PDA

Επιστροφή στο Forum : Με τα φωτοβολταικα ασχολήθηκε κανεις ?



aektzhs18
12-06-10, 09:43
Εχει ασχοληθει κανεις με τα φωτοβολταικα ?Ακουω ο καθε ενας ξεκιναει και κανει ,ΠΟΣΑ??Απο 50 χιλιαρικα εως και 800 χιλιαρικα εχω ακουσει ?Τι λετε θα τα παρουν πισω η θα μπουνε με το κεφαλι μεσα αυτοι ?Εαν ειναι οπως τα λενε σε 5 χρονια τα περνεις πισω και μετα βγαζεις αρκετα λεφτα !Κοστος συντιρησης λετε να ειναι πανακριβω?
Για να δουμε γνωμες.

katsaraios
12-06-10, 09:52
Εχει ασχοληθει κανεις με τα φωτοβολταικα ?Ακουω ο καθε ενας ξεκιναει και κανει ,ΠΟΣΑ??Απο 50 χιλιαρικα εως και 800 χιλιαρικα εχω ακουσει ?Τι λετε θα τα παρουν πισω η θα μπουνε με το κεφαλι μεσα αυτοι ?Εαν ειναι οπως τα λενε σε 5 χρονια τα περνεις πισω και μετα βγαζεις αρκετα λεφτα !Κοστος συντιρησης λετε να ειναι πανακριβω?
Για να δουμε γνωμες.

Στην Μεσηνια παντως ακομα δεν εχουνε παρει φραγκο πισω !!!

NickE60
12-06-10, 10:08
Εχει ασχοληθει κανεις με τα φωτοβολταικα ?Ακουω ο καθε ενας ξεκιναει και κανει ,ΠΟΣΑ??Απο 50 χιλιαρικα εως και 800 χιλιαρικα εχω ακουσει ?Τι λετε θα τα παρουν πισω η θα μπουνε με το κεφαλι μεσα αυτοι ?Εαν ειναι οπως τα λενε σε 5 χρονια τα περνεις πισω και μετα βγαζεις αρκετα λεφτα !Κοστος συντιρησης λετε να ειναι πανακριβω?
Για να δουμε γνωμες.

σε 10+ χρόνια απ' ότι έχω ακούσει με τους σημερινούς όρους/τιμές αγοράς παραγόμενου ρεύματος ιδιωτών απο τη ΔΕΗ.. Τώρα που μπαίνουν και νέοι παίκτες όμως.... η τιμή αγοράς / ΚWh από τη ΔΕΗ θα μειωθεί, ενώ η τιμή πώλησης στους απλούς καταναλωτές αυξάνεται.... τρελά πράγματα.. μάλλον την πάνε για κλείσιμο και αγορά της από τους "γνωστούς" ιδιώτες μεγαλοκαρχαρίες...

Άποψή μου, φτιάξε μια μικρή αυτόνομη μονάδα των 5-6 ΚW για προσωπική χρήση με σύγχρονα πάνελ και συσσωρευτές και κόστος γύρω στα 10000 (στη Γερμανία - περίπου 15000 εδώ) για να ξεχάσεις για πάντα ΔΕΗ, ιδιώτες, και αμφίβολης/αόριστης απόδοσης επενδύσεις... υπάρχουν "κουμανταδόροι" στο σύστημα που έχουν κάνει την "πράσινη ανάπτυξη" δική τους υπόθεση..... και θέτουν αυτοί τους όρους του παιχνιδιού...
Αν θέλεις να παίξεις για να κερδίσεις θα πρέπει να έχεις τη δύναμη να τους "κοντράρεις" μέσα και έξω από τα ενεργειακοπολιτικοοικονομ ικά "δίκτυα" και τις επιδοτήσεις... όπου τα όποια ρίσκα τα πληρώνει ο καταναλωτής .......αλλιώς δεν λέγεται επένδυση.. thumb

Tsakirakos
12-06-10, 10:33
οι αδειες ειναι ακομη κλειστες. κοστος για καθε Kw με περιστρεφομενα στοιχεια γυρω στα 4 με 5 χιλιαρικακια. μεχρι τωρα ηταν 45 λεπτα η πωληση της Kwh με τιμη αγορας απο τη ΔΕΗ γυρω στα 15 λεπτα. Τωρα και να ανοιξουν οι αδειες η τιμη πωλησης θα πεσει. Ειναι ψιλοασυμφορο πλεον... χωρια που δεν εχουν μπεσα, μιας και μπορει να γινει αυτο που εγινε στην Ισπανια. μεσα σε λιγα χρονια, αλλαξαν την τιμη της KWh ασχετα με το τι ηταν προσυμφωνημενο απο 50 λεπτα σε 15 με 20 αν θυμαμαι καλα.

oldcarskickass
12-06-10, 10:46
Το νομοθετικό πλαίσιο γύρω από τα φωτοβολταϊκά είναι τραγικό και μάλλον αποθαρρύνει όποιον θέλει να επενδύσει είτε για αυτοκατανάλωση είτε για παραγωγή.

Το πότε θα πάρει τα λεφτά από τη ΔΕΗ μπορεί ΑΝΕΤΑ να παραλληριστεί με το ανέκδοτο που είχε κυκλοφορήσει ένα καιρό στα κινητά.

<< Καμιά αύξηση θα πάρουμε;; >> Την απάντηση την ξέρουμε...

Υπάρχουν αρκετά φόρουμ (www.michanikos.gr ΠΧ) καθώς μπορεί να ψάξει κανείς και στα διάφορα ΦΕΚ το τι μπορεί να κάνει.

Σαφώς και η επένδυση για αυτοκατανάλωση είναι σεβαστή, αλλά πρέπει ο χρήστης να ξέρει ΤΙ συσκευές και ΤΙ καταναλώσεις θα έχει ώστε να διαστασιολογήσει το όλο σύστημα έτσι ούτως ώστε ούτε να σπαταλήσει πολλά χρήματα ούτε να μην μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του.

Μια μέτρια λύση είναι η χρήση κουζίνας αερίου (με την κλασσική μποτίλια) και η επιλογή συσκευών ενεργειακής κατανάλωσης Α και Α+, αλλαγή λαμπτήρων με οικονομικούς και ΜΕΤΑ να δει τι ηλεκτρικές ανάγκες έχει.

Γιαυτό το λόγο πρέπει να γίνουν μετρήσεις (είτε από το χρήστη είτε από το μηχανικό) των ενεργειακών καταναλώσεων της κατοικίας, να διαβάσει κάποια πράματα ώστε να κάνει οικονομία με αυτά που έχει (πχ χρήση νυχτερινού τιμολογίου) και μετά να προχωρήσει στην επένδυση.

Να μάθει δλδ πως μπορεί να εξοικονομήσει χρήματα είτε από το ρεύμα είτε από το πετρέλαιο είτε από οπουδήποτε.

Επίσης υπάρχουν και ηλιακά συστήματα τα οποία είτε ΥΠΟ- είτε ΑΝΤΙ- καθιστούν τον καυστήρα.

Καθώς όλα αυτά είναι πάνω κάτω ο τομέας μου στη σχολή θα προσπαθήσω να γράψω ένα HOW to, εξοικονόμησης χρημάτων πρώτα και μετά ενέργειας, αλλά αυτό θα γίνει μετά την εξεταστική.

Η αλήθεια πάντως είναι ότι τα συστήματα ακόμα είναι ακριβά, αλλά και μόνο το ότι τα λεφτά σου δε θα πετιούνται σε ένα κουβά δίχως πάτο, εμένα θα με ικανοποιούσε. Χώρια το ότι είναι 100% σίγουρο ότι χωρίς να αλλάξεις ΤΙΠΟΤΑ από τις συσκευές ΑΛΛΑ με σωστή χρήση των ήδη υπάρχοντων μπορείς να μειώσεις πάρα πολύ τα έξοδα.

m-power_01
12-06-10, 13:42
Το νομικο πλαισιο ειναι μανταρα ακομα... μολις ξεκαθαρισει σκεψου κρινε και αποφασισε! Τωρα να μιλαμε για το αν συμφερει χωρις να εχουμε ξεκαθαρη νομοθεσια δεν οδηγει καπου!

GEORGE316
14-06-10, 10:09
ακομα και αν (που δεν....)ξεκαθαριστει το νομικο πλαισιο της υποθεσης φωτοβολταικα,στη παρουσα φαση,αν κανεις καποια επενδυση θα πρεπει να δωσεις ολο το ποσο μετρητα(εννοωντας απο τη τσεπη σου)χωρις να μπορεις σε καποιο προγραμμα αναπτυξιακου μια και αυτος ειναι κλειστος.αγνωστο το ποτε θα ανοιξει,αλλα οπως λεγεται μεσα στους κυκλους δεν θα ανοιξει τωρα στα κοντα.ομως απο εμπειρια σου λεω,οτι ακομα και αν ανοιξει ο αναπτυξιακος νομος,λογω της καταστασης,οι μαγαλοκαρχαριες θα αφησουν κυριολεκτικα ψιχουλα για τους αλλους επενδυτες.
ΟΜΩΣ...μια μικρη μοναδα παραγωγης για ιδια χρηση ειναι κατι που στο συνηστω....θα δωσεις μαζεμενα καποια χρηματα μεν,αλλα θα ξεχασεις δεκο κααστασεις...

oldcarskickass
14-06-10, 20:25
Επειδή βλέπω υπάρχει θέληση για εξοικονόμηση πόρων, έχω κάνει μια εργασία στο μάθημα Ενεργειακός Σχεδιασμός Κτιρίων, η οποία ουσιαστικά με πέρασε με σχεδόν λευκή κόλλα.

Είναι αρκετά μεγάλη. Αλλά είναι εξειδικευμένη.(όχι βιβιλιογραφική δλδ)

Έχω εξεταστική μέχρι τις 30 και πήγαινε έλα μέχρι Κοζάνη, θα κοιτάξω όποτε μπορέσω να την ανεβάσω καθώς και να γράψω ένα δυο πράματα για το πως να εξοικονομεί κανείς χρήματα (πρώτον) και σαν συνέπεια τούτου να μειώσει τις επιπτώσεις του στο περιβάλλον.

aristent
14-06-10, 20:31
σε 10+ χρόνια απ' ότι έχω ακούσει με τους σημερινούς όρους/τιμές αγοράς παραγόμενου ρεύματος ιδιωτών απο τη ΔΕΗ.. Τώρα που μπαίνουν και νέοι παίκτες όμως.... η τιμή αγοράς / ΚWh από τη ΔΕΗ θα μειωθεί, ενώ η τιμή πώλησης στους απλούς καταναλωτές αυξάνεται.... τρελά πράγματα.. μάλλον την πάνε για κλείσιμο και αγορά της από τους "γνωστούς" ιδιώτες μεγαλοκαρχαρίες...

Άποψή μου, φτιάξε μια μικρή αυτόνομη μονάδα των 5-6 ΚW για προσωπική χρήση με σύγχρονα πάνελ και συσσωρευτές και κόστος γύρω στα 10000 (στη Γερμανία - περίπου 15000 εδώ) για να ξεχάσεις για πάντα ΔΕΗ, ιδιώτες, και αμφίβολης/αόριστης απόδοσης επενδύσεις... υπάρχουν "κουμανταδόροι" στο σύστημα που έχουν κάνει την "πράσινη ανάπτυξη" δική τους υπόθεση..... και θέτουν αυτοί τους όρους του παιχνιδιού...
Αν θέλεις να παίξεις για να κερδίσεις θα πρέπει να έχεις τη δύναμη να τους "κοντράρεις" μέσα και έξω από τα ενεργειακοπολιτικοοικονομ ικά "δίκτυα" και τις επιδοτήσεις... όπου τα όποια ρίσκα τα πληρώνει ο καταναλωτής .......αλλιώς δεν λέγεται επένδυση.. thumb

Καλα το καταλαβες!!!thumb

oldcarskickass
14-06-10, 20:47
σε 10+ χρόνια απ' ότι έχω ακούσει με τους σημερινούς όρους/τιμές αγοράς παραγόμενου ρεύματος ιδιωτών απο τη ΔΕΗ.. Τώρα που μπαίνουν και νέοι παίκτες όμως.... η τιμή αγοράς / ΚWh από τη ΔΕΗ θα μειωθεί, ενώ η τιμή πώλησης στους απλούς καταναλωτές αυξάνεται.... τρελά πράγματα.. μάλλον την πάνε για κλείσιμο και αγορά της από τους "γνωστούς" ιδιώτες μεγαλοκαρχαρίες...

Άποψή μου, φτιάξε μια μικρή αυτόνομη μονάδα των 5-6 ΚW για προσωπική χρήση με σύγχρονα πάνελ και συσσωρευτές και κόστος γύρω στα 10000 (στη Γερμανία - περίπου 15000 εδώ) για να ξεχάσεις για πάντα ΔΕΗ, ιδιώτες, και αμφίβολης/αόριστης απόδοσης επενδύσεις... υπάρχουν "κουμανταδόροι" στο σύστημα που έχουν κάνει την "πράσινη ανάπτυξη" δική τους υπόθεση..... και θέτουν αυτοί τους όρους του παιχνιδιού...
Αν θέλεις να παίξεις για να κερδίσεις θα πρέπει να έχεις τη δύναμη να τους "κοντράρεις" μέσα και έξω από τα ενεργειακοπολιτικοοικονομ ικά "δίκτυα" και τις επιδοτήσεις... όπου τα όποια ρίσκα τα πληρώνει ο καταναλωτής .......αλλιώς δεν λέγεται επένδυση.. thumb

Κοίτα υπάρχουν 2 περιπτώσεις.

Η να φτιάξεις ένα σύστημα το οποίο θα πουλάει ρεύμα στη ΔΕΗ και ταυτόχρονα θα καλύπτει κάποιες ή όλες τις ανάγκες σου, ή να φτιάξεις ένα σύστημα το οποίο θα ΜΕΙΩΝΕΙ τις απαιτήσεις σου σε ρεύμα από την ΔΕΗ.

Το να πάρει την παρούσα φάση χρήματα από τη ΔΕΗ εμπίπτει στην κατηγορία : το άλλο με τον τοτο το ξες;

Οπότε μπορεί κάποιος να γλυτώσει χρήματα από την αρχική επένδυση (μειώνοντας το μέγεθος και την παραγωγικότητα)ΑΠΛΑ και μόνο για να μειώσει κάποιους λογαριασμούς.

Το θέμα θέλει ψάξιμο και είναι σίγουρο πως με ΣΩΣΤΗ και εκλογικευμένη χρήση ΜΠΟΡΕΙ κάποιος να μειώσει ΑΙΣΘΗΤΑ τους λογαριασμούς του, αν όχι να τους μηδενίσει.

και στην τελική τι περιμένατε ρε παιδιά, να αγοράζει η ΔΕΗ την κιλοβατώρα .50λεπτά και να την πουλάει .07 ΚΑΙ να μπορεί να επιβιώσει κιόλας;
(ας μη μπούμε στους υπεράριθμους, απλά και μόνο ότι το παραπάνω δε στέκει ούτε λογικά ΟΥΤΕ επιχειρηματικά)
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

tamtamcafe
15-06-10, 17:27
Κοίτα υπάρχουν 2 περιπτώσεις.

Η να φτιάξεις ένα σύστημα το οποίο θα πουλάει ρεύμα στη ΔΕΗ και ταυτόχρονα θα καλύπτει κάποιες ή όλες τις ανάγκες σου, ή να φτιάξεις ένα σύστημα το οποίο θα ΜΕΙΩΝΕΙ τις απαιτήσεις σου σε ρεύμα από την ΔΕΗ.

Το να πάρει την παρούσα φάση χρήματα από τη ΔΕΗ εμπίπτει στην κατηγορία : το άλλο με τον τοτο το ξες;

Οπότε μπορεί κάποιος να γλυτώσει χρήματα από την αρχική επένδυση (μειώνοντας το μέγεθος και την παραγωγικότητα)ΑΠΛΑ και μόνο για να μειώσει κάποιους λογαριασμούς.

Το θέμα θέλει ψάξιμο και είναι σίγουρο πως με ΣΩΣΤΗ και εκλογικευμένη χρήση ΜΠΟΡΕΙ κάποιος να μειώσει ΑΙΣΘΗΤΑ τους λογαριασμούς του, αν όχι να τους μηδενίσει.

και στην τελική τι περιμένατε ρε παιδιά, να αγοράζει η ΔΕΗ την κιλοβατώρα .50λεπτά και να την πουλάει .07 ΚΑΙ να μπορεί να επιβιώσει κιόλας;
(ας μη μπούμε στους υπεράριθμους, απλά και μόνο ότι το παραπάνω δε στέκει ούτε λογικά ΟΥΤΕ επιχειρηματικά)
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΣΤΟΟΟΟΣΣΣ!!!!!!!!

autodream-nikos
15-06-10, 18:06
Επειδη το ειχα ψαξει λιγο το θεμα πριν απο δυο μηνες ,ωστε να το κανω στο σπιτι μου ,τα παντα ειναι στον αερα .Τωρα ναι μεν κανεις ενα συμβολαιο με την Δεη αλλα αν αυριο το πρωι αλλαξει χερακια οπως συνηθηζεται στην Ελλαδα δεν σε διασφαλιζει κανεις οτι θα σου αγοραζουν με 50 λεπτα και εκει βεβαια θα τραβας πλεον τα μαλλια σου .Οι προσφορες που σου δινουν δε οι διαφορες εταιρειες για το ιδιο εργο εχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ τους αλλα η ουσια ειναι μια,οτι τα παντα θα ειναι στον αερα.Ετσι προς το παρων το αφησα και βλεπουμε στο μελλον.Αν καποιος ενδιαφερεται ,συνηθως αυτες οι εταιρειες εχουν και την εφημεριδα της κυβερνησεως μαζι τους ,την οποια αν διαβασετε θα δειτε οτι υπαρχουν απειρα παραθυρακια για αυτους αλλα καμμια διασφαλιση για εμας και οσες ερωτησεις και αν εκανα και στους 3 που μου εδωσαν προσφορα ως προς αυτο το ζητημα διασφαλιση δεν ειχα απο κανεναν.
Αυτα απο μενα απο καθαρα προσωπικη εμπειρια

NickE60
30-07-10, 14:18
Εκτός αναπτυξιακού νόμου τα φωτοβολταϊκά....

https://www.energia.gr/article.asp?art_id=38924

Πράσινη ανάπτυξη με φωτοβολταϊκά (όπως λέμε πράσινα άλογα) ...μόνο για αυτούς που έχουν τα κεφάλαια.... ή αν δανειστούν!!!!!! (αν μπορούν) ...με τους γνωστούς "συνεταιρικούς" όρους των τραπεζών για να πραγματοποιήσουν την επένδυση..

Πράσινα μονοπώλια μυρίζομαι...... :whistle:

ΔημήτρηςΜ3
30-07-10, 14:46
τωρα αν φαμε παπαρα θα το δουμε στο μελλον
εχουμε κανει τα απαρετιτα περιμενουμε την εγκιση
και θα δουμε μετα τι θα κανουμε θα το πουλαμε η θα το εχουμε για την παρτη μας!

liakos
30-07-10, 15:06
Μιας και έκανα έρευνα στις ανανεώσιμες πηγές στην Ελλάδα οι μεγάλες κατασκευαστικές έχουνε αναλάβει τα περισσότερα έργα ανανεώσιμων πηγών και μιλάμε για παραγωγή έως το 2020 8 GW ενέργειας. Έχουνε επενδύσει πολλά λεφτά και ειδικά στα αιολικά πάρκα (θαλάσσια και μη θαλάσσια). Βέβαια για τους καταναλωτές όπως είπαν και άλλοι όλα είναι στον αέρα και δεν ξέρουν αν θα πάρουν τα λεφτά τους πίσω από μια τέτοια επένδυση.
Σύμφωνα με έναν μεγάλο οικονομικό αναλυτή της Αμερικής, η Ελλάδα αν απλοποιήσει τη γραφειοκρατία της θα μπορέσει να προσελκύσει ξένες επενδύσεις και να λάβει μέρος σε αυτό που λέγεται ως τρίτη βιομηχανική επανάσταση, η επανάσταση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.:shok: Βέβαια δεν βλέπω τους πολιτικούς μας να κάνουν κάτι διότι αυτοί δεν βλέπαν πέραν από τη μύτη τους. :ranting2:

Κωνσταντίνος
30-07-10, 17:31
και στην τελική τι περιμένατε ρε παιδιά, να αγοράζει η ΔΕΗ την κιλοβατώρα .50λεπτά και να την πουλάει .07 ΚΑΙ να μπορεί να επιβιώσει κιόλας;
(ας μη μπούμε στους υπεράριθμους, απλά και μόνο ότι το παραπάνω δε στέκει ούτε λογικά ΟΥΤΕ επιχειρηματικά)
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Κι΄όμως η ΔΕΗ τον κάνει αυτόν τον "επιχειρηματικό άθλο". Αγοράζει ρεύμα αρκετά ακριβότερα απ΄ότι μας το πουλάει.

inkman
05-12-11, 17:08
Ωστε ισχυει οτι η ΔΕΗ αγοραζει ρευμα απο εμενα που εχω στην ταρατσα μου. Γιατι μου ειπανε το ιδιο πραγμα οι πωλητες σε ενα μαγαζι με [xxxxx] στο ........σημερα το πρωι. Με συμφερει να βαλω δηλαδη, ε?
Το μαγαζι αυτο το ξερει κανεις? Ειναι καλο? Να τους εμπιστευτω?

Kostas_1
05-12-11, 21:01
Ωστε ισχυει οτι η ΔΕΗ αγοραζει ρευμα απο εμενα που εχω στην ταρατσα μου. Γιατι μου ειπανε το ιδιο πραγμα οι πωλητες σε ενα μαγαζι με [xxxxx] στο ........σημερα το πρωι. Με συμφερει να βαλω δηλαδη, ε?
Το μαγαζι αυτο το ξερει κανεις? Ειναι καλο? Να τους εμπιστευτω?

Νεος χρηστης με 1ο μηνυμα προσελκυστικο ποστ

Απο το email του διαπιστωθηκε ότι προκειται για τον ιδιο που δηθεν ρωτουσε

fanisk
05-12-11, 21:09
Νεος χρηστης με 1ο μηνυμα προσελκυστικο ποστ

Απο το email του διαπιστωθηκε ότι προκειται για τον ιδιο που δηθεν ρωτουσε

Ο κλασσικος ο μακακας ο Ελληνας :thumbsdown: Αντι να πει εχω αυτο το μαγαζι, η γνωμη μου για το θεμα ειναι αυτη, δοκιμαστε αυτο, μη δοκιμασετε εκεινο, αλλοι πελατες σχολιασαν θετικα/αρνητικα τουτο.. λεει οτι ακουσε για ενα μαγαζι που του ειπαν καποιοι και τρεχα γυρευε.. οξω πονηροι.

BILL007
06-12-11, 00:27
οξω πονηροι.

Koυτοπόνηροι...thumb

billakos
06-12-11, 00:50
Ο κλασσικος ο μακακας ο Ελληνας :thumbsdown: Αντι να πει εχω αυτο το μαγαζι, η γνωμη μου για το θεμα ειναι αυτη, δοκιμαστε αυτο, μη δοκιμασετε εκεινο, αλλοι πελατες σχολιασαν θετικα/αρνητικα τουτο.. λεει οτι ακουσε για ενα μαγαζι που του ειπαν καποιοι και τρεχα γυρευε.. οξω πονηροι.

καλα τα λες ρε Φάνη... σωστος,, πες τα απλα ωραια σταρατα και ντομπρα.
τη να πω ακομα παρα πολλοι δυστηχως εχουν αυτην τη νοοτροπια.
το ειπα ετσι για να μην βρισωωωωω...:ranting2:

fanisk
06-12-11, 08:35
καλα τα λες ρε Φάνη... σωστος,, πες τα απλα ωραια σταρατα και ντομπρα.
τη να πω ακομα παρα πολλοι δυστηχως εχουν αυτην τη νοοτροπια.
το ειπα ετσι για να μην βρισωωωωω...:ranting2:

Να τους ευχηθεις καλα κανονια :hystericalbs1:

merlin
06-12-11, 12:01
Πάντως ανεξάρτητα από την κακή προσπάθεια προσέγγισης του φίλου μας, όποιος θέλει να ενημερωθεί για κάτι σχετικό με φωτοβολταϊκά, μπορεί να μου στείλει π.μ. και να του απαντήσω, ειλικρινά και φιλικά, μιάς και είναι η δουλειά μου.

Γενικά όπως σε όλα τα πράγματα στην Ελλάδα, έτσι και στα φωτοβολταϊκά, υπάρχει πολύ παραπληροφόρηση.....

fanisk
06-12-11, 12:06
Νικο για να μη σε γεμισουμε πμ πες μας εδω αν θες τα βασικα. Πχ ενα σπιτι για να μειωσει τη ΔΕΗ (και ποσο?) ή ακομα και να'ναι αυτονομο (γινεται?) τι χρειαζεται περιπου?

Vasilis
06-12-11, 12:07
θα σε ενδιεφερε Νικολα (ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ)

να μας κανεις μια παρουσιαση σαν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

οπως επισης κ μια προσφορα στους χρηστες του φορουμ μας?

φυσικα θα μπει στις προσφορες των Επαγγελματιων του φορουμ κ μπορει να φανει χρησιμο σε Ολους μας!

δεν σε ρωταω με πμ γιατι ξερω τι ειδους ανθρωπος εισαι (οτι καλυτερο θα το κανεις-ειμαι σιγουρος)!

merlin
06-12-11, 12:09
Νικο για να μη σε γεμισουμε πμ πες μας εδω αν θες τα βασικα. Πχ ενα σπιτι για να μειωσει τη ΔΕΗ (και ποσο?) ή ακομα και να'ναι αυτονομο (γινεται?) τι χρειαζεται περιπου?

Θα σου απαντήσω με πμ, γιατί θα αναγκαστώ να πώ πράγματα που θα θεωρηθούν, μάλλον δικαίως, διαφήμιση και δεν θέλω να αντιπαρατεθώ στους κανόνες του forum μας...

Δεν θα κουραστώ να απαντάω σε πμ... μάλλον θα φτιάξω κάτι ολοκληρωμένο και θα το κάνω copy paste....

fanisk
06-12-11, 12:12
Στειλε στειλε thumb

A8hnaios
06-12-11, 14:51
νικο χρονια πολλα καταρχας..
πες σε παρακαλω για να βαλεις το συστημα σε καινουργια οικοδομη τι ακριβως χρειαζεσαι απο χαρτουρα,,,,..
πολεοδομια αδειες,κτλ
tnxs..

steliosm46
06-12-11, 15:14
Καλησπερα φιλε.Ειναι παρα πολυ μεγαλο το θεμα αυτο να ξερεις.Εγω ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος και τα γνωριζω οσο αναφορα το τεχνικο κομματι λογω της δουλειας-ειδικοτητας μου..(πανελ-inverter-καλωδια κλπ κλπ)

Για να μην σε κουραζω ομως δεν θα επεκταθω πολυ..θα σου αναφερω την περιπτωση μου ως παραδειγμα..

Επειδη υπαρχουν διαφορες επενδυσεις πανω σε αυτο το κομματι, ειναι διαφορετικα τα πραγματα..Θα σου πω το εξης σε γενικες γραμμες γιατι παλι ξαναλεω ειναι πολυ μεγαλο το θεμα..

Εγω μεχρι στιγμης εχω κανει 3 φωτοβ/κα σε στεγη(σε 3 σπιτια δηλαδη) σαν επενδυτης μιλαω παντα, και οχι σαν τεχνικος,δεν εχω καποια τεχνικη εταιρια δεν κανω τοποθετησεις δηλαδη..

Σε αυτα τα 3 φωτοβολταικα που εχω κανει,μιλαμε για τρία 10άκια όπως τα αποκαλουμε,δηλαδη 10κw στο κάθε σπίτι..Ειμαι υπερ ευχαριστημένος διοτι εκανα την δουλεια μου, και γραφειοκρατια, αλλα και τοποθετηση, σε περιπου 1 χρονο με την ανεση μου να δω τι θελω να βαλω κλπ,αλλα και απο θεμα γραφειοκρατιας καμια σχεση με οτι αφορα τα παρκα σε αγροτεμαχια κλπ,πολυ απλουστερα τα πραγματα 5-10 δικαιολογητικα, πολυ καλυτερο το καθεστως γενικοτερα,δεν μπορω να μπω σε λεπτομερειες απο εδω τωρα!!

οσο αναφορα ομως τα μεγαλα παρκα όπως πχ. τα 100kw για παραδειγμα σε αγροτεμαχια κλπ,ειναι αστα να πανε!! ετσι οπως το λεω,εαν κατσω και σου αναλυσω το τι εξοδα και τι ψυχολογικη κουραση εχω φαει και κυριως αυτή!! δεν περιγραφεται φιλε..Να μην μπορω να κοιμηθω ορισμενες φορες απ το αγχος εαν προχωρησει η δουλεια μου..

Εχω κανει εταιρια Ο.Ε για να καταθεσω το φακελο μου στην ΔΕΗ η οποια μετα απο 1μιση χρονο μου εστειλε τους ορους συνδεσης,Επίσης η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ πληγη που ειναι η αρχαιολογια η πουτνα!! η οποια πεδευομαι με αυτη την υπηρεσια εδω και 2 χρόνια να μου δωσει μια κωλοβεβαιωση για να μπορω να προχωρησω!!! Ηρθα μου καναν το χωραφι σκατα στην κυριολεξια!! εχω πληρωσει ενα καρο εξοδα και δουλεια δεν εχει γινει!!μου καναν το χωραφι γεμτο τρυπες να βρησκουν πετρες και να ισχυριζονται οτι ειναι αρχαια ευρηματα!!! να καθονται με το πινελακι και να σκουπιζουν τις πετρες!!! αν ειναι ποτε δυνατον!! αυτο το πραγμα δεν συμβαινει σε κανενα κρατος πιστεψε με!!δεν εχω κουραστει τοσο πολυ απο τετιου ειδους θεμα,αλλα και που οποια υπηρεσια και να πηγα παντου βρησκανε προβλημα!!

ασε που καθε 6 μηνες μη σου πω και νωριτερα αλλαζουν τους νομους,φίλε μακρια ουτε ξερουν τι τους γινεται!!

ειμαι νεος ανθρωπος θελω να κανω μια επενδυση και παντου το ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ αυτο που ζουμε μ βρισκει προβληματα!!

τι να σου λεω,απο Εφορια-ΔΕΗ-ΤΕΒΕ-Διευθυνση Γεωργίας-Δασαρχία τι τι δεν ξερω και γω τι αλλο, τι να σου λεω εχω παθει πλακα εδω και 3 και παραπανω χρονια που ασχολουμε να δω εαν μπορω να κανω 100κw παρκο!! Εδω για το ΤΕΒΕ για να μ δωσουν μια απλη απαλαγγη δεν μπορεις να φανταστεις το τι δικαιολογητικα μου ζητησαν να τους παω!!! και για μια απλη απαλλαγη καναν 4μιση μηνες να μου την δωσουν!!! αφου τους ειχα παει ολα τα δικαιολογητικα!!!

μην την ψαχνεις φιλε!! καντε 10άρια στα σπιτια σας ειναι η ποιο καλη επενδυση και αμεση!!

τωρα δεν ξερω αν μπορω να γινω αντηληπτος αλλα ειναι τοσο πολλα που δεν μπορω να τα πω απο το πληκτρολογιο!!αυτοι που ασχολουνται γενικος ειτε ειναι επενδυτες,ειτε τεχνικες εταιριες καταλαβαινουν τι λεω!!!

ειδικα εδω στην επαρχια που ειμαστε εμεις εχουμε μεγαλο προβλημα με τα παρκα στα αγροτεμαχια!!

merlin
07-12-11, 10:53
θα σε ενδιεφερε Νικολα (ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ)

να μας κανεις μια παρουσιαση σαν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

οπως επισης κ μια προσφορα στους χρηστες του φορουμ μας?

Φυσικά και με ενδιαφέρει να κάνω παρουσίαση και προσφορά για τα μέλη μας...

Θα το δουλέψω αυτές τις ημέρες και θα ανεβάσω ενημέρωση και προσφορά...

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... η εκτίμηση είναι αμοιβαία !!!

merlin
07-12-11, 11:45
Για αρχή...

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ Φ/Β εως 10 KWp

Όσον αφορά στο οικιακό φωτοβολταϊκό σύστημα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται κατΆαρχήν είναι:
Τίτλος κυριότητας του χώρου εγκατάστασης (αντίγραφο συμβολαιογραφικής πράξης και πιστοποιητικού μεταγραφής της στο υποθηκοφυλακείο)
Αντίγραφο πρόσφατου λογαριασμού κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος
2 Υπεύθυνες δηλώσεις (δείτε συνημμένα αρχεία)
Τεχνικά εγχειρίδια του εξοπλισμού (θα τα ετοιμάσουμε εμείς)
Μονογραμμικό ηλεκτρολογικό σχέδιο του συστήματος (θα το ετοιμάσουμε εμείς)
Συμπληρωμένη την αίτηση σύνδεσης (δείτε συνημμένο αρχείο). Τα τεχνικά στοιχεία που αναφέρονται στην αίτηση θα τα συμπληρώσουμε εμείς, όταν καθορίσουμε την ακριβή ισχύ που θα εγκατασταθεί στο κτίριο.

merlin
07-12-11, 11:51
Συνέχεια...

Όσον αφορά στο φωτοβολταϊκό σύστημα επί γηπέδου μέχρι 100 KW, τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την αρχική αίτηση στη ΔΕΗ είναι:

Τοπογραφικό της ακριβούς θέσης της εγκατάστασης και χάρτη ΓΥΣ 1:5000 με απεικόνιση του πολυγώνου του γηπέδου (προκειμένου για γήπεδα εκτός σχεδίου πόλεως)
Μόνο για νομικά πρόσωπα επικυρωμένο αντίγραφο: του ΦΕΚ στο οποίο δημοσιεύτηκε η σύσταση της εταιρείας (για ΑΕ ή ΕΠΕ), του καταστατικού όπως καταχωρήθηκε στα βιβλία εταιρειών του Πρωτοδικείου (για ΟΕ ή ΕΕ)
Τίτλος κυριότητας ή νόμιμης κατοχής του γηπέδου εγκατάστασης. Γίνονται δεκτά και προσύμφωνα μίσθωσης (δείτε παράγραφο 9 του συνημμένου εντύπου αίτησης)
Υπεύθυνη δήλωση στην οποία ο αιτών να βεβαιώνει ότι όλα τα στοιχεία που υποβάλλει με τη αίτησή του είναι αληθή. (δείτε συνημμένο αρχείο)
Τεχνικά εγχειρίδια του εξοπλισμού (θα τα ετοιμάσουμε εμείς)
Μονογραμμικό ηλεκτρολογικό σχέδιο του σταθμού (θα το ετοιμάσουμε εμείς)
Συμπληρωμένη την αίτηση σύνδεσης για φ/β σταθμό επί γηπέδου ισχύος μέχρι 100 KW (δείτε συνημμένο αρχείο). Τα τεχνικά στοιχεία που αναφέρονται στην αίτηση θα τα συμπληρώσουμε εμείς.
Καταβολή ποσού 500 ¤ πλέον ΦΠΑ στην τοπική υπηρεσία της ΔΕΗ για την εξέταση του αιτήματος σύνδεσης.

Προσοχή! Δεν γίνονται δεκτές αιτήσεις από υπό σύσταση εταιρείες. Δηλαδή αν δεν γίνει η αίτηση από φυσικό πρόσωπο, αλλά από κάποιας μορφής εταιρεία πρέπει αυτή να έχει ήδη συσταθεί.

Πριν την υπογραφή της σύμβασης σύνδεσης του φ/β σταθμού απαιτούνται:
Βεβαίωση απαλλαγής από απόφαση ΕΠΟ, από την αρμόδια περιβαλλοντική αρχή της οικίας Περιφέρειας, ή απόφαση ΕΠΟ εφόσον απαιτείται*
Έγκριση εκτέλεσης εργασιών μικρής κλίμακας για την εγκατάσταση του φωτοβολταϊκού σταθμού, από την Αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία.
Εγγυητική επιστολή** ποσού Π το οποίο υπολογίζεται σε Ευρώ ως το γινόμενο της ονομαστικής ισχύος του σταθμού σε KW επί 150 ¤/KW(π.χ. για σταθμό ονομαστικής ισχύος 100 KW θα πρέπει να υποβληθεί εγγυητική επιστολή ύψους 15.000 ¤)
Καταβολή της δαπάνης των έργων σύνδεσης της ΔΕΗ, όπως προκύπτει απΆ την διατύπωση προσφοράς σύνδεσης από τη ΔΕΗ.
Επιστολή κατΆ αρχήν ενδιαφέροντος τράπεζας ή άλλου πιστωτικού ιδρύματος για τη χρηματοδότηση της επένδυσης


*Σε διαδικασία ΕΠΟ υπόκεινται οι φωτοβολταϊκοί σταθμοί μέχρι 100 KW εφόσον:

Εγκαθίστανται σε γήπεδα που βρίσκονται σε οριοθετημένες περιοχές του δικτύου NATURA 2000 ή σε παράκτιες ζώνες που απέχουν λιγότερο από 100 μέτρα από την οριογραμμή του αιγιαλού εκτός βραχονησίδων, ή
Γειτνιάζουν σε απόσταση μικρότερη των 150 μέτρων, με σταθμό ΑΠΕ της ίδιας τεχνολογίας που είναι εγκατεστημένος σε άλλο γήπεδο και έχει εκδοθεί για αυτόν άδεια παραγωγής ή απόφαση ΕΠΟ ή προσφορά σύνδεσης, η δε συνολική ισχύς των σταθμών υπερβαίνει τα 500 KW.

** Η εγγυητική επιστολή επιστρέφεται με την ενεργοποίηση της σύνδεσης του σταθμού, εφόσον γίνει εντός 18 μηνών από την υπογραφή της σύμβασης σύνδεσης.

Στην περίπτωση τοποθέτησης φωτοβολταϊκών συστημάτων μέχρι 100 KW σε γήπεδα που δεν βρίσκονται σε δάσος ή σε δασική έκταση, σε ρέμα, στον αιγιαλό ή την παραλία, σε καθορισμένο αρχαιολογικό χώρο ή σε περιοχή απολύτου προστασίας της φύσης, τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την έκδοση έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας είναι:

Τοπογραφικό διάγραμμα και διάγραμμα κάλυψης, όπου φαίνεται η θέση εγκατάστασης του σχετικού εξοπλισμού και τυχόν άλλες εγκαταστάσεις φωτοβολταϊκών συστημάτων στο ίδιο οικόπεδο
Σύντομη περιγραφή των εκτελούμενων εργασιών, που αφορούν την εγκατάσταση φωτοβολταϊκού σταθμού
Υπεύθυνη δήλωση του ενδιαφερόμενου (δείτε συνημμένο αρχείο) στην οποία θα δηλώνεται ότι, το ακίνητο στο οποίο προτίθεται να εγκαταστήσει τον φωτοβολταϊκό σταθμό δεν βρίσκεται σε δάσος ή σε δασική έκταση, σε ρέμα, στον αιγιαλό ή την παραλία, σε καθορισμένο αρχαιολογικό χώρο ή σε περιοχή απολύτου προστασίας της φύσης
Έγκριση της αρμόδιας αρχαιολογικής υπηρεσίας, εφόσον απαιτείται
Βεβαίωση χαρακτηρισμού της γης από την οικεία Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης και, ειδικά για εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας (Γ.Γ.Υ.Π.), άδεια από την οικεία Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης για το επιτρεπτό της εγκατάστασης φωτοβολταϊκών σταθμών σε Γ.Γ.Υ.Π.
Αποδεικτικό κοινοποίησης του αντιγράφου της παραπάνω υπεύθυνης δήλωσης και του τοπογραφικού σχεδίου στις κατά περίπτωση αρμόδιες υπηρεσίες (δασαρχείο, κτηματική υπηρεσία ή/και κατά περίπτωση άλλη αρμόδια υπηρεσία), καθώς και στην υπηρεσία Α.Π.Ε.

merlin
07-12-11, 12:18
Τα πιό κάτω τα λένε οι τράπεζες, αλλά πολύ δύσκολα τα εκταμιεύουν...

Η Εθνική Τράπεζα προφέρει το «Πράσινο Δάνειο» με κυμαινόμενο επιτόκιο 7,19% ύψους ως 30.000 ευρώ και διάρκειας μέχρι 7 χρόνια. Το δάνειο «Ενεργειακή Εθνοστέγη», που χορηγείται με προϋποθέσεις στεγαστικού, και δάνειο για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων σε ταράτσες ή στέγες, ύψους ως 50.000 ευρώ, με διάρκεια ως 15 χρόνια και κυμαινόμενο επιτόκιο euribor τριμήνου + περιθώριο 3,95%.

Η Alpha Bank προσφέρει δάνειο για την ενεργειακή αναβάθμιση της κατοικίας ή για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών με επιτόκιο 8,75% (ύψος δανείου ως 40.000 ευρώ με διάρκεια 7 χρόνια), καθώς και στεγαστικό δάνειο για την ενεργειακή αναβάθμιση της κατοικίας με σταθερό ή κυμαινόμενο επιτόκιο (ανάλογο των στεγαστικών) ύψους ως 100.000 ευρώ με διάρκεια μέχρι 20 χρόνια.

Η Eurobank χορηγεί το «Πράσινο Δάνειο Κατοικίας» για την ενεργειακή αναβάθμιση της κατοικίας και για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων στις στέγες ή τις ταράτσες των σπιτιών. Το παραγόμενο ρεύμα θα το αγοράζει η ΔΕΗ και ο πελάτης μπορεί να έχει ετήσιο έσοδο μέχρι και 7.500 ευρώ για 25 χρόνια.

Η Τράπεζα Κύπρου χρηματοδοτεί ιδιώτες, ελεύθερους επαγγελματίες και μικρές επιχειρήσεις με το δάνειο «Eco Loans» για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων (μέχρι το 100% της επένδυσης με διάρκεια αποπληρωμής 20 χρόνια).

Η Τράπεζα Πειραιώς προσφέρει στεγαστικά και καταναλωτικά δάνεια «Green» για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων και την ενεργειακή αναβάθμιση των κατοικιών. Το επιτόκιο του καταναλωτικού δανείου ύψους ως 20.000 ευρώ για την αναβάθμιση της κατοικίας, την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και την αγορά πράσινων ηλεκτρικών συσκευών είναι 8,55. Χορηγεί και «πράσινα» στεγαστικά με κυμαινόμενο επιτόκιο euribor τριμήνου + περιθώριο από 3,5%.

Η Marfin Egnatia Bank προσφέρει το δάνειο «Marfin sun στο σπίτι σου» για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκού, που εξασφαλίζει στον δανειολήπτη ετήσιο έσοδο μέχρι 7.500 ευρώ. Το επιτόκιο για το δάνειο ενεργειακής αναβάθμισης είναι κυμαινόμενο βάσει του euribor τριμήνου + περιθώριο από 3,25%, ενώ στο στεγαστικό δάνειο το περιθώριο ξεκινά από το 2,6%.

Η Αγροτική Τράπεζα προσφέρει το δάνειο «Πράσινες Παρεμβάσεις» με επιτόκιο 6,4% για τοποθέτηση φωτοβολταϊκών, όπως και την ενεργειακή αναβάθμιση της κατοικίας, χρηματοδοτεί το 100% της επένδυσης με διάρκεια αποπληρωμής έως 20 χρόνια.

Το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο προσφέρει το δάνειο «Ηλιακή ταράτσα» για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων. Ο δανειολήπτης υπογράφει σύμβαση με τη ΔΕΗ για την πώληση του ρεύματος και μπορεί να έχει έσοδο μέχρι 4.000 ευρώ τον χρόνο.

Η Εμπορική χορηγεί το δάνειο «Home Ecoλογικό» για την ενεργειακή αναβάθμιση της κατοικίας με κυμαινόμενο επιτόκιο euribor τριμήνου +περιθώριο 6,5% (ύψος χρηματοδότησης έως 30.000 ευρώ με διάρκεια αποπληρωμής 10 χρόνια) και για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών με κυμαινόμενο επιτόκιο euribor τριμήνου + περιθώριο 5,5% (ύψος δανείου ως 60.000 ευρώ με διάρκεια25 χρόνια) .

H Attica Bank προσφέρει το «Attica Οικοενέργεια» για την τοποθέτηση φωτοβολταϊκού συστήματοςμε κυμαινόμενο επιτόκιο 7,25% (ύψος χρηματοδότησης ως 45.000 ευρώ με διάρκεια αποπληρωμής 12 χρόνια).

Η Τ Bank προσφέρει δάνειο για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών με κυμαινόμενο επιτόκιο euribor τριμήνου + περιθώριο από 4% χρηματοδοτώντας επένδυση ως 50.000 ευρώ για 20 χρόνια.

merlin
07-12-11, 12:40
H Εlampsis Ενεργειακά Συστήματα Α.Ε. παρέχει ολοκληρωμένες λύσεις όσον αφορά στην μελέτη, στον σχεδιασμό, στην προμήθεια και εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων.

Η προώθηση της φωτοβολταϊκής τεχνολογίας και η εφαρμογή των διασυνδεδεμένων φωτοβολταϊκών συστημάτων, παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον, αφού εκτός της ευεργετικής επίδρασης για το περιβάλλον, αποτελεί μία σοβαρή επένδυση χωρίς ρίσκο, με γρήγορη απόσβεση, μακροχρόνια προοπτική και υψηλή απόδοση. Ειδικότερα οι μικρές επιχειρήσεις ή οι ιδιώτες που εγκαθιστούν φωτοβολταϊκά συστήματα στο δώμα ή στη στέγη κτιρίων, μέχρι 10 Kwp, εξασφαλίζουν άμεσα το ρεύμα που καταναλώνουν και επίσης ένα συμπληρωματικό αφορολόγητο εισόδημα για πολλά χρόνια μετά την, σύντομη σχετικά, απόσβεση της επένδυσης.

Τα συστήματα των 10 KWp για στέγες και οροφές, κορυφαίας ποιότητος, που εμπορεύεται η εταιρεία μας, σύμφωνα με την γενικότερη ομαλοποίηση των τιμών, ξεκινούν από 26,000 ¤ και φτάνουν έως και 33,000 ¤ συμπεριλαμβανομένων εγκατάστασης και Φ.Π.Α., ανάλογα με την χώρα παραγωγής των panels και των ειδικών χαρακτηριστικών τους.

Ειδικά για τα μέλη του BMWFans.gr, προσφέρουμε ολοκληρωμένο φωτοβολταϊκό σύστημα 10 Kwp στην Αττική (με μικρή επιβάρυνση και στην υπόλοιπη Ελλάδα) στην τιμή των 23,900 ¤ συμπεριλαμβανομένων εγκατάστασης και Φ.Π.Α.

Η 60χρονη πείρα των εταιρειών του ομίλου Λυρίτης (leader της αγοράς σε ρολλά και γκαραζόπορτες) σε επεμβάσεις αναβάθμισης κτιρίων και η πιστοποίηση μας με ISO 9001 , είναι απόλυτη εγγύηση για την ποιότητα των εγκαταστάσεών μας.

H εταιρεία Εlampsis Ενεργειακά Συστήματα Α.Ε. θα είναι δίπλα σας με συνέπεια, όλα τα χρόνια της διάρκειας της επένδυσής σας, προσφέροντάς σας την σιγουριά καλής λειτουργίας που χρειάζεστε.


Η προσφορά ισχύει για τον τρέχοντα μήνα.
Οι τιμές έχουν πτωτική τάση και εφόσον αυτό συνεχίσει, την πτώση των τιμών θα ακολουθεί και η προσφορά μας.

avelion
28-01-12, 19:56
Επειδή υπάρχει πολύ ενδιαφέρον, δείτε έναν πολύ χρήσιμο online οδηγό απόδοσης φωτοβολταϊκού συστήματος:
Υπολογισμός Απόδοσης Φωτοβολταϊκού (https://www.avelion.gr/ipologismos-apodosis-fotovoltaikou/)

Kostas_1
28-01-12, 20:02
Επειδή υπάρχει πολύ ενδιαφέρον, δείτε έναν πολύ χρήσιμο online οδηγό απόδοσης φωτοβολταϊκού συστήματος:
Υπολογισμός Απόδοσης Φωτοβολταϊκού (https://www.avelion.gr/ipologismos-apodosis-fotovoltaikou/)

Φιλε καλως ηλθες. Αποτι καταλαβαινω εισαι ο ιδιος που εχει και το καταστημα-site.

Καλο θα ηταν να συστηθουμε λιγο πρωτα: https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23
και αν εισαι επαγγελματιας θα ελεγα να το δηλωνες.... γιατι ετσι 1ο ποστ, θα μπορουσε να εκληφθει ως πλαγια διαφημιση :original:

vagmag
24-05-13, 20:06
Θέλω τη βοήθειά σας.

Με φωτοβολταϊκά ασχολήθηκα λίγο τα προηγούμενα χρόνια.

Στην αρχή υπήρξε η σκέψη εταιρίας εγκατάστασης φωτοβολταϊκών (η οποία και δημιουργήθηκε), αλλά δεν υπήρξε η δυνατότητα από εμένα χρονικά αλλά και το συνέταιρο να τρέξει το εγχείρημα.

Στη συνέχεια η εταιρία (αφού περιήλθε εξολοκλήρου στο όνομά μας)έκανε αίτηση για εγκατάσταση 400KW σε ιδιόκτητες στέγες. Μετά από 2 χρόνια αναμονή, ήρθε και η έγκριση πέρυσι τον Ιανουάριο. Τέσπα με τα πολλά με τα λίγα, λίγο πριν την εγκατάσταση και διασύνδεση, κρίναμε (καλώς ή κακώς δεν έχει σχέση τώρα), ασύμφορη την εφαρμογή με την έκτακτη εισφορά που βγήκε, αλλά και το κράτος ως μοναδικό πελάτη.

Τα παραπάνω τα έγραψα για να σας αναφέρω πόσο περιφερειακές γνώσεις έχω για τα φωτοβολταϊκά... αλλά και γιατί δεν ενδιαφέρομαι να πουλήσω ρεύμα στο κράτος.

Αυτή τη στιγμή μου έγινε πρόταση από φίλο να εγκαταστήσω ένα 10άρι, 12άρι φωτοβολταϊκό στη στέγη του σπιτιού, ώστε όχι να το πουλάω αλλά να το χρησιμοποιώ.
Πως όμως;
Όχι με μπαταρίες κλπ, αλλά να το επιστρέφω στο ρολόι της ΔΕΗ, και να γράφει λέει ανάποδα!

Μιας και η θέρμανση μου χρησιμοποιεί ρεύμα (γεωθερμία), θα ήταν μία καλή λύση!

Κατά πόσο αυτό είναι νόμιμο ;;

Το ρεύμα που θα παράγω θα διοχετεύεται πουθενά ;;; Δε θέλω να κάνω κάτι και να μην είναι σωστό, αλλά δε γνωρίζω και τη λειτουργία τη συγκεκριμένη.

Ευχαριστώ. Ελπίζω να μη φάω κράξιμο....

kostas 325
24-05-13, 20:25
σε οικιακή στέγη μέχρι 10αρι μπορείς να βάλεις.Τώρα αυτό με το ρολόι να γυρίζει ανάποδα δεν υπάρχει... με τίποτα.μόνο με μπαταρίες για αυτονομία.

Harisp
24-05-13, 21:26
Κάνε λίγο υπομονή. Μέχρι τέλος του χρόνου θα γίνει πράξη το net metering.

https://en.wikipedia.org/wiki/Net_metering

vagmag
24-05-13, 21:59
Κάνε λίγο υπομονή. Μέχρι τέλος του χρόνου θα γίνει πράξη το net metering.

https://en.wikipedia.org/wiki/Net_metering

εννοείς μάλλον ότι δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο ακόμα... και θα γίνει μέσα στη χρονιά ;

Harisp
24-05-13, 22:29
Επειδή ρίξανε τόσο πολύ τις τιμές και κάποιους δεν τους συμφέρει αν έχουν μεγάλη οικιακή κατανάλωση, θα γίνει το net metering για να πουλάς-αντιλογίζεις κιλοβατόρες και όχι euro στην ΔΕΗ.
Ίσως δωθεί και η δυνατότητα να μπορείς να βάλεις όσα kw θέλεις και όχι μόνο 10. Αυτό λέει η λογική του net metering.

Πιστεύω μέχρι τέλους του έτους-αρχές του 14 θα γίνει πράξη.