???
Μήπως τελικά ήρθεε η ώρα, να κοιτάξουμε, εκτός απο τον εαυτό μας, και λίγο παραδίπλα μας ???? Μήπως να σηκώσουμε το κεφάλι, και εκτός απο το παρών, να κοιτάξουμε και λίγο το ΜΕΛΛΟΝ ????????????????

z3 2.2
29-06-10, 12:28
Νομίζω πως όλοι καταλαβαίνουν λίγο-πολύ τι συμβαίνει.

Τώρα όμως είναι αργά. Το σχέδιο, βλέπεις, πέτυχε. Ήθελαν τον κόσμο χρεωμένο, χρεωκοπημένο, μες στην εργασιακή ανασφάλεια για να μη μπορεί να σηκώσει κεφάλι.

Ποιος θα φωνάξει όταν χρωστά στις τράπεζες, διακυβεύεται η θέση του και έχει και στόματα να ταϊσει? Σκύβει το κεφάλι και κάνει υπομονή. Μέχρι να μην έχει τίποτα να χάσει γιατί απλούστατα θα του τα έχουν πάρει όλα.

Κάποτε λέγαμε 'Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια'.

Σήμερα την πατρίδα μας την έχουν ξεπουλήσει, τη Θρησκεία μας την έκαναν μαγαζί και την οικογένεια τη διαλύσανε με τα νέα ήθη που προβάλει το χαζοκούτι.

Σήμερα κανείς δεν κρεμάει μια σημαία στο μπαλκόνι του στις εθνικές εορτές, κανείς δε δηλώνει περήφανος ως Έλληνας, κανείς δε διδάσκεται την ιστορία σωστά ενώ οι περισσότεροι δε μπορούν να γράψουν μια ορθογραφημένη λέξη ή μια πρόταση που να βγάζει νόημα.

Σήμερα θεωρούμε τη θρησκεία ως μέσο πλύσης εγκεφάλου και καθοδήγησης του πλήθους, και πως να μην το κάνουμε όταν κύναιδοι παπάδες και ζάμπλουτοι ιερομόναχοι εντελώς ασύμβατοι με τα χριστιανικά ήθη μας έχουν κάνει να σιχαθούμε... Οι κουμπάροι κατήντησαν χορηγοί, οι νονοί μοστράρουν σταυρούς και πανάκριβα βρεφικά ρουχαλάκια, οι εκκλησίες έχουν ταρίφα για κάθε μυστήριο με επιπλέον χρεώσεις για άναμμα πολυελαίων, χαλιά, κλιματιστικά κλπ.

Σήμερα οι οικογένειες δε βρίσκονται μαζί στο τραπέζι, ο πατέρας δε σέβεται τη μάνα, η μάνα δεν ασχολείται με την ανατροφή των παιδιών και οι νέοι δε σκέπτονται πως θα νοικοκυρευτούν αλλά πως θα αποκτήσουν το γρήγορο αυτοκίνητο, τη 3D τηλεόραση, το τελευταίας τεχνολογίας laptop και το super duper κινητό. Βολεμένοι 30άρηδες εξακολουθούν να μένουν με τους γονείς τους προφασιζόμενοι οικονομικές δυσκολίες και ανεργία όταν ξημεροβραδιάζονται στα καφενεία και ονειρεύονται μοντελοβιζιτούδες και αρπαχτές.

Το χειρότερο είναι πως όλα τα παραπάνω κάποιοι προοδευτικοί μας έκαναν να τα θεωρούμε αναχρονιστικά. Να παν στο διάολο όλοι τους.

Oτι καλυτερο εχω διαβασει τωρα τελευταια....
Υπεροχο κειμενο,στοχευμενες ατακες,ανατριχιαστικες αληθειες με ενα εκλπηκτικο τροπο γραφης.
Τα σεβη μου κυριε S8N

Nino
29-06-10, 12:48
Κατάλαβες τώρα γιατί τα κάνουν όλα αυτά;



Δεν θέλουν άλλους Έλληνες! Ούτε στο γένος ούτε στη σκέψη!

Καθιστούν αδύνατη ακόμα και την αναπαραγωγή.

Οι γονείς σε 2 δουλειές, οι παππούδες ακόμα και στα 70 θα εργάζονται.

Τα παιδιά δεν μεγαλώνουν αυτόματα και το ξέρουν.



Είναι υπεύθυνοι για κάθε ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ.



Θυμηθήτε το, κάνουν ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ και το ξέρουν!



Αν οχι ηρθε η ωρα ολοι μας να το καταλαβουμε...
Να καταλαβουμε οτι ολα αυτα ηταν και ειναι μερος ενος πιο πολυπλοκου και δολιου σχεδιου!!
Ναι στην σωτηρια της πατριδας ναι στην προσπαθεια ολων περι αυτου, οχι ομως στην λογιστικη σωτηρια και στην καταστροφη της Ελληνικης οικογενειας και του νυκοκοιριου.
Αν ενα πραγμα μας ξεχωριζε απο τον υπολοιπο κοσμο ηταν το δεσιμο των Ελληνικων οικογενειων.
Οι γονεις αγαπουσαν και φροντιζαν τα παιδια τους σε καθε στιγμη και ηλικια και το αντιθετο, αυτος ο δεσμος τωρα θα σπασει με το νεο ασφαλιστικο (δεν θελω να επεκταθω πως και γιατι αρκει καποιος να το διαβασει).
Σε παλια του αναλυση ο Κισιγκερ ειχε πει οτι οι Ελληνες εναι λαος ατιθασος και μονος τροπος για να τον χτυπησεις ειναι εκ των εσω, χτυπωντας τον πολιτισμο του, τα ηθη και εθιμα του ,τις αρχες και τις αξιες του.
Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια και ισως ηρθε πραγματικα η ωρα των εργων...Ισως ηρθε η ωρα να ΘΕΩΡΗΘΟΥΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΟΛΟΙ οσοι(βουλευτες) ακομα και με την ψηφο τους συναινεσουν στην Γεννοκτονια των Ελληνων.

Propulsive
29-06-10, 15:56
Κάποτε λέγαμε 'Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια'.

Σήμερα κανείς δεν κρεμάει μια σημαία στο μπαλκόνι του στις εθνικές εορτές, κανείς δε δηλώνει περήφανος ως Έλληνας, κανείς δε διδάσκεται την ιστορία σωστά ενώ οι περισσότεροι δε μπορούν να γράψουν μια ορθογραφημένη λέξη ή μια πρόταση που να βγάζει νόημα.

Κάποιοι, λένε ακόμη 'Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια'. Το κακό, είναι πως θεωρούνται φασίστες, ρατσιστές, εθνικιστές κλπ κλπ.

Θεωρώ τον εαυτό μου περήφανο, γιατί σε μια συνοικία όπως τα Σεπόλια, η οποία βρίθει αλλοδαπών, έχω τη σημαία μας κρεμασμένη 365 μέρες το χρόνο. Έχω ακούσει πολλά σχόλια γι αυτό και καλά, και "κακά".

Και το μεγαλύτερο κακό όλων; Όλοι μας από κάτι λέμε, αλλά κανένας μας (σχεδόν) δεν κάνει κάτι γι αυτό... Πετάμε τελικά ένα "τέλος πάντων" και κοιτάμε να επιβιώσουμε.

ghost-rider
29-06-10, 19:45
Ακουστηκαν πολλα. Να παραθεσω και εγω την ταπεινη μου γνωμη. Καποια με βρησκουν συμφωνο, καποια οχι.
Πιστευω οτι ναι, ηταν οργανομενο σχεδιο.
Τον πλουτο του λαου θα τον συγκεντρωσουν τα μεγαλα κεφαλαια.
Τον πλουτο το κρατους επισης.
Η ανεργεια θα εκτιναχθει στα υψη.
Και οι νεοι βεβαια μην ξαχαστουμε, για σκαρτα 600 ευρω θα δουλευουν.
Για μενα αλλου ειναι το μεγαλο προβλημα.
Διακρινω απαθεια απο την κοινωνια. Στο κατω κατω ρε γαμωτο μια στο τοσο εχουμε και εκλογες. Αν υπηρχε τοσο μεγαλο προβλημα κατι θα αλλαζε. Δεν εχουμε χουντα.

Πατρις-θρησκεια-οικογενεια λετε.
Συμφωνω στο οτι δεν υπαρχει τιποτα πιο πολυτιμο απο την οικογενεια.
Ξεκαθαριζω οτι δεν ειμαι χριστιανος και θεωρω εσφαλμενο, η ταυτοτητα ενος λαου να ταυτιζεται με τη θρησκεια του. Ελληνας ειμαι, οχι χριστιανος. Δεν πιστευω σε καμια ανωτερη δυναμη, και οτιδηποτε δεν ερμηνευεται με μαθηματικα, φυσικη η χημεια απλα το προσπερνω. Δεν παυω να σεβομαι οσους πιστευουν. Δημοκρατια εχουμε.
Τωρα για την πατριδα τι να πω. Η πατριδα αποτελειται απο το λαο. Αυτος ειναι που αξιζει, αυτον πρεπει να σεβονται ολοι.
Εδω ομως που εχουμε φτασει ειναι λογικο να επικρατει απαθεια. Που ειναι το παραλογο? Γιατι να σκασεις? Για το κρατος που αυριο θα σου κοψει το μισθο? Για τους πολιτικους που παιρνουν μιζες? Κανεις δε σεβεται κανεναν το ξαναλεω. Ο Ελληνας εχει γινει βολεψακιας. Δεν τον νοιαζει τι περναει ο διπλανος του, μολις αυτος βολευτει, στα απαυτα του. Αυτη η νοοτροπια οδηγει στα χαος. Τι μου λετε για πατριδα? Πασχουμε σε πιο πολυ βασικα ζητηματα...
Το θεμα κυριοι ειναι οτι δεν φτασαμε ετσι εδω. ΤΟ ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ! ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ! Και ειλικρινα εχω πειστει πλεον οτι αυτοι μας αξιζουν. Η κατασταση εφτασε ως εδω με τη συγκαταθεση μας. Τωρα απλως θα κοιμηθουμε εκει που στρωσαμε.
Τι επανασταση να γινει? δεν το θελει ο κοσμος.
Εχω παει σε πορειες, εχω φωναξει, εχω διαμαρτυρηθει και εχω μετανοιωσει για ολα.
Θα γινω και γω Ελληνας.
Και δεδομενου οτι εχω οπλιστει και οσο μπορω εχω εξασφαλισει το μελλον μου δεν θα ξαναφωναξω. Γιατι, για τα δικαιωματα των αλλων? Ο ιδιος ο ******* που τη βγαζει με 3 και 60 ερχεται να μου την πει... Λες και δεν τον αφορα.
Οχι δεν παιζει να μιλησω για δικαιωματα ουτε για επιπεδο ζωης. Ουτε να καθομαι και να προσπαθω να καταλαβω γιατι μονο αν εισαι αρχηγος σε ενα απο τα 2 μεγαλα κομματα εισαι αρκετα εξυπνος για να κυβερνησεις. Πρεπει να ειμαι βλακας και ανεπιδεκτος μαθησεως αλλα αυτο δεν μπορω να το πιασω, ενω ολοι γυρω μου το χουν καταλαβει.
Και παλι, ενω βλεπουν οτι δε στροφαρω, προσπαθουν να με πεισουν να σταυρωσω εναν απο τους 2(ξερετε, οι μισοι τον εναν, οι άλλοι μισοι τον αλλο) στις εκλογες και να μην κανω καμια βλακεια..
Τις προαλλες τους εστειλα στο διαολο. Στις επομενες εκλογες δεν κατεβαινω. Ας κοψουν ολοι το λαιμο τους. Θα κοιταξω και εγω τη δουλεια μου. Και στο μελλον την οικογενεια μου. Ολα τα αλλα πολυ διακριτικα θα τα γραψω στα απαυτα μου.

nikos1400
29-06-10, 20:19
Νομίζω πως όλοι καταλαβαίνουν λίγο-πολύ τι συμβαίνει.

Τώρα όμως είναι αργά. Το σχέδιο, βλέπεις, πέτυχε. Ήθελαν τον κόσμο χρεωμένο, χρεωκοπημένο, μες στην εργασιακή ανασφάλεια για να μη μπορεί να σηκώσει κεφάλι.

Ποιος θα φωνάξει όταν χρωστά στις τράπεζες, διακυβεύεται η θέση του και έχει και στόματα να ταϊσει? Σκύβει το κεφάλι και κάνει υπομονή. Μέχρι να μην έχει τίποτα να χάσει γιατί απλούστατα θα του τα έχουν πάρει όλα.

Κάποτε λέγαμε 'Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια'.

Σήμερα την πατρίδα μας την έχουν ξεπουλήσει, τη Θρησκεία μας την έκαναν μαγαζί και την οικογένεια τη διαλύσανε με τα νέα ήθη που προβάλει το χαζοκούτι.

Σήμερα κανείς δεν κρεμάει μια σημαία στο μπαλκόνι του στις εθνικές εορτές, κανείς δε δηλώνει περήφανος ως Έλληνας, κανείς δε διδάσκεται την ιστορία σωστά ενώ οι περισσότεροι δε μπορούν να γράψουν μια ορθογραφημένη λέξη ή μια πρόταση που να βγάζει νόημα.

Σήμερα θεωρούμε τη θρησκεία ως μέσο πλύσης εγκεφάλου και καθοδήγησης του πλήθους, και πως να μην το κάνουμε όταν κύναιδοι παπάδες και ζάμπλουτοι ιερομόναχοι εντελώς ασύμβατοι με τα χριστιανικά ήθη μας έχουν κάνει να σιχαθούμε... Οι κουμπάροι κατήντησαν χορηγοί, οι νονοί μοστράρουν σταυρούς και πανάκριβα βρεφικά ρουχαλάκια, οι εκκλησίες έχουν ταρίφα για κάθε μυστήριο με επιπλέον χρεώσεις για άναμμα πολυελαίων, χαλιά, κλιματιστικά κλπ.

Σήμερα οι οικογένειες δε βρίσκονται μαζί στο τραπέζι, ο πατέρας δε σέβεται τη μάνα, η μάνα δεν ασχολείται με την ανατροφή των παιδιών και οι νέοι δε σκέπτονται πως θα νοικοκυρευτούν αλλά πως θα αποκτήσουν το γρήγορο αυτοκίνητο, τη 3D τηλεόραση, το τελευταίας τεχνολογίας laptop και το super duper κινητό. Βολεμένοι 30άρηδες εξακολουθούν να μένουν με τους γονείς τους προφασιζόμενοι οικονομικές δυσκολίες και ανεργία όταν ξημεροβραδιάζονται στα καφενεία και ονειρεύονται μοντελοβιζιτούδες και αρπαχτές.

