PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] βελτίωση ήχου



Σελίδες : [1] 2

apovas
23-06-10, 19:40
Καλησπέρα. Μηπως ξερει καποιος(δηλαδη σιγουρα καποιος ξερει εδω μεσα) τι αλλαγη-βελτιωση μπορει να γινει στα εργοστασιακα ηχεια της Ε46. Δεν ξερω αν παιζει κατι ειδικο για τις ci. Δεν με ενδιαφερει να βγαλει δυνατο ηχο αλλα οσο το δυνατο καλυτερη ποιοτητα.

ghost-rider
23-06-10, 19:46
Θες σε εργοστασιακη φαση η σε after market?

apovas
23-06-10, 19:48
Δεν θελω να αλλιωθει τιποτα στο αμαξι οπτικα.Ολα τα αλλα επιτρεπονται

ghost-rider
23-06-10, 19:57
Εργοστασιακα παιζουν τα HARMAN KARDON. Τα ειχαν τα Μ3 και νομιζω προαιρετικα και τα υπολοιπα Ε46. Θα βγαλουν σιγουρα εξαιρετικο ηχο(το πακετο συνοδευεται απο ενισχυτη και γουφερακι) και δεν γνωριζω ποσο μπορει να σου κοστισει.
Κατι εχει παρει το ματι μου ομως στις αγγελιες του φορουμ.
Εγω εχω ακολουθησει το 2ο δρομο με ηχεια του εμπορειου. Με ψιλοπατεντουλα θα μπει οτι και να βαλεις οποτε θα μπορουσα να πω οτι οι επιλογες ειναι απειρες.
Εγω προτιμησα ηχεια της cadence διαιρουμενα εμπρος με αρκετα watt rms(90 αν θυμαμαι καλα) και παιζουν πολυ καθαρα. Σαφως και δεν ειναι μονοδρομος, σαφως και υπαρχουν και καλυτερα και χειροτερα οποτε κοιτας απλα σε τι χρηματα θες να παιξεις.

ghost-rider
23-06-10, 19:59
Δεν θελω να αλλιωθει τιποτα στο αμαξι οπτικα.Ολα τα αλλα επιτρεπονται

οχι και αλλα ηχεια να βαλεις δε θα φαινεται κατι. Πατεντα(μικρη) θα γινει για τη στηριξη τους.

apovas
23-06-10, 20:41
Εναν μεσο ορο σε τιμη για πακετο ηχεια ενισχητη?

ghost-rider
23-06-10, 20:58
Εναν μεσο ορο σε τιμη για πακετο ηχεια ενισχητη?

150 πολυ χοντρικα να σου πω για τα 2 μπροστινα? Και κατα πασα πιθανοτητα πιο πανω, αναλογα σε τι ποιοτητα και δυναμη θα παιξεις. Απο ενισχυτες αλλος? Εγω δεν εχω ιδεα.
Παιζουν πολλα εκει. Εχει και λιγο τζερτζελο η εγκατασταση νομιζω.

georggge46
23-06-10, 21:06
Εναν μεσο ορο σε τιμη για πακετο ηχεια ενισχητη?

https://www.gelisound.gr/viewshopstaticpage2.aspx?valueid=2299

https://www.gelisound.gr/ViewShopCategory.aspx?id=3062

zaharias
23-10-10, 15:31
Φερνω στο φως αυτο το θρεντ γιατι αρχιζω και σκεφτομαι λιγο το audio upgrade..
Το αμαξι φοραει απλο ηχοσυστημα εργοστασιακο με business BMW r/cd και η μονη προσθηκη ειναι το Dension..
Πηγη δεν θελω να αλλαξω διοτι δεν θελω να χαλασω την εικονα του εσωτερικου..
Σκεφτομαι να παρω 4 καλα ηχειακια και εναν ενισχυτη για αρχη και ισως αργοτερα ενα μικρο sub που θα μπει κολλητα στην εταζερα χωρις να μου "φαει" χωρο απο το πορτ μπαγκαζ..
Βρηκα καποια "πακετα αναβαθμισης" απο εξωτερικο ειδικα για Ε46 (που απότι διαβαζω ειναι απο τα πιο δυσκολα στον ηχο) αλλα το κοστος ανεβαινει αρκετα... Δεν θελω να περναω απο τη γειτονια και να με ακουνε 2 τετραγωνα παρακατω, θελω καλο & ποιοτικο ηχο μεσα για ΜΕΝΑ...
Για πειτε καμια γνωμη...

zaharias
24-10-10, 08:26
Φερνω στο φως αυτο το θρεντ γιατι αρχιζω και σκεφτομαι λιγο το audio upgrade..
Το αμαξι φοραει απλο ηχοσυστημα εργοστασιακο με business BMW r/cd και η μονη προσθηκη ειναι το Dension..
Πηγη δεν θελω να αλλαξω διοτι δεν θελω να χαλασω την εικονα του εσωτερικου..
Σκεφτομαι να παρω 4 καλα ηχειακια και εναν ενισχυτη για αρχη και ισως αργοτερα ενα μικρο sub που θα μπει κολλητα στην εταζερα χωρις να μου "φαει" χωρο απο το πορτ μπαγκαζ..
Βρηκα καποια "πακετα αναβαθμισης" απο εξωτερικο ειδικα για Ε46 (που απότι διαβαζω ειναι απο τα πιο δυσκολα στον ηχο) αλλα το κοστος ανεβαινει αρκετα... Δεν θελω να περναω απο τη γειτονια και να με ακουνε 2 τετραγωνα παρακατω, θελω καλο & ποιοτικο ηχο μεσα για ΜΕΝΑ...
Για πειτε καμια γνωμη...

????????????????????

Καμια συμβουλη καποιος.....?????

georggge46
24-10-10, 09:22
????????????????????

Καμια συμβουλη καποιος.....?????

Καλημερα Ζαχαρια !! Επειδη εχω ψαχτει αρκετα με τον ηχο στο δικο μου, μπορω να σου πω οτι μπορεις να κανεις πολλα ... εξαρταται απο το ποσα διαθετεις και τι θελεις ! Μπροστα το 46αρι κουπε στις εργοστασιακες θεσεις μπορει να παρει μεχρι 16αρι διαιρουμενο αρκει να μην ειναι πολυ βαθυ. Πισω μπορει να παρει 16αρι ομοαξονικο . Καποιες εταιριες οπως η ETON και η RAINBOW βγαζουν ηχεια εξειδικευμενα για το 46αρι που μπαινουν ''κουτι'' χωρις πατεντες. Οσων αφορα ενισχυτη , μπορεις να βαλεις καποιον τετρακαναλο καλης εταιριας απο 50 RMS και πανω στο καθε καναλι. Απο σαμπγουφερ ,αν δεν θελεις τρελες εντασεις ,υπαρχουν καποια ενεργα υπογουφερ που μπαινουν κατω απο το καθισμα χωρις να πιανουν ιδιαιτερο χωρο βγαζοντας ικανοποιητικο μπασακι !

georggge46
24-10-10, 09:39
Για συνδεση ενισχυτη με εργοστασιακη πηγη θα χρειαστεις και κατι τετοιο https://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=46404

georggge46
24-10-10, 09:49
Για συνδεση ενισχυτη με εργοστασιακη πηγη θα χρειαστεις και κατι τετοιο https://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=46404

η κατι πιο ολοκληρωμενο οπως αυτο https://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=155508

zaharias
24-10-10, 10:02
Αψογος ο Γιωργος!! :D Να σου πω την αληθεια σε εβαλε το μυαλο μου γιατι εχω καταλαβει οτι το ψαχνεις το θεμα με τον ηχο στο 46αρι σου..
Να ξεκινησω απο τα βασικα... Ποσα watt/RMS πρεπει να ειναι τα μπροστινα ηχεια και ποσα τα πισω? Παιζει ρολο?
Εγω δεν θελω ηχο τρελο.. Θελω ποιοτητα ηχου..
Θελει ξυλωμα ολο το αμαξι?

Ευχαριστω φιλε!!:thnx:

georggge46
24-10-10, 11:32
Αψογος ο Γιωργος!! :D Να σου πω την αληθεια σε εβαλε το μυαλο μου γιατι εχω καταλαβει οτι το ψαχνεις το θεμα με τον ηχο στο 46αρι σου..
Να ξεκινησω απο τα βασικα... Ποσα watt/RMS πρεπει να ειναι τα μπροστινα ηχεια και ποσα τα πισω? Παιζει ρολο?
Εγω δεν θελω ηχο τρελο.. Θελω ποιοτητα ηχου..
Θελει ξυλωμα ολο το αμαξι?

Ευχαριστω φιλε!!:thnx:

Τα πισω ειναι πολυ ευκολο να αλλαχτουν, πισω απο τα προσκεφαλα των πισω καθισματων εχει κατι σιτες, βγαζεις τα παλια και βαζεις τα καινουργια ! Στα μπροστινα πρεπει να βγουν οι ταπετσαριες. Βεβαια αμα βαλεις κι ενισχυτη πρεπει να περαστει καλωδιωση ρευματος και rca οποτε θα πεσει λιγο ξυλωμα , αλλα αμα πας σε επαγγελματια δεν ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο . Οσων αφορα τα watt μην κολλας ιδιαιτερα ειναι κατι πολυ σχετικο ... υπαρχουν ηχεια που ταζουν πολλα watt αλλα ειναι ''μαπα το καρπουζι''. Κοιτα να παρεις κατι ποιοτικο... ολες οι καλες εταιριες βγαζουν λιγο πολυ καλα προιοντα. Π.χ. τα Pioneer - TS-E170Ci για μπροστα ειναι κορυφη για τα λεφτα τους https://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8207 :thumbsup:

Akis 330Ci
24-10-10, 12:07
Επειδη εχω ψαχτει και εγω λιγο με τον ποιοτικο ηχο στο 46αρι,αλλα ηθελα να μην αλλαξω τις εργοστασιακες θεσεις των ηχειων, αλλαξα ολα τα ηχεια και εβαλα την ποιοτικη λυση της FOCAL.. μια νεα σειρα ηχειων(δεν θυμαμαι ονομα)
Μπροστα εβαλα διαιρουμενο συστημα της FOCAL 16αρια
και πισω στην εταζερα εβαλα παλι FOCAL τα οποια χωρανε στην τριχα..
Γυρω στα 500+ευρω εκαναν αυτα, και τα παιζει 4καναλος ενισχυτης JBL , καθως και αλλος ενας 2καναλος ενισχυτης SONY,παιζει το 12αρι sub.
Tο αποτελεσμα??
Υπεροχος πεντακαθαρος κρυσταλλικος ηχος ,καμια απολυτως σχεση με τα χαρτινα μαμα ηχειακια, Με αποζημιωσε τελικα η ποιοτητα...!

georggge46
24-10-10, 12:23
Για μπροστινα ηχεια που μπαινουν ακριβως δες κι αυτα :
https://www.caraudio-store.de/Radion,165,e46,2-Wege,BMW,E46,Audio,System::::9037::::6703ce0.html
https://www.caraudio-store.de/IQ,265.25,Front,-,BMW,3er,E46,Coup%E9,,Cabrio,Rainbow::::9351::::bd 0d4539.html
και γενικα για εξειδικευμενες λυσεις δες εδω :
https://www.caraudio-store.de/advanced_search_result.php?search_in_description=1&keywords=bmw+e46&x=8&y=7

zaharias
24-10-10, 14:52
Εχω ενα φιλο και με πρηζει για Peerless...
Τα χει καιρο σε ενα seat ibiza και ειναι πολυ ευχαριστημενος με την ποιοτητα και την αποδοση τους...
Ποσα watt πρεπει να ειναι τα μπροστα και ποσα τα πισω?
Γιωργο, για να πανε τα καλωδια πισω περνανε κατω απο τη μοκετα απο τη μερια του συνοδηγου?
Βλεπω Rainbow, Peerless, Lanzar, Hifonics, Mac audio. Groundzero, Magnat...
Εχω μπερδεψει τη λουτσα με τη βρουτσα..
Δεν ξερω τί να επιλεξω...

BILL007
24-10-10, 16:33
Επειδή το είχα ψάξει και εγώ το θέμα ήχος κάποτε στο Ε46, το συμπέρασμα είναι ως εξής για εμένα.

Αν θες κάτι απλό και ποιοτικό απλά αλλάζεις ηχεία (σαν αυτά που έδωσε ο Γιώργος παραπάνω) και εντάξει κάπως βελτιώνεται η κατάσταση.

Αν θες κάτι explosive ή πολυ πολύ καλύτερο απλά ξέχνα το με αυτά τα εργοστασιακά υλικά...
Τα θέματα πολλά.Ας ξεκινήσουμε απο την πηγή που νομίζω το bussines είναι 30W στην καλύτερη!Οπότε για αρχή δεν τραβάει η πηγή.
Μετά αν πάμε στην καλωδίωση την εργοστασιακή ούτε αυτή τραβάει πολλά πολλά.

Συνοψίζοντας για εμένα καλύτερο είναι απλά να βάλεις άλλα ηχεία και ούτε να παίξεις ενισχυτές ούτε τίποτα.Τσάμπα λεφτά και κόπος (εκτός και αν είσαι αποφασισμένος)

Γι'αυτό είναι γνωστό και παντού πως το Ε46 είναι δύσκολο στον ήχο (πέρα απο το ότι πρέπει να βρεις τα κατάλληλα ηχεία σε διάμετρο και βάθος για να μην πετσοκόψεις λαμαρίνες)

Με θεμέλια πολυκατοικίας,δεν μπορείς να χτίσεις ουρανοξύστηthumb

Υ.Γ 1) Και το kardon άλλη πονεμένη ιστορία...Αμα θέλετε την λέμε και αυτήν...hehehe!:D
2) Kάπου είχα και κάτι txt αρχειάκια που είχα σώσει πολλά infos γι'αυτό το θέμα.Αμα τα βρω θα τα ποστάρω!:original:

georggge46
24-10-10, 17:25
Εχω ενα φιλο και με πρηζει για Peerless...
Τα χει καιρο σε ενα seat ibiza και ειναι πολυ ευχαριστημενος με την ποιοτητα και την αποδοση τους...
Ποσα watt πρεπει να ειναι τα μπροστα και ποσα τα πισω?
Γιωργο, για να πανε τα καλωδια πισω περνανε κατω απο τη μοκετα απο τη μερια του συνοδηγου?
Βλεπω Rainbow, Peerless, Lanzar, Hifonics, Mac audio. Groundzero, Magnat...
Εχω μπερδεψει τη λουτσα με τη βρουτσα..
Δεν ξερω τί να επιλεξω...

Κοιτα , απο την εμπειρια μου, ο ηχος ειναι κατι πολυ υποκειμενικο γι' αυτο δεν εγινα πολυ συγκεκριμενος. Οι περισσοτερες επωνυμες εταιριες βγαζουν καλα προιοντα ,απο εκει και περα ειναι τι σου αρεσει εσενα, μοναδικο κριτηριο να ειναι το αυτι σου και οχι τι λεει ο ενας και ο αλλος. Αν θες παντως την προσωπικη μου γνωμη για καποιες εταιριες που προαναφερθηκαν, τα FOCAL ειναι καλα αλλα πολυ υπερτιμημενα και τα Peerless δεν ειναι αυτα που ηταν καποτε ... Οσων αφορα τα watt ,οπως σου ειπα και παραπανω δεν πρεπει να ειναι κριτηριο. Τα καλωδια περνανε αριστερα και δεξια ,υπαρχουν ειδικα καναλια, οχι κατω απο τις μοκετες. Καλο ειναι να περασεις τα ρευματα απο την μια πλευρα και τα rca απο την αλλη ωστε να μην εχεις παρασιτα.

VanVIC
24-10-10, 17:31
To ενδεχόμενο αναβάθμισης του ήχου σου με ένα ολοκληρωμένο σύστημα Supersprint (https://www.supersprint.com/USP00bmwE4615.asp) το'χεις σκεφτεί ?

zaharias
24-10-10, 22:15
Επειδή το είχα ψάξει και εγώ το θέμα ήχος κάποτε στο Ε46, το συμπέρασμα είναι ως εξής για εμένα.

Αν θες κάτι απλό και ποιοτικό απλά αλλάζεις ηχεία (σαν αυτά που έδωσε ο Γιώργος παραπάνω) και εντάξει κάπως βελτιώνεται η κατάσταση.

Αν θες κάτι explosive ή πολυ πολύ καλύτερο απλά ξέχνα το με αυτά τα εργοστασιακά υλικά...
Τα θέματα πολλά.Ας ξεκινήσουμε απο την πηγή που νομίζω το bussines είναι 30W στην καλύτερη!Οπότε για αρχή δεν τραβάει η πηγή.
Μετά αν πάμε στην καλωδίωση την εργοστασιακή ούτε αυτή τραβάει πολλά πολλά.

Συνοψίζοντας για εμένα καλύτερο είναι απλά να βάλεις άλλα ηχεία και ούτε να παίξεις ενισχυτές ούτε τίποτα.Τσάμπα λεφτά και κόπος (εκτός και αν είσαι αποφασισμένος)

Γι'αυτό είναι γνωστό και παντού πως το Ε46 είναι δύσκολο στον ήχο (πέρα απο το ότι πρέπει να βρεις τα κατάλληλα ηχεία σε διάμετρο και βάθος για να μην πετσοκόψεις λαμαρίνες)

Με θεμέλια πολυκατοικίας,δεν μπορείς να χτίσεις ουρανοξύστηthumb

Υ.Γ 1) Και το kardon άλλη πονεμένη ιστορία...Αμα θέλετε την λέμε και αυτήν...hehehe!:D
2) Kάπου είχα και κάτι txt αρχειάκια που είχα σώσει πολλά infos γι'αυτό το θέμα.Αμα τα βρω θα τα ποστάρω!:original:

Αν καταλαβα καλα με καποιο "ανταπτορακι" μπορει η εργοστασιακη πηγη να "δυναμωσει", καταλαβα λαθος..??

Καλα τα Harman Kardon ειναι οντως πονεμενη ιστορια...


Κοιτα , απο την εμπειρια μου, ο ηχος ειναι κατι πολυ υποκειμενικο γι' αυτο δεν εγινα πολυ συγκεκριμενος. Οι περισσοτερες επωνυμες εταιριες βγαζουν καλα προιοντα ,απο εκει και περα ειναι τι σου αρεσει εσενα, μοναδικο κριτηριο να ειναι το αυτι σου και οχι τι λεει ο ενας και ο αλλος. Αν θες παντως την προσωπικη μου γνωμη για καποιες εταιριες που προαναφερθηκαν, τα FOCAL ειναι καλα αλλα πολυ υπερτιμημενα και τα Peerless δεν ειναι αυτα που ηταν καποτε ... Οσων αφορα τα watt ,οπως σου ειπα και παραπανω δεν πρεπει να ειναι κριτηριο. Τα καλωδια περνανε αριστερα και δεξια ,υπαρχουν ειδικα καναλια, οχι κατω απο τις μοκετες. Καλο ειναι να περασεις τα ρευματα απο την μια πλευρα και τα rca απο την αλλη ωστε να μην εχεις παρασιτα.

Εχεις δικιο Γιωργο, μου τα χουν πει κι αλλοι οτι ετσι ειναι τα πραγματα..
Τωρα τι φορας εσυ?
Ευχαριστω παντως για την ολη βοηθεια & τις συμβουλες..:thanks:


To ενδεχόμενο αναβάθμισης του ήχου σου με ένα ολοκληρωμένο σύστημα Supersprint (https://www.supersprint.com/USP00bmwE4615.asp) το'χεις σκεφτεί ?

Σταματα εσυ!! Αμα ειναι να μπαξω κατι αυτο θα ειναι ενας ESS...:thumbsup:
Αλλα ειναι πολυ νωρις ακομη για τετοια...:D

georggge46
25-10-10, 07:46
Εχεις δικιο Γιωργο, μου τα χουν πει κι αλλοι οτι ετσι ειναι τα πραγματα..
Τωρα τι φορας εσυ?
Ευχαριστω παντως για την ολη βοηθεια & τις συμβουλες..:thanks:


Μετα απο αρκετες αλλαγες και ψαξιμο, φοραω ενισχυτες και ηχεια RE audio της Αμερικανικης US.amps https://usamps.com/

ziaba
25-10-10, 07:53
Βάλε έναν 4 καναλο ενισχυτή 1000-1200watt πέτα πάνω ένα ζεύγος διέρουμενα 16αρια (δηλ αυτά με twiterακια) κ ένα σαμπ 12αρι τα πίσω ηχεία ας τα όπως είναι να παίζουν απο τ πηγή εαν είναι σε καλή κατάσταση κράτησε τα πές να σ τα ελέγξει ο μάστορας που θα σου τα βάλει το ήχοσύστημα κ θα σαι κομπλε

georggge46
25-10-10, 08:06
Βάλε έναν 4 καναλο ενισχυτή 1000-1200watt πέτα πάνω ένα ζεύγος διέρουμενα 16αρια (δηλ αυτά με twiterακια) κ ένα σαμπ 12αρι τα πίσω ηχεία ας τα όπως είναι να παίζουν απο τ πηγή εαν είναι σε καλή κατάσταση κράτησε τα πές να σ τα ελέγξει ο μάστορας που θα σου τα βάλει το ήχοσύστημα κ θα σαι κομπλε

Συγνωμη φιλε μου αλλα αυτα ειναι μαιμουδιες ... Αν ειναι ετσι, καλυτερα να τα καταργησει τελειως τα πισω ,γιατι αν κρατησει τα πισω μαμα θα του ''χαλανε'' το συνολικο ηχητικο αποτελεσμα ....

ziaba
25-10-10, 13:25
Τα πίσω δε θα ακούγονται σχεδόν καθόλου μπορεί να τα αφήσει. Δε νομίζω αλλά σε περίπτωση που θα του χαλάνε τον ήχο συμφωνω καλύτερα να τ κατάργηση

GEORGE316
25-10-10, 14:59
αφου λοιπον ψηθηκες να δωσεις καποια χρηματα για να βελτιωσεις τον ηχο,τα σωτα βηματα που πρεπει να κανεις ειναι τα εξης.
1)ενισχυση.αδιαφορο αν βαλεις 4 ενισχυτες που θα οδηγουν 2 ηχεια η εναν πεντακαναλο.ασχετα αν ειναι 100 w η 2500w..
2)ηχεια...μπορεις να βαλεις με πολυεστερικη κατασκευη 16 ηχεια στη μια πορτα..η να βαλεις οσα εχεις και τωρα στην εργοστασιακη σου θεση....κανονικα πρεπει να εχεις δυο πισω,δυο μπροστα και δυο κορνες παλι μπροστα...
μπορεις πολυ ευκολα και οικονομικα να βρεις παρομοιας διαστασης και να τα αντικαταστησεις.
)υπογουφερ..
ακομα και αν τοποθετησεις πισω οβαλ ηχεια που κατασκευαστικα αποδιδουν και πιο χαμηλες συχνοτητες,το μπασο παλι θα υστερει...μπορεις παλι να βαλεις ενα 10 ιντσο ωστε να εχεις ικανοποιητικο μπασο,η 4 15ιντσα ωστε να ακουγεσαι μεσα απο το lido καθως παρκαρεις...
για να εχεις λοιπον ποιοτικο ηχο αυτα πεπει να κανεις...
τωρα αν αγορασεις ενισχυτες που κοστιζουν 1500 ¤ η ενισχυτες που κοστιζουν 200¤ ειναι στο χερι σου....και παει λεγοντας βεβαια..
η πιο οικονομικη και καλη λυση ειναι ενα δεκαιντσο sub,τεσσερα ηχεια στις εργοστασιακες θεσεις,δυο κορνες που καλο θα ηταν να τοποθετηθουν ψηλα στη κολωνα ωστε να ερθει σε πιο σωστο σημειο η "σκηνη" και ενισχυτη οικονομικο κατα τη γνωμη μου που θα τα οδηγησει!!
συνολο 6 περιπου εκατοσταρικα.ισως και φθηνοτερα.και δεν ξανασχολεισαι με ηχο.

gyiama
25-10-10, 15:16
αφου λοιπον ψηθηκες να δωσεις καποια χρηματα για να βελτιωσεις τον ηχο,τα σωτα βηματα που πρεπει να κανεις ειναι τα εξης.
1)ενισχυση.αδιαφορο αν βαλεις 4 ενισχυτες που θα οδηγουν 2 ηχεια η εναν πεντακαναλο.ασχετα αν ειναι 100 w η 2500w..
2)ηχεια...μπορεις να βαλεις με πολυεστερικη κατασκευη 16 ηχεια στη μια πορτα..η να βαλεις οσα εχεις και τωρα στην εργοστασιακη σου θεση....κανονικα πρεπει να εχεις δυο πισω,δυο μπροστα και δυο κορνες παλι μπροστα...
μπορεις πολυ ευκολα και οικονομικα να βρεις παρομοιας διαστασης και να τα αντικαταστησεις.
)υπογουφερ..
ακομα και αν τοποθετησεις πισω οβαλ ηχεια που κατασκευαστικα αποδιδουν και πιο χαμηλες συχνοτητες,το μπασο παλι θα υστερει...μπορεις παλι να βαλεις ενα 10 ιντσο ωστε να εχεις ικανοποιητικο μπασο,η 4 15ιντσα ωστε να ακουγεσαι μεσα απο το lido καθως παρκαρεις...
για να εχεις λοιπον ποιοτικο ηχο αυτα πεπει να κανεις...
τωρα αν αγορασεις ενισχυτες που κοστιζουν 1500 ¤ η ενισχυτες που κοστιζουν 200¤ ειναι στο χερι σου....και παει λεγοντας βεβαια..
η πιο οικονομικη και καλη λυση ειναι ενα δεκαιντσο sub,τεσσερα ηχεια στις εργοστασιακες θεσεις,δυο κορνες που καλο θα ηταν να τοποθετηθουν ψηλα στη κολωνα ωστε να ερθει σε πιο σωστο σημειο η "σκηνη" και ενισχυτη οικονομικο κατα τη γνωμη μου που θα τα οδηγησει!!
συνολο 6 περιπου εκατοσταρικα.ισως και φθηνοτερα.και δεν ξανασχολεισαι με ηχο.

1 κορνες = χαμηλη ποιοτητα ηχου υπερτονισμενες υψηλες συχνωτητες. ενδεικνυνται για υψηλες σταθμες ηχου και εχουν μεγαλη αντοχη σε καταπονηση και μεγαλες εντασεις (αρα δεν κανουν για ενα ποιοτικο ηχοσυστημα) και ηδη το Ε46 εχει καλες θεσεις για τα tweeter δεν χρειαζεται να τοποθετηθουν αλλου
2 10'' subwoofer δυστυχως ειναι πολυ μικρο για τα λιτρα(χωρος)του πορτμαγκαζ του Ε46 και ειδικα αν το αυτοκινητο δεν εχει ανακλινομενα καθισματα και εχει λαμαρινα πισω το sub χανεται!!η ιδανικηγ λυση ειναι ενα 12''αρι sub το οποιο θα μπει σε κλειστη καμπινα(οχι bass reflex ουτε σαν παθητικο υπογουφερ)τοπ οποιο ναι μεν εκτωνωνει πολυ πιο ''σκληρα'' απο ενα με bass reflex αλλα λογο οπως ειπαμε πιο πανω μεγαλου χωρου θα μαλακωνει ο ηχος οποτε θα ειναι και ποιοτικος
3 4 ηχεια ναι αλλα τα μπροστα οποσδηποτε μοναδα και οχι ομοαξονικα με ξεχωριστο crossover ωστε να γινεται σωστος διαχωρισμος!!
4 ενισχυτες σιγουρα χρειαζονται 2!!! 2καναλος (δεν χρειαζεται να ειναι μονοκαναλος(monoblock)ειναι για αλλου ειδους κατασκευες)σε γεφυρα για την οδηγηση του sub και ενας 4καναλος για να οδηγησεις τα 4 ηχεια!καλο θα ηταν να μην προτιμηθει 5καναλος 6καναλος κλπ οι οποιοι ναι μενα ειναι πιο πρακτικοι αλλα δεν κανουν για το sub μιας και εχουν μικροτερη αποδοση!!
για μια καλη γενικη εικονα και ποιοτητα ηχου χρειαζεσαι πανω κατω 1000ε με βαση τις τιμες των ηχειων που πραρακολουθω για το Ε46 μιας και ειναι ιδιαιτερα στον σχεδιασμο τους(ειναι ριχα ηχεια γι αυτο και ακριβα)

ΔημήτρηςΜ3
25-10-10, 17:41
αν ενδιαφερεται καποιος εχω ενισχητη harman kardon

zaharias
25-10-10, 18:24
Ωραια πραγματα... (ευχαριστω ολους για τις απαντησεις)!!:original:
Οποτε.. Για να ξεκινησουμε απο καπου..
Για να μπορει να παρει η "μαμα" πηγη ενισχυτη χρειαζεται "επεξεργαστη" https://www.gelisound.gr/SearchShop22.aspx?CategoryId=0&Price1=0&Price2=0&HotDeal=-1&Title=&AttrStr=&TableStr=&TableLookupStr=344@~651087@344@~651109@344@~646988&direction=1&orderby=4&pageno=1 σωστα?

panos2002
25-10-10, 18:51
Ξέρει κανείς την ΄΄μαμα΄΄διάσταση των πισω ηχειων του Ε46 Compact?

georggge46
25-10-10, 18:58
Ωραια πραγματα... (ευχαριστω ολους για τις απαντησεις)!!:original:
Οποτε.. Για να ξεκινησουμε απο καπου..
Για να μπορει να παρει η "μαμα" πηγη ενισχυτη χρειαζεται "επεξεργαστη" https://www.gelisound.gr/SearchShop22.aspx?CategoryId=0&Price1=0&Price2=0&HotDeal=-1&Title=&AttrStr=&TableStr=&TableLookupStr=344@~651087@344@~651109@344@~646988&direction=1&orderby=4&pageno=1 σωστα?

Για να γινει σωστη δουλεια, ναι !

zaharias
25-10-10, 22:59
Για να γινει σωστη δουλεια, ναι !

Ωραια.. :D

Και μετα το επομενο βημα ειναι ηχεια (που εξαρταται το budget) και μετα αναλογως τα ηχεια γινεται η επιλογη του ενισχυτη?

georggge46
26-10-10, 08:30
Αν δεν σκοπευεις να τα φτιαξεις ολα μαζι , το πρωτο σου βημα πρεπει να ειναι η επιλογη των ηχειων. Ενα καλο σετακι διαιρουμενων ρηχων 16,5 μπροστα [midbass + tweeter + crossover] κι ενα καλο σετακι ομοαξονικων 16,5 για πισω [ηχεια τα οποια θα σου αρεσει το ακουσμα τους αλλα θα εχουν και προοπτικες να παιξουν καλα και με εναν ενισχυτη]. Ετσι μπορεις να παιξεις αρχικα απο την πηγη κανονικα χωρις ενισχυτη καλωδιωσεις κ.λ.π. και σιγουρα θα εχεις αρκετα καλυτερο αποτελεσμα απο τα μαμα ηχεια . Μετα προχωρας στα δυσκολα ,επεξεργαστή σήματος - ενισχυτη - καλωδιωσεις rca και ρευματος. Εδω, αυτο που πρεπει να προσεξεις 1ον ειναι να περασεις ξεχωριστα τα rca [τα οποια να ειναι καλης ποιοτητας] απο την παροχη ρευματος ,2ον το καλωδιο παροχης ρευματος να ειναι κι αυτο καλης ποιοτητας και καταλληλου παχους ωστε να εχει προοπτικες [π.χ. αν εχεις σκοπο αργοτερα να βαλεις και αλλον ενισχυτη με υπογουφερ] και 3ον να επιλεξεις εναν καλο ποιοτικο τετρακαναλο ενισχυτη ο οποιος να ειναι τα watt που ''ταζει'' [τα αληθινα watt μπορουν να φανουν κι απο το τι ασφαλειες εχει πανω ο ενισχυτης]. Μετα απο αυτα αν εχεις χρηματα και θες μπασο , προχωρας σε επιλογη υπογουφερ. Αν δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις, βαζεις ενα ενεργητικο υπογουφερ μες στην καμπινα κατω απο το καθισμα και καθαρισες ! Αν παλι θελεις κατι περισσοτερο διαλεγεις εναν ψηφιακο μονοκαναλο ενισχυτη η εναν δικαναλο που να γεφυρωνεται και ενα 12ιντσο παθητικο υπογουφερ [σε κλειστο κουτι προτιμοτερα ,βγαζει πιο σφιχτο και ποιοτικο μπασο, αν κι αυτο ειναι και θεμα γουστου και ψαξιματος]. Σημαντικο επισης ειναι η σωστη εγκατασταση και ρυθμιση του ολου συστηματος, γι'αυτο καλυτερα ειναι να το αναλαβει ενας εμπειρος εγκαταστατης ωστε να εχεις και σωστο αποτελεσμα !!

georggge46
26-10-10, 08:40
Επισης αυτο που ξεχασα να πω ειναι οτι πρεπει η μπαταρια σου να ειναι σε καλη κατασταση αλλιως αν τα εχει φαει τα ψωμια της και την επιβαρυνεις με ηχοσυστημα θα τα παιξει ...

zaharias
26-10-10, 12:35
Ολα τα thanks για παρτη σου Γιωργο :D :D!!!!!

Νομιζω οτι στον ηχο εχεις κανει Master!! Ευχαριστω παρα πολυ φιλε!!

Μπαταρια εχω Bosch ενος ετους, οποτε ειμαι οκ εκει..

Αν δεν τα καταφερω να τα βαλω ολα με τη μια, θα περασω τουλαχιστον τα καλωδια γιατι δεν μπορω τα πολλα ξηλωματα...

Κοιτα, υπολογιζω κανα 500-600αρι ΜΑΧ.. Δεν θελω τρελα πραγματα..

zaharias
02-11-10, 18:30
Παιδες, ξερει καποιος το Max βαθος σε ηχειο που μπορει να παρει το Ε46 μπροστα?

georggge46
02-11-10, 19:40
Παιδες, ξερει καποιος το Max βαθος σε ηχειο που μπορει να παρει το Ε46 μπροστα?

Αυτα που εχω βαλει εγω ειναι 59mm και χωρανε τσιμα τσιμα .....

zaharias
02-11-10, 20:27
Αυτα που εχω βαλει εγω ειναι 59mm και χωρανε τσιμα τσιμα .....

Επαιξες με custom ανταπτορες Γιωργο?

Πισω..??

Ευχαριστω πολυ φιλε, μ'εχεις βοηθησει παρα πολυ..:original:

georggge46
02-11-10, 22:23
Επαιξες με custom ανταπτορες Γιωργο?

Πισω..??

Ευχαριστω πολυ φιλε, μ'εχεις βοηθησει παρα πολυ..:original:

Ανταπτορες ,εννοεις για την τοποθετηση του ηχειου ? Στα δικα μου χρησιμοποιησαμε τις πλαστικες βασεις απο τα μαμα ηχεια. Αλλα στο εμποριο υπαρχουν και ετοιμοι ανταπτορες. Στα πισω δεν υπαρχει προβλημα με το βαθος, εχει περιθωρια.

Υ.Γ. Σιγα την βοηθεια ,ρε συ ... Αμα ησουν Αθηνα θα βοηθουσα πραγματικα ....

zaharias
03-11-10, 19:23
Ανταπτορες ,εννοεις για την τοποθετηση του ηχειου ? Στα δικα μου χρησιμοποιησαμε τις πλαστικες βασεις απο τα μαμα ηχεια. Αλλα στο εμποριο υπαρχουν και ετοιμοι ανταπτορες. Στα πισω δεν υπαρχει προβλημα με το βαθος, εχει περιθωρια.

Υ.Γ. Σιγα την βοηθεια ,ρε συ ... Αμα ησουν Αθηνα θα βοηθουσα πραγματικα ....

Να σαι καλα ρε φιλε.. :)

Χρωσταω.. Αμα ερθω Αθηνα.. :)

Ναι καπου ειδα μια τετοια πατεντα με σφαξιμο τα μαμα ηχεια..

Ψαχνω για ηχεια γυρω στα 80-100 rms... Τι πιστευεις?

Εσενα ποσα ειναι?

georggge46
03-11-10, 20:39
Μια χαρα ειναι !!
Εμενα τα μπροστινα ειναι 175 rms και τα πισω 70 rms.

zaharias
03-11-10, 23:10
Μια χαρα ειναι !!
Εμενα τα μπροστινα ειναι 175 rms και τα πισω 70 rms.

Και απο ενισχυτες πώς τα παιζεις?

Βλεπω καποιους και προσαρμοζουν το sub στο ski pass.. Εχει κι εμενα τετοιο και φαινεται καλη φαση..

Stamatis
03-11-10, 23:20
Sub υπαρχει και το buttkicker που κανενα αλλο sub δεν κανει τετοια δουλεια.
Δεν ειναι για να σε ακουνε, ειναι για να το νοιωθεις.
https://www.thebuttkicker.com/car_audio/index.htm
Εμπειρια.

georggge46
04-11-10, 08:13
Και απο ενισχυτες πώς τα παιζεις?

Βλεπω καποιους και προσαρμοζουν το sub στο ski pass.. Εχει κι εμενα τετοιο και φαινεται καλη φαση..

Για τα ηχεια εχω εναν 4καναλο 4x100 RMS και για το σαμπ εχω εναν μονοκαναλο 1500 RMS.

Το ξερω οτι πολλοι αφαιρουν το καπακι του ski pass. Το προσαρμοζουν εκει γιατι εχει ανοιγμα ωστε να ''περναει'' πιο ευκολα το μπασο. Το κακο ομως ειναι 1ον οτι εκει χωραει 8αρακι η το πολυ 10αρακι σαμπ και 2ον πρεπει να γινει μονιμη κατασκευη. Εκτος αν απλα παρεις ενα κλασσικο σαμπ σε κουτα ,αφαιρεσεις το ski pass και γυρισεις το σαμπ να κοιταει προς την καμπινα απο την τρυπα του [ski pass]. Βεβαια θα πρεπει να εχεις τον τεμπελη των πισω καθισματων μονιμα κατω.
Εγω προτιμησα την κλασσικη λυση [επειδη εχω προσαρμοσει τους ενισχυτες στην πλατη των πισω καθισματων], ενα δυνατο 12αρι με εναν δυνατο μονοκαναλο και περναει το μπασο μια χαρα ....... :thumbsup:

georggge46
04-11-10, 08:15
Sub υπαρχει και το buttkicker που κανενα αλλο sub δεν κανει τετοια δουλεια.
Δεν ειναι για να σε ακουνε, ειναι για να το νοιωθεις.
https://www.thebuttkicker.com/car_audio/index.htm
Εμπειρια.

Τιποτα απο αυτα δεν αντικαθιστα το πραγματικο μπασο ....

zaharias
04-11-10, 09:03
Για τα ηχεια εχω εναν 4καναλο 4x100 RMS και για το σαμπ εχω εναν μονοκαναλο 1500 RMS.

Το ξερω οτι πολλοι αφαιρουν το καπακι του ski pass. Το προσαρμοζουν εκει γιατι εχει ανοιγμα ωστε να ''περναει'' πιο ευκολα το μπασο. Το κακο ομως ειναι 1ον οτι εκει χωραει 8αρακι η το πολυ 10αρακι σαμπ και 2ον πρεπει να γινει μονιμη κατασκευη. Εκτος αν απλα παρεις ενα κλασσικο σαμπ σε κουτα ,αφαιρεσεις το ski pass και γυρισεις το σαμπ να κοιταει προς την καμπινα απο την τρυπα του [ski pass]. Βεβαια θα πρεπει να εχεις τον τεμπελη των πισω καθισματων μονιμα κατω.
Εγω προτιμησα την κλασσικη λυση [επειδη εχω προσαρμοσει τους ενισχυτες στην πλατη των πισω καθισματων], ενα δυνατο 12αρι με εναν δυνατο μονοκαναλο και περναει το μπασο μια χαρα ....... :thumbsup:

Μαλιστα...

Γραφω σε ενα θρεντ στο e46fanatics και μου προτεινουν απο ενισχυτη τον Alpine PDX-5 class D 4x50+1x300 χωρις να ειναι απαραιτητη η χρηση του επεξεργαστη AudioControl LC6i.. Τι γνωμη εχεις εσυ γιαυτο?
Τα rms ανα καναλι του ενισχυτη πρεπει να ειναι λιγο πιο πανω απο τα rms των ηχειων ή το αναποδο..??

:thnx: φιλε.. για αλλη μια φορα.. :D

georggge46
04-11-10, 10:59
Μαλιστα...

Γραφω σε ενα θρεντ στο e46fanatics και μου προτεινουν απο ενισχυτη τον Alpine PDX-5 class D 4x50+1x300 χωρις να ειναι απαραιτητη η χρηση του επεξεργαστη AudioControl LC6i.. Τι γνωμη εχεις εσυ γιαυτο?
Τα rms ανα καναλι του ενισχυτη πρεπει να ειναι λιγο πιο πανω απο τα rms των ηχειων ή το αναποδο..??

:thnx: φιλε.. για αλλη μια φορα.. :D

Οι ενισχυτες αυτης της σειρας [ψηφιακοι ,class D] της Alpine ειναι αρκετα καλοι !! Βεβαια δεν θα σου συστηνα να βαλεις 5καναλο .... Για να γινει σωστη δουλεια το σαμπ θελει ανεξαρτητο ενισχυτη γιατι εχει και μεγαλυτερες απαιτησεις ρευματος !! Μπορεις ομως να βαλεις τον 4καναλο αυτης της σειρας !!
Οσων αφορα τα βαττ των ηχειων δεν ειναι απαραιτητο παντα να ειναι παραπανω απο τα βαττ του ενισχυτη η το αντιθετο [βεβαια μεσα σε λογικα πλαισια , δεν μπορεις να ριξης 2kw σε 300 βαττ ηχειο ....] .Το παν ειναι στην σωστη ρυθμιση τους απο τον επεξεργαστη της πηγης και τον ενισχυτη !

zaharias
04-11-10, 13:57
Οι ενισχυτες αυτης της σειρας [ψηφιακοι ,class D] της Alpine ειναι αρκετα καλοι !! Βεβαια δεν θα σου συστηνα να βαλεις 5καναλο .... Για να γινει σωστη δουλεια το σαμπ θελει ανεξαρτητο ενισχυτη γιατι εχει και μεγαλυτερες απαιτησεις ρευματος !! Μπορεις ομως να βαλεις τον 4καναλο αυτης της σειρας !!
Οσων αφορα τα βαττ των ηχειων δεν ειναι απαραιτητο παντα να ειναι παραπανω απο τα βαττ του ενισχυτη η το αντιθετο [βεβαια μεσα σε λογικα πλαισια , δεν μπορεις να ριξης 2kw σε 300 βαττ ηχειο ....] .Το παν ειναι στην σωστη ρυθμιση τους απο τον επεξεργαστη της πηγης και τον ενισχυτη !

Γιωργο πρεπει και ενισχυτης που θα παιξει το sub να ειναι class D??

Για το, να μην χρησιμοποιησω επεξεργαστη (AudioControl) με τους συγκεκριμενους ενισχυτες τί αποψη εχεις??

georggge46
04-11-10, 14:55
Γιωργο πρεπει και ενισχυτης που θα παιξει το sub να ειναι class D??

Για το, να μην χρησιμοποιησω επεξεργαστη (AudioControl) με τους συγκεκριμενους ενισχυτες τί αποψη εχεις??

Με αυτους τους ενισχυτες μπορεις να παιξεις απ'ευθειας απο την πηγη [εκτος απο εισοδους rca εχουν και εισοδους για απ'ευθειας συνδεση με εργοστασιακη πηγη] . Αν δεν εχεις υπερβολικες απαιτησεις μπορεις να βαλεις τον 5καναλο που σου προτεινανε και να ξεμπερδεψεις [απο αποψη χωρου και κοστους (δεν χρειαζεται αλλος ενισχυτης για το σαμπ ουτε επεξεργαστης)]. Απλα υπαρχει το ενδεχομενο σε μουσικα κομματια με πολυ μπασο να ψιλοκρεμαει ο ενισχυτης. Εγω παντως ειμαι της αποψης να παρεις επεξεργαστη ωστε να εχεις πολλες επιλογες οσων αφορα το τι θα βαλεις πανω και πως θα τα ρυθμισεις .

zaharias
04-11-10, 15:15
Με αυτους τους ενισχυτες μπορεις να παιξεις απ'ευθειας απο την πηγη [εκτος απο εισοδους rca εχουν και εισοδους για απ'ευθειας συνδεση με εργοστασιακη πηγη] . Αν δεν εχεις υπερβολικες απαιτησεις μπορεις να βαλεις τον 5καναλο που σου προτεινανε και να ξεμπερδεψεις [απο αποψη χωρου και κοστους (δεν χρειαζεται αλλος ενισχυτης για το σαμπ ουτε επεξεργαστης)]. Απλα υπαρχει το ενδεχομενο σε μουσικα κομματια με πολυ μπασο να ψιλοκρεμαει ο ενισχυτης. Εγω παντως ειμαι της αποψης να παρεις επεξεργαστη ωστε να εχεις πολλες επιλογες οσων αφορα το τι θα βαλεις πανω και πως θα τα ρυθμισεις .

Σωστο!! Τη δυνατοτητα ρυθμισης την ειχα ξεχασει..:thanks::thanks:

zaharias
04-11-10, 17:11
Γιωργο, ο 4καναλος Alpine PDX 4 βγαζει 4x100 rms!! Δυνατο εργαλειο φαινεται!!thumb
Μαλλον σε πρωτη φαση θα παρω τον ενισχυτη και τα ηχεια και αναλογως μετα βαζω εναν ενισχυτη ακομη με το sub..

georggge46
04-11-10, 17:24
Γιωργο, ο 4καναλος Alpine PDX 4 βγαζει 4x100 rms!! Δυνατο εργαλειο φαινεται!!thumb
Μαλλον σε πρωτη φαση θα παρω τον ενισχυτη και τα ηχεια και αναλογως μετα βαζω εναν ενισχυτη ακομη με το sub..

Πολυ καλος αλλα και ακριβουτσικος .... ! Προχωρα βημα βημα αναλογα με τις απαιτησεις σου !thumb

apovas
04-11-10, 20:02
Να επανερθω στο θεμα μια που βλεπω οτι ειστε ζεστοι.Τι πρεπει να κανω για να συμαζεψω καπως τον ηχο του dynavin.Ευκαιρια ειναι τωρα που ειναι λυμμενο ολο το αυτοκινητο εσωτερικα

georggge46
05-11-10, 07:46
Να επανερθω στο θεμα μια που βλεπω οτι ειστε ζεστοι.Τι πρεπει να κανω για να συμαζεψω καπως τον ηχο του dynavin.Ευκαιρια ειναι τωρα που ειναι λυμμενο ολο το αυτοκινητο εσωτερικα

Θα σε στεναχωρησω φιλε μου αλλα ειναι πολυ δυσκολο να φτιαξεις σωστο ηχο με κινεζικη πηγη , η προενισχυση τους ειναι για πεταμα :thumbsdown:

apovas
05-11-10, 18:03
Αυτο το γνωριζω και εγω αλλα αφου την καναμε την επενδηση τι λυσεις εχουμε?

georggge46
05-11-10, 18:11
Αυτο το γνωριζω και εγω αλλα αφου την καναμε την επενδηση τι λυσεις εχουμε?

Αυτο που μπορεις να κανεις [αν δεν το εχεις κανει ηδη] ειναι να αλλαξεις τα εργοστασιακα ηχεια με καποια καλυτερα .Θα δεις αισθητη διαφορα !

apovas
05-11-10, 18:15
Εχουμε καποια δοκιμασμενη λυση?

zaharias
08-11-10, 14:59
Γιωργο, τελικα ο 5καναλος Alpine PDX-5 βγαζει 4x75 rms @ 4ohm + 1x300...
Τα ohm που διαβαζω αλλα με 4, αλλα με 2 τι ρολο βαρανε?? (ασχετίλα!!:original:)

georggge46
08-11-10, 16:10
Γιωργο, τελικα ο 5καναλος Alpine PDX-5 βγαζει 4x75 rms @ 4ohm + 1x300...
Τα ohm που διαβαζω αλλα με 4, αλλα με 2 τι ρολο βαρανε?? (ασχετίλα!!:original:)

Εχουν να κανουν με την ωμικη αντισταση του καθε ηχειου. Τα περισσοτερα ηχεια [midbass] ειναι 4ohm. Αυτοι οι Alpine ,ειτε στα 4ohm ειτε στα 2ohm βγαζουν τα ιδια rms σε αντιθεση με τους αναλογικους που βγαζουν αλλα rms στην καθε περιπτωση.

gyiama
08-11-10, 19:18
προσοχη με τους ενισχυτες ειδικα αυτον του sub να μπορει να πεσει στο 1 οhm σε περιπτωση που βαλεις 2πλοπηνικο μεγαφωνο το οποιο θα συνδεσεις τα 2 πηνια παραλληλα!!διαφορετικα θα πρεπει να τα συνδεσεις σε σειρα αλλιως θα μπαινει σε protection ο ενισχυτης!!!!συνηθως αυτοι που ειναι 5καναλοι κλπ δλδ εχουν ενα ξεχωριστο καναλι για το sub ΔΕΝ πεφτουν στο 1 οhm!!!

georggge46
08-11-10, 19:26
προσοχη με τους ενισχυτες ειδικα αυτον του sub να μπορει να πεσει στο 1 οhm σε περιπτωση που βαλεις 2πλοπηνικο μεγαφωνο το οποιο θα συνδεσεις τα 2 πηνια παραλληλα!!διαφορετικα θα πρεπει να τα συνδεσεις σε σειρα αλλιως θα μπαινει σε protection ο ενισχυτης!!!!συνηθως αυτοι που ειναι 5καναλοι κλπ δλδ εχουν ενα ξεχωριστο καναλι για το sub ΔΕΝ πεφτουν στο 1 οhm!!!

Σωστος !!!! thumb

zaharias
08-11-10, 20:26
προσοχη με τους ενισχυτες ειδικα αυτον του sub να μπορει να πεσει στο 1 οhm σε περιπτωση που βαλεις 2πλοπηνικο μεγαφωνο το οποιο θα συνδεσεις τα 2 πηνια παραλληλα!!διαφορετικα θα πρεπει να τα συνδεσεις σε σειρα αλλιως θα μπαινει σε protection ο ενισχυτης!!!!συνηθως αυτοι που ειναι 5καναλοι κλπ δλδ εχουν ενα ξεχωριστο καναλι για το sub ΔΕΝ πεφτουν στο 1 οhm!!!

Πανο, προς το παρον λεω να παρω ενα subακι που να μπορει να προσαρμοστει στο ski pass και να ειναι μεχρι 300 rms (σκεφτομαι να παιξω με τον Alpine PDX-5)..
Το sub τί ειναι καλυτερο να ειναι 8" ή 10"??
Πρεπει να προσεξω κατι αλλο στην αγορα του sub??

Ευχαριστω!!:thanks::thnx::thanks::thnx:

georggge46
08-11-10, 20:54
Το 8αρι ειναι πολυ μικρο, καλυτερα 10αρι. Το θεμα βεβαια ειναι αν χωραει το 10αρι μεσα στο ski pass. Αυτος εδω εχει βαλει 8αρι https://www.chitownm.com/forums/showthread.php?p=22324

zaharias
08-11-10, 20:57
Νομιζω 10αρι Kicker τετραγωνο μπαινει κουτι Γιωργο, αλλα πρεπει να δω αν παιζει στα 300 rms που θελω εγω..
Αν βρω το λινκ απο e46fanatics θα το ποσταρω εδω..

georggge46
08-11-10, 21:03
Νομιζω 10αρι Kicker τετραγωνο μπαινει κουτι Γιωργο, αλλα πρεπει να δω αν παιζει στα 300 rms που θελω εγω..
Αν βρω το λινκ απο e46fanatics θα το ποσταρω εδω..

Το εχω δει στο e46fanatics , αλλα νομιζω ειναι σε καμπριο. Το καμπριο νομιζω εχει μεγαλυτερο ανοιγμα . Οσων αφορα τα βαττ, δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ιδια ....

zaharias
08-11-10, 21:15
Το εχω δει στο e46fanatics , αλλα νομιζω ειναι σε καμπριο. Το καμπριο νομιζω εχει μεγαλυτερο ανοιγμα . Οσων αφορα τα βαττ, δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ιδια ....

Καταλαβα ποιο λες.. Το βρηκα και σε coupe..

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ιδια τα watt..??

Δηλαδη και παραπανω να ειναι δεν πειραζει?

Αυτο που πρεπει να προσεξω ειναι να ειναι 4 ohm?

Αν ειναι ενα στρογγυλο sub και με λιγο δουλιτσα το στερεωσεις εκει, δεν θα γινει δουλεια?

Επισης, διαβαζω για καποιους που το εχουν τοποθετησει στο ski pass οτι καποιοι το δουλευουν χωρις κουτα (free air) και ετσι εκτονωνεται μεσα στο πορτ μπαγκαζ.. Εκει τί ειναι καλυτερο, ξερεις..?? Η διαφορά δηλαδη πού ειναι?

zaharias
08-11-10, 22:19
Εδω https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=468573

georggge46
08-11-10, 23:13
Καταλαβα ποιο λες.. Το βρηκα και σε coupe..

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ιδια τα watt..??

Δηλαδη και παραπανω να ειναι δεν πειραζει?

Αυτο που πρεπει να προσεξω ειναι να ειναι 4 ohm?

Αν ειναι ενα στρογγυλο sub και με λιγο δουλιτσα το στερεωσεις εκει, δεν θα γινει δουλεια?

Επισης, διαβαζω για καποιους που το εχουν τοποθετησει στο ski pass οτι καποιοι το δουλευουν χωρις κουτα (free air) και ετσι εκτονωνεται μεσα στο πορτ μπαγκαζ.. Εκει τί ειναι καλυτερο, ξερεις..?? Η διαφορά δηλαδη πού ειναι?

Αν καταληξεις στο Kicker Solo-Baric L5 https://www.kicker.com/solo-baric_L5, βγαινει σε 8αρι με 300 rms και σε 10αρι με 450 rms. Και τα δυο κανουν με τον ενισχυτη που θες να βαλεις αρκει να παρεις την 4ωμη εκδοση [γιατι βγαινει και σε 2ωμο]. Το θεμα ειναι τι παιρνει σωστα στον χωρο του σκι πας. Δεν θα σου προτεινα να το δουλεψεις free air, ''απλωνει'' πολυ το μπασο. Καλυτερα να φτιαξεις ενα κλειστο κουτι με τα σωστα λιτρα !

zaharias
09-11-10, 05:31
Αν καταληξεις στο Kicker Solo-Baric L5 https://www.kicker.com/solo-baric_L5, βγαινει σε 8αρι με 300 rms και σε 10αρι με 450 rms. Και τα δυο κανουν με τον ενισχυτη που θες να βαλεις αρκει να παρεις την 4ωμη εκδοση [γιατι βγαινει και σε 2ωμο]. Το θεμα ειναι τι παιρνει σωστα στον χωρο του σκι πας. Δεν θα σου προτεινα να το δουλεψεις free air, ''απλωνει'' πολυ το μπασο. Καλυτερα να φτιαξεις ενα κλειστο κουτι με τα σωστα λιτρα !

Χωρις να γνωριζω πολλα, ετσι το σκεφτομουν και γω, αλλα περιμενα και τη γνωμη του ειδικου.. :D

gyiama
09-11-10, 09:42
Ζαχο τα w μην σε απασχολουν καθολου!!αν ειναι λιγο μικροτερο απ τον ενισχυτη απλα θα το ''παιζει'' ολοκληρο το μεγαφωνο!!αν ειναι μεγαλυτερο απλα δεν θα το φτασει στο τερμα ποτε!!! μην προσπαθεις να βρεις το ιδιο με τον ενισχυτη παρε απλα καποιο που σε βολευει και απο κει και περα ολα θα δουλευουν μια χαρα

zaharias
13-11-10, 17:22
Ποιες εταιρειες συνηθως προτιμουνται για καλυτερη ποιοτητα ηχου..??

Σκεφτομαι να τα βαλω ολα Alpine...

georggge46
13-11-10, 18:27
Ποιες εταιρειες συνηθως προτιμουνται για καλυτερη ποιοτητα ηχου..??

Σκεφτομαι να τα βαλω ολα Alpine...

Υπαρχουν στο εμποριο πολλα καλα προιοντα απο πολλες εταιριες. Και η Alpine που αναφερεις θεωρειται [και ειναι] κορυφαια στον χωρο .Βεβαια εχει να κανει και με το ποσο βαθια εισαι διαθετημενος να βαλεις το χερι στην τσεπη .... Η Alpine παντως εχει και σειρες hi end ,που ειναι ομως πανακριβες !

zaharias
13-11-10, 20:27
Υπαρχουν στο εμποριο πολλα καλα προιοντα απο πολλες εταιριες. Και η Alpine που αναφερεις θεωρειται [και ειναι] κορυφαια στον χωρο .Βεβαια εχει να κανει και με το ποσο βαθια εισαι διαθετημενος να βαλεις το χερι στην τσεπη .... Η Alpine παντως εχει και σειρες hi end ,που ειναι ομως πανακριβες !

Κοιτα, βλεπω και Focal στα 75 rms στο βαθος που πρεπει και βγαινουν 250 ευρω μονο τα μπροστα ας πουμε...

Τα Alpine με το σωστο βαθος στα 65 rms βγαινουν 120-130 ευρω..

Μαλλον για τα μπροστα πρεπει να παρω κατι ΚΑΛΟ...:original:

georggge46
13-11-10, 20:44
Αν θες απολυτη ποιοτητα βαλε αυτα εδω https://www.caraudio-store.de/Matrix,2-Wege,16cm,High-End,Komponentensystem,Brax::::8311::::dbb2e08f.htm l .....
Λιγουλακι ακριβα ομως, ε .....?!:hyper:

zaharias
13-11-10, 21:02
Αν θες απολυτη ποιοτητα βαλε αυτα εδω https://www.caraudio-store.de/Matrix,2-Wege,16cm,High-End,Komponentensystem,Brax::::8311::::dbb2e08f.htm l .....
Λιγουλακι ακριβα ομως, ε .....?!:hyper:

Τσαμπα λεμε!!

Πουλαω το μοτερ μου και παιρνω ενα τετοιο σετακι για μπροστα...:th_Laie_67-1:

zaharias
14-11-10, 01:32
Λοιπον...

Εχουμε και λεμε..

Επεξεργαστης AudioControl LC6i

Ενισχυτης Alpine PDX-5 (4x75rms+1x300)

Για μπροστα σκεφτομαι για αυτα https://www.jbl.com/EN-US/Products/Pages/ProductDetails.aspx?PID=P550C&accT=1&tsT=0&ovT=1 JBL 70 rms 4 ohm και βαθος 56mm... Αλλιως παμε σε Alpine SPG-13CS στα 65 rms και λιγο πιο οικονομικα απο τα JBL...

Παμε καλα μεχρι εδω?

Για πισω θα βρουμε, αυτα ειναι πιο ευκολα...

georggge46
14-11-10, 08:56
Λοιπον...

Εχουμε και λεμε..

Επεξεργαστης AudioControl LC6i

Ενισχυτης Alpine PDX-5 (4x75rms+1x300)

Για μπροστα σκεφτομαι για αυτα https://www.jbl.com/EN-US/Products/Pages/ProductDetails.aspx?PID=P550C&accT=1&tsT=0&ovT=1 JBL 70 rms 4 ohm και βαθος 56mm... Αλλιως παμε σε Alpine SPG-13CS στα 65 rms και λιγο πιο οικονομικα απο τα JBL...

Παμε καλα μεχρι εδω?

Για πισω θα βρουμε, αυτα ειναι πιο ευκολα...

Τα ηχεια που λες, ειναι και τα δυο 13αρια ....

georggge46
14-11-10, 09:04
Μην βαλεις 13αρι , αφου παιρνει 16,5 αρκει να μην ειναι πανω απο 59-60mm !
Ποσα χρηματα θα διαθεσεις για ηχεια ?

georggge46
14-11-10, 09:06
Αυτο ειναι καλο ηχειο και ειναι 59mm https://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=8724

zaharias
14-11-10, 09:29
Μην βαλεις 13αρι , αφου παιρνει 16,5 αρκει να μην ειναι πανω απο 59-60mm !
Ποσα χρηματα θα διαθεσεις για ηχεια ?

Το budget που ειχα πει, μαλλον δεν παιζει..

Με καποιους που μιλησα μου ειπαν ή για 13αρια εμπρος-πισω ή 13αρια εμπρος & 16,5 πισω (δες και αυτον εδω https://cgi.ebay.co.uk/BMW-3er-E46-E-46-Alpine-Komplett-Lautsprecher-Set-Neu-/190465273988?pt=CE_Auto_Hi_Fi_Autolautsprecher&hash=item2c589d7084 δινει Alpine 13 μπροστα & Alpine 16,5 πισω)

Απλα ειναι δυσκολο να βρεις ρηχα ηχεια..

Θελω να ριξω μια ματια και σε vibe που βγαζει ρηχα ηχεια..

georggge46
14-11-10, 09:43
Επειδη κι εγω ειχα κανει το λαθος να βαλω 13αρι στην αρχη ,εχει μεγαλη διαφορα με το 16αρι. Το σετ που μου δειχνεις ειναι καλο απο θεμα τιμης αλλα μην περιμενεις και πολλα πραγματα, ειναι η φθηνη σειρα της Alpine .... Μια φορα θα μπεις σε αυτη την διαδικασια ,βαλε κατι καλο ! Κι εγω στην αρχη που δεν ηξερα και κοιταγα να την βγαλω φθηνα κατεληξα να αλλαξω 3 φορες ηχεια ....

zaharias
14-11-10, 13:28
Επειδη κι εγω ειχα κανει το λαθος να βαλω 13αρι στην αρχη ,εχει μεγαλη διαφορα με το 16αρι. Το σετ που μου δειχνεις ειναι καλο απο θεμα τιμης αλλα μην περιμενεις και πολλα πραγματα, ειναι η φθηνη σειρα της Alpine .... Μια φορα θα μπεις σε αυτη την διαδικασια ,βαλε κατι καλο ! Κι εγω στην αρχη που δεν ηξερα και κοιταγα να την βγαλω φθηνα κατεληξα να αλλαξω 3 φορες ηχεια ....

Μαλιστα..

Βρηκα αυτο απο Rainbow...

https://www.caraudio-store.de/SLX,265.20,X-PLAIN,16cm,2-Wege-Compo,Rainbow::::9372::::876e6fe2.html

Βγαινει γυρω στα 200 ευρω, ειναι 6,5", 4,2cm βαθος, 4 ohm, 70 rms...

Τι λες?

georggge46
14-11-10, 13:52
Μαλιστα..

Βρηκα αυτο απο Rainbow...

https://www.caraudio-store.de/SLX,265.20,X-PLAIN,16cm,2-Wege-Compo,Rainbow::::9372::::876e6fe2.html

Βγαινει γυρω στα 200 ευρω, ειναι 6,5", 4,2cm βαθος, 4 ohm, 70 rms...

Τι λες?

:thumbsup:

zaharias
14-11-10, 15:48
Για subακι αυτο μας κανει..?? https://cgi.ebay.co.uk/ROCKFORD-FOSGATE-P3L-S10-ENCLOSURE-P3-SHALLOW-10-SUB-/330485526978?pt=Car_Subwoofers_Enclosures&hash=item4cf278f1c2

Ειναι 10" slim, ισως να μπορει να μπει και κατω απο την εταζερα ή στο πισω καθισμα με το ski pass ανοιχτο.. εε..??

georggge46
14-11-10, 16:39
Για subακι αυτο μας κανει..?? https://cgi.ebay.co.uk/ROCKFORD-FOSGATE-P3L-S10-ENCLOSURE-P3-SHALLOW-10-SUB-/330485526978?pt=Car_Subwoofers_Enclosures&hash=item4cf278f1c2

Ειναι 10" slim, ισως να μπορει να μπει και κατω απο την εταζερα ή στο πισω καθισμα με το ski pass ανοιχτο.. εε..??

καλουτσικο ειναι, δεν πιανει και πολυ χωρο !

zaharias
14-11-10, 18:10
καλουτσικο ειναι, δεν πιανει και πολυ χωρο !

Μα γιαυτο το γουσταρω και γω!! :thumbsup::original:thumb

Ευχαριστω πολυ Γιωργο!!!!!!!!!!!!!!!

gyiama
14-11-10, 19:25
η rainbow βγαζει ηχεια για τις εργοστασιακες θεσεις στο Ε46 και για μπρος και για πισω οποτε να θες παιξε σε αυτη την σειρα Ζαχο!!!!τωρα να ξεεις οτι οσο πιο ρηχο το sub τοσο πιο ''ρηχο'' μπασο θα εχεις!!!! η διαδρομη που κανει το μεγαφωνο καθοριζει και το βαθος του μπασου!!στην ουσια ειναι το ποσο ''χαμηλα''μπορει να πεσει το ηχειο σε συχνοτητα ωστε να εχεις σωστη αναπαραγωγη των χαμηλων συχνωτητων!!!το 10'' ειναι ενα μια μεση λυση και το χρησημοποιουμε σε λιγα λιτρα πορτμπαγκαζ!!το 12'' ειναι πιστευω το ιδανικο μεγεθος γαι το προτμπαγκαζ του Ε46 χωρις να ειναι υπερβολικο ουτε και ''λιγο''!!! αν πας σε 10'' θελεις ηχειο οπως ειπα με βαθος-μεγαλη διαδρομη του κωνου ωστε να γεμιζει τον χωρο σου!!!!!

BILL007
14-11-10, 19:31
Aκριβώς...Sub χωρίς κώνο δεν είναι sub (τρανταχτό παράδειγμα το sub του kardon :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:)

zaharias
14-11-10, 20:50
Πανο,αν προσαρμοσω ενα 10αρι στο ski pass με τη σωστη του κουτα,δεν θα κανω δουλεια?
Απλα δεν θελω ενα μπασοκουτι να μου φαει ολο το χωρο του πορτ μπαγκαζ..
Ψαχνω για τη χρυση τομη..

gyiama
14-11-10, 21:05
δες τα μαμα τα καμπριο φορανε 8αρι σε εκεινο το σημειο και ριχο μαλιστα!!!στο σκι πασ αν βαλεις 10αρι θα ειναι ακομα πιο αβολο μιας και θα εχεις μια γκουμουτσα μεσα στη μεση του πορτ μπαγκαζ να σε ενοχλει χωρις να μπορεις να το μετακινησεις!!!!!ακομα για να εχεις ενα σωστο ηχο πρεπει να κανεις καμπινα πισω απ το ηχειο και να μην το εχεις free to air μιας και οπως σου ειχα ξαναπει ειναι πολλα τα λιτρα του προτ μπαγκαζ και θα χανεται ο ηχος!!!εγω θα προτεινα σαν πρακτικη λυση ενα μικρο κουτακι και ενα 10αρι σαμπακι το οποιο οταν θες να φορτωσεις το αμαξι θα το αφαιρεις και θα εισαι μια χαρα!!!αρκει το σαμπ να ειναι λιγο καλης ποιοτητας ωστε να σε καλυπτει!!!!υποψην τα ηχεια δεν θα τα δουλεψεις σαν δορυφορους αλλα σαν foul pass στο crossover του ενισχυτη!!!διαφορετικα οταν βγαζεις το σαμπ θα ακους μονο μεσαιες και ψηλες!!!!!

zaharias
14-11-10, 21:24
δες τα μαμα τα καμπριο φορανε 8αρι σε εκεινο το σημειο και ριχο μαλιστα!!!
στο σκι πασ αν βαλεις 10αρι θα ειναι ακομα πιο αβολο μιας και θα εχεις μια γκουμουτσα μεσα στη μεση του πορτ μπαγκαζ να σε ενοχλει χωρις να μπορεις να το μετακινησεις!!!!!ακομα για να εχεις ενα σωστο ηχο πρεπει να κανεις καμπινα πισω απ το ηχειο και να μην το εχεις free to air μιας και οπως σου ειχα ξαναπει ειναι πολλα τα λιτρα του προτ μπαγκαζ και θα χανεται ο ηχος!!!εγω θα προτεινα σαν πρακτικη λυση ενα μικρο κουτακι και ενα 10αρι σαμπακι το οποιο οταν θες να φορτωσεις το αμαξι θα το αφαιρεις και θα εισαι μια χαρα!!!αρκει το σαμπ να ειναι λιγο καλης ποιοτητας ωστε να σε καλυπτει!!!!υποψην τα ηχεια δεν θα τα δουλεψεις σαν δορυφορους αλλα σαν foul pass στο crossover του ενισχυτη!!!διαφορετικα οταν βγαζεις το σαμπ θα ακους μονο μεσαιες και ψηλες!!!!!

Βλεπω οτι ταιριαζει κουτι 10αρι τετραγωνο kicker στο ski pass..
Φυσικα παντα σε κουτα και οχι free air, αυτο το ειχα απο την αρχη στο μυαλο μου Πανο..
Αυτο για τα ηχεια που ειπες δεν καταλαβα.. :) Ειμαι ψιλο-ασχετος με τον ηχο.. :)
Ευχαριστω Πανο!!

m-power_01
14-11-10, 21:39
Γιωργο, για να πανε τα καλωδια πισω περνανε κατω απο τη μοκετα απο τη μερια του συνοδηγου?



Τα καλωδια περνανε αριστερα και δεξια ,υπαρχουν ειδικα καναλια, οχι κατω απο τις μοκετες. Καλο ειναι να περασεις τα ρευματα απο την μια πλευρα και τα rca απο την αλλη ωστε να μην εχεις παρασιτα.

Ζαχαρια ρευματα δεν θα περασεις... Εχεις πισω την μπαταρια.Παρολλα αυτα βαλε ποιοτικα καλωδια. Για γειωση παρε σε ενα καθαρο σημειο, πχ εκει που πιανουν οι ζωνες των πισω καθισματων.

Τα rca μην τα περασεις απο δεξια... θα φας πακετο! Απο εκει περνανε ολα τα ρευματα του αυτοκινητου σου.

gyiama
14-11-10, 21:44
δες, τα ηχεια και ειδικα αυτα που εχουν σχετικα μικρη διασταση κατασκευαστικα δεν μπορουν να αποδωσουν ολες τις συχνοτητες!!!εκει που λειτουργουν ειναι απ τις μεσαιες και πανω!!οποτε για να εχουμε ολοκληρωμενο ηχο επιλεγουμε απ το crossover του ενισχυτη να παιξουν σαν ''δορυφοροι''(high pass) και για τις χαμηλες συχνοτητες επιλεγουμε στο σαμπ να παιξει μονο μπασο(low pass)!!η μεση επιλογη ειναι ολο το ευρος συχνοτητων (foul pass)οπου εκει μπορουν να παιξουν λιγα μεγαφωνα(συνηθως ειναι ειτε οβαλ 16/9 ειτε 8''αρακια μεγαφωνα)και παλι οχι με απολυτη πιστοτητα!!!!μπορει και το σαμπ να παιξει foul pass αλλα θα παιζει και λογια πραγμα που δεν θελουμε!!!! ετσι συμπληρωνουμε ολη την ηχητικη εικονα του αυτοκινητου!!!! σε ενα αμαξι μπορει να βαλεις τα καλυτερα ηχεια αλλα αν δεν ρυθμιστουν σωστα ο ηχους τους μπορει να ειναι πολυ χειροτερος απο ενα ηχοσυστημα με το 1/5 της τιμης τους που ειναι σωστα ρυθμισμενο!!!!! για ηχειο σαμπ θα προτεινα στρογγυλο και οχι τετραγωνο!!

gyiama
14-11-10, 21:49
Ζαχαρια ρευματα δεν θα περασεις... Εχεις πισω την μπαταρια.Παρολλα αυτα βαλε ποιοτικα καλωδια. Για γειωση παρε σε ενα καθαρο σημειο, πχ εκει που πιανουν οι ζωνες των πισω καθισματων.

Τα rca μην τα περασεις απο δεξια... θα φας πακετο! Απο εκει περνανε ολα τα ρευματα του αυτοκινητου σου.

εφοσων εχεις την μπαταρια πισω το καλυτερο ειναι να παρεις γειωση πανω απ τον πολο της μπαταριας!!!ειναι η πιο καθαρη γειωση του αυτοκινητου!!!αν και με εναν ενισχυτη που θες να παιξεις δεν εχεις και τρελες απαιτησεις καταναλωσης καλο ειναι να εχεις καλα καλωδια και ειδικα τα rca ωστε να μην εχεις παρασιτα αργοτερα!!!του ρευματος και της γειωσης θα κοιταξεις να ειναι τουλαχιστον 6-8mm καλης ποιοτητας!!!!

zaharias
14-11-10, 22:27
Το αμαξι το εχω λυσει ολο μεσα γιατι πηρα μαυρη μοκετα για να αλλαξω τη μπεζ (απο τη πρωτη μερα που το πηρα ηθελα να το κανω αυτο!!) οποτε θα περαστουν και τα απαραιτητα καλωδια..
Το θεμα ειναι τί πρεπει να περασω και απο που..?? (για να μην εχω θεματα-παρασιτα κτλ)

Πισω αριστερα παντως εκει που μπαινει το navi & cd changer (εμενα εχει απλα τις θηκες) εχει μπολικο χωρο για να κρυψω τον ενισχυτη..

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια..

zaharias
14-11-10, 22:41
δες τα μαμα τα καμπριο φορανε 8αρι σε εκεινο το σημειο και ριχο μαλιστα!!!στο σκι πασ αν βαλεις 10αρι θα ειναι ακομα πιο αβολο μιας και θα εχεις μια γκουμουτσα μεσα στη μεση του πορτ μπαγκαζ να σε ενοχλει χωρις να μπορεις να το μετακινησεις!!!!!ακομα για να εχεις ενα σωστο ηχο πρεπει να κανεις καμπινα πισω απ το ηχειο και να μην το εχεις free to air μιας και οπως σου ειχα ξαναπει ειναι πολλα τα λιτρα του προτ μπαγκαζ και θα χανεται ο ηχος!!!εγω θα προτεινα σαν πρακτικη λυση ενα μικρο κουτακι και ενα 10αρι σαμπακι το οποιο οταν θες να φορτωσεις το αμαξι θα το αφαιρεις και θα εισαι μια χαρα!!!αρκει το σαμπ να ειναι λιγο καλης ποιοτητας ωστε να σε καλυπτει!!!!υποψην τα ηχεια δεν θα τα δουλεψεις σαν δορυφορους αλλα σαν foul pass στο crossover του ενισχυτη!!!διαφορετικα οταν βγαζεις το σαμπ θα ακους μονο μεσαιες και ψηλες!!!!!

Πανο, το αμαξι δεν ειναι καθημερινο και δεν το φορτωνω ποτε.. Το πορτ μπαγκαζ μου ειναι μονιμως αδειο & καθαρο.. Απλα, μου τη δινει μονο με τη σκεψη να ανοιγω το πορτ μπαγκαζ μου και να βλεπω ενα τεραστιο κουτι..
Βλεπω η BSW στο Ε46fanatics και βγαζει ενα 8αρακι που μπαινει κατω απο την εταζερα το οποιο ειναι πολυ κομψο (δεν ξερω απο αποδοση τί κανει)...
Οποτε τη λυση του βαλε-βγαλε το sub οταν θελω να βαλω κατι στο πορτ μπαγκαζ τη ξεχναμε..
Οσον αφορα τη ρυθμιση του "ολου" στησιματος, πιστευω οτι και με τη βοηθεια του επεξεργαστη (AudioControl) θα μπορεσω να το φερω στα μετρα μου..
Το καλο ειναι οτι το πισω καθισμα μου πεφτει οποτε δεν ειναι απομωνομενο το πορτ μπαγκαζ μου και δεν υπαρχει λαμαρινα ενδιαμεσα, οποτε το μπασο θα περναει στη καμπινα..

gyiama
14-11-10, 22:49
η ρυθμιση του ηχου δεν γινεται μονο απ τον επεξεργαστη ηχου(τον οποιο τον θεωρω πολυ ακραια λυση μιας και δεν πας σε πολυ high end υλοποιηση και ειναι περιτο εξοδο)αλλα και απ τις εξοδους του ενισχυτη οπου ρυθμζεται η παραμροφωση των ηχειων και η σταθμη τους!!δλδ να στο πω χοντρα χοντρα πρεπει να εχεις τερμα την ενταση απ το radiocd σου και να μην εχεις παραμορφωση στα ηχεια!!!! ολα αυτα εφοσων εχεις εξοδο rca διαφορετικα αν εχεις εξοδο high/low τοτε περαει η παραμορφωση του radiocd αυτουσια στην εξοδο του ενισχυτη!!

ΥΓ προτεινω εφοσων θα παιξεις με πηγη aftermarket και οχι την εργοστασιακη να μην εδωσεις χρηματα για επεξεργαστη και να τα δωσεις ειτε για κατι καλυτερο στα ηχεια σου ειτε για ενα 2ο 2καναλο ενισχυτη που θα οδηγησεις το σαμπακι σου ειτε να τα κρατησεις στην τσεπη σου και να πιεις μια ρετσινα!!!!!!!!

georggge46
14-11-10, 23:01
Πανο, το αμαξι δεν ειναι καθημερινο και δεν το φορτωνω ποτε.. Το πορτ μπαγκαζ μου ειναι μονιμως αδειο & καθαρο.. Απλα, μου τη δινει μονο με τη σκεψη να ανοιγω το πορτ μπαγκαζ μου και να βλεπω ενα τεραστιο κουτι..
Βλεπω η BSW στο Ε46fanatics και βγαζει ενα 8αρακι που μπαινει κατω απο την εταζερα το οποιο ειναι πολυ κομψο (δεν ξερω απο αποδοση τί κανει)...
Οποτε τη λυση του βαλε-βγαλε το sub οταν θελω να βαλω κατι στο πορτ μπαγκαζ τη ξεχναμε..
Οσον αφορα τη ρυθμιση του "ολου" στησιματος, πιστευω οτι και με τη βοηθεια του επεξεργαστη (AudioControl) θα μπορεσω να το φερω στα μετρα μου..
Το καλο ειναι οτι το πισω καθισμα μου πεφτει οποτε δεν ειναι απομωνομενο το πορτ μπαγκαζ μου και δεν υπαρχει λαμαρινα ενδιαμεσα, οποτε το μπασο θα περναει στη καμπινα..

Ζαχαρια το bsw για το κουπε ειναι 10αρι και ειναι ενεργο [εχει ενσωματομενο ενισχυτη] https://www.bavariansoundwerks.com/product/479/196/BMW-E46-Subwoofer-System-E46-3-Series-M3-Coupe/. Ωραιο φαινεται [στην πραξη βεβαια δεν ξερω τι κανει...] και ειναι και ακριβο ....

georggge46
14-11-10, 23:02
η ρυθμιση του ηχου δεν γινεται μονο απ τον επεξεργαστη ηχου(τον οποιο τον θεωρω πολυ ακραια λυση μιας και δεν πας σε πολυ high end υλοποιηση και ειναι περιτο εξοδο)αλλα και απ τις εξοδους του ενισχυτη οπου ρυθμζεται η παραμροφωση των ηχειων και η σταθμη τους!!δλδ να στο πω χοντρα χοντρα πρεπει να εχεις τερμα την ενταση απ το radiocd σου και να μην εχεις παραμορφωση στα ηχεια!!!! ολα αυτα εφοσων εχεις εξοδο rca διαφορετικα αν εχεις εξοδο high/low τοτε περαει η παραμορφωση του radiocd αυτουσια στην εξοδο του ενισχυτη!!

ΥΓ προτεινω εφοσων θα παιξεις με πηγη aftermarket και οχι την εργοστασιακη να μην εδωσεις χρηματα για επεξεργαστη και να τα δωσεις ειτε για κατι καλυτερο στα ηχεια σου ειτε για ενα 2ο 2καναλο ενισχυτη που θα οδηγησεις το σαμπακι σου ειτε να τα κρατησεις στην τσεπη σου και να πιεις μια ρετσινα!!!!!!!!

Με την εργοστασιακη θα παιξει, γι'αυτο του προτεινα επεξεργαστη ....

zaharias
14-11-10, 23:09
η ρυθμιση του ηχου δεν γινεται μονο απ τον επεξεργαστη ηχου(τον οποιο τον θεωρω πολυ ακραια λυση μιας και δεν πας σε πολυ high end υλοποιηση και ειναι περιτο εξοδο)αλλα και απ τις εξοδους του ενισχυτη οπου ρυθμζεται η παραμροφωση των ηχειων και η σταθμη τους!!δλδ να στο πω χοντρα χοντρα πρεπει να εχεις τερμα την ενταση απ το radiocd σου και να μην εχεις παραμορφωση στα ηχεια!!!! ολα αυτα εφοσων εχεις εξοδο rca διαφορετικα αν εχεις εξοδο high/low τοτε περαει η παραμορφωση του radiocd αυτουσια στην εξοδο του ενισχυτη!!

ΥΓ προτεινω εφοσων θα παιξεις με πηγη aftermarket και οχι την εργοστασιακη να μην εδωσεις χρηματα για επεξεργαστη και να τα δωσεις ειτε για κατι καλυτερο στα ηχεια σου ειτε για ενα 2ο 2καναλο ενισχυτη που θα οδηγησεις το σαμπακι σου ειτε να τα κρατησεις στην τσεπη σου και να πιεις μια ρετσινα!!!!!!!!

Πηγη σκεφτομαι να κρατησω τη "μαμα" Πανο για το ΟΕΜ look περισσοτερο.. Οποτε μαλλον τον χρειαζομαι τον επεξεργαστη..


Ζαχαρια το bsw για το κουπε ειναι 10αρι και ειναι ενεργο [εχει ενσωματομενο ενισχυτη] https://www.bavariansoundwerks.com/product/479/196/BMW-E46-Subwoofer-System-E46-3-Series-M3-Coupe/. Ωραιο φαινεται [στην πραξη βεβαια δεν ξερω τι κανει...] και ειναι και ακριβο ....

Το ξερω οτι ειναι πολυ ακριβο.. (δεν ειχα προσεξει οτι ειναι 10αρι)
Απλα σκεφτομουν μηπως φτιαξω εγω κατι αντιστοιχο.. να αγορασω δηλαδη ενα 10αρακι γυρω στα 300 rms και να φτιαξω κουτι που να μπει κατω απο την εταζερα.. (γινεται ή λεω μ@λ@κιες..??:D)

georggge46
14-11-10, 23:21
Πηγη σκεφτομαι να κρατησω τη "μαμα" Πανο για το ΟΕΜ look περισσοτερο.. Οποτε μαλλον τον χρειαζομαι τον επεξεργαστη..



Το ξερω οτι ειναι πολυ ακριβο.. (δεν ειχα προσεξει οτι ειναι 10αρι)
Απλα σκεφτομουν μηπως φτιαξω εγω κατι αντιστοιχο.. να αγορασω δηλαδη ενα 10αρακι γυρω στα 300 rms και να φτιαξω κουτι που να μπει κατω απο την εταζερα.. (γινεται ή λεω μ@λ@κιες..??:D)

Ολα γινονται ..... Αν κι εγω ειμαι υπερ σε κατι που θα μπορει να βγει αμεσα σε μια αναγκη [δηλ. μια κλειστη φορητη κουτα με ενα καλο 12αρι] και ουτε κατασκευες ουτε τιποτα ....

georggge46
14-11-10, 23:45
Κατι τετοιο ισως https://www.caraudio-store.de/Stream,12,NG,30cm,Subwoofer,geschlossen,Rainbow::: :9368::::62af528f.html αναλογα και ποσα διαθετεις ....


https://www.caraudio-store.de/Subwoofer,Gehaeuse-Subwoofer,30,cm,,,,505_511_515,,,,3117f633.html

georggge46
15-11-10, 08:13
η rainbow βγαζει ηχεια για τις εργοστασιακες θεσεις στο Ε46 και για μπρος και για πισω οποτε να θες παιξε σε αυτη την σειρα Ζαχο!!!!

post #17

Για μπροστινα ηχεια που μπαινουν ακριβως δες κι αυτα :
https://www.caraudio-store.de/Radion,165,e46,2-Wege,BMW,E46,Audio,System::::9037::::6703ce0.html
https://www.caraudio-store.de/IQ,265.25,Front,-,BMW,3er,E46,Coup%E9,,Cabrio,Rainbow::::9351::::bd 0d4539.html
και γενικα για εξειδικευμενες λυσεις δες εδω :
https://www.caraudio-store.de/advanced_search_result.php?search_in_description=1&keywords=bmw+e46&x=8&y=7

:original:

zaharias
16-11-10, 06:35
Πισω (ηχεια) ισως βαλω κατι ποιο οικονομικο...

Επανερχομαι στο θεμα "μπασου"...

Δεν θελω τρελο μπασο.. Απλα ενα γλυκο, το οποιο να "συνοδευει" τα τραγουδια..

Οποτε 10αρι ή 12αρι? Να γινει custom και να μπει κατω απο την εταζερα?
Να το ταιριαξω στο ski pass ή να μην κανω τιποτα και να το αφησω στο πορτ μπαγκαζ..??

georggge46
16-11-10, 08:19
Πισω (ηχεια) ισως βαλω κατι ποιο οικονομικο...

Επανερχομαι στο θεμα "μπασου"...

Δεν θελω τρελο μπασο.. Απλα ενα γλυκο, το οποιο να "συνοδευει" τα τραγουδια..

Οποτε 10αρι ή 12αρι? Να γινει custom και να μπει κατω απο την εταζερα?
Να το ταιριαξω στο ski pass ή να μην κανω τιποτα και να το αφησω στο πορτ μπαγκαζ..??

Ενα 12αρι σε κλειστη κουτα. Μην μπλεκεις με custom κατασκευες ....

gyiama
16-11-10, 08:50
ετσι ακριβως οπως τα λεει ο Γιωργος, Ζαχο και αυτο που ειπα πιο πανω εγω!!πας σε ενα κουτι ανεξαρτητο και τελειωσες!!!τωρα απο θεμα χωρου θα σε βολευε καλυτερα ενα καλης ποιοτητας 10αρι αν και οπως εχουμε ξαναπει το ιδανικο ειναι ενα 12αρι αλλα θα χασεις σε χωρο αρκετα!!!για τα πισω ηχεια θα ελεγα να πας σε κατι παρομοιο με τα μπροστα απλα να ειναι ομοαξονικα και οχι διαιρουμενα (μοναδα)!!γιατι θα φτασεις σε σημειο να παιζεις τα μπροστα και να μην μπορεις να παιξεις τα πισω μιας και θα βγαζουν παραμορφωση!!!!

georggge46
16-11-10, 09:15
Ζαχο, μην φοβασαι, ενα 12αρι σε ενα νορμαλ κουτακι δεν πιανει πολυ χωρο. Σου παραθετω μια φωτο με το δικο μου 12αρι στην κλειστη κουτα που το ειχα παλιοτερα. Βεβαια μετα την αλλαξα την κουτα και εβαλα μια με πορτ [ανοιχτο] γιατι το δικο μου σαμπ ειναι αρκετα δυνατο [1kw RMS].

zaharias
20-11-10, 18:12
Παραθετω σχεδιαγραμμα που βρηκα..

Το αμαξι μου ειναι 10/2001 και φοραει τη 17pin φυσα..

https://img208.imageshack.us/img208/1886/oldgen17pinradiopinout.jpg (https://img208.imageshack.us/i/oldgen17pinradiopinout.jpg/)

Απο που θα παρω ρευμα, που θα συνδεσω ενισχυτη κτλ..??

Αυτο ειναι και το μαμα busines r/cd μου..

https://img171.imageshack.us/img171/9426/dsc00481o.jpg (https://img171.imageshack.us/i/dsc00481o.jpg/)

https://img819.imageshack.us/img819/7826/dsc00480rh.jpg (https://img819.imageshack.us/i/dsc00480rh.jpg/)

https://img232.imageshack.us/img232/74/dsc00479a.jpg (https://img232.imageshack.us/i/dsc00479a.jpg/)

Το καλωδιο που δειχνω εδω ειναι αυτο που παει στο Dension..

https://img404.imageshack.us/img404/5090/dsc00478cn.jpg (https://img404.imageshack.us/i/dsc00478cn.jpg/)

gyiama
20-11-10, 18:59
αν εννοεις το remote το καλωδιο, παρε απ το 16 πιν που λεει 12V Αnt out!!!

zaharias
20-11-10, 19:08
αν εννοεις το remote το καλωδιο, παρε απ το 16 πιν που λεει 12V Αnt out!!!

Μαλιστα..

Απο καλωδια τί θα χρειαστω ρε Πανο και απο που να τα περασω για να μην εχω παρασιτα κτλ?

gyiama
20-11-10, 19:18
μπαταρια πισω δεν εχεις ζαχο?αν την εχεις προστα τραβας απο δεξια μεχρι πισω κανονικα !!ρευμα περνας απο δεξια και rca απο αριστερα για ναμην εχεις παρασιτα απ την μεταφορα του ρευματος!!αν εχεις μπαταρια πισω τραβας κανονικα απ την μπαταρια και παλι rca απο την αριστερη!!!

zaharias
20-11-10, 19:27
μπαταρια πισω δεν εχεις ζαχο?αν την εχεις προστα τραβας απο δεξια μεχρι πισω κανονικα !!ρευμα περνας απο δεξια και rca απο αριστερα για ναμην εχεις παρασιτα απ την μεταφορα του ρευματος!!αν εχεις μπαταρια πισω τραβας κανονικα απ την μπαταρια και παλι rca απο την αριστερη!!!

Μπαταρια εχω πισω Πανο..

Αριστερα εννοεις απο του οδηγου τη μερια?

Παρασιτα με το γκαζι κτλ δεν παιζει να εχω?

georggge46
20-11-10, 19:58
Μπαταρια εχω πισω Πανο..

Αριστερα εννοεις απο του οδηγου τη μερια?

Παρασιτα με το γκαζι κτλ δεν παιζει να εχω?

Ναι ,απο την μερια του οδηγου [δες την φωτο που παραθετω] ....

Αμα τραβηξεις σωστες γειωσεις δεν θα εχεις προβλημα ....

gyiama
20-11-10, 20:05
ουυυ μαι χαρα εισαι!!!παιρνεις γειωση κατευθειαν απ το καλωδιο της γειωσης της μπαταριας και ρευμα και εισαι σουπερ!!!τα rca περναει απο κει που σου εδειξε ο Γιωργος και εισαι ετοιμος!!! προσεχε μονο τις επαφες των rca μην ακουμπανε πουθενα σε κανενα μεταλικο σημειο και εχεις παρασιτα αν και εν νομιζω να εχεις θεμα μιας και δεν θα κανεις ενωση πουθενα

georggge46
20-11-10, 20:48
Οταν περασεις τα rca κατω απο το πισω καθισμα προσεξε μην περνανε κοντα απο την αντλια βενζινης γιατι θα σου κανει παρασιτο. Πολυ καλα καλωδια ειναι αυτα https://www.connectionaudison.com/products/interconnects/bt4_500.htm, κι εγω αυτο εχω !

georggge46
20-11-10, 21:04
Αν θα βαλεις τον 5καναλο που ειπες βαλε κατευθειαν ενα 6καναλο καλωδιο να ξεμπερδευεις .... https://www.caraudio-store.de/Einbauzubehoer,Verkabelung,,Strom,Kabel,Cinchkabel ,6-Kanal,Cinchkabel,,,,522_1142_583_531_1168,,,,3037a e7b.html

zaharias
20-11-10, 21:27
Αν θα βαλεις τον 5καναλο που ειπες βαλε κατευθειαν ενα 6καναλο καλωδιο να ξεμπερδευεις .... https://www.caraudio-store.de/Einbauzubehoer,Verkabelung,,Strom,Kabel,Cinchkabel ,6-Kanal,Cinchkabel,,,,522_1142_583_531_1168,,,,3037a e7b.html

Αυτο δηλαδη..??

https://www.connectionaudison.com/products/interconnects/bt6_500.htm

georggge46
20-11-10, 21:41
Αυτο δηλαδη..??

https://www.connectionaudison.com/products/interconnects/bt6_500.htm

:thumbsup: το καλυτερο καλωδιο της αγορας !!!! https://www.caraudio-store.de/Best,BT-6,550,6-Kanal,Competition,Cinchkabel,5.5,Meter,Audison,Con nection::::3165::::e5b0551d.html

τα 4 καλωδια για τα ηχεια και τα 2 για το σαμπ ...

georggge46
20-11-10, 22:00
Δες κι αυτο το pdf https://www.sound-better.net/Support/Manuals/Autosound/LC6i_OM.pdf οσων αφορα την συνδεσμολογια με επεξεργαστη σηματος ...

zaharias
20-11-10, 22:08
Δες κι αυτο το pdf https://www.sound-better.net/Support/Manuals/Autosound/LC6i_OM.pdf οσων αφορα την συνδεσμολογια με επεξεργαστη σηματος ...

Πολυ καλο.. :thanks: Ειναι το manual του AudioControl LC6i...

zaharias
22-11-10, 23:22
Γιωργο, μπροστα τα μαμα ηχεια εχουν ενα σφουγγαρι, το εβαλες στα καινουργια σου ηχεια αυτο ή οχι?

m-power_01
22-11-10, 23:29
Εγώ το είχα βγάλει τότε γιατί δεν καθόταν

georggge46
23-11-10, 07:31
Γιωργο, μπροστα τα μαμα ηχεια εχουν ενα σφουγγαρι, το εβαλες στα καινουργια σου ηχεια αυτο ή οχι?

Αμα εχεις περιθωρια χωρου βαλτα. Εγω στα σημεια της πορτας πισω απο τα ηχεια εχω βαλει ειδικο μονωτικο υλικο https://www.caraudio-store.de/Original,Speaker,Kit,Dynamat::::7362::::8a6c29e0.h tml

zaharias
23-11-10, 21:20
Η σειρα, πως παει..??

Δηλαδη..

Θα περασω το καλωδιο https://www.caraudio-store.de/Best,BT-6,550,6-Kanal,Competition,Cinchkabel,5.5,Meter,Audison,Con nection::::3165::::e5b0551d.html μεχρι το πορτ μπαγκαζ..

Μετα..?? Θα χρειαστω αλλο καλωδιο?

gyiama
24-11-10, 09:24
αν και δεν ξερω ο επεξεργαστης που θα βαλεις ποσεσ εξοδους rca εχει,αν βγαζει 1 για καθε γραμμη δλδ 1 rca για μπροστα 1 για τα πισω και 1 για σαμπ τοτε παιρνας 6(3 ζευγαρια δλδ)rca μεχρι πισω(εδω προσεχε και ποσες εισοδους εχει ο ενισχυτης αν και καλο θα ειναι να τραβηξεις και τα 3 ζευγαρια εχει δεν εχει 6 εισοδους ο ενισχυτης για μελλοντικη χρηση)και μετα το μονο που σου μενει ειναι να τραβηξεις τις γραμμες ρευματος στον ενισχυτη απο την μπαταρια σου!!!!

zaharias
24-11-10, 10:59
αν και δεν ξερω ο επεξεργαστης που θα βαλεις ποσεσ εξοδους rca εχει,αν βγαζει 1 για καθε γραμμη δλδ 1 rca για μπροστα 1 για τα πισω και 1 για σαμπ τοτε παιρνας 6(3 ζευγαρια δλδ)rca μεχρι πισω(εδω προσεχε και ποσες εισοδους εχει ο ενισχυτης αν και καλο θα ειναι να τραβηξεις και τα 3 ζευγαρια εχει δεν εχει 6 εισοδους ο ενισχυτης για μελλοντικη χρηση)και μετα το μονο που σου μενει ειναι να τραβηξεις τις γραμμες ρευματος στον ενισχυτη απο την μπαταρια σου!!!!

Ο επεξεργαστης..
https://www.sonicelectronix.com/item_6359_AudioControl+LC6i+-Gray+LC6-.html
Νομιζω οτι εχει 6 Πανο..

Ο ενισχυτης..
https://www.sonicelectronix.com/item_12415_Alpine+PDX-5.html

gyiama
24-11-10, 12:04
οκ εισαι ζαχο τουλαχιστον με αυτα που βλεπω,αλλα αυτο το lc6 πρεπει να το τοποθετησεις καπου μεσα στο ταμπλο ωστε να μην χρειαστει να ξανατραβας καλωδια απ τα ηχεια!!

ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΤΙ

οταν τραβηξεις τα rca μαζι τους θα τραβηξεις και 4 ζευγαρια καλωδια μεχρι το radiocd σου,εκει θα κανεις την συνδεση πανω στην υπαρχουσα καλωδιωση του αυτοκινητου ωστε να παει στα ηχεια σου!!!αυτη ειναι μια πρακτικη λυση ωστε ναμ ην χρειαστει να ανοιγεις φυσες στις πορτες και να ξυλωνεις ολο το αμαξι ωστε να περασεις καινουρια καλωδια για τα ηχεια!!ετσι αν καποτε τα βαρεθεις απλα αποσυνδεεις τα καλωδια πισω απ το radiocd εννωνεις παλι με την παλια φυσα και παιζουν ολα απ την πηγη!!!
με αυτο τον τροπο βεβαια ιιισως χασεις λιγακι σε ενταση ηχου αν και εγω προσωπικα πιστευω οτι δεν προκειτε να καταλαβεις διαφορα ειτε ετσι ειτε αλλιως!!!δεν πας ουτε σε db drag ουτε σε διαγωνισμο spl!!!!

georggge46
24-11-10, 12:11
οκ εισαι ζαχο τουλαχιστον με αυτα που βλεπω,αλλα αυτο το lc6 πρεπει να το τοποθετησεις καπου μεσα στο ταμπλο ωστε να μην χρειαστει να ξανατραβας καλωδια απ τα ηχεια!!

ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΤΙ

οταν τραβηξεις τα rca μαζι τους θα τραβηξεις και 4 ζευγαρια καλωδια μεχρι το radiocd σου,εκει θα κανεις την συνδεση πανω στην υπαρχουσα καλωδιωση του αυτοκινητου ωστε να παει στα ηχεια σου!!!αυτη ειναι μια πρακτικη λυση ωστε ναμ ην χρειαστει να ανοιγεις φυσες στις πορτες και να ξυλωνεις ολο το αμαξι ωστε να περασεις καινουρια καλωδια για τα ηχεια!!ετσι αν καποτε τα βαρεθεις απλα αποσυνδεεις τα καλωδια πισω απ το radiocd εννωνεις παλι με την παλια φυσα και παιζουν ολα απ την πηγη!!!
με αυτο τον τροπο βεβαια ιιισως χασεις λιγακι σε ενταση ηχου αν και εγω προσωπικα πιστευω οτι δεν προκειτε να καταλαβεις διαφορα ειτε ετσι ειτε αλλιως!!!δεν πας ουτε σε db drag ουτε σε διαγωνισμο spl!!!!

Σωστος thumb!!! Αν και στα πισω ηχεια ειναι πολυ ευκολο να τραβηχτουν καινουργια καλωδια !

georggge46
24-11-10, 12:23
https://www.alpine-electronics.gr/fileadmin/user_upload/manuals/car_audio_manuals/PDX-5/OM_PDX-5_EN.pdf

zaharias
24-11-10, 16:29
Απ'οτι (διαβαζω) και μου ειπαν στο fanatics, οι μαμα καλωδιωσεις των ηχειων ειναι αρκετα καλες και δοκιμασμενες για βαρβατα ηχοσυστηματα και δεν χρειαζεται να αντικαταστασθουν..

georggge46
24-11-10, 17:11
Εκτος απο τα rca ,θα χρειαστεις ουτως η αλλως καλωδιωση απο τα ηχεια προς τον ενισχυτη .... Το θεμα ειναι οτι μπορεις να περασεις καλωδια απο τον ενισχυτη μεχρι πισω απο την πηγη και να κανεις την ενωση με την μαμα καλωδιωση ωστε να γλυτωσεις το εχτρα περασμα καινουργιων καλωδιων και μεχρι τα ηχεια ...

zaharias
24-11-10, 19:49
Εκτος απο τα rca ,θα χρειαστεις ουτως η αλλως καλωδιωση απο τα ηχεια προς τον ενισχυτη .... Το θεμα ειναι οτι μπορεις να περασεις καλωδια απο τον ενισχυτη μεχρι πισω απο την πηγη και να κανεις την ενωση με την μαμα καλωδιωση ωστε να γλυτωσεις το εχτρα περασμα καινουργιων καλωδιων και μεχρι τα ηχεια ...

Ετσι το σκεφτομουν Γιωργο..

Γιαυτο ψαχνω και που παει τί στην εργοστασιακη φυσα..

Η σειρα πως παει?

Δηλαδη απο τον ενισχυτη output & input που & πως πανε τα καλωδια?

georggge46
24-11-10, 20:05
Ετσι το σκεφτομουν Γιωργο..

Γιαυτο ψαχνω και που παει τί στην εργοστασιακη φυσα..

Η σειρα πως παει?

Δηλαδη απο τον ενισχυτη output & input που & πως πανε τα καλωδια?

Στα input του ενισχυτη πανε τα rca. Στα output πανε τα καλωδια απο τα ηχεια. Προσεξε, οτι συνδεση κανεις μπροστα , κανε την σε ανταπτορα και οχι στην εργοστασιακη πλεξουδα [νομιζω ηδη εχεις ανταπτορα λογω dension, κανε εκει τις συνδεσεις σου ...] !

Παρε με τηλ. οποτε μπορεις να σου πω λεπτομερειες ...

zaharias
25-11-10, 13:42
Βρηκα και αυτο, δεν ξερω αν βοηθαει..

https://forum.e46fanatics.com/showpost.php?p=2775767&postcount=44

https://img818.imageshack.us/img818/2981/fysa.jpg (https://img818.imageshack.us/i/fysa.jpg/)

georggge46
25-11-10, 14:47
Τα χρωματα αν δεν κανω λαθος ειναι αυτα :

Blue Power Antenna
Orange Illumination
Black Chassis Ground
Red 12 Volt Switched Power
Yellow 12 Volt Constant Power
Green Left Rear Speaker Positive
Green/Black Left Rear Speaker Negative
Violet Right Rear Speaker Positive
Violet/Black Right Rear Speaker Negative
White Left Front Speaker Positive
White/Black Left Front Speaker Negative
Gray Right Front Speaker Positive
Gray/Black Right Front Speaker Negative


Δες και το σχεδιαγραμμα κατω για να σε βοηθησει

zaharias
25-11-10, 15:07
Τα χρωματα αν δεν κανω λαθος ειναι αυτα :

Blue Power Antenna
Orange Illumination
Black Chassis Ground
Red 12 Volt Switched Power
Yellow 12 Volt Constant Power
Green Left Rear Speaker Positive
Green/Black Left Rear Speaker Negative
Violet Right Rear Speaker Positive
Violet/Black Right Rear Speaker Negative
White Left Front Speaker Positive
White/Black Left Front Speaker Negative
Gray Right Front Speaker Positive
Gray/Black Right Front Speaker Negative


Δες και το σχεδιαγραμμα κατω για να σε βοηθησει

Τελειο φιλε..
Τι να πω.. :thnx: thumb:thumbsup:
Ευχαριστω πολυ..
Δεν θα ειχα κανει τιποτα χωρις τη βοηθεια σου (και του Πανου :D), ειλικρινα..

Για το που να τοποθετηθει ο επεξεργαστης?

Τι καλωδιο πρεπει να χρησιμοποιηθει εκει που φευγουν απο τον ενισχυτη και πανε στα ηχεια?

gyiama
25-11-10, 15:21
6-8mm και για ρευμα και για γειωση και αν θες παρε 2 καλους επιχρυσους κονεκτορες (τρογκυλους οχι διχαλο)και προσοχη στην ασφαλειοθηκη!!να ειναι καλης ποιοτητας και οχι καμια πατατα και η ασφαλεια σου να ειναι φυσιγγι(δλδ κυλινδρικη)40Α και οχι μαχαιρωτη(σαν αυτες που εχουν τα αυτοκινητα μας δλδ στη ασφαλειοθηκη!!!

ΥΓ ασφαλεια 40Α και οχι 60Α για να εχεις το κεφαλι σου υσηχο!!!!!

georggge46
25-11-10, 16:04
Καλωδια απο τον ενισχυτη στα ηχεια https://www.caraudio-store.de/High-Quality,Lautsprecherkabel,SHW,Stinger::::7290::::9 dc4a317.html
Καλωδιο απο τον επεξεργαστη στην πηγη https://www.caraudio-store.de/Steuerleitung,9,Adrig,Hollywood,Energetic::::16180 ::::fda16e68.html
Καλωδιο ρευματος-γειωσης https://www.caraudio-store.de/Profi,PowerKabel,100,Kupfer,rot,Autoleads::::16055 ::::52a50df2.html
Ασφαλειοθηκη https://www.caraudio-store.de/RF-AGU,Sicherungshalter,Rockford,Fosgate::::15391:::: d51acaa8.html

georggge46
25-11-10, 16:57
τροποποιησα αλλο ενα σχεδιαγραμμα που βρηκα

zaharias
26-11-10, 12:48
Τελικα κατεληξα σε Rainbow (Γερμανικα) ηχεια εμπρος και πισω..

Για πισω..

https://www.audiomotiv.co.uk/news/wp-content/uploads/2010/03/Rainbow-KX-165.png

https://www.rainbowcaraudio.com/images/dream-line/kx/kx165-large.jpg

Για μπροστα..

https://www.bigdogaudio.de/lautsprecher-fahrzeugspezifisch/rainbow-iq-26525-bmw-3er-e46-fuer-cabrio-und-coup.html

Τσιμπησα και εναν επεξεργαστη ηχου για να εχω περισσοτερες δυνατοτητες ρυθμισης..

https://outlet.crutchfield.com/S-WDYuTP5sNu8/p_161LC6IG/AudioControl-LC6i-Gray.html?cc=02&tab=review

Και μας μενουν ο ενισχυτης και οι καλωδιωσεις..

Οποτε αναμονη, να ερθουν τα πραγματα, να ξεκινησουμε.. :)

Δεν εχω καταληξει ακομη σε sub..

georggge46
26-11-10, 13:22
Μπραβο ! Σωστες επιλογες !

zaharias
26-11-10, 13:30
Μπραβο ! Σωστες επιλογες !

Δεν θα τις ειχα κανει χωρις τη βοηθεια σας..

Θα παμε βημα-βημα παρεα.. :D

Θα προσπαθησω να βγαζω φωτο παραλληλα να φτιαξουμε ενα ωραιο DIY..

Ευχαριστω Γιωργαρα!!!!!!!!!!!!!!!!!

zaharias
26-11-10, 14:35
Οποτε για sub καταληγουμε σε 10αρι ή 12αρι..??

Πρεπει να προσεξω κατι στο ευρος συχνοτητων..??

Να παιζει απο χαμηλα..??

gyiama
26-11-10, 16:44
αν βρεις ενα σαμπ 10'' το οποιο να πεφτει αρκετα σε συχνοτητες τοτε θα σε βολευε σε θεμα χωρου!!

zaharias
26-11-10, 23:47
αν βρεις ενα σαμπ 10'' το οποιο να πεφτει αρκετα σε συχνοτητες τοτε θα σε βολευε σε θεμα χωρου!!

Ρε Πανο τί συχνοτητες να ψαχνω δηλαδη?

ΔΕΝ πρεπει να ειναι ουτε bass reflex ουτε band bass, ετσι?

zaharias
27-11-10, 15:14
Ρε Πανο τί συχνοτητες να ψαχνω δηλαδη?

ΔΕΝ πρεπει να ειναι ουτε bass reflex ουτε band bass, ετσι?

Οι κουτες ειναι στανταρ σε μεγεθος??

Δηλαδη μπορω να αγορασω ετοιμη κουτα για 12αρι πχ και να βαλω το sub που γουσταρω..??

Πρεπει να ειναι port ή κλειστη?

georggge46
27-11-10, 15:46
Οι κουτες ειναι στανταρ σε μεγεθος??

Δηλαδη μπορω να αγορασω ετοιμη κουτα για 12αρι πχ και να βαλω το sub που γουσταρω..??

Πρεπει να ειναι port ή κλειστη?

Κουτες υπαρχουν σε διαφορα μεγεθη ,σχηματα, λιτρα κλπ. Επισης μπορεις να φτιαξεις και κατα παραγγελια αναλογα τις απαιτησεις σου. Εφοσων ομως δεν εχεις εμπειρια και μεγαλες απαιτησεις, θα σου προτεινα να παρεις ενα ετοιμο σαμπακι της αρεσκειας σου με την κουτα του, που ειναι μελετημενο να αποδιδει οπως πρεπει. Μην μπαινεις σε τετοια διαδικασια .....
Το αν εχει πορτ η οχι , ειναι θεμα γουστου παλι .... Συνηθως με κλειστη κουτα το μπασο ειναι πιο ''σφιχτο'' , ενω αντιθετα με πορτ το μπασο ''απλωνει'' περισσοτερο. Εξαρταται και τι μουσικη ακους .... για ροκ μουσικη και γρηγορα κομματια με ντραμς συνηθως η κλειστη αποδιδει καλυτερα ενω για hip hop, r and b κλπ η ανοιχτη ....

georggge46
28-11-10, 15:36
Αυτα τα λινκ με diy τα εχεις δει ?
https://bimmer.roadfly.com/bmw/forums/e46m3/forum.php?postid=2786337&page=10
https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=160792

zaharias
28-11-10, 17:58
Αυτα τα λινκ με diy τα εχεις δει ?
https://bimmer.roadfly.com/bmw/forums/e46m3/forum.php?postid=2786337&page=10
https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=160792

Τα χω δει Γιωργο, ευχαριστω..

Απλα τα US spec Ε46 εχουν και στη βασικη τους εκδοση εργοστασιακο ενισχυτη πισω δεξια, ενω τα δικα μας δεν εχουν..

zaharias
28-11-10, 23:43
Τα χω δει Γιωργο, ευχαριστω..

Απλα τα US spec Ε46 εχουν και στη βασικη τους εκδοση εργοστασιακο ενισχυτη πισω δεξια, ενω τα δικα μας δεν εχουν..

Εννουσα οτι εχουν επιπλεον & διαφορετικες πλεξουδες..

Τι λες για αυτο το sub?

https://www.sonicelectronix.com/item_7440_JBL+GTO1202D.html

12" Dual 2 Ohms Grand Touring Series Subwoofer
Power Handling:
Peak: 1200 watts
RMS: 300 watts
Impedance: Dual 2 ohms
Polypropylene cone woofer
Hi-roll rubber surround
New proprietary frame, in-board motor structure and new cone design
Vented polepieces
Frequency response: 23-400 Hz
Sensitivity: 93 dB

Αυτο τωρα που ειναι 2 ohm dual μπορει να δουλεψει σαν 4 ohm?

zaharias
01-12-10, 20:05
Εννουσα οτι εχουν επιπλεον & διαφορετικες πλεξουδες..

Τι λες για αυτο το sub?

https://www.sonicelectronix.com/item_7440_JBL+GTO1202D.html

12" Dual 2 Ohms Grand Touring Series Subwoofer
Power Handling:
Peak: 1200 watts
RMS: 300 watts
Impedance: Dual 2 ohms
Polypropylene cone woofer
Hi-roll rubber surround
New proprietary frame, in-board motor structure and new cone design
Vented polepieces
Frequency response: 23-400 Hz
Sensitivity: 93 dB

Αυτο τωρα που ειναι 2 ohm dual μπορει να δουλεψει σαν 4 ohm?

?????????????

Επισης, με αγχωνει λιγο το θεμα της ρυθμισης..

Ειναι ευκολη υποθεση ή.....????

gyiama
01-12-10, 20:13
ζαχο μη φοβασαι αναλογα με τι σαμπ θα αγορασεις θα σε βοηθησιυμε οσο μπορουμε απο δω!!! αυτο το σαμπ που ειναι 2πλοπινικο εχει 2 πηνια 2Ω το καθενα τα οποια τα συνδεεις σε σειρα οποτε πας στα 4Ω και παιζεις μια χαρα!!!η ρυθμιση δεν ειναι και τοοοσο φοβερο θεμα μιας και οπως ειδα δεν αγορασες επεξεργαστη σηματος (dsp) αλλα μετατροπεα απο hi σε low!! εκει ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα στην ρυθμιση!!

georggge46
01-12-10, 20:36
Εννουσα οτι εχουν επιπλεον & διαφορετικες πλεξουδες..

Τι λες για αυτο το sub?

https://www.sonicelectronix.com/item_7440_JBL+GTO1202D.html

12" Dual 2 Ohms Grand Touring Series Subwoofer
Power Handling:
Peak: 1200 watts
RMS: 300 watts
Impedance: Dual 2 ohms
Polypropylene cone woofer
Hi-roll rubber surround
New proprietary frame, in-board motor structure and new cone design
Vented polepieces
Frequency response: 23-400 Hz
Sensitivity: 93 dB

Αυτο τωρα που ειναι 2 ohm dual μπορει να δουλεψει σαν 4 ohm?

Οχι, πρεπει να παρεις 4 ohm, ο ενισχυτης που θελεις νομιζω δεν πεφτει στα 2 ohm . Εγω παντως δεν θα επερνα με τιποτα JBL .... Οι ρυθμισεις θελουν λιγο ψαξιμο , καλο θα ηταν οπως και την εγκατασταση να τα κανεις με καποιον γνωστη ,αλλιως θα παιδευτεις !
Εγω στην θεση σου θα επερνα κατι τετοιο https://www.caraudio-store.de/P12,Precision,30cm,Subwoofer,Helix::::1718::::6bbc 071a.html

georggge46
01-12-10, 20:39
ζαχο μη φοβασαι αναλογα με τι σαμπ θα αγορασεις θα σε βοηθησιυμε οσο μπορουμε απο δω!!! αυτο το σαμπ που ειναι 2πλοπινικο εχει 2 πηνια 2Ω το καθενα τα οποια τα συνδεεις σε σειρα οποτε πας στα 4Ω και παιζεις μια χαρα!!!η ρυθμιση δεν ειναι και τοοοσο φοβερο θεμα μιας και οπως ειδα δεν αγορασες επεξεργαστη σηματος (dsp) αλλα μετατροπεα απο hi σε low!! εκει ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα στην ρυθμιση!!

Σωστος, δεν ειχα δει οτι ειναι διπλοπηνικο .....

gyiama
01-12-10, 21:04
ξεχασα να πω αυτο που ειπε ο και ο Γιωργος οτι δεν πας σε jbl(φασον)ηχεια!!αφου κανεις την κινηση για ποιοτικο ηχο πας σε κατι πιο ''ειδικο'' πχ power acoustik (απ τα παρα πολυ καλα σαμπ) πας σε kicker(αν και δεν τα χωνευω μου την σπανε)πας σε soundstream(aαλλα μονο αν βρεις γνησια οχι κατι πατατες που πουλανε μερικοι) ΔΕΝ πας σε cadence,caliber,Earthquake,blaupunkt,JBL και αλλες που δεν θυμαμαι,ειναι φασον εταιρειες βγαζουν οπου ναναι οτι ναναι!!καποτε οι 2 πρωτες ηταν κορυφη αλλα........!!αλλη μια παρα πολυ καλη αλλα δεν ξερω που θα την βρεις ειναι η boston acoustics!!

ΥΓ εχω ξεχασει εντελος τι μαρκα ειναι το δικο μου στο οποιο κατεληξα μετα απο 4-5 που αλλαξα θα το δω και θα σου πω!!!!με τοσα που εχω αλλαξει εχω χασει την μπαλα ειτε αυτο λεγεται ραδιοσιντι(εχω αλλαξει 14) ειτε ηχεια!!!!

zaharias
01-12-10, 21:17
Στη Χιο βρισκεται ο αντιπροσωπος της SPL-Digital Designs και πηγα και του εριξα μια ερωτηση για sub..
Μου δινει ενα 12αρι κομπλε με τη κουτα του, της Digital Designs γυρω στα 220 ευρω.. Τι λετε?
Επισης, να προσεξω κατι στο θεμα των συχνοτητων..
Ευχαριστω παιδες..

:thanks::thanks::thnx::thnx:

georggge46
01-12-10, 21:29
Ποιοτικα σαμπ επισης ειναι τα Γερμανικης σχολης [ brax-helix,καλες σειρες της eton και rainbow] καθως και οι καλες σειρες της Αμερικανικης RE audio, αλλα και της Σουηδικης DLS. Το θεμα ειναι ομως οτι ο Ζαχαριας εχει περιορισμενο budget γι αυτο του προτεινα το συγκεκριμενο helix που εχει καλη αναλογια ποιοτητας-τιμης ....

georggge46
01-12-10, 21:33
Στη Χιο βρισκεται ο αντιπροσωπος της SPL-Digital Designs και πηγα και του εριξα μια ερωτηση για sub..
Μου δινει ενα 12αρι κομπλε με τη κουτα του, της Digital Designs γυρω στα 220 ευρω.. Τι λετε?
Επισης, να προσεξω κατι στο θεμα των συχνοτητων..
Ευχαριστω παιδες..

:thanks::thanks::thnx::thnx:

Δεν εχει τυχη να τα ακουσω τα Digital Designs αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για αυτα !

gyiama
01-12-10, 21:33
η SPL ειναι η φθηνη απομιμηση της soundstream δεν μου αρεσουν καθολου σαν ηχεια και στην παροδο του χρονου ξεραινονται και ''παρπαριζουν''(εχω δει να βγαινει ο κωνος εξω απ τον μαγνητη) και γενικα να κοιταξεις ηχειο με ποιοτητα κατασκευης!!αν πας σε κατι σχετικα ακριβο η σε μια αξιολογη εταιρια εχει μεχρι και ανταλλακτικα για τα ηχεια ειτε spider(το δυχτι που καλυπτει το/τα πηνιο/α) ειτε foam(στην ουσια ειναι η αναρτηση του κωνου αυτο το αφροδες υλικο γυρω απ το μεγαφωνο)!!! δες τα 12αρια πανω κατω πεφτουν πο 40-120hz το θεμα ειναι κατα ποσο πεφτουν σε αυτες τις συχνοτητες γιατι στα λογια καλα ειναι αλλα στην πραξη............εκει οτι πληρωνεις παιρνεις!!!!!! ενα σαμπ 12αρι θα το ''παιζεις''(μην παρεξηγηθω εεε?χαχαχαχ)μεταξυ 50-60hz μετα παρα παει κατω η πιο πανω αρχιζει και παιζει λογια(δεν το ακους αν το δουλευεις low pass αλλα στην ουσια ειναι σαν να προσπαθεις να παιξεις τρομπετα με φλαουτο!!!! παρε ενα ηχειακι καλο Ζαχο και μετα θα την βρουμε εδω παρεα την ρυθμιση!!!!

georggge46
01-12-10, 21:37
η SPL ειναι η φθηνη απομιμηση της soundstream δεν μου αρεσουν καθολου σαν ηχεια και στην παροδο του χρονου ξεραινονται και ''παρπαριζουν''(εχω δει να βγαινει ο κωνος εξω απ τον μαγνητη) και γενικα να κοιταξεις ηχειο με ποιοτητα κατασκευης!!αν πας σε κατι σχετικα ακριβο η σε μια αξιολογη εταιρια εχει μεχρι και ανταλλακτικα για τα ηχεια ειτε spider(το δυχτι που καλυπτει το/τα πηνιο/α) ειτε foam(στην ουσια ειναι η αναρτηση του κωνου αυτο το αφροδες υλικο γυρω απ το μεγαφωνο)!!! δες τα 12αρια πανω κατω πεφτουν πο 40-120hz το θεμα ειναι κατα ποσο πεφτουν σε αυτες τις συχνοτητες γιατι στα λογια καλα ειναι αλλα στην πραξη............εκει οτι πληρωνεις παιρνεις!!!!!! ενα σαμπ 12αρι θα το ''παιζεις''(μην παρεξηγηθω εεε?χαχαχαχ)μεταξυ 50-60hz μετα παρα παει κατω η πιο πανω αρχιζει και παιζει λογια(δεν το ακους αν το δουλευεις low pass αλλα στην ουσια ειναι σαν να προσπαθεις να παιξεις τρομπετα με φλαουτο!!!! παρε ενα ηχειακι καλο Ζαχο και μετα θα την βρουμε εδω παρεα την ρυθμιση!!!!

Νομιζω ο Ζαχος εννοουσε σαμπ της https://www.ddaudio.com/ και οχι της SPL

gyiama
01-12-10, 21:39
ναι τα helix εναι ωραια μεγαφωνακια και οπως ειπες τιμια!!!!!rainbow kai eton ειναι πολυ καλα αλλα ειναι πιο ''μαλακά'' ηχεια και νομιζω ειναι για πολυ πιο ποιοτικο ηχοσυστημα δλδ δεν θα εχει αυτο το επιθετικο μπασο που ''ψιλοθελουμε'' ολοι εμεις

zaharias
01-12-10, 21:45
Ναι οκ, παω να φτιαξω κατι ποιοτικο, αλλα δεν θελω να δωσω και πανω απο 200 ευρω για sub..

Απο εξωτερικο ανεβαινουν πολυ οι τιμες λογο του ογκου της κουτας και ετσι ανεβαινει το κοστος για τα μεταφορικα..

Αλλιως το sub σκετο ειναι σχετικα φθηνο να το αγορασεις..

Δεν εχω ψαξει πολυ καλα Ελλαδα, στα γρηγορα μονο, να δω τι παιζουν εδω..

Ειναι καλο να ειναι "μαλακο" το sub?

Εγω θελω να πετυχω ενα ποιοτικο ηχοσυστημα, που να παιζει λιγο πιο δυνατα & οσο γινεται καθαροτερα απο το μαμα.. δεν θελω τρελα πραγματα..

zaharias
01-12-10, 21:47
Νομιζω ο Ζαχος εννοουσε σαμπ της https://www.ddaudio.com/ και οχι της SPL

Ναι, αυτο εννουσα..

Απλα αυτος εχεις αυτες τις 2 εταιρειες..

Εμενα μονο για Digital Designs μου εδωσε τιμη.. Μου το προτεινε σαν το καλυτερο του, δεν αναφερθηκε καθολου σε SPL..

georggge46
01-12-10, 21:51
Ναι, αυτο εννουσα..

Απλα αυτος εχεις αυτες τις 2 εταιρειες..

Εμενα μονο για Digital Designs μου εδωσε τιμη.. Μου το προτεινε σαν το καλυτερο του, δεν αναφερθηκε καθολου σε SPL..

Χτυπα το .... αφου ειναι και διπλα σου ! Εγω μονο καλα λογια εχω ακουσει για την Digital Designs ....

zaharias
01-12-10, 22:07
Χτυπα το .... αφου ειναι και διπλα σου ! Εγω μονο καλα λογια εχω ακουσει για την Digital Designs ....

Μου ειπε οτι ειναι με port κουτα..

Τα vibe τί λενε? Βλεπω οτι τα βαζουν σε BMW (ειδικα τα ηχεια λογο του οτι ειναι ρηχα)

georggge46
01-12-10, 22:16
Μου ειπε οτι ειναι με port κουτα..

Τα vibe τί λενε? Βλεπω οτι τα βαζουν σε BMW (ειδικα τα ηχεια λογο του οτι ειναι ρηχα)

Αν μπορουσες ,καλο θα ηταν να το ακουσεις ωστε να κρινεις και ο ιδιος αν σου αρεσει το ακουσμα του σε κουτα με πορτ . Για τα vibe να σου πω την αληθεια δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι δεν τα εχω ακουσει ουτε ξερω κατι για αυτα ....

gyiama
01-12-10, 23:23
Πισω εχεις ανακλινομενα καθισματα Ζαχο η λαμαρινα?αν και ειτε το ενα ειτε το αλλο για τον χωρο του Ε46 και τη μονωση που εχει θελεις κλειστη κουτα για να εχεις καλο αποτελεσμα ασε που γλυτωνεις και σε ογκο!!1τωρα θα σε μπερδεψω λιγο αλλα εγω θα δοκιμαζα και ενα 10αρι σαμπακι σε κλειστο κουτι απλα πρεπει το σαμπ να εχει μεγαλη διαδρομη στον κωνο!!εχει τετοια μεγαφωνα τα οποια πολλες φορες αποδιδουν καλυτερα και απο 12αρια!!!! και το μπασακι σου θα εχεις και χωρο λιγοτερο θα πιανει!!!!μια προταση κανω αν θες κανε μια δοκιμη και αν σε καλυπτει η ενταση και η ποιοτητα του ηχου μην πας σε 12αρι!!!

Υγ μαλακο σαμπ(αν και δεν στεκει σαν ορος απλα το λεμε ετσι) χρησημοποιουμε σε ηχοσυστηματα που τα ακουσματα του ιδιοκτητη ειναι πιο soft δλδ ειναι κλασικη μουσικη τζαζ κλπ και σε αυτοκινητα με hi end ηχοσυστηματα οπου ο χωρος του πορτμπαγκαζ εχει αμεση επικοινωνια με τοην καμπινα!!!πχ σε ενα αμαξι hatch back, lift back,caravan κλπ που το μονο που χωριζει το πορτμπαγκαζ και την καμπινα ειναι η εταζερα πισω!!!

Υγ2 ρηχο σαμπ δεν ει αι σαμπ!!οτι κι αν ειναι αυτο!!!για να πεσει σε συχνοτητα ενα μεγαφωνο πρεπει να κανει μεγαλη διαδρομη ο κωνος του!!!!οσο πιο μεγαλη διαδρομη τοσο κατω μπορει να πεσει αναλογα παντα και με τις ιντσες του μεγαφωνου!!!!!!

zoikarios
02-12-10, 01:03
Παιδια να σας δωσω και εγω κατι που εγινε στην μπεμπα απο Θεσσαλονικη...

https://img836.imageshack.us/img836/280/dsc056850.jpg (https://img836.imageshack.us/i/dsc056850.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)
ΟΕΜ πηγη με mpeg4 ,igo8,bluetooth,mp3,usb μπροστα μπηκανε τα tweeter της Focal TN53K για midbass ενα ζευγαρι της infinity 8" σε μαμα θεση απλα με ανταπτορα πισω μπηκανε 6x9 phoenix Gold ενα sub ΜΤΧ 12" THUNDER .Ολα αυτα παιζουν με ενα 5,1 Harman Kardon ενισχυτη και μια μπαταρια stinger SPV-69.

Αποτελεσμα εργοστασιακο απολυτως..ηχος απλα φανταστικος!

zoikarios
02-12-10, 01:16
Να προσθεσω πως μετα απο μερες...αναζητησαμε κατι ποιο high - end και ετσι πηγαμε στην alpine IVA-W505R ωπου διατηρει ολα τα παραπανω χαρακτηριστικα με το προηγουμενο (οθονη απλα πολυυ καλυτερη). Ο ηχος που ακουσαμε οταν επαιζε αρυθμιστο ηταν απλα φανταστικος με ολη την σημασια της λεξεως. Εννοειται πως οταν στρωθηκε το ολο συστημα νομιζες πως βρησκοσουνα ειτε σε μια φιλαρμονικη ειτε να εισαι αγκαλια με τον Νοτη ,Καρρα, , Γονιδη..:original: .Περα απο την πλακα οποιος θελει να κανει κατι ποιοτικο χωρις κοψε ραψε και εργοστασιακο θα βρει λυσεις αρκετες αλλα δαπανηρες.


https://img593.imageshack.us/img593/1818/imagesf.jpg (https://img593.imageshack.us/i/imagesf.jpg/)

georggge46
02-12-10, 07:55
Να προσθεσω πως μετα απο μερες...αναζητησαμε κατι ποιο high - end και ετσι πηγαμε στην alpine IVA-W505R ωπου διατηρει ολα τα παραπανω χαρακτηριστικα με το προηγουμενο (οθονη απλα πολυυ καλυτερη). Ο ηχος που ακουσαμε οταν επαιζε αρυθμιστο ηταν απλα φανταστικος με ολη την σημασια της λεξεως. Εννοειται πως οταν στρωθηκε το ολο συστημα νομιζες πως βρησκοσουνα ειτε σε μια φιλαρμονικη ειτε να εισαι αγκαλια με τον Νοτη ,Καρρα, , Γονιδη..:original: .Περα απο την πλακα οποιος θελει να κανει κατι ποιοτικο χωρις κοψε ραψε και εργοστασιακο θα βρει λυσεις αρκετες αλλα δαπανηρες.


Ολα καλα φιλε μου, αλλα τα οργανακια στην θεση των αεραγωγων ειναι λιγο ξεκαρφωτα .... Χαλαει ολη την αρμονικη ομορφια που εχει το εσωτερικο του Ε46.
Προσωπικη μου αποψη, βεβαια .....

zoikarios
02-12-10, 09:36
Ολα καλα φιλε μου, αλλα τα οργανακια στην θεση των αεραγωγων ειναι λιγο ξεκαρφωτα .... Χαλαει ολη την αρμονικη ομορφια που εχει το εσωτερικο του Ε46.
Προσωπικη μου αποψη, βεβαια .....

Δεν διαφωνω αλλα ηθελα κατι να γεμισει μπροστα!

gyiama
02-12-10, 09:49
δλδ εκλεισες τους 2 βασικους αεραγωγους του αυτοκινητου απλα για να γεμισεις την θεση?????εγω νομιζα οτι το εχεις τπτ τουρμπισο κλπ οποτε τα χριεαζοσουν!!!!!

zoikarios
02-12-10, 13:38
Ενταξει ρε παιδια μην τρελενεστε....εγω το εκανα επειδη το ηθελα να το κανω και μου αρεσε αλλωστε στα 4 χρονια που εχω το αμαξι δεν τους εχω ανοιξει ΠΟΤΕ..thumb στην φωτο παντως χανει πολυ να ξερετε απο κοντα ειναι πολυ καλυτερο το θεμα ;-)

zaharias
02-12-10, 19:33
Πανο, ανακλινομενα καθισματα εχω πισω..

zoikarios
02-12-10, 21:39
κοιτα ενισχυτη μην βιδωσεις στην πλατη..μονο αν το κανεις καντο με στραντζα απο πανω και νοβοπαν και ενα μικρο παραθυρακι να φαινεται η μαρκα του ενισχυτη η οι πυκνωτες του αναλογως τι θα βαλεις και φυσικα ντυμενο με ταπετσαρια.Αν και στην πλατη δεν θα σου χωρεσουν οι καλωδιωσεις να ειναι λιγο καλες.

zaharias
02-12-10, 22:22
κοιτα ενισχυτη μην βιδωσεις στην πλατη..μονο αν το κανεις καντο με στραντζα απο πανω και νοβοπαν και ενα μικρο παραθυρακι να φαινεται η μαρκα του ενισχυτη η οι πυκνωτες του αναλογως τι θα βαλεις και φυσικα ντυμενο με ταπετσαρια.Αν και στην πλατη δεν θα σου χωρεσουν οι καλωδιωσεις να ειναι λιγο καλες.

Ο ενισχυτης θα μπει πισω αριστερα μεσα απο την επενδυση.. Υπαρχει χωρος και ειναι και σχετικα μικρος.. Μονο το sub θα φαινεται..

gyiama
03-12-10, 09:35
Ζαχο τον νου σου πισω με τον ενισχυτη να μην τον πνηγεις!!ανεβαζουν καλες θερμοκρασιες και αν τους δουλευεις λιγο ''γκαζομενους'' μπαινουν σε protection mode!!!αφου εχεις ανακλινωμενα κανε μια δοκιμη με ενα 10ιντσο σαμπακι πριν πας σε 12αρι!!!

zaharias
03-12-10, 17:08
Λοιπον..

Βρισκω με universal sealed κουτα και τιμες που βγαινουν κομπλε στα 200 ευρω..
Infinity
https://www.sonicelectronix.com/item_18916_Infinity-Reference-1260W.html
DLS
https://www.sonicelectronix.com/item_26534_DLS-KW12.html
Phoenix Gold
https://www.sonicelectronix.com/item_7292_Phoenix-Gold-RSd-12.html

Και απο Rainbow με δικη του κουτα
https://cgi.ebay.de/Rainbow-231583-CYCLONE-12-ESW-600W-max-146dB-Subwoofer-/190471218742?pt=CE_Auto_Hi_Fi_Autosubwoofer&hash=item2c58f82636
https://cgi.ebay.de/Rainbow-Gehause-Subwoofer-Stream-12-NG-750-WATT-30cm-/250706816029?pt=CE_Auto_Hi_Fi_Autolautsprecher&hash=item3a5f4a6c1d

Για πειτε..

zoikarios
03-12-10, 18:30
Το dls αδερφε θα παιξει καλυτερα πιστευω , αν και βαλε κουτα με bass reflex για να αποδοσει σωστα το ολο ηχειο

gyiama
03-12-10, 18:55
Ζαχο αποψη μου πας η στο Phoenix Gold η στο 2ο rainbow που χει κουτι 22mm mdf και γλυτωνεις τα εξοδα της κουτας!!βεβαια ειναι βαρυ και μπορει να την πατησεις με τα μεταφορικα!!!! για dls δεν το συζηταμε καν ειναι για γελια η ποιοτητα του!!μονο απο την αναρτηση του μεγαφωνου που ειναι foam(αφρολεξ)καταλαβαινεις την ποιοτητα!!!

zoikarios
03-12-10, 19:40
Δες και τα ΜΤΧ αδερφε που ειναι τα κορυφαια για εμενα αν το σηκωνει το η τσεπη σου βεβαια...αν και η σειρα thunder θελει βαρβατο ενισχυτη αλλιως ουτε το γαργαλαει το sub. Αν βαλεις sub που η διαδρομη του ειναι μικρη και δεν το ενισχυσεις καταλληλα τοτε θα εχεις βαρυ και αργο μπασσο.

Υ.Γ να διορθωσω και εγω το προηγουμενο μου ποστ αλλο ηχειο ηθελα να γραψω και αλλο εγραψα Phoenix Gold RSd 12 ναι ειναι ηχειαρα , φοραω 2 πισω και μπορω να πω αποδιδουν φανταστικα

georggge46
03-12-10, 20:47
Βαλε το 2ο rainbow που ειναι στην κλειστη κουτα ! Θα ειναι και σετακι με τα ηχεια σου .... :thumbsup:

gyiama
04-12-10, 20:13
Γιωργο απ οτι ειδα ειναι bass reflex αλλα και γω στο 2ο πιο πολυ κλεινω σαν μεγαφωνο

georggge46
04-12-10, 20:18
Γιωργο απ οτι ειδα ειναι bass reflex αλλα και γω στο 2ο πιο πολυ κλεινω σαν μεγαφωνο

Σωστος, μαλλον θα το εχει απο δεξια το ανοιγμα ,εκτος αν εχουν βαλει λαθος φωτογραφια ....

zaharias
04-12-10, 21:41
Το χω κλεισει ηδη το subακι.. :D

Να το ακυρωσω..??

georggge46
04-12-10, 22:55
Το χω κλεισει ηδη το subακι.. :D

Να το ακυρωσω..??

οχι βρε, μια χαρα ειναι ! Στην χειροτερη περιπτωση αν δεν σου αρεσει το ακουσμα του με την ανοιχτη το βαζεις σε κλειστη κουτα, μικρο το κακο ... ! Αλλα κατα πασα πιθανοτητα θα σε ικανοποιησει !

zaharias
06-12-10, 12:25
Γιωργο εκεινη τη μερα που μιλησαμε δεν σε ξαναπηρα γιατι η ωρα ηταν ακαταλληλη (μεσημερι).. Ευχαριστω για αλλη μια φορα..

Ηρθαν σημερα τα μπροστα.. :thumbsup:

Φωτο later.. :D

georggge46
06-12-10, 12:48
Ο λαος θελει φωτο ....... !!!!!!! :D

zaharias
06-12-10, 23:08
Photos.. :original:

https://img214.imageshack.us/img214/651/dsc00515gj.jpg (https://img214.imageshack.us/i/dsc00515gj.jpg/)

https://img208.imageshack.us/img208/1808/dsc00516ge.jpg (https://img208.imageshack.us/i/dsc00516ge.jpg/)

Πισω πλευρα..

https://img35.imageshack.us/img35/9929/speakerbackside.jpg (https://img35.imageshack.us/i/speakerbackside.jpg/)

Δοκιμη..

https://img526.imageshack.us/img526/6682/rainbowspeaker.jpg (https://img526.imageshack.us/i/rainbowspeaker.jpg/)

ΟΕΜ twitter bye bye..

https://img375.imageshack.us/img375/186/oemtwitter.jpg (https://img375.imageshack.us/i/oemtwitter.jpg/)

Rainbow twitter

https://img140.imageshack.us/img140/6458/rainbowtwitter.jpg (https://img140.imageshack.us/i/rainbowtwitter.jpg/)

Crossover

https://img801.imageshack.us/img801/7496/crossoverf.jpg (https://img801.imageshack.us/i/crossoverf.jpg/)

Fitted..

https://img607.imageshack.us/img607/9553/fitted.jpg (https://img607.imageshack.us/i/fitted.jpg/)

zaharias
07-12-10, 06:18
Το ηχειο ειναι direct fit, ουτε ανταπτορας χρειαζεται ουτε τιποτα.. Μεχρι και τις εργοστασιακες βιδες χρησιμοποιησα ξανα..
Το ιδιο και το twitter..
Το crossover ειναι μια σταλια.. :D

georggge46
07-12-10, 08:21
Το ηχειο ειναι direct fit, ουτε ανταπτορας χρειαζεται ουτε τιποτα.. Μεχρι και τις εργοστασιακες βιδες χρησιμοποιησα ξανα..
Το ιδιο και το twitter..
Το crossover ειναι μια σταλια.. :D

Μπραβο ρε Ζαχο ! Καλη επιλογη, θα μεινεις ευχαριστημενος ..... Και χωρις πατεντες .... !!! :thumbsup:

gyiama
07-12-10, 09:04
Ζαχο απ οτι ειδα καταργει το εργοστασικαο μιντ και εχει μονο τουιτερ εε?θελω εντυπωσεις απ τα συγκεκριμενα ηχεια γιατι το σκεφτομαι και γω να κανω μια αλλαγη!!!!

georggge46
07-12-10, 09:11
Ζαχο απ οτι ειδα καταργει το εργοστασικαο μιντ και εχει μονο τουιτερ εε?θελω εντυπωσεις απ τα συγκεκριμενα ηχεια γιατι το σκεφτομαι και γω να κανω μια αλλαγη!!!!

Νομιζω οτι τα 46αρια χωρις harman kardon δεν εχουν καθολου mid ,απλα υπαρχει η υποδοχη .... [ το δικο μου παντως δεν ειχε ]

gyiama
07-12-10, 09:13
α ναι?δεν ετυχε να δω καμια φορα απλο!!!!

zaharias
07-12-10, 10:38
Ουτε και μενα ειχε mid παιδια..

Ηρθαν και τα πισω σημερα..:thumbsup:
(απλα ο μ@κ@κ@ς μου εστειλε μονο εναν ανταπτορα)
Το crossover να το στερεωσω καπου με σιλικονη & ταινια διπλης οψης?

georggge46
07-12-10, 11:47
Το crossover να το στερεωσω καπου με σιλικονη & ταινια διπλης οψης?

thumb

zaharias
07-12-10, 15:27
Μιλησα και με αυτον που πηρα τα πισω ηχεια (απο τον ιδιο πηρα και το sub) και θα μου στειλει ενα σετ ανταπορες (μαζι με το sub) γιατι το πακετο ειχε μεσα μονο εναν..

zaharias
07-12-10, 19:01
Rainbow απο πανω, OEM απο κατω.. Η διαφορα στο μαγνητη ειναι εμφανης..

https://img88.imageshack.us/img88/3865/dsc00525ne.jpg (https://img88.imageshack.us/i/dsc00525ne.jpg/)

Συγκριση

https://img191.imageshack.us/img191/5159/dsc00526j.jpg (https://img191.imageshack.us/i/dsc00526j.jpg/)

https://img80.imageshack.us/img80/4374/dsc00527od.jpg (https://img80.imageshack.us/i/dsc00527od.jpg/)

ΟΕΜ ηχειο 16cm

https://img607.imageshack.us/img607/485/dsc00528y.jpg (https://img607.imageshack.us/i/dsc00528y.jpg/)

Rainbow 16cm

https://img69.imageshack.us/img69/7871/dsc00529e.jpg (https://img69.imageshack.us/i/dsc00529e.jpg/)

Κανονικα τα μαμα δεν ειναι 13αρια..??

georggge46
07-12-10, 22:08
Κανονικα τα μαμα δεν ειναι 13αρια..??

Οχι, 16αρια ειναι ! Μπραβο ,ολοκληρωθηκε το σετ, τωρα εμεινε το σαμπ .... :thumbsup:

zaharias
07-12-10, 22:28
Ηρθαν και τα πισω..

https://img600.imageshack.us/img600/4839/dsc00530t.jpg (https://img600.imageshack.us/i/dsc00530t.jpg/)

https://img87.imageshack.us/img87/2091/dsc00532w.jpg (https://img87.imageshack.us/i/dsc00532w.jpg/)

https://img97.imageshack.us/img97/299/dsc00533qg.jpg (https://img97.imageshack.us/i/dsc00533qg.jpg/)

georggge46
07-12-10, 22:31
:Rulezzz_09::1:

zaharias
07-12-10, 22:40
:Rulezzz_09::1:

thumb:thumbsup::hyper::clap::dance1::w00t:

gyiama
07-12-10, 23:04
Ζαχο τα πισω μπαινουν με ανταπτορες?ουτε τα μπροστα ουτε τα πισω εχουν oem φυσα εε?εκοψες την εργοστασιακη η εκανες ενωση?βαλε τα να τα ακουσεις σκετα να μας πεις εντυπωσεις αντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

υγ τι κοστος ειχαν τελικα με μεταφορικα?και απο ποιον τα πηρες?

zaharias
08-12-10, 06:39
Ζαχο τα πισω μπαινουν με ανταπτορες?ουτε τα μπροστα ουτε τα πισω εχουν oem φυσα εε?εκοψες την εργοστασιακη η εκανες ενωση?βαλε τα να τα ακουσεις σκετα να μας πεις εντυπωσεις αντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

υγ τι κοστος ειχαν τελικα με μεταφορικα?και απο ποιον τα πηρες?

Πανο, ακομα κοψε-ραψε δεν εχω κανει.. Μπορει και να μη χρειαζεται.. Ειναι στα Γερμανικα το manual των ηχειων.. Θα το μελετησω λιγο και θα βγαλω και φωτο τις φυσες να τα δουμε..
Απλα εβαλα τα μπροστινα απο τη μια πλευρα.. δεν εχω αγγιξει καλωδια..
Μολις βρεθει free time θα γινει φιλε.. :original:
Κατι λιγοτερο απο 300 ευρω βγηκαν εμπρος-πισω+μεταφορικα απο Γερμανια..
Απ'οτι ειδα ναι, τα πισω εχουν ανταπτορα μεσα.. Θα δειξει.. Πισω δεν εχω βγαλει τιποτα ακομη για να τα κανω δοκιμη..

:thanks:Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδες.. :thnx:

zaharias
15-12-10, 00:49
Εβαλα το ενα μπροστινο να παιξει, χωρις τη ταπετσαρια.. Απλα το ακουμπησα στο πατωμα.. δε μπορεις να καταλαβεις και πολλα ετσι..

Επισης, εβγαλα αυτο σημερα για να ειναι ετοιμος ο χωρος που θα μπει ο ενισχυτης..

https://img651.imageshack.us/img651/491/dsc00548a.jpg (https://img651.imageshack.us/i/dsc00548a.jpg/)

https://img255.imageshack.us/img255/4052/dsc00549y.jpg (https://img255.imageshack.us/i/dsc00549y.jpg/)

zaharias
15-12-10, 00:58
Βρηκα μια πλεξουδα πισω..

Ειναι για το navi αυτη?

https://img545.imageshack.us/img545/1007/dsc00549q.jpg (https://img545.imageshack.us/i/dsc00549q.jpg/)

https://img573.imageshack.us/img573/7499/dsc00550t.jpg (https://img573.imageshack.us/i/dsc00550t.jpg/)

https://img580.imageshack.us/img580/1/dsc00551f.jpg (https://img580.imageshack.us/i/dsc00551f.jpg/)

https://img255.imageshack.us/img255/2766/dsc00552e.jpg (https://img255.imageshack.us/i/dsc00552e.jpg/)

320d
15-12-10, 01:21
Βρηκα μια πλεξουδα πισω..

Ειναι για το navi αυτη?

https://img545.imageshack.us/img545/1007/dsc00549q.jpg (https://img545.imageshack.us/i/dsc00549q.jpg/)

https://img573.imageshack.us/img573/7499/dsc00550t.jpg (https://img573.imageshack.us/i/dsc00550t.jpg/)

https://img580.imageshack.us/img580/1/dsc00551f.jpg (https://img580.imageshack.us/i/dsc00551f.jpg/)

https://img255.imageshack.us/img255/2766/dsc00552e.jpg (https://img255.imageshack.us/i/dsc00552e.jpg/)





Η συγκεκριμένη φίσσα Ζαχαρία είναι για τη cdιέρα

zaharias
15-12-10, 07:00
Η συγκεκριμένη φίσσα Ζαχαρία είναι για τη cdιέρα

Υπαρχει περιπτωση να μου χρησιμεψει καπου η συγκεκριμενη ή την αφηνω στην ησυχια της..?? :D

zaharias
15-12-10, 07:13
Εβγαλα χθες κολωνακια πισω και εταζερα...

Πρεπει πρωτα να βγουν τα πισω κολωνακια και μετα να βγει η εταζερα..

Βγαζουμε πρωτα το φως με ενα ισιο κατσαβιδακι και απο μεσα υπαρχει βιδα..

https://img94.imageshack.us/img94/1716/dsc00553uf.jpg (https://img94.imageshack.us/i/dsc00553uf.jpg/)

Τα κολωνακια εκτος απο τη βιδα κρατιουνται απο 2 κλιπς.. Τραβοντας (με προσοχη γιατι σπανε ευκολα) προς τα πανω (προς την οροφη) και προς τα μπροστα (προς τη μερια της μηχανης) βγαινουν.. Δεν ειναι και ιδιαιτερα ευκολο, γιαυτο και θελει υπομονη και σιγα σιγα για να μη σπασει κατι..

Μετα πρεπει να βγουν αυτα τα κουμπωματα, οπου πρεπει να ξαπλωσεις κατω απο την εταζερα μεσα στο πορτ μπαγκαζ και να τα σπρωξεις απο τη κατω μερια για να βγουν πανω και ετσι μετα τα πιανεις με μια πενσα και αντε γεια..

https://img171.imageshack.us/img171/2014/dsc00554c.jpg (https://img171.imageshack.us/i/dsc00554c.jpg/)

zaharias
15-12-10, 07:32
Για να βγουν τα προσκεφαλα, πρεπει να λοστεψουμε με ενα κατσαβιδι την εταζερα και να βγαλουμε τις 2 σεδερενιες ασφαλειες που εχει το καθε προσκεφαλο..

https://img823.imageshack.us/img823/8915/dsc00555c.jpg (https://img823.imageshack.us/i/dsc00555c.jpg/)

Μετα βγαζουμε τα καλυμματα των ηχειων με ενα λεπτο ισιο κατσαβιδι, βγαζουμε 3 βιδες 8αρες που εχει καθε ηχειο, τραβαμε το ηχειο εξω και βγαζουμε την εργοστασιακη φυσα..

Μετα πρεπει να βγαλουμε τη "θηκη" που βρισκονται μεσα τα ηχεια..
Εχει καποια κλιπς, τα ανοιγουμε λιγο με ενα ισιο κατσαβιδι και βγαινουν..

https://img23.imageshack.us/img23/8262/dsc00556hh.jpg (https://img23.imageshack.us/i/dsc00556hh.jpg/)

zaharias
15-12-10, 07:43
Μετα πρεπει να βγαλουμε τις πισω ζωνες και η εταζερα εχει βγει..

https://img836.imageshack.us/img836/5095/dsc00557y.jpg (https://img836.imageshack.us/i/dsc00557y.jpg/)

https://img219.imageshack.us/img219/5662/dsc00558z.jpg (https://img219.imageshack.us/i/dsc00558z.jpg/)

georggge46
15-12-10, 07:54
Υπαρχει περιπτωση να μου χρησιμεψει καπου η συγκεκριμενη ή την αφηνω στην ησυχια της..?? :D

Αμα η συγκεκριμενη πλεξουδα φτανει μπροστα στην πηγη [που λογικα φτανει] χρεισημοποιησετη για να συνδεσεις την πηγη με τον επεξεργαστη ωστε να μην περασεις καινουργια καλωδιωση thumb

georggge46
15-12-10, 07:58
Μετα πρεπει να βγαλουμε τις πισω ζωνες και η εταζερα εχει βγει..


Θα εμπαινες ουτως η αλλως σε αυτη την διαδικασια Ζαχαρια ? η μονο για τα ηχεια το εκανες ? Γιατι για τα πισω ηχεια δεν χρειαζοταν το ξηλωμα .... !

zaharias
15-12-10, 18:15
Αμα η συγκεκριμενη πλεξουδα φτανει μπροστα στην πηγη [που λογικα φτανει] χρεισημοποιησετη για να συνδεσεις την πηγη με τον επεξεργαστη ωστε να μην περασεις καινουργια καλωδιωση thumb

Καλο ακουγεται.. Τι πρεπει να τσεκαρω? Πρεπει να αγορασω ενα πολυμετρο μου φαινεται.. :D


Θα εμπαινες ουτως η αλλως σε αυτη την διαδικασια Ζαχαρια ? η μονο για τα ηχεια το εκανες ? Γιατι για τα πισω ηχεια δεν χρειαζοταν το ξηλωμα .... !

Ειναι και το interior project στη μεση Γιωργο..

Μια και καλη θα γινουν ΟΛΑ.. :D

gyiama
16-12-10, 09:46
οχι ρε Ζαχομην την χαλας αστην δεν ξερεις μπορει να σου κατσει σιντιερα mp3 σε φαση να την βαλεις αφου ειναι ξηλωμενο το αμαξι δεν ειναι τπτ να τραβηξεις τα καλωδια του επεξεργαστη!!!!

georggge46
16-12-10, 09:50
οχι ρε Ζαχομην την χαλας αστην δεν ξερεις μπορει να σου κατσει σιντιερα mp3 σε φαση να την βαλεις αφου ειναι ξηλωμενο το αμαξι δεν ειναι τπτ να τραβηξεις τα καλωδια του επεξεργαστη!!!!

Αν εχει τετοια προοπτικη, τοτε ναι ,καλυτερα μην την χαλασει !

zaharias
16-12-10, 10:33
οχι ρε Ζαχομην την χαλας αστην δεν ξερεις μπορει να σου κατσει σιντιερα mp3 σε φαση να την βαλεις αφου ειναι ξηλωμενο το αμαξι δεν ειναι τπτ να τραβηξεις τα καλωδια του επεξεργαστη!!!!

Μπα.. Αφου εχω βολευτει με το Dension Πανο και τα usb και εχω ξεχασει τα cd εδω και καιρο..

320d
16-12-10, 12:15
Ή το dension θα έχεις ή cdiera..
τουλάχιστον στο BM54 to dension παίρνει τη θέση της cdierας
έχω την εντύπωση ότι το ίδιο ισχύει και για την πηγή σου..

zaharias
20-12-10, 10:54
Ή το dension θα έχεις ή cdiera..
τουλάχιστον στο BM54 to dension παίρνει τη θέση της cdierας
έχω την εντύπωση ότι το ίδιο ισχύει και για την πηγή σου..

Να κοψω τον ανταπτορα του dension σκεφτομαι για να μη χαλασω τη "μαμα" πλεξουδα.. Τι λες?

Jimmakos
20-12-10, 11:12
Γνώμη μου είναι πως αν έχεις προοπτικές και δυνατότητα να παίζεις με USB τότε τις cdιέρες ξήλωσέ τες όπως είναι!

gyiama
20-12-10, 14:16
τι εννοεις ρε Ζαχο να κοψεις τον ανταπτορα του dension?

zaharias
20-12-10, 17:05
τι εννοεις ρε Ζαχο να κοψεις τον ανταπτορα του dension?

Να συνδεσω πανω εκει τα καλωδια των ηχειων..
Ο ανταπτορας εχει τα ιδια χρωματα με τη "μαμα" πλεξουδα και ετσι οτι κοψε ραψε γινει, θα γινει εκει για να μεινει ανεπαφη η "μαμα"...

zaharias
21-12-10, 07:20
Ηρθε και αυτο.. Επεξεργαστης ηχου..

https://img192.imageshack.us/img192/5518/dsc00593s.jpg (https://img192.imageshack.us/i/dsc00593s.jpg/)

https://img718.imageshack.us/img718/9432/dsc00594ct.jpg (https://img718.imageshack.us/i/dsc00594ct.jpg/)

georggge46
21-12-10, 08:05
Ηρθε και αυτο.. Επεξεργαστης ηχου..

ολοκληρωνεται το σετακι ,σιγα σιγα .... thumb

zaharias
21-12-10, 08:33
ολοκληρωνεται το σετακι ,σιγα σιγα .... thumb

Περιμενω ακομα sub και ενισχυτη..

Μπορει να σε παρω τηλ καποια στιγμη σημερα να σε ρωτησω κατι..

Jimmakos
21-12-10, 14:48
Μια ερώτηση..... Γιατί δεν πήγες σε κάποιο ενεργό crossover και πήγες σε ενισχυτή σήματος?

gyiama
21-12-10, 15:33
δεν ειναι ενισχυτης σηματος ειναι μετατροπεας σηματος!!! δλδ μετατρεπει την high εισοδο που παιρνε, σε low εξοδο για να την οδηγησει στους ενισχυτες!!!η ρυθμιση που εχει ειναι μονο για το gain της καθε εξοδου δεν ειναι crossover

Jimmakos
21-12-10, 17:57
Έβαζες ένα Alpine ή ένα JVC πάνω αδερφέ μαζί με μια βάση για Ε46 για το ταμπλώ και έκανες παπάδες! ;)

zaharias
21-12-10, 19:40
Έβαζες ένα Alpine ή ένα JVC πάνω αδερφέ μαζί με μια βάση για Ε46 για το ταμπλώ και έκανες παπάδες! ;)

Το ξερω φιλε..

Μ'αρεσει το ΟΕΜ look ομως.. Γιαυτο.. Ωστοσο η μαμα πηγη εχει δυνατοτητες, ειδικα αμα συνδαυστει και με επεξεργαστη ηχου..

zaharias
26-12-10, 19:46
Ηρθε και το subάκι...

https://img689.imageshack.us/img689/2339/dsc00596bl.jpg (https://img689.imageshack.us/i/dsc00596bl.jpg/)

https://img834.imageshack.us/img834/6631/dsc00597z.jpg (https://img834.imageshack.us/i/dsc00597z.jpg/)

https://img826.imageshack.us/img826/825/dsc00598gx.jpg (https://img826.imageshack.us/i/dsc00598gx.jpg/)

Μου εστειλε και ενα wiring kit μαζι με τον ανταπτορα για τα πισω ηχεια (που ελειπε ο ενας).. και τα επεξεργαζεται ο γατος μου.. :)

https://img843.imageshack.us/img843/1681/dsc00599id.jpg (https://img843.imageshack.us/i/dsc00599id.jpg/)

m-power_01
26-12-10, 19:52
καλοριζικα Ζαχο!

georggge46
26-12-10, 22:48
Ωραιος, ο Ζαχος !!!

zaharias
26-12-10, 23:09
Ωραιος, ο Ζαχος !!!

Χρονια πολλα Γιωργο & καλες γιορτες με υγεια..

Ο ενισχυτης μας μενει πια φιλε..

Μια απο αυτες τις μερες λεω να κατσω να σημειωσω τα καλωδια..

Θα ανεβασω φωτο..

Jimmakos
27-12-10, 03:10
Φίλε μου αν βαστάει η τσέπη σου βάλε 1 ενισχυτή STEG και θα με θυμηθείς.... ένα σκαλοπάτι κάτω απο Audison και σαφώς πολύ πιο φθηνός απο Audison αλλά με ίδια ποιότητα κατασκευής/ήχου.... Άλλωστε made in Italy και όχι China!

https://www.ciao.it/Steg_K4_02__628279

m-power_01
27-12-10, 03:15
Φίλε μου αν βαστάει η τσέπη σου βάλε 1 ενισχυτή STEG και θα με θυμηθείς.... ένα σκαλοπάτι κάτω απο Audison και σαφώς πολύ πιο φθηνός απο Audison αλλά με ίδια ποιότητα κατασκευής/ήχου.... Άλλωστε made in Italy και όχι China!

https://www.ciao.it/Steg_K4_02__628279

Δημητρη είσαι νεος στο φορουμ και καποια θεματα δεν τα εχεις παρακολουθησει.
Ο Ζαχαριας εχει ηδη παραγγειλει τα πραγματα του.

Εντελως φιλικα

Jimmakos
27-12-10, 03:58
m-power το έχω διαβάσει όλο το θέμα απλώς είπα μια γνώμη καθώς είναι ο κλάδος μου (χομπίστας και όχι επαγγελματίας, για να μην θεωρηθεί οτι κάνω διαφήμιση)

gyiama
27-12-10, 09:45
το scart σε arca για τι πραγμα το χρειαζεσαι ρε ζαχο? αντε αντε περιμενω εντυπωσεις απο τα rainbow θα με σκασεις πια!!!!!!!!!!!!!!!

zaharias
27-12-10, 10:11
το scart σε arca για τι πραγμα το χρειαζεσαι ρε ζαχο? αντε αντε περιμενω εντυπωσεις απο τα rainbow θα με σκασεις πια!!!!!!!!!!!!!!!

Ελα ντε.. Μαλλον δεν θα μου χρησιμεψει πουθενα, απλα ηταν μεσα στη συσκευασια του sub..

Ο ενισχυτης ειναι Ελλαδα για να ολοκληρωθει το πακετο.. Αν δεν μπλεξω με τελωνειο & καθυστερησεις λογικα μεχρι την Παρασκευη θα τον εχω.. :D

Θα δειξει..

zaharias
27-12-10, 10:13
Φίλε μου αν βαστάει η τσέπη σου βάλε 1 ενισχυτή STEG και θα με θυμηθείς.... ένα σκαλοπάτι κάτω απο Audison και σαφώς πολύ πιο φθηνός απο Audison αλλά με ίδια ποιότητα κατασκευής/ήχου.... Άλλωστε made in Italy και όχι China!

https://www.ciao.it/Steg_K4_02__628279


m-power το έχω διαβάσει όλο το θέμα απλώς είπα μια γνώμη καθώς είναι ο κλάδος μου (χομπίστας και όχι επαγγελματίας, για να μην θεωρηθεί οτι κάνω διαφήμιση)

Χρονια πολλα Δημητρη..

Τα πραγματα ειναι αγορασμενα οπως σου ειπε και ο Σπυρος πιο πανω..

Ευχαριστω παντως..

zaharias
27-12-10, 16:02
Εκατσα τωρα και εγραψα τα καλωδια πανω στον ανταπτορα του Dension..
βασει το σχεδιαγραμματος αυτου..

https://img208.imageshack.us/img208/1886/oldgen17pinradiopinout.jpg (https://img208.imageshack.us/i/oldgen17pinradiopinout.jpg/)

Photo later :D...

zaharias
27-12-10, 22:08
Φωτο απο τον ανταπτορα με τα μαρκαρισμενα καλωδια..
https://img716.imageshack.us/img716/7007/dsc00603q.jpg (https://img716.imageshack.us/i/dsc00603q.jpg/)
Η ενωση εδω που μπαινουν 2 καλωδια ηδη (λογο Dension) σε ενα pin πως θα γινει??
https://img6.imageshack.us/img6/176/dsc00604b.jpg (https://img6.imageshack.us/i/dsc00604b.jpg/)

gyiama
27-12-10, 23:11
κανονικα ζαχο στο 1 απο τα 2 γειωση ειναι το μαυρο που στην μια ειναι για το cd και στην αλλη για το dension!!οπου θελεις ενωνεις εσυ

zaharias
28-12-10, 07:15
κανονικα ζαχο στο 1 απο τα 2 γειωση ειναι το μαυρο που στην μια ειναι για το cd και στην αλλη για το dension!!οπου θελεις ενωνεις εσυ

Ενισχυτης & επεξεργαστης ηχου και το sub..??

georggge46
28-12-10, 08:18
Ενισχυτης & επεξεργαστης ηχου και το sub..??

Για γειωση εννοεις .... ? Μονο τον επεξεργαστη θα συνδεσεις με αυτα τα καλωδια. Ενισχυτης και σαμπ δεν εχουν καμμια σχεση .... Γειωση για τον ενισχυτη θα παρεις απο την μπαταρια [με χοντρο καλωδιο, σαν αυτο της παροχης ρευματος] αφου την εχεις πισω !

gyiama
28-12-10, 09:56
οπως τα ειπε ο Γιωργος Ζαχο.το σαμπ δεν εχει τροφοδοσια ρευματος οτι κανει το κανει ο ενισχυτης!!!τα ειπαμε πιο πανω σε αυτο το thread αλλα βλεπω οτι δεν διαβασες καλα τα μαθηματα σου!!!! επαναληψη λοιπον ολοκληρου του thread και μετα θα σε εξετασουμε να δουμε τι εμαθες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zaharias
28-12-10, 15:39
οπως τα ειπε ο Γιωργος Ζαχο.το σαμπ δεν εχει τροφοδοσια ρευματος οτι κανει το κανει ο ενισχυτης!!!τα ειπαμε πιο πανω σε αυτο το thread αλλα βλεπω οτι δεν διαβασες καλα τα μαθηματα σου!!!! επαναληψη λοιπον ολοκληρου του thread και μετα θα σε εξετασουμε να δουμε τι εμαθες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


αν εννοεις το remote το καλωδιο, παρε απ το 16 πιν που λεει 12V Αnt out!!!

Εχεις δικιο φιλε.. :D

Αντε να ρθει ο ενισχυτης να ξεκινησουμε.. :D

zaharias
28-12-10, 16:51
Οποτε.. Κοβωντας τα καλωδια πισω απο την πηγη, συνδεω καλωδιο απο το r/cd στον επεξεργαστη, μετα απο επεξεργαστη στον ενισχυτη και μετα παμε στα ηχεια.. Σωστα..??

https://img192.imageshack.us/img192/5518/dsc00593s.jpg (https://img192.imageshack.us/i/dsc00593s.jpg/)

Τα ηχεια εμπρος-πισω +- θα πανε στα channel 2 & 3 speaker level (input) και απο εκει στο input του ενισχυτη..??
Και μετα κατω δεξια στο Remote In θα παει καλωδιο απ το 16 πιν (12V Αnt out)..??
Και απο το Remote Out θα αναψει και ο ενισχυτης.??

Τι τυπου καλωδιο πρεπει να ερθει απο μπροστα (12V Αnt out) μεχρι τον επεξεργαστη και μετα για συνδεση Remote επεξεργαστη-ενισχυτη..??

georggge46
28-12-10, 17:34
Οποτε.. Κοβωντας τα καλωδια πισω απο την πηγη, συνδεω καλωδιο απο το r/cd στον επεξεργαστη, μετα απο επεξεργαστη στον ενισχυτη και μετα παμε στα ηχεια.. Σωστα..??


Τα ηχεια εμπρος-πισω +- θα πανε στα channel 2 & 3 speaker level (input) και απο εκει στο input του ενισχυτη..??
Και μετα κατω δεξια στο Remote In θα παει καλωδιο απ το 16 πιν (12V Αnt out)..??
Και απο το Remote Out θα αναψει και ο ενισχυτης.??

Τι τυπου καλωδιο πρεπει να ερθει απο μπροστα (12V Αnt out) μεχρι τον επεξεργαστη και μετα για συνδεση Remote επεξεργαστη-ενισχυτη..??

Στα καναλια 1 & 2 ,οχι 2 & 3. Καλωδιο απο την πηγη στον επεξεργαστη βαλε κατι τετοιο https://www.caraudio-store.de/Steuerleitung,9,Adrig,Hollywood,Energetic::::16180 ::::fda16e68.html να τελειωνεις !

gyiama
28-12-10, 18:26
Οποτε.. Κοβωντας τα καλωδια πισω απο την πηγη, συνδεω καλωδιο απο το r/cd στον επεξεργαστη, μετα απο επεξεργαστη στον ενισχυτη και μετα παμε στα ηχεια.. Σωστα..??

https://img192.imageshack.us/img192/5518/dsc00593s.jpg (https://img192.imageshack.us/i/dsc00593s.jpg/)

Τα ηχεια εμπρος-πισω +- θα πανε στα channel 2 & 3 speaker level (input) και απο εκει στο input του ενισχυτη..??
Και μετα κατω δεξια στο Remote In θα παει καλωδιο απ το 16 πιν (12V Αnt out)..??
Και απο το Remote Out θα αναψει και ο ενισχυτης.??

Τι τυπου καλωδιο πρεπει να ερθει απο μπροστα (12V Αnt out) μεχρι τον επεξεργαστη και μετα για συνδεση Remote επεξεργαστη-ενισχυτη..??

στο καναλι main inpout βαζεις τα 2 μπροστα ηχεια στο chanel 2 βαγεις τα 2 πισω ηχεια και στο chanel 3.... τπτ!!! παιρνεις τα 12v απ το πιν που ειπαμε και τα βαζεις στο remote in και οπως ειπες απο κει πας στον ενισχυτη!!απ τις εξοδους του πας τα rca στον ενισχυτη και εισαι κουκλος!!!!!