PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ...ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ



Nino
26-06-10, 16:01
Οριστε και το νομοσχεδιο για το ασφαλιστικο!!!

Τα τρια ΔΕΝ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΕΟ!!!

Γηρασκω αει ... εργαζομενος!!!

https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231050116

Samaro
26-06-10, 16:40
Εν τω μεταξύ ομως ξεκινούν οι αντιδράσεις ,
https://finance.in.gr/InGrArticle.aspx?articleID=1231050100
https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231049561
τύπου Ρουμανίας στην οποία ....
https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/4903/to-dd-anevale-mia-dosi-gia-ti-roumania/

Nino
26-06-10, 17:41
Aυτοι που αποφασιζουν για τα σαραντα χρονια και την μειωμενη συνταξη...
αυτοι που κοβουν τις συνταξεις απο μητερες με ανηλικα,χηρες σε μικρη ηλικια, αυτοι που την σημερον δεν υπαρχει ανθρωπος που εχει κανει σπουδες να μπορεσει να βγει στην αγορα εργασιας πριν τα 30,που η γενια των 700 ευρω εγινε γενια των 590, που απο το ταμειο φτωχειας και την Εθνικη συνταξη,φτασαμε να ειμαστε οι "προνομιουχοι" της ΕΕ.
Αυτοι που κοβουν την 13 και 14ρτη συνταξη που αμιγως πηγαινει σε φαρμακα και κανα χριστουγεννιατικο δωρο στα εγγονια, δημιουργωντας ετσι τα περηφανα γηρατεια που καποτε ηταν και ατακα τους, να ζησουν μεσα στη φτωχεια και την ανεχεια...
Αυτοι που δεν εξηγειται διαφορετικα...λες και εκτελουν καποιο σχεδιο εξοντωσης του ιδιου μας του Εθνους... αυτοι λοιπον...αυτοι "δουλευουν" 8 χρονακια μονο(τοσο χρειαζεται) και μετα με συνταξη μερικων χιλιαδων ευρω...
Το αστειο ειναι οτι μου κακοφανηκε η εκτακτη εισφορα που ειχαν βαλει στα διλιτρα.. ποιος τοτε να πιστευε τι θα επακολουθησει!!!
Αραγε αυτο το ελατηριο που λεγεται κοσμακης ποσο ακομα μπορει να πιεστει..πριν τους σκασει στα μουτρα!!!

Nino
10-07-10, 10:35
από την ψήφιση του πιο φασιστικού νομοσχεδίου που πέρασε ποτέ από τη Βουλή των Ελλήνων (χωρίς καμία υπερβολή) και μάλιστα με 157 ψήφους..... δηλαδή 7 βουλευτές που για οποιονδήποτε λόγο βρίσκονται εκεί, έκριναν το αποτέλεσμα και αποφάσισαν για το ποια πρέπει να είναι η τύχη ενός ολόκληρου λαού. Αν γινόταν δημοψήφισμα, ούτε το 7% του λαού δεν θα συμφωνούσε με τα μέτρα με τα οποία για 50 χρόνια το κράτος θα μας παίρνει μέσω φόρων και εισφορών από την τσέπη το 50% του καθαρού εισοδήματός μας και ταυτόχρονα θα άφηνε τους υπαίτιους αυτής της κατάστασης στο απυρόβλητο....

....

157 ατομα αποφασισαν για το μελλον ενος ολοκληρου Εθνους μονο που δεν προκειται για νομοσχεδιο αλλα για Γεννοκτονια.
Παρακατω ακολουθει αποσπασμα απο την ομιλια της Λιανας Κανελλη στη βουλη..
Δεν εχω καμια επαφη ή συμπαθεια για το πολιτικο κομα το οποιο εκπροσωπει, αλλα αυτα ειναι λογια βουτηγμενα στην αληθεια και στην στυγνη πραγματικοτητα... αφιερωστε 10 λεπτα απο τον χρονο σας...

https://vatopaidi.wordpress.com/2010/07/07/liana-kanelli-sti-vouli-gia-asfalistiko/

gant
10-07-10, 11:06
Και όμως Αντώνη, όπως σχολίασα και στο δικό μου thread, είμαστε και σαν λαός για μπάτσες, ακόμη και τώρα, 27% θα ψήφιζε πασοκ και 21% ΝΔ. Αντί το 90% να τους χ&σει, αφήνω εκτός το 10% του ΚΚΕ. :ranting2::ranting2:

gant
10-07-10, 11:12
Εν τω μεταξύ ομως ξεκινούν οι αντιδράσεις ,
https://finance.in.gr/InGrArticle.aspx?articleID=1231050100
https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231049561
τύπου Ρουμανίας στην οποία ....
https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/4903/to-dd-anevale-mia-dosi-gia-ti-roumania/

Και τι αποτέλεσμα θα έχουν οι όποιες αποφάσεις τους;
Νομίζω οπως γίνεται πάντα, θα μείνουν μόνον αποφάσεις, χωρίς τίποτα να αλλάξει.
Μαύρο και δυσοίωνο το μέλλον μας και το σπουδαιότερο, των παιδιών μας.

330Ci
10-07-10, 23:46
Πάντως ο υπουργός εργασίας έκανε δίπλα μου σημερα το απόγευμα το μπανάκι του σε πισίνα ξενοδοχείου 4* στην Πελοπόννησο και δεν έδειχνε καθόλου προβληματισμένος η στενοχωρημένος....

NickE60
10-07-10, 23:51
ε καλά τώρα.... τι πρόβλημα να έχουν αυτοί... με 1 ψέμα είναι 4 χρόνια αφεντικά και με 2 ψέμματα βγάζουν σύνταξη 8.500...
Και τις καθημερινές, για μπανάκι θα πήγαινα αν ήμουν στη θέση του.... ας είναι καλά οι ψηφοφόροι.... :whistle:

Samaro
11-07-10, 11:42
Μήπως τον έστειλε εκεί η Τρόικα ;;
Γιατί οτι κάνουν τελευταία, λένε οτι είναι κατ'εντολή της!!!:thumbsdown:

Ptboul
12-07-10, 12:54
αφιερωστε 10 λεπτα απο τον χρονο σας...

https://vatopaidi.wordpress.com/2010/07/07/liana-kanelli-sti-vouli-gia-asfalistiko/

:worthy: είναι να κλαις. Εντύπωση μου κάνει ότι δεν ακούγεται τσιμουδιά από κανέναν μέσα! Καταιγιστική και αληθινή όσο ποτέ, είναι η φωνή του δρόμου μέσα στη βουλή.

Με κουράζει και εκνευρίζει ενίοτε η τσιριχτή πολυλογία της αλλά αυτή η ομιλία θα έπρεπε να γίνει μπάνερ στους δρόμους, στις πλατείες, παντού.

GEORGE316
12-07-10, 14:53
Aυτοι που αποφασιζουν για τα σαραντα χρονια και την μειωμενη συνταξη...
αυτοι που κοβουν τις συνταξεις απο μητερες με ανηλικα,χηρες σε μικρη ηλικια, αυτοι που την σημερον δεν υπαρχει ανθρωπος που εχει κανει σπουδες να μπορεσει να βγει στην αγορα εργασιας πριν τα 30,που η γενια των 700 ευρω εγινε γενια των 590, που απο το ταμειο φτωχειας και την Εθνικη συνταξη,φτασαμε να ειμαστε οι "προνομιουχοι" της ΕΕ.
Αυτοι που κοβουν την 13 και 14ρτη συνταξη που αμιγως πηγαινει σε φαρμακα και κανα χριστουγεννιατικο δωρο στα εγγονια, δημιουργωντας ετσι τα περηφανα γηρατεια που καποτε ηταν και ατακα τους, να ζησουν μεσα στη φτωχεια και την ανεχεια...
Αυτοι που δεν εξηγειται διαφορετικα...λες και εκτελουν καποιο σχεδιο εξοντωσης του ιδιου μας του Εθνους... αυτοι λοιπον...αυτοι "δουλευουν" 8 χρονακια μονο(τοσο χρειαζεται) και μετα με συνταξη μερικων χιλιαδων ευρω...
Το αστειο ειναι οτι μου κακοφανηκε η εκτακτη εισφορα που ειχαν βαλει στα διλιτρα.. ποιος τοτε να πιστευε τι θα επακολουθησει!!!
Αραγε αυτο το ελατηριο που λεγεται κοσμακης ποσο ακομα μπορει να πιεστει..πριν τους σκασει στα μουτρα!!!
αυτοι που μολις περιεγραψες ειναι αυτοι που ψηφιστηκαν απο καποιους πριν λιγους μηνες.
κανενας δεν πηρε το οπλο ,να απειλησει και να παει να παρει τη θεση.
καποιοι απο εμας...απο εμενα απο εσενα απο τον πατερα σου και το πατερα μου,καποιος τελος παντων πηγε,εριξε το μαγικο χαρτακι μεσα στη καλπη και αυτοι σημερα κυβερνουν..
μεγαλη ανσταση σε αυτο που λες οτι εργαζονται 8 χροναικα...ΔΕΝ εργαζονται.
μονο τρωνε...ΚΛΕΒΟΥΝ.
ΑΥΤΟΙ εισηγαγαν τη νοοτροπια ειμαι καλεσμενος και δε πληρωνω ξες ποιος ειμαι εγω κλπ κλπ.
οσο για το κοσμο.....
ζωα.
αυτα τα γραφει ενας που σημερα το απογευμα πρεπει να πληρωσει κα κοινοχρηστα του....και μετα μεχρι της 5 του αλλου μηνα θα τρωει μονο οτι εχει απομεινει στο ντουλαπι του γιατι ....ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ 5 ΕΥΡΩ....
καταστραφηκε ολη η κοινωνια γιατι ολα τα κοριτσακια θελουν να γινουν τραγουδιστριες και ολα τα "αγορακια" τραγουδιστες...
οταν εγω δουλευα γκαρσονι ντρεπομουν να το πω,οχι βεβαια γιατι ειναι ντροπη....
τωρα το ξεκωλο που κραταει ενα δισκο πραγματικα πιστευει οτι ειναι προσωπικοτητα..

GEORGE316
12-07-10, 15:11
και συνεχιζω το παραληρημα....
μεσα σε μια κοινωνια που αγκομαχα,συνεχιζεται αμειωτα η κοροιδια ανθρωπων που κλεβουν,ποδοπατουν και εκμεταλευονται.
και δε μιλαω για επιχειρηματιεςη εργοδοτες,στο κατω κατω αυτοι τη δουλεια τους κανουν και ΑΝ σου αρεσει καθεσαι αλλιως....πανε αλλου..
ομως οι απατεωνες κυβερνωντες,ερχονται και προσβαλουν την ιδια την υπαρξη μας.κρυμενοι πισω απο λεξεις ,οπως δημοκρατια,κοινωνικο κρατος,που πλεον στα αυτια μας φανταζουν λεξεις οπως μπαλκονι,τρυπανι...ανουσιες λεξεις δηλαδη.
και στο κατω κατω εχει γραφτει πουθενα οτι ο βουλευτης δεν πρεπει να πληρωνει το τηλεφωνο του???
ειναι γραμενο πουθενα οτι ο πρωθυπουργος μπαινει σε ενα αεροπλανο,παει οπου θυμηθει για λογους εθνικης ωφελειας και το ταξιδι να κοστιζει οσα βγαζω ΕΓΩ σε 5 χρονια???γιατι μαζι του πρεπει να παει και το ανιψακι του που το ΠΛΗΡΩΝΩΝ ΕΓΩ??
γραφει πουθενα οτι ΕΓΩ πληρωνω 1,5 ευρω τη βενζινη και ο βουλευτης ΤΙΠΟΤΑ?και εννοειτε οτι για να παει να επιθεωρησει ενα εργο..να παει με κυβερνητικο αυτοκινητο...
για να παει ομως με τη γκομενα γραμματεα για πηδηγμα πρεπει να πληρωσω εγω τις βενζινες-το γευμα το δωρακι το ξενοδοχειο και το προφυλακτικο???
δειξτε μου που ειναι γραμμενο?
γιατι αυτοι δεν ξεφυτρωσαν απο πουθενα..καποιος τους ψηφισε για να μπουν εκει..
αλλα βεβαια...οταν ο γιος μου ειναι ενα ρεμαλι τελειωμενο και ο βουλευτης μου τον διοριζει σε υπουργειο.......ΟΛΕ Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ.
οταν εγω μενω σε ενοικιο γιατι κανεις δε μου εγγυαται δουλεια για να πληρωνω τις κωλοδοσεις για το στεγαστικο και ο βουλευτης εχει σπιτια (πολλωτω αριθμω)με πισινες για το μπασταρδο κωλοπαιδο που εχει εξωγαμο......
και ολα αυτα οχι γιατι εχει μυαλο,μπηκε στις επιχειρησεις και δουλευει..αν ηταν ετσι το βουλωνα και κατεβαζα το κεφαλι....
γιατι ξαναλεω οτι καποιος τους ψηφισε...
ψηφισε τον καθε βουλευτη και στο τελος δυο χρονια πριν βγει σε αυτη τη ρημαδα τη συνταξη τον απολυουν....
και ο βουλευτης βεβαια......υπαρχει κριση θα σου πει..
αλλωστε αυτος το μεσημερι θα φαει(με ΛΕΦΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ)
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΑΝΕΡΓΟΣ.....δυστυχως δε θα φαει...θα παει στη γιαγια μου μηπως εχει μαγειρεψει κατι...
καθηστε λοιπον πισω απο τις 50 ρες πλασμα τηλεορασεις και αναρωτηθητε ΟΛΟΙ.
τι στο διαολο κανω???
το παιδι μου...αυτο που βρισκεται μεσα στο δωματιο του....τι θα γινει?????
αφηστε....μη χολοσκατε...θα σας πω εγω και ******ς θα γινω αν πεσω εξω....
μολις ξαναγινουν εκλογες....παλι οι ιδιοι θα βγουν.
συγχωρεστε ολες τις ασεμνες λεξεις,οι ιθυνοντες ας κανουν οτι νομιζουν με τις βομολοχιες και τις επιπτωσεις που θα εχουν πανω μου.

munchen
12-07-10, 16:54
Aυτοι που αποφασιζουν για τα σαραντα χρονια και την μειωμενη συνταξη...
αυτοι που κοβουν τις συνταξεις απο μητερες με ανηλικα,χηρες σε μικρη ηλικια, αυτοι που την σημερον δεν υπαρχει ανθρωπος που εχει κανει σπουδες να μπορεσει να βγει στην αγορα εργασιας πριν τα 30,που η γενια των 700 ευρω εγινε γενια των 590, που απο το ταμειο φτωχειας και την Εθνικη συνταξη,φτασαμε να ειμαστε οι "προνομιουχοι" της ΕΕ.
Αυτοι που κοβουν την 13 και 14ρτη συνταξη που αμιγως πηγαινει σε φαρμακα και κανα χριστουγεννιατικο δωρο στα εγγονια, δημιουργωντας ετσι τα περηφανα γηρατεια που καποτε ηταν και ατακα τους, να ζησουν μεσα στη φτωχεια και την ανεχεια...
Αυτοι που δεν εξηγειται διαφορετικα...λες και εκτελουν καποιο σχεδιο εξοντωσης του ιδιου μας του Εθνους... αυτοι λοιπον...αυτοι "δουλευουν" 8 χρονακια μονο(τοσο χρειαζεται) και μετα με συνταξη μερικων χιλιαδων ευρω...
Το αστειο ειναι οτι μου κακοφανηκε η εκτακτη εισφορα που ειχαν βαλει στα διλιτρα.. ποιος τοτε να πιστευε τι θα επακολουθησει!!!
Αραγε αυτο το ελατηριο που λεγεται κοσμακης ποσο ακομα μπορει να πιεστει..πριν τους σκασει στα μουτρα!!!

παιδια σε λιγο θυμηθητε το ελατηριο θα τουσ σκασει μεσα στα μουτρα και θα τους ξεσαγωνιασει ασ συνεχισουνε με αυτεσ τισ μ...ες ο ΕΛΛΗΝΑΣ ειναι να μη παρει μπροσ αλλα αμ παρει να κρυφτουν.