PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτοβολταϊκά



Vasilis
23-06-10, 12:04
ααα πολύ ωραίο αυτό ρε παίδες...

λοιπόν 2 εταιρειούλες...

Κατασκευες - ανακατασκευές σε σπίτια και μαγαζία..( ειδικά σε μαγαζια οι ανακατασκευες είναι το φόρτε μου!!χαχααα) δλδ απο πολυκατοικίες μαιζωνέτες καθώς και μέσα στο κέντρο μαγαζιά ακόμη και εργοστάσια εκτός αθήνας...ολα τα συνεργεία μου είναι στην διάθεσή σας για οτιδήποτε

Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις - δομημένη καλωδίωση.
Η άλλη εταιρεία που ασχολείται απο πρίζες μέχρι φωτοβολταϊκά και έξυπνα σπίτια...και εδώ όλο το πρωσοπικό στην διάθεσή σας για οτιδήποτε...


πολυς κοσμος θελει να μαθει...αλλα άλλα ακους απο δω κ άλλα απο κει....!

NICK_M3
23-06-10, 12:08
θα μας ενδιεφερε αν εχεις χρονο κ μπορεις να ανοιξεις ενα θρεντακι για τα φωτοβολταικα...

πολυς κοσμος θελει να μαθει...αλλα άλλα ακους απο δω κ άλλα απο κει....!

οκ...θα το κανονίσω να το φτιάξω!!! αν σε ενδιαφέρει προσωπικά για δικό σου τα λέμε και στο τηλ !!!

Stathis
23-06-10, 12:09
με ενδιαφερει εμενα για το σπιτι.

mitsos_chania
23-06-10, 12:15
Νικο σε τι επιπεδο ασχολεισαι με τα φωτοβολταϊκα?

Christos 330
23-06-10, 13:44
Νικολαι κανε το καλο γιατι 11 στεμματα γης σκεφτωμαι να τα επενδυσω σε

φωτοβολταικα . . .

Z4 DCT
23-06-10, 13:58
Δεν θα ελεγα οχι................
:original:thumb

NICK_M3
23-06-10, 15:48
θα κανονίσω με το παιδί που συνεργάζομαι να γράψω 5-10 πράγματα σωστά για τους τύπους, τον τρόπο, την επιχορήγηση, και την επένδυση που αποτελεί αυτή η τεχνολογία...

πάντως έχει πάει πολύ μπροστά με απίστευτες εφαρμογές και αποδόσεις και είναι για να τραβάς τα μαλλιά σου....

εχω το κομάτι της τοποθέτησης και εν μέρει με τους μηχανολόγους την μελέτη για την καλύτερη τιμή - απόδοση...

δώστε μου ομως λίγο χρόνο γιατί εχω πνιγεί στο γραφείο απο δουλειά αυτον τον καιρό( εχασα και το thread με το πάτημα!! ) για να γράψω κάτι αξιόλογο σαν κείμενο ώστε να φανώ χρήσιμος !!!!

αν ήξερα οτι ενδιαφέρεσται τόσο πολύ θα είχα πεί νωρίτερα...Better late than ever!!!! οκ λίγο υπομονή να ξελασκάρω για να το αναλύσουμε οσο θέτε !!!! :thanks:

Tsakirakos
23-06-10, 15:53
για δωσε μας τα φωτα σου...εχω 700 στρεμματα...να βαλω αν ειναι 100-200ΚW σε 5-6 στρεμματακια

NICK_M3
23-06-10, 16:09
για δωσε μας τα φωτα σου...εχω 700 στρεμματα...να βαλω αν ειναι 100-200ΚW σε 5-6 στρεμματακια

εχει ιστορία το θέμα
που είναι ?
περνάει απο έλεγχο
εχει σωστή θέση
παίρνει άδεια
τι αποδοση σου δίνει
τι παίρνει η ΔΕΗ
κόστος


θα σας τα πω ρε αναλυτικά !!!
λίγο υπομονή !!
αντρα θέλω τώρα τον θέλω !!!!!χαχαχαχαχα

mitsos_chania
23-06-10, 16:12
Νικο να γραψεις αν μπορεις και με τι ασχολεισαι,με σταθερες εγκαταστασεις,με tracker και σε τι μεγεθος μπορεις να ασχοληθεις:thanks:

ΜΙΧΑΛΗΣ
23-06-10, 21:46
κι εμενα μ ενδιαφερει αμεσα και για αιολικο παρκο αλλα και φωτοβολταικα!!η αληθεια ειναι οτι τελευταια επισκεφτηκα 2 απο τις μεγαλυτερες εταιρειες μελετων και εγκαταστασης φωτοβολταικων κ αιολικων και δεν εχω ακουσει και τα πιο αισιοδοξα νεα οσο αναφορα την παραγωγη και πωληση ρευματος στην ΔΕΗ!Βεβαια ακομα βρισκομαι στην ερευνα.
Με δεδομενο οτι εχω 30 στρεματα γης στο νοτιοτερο μερος της Ελλαδος οπου στο συγκεκριμενο μερος γινεται κ το παγκοσμιο πρωταθλημα windsurf(24 ωρες το 24ωρο αερας με πολλα μποφορ χειμωνα καλοκαιρι), επισης οτι ο πατερας μου κανει παραγωγη ανεμογεννητριων ξεκιναμε με τα εξης ''εμποδια'':

Αν τυχον το οικοπεδο βρισκεται 1 χλμ απο το δικτυο παροχης της ΔΕΗ ξεκιναμε με ενα κοστος των 100000 ευρω για συνδεση του οικοπεδου με την ΔΕΗ.
Επισης η ΔΕΗ θελει ειδικη πιστοποιηση (κατι σαν ISO) απο το συστημα παραγωγης που αυτοματα βγαζει ακαταλληλες, εκτος απο τις δικες μου ανεμμογεννητριες(που δεν διαθετουν ακομα πιστοποιηση) και μεγαλο μερος των πιο οικονομικων μηχανηματων!
Στα φωτοβολταικα δεν δινουν καμια επιδοτηση πλεον, μονο στα αιολικα κι αυτο μεσα στην τιμη πωλησης της κιλοβατωρας και οχι μαζεμενο κεφαλαιο.
Φημες(ακομα δεν το εχω διασταβρωσει αυτο) λενε οτι η ΔΕΗ δεν τηρει την προσυμφωνημενη τιμη που θα αγοραζει την κιλοβατωρα απο εσενα και επισης ανα διαστηματα κοβει και την αγορα ρευματος προφασιζωμενη οτι ειναι υπερκαλυμενο το δικτυο.Αρα δεν συζηταμε για ''σταθερο'' εισοδημα που παρα πολλοι θεωρουν!
Επισης οτι κανεις την αιτηση για να μπεις στο δικτυο και τηρειται σειρα πρωταιρεοτητας που αυτο σημαινει αγνωστο με βαρκα την ελπιδα.(χιλιαδες αιτησεις)
Βεβαια πρεπει ακομα να κανω αρκετο ψαξιμο και να γινει ειδικη μελετη(ισως να επισκεφτω κι αλλους μελετητες) για να καταληξω στο ναι ή οχι στο φωτοβολταικο-αιολικο παρκο και βεβαια το μεγεθος σε ισχυ παντα διοτι τα κοστολογια ειναι αρκετα μεγαλα.
Ας μας δωσουν βεβαια και οι γνωστες εδω τα φωτα τους μην τυχον και τα λιγα μειονεκτηματα απο τα αρκετα που μου εχουν αναφερει δεν ευσταθουν!