PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Ericsson Xperia mini



Stathis
16-06-10, 13:53
μολις πηρα στα χερια μου το νεο σονυ-ερικσον xperia mini. ειναι με λειτουργικο αντροϊντ.

ειναι ασυληπτο!

πηγαινετε να το δειτε απο ενα καταστημα...
θα εντυπωσιαστειτε, κυριως με το μεγεθος!

https://i.cbsi.com.au/story_media/339301410/sony-xperia-x10mini_2.jpg

https://www.famegadget.com/wp-content/uploads/2010/02/Sony-Ericsson-Xperia-X10-mini-and-Xperia-X10-mini-pro.jpg

https://erazer007.files.wordpress.com/2010/01/sony_ericsson_robyn_1.jpg

BILL007
16-06-10, 14:43
μολις πηρα στα χερια μου το νεο σονυ-ερικσον xperia mini. ειναι με λειτουργικο αντροϊντ.

ειναι ασυληπτο!


Που να δεις και το Χ10 το λευκό...thumb:thumbsup:
Sony efriccson και τα μυαλά στα κάγκελααααααααααααα!!!!!:warrio rsmiley:

Χρίστος
16-06-10, 17:49
μολις πηρα στα χερια μου το νεο σονυ-ερικσον xperia mini. ειναι με λειτουργικο αντροϊντ.
ειναι ασυληπτο!
πηγαινετε να το δειτε απο ενα καταστημα...
θα εντυπωσιαστειτε, κυριως με το μεγεθος!
τα ανδροειδη ειναι μια χαρα.Εδω και λιγο καιρο ειμαι και γω κατοχος ενος για να το τεσταρω.Πολλες και καλες εφαρμογες.Η πλειοψηφια αυτων ειναι free.Εκει τη τσακιζει την αpple γιατι στηριζει και βοηθαει το χρηστη.
Απο κει και περα ομως οτι και να κανει, μεχρι στιγμης ειναι ενα σκαλοπατι πισω.


Που να δεις και το Χ10 το λευκό...thumb:thumbsup:
Sony efriccson και τα μυαλά στα κάγκελααααααααααααα!!!!!:warrio rsmiley:
Οχι που δε θα πεταγωσουν εσυ.
Αντε ρε παρε καμια συσκευη της προκοπης που εχεις μεινει με την παντοφλα του νεατερνταλ:th_Laie_67-1:


σχετικα με iphone και οχι μονο...
που σηκωνει και μεγααααληηη κουβεντα!!
https://www.imei.gr/forum/viewtopic.php?id=127

αυτο και τωρα γινεται:whistle:.
Για ειμαι πιο ακριβης, εδω και αρκετα χρονια.
Απλα το πανε λαου λαου για να το περασουν στο κοσμο σα να μη συμβαινει τπτ και σαν μια ακομα εφαρμογη......δεν ειναι ομως ετσι.

Kostas_1
22-06-10, 12:20
μολις πηρα στα χερια μου το νεο σονυ-ερικσον xperia mini. ειναι με λειτουργικο αντροϊντ.

ειναι ασυληπτο!

πηγαινετε να το δειτε απο ενα καταστημα...
θα εντυπωσιαστειτε, κυριως με το μεγεθος!

https://www.bmwfans.gr/forum/

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/06/SonyEricssonXperiaX10miniandXperiaX10min-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/06/sony_ericsson_robyn_1-1.jpg

Εμπαχθη από Παρασκευη.
Οπως ακριβως το ηθελα. Μικρο (πραγματικα μικρο) και τα παντα ολα.
Το δε android δεν παιζεται. Ισως το καλυτερο λειτουργικο, με προσαρμοστικότητα και με απειρες δωρεαν εφαρμογες

kplc16
22-06-10, 14:58
Ποσο το αγορασατε ρε παιδια ;
Εντυπωσεις απο αυτονομια ;

Stathis
22-06-10, 15:05
καλοριζικο!
απο τιμη, κανενα 300αρι...

Kostas_1
22-06-10, 15:06
Ποσο το αγορασατε ρε παιδια ;
Εντυπωσεις απο αυτονομια ;

Το δικο μου ειναι εταιρικη αγορα....
Αλλα αν πας στο https://www.skroutz.gr/ θα βρεις τις τιμες που παιζει...

Αυτονομία, δεν εχω παραπονο κραταει 3 μερες ανετα, αν και το εχω λιωσει....

deepBLUE
22-06-10, 15:20
Εχετε δει αν εχει διαφορες στη λειτουργεια με το ΧPERIA 10 ?

Kostas_1
22-06-10, 15:59
Εχετε δει αν εχει διαφορες στη λειτουργεια με το ΧPERIA 10 ?

Απο οσο το τσεκαρα λιγο στο καταστημα που ειχε και τα δυο, δεν ειδα να εχει καποια διαφορα που να την εντοπισα.

Εκτος το μεγεθος βεβαια :th_Laie_67-1:

Stamatis
22-06-10, 17:57
Browsing κανει με τοσο μικρη οθονη;

dimtz
22-06-10, 20:42
πολυ ωραια ειναι τα Ericsson αλλα σαν να εμεινε λιγο πισω σαν τεχνολογια, πως γινετε παιδια να μην εχουν βγαλει ακομα Ericsson με 2 καρτες? ολο Ericsson επερνα αλλα απ οταν εβγαλε η samsung dual sim δεν την αλλαζω με τιποτα, πολυ πρακτικη ειναι thumb

Kostas_1
22-06-10, 22:30
Browsing κανει με τοσο μικρη οθονη;

Ναι, κανει. Καλυτερα απο το Ν81 που ειχα, οχι ομως οπως αυτα με τη μεγαλυτερη οθονη. Δεν ηταν και η 1η μου προτεραιοτητα....Ολη μερα ιντερνετ και Πισι...


πολυ ωραια ειναι τα Ericsson αλλα σαν να εμεινε λιγο πισω σαν τεχνολογια, πως γινετε παιδια να μην εχουν βγαλει ακομα Ericsson με 2 καρτες? ολο Ericsson επερνα αλλα απ οταν εβγαλε η samsung dual sim δεν την αλλαζω με τιποτα, πολυ πρακτικη ειναι thumb

Με αντροιντ λειτουργικο ειναι . Δεν νομιζω οτι ειναι πισω σε τεχνολογια.
Η Κοσμοτε δινει σιμ που εχει 2 νουμερα μαζι (ετσι το εχω...) και φανταζομαι και οι αλλες εταρειες θα το κανουν αυτο.

E46 POWER
23-06-10, 23:39
υπαρχει απο ολες τις εταιριες... εγω το εχω περιπου 4 χρονια στην wind.

Kostas_1
24-06-10, 22:20
Για να γραψω και τις εφαρμογες που εχω περασει απο το Android market και απο αλλου...

-Προγραμμα Πλοηγησης GPS με χαρτες για να μην εξαρτωμαι απο το δικτυο :whistle:
-Bluetooth file tranfer
-Ultimate Voice recorder
-Unit Converter
-Flash light
-Πυξιδα
-File Manager
-Bar reader
-Σκακι
-Τριλιζα
-Νταμα και κατι αλλα παιχνιδια

Υπάρχουν και ενα σωρο άλλες που βαριεμαι να ψαχνω...

dimtz
24-06-10, 22:51
Ναι, κανει. Καλυτερα απο το Ν81 που ειχα, οχι ομως οπως αυτα με τη μεγαλυτερη οθονη. Δεν ηταν και η 1η μου προτεραιοτητα....Ολη μερα ιντερνετ και Πισι...



Με αντροιντ λειτουργικο ειναι . Δεν νομιζω οτι ειναι πισω σε τεχνολογια.
Η Κοσμοτε δινει σιμ που εχει 2 νουμερα μαζι (ετσι το εχω...) και φανταζομαι και οι αλλες εταρειες θα το κανουν αυτο.

σου δινει 2 νουμερα φιλε μου αλλα οταν θελεις να παρεις τηλ απο το 2 πρεπει να κανεις καποια διαδικασια που χρειαζετε αρκετο χρονο, και οταν σου στελνουν μηνυμα στην 2η γραμμη πρεπει να κανεις την αλλαγη για να χτυπησει στο κινητο σου, αυτο ειναι καλο μονο οταν σου περνουν τηλ και οχι οταν θελεις να παρεις η να στειλεις μηνυμα, αυτα που αναφερω ισχυουν η εχει αλλαξη κατι????????

Monsta
24-06-10, 23:01
-Σκακι
-Τριλιζα
-Νταμα και κατι αλλα παιχνιδια

...

Από εκεί καταλαβαίνεις ότι ......σε πήραν τα χρόνια :hystericalbs1::hystericalbs1:

Kostas_1
24-06-10, 23:11
σου δινει 2 νουμερα φιλε μου αλλα οταν θελεις να παρεις τηλ απο το 2 πρεπει να κανεις καποια διαδικασια που χρειαζετε αρκετο χρονο, και οταν σου στελνουν μηνυμα στην 2η γραμμη πρεπει να κανεις την αλλαγη για να χτυπησει στο κινητο σου

Σωστο, αλλα δεν ειναι θεμα 2-3 δευτερολεπτα



αυτο ειναι καλο μονο οταν σου περνουν τηλ και οχι οταν θελεις να παρεις η να στειλεις μηνυμα, αυτα που αναφερω ισχυουν η εχει αλλαξη κατι????????

Οταν σε πέρνουν τηλεφωνο κανει αυτοματο transfer απο το ενα νουμερο στο αλλο δωρεαν.

Οταν θελεις να παρεις ή να στειλεις μνμ απο την μη ενεργη γραμμη (κατι που δεν συμβαινει και τοσο συχνα), η αλλαγη θελει 2-3 δευτερολεπτα.
Νομιζω ομως ότι αντιστοιχα λειτουργουν και τα τηλεφωνα με 2 sims.

Τελος παντων βγαινουμε εκτος θεματος μια και αυτα δεν εχουν σχεση με το λειτουργικο android.

Kostas_1
24-06-10, 23:15
Από εκεί καταλαβαίνεις ότι ......σε πήραν τα χρόνια :hystericalbs1::hystericalbs1:

Χεχε, ουδεποτε μου αρεσαν τα shoot & kill.

Τα μονα που μου αρεσουν είναι τα εγκεφαλικα παιχνιδια με το σκακι να είναι ανεκαθεν το αγαπημενο μου.

Εχω κερδισει και καποια πρωταθληματα :whistle: (Τυχαίο? Δεν νομιζω...)

Καλα εντελως εκτος θεματος λεμε...:hystericalbs1:

Driver M
25-06-10, 00:37
Για να γραψω και τις εφαρμογες που εχω περασει απο το Android market και απο αλλου...

-Προγραμμα Πλοηγησης GPS με χαρτες για να μην εξαρτωμαι απο το δικτυο :whistle:
-Bluetooth file tranfer
-Ultimate Voice recorder
-Unit Converter
-Flash light
-Πυξιδα
-File Manager
-Bar reader
-Σκακι
-Τριλιζα
-Νταμα και κατι αλλα παιχνιδια

Υπάρχουν και ενα σωρο άλλες που βαριεμαι να ψαχνω...

