PDA

Επιστροφή στο Forum : "Enjoy the moment"



aristent
14-06-10, 06:09
Το παρακατω κειμενο ειναι αφιερωμενο σε ολους τους συμφορουμιτες.
Το διαβασα και απλα το μοιραζομαι μαζι σας:

" Ένας φίλος μου είπε ότι "αναλώνομαι περισσότερο στο να προσπαθώ να καταλάβω τη ζωή παρά στο να τη ζω".
Αναρωτιέμαι λοιπόν πόσοι από εμάς έχουμε μπει σε αυτό το “τρυπάκι” .

Ζούμε σε μία φανταστική χώρα που κουβαλάει ιστορία αιώνων και που συμβαίνουν όλα αυτά που συμβαίνουν (ΔΝΤ,μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις,κρίση και όλα τα σχετικά).Ο καθένας προσπαθεί να επιβιώσει...
με όποιον τρόπο μπορεί. Πόσοι από εμάς έχουμε χάσει το νόημα της ζωής;Πόσοι από εμάς ανησυχούμε υπερβολικά,αναλύουμε υπερβολικά,σκεφτόμαστε το...“μετά” υπερβολικά και τελικά ξεχνάμε να ζήσουμε το “τώρα”;

Μπορεί η χώρα και οι κάτοικοί της να ταλαιπωρούνται από άσχημες καταστάσεις αλλά δεν μπορεί να μην μας έχει μείνει χρόνος να απολαύσουμε όλα τα μικρά και μεγάλα πράγματα που μας δίνονται. Απασχολούμε το μυαλό μας με το τι μπορεί να συμβεί αύριο και καταλήγουμε όταν φτάσουμε εκεί να πούμε ότι δεν ζήσαμε το χθες. Δεν ξέρω αν είναι σωστό η λάθος (πιστεύω ότι είναι υποκειμενικά αυτά τα δύο) και -προς αποφυγή παρεξηγήσεως- δεν είπα να μην σκεφτόμαστε τις συνέπειες των πράξεων μας.
Απλά να απολαμβάνουμε τις στιγμές.

Enjoy the moment που λένε και στο χωριό μου!!!

Σίγουρα είμαστε αρκετοί που τελικά χάνουμε τις στιγμές και κατΆ επέκταση δεν ζούμε το σήμερα παρά μόνο προσπαθούμε να το καταλάβουμε,να το αναλύσουμε και να το εξηγήσουμε. Ανησυχία,φόβο,άγχος; Όλα αυτά μαζί; Ο καθένας έχει το λόγο του που τον κάνει να σκέφτεται έτσι...Ας το αλλάξουμε,έστω για να ρίξουμε και μια ματιά στη άλλη πλευρά...

ΣΆ ευχαριστώ,καλέ μου φίλε, που μου έδωσες το έναυσμα να προβληματιστώ σχετικά με τα παραπάνω. Μπορεί ο δικός μου λόγος να είναι ο φόβος, αλλά δεν θα τον αφήσω να μου στερήσει την απόλαυση της στιγμής! Θα ζήσω τη ζωή έστω και αν δεν την καταλαβαίνω...Άλλωστε όλα για κάποιο λόγο γίνονται...Τίποτα δεν είναι τυχαίο και τίποτα δεν είναι απόλυτο..Σωστά;"

Πηγη:"https://www.enimerwsi.com"

NickE60
14-06-10, 06:47
χμμμ ωραίο θέμα για προβληματισμό!

...εγώ όμως σαν "αντιδραστικό" στοιχείο θα πάω κατευθείαν στην άλλη άκρη... και θα πω... μήπως φτάσαμε στη σημερινή κατάσταση επειδή όλοι, ή έστω η πλειοψηφία σ' αυτή την όμορφη μεσογειακή χώρα με τον ωραίο καιρό, την τεράστια ιστορία και το περίσσευμα δημοκρατίας που απολαμβάνουμε ...μήπως λέω, φτάσαμε σ' αυτό το σημείο επειδή τα τελευταία 30 χρόνια απολαμβάναμε την κάθε μας στιγμή, αλλά και την επόμενη και τη μεθεπόμενη, χωρίς ποτέ να σκεφτούμε πως θα μας στοιχίσει πολύ ακριβά και θα αναγκαστούμε να χάσουμε το "τώρα" μας, αλλά και το "τώρα" και το "αύριο" των παιδιών μας???

Δυστυχώς έχουν δίκιο οι ξένοι που λένε πως είμαστε η χώρα της υπερβολής... φαίνεται πως το "παν μέτρον άριστον" δεν ισχύει στη χώρα που το δίδαξε στους υπόλοιπους λαούς ...τι ειρωνεία!

Απαισιόδοξος ε? Θα αναγκαστούμε να αλλάξουμε, γιατί μόνο με εξαναγκασμό πάμε μπροστά εμείς... "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός" ...και μάλλον ξεκινήσαμε..

PANOS-E60
14-06-10, 07:26
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ πίστευαν κάποιοι που απέδειξαν στην παγκόσμια κοινότητα ότι κάτι παραπάνω από εμάς τους νεοέλληνες είχαν καταλάβει σε τούτη τη ζωή ...΄

Ο προβληματισμός που βάζει ο Αρης έχει καλή βάση, μόνο που είναι η μιά όψη του νομίσματος. Την άλλη τη έβαλε ο Νίκος. Νομίζω ότι η ζωή μας θα ήταν εντελώς διαφορετική σήμερα, εάν κάποιοι ιθύνοντες νόες δεν μας είχαν ρίξει τόσο βαθειά στο βούρκο των δανεικών, των δημόσιων δανεικών αλλά και των ιδιωτικών δανεικών. Και επειδή σαν λαός της υπερβολής που είμαστε, το κάθε τι το βιώνουμε στον υπερθετικό, από την ακραία ευφορία περάσαμε στην ακραία αίσθηση της ταπείνωσης, ατομικής και εθνικής.

Δεν θα καταστραφεί η χώρα γιά τον απλούστατο λόγο ότι έχουμε συνδαιτημόνες στο τρεπέζι της ευρωζώνης με εξίσου υπερδανεισμένο κράτος και εξίσου, αν όχι περισσότερο, υπερδανεισμένα νοικοκυριά. Θα περάσουμε μιά, μάλλον παρατεταμένη, περίοδο προσαρμογής της δημόσιας και ιδιωτικής ζωής μας σε νέα δεδομένα με αισθητά λιγότερα δανεικά. Οσο πιό εξαρτημένος από δανεικά είναι κάποιος, τόσο πιό σκληρά θα αισθανθεί αυτή τη μεταβατική περίοδο. Οφείλουμε στα παιδιά μας αλλά και στην πατρίδα μας να σταθούμε όρθιοι και να μην απελπιστούμε. Οφείλουμε να καταλάβουμε ποιά ήταν τα λάθη μας και να υποσχεθούμε στους εαυτούς μας προπαντός ότι δεν θα τα ξανακάνουμε. Ας ρίξουμε το ανάθεμα στους πολιτικούς μας που μας έφεραν σε αυτό το χάλι, αλλά ταυτόχρονα ας αναγνωρίσουμε ότι μας άρεσε το χάϊδεμα των αυτιών μας. Ας μην χαλάσουμε τη μεσογειακή ιδιοσυγκρασία μας αλλά και λίγη πρόνοια γιά το αύριο και το μεθαύριο δεν βλάπτει.

Ας δούμε ότι είμαστε και τυχεροί σε κάτι. Ο εξαναγκασμός σε προσαρμογή αυτή τη φορά θα μας γίνει από ξένους τεχνοκράτες και όχι από συνταγματάρχες ...

z3 2.2
14-06-10, 07:37
Θα αναγκαστούμε να αλλάξουμε, γιατί μόνο με εξαναγκασμό πάμε μπροστά εμείς... "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός" ...και μάλλον ξεκινήσαμε..

Ναι βρε Νικο αλλα οχι και ετσι....
Δλδ ο εξαναγκασμος προς την συμορφωση και την αλλαγη προς ενα πιο οικονομικα αντιπροσωπευτικοτερο τροπο ζωης συνεπαγεται με 30 χρονια κλεψιας και κοροιδιας???
Ναι να αλλαξω,ναι να συμορφωθω αλλα εσυ γιατι με κατακλεβεις 30 χρονια μες τα μουτρα μου και μετα μου ζητας και τα ρεστα επειδη δεν εχω αλλα να μου κλεψεις????????

Μην μπαινουμε σε αυτη τη λογικη,νομιζω ειναι λαθος.:)

NickE60
14-06-10, 08:03
....γι' αυτό λέω "μάλλον"

θα δείξει από το πόσοι και το βασικότερο ποιοι θα μπουν μέσα και κατά πόσο θα δημευθούν οι απίστευτες/μυθικές περιουσίες που έφτιαξαν και οι τρελές καταθέσεις τους, άλλος μέσα σε 5 χρόνια κι άλλος σε 25 χρόνια, με μισθό δημοσίου υπαλλήλου, υπουργού ή βουλευτή..

αλλιώς.... από το τούνελ θα βγουν τα εγγόνια μας, ίσως σε μια άλλη χώρα ...που κάποτε την έλεγαν Ελλάδα...

Ptboul
14-06-10, 08:06
Δλδ ο εξαναγκασμος προς την συμορφωση και την αλλαγη προς ενα πιο οικονομικα αντιπροσωπευτικοτερο τροπο ζωης συνεπαγεται με 30 χρονια κλεψιας και κοροιδιας???

Aυτό σωστότατο και μας κάνει να αγανακτούμε, αφορά δε μεγάλη μερίδα πολιτών.



Ναι να αλλαξω,ναι να συμορφωθω αλλα εσυ γιατι με κατακλεβεις 30 χρονια μες τα μουτρα μου και μετα μου ζητας και τα ρεστα επειδη δεν εχω αλλα να μου κλεψεις????????
Μην μπαινουμε σε αυτη τη λογικη,νομιζω ειναι λαθος.:)

Γιατί Δημήτρη μου και εσύ (εγώ, αυτός, ο άλλος) βάλαμε, βάζουμε κ θα βάζουμε το λιθαράκι μας να δημιουργηθεί αυτό το πανάθλιο οικοδόμημα του βολέματος, της πάρτης μας, του ωχαδερφισμού και της αδιαφορίας.

Είναι ένας φαύλος κύκλος που φοβάμαι δύσκολα θα κοπεί.

Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάρτης :warriorsmiley:

NickE60
14-06-10, 08:31
Aυτό σωστότατο και μας κάνει να αγανακτούμε, αφορά δε μεγάλη μερίδα πολιτών.




Γιατί Δημήτρη μου και εσύ (εγώ, αυτός, ο άλλος) βάλαμε, βάζουμε κ θα βάζουμε το λιθαράκι μας να δημιουργηθεί αυτό το πανάθλιο οικοδόμημα του βολέματος, της πάρτης μας, του ωχαδερφισμού και της αδιαφορίας.

Είναι ένας φαύλος κύκλος που φοβάμαι δύσκολα θα κοπεί.

thumb στην τελευταία δημοσκόπηση (την προηγούμενη εβδομάδα) νικητής ήταν η αποχή με 36%

βγάλε άκρη...!


https://www.youtube.com/watch?v=gQXdIKDwR3I&feature=related


https://www.youtube.com/watch?v=FY_AcHcJN44&feature=related


https://www.youtube.com/watch?v=vornq_qrflQ&feature=related

NickE60
14-06-10, 09:40
...με τα παραπάνω βλέπω πως μια σοβαρή κυβέρνηση συνεργασίας υπεύθυνων πολιτικών αλλά και τεχνοκρατών υπό την επίβλεψη μιας νέας πραγματικά ανεξάρτητης δικαιοσύνης είναι τώρα αναγκαία περισσότερο παρά ποτέ. Κανένας δεν θα διαμαρτυρηθεί και δεν θα βγει στους δρόμους όπως γινόταν παλαιότερα, επειδή κάποιος πολιτικός/δημόσιος λειτουργός τιμωρήθηκε παραδειγματικά. Η μεγαλύτερη ευκαιρία να ξεφορτωθούμε επίορκους, προδότες, ψεύτες και κλέφτες είναι τώρα..

Μετά μπορούμε να ονειρευόμαστε για κάτι καλύτερο...

gant
14-06-10, 10:01
Η "υπογραφή" μου στο φόρουμ, "Ζήσε το σήμερα, για το αύριο δεν ξέρεις", είναι σχετική με το θέμα που ανέβασε ο φίλος aristent, αλλά ας γράψω την δική μου ερμηνεία.

Δεν σημαίνει απάθεια για το αύριο, κανείς μας νομίζω δεν μπορεί να μείνει απαθής για έναν ανθρώπινο τρόπο ζωής.
Το να έχεις μιά σίγουρη δουλειά η επιχείρηση, η επάγγελμα και οι εισφορές που πληρώνεις σε όποιον ασφαλιστικό φορέα, να σου παρέχουν ένα αξιοπρεπές σύστημα υγείας και σίγουρες συνταξιοδοτικές απολαβές αύριο.
Να είσαι σίγουρος πως το μέλλον των παιδιών σου δεν διαγράφεται αβέβαιο και σκοτεινό.
Το να ξεκινάς να πραγματοποιήσεις τις επιθυμίες σου, πάντα σε λογικά πλαίσια, ανάλογα με τις δυνάμεις σου και να έρχονται οι αλχημιστές να σου ανατρέπουν τα πάντα μέσα σε μια νύχτα, όντας αυτοί οι βασικοί υπαίτιοι.
Το να μη ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο, από τις αποφάσεις απατεώνων, κλίκες καρτε'λ, διαπλεκομένων, νομίζω κανέναν μας δεν μπορεί να αφήνει αδιάφορο.

Το δικό μου "Ζήσε για το σήμερα,για το αύριο δεν ξέρεις" , είναι για το άγχος που μας έχει δημιουργήσει ο σύγχρονος υπερκαταναλωτικός τρόπος ζωής.
Πιστεύω πως οι περισσότεροι χάσαμε την ολιγάρκεια που είχαν οι γονείς και οι παπούδες μας.
Άγχος πως θα ντυθώ με φιρμάτα ρούχα, πως θα πάρω μεγαλύτερο και καλύτερο αμάξι απ τον απέναντι, τον διπλανό, τον εχθρό τον φίλο.
Πως μπορώ να αποκτήσω εξοχικό, δίπλα στην θάλασσα αλλά να μη είναι και κάτω από 100τ.μ.
Πως θα μπορέσω να πάω διακοπές στο πιό in μέρος και πως θα πουλήσω μούρη πρώτη θέση ξαπλώστρα.
Ναι στα όνειρα μας, αλοίμονο αν κάποιος δεν έχει τα όποια όνειρα του, τότε είναι νεκρός.
Όνειρα όμως που είναι εφικτά, πραγματοποιήσιμα, έστω και με κάποιες θυσίες, μεσοπρόθεσμα η μακροπρόθεσμα.
Επειδή είμαι και αρκετά μεγαλύτερος από πολλούς εδώ μέσα, αρκεί να αναφέρω, πως στην παιδική και εφηβική μου ηλικία, η λέξη διακοπές ήταν άγνωστη.
Στην νιότη μου αυτοκινηστικά όνειρα μου ηταν η 2002, η alfa veloce και το πρώτο σιρόκο. Το πάπλωμα όμως μου με σκέπαζε έφτανε μέχρι το Datsun 120A F2.
Πρωταρχικό μου μέλημα και το πιό σπουδαίο είναι η υγεία, επειδή έχασα πριν πολλά χρόνια την μητέρα μου αρκετά νέα, αλλά και επειδή ο ίδιος βγήκα νικητής, τουλάχιστον εδώ και 5 χρόνια προς το παρόν.
Ειλικρινά δεν με ενοχλεί, αν δεν μπορώ να φάω σε σίκ εστιατόρια, να τα σπάσω στα μπουζούκια, με ευχαριστεί ένα τσιπουράκι με γάβρο σε κάποιο ουζερί, και αν δεν υπάρχει δυνατότητα και σε αυτό, μιά βόλτα πάνω-κάτω στην παραλία με σποράκια.

Konstantinos E60
14-06-10, 10:42
Παλαιότερα σε ένα άλλο φορουμ ειχα σαν υπογραφή το "Carpe Diem" ....!!!!
Τώρα ούτε που τολμώ να το σκεφτώ...!!!

GEORGE316
14-06-10, 10:49
απιστευτα ενδιαφερον θεμα....
οπως προαναφερθηκε,σε μια χωρα με ιστορια τοσο παλια,που χανεται ακομα και μεσα στην ιστορια,με ανθρωπους που κατατασονται στο ζενιθ της φιλοξενιας και στο ναδιρ της μπαμπεσιας,μια χωρα οπου το ΔΝΤ ειναι μεσα στα σπιτια μας και οι Porsche,merc bmw στα γκαραζ μας,εμεις εχουμε ξεχασει τι σημαινει να εισαι ανθρωπος.
μαλλον ξεχασαμε να πουμε στη γυναικα μας οτι την αγαπαμε,η ποσο ομορφη ειναι σημερα(αλλωστε γυναικα μας ειναι....αν ηταν κανα παλτο,ας μην την παντρευομασταν)γιατι σκεφτομαστε τις επιταγες,η τη δοση του στεγαστικου.
που οταν παμε στη δουλεια μας λεμε ενα παγωμενο καλημερα,χωρις να ρωτησουμε τον αλλον πως περασε το βραδυ του.
που πλεον οι εξοδος μας πρεπει να κοστιζει οσο το εβδομαδιατικο,γιατι αλλιως...πως??και ξεχασαμε πως ειναι να καλουμε κοσμο στο σπιτι μας και ρεφενε να περναμε σαν βαιλιαδες.που το τηλεφωνο του ελα ρε φιλε...πηρα να σε ακουσω γιατι εχω μια εβδομαδα να σε δω,αντικατασταθηκε απο ενα μειλ(παλια)η μια κουβεντα στο καταραμενο facebook...εικονικη ζωη...νομιζουμε οτι ζουμε...νομιζουμε οτι κανουμε κατι...
που βλεπουμε τον διπλανο μας με φθονο γιατι αυτος εχει cayenne..τι αναγκη εχει αυτος...αλλα ας εκλεβα ξκαι εγω τον κοσμο οπως αυτος και θα σου ελεγα τι ειμαι...αλα δεν πειραζει...ας παρω τωρα τη γκομενα τηλεφωνο και θα πω στη γυναικα μου οτι εχω meeting!!!
μηπως πρεπει να αφουγκραστουμε λιγο τη φυση γυρω μας?μηπως πρεπει λιγο να αρχισουμε να μιλαμε σαν ανθρωποι με φωνη και οχι σαν τον terminator??

z3 2.2
14-06-10, 12:03
απιστευτα ενδιαφερον θεμα....
οπως προαναφερθηκε,σε μια χωρα με ιστορια τοσο παλια,που χανεται ακομα και μεσα στην ιστορια,με ανθρωπους που κατατασονται στο ζενιθ της φιλοξενιας και στο ναδιρ της μπαμπεσιας,μια χωρα οπου το ΔΝΤ ειναι μεσα στα σπιτια μας και οι Porsche,merc bmw στα γκαραζ μας,εμεις εχουμε ξεχασει τι σημαινει να εισαι ανθρωπος.
μαλλον ξεχασαμε να πουμε στη γυναικα μας οτι την αγαπαμε,η ποσο ομορφη ειναι σημερα(αλλωστε γυναικα μας ειναι....αν ηταν κανα παλτο,ας μην την παντρευομασταν)γιατι σκεφτομαστε τις επιταγες,η τη δοση του στεγαστικου.
που οταν παμε στη δουλεια μας λεμε ενα παγωμενο καλημερα,χωρις να ρωτησουμε τον αλλον πως περασε το βραδυ του.
που πλεον οι εξοδος μας πρεπει να κοστιζει οσο το εβδομαδιατικο,γιατι αλλιως...πως??και ξεχασαμε πως ειναι να καλουμε κοσμο στο σπιτι μας και ρεφενε να περναμε σαν βαιλιαδες.που το τηλεφωνο του ελα ρε φιλε...πηρα να σε ακουσω γιατι εχω μια εβδομαδα να σε δω,αντικατασταθηκε απο ενα μειλ(παλια)η μια κουβεντα στο καταραμενο facebook...εικονικη ζωη...νομιζουμε οτι ζουμε...νομιζουμε οτι κανουμε κατι...
που βλεπουμε τον διπλανο μας με φθονο γιατι αυτος εχει cayenne..τι αναγκη εχει αυτος...αλλα ας εκλεβα ξκαι εγω τον κοσμο οπως αυτος και θα σου ελεγα τι ειμαι...αλα δεν πειραζει...ας παρω τωρα τη γκομενα τηλεφωνο και θα πω στη γυναικα μου οτι εχω meeting!!!
μηπως πρεπει να αφουγκραστουμε λιγο τη φυση γυρω μας?μηπως πρεπει λιγο να αρχισουμε να μιλαμε σαν ανθρωποι με φωνη και οχι σαν τον terminator??

Παρα πολυ καλη προσεγγιση της θλιβερης παραγματικοτητας...
1000 μπραβο!

Fad3In
14-06-10, 13:21
" Ένας φίλος μου είπε ότι "αναλώνομαι περισσότερο στο να προσπαθώ να καταλάβω τη ζωή παρά στο να τη ζω".
Αναρωτιέμαι λοιπόν πόσοι από εμάς έχουμε μπει σε αυτό το “τρυπάκι”.
Aristent να πω την αληθεια μου,απ την στιγμη που αρχισα να ψαχνομαι και να καταλαβαινω πως λειτουργει ο κοσμος γυρω μου,τουλαχιστον σε θεματα που με αφορουσαν/αφορουν οπως εργασια,στρατός κτλ προσωπικα αρχισα να αισθανομαι και λιγοτερο αγχος για τα αιτια και τα αιτιατά στην ζωη μου.
Η υπερβολη του να σκεφτεσαι μονο αυτο φυσικα ειναι μπουμερανγκ!
Σκεψου το σαν μια εναλλακτικη αποψη επι του θεματος! :original:


Δυστυχώς έχουν δίκιο οι ξένοι που λένε πως είμαστε η χώρα της υπερβολής... φαίνεται πως το "παν μέτρον άριστον" δεν ισχύει στην χώρα που το δίδαξε στους υπόλοιπους λαούς ...τι ειρωνεία!
Σωστα τα λες! Απλα να προσθεσω οτι οι αρχαιοι ελεγαν "Μέτρον Άριστον",
χωρις την νεοελληνικη προσθηκη του "παν(τος)"! thumb



Πρωταρχικό μου μέλημα και το πιό σπουδαίο είναι η υγεία, επειδή έχασα πριν πολλά χρόνια την μητέρα μου αρκετά νέα, αλλά και επειδή ο ίδιος βγήκα νικητής, τουλάχιστον εδώ και 5 χρόνια προς το παρόν.
Ειλικρινά δεν με ενοχλεί, αν δεν μπορώ να φάω σε σίκ εστιατόρια, να τα σπάσω στα μπουζούκια, με ευχαριστεί ένα τσιπουράκι με γάβρο σε κάποιο ουζερί, και αν δεν υπάρχει δυνατότητα και σε αυτό, μιά βόλτα πάνω-κάτω στην παραλία με σποράκια.
Ωραια τα λες Gant! Συμφωνω! thumb


απιστευτα ενδιαφερον θεμα....
οπως προαναφερθηκε,σε μια χωρα με ιστορια τοσο παλια,που χανεται ακομα και μεσα στην ιστορια,με ανθρωπους που κατατασονται στο ζενιθ της φιλοξενιας και στο ναδιρ της μπαμπεσιας,μια χωρα οπου το ΔΝΤ ειναι μεσα στα σπιτια μας και οι Porsche,merc bmw στα γκαραζ μας,εμεις εχουμε ξεχασει τι σημαινει να εισαι ανθρωπος.

Μεχρι εδω καλα τα λες βασικα,αλλα μετα κατα την γνωμη μου αναλωνεσαι σ εναν δεδαλωδη τροπο σκεψης οπου μπερδευεις πολλα και ασχετα μεταξυ τους θεματα για τις διαπροσωπικες σχεσεις κτλ.Καπου σ εχασα,γιατι ξεκινησαμε να μιλαμε γι αλλο θεμα.
Για το ΔΝΤ,την "μπαμπεσια" (ευγενικα το θετεις) κτλ ευθυνομαστε ολοι μας.
Παπανδρεου και Μητσοτακηδες και Καραμανληδες ψηφιζουμε επι γενεες
και μας κακοφανηκαν οι Bush στην εξουσια των ΗΠΑ και βγηκαμε στους δρομους για τον πολεμο κτλ κτλ κτλ; :whistle:


Βασικα παιδια,να μαστε καλα και να δουλευουμε λεω εγω.
Το συστημα δεν το κερδιζεις.Το θεμα ειναι να ζεις σχετικα ανετα μεσα σ αυτο.
Ν.

Driver M
14-06-10, 15:10
Βασικα παιδια,να μαστε καλα και να δουλευουμε λεω εγω.
Το συστημα δεν το κερδιζεις.Το θεμα ειναι να ζεις σχετικα ανετα μεσα σ αυτο.
Ν.

Σκέφτομαι άρα υπάρχω λέει ο Ντεκάρτ. Φυσικά και η δουλειά είναι απαραίτητη για την επιβίωση, όταν όμως προσπαθούν να την καταστήσουν μονόδρομο και αυτοσκοπό της ανθρώπινης ύπαρξης, καταργώντας τη λογική σκέψη και τις ανθρώπινες αξίες, τότε καταλαβαίνουμε πως υπάρχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα για τα οποία ο άνθρωπος είναι προορισμένος. Εδώ κολλάει και το, τετριμμένο μεν, σωστό δε, δουλεύουμε για να ζούμε, όχι ζούμε για να δουλεύουμε.

Όσο για το σύστημα, δεν κερδίζεται μονομιάς αλλά αλλάζει εκ των έσω και μόνο. Και εμείς είμαστε μέρη του, οπότε εμείς μπορούμε και να το αλλάξουμε. Το να προσαρμοζόμαστε μια ζωή σ'αυτό, το μόνο που κάνει είναι να το διατρανώνει και να αποδυναμώνει συνεχώς εμάς, που προσπαθώντας να το ακολουθήσουμε πέφτουμε θύματα της στρεβλότητάς του.
Μακάρι φυσικά το σύστημα να ήταν διαφορετικό, μόνο που τότε αυτό θα ακολουθούσε τον άνθρωπο και τις ανάγκες του και δεν θα απαιτούσε να συμμορφωνόμαστε σε αυτό, αφού θα ήταν άμεσα συνυφασμένο με εμάς. Τώρα όμως όχι.

z3 2.2
14-06-10, 17:40
Όσο για το σύστημα, δεν κερδίζεται μονομιάς αλλά αλλάζει εκ των έσω και μόνο. Και εμείς είμαστε μέρη του, οπότε εμείς μπορούμε και να το αλλάξουμε. Το να προσαρμοζόμαστε μια ζωή σ'αυτό, το μόνο που κάνει είναι να το διατρανώνει και να αποδυναμώνει συνεχώς εμάς, που προσπαθώντας να το ακολουθήσουμε πέφτουμε θύματα της στρεβλότητάς του.
.

Ωραια ρε Αρη...καλα τα λες.
Πες μου ομως στις επομενες εκλογες τι να παω να ψηφισω???
Εεεε???
Δεν θελω σε καμια περιπτωση να κομματοποιησω την κουβεντα μας απλα θελω να δειξω οτι οταν καποιος (αμα) παει στην καλπη δεν εχει κανενα σοβαρο λογο να εμπιστευτει την ψηφο του σε καμια παραταξη...
Ακραιος? Ναι ειμαι...αλλα δεν βλεπω και κατι που να με κανει να το εμπιστευτω.
Να με κερδισει ρ'αδερφε...εμενα που δεν εχω ιδεα απο πολιτικη και νομοσχεδια...
Υπαρχει???
Παλι αποχη λοιπον,για μια ακομα φορα,εχοντας γνωση των συνεπειων.
Απλα δε θελω να συμετεχω σε αυτην την τρωγλη που λεγεται πολιτικη σκηνη.Δεν με εκφραζει κανεις και οπως πολλα χρονια τωρα θα απεχω και απο τις επομενες εκλογες.
Παρακαλω μη βιαστειτε να μου πειτε ποσο κακο κανω που δεν ψηφιζω.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΛΕΒΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ!!!!!

Υ.Γ Σαφως και ο πολυ αγαπητος Αρης δεν ειναι η αιτια του ποστ μου ;)

Driver M
14-06-10, 18:42
Ωραια ρε Αρη...καλα τα λες.
Πες μου ομως στις επομενες εκλογες τι να παω να ψηφισω???
Εεεε???
Δεν θελω σε καμια περιπτωση να κομματοποιησω την κουβεντα μας απλα θελω να δειξω οτι οταν καποιος (αμα) παει στην καλπη δεν εχει κανενα σοβαρο λογο να εμπιστευτει την ψηφο του σε καμια παραταξη...
Ακραιος? Ναι ειμαι...αλλα δεν βλεπω και κατι που να με κανει να το εμπιστευτω.
Να με κερδισει ρ'αδερφε...εμενα που δεν εχω ιδεα απο πολιτικη και νομοσχεδια...
Υπαρχει???
Παλι αποχη λοιπον,για μια ακομα φορα,εχοντας γνωση των συνεπειων.
Απλα δε θελω να συμετεχω σε αυτην την τρωγλη που λεγεται πολιτικη σκηνη.Δεν με εκφραζει κανεις και οπως πολλα χρονια τωρα θα απεχω και απο τις επομενες εκλογες.
Παρακαλω μη βιαστειτε να μου πειτε ποσο κακο κανω που δεν ψηφιζω.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΛΕΒΩ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ!!!!!

Υ.Γ Σαφως και ο πολυ αγαπητος Αρης δεν ειναι η αιτια του ποστ μου ;)

Το μη χείρον βέλτιστον φίλε Δημήτρη.

Ούτε εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν αλάνθαστοι σωτήρες και ανιδιοτελείς ευεργέτες που με το μαγικό ραβδί θα κάνουν τα πάντα ιδεατά. Πιστεύω όμως ότι ορισμένοι, είτε λόγω ιδεολογίας, είτε λόγω σταδιοδρομίας, είτε λόγω κουλτούρας, είναι ανώτεροι από άλλους οι οποίοι αποδεδειγμένα είναι ανίκανοι και διεφθαρμένοι και με εκπροσωπούν καλύτερα. Για εμένα λοιπόν είναι ορισμένοι, για εσένα πχ (ανάλογα με τις πεποιθήσεις σου) μπορεί να είναι ορισμένοι άλλοι κοκ, όμως σίγουρα δε μπορεί να είναι όλοι το ίδιο.

Είναι αδύνατον κάποιος χώρος να μη μας εκφράζει καλύτερα, όχι απόλυτα (διότι έτσι κινδυνεύουμε να υποπέσουμε σε φανατισμό αλλά και χειραγώγηση), αλλά περισσότερο από τους υπόλοιπους. Αυτόν λοιπόν πρέπει να ακολουθούμε, για όσο πιστεύουμε ότι συνεχίζει να μας εκφράζει, αρκεί να το κάνουμε συνειδητοποιημένα. Γιατί η ασυνείδητη ψήφος είναι καταστρεπτική για την κοινωνία και είναι από τις πλέον υπεύθυνες για τη σημερινή κατάσταση.

aristent
14-06-10, 18:50
απιστευτα ενδιαφερον θεμα....
οπως προαναφερθηκε,σε μια χωρα με ιστορια τοσο παλια,που χανεται ακομα και μεσα στην ιστορια,με ανθρωπους που κατατασονται στο ζενιθ της φιλοξενιας και στο ναδιρ της μπαμπεσιας,μια χωρα οπου το ΔΝΤ ειναι μεσα στα σπιτια μας και οι Porsche,merc bmw στα γκαραζ μας,εμεις εχουμε ξεχασει τι σημαινει να εισαι ανθρωπος.
μαλλον ξεχασαμε να πουμε στη γυναικα μας οτι την αγαπαμε,η ποσο ομορφη ειναι σημερα(αλλωστε γυναικα μας ειναι....αν ηταν κανα παλτο,ας μην την παντρευομασταν)γιατι σκεφτομαστε τις επιταγες,η τη δοση του στεγαστικου.
που οταν παμε στη δουλεια μας λεμε ενα παγωμενο καλημερα,χωρις να ρωτησουμε τον αλλον πως περασε το βραδυ του.
που πλεον οι εξοδος μας πρεπει να κοστιζει οσο το εβδομαδιατικο,γιατι αλλιως...πως??και ξεχασαμε πως ειναι να καλουμε κοσμο στο σπιτι μας και ρεφενε να περναμε σαν βαιλιαδες.που το τηλεφωνο του ελα ρε φιλε...πηρα να σε ακουσω γιατι εχω μια εβδομαδα να σε δω,αντικατασταθηκε απο ενα μειλ(παλια)η μια κουβεντα στο καταραμενο facebook...εικονικη ζωη...νομιζουμε οτι ζουμε...νομιζουμε οτι κανουμε κατι...
που βλεπουμε τον διπλανο μας με φθονο γιατι αυτος εχει cayenne..τι αναγκη εχει αυτος...αλλα ας εκλεβα ξκαι εγω τον κοσμο οπως αυτος και θα σου ελεγα τι ειμαι...αλα δεν πειραζει...ας παρω τωρα τη γκομενα τηλεφωνο και θα πω στη γυναικα μου οτι εχω meeting!!!
μηπως πρεπει να αφουγκραστουμε λιγο τη φυση γυρω μας?μηπως πρεπει λιγο να αρχισουμε να μιλαμε σαν ανθρωποι με φωνη και οχι σαν τον terminator??

Ακριβως αυτο ηθελα να ξεσηκωσω φιλε Γιωργο!thumb
Καποια διαφημηση καφε πρεπει να ηταν με τον Παναγιωτη Γιαννακη που μιλουσε για την απλη καλημερα/καλησπερα και τη σχεση μεταξυ των ανθρωπων και εδειχνε με ωραιο τροπο πως αυτα δεν πρεπει να τα χανεις!!!

Παρ'ολα αυτα ολοι σας εχετε πολυ τεκμηριωμενες απαντησεις και εδιαφερουσες τοποθετησεις στα συναφη με το αρχικο μου ποστ θεματα.thumb

NickE60
14-06-10, 18:58
Είναι αδύνατον κάποιος χώρος να μη μας εκφράζει καλύτερα, όχι απόλυτα (διότι έτσι κινδυνεύουμε να υποπέσουμε σε φανατισμό αλλά και χειραγώγηση), αλλά περισσότερο από τους υπόλοιπους. Αυτόν λοιπόν πρέπει να ακολουθούμε, για όσο πιστεύουμε ότι συνεχίζει να μας εκφράζει, αρκεί να το κάνουμε συνειδητοποιημένα. Γιατί η ασυνείδητη ψήφος είναι καταστρεπτική για την κοινωνία και είναι από τις πλέον υπεύθυνες για τη σημερινή κατάσταση.

Άρη κι εγώ που έκανα αυτό ακριβώς από το 82 και δεν βρήκα άκρη? Πηγα απο δω, πήγα απο κει, πήγα παραπέρα, φως δεν φάνηκε πουθενά... το μόνο που τους ενδιαφέρει όλους είναι τα κουκιά...
Μπούγιο και τζέρτζελο για να δείξουμε δύναμη... και την επόμενη μέρα μηδέν εις το πηλίκον :thumbsdown:
Τι κάνω εγώ τώρα? :think: Το μόνο που μου περνάει απ' το μυαλό, είναι να λάβω μέρος κι εγώ στα γιαουρτώματα, τίποτα παραπάνω, το απόλυτο κενό.... η πολιτική στην Ελλάδα έχει τελειώσει... τι έχει τελειώσει δηλαδή? τα τελευταία 30 χρόνια ποτέ δεν άρχισε... πουλημένα κορμιά ΠΑΝΤΟΥ με πρόσχημα την ιδεολογία....

Nino
14-06-10, 19:01
Παλαιότερα σε ένα άλλο φορουμ ειχα σαν υπογραφή το "Carpe Diem" ....!!!!
Τώρα ούτε που τολμώ να το σκεφτώ...!!!

και ομως αυτο επρεπε να κανουμε ολοι μας ,απο το να αναλωνομαστε σε ασημαντες και ανουσιες καταστασεις!
Να αφηνουμε τον χρονο να φευγει... και να τον στερουμε απο τους εαυτους μας και απο τους ανθρωπους που αγαπαμε!
και αν,αν ολα πανε καλα στο γεροντικο σταδιο καποιο σαββατοβραδο που θα κανουμε τον απολογισμο της ζωης μας...ας μεινει τουλαχιστον ενα χαμογελο ζωγραφισμενο στο προσωπο μας!!!
ΖΗΣΤΕ οπως και με οποιο τροπο πιστευει ο καθενας!!!
Διασκεδαστε...ειδικα αυτην την εποχη θα κανει καποιους να ανησυχησουν πραγματικα!!!

z3 2.2
14-06-10, 19:12
Το μη χείρον βέλτιστον φίλε Δημήτρη.

Ούτε εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν αλάνθαστοι σωτήρες και ανιδιοτελείς ευεργέτες που με το μαγικό ραβδί θα κάνουν τα πάντα ιδεατά. Πιστεύω όμως ότι ορισμένοι, είτε λόγω ιδεολογίας, είτε λόγω σταδιοδρομίας, είτε λόγω κουλτούρας, είναι ανώτεροι από άλλους οι οποίοι αποδεδειγμένα είναι ανίκανοι και διεφθαρμένοι και με εκπροσωπούν καλύτερα. Για εμένα λοιπόν είναι ορισμένοι, για εσένα πχ (ανάλογα με τις πεποιθήσεις σου) μπορεί να είναι ορισμένοι άλλοι κοκ, όμως σίγουρα δε μπορεί να είναι όλοι το ίδιο.

Είναι αδύνατον κάποιος χώρος να μη μας εκφράζει καλύτερα, όχι απόλυτα (διότι έτσι κινδυνεύουμε να υποπέσουμε σε φανατισμό αλλά και χειραγώγηση), αλλά περισσότερο από τους υπόλοιπους. Αυτόν λοιπόν πρέπει να ακολουθούμε, για όσο πιστεύουμε ότι συνεχίζει να μας εκφράζει, αρκεί να το κάνουμε συνειδητοποιημένα. Γιατί η ασυνείδητη ψήφος είναι καταστρεπτική για την κοινωνία και είναι από τις πλέον υπεύθυνες για τη σημερινή κατάσταση.

Nαι μεν...αλλα.....
Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω εγω σαν Δημητρης κατι ενδιαφερον.
Εγω ειμαι ενας απλος πολιτης χωρις γνωσεις πολιτικης....
Δεν με κερδιζει κανενας...ειναι πολυ δυσκολο να βγαλουν απο μεσα μου την αηδια και τον θυμο.
Δεν ξερω...
Δεν με πειθουν...κριμα

aristent
14-06-10, 19:26
Άρη κι εγώ που έκανα αυτό ακριβώς από το 82 και δεν βρήκα άκρη? Πηγα απο δω, πήγα απο κει, πήγα παραπέρα, φως δεν φάνηκε πουθενά... το μόνο που τους ενδιαφέρει όλους είναι τα κουκιά...
Μπούγιο και τζέρτζελο για να δείξουμε δύναμη... και την επόμενη μέρα μηδέν εις το πηλίκον :thumbsdown:
Τι κάνω εγώ τώρα? :think: Το μόνο που μου περνάει απ' το μυαλό, είναι να λάβω μέρος κι εγώ στα γιαουρτώματα, τίποτα παραπάνω, το απόλυτο κενό.... η πολιτική στην Ελλάδα έχει τελειώσει... τι έχει τελειώσει δηλαδή? τα τελευταία 30 χρόνια ποτέ δεν άρχισε... πουλημένα κορμιά ΠΑΝΤΟΥ με πρόσχημα την ιδεολογία....

Το κακο Νικολα ειναι οτι μας εχουν κανει και εμας ετσι!!!
το ειπε και καποιος ευρωπαιος πολιτικος οτι μας καταντησαν να σκεφτομαστε μονο την παρτη μας και τιποτα αλλο!!!
Να μην πιστευουμε σε τιποτα και σε κανεναν και να νοιωθουμε απλοι θεατες στα παρατραγουδα!!!
Κακως πολυ κακως!!!