PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση στην τιμή του αργού πετρελαίου??



ghost-rider
02-06-10, 11:57
[Με αρνητικό πρόσημο ολοκλήρωσε τελικά τις συναλλαγές της Τρίτης η τιμή του αργού μετά από μεγάλες διακυμάνσεις που οδήγησαν το συμβόλαιο πάνω από τα 75 δολ. το βαρέλι αλλά και κάτω από τα 72 δολ. στη μικτή εικόνα που διαμόρφωσαν τα θετικά μάκρο στις ΗΠΑ και τα απογοητευτικά στοιχεία στην Ευρώπη και την Κίνα.

Ειδικότερα, το συμβόλαιο του αργού παραδόσεως Ιουνίου έχασε 1,39 δολ. ή 1,9% για να ολοκληρώσει τις συναλλαγές στα 72,58 δολ. το βαρέλι στο χρηματιστήριο Εμπορευμάτων της Νέας Υόρκης.

Το αμερικανικό Institute of Supply Management ανακοίνωσε σήμερα ότι ο μεταποιητικός δείκτης PMI υποχώρησε στις 59,7 μονάδες το Μάιο από 60,4 μονάδες τον Απρίλιο, ξεπερνώντας ωστόσο τις εκτιμήσεις των αναλυτών.

Τα στοιχεία οδήγησαν σε πρόσκαιρη αντίδραση την τιμή του αργού που νωρίτερα είχε βρεθεί να χάνει έδαφος μετά τα απογοητευτικά στοιχεία του κινεζικού δείκτη PMI που υποχώρησε στις 53,9 μονάδες το Μάιο από 55,7 μονάδες τον Απρίλιο.

Στο μεταξύ, οι ανησυχίες για την κρίση του ευρωπαϊκού χρέους συνέχισαν να επιβαρύνουν τις τιμές του πετρελαίου καθώς το ευρώ βρέθηκε να υποχωρεί σε νέα χαμηλά τεσσάρων ετών έναντι του δολαρίου. Ένα πιο ισχυρό δολάριο επιβαρύνει τις τιμές του αργού καθώς καθιστά το εμπόρευμα πιο ακριβό για τους κατόχους άλλων νομισμάτων.

Το ευρώ διολίσθησε νωρίτερα στα 1,2110 δολ. έναντι του αμερικανικού νομίσματος, ήτοι σε νέα χαμηλά τεσσάρων ετών, από 1,2306 δολ. στις συναλλαγές της Δευτέρας, μετά και την προειδοποίηση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας πως οι τράπεζες της Ευρωζώνης ενδεχομένως να βρεθούν να αντιμετωπίζουν απομειώσεις 195 δισ. ευρώ έως το 2011.]
Στοιχεια απο το Capital.gr

Εγω εδώ, αυτό πού έχω να πω ειναι οτι περιπου πριν ενα χρονο, η τιμη του βαρελιου ηταν στα 166 δολλαρια το βαρελι. Την ιδια περιοδο η μεση τιμη στα πρατηρια ηταν περι τα 1,20 ευρω ανα λιτρο. Τωρα, με την διεθνη τιμη στο πετρελαιο στα μισα σχεδον απότι τοτε, θα μας εξηγησει καποιος τι στα σκατα πληρωνουμε?? Κατανοω, υπηρξαν καποιες αυξησεις. Και το ευρω ειχε μια υποχωριση εναντι του δολλαριου. ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΝΑΜΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ ΠΕΡΣΙΝΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΟΤΙΜΙΑ ΕΥΡΩ ΕΝΑΝΤΙ ΔΟΛΛΑΡΙΟΥ.
Παρατηρηση : οι νεοι φοροι στην αμολυβδη δεν ξεπερασαν τα 0.2 περιπου ευρω ανα λιτρο. Κατι που σημαινει οτι, με βαση τα παραπανω, η τιμη της βενζινης τη στιγμη που μιλαμε, δεν θα επρεπε να ξεπερνα το 1.00 ευρω ανα λιτρο. Κερδοσκοπια? Μαλλον καποιοι παιζουν πολυ ασχημα παιχνιδια σε βαρος μας κυριοι.

yodas
02-06-10, 12:19
Αέριο λέμε...μέχρι να το ξεσκίσουνε και αυτό...

dimtz
02-06-10, 13:28
Αέριο λέμε...μέχρι να το ξεσκίσουνε και αυτό...

οταν θα δουνε πως εχουν πολυ καταναλωση απο θεμα αεριου να δεις που θα φτασει και αυτο, ακομα και στο ποδηλατο να το γυρισουμε νταμπελες θα τα βαλουν, αρα καθιστε να τ απολαυσουμε δεν υπαρχει λυση:bye:

oldcarskickass
02-06-10, 13:49
οταν θα δουνε πως εχουν πολυ καταναλωση απο θεμα αεριου να δεις που θα φτασει και αυτο, ακομα και στο ποδηλατο να το γυρισουμε νταμπελες θα τα βαλουν, αρα καθιστε να τ απολαυσουμε δεν υπαρχει λυση:bye:

Το σίγουρο είναι ότι με το αέριο θα έχεις ενναλακτική λύση στα καύσιμα.

Η τιμή του υγραερίου είναι στανταρισμένα χαμηλότερη από της βενζίνης.

Το ΘΑ μας σκίσουν θα μας κάνουν θα μας δείξουν το υγραέριο παίζει στα φόρουμ από το 05.

Δε βαρεθήκατε να κλαίγεστε για κάτι που ΘΑ κάνετε και ΘΑ είναι 100% σίγουρη αποτυχία;

ΥΠΑΡΧΟΥΝ εναλλακτικές.

Το να μην κάνεις τίποτα (μη το πάρεις προσωπικά) και να λες ότι ΘΑ γίνει έτσι ΘΑ γίνει αλλιώς, και ΟΛΑ τα έτσι και τα αλλιώς να είναι αρνητικά είναι τουλάχιστον τραγικό και μάταιο.

ΚΑΝΕ κάτι, δες πως πάει και μετά βγάλε συμπέρασμα.

dimtz
02-06-10, 14:15
Το σίγουρο είναι ότι με το αέριο θα έχεις ενναλακτική λύση στα καύσιμα.

Η τιμή του υγραερίου είναι στανταρισμένα χαμηλότερη από της βενζίνης.

Το ΘΑ μας σκίσουν θα μας κάνουν θα μας δείξουν το υγραέριο παίζει στα φόρουμ από το 05.

Δε βαρεθήκατε να κλαίγεστε για κάτι που ΘΑ κάνετε και ΘΑ είναι 100% σίγουρη αποτυχία;

ΥΠΑΡΧΟΥΝ εναλλακτικές.

Το να μην κάνεις τίποτα (μη το πάρεις προσωπικά) και να λες ότι ΘΑ γίνει έτσι ΘΑ γίνει αλλιώς, και ΟΛΑ τα έτσι και τα αλλιώς να είναι αρνητικά είναι τουλάχιστον τραγικό και μάταιο.

ΚΑΝΕ κάτι, δες πως πάει και μετά βγάλε συμπέρασμα.

Φιλε μου ειμαι ενας απο τους λιγους που δεν αγχονονται, εχω κανει κινησεις οι οποιες την στιγμη που τις εκανα φαινοταν να ηταν σωστες, τι θελω να πω, πχ δωσανε το δικαιωμα να παρουμε και 2-3-4 αυτοκινητα χωρις καμια επιβαρυνση,μετα μπορουσες να παρεις μεγαλο κιβυκων αυτοκινητο και τελος σου λενε πληρωσε τελη κλπ κλπ, μετα απο αυτα αναγκαζεσε να πουλησεις το μεγαλο δηλ το σκοτωνεις γιατι με τα μετρα δεν μπορεις ουτε τελη κυκλοφοριας να πληρωσεις, αρα αναγκαζεσαι να σκοτωσεις το μεγαλο και να παρεις κατι πιο μικρο, μετα σου λενε τελος τα τελη και αυξηση της βενζινης, ωραιααααααα ποσο χρημα εχει χασει καποιος με ολα αυτα??????? αρα τι πρεπει να γινει????????? τι λυση να ψαξω να βρω και να κανω αφου αλλαζουν απο την μια ημερα στην αλλη????? πες μου μια λυση η οποια να βγω κερδισμενος, εισαι για κατι σιγουρος????????? εστω και για 1 χρονο χωρις να χασεις χρημα??????? τελος παντον ο καθενας ξερει τα δικα του :mpaks:

GEORGE316
02-06-10, 14:39
φιλτατε ghost rider,
οτι υπαρχει μαι αισχροκεδια,ειναι γνωστο....
το οτι υπαρχει αυτη η αισχροκερδια ειναι αυτο που πρεπει να μας απασχολει.η ελλαδα εχει επισημως πλεον την ακριβοτερη βενζινη στην ευρωπη.
και ναι το πετρελαιο εχει πεσει κατω απο το μισο σε σχεση με ενα χρονο πριν.
και εμεις συνεχιζουμε και πηγαινουμε στα βενζιναδικα και βαζουμε βενζινες....αντι να βαλουμε φωτια στη βουλη με ολους αυτους μεσα.....

m-power_01
02-06-10, 15:01
Δε βαρεθήκατε να κλαίγεστε για κάτι που ΘΑ κάνετε και ΘΑ είναι 100% σίγουρη αποτυχία;



Τι εννοεις?

S8N
02-06-10, 17:57
...
Εγω εδώ, αυτό πού έχω να πω ειναι οτι περιπου πριν ενα χρονο, η τιμη του βαρελιου ηταν στα 166 δολλαρια το βαρελι. Την ιδια περιοδο η μεση τιμη στα πρατηρια ηταν περι τα 1,20 ευρω ανα λιτρο. Τωρα, με την διεθνη τιμη στο πετρελαιο στα μισα σχεδον απότι τοτε, θα μας εξηγησει καποιος τι στα σκατα πληρωνουμε?? Κατανοω, υπηρξαν καποιες αυξησεις. Και το ευρω ειχε μια υποχωριση εναντι του δολλαριου. ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΝΑΜΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ ΠΕΡΣΙΝΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΟΤΙΜΙΑ ΕΥΡΩ ΕΝΑΝΤΙ ΔΟΛΛΑΡΙΟΥ.
Παρατηρηση : οι νεοι φοροι στην αμολυβδη δεν ξεπερασαν τα 0.2 περιπου ευρω ανα λιτρο. Κατι που σημαινει οτι, με βαση τα παραπανω, η τιμη της βενζινης τη στιγμη που μιλαμε, δεν θα επρεπε να ξεπερνα το 1.00 ευρω ανα λιτρο. Κερδοσκοπια? Μαλλον καποιοι παιζουν πολυ ασχημα παιχνιδια σε βαρος μας κυριοι.

Η λέξη ΚΑΡΤΕΛ σου λέει κάτι?

FACTS:

Δύο (2) διυλιστήρια στην Ελλάδα ελέγχουν το 100% της αγοράς. Λέγε με Λάτση και Βαρδινογιάννη.

Οι τιμοκατάλογοι πώλησης καυσίμων από τα δύο αυτά «ανταγωνιστικά» διυλιστήρια της χώρας μας είναι... ταυτόσημοι! ΤΥΧΑΙΟ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ.

Η διαμόρφωση των τιμών τους γίνεται με αδιευκρίνιστο τρόπο. Ούτε το ίδιο το Υπουργείο Ανάπτυξης δεν είναι σε θέση να γνωρίζει πώς τιμολογούν.

Στη χονδρική εμπορία καυσίμων δραστηριοποιούνται 30 εταιρίες. ΑΠ' αυτές οι τρεις (3) ελέγχουν το 65% της αγοράς. Οι διαφορές τιμών μεταξύ τους είναι κάτι εκατοστά του ευρώ. Μήπως αυτό γίνεται μόνο και μόνο για τα μάτια της Επιτροπής Ανταγωνισμού?

Στη χώρα μας το ποσοστό κέρδους χονδρικής πώλησης καυσίμων (ήτοι των εταιριών) είναι μεγαλύτερο εκείνου της λιανικής (ήτοι των πρατηρίων). Το φαινόμενο αυτό αποτελεί ελληνική αποκλειστικότητα.

Όλο και περισσότερα πρατήρια από ανεξάρτητα γίνονται εταιρικά, με αποτέλεσμα τη μονοπώληση της αγοράς από αλυσίδες μεγάλων συμφερόντων.

Όπως καταλαβαίνεις, το κακό δεν ξεκινά από τα πρατήρια αλλά από τα διυλιστήρια. Τι κάνει η επιτροπή ανταγωνισμού γι' αυτό? Ξύνει τ' @@ της. Απ' την άλλη, τα διυλιστήρια αναμασούν τη γνωστή καραμέλα των δήθεν υψηλών φόρων που έχουν επιφέρει ακρίβεια στα καύσιμα και άνοδο στον πληθωρισμό.

Πρόσφατα μάλιστα ακούσαμε και διαβάσαμε πως η λιανική τιμή πώλησης καυσίμων περιλαμβάνει φόρους σε ποσοστό -άκουσον, άκουσον- 63%!

Κάντε μια επίσκεψη στην ιστοσελίδα της Commission:

https://ec.europa.eu/energy/observatory/oil/prices_en.htm

Εκεί δημοσιεύονται οι τιμές προ και μετά φόρων στην Ευρώπη.

Στα pdf θα διαπιστώσετε πως στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης οι φόροι είναι ακόμη μεγαλύτεροι, εντούτοις η Ελλάδα κατέχει πλέον την πρωτιά στην τιμή της αμόλυβδης.

Εδώ και χρόνια δηλαδή στη Γερμανία οι φόροι αποτελούν το 63,6% της τελικής τιμής της βενζίνης, εκεί όμως η τιμή λιανικής είναι 1,38 ευρώ ενώ εδώ είναι πάνω από 1,50 ευρώ, με την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα να αγοράζουν έως και 1,70.

Η κοροϊδία και η αισχροκέρδια δεν έχουν όριο. Η επιτροπή ανταγωνισμού ασχολείται με το καρτέλ του γάλακτος και άλλες μ@λ@κίες τη στιγμή που στα καύσιμα γίνεται πάρτυ. Αλλά ποιός θα τα βάλει με τους 'μεγάλους'?

P.S. Επειδή όλα αυτά που γράφω ακούγονται "κουραστικά αριστερίστικα" όπως μου επισήμανε κάποιος κατ' ιδίαν, να πω πως ήμουν ανέκαθεν δεξιών πεποιθήσεων και χέστηκα αν δεν γίνομαι πιστευτός.

oldcarskickass
02-06-10, 21:06
Φιλε μου ειμαι ενας απο τους λιγους που δεν αγχονονται, εχω κανει κινησεις οι οποιες την στιγμη που τις εκανα φαινοταν να ηταν σωστες, τι θελω να πω, πχ δωσανε το δικαιωμα να παρουμε και 2-3-4 αυτοκινητα χωρις καμια επιβαρυνση,μετα μπορουσες να παρεις μεγαλο κιβυκων αυτοκινητο και τελος σου λενε πληρωσε τελη κλπ κλπ, μετα απο αυτα αναγκαζεσε να πουλησεις το μεγαλο δηλ το σκοτωνεις γιατι με τα μετρα δεν μπορεις ουτε τελη κυκλοφοριας να πληρωσεις, αρα αναγκαζεσαι να σκοτωσεις το μεγαλο και να παρεις κατι πιο μικρο, μετα σου λενε τελος τα τελη και αυξηση της βενζινης, ωραιααααααα ποσο χρημα εχει χασει καποιος με ολα αυτα??????? αρα τι πρεπει να γινει????????? τι λυση να ψαξω να βρω και να κανω αφου αλλαζουν απο την μια ημερα στην αλλη????? πες μου μια λυση η οποια να βγω κερδισμενος, εισαι για κατι σιγουρος????????? εστω και για 1 χρονο χωρις να χασεις χρημα??????? τελος παντον ο καθενας ξερει τα δικα του :mpaks:

Καταρχάς δε μίλησα επιθετικά και δεν είναι αυτός ο σκοπός του ποστ μου, δεν υποννοώ ότι το έκανες εσύ, απλά για να εξηγούμαι.

Για τα τεκμήρια ρε παιδιά,πιαστήκαμε αδιάβαστοι, με συγχωρείς πάρα πολυ.

Γιατί το 04 είχαν πει για πάγωμα ΟΧΙ κατάργηση των τεκμηρίων.

Κρύψαν αν θες την αισχρότητά τους σε μια αδιαφανή λέξη.

Έχεις δίκιο ότι μας πιάσαν μ@@@@κες το ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

Από την άλλη όμως βλέπω συνεχώς τα ίδια όσον αφορά το αέριο.

Δλδ κάποιος ενθουσιασμένος από τις τιμές, κάθεται ψάχνει γράφει , αναλύει τα περί κίνησης με αέριο, και βγαίνουμε όλοι οι υπόλοιποι και λέμε ότι ΑΝ γίνει θα ανέβει η τιμή και θα πάρουμε τα @@ μας.

Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα αποτύχει, και αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα κερδίσεις από την μειωμένη τιμή.

Προς το παρών φαίνεται το αέριο να είναι μερική λύση αν το θες και έτσι πρέπει να το βλέπουμε. Αυτό λέω και μόνο.

Δε μπορεί δλδ να καταδικάζουμε μια κίνηση την οποία ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει κάνει.


Τι εννοεις?

Σπύρο δες παραπάνω θα καταλάβεις πιστεύω, αν όχι εδώ είμαι.

Ρε σεις μεταξύ σοβαρού και αστείου τώρα.

Μυαλό έχουμε, όρεξη από ότι βλέπω περίσεεια.

Γιατί δεν ανοίγουμε ένα νήμα για εναλλακτικά καύσιμα ή εναλλακτικούς τρόπους μείωσης του κόστους μετακίνησης;

Ένα subforum παράδειγμα, που να λέει ο καθένας τρόπους εξοικονόμησης καυσίμου, είτε αυτό είναι στον τρόπο οδήγησης είτε χρησιμοποιώντας εναλλακτικά καύσιμα, είτε παραθέτοντας πηγές και αναλύσεις με το τι εναλλακτικά καύσιμα μπορεί να κάψει ένα μοτέρ.

Δλδ να μην έχουμε μόνο συζήτηση για μπαξίματα και τέτοια, αλλά καιγια θέματα οικονομίας στην μετακίνηση με το Ι.Χ. μας και ο καθένας να γράφει ότι ξέρει τεκμηριωμέν;

ghost-rider
04-06-10, 18:01
Μηπως πρεπει να αρχισουμε να σκεφομαστε το πετρελαιο?? Οτι κ να γινει με τις τιμες, εκει Θα καταναλωνουμε λιγοτερα λιτρα. Κ εκτος αυτου, δεδομενου οτι απευθεινεται και σε ολους τους επαγγελματιες, πιστευω οτι παντα θα ειναι λιγο πιο κατω απο τη βενζινη. Το υγραεριο ειναι τωρα πιο φθηνο. Η καταναλωση ομως ελαφρως αυξανεται.

GiannisRob
04-06-10, 22:15
Δυσκολο πραγμα το πετρελαιο Ηλια! Ουτε ετοιμοπαραδοτα καινουρια βρισκεις, ουτε μεταχειρισμενα σε καλη κατασταση. Ασε που αν δεν κανω λαθος εχουν αυξημενο κοστος συντηρησης.

Αλλα το σημαντικοτερο ειναι αυτο: Για ποση διαφορα στο κοστος χρησης εισαι διατεθειμενος να αποχωριστεις εναν ευστροφο βενζινοκινητηρα?

ghost-rider
04-06-10, 23:18
Aμα βαλω κατω 40.000 χιλιομετρα το χρονο, με μια διαφορα 4 λιτρα στα 100, ειμαστε στα 1600 λιτρα. 1.5 το λιτρο, 2.400 ευρω σα να λεμε. βαλε κ οτι το πετρελαιο ειναι πιο φθηνο... ειναι πολλα τα λεφτα.. Και οπως εχουμε πει κ απο κοντα ρε γιαννη.. Τι πολυστροφος??? Μια φορα χρειαστηκε να στροφαρει κ μου δωσε ολες τις βαλβιδες στο χερι...

m-power_01
05-06-10, 01:15
Και οπως εχουμε πει κ απο κοντα ρε γιαννη.. Τι πολυστροφος??? Μια φορα χρειαστηκε να στροφαρει κ μου δωσε ολες τις βαλβιδες στο χερι...

τρωγεσαι να τα ακουσεις μου φαινεται...

GiannisRob
05-06-10, 01:35
Πραγματικα Σπύρο. Δεν καταλαβαίνω ποιο το νόημα να ξοδεύεις αρκετές χιλιαδες ευρω πανω σε ενα αυτοκινητο, να το στηνεις οπως λιγα στην περιοχη, να το μετατρεψεις σε ενα οπλο που καταπινει τις στροφες και απο την αλλη να σκεφτεσαι τη μεση καταναλωση σου την τελευταια βδομαδα.


Aμα βαλω κατω 40.000 χιλιομετρα το χρονο, με μια διαφορα 4 λιτρα στα 100, ειμαστε στα 1600 λιτρα. 1.5 το λιτρο, 2.400 ευρω σα να λεμε. βαλε κ οτι το πετρελαιο ειναι πιο φθηνο... ειναι πολλα τα λεφτα.. Και οπως εχουμε πει κ απο κοντα ρε γιαννη.. Τι πολυστροφος??? Μια φορα χρειαστηκε να στροφαρει κ μου δωσε ολες τις βαλβιδες στο χερι...

Τι πολυστροφος?
Οταν το ντιζελ κρεμαει πανω απο τις 4500 στροφες και εσυ γενικα αλλαζεις ταχυτητα στις 5500 με 6000, και οταν φρεναρεις στην κανελοπουλου μπιγωντας την 1η στο κιβωτιο οταν εχεις 60-70 στο κοντερ, τοτε μετραει ο κινητηρας. Οπως επισης μετραει και οταν θελεις να αξιοποιησεις ολα αυτα τα καλουδια που εχεις βαλει στο αυτοκινητο σου, και βεβαια, τα χρηματα που ξοδεψες.

:cheers:

oldcarskickass
05-06-10, 12:16
Δυσκολο πραγμα το πετρελαιο Ηλια! Ουτε ετοιμοπαραδοτα καινουρια βρισκεις, ουτε μεταχειρισμενα σε καλη κατασταση. Ασε που αν δεν κανω λαθος εχουν αυξημενο κοστος συντηρησης.

Αλλα το σημαντικοτερο ειναι αυτο: Για ποση διαφορα στο κοστος χρησης εισαι διατεθειμενος να αποχωριστεις εναν ευστροφο βενζινοκινητηρα?

Το κόστος κτήσης ναι είναι παραπάνω.

Αλλά το κόστος συντήρησης από και ως που μεγαλύτερο στο ντίζελ;

Λάδι, φίλτρα και μάλιστα όχι μπουζί.

Τα ίδια λάδια με τα βενζινοκίνητα παίρνουν,τα φίλτρα πάνω κάτω τα ίδια κάνουν τα σέρβις στα ίδια χλμ γίνονται, οπότε;

Εγώ πάντως βενζίνη ΔΕΝ ξαναγοράζω.

Είμαι γεμάτος από τις 1500 μέχρι και τον κόφτη στις 4900, και όταν λέμε γεμάτος εννοούμε με 30κιλά ροπή.

Κατανάλωση 6 με 7 λίτρα στα 100,ΣΥΝΟΛΙΚΑ, και αν έχεις και κρουζ κοντρόλ στην εθνική είμαι 100%σίγουρος θα πέσει και άλλο.

Bellof-3
05-06-10, 13:11
Το κόστος κτήσης ναι είναι παραπάνω.

Αλλά το κόστος συντήρησης από και ως που μεγαλύτερο στο ντίζελ;

Λάδι, φίλτρα και μάλιστα όχι μπουζί.

Τα ίδια λάδια με τα βενζινοκίνητα παίρνουν,τα φίλτρα πάνω κάτω τα ίδια κάνουν τα σέρβις στα ίδια χλμ γίνονται, οπότε;

Εγώ πάντως βενζίνη ΔΕΝ ξαναγοράζω.

Είμαι γεμάτος από τις 1500 μέχρι και τον κόφτη στις 4900, και όταν λέμε γεμάτος εννοούμε με 30κιλά ροπή.

Κατανάλωση 6 με 7 λίτρα στα 100,ΣΥΝΟΛΙΚΑ, και αν έχεις και κρουζ κοντρόλ στην εθνική είμαι 100%σίγουρος θα πέσει και άλλο.
δε σου φταιει κανεις πο εισαι καφρος, αμα οδηγουσες σαν ανθρωπος κατω απο 5 θα ηταν

m-power_01
05-06-10, 15:08
Το κόστος κτήσης ναι είναι παραπάνω.

Αλλά το κόστος συντήρησης από και ως που μεγαλύτερο στο ντίζελ;

Λάδι, φίλτρα και μάλιστα όχι μπουζί.

Τα ίδια λάδια με τα βενζινοκίνητα παίρνουν,τα φίλτρα πάνω κάτω τα ίδια κάνουν τα σέρβις στα ίδια χλμ γίνονται, οπότε;



Μονο για την τρομπα πετρελαιου ειναι ισως το ζητημα...αν και δεν ξερω αν βγαζουν προβλημα τα bmw ουτε ποσο παει ουτε στα ποσα χιλιομετρα! Αλλα ξερω γενικα οτι εκει πασχουν τα ντιζελ

ghost-rider
05-06-10, 17:56
Γενικα οι τρομπες πετρελαιου στα γερμανικα αυτοκινητα αντεχουν παρα πολυ σε αντιθεση με τα ιαπωνικα. Χρησιμοποιουν αλλα μεταλλα και αντεχουν την εξαιρετικη ποιοτητα καυσιμων της Ελλαδας. Τι εννοω? Σε ενα ιαπωνικο η τρομπα θα ζητησει επισκευη κατα μεσο ορο στα 200.000 χλμ. Ενα γερμανικο θα βγαλει τα διπλα. Μια γενικη επισκευη τρομπας που καναμε περσι σε ενα navara κοστισε σκαρτα 300 ευρω. Καινουρια ειναι στα 1000+ αλλα δεν υπαρχει ποτε λογος να την αλλαξεις. Το ντιζελ συμφερει απ οπου κ αν το πιασεις.

GiannisRob
05-06-10, 18:09
Και για την ελληνικη νομοθεσια περι ντιζελ τι εχεις να πεις?

Οσο για το ποσο επιβαρυνει το περιβαλλον? Και να μην σταθουμε μονο στις εκπομπες CO2 γιατι αυτη ειναι μονο η μια οψη του νομισματος.

Γιατι να τα νιτρωδη και νιτρικα (NO2- και ΝΟ3-) δεν κανει κανενας λογο. Τα ιοντα αυτα ειναι απο τους μεγαλυτερους παραγοντες που συμβαλλουν στην δημιουργια οξινης βροχης (αφου με H2O δινουν HNO3 δηλαδη νιτρικο οξυ) και ειναι σχεδον ανυπαρκτα στις εκπομπες των βενζινοκινητηρων, ενω ενας ντιζελ κινητηρας βγαζει τονους απο δαυτα. Το ιδιο ισχυει και για τα θεεικα (SO2-2) τα οποια δινουν το θειικο οξυ.

ghost-rider
05-06-10, 18:36
Δε θελω καν να σχολιασω την ελληνικη νομοθεσια. Χτυπαει τα ντιζελ οταν κανενα διυλιστηριο δεν εχει φιλτρα και μειωνουν και καλα τους ρυπους τους καιγοντας τις εκπομπες τους. Ενα τετοιο πραγμα μονο του μολυνει πολυ περισσοτερο απο ολα τα αυτοκινητα της Ελλαδας μαζι. Συγνωμη αλλα οταν βλεπω τετοια γυρω μου δεν θα κατσω να σκασω. Εξαλλου Γιαννη και τα ντιζελ πλεον εχουν καταλυτες. Το βασικο τους προβλημα ειναι τα μικροσωματιδια, για τα οποια πλεον υπαρχουν και τα φιλτρα μικροσωματιδιων. Οχι, ειλικρινα πιστευω οτι θα κοιμαμαι ησυχος.

GiannisRob
05-06-10, 18:47
Φιλτρα ξε-φιλτρα τα ντιζελ εκπεμπουν αυτα που σου λεω. Οσο για την νομοθεσια, δεν ασχολειται με αυτα ακομα. Μολις αρχισουμε να πληρωνουμε τα διοξειδια του ανθρακα για τα καλα, τοτε θα φορολογησουν και τα νιτρωδη/νιτρικα/θειικα.

Να ρωτησω ομως κατι ασχετο. Ισχυει οτι για μικρου κυβισμου ντιζελοκινητηρες, οτι εχουν εξαιρετικα χαμηλη αποδοση, και αρχιζουν να αποδιδουν απο περιπου 2lt και πανω?

ghost-rider
05-06-10, 19:04
Δεν το γνωριζω. Ισως να ευνοουνται παραπανω στα πολλα κυβικα.

oldcarskickass
05-06-10, 19:13
δε σου φταιει κανεις πο εισαι καφρος, αμα οδηγουσες σαν ανθρωπος κατω απο 5 θα ηταν

Με κάφρικι οδήγηση φτάνει τα 8 με 9 λίτρα.

Όσο καιρό το έχω δεν έχω καταφέρει να κάνω διψήφια κατανάλωση...

Πρόσφατα σε ταξίδια Αθήνα Θεσσαλονίκη, με ΤΙΓΚΑ το πορτ μπαγκάζ εμπόρευμα για το μαγαζί, και ΤΙΓΚΑ τα πίσω καθίσματα, μιλάμε για πολύ βάρος, με μέση ωριαία ταξιδιού 98km/h (μέτρηση OBC) έκαψε 8.5lt/100km (στη μάνικα και 8.2 στο OBC).


Μονο για την τρομπα πετρελαιου ειναι ισως το ζητημα...αν και δεν ξερω αν βγαζουν προβλημα τα bmw ουτε ποσο παει ουτε στα ποσα χιλιομετρα! Αλλα ξερω γενικα οτι εκει πασχουν τα ντιζελ

Ναι είναι ένα θέμα λόγω περιεκτικότητας του ντίζελ σε θείο, και ειδικά στα common rail, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι.

Αυτά που ακούστηκαν είναι μερικά περιστατικά με το Ν47 μοτέρ με τα 177, αλλά πιστεύω είναι περιστασιακά.


Και για την ελληνικη νομοθεσια περι ντιζελ τι εχεις να πεις?

Οσο για το ποσο επιβαρυνει το περιβαλλον? Και να μην σταθουμε μονο στις εκπομπες CO2 γιατι αυτη ειναι μονο η μια οψη του νομισματος.

Γιατι να τα νιτρωδη και νιτρικα (NO2- και ΝΟ3-) δεν κανει κανενας λογο. Τα ιοντα αυτα ειναι απο τους μεγαλυτερους παραγοντες που συμβαλλουν στην δημιουργια οξινης βροχης (αφου με H2O δινουν HNO3 δηλαδη νιτρικο οξυ) και ειναι σχεδον ανυπαρκτα στις εκπομπες των βενζινοκινητηρων, ενω ενας ντιζελ κινητηρας βγαζει τονους απο δαυτα. Το ιδιο ισχυει και για τα θεεικα (SO2-2) τα οποια δινουν το θειικο οξυ.

Για την ελληνική νομοθεσία περί ντίζελ έχω να πω τα ΙΔΙΑ ακριβώς που θα έλεγα αν με ρώταγες για τα όρια ταχύτητας...

Όπως και ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν κάνει λόγο για την περιοχή φορτίου του κινητήρα που δουλεύει ο καταλύτης στα βενζινοκίνητα, γιατί μη μου πείτε ότι δουλεύετε το μοτέρ ΜΟΝΟ στις στροφές που παίρνουν τη μέτρηση για την κάρτα καυσαερίων.

Όπως επίσης ΚΑΝΕΙΣ δεν κάνει λόγο για την ποσότητα ΒΑΡΕΩΝ μετάλλων που βγαίνουν από την εξάτμιση λόγω συμπαρασυρμού τους από τον καταλύτη.

Επίσης ΚΑΝΕΙΣ δεν κάνει λόγο για το ποιοι (και με τι ποιότητα καταλύτη)αλλάζουν τον καταλύτη τους, ή που πάει για ανακύκλωση των βαρέων μετάλλων του.

Νιτρώδη και νιτρικά βγάζουν και τα βενζινοκίνητα, και μάλιστα πάλι τόνους.

Άζωτο και οξυγόνο μπαίνει και στα βενζινοκίνητα και μάλιστα στον βενζινοκινητήρα που οι θερμοκρασίες στο θάλαμο είναι αρκετά μεγαλύτερες από του ντίζελ λογικά θα παράγονται και περισσότερα.

Επίσης κανείς δεν αναφέρει πόσο καύσιμο (βενζίνη) πηγαίνει τσάμπα απλά και μόνο για να λιπαίνετε - ψύχεται ο κινητήρας, κάτι το οποίο στα ντίζελ είναι απλά ένα κλάσμα.

Όπως επίσης για το βαθμό απόδοσης των 2 αυτών κινητήρων. Δλδ το πόσο καύσιμο πετάγεται από το θάλαμο καύσης.


Φιλτρα ξε-φιλτρα τα ντιζελ εκπεμπουν αυτα που σου λεω. Οσο για την νομοθεσια, δεν ασχολειται με αυτα ακομα. Μολις αρχισουμε να πληρωνουμε τα διοξειδια του ανθρακα για τα καλα, τοτε θα φορολογησουν και τα νιτρωδη/νιτρικα/θειικα.

Να ρωτησω ομως κατι ασχετο. Ισχυει οτι για μικρου κυβισμου ντιζελοκινητηρες, οτι εχουν εξαιρετικα χαμηλη αποδοση, και αρχιζουν να αποδιδουν απο περιπου 2lt και πανω?

Για να τα φορολογήσουν πρέπει να έχουν πίνακες με πιστοποιημένες μετρήσεις τους.

Για τα διοξείδια και γενικά για τη ρύπανση πληρώνουμε τρομερά πρόστιμα.

Αλλά αυτό γίνεται όχι επειδή δεν έχουμε φίλτρα ή επειδή δε τα λειτουργούμε αλλά γιατί ΠΡΕΠΕΙ καποιοι να ιδιωτικοποιήσουν την ΔΕΗ. Και ΜΟΝΟ γιαυτό.
Δείτε την πορεία των υπόλοιπων ξεπουλημένων ΔΕΚΟ (η έννοια << στρατηγικός επενδυτής >> υπάρχει ΜΟΝΟ στο ελλάντα).

Θα την κατηγορήσουν οσονούπω και εδώ είμαστε θα το δεις, ότι πληρώνει δισ κάθε χρόνο για ρύπανση. Δε θα μπορέσει ΚΑΙ ΚΑΛΑ να κάνει κανείς τίποτα, και μετά θα ανοίξουν το κοντέινερ (σακουλάκι...last year) με τις καραμέλες περί εξυγίανσης...


Όχι δεν ισχύει αυτό που λες για χαμηλή απόδοση.

Ειδικά οι τελευταίας γενιάς ντίζελ πραγματικά δεν έχουν ΤΙΠΟΤΑ να ζηλέψουν από τους αντίστοιχους βενζίνης.

Και μάλιστα η δύναμή τους είναι απλωμένη σε όλο το ενεργό φάσμα στροφών του μοτέρ, κάνοντας τα ντίζελ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟΔΗΓΗΤΑ.

Χαρακτηριστικά θα σου πω για το δικό μου.

Ναι μεν 2.0lt turbodiesel (Μ47) αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος (πέραν του κυνηγιού ή της γρήγορης προσπέρασης) να ξεπερνάς για την αλλαγή στην επόμενη ταχύτητα τις 2000rpm. Ακόμα και τίγκα φορτωμένος όπως πριν με το ταξίδι δεν χρειάστηκε να το ζορίσω πάνω από τις 2000, με 6η και 2000 rpm έχω περί τα 120km/h)