PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα στο pc



dimtz
07-06-10, 18:48
Παληκαρια εχω ενα προβλημα στον υπολογιστη μου, θελω τα φωτα σας, οταν μπαινω στο youtube και βλεπω ενα βιντεακι παιζει κανονικα, μολις κανω full screen στο βιντεο μου κολα η οθωνη μετα απο καποια δευτερα και πρεπει να κανω επανεκκινηση, εχω κατεβαση καποιο βιντεακι στο σκληρο μου και εκανα την ιδια διαδικασια αλλα παλι τα ιδια, το μηχανιμα που εχω ειναι cpu intel core i5 750 2,66ghz 8mb με καρτα γραφικων ati radeon hd5750 1gb, η οθονη μου (60 HZ 32 bit)philips 21 ιντσων lcd με αναλυση 1600χ900 (προτεινετε μου γραφει) πιο μεγαλη αναλυση απο αυτην δεν εχει, τι να φταιει αραγε???????? στα games δεν εχω προβλημα αυτο μου συμβαινει μονο στα βιντεακια, λετε να εχω καποιο λαθος στην αναλυση???????????????????????? περιμενω τα φωτα σας ευχαριστω εκ των προτερων:thnx:

asot
07-06-10, 19:57
Φταίνε (πιθανότατα) οι drivers της κάρτας γραφικών

Κατέβασε την πιο πρόσφατη έκδοση από το site ATI.com

Αν έχεις Windows XP, οι οδηγοί είναι εδώ
https://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=xp/radeonx-xp

Κωνσταντίνος
07-06-10, 20:10
Σωστα. Αυτό θα σου πρότεινα και εγώ. Ενημερωση των οδηγών (drivers) της κάρτας γραφικών. Ξεκινάς απο εκεί και αν δεν λυθεί βλέπουμε.

dimtz
07-06-10, 21:52
Σας ευχαριστω, καποιο λινκ για τα win 7 εχουμε??????????

Χρίστος
07-06-10, 22:23
Σας ευχαριστω, καποιο λινκ για τα win 7 εχουμε??????????
https://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=win7/windows-7-32bit
εδω εισαι νομιζωthumb

dimtz
07-06-10, 22:43
Okkkkkkkkkkkkk σας ευχαριστω παληκαρια, εγινε η δουλεια μου:thumbsup::thumbsup::clap: :mpaks:

dimtz
08-06-10, 13:50
Παληκαρια παλι τα ιδια:eek: δοκιμασα παλι σημερα για να δω αν ειμαστε οκ αλλα παλι τα ιδια σκ@τ@ τι να πω δε ξερω, δοκιμασα και στον explorer και mozilla τι να φταιει αραγε???????:think: τι αλλο να δοκιμασω????:sm-scared5:

patriNOS
08-06-10, 13:53
Παληκαρια παλι τα ιδια:eek: δοκιμασα παλι σημερα για να δω αν ειμαστε οκ αλλα παλι τα ιδια σκ@τ@ τι να πω δε ξερω, δοκιμασα και στον explorer και mozilla τι να φταιει αραγε???????:think: τι αλλο να δοκιμασω????:sm-scared5:

πότε ξεκίνησε να στο κάνει αυτο?

dimtz
08-06-10, 13:59
πότε ξεκίνησε να στο κάνει αυτο?

Δε θυμαμαι ποτε αρχισε ισως να μου το κανει και απ οταν το πηρα( ιανουαριος 2010) στον προηγουμενο που ειχα 5ετιας δεν μου εκανε τετοια σκηνικα, εχω βαλει παιχνιδια τελευταιας γενιας και δεν εχω τετοια κολληματα

patriNOS
08-06-10, 14:11
Δε θυμαμαι ποτε αρχισε ισως να μου το κανει και απ οταν το πηρα( ιανουαριος 2010) στον προηγουμενο που ειχα 5ετιας δεν μου εκανε τετοια σκηνικα, εχω βαλει παιχνιδια τελευταιας γενιας και δεν εχω τετοια κολληματα

η λύση είναι πια για κατι το οποίο έχει ακόμη εγγύηση. το πας απο εκεί που το πήρες και λές γεια σας έχω αυτο το πρόβλημα φτιάξτε το και δεν σκοτίζεσαι για τίποτα.. κατα πάσα πιθανοτητα ειναι απο κάποια ενημέρωση των 7 και σου έκανε ασυμβατότητα. όταν κάτι έχει εγγύηση δεν πειράζουμε τίποτα ποτέ μόνοι μας..

dimtz
08-06-10, 14:24
η λύση είναι πια για κατι το οποίο έχει ακόμη εγγύηση. το πας απο εκεί που το πήρες και λές γεια σας έχω αυτο το πρόβλημα φτιάξτε το και δεν σκοτίζεσαι για τίποτα.. κατα πάσα πιθανοτητα ειναι απο κάποια ενημέρωση των 7 και σου έκανε ασυμβατότητα. όταν κάτι έχει εγγύηση δεν πειράζουμε τίποτα ποτέ μόνοι μας..