Το χειρότερο είναι πως όλα τα παραπάνω κάποιοι προοδευτικοί μας έκαναν να τα θεωρούμε αναχρονιστικά. Να παν στο διάολο όλοι τους.

Παταω κι'αλλα "thanks" αλλα παιρνει μονο ενα...
Εχεις ανεβει 50 οροφους Σεβασμου !
:cheers:

Αληθεια, πως την πατησαμε ετσι ?

PANOS-E60
29-06-10, 20:51
Με την περιγραφή του Αρη όσον αφορά τη σημερινή κατάσταση της χώρας και του λαού μας θα συμφωνήσω απόλυτα.

Εχω όμως μιά εικόνα λίγο πιό σφαιρική γιά μιά παγκόσμια πραγματικότητα, που νομίζω μειώνει κάπως την τάση που έχουμε οι Ελληνες να σκεφτόμαστε ότι οι Δελφοί αποτελούν ακόμα τον ομφαλό της Γής. Ασφαλώς τα αφεντικά του χρήματος θέλουν λαούς αμαθείς, καθυποταγμένους στον καταναλωτισμό, χωρίς αξίες εθνικές, κοινωνικές, πολιτισμικές και θρησκευτικές. Το πέτυχαν σε μεγάλο βαθμό και απορώ πως δεν φερθηκαν πιό έξυπνα στην αντιμετώπιση του Ισλάμ. Θα μπορύσαν απλούστατα να είχαν πνίξει τον Ισλαμικό φονταμενταλισμό με McDonalds και να έχουν σβήσει τη θρησκευτική του φλόγα με coca-cola. Λάθος τους μεγάλο, θα είχαν γλιτώσει τα Twins ! Ουδείς αλάνθαστος, ούτε και η CIA ...

Στη δεκαετία που πέρασε, η απληστία τους έφερε και άλλα λάθη. Γέμισαν τις παγκόσμιες χρηματαγορές με δομημένα (τοξικά) επενδυτικά προϊόντα. Γρήγορα κέρδη, τρελλά bonus γιά τα goldenboys, όλα καλά.
Και στα ξαφνικά, κάποιοι που μάλλον ξύπνησαν από κακό όνειρο, φωνάζουν ότι έχουμε δώσει πολλά ακάλυπτα δάνεια ! Τι έκπληξη ! Επιχειρήσεις, ιδιώτες, κλάδοι της οικονομίας, κράτη ολόκληρα και, εσχάτως, μιά ήπειρος ολόκληρη είναι υπερδανεισμένοι και η παραγωγική τους δυναμική δεν επαρκεί γιά να αποπληρώσει τα δανεικά. Και ποιοί τα έδωσαν αυτά τα δανεικά ? Σαράφηδες της Κατοχής ? Ενεχυροδανειστές στο Μοναστηράκι ? Δε νομίζω ... Τα έδωσαν εξειδικευμένοι στο αντικείμενο επενδυτές. ΑΡΑ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ.
Γιά να σκεπάσουν τα βρώμικά τους, αποφάσισαν να κάνουν τα θύματα συνενόχους. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ, τη β΄φάση του σχεδίου.

Κλείνω αισιόδοξα. Είμαστε καταναλωτάκια γι αυτούς και αυτό ΠΡΕΠΕΙ να παραμείνουμε. Δεν τους συμφέρει να μας εξαθλιώσουν τελείως. Μας τρομοκράτησαν αρκετά ... σε λίγο καιρό θα ακούσουμε το γνώριμο σε όσους παρακολουθούν τις αγορές ΛΗΞΙΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ.

NickE60
29-06-10, 20:58
μην αγχώνεστε παιδιά .....στις επόμενες εκλογές θα σωθούμε, όχι τώρα ...τώρα απλά έγινε ένα λάθος..... χαχαχαχαχαχαχαχαχα ρε τι πλάκα έχουμε :thumbsup: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Nino
29-06-10, 21:31
μπορει να μην εκαναν λαθος σε οτι αφορα το Ισλαμ,αλλα ετσι να ηταν και η αρχικη συμφωνια με τους Σωτηρες του,δηλ την μη "παρεισφρηση" στα εσωτερικα τους.
Οσο για τον αισιοδοξο επιλογο,που βεβαια εχει λογικη μακαρι να επαληθευτεις..προς καλο ολων μας.
Φοβαμαι ομως οτι ακομα δεν εχουμε ουτε το τελος της αρχης μιας σειρας ανατροπων,ανακαταταξεων,επ αναπροσδιορισμων και ανακατανομων...και δυστυχως εχουμε ενα κακο ελαττωμα...να συνηθιζουμε και να ξεχναμε ευκολα!!!ειδικα οταν το "παλουκι" ειναι μια πιθαμη απο το δικο μας ορθο.

PANOS-E60
29-06-10, 21:35
Ευχή μου είναι, μετά το τέλος αυτής της φοβερής περιπέτειας, να θυμόμαστε ΟΛΟΙ το πως φτάσαμε ως εδώ. ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ, γιατί τόχουμε αυτό το κακό, περνάμε πολύ εύκολα από το ένα συναισθηματικό άκρο στο άλλο. :thumbsdown:

Η λήθη είναι από τα εθνικά μας ελαττώματα, το έιπα και νωρίτερα :original:

stavr
30-06-10, 00:55
Ευχή μου είναι, μετά το τέλος αυτής της φοβερής περιπέτειας, να θυμόμαστε ΟΛΟΙ το πως φτάσαμε ως εδώ. ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ, γιατί τόχουμε αυτό το κακό, περνάμε πολύ εύκολα από το ένα συναισθηματικό άκρο στο άλλο. :thumbsdown:


Ταπεινη μου γνωμη............δεν εχουμε δει τιποτα ακομη!

Τωρα αν θα ξεχασουμε η οχι ...........λογικα θα τα ξεχασουμε ολα και παλι! Η ιστορια αυτο εχει δειξει και με βαση αυτη, δεν κανουμε και τιποτα αλλο.
Εμεις ως λαος δεν γυρναμε απλα την σελιδα.....την κοβουμε και την πεταμε και αν την αρπαξει κανεις, συνηθως ξενος και οχι Ελληνας, την καταγραφει χωρις αυτο να σημαινει οτι οι απομενες γεννιες μας θα ασχοληθουν να την διαβασουν.....

Επαναλαμβανω ..............δεν εχουμε δει τιποτα ακομα.....δυστυχως!

Driver M
30-06-10, 01:43
Oι πατρίδες, τα έθνη και οι σημαίες δεν είναι κάτι αφηρημένο. Είμαστε όλοι ΕΜΕΙΣ.

Σήμερα στην πορεία η προσέλευση του κόσμου ήταν μικρή σε σχέση με αυτή που θα έπρεπε, ενάντια σε όλα αυτά τα φοβερά που γίνονται εις βάρος μας.
Αυτός λοιπόν είναι ο σύγχρονος Έλληνας, που ξέρει μόνο να γκρινιάζει, να λοιδωρεί και να είναι παρελθοντολάγνος (ίδιον άλλωστε λαών χωρίς παρόν και μέλλον), χωρίς να κάνει το παραμικρό να υπερασπιστεί τα δικαιώματα που του καταπατούν καθημερινά, ούτε καν με την ψήφο του και στις πορείες έχει να κάνει 1002 άλλα πράγματα, εκτός από το να πιαστεί χέρι χέρι με το συμπολίτη του και να φωνάξει, να διεκδικήσει, να παλέψει.

Αυτή λοιπόν είναι η σύγχρονη Ελλάδα, μια χώρα χωρίς όνειρα, ιδανικά, ανθρωπιστικές αξίες και με την απάθεια, την απαίδεια και τη στενομυαλιά σε όλο της το μεγαλείο.
Ζήτω η Ελλάς.

Makman
30-06-10, 07:10
Δυστυχώς, τέτοια σοβαρά θέματα, δεν λύνονται με 24ωρη απεργία.Εδω χρειάζεται μια 5ήμερη για αρχή, και μάλιστα απο όλους.Να σταματήσουν τα πάντα.Οι 24ωρες, είναι απλά "εσωτερικά δάνεια".Εξοδα γλυτώνουν και τίποτα άλλο, μια και κατα πλειοψηφία, γίνονται απο δημόσιους υπαλλήλους.

NickE60
30-06-10, 08:56
Oι πατρίδες, τα έθνη και οι σημαίες δεν είναι κάτι αφηρημένο. Είμαστε όλοι ΕΜΕΙΣ.

Σήμερα στην πορεία η προσέλευση του κόσμου ήταν μικρή σε σχέση με αυτή που θα έπρεπε, ενάντια σε όλα αυτά τα φοβερά που γίνονται εις βάρος μας.
Αυτός λοιπόν είναι ο σύγχρονος Έλληνας, που ξέρει μόνο να γκρινιάζει, να λοιδωρεί και να είναι παρελθοντολάγνος (ίδιον άλλωστε λαών χωρίς παρόν και μέλλον), χωρίς να κάνει το παραμικρό να υπερασπιστεί τα δικαιώματα που του καταπατούν καθημερινά, ούτε καν με την ψήφο του και στις πορείες έχει να κάνει 1002 άλλα πράγματα, εκτός από το να πιαστεί χέρι χέρι με το συμπολίτη του και να φωνάξει, να διεκδικήσει, να παλέψει.

Αυτή λοιπόν είναι η σύγχρονη Ελλάδα, μια χώρα χωρίς όνειρα, ιδανικά, ανθρωπιστικές αξίες και με την απάθεια, την απαίδεια και τη στενομυαλιά σε όλο της το μεγαλείο.
Ζήτω η Ελλάς.


Δυστυχώς, τέτοια σοβαρά θέματα, δεν λύνονται με 24ωρη απεργία.Εδω χρειάζεται μια 5ήμερη για αρχή, και μάλιστα απο όλους.Να σταματήσουν τα πάντα.Οι 24ωρες, είναι απλά "εσωτερικά δάνεια".Εξοδα γλυτώνουν και τίποτα άλλο, μια και κατα πλειοψηφία, γίνονται απο δημόσιους υπαλλήλους.

Συμφωνώ με τον Μάκη. Μια 24ωρη είναι για τα μάτια του κόσμου, ένα χάδι των εργατοπατέρων στο κράτος... λογικό είναι να μην έχει προσέλευση στην κατάσταση που έχουν φέρει τον κόσμο και μάλιστα χωρίς λεωφορεία να κυκλοφορούν αλλά και χωρίς να λειτουργούν τα μέσα ενημέρωσης (που είναι ότι καλύτερο για μια κυβέρνηση).

Θα μπορούσαν οι εργατοπατέρες να οργανώσουν μια τέτοια συγκέντρωση/πορεία με δωρεάν μετακίνηση από τα μέσα μαζικής μεταφοράς αλλά και να μη κάνουν παράλληλα απεργία τα μέσα ενημέρωσης ώστε να μαθαίνει και ο κόσμος τι γίνεται. Στη Γαλλία αν ξεκινήσει σοβαρή απεργία ...κανείς δεν ξέρει πότε θα τελειώσει... και η τηλεόραση είναι εκεί, δεν απέχει από τα γεγονότα...

Panos 316T
30-06-10, 09:10
Καλημέρα...

GEORGE316
30-06-10, 09:23
Νομίζω πως όλοι καταλαβαίνουν λίγο-πολύ τι συμβαίνει.

Τώρα όμως είναι αργά. Το σχέδιο, βλέπεις, πέτυχε. Ήθελαν τον κόσμο χρεωμένο, χρεωκοπημένο, μες στην εργασιακή ανασφάλεια για να μη μπορεί να σηκώσει κεφάλι.

Ποιος θα φωνάξει όταν χρωστά στις τράπεζες, διακυβεύεται η θέση του και έχει και στόματα να ταϊσει? Σκύβει το κεφάλι και κάνει υπομονή. Μέχρι να μην έχει τίποτα να χάσει γιατί απλούστατα θα του τα έχουν πάρει όλα.

Κάποτε λέγαμε 'Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια'.

Σήμερα την πατρίδα μας την έχουν ξεπουλήσει, τη Θρησκεία μας την έκαναν μαγαζί και την οικογένεια τη διαλύσανε με τα νέα ήθη που προβάλει το χαζοκούτι.

Σήμερα κανείς δεν κρεμάει μια σημαία στο μπαλκόνι του στις εθνικές εορτές, κανείς δε δηλώνει περήφανος ως Έλληνας, κανείς δε διδάσκεται την ιστορία σωστά ενώ οι περισσότεροι δε μπορούν να γράψουν μια ορθογραφημένη λέξη ή μια πρόταση που να βγάζει νόημα.

Σήμερα θεωρούμε τη θρησκεία ως μέσο πλύσης εγκεφάλου και καθοδήγησης του πλήθους, και πως να μην το κάνουμε όταν κύναιδοι παπάδες και ζάμπλουτοι ιερομόναχοι εντελώς ασύμβατοι με τα χριστιανικά ήθη μας έχουν κάνει να σιχαθούμε... Οι κουμπάροι κατήντησαν χορηγοί, οι νονοί μοστράρουν σταυρούς και πανάκριβα βρεφικά ρουχαλάκια, οι εκκλησίες έχουν ταρίφα για κάθε μυστήριο με επιπλέον χρεώσεις για άναμμα πολυελαίων, χαλιά, κλιματιστικά κλπ.

Σήμερα οι οικογένειες δε βρίσκονται μαζί στο τραπέζι, ο πατέρας δε σέβεται τη μάνα, η μάνα δεν ασχολείται με την ανατροφή των παιδιών και οι νέοι δε σκέπτονται πως θα νοικοκυρευτούν αλλά πως θα αποκτήσουν το γρήγορο αυτοκίνητο, τη 3D τηλεόραση, το τελευταίας τεχνολογίας laptop και το super duper κινητό. Βολεμένοι 30άρηδες εξακολουθούν να μένουν με τους γονείς τους προφασιζόμενοι οικονομικές δυσκολίες και ανεργία όταν ξημεροβραδιάζονται στα καφενεία και ονειρεύονται μοντελοβιζιτούδες και αρπαχτές.

Το χειρότερο είναι πως όλα τα παραπάνω κάποιοι προοδευτικοί μας έκαναν να τα θεωρούμε αναχρονιστικά. Να παν στο διάολο όλοι τους.

τα θερμα μου συγχαρητηρια.....τα πιο θερμα μου.

Propulsive
30-06-10, 09:32
Δυστυχώς, τέτοια σοβαρά θέματα, δεν λύνονται με 24ωρη απεργία.Εδω χρειάζεται μια 5ήμερη για αρχή, και μάλιστα απο όλους.Να σταματήσουν τα πάντα.Οι 24ωρες, είναι απλά "εσωτερικά δάνεια".Εξοδα γλυτώνουν και τίποτα άλλο, μια και κατα πλειοψηφία, γίνονται απο δημόσιους υπαλλήλους.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ thumb

z3 2.2
30-06-10, 09:36
Oι πατρίδες, τα έθνη και οι σημαίες δεν είναι κάτι αφηρημένο. Είμαστε όλοι ΕΜΕΙΣ.

Σήμερα στην πορεία η προσέλευση του κόσμου ήταν μικρή σε σχέση με αυτή που θα έπρεπε, ενάντια σε όλα αυτά τα φοβερά που γίνονται εις βάρος μας.
Αυτός λοιπόν είναι ο σύγχρονος Έλληνας, που ξέρει μόνο να γκρινιάζει, να λοιδωρεί και να είναι παρελθοντολάγνος (ίδιον άλλωστε λαών χωρίς παρόν και μέλλον), χωρίς να κάνει το παραμικρό να υπερασπιστεί τα δικαιώματα που του καταπατούν καθημερινά, ούτε καν με την ψήφο του και στις πορείες έχει να κάνει 1002 άλλα πράγματα, εκτός από το να πιαστεί χέρι χέρι με το συμπολίτη του και να φωνάξει, να διεκδικήσει, να παλέψει.

Αυτή λοιπόν είναι η σύγχρονη Ελλάδα, μια χώρα χωρίς όνειρα, ιδανικά, ανθρωπιστικές αξίες και με την απάθεια, την απαίδεια και τη στενομυαλιά σε όλο της το μεγαλείο.
Ζήτω η Ελλάς.

Ναι δεν παω στις πορειες.Λαθος μου ισως...δεν μου ειναι και ευκολο μιας και δουλευω σε ιδ.εταιρια....
Να ρωτησω κατι ομως...οταν δεν κανει καποιος καλα τη δουλεια του μαζευονται οι πελατες και κανουν απεργια εξω απο το καταστημα του???

Η αντιπολιτευση δεν ειναι υπευθυνη για να τραβαει το αυτακι της κυβερνησης???
Τι κανουν αυτοι???
Αμα κατεβω εγω στο δρομο τι θα αλλαξει???
Ετσι οπως εχουν "ξεφυγει" αυτοι μας εχουν γραμμενους στα φρυδια τους.
Καλες οι πορειες αλλα δεν ειναι η λυση,ας μην κοροιδευομαστε

GEORGE316
30-06-10, 09:40
ειμαι 29 χρονων.γεννηθηκα στους αμπελοκηπους στη θεσσαλονικη και μεγαλωσα στο κορδελιο..οι γονεις μου δεν ηταν πλουσιοι.δουλευαν ομως και οι δυο και εγω ειχα και του πουλιου το γαλα.ολοι ηταν σε παρομοια κατασταση,αλλα το πρωι οταν εβγενες εξω απο το σπιτι,ελεγες μια παχια καλημερα στο γειτονα....σημερα εγω μενω στη καλαμαρια.εδω και 6 μηνες που μενω εκει,δεν εχω γνωρισει την οικογενεια που μενει διπλα μου.δε ξερω καν τα ονοματα τους..αν με ρωτησει πχ η αστυνομια πως τον λενε τον διπλανο σου???εγω δε ξερω να απαντησω..
ονειρευτηκαν για μενα ενα μελλον λαμπρο,οπως αλλωστε καθε γονιος.με σπουδασαν.οταν εγω εγινα 18,αποφασισα οτι ο τροπος να βοηθησω τους γονεις μου ειναι με μια δουλεια (μουσικος...)να μην τους φορτωσω με τα διδακτρα και των ιδιωτικων σχολων και των πανεπιστημιων...
σημερα λοιπον,εχω 2 πτυχια πανεπιστημιου,οτι μουσικες σπουδες μπορει να κανει καποιος στην ελλαδα σε ολους τους τομεις,και τα κλασικα..ξενες γλωσσες υπολογιστες κλπ κλπ...δουλευω για 800 ευρω..λεω ευχαριστω γιατι δεν ειμαι αχαριστος,αλλα σημερα που θα γυρισω σπιτι δεν θα φαω τυρι.θα φαω σκετο κριθαρακι.το τυρι μου τελειωσε.
ειχαμε μια πατριδα..ποια πατριδα??τι εννοουμε πατριδα?το σπιτι μας?τη χωρα γεωγραφικα που ζουμε?αυτα που μας εδωσε ο πλατωνας-αλρξανδρος-καραισκακης?η μηπως αυτα που μας δινει ο γιος του βουλευτη που πηδουσε την αλεξανδρατου στο μουσειο??το δευτερο ε??ποιος χεζει το μυαλο?ποιος νοιαζεται για το αν ολος ο πλανητης θεωρει τον μεγα αλεξανδρο μεγαλυτερο στρατηλατη ολων των εποχων??
οποιοσδηποτε κατω των 30 θεωρει πολυ βαρβατο μαγκα το γιο του βουλευτη που πηδουσε τη τζουλια μεσα στο τζιπ που του αγαρασαμε εμεις...
και ξερω τι θα πειτε εσεις οι μεγαλυτεροι..μπορει η τηλεοραση να προβαλει ολα αυτα,ομως ολος ο υπολοιπος λαος σκεφτεται διαφορετικα....
και??που ειναι ο υπολοιπος λαος???μαλλον καθεται στη τηλεοραση και βλεπει το γιο του βουλευτη..γιατι οπως αναφερθηκε ηδη ευστοχα..πηραμε τη σουπερ ντουπερ τηλεοραση....
δυσκολη η γιατρεια μαγκες...δυσκολη...

Propulsive
30-06-10, 12:56
Που το διάβασα...που το διάβασα... δεν έχει σημασία. Λέει λοιπόν (στο περίπου):
Η μοίρα του καπιταλισμού, είναι η συνεχής "ανάπτυξη" και "τεχνολογική πρόοδος" μέχρις ώτου φτάσει στην κορυφή. Το μόνο που απομένει πλέον, είναι η κατηφόρα κι αυτή, είναι απότομη! Όταν φτάσει λοιπόν στον πάτο, κουρελιασμένος και καταρρακωμένος ξεκινάει πάλι την "ανάπτυξη" και την "πρόοδο". "Ρόδα είναι και γυρίζει" και..."Τα πάντα ρει"....
Και για να ευθυμήσουμε λίγο...:whistle: "που θα πάει που θα πάει που θα βγει, θα γυρίσεις και για μας παλιοζωή..."

Konstantinos E60
30-06-10, 13:01
Που το διάβασα...που το διάβασα... δεν έχει σημασία. Λέει λοιπόν (στο περίπου):
Η μοίρα του καπιταλισμού, είναι η συνεχής "ανάπτυξη" και "τεχνολογική πρόοδος" μέχρις ώτου φτάσει στην κορυφή. Το μόνο που απομένει πλέον, είναι η κατηφόρα κι αυτή, είναι απότομη! Όταν φτάσει λοιπόν στον πάτο, κουρελιασμένος και καταρρακωμένος ξεκινάει πάλι την "ανάπτυξη" και την "πρόοδο". "Ρόδα είναι και γυρίζει" και..."Τα πάντα ρει"....
Και για να ευθυμήσουμε λίγο...:whistle: "που θα πάει που θα πάει που θα βγει, θα γυρίσεις και για μας παλιοζωή..."

