PDA

Επιστροφή στο Forum : τελικα σπαει ο S54 με οπισθεν????



///M Arios
15-06-10, 02:38
Παιδια ερωτιση!! Αναφερθηκε πριν απο λιγο καιρο σε κουβεντα καφετεριας απο συμφορουμιτες οτι ο S54 καρφωνει οταν πηγαινοντας με αρκετα χαμηλη ταχυτητα βαλεις οπισθεν!!! π.χ Ισα που εχει ξεκινησει το αυτοκινητο και ρολαρει με 5κλμ και βαλεις οπισθεν!!!!:thanks::thanks:

fanisk
15-06-10, 02:54
Για ποιο λογο να το κανεις αυτο σε οποιοδηποτε αμαξι? Πληρης ακινητοποιηση και υστερα οπισθεν. Σπαει δεν σπαει, δεν ειναι για πειραματα ουτε το μοτερ ουτε το διαφορικο!

katsaraios
15-06-10, 02:58
Παιδια ερωτιση!! Αναφερθηκε πριν απο λιγο καιρο σε κουβεντα καφετεριας απο συμφορουμιτες οτι ο S54 καρφωνει οταν πηγαινοντας με αρκετα χαμηλη ταχυτητα βαλεις οπισθεν!!! π.χ Ισα που εχει ξεκινησει το αυτοκινητο και ρολαρει με 5κλμ και βαλεις οπισθεν!!!!:thanks::thanks:

Aυτο που θα "σπασει" ειναι το σασμαν.
Αλλα και παλι για να βαλεις ακουσια την οπισθεν στην BMW θελει μεγαλη προσπαθεια.
Μηπως εννοεις αν σε μια κατηφορα μας ξεφυγει λιγο μπροστα και παμε να βαλουμε οπισθεν ??? γιατι με νεκρα και εν κινησει παλι το πρωτο και μαλλον μοναδικο που θα την "ακουσει" ειναι το σασμαν

ΔημήτρηςΜ3
15-06-10, 03:11
στο 318 το εκανα μπαινει με λιγα χλμ στο Μ3
ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!!

katsaraios
15-06-10, 03:15
στο 318 το εκανα μπαινει με λιγα χλμ στο Μ3
ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!!

τι εκανες παληκαρι μουυυυυ???
πηρες κανα γραναζι παραμασχαλα η γλυτωσε??

aektzhs18
15-06-10, 08:56
Στο δικο μου παντως μεχρι 15 χιλιομετρα κουμπωνει κανονηκα .

ghost-rider
15-06-10, 13:21
Ωραιο θεματακι αν και λιγο περιεργα διατυπωμενο.
Σαφως αν το αυτοκινητο κινειται προς τα μπρος δεν υπαρχει περιπτωση να κουμπωσει την οπισθεν. Και αν επιμεινεις μαλλον θα κανεις ρεταλια το κιβωτιο και δεν θα δεις κατι αλλο. Παιζει και κατι αλλο ομως!
Και εξηγουμαι ευθυς αμεσως: καποια μοτερ οπως και αυτο που αναφερεται εδω οταν για οποιοδηποτε λογω χρειαστει να περιστραφουν αναποδα δεν τεντωνουν σωστα την καδενα χρονισμου. Η καδενα τεντωνει σωστα μονο οταν ο κινητηρας περιστρεφεται με την ορθη φορα. Οταν γυρισει αναποδα χαλαρωνει.
Αν δεν γινει με φορα ζημια δε θα γινει, αλλα επειδη ο καθε εκκεντροφος θα μπορει να περιστραφει οπως του καπνισει ειναι πιθανον να συμπιεσουν ταυτοχρονα δυο κυλινδροι(που αν το σκεφτεις λιγο λογικα σε μια τετοια θεση θα ισορροπισει ο καθε εκκεντροφορος μιας και οι μονες δυναμεις που θα δεχεται θα ειναι απο τα ελατηρια των βαλβιδων. Απο καδενα τιποτα). Σε αυτη την περιπτωση η μιζα δεν μπορει να γυρισει το μοτερ! Κ εμεις μπορουμε μονο με ενα τροπο. 5η στο κιβωτιο και σπρωχνεις. Προυποθεση να εισαι σιγουρος οτι η καδενα δεν εχει πηδηξει δοντι!! Με καμια αλλη ταχυτητα δεν θα τα καταφερεις. Στη συνεχεια ακουγεται ενα "γκντουπ" Απο τη μηχανη και ολα μπαινουν στη θεση τους. Μιζαρεις και προσπαθεις να το ξεχασεις. Αν γινει με φορα... Υποθετω τωρα... Κλαφτα Χαραλαμπε...
P.S. Εχουν και αλλοι κινητηρες την ιδια ιδιοτροπια. Τουλαχιστον ο Μ54 που εχω στο δικο μου.

gyiama
15-06-10, 13:57
αν ειναι δυνατον σιγα μη γυριζει αναποδα ο κινητηρας!!!!!!οτι γινεται ειναι απ το σασμαν και τπτ αλλο μην τρελαθουμε!!!το μονο που συμβαινει ειναι να σπασει το σασμαν και τπτ αλλο!!!!

Κωνσταντίνος
15-06-10, 18:01
Αυτή η ερώτηση πρέπει να προστεθεί στην περίφημη λίστα που περιλαμβάνει ερωτήματα όπως :

Από τι υλικό είναι φτιαγμένο το πελεκούδι και καίγεται συνέχεια;

Αφού ο άνθρωπος προέρχεται από τον πίθηκο γιατί υπάρχουν ακόμη
πίθηκοι;

Αφού λένε πως το κολύμπι κάνει καλό στη σιλουέτα πως εξηγούν τις
φάλαινες;

Και άλλα.................

z3 2.2
15-06-10, 20:10
Ωραιο θεματακι αν και λιγο περιεργα διατυπωμενο.
Σαφως αν το αυτοκινητο κινειται προς τα μπρος δεν υπαρχει περιπτωση να κουμπωσει την οπισθεν. Και αν επιμεινεις μαλλον θα κανεις ρεταλια το κιβωτιο και δεν θα δεις κατι αλλο. Παιζει και κατι αλλο ομως!
Και εξηγουμαι ευθυς αμεσως: καποια μοτερ οπως και αυτο που αναφερεται εδω οταν για οποιοδηποτε λογω χρειαστει να περιστραφουν αναποδα δεν τεντωνουν σωστα την καδενα χρονισμου. Η καδενα τεντωνει σωστα μονο οταν ο κινητηρας περιστρεφεται με την ορθη φορα. Οταν γυρισει αναποδα χαλαρωνει.
Αν δεν γινει με φορα ζημια δε θα γινει, αλλα επειδη ο καθε εκκεντροφος θα μπορει να περιστραφει οπως του καπνισει ειναι πιθανον να συμπιεσουν ταυτοχρονα δυο κυλινδροι(που αν το σκεφτεις λιγο λογικα σε μια τετοια θεση θα ισορροπισει ο καθε εκκεντροφορος μιας και οι μονες δυναμεις που θα δεχεται θα ειναι απο τα ελατηρια των βαλβιδων. Απο καδενα τιποτα). Σε αυτη την περιπτωση η μιζα δεν μπορει να γυρισει το μοτερ! Κ εμεις μπορουμε μονο με ενα τροπο. 5η στο κιβωτιο και σπρωχνεις. Προυποθεση να εισαι σιγουρος οτι η καδενα δεν εχει πηδηξει δοντι!! Με καμια αλλη ταχυτητα δεν θα τα καταφερεις. Στη συνεχεια ακουγεται ενα "γκντουπ" Απο τη μηχανη και ολα μπαινουν στη θεση τους. Μιζαρεις και προσπαθεις να το ξεχασεις. Αν γινει με φορα... Υποθετω τωρα... Κλαφτα Χαραλαμπε...
P.S. Εχουν και αλλοι κινητηρες την ιδια ιδιοτροπια. Τουλαχιστον ο Μ54 που εχω στο δικο μου.

Παρα πολυ σωστα τα λες περι τετνωτηρων και καδενας αλλα το μοτερ δεν μπορει να γυρισει αναποδα οτι και να κανεις!!!
Αυτο που λες μπορει να γινει αμα γυρισει καποιος το μοτερ σε φασεις επισκευης.Οπως για παραδειγμα "Γυρνα λιγο το βολαν με ενα κατσαβιδι να κουμπωσει το γ@μιδι το σασμαν"!!!! χαχαχα και τετοια ομορφα!!!
Σε καμια αλλη περιπτωση δε γυρναει το μοτερ αναποδα οτι και να κανεις ;)

bmw321turbo
15-06-10, 22:19
χαχα.ποτε σε bmw δεν βαζεις κατσαβιδι για σασμαν.εχεις απολιτο δικιο δεν γυρναει ποτε μοτερ αναποδα.περα απο κατι φασεις σβισιματος...απο αβανς η πολλες στροφες..

bmw321turbo
15-06-10, 22:21
χαχα.ποτε σε bmw δεν βαζεις κατσαβιδι για σασμαν.εχεις απολιτο δικιο δεν γυρναει ποτε μοτερ αναποδα.περα απο κατι φασεις σβισιματος...απο αβανς η πολλες στροφες..

παντως οτι αφορα τον s54 σπαει και σβιστος...χαχαχα.ολη μερα να τον χαιδευεις αυτος τιποτα...σπαει το ριμαδι....

E60_Arkadia
15-06-10, 22:32
Αν θυμαμαι καλα μονο σε Ε36 γινοταν αυτο,δηλαδη εμπαινε η οπισθεν ακομα και μεχρι 10-15χλμ χωρις να τριζει.Το ειχαμε κανει σε 316 και οντως την πηρε ανετα.Βεβαια δεν υπαρχει λογος να το κανει καποιος,αλλα κουβεντα να γινεται..

ghost-rider
15-06-10, 23:07
Να το δουμε λιγο διαφορετικα το ζητημα. Εστω οτι αφηνεις το αυτοκινητο σε ανηφορα με τη μουρη προς τα πανω. Εντονη ανηφορα, βαζεις και μια τριτη στο κιβωτιο και λυνεις το χειροφρενο. Θα γυρισει αναποδα ναι η οχι? Και αν οχι γιατι? Το κρατα κατι περα απο την συμπιεση του?
Δεν ειπα οτι ειναι κατι που μπορει να συμβει ευκολα και υπο νορμαλ συνθηκες.

S54POWER
15-06-10, 23:28
To moter λιγο δυσκολο να παθει ζημια, την ακουει η μεταδοση αλλα και αυτη δεν σπαει ετσι ευκολα.Στο 36αρι που ειχα οταν εχανα τα φρενα την κουμπωνα πριν σταματησω και σπιναρε σαν τρελη και μετα 1η τσουλοντας προς τα πισω, μιλαμε ειχε φαει πολυ καψιμο, κατεβασματα 1ης και τετοια:electrician2:

patriNOS
16-06-10, 13:39
Εχεις κανει λαθος και στο ειπαν λαθος. αυτο που γινεται με καποιο μοτερ Μ3 το οποιο δε θυμαμαι αν ειναι ο S54, ειναι οτι αν εισαι παρκαρισμενος με οπισθεν, και κυλησει το αμαξι προς τα πισω για οποιονδηποτε λογο σβηστο, κλωτσαει δοντι η καδενα και υπαρχει πιθανοτητα να καρφωσεις βαλβιδες

ghost-rider
16-06-10, 16:36
patriNOS, μηπως εννοεις οπισθεν και να κυλισει προς τα μπρος. Το λεω γιατι στην περιπτωση που αναφερεις ο κινητηρας γυριζει κανονικα, ενω οπισθεν και προς τα μπρος για οποιδηποτε λογω τον βιαζεις να γυρισει αναποδα. Τα ιδια αποτελεσματα ακριβως εχω υποψιν μου. Απλα για να σαλταρει η καδενα πρεπει να κανει μια καποια αποσταση το αμαξι(κανα 2 μετρα). Γνωριζω 100% οτι αυτο μπορει να συμβει σε οποιο αυτοκινητο δεν κλειδωνει τους εντατηρες στην καδενα η τον ιμαντα χρονισμου(και η bmw δεν τους κλειδωνει να μην χρειαζονται τεντωμα καθε τοσο και κροταλιζουν. Εχει χαρακτηριστικο και ενοχλητικο κροταλισμα μια λασκαρισμενη καδενα). Και παντα μιλαω φυσικα για σβηστο μοτερ. Αναποδα με αναφλεξεις δεν γυριζει, μιας και Η ΦΟΡΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΑΝΑΦΛΕΞΕΩΝ. Τωρα, φυσικα και μπορειτε και ειναι δικαιωμα σας να με αμφισβητησετε. Το σεβομαι. Ειναι η πιο βασικη αρχη της δημοκρατιας. Θα σας προτεινα ομως να μην το δοκιμασετε.
Φιλικα, τελειοφητος μηχανικος πολυτεχνειου πατρων.

patriNOS
16-06-10, 16:53
patriNOS, μηπως εννοεις οπισθεν και να κυλισει προς τα μπρος. Το λεω γιατι στην περιπτωση που αναφερεις ο κινητηρας γυριζει κανονικα, ενω οπισθεν και προς τα μπρος για οποιδηποτε λογω τον βιαζεις να γυρισει αναποδα. Τα ιδια αποτελεσματα ακριβως εχω υποψιν μου. Απλα για να σαλταρει η καδενα πρεπει να κανει μια καποια αποσταση το αμαξι(κανα 2 μετρα). Γνωριζω 100% οτι αυτο μπορει να συμβει σε οποιο αυτοκινητο δεν κλειδωνει τους εντατηρες στην καδενα η τον ιμαντα χρονισμου(και η bmw δεν τους κλειδωνει να μην χρειαζονται τεντωμα καθε τοσο και κροταλιζουν. Εχει χαρακτηριστικο και ενοχλητικο κροταλισμα μια λασκαρισμενη καδενα). Και παντα μιλαω φυσικα για σβηστο μοτερ. Αναποδα με αναφλεξεις δεν γυριζει, μιας και Η ΦΟΡΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΑΝΑΦΛΕΞΕΩΝ. Τωρα, φυσικα και μπορειτε και ειναι δικαιωμα σας να με αμφισβητησετε. Το σεβομαι. Ειναι η πιο βασικη αρχη της δημοκρατιας. Θα σας προτεινα ομως να μην το δοκιμασετε.
Φιλικα, τελειοφητος μηχανικος πολυτεχνειου πατρων.

σωστος ο φιλος... μπρος ειναι το σωστο και οχι πισω.. τα οσα αναφερονται παραπανω καλυψαν πληρως το θεμα και το τεκμηριωσαν.. δεν θα μπορουσε να εξηγηθει καλυτερα πιστευω.

gyiama
16-06-10, 16:55
Ωραιο θεματακι αν και λιγο περιεργα διατυπωμενο.
Σαφως αν το αυτοκινητο κινειται προς τα μπρος δεν υπαρχει περιπτωση να κουμπωσει την οπισθεν. Και αν επιμεινεις μαλλον θα κανεις ρεταλια το κιβωτιο και δεν θα δεις κατι αλλο. Παιζει και κατι αλλο ομως!
Και εξηγουμαι ευθυς αμεσως: καποια μοτερ οπως και αυτο που αναφερεται εδω οταν για οποιοδηποτε λογω χρειαστει να περιστραφουν αναποδα δεν τεντωνουν σωστα την καδενα χρονισμου. Η καδενα τεντωνει σωστα μονο οταν ο κινητηρας περιστρεφεται με την ορθη φορα. Οταν γυρισει αναποδα χαλαρωνει.
Αν δεν γινει με φορα ζημια δε θα γινει, αλλα επειδη ο καθε εκκεντροφος θα μπορει να περιστραφει οπως του καπνισει ειναι πιθανον να συμπιεσουν ταυτοχρονα δυο κυλινδροι(που αν το σκεφτεις λιγο λογικα σε μια τετοια θεση θα ισορροπισει ο καθε εκκεντροφορος μιας και οι μονες δυναμεις που θα δεχεται θα ειναι απο τα ελατηρια των βαλβιδων. Απο καδενα τιποτα). Σε αυτη την περιπτωση η μιζα δεν μπορει να γυρισει το μοτερ! Κ εμεις μπορουμε μονο με ενα τροπο. 5η στο κιβωτιο και σπρωχνεις. Προυποθεση να εισαι σιγουρος οτι η καδενα δεν εχει πηδηξει δοντι!! Με καμια αλλη ταχυτητα δεν θα τα καταφερεις. Στη συνεχεια ακουγεται ενα "γκντουπ" Απο τη μηχανη και ολα μπαινουν στη θεση τους. Μιζαρεις και προσπαθεις να το ξεχασεις. Αν γινει με φορα... Υποθετω τωρα... Κλαφτα Χαραλαμπε...
P.S. Εχουν και αλλοι κινητηρες την ιδια ιδιοτροπια. Τουλαχιστον ο Μ54 που εχω στο δικο μου.

ναι αλλα σε αυτο το ποστ σου φιλε μου δεν γραφεις πουθενα ΣΒΗΣΤΟ!!!!! εξαλλου η ερωτηση ειναι αν κουμπωσεις εν κινηση οπισθεν!!!τωρα αν κανεις την λαλακια και αφησεις σβηστο και τσουλιτο το αμαξι σε γκρεμο και αφου πιασει τα 50χλμ εσυ καρφωσεις την οπισθεν εεεεεε τι να πω τα θελει ο κ.......ς σου!!!! τωρα να τσουλισει μονο του ειτε εχει μεσα 1η και παει πισω ειτε εχει μεσα οπισθεν και παει μπροστα δεν παιζει να καρφωσει ουτε βαλβιδες ουτε τπτ εκτος πια αν ειναι σε κατηφορα 89 μοιρων εεε οποτε και το βαρος του αυτοκινητου θα τα γυρισει ολα!!!!
δεν το λεω για σενα προσωπικα ετσι???

patriNOS
16-06-10, 17:05
ο κινιτηρας για να καρφωσει βαλβιδα δεν χριαζεται ουτε κατηφορα γκρεμου ουτε τιποτα.. μια πληρη περιστροφη του στροφαλου ειναι αρκετη για να στραβωσουν τα παντα μεσα με ταχυτητα μικροτερη των 15 χιλιομετρων....

patriNOS
16-06-10, 17:07
ο πιο απλος τροπος για να καρφωσεις ειναι να κανεις οπισθεν σε ανυφορα και να σου σβησει το αμαξι με λιγο πατημενο συμπλεκτη.. με το που θα αφησεις τον συμπλεκτη και θα σε παρει μπροστα εχεις καρφωσει. αν δεν με πιστευεις κανε το.. εμεις το εχουμε κανει πριν απο εσας για εσας.....

ghost-rider
16-06-10, 17:15
Περιεργα διατυπωμενο δε λεω? Σε αυτο αναφερομαι gyiama. Μην νομιζεις οτι πρεπει να παρει φορα. μιση στροφη αναποδα να κανει θα χρειαστει να γινει η διαδικασια που περιγραφω στο 1ο ποστ εδω. Και αν τσουλησει λιγο παραπανω(με το βαρος του, οχι με φορα) θα γινει αυτο που περιεγραψε ο patriNOS. Τωρα σε ποση κατηφορα οσοι το εχουν δοκιμασει ξερουν! Εχε υποψιν σου φιλε μου οτι 45 μοιρες ειναι 100% κλιση(μιας και η κλιση καθε φορα ειναι η εφαπτομενη της γωνιας). Οι 89 που λες, εστω κ αν το λες για υπερβολη, δεν υπαρχουν ουτε στα μονοπατια για τα κατσικια και ειλικρινα μια κλιση πανω απο 10% φτανει για να το μπλοκαρεις. Οχι να το σπασεις να το μπλοκαρεις. Τωρα σε μια πιο extreme φαση, αν νομιζεις οτι ενα μοτερ με τετοιες συμπιεσεις, και το πιστονι να ανεβαινει στο ανω νεκρο τοσο κοντα στο καπακι, θα κλωτσησει δοντι και δεν θα χτυπησει βαλβιδες... Τι να πω...
Δεν εχω λογια...
Οπως και να χει προσεξε λιγο πως γραφεις και μην μιλας στον αλλο με τροπο που δεν θα ηθελες να σου μιλαει.
Και μενα μπορει να μου φαινονται κουλα αυτα που λες αλλα οσο μπορω προσεχω τους τροπους μου.

ghost-rider
16-06-10, 17:17
ο πιο απλος τροπος για να καρφωσεις ειναι να κανεις οπισθεν σε ανυφορα και να σου σβησει το αμαξι με λιγο πατημενο συμπλεκτη.. με το που θα αφησεις τον συμπλεκτη και θα σε παρει μπροστα εχεις καρφωσει. αν δεν με πιστευεις κανε το.. εμεις το εχουμε κανει πριν απο εσας για εσας.....
Σωστος!!!!

gyiama
16-06-10, 17:39
δεν θελω να συνεχισω για κανενα λογο την αντιπαραθεση μας και οσο για τον τροπο μου ειναι πιο πολυ χιουμοριστικος παρα με τον τροπο που περιγραφεις πιο πανω!!!!ελεος πια με αυτο το πραγμα το γραφω κιολασ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ φιλε μου!!τελειωνει εδω αυτο το θεμα γιαμενα και απ το μονο που πιαστικα ειναι το οτι ΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ κλπ κλπ το οποιο ηταν παρα πολυ κακοδιατυπωμενο απο σενα και ο καθενας που το διαβαζει καταλαβαινει αυτο που καταλαβα και εγω!!! ναι οταν λεω 89 μοιρες δεν μιλαω στον υπερθετικο αλλα στον ΥΠΕΡΜΕΓΙΣΤΟΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΟ ΥΠΕΡΘΕΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ και παλι χιουμοριστικα!!!!!!απο τα γραφομενα μου εδω μεσα μπορεις να καταλαβεις οτι δεν ειμαι ΒΛΑΚΑΣ ουτε νομιζω κανενας παντελως ασχετος και ουτε εχω σαν τακτικη/χομπι/συνηθεια να κοροιδευω τον καθενα!!!τελος λοιπον και ναι αν σβησετε τον S54 S62 S50 M50 M52 M54 οποιον αλλο κινητηρα θελετε και του καρφωσετε μια αναποδη ταχυτητα θα καρφωσετε βαλβιδες πιστονια μπιελες και οτι αλλο φανταζεστε!!! ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΡΕΝΤ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ Ο S54 ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΚΙΝΗΤΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΟΠΙΣΘΕΝ ΑΝ ΣΠΑΕΙ!!! ΤΕΛΟΣ. Και συγνωμη γι αυτο το ποστο μου αλλα βαρεθηκα ολοι να στραβωνουν με τα παντα εδω μεσα και γω να μη στραβωνω ποτε!!! ναι λοιπον ηρθε η σειρα μου να στραβωσω και γω μια φορα!!!!!

gyiama
16-06-10, 17:41
ο πιο απλος τροπος για να καρφωσεις ειναι να κανεις οπισθεν σε ανυφορα και να σου σβησει το αμαξι με λιγο πατημενο συμπλεκτη.. με το που θα αφησεις τον συμπλεκτη και θα σε παρει μπροστα εχεις καρφωσει. αν δεν με πιστευεις κανε το.. εμεις το εχουμε κανει πριν απο εσας για εσας.....

οχι φιλε μου το εχω κανει σε 2 αυτοκινητα και δεν εσπασε τπτ και στο BMW ετυχε να συμβει αυτο και στο primera που ειχα πριν!!!ειχα οπισθεν σε μια παρα πολυ αποτομη ανηφορα εσβησα αφησα συμπλεκτη τσουλισε 1 μετρο μπροστα γιατι δεν προλαβα να τραβγηξω καλα το χειροφρενο και ΔΕΝ ΕΣΠΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ

z3 2.2
16-06-10, 19:28
Να το δουμε λιγο διαφορετικα το ζητημα. Εστω οτι αφηνεις το αυτοκινητο σε ανηφορα με τη μουρη προς τα πανω. Εντονη ανηφορα, βαζεις και μια τριτη στο κιβωτιο και λυνεις το χειροφρενο. Θα γυρισει αναποδα ναι η οχι? Και αν οχι γιατι? Το κρατα κατι περα απο την συμπιεση του?
Δεν ειπα οτι ειναι κατι που μπορει να συμβει ευκολα και υπο νορμαλ συνθηκες.

εχεις δικιο :)

oldcarskickass
16-06-10, 20:36
Δε μπορώ να καταλάβω ΓΙΑΤΙ να σπάσει αν βάλεις όπισθεν εν κινήσει;

Το πολύ πολύ να σπάσει κανά σασμάν.

Για σβηστό μοτέρ τώρα:
Γιατί να μη γυρίζει ανάποδα ένα μοτέρ; Ποιος ο λόγος; Δεν είναι ότι θα έρθει κάθετα;

ΟΛΑ μέσα στα μοτέρ γυρνάνε περιστροφικά, άρα η φορά περιστροφής δεν παίζει ρόλο.

Απλά θα γυρνάνε όλα ανάποδα.

Στον Μ20 πάντως προσπάθησα αρκετές φορές να τον βάλω μπροστά με όπισθεν και τη μούρη να κοιτάει στην κατηφόρα και ΠΟΤΕ δεν έπαθε κάτι.

Μάλιστα μια φορά τον άφησα να γυρνάει ανάποδα για καμιά 50αριά μέτρα.

Αν δεν κλειδώνει κάτι ώστε να μην του επιτρέπει να γυρίσει ανάποδα δε νομίζω ΚΑΝΕΝΑ μοτέρ όταν γυρίσει ανάποδα (όχι σε λειτουργία) να παθαίνει κάτι.

Στα r/c πάντως είχε πλάκα ένα nova rossi μοτέρ που είχα που στο τέλος του ορίου ζωής του έπαιρνε ανάποδες στροφές στο τέρμα γκάζι, μέχρι που έσπασε τα δόντια των ταχυτήτων.

patriNOS
17-06-10, 02:28
οχι φιλε μου το εχω κανει σε 2 αυτοκινητα και δεν εσπασε τπτ και στο BMW ετυχε να συμβει αυτο και στο primera που ειχα πριν!!!ειχα οπισθεν σε μια παρα πολυ αποτομη ανηφορα εσβησα αφησα συμπλεκτη τσουλισε 1 μετρο μπροστα γιατι δεν προλαβα να τραβγηξω καλα το χειροφρενο και ΔΕΝ ΕΣΠΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ

δεν μιλησα για κανενα απο τα δυο αυτοκινητα που εχεις κανει εσυ.... μιλησα συγκεκριμενα για Μ3. εχει σπασει μοτερ ετσι και το ανοιξαμε και ειχε καρφωσει βαλβιδες.. τωρα τι μου λες εσυ για αλμερα πριμερα και πριμαβερα δεν με απασχολει.. μιλησαμε για Μ3 και απαντησα για Μ3. μαλλον καλο ειναι να διαβαζεις πιο προσεκτικα τι γραφω πριν απαντησεις και μην ψαχνεσαι να την βρεις μαζι μου γιατι δεν σου απειυθηνα καν τον λογο.. ρωτησε το παιδι για το συγκεκριμενο μοτερ και του ειπα οτι του εχουν εξηγησει λαθος. καλη νυχτα και πασοκ.

///M Arios
17-06-10, 02:56
δεν το λεω για σενα προσωπικα ετσι??? sorry φιλε μου αλλα δεν φαινεται!!!!:thumbsdown::thumbsdown::thumb sdown::thumbsdown:

m-power_01
17-06-10, 03:46
Παρακαλούνται οι θερμοαιμοι να ρίξουν λίγο τους τόνους! Μην πιανεστε με το παραμικρό... Είστε πίσω από ένα πληκτρολόγιο, μην βιαζεστε να σχηματισετε απόψεις! Θα χάσετε! Το λέω εγώ μιας που σας γνωρίζω όλους! Μα από κοντά μα από το τηλ,τα έχουμε πει! Άντε φρόνημα γιατί θα φωνάξω τον Βασιλη τον πυροσβέστη!

gyiama
17-06-10, 10:44
ναι αλλα σε αυτο το ποστ σου φιλε μου δεν γραφεις πουθενα ΣΒΗΣΤΟ!!!!! εξαλλου η ερωτηση ειναι αν κουμπωσεις εν κινηση οπισθεν!!!τωρα αν κανεις την λαλακια και αφησεις σβηστο και τσουλιτο το αμαξι σε γκρεμο και αφου πιασει τα 50χλμ εσυ καρφωσεις την οπισθεν εεεεεε τι να πω τα θελει ο κ.......ς σου!!!! τωρα να τσουλισει μονο του ειτε εχει μεσα 1η και παει πισω ειτε εχει μεσα οπισθεν και παει μπροστα δεν παιζει να καρφωσει ουτε βαλβιδες ουτε τπτ εκτος πια αν ειναι σε κατηφορα 89 μοιρων εεε οποτε και το βαρος του αυτοκινητου θα τα γυρισει ολα!!!!
δεν το λεω για σενα προσωπικα ετσι???


ο κινιτηρας για να καρφωσει βαλβιδα δεν χριαζεται ουτε κατηφορα γκρεμου ουτε τιποτα.. μια πληρη περιστροφη του στροφαλου ειναι αρκετη για να στραβωσουν τα παντα μεσα με ταχυτητα μικροτερη των 15 χιλιομετρων....


ο πιο απλος τροπος για να καρφωσεις ειναι να κανεις οπισθεν σε ανυφορα και να σου σβησει το αμαξι με λιγο πατημενο συμπλεκτη.. με το που θα αφησεις τον συμπλεκτη και θα σε παρει μπροστα εχεις καρφωσει. αν δεν με πιστευεις κανε το.. εμεις το εχουμε κανει πριν απο εσας για εσας.....


δεν μιλησα για κανενα απο τα δυο αυτοκινητα που εχεις κανει εσυ.... μιλησα συγκεκριμενα για Μ3. εχει σπασει μοτερ ετσι και το ανοιξαμε και ειχε καρφωσει βαλβιδες.. τωρα τι μου λες εσυ για αλμερα πριμερα και πριμαβερα δεν με απασχολει.. μιλησαμε για Μ3 και απαντησα για Μ3. μαλλον καλο ειναι να διαβαζεις πιο προσεκτικα τι γραφω πριν απαντησεις και μην ψαχνεσαι να την βρεις μαζι μου γιατι δεν σου απειυθηνα καν τον λογο.. ρωτησε το παιδι για το συγκεκριμενο μοτερ και του ειπα οτι του εχουν εξηγησει λαθος. καλη νυχτα και πασοκ.


sorry φιλε μου αλλα δεν φαινεται!!!!:thumbsdown::thumbsdown::thumb sdown::thumbsdown:

λοιπον απαντω τελευταια φορα στο συγκεκριμενο thread και δεν το συνεχιζω παραπαερα!! λοιπον Patrinos οπως βλεπεις ειναι reply μετα απο δικο μου ποστ και ειναι σχετικες με το δικο μου ποστ!2 δεν βλεπω πουθενα να λες για Μ3 ουτε καν για κινητηρα 3 συγνωμη που απαντησα χωρις να μου απευθυνεις τον λογο και χωρις να κανω αιτηση ωστε να μου δωσετε την αδεια να απαντησω σε ποστ σας!!! 4δεν ψαχνω να βρω τιποτα μαζι σου και δεν εχω καμια ορεξη να βρω τιποτα μαζι σου 5 δεν απαντησα σε σενα ουτε με υφος ουτε με επιθετικο τροπο απλα ανεφερα δικη μου εμπειρια!!

Φιλε Μ αριος οπως βλεπεις δεν απευθυνομουν σε κανενα συγκεκριμενο προσωπο και μιλουσα σε 2ο προσωπο οπως ακριβως μιλησε ο φιλος Patrinos που καλιστα μπορουσα να το παρω και γω προσωπικα!!!!

Σταματηστε να στραβωνετε με οτιδηποτε συμβαινει και πριν στραβωσετε διαβαστε 2 φορες το ποστ του αλλου μηπως και κατι δεν καταλαβατε σωστα πριν αρχισετε τα :ranting2::ranting2:
ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΑ 2-3-4 ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΜΙΛΑΩ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΛΙ το τονιζω γιατι παλι βλεπω να φουντωνει καποιος και να λεει διαφορα χαριτωμενα!!!

patriNOS
17-06-10, 12:22
λοιπον απαντω τελευταια φορα στο συγκεκριμενο thread και δεν το συνεχιζω παραπαερα!! λοιπον Patrinos οπως βλεπεις ειναι reply μετα απο δικο μου ποστ και ειναι σχετικες με το δικο μου ποστ!2 δεν βλεπω πουθενα να λες για Μ3 ουτε καν για κινητηρα 3 συγνωμη που απαντησα χωρις να μου απευθυνεις τον λογο και χωρις να κανω αιτηση ωστε να μου δωσετε την αδεια να απαντησω σε ποστ σας!!! 4δεν ψαχνω να βρω τιποτα μαζι σου και δεν εχω καμια ορεξη να βρω τιποτα μαζι σου 5 δεν απαντησα σε σενα ουτε με υφος ουτε με επιθετικο τροπο απλα ανεφερα δικη μου εμπειρια!!

Φιλε Μ αριος οπως βλεπεις δεν απευθυνομουν σε κανενα συγκεκριμενο προσωπο και μιλουσα σε 2ο προσωπο οπως ακριβως μιλησε ο φιλος Patrinos που καλιστα μπορουσα να το παρω και γω προσωπικα!!!!

Σταματηστε να στραβωνετε με οτιδηποτε συμβαινει και πριν στραβωσετε διαβαστε 2 φορες το ποστ του αλλου μηπως και κατι δεν καταλαβατε σωστα πριν αρχισετε τα :ranting2::ranting2:
ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΑ 2-3-4 ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΜΙΛΑΩ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΛΙ το τονιζω γιατι παλι βλεπω να φουντωνει καποιος και να λεει διαφορα χαριτωμενα!!!


Εχεις κανει λαθος και στο ειπαν λαθος. αυτο που γινεται με καποιο μοτερ Μ3 το οποιο δε θυμαμαι αν ειναι ο S54, ειναι οτι αν εισαι παρκαρισμενος με οπισθεν, και κυλησει το αμαξι προς τα πισω για οποιονδηποτε λογο σβηστο, κλωτσαει δοντι η καδενα και υπαρχει πιθανοτητα να καρφωσεις βαλβιδες

επειδη οπως προανεφερα καλο ειναι να διαβαζουμε τα παντα πριν πουμε την λαλακια μας κοιτα αν αναφερω πουθενα Μ3 και το μι ειναι και με κεφαλαιο μαλιστα.. και κατι αλλο δηλαδη οποιος απανταει μετα απο το ποστ καποιου αλλου παει να πει οτι μιλαει στον προηγουμενο? ρε φουτζιγιαμα αει φτυστα μπουτια σου γιατι εισαι ορεξατος.. εισαι επιθετικοτατος και εριστικοτατος σαν εμενα. μην ζητας λοιπον τα ρεστα.

Kostas_1
17-06-10, 12:31
Παρακαλεισθε οχι προσωπικους χαρακτηρισμους. Δεν υπαρχει κανενας λογος.

Κρατειστε κοσμια συμπεριφορα

Κωνσταντίνος
17-06-10, 12:33
ρε φουτζιγιαμα αει φτυστα μπουτια σου γιατι εισαι ορεξατος.. εισαι επιθετικοτατος και εριστικοτατος σαν εμενα. μην ζητας λοιπον τα ρεστα.

Το θέμα παίρνει νέα τροπή.
Το fujiyama (https://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Fuji) είναι βουνό της Ιαπωνίας. Μάλλον απο εκεί θα πρέπει να τσουλήσει το Μ3 και να βάλεις όπισθεν προκειμένου να "καρφώσει".:D
Ειρήνη παίδες. Ψυχραιμία, πλάκωσαν και οι καύσωνες...........:cheers:

patriNOS
17-06-10, 12:42
Παρακαλεισθε οχι προσωπικους χαρακτηρισμους. Δεν υπαρχει κανενας λογος.

Κρατειστε κοσμια συμπεριφορα

στο βουνο μίλαγα.......


Το θέμα παίρνει νέα τροπή.
Το fujiyama (https://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Fuji) είναι βουνό της Ιαπωνίας. Μάλλον απο εκεί θα πρέπει να τσουλήσει το Μ3 και να βάλεις όπισθεν προκειμένου να "καρφώσει".:D
Ειρήνη παίδες. Ψυχραιμία, πλάκωσαν και οι καύσωνες...........:cheers:


χαχαχαχα. καλημερα σας κυριε γιδοβοσκε... χαχαχαχα. μπορει να περασω σε λιγο

///M Arios
17-06-10, 14:44
Εν παση περιπτωση ρε παιδια, ορισμενες φορες που υπαρχουν αποριες σε τεχνικα θεματα, πιστευω οτι καλο θα ειναι να δινονται απαντησεις ειτε απο ατομα που εχουν μια καποια τεχνικη καταρτηση ειτε απο ατομα που εχουν εμπειρια και το εχουν αντιμετωπισει. Το να πεταγεται ο καθενας και με αερολογιες να ακυρωνει τους παντες δεν οδηγει πουθενα. Πιστευω οτι απο αυτο το θεμα, αν και με πολλες διαφωνιες και προσωπικες αντιπαραθεσεις ακουστηκε το τι συμβαινει, γιατι συμβαινει, και πως μπορει να συμβει. Οποιος θελει το κραταει. Τους υπολοιπους θα τους μαθουν οι σκυθες.....

patriNOS
17-06-10, 15:51
Εν παση περιπτωση ρε παιδια, ορισμενες φορες που υπαρχουν αποριες σε τεχνικα θεματα, πιστευω οτι καλο θα ειναι να δινονται απαντησεις ειτε απο ατομα που εχουν μια καποια τεχνικη καταρτηση ειτε απο ατομα που εχουν εμπειρια και το εχουν αντιμετωπισει. Το να πεταγεται ο καθενας και με αερολογιες να ακυρωνει τους παντες δεν οδηγει πουθενα. Πιστευω οτι απο αυτο το θεμα, αν και με πολλες διαφωνιες και προσωπικες αντιπαραθεσεις ακουστηκε το τι συμβαινει, γιατι συμβαινει, και πως μπορει να συμβει. Οποιος θελει το κραταει. Τους υπολοιπους θα τους μαθουν οι σκυθες.....

μαριε τις γνωσεις μου και την εμπειρια μου την ξερεις και την εχεις δει πανω στο αμαξι μου.... απο εκει και περα ακου οποιον θελεις ρε μαν. να κατσω εγω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας δεν το κανω.ρωτα και τον γαρουφαλη να σου πει τα ιδια που σου ειπα και εγω και ο ghost.τωρα ισως οι αλλοι να ξερουν καλυτερα απο εμας. εμεις θα πουμε οτι τους περασαμε... χαχαχα

e36 m power
15-07-10, 11:38
κοπελια δε μπορω να καταλαβω τι χωριζετε και φουντωνετε ετσι με το παραμικρο.....
τελος παντων επειδη δε με ενδιαφερει και για να μη βγω και off topic θα σας αναφερω οτι με το δικο μου το S50 με λιγα km μπαινει η οπισθεν κανονικα οπως και με ολα τα BMW που εχω οδηγησει.... το ιδιο θα συμβαινει να υποθεσω και στο S54 με χειροκινητο σασμαν... τωρα δε ξερω αν ο φιλος μας αναρωτιεται για το S54 με σειριακο σασμαν... εκει δε ξερω....
σε CITROEN παντως που το δοκιμασα δε κουμπωνει η οπισθεν.... τριζει...!!!:th_Laie_67-1:

paganis
15-07-10, 13:01
Παρα πολυ σωστα τα λες περι τετνωτηρων και καδενας αλλα το μοτερ δεν μπορει να γυρισει αναποδα οτι και να κανεις!!!
Αυτο που λες μπορει να γινει αμα γυρισει καποιος το μοτερ σε φασεις επισκευης.Οπως για παραδειγμα "Γυρνα λιγο το βολαν με ενα κατσαβιδι να κουμπωσει το γ@μιδι το σασμαν"!!!! χαχαχα και τετοια ομορφα!!!
Σε καμια αλλη περιπτωση δε γυρναει το μοτερ αναποδα οτι και να κανεις ;)

μην παιρνεις και ορκο.. δημητρη!!! και εγω το ιδιο πιστευα ..μεχρι που ειδα με τα ματια μου...να γυρναει μοτερ αναποδα!! βεβαια σε μηχανακι( ζουνταπ)...μετα απο αλμα και αγαρμπο σκασιμο στο εδαφος( πιτσιρικαδες καναμε εντουρο με οτι ειχαμε)....παταγες το γκαζι...και αυτο πηγαινε με την οπισθεν....βεβαια...μετα απο κανα δεκαλεπτο..το μηχανακι δεν ξαναδουλεψε ποτε...χαχααααααα

oldcarskickass
15-07-10, 14:06
μην παιρνεις και ορκο.. δημητρη!!! και εγω το ιδιο πιστευα ..μεχρι που ειδα με τα ματια μου...να γυρναει μοτερ αναποδα!! βεβαια σε μηχανακι( ζουνταπ)...μετα απο αλμα και αγαρμπο σκασιμο στο εδαφος( πιτσιρικαδες καναμε εντουρο με οτι ειχαμε)....παταγες το γκαζι...και αυτο πηγαινε με την οπισθεν....βεβαια...μετα απο κανα δεκαλεπτο..το μηχανακι δεν ξαναδουλεψε ποτε...χαχααααααα

Το ζούνταπ δίχρονο ήταν;

Thomelef
15-07-10, 18:17
χαχαχαχα ζούνταπ...
πολύυυυυυυυυυυυυ παλιά μηχανάκια. έχω πολές φωρογραφίες του
πατέρα μου με αυτό το μηχανάκι...