καλα τα λες φιλε μου αλλα ελεγα μηπως ειναι κατι απλο και να μην μπω στην διαδικασια αυτην και μεινω 2-3 μερες χωρις pc:think:

Dathanaso
08-06-10, 15:17
Aν εχεις και on board καρτα γραφικων
βγαλε απο το slot και δοκιμασε να κανεις boot με την on board.Αυτο για να αποκλισεις αν φταιει ή οχι η καρτα γραφικων

patriNOS
08-06-10, 15:23
καλα τα λες φιλε μου αλλα ελεγα μηπως ειναι κατι απλο και να μην μπω στην διαδικασια αυτην και μεινω 2-3 μερες χωρις pc:think:

δεν ειναι καλυτερο να μην παιδευεσαι και να μην γινει καμια μαλακια και χασεις την εγγυηση?
εγω στο λεω γιατι εχω δουλεψει σε δυο εταιριες και να ξερεις οτι κατι τετοια ψαχνουν για να σου που α εβαλες χερι δεν το καλυπτει η εγγυηση και ας μην εχει καμια σχεση με αυτο που εχει παθει το μηχανημα αυτο που εκανες εσυ

dimtz
08-06-10, 16:56
Aν εχεις και on board καρτα γραφικων
βγαλε απο το slot και δοκιμασε να κανεις boot με την on board.Αυτο για να αποκλισεις αν φταιει ή οχι η καρτα γραφικων

Δεν γνωριζω και πολλα Διονυση απο τεχνικα δυστυχως μονο βημα βημα θα καταφερω να κανω κατι:think:

dimtz
08-06-10, 17:02
δεν ειναι καλυτερο να μην παιδευεσαι και να μην γινει καμια μαλακια και χασεις την εγγυηση?
εγω στο λεω γιατι εχω δουλεψει σε δυο εταιριες και να ξερεις οτι κατι τετοια ψαχνουν για να σου που α εβαλες χερι δεν το καλυπτει η εγγυηση και ας μην εχει καμια σχεση με αυτο που εχει παθει το μηχανημα αυτο που εκανες εσυ

δε θα μπω στην διαδικασια να ανοιξω την μοναδα φιλε μου μονο ετσι θα χασω την εγγυηση ετσι πιστευω δηλ, παραξενο πραμα δε μου το κανει σε ολα τα βιντεακια, με πιο προγραμμα παιζουν στο youtube? μηπως να το κανω απεγκατασταση και να το περασω παλι?

Κωνσταντίνος
08-06-10, 17:12
Λοιπόν, έκανα μια μικρή έρευνα σχετικά το πρόβλημα σου. Εχει αναφερθεί και απο άλλους.
Μια λύση που συνιστούν οι περισσότεροι, αφου δούλεψε σε αυτούς, είναι η εξής :
Καθώς βλέπεις ένα βίντεο στο Youtube (όχι σε full screen), πατάς δεξί κλικ μέσα στο βίνεο και επιλέγεις "Settings".
Στο μικρό παραθυράκι που ανοίγει με μικρά εικονιδιάκια στο κάτω μέρος, επιλέγεις το πρώτο εικονίδιο.
Εκεί βγάζει την επιλογή "Εnable hardware acceleration" και το κουτάκι το οποίο είναι τσεκαρισμένη η επιλογή αυτή. Ξε-τσεκάρισε την και δοκίμασε να δεις πάλι σε full screen.

dimtz
08-06-10, 17:28
Λοιπόν, έκανα μια μικρή έρευνα σχετικά το πρόβλημα σου. Εχει αναφερθεί και απο άλλους.
Μια λύση που συνιστούν οι περισσότεροι, αφου δούλεψε σε αυτούς, είναι η εξής :
Καθώς βλέπεις ένα βίντεο στο Youtube (όχι σε full screen), πατάς δεξί κλικ μέσα στο βίνεο και επιλέγεις "Settings".
Στο μικρό παραθυράκι που ανοίγει με μικρά εικονιδιάκια στο κάτω μέρος, επιλέγεις το πρώτο εικονίδιο.
Εκεί βγάζει την επιλογή "Εnable hardware acceleration" και το κουτάκι το οποίο είναι τσεκαρισμένη η επιλογή αυτή. Ξε-τσεκάρισε την και δοκίμασε να δεις πάλι σε full screen.

Mπραβο φιλε Κωστα εδωσες λυση παλι :thumbsup: αν εισαι hacker ολο και καποια λυση βρισκειςthumb, εκανα αυτο που μου ειπες δοκιμασα καμια 10ρια βιντεακια και ολα οκ :clap:, ελπιζω να ηταν αυτο το προβλημα και να μην μπω σε περιπετειες, αυτο που μου ειπες να κανω(το ξε-μαρκαρισμα) τι ρολο να παιζει αραγε? τελος παντον σας ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σας :thanks:

Κωνσταντίνος
08-06-10, 17:36
Αυτό πρέπει να ήταν κατά 99%.
Οσο για το τι είναι, χοντρικά όταν είναι τσεκαρισμένο, επιτρέπει στην κάρτα γραφικών να χρησιμοποιεί την ισχύ της για καλλίτερες επιδόσεις. Υπάρχουν όμως προβλήματα με αυτή την επιλογή όπως ενημερώθηκα στην έρευνα που έκανα για το πρόβλημα σου. Μάθαμε κιόλας κάτι...........thumb

dimtz
08-06-10, 17:45
Αντε ωραια κοντα σε εσας μαθαινουμε και εμεις:pc1::cheers: :thnx: