PDA

Επιστροφή στο Forum : 0,041 ευρώ/κμ κόστος συντήρησης σε Fiat 1,4L



Stefanos_Cool
06-06-10, 20:10
Πριν ένα χρόνο αγόρασα ένα Fiat Doblo 1,4L το αυτοκίνητο κάνει πάρα πολύ λίγα χιλιόμετρα αλλά στην εγγύηση του αυτοκινήτου γράφει ότι για να ισχύει η εγγύηση θα πρέπει το αυτοκίνητο να πηγαίνει για service σε επίσημο συνεργείο Fiat κάθε 20.000 km ή μία φορά το χρόνο.
Έτσι λοιπόν προχτές και 2-3 μέρες πριν κλείσει το αυτοκίνητο χρόνο έκλεισα ραντεβού στην αντιπροσωπεία (από εκεί που το αγόρασα) για να μου σφραγίσουν το βιβλίο και να μου κάνουν και το σχετικό service.
Όταν το πήγα με ρώτησε ο υπεύθυνος του συνεργείου αν είναι χαλασμένο το κοντέρ διότι έγραφε μόλις 5.300 km, του είπα ότι δεν είναι χαλασμένο, πράγματι κάνω πολύ λίγα χιλιόμετρα και μάλιστα πριν 1.300km είχα αλλάξει (μόνος μου) λάδια και φίλτρο λαδιού (αυτά που προτείνει η Fiat) και ο λόγος που το έφερα είναι απλά και μόνο η σφραγίδα στο βιβλίο συντήρησης όπως ορίζει το σχετικό έγγραφο. Μου απάντησε ότι αυτός είναι υποχρεωμένος να κάνει ότι λέει το βιβλίο για τα σχετικά χιλιόμετρα άσχετα με το τι έκανα εγώ. Δεν έδωσα και πολύ σημασία, το άφησα και έφυγα, όταν πήγα να το πάρω έπαθα σοκ, 220 ευρώ λογαριασμός, μα ρε παιδιά τους ρώτησα τι φτιάξατε? το αυτοκίνητο δεν ήθελε τίποτα και μου απάντησε ο ίδιος υπεύθυνος ότι κάνανε αυτά που λέει το βιβλίο του αυτοκινήτου, μα ρε παιδιά έλεος 220 ευρώ για 5.300 km ???? οκ, ας πούμε ότι δεν λάβατε υπόψη σας την αλλαγή λαδιών και φίλτρου που σας είπα ότι έκανα, 220 ευρώ για 5.300 km, είναι δυνατόν???
Και τι μου απάντησε? ότι ήταν και παραπάνω αλλά μου έκανε και έκπτωση 10% διότι το είχα αγοράσει από τους ίδιους και μάλιστα μου τόνισε ότι μέσα στα 220 είναι και η κάρτα καυσαερίων.

Δεν έβγαλα άκρη, το μόνο που κατάφερα ήταν να συγχυστώ.

Το πιο ωραίο ήταν την ώρα που πήγα να το πάρω είδα στην πίσω πινακίδα ότι μου είχαν βγάλει το δικό μου πλαίσιο (bmwfans) και μου είχαν βάλει το δικό τους, ξαναγύρισα μέσα στο συνεργείο και εκεί ήταν που με άκουσε όλη η γειτονιά, ρε είστε καλά λέω? δεν φτάνει που με γδάρατε έχετε το θράσος να βάζετε πάνω στην ιδιοκτησία μου δικό σας διαφημιστικό?
Ναι μου λέει σε αυτό έχετε απόλυτο δίκιο και αμέσως φώναξε ένα τεχνικό και αντικατέστησε το πλαίσιο με το δικό μου.

Παρακάτω ποστάρω τις σχετικές αποδείξεις, έχω καλύψει την επωνυμία τους αν και τους υποσχέθηκα ότι θα τους κάνω ρόμπα στο νετ. Όποιος επιθυμεί να μάθει ποια αντιπροσωπεία είναι μπορώ να του τη στείλω με πμ.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με άλλο συνεργείο του δικτύου για να διασταυρώσω κατά πόσο μου πιάσανε τον κ@@ο μου είπε ο υπεύθυνος ότι μπορώ να φέρω τα δικά μου λάδια, φίλτρα κλπ. και να πληρώσω μόνο την αλλαγή λαδιών και τον σχετικό έλεγχο (μόλις 15,00 ευρώ) για να σφραγιστεί το βιβλίο συντήρησης του αυτοκινήτου.

Αξίζει επίσης να σας πω ότι τα λάδια τα αγοράζω από κατάστημα της Αττικής εμπορίας λιπαντικών και φίλτρων με τα μισά λεφτά.

Η παραπάνω αντιπροσωπεία χρεώνει το selenia/L = 15,00 ευρώ και εδώ (https://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=599&category_id=41&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el) το αγοράζω 15,00 τα 2L

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/06/img059-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/06/img058-1.jpg

m_sak
06-06-10, 20:26
Πάντος δεν χαμπαριάζουν με τίποτα οι αντιπροσωπίες το τι επικρατεί στην χώρα..Τον χαβάς τους αυτοί.

Για αυτό χρειάζεται ένα μεγάλο Χ να τους κάνουμε και θα δούμε μετά ποιος θα επικρατήσει.

Ντροπή και αίσχος για ακόμα μια φορά...

Απορώ και με τον εαυτό που τόσα χρόνια τα έσκαγα σε γνωστή αντιπροσωπία στην θεσσαλονίκη....Είνα πολλά τα ευρώ παιδιά και καιρός είναι να ξυπνάμε

gant
06-06-10, 20:26
Εγώ πριν ένα μήνα έδωσα 453ε γιά το πρώτο inspection2, (64.000χλμ).
Οι μόνες εργασίες που έκαναν ήταν αλλαγή λαδιών-φίλτρου, φίλτρο βενζίνης, βαλβολίνες (εγώ το ζήτησα αυτό), φίλτρο αέρα, φίλτρο air-condition.
Oταν διαμαρτυρήθηκα για το σφάξιμο, βγήκα και χρεωμένος.
Μου είπαν πως αν δεν είχαν έκπτωση 20% στα ανταλλακτικά και 15% στην εργασια, θα πλήρωνα 540! :shok::shok::shok:

HULK
06-06-10, 20:28
Ενα γενικο σερβις σε ενα 330 ε46 χωρις μπουζι εχει καπου 300 ευρω.

m-power_01
06-06-10, 20:36
Πριν ένα χρόνο αγόρασα ένα Fiat Doblo 1,4L το αυτοκίνητο κάνει πάρα πολύ λίγα χιλιόμετρα αλλά στην εγγύηση του αυτοκινήτου γράφει ότι για να ισχύει η εγγύηση θα πρέπει το αυτοκίνητο να πηγαίνει για service σε επίσημο συνεργείο Fiat κάθε 20.000 km ή μία φορά το χρόνο.


Στεφανε τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω μιας και δεν μου κανουν εντυπωση...ειναι πανω κατω γνωστα!

Αλλα οσον αφορα το παραπανω...Νομιζω οτι αυτο ειναι παρατυπια της ελληνικης αντιπροσωπιας! Νομιζω οτι εδω και καποια χρονια, εχει βγει αποφαση, με την οποια ανοιγει το θεμα εγγυηση ... Για ψαξε λιγο πανω στο θεμα... Ηδη μερικες αντιπροσωπιες (και bmw) καλυπτουν αυτοκινητα που σερβαρονται σε μη εξουσιοδοτημενα συνεργεια!

Samaro
06-06-10, 20:38
Γι'αυτό κλείνει ο ένας μετά τον άλλον.
Γιατί δεν έχουν καταλάβει οτι ο κόσμος μετράει πλέον και το λεπτό.

Stefanos_Cool
06-06-10, 20:42
Στεφανε τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω μιας και δεν μου κανουν εντυπωση...ειναι πανω κατω γνωστα!

Αλλα οσον αφορα το παραπανω...Νομιζω οτι αυτο ειναι παρατυπια της ελληνικης αντιπροσωπιας! Νομιζω οτι εδω και καποια χρονια, εχει βγει αποφαση, με την οποια ανοιγει το θεμα εγγυηση ... Για ψαξε λιγο πανω στο θεμα... Ηδη μερικες αντιπροσωπιες (και bmw) καλυπτουν αυτοκινητα που σερβαρονται σε μη εξουσιοδοτημενα συνεργεια!


Το ξέρω Σπύρο, η Fiat όμως σε υποχρεώνει τα service να τα κάνεις στο επίσημο δίκτυό της.

Driver M
06-06-10, 21:01
Τι να πω Στέφανε, ο αντιεπαγγελατισμός σε όλο του το μεγαλείο.

Τουλάχιστον για τα λάδια, αν τους τα πας εσύ (στην άλλη φιατ που πήρες τηλέφωνο) με το φίλτρο, η τοποθέτηση κοστίζει 15 ευρώ. Σε bmw εξουσιοδοτημένο στα ΒΠ που ρώτησα πρόσφατα, αν τους πάω τα λάδια θέλουν 50 ευρώ για τοποθέτηση και φίλτρο (το φίλτρο έχει γύρω στα 15, άρα 35 ευρώ η τοποθέτηση)!! Επειδή δε βγάζουν κέρδος από τα υπέρογκα ποσά που χρεώνουν για τα λάδια (20 ευρώ το λίτρο λάδια πολύ χαμηλότερης ποιότητας από τα edge 0w40 που αγοράζω με 12,5 ευρώ), προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και υπερκοστολογούν την τοποθέτηση. Αμ δε!


ps Πιστεύω πως πρέπει να ανοιχτεί ένα τόπικ στο φόρουμ σχετικά με εμπειρίες που έχουμε από συνεργεία, εξουσιοδοτημένη ή μη. Υπάρχει σε αρκετά αυτοκινητιστικά φόρουμ και θα ήταν πολύ χρήσιμο πιστεύω, αφού η αισχροκέρδεια ορισμένων έχει ξεπεράσει τα όρια και είναι κρίμα να πάει ανυποψίαστος κόσμος σε "επαγγελματίες" που απ'ό,τι φαίνεται δε σέβονται καθόλου τα χρήματα των πελατών τους.
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα λοιπόν, καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ένα τέτοιο τόπικ..

Stathis
06-06-10, 21:03
τα γνωστα...
αφου δεν υπαρχουν πωλησεις, το δικτυο απο καπου πρεπει να ζησει...

μπορουσες να το ρισκαρεις και να μην πας καθολου.

m-power_01
06-06-10, 21:09
ps Πιστεύω πως πρέπει να ανοιχτεί ένα τόπικ στο φόρουμ σχετικά με εμπειρίες που έχουμε από συνεργεία, εξουσιοδοτημένη ή μη. Υπάρχει σε αρκετά αυτοκινητιστικά φόρουμ και θα ήταν πολύ χρήσιμο πιστεύω, αφού η αισχροκέρδεια ορισμένων έχει ξεπεράσει τα όρια και είναι κρίμα να πάει ανυποψίαστος κόσμος σε "επαγγελματίες" που απ'ό,τι φαίνεται δε σέβονται καθόλου τα χρήματα των πελατών τους.
Αν δεν υπάρχει πρόβλημα λοιπόν, καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ένα τέτοιο τόπικ..
Υπαρχει η ενοτητα εμπειριες
https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=19

ghost-rider
06-06-10, 21:09
Μπορεις να κανεις το αυτοκινητο service σε οποιο συνεργειο θες. Οταν θα ερθει η ωρα να σου καλυψουν εγγυηση ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν, υπαρχει δικαστικη αποφαση γι αυτο ασχετα με το τι λενε αυτοι. Μοναδικες προυποθεσεις, το συνεργειο που πηγαινεις να εχει σχετικη αδεια λειτουργειας, το αυτοκινητο σου να γραφετε στα βιβλια του οταν μπαινει μεσα, και να σου σφραγιζουν το βιβλιο service.

Stefanos_Cool
07-06-10, 08:20
τα γνωστα...
αφου δεν υπαρχουν πωλησεις, το δικτυο απο καπου πρεπει να ζησει...

μπορουσες να το ρισκαρεις και να μην πας καθολου.

Ναι αλλά αν ... λέω αν χρειαστείς κάποια στιγμή την εγγύηση τι κάνεις?


Μπορεις να κανεις το αυτοκινητο service σε οποιο συνεργειο θες. Οταν θα ερθει η ωρα να σου καλυψουν εγγυηση ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν, υπαρχει δικαστικη αποφαση γι αυτο ασχετα με το τι λενε αυτοι. Μοναδικες προυποθεσεις, το συνεργειο που πηγαινεις να εχει σχετικη αδεια λειτουργειας, το αυτοκινητο σου να γραφετε στα βιβλια του οταν μπαινει μεσα, και να σου σφραγιζουν το βιβλιο service.

Θα εκτιμούσα πολύ αν έχεις κάποιο σχετικό άρθρο να ποστάρεις εδώ έτσι ώστε να το γνωρίζουν όλοι ;)

oldcarskickass
07-06-10, 08:29
Στέφανε κατέβασε το Pdf και δες το

https://www.ideea.gr/synergeio/?p=55


Πάτα γενικά block exemption.
Από το 2003 ισχύει...

yodas
07-06-10, 08:42
Μεχρι τωρα ηξερα το premium που πληρωναμε για τα bmw...τωρα βλεπω οτι και οι μικροτερες εταιρειες χρεωνουν αυτο το premium αδικαιολογητα...Κριμα!

z3 2.2
07-06-10, 08:46
Στεφανε!!! Block Exemption !!!
https://www.ideea.gr/synergeio/?p=55

To κακο με την ολη υποθεση ειναι η συνενοηση...και ισως να φταις και συ λιγο.
Αυτος θα κανει αυτο που προβλεπουν οι προδιαγραφες του κατασκευαστη,αν ειναι εστω και λιιιιιγο επαγγελματιας θα πρεπει να γινει πολυ πιο ευελικτος σε ενα αυτοκινητο με 5κ χλμ.
Εσυ απο τη μερια σου ρωτα..."Και τι θα μου κοστισει"???
Αφου βλεπεις οτι δεν υπαρχει η ευαισθησια απο τον "υπαλληλο"....


ps. 63+φπα η εργατωρα!!!!!!!!!!!! καλο....χαχαχαα

Stefanos_Cool
07-06-10, 09:12
Στέφανε κατέβασε το Pdf και δες το

https://www.ideea.gr/synergeio/?p=55


Πάτα γενικά block exemption.
Από το 2003 ισχύει...


thumb

Είχες αναφερθεί και σε άλλο θρεντ, το ποστάρω και εδώ για μελλοντική χρήση
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=57724&postcount=7


Στεφανε!!! Block Exemption !!!
https://www.ideea.gr/synergeio/?p=55

To κακο με την ολη υποθεση ειναι η συνενοηση...και ισως να φταις και συ λιγο.
Αυτος θα κανει αυτο που προβλεπουν οι προδιαγραφες του κατασκευαστη,αν ειναι εστω και λιιιιιγο επαγγελματιας θα πρεπει να γινει πολυ πιο ευελικτος σε ενα αυτοκινητο με 5κ χλμ.
Εσυ απο τη μερια σου ρωτα..."Και τι θα μου κοστισει"???
Αφου βλεπεις οτι δεν υπαρχει η ευαισθησια απο τον "υπαλληλο"....


ps. 63+φπα η εργατωρα!!!!!!!!!!!! καλο....χαχαχαα


thumb

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=57711&postcount=6