PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα κοπάδια ζώων πρέπει να έχουν... φώτα πορείας τη νύχτα



Samaro
07-06-10, 23:14
Απίστευτη απόφαση του Αρείου Πάγου (!)

Ο Άρειος Πάγος έκρινε ότι ο βοσκός ο οποίος δεν έχει ευδιάκριτα φώτα στην αρχή και το τέλος του κοπαδιού του, όταν αυτό κινείται νύκτα επί του οδοστρώματος,
είναι συνυπεύθυνος σε περίπτωση τροχαίου ατυχήματος.

Η απόφαση του Αρείου Πάγου υπήρξε με αφορμή ατύχημα σε ανάλογες συνθήκες που έγινε το Μάιο του 2002 στην επαρχιακή οδό Σπάρτης - Γερακίου.
Το ανώτατο δικαστήριο έκρινε ότι συνυπαίτιος του ατυχήματος είναι ο οδηγός κατά 70% και ο βοσκός κατά 30%, αφού παρότι κινούσε το κοπάδι του κατά τη διάρκεια της νύκτας επί επαρχιακής οδού που δεν είχε φωτισμό, δεν είχε τοποθετήσει ευδιάκριτα φώτα πορείας στην αρχή και στο τέλος του κοπαδιού.
πηγή : in.gr

katsaraios
08-06-10, 00:07
Απίστευτη απόφαση του Αρείου Πάγου (!)

Ο Άρειος Πάγος έκρινε ότι ο βοσκός ο οποίος δεν έχει ευδιάκριτα φώτα στην αρχή και το τέλος του κοπαδιού του, όταν αυτό κινείται νύκτα επί του οδοστρώματος,
είναι συνυπεύθυνος σε περίπτωση τροχαίου ατυχήματος.

Η απόφαση του Αρείου Πάγου υπήρξε με αφορμή ατύχημα σε ανάλογες συνθήκες που έγινε το Μάιο του 2002 στην επαρχιακή οδό Σπάρτης - Γερακίου.
Το ανώτατο δικαστήριο έκρινε ότι συνυπαίτιος του ατυχήματος είναι ο οδηγός κατά 70% και ο βοσκός κατά 30%, αφού παρότι κινούσε το κοπάδι του κατά τη διάρκεια της νύκτας επί επαρχιακής οδού που δεν είχε φωτισμό, δεν είχε τοποθετήσει ευδιάκριτα φώτα πορείας στην αρχή και στο τέλος του κοπαδιού.
πηγή : in.gr

Η πιο σωστη αποφαση που εχω δει τα τελευταια χρονια στο Ελλαδισταν.
Μπορω να σου αναφερω προσωπικα 3 περιπτωσεις που κινδυνεψε η ακεραιτητα μου και το αμαξι απο τετοιες "γραφικες" εξορμησεις τσοπαναραιων που τα βγαζουνε στο δρομο και μαλιστα οχι μονο σε μικρο αγροτικο αλλα σε εθνικο δικτυο και ξαφνικα ψαχνεις διαφυγη για να μην σκοτωσεις και να μην τσακιστεις πουθενα σε κανα χαντακι.
Πριν 20 χρονια οντας ακομα επαγγελματιας με ΦΔΧ στην "εθνικη" οδο Τριπολης-Καλαματας στην Ασεα,βγηκε ενα ωραιο κοπαδακι ξαφνικα μπροστα με τον γιδοβοσκο πισω και αφου καταφερε το Σκανια με μεικτο βαρος 36 τονους να φρεναρει ,κατεβηκα και εγινε της εκδιδομενης το καγκελο.
Και ο τσομπαναραιος στα φρυδια του ...
Γεια στα χερια του δικαστη να ζησει !!!

DIMITr|S
08-06-10, 00:22
ρε παιδια ηρθαν τα αγρια να διώξουν τα ήμερα?εγω ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα οσες φορες και αν συναντησα ζωα στο δρομο.......σιγα μην βάλουν και φωτα ομίχλης....εξάλλου μια ταμπελα αρκει να σε ενημερώσει για την υπαρξη ζωων......ε και μεις να ειμαστε προσεκτικοι ιδιαιτερα σε αγροτικες περιοχές.............δεν θα τους διώξουμε κιολας τους ανθρωπους........θα απαγορευσουμε σε λιγο και τα αγρια ζωα να κυκλοφορουν ????πες οτι ηταν ενας σκυλος μια αλεπου η κατι αλλο...παντα πρεπει να οδηγας προβλέποντας......οι μεροκαματιαρηδες βιοπαλεστες μας εφταιξαν....

katsaraios
08-06-10, 00:25
Απίστευτη απόφαση του Αρείου Πάγου (!)



Η απόφαση του Αρείου Πάγου υπήρξε με αφορμή ατύχημα σε ανάλογες συνθήκες που έγινε το Μάιο του 2002 στην επαρχιακή οδό Σπάρτης - Γερακίου.

πηγή : in.gr


στην "εθνικη" οδο Τριπολης-Καλαματας στην Ασεα,βγηκε ενα ωραιο κοπαδακι ξαφνικα μπροστα με τον γιδοβοσκο πισω και


ρε παιδια ηρθαν τα αγρια να διώξουν τα ήμερα?εγω ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα οσες φορες και αν συναντησα ζωα στο δρομο.......σιγα μην βάλουν και φωτα ομίχλης....εξάλλου μια ταμπελα αρκει να σε ενημερώσει για την υπαρξη ζωων......ε και μεις να ειμαστε προσεκτικη ιδιαιτερα σε αγροτικες περιοχές.............

ποια αγρια φιλε μου?
μιλαμε για επαρχιακο η εθνικο δικτυο οχι για χωρια και καμπους !!!

DIMITr|S
08-06-10, 00:26
ποια αγρια φιλε μου?
μιλαμε για επαρχιακο η εθνικο δικτυο οχι για χωρια και καμπους !!!

γιατι τα χωρια δεν ειναι επαρχια τι ειναι?γιατι τα χωρια δεν συνορευουν με εθνικο δικτυο?

katsaraios
08-06-10, 00:34
γιατι τα χωρια δεν ειναι επαρχια τι ειναι?γιατι τα χωρια δεν συνορευουν με εθνικο δικτυο?

μπερδευεσαι μαλλον ,
μιλαμε για κινηση σε οδικο δικτυο μεγαλυτερης κινησης οχηματων απο ενα απλο επαρχιακο η αγροτικο δρομο.
και με μπαρες ακομα παλι τα περνανε τα ζωα αναμεσα για να διασχισουν τον δρομο.
στην Ελλαδα ζουμε και τα βλεπουμε.

E60_Arkadia
08-06-10, 00:36
Ασε φιλε εγω που κυκλοφορω πολυ σε επαρχιακους δρομους ξερω καλυτερα,ειναι κρυμμενοι πισω απο στροφες που δεν προλαβαινεις να κανεις τιποτα και δεν βαζουν εστω ενα παιδι να σε ειδοποιει απο πριν να κοψεις! Ευτυχως ξερω τους δρομους και οπου ειναι πιθανο να συναντησω κοπαδια κοβω,οι ξενοι που κατεβαινουν για εκδρομη την πατανε παντα.Σε πολλα σημεια δεν υπαρχει σημανση...Στον Δημητρη παει το μηνυμα

katsaraios
08-06-10, 00:40
Ασε φιλε εγω που κυκλοφορω πολυ σε επαρχιακους δρομους ξερω καλυτερα,ειναι κρυμμενοι πισω απο στροφες που δεν προλαβαινεις να κανεις τιποτα και δεν βαζουν εστω ενα παιδι να σε ειδοποιει απο πριν να κοψεις! Ευτυχως ξερω τους δρομους και οπου ειναι πιθανο να συναντησω κοπαδια κοβω,οι ξενοι που κατεβαινουν για εκδρομη την πατανε παντα.Σε πολλα σημεια δεν υπαρχει σημανση...

εσυ σαν Αρκαδας θα ξερεις για ποιο σημειο μιλαω μετα την Ασεα που τα πετανε και οτι κατσει.
Αλλα και αλλου βεβαια τα ιδια γινονται και ζητανε και τα ρεστα αμα τ'ακουσουνε

giorgos///M
08-06-10, 00:40
Σωστοτατη η αποφαση, σκεψου να πηγαινεις με 60-70 χιλιομετρα και να χτυπησεις ενα κοπαδι προβατα. Δυσκολα θα βγεις αθηκτος... οσο για το αμαξι δεν το συζητω. Αν λαβουμε υποψιν οτι οι περισσοτεροι δρομοι στην Ελλαδα ειναι επαρχιακοι τοτε θα πρεπει οι κτηνοτροφοι να ειναι προσεκτικοι ςστε να μην παρουν κανεναν στο λαιμο τους.

E60_Arkadia
08-06-10, 00:44
Ναι ξερω που λες,ασε πολλα ατυχηματα καθε φορα απ τα κοπαδια αμολυμενα στο δρομο.Αν πας να τους πεις τπτ,οχι να μαλωσεις απλα να τους δωσεις μια συμβουλη ειναι ικανοι να σε βρισουν.

Stathis
08-06-10, 00:52
πριν καμια 20αρια χρονια ειχα ενα καβασακι 750.
ενα σκ αποφασισα να ανεβω στα γιαννενα, να δω κατι φιλους.

λιγο πριν φτασω στην πρεβεζα, βραδυ και ενω εστριβα σε μια δεξια ειδα στο 1 μετρο μπροστα μου ενα προβατο...

δεν προλαβα να πω ουτε ωχ...

και το μηχανακι κι εγω γιναμε σμπαραλια...

απο εκεινη την ημερα αλλαξαν αρκετα οι συνηθειες μου οταν οδηγω νυχτα και σε επαρχιακο δρομο.

οσο για τους γιδοβοσκους, φυσικα και δεν θα τους διωξουμε απο τα χωραφια τους.

μια εθνικη (ο Θεος να την κανει) ή επαρχιακη οδος ομως δεν ειναι βοσκοτοπι, ουτε ραχουλα.

ο καθε εθνικος ή επαρχιακος δρομος εγινε για να κυκλοφορουν τροχοφορα και να συνδεουν τις πολεις και τα χωρια. δεν εγινε για να βγαζει ο βοσκος τα προβατα βολτα...
και νυχτα μαλιστα (διοτι την ημερα δεν θα τον αφηναν σε χλωρο κλαρι...)!

αυτο ειναι απαραδεκτο και δειχνει οτι καποιος αγνοει και δεν ενδιαφερεται για την ασφαλεια οποιου θελει να χρησιμοποιησει το δρομο και μαλιστα ειναι και ασχημο και για τα κακομοιρα τα ζωντανα.
τα προβατα δεν ειναι φυσιολογικο να κυκλοφορουν τα βραδια... τι ειναι λυκοι, ή αλεπουδες?
αυτο το κανουν καποιοι πονηροι, που ειτε θελουν να τα μεταφερουν μη τηρωντας τους κανονες ασφαλειας, ειτε τα πανε να βοσκησουν σε απαγορευμενες περιοχες...
οσον αφορα το δευτερο καθε χρονο γινονται πολλες καταστροφες σε καλλιέργειες αλλα και δεντρα και φυτα κατοικημενων περιοχων...

εδω υπαρχει καποιος μαγκας ακομα και στην κηφισια που κατεβαζει καποια βραδια προβατα και κατσικια που δεν αφηνουν ουτε φυλαρακι στις μαντρες...

αρα καποιοι φιλοι μας γιδοβοσκοι δεν ειναι και τοσο αθωοι... και σιγουρα απο το χωραφι του κανεις δεν μπορει να διωχθει, αλλα ο δημοσιος δρομος δεν ειναι τσιφλικι τους οπως (πολυ λανθασμενα) καποιοι απο αυτους πιστευουν...

ο αντωνης βεβαια εβαλε την ειδηση ως χιουμορ εικαζω, διοτι ειναι καπως αστειο το προβατο να υποχρεουται να εχει φωτα εμπρος και πισω...

οποιος ομως εχει παθει τετοιο ατυχημα, μονο με χιουμορ δεν αντιμετωπιζει τετοια περιστατικα...

gant
08-06-10, 01:22
Κάποτε στα ισιάδια της Ιερισσού που μπορείς να πάς και με 200, γνωρίζοντας το πρόβλημα, πήγαινα με 80 γυρίζοντας απ την θάλασσα καλοκαίρι μεσημεράκι.
Μπροστά μου τριαξονικό κι εγώ κρατώ τσιγάρο (τότε κάπνιζα οδηγώντας), σκέφτομαι να προσπεράσω και να το ανάψω η πρώτα να το ανάψω.
Η δεύτερη σκέψη μας έσωσε, γιατί στο επόμενο δευτερόλεπτο, προβάλουν μέσα από μιά συστάδα πρικροδαφνών δυό αγελάδες, διασχίζοντας κάθετα τον δρόμο από αριστερά προς τα δεξιά. Πέφτει με τα μούτρα στα φρένα το φορτηγό, αλλά την πρώτη την χτύπησε πετώντας την 2 μέτρα μπροστά.
Αν έκανα την προσπέραση...ίσως εγώ και κάποιο μέλος της οικογένειας να μη ζούσαμε τώρα.

NickE60
08-06-10, 01:32
Δύσκολες καταστάσεις αυτές με τα ζωντανά στην άσφαλτο, ιδίως τη νύχτα... από μόνα τους πάντως δεν βγαίνουν τη νύχτα ..εκτός από αλεπούδες, τσακάλια, λαγούς, άντε και καμιά γάτα ...που ξέρουν και να φυλάγονται.
Τα πρόβατα και τα κατσίκια μόνο απ' το βοσκό θα βγουν νύχτα στο δρόμο.

oldcarskickass
08-06-10, 07:02
Φοβερή απόφαση!!!

Εγώ προσωπικά έχω χτυπήσει ήμερο αγριογούρουνο (ξέρετε από αυτά που τα μαζεύουν και κάνουν μάγκες τους κυνηγούς του Σ/Κ), με αποτέλεσμα να κοντέψω να σκοτωθώ, το αμάξι ευτυχώς δεν έπαθε σχεδόν τίποτα.
Το αγριογούρουνο ευτυχώς δεν σκοτώθηκε επι τόπου αλλά την επόμενη μέρα έβλεπε το εσωτερικό της γάστρας...

Σωστή απόφαση, αλλά πραγματικά θέλω να δω ποιος θα την υλοποιήσει ή θα περιφρουρήσει την απόφασή της (αν και η περιφρούρηση πρέπει να είναι η ίδια η παιδεία μας).

Thomelef
08-06-10, 08:18
πολύ σωστά ρίχνουν ευθύνη στον βοσκό.
υπάλληλος μας σκοτώθηκε πριν 8 χρόνια με τον ίδιο τρόπο, όταν πηγαινε
για να πάρει σάντουιτς απο μια κοντινή καντίνα. μια κατσίκα βγήκε στον
κεντρικό δρόμο του κιλκίς στο ύψος της λητής, και ο δύστυχος καρφώθηκε
πάνω της με το μηχανάκι του με 100 χιλιόμετρα. επιτόπου έμεινε το παληκάρι
μόλις 21 χρονών.

Κωνσταντίνος
08-06-10, 08:36
Το αγριογούρουνο ευτυχώς δεν σκοτώθηκε επι τόπου αλλά την επόμενη μέρα έβλεπε το εσωτερικό της γάστρας...


:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

deepBLUE
08-06-10, 09:49
Νομιζω πως η αποφαση ειναι μια χαρα και ισως να επρεπε να μεγαλωσουν το ποσοστο ευθυνης λιγο ακομα για τον Βοσκο.
Ειχα τετοια εμπειρια στη Μηλο περισυ οπου ο δρομος για το μαγαζι ειναι ολο στροφες ετσι λοιπον αμεσως μετα τη στροφη παραλιγο να βρεθω με τα προβατα αγκαλια.
Ακομα και το πρωι σε καποιες περιπτωσεις ισως θα επρεπε να ειδοποιει καποιος οταν η ορατοτητα ειναι μηδενικη.

Ptboul
08-06-10, 10:10
παραλιγο να βρεθω με τα προβατα αγκαλια.


και εγώ με τις κουκουβάγιες σας, που μέχρι να καταλάβω τι ήταν τις περνούσα για κολονάκια στον δρόμο :hystericalbs1:

deepBLUE
08-06-10, 10:24
και εγώ με τις κουκουβάγιες σας, που μέχρι να καταλάβω τι ήταν τις περνούσα για κολονάκια στον δρόμο :hystericalbs1:

Χεχε ..αυτο παλι του το πας ?
Στη μεση του δρομου καθονται !!!
Εχω φαει και μια τετοια στο κεφαλι βραδυατικα και την ακουσα !!!!

gnx
08-06-10, 10:30
Φοβερή απόφαση!!!

Το αγριογούρουνο ευτυχώς δεν σκοτώθηκε επι τόπου αλλά την επόμενη μέρα έβλεπε το εσωτερικό της γάστρας...


Σχήμα λόγου, ή οντως το γεύτηκες;

Ptboul
08-06-10, 10:55
Εχω φαει και μια τετοια στο κεφαλι βραδυατικα και την ακουσα !!!!

και εγώ νόμιζα ότι μόνο οι ποδηλάτες της Λευκάδας κινδυνεύουν από τέτοιες επιθέσεις :hystericalbs1: https://icanhascheezburger.files.wordpress.com/2009/09/funny-pictures-duck-is-member-of-fashion-police.jpg

Πάντως η απόφαση είναι λογικότατη αν και πρακτικά δε μπορώ να σκεφθώ την εφαρμογή της.

Μήπως δε θα έπρεπε καν τα κοπάδια να κινούνται το βράδυ κ μάλιστα κοντά σε οδικό δίκτυο; :think:

oldcarskickass
08-06-10, 11:22
Σχήμα λόγου, ή οντως το γεύτηκες;

Του είχα σπάσει τα πλευρά και τα 2 πόδια τα πίσω, δεν υπήρχε περίπτωση να τη γλυτώσει. Γιατί να πάει τσάμπα;

Οπότε με το μαχαίρι του Μαγκάιβερ το έσφαξα (αφού βρήκα μετά από καμιά ώρα τον βοσκό και τον απείλησα με μύνηση...).

Ουσιαστικά μου το χάρισε ο βοσκός. Τα βρήκαμε έτσι λοιπόν, γαστρονομικά.

z3 2.2
08-06-10, 11:37
Καλοκαιρι...ενα χρονο πριν...
Πελοπονησος καπου εξω απο το Αστρος Κυνουριας προς Τριπολη σε μια ορεινη διαδρομη που λεγεται Αγιος Πετρος.....
Η ωρα 23.00+ ενα Zed με δυο ατομα ανεβαινει μανιασμενα το βουνο,αντιλαλοντας ο εξακυλινδρος σε καθε πτυχη των βραχων....
Ο οδηγος υστερα απο κανα εικοσαλεπτο αρκετα πιεσμενης οδηγησης και με ζεστα λαστιχα πλεον εχει βρεθει σε κατασταση Zen,εχει ενσωματωθει με το αυτοκινητο και πλεον ολες του οι κινησεις ειναι οι σωστοτερες που μπορουν να γινουν για να κινηθει το αυτοκινητο αρκετα γρηγορα στο ανηφορικο αυτο κομματι.
Στο κοκπιτ επικρατει υσηχια,ο συνοδηγος ειναι απιστευτα ψυχραιμος και πολυ γνωστης αλλα δεν μπορει να πνιξει κατι γελακια ενθουσιασμου-αμηχανιας την ωρα που φλερταρει ο μενομενος οδηγος με τον περιβαλοντα χωρο....

Η εξατμιση ξεφυσαει λυσαλεα και σε καθε αφημα του γκαζιου θυμιζει Ανασταση απο τα "μποπ-μποπ"...

"ΦΡΕΝΑΑΑ"...ουρλιαξε ο συνοδηγος μη μποροντας να καταλαβει τι σκατα ειναι αυτο μεσα στη μεση του τιποτα....

Το πενταλ του φρενου κοντευει να ακουμπησει το πατακι και ο οδηγος μεταξυ αλλων τα κρισιμα εκεινα nanoseconds σκεφτεται και την αντοχη της τρομπας φρενου που κοντευει να εκραγει.

Τα λαστιχα εχουν δεχτει ολη την ευθυνη και προσπαθουν να ανταπεξελθουν ζαλισμενα και πολυ ξαφνιασμενα σε αυτη την αποτομη εναλλαγη αρμοδιοτητων τους.

Το αυτοκινητο εχει διαγραψει κατι σαν ψυχεδελικο tribal στη σκοτεινη ασφαλτο και βρισκεται σαφως εκτως πορειας σταματημενο...
Η εντονη μυρωδια περιτωματων γεμιζει την ατμοσφαιρα...κατι σαν καμπανακια ακουγονται αμυδρα....

Τρια ατομα,ενα αυτοκινητο με σβηστο κινητηρα και ολα τα λαμπακια αναμμενα και ενα μικρο κοπαδι ζωα μεσα στη μεση του τιποτα....

-"Μ@λ@κ@ σκτωσαμε δυο"...
-"Εεεε????..Αφου δεν ακουμπησα τιποτα ρε...."
-"θΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΤΑ ΖΩΑ ΜΟΥ"

Σιγη.....
το ενα σηκωνεται ζαλισμενο,το αλλο ακομα τεζα....
Ο βοσκος προσπαθει να συνεφερει και το δευτερο...σηκωνεται και το δευτερο....
-"Χεχε λιποθυμησαν απο το φοβο τους" λεει ο βοσκος και επειτα μας επιπλητει για την ταχυτητα μας....στη μεση του σκοτεινου τιποτα.....

Το κοπαδι και ο αρχηγος του απομακρυνονται και χανονται στο σκοταδι...που πανε με στη μαυρη νυχτα????

Οι δυο φιλοι εκαναν κανα δυο τσιγαρα ο καθενας και μοιραστικαν ενα μικρο μπουκαλακι νερο χωρις να πουν ουτε μια λεξη.....

Επιστροφη με τριτουλα τσουλιτη και συζητηση για το γεγονος.....

fast-enough
08-06-10, 11:48
Παιδιά ο ΚΟΚ πάντως το ορίζει σαφώς πως τα κοπάδια που κινούνται στο δρόμο πρέπει απαραίτητα να φέρουν φώτα πορείας στο πρώτο και τελευταίο ζώο...
Θυμάμαι ένα βράδυ, πήγαινα με το TS που είχα από Ερμιόνη Πορτοχέλι και μετά από μια τυφλή στροφή, είδα μπροστά μου εκατοντάδες μάτια να λαμπυρίζουν... Εξωπραγματικό σκηνικό. Ευτυχώς τα ζώα ήταν από την απέναντι πλευρά, πήγαινα και χαλαρά και απέφυγα τα χειρότερα.

GEORGE316
08-06-10, 13:08
Η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση..η για να το πω λιγο καλυτερα,η καθε αληθεια για να αντικειμενικοποιηθει,θα πρεπει πρωτα να οριστει...
βουνο το δικιο του οδηγου που πηγαινει το βραδυ στο σπιτι του απο επαρχιακο δρομο...
βουνο το δικιο του βιοπαλεστη βοσκου που αντι να κοιμαται στο σπιτακι του και στη ζεστασια του ξεπαγιαζει στο υπαιθρο...
παντα ομως υπαρχει ενας (?????) που νομιζει οτι ο ερημικος και επαρχιακος δρομος ειναι προεκταση της κ14 στροφης της ταδε πιστας και ξεκωλιαζει το αμαξι του μπαινοντας με οσα εχει..
ομοιως υπαρχει ενας βοσκος(μαλλον ολοι.....)που ενω το διπλανο χωραφι ειναι του κυρ μητσου,αυτος θα περασει απο εκει το κοπαδι του και θα του το ρημαξει,αλλα για να μην το κανει μερα και τον δει κανεις το κανει βραδυ.....
αν οι ισχυουσες νομοθεσιες τηρουνταν,τοτε εμεις ουτε θα περναμε μαλλιοκουβαρα τις στροφες,ουτε αυτοι θα το επαιζαν μπατμαν και θα κυκλοφορουσαν το βραδυ....

michaelp900
08-06-10, 14:10
Ελπιζω να εφαρμοστει και στα γιδια υποχρεωτικο το esp οπως στ αυτοκινητα απο το 2012 σε περιπτωση γλυστρας στ βουνο.Ο βοσκος υποχρεουται να φερει μαζι του τριγωνο και φαρμακειο.

z3 2.2
08-06-10, 14:34
παντα ομως υπαρχει ενας (?????) που νομιζει οτι ο ερημικος και επαρχιακος δρομος ειναι προεκταση της κ14 στροφης της ταδε πιστας και ξεκωλιαζει το αμαξι του μπαινοντας με οσα εχει..
....

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο.Φαντασου οτι εγω ειμαι απο τους οδηγους που οταν περναει μεσα απο καποιο χωριο πηγαινει με 40χλμ και τον βριζουν οι απο πισω ερχομενοι!!!
Απλα ως παιδι της πολης δε θα μπορουσα ποτε να φανταστω οτι θα μου τυχει ενα κοπαδι προβατα,πραγματικα στη μεση του τιποτα,εντεκαμιση ωρα το βραδυ....
Φαντασου τωρα οτι το πιο κοντινο χωριο απο το συμβαν πρεπει να ηταν τουλαχιστον 15χλμ!!!!

Οπως και να χει παντως εμαθα οτι μπορει να συμβει ΚΑΙ αυτο!!!

Samaro
08-06-10, 15:41
...............................

αρα καποιοι φιλοι μας γιδοβοσκοι δεν ειναι και τοσο αθωοι... και σιγουρα απο το χωραφι του κανεις δεν μπορει να διωχθει, αλλα ο δημοσιος δρομος δεν ειναι τσιφλικι τους οπως (πολυ λανθασμενα) καποιοι απο αυτους πιστευουν...

ο αντωνης βεβαια εβαλε την ειδηση ως χιουμορ εικαζω, διοτι ειναι καπως αστειο το προβατο να υποχρεουται να εχει φωτα εμπρος και πισω...
οποιος ομως εχει παθει τετοιο ατυχημα, μονο με χιουμορ δεν αντιμετωπιζει τετοια περιστατικα...
Ο τίτλος της είδησης είναι κάπως αστείος ειναι αλήθεια, όμως δεν είναι δικός μου Στάθη μου, αλλα του αρθρου, όπως αυτό δημοσιεύθηκε.
Προσωπικά δεν θεώρησα καθόλου αστεία την περίπτωση που μου έτυχε όταν εξω απο το Λιδωρίκι Φωκίδας, 10 το βράδυ, βρέθηκα σε στροφή, φάτσα κάρτα με πέντε μοσχάρια ελεύθερης βοσκής ξαπλωμένα μέσα στο δρόμο.:shok::ranting2:
Ημουν καθαρά τυχερός που τα απέφυγα.:worthy:

Samaro
08-06-10, 15:55
Ο τίτλος της είδησης είναι κάπως αστείος ειναι αλήθεια, όμως δεν είναι δικός μου Στάθη μου, αλλα του αρθρου, όπως αυτό δημοσιεύθηκε.
Προσωπικά δεν θεώρησα καθόλου αστεία την περίπτωση που μου έτυχε όταν εξω απο το Λιδωρίκι Φωκίδας, 10 το βράδυ, βρέθηκα σε στροφή, φάτσα κάρτα με πέντε μοσχάρια ελεύθερης βοσκής ξαπλωμένα μέσα στο δρόμο.:shok::ranting2:
Ημουν καθαρά τυχερός που τα απέφυγα.:worthy:

Υ.Γ. Επειδή θέλω να είμαι δίκαιος : Απο όσο γνωρίζω τα κοπάδια των γιδοπροβάτων βόσκουν πάντα βράδυ. Ποτέ την ημέρα, κατα τη διάρκεια της οποίας θέλουν μόνο ένα δροσερό σημείο ξεκούρασης. Αλλο όμως βοσκή και άλλο μετακίνηση πάνω στο δρόμο.

michaelp900
08-06-10, 16:12
Ειναι που εχουμε φτιαξει ολα τα αλλα κ μας εμεινε αυτο....σε λιγο θα πρεπει να βγαζουν κ διπλωμα,να πληρωνουν τελη για ρυπανση περιβαλλοντος και θα υπαρχει κ το Tsompanos tuning για xenon,φιλτρα στ προσωπο,τελικο eismann και μπρρρρρρρρρατσ
Ελεος.........

fanisk
08-06-10, 16:38
Ειναι που εχουμε φτιαξει ολα τα αλλα κ μας εμεινε αυτο....σε λιγο θα πρεπει να βγαζουν κ διπλωμα,να πληρωνουν τελη για ρυπανση περιβαλλοντος και θα υπαρχει κ το Tsompanos tuning για xenon,φιλτρα στ προσωπο,τελικο eismann και μπρρρρρρρρρατσ
Ελεος.........

Ξεχασες και τις ζωνες 6 σημειων για τις κουδουνες τους :th_Laie_67-1:

Κωνσταντίνος
08-06-10, 16:49
Υ.Γ. Επειδή θέλω να είμαι δίκαιος : Απο όσο γνωρίζω τα κοπάδια των γιδοπροβάτων βόσκουν πάντα βράδυ. Ποτέ την ημέρα, κατα τη διάρκεια της οποίας θέλουν μόνο ένα δροσερό σημείο ξεκούρασης. Αλλο όμως βοσκή και άλλο μετακίνηση πάνω στο δρόμο.

Οχι, τα πρόβατα βόσκουν την ημέρα

Samaro
08-06-10, 17:07
Οχι, τα πρόβατα βόσκουν την ημέρα
Φύγαμε απ΄το θέμα μας αλλά δεν πειράζει νομίζω.:original:
Δεν είμαι ειδικός, άρα, όχι απόλυτος. ΄Ομως νομίζω ότι ειδικά τα καλοκαίρια τα κοπάδια βόσκουν (λόγω της ζέστης) τα βράδια.
Αυτή η βοσκή λέγεται σύμφωνα με το ποιμενικό γλωσάρι "Σκάρισμα" (το)
https://www.evrytan.gr/ENCYKLOPAIDIA0/klironomia2/Poimeniko_lexiko.htm
Αλλωστε είναι γνωστή η παροιμία "Με τον ήλιο τα βγάζω με τον ήλιο τα μπάζω τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε"

michaelp900
08-06-10, 17:09
Ξεχασες και τις ζωνες 6 σημειων για τις κουδουνες τους :th_Laie_67-1:

Ναι ειναι και αυτο μια αποψη μεσα απο τις πολλες.Να ρωτησω κατι.....τα προβατα κομμαντος θα περνιουνται με μαυρη μεμβρανη? :hystericalbs1:
Νομιζουν θα εχουν μπροστα διμηροιτη που θα τα εχει σε ευθεια....Δεν παμε καθολου καλα.Κατοικιδια θα τα καταντησουν

katsaraios
08-06-10, 17:41
Φύγαμε απ΄το θέμα μας αλλά δεν πειράζει νομίζω.:original:
Δεν είμαι ειδικός, άρα, όχι απόλυτος. ΄Ομως νομίζω ότι ειδικά τα καλοκαίρια τα κοπάδια βόσκουν (λόγω της ζέστης) τα βράδια.
Αυτή η βοσκή λέγεται σύμφωνα με το ποιμενικό γλωσάρι "Σκάρισμα" (το)
https://www.evrytan.gr/ENCYKLOPAIDIA0/klironomia2/Poimeniko_lexiko.htm
Αλλωστε είναι γνωστή η παροιμία "Με τον ήλιο τα βγάζω με τον ήλιο τα μπάζω τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε"

Αντωνη τουλαχιστον στα μερη τα δικα μου τα βραδυα κανενας δεν τα βγαζει για βοσκη για 2 λογους
1-ο βοσκος "ξεκουραζεται" σε κανα κεντρο πολιτισμου ,η αντε στο σπιτι του.
2-τα ερμα τα ζωντανα δεν ειναι ρομποτ,κα8ως κα8ε πρωι κανονικα μετα απο αρμεγμα και το απογευμα βγαινουν την "βολτουλα" τους οποτε το βραδυ εχει υπνο.

Επειδη προφανως καποια παιδια οπως και εγω εως ενα σημειο ειναι οικολογικως ευαισθητα να πω οτι κανεις δεν ζηταει παραλογα πραγματα ουτε κανουμε τον χαβαλε ,απλα καποια λογικα μετρα προφυλαξης για τα ζωα και τους συνανθρωπους με τα αυτοκινητα 8α πρεπει να τα παιρνουν οι βοσκοι.
Αμα πατε σε κανενα χωριο και ρωτησετε αν βγαζει κανεις "περιπατο" τα ζωα βραδυ,θα γελανε και τα κατσικια τους μαζι,οι λογοι ειναι μεσα στο ποστ του Σταθη συν κανα 2 ακομα που δεν ειπωθηκαν.
Τεσπα μακαρι να μην βρεθει κανενας μας ξαφνικα με 4ποδους "περιηγητες" σε δρομο με κινηση το βραδυ,ειναι λιγο κοψοκωλικο...

E60_Arkadia
08-06-10, 22:14
Δεν πα να βοσκουν οποτε γουσταρουν,το θεμα ειναι να μην βρισκονται μες στην μεση του δρομου,ανεξελεγκτα.Οι δρομοι δεν ειναι βοσκοτοπια!

Nino
09-06-10, 05:23
:original:Ειμαστε ομως Ευρωπη βρε παιδι μου...
Μεχρι και φλασ (alarm) στα προβατα θα εχουμε!!!:th_Laie_67-1:

z3 2.2
09-06-10, 07:27
Εγω ακομα δεν μπορω να καταλαβω που πηγαινε ο βοσκος με το κοπαδι 23.30 μες τη μαυρη νυχτα...και τι στο καλο εβλεπε....
Που τα πηγαινε τα ζωντανα???? Για ποτακι στη χαραδρα????
Τι να πω...

deepBLUE
09-06-10, 07:53
Στην Κεφαλονια εχει αγριοκατσικα τα οποια παρολο που ειναι αγρια εχουν μαντρι και παρολα αυτα τη νυχτα ειναι μεσα στη μεση του δρομου και μιλαμε για δρομους ολο στροφες και μαλιστα αποτομες !!!!

oldcarskickass
09-06-10, 08:24
Στην Κεφαλονια εχει αγριοκατσικα τα οποια παρολο που ειναι αγρια εχουν μαντρι και παρολα αυτα τη νυχτα ειναι μεσα στη μεση του δρομου και μιλαμε για δρομους ολο στροφες και μαλιστα αποτομες !!!!

Σωστός, στον παλιό δρόμο του Αίνου, και εκεί με μια στραβοτιμονιά φεύγεις από το γκρεμό.

Nino
09-06-10, 08:39
:original:ζητειται γιδοπροβατο απο μετατροπη τουλαχιστον πρωτο προγραμμα ΚΤΕ(κουρεμα ταισμα εμβολια) με φλασ αλαρμ ,angel eyes κλπ extra, λιγα χιλιομετρα και κατα προτιμηση νυχτα σε εθνικους δρομους.
Τιμη συζητησιμη αναλογως των extra!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

oldcarskickass
09-06-10, 09:48
:original:ζητειται γιδοπροβατο απο μετατροπη τουλαχιστον πρωτο προγραμμα ΚΤΕ(κουρεμα ταισμα εμβολια) με φλασ αλαρμ ,angel eyes κλπ extra, λιγα χιλιομετρα και κατα προτιμηση νυχτα σε εθνικους δρομους.
Τιμη συζητησιμη αναλογως των extra!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Αυτό είναι πρόκληση τέτοια εποχή να ζητάς πρώτο στάδιο γιδοπρόβατο.

Ξέρεις τι κατανάλωση θα έχεις; Τρεις κήπους ζαρζαβατικά την ημέρα.

Εγώ θέλω ένα downsized κρι κρι *(επενδύω στη συλλεκτική αξία), με αυτόματο 4Χ4 και κοντές σχέσεις, χαμηλή κατανάλωση και μεγάλη ροπή.

Nino
09-06-10, 10:07
Αυτό είναι πρόκληση τέτοια εποχή να ζητάς πρώτο στάδιο γιδοπρόβατο.

Ξέρεις τι κατανάλωση θα έχεις; Τρεις κήπους ζαρζαβατικά την ημέρα.

Εγώ θέλω ένα downsized κρι κρι *(επενδύω στη συλλεκτική αξία), με αυτόματο 4Χ4 και κοντές σχέσεις, χαμηλή κατανάλωση και μεγάλη ροπή.

:hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

NickE60
12-06-10, 10:27
βάλτε το στο 08:20 :th_Laie_67-1: :thumbsup:


https://www.youtube.com/watch?v=UCEI0cCVe2E

Stathis
12-06-10, 10:35
ααααααααααχαχαχαχαχαχχαχα
απιστευτο!!!!!