Που λενε "θα γυρίσει ο τροχός θα γ@μ@σει και ο φτωχός".....!!!!

Driver M
30-06-10, 14:31
Συμφωνώ με τον Μάκη. Μια 24ωρη είναι για τα μάτια του κόσμου, ένα χάδι των εργατοπατέρων στο κράτος... λογικό είναι να μην έχει προσέλευση στην κατάσταση που έχουν φέρει τον κόσμο και μάλιστα χωρίς λεωφορεία να κυκλοφορούν αλλά και χωρίς να λειτουργούν τα μέσα ενημέρωσης (που είναι ότι καλύτερο για μια κυβέρνηση).

Θα μπορούσαν οι εργατοπατέρες να οργανώσουν μια τέτοια συγκέντρωση/πορεία με δωρεάν μετακίνηση από τα μέσα μαζικής μεταφοράς αλλά και να μη κάνουν παράλληλα απεργία τα μέσα ενημέρωσης ώστε να μαθαίνει και ο κόσμος τι γίνεται. Στη Γαλλία αν ξεκινήσει σοβαρή απεργία ...κανείς δεν ξέρει πότε θα τελειώσει... και η τηλεόραση είναι εκεί, δεν απέχει από τα γεγονότα...

Σε αυτό δε διαφώνησε κανείς (αν και τα μέσα, τουλάχιστον χτες, είχαν ελάχιστες διακοπές και όποιος ήθελε μπορούσε άνετα να τα χρησιμοποιήσει, όπως εγώ που χρησιμοποιώ κάθε φορά ηλεκτρικό για να κατέβω).
Αλλά είναι ουτοπικό να λέμε ότι χρειάζεται πενθήμερη απεργία για να πετύχουμε κάτι, τη στιγμή που ακόμα και στη μονοήμερη συμμετέχουν ελάχιστοι! Σαν να λέμε σε ένα μαθητή που παλεύει να περάσει την τάξη, ότι αν δεν βγάλει 19 δεν θα κάνει τίποτα! Όλα έχουν μια αρχή και όποιος θέλει να διεκδικεί, συμμετέχει ενεργά παντού.

Αν θέλετε τη γνώμη μου, με το που υπεγράφη το μνημόνιο έπρεπε ΟΛΟΙ οι εργαζόμενοι να κάνουν επ'αόριστον απεργία. Και ένα μήνα συνεχόμενα να απεργούσαν, τα λεφτά που θα έχαναν θα ήταν λιγότερα απ'ότι με τα νέα μέτρα και φυσικά, η κυβέρνηση και το ΔΝΤ δεν θα μπορούσαν να τα περάσουν. Φωνή λαού, οργή Θεού. Αλλά ποιος κάνει κάτι τέτοιο?
Γι'αυτό λοιπόν, ας ξεκινήσουμε από τα λίγα για να φτάσουμε στα πολλά. Μάνα εξ'ουρανού δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ.

Και μην περιμένετε από τα ΜΜΕ διαφορετική αντιμετώπιση. Αν δείτε ποιοι είναι οι ιδιοκτήτες τους, θα καταλάβετε ότι δεν έχει κανείς να περιμένει τίποτα καλύτερο από λάσπη και προπαγάνδα, υπέρ των εκάστοτε κυβερνήσεων και των στιγνών μέτρων τους.
Σε αυτό τον αγώνα είμαστε μόνοι μας, δεν χρειάζεται να ψάχνουμε δικαιολογίες για ΜΜΕ, εργατοπατέρες κλπ, τα οποία ποτέ δεν πρόκειται να βοηθήσουν. Ας κατέβουμε ΟΛΟΙ στο δρόμο και τότε θα έχουμε δικαίωμα να κατακρίνουμε και να απαιτούμε. Από το σπίτι όμως και με το να λέμε ότι φταίνε 1002 παράγοντες που δεν συμμετέχουμε ενεργά στα κινήματα, δεν μας φταίει κανείς άλλος παρά μόνο ο εαυτός μας.

Ναι δεν παω στις πορειες.Λαθος μου ισως...δεν μου ειναι και ευκολο μιας και δουλευω σε ιδ.εταιρια....
Να ρωτησω κατι ομως...οταν δεν κανει καποιος καλα τη δουλεια του μαζευονται οι πελατες και κανουν απεργια εξω απο το καταστημα του???

Η αντιπολιτευση δεν ειναι υπευθυνη για να τραβαει το αυτακι της κυβερνησης???
Τι κανουν αυτοι???
Αμα κατεβω εγω στο δρομο τι θα αλλαξει???
Ετσι οπως εχουν "ξεφυγει" αυτοι μας εχουν γραμμενους στα φρυδια τους.
Καλες οι πορειες αλλα δεν ειναι η λυση,ας μην κοροιδευομαστε



Αγαπητέ Δημήτρη, για ποια αντιπολίτευση μιλάς? Γιατί η αντιπολίτευση να αντισταθεί στα μέτρα αυτά, τη στιγμή που κι εκείνη τα ίδια θα έκανε στη θέση της κυβέρνησης? Μην ψάχνουμε σωτήρες λοιπόν, κυρίως όταν αυτοί είναι ίδιοι με τους δυνάστες. Και όσον αφορά στους πελάτες, αν κάποιος μαγαζάτορας δεν κάνει καλά τη δουλειά του δεν ξαναπατάνε. Εμείς όμως που έχουμε μια κυβέρνηση να μας επιβάλλει σκληρά μέτρα, τι πρέπει να κάνουμε? Να αλλάξουμε χώρα? Ίσως ναι, αλλά δεν είναι και τόσο απλό, κυρίως για ανθρώπους κάποιας ηλικίας.

Άρα, το μόνο που μένει είναι οι πορείες και οι διεκδικήσεις. Φυσικά, άμα πάνε 20.000 άτομα δεν κατορθώνεις τίποτα. Επίσης, αν αυτοί που κατεβαίνουν δεν είναι αποφασισμένοι και ενωμένοι, ώστε να περικυκλώσουν πχ τη βουλή μέχρι να αλλάξουν τα νέα μέτρα, ακόμα και 1.000.000 να είναι δεν αλλάζει κάτι. Σίγουρα πάντως υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες από το να καθομαστε σπίτι μας και παθητικά να κλαίμε τη μοίρα μας.
Η μοιρολατρία και η υπαρξιστική αντίληψη ζωής είναι κατάλληλες μόνο για μυθιστορήματα και ταινίες του σινεμά, ώστε να προκαλούν συγκίνηση.
Στην πραγματική ζωή όμως, το μόνο που καταφέρνουν είναι να κάνουν τους πολίτες άβουλους, αδύναμους και δίχως όνειρα. Και όταν φτάσουν να μας στερήσουν ακόμα και τα όνειρα, τότε μάλλον και η ανθρώπινη ζωή θα έχει χάσει το πραγματικό της νόημα.

z3 2.2
30-06-10, 15:00
Αρη εχεις παντου δικιο.
Η διαφορα ειναι στο οτι μια υγιης πορεια-απεργεια ταιριαζει σε μια υγιη κατασταση-χωρα.
Νομιζω οτι ετσι πως εχουμε γινει δε "δουλευουν" ουτε απεργειες ουτε πορειες ουτε τιποτα....
Αυτοι καθονται σπιτακι τους και γελανε....να εισαι σιγουρος γι αυτο.
Δημευση και φυλακη θελει....και στο δρομο απο την κλουβα στον κορυδαλο λιντσαρισμα και φαπες...
Πες με λαικιστη,πες με χαζο,πες με οτι θελεις.
Αν δεν ερθουν ολα τουμπα δουλεια δε γινεται Αρη μου.
Ειναι σα να τρακαρες το αμαξι σου και να το φτιαχνεις με UHU και νερομπογιες φιλε μου....γινεται?