Κώστα, την πασιέντζα ξέχασες.. :hystericalbs1:
Πέρα απ'την πλάκα, τι εννοείς ότι δεν εξαρτάσαι από το δίκτυο (για το gps αναφέρομαι)? Και τι gps κατέβασες? Φερειπείν εγώ έχω περασμένο το garmin.

Ωραίο κινητό φαίνεται πάντως το x1 και με πολύ καλή τιμή. Αν αγόραζα αυτή τη στιγμή κινητό, παίζει και να το προτιμούσα από το 5800 που έχω, που είναι πλέον στην ίδια σχεδόν τιμή..

Kostas_1
25-06-10, 08:04
Αρη, αν το κινητο σου εχει GPS μπορεις να του περασεις ενα προγραμμα πλοηγησης πχ Garmin, Destinator, Sygic κλπ και να δουλευει οπως ενα κανονικο GPS, χωρις να κατεβαζει το χαρτη που εισαι καθε φορα απο το δικτυο κινητης και να χρεωνεσαι.

Περισσοτερα με ΡΜ.....

gyiama
25-06-10, 10:30
Κώστα, την πασιέντζα ξέχασες.. :hystericalbs1:
Πέρα απ'την πλάκα, τι εννοείς ότι δεν εξαρτάσαι από το δίκτυο (για το gps αναφέρομαι)? Και τι gps κατέβασες? Φερειπείν εγώ έχω περασμένο το garmin.

Ωραίο κινητό φαίνεται πάντως το x1 και με πολύ καλή τιμή. Αν αγόραζα αυτή τη στιγμή κινητό, παίζει και να το προτιμούσα από το 5800 που έχω, που είναι πλέον στην ίδια σχεδόν τιμή..

τα ericsson εχουν προεγκατεστημενους χαρτες google maps οι οποιοι χρησημοποιουν το gprs του κινητου για να προβαλουν τις οικονες και γενικα τον χαρτη δλδ γινεται μεταφορα δεδομενων ειναι στην ουσια στο ιντερνετ οποτε χρεωνεσαι και ο Κωστας εβαλε καποιον αλλον πχ garmin οπως ειπες οι οποιοι χρησημοποιουν μονο το gps!!

Driver M
25-06-10, 13:17
Αρη, αν το κινητο σου εχει GPS μπορεις να του περασεις ενα προγραμμα πλοηγησης πχ Garmin, Destinator, Sygic κλπ και να δουλευει οπως ενα κανονικο GPS, χωρις να κατεβαζει το χαρτη που εισαι καθε φορα απο το δικτυο κινητης και να χρεωνεσαι.

Περισσοτερα με ΡΜ.....

Κώστα, έχω κατεβάσει το garmin στο κινητό μου (είχε εγκατεστημένο το Nokia maps αλλά δεν είναι δωρεάν) και δουλεύει κανονικότατα σαν gps, χωρίς καμία χρέωση.
Γι'αυτό ρώτησα τι συμβαίνει με το κινητό σου, αλλά ο φίλος giyama ήταν πολύ κατατοπιστικός και κατάλαβα ότι στα ericsson είναι διαφορετικά.

gyiama
25-06-10, 13:36
και κατι ακομα πλεον και στα ΝΟΚΙΑ κατεβαζεις τους Ovi maps απ το Ovi store δωρεαν και εχεις χαρτες!!!το πηρε χαμπαρι η ΝΟΚΙΑ οτι κανενας δεν πληρωνε συνδρομη και τους εκανε δωρεαν!!!!! και μπορω να πω οτι ειναι και καλουτσικοι!!!!

Driver M
25-06-10, 13:51
Τους χάρτες τους έχεις δωρεάν. Και πριν τους είχες. Αλλά δεν έχει φωνητική πλοήγηση δωρεάν, που σημαίνει ότι δεν ακούς παρά μόνο βλέπεις στην οθόνη τη διαδρομή, κάτι που είναι τυπικά αδύνατο. Γι'αυτό σε ανάγκαζε να πληρώσεις (κάπου 70 ευρώ το χρόνο) και να έχεις και φωνητική πλοήγηση.

Αυτό έχω την εντύπωση ότι ισχύει ακόμα. Πάντως, πράγματι οι Nokia maps είναι μια χαρά!

gyiama
25-06-10, 13:55
αααα να σου πω την αληθεια δεν το ηξερα αυτο!!εν παση περιπτωση μιας και ερχεται ο καιρος της επιδοτησης σκεφτομουν να παρω ενα κινητο που να μπορεις να δεις καμια σελιδα πχ το bmwfans!!!!! αλλα θα ηθελα να ειναι και λιγο συμαζεμενο και εκελινα πολυ σε αυτο το mini xperia!! μπορεις να δεις σελιδες ικανοποιητικα η ζορικα?αξιζει η αγορα του?

Dimzan
25-06-10, 14:15
Τους χάρτες τους έχεις δωρεάν. Και πριν τους είχες. Αλλά δεν έχει φωνητική πλοήγηση δωρεάν, που σημαίνει ότι δεν ακούς παρά μόνο βλέπεις στην οθόνη τη διαδρομή, κάτι που είναι τυπικά αδύνατο. Γι'αυτό σε ανάγκαζε να πληρώσεις (κάπου 70 ευρώ το χρόνο) και να έχεις και φωνητική πλοήγηση.

Αυτό έχω την εντύπωση ότι ισχύει ακόμα. Πάντως, πράγματι οι Nokia maps είναι μια χαρά!

κι αν εισαι λιγο ψαγμενος βαζεις σπασμενο firmware και βαζεις και το σπασμενο nokia maps και εχεις και φωνητικη πλοηγηση.

παντως εγω στο nokia εχω και το mcguider

Kostas_1
25-06-10, 15:33
αααα να σου πω την αληθεια δεν το ηξερα αυτο!!εν παση περιπτωση μιας και ερχεται ο καιρος της επιδοτησης σκεφτομουν να παρω ενα κινητο που να μπορεις να δεις καμια σελιδα πχ το bmwfans!!!!! αλλα θα ηθελα να ειναι και λιγο συμαζεμενο και εκελινα πολυ σε αυτο το mini xperia!! μπορεις να δεις σελιδες ικανοποιητικα η ζορικα?αξιζει η αγορα του?

Τα ιδια ηθελα και γω, γιαυτο και το πηρα.
Ειναι μικρο, αλλα ευκολο στη χρηση και με γρηγορο ιντερνετ.
Το να δεις ειναι ΟΚ, το να γραψεις ειναι λιγο μπελας, λογω μεγεθους. Θελει να κανεις ζουμ, παντως ειμαι ευχαριστημενος, καθοσον ολες οι κουμουτσες στυλ μηλοφωνο κλπ απορριπτονται λογω μεγεθους.
Εκεινο που με χει εντυπωσιασει ειναι το android :thumbsup:

gyiama
25-06-10, 15:53
για να δουμε λοιπον τι θα γινει με την επιδοτηση και πως θα ψησω την αδερφη μου να παρει αυτη το δικο μου(γμτ φετος ειναι η σειρα της!!!)και θα κινηθω αναλλογως!!!! thx Κωστα thumb

Driver M
25-06-10, 16:42
κι αν εισαι λιγο ψαγμενος βαζεις σπασμενο firmware και βαζεις και το σπασμενο nokia maps και εχεις και φωνητικη πλοηγηση.

παντως εγω στο nokia εχω και το mcguider

Nα σου πω την αλήθεια, δεν το'χω ψάξει παραπάνω γιατί πέρασα σπασμένο το garmin και κάνει μια χαρά δουλειά. Αλλά με θέληση, όλα γίνονται..
Το mc guider τι εστί? Είναι καλό?

Giyama, ρίξε μια ματιά και στο 5800 πάντως, αφού έχουν ίδια περίπου τιμή και δυνατότητες και επειδή έχει μεγαλύτερη οθόνη, μπορεί να σε βολεύει καλύτερα στο browsing. Δεν είναι τόσο όμορφο βέβαια, αλλά δεν το λες κι άσχημο..

gyiama
25-06-10, 16:50
να σου πω την αληθεια ειχα ΝΟΚΙΑ μετα απο χρονια πηγα σε sony ericsson και εμτα απο 2-3 συσκευεις παλι γυρισα σε ΝΟΚΙΑ και δυστυχως απογοητευτικα!!! αυτη τη στιγμη εχω το Ε66 καλο κινητο κανει λιγο απ ολα αλλα δεν κανει τπτ συγκεκριμενο ΚΑΛΑ ολα τα κανει σε μετριο βαθμο!!ειπα οτι δεν ξαναγυριζω σε Νοκια νομιζω πλεον δεν μπορει να ακολουθησει τον ανταγωνισμο!!!θα ξαναγυρισω σε sonyericsson και για αυτο σκεφτομαι το experia !!θα δουμε κατσε να ερθει ο αλλος μηνας και βλεπουμε!!!!!thnx παντως!!!οσο για τους garmin εχουν αυτη την στιγμη την καλυτερη χαρτογραφηση για την ελλαδα απ οποιαδηποτε αλλη εταιρεια!!

Driver M
25-06-10, 17:00
να σου πω την αληθεια ειχα ΝΟΚΙΑ μετα απο χρονια πηγα σε sony ericsson και εμτα απο 2-3 συσκευεις παλι γυρισα σε ΝΟΚΙΑ και δυστυχως απογοητευτικα!!! αυτη τη στιγμη εχω το Ε66 καλο κινητο κανει λιγο απ ολα αλλα δεν κανει τπτ συγκεκριμενο ΚΑΛΑ ολα τα κανει σε μετριο βαθμο!!ειπα οτι δεν ξαναγυριζω σε Νοκια νομιζω πλεον δεν μπορει να ακολουθησει τον ανταγωνισμο!!!θα ξαναγυρισω σε sonyericsson και για αυτο σκεφτομαι το experia !!θα δουμε κατσε να ερθει ο αλλος μηνας και βλεπουμε!!!!!thnx παντως!!!οσο για τους garmin εχουν αυτη την στιγμη την καλυτερη χαρτογραφηση για την ελλαδα απ οποιαδηποτε αλλη εταιρεια!!

Σε αυτό διαφωνώ. Η nokia είχε κι έχει πολύ καλά smartphones με καλό λογισμικό (symbian) και πολύ εύχρηστα. Αντίθετα, τα πρώτα xperia ήταν αρκετά μέτρια και πολύ ακριβά γι'αυτά που προσέφεραν. Τώρα βέβαια που χρησιμοποιούν android λειτουργικό, τα πράγματα αλλάξανε, αλλά και πάλι δεν πιστεύω ότι υστερούν σε κάτι τα Nokia.
Και το 5800, μέχρι πρότινος για τα λεφτά του θεωρώ πως ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να αγοράσει κανείς. Τώρα βέβαια υπάρχει και το Χ1, δε νομίζω όμως ότι υπάρχουν και τρελές διαφορές, αν σκεφτεί κανείς ότι το 5800 έχει 1,5 χρόνο στην αγορά..

Και με την ericsson υπάρχει πάντα και ο αστάθμητος παράγοντας της αξιοπιστίας. Ειλικρινά, όσα κινητά της εταιρείας είχα (3 για την ακρίβεια), είχαν εμφανίσει όλα πρόβλημα, άλλο στην κεραία που δεν έπιανε σήμα, άλλο έκλεινε μόνο του κλπ. Τα ίδια έχω ακούσει κι από άλλους.

Τέλος πάντων, σταματάω να βγαίνω off αφού το θέμα είναι το Χ1 που φαίνεται πολύ καλό, οπότε κι εγώ στη θέση σου μάλλον προς τα εκεί θα πήγαινα..

Stamatis
25-06-10, 18:51
Το ζητησα σημερα για δοκιμη καθως το εταιρικο μου προβλεπει επιδοτηση και ειναι στις επιλογες μου.
Δεν εχει καμμια σχεση το browsing με iphone οπως επισης και η εμπειρια συνολικα.
Ο πρωτος που βριζει την apple ειμαι εγω αλλα δεν υπαρχει συγκριση.
Ειναι πρωτα τηλεφωνο και μετα ολα τα αλλα.
Για τον Κωστα και το στυλ χρησης του ειναι οτι καλυτερο.
Για τους iphonistas ομως οχι

Driver M
25-06-10, 20:23
Το ζητησα σημερα για δοκιμη καθως το εταιρικο μου προβλεπει επιδοτηση και ειναι στις επιλογες μου.
Δεν εχει καμμια σχεση το browsing με iphone οπως επισης και η εμπειρια συνολικα.
Ο πρωτος που βριζει την apple ειμαι εγω αλλα δεν υπαρχει συγκριση.
Ειναι πρωτα τηλεφωνο και μετα ολα τα αλλα.
Για τον Κωστα και το στυλ χρησης του ειναι οτι καλυτερο.
Για τους iphonistas ομως οχι

Καλά εννοείται πως δε συγκρίνεται με το I phone σε δυνατότητες, browsing κλπ, αφού είναι για πιο καθημερινούς χρήστες.

Αλλά τεράστια είναι και η διαφορά τιμής, αφού κοστίζει λιγότερο από τα μισά του apple..

Monsta
25-06-10, 20:37
.
Και το 5800, μέχρι πρότινος για τα λεφτά του θεωρώ πως ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσε να αγοράσει κανείς. ..

Το 5800 όποιος το πρόλαβε στα 199 ευρώ που το έδινε η Media Markt, ήταν η ευκαιρία της 10-ετίας...

dimtz
03-07-10, 14:06
πηγα ρωτησα και εγω για το experia, εχει μια προσφορα ενος προγραμματος που σου δινει δωρεαν 500 mb internet το μηνα δωρεαν, επειδη δεν μπορω να υπολογησω ειναι αρκετα αυτα τα mbytes? ποσο σερφαρισμα την ημερα αντιστοιχη????? :thanks:

Χρίστος
03-07-10, 15:47
Το 5800 όποιος το πρόλαβε στα 199 ευρώ που το έδινε η Media Markt, ήταν η ευκαιρία της 10-ετίας...
συμφωνω.
Το πηρα και το πουλησα.:thumbsdown:
Απο τις καλυτερες συσκευες για μενα σε value of money.Aσε που κανοντας αναβαθμιση βελτιωσε τρομερα και το touch sense του.

Samaro
03-07-10, 17:00
πηγα ρωτησα και εγω για το experia, εχει μια προσφορα ενος προγραμματος που σου δινει δωρεαν 500 mb internet το μηνα δωρεαν, επειδη δεν μπορω να υπολογησω ειναι αρκετα αυτα τα mbytes? ποσο σερφαρισμα την ημερα αντιστοιχη????? :thanks:
Πολλά !!
Αν δεν κατεβάζεις μεγάλα αρχεία.π.χ. ταίνιες,μόνο με σερφάρισμα, δεν θα τα πιάσεις ποτέ.

BILL007
03-07-10, 18:53
Κανα youtube/facebook δεν θα παίξει?Τα 500 δεν φτάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις...:(

Χρίστος
03-07-10, 19:14
φιλτατε βασιλη, με 500mb χρησιμοποιωντας οτι εχω στο μηλο δε μπορω να τα ξεπερασω παρα μονον αν αρχισω και κατεβασω εφαρμογες απο το shop.
Για νορμαλ χρηση mail, internet, app updates, blogs, msn, facebook το μισο γιγα τα ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ.

BILL007
03-07-10, 22:01
φιλτατε βασιλη, με 500mb χρησιμοποιωντας οτι εχω στο μηλο δε μπορω να τα ξεπερασω

Δώστο μου εμένα 4 μέρες, να δεις μετά την 5ή μέρα πόσο χρεώνει η εταιρία σου τα ΜΒ...:shok::shok:χαχαχαχαχα!!!:th_Laie _67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Χρίστος
04-07-10, 06:50
εχω ενα ασπρο 32ρι στην ακρη αμα χτυπα ξυλο γινει κατι με το μαυρο.
Το εχω μονο για νετ και ΤΙΠΟΤΑ αλλο.(θα αντικατασταθει με το ipad)
Oι μετρησεις ειναι απο περιπου 200mb το ελαχιστο μεχρι το υπερβολικο 563mb αν θυμαμαι καλα που εγινε επειδη κατεβασα κατι rapidshare.

dimtz
05-07-10, 19:56
παιδια με μια γρηγορη αναζητηση που εκανα υπαρχει το mini x10 και το mini x10 pro, στον Γερμανο που ειχα παει για παραγγελια ειχε το mini x10 για το pro πληρη αγνοια, η δαφορα του x10 με το x10 pro ειναι οτι στο pro με slide κινηση οριζοντιος βγαζει και πληκτρολογιο :shok: ενω στο αλλο οχι, αν εχει και αλλες διαφορες δε γνωριζω (γνωριζει κατι διαφορετικο κανεις)?, ελπιζω με το x10 να μη βγω χαμενος thumb

Stathis
06-07-10, 11:31
ειναι πιο μεγαλο το pro και δυσχρηστο το πληκτρολογιο.

dimtz
06-07-10, 13:09
ειναι πιο μεγαλο το pro και δυσχρηστο το πληκτρολογιο.

Οκ φιλε μου σ ευχαριστω σε 2 εβδομαδες περιπου μου ειπαν θα το εχω γιατι κανω και αλλαγη εταιριας, εχω 1-2 αποριες τις οποιες θα τις αναφερω οταν θα το εχω μπροστα μου για να τις λυσουμε αν μπορουμε εκεινη την στιγμη :mpaks:

Kostas_1
06-07-10, 13:14
Οκ φιλε μου σ ευχαριστω σε 2 εβδομαδες περιπου μου ειπαν θα το εχω γιατι κανω και αλλαγη εταιριας, εχω 1-2 αποριες τις οποιες θα τις αναφερω οταν θα το εχω μπροστα μου για να τις λυσουμε αν μπορουμε εκεινη την στιγμη :mpaks:

Αν παρεις το απλο (και οχι το pro) πες τις αποριες σου απο τωρα μια και το εχω.

dimtz
06-07-10, 13:28
Αν παρεις το απλο (και οχι το pro) πες τις αποριες σου απο τωρα μια και το εχω.

κοιτα μια απορια που εχω ας πουμε ειναι αν μπορουμε να εχουμε gps χωρις να χρεωνομαστε (αν ναι που μπορουμε να το βρουμε), γενικα θελω να μαθω τις δυνατοτητες του, δυνατοτητες οι οποιες να μας ειναι χρησιμες, αν και ειναι το πρωτο κινητο που θα παρω με wifi, εχω πληρη αγνοια :thanks:

Kostas_1
06-07-10, 13:38
κοιτα μια απορια που εχω ας πουμε ειναι αν μπορουμε να εχουμε gps χωρις να χρεωνομαστε (αν ναι που μπορουμε να το βρουμε), γενικα θελω να μαθω τις δυνατοτητες του, δυνατοτητες οι οποιες να μας ειναι χρησιμες, αν και ειναι το πρωτο κινητο που θα παρω με wifi, εχω πληρη αγνοια :thanks:

Ναι για το GPS. Οταν το αγορασεις θα σου πω - στειλω τι χρειαζεται να φορτωσεις....:sealed: αλλο απο εδω....:whistle:

Απο δυνατοτητες εχει πολλες. Το wifi ειναι καλο και γρηγορο σε σχεση με symbian αλλα οχι σαν το iphone. Το μονο που δυσκολευει λιγο λογω μεγεθους οθονης.

Τι κινητο ειχες τωρα? Τις επαφες σου τις εχεις στη sim ή σε outlook? Αν ειναι σε outlook θα χρειαστεις ενα προγραμματακι , αλλα μην ανησυχεις τα εχω ολα και θα σε καθοδηγησω.

Επισης μπορεις να κατεβαζεις προγραμματα δωρεαν απο το ιντερνετ, θα τα πουμε οταν το παρεις.

dimtz
06-07-10, 13:40
Ναι για το GPS. Οταν το αγορασεις θα σου πω - στειλω τι χρειαζεται να φορτωσεις....:sealed: αλλο απο εδω....:whistle:

Απο δυνατοτητες εχει πολλες. Το wifi ειναι καλο και γρηγορο σε σχεση με symbian αλλα οχι σαν το iphone. Το μονο που δυσκολευει λιγο λογω μεγεθους οθονης.

Τι κινητο ειχες τωρα? Τις επαφες σου τις εχεις στη sim ή σε outlook? Αν ειναι σε outlook θα χρειαστεις ενα προγραμματακι , αλλα μην ανησυχεις τα εχω ολα και θα σε καθοδηγησω.

Επισης μπορεις να κατεβαζεις προγραμματα δωρεαν απο το ιντερνετ, θα τα πουμε οταν το παρεις.

Να εισαι καλα φιλε μου σ ευχαριστω :thanks: :thumbsup: :thumbsup:

Υ.Γ εχω το samsung d880 τις εχω ολες τις επαφες στην sim και απο τις 2 καρτες

Stamatis
06-07-10, 14:37
Το πήρε η γυναίκα μου.
Η μπαταρία κρατάει 8 με 10 ώρες μαξιμουμ.
Ομιλία περίπου 30 λεπτά την ημέρα και σύνδεση Wifi με data transfer περίπου δύο ώρες.
Είναι η δεύτερη φορά που παραπονιέται πως έμεινε απο μπαταρία σε ραντεβού ή στο δρόμο, παρόλο που φορτίζει απο το laptop όσο είναι στο γραφείο.

Επίσης, το να πείς ότι θα κάνεις σοβαρό navigation με αυτή την οθόνη και αυτό το μεγάφωνο δεν παίζει, είναι για μιά ανάγκη ή για κάτι εξαιρετικά επείγον.
Η μπαταρία κλάνει σε λιγότερο απο 1 ώρα.

Κατα τα άλλα, το android πολύ καλό, η οθόνη καλή και ο ήχος στη συνομιλία είναι πολύ καλός και καθαρός.

Σαν γενικό verdict θα έλεγα ότι είναι ένα ΚΑΛΟ τηλέφωνο.
Κρίνοντας απο τα λεφτά που κοστίζει σαν συσκευή θα έλεγα πως είναι καλό value for money, ειδικά όταν στις εταιρικές ανανεώσεις που απο ότι βλέπω το δίνουν τσάμπα (και στην δική μου δουλειά και στης γυναίκας μου το είχαμε σαν δωρεάν επιλογή).

Stamatis
06-07-10, 14:38
Το ζητησα σημερα για δοκιμη καθως το εταιρικο μου προβλεπει επιδοτηση και ειναι στις επιλογες μου.
Δεν εχει καμμια σχεση το browsing με iphone οπως επισης και η εμπειρια συνολικα.
Ο πρωτος που βριζει την apple ειμαι εγω αλλα δεν υπαρχει συγκριση.
Ειναι πρωτα τηλεφωνο και μετα ολα τα αλλα.
Για τον Κωστα και το στυλ χρησης του ειναι οτι καλυτερο.
Για τους iphonistas ομως οχι

και φυσικά, αυτές οι απόψεις μου, συνεχίζουν να ισχύουν.

Kostas_1
06-07-10, 14:50
Το πήρε η γυναίκα μου.
Η μπαταρία κρατάει 8 με 10 ώρες μαξιμουμ.
Ομιλία περίπου 30 λεπτά την ημέρα και σύνδεση Wifi με data transfer περίπου δύο ώρες.
Είναι η δεύτερη φορά που παραπονιέται πως έμεινε απο μπαταρία σε ραντεβού ή στο δρόμο, παρόλο που φορτίζει απο το laptop όσο είναι στο γραφείο.

Επίσης, το να πείς ότι θα κάνεις σοβαρό navigation με αυτή την οθόνη και αυτό το μεγάφωνο δεν παίζει, είναι για μιά ανάγκη ή για κάτι εξαιρετικά επείγον.
Η μπαταρία κλάνει σε λιγότερο απο 1 ώρα.

Κατα τα άλλα, το android πολύ καλό, η οθόνη καλή και ο ήχος στη συνομιλία είναι πολύ καλός και καθαρός.

Σαν γενικό verdict θα έλεγα ότι είναι ένα ΚΑΛΟ τηλέφωνο.
Κρίνοντας απο τα λεφτά που κοστίζει σαν συσκευή θα έλεγα πως είναι καλό value for money, ειδικά όταν στις εταιρικές ανανεώσεις που απο ότι βλέπω το δίνουν τσάμπα (και στην δική μου δουλειά και στης γυναίκας μου το είχαμε σαν δωρεάν επιλογή).

Το θεμα της μπαταριας βελτιωνεται μετα απο μερικες μερες χρηση. Και σε μενα ετσι ηταν στην αρχη, τωρα βασταει 3 μερες με τα δεδομενα που ανεφερες.

Επισης γινεται ακόμη καλυτερο κλεινοντας τις εφαρμογες wifi, gps, bluetooth και data transfer οταν δεν τις χρησιμοποιεις. Εχει ειδικη συντομευση στην κεντρικη οθονη.

dimtz
13-07-10, 12:36
καλημερα παληκαρια μολις παρελαβα το μικρο και θαυματουργο experia x10, αντε να μου μαθετε κανα κολπακι γιατι απο θεμα αφης και wifi χαμπαρι δεν εχω, εντυπωσεις δεν εχω διοτι δε το δουλεψα (δε ξερω) ,δουλευει και χωρις την καρτα sim θα ενεργοποιηθει σε 5 μερες, το μεγεθος του ολα τα λεφτα :thumbsup:

Kostas_1
13-07-10, 13:19
Καλοριζικο.

Πρωτη σου δουλεια να διαβασεις το manual. Κατεβασε το απο το site τηs Sonyericsson.

1. Οι επαφες σου ειναι στη sim ή στο outlook του PC σου?
Αν ειναι στο outlook χρειαζεσαι αυτο: https://www.android-sync.com/

2. Φτιαξε και Δηλωσε ενα λογαριασμο σε google mail για να μπορεις να κατεβαζεις δωρεαν προγραμματα/εφαρμογες απο το market (θα βρεις συντομευση στο κινητο σου).

3. Το wifi το βλεπει αμεσως. Δηλωσε το κλειδι (αν το εχεις κλειδωμενο) και μετα μπαινεις αμεσως ιντερνετ.

4. Αν μπαινεις ιντερνετ απο τον παροχο, θα χρεωνεσαι..... Αν θες το απενεργοποιεις αυτό ξε-τσεκαροντας την "κινηση δεδομενων" μεσα στις ρυθμισεις δικτύου κινητης τηλεφωνιας.

5. Για Bluetooth θα χρειαστεις και την εφαρμογη Bluetooth file transfer. Το κατεβαζεις και το εγκαθιστας απο το market.

6. Για προγραμμα περιηγησης με το GPS θα σου στειλω ΡΜ

dimtz
13-07-10, 22:16
Καλοριζικο.

Πρωτη σου δουλεια να διαβασεις το manual. Κατεβασε το απο το site τηs Sonyericsson.

1. Οι επαφες σου ειναι στη sim ή στο outlook του PC σου?
Αν ειναι στο outlook χρειαζεσαι αυτο: https://www.android-sync.com/

2. Φτιαξε και Δηλωσε ενα λογαριασμο σε google mail για να μπορεις να κατεβαζεις δωρεαν προγραμματα/εφαρμογες απο το market (θα βρεις συντομευση στο κινητο σου).

3. Το wifi το βλεπει αμεσως. Δηλωσε το κλειδι (αν το εχεις κλειδωμενο) και μετα μπαινεις αμεσως ιντερνετ.

4. Αν μπαινεις ιντερνετ απο τον παροχο, θα χρεωνεσαι..... Αν θες το απενεργοποιεις αυτό ξε-τσεκαροντας την "κινηση δεδομενων" μεσα στις ρυθμισεις δικτύου κινητης τηλεφωνιας.

5. Για Bluetooth θα χρειαστεις και την εφαρμογη Bluetooth file transfer. Το κατεβαζεις και το εγκαθιστας απο το market.

6. Για προγραμμα περιηγησης με το GPS θα σου στειλω ΡΜ

να εισαι καλα φιλε μου θα τα πουμε και με πμ :thanks:

dimtz
14-07-10, 00:51
Καλοριζικο.

Πρωτη σου δουλεια να διαβασεις το manual. Κατεβασε το απο το site τηs Sonyericsson.

1. Οι επαφες σου ειναι στη sim ή στο outlook του PC σου?
Αν ειναι στο outlook χρειαζεσαι αυτο: https://www.android-sync.com/

2. Φτιαξε και Δηλωσε ενα λογαριασμο σε google mail για να μπορεις να κατεβαζεις δωρεαν προγραμματα/εφαρμογες απο το market (θα βρεις συντομευση στο κινητο σου).

3. Το wifi το βλεπει αμεσως. Δηλωσε το κλειδι (αν το εχεις κλειδωμενο) και μετα μπαινεις αμεσως ιντερνετ.

4. Αν μπαινεις ιντερνετ απο τον παροχο, θα χρεωνεσαι..... Αν θες το απενεργοποιεις αυτό ξε-τσεκαροντας την "κινηση δεδομενων" μεσα στις ρυθμισεις δικτύου κινητης τηλεφωνιας.

5. Για Bluetooth θα χρειαστεις και την εφαρμογη Bluetooth file transfer. Το κατεβαζεις και το εγκαθιστας απο το market.

6. Για προγραμμα περιηγησης με το GPS θα σου στειλω ΡΜ

Λοιπον φιλε μου κατεβασα το manual πολυ χρησιμο, κοιτα τι αντιμετωπησα στο καθε που αναφερεις, λοιπον:

1. εχω win7 32bit και δε μου ανοιγει το προγραμμα
2. κανω λογαριασμο gmail, δινω ονομα κωδικους κλπ και οταν φτανω στην ερωτηση επαληθευσης (για το αν ξεχασω τον κωδικο)δεν μου δινει το δικαιωμα να συνεχισω δεν αναβει η επιλογη συνεχεια
3. με το wi.fi ολα οκ, μπηκα youtube ολα καλα ανοιγει πολυ γρηγορα και παιζει μια χαρα
4. το εχω απενεργοποιειση οπως ανεφερες
5 δεν μπορω να κανω gmail για να κατεβασω το market που λες, προσπαθησα πολλες φορες αλλα τιποτα
6. σου εστειλα πμ

Υ.Γ αρχιζω σιγα σιγα να μπαινω στο πνευμα, πολυ καλο το εργαλειο ειχατε δικιο :thumbsup:

Kostas_1
14-07-10, 10:14
Σου εστειλα σε ΡΜ το τηλεφωνο μου.

Και 3 αρνητικα που εχει λογω android:
-Το ξυπνητηρι για να δουλεψει πρεπει το τηλεφωνο να ειναι ανοικτο. Οταν το σβησεις τελειως δεν εχεις ξυπνητηρι. Λυνεται βαζοντας το σε flight mode.

- Οταν μιλας και ρυθμιζεις την ενταση του ακουστικου, μετα δεν παραμενει εκει που το ρυθμισες, αλλά ξαναγυριζει στην προεπιλεγμενη απο αυτο ενταση. Ετσι στην επομενη κληση θα πρεπει να το ξαναρυθμιζεις καθε φορα. (Είπανε θα το διρθωσουν...)

- Οταν φορτιζει παραμενει παντα ανοικτο. Λυνεται βαζοντας το σε flight mode.

Kostas_1
14-07-10, 12:30
και μερικες εφαρμογες απο το Μαρκετ που ειπαμε τηλεφωνικα:

Unit Converter
Marine Compass
Aflashlight
OI file manager
Ultimate Voice recorder
Bluetooth file transfer
Calculator

Εχει πολλες, παρα πολλες, κοιτα και παρε οποια θες. Τζαμπα ειναι

Και απειρα παιχνιδια βεβαια

dimtz
14-07-10, 12:47
και μερικες εφαρμογες απο το Μαρκετ που ειπαμε τηλεφωνικα:

Unit Converter
Marine Compass
Aflashlight
OI file manager
Ultimate Voice recorder
Bluetooth file transfer
Calculator

Εχει πολλες, παρα πολλες, κοιτα και παρε οποια θες. Τζαμπα ειναι

Και απειρα παιχνιδια βεβαια

Σ ευχαριστω πολυ φιλε για την βοηθεια σου και τον χρονο σου :thumbsup: χρωστω κερασμα :cheers:

dimtz
20-07-10, 14:11
καλημερα λεβεντες γνωριζει κανεις πως κανουμε συνδεση bluetooth απο το experia με αλλο κινητο?:worthy: μια εβδομαδα το εχω και δεν βγαζω ακρη, οταν κανω την διαδικασια με ενα αλλο κινητο μου λεει οτι ειναι συζευγμενα αλλα οχι συνδεδεμενα :think:

Kostas_1
20-07-10, 15:03
Αφου σου ειπα ρε συ. Κατεβασε το bluetooth file transfer. Δεν γινεται αλλιως με τα android. Το κατεβαζεις ή απο μαρκετ, ή από ιντερνετ, το αντιγραφεις στο κινητο και το φορτωνεις.
Θα το διορθωσουν στην έκδοση 2.0 από Σεπτέμβριο (τωρα εχουμε την 1.6).

dimtz
20-07-10, 15:10
Αφου σου ειπα ρε συ. Κατεβασε το bluetooth file transfer. Δεν γινεται αλλιως με τα android. Το κατεβαζεις ή απο μαρκετ, ή από ιντερνετ, το αντιγραφεις στο κινητο και το φορτωνεις.
Θα το διορθωσουν στην έκδοση 2.0 από Σεπτέμβριο (τωρα εχουμε την 1.6).

το κατεβασα Κωστα απο το μαρκετ, μπαινω σ αυτο το προγραμμα και δεν βγαζω ακρη, το δοκιμασες εσυ? αυτο το προγραμμα εχει φορτωσει οτι εχω στην καρτα μνημης τιποτα αλλο δεν κανει

Kostas_1
20-07-10, 15:17
Με το πρόγραμμα αυτό "βλεπεις" το άλλο κινητο/PC κλπ που θα συνδεσεις. Στη πράξη βλεπεις τα αρχεια του...και τραβας στο δικο σου οποιο θελεις.

Ειναι ο μοναδικος τροπος προς το παρον. Μη ψαχνεις κατι αλλο....

Για κοιτα εδω: https://www.androidfreeware.net/download-bluetooth-file-transfer.html

dimtz
20-07-10, 15:19
Με το πρόγραμμα αυτό "βλεπεις" το άλλο κινητο/PC κλπ που θα συνδεσεις. Στη πράξη βλεπεις τα αρχεια του...και τραβας στο δικο σου οποιο θελεις.

Ειναι ο μοναδικος τροπος προς το παρον. Μη ψαχνεις κατι αλλο....

Οκ φιλε μου θα το ψαξω καλυτερα :thnx:

dimtz
20-07-10, 17:35
Οκ Κωστα το προγραμμα για bluetooth ειναι αυτο που ανεφερες πιο πανω το Bluetooth File Transfer και οχι το bluetooth file manager που ανεφερες στην αρχη, θα εγινε μπερδεμα τελος καλα ολα καλα :thumbsup:,, αν βγαλουν τη νεα αναβαθμιση που ανεφερες σφυρα :whistle: :thanks:

Kostas_1
20-07-10, 19:45
Ναι σορυ, το ειδα μετα και το διορθωσα.

Kostas_1
23-07-10, 15:42
....
- Οταν μιλας και ρυθμιζεις την ενταση του ακουστικου, μετα δεν παραμενει εκει που το ρυθμισες, αλλά ξαναγυριζει στην προεπιλεγμενη απο αυτο ενταση. Ετσι στην επομενη κληση θα πρεπει να το ξαναρυθμιζεις καθε φορα. (Είπανε θα το διρθωσουν...) .

Βρεθηκε λυση: φορτωνουμε την εφαρμογη quick settings (απο το μαρκετ ή απο ιντερνετ) και μετά η ένταση (αλλά και πολλά άλλα) ρυθμιζεται απο κει οπως το θες.

Πολυ χρησιμη εφαρμογη

Χρίστος
23-07-10, 16:21
και μετα λετε για μας με τα φτωχα ιφον!!!!!
σιγα μη κανει μια εταιρια κινητο που να τα κανει ολα απλα και καλα.......
το android θελει ακομα καποια χρονακια για να κανει καλο community.Ακομα υστερει.
Εκει θα πεσουν κεφαλια!

dimtz
23-07-10, 17:41
Βρεθηκε λυση: φορτωνουμε την εφαρμογη quick settings (απο το μαρκετ ή απο ιντερνετ) και μετά η ένταση (αλλά και πολλά άλλα) ρυθμιζεται απο κει οπως το θες.

Πολυ χρησιμη εφαρμογη

Κωστα πατησα το quick settings και μου εβγαλε πολλες εφαρμογες, γνωριζεις πιο ακριβος ειναι?

Nino
24-07-10, 02:38
Ελλας...θα καταφερουμε δικομματισμο και στα κινητα αραγε?

Kostas_1
25-07-10, 18:37
Κωστα πατησα το quick settings και μου εβγαλε πολλες εφαρμογες, γνωριζεις πιο ακριβος ειναι?

Αυτο: https://www.androidphonegeek.com/2010/04/android-app-quick-settings

Εχει ενα σηματακι σαν κιρνο γραναζι.

dimtz
25-07-10, 19:44
Αυτο: https://www.androidphonegeek.com/2010/04/android-app-quick-settings

Εχει ενα σηματακι σαν κιρνο γραναζι.

μεσα απο το κινητο απο το μαρκετ δεν το εχει (γιατι αραγε?), απο το ιντερνετ (pc) δεν γνωριζω πως να το κατεβασω και να το περασω

Kostas_1
25-07-10, 20:48
μεσα απο το κινητο απο το μαρκετ δεν το εχει (γιατι αραγε?), απο το ιντερνετ (pc) δεν γνωριζω πως να το κατεβασω και να το περασω

Στο εχω συνημμενο.

Πως το περναμε τωρα:
1. Εχεις file manager? Aν οχι, κατεβασε και φορτωσε απο το μαρκετ τον OI fιle manager.
2. Κατεβαζεις το αρχειο που σου επισυναψα, το ξεζιπαρεις, και αφου βαλεις το κινητο στο ΠιΣι με το USB καλωδιο και δει το ΠιΣι το κινητο, περνας το αρχειο που εχεις ξεζιπαρεις (εχει καταληξη ΑΡΚ) στη καρτα του κινητου. Μετα αποσυνδεεις το κινητο απο το ΠιΣι, πας μεσα απο το κινητο χρησιμοποιωντας τον file manager και βρισκεις το αρχειο και μετα το εγκαθιστας κατ ευθειαν μεσα απο το κινητο. :thumbsup:

dimtz
25-07-10, 21:00
Στο εχω συνημμενο.

Πως το περναμε τωρα:
1. Εχεις file manager? Aν οχι, κατεβασε και φορτωσε απο το μαρκετ τον OI fιle manager.
2. Κατεβαζεις το αρχειο που σου επισυναψα, το ξεζιπαρεις, και αφου βαλεις το κινητο στο ΠιΣι με το USB καλωδιο και δει το ΠιΣι το κινητο, περνας το αρχειο που εχεις ξεζιπαρεις (εχει καταληξη ΑΡΚ) στη καρτα του κινητου. Μετα αποσυνδεεις το κινητο απο το ΠιΣι, πας μεσα απο το κινητο χρησιμοποιωντας τον file manager και βρισκεις το αρχειο και μετα το εγκαθιστας κατ ευθειαν μεσα απο το κινητο. :thumbsup:

Ολα οκ Κωστα :thumbsup: Αρχηγος εισαι ! σ ευχαριστω και παλι thumb

dimtz
06-08-10, 12:31
καλο το experia με πολλες δυνατοτητες πρακτικο βολικο αλλα με προδωσε η μπαταρια του, καπου χτες το απογευμα ηταν περιπου στο 50% η μπαταρια (γι αυτο και δεν το ειχα φορτησει) και αργα το βραδυ μ αφησε, εδω και 10 χρονια πρωτη φορα μενω απο μπαταρια, ειχα κλειστο το wifi-bluetooth και κινηση δεδομενον και μονο με τα τηλεφωνηματα δεν αντεξε, δεν μετανοιωσα με τιποτα για την αγορα του :thumbsup: απλα θελει οταν φτανει περιπου 50% η μπαταρια να το φορτιζω

dimtz
12-08-10, 21:02
βλεπω αντι να κρατα οσο περνα ο καιρος μεγαλυτερο χρονο η μπαταρια ολο και μειωνετε δραματικα, ακομα και σε αναμονη να το εχω χωρις κλησεις wifi κλπ αδειαζει γρηγορα, μια μερα κρατα το πολυ :thumbsdown:, αν δεν κανω λαθος η μπαταρια του ειναι στα 950 αμπερ μηπως υπαρχει μεγαλυτερη να την αλλαξω? ποιες αλλες ρυθμισεις να κλεισω εκτος απο το wifi - bluetooth - κινησεις δεδομενων για ν αντεχει η μπαταρια?

Kostas_1
12-08-10, 22:20
Σε μενα παντως βασταει 2 μερες με λογικη χρηση ομιλιας, και αρκετη παιχνιδιων...

stavr
12-08-10, 22:59
ρε παιδια στην αναγνωριση μου βγαζει τον αριθμο αλλα οχι το ονομα που εχω αποθηκευση ....ξερει κανεις γιατι??? και πως φτιαχνει???

dimtz
13-08-10, 02:47
ρε παιδια στην αναγνωριση μου βγαζει τον αριθμο αλλα οχι το ονομα που εχω αποθηκευση ....ξερει κανεις γιατι??? και πως φτιαχνει???

μηπως δεν περασες τα τηλ στο κινητο και τα εχεις μονο στην καρτα sim?

stavr
17-08-10, 23:11
οταν βαλεις την καρτα sim σου λεει "εισαγωγη επαφων" .............οκ. Εκτος απο αυτη τη διαδικασια κανεις κατι αλλο για να περασεις τις επαφες?

dimtz
18-08-10, 00:03
οταν βαλεις την καρτα sim σου λεει "εισαγωγη επαφων" .............οκ. Εκτος απο αυτη τη διαδικασια κανεις κατι αλλο για να περασεις τις επαφες?

αυτο εκανα και εγω φιλε μου και ειμαι οκ, δεν ξερω κατι αλλο για να βοηθησω δυστηχως :think:

Χρίστος
18-08-10, 01:55
ποια συσκευη ειχες πριν???
μηπως νοκια???

stavr
18-08-10, 14:46
οχι ρε παιδια sony ericson ηταν και το προηγουμενο, οταν κανω κληση μου γραφει κανονικα τα ονοματα, οταν ομως λαμβανω κληση ενω ειναι αποθηκευμενος ο αριθμος μου δειχνει μονο το νουμερο! Το ιδιο και στα μηνυματα!

Χρίστος
18-08-10, 14:55
πριν δοκιμασεις οτιδηποτε, βγαλε τη σιμ, σβησε τις επαφες απο το τηλεφωνο, ξαναβαλε τη σιμ και δοκιμασε να τα ξαναπερασεις.

Μου χει συμβει παρομοιο σε απο symbian γιαυτο ρωτησα αν ειχες νοκια.

E36-Hartge
18-08-10, 19:19
οχι ρε παιδια sony ericson ηταν και το προηγουμενο, οταν κανω κληση μου γραφει κανονικα τα ονοματα, οταν ομως λαμβανω κληση ενω ειναι αποθηκευμενος ο αριθμος μου δειχνει μονο το νουμερο! Το ιδιο και στα μηνυματα!

Αν το κάνει σε κάποια νούμερα δες μηπως κατα λάθος έχεις κάνει αποθηκευση τους ίδιους αριθμους δυο και τρεις φορές.
Δες μήπως τον έκανες αποθήκευση με ονομα και χωρις.
Το έκανα εγώ και δεν μπορουσαμε να βγαλουμε ακρη

Kostas_1
18-08-10, 21:59
οχι ρε παιδια sony ericson ηταν και το προηγουμενο, οταν κανω κληση μου γραφει κανονικα τα ονοματα, οταν ομως λαμβανω κληση ενω ειναι αποθηκευμενος ο αριθμος μου δειχνει μονο το νουμερο! Το ιδιο και στα μηνυματα!


Αν το κάνει σε κάποια νούμερα δες μηπως κατα λάθος έχεις κάνει αποθηκευση τους ίδιους αριθμους δυο και τρεις φορές.
Δες μήπως τον έκανες αποθήκευση με ονομα και χωρις.
Το έκανα εγώ και δεν μπορουσαμε να βγαλουμε ακρη

Επισης δες μηπως θελει να ειναι αποθηκευμενα με το +30 (ή 0030) διοτι ετσι ερχονται απο τον παροχο οταν δεχεται τις κλησεις. Αν και στο δικο μου δεν εχει τετοιο θεμα, εχουν αναφερθει καποιες περιπτωσεις που με το που μπηκε το προθεμα εφτιαξε...

Χρίστος
18-08-10, 22:54
το +30 ή το #31# και γενικα προθεματα που δουλεια τους δεν ειναι να καλουν αριθμο αλλα να του δινουν ιδιοτητες, ειναι ρυθμισμενο να μην "ενοχλουν" τις συσκευες.

Αυτο που λεει ο sharky οτι εχει παρατηρηθει πρεπει να ειναι bug λογικα στα carrier settings.

Οπως και να εχει, ολες οι λυσεις πρεπει να δοκιμαστουν μεχρι να βγαλεις ακρη τι ειναι αυτο που φταιει.

dimtz
19-08-10, 20:02
παιδια πως θα συνδεσω το κινητο με το pc? οταν το πηρα συνδεσα με usb στο pc μου και μου εβγαλε το κινητο 3 ενδηξεις, φορτηση-συνδεση με υπολογιστη και ακομα μια που δε θυμαμαι, τωρα οταν το συνδεω το κινητο με το pc κανει απευθειας φορτηση δε με ρωτα για συνδεση με pc και τετοια, τι κινηση να κανω απο το κινητο για να συνδεθει? προσπαθησα 2 μερες δεν εβγαλα ακρη και αν συνδεθω υπαρχει τροπος να μεταφερω τις επαφες μου στο pc? με το προγραμμα media go και pc companion γινετε? αν ναι πως?

dimtz
19-08-10, 20:33
τελικα καταφερα να το συνδεσω ηθελε μια ρυθμιση απο το τηλ (συνδεση εντοπισμος σφαλματων επρεπε να ειναι ενεργο) , τωρα για το πως θα περασω τις επαφες στο pc γνωριζει κανεις κατι?

Kostas_1
19-08-10, 20:52
Τι εννοεις? Που εχεις τις επαφες σου? Αν τις εχεις στο τηλεφωνο γιατι να τις περασεις στο PC?

dimtz
19-08-10, 20:59
Τι εννοεις? Που εχεις τις επαφες σου? Αν τις εχεις στο τηλεφωνο γιατι να τις περασεις στο PC?

θελω να το κανω αναβαθμιση φιλε μου και θα σβηστουν ολα, ο λογος που θα το κανω αναβαθμιση ειναι οτι δεν κρατα πολυ η μπαταρια πηγα στο καταστημα που το πηρα και μου ειπαν ισως μια εφαρμογη να κολησε και να σε τραβα συνεχεια μπαταρια, αρα δοκιμαζουμε την αναβαθμιση και μετα βλεπουμε, μια μερα το πολυ μου κρατα η μπαταρια, τις επαφες τις εχω στο τηλ και θελω να τις περασω στο pc

Kostas_1
19-08-10, 21:01
Ε τοτε σωσε τις μεσω του site της sony ericsson ή googlemail με τη διαδικασια μεσω του τηλεφωνου -> συνδεση web. Αλλο τροπο δεν ξερω σορυ

Χρίστος
20-08-10, 03:39
μπορεις να περασεις τις επαφες σου ειτε στο office (outlook), ειτε αν εχεις λειτουργικο μετα των vista στα windows contacts(αυτο προτεινω).

ακομα μπορεις αν εχεις google contacts ή yahoo! address book.

stavr
21-08-10, 14:24
Ναι για το GPS. Οταν το αγορασεις θα σου πω - στειλω τι χρειαζεται να φορτωσεις....:sealed: αλλο απο εδω....:whistle:


φιλε Sharky για πες τι μπορουμε να κανουμε για το GPS??

stavr
21-08-10, 14:35
Λοιποοοον ! Η συζηγος εχει πλεον το προ και εγω πηρα εχτες το απλο απο το φιλο Σνουπη! Οταν πηρα το δικο μου πηγε η γυναικα μου και εβαλε το δικο της g-mail στο δικο μου, αποτελεσμα ολες της οι επαφες να ερθουν στο κινητο μου!!! Κανενα προβλημα ....του πατησα ενα ρεσετ "επαναφορα εργοστασιακων" εκανα αλλο, δικο μου g-mail και ολα οκ! Ελα ομως που εμειναν οι επαφες μου στο g-mail της γυναικας μου και τωρα εχει αυτη το ιδιο προβλημα!!! Απο οτι φαινεται θα αλλαξει κι εκεινη το δικο της και ολα οκ.
Εχοντας το 2 μερες στα χερια μου πιστευω οτι κανει τα λεφτα του! Γενικα ευχαριστημενος. Καποια applications που εχει και θελουν license και λοιπα μπορουμε να τα σβησουμε αν δεν τα χρειαζομαστε??? Με το GPS δεν μπορω να βγαλω ακρη... λεει για χρεωσεις κτλ ..........χωρις χρεωσεις οπως ηταν το παλιο χperia δεν γινεται???

dimtz
21-08-10, 15:08
Λοιποοοον ! Η συζηγος εχει πλεον το προ και εγω πηρα εχτες το απλο απο το φιλο Σνουπη! Οταν πηρα το δικο μου πηγε η γυναικα μου και εβαλε το δικο της g-mail στο δικο μου, αποτελεσμα ολες της οι επαφες να ερθουν στο κινητο μου!!! Κανενα προβλημα ....του πατησα ενα ρεσετ "επαναφορα εργοστασιακων" εκανα αλλο, δικο μου g-mail και ολα οκ! Ελα ομως που εμειναν οι επαφες μου στο g-mail της γυναικας μου και τωρα εχει αυτη το ιδιο προβλημα!!! Απο οτι φαινεται θα αλλαξει κι εκεινη το δικο της και ολα οκ.
Εχοντας το 2 μερες στα χερια μου πιστευω οτι κανει τα λεφτα του! Γενικα ευχαριστημενος. Καποια applications που εχει και θελουν license και λοιπα μπορουμε να τα σβησουμε αν δεν τα χρειαζομαστε??? Με το GPS δεν μπορω να βγαλω ακρη... λεει για χρεωσεις κτλ ..........χωρις χρεωσεις οπως ηταν το παλιο χperia δεν γινεται???

πιο σου αρεσε το pro η το απλο? εχουν πολλες διαφορες?

Kostas_1
21-08-10, 18:53
φιλε Sharky για πες τι μπορουμε να κανουμε για το GPS??

Εχεις ΡΜ.....:whistle:

Kostas_1
21-08-10, 18:59
Λοιποοοον ! Η συζηγος εχει πλεον το προ και εγω πηρα εχτες το απλο απο το φιλο Σνουπη! Οταν πηρα το δικο μου πηγε η γυναικα μου και εβαλε το δικο της g-mail στο δικο μου, αποτελεσμα ολες της οι επαφες να ερθουν στο κινητο μου!!! Κανενα προβλημα ....του πατησα ενα ρεσετ "επαναφορα εργοστασιακων" εκανα αλλο, δικο μου g-mail και ολα οκ! Ελα ομως που εμειναν οι επαφες μου στο g-mail της γυναικας μου και τωρα εχει αυτη το ιδιο προβλημα!!! Απο οτι φαινεται θα αλλαξει κι εκεινη το δικο της και ολα οκ.
Εχοντας το 2 μερες στα χερια μου πιστευω οτι κανει τα λεφτα του! Γενικα ευχαριστημενος.

1. Καποια applications που εχει και θελουν license και λοιπα μπορουμε να τα σβησουμε αν δεν τα χρειαζομαστε???
2. Με το GPS δεν μπορω να βγαλω ακρη... λεει για χρεωσεις κτλ ..........χωρις χρεωσεις οπως ηταν το παλιο χperia δεν γινεται???

Καλοριζικο!!!! Προσεξε μονο μη του φορτωσεις απο το μαρκετ α) προγραμματα που κλεινουν αποτομα τις ανοικτες σου εφαρμογες και β) προγραμματα που παρακολουθουν realtime τη καταναλωση της μπαταριας. Αυτα απο οτι ακουω ειναι βασικη αιτια να πεφτει γρηγορα η μπαταρια...κατι το οποιο δεν ειναι το φορτε του ....

1. Οχι δεν σβηνουν εκτος αν το κανεις routed - δεν ξερω πως γινεται, ουτε το συνιστω, αλλα αν σου πετυχει μετα κανεις οτι θες

2. Οταν συνδεεσε με web δεν χρεωνεσαι. Οταν ομως συνδεεσε μεσω διντυου κινητης ναι εχει χρεωσεις. Για το λογο αυτο φορτωνεις αυτα που σου εστειλα με ΡΜ....

Χρίστος
21-08-10, 20:22
καλη αρχη

First Trojan Hits Android Phones

A local outbreak of a mobile trojan in Russia has shown us something new: The Android operating system might need an antivirus.

The malware was detected by security firm Kaspersky, who confirmed the file is named “Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a” and is downloaded as a typical .APK Android app. The company stated this is the first known Android (Android)-specific trojan.

Διαβάστε το υπόλοιπο άρθρο εδώ (https://mashable.com/2010/08/10/android-trojan/)


πηγη:mashable.com (https://mashable.com/2010/08/10/android-trojan/)

stavr
22-08-10, 08:27
πιο σου αρεσε το pro η το απλο? εχουν πολλες διαφορες?

Διαφορες δεν βρηκα μεταξυ των 2 παρα μονο στο παχος, το προ εχει το πληκτρολογιο και ειναι λιγο πιο παχυ απο το αλλο.
Τωρα ποιο απο τα 2........προσωπικα προτειμω το προ με βολευει καλυτερα στα μηνυματα λογω του πληκτρολογιου αλλα και η μικρη διαφορα στον ογκο για εμενα ειναι στα + μιας και το απλο εχει γλυστρισει απο τα χερια μου 2-3 φορες ηδη!!! ευτυχως χωρις πτωση ......ακομα !
Το θεμα με την αναγνωριση κλησης το παρουσιαζει το προ, απο οτι μας ειπαν απο την εταιρια μαλλον ειναι προβλημα της συγκεκριμενης συσκευης. Αυριο θα επιστραφει και ελπιζω οτι θα αντικατασταθει αμεσως μιας και ειναι μιας εβδομαδας, ευχομαι να μην ακουσω διαφορα του στυλ "αφηστε το θα το στειλουμε Αθηνα για αναβαθμιση " κτλ γιατι θα εχουμε ξεστροφαλιασματα!!!:ranting2:

dimtz
22-08-10, 12:44
τελικα εκανα αναβαθμιση το experia και βρηκα την υγεια μου :thumbsup:, 2 μερες τωρα και ακομα δεν το εχω φορτιση ενω πρωτα καθε μερα το φορτιζα, η αναβαθμιση ηταν θεμα 5 λεπτων και δωρεαν φυσικα, τελος καλα ολα καλα μικρο και θαυματουργο το experia thumb

gyiama
27-09-10, 15:35
ρε παιδια ξερει κανεις ποτε βγαινει η καινουρια αναβαθμιση για το xperia?

Ptboul
27-09-10, 15:45
ρε παιδια ξερει κανεις ποτε βγαινει η καινουρια αναβαθμιση για το xperia?

αυτή? https://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/updateservice/xperiax10?cc=gr+lc=el

gyiama
27-09-10, 17:09
σορυ δεν διευκρινισα για το xperia mini εννοουσα!!μπαινω να κανω update και μου λεει οτι ειναι ενημερωμενο το τηλ και εχει την εκδοση 1.8!!η 2 δεν ηταν να βγει μεσα στον Σεπτεμβρη?

ΥΓ οκ την βρηκα για να δουμε τι θα γινει!!!!!!https://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/updateservice/xperiax10mini?cc=gr+lc%3Del

JuNiOr_
27-09-10, 17:31
Οσον αφορα τις εκδοσεις android για τα xperia,υπαρχει εντονη φημολογια οτι θα περασει απο την 1,6(donut0 απευθειας στην 2,2(froyo).στις επομενς μερες θα ξερουμε...Εξαλλου μονο η htc εχει προς το παρον περασει την 2,2,ενω η samsung περιμενει λογω καποιων bugs που ειχαν οι πρωτες beta versions..
Παρακατω βαζω μερικες χρησιμες εφαρμογες-παιχνιδια που χρησιμοποιω προσωπικα στο galaxy:
1)3G Watchdog
2)Apn Droid
3)Eortologio Greek
4)MSN Droid
5)Barcode Scanner
6)Advanced Task Killer
7)aFlashlight
8)AndRanking
9)BattleSea
10)Bump
11)TowerRaiders
12)Flight Director
13)FingerScanner
14)Zougla
15)WiFi Analyzer
16)Google Sky Map
17)Shazam
18)Smart Measure
19)Texas Hold Em

gyiama
27-09-10, 17:52
σορυ δεν διευκρινισα για το xperia mini εννοουσα!!μπαινω να κανω update και μου λεει οτι ειναι ενημερωμενο το τηλ και εχει την εκδοση 1.8!!η 2 δεν ηταν να βγει μεσα στον Σεπτεμβρη?

ΥΓ οκ την βρηκα για να δουμε τι θα γινει!!!!!!https://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/updateservice/xperiax10mini?cc=gr+lc%3Del

βασικα μπερδευτικα και αυτο ειναι απλα το setup του προγραμματος της se για να κανεις update τις συσκευες της εταιρειας!!!!

Χρίστος
28-09-10, 08:39
Οσον αφορα τις εκδοσεις android για τα xperia,υπαρχει εντονη φημολογια οτι θα περασει απο την 1,6(donut0 απευθειας στην 2,2(froyo).στις επομενς μερες θα ξερουμε...Εξαλλου μονο η htc εχει προς το παρον περασει την 2,2,ενω η samsung περιμενει λογω καποιων bugs που ειχαν οι πρωτες beta versions..
Παρακατω βαζω μερικες χρησιμες εφαρμογες-παιχνιδια που χρησιμοποιω προσωπικα στο galaxy:
1)3G Watchdog
2)Apn Droid
3)Eortologio Greek
4)MSN Droid
5)Barcode Scanner
6)Advanced Task Killer
7)aFlashlight
8)AndRanking
9)BattleSea
10)Bump
11)TowerRaiders
12)Flight Director
13)FingerScanner
14)Zougla
15)WiFi Analyzer
16)Google Sky Map
17)Shazam
18)Smart Measure
19)Texas Hold Em
να προσθεσω
quickoffice
mancala
freetube
blow up
ebuddy

A8hnaios
28-09-10, 10:02
για το Χ8 τι γνωμη εχετε?? θελει να το παρει η κοπελια μου σε ασπρο....//

Χρίστος
28-09-10, 10:10
ειναι κατι αναμεσα στο Χ10 και στο X10 mini.
μετριος προς καλος επεξεργαστης για την εποχη.
Μετριοτατη καμερα.
Ομορφο design.
Μειον του οτι τρεχει σε 1.6 και οχι 2.1(δε θυμαμαι αν εχει βγαλει update)

Oστοσο δε ξερω αν εχει κυκλοφορισει ακομα εδω

gyiama
28-09-10, 21:19
ρε παιδια πως στο καλο παιρνουμε bacup στο xperia mini???δεν βγαζω ακρη με τπτ

Kostas_1
28-09-10, 21:31
ρε παιδια πως στο καλο παιρνουμε bacup στο xperia mini???δεν βγαζω ακρη με τπτ

Δεν νομιζω οτι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα με την προσεγγιση που ξεραμε μεχρι σημερα πχ στα νοκια.
Τις επαφες σου τις περνας στο google mail ή μεσω του site της ericsson και φωτο κλπ στο PC με αντιγραφη.

Επισης μπορεις να βγαλεις την καρτουλα και να την βαλεις στο λαπτοπ να κανεις copy paste ολων των αρχειων σου

Stamatis
28-09-10, 22:30
Ουουουουουουουουου σε βρισκω πολυ πισω.
Απο τα 3 προγραμματακια του γινεται το μπακαπ.
Δεν θυμαμαι πως διατανο τα λενε αλλα εχουν επιλογη.
Συνκ καπως ετσι.

Kostas_1
28-09-10, 22:57
Χεχε ρε ατομο, το sync (synchronization) ή συγχρονισμος δεδομενων ειναι ακριβως αυτο που περιγραφω πριν.
Μεσω google mail ή μεσω sonyericsson.

Συγχρονιζει επαφες, ημερολογιο κλπ

gyiama
29-09-10, 10:25
καταλαβα μπλεξιμο!!!βασικα θελω να κανω αναβαθμιση!!αν κανω θα χαθουν οτι εχει μεσα οπως γινοταν σε ολα τα αλλα τηλ η περναει απο πανω την αναβαθμιση και παραμενουν ολα οπως ειναι???

Kostas_1
29-09-10, 12:08
Για τον ιδιο ακριβως λογο δεν εχω κανει αναβαθμιση, αν και οσοι εκαναν μου ειπαν οτι δεν ειχε κανενα θεμα μετα. Το περασε απο πανω χωρις να σβηστει τπτ.
Και γιατι ομως να κανω αναβαθμιση? Μια χαρα δουλευει, και δεν εχω ορεξη για μπλεξιματα

gyiama
29-09-10, 12:22
εμενα δυστυχως Κωστα κολλαει και κανει διαφορα !!να φανταστεις το κανεις απενεργοποιηση και αυτο κανει επανεκκινηση δλδ ξαναανοιγει!!!και θελω να κανω και το bluetooth να δουλευει κανονικα μιας και δεν το αναγνωριζει κανενα κινητο

kasssan
02-10-10, 14:11
καλησπερα παιδια
αγόρασα κι εγώ το xperia mini pro εδώ και 5 ημέρες, και παρότι θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι και ασχετη με την τεχνολογία, το μηχάνημα με έχει βγάλει νοκ-αουτ και τα νευρα μου τα έχει κάνει αλοιφή.
1. Κατέβασα και εγκατέστησα το bluetooth file transfer. Υποτίθεται ότι δουλεύει. Δεν συνδέεται με κανένα μηχάνημα, βγάζει συνεχώς ότι είναι "συζευγμένο αλλά όχι συνδεδεμένο". Καμία πρόταση?
2. Αφού ρώτησα τους υπαλλήλους της κινητής τηλεφωνίας για το εφικτόν του πράγματος, πήρα μια 8αρα GB κάρτα και αφού αντέγραψα μέσα όλα τα αρχεία που είχε η αρχική κάρτα από τη μαμά του, το έβαλα στο κινητό. Μετά από 36 ώρες κόλλησε η κάμερα και το κινητό έκλεινε μόνο του. Γιατί κόλλησε με τη νέα κάρτα? Καμία ιδέα?
3. Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τις επαφές, παρότι τις έιχα περάσει μέσα σύμφωνα με τις οδηγίες, δεν αναγνώριζε τα νούμερα. Από το κατάστημα μου είπαν οτι έφταιγε το +30. Και το προσέθεσα δια χειρός σε όλες τις επαφές.

Οκ, αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί γελάτε με τα παθήματά μου, δεν είμαι τόσο εξοικειωμένη , αλλά βρε παιδιά, χρειάζεται δίπλωμα ΕΜΠ για αυτό το κινητο? Τι κάνω λάθος? Σας παρακαλώ βοηθήστε γιατί το χρειάζομαι οπωσδήποτε αυτές τις μέρες και αν δεν είναι η συσκευή προβληματική (αλλά εγώ) πρέπει να βρω τρόπο να δουλέψει άμεσα.

Kostas_1
02-10-10, 14:25
Κατ αρχη καλως ηρθες στο φορουμ. Αν θες πες μας 2 λογια εδω να συστηθούμε (https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23).

Οσο για το κινητο σου:

1. Το bluetooth file transfer δεν λειτουργει οπως ξεραμε μεχρι σημερα τα bluetooth. Στην πραξη βλεπει της αλλης συσκευης τα αρχεια (σε φακελο βεβαια που επιτρεπεται να φαινονται) και μετα τα μεταφερεις.

2. Αυτο με τη καρτα δεν το καταλαβαινω. Μηπως ειναι μεγαλη ή μηπως φταιει η συσκευη...

Τι να πω ρε παιδι μου...εγω δεν ειχα κανενα προβλημα. ολα δουλεψαν αμεσως και συνεχιζουν να δουλευουν αψογα στο κινητο αυτο.

Χρίστος
02-10-10, 15:10
για το θεμα με τη καρτα απλα δοκιμασε να σωσεις οτι χρειαζεσαι στο πσ.Μετα διεγραψε τα παντα απο μεσα, στη συνεχεια βαλτη στο κινητο.Απο τις ρυθμισεις καπου θα σου εχει να κανεις διαμορφοση καρτας μνημης(αλλιως γνωστο και ως format memory stick).
θα κανει μονο του το κινητο διαμορφωση και μετα δεν εχεις να φοβασαι τιποτα για κολληματα της καρτας.

gant
01-12-10, 10:08
Τι σκ@τ@ κάνουν ρε γμτ μου με τα λογισμικά τους?
Ενώ το sony ericsson K770i μέσω του bluetooth έπαιζε άνετα μεσω του dynavin σε όλα του, το xperia mini ενώ μου λέει στις υπηρεσίες του use for phone audio και use for media audio, το δεύτερο το κάνει, ακούγοντας τα μουσικά κομμάτια απ τα ηχεία του αυτοκινήτου, στην λειτουργία τηλεφώνου ενώ έχει επικοινωνία με την οθόνη του dynavin, επιλογή, phonelist κλπ, από ήχο τίποτα.

S54POWER
18-12-10, 02:38
Αυτες τις μερες απεκτισα και εγω ενα mini!!
Ευχαριστημενος ειμαι αλλα εχω μερικες ερωτησειςQ

Στις επαφες δεν μπορω να βαλω γενεθλεια και να τα βαζει κατ ευθειαν στο ημερολογιο??

Η φωτογραφικη δεν εχει ζουμ??

Προφιλ δεν εχει (οπως παλια)??

Σε πιο φακελο αποθηκευονται τα ρημαδιασμενα τα αρχεια(μουσικη, φωτο, βιντεο)???

ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ Manual?????

Kostas_1
18-12-10, 09:58
Γαι manual κλικ εδω (https://www.sonyericsson.com/cws/support/phones/xperiax10mini?cc=gr&lc=el), αναλογα με την εκδοση android που εχεις

Τα αρχεια που ηδη εχεις τα περνας στη καρτα σε ενα φακελο που φτιαχνεις εσυ.

Τις φωτο που που δημιουργεις με το τηλεφωνο τις βρηκα (στο δικο μου εχει τη παλια εκδοση android) μεσα στη καρτα πας στο φακελο DCIM και μετα 100MSDCF.

Για τα αλλα δεν ξερω...

S54POWER
18-12-10, 11:15
Γαι manual κλικ εδω (https://www.sonyericsson.com/cws/support/phones/xperiax10mini?cc=gr&lc=el), αναλογα με την εκδοση android που εχεις

Τα αρχεια που ηδη εχεις τα περνας στη καρτα σε ενα φακελο που φτιαχνεις εσυ.

Τις φωτο που που δημιουργεις με το τηλεφωνο τις βρηκα (στο δικο μου εχει τη παλια εκδοση android) μεσα στη καρτα πας στο φακελο DCIM και μετα 100MSDCF.

Για τα αλλα δεν ξερω...

Για το manual : εχω ψαξει στο συγκεκριμενο σαιτ αλλα δεν βλεπω τιποτα...Μα καλα τυφλος ειμαι????

Kostas_1
18-12-10, 18:36
Για android 1.6 (https://www.sonyericsson.com/cws/support/phones/detailed/userguide16/xperiax10mini?cc=gr&lc=el)


Για Android 2.1 (https://www.sonyericsson.com/cws/support/phones/detailed/userguide21/xperiax10mini?cc=gr&lc=el)

S54POWER
19-12-10, 11:29
Γ@μοτο δεν δουλευει η ληψη..
Ευχαριστω παντως, εγω το εψαχνα σαν manual για αυτο δεν εβρισκα τιποτα..

sx1979
22-02-11, 04:04
φιλε sharky για στειλε κ σε εμας pm για το gps σε παρακαλω αν μπορεις

Kostas_1
22-02-11, 13:42
Δεν υπαρχει πια παιδες. Το εχουν κοψει...

gant
04-03-11, 20:56
Τι σκ@τ@ κάνουν ρε γμτ μου με τα λογισμικά τους?
Ενώ το sony ericsson K770i μέσω του bluetooth έπαιζε άνετα μεσω του dynavin σε όλα του, το xperia mini ενώ μου λέει στις υπηρεσίες του use for phone audio και use for media audio, το δεύτερο το κάνει, ακούγοντας τα μουσικά κομμάτια απ τα ηχεία του αυτοκινήτου, στην λειτουργία τηλεφώνου ενώ έχει επικοινωνία με την οθόνη του dynavin, επιλογή, phonelist κλπ, από ήχο τίποτα.


Κάνοντας upgrade σε Android 2.1 update1 μέσω wifi πριν λίγη ώρα, το ρημάδι έχει ανοικτή ακρόαση σε λειτουργία τηλεφώνου με το dynavin.
Πάλι καλά.....έστω και μετά από μερικούς μήνες :ranting2::ranting2: και αφου ήδη απ τις αρχές του Δεκέμβρη με ανάγκασε, όχι πως δεν το θελα κι εγώ δηλαδή, να σκάσω την 500αρα για το HTC Desire. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

dimtz
04-03-11, 21:41
Κάνοντας upgrade σε Android 2.1 update1 μέσω wifi πριν λίγη ώρα, το ρημάδι έχει ανοικτή ακρόαση σε λειτουργία τηλεφώνου με το dynavin.
Πάλι καλά.....έστω και μετά από μερικούς μήνες :ranting2::ranting2: και αφου ήδη απ τις αρχές του Δεκέμβρη με ανάγκασε, όχι πως δεν το θελα κι εγώ δηλαδή, να σκάσω την 500αρα για το HTC Desire. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

δηλ Γιωργο το συνδεσες με το dynavin? αυτο εδω δεν το καταλαβα "το ρημάδι έχει ανοικτή ακρόαση σε λειτουργία τηλεφώνου με το dynavin " πως γινετε δηλ????? απο περιεργια ρωτω george ετσι κι αλλιος βρηκα λυση :thumbsup:

gant
04-03-11, 22:19
δηλ Γιωργο το συνδεσες με το dynavin? αυτο εδω δεν το καταλαβα "το ρημάδι έχει ανοικτή ακρόαση σε λειτουργία τηλεφώνου με το dynavin " πως γινετε δηλ????? απο περιεργια ρωτω george ετσι κι αλλιος βρηκα λυση :thumbsup:

Ναι Δημήτρη, ήδη συνδεόνταν μέσω bluetooth, καλούσα η απαντούσα μέσω της οθόνης του dynavin, αλλά δεν είχα ανοικτή ακρόαση, τώρα πλέον και με ακούν πεντακάθαρα μέσω του ενσωματωμένου μικροφώνου στην πρόσοψη και ακούω τον ομιλούντα απ τα ηχεία της μπέμπας τέλεια.

Χρίστος
05-03-11, 16:21
https://cdn.androidpolice.com/wp-content/uploads/2011/03/andy_trojan.jpg



Πάνω από 50 εφαρμογές που βρέθηκαν να περιέχουν malware αφαιρέθηκαν από το Android Market, ενώ είχαν προηγηθεί 50.000 downloads. Οι εφαρμογές που περιείχαν "DroidDream" malware, είχε τη δυνατότητα εκτέλεσης κώδικα ως διαχειριστής και υποκλοπής ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων από τις συσκευές. Επιπρόσθετα, ένα δεύτερο APK (αρχείο εφαρμογής Android) ήταν επίσης κρυφό μέσα στον κώδικα, το οποίο μπορούσε να υποκλέπτει και αυτό στοιχεία.

Τα malware αρχικά αναφέρθηκαν στο site κοινωνικά νέων Reddit, όπου αργότερα αναρτήθηκε στο blog Android Police. To blog ανέλυσε περαιτέρω τις malware εφαρμογές για λεπτομέρειες Βρήκαν ότι μετά την εγκατάσταση των εφαρμογών, οι συσκευές γίνονται 'root' (υπάρχει δηλ απευθείας έλεγχος κατευθείαν με το λειτουργικό της συσκευής), το οποίο σημαίνει ότι η malware εφαρμογή έχει πλήρη δικαιώματα διαχειριστή στη συσκευή. Αν και καμουφλαρισμένα ως παιχνίδια και εφαρμογές, επέτρεπαν στους δημιουργούς να ανακτούν ευαίσθητα στοιχεία από τα κινητά.


"Δεν υπάρχει κανένας απολύτως τρόπος να ξέρουμε τι ακριβώς κάνει η εφαρμογή μετά την εγκατάσταση της," δήλωσε το Aaron Gringrich από το Android Police, σε σχέση με τη λειτουργικότητα της εφαρμογής, "αλλά οι προοπτικές είναι ατελείωτες".

Σύμφωνα με την εταιρία σχετικά με την ασφάλεια, Lookout, η αρχική αναφορά για 21 εφαρμογές του Reddit και του Android Police ήταν ελλειπής. Μέχρι σήμερα έχουν βρεθεί πάνω από 50 εφαρμογές με αυτό DroidDream malware.

Μετά τη ανάλυση των 21 εφαρμογών, η Lookout βρήκε και ένα πλήθος εφαρμογών από άλλους προγραμματιστές που περιείχαν αυτό το malware. H Lookout ενημέρωσε τη Google και όπως αναφέρουν όλες αυτές οι εφαρμογές έχουν αφαιρεθεί από το Android Market.



https://rww.readwriteweb.netdna-cdn.com/screenshot_super_guitar_solo_small.jpg


Ωστόσο, η Google δεν έχει ενεργοποιήσει ακόμα την απομακρυσμένη διαγραφή των malware εφαρμογών από τις συσκευές των τελικών χρηστών, λέει η Lookout. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν πολλές από τις 50.000 εως 200.000 εγκαταστάσεις ακόμα στα κινητά των χρηστών. Η Lookout επίσης αναφέρει ότι ενημέρωσε και τα λογισμικά ασφαλείας με over-the-air update για την απεγκατάσταση όλων των γνώριμων περιπτώσεων του DroidDream και έχει αναπτύξει μια συγκεκριμένη υπογραφή για το malware η οποία θα πρέπει να μπλοκάρει και άλλες παραλλαγές αυτών των εφαρμογών στο μέλλον.

Σύμφωνα με τη Lookout, οι ακόλουθοι εκδότες εφαρμογών και εφαρμογές βρέθηκαν να περιέχουν το malware. Όπως θα προσέξετε πολλά από τα ονόματα αυτών των εφαρμογών είναι παρόμοια με γνωστές και δημοφιλείς εφαρμογές του Android



https://rww.readwriteweb.netdna-cdn.com/apps_by_myournet_thumb.jpg





Πλήρη λίστα μολυσμένων εφαρμογών που εκδόθηκαν από "Myournet"




Falling Down
Super Guitar Solo
Super History Eraser
Photo Editor
Super Ringtone Maker
Super Sex Positions
Hot Sexy Videos
Chess
下坠滚球_Falldown
Hilton Sex Sound
Screaming Sexy Japanese Girls
Falling Ball Dodge
Scientific Calculator
Dice Roller
躲避弹球
Advanced Currency Converter
App Uninstaller
几何战机_PewPew
Funny Paint
Spider Man
蜘蛛侠





Πλήρη λίστα μολυσμένων εφαρμογών που εκδόθηκαν από "Kingmall2010″:



Bowling Time
Advanced Barcode Scanner
Supre Bluetooth Transfer
Task Killer Pro
Music Box
Sexy Girls: Japanese
Sexy Legs
Advanced File Manager
Magic Strobe Light
致命绝色美腿
墨水坦克Panzer Panic
裸奔先生Mr. Runner
软件强力卸载
Advanced App to SD
Super Stopwatch & Timer
Advanced Compass Leveler
Best password safe
掷骰子
多彩绘画




Πλήρη λίστα μολυσμένων εφαρμογών που εκδόθηκαν από "we20090202″:



Finger Race
Piano
Bubble Shoot
Advanced Sound Manager
Magic Hypnotic Spiral
Funny Face
Color Blindness Test
Tie a Tie
Quick Notes
Basketball Shot Now
Quick Delete Contacts
Omok Five in a Row
Super Sexy Ringtones
大家来找茬
桌上曲棍球
投篮高手




Τα σχόλια δικά σας..


[Via] (https://www.readwriteweb.com/archives/over_50_droiddream_malware_apps_removed_from_andro id_market.php)