PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεώνουν διπλάσιες τιμές τον Έλληνα από τον τουρίστα!



Vasilis
22-06-10, 11:22
Φιλος γυρισε απο Ζακυνθο...!

Ελαβε χειριστη μεταχειριση κ συμπεριφορα απο Ξενοδοχο μολις αυτος ανακαλυψε οτι τα δωματια ειχαν κλειστει μεσω ιντερνετ για Ελληνες κ οχι για ξενους (οπως προβαλλεται στο διαδικτυο το ξενοδοχειο του σε ξενες χωρες) .
Συγκεκριμενα , εκλεισαν δωματιο 4μελης οικογενεια για 7 ημερες με 400 ευρω συνολο...εναντι του ποσου των 900 ευρω αν το εκλειναν τηλεφωνικα σαν Ελληνες!:ranting2:

Φυσικα ολο το 7ημερο η συμπεριφορα του ηταν χειριστη...κ φευγοντας τους ειπε να μην διανοηθουν να μεταφερουν την εμπειρια κ τον τροπο που εκλεισαν το δωματιο κ σε ολους φιλους κ γνωστους.....Ακουσον ακουσον....

σχετικο δημοσιευμα εδω.... https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=31704&catid=13

Z4///M
22-06-10, 11:29
θα αρχισω να μιλαω αγγλικα γενικα..χαχαχα

Panos 316T
22-06-10, 11:35
Βασίλη, δυστηχώς αυτό συμβαίνει εδώ και χρόνια!

Και το παράλογο της υπόθεσης είναι ότι ο Έλληνας τουρίστας ξοδεύει πιο πολλά από έναν ξένο (είτε σε διασκέδαση είτε σε φαγητό είτε όπου θέλεις) και κατά συνέπεια προσφέρει περισσότερο στην τουριστική βιομηχανία .

Οι ξένοι μένουν έγκλειστοι και δεν ξοδεύουν ούτε σεντ και τους έχουν στα ώπα ώπα...

Vasilis
22-06-10, 11:49
....κ το κουφο:th_Laie_67-1: τους ειπε οτι διαφορα της τιμης αφορα το πρωινο :shok:γιατι οι ξενοι τρωνε πιο λητα απο εμας:whistle::th_Laie_67-1:

Stamatis
22-06-10, 11:57
Να πατε διακοπες στον Πορο.
50 ευρω ολοκληρο διαμερισμα με κουζινα σαλονι δυο δωματια και ωραιο μπανιο.
Μπροστα στη θαλασσα σε ηρεμο περιβαλλον.
Παλιο, αλλα πεντακαθαρο και αξιοπρεπεστατο.
Στο κατω κατω για εναν υπνο και ενα χεσιμο πας στο δωματιο το καλοκαιρι.
Με 25 ευρω τη μερα δυο ζευγαρια την περνανε κοτσανι.

Περασα και ειδα και ενα αλλο που ηθελε η γυναικα μου να παμε να μεινουμε με 240 τη μερα και συμφωνησε μαζι μου.
Ενα ζευγαρι παντοφλες και ενα μπουρνουζι πιο παχυ ηταν η διαφορα τους.
Απο εδω και μπρος το καλοκαιρι φτηνα και μονον.
Ας μην παω ζακυνθο, τοσα μερη εχει η Ελλαδα δεν θα μου πεσει ο κωλος.

Stefanos_Cool
22-06-10, 12:00
Να πατε διακοπες στον Πορο.
50 ευρω ολοκληρο διαμερισμα με κουζινα σαλονι δυο δωματια και ωραιο μπανιο.
Μπροστα στη θαλασσα σε ηρεμο περιβαλλον.
Παλιο, αλλα πεντακαθαρο και αξιοπρεπεστατο.
Στο κατω κατω για εναν υπνο και ενα χεσιμο πας στο δωματιο το καλοκαιρι.
Με 25 ευρω τη μερα δυο ζευγαρια την περνανε κοτσανι.

Περασα και ειδα και ενα αλλο που ηθελε η γυναικα μου να παμε να μεινουμε με 240 τη μερα και συμφωνησε μαζι μου.
Ενα ζευγαρι παντοφλες και ενα μπουρνουζι πιο παχυ ηταν η διαφορα τους.
Απο εδω και μπρος το καλοκαιρι φτηνα και μονον.
Ας μην παω ζακυνθο, τοσα μερη εχει η Ελλαδα δεν θα μου πεσει ο κωλος.

στείλε πληροφορίες Σταμάτη thumb

Stamatis
22-06-10, 12:03
Θα σηκωσω θρεντ.

Stefanos_Cool
22-06-10, 12:15
Θα σηκωσω θρεντ.

thumbthumbthumb

NickE60
22-06-10, 12:16
Είναι απίστευτο πραγματικά... τιμωρούν τους ντόπιους τουρίστες, που είναι και μόνιμοι πελάτες των Ελληνικών ξενοδοχείων/τουριστικών περιοχών, και σκοτώνουν τις τιμές στους τζαμπατζήδες βραχιολάκηδες! ...Χρεώνουν δηλαδή στους Έλληνες τη διαφορά της χασούρας...

Παλιός τροχοσπιτάς εγώ (μέχρι το 2003) και είχε φτάσει να στοιχίζει το τροχόσπιτο 80 ευρώ την ημέρα για 4μελή οικογένεια σε καλό camping της Φθιώτιδας που πήγαινα κάθε Σ/Κ τα καλοκαίρια... (που σημειωτέον είχε μόνο Ελληνες, μόνιμους πελάτες) Το Σεπτέμβρη του 2003 το πούλησα... δεν πάνε να... οπου βρώ φθηνότερο δίχωρο δωμάτιο ή διαμέρισμα πάω.. ένας ύπνος κι ένα χε@ιμο είναι που λέει κι Σταμάτης thumb

GEORGE316
22-06-10, 13:37
νικο,εγω το βλεπω και λιγο διαφορετικα...γιατι πρεπει να φερονται σε καποιον ασχημα????
η δουλεια τους δεν ειναι να συμπεριφερονται σε ολους ομορφα?αυτη η νοοτροπια ειναι νοοτροπια κακου επαγγελματια.ο αλλος μπορει να ερθει για μια ημερα.σου αφηνει τα χρηματα του και αξιζουν σεβασμου.του χρονου μπορει να ερθει για 20 μερες.η τελος παντων να το πει σε φιλο του και να ερθουν αλλες 4 παρεες σε εσενα(στο καθε ενα ετσι??)αυτη η μπακαλιστικη ελληνικη νοοτροπια,α θα κατσει δυο μερες...χεστον το στιφουτη ειναι επιεικως απαραδεκτη.αλλωστε ειναι και συνυπευθυνη για την τρεχουσα κατασταση....ετσι δεν ειναι?και στο κατω κατω ρε αδερφε απο τη στιγμη που πληρωνω,θελω!!!αν δε θες να το δωσεις βαλε λουκετο και πανε γινε βοσκος!!

paganis
22-06-10, 13:54
....κ το κουφο:th_Laie_67-1: τους ειπε οτι διαφορα της τιμης αφορα το πρωινο :shok:γιατι οι ξενοι τρωνε πιο λητα απο εμας:whistle::th_Laie_67-1:

αμα δεις ξενους να τρωνε πρωινο...τρωνε σαν κατοχικοι...τρωνε μεχρι σκασμου...για να τους κρατησει εως το βραδυ..που παλι ξανατρωνε στο ξενοδοχειο...! δεν χαλανε φραγκο....

NickE60
22-06-10, 14:26
Είχα πιάσει κουβέντα με έναν Ιταλό, σε ένα καλούτσικο ξενοδοχείο στη Ρόδο, που ήταν γεμάτο απο αλλοδαπούς "βραχιολάδες".
Το πακέτο του ήταν (3μελής οικογένεια με παιδί 15 χρόνων) "all inclusive" (πρωινό, μεσημεριανό, βραδυνό, ποτά, αναψυκτικά, μπύρες, παγωτά, όλα ελεύθερα) με 80 ευρώ την ημέρα.... κι εμείς 4μελής (με 8 και 5 χρονών παιδιά) με μόνο πρωινό πληρώναμε 120 τη μέρα... το 2005.

Φυσικά κανένας από αυτούς δεν έβγαινε έξω από το ξενοδοχείο ...ούτε για σουβλάκι... χαζοί ήταν?? :thumbsdown: ενώ εμείς αφήναμε λεφτά από δω κι απο κει, σε ταβέρνες, παραλίες, super market κλπ

scania124
22-06-10, 14:39
δυστυχως συμβαινει εδω και χρονια.....

στην ροδο σε πολυ γνωστο ξενοδοχειο πληρωνα 200Ε την βραδια ενω ο διπλανος ξενος τουριστας μου ειπε οτι εδινε 80...με φουλ πρωινο και βραδυνο....

οταν τρωνε οι ξενοι σε ξενοδοχεια πιστεψεμε οτι ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ γιατι δεν θα φανε τιποτα αλλο στο υπολοιπο της μερας...οπως π.χ ο ελληνας...

παντως τουριστας σαν τον ελληνα δεν υπαρχει....και για αυτο το εκμεταλευοντε ολοι οσοι ασχολουντε νε τον τουρισμο(εκτος απο εμενα φυσικα)

παντως την επομενη χρονια που πηγα ροδο στο ιδιο ξενοδοχειο πληρωσα 90Ε στο ιδιο δωματιο με την προηγουμενη χρονια........και αυτο εγινε αφου την κρατηση μου την εκανε φιλος απο την γερμανια..


ενα ακομα παραδειγμα ειναι και μετα αεροπορικα εισητηρια.
μπειτε στην σελιδα της aegean και δειτε τιμη για μια Α διαδρομη
μετατρεψτε την γλωσσα στα αγγλικα κιαι δειτε την ιδια διαδρομη......θα δειτε οτι εχει διαφορα στην τιμη!!!!!!!!!!!

Driver M
22-06-10, 14:47
Παρόμοια περίπου εμπειρία πέρυσι το καλοκαίρι που είχα πάει διακοπές στη Ρόδο. Σε εστιατόρια (4 διαφορετικά), εξυπηρετούσαν σε ΟΛΑ τους ξένους πελάτες πολύ πιο γρήγορα από εμάς (κι ας είχαμε πάει πρώτοι), ενώ το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι στους ξένους ήταν όλη την ώρα πάνω από το κεφάλι τους κι εμείς για εξυπηρέτηση έπρεπε να περιμένουμε μισή ώρα. Και το οξύμωρο είναι ότι εμείς δυο άτομα κάναμε λογαριασμό όσο έκαναν οι ξένοι ανά τέσσερα! Για να μην πω για τον τελευταίο εστιάτορα που προσέφερε γλυκό μόνο στους ξένους (εμείς κι ένα άλλο ζευγάρι Ελλήνων ήμασταν και σε κανέναν οι γελοίοι δεν προσέφεραν γλυκό!). Μόνο σε ένα εστιατόριο είχαμε παρόμοια μεταχείριση, το οποίο ήταν (εντελώς τυχαία? δε νομίζω) το καλύτερο απ'όλα τα υπόλοιπα. Γιατί υπάρχουν και σοβαροί επαγγελματίες, απλά σε μερικά μέρη σπανίζουν.

Αυτή λοιπόν είναι η δουλοπρέπεια, ο αντιεπαγγελματισμός και εν τέλει η ανοησία του Έλληνα μαγαζάτορα έναντι των συμπατριωτών του. Δεν πειράζει όμως, έχει ο καιρός γυρίσματα και τώρα κάνουνε τούμπες για να δουν κανένα Έλληνα πελάτη. Είναι όμως πλέον αργά.
Ο ελληνικός τουρισμός υποφέρει κατά κύριο λόγο από τους υποτιθέμενους αυτούς επαγγελματίες, που μόνο υπεύθυνα κι επαγγελματικά δεν φέρονται, κυρίως σε εμάς που με τη γαλαντομία μας (σε υπέρμετρο βαθμό καμιά φορά, κάτι που είναι αρνητικό για εμάς αλλά άκρως θετικό γι'αυτούς) είμαστε αυτοί που πραγματικά στηρίζουμε την εγχώρια αγορά. Ας έχει, ας περιμένουν τώρα από κανένα Γερμανό ή κανένα Άγγλο που παραγγέλνουν μια μερίδα φαϊ και φέρνουν τη σαλάτα μαζί από το σπίτι (δε θέλω να είμαι απόλυτος, πάντως αναμφίβολα ξοδεύουν πολύ λιγότερα από εμάς και ίσως και καλά να κάνουν), να βγάλουν τα σπασμένα και ο εγχώριος τουρισμός ξέρει πολύ καλά που να πάει. Σε μέρη, είτε της χώρας μας (γιατί υπάρχουν και τέτοια) είτε του εξωτερικού, που τον εκτιμούν και του συμπεριφέρονται όπως πρέπει.

Και όσον αφορά τους ανόητα δουλοπρεπείς και αντιεπαγγελματίες μαγαζάτορες, καλά μυαλά!!

kplc16
22-06-10, 14:52
Βασιλη γ... τους ολους.
Φετος ειναι οι τελευταιες ''κονομες'' για μερικους και μερικες.
Καλα κανει η αδελφη μου και ποσοι αλλοι που αφηνουν καθε χρονο τα λεφτα τους εκτος Ελλαδος

yodas
22-06-10, 15:13
Περιμέντε τον Σεπτέμβριο που θα έχει καταρεύσει ο τουρισμός και θα λένε "μα οι Έλληνες δεν ήρθανε", "μα πλακώσανε οι φτηνοί ξένοι και όχι οι καλοί" και άλλες τέτοιες δικαιολογίες που ακούμε κάθε χρόνο. Κύριοι, αντιμετωπίστε μας σας πελάτες ή κλείστε. Ο Έλληνας υπήρξε για πολλά χρόνια το καθαρό κέρδος σας την ώρα που οι ξένοι απλά σας γέμιζαν τα δωμάτια. Λυπάμαι που το λέω αλλά αν δεν αλλάξουνε μυαλά υπάρχει και η Τουρκία με ανάλογες παραλίες, μισές τιμές και SERVICE με κεφαλαία γράμματα.

Μένουμε Ελλάδα ναι αλλά σαν ίσοι προς ίσους.

paganis
22-06-10, 15:17
καποτε, αν εκανες διακοπες στο εξωτερικο....το πληρωνες σχετικα ακριβα...πλεον συμφερει ,να μην κανεις διακοπες στον τοπο σου...

asot
22-06-10, 15:19
Εγω τα τελευταία 3 χρόνια κλείνω καλοκαιρινές διακοπές στα Grecotel (Ρεθυμνο, Κυλλήνη, Κέρκυρα) μέσω TUI Γερμανίας, με περίπου ΜΙΣΗ τιμή απο αυτή που μου ζητάνε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ τα Ξενοδοχεία (All Inclusive)....

gnx
22-06-10, 15:35
την περνανε κοτσανι.


XAXAXAXAXAXA!!!!!!!!!

H κόρη μου ειχε μια δασκαλα Αγγλιδα στον παιδικο σταθμό της οποιας οι γονεις περνανε τα τελευταια 20 χρονια 1 καλοκαιρινο μηνα στη Ζακυνθο. Τις κοστιζει τα ιδια χρηματα να τους επισκεφτει στην Αγγλια και να παει μαζι τους, συμπεριλαμβανομένου του αεροπορικου, απο το να παει οδηγωντας απο την Αθήνα, για την ίδια χρονική διάρκεια.

gnx
22-06-10, 15:41
Εγω τα τελευταία 3 χρόνια κλείνω καλοκαιρινές διακοπές στα Grecotel (Ρεθυμνο, Κυλλήνη, Κέρκυρα) μέσω TUI Γερμανίας, με περίπου ΜΙΣΗ τιμή απο αυτή που μου ζητάνε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ τα Ξενοδοχεία (All Inclusive)....

Ρε συ ASOT, πως το κλεινεις στη Γερμανία; Τα grecotel γδέρνουν τους Έλληνες γιατί τα μανατζάρει η TUI; Για ξεστράβωσε μας.

NickE60
22-06-10, 16:01
Περιμέντε τον Σεπτέμβριο που θα έχει καταρεύσει ο τουρισμός και θα λένε "μα οι Έλληνες δεν ήρθανε", "μα πλακώσανε οι φτηνοί ξένοι και όχι οι καλοί" και άλλες τέτοιες δικαιολογίες που ακούμε κάθε χρόνο. Κύριοι, αντιμετωπίστε μας σας πελάτες ή κλείστε. Ο Έλληνας υπήρξε για πολλά χρόνια το καθαρό κέρδος σας την ώρα που οι ξένοι απλά σας γέμιζαν τα δωμάτια. Λυπάμαι που το λέω αλλά αν δεν αλλάξουνε μυαλά υπάρχει και η Τουρκία με ανάλογες παραλίες, μισές τιμές και SERVICE με κεφαλαία γράμματα.

Μένουμε Ελλάδα ναι αλλά σαν ίσοι προς ίσους.

Αυτό θα έλεγα τώρα Γιώργο! Πήγαν πέρυσι οι κουμπάροι μου (2 άτομα) και έπαθαν πλάκα με την πολυτέλεια και το service με 550 ευρώ για 1 βδομάδα όλα πληρωμένα.... μέχρι και χαμαμ... σε Top ξενοδοχείο... thumb

GEORGE316
22-06-10, 16:04
θελω να σας ρωτησω και κατι αλλο....και η ερωτηση αφορα ολες τις ηλικιες..
το σαββατο που μας περασε ενας συναδελφος απο τη δουλεια πηγε σε γνωστο νυχτερινο κεντρο εδω σαλλονικα σιτι,να δει τον ρουβα....εκαναν ενα λογαριασμο 780 ευρω απο οτι μου ειπε.το μαγαζι ηταν ασφυκτικα γεματο.....ενα το κρατουμενο....
ολοι οι θεσσαλονικεις βριζουμε ασυστολα τους χαλκιδικιωτες,επειδη εχουν παρει τον αερα και χρεωνουν οτι θελουν για παραλιες ξαπλωστρες καφεδες κλπ κλπ..ομως ακομα και με το κακο καιρο το σ-κ η χαλκιδικη γεμισε...οι περισσοτεροι απο εμας πραγματικα σκεφτομασστε το κοστος των διακοπων μας και πολλοι παο εμας πιστευω οτι φετος δεν θα απολαυσουν τις διακοπες τους λογω οικονομικων βεβαια....παρολα αυτα του χρονου θα κανουμε παλι την ιδια κουβεντα...
μηπως τελικα ειμαστε λογια λογια λογια???
αν τελος παντων μας φερονται σα σκουπιδια στα ξενοδοχεια της ροδου,γιατι παμε ξανα ροδο???για να τους κανουμε μαγκες???να δουλευουν 3 μηνες και να καθονται τους αλλους9?????????
γιατι παμε στη χαλκιδικη?????????
γιατι παμε στα μπουζουκια??????????αν ενα καλοκαιρι η χαλκιδικη ΔΕΝ δουλεψει...θα ριξει τις τιμες η οχι?????
αλλα μαλλον κυριοι τα θελει ο κωλαρικος μας...αν δεν βαλουμε το χερι στη τσεπη και ο αλλς στο κωλο μας εμεις δε μπορουμε...δεν το ευχαριστιομαστε ρε αδερφε...
και η ζακυνθος φετος..παλι κοσμο θα εχει...μπορει οχι τοσο οσο ειχε παλιοτερα σε πιο αγνες εποχες,αλλα παλι θα εχει....
και επειδη το μαχαιρι οχι μονο εφτασε στο κοκκαλο,αλλα το εχει σπασει κι ολας(γιαυτο ισως και απο τον πονο δεν μπορουμε να νοιωσουμε τι εγινε),επιβαλεται πλεον να παρουμε εμεις σαν καταναλωτες και οχι σαν αβουλα οντα τη κατασταση στα δικα μας χερια.
νοι λοιπον κυριοι,εγω παω και βαζω βενζινη στα σκοπια,(ειμαι και παλιορατσιστης αρχιμακεδονας)οχι γιατι δεν αγαπω τη πατριδα μου,αλλα γιατι η ιδια η πατριδα μου με εχει γραμμενο εκει που δε πιανει η μελανι.το θεμα δεν ειναι off topic.μακαρι να ηταν και να ημουν εγω ενας φαφλατας...εγω ομως αντι για φαφλατας,παλι ,οπως και περυσι, δε θα κανω φιακοπες γιατι δεν εχω λεφτα κυριοι...γιατι ο καθε ξενοδοχος θελει το δωματιο 150 ευρω και οχι 50 η 40 και να ειναι για 9 μηνες γεματος......

Nino
22-06-10, 16:25
μερικες γραμμες για το πως λειτουργει το συστημα...
Τα ξενοδοχεια χωριζονται σε κατηγοριες το ιδιο ανεπισημα ομως και τα ταξιδιωτικα γραφεια ετσι καθε γραφειο εχει και το δικο του status σε προορισμους και κατηγοριες.
Παει που λετε το γραφειο(και οχι απαραιτητα τα μεγαλα) στο ξενοδοχειο στη Ζακυνθο (τυχαιο παραδειγμα) και κλεινει μια συμφωνια με τον ξενοδοχοτου στυλ...
Θελω τα 50 απο τα 100 δωματια τρεις-τεσσερις μηνες το χρονο κλεισμενα.
Ητιμη που παιρνει ειναι εξευτελιστικη μιας και ο ξενοδοχος προυπολογιζει οτι και μονο με αυτο το deal εχει βγαλει τα λειτουργικα του εξοδα και εχει καθε περιθωριο να εκμεταλευτει τα υπολοιπα δωματια.
Το γραφειο που πηρε αυτη την τιμη τα χωνει στο διαδικτυο(σημειωση οτι παρομοια κανει σε διαφορους τουριστικους προορισμους του κοσμου) με ενα μικρο ποσοστο κερδους ετσι για παραδειγμα αν τα εκλεισε με 50 ευρω τα δινει 75.
Την ιδια στιγμη που ο φουκαρας ο Ελληνας παει να κλεισει του λενε 150.
Βεβαια και απο τις προκρατησεις θα διαμορφωθει η τιμη αλλα σχεδον παντα οι διαφορες σε τιμες πορτας και τιμες προσφορας δεν ειναι και τεραστιες, εκτος αν υπαρχει "αδιαφορια"
Το παραλογο στην υποθεση ειναι που νευριαζουν και απο πανω οταν καποιοι καταφερνουν και κλεινουν απο το εξωτερικο.
Το δε ποιο μεγαλο παραλογο ειναι οτα καταλαβεις οτι το διπλανο δωματιο ο Βουλγαρος το πληρωνει στο 1/4 της τιμης απο Εσενα.
ΤΙΜΩΡΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΡΥΤΑΝΕΥΣΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ δεν μπορουν για ασημαντες υπηρεσιες να χρεωνουν χρυσαφι εκμεταλευομενοι την αναγκη των Ελληνων για ολιγοημερη ξεκουραση.
Οσο για την Χαλκιδικη που περαν των αλλων ειναι ο επιγειος Παραδεισος και σαν αυτη δεν υπαρχει πουθενα χαχαχαχα, η κακη τους φημη(επαγγελματιων ξενοδοχων κλπ) προηγειται χαχαχα τωρα ομως μου ειπαν οτι για κρατησεις απο την Ρουμελη και κατω τα ξενοδοχεια της χαλκιδικης ως κινητρο αφαιρουν απο την τιμη το κοστος βενζινης διοδιων.
Αμα σφιξουν οι κ.λοι πολλα γινονται!!!!!

Vasilis
22-06-10, 17:29
απο την Ελλαδα κ απο τον Ελληνα γενικοτερα...λειπει η ομαδικοτητα!

Δεν εχουμε μαθει να λειτουργουμε σαν ομαδα...κ ετσι με το σκεπτικο οτι ειμαστε ο καθενας μια μεμονωμενη μοναδα δεν προσπαθουμε κ δεν κανουμε τιποτα!

Στην Γερμανια....δεν θυμαμαι ποια χρονια...ανεβηκε τρελα η τιμη του μοσχαρισιου κρεατος!

Με την μια ολοι οι Γερμανοι εκαναν εμπαργκο στο μοσχαρακι με αποτελεσμα ευθυς αμεσως το λατρευτο κρεατακι να παρει την κατιουσα ...ισως κ πιο κατω απο την τιμη που ειχε....

Δυστυχως ο Ελληνας δεν μπορει να λειτουργησει ετσι....Ελα μωρε λεει...εγω θα κανω την διαφορα?

Ετσι μονο οταν φτανουμε στο αμην ...π.χ. πολεμος ...μονοιαζουμε κ ξανα προς την Δοξα τραβαμε!

Αυτο μας λειπει παλικαρια....συλλογικοτητα κ ομαδικοτητα!

Να υπαρχει μια αρχη προστασιας καταναλωτη - πολιτη την οποια να ακουμε κ να ασκουμε!

Κωνσταντίνος
22-06-10, 18:02
Ετσι μονο οταν φτανουμε στο αμην ...π.χ. πολεμος ...μονοιαζουμε κ ξανα προς την Δοξα τραβαμε!


Δυστυχώς ούτε στον πόλεμο μονοιάζουμε. Σε όλους τους τελευταίους μεγάλους πολέμους, στράφηκε Ελληνας εναντίον Ελληνα....

asot
22-06-10, 18:29
Ρε συ ASOT, πως το κλεινεις στη Γερμανία; Τα grecotel γδέρνουν τους Έλληνες γιατί τα μανατζάρει η TUI; Για ξεστράβωσε μας.

Οχι, απλώς λόγω ΟΓΚΟΥ πωλήσεων, τους δίνουν ΠΟΛΥ καλύτερες τιμές...

Μπες στο www.tui.de > Hotel > βρες το Ξενοδοχείο, δωσε Περίοδο, Ατομα, τύπο Δωματιου και θα πάρεις τιμή...

Μετά μπες στο site Grecotel και δες την αντιστοιχη περίοδο...

Πάντως, περυσι (2009) και φέτος κάνουν προσπάθεια να βελτιωθούν - οι τιμες τους είναι καλύτερες (των Ελλήνων εννοώ)

paganis
22-06-10, 19:43
Δυστυχώς ούτε στον πόλεμο μονοιάζουμε. Σε όλους τους τελευταίους μεγάλους πολέμους, στράφηκε Ελληνας εναντίον Ελληνα....

στον πολεμο μονοιαζουνε....απλα στην μεταπολεπικη περιοδο..γινεται ξανα της κορεας..

Monsta
22-06-10, 23:02
μερικες γραμμες για το πως λειτουργει το συστημα...
Τα ξενοδοχεια χωριζονται σε κατηγοριες το ιδιο ανεπισημα ομως και τα ταξιδιωτικα γραφεια ετσι καθε γραφειο εχει και το δικο του status σε προορισμους και κατηγοριες.
Παει που λετε το γραφειο(και οχι απαραιτητα τα μεγαλα) στο ξενοδοχειο στη Ζακυνθο (τυχαιο παραδειγμα) και κλεινει μια συμφωνια με τον ξενοδοχοτου στυλ...
Θελω τα 50 απο τα 100 δωματια τρεις-τεσσερις μηνες το χρονο κλεισμενα.
Ητιμη που παιρνει ειναι εξευτελιστικη μιας και ο ξενοδοχος προυπολογιζει οτι και μονο με αυτο το deal εχει βγαλει τα λειτουργικα του εξοδα και εχει καθε περιθωριο να εκμεταλευτει τα υπολοιπα δωματια.
Το γραφειο που πηρε αυτη την τιμη τα χωνει στο διαδικτυο(σημειωση οτι παρομοια κανει σε διαφορους τουριστικους προορισμους του κοσμου) με ενα μικρο ποσοστο κερδους ετσι για παραδειγμα αν τα εκλεισε με 50 ευρω τα δινει 75.
Την ιδια στιγμη που ο φουκαρας ο Ελληνας παει να κλεισει του λενε 150.


Ακριβώς έτσι δουλεύει το σύστημα. Με πρόλαβες αγαπητέ!

Το θέμα είναι πως πρέπει να βρούμε αυτά τα site και να σταματήσουμε να τους πέρνουμε απευθείας τηλέφωνο. Θα κλείνουμε τα δωμάτια μέσω ιντερνετ ψωνίζοντας υπερ-χονδρική!

bill_m3
22-06-10, 23:48
Ακριβώς έτσι δουλεύει το σύστημα. Με πρόλαβες αγαπητέ!

Το θέμα είναι πως πρέπει να βρούμε αυτά τα site και να σταματήσουμε να τους πέρνουμε απευθείας τηλέφωνο. Θα κλείνουμε τα δωμάτια μέσω ιντερνετ ψωνίζοντας υπερ-χονδρική!

Έτσι ακριβώς, οποίος ξέρει να μας πει!!!!

E60_Arkadia
23-06-10, 00:55
Εγω δεν εχω καταλαβει γτ στην Ελλαδα ολοι νομιζουμε πως οι ξενοι που ερχονται ειναι αυτοι που χαλανε,που ο,τι και να κανουν το θαυμαζουμε κτλ. Οι ξενοι δεν χαλανε ΜΙΑ!!! Οι Ιταλοι ερχονται με τροχοσπιτα και σκηνες και οι περισσοτεροι φερνουν ακομα και μακαρονια απο την Ιταλια γτ ειναι φθηνα!!

gant
23-06-10, 12:41
Εγω δεν εχω καταλαβει γτ στην Ελλαδα ολοι νομιζουμε πως οι ξενοι που ερχονται ειναι αυτοι που χαλανε,που ο,τι και να κανουν το θαυμαζουμε κτλ. Οι ξενοι δεν χαλανε ΜΙΑ!!! Οι Ιταλοι ερχονται με τροχοσπιτα και σκηνες και οι περισσοτεροι φερνουν ακομα και μακαρονια απο την Ιταλια γτ ειναι φθηνα!!

Αυτό συνέβαινε παλιότερα νομίζω. Τα τελευταία χρόνια, οι περισσότεροι μας, τούς πήραμε χαμπάρι τι ψωμολύσσαγμένοι είναι.

Κωνσταντίνος
23-06-10, 13:19
.................................................. ......

bimmer-corfu
24-06-10, 19:17
Έχω 2 ξενοδοχεία και θα σας πω γιατί οι ξένοι πληρώνουν στα ξενοδοχεία καλύτερες τιμές για διαμονή:

Ένα ξενοδοχείο 3*** κλείνει συμφωνία με τουριστικό πράκτορα εξωτερικού σε τιμές χοντρικής, για παράδειγμα 10 κλίνες (5 δωμάτια δηλαδή) από 1 Ιουνίου έως 8 Σεπτεμβρίου με πρωινό και δείπνο. Η τιμή αγοράς που παίζει είναι 1.800 Ευρώ (πραγματικές τιμές) και αυτό το ‘αποφασίζει’ η διεθνής αγορά, δεν μπορεί το παραπάνω ξενοδοχείο να ζητήσει 2.000 Ευρώ γιατί θα μείνει άδειο και ο πράκτορας θα πάει τον κόσμο Τουρκία ή οπουδήποτε αλλού.

Με δεδομένο ότι οι τιμές είναι αυτές πάμε παρακάτω…

Αν κάνετε τον υπολογισμό βγαίνει 18 Ευρώ το άτομο την ημέρα (1.800 Ευρώ διά 100 ημέρες) να πάρει το ξενοδοχείο. Το ξενοδοχείο θα τα πάρει τα χρήματα φέρει δεν φέρει κόσμο ο πράκτορας, γι’αυτό και είναι χαμηλή η τιμή. Ο πράκτορας τώρα πουλάει στα τουριστικά γραφεία της χώρας του το πακέτο στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο και αυτά παίρνουν μια προμήθεια. Βάζει και ένα κόστος για αεροπλάνο (charter που το μισθώνουν ακόμα και πολλοί πράκτορες μαζί) και έτοιμο το πακέτο με απίστευτα χαμηλή τιμή.

Το ξενοδοχείο τώρα δηλαδή ρε παίδες τι πρέπει να κάνει? Να μην κάνει την συμφωνία και να μείνει άδειο από Μάρτιο έως και Ιούνιο και από Σεπτέμβριο έως και Οκτώβριο που δε πατάει Έλληνας αφού όλοι Αύγουστο θέλουν?

Γιατί τα Ελληνικά τουριστικά γραφεία δεν κάνουν συμβόλαια με ξενοδοχεία? Γιατί και αυτά μόνο Ιούλιο – Αύγουστο έχουν κίνηση.

Η σύγκριση λοιπόν δεν είναι Έλληνας Vs Ξένου αλλά Μεμονωμένος πελάτης Vs οργανωμένου πακέτου. Και επειδή οι Έλληνες ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΕΜΕΝΑ έχουμε τη βλακεία στο κεφάλι και θέλουμε να φεύγουμε όλοι τον ίδιο μήνα και όλοι μεμονωμένα με το ΙΧ (και όχι με πακέτα) τα πληρώνουμε στο κόκαλο.

Αν λοιπόν συγκρίνουμε ένα μεμονωμένο ξένο (ελάχιστοι) με ένα Έλληνα μεμονωμένο οι τιμές είναι οι ίδιες και σε καμία περίπτωση δεν θα πληρώσει παραπάνω ο Έλληνας. Για να το αποδείξω στείλτε e-mail στα ξενοδοχεία μου info@corfuoasis.com και info@corfugoldensands.com με ξένο όνομα και με Ελληνικό όνομα και ζητήστε δωμάτιο τον ίδιο μήνα. Αν έστω και ένας πάρει καλύτερη τιμή σα ξένος εγώ θα ζητήσω δημόσια συγνώμη.

Driver M
24-06-10, 19:38
Έχω 2 ξενοδοχεία και θα σας πω γιατί οι ξένοι πληρώνουν στα ξενοδοχεία καλύτερες τιμές για διαμονή:

Ένα ξενοδοχείο 3*** κλείνει συμφωνία με τουριστικό πράκτορα εξωτερικού σε τιμές χοντρικής, για παράδειγμα 10 κλίνες (5 δωμάτια δηλαδή) από 1 Ιουνίου έως 8 Σεπτεμβρίου με πρωινό και δείπνο. Η τιμή αγοράς που παίζει είναι 1.800 Ευρώ (πραγματικές τιμές) και αυτό το ΅αποφασίζειΆ η διεθνής αγορά, δεν μπορεί το παραπάνω ξενοδοχείο να ζητήσει 2.000 Ευρώ γιατί θα μείνει άδειο και ο πράκτορας θα πάει τον κόσμο Τουρκία ή οπουδήποτε αλλού.

Με δεδομένο ότι οι τιμές είναι αυτές πάμε παρακάτω…

Αν κάνετε τον υπολογισμό βγαίνει 18 Ευρώ το άτομο την ημέρα (1.800 Ευρώ διά 100 ημέρες) να πάρει το ξενοδοχείο. Το ξενοδοχείο θα τα πάρει τα χρήματα φέρει δεν φέρει κόσμο ο πράκτορας, γιΆαυτό και είναι χαμηλή η τιμή. Ο πράκτορας τώρα πουλάει στα τουριστικά γραφεία της χώρας του το πακέτο στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο και αυτά παίρνουν μια προμήθεια. Βάζει και ένα κόστος για αεροπλάνο (charter που το μισθώνουν ακόμα και πολλοί πράκτορες μαζί) και έτοιμο το πακέτο με απίστευτα χαμηλή τιμή.

Το ξενοδοχείο τώρα δηλαδή ρε παίδες τι πρέπει να κάνει? Να μην κάνει την συμφωνία και να μείνει άδειο από Μάρτιο έως και Ιούνιο και από Σεπτέμβριο έως και Οκτώβριο που δε πατάει Έλληνας αφού όλοι Αύγουστο θέλουν?

Γιατί τα Ελληνικά τουριστικά γραφεία δεν κάνουν συμβόλαια με ξενοδοχεία? Γιατί και αυτά μόνο Ιούλιο – Αύγουστο έχουν κίνηση.

Η σύγκριση λοιπόν δεν είναι Έλληνας Vs Ξένου αλλά Μεμονωμένος πελάτης Vs οργανωμένου πακέτου. Και επειδή οι Έλληνες ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΕΜΕΝΑ έχουμε τη βλακεία στο κεφάλι και θέλουμε να φεύγουμε όλοι τον ίδιο μήνα και όλοι μεμονωμένα με το ΙΧ (και όχι με πακέτα) τα πληρώνουμε στο κόκαλο.

Αν λοιπόν συγκρίνουμε ένα μεμονωμένο ξένο (ελάχιστοι) με ένα Έλληνα μεμονωμένο οι τιμές είναι οι ίδιες και σε καμία περίπτωση δεν θα πληρώσει παραπάνω ο Έλληνας. Για να το αποδείξω στείλτε e-mail στα ξενοδοχεία μου info@corfuoasis.com και info@corfugoldensands.com με ξένο όνομα και με Ελληνικό όνομα και ζητήστε δωμάτιο τον ίδιο μήνα. Αν έστω και ένας πάρει καλύτερη τιμή σα ξένος εγώ θα ζητήσω δημόσια συγνώμη.

Αυτά όλα είναι πολύ σωστά και λογικά.

Όμως φαινόμενα όπως του φίλου που επειδή είχε κλείσει από εξωτερικό σε προνομιακές τιμές, ο ξενοδοχοϊδιοκτήτης τον κοιτούσε με μισό μάτι και του είπε να μην το ξανακάνει, είναι σίγουρα αντιεπαγγελματικό και προκλητικό και είμαι σίγουρος ότι συμφωνείς. Γιατί αυτό δεν είναι σύγκριση μεμονωμενου πελάτη-οργανωμένου γκρουπ (αφού ο άνθρωπος θεωρητικά ως γκρουπ πήγε), αλλά Έλληνα-ξένου και είναι απαράδεκτο.

Επίσης, το να έχουν διαφορετική μεταχείριση οι Έλληνες από τους ξένους τουρίστες, κάτι που συμβαίνει κατά κόρον σε πολλά μέρη (παρεπιμπτόντως στην Κέρκυρα που έχει πολλούς ξένους, δεν είδα κάτι τέτοιο και είναι προς τιμήν των ντόπιων), πάλι δεν έχει σχέση μεμονωμένου τουρίστα-γκρουπ.

Αυτές είναι οι ενστάσεις μου και φαντάζομαι πολλών ακόμα, όχι αυτά που σωστά λες και είναι λογικό να συμβαίνουν.
Τώρα το γιατί τα ελληνικά πρακτορεία δεν μπορούν να πετύχουν κι αυτά τόσο καλές τιμές, πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Μήπως υπάρχει κάποιου είδους συμφωνία, κάτω από το τραπέζι, με τα ελληνικά ξενοδοχεία, ώστε να κερδίζουν από τις αυξημένες τιμές που δίνουν στον Έλληνα τουρίστα και από το κέρδος αυτό να παίρνουν κάποιο ποσοστό και τα πρακτορεία?
Εικασίες κάνω, δε μπορώ να ξέρω, πάντως κάτι τέτοιο θα μου φαινόταν πιθανό..

bimmer-corfu
24-06-10, 20:43
Το παράδειγμα του φίλου είναι απλά μια μαρτυρία που δεν ξέρω αν είναι 100% αλήθεια γιατί ο φίλος μπορεί για άλλους λόγους να φούσκωσε και λίγο τα πράγματα. Εγώ μιλάω με αποδείξεις και προκάλεσα να στείλετε e-mail σε εμένα.

Τα Ελληνικά πρακτορεία απλά ΔΕΝ κάνουν συμβόλαια με τη σαιζόν γιατί δεν έχουν κίνηση παρά μόνο Ιούλιο-Αύγουστο.

Στέλνουν μόνο groups μια στο τόσο που και αυτά όμως τυγχάνουν απίστευτα χαμηλότερων τιμών από ότι ένας μεμονωμένος (πχ 18 Ευρώ ανά άτομο ανά διανυκτέρευση σε 3*** - πραγματικές τιμές) αλλά πάλι στην Ελλάδα δεν πάμε με group όλοι μαζί σε ένα λεωφορείο παρά μόνοι μας.

Όσον αφορά την παροχή υπηρεσιών γενικότερα (και όχι τις τιμές) κάθε διάκριση είναι ρατσισμός και τη καταδικάζω.

Konstantinos
24-06-10, 21:10
Εγω ξέρω ότι μπορώ να πάρω άδεια ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ 20ήμερο το χρόνο. Πολύυυ καιρό πριν έχω αρχίσει τα τηλέφωνα. Οι τιμές που ακούω δεν είναι ούτε για Πρωταπριλιά. Αν θέλεις μπορείς να με διαψεύσεις.

Αφού λοιπόν δεν παίζει να πληρώσω το δωμάτιο για σουίτα, μπαίνω στο καράβι και έρχομαι στο νησί. Μην φανταστείς καιμιά Μύκονο.. Άκου τώρα 3-4 σενάρια, χωρίς κανένα ίχνος προσωπικής επίθεσης (ελπίζω να εννοείται πως δεν μιλάω ειδικά αλλά για τον γενικό κανόνα και φυσικά δεν σε ξέρω προσωπικά και δεν μου έχεις κάνει κάτι!)

1) Μπουκάρω στο ΙΔΙΟ ξενοδοχείο που στο τηλέφωνο μου είχε πει ένα 50% ακριβότερα και κλείνω, αν υπάρχει φυσικά, εκείνη τη στιγμή το ΙΔΙΟ δωμάτιο σε νορμάλ τιμή.
2) Πηγαίνω στο διπλανό το οποίο δυστυχώς το έχει ο μπάρμπα-Δήμος που δεν έχει site ώστε να το βρω απο την Αθήνα. Ευτυχώς ο μπάρμπας δεν νομίζει πως νοικιάζει χρυσούς μπιντέδες και οι τιμές του είναι φυσιολογικές. (Δεν θεωρώ φυσιολογικές τα 10ευρώ/μέρα, αλλά κάτι χαμηλότερο από τα 50, ανάλογα και το κατάλημα).
3) Αν η κλίκα της γειτονιάς είναι πολύ ισχυρή και είναι όλοι αμετακίνητοι σε τιμές που πλησιάζουν τα 100 ευρώ τη μέρα (σαν τις $#@! πολυτελείας ένα πράγμα..), παίρνω τα κουβαδάκια μου και πηγαίνω σε άλλη παραλία. Βρίσκω την κυρά-Μαρία και μου νοικιάζει το ίδιο και καλύτερο δωμάτιο με ούτε τα μισά λεφτά. Με το περίσευμα νοικιάζω αμάξι και γυρνάω όλους τους κατσικόδρομους, άσε που έχω και κέρασμα χαλβά από την κυρά..
4) Φωνάζω τον διπλανό ξένο που είμασταν μαζί στο καράβι και κλείσαμε την ίδια μέρα με 3' διαφορά στην ίδια reception για greek frape και τον ρωτάω πόσα δίνει. Αν μου ανάψουν τα λαμπάκια, φροντίζω να πάρω την πινακίδα του προσωπικού αυτοκινήτου του κλέφτη στην Αθήνα όπου διαμένει το χειμώνα (και τεμπελιάζει 8 μήνες) για το περιποιηθώ και να σιγουρευτώ ότι του μείωσα το παράλογο κέρδος που έβγαλε από εμένα το καλοκαίρι, εκμεταλλευόμενος την ανάγκη μου για διακοπές συγκεκριμένες μέρες.

Για να μην παρεξηγηθώ λόγο γλαφυρότητας του Post, να σημειώσω πως δεν αναφέρομαι σε κανέναν ΣΩΣΤΟ επαγγελματία αλλά σε αυτούς που πιστεύουν ότι δικαιούνται να νοικιάζουν την κάθε ποντικότρυπα όσο τη σουίτα στο Παρίσι και να τα ξύνουν τους υπόλοιπους μήνες. Ε λοιπόν δεν θα πληρώσω ΠΟΤΕ για ποντικότρυπα ποσό που αν το ανάγεις στο μήνα βγάζει κάτι ανάμεσα σε 2 και 3.000 ευρώ. Να δουλέψουν να δουν πως βγαίνουν τα χιλιάρικα...
Για τα δωμάτια που ΑΞΙΖΟΥΝ την τιμή τους, όποια και να είναι αυτή, χαλάλι τους. Δεν έχω τη νοοτροπία "επειδή δεν τα φτάνω είναι λάθος". Με 'γειά τους με χαρά τους να τα δίνουν και χιλιάρικα αν το αξίζουν και να πηγαίνουν αυτοί που μπορούν, αναφέρομαι σε νορμάλ δωματιάκα που μένουν οι περισσότεροι από εμάς.

bimmer-corfu
25-06-10, 08:43
κατάλαβε φίλε μου ότι όσο παίρνεις τηλέφωνο μόνος σου τόσο θα χρυσοπληρώνεις και ας τηλεφωνείς 4 και 5 μήνες πριν...

Να σας μάθω 2 πράγματα προσπαθώ. Αν διαβάσετε τα ποστ μου θα πάτε διακοπές φθηνά, αν δεν τα διαβάσατε και συνεχίσετε το ίδιο τροπάριο του Έλληνα που πάει μόνος τον Αύγουστο θα πληρώνετε ακριβά.

ΟΙ ΦΘΗΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΑΖΙΚΕΣ. Δεν είναι θέμα Έλληνα Vs ξένου αλλά ξαναλέω Πακέτου διακοπών Vs μεμονωμένου πελάτη

GEORGE316
25-06-10, 10:02
φιλτατε bimmer corfu,διαβαζω με αρκετη προσοχη τα γραφωμενα σου μιας και φετος ημουν σιγουρος οτι θα προλαβω τα εισητηρια κοινωνικου τουρισμου και θα ερθω ξανα στο νησι σας(μονς βεβαια,αλλα ελπιζω να βρω παρεα εκει..)δεν τα καταφερα να παρω εισητηρια αλλα θα προσπαθησω να ερθω ακομα και μεσα στο χειμωνα(μου μπηκε...τι να κανω?)
παρολο που εισαι του χωρου,θα διαφωνησω μαζι σου,γιατι βλεπω το θεμα ως πελατης,πληρωνων..μακαρι να υπηρχαν περισσοτεροι σοβαροι επαγγελματιες,σε ολους τους χωρους.ετσι σιγουρα θα υπηρχε μικροτερο χασιμο απο τη προσφατη κριση που περναμε βεβαια εδω και δυο χρονια!
συμφωνεις και εσυ οτι οι τιμες ειναι πολυ αυξημενες.συμφωνεις και εσυ οτι οι υπηρεσιες ειναι απλα απαραδεκτες.συμφωνεις και εσυ οτι ενω θα μπορουσαμε να ειμασετ γεματοι σαν τουριστικη χωρα ολο το χρονο,γιατι δεν ειναι μονο οι παραλιες μας,αλλα ο τεραστιος αρχαιολογικος-πολιτιστικος πλουτος μας(ανεκμεταλευτος αλλα ασχετο).
αντ αυτου,οι θελετε(κατανοεις οτι δεν ειναι προσωπικη επιθεση ετσι???)να δουλεψετε 4 μηνες βαρια βαρια,και να περασετε τον υπολοιπο χρονο ετσι.
αλλα και ετσι να μην ειναι (που δυστυχως ειναι).αντ εκαι να πληρωσω ενα δωματιο 100 ευρω το βραδυ...τι υπηρεσιες προσφερονται???μηδαμινες.
μη ξεχνας οτι ειμαστε τουριστικος προορισμος.και επειδη ειχα την τυχη-ατυχια να βρεθω και σε αλλους προορισμους οπου με εκαναν και ενοιωσα σαν αρχοντας(που ποτε μα ποτε μα ποτε δεν ενοιωσα εδω με μια εξαιρεση).αυτο θελουμε!!γδυστε μας.καντε το τουλαχιστο με τροπο!!!!!το να παω ενα διημερο με τη κοπελα μου γιατι ξεσκιζομαστε στη δουλεια (εγω σε δυο)εχουμε τα βασανα του Ιησου και να μου βγει το διημερο 300 ευρω.....ε οχι.τα τρωω σε λουκουμαδες να μου μεινει και το ζαχαρο!!!
οτι υπαρχουν απατεωνιες ...και τα ηματια σου να σκισεις δε προκειτε να σε πιστεψει κανεις γιατι απλα σχεδον ολοι ειναι.απο το πως θα κοψουν μιση αποδειξη εως το πως θα σε κοιταξουν.
σαν πολιτης μιλαω τωρα,κοιταξτε εσεις ολοι οι επαγγελματιες να αναβαθμιστειτε σοβαρα,γιατι ο τουρισμος ειναι αυτος που μας δινει καποια μηδαμινα εσοδα..μην τα χασουμε και αυτα.και αφ ετερου...θελουμε και εμεις σαν ελληνες να γνωρισουμε το τοπο που ζουμε!!μη μας το στερειτε!

yannisv
25-06-10, 10:14
Εγώ δε στέκομαι στα όσα ειπώθηκαν παραπάνω αλλά ποια η πηγή πληροφόρησης όσων ισχυρίζονται ότι οι αλλοδαποί τουρίστες είναι στα ώπα ώπα; Ποιός είπε πως δε τους γδέρνουν ή δε τους εκμεταλλεύονται; (όχι οι ξενοδόχοι που συμβάλλονται και κάνουν πακέτα διακοπών αλλά οι υπόλοιποι επαγγελματίες οι οποίοι ζουν σε τουριστικές περιεχές). Αυτή η αισχροκέρδεια έναντι αδελφών και μη σε συνδυασμό με τις αστείες τιμές (μπαρ, εστιατόρια, κόμιστρα ταξί κλπ αφού περιμένουν από 3 μήνες να κάνουν τη μπαζα για ένα χρόνο) είναι που μας έφερε εδώ που μας έφερε. Αυτή η κοντόφθαλμη νοοτροπία του κοπάνησέ τους τώρα που είναι εδώ - λες και είναι μαλάκες και δε καταλαβαίνουν - και του χρόνου αναρωτιόμαστε γιατί έπεσε ο τουρισμός ή γιατί πάνε στην Τουρκία.
Όσο για τα λεγόμενα του Πέτρου συμφωνώ έχει δίκιο και λέει αλήθεια έτσι δουλεύει το σύστημα με Αγγλία κλπ. Τώρα από την άλλη υπάρχουν και οι του κλάδου του που τη χασούρα του Αυγούστου (ελέω χαμηλών τιμών για την εποχή από τα πακέτα) την ρεφάρουν με το κοπάνημα των ημεδαπών τουριστών.

Monsta
25-06-10, 12:34
Λοιπόν μόλις μίλησα με Grecotel.

Σε μία από τις μονάδες τους που είχα ρωτήσει και πέρυσι (απλά πήρα τηλέφωνο), η φετινή τιμή είναι κατά 130 ευρώ χαμηλότερη, ήτοι 37% !!!!!! :shok::shok::shok:

Φυσικά με τις ίδιες παροχές, all inclusive etc. Έχω πάθει πλάκα λέμε !!! Μου φαίνεται είμαστε σε καλό δρόμο...

Driver M
25-06-10, 13:26
Εγώ δε στέκομαι στα όσα ειπώθηκαν παραπάνω αλλά ποια η πηγή πληροφόρησης όσων ισχυρίζονται ότι οι αλλοδαποί τουρίστες είναι στα ώπα ώπα; Ποιός είπε πως δε τους γδέρνουν ή δε τους εκμεταλλεύονται; (όχι οι ξενοδόχοι που συμβάλλονται και κάνουν πακέτα διακοπών αλλά οι υπόλοιποι επαγγελματίες οι οποίοι ζουν σε τουριστικές περιεχές). Αυτή η αισχροκέρδεια έναντι αδελφών και μη σε συνδυασμό με τις αστείες τιμές (μπαρ, εστιατόρια, κόμιστρα ταξί κλπ αφού περιμένουν από 3 μήνες να κάνουν τη μπαζα για ένα χρόνο) είναι που μας έφερε εδώ που μας έφερε. Αυτή η κοντόφθαλμη νοοτροπία του κοπάνησέ τους τώρα που είναι εδώ - λες και είναι μαλάκες και δε καταλαβαίνουν - και του χρόνου αναρωτιόμαστε γιατί έπεσε ο τουρισμός ή γιατί πάνε στην Τουρκία.
Όσο για τα λεγόμενα του Πέτρου συμφωνώ έχει δίκιο και λέει αλήθεια έτσι δουλεύει το σύστημα με Αγγλία κλπ. Τώρα από την άλλη υπάρχουν και οι του κλάδου του που τη χασούρα του Αυγούστου (ελέω χαμηλών τιμών για την εποχή από τα πακέτα) την ρεφάρουν με το κοπάνημα των ημεδαπών τουριστών.

Γιάννη, ναι και τους γδέρνουν και αποδείξεις δεν τους κόβουν και 1002 ακόμα, που κάνουν φυσικά και στον Έλληνα τουρίστα.
Όμως, οι περισσότεροι, παρότι τα κάνουν όλα αυτά, στον ξένο συμπεριφέρονται ευγενικά σε βαθμό δουλοπρέπειας και είναι άκρως εξυπηρετικοί, σε αντίθεση με τον Έλληνα που και τον "ξελαφρώνουν" και το παίζουν και υπεράνω, λες και του κάνουν χάρη.
Αυτό που λέω το είδα χαρακτηριστικότατα στη Ρόδο, από πολλούς επαγγελματίες αλλά έχω ακούσει και παρόμοιες εμπειρίες από πολύ κοντινά μου πρόσωπα, ενώ βλέπω παρόμοιες εμπειρίες κι εδώ.

Είναι λοιπόν γεγονός και πρέπει οπωσδήποτε ν'αλλάξει, αφού όλοι οι τουρίστες, ανεξαρτήτως χώρας προέλευσης, πρέπει να αντιμετωπίζονται με ευγένεια αλλά και ισιτιμία.

Nino
25-06-10, 14:22
Ολα οσα αναφερθηκαν που σαφως και αποτελουν γεγονοτα και η ουσια παραμενει η ιδια,οτι ο ξενος απολαμβανει προνομιακες τιμες σε σχεση με τον Ελληνα .
Θα μπορουσε βεβαια και τα πακετα των οργανωμενων γκρουπ να ειναι "ανταγωνιστικα" αλλα και τα υπολοιπα δωματια να εχουν μια ποιο λογικη τιμη και να ειναι ποιο προσιτα σε περισσοτερο κοσμο.
Ωστοσο, θα ηθελα να σας αναφερω και την αλλη αποψη.
Συγγενης μου εχει ξενοδοχειο 4 αστερων στη Θεσσαλονικη,ενα ξενοδοχειο που το εχει φτιαξει με πολυ κοπο ,μερακι και γουστο (διακοσμηση).δυστυχως αναγκαζεται να δινει τα δωματια σε γραφεια (θρησκευτικος τουρισμος κλπ) απο χωρες των βαλκανιων για εξευτελιστικες τιμες που περιλαμβανουν και ημιδιατροφη(25 ευρω το ατομο σε δικλινο με πρωινο -βραδυνο), ειναι ο μοναδικος τροπος για να παραμεινει βιωσιμη η επιχειρηση και τα παιρνει στο κρανιο.
Ενα ειναι το σιγουρο οτι καθε εποχη δεν ειναι ιδια και ολοι οπως ακουγεται οτι θα πρεπει να μαθουμε να ζουμε με λιγοτερα ετσι και οι ξενοδοχοεπιχειρηματιες και οσοι ασχολουνται με τουριστικα καταλυματα θα πρεπει να προσαρμοστουν σε αυτο.
Να θυμουνται οτι η φτηνεια τρωει τον παρα....

bimmer-corfu
25-06-10, 14:46
Γιάννη τόσο (25 Ευρώ) είναι η ταρίφα για διαμονή με ημιδιατροφή σε 4άρι. Αν ο φίλος σου ζητήσει παραπάνω θα μείνει άδειος.

Επαναλαμβάνω ότι ο Έλληνας = μεμονωμένος πελάτης (και όχι με πακέτο) δεν θα δει ποτέ καλές τιμές όσο παίρνει το ΙΧ και πάει κάπου μόνος του.

Δεν θα έρθω σε κόντρα με τους φίλους που έγραψαν πριν, μόνο συμβουλές δίνω

Να προσθέσω και ότι ΑΝ λέω ΑΝ αποφασίσετε να πάτε οργανωμένα κάπου, δηλαδή μέσο γραφείων εξωτερικού ή λίγων εσωτερικού βάλτε και διατροφή γιατί είναι πιο φθηνά έτσι. Ξέρω ότι όταν ένα ξενοδοχείο έχει από 200 άτομα και βάλε να σερβίρει (και μάλιστα όλους μαζί) το εστιατόριο καταντάει εργοστάσιο. Στη κρίση του καθενός είναι να φάει φθηνά στο εργοστάσιο ή να ψάξει ένα εστιατόριο έξω που όμως θα το χρυσοπληρώσει

patriNOS
25-06-10, 16:04
Φιλος γυρισε απο Ζακυνθο...!

Ελαβε χειριστη μεταχειριση κ συμπεριφορα απο Ξενοδοχο μολις αυτος ανακαλυψε οτι τα δωματια ειχαν κλειστει μεσω ιντερνετ για Ελληνες κ οχι για ξενους (οπως προβαλλεται στο διαδικτυο το ξενοδοχειο του σε ξενες χωρες) .
Συγκεκριμενα , εκλεισαν δωματιο 4μελης οικογενεια για 7 ημερες με 400 ευρω συνολο...εναντι του ποσου των 900 ευρω αν το εκλειναν τηλεφωνικα σαν Ελληνες!:ranting2:

Φυσικα ολο το 7ημερο η συμπεριφορα του ηταν χειριστη...κ φευγοντας τους ειπε να μην διανοηθουν να μεταφερουν την εμπειρια κ τον τροπο που εκλεισαν το δωματιο κ σε ολους φιλους κ γνωστους.....Ακουσον ακουσον....

σχετικο δημοσιευμα εδω.... https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=31704&catid=13

δεν καθεσαι να σκασεις ειναι απλο το πραγμα. κανεις μια καταγγελια στον συλλογο καταναλωτων, ενημερωνεις φιλους γνωστους και οποιον μπορεις μεσω τηλεφωνου ιντερνετ και τα σχετικα και δεν ξαναπας ποτε.ας δουλεψει μονο τουριστικη περιοδο και μονο το καλοκαιρι και αν αντεξει η επιχειρηση του πανω απο 2 χρονια εγω θα κατσω να με ............. στην σουιτα του ξενοδοχειου. το θεμα ειναι βεβαια οτι ο ελληνας ειναι μ@λ@κ@ς.γιατι δεν φτανει που τον εκμεταλευονται και το ξερει, συνεχιζει να κανει τα ιδια λαθη.. ας αρχισουν οι ελληνες να πηγαινουν παλι στα χωρια για διακοπες που εχουν αδειασει ολα να δεις αμα θα το παιξει ιστορια παλι ο ξενοδοχος και αν θα μπορει να βγαλει τα εξοδα του, αλλα βλεπεις θελουμε πολυτελεια θελουμε πισινα θελουμε να πουμε και στους γνωστους οτι α εγω φετος πηγα διακοπες εκει που ειναι ολος ο κοσμος και εκανα αυτο εκεινο το αλλο. τον χαλαει να πει οτι πηγα στο χωριο μου ή στο χωριο του φιλου μου και περασα τελεια και πηγα και για μπανιο στην θαλασσα και στο ταδε ταβερνακι μπαρακι και ολα τα σχετικα.... κλασσικος μ@λ@κ@ς ελληνας....

bimmer-corfu
25-06-10, 17:58
φιλτατε bimmer corfu,διαβαζω με αρκετη προσοχη τα γραφωμενα σου μιας και φετος ημουν σιγουρος οτι θα προλαβω τα εισητηρια κοινωνικου τουρισμου και θα ερθω ξανα στο νησι σας(μονς βεβαια,αλλα ελπιζω να βρω παρεα εκει..)δεν τα καταφερα να παρω εισητηρια αλλα θα προσπαθησω να ερθω ακομα και μεσα στο χειμωνα(μου μπηκε...τι να κανω?)
παρολο που εισαι του χωρου,θα διαφωνησω μαζι σου,γιατι βλεπω το θεμα ως πελατης,πληρωνων..μακαρι να υπηρχαν περισσοτεροι σοβαροι επαγγελματιες,σε ολους τους χωρους.ετσι σιγουρα θα υπηρχε μικροτερο χασιμο απο τη προσφατη κριση που περναμε βεβαια εδω και δυο χρονια!
συμφωνεις και εσυ οτι οι τιμες ειναι πολυ αυξημενες.συμφωνεις και εσυ οτι οι υπηρεσιες ειναι απλα απαραδεκτες.συμφωνεις και εσυ οτι ενω θα μπορουσαμε να ειμασετ γεματοι σαν τουριστικη χωρα ολο το χρονο,γιατι δεν ειναι μονο οι παραλιες μας,αλλα ο τεραστιος αρχαιολογικος-πολιτιστικος πλουτος μας(ανεκμεταλευτος αλλα ασχετο).
αντ αυτου,οι θελετε(κατανοεις οτι δεν ειναι προσωπικη επιθεση ετσι???)να δουλεψετε 4 μηνες βαρια βαρια,και να περασετε τον υπολοιπο χρονο ετσι.
αλλα και ετσι να μην ειναι (που δυστυχως ειναι).αντ εκαι να πληρωσω ενα δωματιο 100 ευρω το βραδυ...τι υπηρεσιες προσφερονται???μηδαμινες.
μη ξεχνας οτι ειμαστε τουριστικος προορισμος.και επειδη ειχα την τυχη-ατυχια να βρεθω και σε αλλους προορισμους οπου με εκαναν και ενοιωσα σαν αρχοντας(που ποτε μα ποτε μα ποτε δεν ενοιωσα εδω με μια εξαιρεση).αυτο θελουμε!!γδυστε μας.καντε το τουλαχιστο με τροπο!!!!!το να παω ενα διημερο με τη κοπελα μου γιατι ξεσκιζομαστε στη δουλεια (εγω σε δυο)εχουμε τα βασανα του Ιησου και να μου βγει το διημερο 300 ευρω.....ε οχι.τα τρωω σε λουκουμαδες να μου μεινει και το ζαχαρο!!!
οτι υπαρχουν απατεωνιες ...και τα ηματια σου να σκισεις δε προκειτε να σε πιστεψει κανεις γιατι απλα σχεδον ολοι ειναι.απο το πως θα κοψουν μιση αποδειξη εως το πως θα σε κοιταξουν.
σαν πολιτης μιλαω τωρα,κοιταξτε εσεις ολοι οι επαγγελματιες να αναβαθμιστειτε σοβαρα,γιατι ο τουρισμος ειναι αυτος που μας δινει καποια μηδαμινα εσοδα..μην τα χασουμε και αυτα.και αφ ετερου...θελουμε και εμεις σαν ελληνες να γνωρισουμε το τοπο που ζουμε!!μη μας το στερειτε!

Γιώργο, επειδή αναφέρθηκες σε εμένα προσωπικά να σου απαντήσω ότι ούτε 3 μήνες δουλεύω, για την ακρίβεια δουλεύω από Μάρτιο έως Νοέμβριο και οι 3 μήνες που είμαι κλειστός με το ζόρι επαρκούν να προλάβω μια ανακαίνιση ή/και συντήρηση.

Επίσης, 100 Ευρώ δεν παίρνω ούτε το Πάσχα που η Κέρκυρα είναι πίτα.

Οι τιμές είναι αυξημένες αλλά σας είπα πώς να πετύχετε φθηνές τιμές. Οι υπηρεσίες και το αν θα μπορούσαμε να είμαστε γεμάτοι το χειμώνα είναι μεγάλα κεφάλαια και φυσικά δεν μπορώ να τα αναλύσω εδώ (δεν λέω ότι έχεις άδικο, απλά θέλει πολλή συζήτηση)

Monsta
25-06-10, 19:46
info@corfuoasis.com[/email] και info@corfugoldensands.com με ξένο όνομα και με Ελληνικό όνομα και ζητήστε δωμάτιο τον ίδιο μήνα. Αν έστω και ένας πάρει καλύτερη τιμή σα ξένος εγώ θα ζητήσω δημόσια συγνώμη.

Μπορεί αυτό να συμβαίνει στη δική σου επιχείρηση και ΜΠΡΑΒΟ σου, αλλά δυστυχώς δεν είναι όλοι οι επιχειρηματίες έντιμοι, δυστυχώς ξαναλέω....

Πελάτης μου και ιδιοκτήτης ΜΕΓΑΛΟΥ τουριστικού γραφείου στην Αθήνα έκανε ένα πείραμα επειδή είχε υποψίες.

Έβαλε τη γραμματέα του να πάρει τηλέφωνο σε ένα ξενοδοχείο που του στέλνει κόσμο στη Μύκονο. Στη συνέχεια ξανακάλεσε αργότερα από νούμερο που φαινόταν ότι καλεί από Αγγλία και η κοπέλα μίλησε σε άπταιστα αγγλικά. Τη πρώτη φορά - ως Έλληνα - του έδωσαν τιμή 170 ευρώ / βραδιά. Τη 2η - ως ξένο - του έδωσαν τιμή 145 ευρώ.

Ο αντι-επαγγελματισμός και η εκμετάλλευση σε όλο της το μεγαλείο !!!

Επίσης ας σκεφτούν λιγάκι διάφοροι δήθεν επιχειρηματίες που έχουν γεμίσει τα διάφορα νησάκια μας με 'ενοικιαζόμενα δωμάτια' για το πως πρέπει να προσαρμόσουν τις τιμές τους αν θέλουν να παραμείνουν in business. Ξενοδόχος στο Καλό Νερό της Κυπαρρυσίας που ζήτησε για τη καλοκαιρινή περίοδο (είχαμε ξαναπάει 3-ήμερο Καθαράς Δευτέρας) 170 ευρώ τη βραδιά μόνο για bed & breakfast (!!!!!!!) και μου είπε και το κουλό 'για σένα...' Μόνο που δεν τον έστειλα στον αγύριστο.

Επίσης αν και δεν είμαι σε καμία περίπτωση ο 'ειδικός' επί του θέματος, μου κάνει τεράστια εντύπωση πως μία χώρα όπως η Ελλάδα με τόσες φυσικές ομορφιές, Ιστορία και βέβαια καταπληκτικό καιρό, δεν μπορεί να δουλέψει με το τουρισμό 365 μέρες / χρόνο. Γιατί δεν υπάρχουν οι υποδομές να φτιαχτούν σύγχρονες ξενοδοχειακές μονάδες, με όλα τα amenities που περιμένει ένας ξένος? Τα γήπεδα γκολφ για παράδειγμα που είναι must για τον ξένο τουρίστα, στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτα. Να τους χέσω τους οικολόγους και δε ξέρω γω ποιους άλλους, που εμποδίζουν τη δημιουργία τους και την εισροή συναλλάγματος στη χώρα από το ΣΟΒΑΡΟ τουρισμό που τα ακουμπάει.

Τέλος μετά από σύντομη έρευνα αγοράς που έκανα, βλέπω ότι τελικά δε συμφέρει μία 4-μελή οικογένεια να καβαλήσει το καράβι (με αυτοκίνητο) και να πάει σε κάποιο νησί για διακοπές, διότι οι τιμές των ενοικιαζόμενων δωματίων + εισιτήρια για το καράβι + φαγητά / καφέδες / παγωτά / γλυκά + ξαπλώστρες και δε ξέρω εγώ τι άλλο, φτάνουν εξαιρετικά κοντά στις τιμές των οργανωμένων 4* & 5* ξενοδοχείων all inclusive, τα οποία τουλάχιστον έχουν και κάποιο επίπεδο υπηρεσιών αντίστοιχο του ονόματός τους.

Και δε συζητώ καν τη ταλαιπωρία ή μάλλον περιπέτεια που συνεπάγεται μια τέτοια εξόρμιση, όταν έχεις να αντιμετωπίσεις και ανάρμοστες συμπεριφορές του στυλ που περιγράψανε οι φίλοι πιο πάνω...

Ο καθένας βέβαια κάνει τις επιλογές του. Αυτό πάντως που σίγουρα χρειάζεται είναι ένα καλό ξεσκαρτάρισμα και σαφώς μία αναβάθμιση των υπηρεσιών που προσφέρονται.

bimmer-corfu
25-07-10, 09:48
εδώ https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=84&artid=4585721 θα βρείτε όλα τα δικαιώματα στις διακοπές. Δεν το κάνω copy paste γιατί είναι πολύ μεγάλο κείμενο σε χαρακτήρες δεν με αφήνει το σύστημα

kplc16
25-07-10, 10:15
Εγω δεν εχω καταλαβει γτ στην Ελλαδα ολοι νομιζουμε πως οι ξενοι που ερχονται ειναι αυτοι που χαλανε,που ο,τι και να κανουν το θαυμαζουμε κτλ. Οι ξενοι δεν χαλανε ΜΙΑ!!! Οι Ιταλοι ερχονται με τροχοσπιτα και σκηνες και οι περισσοτεροι φερνουν ακομα και μακαρονια απο την Ιταλια γτ ειναι φθηνα!!

ναι αλλα φορανε armani σωβρακα και οι γυναικες τους δεν εχουν κυταριτιδα!!!!

Z4 DCT
25-07-10, 10:41
ναι αλλα φορανε armani σωβρακα και οι γυναικες τους δεν εχουν κυταριτιδα!!!!

Σωστο!!!! φαντασου να εχεις γυναικα με κυταριτιδα και να μην φορας βρακι αρμανι..........δεν θα σου κλεινουν δωματιο.....
Φαντασου να παω στον Θανο να κλεισω δωματιο και να μας πει......''οκ για κατεβασε τα εσυ, και σηκωσε την φουστα εσυ''...

Ολα εχουν να κανουν με την ποιοτητα των υπηρεσιων που εχει αποφασισει να παρεχει ο καθε ξενοδοχος.
Εχω μεινει σε μικρο ξενοδοχειο στα καλαβρυτα που ο ξενοδοχος και η γυναικα του μας εκαναν να νομιζουμε και εμας και τους ξενους που εμεναν εκει οτι εμεις τους φιλοξενουσαμε
Και εχει τυχει να μεινουμε και σε μοδατο γνωστο ξενοδοχειο στην Αραχωβα και η εξυπηρετηση να ειναι κατω απο το αναμενωμενο!!!
Ολα εχουν να κανουν με την διοικηση.....
Τωρα το θεμα με τις χρεωσεις αλλου τυπου σε ελληνες και αλλου σε ξενους ναι ισχυει......μου εχει τυχει σε ξενοδοχειο στη Σαντορινη να εχουμε τα ιδια δωματια στον ιδιο οροφο με ζευγαρι απο την ελβετια και να το πληρωνω 100 ευρω την μερα παραπανω !!!!!:ranting2: ειναι προστυχο ειναι προσβλητικο αλλα ειναι και θεμα τιμολογιακης πολιτικης του ιδιοκτητη, οποτε σε τελικη φαση ειναι καθαρα δικη μου η αποφαση να μην ξαναπατησω σε αυτο το χοτελι!!!
Ο Ελληνας εμαθε (τον εμαθαν) οτι στην ζωη ολα πρεπει να τα κανει γρηγορα.....να φαει γρηγορα, να μαμησει γρηγορα,να κανει λεφτα γρηγορα γιατι δεν θα εχει αλλη ευκαιρια....ποσες φορες δεν εχετε ακουσει το γνωστο.....''.Η ΤΥΧΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΟΥ ΧΤΥΠΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ''??.....ολοι οι γονεις παλιας κοπης ειναι παθιασμενοι με αυτο!!!!! και οχι αδικα, δεκαετιες φτωχιας και ανεχειας και μια κατοχη που τα ισοπεδωσε ολα.....και μετα μερικες περιεργες δεκαετιες που ακομα κε οι ελληνικες ταινιες εβγαζαν το ιδιο νοημα...........''το φτωχο παλικαρι που η τυχη του βαρεσε την πορτα και παντρευτικε την κορη του βιομηχανου'' ....ετσι μας ηθελαν!!!!!
Ε λοιπον δεν ειναι ετσι.....η τυχη ειναι για τους ''παικτες'' και τους τυχοδιωκτες'' και σε ελχιστες περιπτωσεις για αυτους που αποφασιζουν οτι πρεπει να βαλουν τον κωλο τους κατω και να προσφερουν υπηρεσιες που θα γουσταρει ο αλλος να πληρωσει!!!!!!!. Και τοτε ισως και η τυχη να κανει κατι παραπανω........
Οποτε......μην πατε ποτε σε καποιον που δεν σας ικανοποιει οταν του δινετε τα λεφτα σας !!! μπορει να μην δωσει σημασια καμια οτι δεν θα πατε αλλη χρονια, αλλα σε λιγα χρονια θα το καταλαβει να στε σιγουροι!!!!



* τι με επιασε σημερα?????:whistle:

Monsta
25-07-10, 19:04
* τι με επιασε σημερα?????:whistle:

πω πω ξέσπασμα ο Γιάννης !!!! Πολύ σωστός !!

Κάποιος πρέπει να σε νευρίασε εσένα, δεν εξηγείται αλλιώς.

katsaraios
25-07-10, 19:33
Να μαθετε να μην πηγαινετε διακοπες τον Αυγουστο μονο....
Τους υπολοιπους καλοκαιρινους μηνες ΟΛΕΣ οι μικρομεσαιες επιχειρησεις (και αρκετες μεγαλες) ψωμολυσανε κυριολεκτικα και κανετε καλυτερες συμφωνιες.

Kostas_1
25-07-10, 20:50
Να μαθετε να μην πηγαινετε διακοπες τον Αυγουστο μονο....
Τους υπολοιπους καλοκαιρινους μηνες ΟΛΕΣ οι μικρομεσαιες επιχειρησεις (και αρκετες μεγαλες) ψωμολυσανε κυριολεκτικα και κανετε καλυτερες συμφωνιες.

Μας δουλευεις μου φαινεται Γιωργο. Λες και ειναι στο χερι μας....ειδικα στον ιδιωτικο τομεα....

katsaraios
25-07-10, 23:05
Μας δουλευεις μου φαινεται Γιωργο. Λες και ειναι στο χερι μας....ειδικα στον ιδιωτικο τομεα....

οσοι εχουν μαγαζια η δουλευουν στο δημοσιο μπορουν ανετα να πανε διακοπουλες τον Ιουλιο,αλλα στο μυαλο μας κυριαρχει σαν "φιλετο" διακοπων ο Αυγουστος .
οσοι δεν μπορουν φυσικα εξαιρουνται.
εδω σκοτωνονται σε δουλειες που παιρνουν εναλαξ αδειες ποιος θα παρει τον Αυγουστο πλακα κανουμε??
και μετα οταν ερχεται το ακριβοτερο κοστος σε ΟΛΑ (διαμονη,εστιαση,κινηση,δια σκεδαση) μας κακοφαινεται...
ειναι και θεμα νοοτροπιας παιδια....

Monsta
25-07-10, 23:24
Δεν έχεις άδικο Γιώργο, αλλά αυτό δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη. Αν πάρω εγώ για παράδειγμα την απόφαση να κλείσω Ιούλιο του χρόνου για να πετύχω καλύτερη τιμή στις διακοπές μου, τον Αύγουστο θα....ξύνομαι. Θέλει κι άλλα κίνητρα και αρκετή οργάνωση από φορείς, ώστε να παρακινηθεί ο κόσμος και να πάει διακοπές νωρίτερα. Δεν είναι δλδ μόνο θέμα νοοτροπίας. Αν όμως λειτουργήσει έστω και για κάποιες χιλιάδες συμπολίτες μας, σίγουρα θα είναι καλύτερα για όλους μας συνολικά.

katsaraios
25-07-10, 23:36
Δεν έχεις άδικο Γιώργο, αλλά αυτό δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη. Αν πάρω εγώ για παράδειγμα την απόφαση να κλείσω Ιούλιο του χρόνου για να πετύχω καλύτερη τιμή στις διακοπές μου, τον Αύγουστο θα....ξύνομαι. Θέλει κι άλλα κίνητρα και αρκετή οργάνωση από φορείς, ώστε να παρακινηθεί ο κόσμος και να πάει διακοπές νωρίτερα. Δεν είναι δλδ μόνο θέμα νοοτροπίας. Αν όμως λειτουργήσει έστω και για κάποιες χιλιάδες συμπολίτες μας, σίγουρα θα είναι καλύτερα για όλους μας συνολικά.

Kωστα απαντας και μονος σου ,αφου δεν το κανουν καποιες χιλιαδες δειχνη οτι εχει επικρατησει αυτο που λεμε .
Γενικα εγιναν καποιες προσπαθειες παλιοτερα ,μεχρι πριν 5-6 χρονια για "παρακινηση" στον κοσμο να ευρυνει το προβλεπομενο διαστημα διακοπων αλλα "πατωσε" φυσικα και λογω ανοργανωσιας κρατικης και μη.
Παντως σιγουρα οσοι μπορουν και "αποφευγουν" τον βαρυφορτωμενο τουριστικα μηνα εχουν μεγαλη ευκολια σε καλυτερες τιμες και πολλες φορες σε παρεχομενες υπηρεσιες και συνθηκες διαμονης κλπ.
Βεβαια ο Αυγουστος στην Αθηνα ειναι δωρο θεου για οσους μενουν πισω...thumb