Δε μπορουν 30 χρονια προδοσιας,ασυδοσιας και ληστειας να σωθουν με "προσθετα μετρα" ,φορους και παπαρια...
Οσοι κλεψαν και ειναι ακομα ζωντανοι ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ.
Αν υπαρχουν πολιτικοι με αρχ..... να βρουν τον τροπο να ξεσκεπασουν τους προδοτες και να παρουν τα λεφτα πισω.Δουλεια τους ειναι στο φιναλε,γι αυτο του ψηφισαν αλλωστε.
Κλεφτες και προδοτες αυτης της χωρας στα 6 μετρα.-

Ptboul
30-06-10, 15:13
Δημευση και φυλακη θελει....και στο δρομο απο την κλουβα στον κορυδαλο λιντσαρισμα και φαπες...

Αφού δεν υπάρχει πλέον θανατική ποινή αυτή είναι η μόνη λύση αλλά θα πρέπει να χτιστούν νέες φυλακές.


Όσοι κλεψαν και ειναι ακομα ζωντανοι ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ.

Το έχω ξανα πει. Οι τελευταίοι που τιμωρήθηκαν σε αυτόν τον τόπο ήταν οι χουντικοί. Μετά κανείς.


Αν υπαρχουν πολιτικοι με αρχ..... να βρουν τον τροπο να ξεσκεπασουν τους προδοτες και να παρουν τα λεφτα πισω. Δουλειά τους ειναι στο φιναλε,γι αυτο του ψηφισαν άλλωστε.


Δεν υπάρχουν Μήτσο, για μ@λ@κες ψάχνεις; Κατά τη γνώμη μου όποιος ασχολείται με την πολιτική το κάνει μόνο για προσωπικό οικονομικό όφελος (+ εξουσία) Πολύ απλά δεν υπάρχουν πατριώτες πολιτικοί.

z3 2.2
30-06-10, 15:59
Δεν υπάρχουν Μήτσο, για μ@λ@κες ψάχνεις; Κατά τη γνώμη μου όποιος ασχολείται με την πολιτική το κάνει μόνο για προσωπικό οικονομικό όφελος (+ εξουσία) Πολύ απλά δεν υπάρχουν πατριώτες πολιτικοί.

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!! τριζουν τα κοκκαλα των αρχαιων προγονων μας με τα σκουλικια που κυβερνανε....

Nino
30-06-10, 16:06
Εγω ενα ξερω και θα πω και ο νοων νοειτο... παμε να "πολεμησουμε" το συγχρονο παγκοσμιοποιημενο συστημα που αποφασιζει για τις τυχες μας και το μελλον των παιδιων μας, με "οπλα" και τροπους απο περασμενες δεκαετιες...
Νεοι τροποι "παλης" θα πρεπει να βρεθουν!!!

ghost-rider
30-06-10, 23:01
Σε αυτό δε διαφώνησε κανείς (αν και τα μέσα, τουλάχιστον χτες, είχαν ελάχιστες διακοπές και όποιος ήθελε μπορούσε άνετα να τα χρησιμοποιήσει, όπως εγώ που χρησιμοποιώ κάθε φορά ηλεκτρικό για να κατέβω).
Αλλά είναι ουτοπικό να λέμε ότι χρειάζεται πενθήμερη απεργία για να πετύχουμε κάτι, τη στιγμή που ακόμα και στη μονοήμερη συμμετέχουν ελάχιστοι! Σαν να λέμε σε ένα μαθητή που παλεύει να περάσει την τάξη, ότι αν δεν βγάλει 19 δεν θα κάνει τίποτα! Όλα έχουν μια αρχή και όποιος θέλει να διεκδικεί, συμμετέχει ενεργά παντού.

Αν θέλετε τη γνώμη μου, με το που υπεγράφη το μνημόνιο έπρεπε ΟΛΟΙ οι εργαζόμενοι να κάνουν επ'αόριστον απεργία. Και ένα μήνα συνεχόμενα να απεργούσαν, τα λεφτά που θα έχαναν θα ήταν λιγότερα απ'ότι με τα νέα μέτρα και φυσικά, η κυβέρνηση και το ΔΝΤ δεν θα μπορούσαν να τα περάσουν. Φωνή λαού, οργή Θεού. Αλλά ποιος κάνει κάτι τέτοιο?
Γι'αυτό λοιπόν, ας ξεκινήσουμε από τα λίγα για να φτάσουμε στα πολλά. Μάνα εξ'ουρανού δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ.

Και μην περιμένετε από τα ΜΜΕ διαφορετική αντιμετώπιση. Αν δείτε ποιοι είναι οι ιδιοκτήτες τους, θα καταλάβετε ότι δεν έχει κανείς να περιμένει τίποτα καλύτερο από λάσπη και προπαγάνδα, υπέρ των εκάστοτε κυβερνήσεων και των στιγνών μέτρων τους.
Σε αυτό τον αγώνα είμαστε μόνοι μας, δεν χρειάζεται να ψάχνουμε δικαιολογίες για ΜΜΕ, εργατοπατέρες κλπ, τα οποία ποτέ δεν πρόκειται να βοηθήσουν. Ας κατέβουμε ΟΛΟΙ στο δρόμο και τότε θα έχουμε δικαίωμα να κατακρίνουμε και να απαιτούμε. Από το σπίτι όμως και με το να λέμε ότι φταίνε 1002 παράγοντες που δεν συμμετέχουμε ενεργά στα κινήματα, δεν μας φταίει κανείς άλλος παρά μόνο ο εαυτός μας.




Αγαπητέ Δημήτρη, για ποια αντιπολίτευση μιλάς? Γιατί η αντιπολίτευση να αντισταθεί στα μέτρα αυτά, τη στιγμή που κι εκείνη τα ίδια θα έκανε στη θέση της κυβέρνησης? Μην ψάχνουμε σωτήρες λοιπόν, κυρίως όταν αυτοί είναι ίδιοι με τους δυνάστες. Και όσον αφορά στους πελάτες, αν κάποιος μαγαζάτορας δεν κάνει καλά τη δουλειά του δεν ξαναπατάνε. Εμείς όμως που έχουμε μια κυβέρνηση να μας επιβάλλει σκληρά μέτρα, τι πρέπει να κάνουμε? Να αλλάξουμε χώρα? Ίσως ναι, αλλά δεν είναι και τόσο απλό, κυρίως για ανθρώπους κάποιας ηλικίας.

Άρα, το μόνο που μένει είναι οι πορείες και οι διεκδικήσεις. Φυσικά, άμα πάνε 20.000 άτομα δεν κατορθώνεις τίποτα. Επίσης, αν αυτοί που κατεβαίνουν δεν είναι αποφασισμένοι και ενωμένοι, ώστε να περικυκλώσουν πχ τη βουλή μέχρι να αλλάξουν τα νέα μέτρα, ακόμα και 1.000.000 να είναι δεν αλλάζει κάτι. Σίγουρα πάντως υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες από το να καθομαστε σπίτι μας και παθητικά να κλαίμε τη μοίρα μας.
Η μοιρολατρία και η υπαρξιστική αντίληψη ζωής είναι κατάλληλες μόνο για μυθιστορήματα και ταινίες του σινεμά, ώστε να προκαλούν συγκίνηση.
Στην πραγματική ζωή όμως, το μόνο που καταφέρνουν είναι να κάνουν τους πολίτες άβουλους, αδύναμους και δίχως όνειρα. Και όταν φτάσουν να μας στερήσουν ακόμα και τα όνειρα, τότε μάλλον και η ανθρώπινη ζωή θα έχει χάσει το πραγματικό της νόημα.


Κυριοι ειμαστε στο 2010. Και λεμε(και ισως ετσι ειναι) οτι μονο οι πορειες και οι διαμαρτυριες μας εμειναν.
Γιατι να χρειαζονται πορειες? Γιατι να πρεπει να διεκδικουμε τα αυτονοητα?
Σε πορειες εχω παει. Εχω δει πολλα, και δεν μου αρεσαν ολα.
Γιατι συνδιαζεται η διαμαρτυρια με τη βια? Το μονο που καταφερνεις ετσι ειναι να χανεις το δικιο σου.
Και στη συνεχεια δινεις δικαιωμα για καταστολη.
Και σε καταστελει ενας απο αυτους που τα δικαιωματα του διεκδικουνται μεσω της διαμαρτυριας.
Καπου ακουσα καποια στιγμη οτι στην Ιαπωνια οι εργαζομενοι διαμαρτυρονται φοροντας στο χερι μια μαυρη κορδελα, ενω δουλευουν κανονικα. Και ο εργοδοτης το λαμβανει σοβαρα υποψιν του και στο τελος της ημερας συζητα για τα "θελω" τους.
Αν ισχυει ποσο πισω ειμαστε? Γιατι εδω για να γινει κουβεντα πρεπει να παιξουμε πρωτα τις μπουνιες.
Καθομαστε και ασχολουμαστε με την οικονομια και τους μισθους τελευταια.
Αυτο ειναι η κορυφη του παγοβουνου. Πρεπει να το δουμε πιο βαθια το θεμα.
Μηπως η διακυβερνηση της χωρας εχει γινει ντερμπι ολυμπιακου παναθηναικου? Και αν η απαντηση ειναι ναι, μηπως αυτο μας βγαζει εκτος οριων δημοκρατιας? Μηπως επι της ουσιας εχουμε απλως δυο βασιλικες οικογενειες που εναλλαξ κρατουν πηδαλιο?
Και γιατι αυτοι να προσπαθησουν? Αφου ξερουν οτι στην χειροτερη θα κανουν ενα διαλειμμα και μετα θα ξαναπαρουν την κατασταση στα χερια τους.
Γιατι να ακουμπησουν το μεγαλο(κεφαλαιο)? Αφου ο ιδιος πριν τις εκλογες ξερει τι περιπου θα βγει(2 κομματα ειναι) και ειναι σε θεση, με τον τροπο του, να εξασφαλισει την ευημερια του οτι και να γινει.
Τελος να πω πως πληροφορηθηκα οτι με το νεο μνημονιο, τα κρατη που μας δανεισαν θα εχουν δικαιωμα κατασχεσης κρατικου πλουτου σε περιπτωση αδυναμιας(λεμε τωρα) αποπληρωμης του χρεους. Μαλιστα...
Ας μας πουν τελος παντων τι γλωσσα θα μιλαμε στην πορεια αν κατι παει στραβα.
Οχι τιποτε αλλο. Να προλαβουμε να τη μαθουμε.

Dimitrios
30-06-10, 23:16
Θα ήθελα με τη σειρά μου να επισυνάψω το μνημόνιο του Δ.Ν.Τ και όποιο έχουν κέφι ας το μελετήσουν.

nikos1400
02-07-10, 17:54
Κλεφτες και προδοτες αυτης της χωρας στα 6 μετρα.-

Μεσα.

z3 2.2
02-07-10, 19:29
Κυριοι ειμαστε στο 2010. Και λεμε(και ισως ετσι ειναι) οτι μονο οι πορειες και οι διαμαρτυριες μας εμειναν.
Γιατι να χρειαζονται πορειες? Γιατι να πρεπει να διεκδικουμε τα αυτονοητα?
Σε πορειες εχω παει. Εχω δει πολλα, και δεν μου αρεσαν ολα.
Γιατι συνδιαζεται η διαμαρτυρια με τη βια? Το μονο που καταφερνεις ετσι ειναι να χανεις το δικιο σου.
Και στη συνεχεια δινεις δικαιωμα για καταστολη.
Και σε καταστελει ενας απο αυτους που τα δικαιωματα του διεκδικουνται μεσω της διαμαρτυριας.
Καπου ακουσα καποια στιγμη οτι στην Ιαπωνια οι εργαζομενοι διαμαρτυρονται φοροντας στο χερι μια μαυρη κορδελα, ενω δουλευουν κανονικα. Και ο εργοδοτης το λαμβανει σοβαρα υποψιν του και στο τελος της ημερας συζητα για τα "θελω" τους.
Αν ισχυει ποσο πισω ειμαστε? Γιατι εδω για να γινει κουβεντα πρεπει να παιξουμε πρωτα τις μπουνιες.
Καθομαστε και ασχολουμαστε με την οικονομια και τους μισθους τελευταια.
Αυτο ειναι η κορυφη του παγοβουνου. Πρεπει να το δουμε πιο βαθια το θεμα.
Μηπως η διακυβερνηση της χωρας εχει γινει ντερμπι ολυμπιακου παναθηναικου? Και αν η απαντηση ειναι ναι, μηπως αυτο μας βγαζει εκτος οριων δημοκρατιας? Μηπως επι της ουσιας εχουμε απλως δυο βασιλικες οικογενειες που εναλλαξ κρατουν πηδαλιο?
Και γιατι αυτοι να προσπαθησουν? Αφου ξερουν οτι στην χειροτερη θα κανουν ενα διαλειμμα και μετα θα ξαναπαρουν την κατασταση στα χερια τους.
Γιατι να ακουμπησουν το μεγαλο(κεφαλαιο)? Αφου ο ιδιος πριν τις εκλογες ξερει τι περιπου θα βγει(2 κομματα ειναι) και ειναι σε θεση, με τον τροπο του, να εξασφαλισει την ευημερια του οτι και να γινει.
Τελος να πω πως πληροφορηθηκα οτι με το νεο μνημονιο, τα κρατη που μας δανεισαν θα εχουν δικαιωμα κατασχεσης κρατικου πλουτου σε περιπτωση αδυναμιας(λεμε τωρα) αποπληρωμης του χρεους. Μαλιστα...
Ας μας πουν τελος παντων τι γλωσσα θα μιλαμε στην πορεια αν κατι παει στραβα.
Οχι τιποτε αλλο. Να προλαβουμε να τη μαθουμε.
Παρα πολυ σωστα λογια.
Μπραβο σου!!!
Δεν εχω και "θενκς" να σου δωσω!!!:original: