PDA

Επιστροφή στο Forum : Καπνισμα και Ευρωπαικη Ολοκληρωση...



Nino
01-06-10, 15:23
Η ολοκληρωση μας ως Ευρωπαιοι πολιτες..θα ερθει απο την πρωτη του σεπτεμβρη,ημερομηνια δυσκολη αν επαληθευθουν οι κασσανδρες της οικονομιας.
Μεσα στο γενικοτερο χαμο,την ανασφαλεια και την οικονομικη υφεση,το υπουργειο υγειας μιας και ελυσε ολα τα σημαντικα προβληματα του χωρου της Υγειας,πηρε την εξης σημαδιακη αποφαση.
Καθολικη απαγορευση του καπνισματος παντου και με την συγρονως καταργηση και των χωρων(καπνιστηρια) οπυ υπηρχαν.
https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_01/06/2010_402988
Το μετρο που δεν εφαρμοστηκε ποτε(γιατι αραγε?) επεκτεινεται!!! το παν η προστασια της υγειας του πολιτη (τι και αν τον τσακισαν τα οικονομικα μετρα).
Οι συνεπειες στην αγορα? και στις τοπικες οικονομιες,αλλα ποιος κοιταει τετοια τωρα...Εμεις θα προστατευσουμε τους πολιτες...ασε που μετα μπορει και να τους φτανει η συνταξη των 500 ευρω και να μην παραπονιουνται.
Μια ειναι η φραση που αρμοζει σε τετοιες δηλωσεις και αποφασεις κυβερνησεων εν μεσο μεγιστης οικονομικης κρισης και ενδεχομενων απροβλεπτων συνεπειων..
ΟΥΣΤ
εδω ο κοσμος χανεται και το μνι χτενιζεται!!!

Nino
01-06-10, 15:44
Να συμπληρωσω οτι αφου "εχωσαν" τους καταστηματαρχες να διαμορφωσουν καταλληλα και βαση του νομου τους χωρους τους,ξοδευοντας δεκαδες χιλιαδες ευρω,τωρα τα γυρνανε.
Οτι εκαναν και με τα αυτοκινητα δηλαδη...
Μα καλα και δεν ειναι θεμα τωρα καπνιστου και μη καπνιστου.
Οτι "σφαιρα" γλυτωνουμε απο τους "τριτους" την ριχνουμε μονοι μας στον εαυτο μας?

GEORGE316
01-06-10, 15:52
εεε...δεν παιζεστε!!!!
καλα ρε δε ντρε[εστε να κατηγορειτε αυτους που εμεις οι ιδιοι επιλεξαμε να μας εκπροσωπουν?
αφου το καπνισμα κανει κακο..ολοι το ξερουμε...γιαυτο λοιπον το κρατος τι εκανε???
μειωση μισθων και αυξηση των τσιγαρων για να μη μπορουμε να τα αγορασουμε!!
αν πρεπει να παρει η ενα ψωμι η ενα πακετο τσιγαρα δε θα επιλεξεις το ψωμι??????????/
και επειδη εμεις ειμαστε λαμογια και παντα εχουμε τελικα μπολικα λεφτα,σου λεει,αυτος θα παρει τελικα τσιγαρα...για να απογορεψω το καπνισμα παντου...να δω που θα το φουμαρει?????
αχαριστοι ε αχαριστοι!!!!!!!!για να ζησουν τα παιδια μας σε ενα ωραιο μελλον,μακρια απο τις επιβλαβεις συνεπειες του καπνισματος...
για μια ελλαδα νεα!!!
για ενα υγειες περιβαλλον!!!
για ολους εμας...

kplc16
01-06-10, 16:22
ελα να βλεπω 10 γιουρια το πακετο.
Ελα να μπει και η συζυγος στον αντικαπνιστικο αγωνα!!!

S8N
01-06-10, 16:32
Πλάκα πλάκα, πιο τίμιο θα ήταν να πάει 10 ευρώ το πακέτο απ' ό,τι αυτό που κάνουν!

Εγώ τουλάχιστον θα το έκοβα μαχαίρι.

ClatanosZ4
01-06-10, 17:07
εδω ο κοσμος χανεται και το μνι χτενιζεται!!!

Οχι απλα χτενιζεται!
Ολη μερα κομμωτηριο ειναι!

Ptboul
01-06-10, 17:11
Τουλάχιστον θα βγάλουμε το καλοκαιράκι άνετοι :(

Δε πειράζει Γιαννάκο, είμαστε χαμαιλέοντες, θα βρούμε τρόπο να προσαρμοστούμε κ να μην υποκύψουμε στον πνευματικό έλεγχο κ τη βία της εξουσίας :hystericalbs1: https://www.myemoticons.com/emoticons/images/msn/bad-boys/smoke.gif

oldcarskickass
01-06-10, 17:17
Εγώ το βλέπω σαν το επίσημο βαποράκι.

κακά τα ψέμματα ο εθισμένος θα καπνίσει ακόμα και 50ευρώ να πάει το πακέτο.

ΑΝ το κράτος ενδιαφέρεται για την υγεία των πολιτών του θα μπορούσε να ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ την εισαγωγή παρασκευή και χρήση του τσιγάρου, όπως κάνει και με τα ναρκωτικά.

Είναι τόσο απλό.

Και μην ακούω περί ανταγωνισμού.

Τόσα και τόσα απαγορεύονται και ένα από αυτά είναι η κάνναβη η οποία είναι συνδεδεμένη με τον ανθρώπινο πολιτισμό από τα αρχαία χρόνια.


Αλλά όταν με το πρόσχημα ότι είναι ναρκωτικό *(το οποίο είναι μια από τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χιλιάδες χρήσεις της) την απαγορεύει τι να πεις;

Α ξέχασα το 99% των παραγώγων της κάνναβης μπορεί να παραχθεί από πετρελαϊκά παράγωγα.

Δείτε την ιστορία με την THC και τον G.W.Bush senior.

kplc16
01-06-10, 17:21
Εγώ το βλέπω σαν το επίσημο βαποράκι.

κακά τα ψέμματα ο εθισμένος θα καπνίσει ακόμα και 50ευρώ να πάει το πακέτο.

ΑΝ το κράτος ενδιαφέρεται για την υγεία των πολιτών του θα μπορούσε να ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ την εισαγωγή παρασκευή και χρήση του τσιγάρου, όπως κάνει και με τα ναρκωτικά.

Είναι τόσο απλό.

Και μην ακούω περί ανταγωνισμού.

Τόσα και τόσα απαγορεύονται και ένα από αυτά είναι η κάνναβη η οποία είναι συνδεδεμένη με τον ανθρώπινο πολιτισμό από τα αρχαία χρόνια.


Αλλά όταν με το πρόσχημα ότι είναι ναρκωτικό *(το οποίο είναι μια από τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χιλιάδες χρήσεις της) την απαγορεύει τι να πεις;

Α ξέχασα το 99% των παραγώγων της κάνναβης μπορεί να παραχθεί από πετρελαϊκά παράγωγα.

Δείτε την ιστορία με την THC και τον G.W.Bush senior.


https://www.youtube.com/watch?v=xhxlqkmJ7gY
εξαιρετικα για παρτυ σου

atha
01-06-10, 18:08
symfono me tin idea oti prkalei blavei stin ygeia na yperforologite, px tsigara 10 euro(kai as eimai 1 paketo tin imera) pota 25-30 mpoukali .
xoirino kreas pio akribo apo to bodino.
nomizete exoume tin koultoura na akolouthisoume tetoio dromo , ego pantos oxi.
oi norvigoi pou exoun kati paromoio den akolouthoun ayto to paradeigma kai agorazoun ta panta apo ti souidia pou einai ftinotera ,kai mallon einai laos pio ypomonetikos kai methodikos apo emas

stin ellada tha kaigame vre ti bouli ama pigaine o gyros 5 euro i pita.

Stathis
01-06-10, 18:16
παιδια για τα πουρα αβανας ακουσατε τιποτα? :whistle:

πιστευω τωρα που εχουμε σοσιαλισμό αφου θα ανεβουν τα τσιγαρα (ως καπιταλιστικα προϊοντα πολυεθνικων), αυτα να πεσουν... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

koukos e36 coupe
01-06-10, 18:36
συγνωμη δηλαδη...γινεται να ακους γονιδη κτλπ και να μην καπνιζεις???δεν πανε καλα αυτοι....μπουζουκια στην αλλη ζωη παλι με βλεπω.....

Konstantinos
01-06-10, 18:37
stin ellada tha kaigame vre ti bouli ama pigaine o gyros 5 euro i pita.

Όπως κάναμε όλες τις άλλες φορές που μας τον φόρεσαν με κάτι καινούργιο?

Στην Ελλάδα θα κάναμε μια μάζωξη έξω από τη Βουλή, θα καίγαμε 2-3 ανθρώπους, θα σπάγαμε δημόσια και ιδιωτική περιουσία στο βωμό του πιτόγυρου, θα το έδειχναν 5 μέρες όλα τα κανάλια με πυχαίους τίτλους και στο τέλος θα πηγαίναμε όλοι μαζί στο περίπτερο να αγοράσουμε τη νέα τσόντα που κυκλοφόρησε μέχρι να βρούμε τον επόμενο λόγο να τα βάλουμε με το "σύστημα". Εντωμεταξύ πάλι οι ίδιοι και οι ίδιοι θα είναι πάνω, οι ίδιοι και οι ίδιοι θα τρώνε, τα ίδια και τα ίδια θα γίνονται. Γι' αυτό έχουμε ότι μας αξίζει, γιατί είμαστε με την κυριολεκτική έννοια της λέξης ΒΛΑΚΕΣ.

M_Dolce
01-06-10, 18:40
παιδια για τα πουρα αβανας ακουσατε τιποτα? :whistle:

πιστευω τωρα που εχουμε σοσιαλισμό αφου θα ανεβουν τα τσιγαρα (ως καπιταλιστικα προϊοντα πολυεθνικων), αυτα να πεσουν... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ρε Σταθη ελεος!! Δεν παιζεσαι!! Παρεπιπτοντως για τα robusto ενδιαφερεσαι?

Driver M
01-06-10, 18:48
Γιατί και τώρα που υποτίθεται ότι ισχύει η απαγόρευση, ισχύει πραγματικά? Εγώ σε όσα club, μπουζούκια, ταβέρνες κλπ έχω πάει κι έχω δει άτομα να καπνίζουν, δεν τους γίνεται η παραμικρή παρατήρηση από τους υπεύθυνους. Τον πρώτο μήνα εφαρμογής του μέτρου έβλεπα απλά ορισμένους να καπνίζουν προσεχτικά, σε ορισμένα μαγαζιά να μην υπάρχουν τασάκια κοκ. Ύστερα όμως, καμία διαφορά με πριν που επιτρεπόταν το κάπνισμα.

Κάτι παρόμοιο προβλέπω να γίνεται και τώρα. Το πιο σωστό είναι να υπάρχει σε κάθε μαγαζί χώρος καπνιζόντων και μη καπνιζόντων, που ωστόσο να μην επικοινωνούν άμεσα μεταξύ τους, αφού ο καπνός σε κλειστούς χώρους διαχέεται πανεύκολα και λογικό είναι να ενοχλεί και να επιβαρύνει την υγεία των παθητικών καπνιζόντων. Και σίγουρα δεν είναι καλό για τη χώρα μας να είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης στο κάπνισμα (αλήθεια καμια θετική πρωτιά έχουμε??), αλλά δεν παύει να είναι θέμα επιλογών, αρκεί να μην ενοχλείται ο δίπλα.

Σχετικά με το νέο νόμο περί καπνίσματος λοιπόν, τον θεωρώ κάπως τραβηγμένο, από την άλλη είναι βέβαιο ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των καταστημάτων δεν θα εφαρμοστεί, οπότε δε χρειάζεται να ανησυχούν οι φίλοι καπνιστές. Απλά και από (ορισμένους από) αυτούς λίγη περισσότερη υπευθυνότητα, κυρίως σε κλειστούς χώρους που υπάρχουν μικρά παιδιά και γέροι και επιπλέον τους εύχομαι να βρουν τη δύναμη να το κόψουν γιατί πάνω απ'όλα βλάπτουν τους ίδιους τους τους εαυτούς.

Stathis
01-06-10, 18:51
αντρικο, το πουρο ειναι επαναστατικο προϊον...
πρεπει να κυκλοφορει αφορογητο (μην πω να επιδοτειται απο το κρατος...)

και ρομπουστο και τσωρτσιλ και κορονα και νταμπλ κορονα, οτι ναναι...
προτιμω τη μαρκα απολων... της εταιριας τρακαστρατος... :whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

M_Dolce
01-06-10, 18:59
αντρικο, το πουρο ειναι επαναστατικο προϊον...
πρεπει να κυκλοφορει αφορογητο (μην πω να επιδοτειται απο το κρατος...)

και ρομπουστο και τσωρτσιλ και κορονα και νταμπλ κορονα, οτι ναναι...
προτιμω τη μαρκα απολων... της εταιριας τρακαστρατος... :whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Εχεις δικιο. Συνοδευουν αριστα ενα καλο κερασμενο κονιακ!! Εαν λοιπον το κρατος σταματησει να φορολογει τα πουρα στο επομενο μου αυτοκινητο θα κανω μια ειδικη παραγγελια στον τεμπελη να ενσωματωθει κοφτης και υγραντηρας!! Τελος!!

Stathis
01-06-10, 19:08
στο δικο σου αμαξι τι να τον κανεις τον υγραντηρα ρε...
των αλλων πρεπει να εχει...:th_Laie_67-1:

να γινει απαραιτητη προδιαγραφη στην εγκριση τυπου...
να μην κυκλοφορει οχημα χωρις υγραντηρα και μπαρ (για το κονιακ...;))..:hystericalbs1:

kplc16
01-06-10, 19:11
τουλαχιστον οι καπνιστες που δε σεβονται τους αντικαπνιστες , ας κανουν λιγοτερο κακο στα δικα τους πνευμονια!!


https://www.youtube.com/watch?v=1ZsBZxEk1qk

M_Dolce
01-06-10, 19:14
στο δικο σου αμαξι τι να τον κανεις τον υγραντηρα ρε...
των αλλων πρεπει να εχει...:th_Laie_67-1:

να γινει απαραιτητη προδιαγραφη στην εγκριση τυπου...
να μην κυκλοφορει οχημα χωρις υγραντηρα και μπαρ (για το κονιακ...;))..:hystericalbs1:

Σωστος...(λεγε με τρακαστρατο)...Βρε να εκανα μια ερωτηση στην mansory με σχετικο μειλ, κατα ποσο μπορει να προσαρμοστει σε μια ΒENTLEY, ASTON, MAYBACH κατι τετοιο?? Μηπως αν τους ελεγα οτι ειμαι απο Ελλαδα και το αμαξι προοριζεται για Δ.Χ. να μου εκαναν και "ειδικο τιμολογιο" γκρουπ μπαι?
:whistle:

Stathis
01-06-10, 19:17
νομιζα οτι το ειχες κανει ηδη..!

δεν σε αναγνωριζω....! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

M_Dolce
01-06-10, 19:18
Ειμαι απαραδεκτος αλλα τωρα μολις μου εδωσες την ιδεα!!

Samaro
01-06-10, 19:21
παιδια για τα πουρα αβανας ακουσατε τιποτα? :whistle:

... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ακουσα οτι επιτρέπονται αλλα μόνο για χρήση τύπου Λεβίνσκι και Ντούβλη.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

M_Dolce
01-06-10, 19:25
Ακουσα οτι επιτρέπονται αλλα μόνο για χρήση τύπου Λεβίνσκι και Ντούβλη.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ακριβως το ιδιο θα ανακοινωθει και για τις σαμπανιες "dom perignon" και "crystal". Αποκλειστικα για χρηση τυπου Τζουλιας και εφοσον ο ανεξαρτητος εισαγωγεας προσκομησει τα απαραιτητα δικαιολογητικα που να επιβεβαιωνουν την χρηση και τον σκοπο εισαγωγης.

Samaro
01-06-10, 19:27
Ακριβως το ιδιο θα ανακοινωθει και για τις σαμπανιες "dom perignon" και "crystal". Αποκλειστικα για χρηση τυπου Τζουλιας και εφοσον ο ανεξαρτητος εισαγωγεας προσκομησει τα απαραιτητα δικαιολογητικα που να επιβεβαιωνουν την χρηση και τον σκοπο εισαγωγης.
Τερμα η ρετσίνα ρέεεεεεεε!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
(Βρέ τι κάνει αυτή η κυβέρνηση.):hystericalbs1:

Nino
01-06-10, 20:01
Οσο παραξενο και χαζο αν φαινεται το θεμα,ειδικα στους μη καπνιστες,εχει αμεση σχεση με το φαινομενο της κατσικας (του samaro).
Καπνοαπαγορευση και διωγμος... στο αλλοθι της προστασιας της υγειας του πολιτη.
Ποια ειναι η προστασια? θα προστατευσουν τον συνταξιουχο απο τον καπνο ενω την ιδια στιγμη τον αναγκαζουν να ζει στα ορια της ανεχειας απο τις συνταξεις πεινας?
Ας λυσουν πρωτα τα προβληματα της υγειας,της παιδειας,ανεργιας,οδικης ασφαλειας,που απο αυτα πραγματικα κινδυνευει ο πολιτης και μετα ας ασχοληθουν και με τα επιμερους...
Οχι να επιστρατευουνε καθε δημοσιο υπαλληλο σε κυνηγι μαγισσων.
Η συνταγη γνωστη οπως με τα σηματακια τελων κυκλοφοριας...ποσοστο επι των βεβαιωμενων παραβασεων!!
Αισχος να εκμεταλευονται την αναγκη του καθενα για ενα μικρο συμπληρωμα στο εισοδημα του και να τον οδηγουν στη ρουφιανια...
και αφου γεμισει η αγορα απο καπνοδιωκτες τι θα γινει?
Οι συνεπειες ομως ποιες θα ειναι?
Προσωπικα και οσο παραξενο και αν σας ακουστει εμενα προσωπικα δεν θα με επηρεασει καθολου.. οπως και πολυ κοσμο,που αφου ειχε να αντιμετωπισει το οικονομικο κοστος μιας εξοδου,επρεπε να προσπερασει το γεγονος οτι θα επρεπε να μην πιει καθολου αλκοολ και τωρα φυσικα να μην μπορει και να καπνισει.
Θα κατσω σπιτακι με την παρεα μου θα πιουμε θα καπνισουμε θα κανουμε πολιτικη του καφενειου...Τα καφενεια ομως ,οι ταβερνες,οι καφετεριες,τα μπαρακια και ενα σωρο αλλα μαγαζια τι θα γινουν? οι εργαζομενοι σε αυτα? και σε τελικη φαση αλλο ενα μειον εισφορων (φπα κλπ)
Οι ωρες ειναι δυσκολες και για την πατριδα και για τα νοικοκυρια... ακομα μια κατασταση που θα μας διχασει ειναι το μονο που δεν χρειαζομαστε!!

Stathis
01-06-10, 20:07
Αισχος να εκμεταλευονται την αναγκη του καθενα για ενα μικρο συμπληρωμα στο εισοδημα του και να τον οδηγουν στη ρουφιανια...
και αφου γεμισει η αγορα απο καπνοδιωκτες τι θα γινει?

αυτο γιατι το λες γιαννη? δεν γραφει κατι τετοιο στο ρεπορταζ.
δεν το καταλαβα μπορεις να το εξηγησεις?

Nino
01-06-10, 21:07
αυτο γιατι το λες γιαννη? δεν γραφει κατι τετοιο στο ρεπορταζ.
δεν το καταλαβα μπορεις να το εξηγησεις?

Σταθη μια εικασια ειναι... οταν λενε οτι θα "επιστρατευσουν" την δημοτικη αστυνομια,το λιμενικο,κλπ σιγουρα θα πρεπει να τους δωσουν καποιο κινητρο για τον "επιπλεον φορτο εργασιας", αλλα και την ιδιαιτεροτητα της καταστασης.
Κατι αναλογο συνεβαινε παλια (δεν ξερω αν ισχυει ακομα) με τις βεβαιωσεις παραβασης τελων κυκλοφοριας (σηματα).

NickE60
02-06-10, 00:21
Εγώ το βλέπω σαν το επίσημο βαποράκι.

κακά τα ψέμματα ο εθισμένος θα καπνίσει ακόμα και 50ευρώ να πάει το πακέτο.

ΑΝ το κράτος ενδιαφέρεται για την υγεία των πολιτών του θα μπορούσε να ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ την εισαγωγή παρασκευή και χρήση του τσιγάρου, όπως κάνει και με τα ναρκωτικά.

Είναι τόσο απλό.

Και μην ακούω περί ανταγωνισμού.

Τόσα και τόσα απαγορεύονται και ένα από αυτά είναι η κάνναβη η οποία είναι συνδεδεμένη με τον ανθρώπινο πολιτισμό από τα αρχαία χρόνια.


Αλλά όταν με το πρόσχημα ότι είναι ναρκωτικό *(το οποίο είναι μια από τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χιλιάδες χρήσεις της) την απαγορεύει τι να πεις;

Α ξέχασα το 99% των παραγώγων της κάνναβης μπορεί να παραχθεί από πετρελαϊκά παράγωγα.

Δείτε την ιστορία με την THC και τον G.W.Bush senior.

και να σκεφτείς ότι ο σημερινός πρωθυπουργός πριν από μερικά χρόνια ήταν ένθερμος υποστηρικτής της απελευθέρωσης τη κανναβης.... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :whistle:

Driver M
02-06-10, 00:40
Σταθη μια εικασια ειναι... οταν λενε οτι θα "επιστρατευσουν" την δημοτικη αστυνομια,το λιμενικο,κλπ σιγουρα θα πρεπει να τους δωσουν καποιο κινητρο για τον "επιπλεον φορτο εργασιας", αλλα και την ιδιαιτεροτητα της καταστασης.
Κατι αναλογο συνεβαινε παλια (δεν ξερω αν ισχυει ακομα) με τις βεβαιωσεις παραβασης τελων κυκλοφοριας (σηματα).

Δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο πάντως, αφού οι παραβάσεις θα είναι τόσες πολλές που οι δημοτικοί υπάλληλοι αν έχουν μπόνους τέτοιου είδους θα ξεπεράσουν τους μισθούς των βουλευτών! Επίσης, δε νομίζω ότι το μέτρο αυτό θα ισχύσει πέρα από τα χαρτιά, οπότε δε χρειάζεται φίλοι καπνιστές να ανησυχείτε ιδιαίτερα. Και εννοείται ότι είναι ανόητο να υπάρξει διχασμός στην κοινωνία για το μέτρο αυτό, αλλά είναι τόσα τα προβλήματα που απασχολούν τον κόσμο που το ζήτημα αυτό θεωρείται δευτερεύον αν όχι τριτεύον.

Πάντως το κράτος θα ήταν καλύτερα να έκανε περισσότερες εκστρατείες ενημέρωσης για το κάπνισμα ώστε να ευαισθητοποιηθούν περισσότερο οι καπνιστές αλλά και κυρίως οι νέες γενιές ώστε να μην αρχίσουν τη βλαβερή αυτή συνήθεια, όπως και να προσφέρει φαρμακευτικές αγωγές κοπής του τσιγάρου σε χαμηλό κόστος, ώστε να βοηθήσει (τόσο ιατρικά όσο και ψυχολογικά) όσους προσπαθούν να το κόψουν. Οι απαγορεύσεις πολύ φοβάμαι ότι θα έχουν αντίθετα αποτελέσματα, όπως είχε συμβεί και στην Αμερική κατά την, ακόμα πιο αυστηρή, ποτοαπαγόρευση...

oldcarskickass
02-06-10, 08:24
Δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο πάντως, αφού οι παραβάσεις θα είναι τόσες πολλές που οι δημοτικοί υπάλληλοι αν έχουν μπόνους τέτοιου είδους θα ξεπεράσουν τους μισθούς των βουλευτών! Επίσης, δε νομίζω ότι το μέτρο αυτό θα ισχύσει πέρα από τα χαρτιά, οπότε δε χρειάζεται φίλοι καπνιστές να ανησυχείτε ιδιαίτερα. Και εννοείται ότι είναι ανόητο να υπάρξει διχασμός στην κοινωνία για το μέτρο αυτό, αλλά είναι τόσα τα προβλήματα που απασχολούν τον κόσμο που το ζήτημα αυτό θεωρείται δευτερεύον αν όχι τριτεύον.

Πάντως το κράτος θα ήταν καλύτερα να έκανε περισσότερες εκστρατείες ενημέρωσης για το κάπνισμα ώστε να ευαισθητοποιηθούν περισσότερο οι καπνιστές αλλά και κυρίως οι νέες γενιές ώστε να μην αρχίσουν τη βλαβερή αυτή συνήθεια, όπως και να προσφέρει φαρμακευτικές αγωγές κοπής του τσιγάρου σε χαμηλό κόστος, ώστε να βοηθήσει (τόσο ιατρικά όσο και ψυχολογικά) όσους προσπαθούν να το κόψουν. Οι απαγορεύσεις πολύ φοβάμαι ότι θα έχουν αντίθετα αποτελέσματα, όπως είχε συμβεί και στην Αμερική κατά την, ακόμα πιο αυστηρή, ποτοαπαγόρευση...

Σωστό αυτό πιστεύω και εγώ (δεν είναι σωστό επειδή το πιστεύω και εγώ!)

Με το κάπνισμα δε θα ξεμπερδέψουμε ούτε την επόμενη 20ετία.

Για να υπάρξει μείωση ΠΡΕΠΕΙ να υπάρξει ενημέρωση και καθοδήγηση του κόσμου.

Αν κάτι τέτοιο ΔΕΝ γίνει δεν θα υπάρξει ΚΑΜΙΑ μείωση ούτε των καπνιστών ούτε τίποτα.

Είχε ένα ντοκυμαντέρ στην ΕΡΤ τις προάλλες για το πως αντιμετώπισαν το πρόβλημα στην Σουηδία νομίζω, και βγήκε ένα παληκάρι και είπε ότι το πολεμάμε εδώ και 40 χρόνια, και τα τελευταία 15 είδαμε κάποια σοβαρή μείωση.

Και όταν είπε το πολεμάνε εννοούσε με εκστρατείες ενημέρωσης από τα ΣΧΟΛΕΙΑ κιόλας, και όχι απλά ενημέρωση αλλά είχε αφιερωμένη συγκεκριμένη ώρα στο ημερήσιο πρόγραμμα για την επίδειξη των κινδύνων του καπνίσματος.

Οπότε με τη σημερινή νοοτροπία και των αρχών αλλά και των πολιτών προσωπικά χαρακτηρίζω το μέτρο ως φοροεισπρακτικό και χωρίς ΚΑΝΕΝΑ νόημα και θα δείτε πόσο θα χαλαρώσει και θα ξεχαστεί το όλο θέμα ίδια ημέρα του χρόνου.

Βάλτε το και στο ημερολόγιο να δούμε τι θα λέμε τότε.(δεν κάνω πλάκα, έτσι για να υπάρχει μια συνέχεια)

z3 2.2
02-06-10, 08:52
Εγω ζω απο "μεσα" την απαγορευση του τσιγαρου.
Πολυ φιλος μου εχει ανοιξει ενα μπαρακι σε στυλ μπιστρο στα Πατησια.
Ενα μικρο,υπεροχο μαγαζακι με απιστευτο μερακι και διακοσμηση που σε αφηνει με το στομα ανοιχτο.
Ειναι το στεκι μου και εχω παρακολουθησει την δυσκολια πέρσι με το αλαλουμ της νομοθεσιας περι τσιγαρου και τον αντικτυπο που ειχε στο μαγαζι....σκατα

Nino
02-06-10, 16:04
Δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο πάντως, αφού οι παραβάσεις θα είναι τόσες πολλές που οι δημοτικοί υπάλληλοι αν έχουν μπόνους τέτοιου είδους θα ξεπεράσουν τους μισθούς των βουλευτών! Επίσης, δε νομίζω ότι το μέτρο αυτό θα ισχύσει πέρα από τα χαρτιά, οπότε δε χρειάζεται φίλοι καπνιστές να ανησυχείτε ιδιαίτερα. Και εννοείται ότι είναι ανόητο να υπάρξει διχασμός στην κοινωνία για το μέτρο αυτό, αλλά είναι τόσα τα προβλήματα που απασχολούν τον κόσμο που το ζήτημα αυτό θεωρείται δευτερεύον αν όχι τριτεύον.

Πάντως το κράτος θα ήταν καλύτερα να έκανε περισσότερες εκστρατείες ενημέρωσης για το κάπνισμα ώστε να ευαισθητοποιηθούν περισσότερο οι καπνιστές αλλά και κυρίως οι νέες γενιές ώστε να μην αρχίσουν τη βλαβερή αυτή συνήθεια, όπως και να προσφέρει φαρμακευτικές αγωγές κοπής του τσιγάρου σε χαμηλό κόστος, ώστε να βοηθήσει (τόσο ιατρικά όσο και ψυχολογικά) όσους προσπαθούν να το κόψουν. Οι απαγορεύσεις πολύ φοβάμαι ότι θα έχουν αντίθετα αποτελέσματα, όπως είχε συμβεί και στην Αμερική κατά την, ακόμα πιο αυστηρή, ποτοαπαγόρευση...



Αρη οσο περιεργο και αν σου ακουστει..ειλικρινα προσωπικα δεν ανησυχω καθολου.
Εχω τους δικους μου "χωρους" στους οποιους θα διασκεδαζω οπως εγω και η παρεα μου επιλεγουμε.
Στην δουλεια...ε ολο και καποια ακρη παντα υπαρχει!!!
Αυτο που με ενοχλει,ειναι η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ και ο διωγμος που αγγιζει τα ορια του φασισμου.
Για το πρωτο ας εδειχναν εστω και μικρα δειγματα,οτι εχουν κοινωνικο προσωπο και τους νοιαζουν οι πολιτες και μετα ας απαγορευαν το καπνισμα.
Δεν μπορει να κοροιδευεις τον αγροτη που του δινεις 330 ευρω συνταξη οτι ενδιαφερεσαι για την υγεια του...και πολλα αλλα που θα γινω κουραστικος με το να επαναλαμβανομαι.
Για το δευτερο τι σημαινει καθολικη απαγορευση? και ποιος εισαι εσυ που το αποφασιζεις και αυτοματος καταστρεφεις επιχειρησεις ,οικογενειες ,επενδυσεις που στηριζουν με το τροπο τους την οικονομια.
Ποιο θα ηταν το προβλημα να αυτοπροσδιοριζονται τα μαγαζια και ο καθενας να επιλεγει τον τροπο και την μορφη διασκεδασης που θελει.
Τι να κανουμε τωρα σε ενοχλει ο καπνος δεν πας σε τετοια μαγαζια... και μη μου πει κανεις οτι αυτο ειναι στερηση της ελευθεριας, γιατι και πολλα gay bar υπαρχουν αλλα εγω δεν παω σε αυτα.
Μα στην Ευρωπη και σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο τα ιδια ισχυουν... Ναι ας φτιαξουμε την παιδεια την υγεια,την κοινωνικη ασφαλιση,την οδικη ασφαλεια κλπ και τοτε ας ασχοληθουμε και με τα...μικροθεματα.
Αλλα το πιο περιεργο απο ολα ξερεις ποιο ειναι? Ενα υπουργειο που εδω και 7 μηνες δεν εχει κανει απολυτως τιποτα,ερχεται στη χειροτερη οικονομικη περιοδο για ολους να παρει αποφασεις που εχουν αμεση συνεπεια στην αγορα.
Μα αληθεια υπαρχουν πολλοι που μεσα σε αυτη την ανασφαλεια,αβεβαιοτητα και τα τρομολαγνικα σεναρια θα χειροκροτησουν τετοιες παρεμβασεις?Αυτη ειναι η προτεραιοτητα μας τωρα?
Τεσπα η κατασταση συνηθως κρινεται απο το αν κρατας τσιγαρο στο χερι ή οχι. Τι μας λεει τωρα ο εθισμενος κακομοιρης θα πει καποιος που δεν καπνιζει...Μονο που εγω ειμαι καπνιστης απο επιλογη και οχι απο υποχρεωση.
Μακαρι τα παιδια μου να μην κληρονομησουν αυτη μου την συνηθεια, θα προσπαθησω να τα προφυλαξω οσο μπορω με την ενημερωση.

Stathis
02-06-10, 16:15
γιατι και πολλα gay bar υπαρχουν αλλα εγω δεν παω σε αυτα.

και που το ξερεις τοτε οτι υπαρχουν πολλα, αφου δεν πας...? :whistle: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Nino
02-06-10, 16:18
και που το ξερεις τοτε οτι υπαρχουν πολλα, αφου δεν πας...? :whistle: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

gant
02-06-10, 16:38
Δυστυχώς εδώ χάνουμε το μέτρο και είμαστε πάντοτε της υπερβολής.
Πέρυσι το καλοκαίρι μου δόθηκε η ευκαιρία να ανέβω από Λονδίνο μέχρι ψηλά στην Σκωτία στο Ινβερνες και πάλι κάτω. Πάνω από 2000χλμ.
Ναι το τσιγάρο απαγορεύεται σε κλειστούς χώρους, αλλά και όλα τα ξενοδοχεία είχαν διαθέσιμα δωμάτια καπνιστών.

Driver M
02-06-10, 17:30
Παιδιά, χωρίς να ξέρω μετά βεβαιότητας πιο πολύ εικάζω, μήπως το μέτρο αυτό είναι οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην οποία πρέπει να συμμορφωθούμε ειδάλλως μπορεί να υπάρξουν πρόστιμα? Αυτό αν ισχύει εξηγεί πολλά για την ξαφνική αυτή απόφαση. Από την άλλη, το παραθυράκι στο μάλλον ακραίο αυτό μέτρο θα είναι η μη τήρησή του, τουλάχιστον σε αυστηρό βαθμό από μεριάς πολιτείας. Άλλωστε κι αυτό να μη συμβεί, εδώ δεν εφαρμόζονται άλλα σοβαρότερα μέτρα επειδή δεν υπάρχουν σοβαροί ελεγκτικοί μηχανισμοί, αυτό θα αποτελέσει εξαίρεση?
Το ιδανικό πάντως θα ήταν, όπως είπα και πριν, να υπάρχουν ειδικά διαμορφωμένοι χώροι καπνιζόντων και μη καπνιζόντων, ή έστω κάποιος πολύ καλός εξαερισμός ώστε ο καπνός να μην είναι ενοχλητικός και πάνω απ'όλα να μην βλάπτει την υγεία των μη καπνιζόντων. Κάτι τέτοιο βέβαια έχω δει σε ελάχιστα μαγαζιά πάντως (το συνηθισμένο είναι σε έναν ενιαίο χώρο ο μισός να είναι για τους καπνίζοντες και ο άλλος μισός για τους μη, κάτι που δεν έχει ουσιαστικό νόημα αφού ο καπνός διαχέεται πανεύκολα) και είναι τουλάχιστον εξίσου λανθασμένο με την απαγόρευση του καπνίσματος παντού.

Πάντως Γιάννη, αν το μέτρο αυτό δεν εφαρμοστεί ουσιαστικά και μείνει κυρίως στα χαρτιά, όπως συμβαίνει και τώρα με τους χώρους καπνιζόντων και μη, δεν πρόκειται να υπάρξει πλήγμα στην οικονομία. Στο εξωτερικό πάντως που το κάπνισμα απαγορεύεται δια ροπάλου σε όλα τα νυχτερινά μαγαζιά και γενικά τους κλειστούς χώρους, οι φανατικοί καπνιστές βγαίνουν έξω να καπνίσουν (ακόμα και αν έχει θερμοκρασίες υπό το μηδέν όπως γίνεται στη Σκανδιναβία). Κάτι τέτοιο πιθανόν να γινόταν κι εδώ στην ακραία περίπτωση της απόλυτης εφαρμογής του μέτρου, αφού τα μπουζούκια ο Έλληνας δεν τα κόβει, ακόμα κι αν πρέπει να περπατάει ένα κάρο μέτρα και να βγεί έξω στο χιόνι (τρόπος του λέγειν) να καπνίσει!

m-power_01
02-06-10, 17:37
Το επιβεβαιώνω αυτό απου λέει ο Αρης... Στην Σουηδια εβγαιναν έξω απο το κλαμπ με θερμοκρασια -10 για να καπνισουν! Ελεος... και μαλιστα ηταν πολυ αυτοι που το εκαναν!
Επίσης οι καπνοβιομηχανίες θα βρουν τροπο να παρουν λεφτα...οπως και το κρατος !
Η λυση λεγεται snuss https://translate.google.com/translate?langpair=auto|el&u=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FSnus
https://www.ecofriendlymag.com/wp-content/plugins/wp-o-matic/cache/c59ab_Organic-Smokeless-No-Nicotine-Snuff.jpg

atha
02-06-10, 19:10
Το επιβεβαιώνω αυτό απου λέει ο Αρης... Στην Σουηδια εβγαιναν έξω απο το κλαμπ με θερμοκρασια -10 για να καπνισουν! Ελεος... και μαλιστα ηταν πολυ αυτοι που το εκαναν!
Επίσης οι καπνοβιομηχανίες θα βρουν τροπο να παρουν λεφτα...οπως και το κρατος !
Η λυση λεγεται snuss https://translate.google.com/translate?langpair=auto|el&u=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FSnus
https://www.bmwfans.gr/forum/



ase xalia einai ayto to bazeis sto stoma kai arxizei kai trxei mia aidia sto laryggi,

Nino
02-06-10, 19:17
Σωστα δεν αντιλεγω αλλα μη ξεχναμε την τεραστια διαφορα στη κουλτουρα στο τροπο ζωης και στις συνηθειες...
Εχουν τσιπουραδικα στις βορειες χωρες ή μηπως πανε για τη φαση στα μεζεδοπωλεια,αυτοι οταν βγαινουν, βγαινουν για να φανε ,να πιουνε ή να διασκεδασουν,εμεις τα κανουμε ολα σε ενα.
Αμα λαχει τσακιζουμε και ενα τελαρο θαλασσινα με το ουζακι μας...
Η μηπως εχουν καφενεια? κατι παλιο pub της συμφορας εχουν και πηγαινουν μονο και μονο για να καταναλωσουν αλκοολ.
Τις περισσοτερες φορες και στο ορθιο...
μπεκρηδες εχουν και αποψη για εμας!!!

atha
02-06-10, 19:36
Σωστα δεν αντιλεγω αλλα μη ξεχναμε την τεραστια διαφορα στη κουλτουρα στο τροπο ζωης και στις συνηθειες...
Εχουν τσιπουραδικα στις βορειες χωρες ή μηπως πανε για τη φαση στα μεζεδοπωλεια,αυτοι οταν βγαινουν, βγαινουν για να φανε ,να πιουνε ή να διασκεδασουν,εμεις τα κανουμε ολα σε ενα.
Αμα λαχει τσακιζουμε και ενα τελαρο θαλασσινα με το ουζακι μας...
Η μηπως εχουν καφενεια? κατι παλιο pub της συμφορας εχουν και πηγαινουν μονο και μονο για να καταναλωσουν αλκοολ.
Τις περισσοτερες φορες και στο ορθιο...
μπεκρηδες εχουν και αποψη για εμας!!!



bebaia i megali simantiki diafora einai oti ama patheis to idio akribos emfragma sti skandinavia kai tin ellada sto borra exeis 15% pithanotites parapano gia mikrotero damage myokardiou kai 25% gia post myocardial infaction compications. fysika poly mikri simasia exei oso kathomaste kai pinoume ta ouzakia mas(me daneika lefta) alla otan diavoume ta epigonta pistepste me mono ayto mas endiaferei .diaforetikos tropos zois ,antimetopisis tis kai proteraiotites s aytin edo sto borra. 17 xronia tora skeftomai pios einai o kalyteros

Nino
02-06-10, 19:45
φιλε δεν υπαρχει καλυτερος και χειροτερος και αν περασεις τα επειγοντα και εχει το καντηλι λαδι,πιασει και η θρομβολυση τοτε την γλυτωνεις και βγαινεις σοφοτερος και μετανιωμενος...

atha
02-06-10, 19:48
i sobari iatriki den einai mono kadili kai proseuxi xereis , s ayti ti periptosi tha kathomoun kai tha xemiatiasa kosmo am einai

Nino
02-06-10, 19:51
ξαναδιαβασε προσεκτικοτερα...

Stefanos_Cool
02-06-10, 19:58
i sobari iatriki den einai mono kadili kai proseuxi xereis , s ayti ti periptosi tha kathomoun kai tha xemiatiasa kosmo am einai

το καντήλι πολλές φορές "νικάει" την ιατρική και την "λογική"


πίστεψέ με...thumb

Samaro
30-08-10, 22:00
Απαγόρευση του καπνίσματος.

Την ολική απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους εργασίας- δημόσιους και ιδιωτικούς- ανακοίνωσε και επισήμως η υπουργός Υγείας. Καταργούνται τα καπνιστήρια, ενώ όσοι αρνηθούν να εφαρμόσουν τα μέτρα, δεν αποκλείεται να αντιμετωπίσουν το αυτόφωρο.

Ετσι από την Τετάρτη 1η Σεπτεμβρίου 2010 απαγορεύεται πλήρως το κάπνισμα σε όλους τους κλειστούς δημόσιους και ιδιωτικούς εργασιακούς χώρους, χωρίς να υπάρχει πλέον η δυνατότητα δημιουργίας ειδκών χώρων για καπνίζοντες.
Αγριεύουν οι έλεγχοι

Για τα καζίνο και τα κέντρα διασκέδασης με εμβαδόν άνω των 300 τετραγωνικών μέτρων τα οποία έχουν στο πρόγραμμά τους ζωντανή μουσική, η απαγόρευση θα τεθεί σε ισχύ από την 1η Ιουνίου του 2011.

Αρμόδιες αρχές για τον έλεγχο και τη βεβαίωση των παραβάσεων καθώς και την επιβολή κυρώσεων είναι οι Διευθύνσεις Δημόσιας Υγείας των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων, η δημοτική αστυνομία και οι λιμενικές αρχές στην περιοχή ευθύνης τους.

Χωρίς μεσοβέζικες λύσεις

Στη συνέντευξη τύπου που παραχώρησε η υπουργός ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να υπάρξει κανένα «παράθυρο» στο νόμο. Οπως είπε η υπουργός, ο νέος αντικαπνιστικός νόμος «δεν έχει εξαιρέσεις και μεσοβέζικες λύσεις, έχει σαφείς ελεγκτικούς μηχανισμούς».

Όπως εξήγησε η κυρία Ξενογιαννακοπούλου, τα πρόστιμα είναι μειωμένα κατά 50% σε σχέση με τον προηγούμενο νόμο και αυτό για να «διευκολυνθεί» η είσπραξή τους. «Μετριάζουμε τα πρόστιμα, γιατί πιστεύουμε ότι όταν είναι λογικό το πρόστιμο, πολύ πιο εύκολα επιβάλλεται και εισπράττεται», είπε χαρακτηριστικά. Οι καπνιστές που θα αρνηθούν να εφαρμόσουν το μέτρο, δεν αποκλείεται να έρθουν αντιμέτωποι ακόμη και με το αυτόφωρο εκτιμούν οι υπεύθυνοι, καθώς οι ελεγκτικοί μηχανισμοί έχουν τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο.

Πρώτα συστάσεις μετά πρόστιμα.

Θα προηγηθεί περίοδος χάριτος ενός μήνα (έως τα τέλη Σεπτεμβρίου) κατά τον οποίο θα γίνονται μόνο συστάσεις, όμως από τον Οκτώβριο τα πρόστιμα θα επιβάλλονται κανονικά.

Επίσης, όπως διευκρινίστηκε, το 80% των εισπραχθέντων προστίμων θα πηγαίνει στους δήμους, γεγονός που εκτιμάται ότι θα αποτελέσει κίνητρο για τον καταλογισμό τους.
Τα πρόστιμα για τις παραβάσεις των καπνιστών καθορίζονται από 50 έως 500 ευρώ, ενώ για τους καταστηματάρχες από 500 έως 10.000 ευρώ.

πηγη : ethnos.gr

bill_m3
30-08-10, 22:06
Για να δούμε τι θα δούμε.....

Εγώ πιστεύω και αυτό το μέτρο θα πάει στο καλό......

Stamatis
30-08-10, 22:20
Θα ειναι μερακλωμενος ο καρντασης στο ακυλαδικο και θα του βαλουν χερι για το καπνισμα;
Καλα, παρε και 400 ευρω και ασε μας στη σκοτουρα μας αδερφε.
Να δεις που θα γινει μαγκια να πληρωνεις τα ταιγαρα πλεον.
Εκει που ανοιγανε σαμπανιες, τωρα θα φουμαρουν ενα του πεντακοσαρικου.
Για ενα σεκλετι ζει ο Ελληνας.

Samaro
30-08-10, 22:26
Θα ειναι μερακλωμενος ο καρντασης στο ακυλαδικο και θα του βαλουν χερι για το καπνισμα;
Καλα, παρε και 400 ευρω και ασε μας στη σκοτουρα μας αδερφε.
Να δεις που θα γινει μαγκια να πληρωνεις τα ταιγαρα πλεον.
Εκει που ανοιγανε σαμπανιες, τωρα θα φουμαρουν ενα του πεντακοσαρικου.
Για ενα σεκλετι ζει ο Ελληνας.
Λές αντι για καλαθάκια με λουλούδια να κυκλοφορούν καλαθάκια με πρόστιμα ;;:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

DIMITr|S
30-08-10, 22:36
αντε να ησυχασουμε απο τα ντουμανια.....δεν μπορεις να μπεις μεσα σε ενα μαγαζι απο τον κωλοκαπνο που υπάρχει...και αντε και μπεις...μετα πρεπει να κανεις μπανιο μαζι με τα ρουχα για να ξεβρωμίσεις.....οποιος θελει να καπνισει ας βγει εξω....

Driver M
30-08-10, 23:20
αντε να ησυχασουμε απο τα ντουμανια.....δεν μπορεις να μπεις μεσα σε ενα μαγαζι απο τον κωλοκαπνο που υπάρχει...και αντε και μπεις...μετα πρεπει να κανεις μπανιο μαζι με τα ρουχα για να ξεβρωμίσεις.....οποιος θελει να καπνισει ας βγει εξω....

Σε πολλά μαγαζιά, η κατάσταση είναι πραγματικά αποπνικτική, αφού ορισμένοι καπνίζουν προκλητικά μέσα στη μούρη σου χωρίς να σέβονται τίποτα, ενώ και ο εξαερισμός είναι ουσιαστικά ανύπαρκτος.

Κάτι θα έπρεπε να γίνει σίγουρα και για τους καπνιστές ώστε να μην αισθάνονται οι απόκληροι της κοινωνίας και βγαίνουν με την κουβέρτα στο κρύο να καπνίσουν, όμως στην Ουγκάντα-Ελλάδα όπου τίποτα δεν εφαρμόζεται (ειδικά διαμορφωμένοι χώροι, σωστός εξαερισμός κλπ), η συνύπαρξη καπνιστών μη καπνιστών στη συντριπτική πλειοψηφία των μαγαζιών δημιουργούσε τεράστιο πρόβλημα στους δεύτερους.

Αφού λοιπόν απ'ό,τι φάνηκε δε μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό, η ολική απαγόρευση ίσως είναι μονόδρομος, αν και διατηρώ αρκετές αμφιβολίες για το πόσο θα πάνε όλα κατά το προβλεπόμενο.

Φίλοι καπνιστές, δείτε το σαν μια (έστω και καταναγκαστική) ευκαιρία να κόψετε το κ*λοτσίγαρο.
Πάνω απ'όλα καλό θα κάνετε στους εαυτούς σας και μετά σε όλους τους άλλους.

Bellof-3
30-08-10, 23:39
Η ελλειψη ρευστου για το κρατος θα κανει το μετρο να δουλεψει...

Θα βγουνε οι ραμπο (μη χεσω) και θα ψαχνουν και το τελευταιο ευρω...

bill_m3
30-08-10, 23:48
αντε να ησυχασουμε απο τα ντουμανια.....δεν μπορεις να μπεις μεσα σε ενα μαγαζι απο τον κωλοκαπνο που υπάρχει...και αντε και μπεις...μετα πρεπει να κανεις μπανιο μαζι με τα ρουχα για να ξεβρωμίσεις.....οποιος θελει να καπνισει ας βγει εξω....


Σε πολλά μαγαζιά, η κατάσταση είναι πραγματικά αποπνικτική, αφού ορισμένοι καπνίζουν προκλητικά μέσα στη μούρη σου χωρίς να σέβονται τίποτα, ενώ και ο εξαερισμός είναι ουσιαστικά ανύπαρκτος.

Κάτι θα έπρεπε να γίνει σίγουρα και για τους καπνιστές ώστε να μην αισθάνονται οι απόκληροι της κοινωνίας και βγαίνουν με την κουβέρτα στο κρύο να καπνίσουν, όμως στην Ουγκάντα-Ελλάδα όπου τίποτα δεν εφαρμόζεται (ειδικά διαμορφωμένοι χώροι, σωστός εξαερισμός κλπ), η συνύπαρξη καπνιστών μη καπνιστών στη συντριπτική πλειοψηφία των μαγαζιών δημιουργούσε τεράστιο πρόβλημα στους δεύτερους.

Αφού λοιπόν απ'ό,τι φάνηκε δε μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό, η ολική απαγόρευση ίσως είναι μονόδρομος, αν και διατηρώ αρκετές αμφιβολίες για το πόσο θα πάνε όλα κατά το προβλεπόμενο.

Φίλοι καπνιστές, δείτε το σαν μια (έστω και καταναγκαστική) ευκαιρία να κόψετε το κ*λοτσίγαρο.
Πάνω απ'όλα καλό θα κάνετε στους εαυτούς σας και μετά σε όλους τους άλλους.

Εγώ αν και καπνιστής δεν έχω πρόβλημα να μην καπνίσω όταν βγω, αλλά σαν επιχειρηματίας (καφετέρια) είμαι 1000% σίγουρος ότι θα έχω πρόβλημα, πάμε που πάμε κατά δι@#ου θα έρθει και αυτό και δέσαμε!

Lambros46
31-08-10, 00:04
(ειμαι καπνιστης)..μολις τωρα ομως το ειδα και εχω αηδιασει...https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/08/blog-post_4982.html

dimis_gr
31-08-10, 00:58
θεωρώ ότι φτάσαμε εδώ που φτάσαμε λόγο στενομιαλιάς-κουτοπονηριας του έλληνα παίζοντας το μάγκας ο κάθε επιχειρματίας που δεν άνοιγε τον εξαερισμό ή δήλωνε ότι έβαλε εξαερισμό και είχε ένα φουρφουράκι μπάνιου για ολόκληρο μαγαζί.....αλλά υπήρχαν και μαγαζιά που έχω πάει και εντυπωσιάστικα, δηλαδή κάπνιζαν πάνω από τα μισά άτομα και δεν υπήρχε τσιγαρίλα για το λόγο ότι έβλεπες το καπνό από το στόμα να φεύγει καρφί πάνω. Από την άλλη αν σκεφτώ καθαρά τους επιχειρηματίες θεωρώ ότι το μέτρο αυτό θα είναι και η χαριστική βολή μιας και ο έλληνας πιστεύω θα σταματήσει να βγαίνει ώστε να μπορεί να απολαμβάνει την ωραία του συνήθεια.
Επίσης έχω και κάποιες επιφυλάξεις για το νόμο μιας και με το που ανακοινώθηκε έιπαν για 8μηνη παράταση στα καζίνο και στα νυχτερινά κέντρα.....
Επίσης φανταστείτε τον αστυνομικό να γράφει τον άλλον και να αρχίζουν οι ιστορίες (''δεν έχω λεφτά, σε παρακαλώ, 10 αδέρφια, άρωστοι γονείς, 9 παιδιά, 600 το μήνα πέρνω'' χχαχαχαχα)

m-power_01
31-08-10, 04:39
Καπνιζα και το έχω κόψει . Εδώ και κάποιους μήνες όταν ήταν ακόμα 3 ευρώ , κοντευω χρόνο !

Θέλω να πω μια άλλη προσέγγιση του ζητήματος . Η τσέπη του μέσου Έλληνα περνά μια κρίση ... 3.90 ¤ το πακέτο *30 μέρες 117 ¤ !!! ξέρετε όλοι ότι δεν είναι μόνο τόσα αλλά αγγίζουν τα 150¤ ή και τα ξεπερνούν ... Να μια καλή αρχή στην προσπάθεια συμμαζεματος των οικονομικών με 1800 ¤ τον χρόνο ή ακόμα χειρότερα 3600 ¤ αν καπνίζει ένα ζευγάρι ! Σκεφτείτε ο καθένας τι θα μπορούσατε να κάνετε με 3600 παραπάνω τον χρόνο ...

Όλα αυτά τα λέω σαν μια άλλη ματιά στο ζήτημα , στην περίπτωση που δεν επαρκεί το ότι είναι βλαβερο για την υγεία !

gnx
31-08-10, 09:05
Σημερα στην ημερησία στο εξώφυλλο, διοτι δεν την εχω ανοίξει ακόμα, λέει οτι προέβλεπαν να εισπράξουν από τα τσιγάρα 1.13 δις ευρω και εχουν εισπράξει στο 7μηνο 100 εκ. μόνο!

Gregory_///M
31-08-10, 09:47
Δεν έχω καταλάβει ποτέ γιατί πληρώνουν τόσα πολλά $$$ για να βλάψουν την υγεία τους (αποδεδειγμένα κάνει κακό το τσιγάρο)!
Αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι το κάπνισμα είναι "μαγκιά"...Όλα ξεκινούν όταν είσαι πιτσιρικάς που πρέπει οπωσδήποτε να καπνίσεις για να δείξεις ότι είσαι κάποιος και μην μου πει κανένας ότι άρχισε το κάπνισμα στα 40 του...
Άσε τις χαζογκόμενες που κρατάνε το τσιγάρο αναμένο αλλά δεν το καπνίζουν...κάνουν δήθεν ότι τραβάνε τζούρα και το καπνίζεις όλο εσύ που κάθεσαι εκεί που έχει απλώσει το χέρι της ώστε να μην την ενοχλεί ο καπνός του τσιγάρου της...
Ε, όχι ρε φίλε....είμαι και εγώ εδώ που δεν καπνίζω και πρέπει να με σεβαστείς και να είσαι προσεκτικός!!!!! (δεν είπα να μην καπνίσεις)
Τώρα βέβαια ένα μπάχαλο θα γίνει η κατάσταση, αφού όλοι έχουν δίκιο:ο καπνιστής, ο "μη", ο επιχειρηματίας με το μαγαζί...κτλ.

Samaro
31-08-10, 09:49
Μετά απο 4 χρόνια αναστολής αυτής της (ηλίθιας) συνήθειάς μου, ειμαι βέβαιος οτι ήταν ότι πιό κακό μπορούσα να έχω κάνει στον εαυτό μου και στο οικογειακό και φιλικό μου περιβάλον.
Γράφω αναστολή, διότι ο χρήστης ποτέ δεν κόβει, πάντα αναστέλει τη χρήση. Εύχομαι αυτή η αναστολή να είναι ισόβια.
Παρατηρώ όμως με χαρά, οτι τελευταία, είτε λόγω οικονομικών δυσκολιών είτε λόγω ανόδου του βιοτικού επιπέδου, της κουλτούρας και της μόρφωσης, όλο και περισότεροι νέοι επιλέγουν να μην γίνουν καπνιστές.
Ολο και περισότεροι χρήστες επιλέγουν να αναστείλουν το κάπνισμα!!!
Ειναι γνωστό πλέον βέβαια, οτι αυτο το εμπλουτισμένο με διάφορες καρκινογονες ουσίες εξάρτησης προιόνπου οι καπνοβιομηχανίες μας προμηθεύουν, δεν εχει καμμία σχεση με τον καπνό που οι παπούδες μας εστριβαν και ζούσαν μέχρι τα 100 χρόνια.
Αφηστε πίσω τις κακές συνήθειες !!!:original:

bill_m3
31-08-10, 09:53
Σημερα στην ημερησία στο εξώφυλλο, διοτι δεν την εχω ανοίξει ακόμα, λέει οτι προέβλεπαν να εισπράξουν από τα τσιγάρα 1.13 δις ευρω και εχουν εισπράξει στο 7μηνο 100 εκ. μόνο!

Όταν όλοι μείωσαν το τσιγάρο ή το γύρισαν στα φτηνά και στον καπνό (ανάμεσα τους και εγώ, σώθηκα λέμε καπνίζω πολύ λιγότερο....) ή το κόψανε τελείως τι περίμεναν ?? Ότι με 4 ευρώ το πακέτο θα καπνίζαμε όπως πριν???
Και περίσσευμα να τα είχαμε τα ρημάδια, στα τσιγάρα δεν τα έδινα!!!!!


Δεν έχω καταλάβει ποτέ γιατί πληρώνουν τόσα πολλά $$$ για να βλάψουν την υγεία τους (αποδεδειγμένα κάνει κακό το τσιγάρο)!
Αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι το κάπνισμα είναι "μαγκιά"...Όλα ξεκινούν όταν είσαι πιτσιρικάς που πρέπει οπωσδήποτε να καπνίσεις για να δείξεις ότι είσαι κάποιος και μην μου πει κανένας ότι άρχισε το κάπνισμα στα 40 του...
Άσε τις χαζογκόμενες που κρατάνε το τσιγάρο αναμένο αλλά δεν το καπνίζουν...κάνουν δήθεν ότι τραβάνε τζούρα και το καπνίζεις όλο εσύ που κάθεσαι εκεί που έχει απλώσει το χέρι της ώστε να μην την ενοχλεί ο καπνός του τσιγάρου της...
Ε, όχι ρε φίλε....είμαι και εγώ εδώ που δεν καπνίζω και πρέπει να με σεβαστείς και να είσαι προσεκτικός!!!!! (δεν είπα να μην καπνίσεις)
Τώρα βέβαια ένα μπάχαλο θα γίνει η κατάσταση, αφού όλοι έχουν δίκιο:ο καπνιστής, ο "μη", ο επιχειρηματίας με το μαγαζί...κτλ.

Δεν ήσουν καπνιστής (και καλά κάνεις) αλλά το μαμημένο μου φαίνεται ακατόρθωτο να το κόψω ( άσε που δεν θέλω!)!

Samaro
31-08-10, 09:54
Σημερα στην ημερησία στο εξώφυλλο, διοτι δεν την εχω ανοίξει ακόμα, λέει οτι προέβλεπαν να εισπράξουν από τα τσιγάρα 1.13 δις ευρω και εχουν εισπράξει στο 7μηνο 100 εκ. μόνο!
Μακάρι απο αυτη την πηγή να εισπράξουν κάτι μπαλάκια που δεν επιτρέπεται να ονομάσω.!!![B]:ranting2:

panos90
31-08-10, 10:13
επισης λειτουργει και ο αριθμος 1142 για τη σχετικη καταγγελια. :-)

https://www.nonsmokersclub.com/content/view/241/1/

bill_m3
31-08-10, 10:16
επισης λειτουργει και ο αριθμος 1142 για τη σχετικη καταγγελια. :-)

https://www.nonsmokersclub.com/content/view/241/1/

:ranting2: :ranting2: :ranting2:

Samaro
31-08-10, 10:20
επισης λειτουργει και ο αριθμος 1142 για τη σχετικη καταγγελια. :-)

https://www.nonsmokersclub.com/content/view/241/1/
Αυτός ηταν επι υπουργείας Δ. Αβραμόπουλου.
Ισχύει ακόμα;;;

bill_m3
31-08-10, 10:21
Αυτός ηταν επι υπουργείας Δ. Αβραμόπουλου.
Ισχύει ακόμα;;;

Ναι :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Μην αλλάζουμε και αριθμούς, δεν είμαστε για τέτοια έξοδα, αυτόν ξέρουμε αυτόν εμπιστευόμαστε!!!!

Samaro
31-08-10, 10:45
Για να μην σας κάνω τον μάγκα φιλαράκια μου για όσα γράφω παραπάνω για το τσιγάρο,
σας αποκαλήπτω οτι εγώ το σταμάτησα με βελονισμό !!!
Διαβάστε λίγο αυτό :https://www.olafree.com/health/article.php?aid=9
Αξίζει να ενημερωθείτε !!!

Nino
31-08-10, 12:12
Αν και το θεμα προυπηρχε...
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2760&highlight=%E5%F5%F1%F9%F0%E1%E9%EA%E7+%EF%EB%EF%EA %EB%E7%F1%F9%F3%E7

Αφου ελυσε ολα τα προβληματα και ειδικα του υπουργειου της και αφου βεβαια εβαλε ολους τους ελεγκτικους μηχανισμους για φοροδιαφυγη,μιζες,υπερτιμο λογησεις...αφου λοιπον προβληματα πια δεν υπαρχουν θα αρχισουν τον διωγμο του καπνου.
Γιατι το κρατος νοιαζεται για την υγεια των πολιτων του...(τι και αν κοβει συνταξεις δωρα μισθους,τι και αν δινει 300 ευρω συνταξη στους αγροτες,).
Θελει να προστατεψει τον διπλανο απο το καπνο τον δικο μου,αλλα την ιδια στιγμη καθημερινα τον οδηγει στη φτωχεια και την ανεχεια, μαλλον απο αυτα δεν κινδυνευει κανεις...
Αφου λοιπον εβαλε επιχειρηματιες να ξοδεψουν δεκαδες χιλιαδες ευρω για να διαμορφωσουν τους χωρους τους,ερχεται τωρα και τους δινει την χαριστικη βολη!!!
Επιασε η συνταγη απο τα αυτοκινητα, αρε μπανανια πως να κανει καποιος μετα σοβαρη επενδυση οταν τη δευτερα λενε αλλα και την τεταρτη αλλα.
Οσον αφορα εμενα δεν με ενοχλει καθολου...ακρες παντα υπαρχουν και στη δουλεια και παντου και ας φερουν αυτοι τους λιμενικους να ψαχνουν!!!

Kostas_1
31-08-10, 12:20
Αν και το θεμα προυπηρχε...
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2760&highlight=%E5%F5%F1%F9%F0%E1%E9%EA%E7+%EF%EB%EF%EA %EB%E7%F1%F9%F3%E7...

Σωστος. Ενωθηκαν

kplc16
31-08-10, 12:46
Αν και το θεμα προυπηρχε...
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2760&highlight=%E5%F5%F1%F9%F0%E1%E9%EA%E7+%EF%EB%EF%EA %EB%E7%F1%F9%F3%E7

Αφου ελυσε ολα τα προβληματα και ειδικα του υπουργειου της και αφου βεβαια εβαλε ολους τους ελεγκτικους μηχανισμους για φοροδιαφυγη,μιζες,υπερτιμο λογησεις...αφου λοιπον προβληματα πια δεν υπαρχουν θα αρχισουν τον διωγμο του καπνου.
Γιατι το κρατος νοιαζεται για την υγεια των πολιτων του...(τι και αν κοβει συνταξεις δωρα μισθους,τι και αν δινει 300 ευρω συνταξη στους αγροτες,).
Θελει να προστατεψει τον διπλανο απο το καπνο τον δικο μου,αλλα την ιδια στιγμη καθημερινα τον οδηγει στη φτωχεια και την ανεχεια, μαλλον απο αυτα δεν κινδυνευει κανεις...
Αφου λοιπον εβαλε επιχειρηματιες να ξοδεψουν δεκαδες χιλιαδες ευρω για να διαμορφωσουν τους χωρους τους,ερχεται τωρα και τους δινει την χαριστικη βολη!!!
Επιασε η συνταγη απο τα αυτοκινητα, αρε μπανανια πως να κανει καποιος μετα σοβαρη επενδυση οταν τη δευτερα λενε αλλα και την τεταρτη αλλα.
Οσον αφορα εμενα δεν με ενοχλει καθολου...ακρες παντα υπαρχουν και στη δουλεια και παντου και ας φερουν αυτοι τους λιμενικους να ψαχνουν!!!

κανε κατι για την υγεια σου και για τη τσεπη σου.

Εγω το εκοψα το 2003. Ημουν φανατικος καπνιστης και μαλιστα καπνιζα αρκετα πακετα.

Σιγουρα δε μου αρεσει ο τροπος που λειτουργει η καθε κυβερνιση αλλα για οποιον το κοψει θα βλαψει το καπνοβιομηχανο και το υπουργειο οικονομικων

beliris
31-08-10, 12:49
Βρέθηκα επισκέπτης στο Θεαγένειο,στο τμήμα καρκίνου του πνεύμονα.Αισθάνθηκα αμέσως μυρωδιά τσιγάρου!!!!!!!! Κατακαλόκαιρο και όλοι οι επισκέπτες στιβαγμένοι στα μπαλκόνια να καπνίζουν σαν τζιμινιέρες δίπλα στους δύστυχους ασθενείς!!!!!!!!!
Η βλακεία είναι ανίκητη,έχεις συγγενή με καρκίνο του πνεύμονα και καπνίζεις για συμπαράσταση μέσα στο νοσοκομείο;ΜΠΡΑΒΟ Μ@Λ@Κ@!!!!
Καθολική απαγόρευση τώρα και αυξηση του πακέτου στα 10 ευρω!!!

Nino
31-08-10, 13:19
Ποτε και πουθενα η εντατικοποιηση και η απαγορευση δεν εφερε τα επιθυμητα αποτελεσματα...μονο το αντιθετο καταφερε!!!
Η σωστη παιδεια ομως εκανε θαυματα!!!
Εδω δεν μιλαμε για πραγματικο ενδιαφερον μιλαμε για υποκριτικες καταστασεις και λογιστικα οικονομικα πιθανα σεναρια πραξεων ως οφελος απο τα εξοδα νοσηλειας.
Ειναι υστεροβουλο το "ενδιαφερον" τους και καταστροφικο για καποιες κοινωνικες ομαδες (επιχειρηματιες κεντρων διασκεδασης).
Για να μη αναφερω τις τοπικες κοινωνιες στην Ελληνικη Υπαιθρο,αλα εκει μαλλον δεν θα φτασουν ποτε οι "ελεγκτικοι της υπουργου μηχανισμοι"

Samaro
31-08-10, 14:53
Αν και το θεμα προυπηρχε...
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2760&highlight=%E5%F5%F1%F9%F0%E1%E9%EA%E7+%EF%EB%EF%EA %EB%E7%F1%F9%F3%E7

Φιλε Γιάννη,
Αυτό το θεματάκι ούτε απο τον τίτλο μπορεσα να το συσχετίσω με το κάπνισμα, ουτε απο τα tags ( επειδή δεν υπήρχαν ) ούτε λόγω ηλικίας που ξεχνάω τι διάβασα !!!:original:


sharky
Παράθεση:

Σωστος. Ενωθηκαν

Ευχαριστούμε Κωστα.!:original:

Nino
31-08-10, 17:23
ετσι για την ιστορια....
απο παλαιοτερο αρθρο της Ελευθεροτυπιας

Η Σουηδία από 1η Ιουνίου απαγόρευσε το κάπνισμα και στα εστιατόρια και στα καφενεία. Είχε προηγηθεί η απαγόρευση του καπνίσματος σ' όλους τους δημόσιους χώρους. Ακόμα και σ' ανοικτούς χώρους, όπως π.χ. σε προαύλιο δεν μπορείς να καπνίσεις παρά μόνο σε κάποιο σημείο που έχει τη σχετική σήμανση. Η καθολική απαγόρευση του καπνού είχε προηγηθεί και σ' άλλες δύο ευρωπαϊκές χώρες. Την Ιρλανδία και τη Νορβηγία. Ο λόγος βέβαια είναι η προστασία της Δημόσιας Υγείας. Οι χιλιάδες άλλες χημικές ουσίες που κυκλοφορούν υπό μορφή προϊόντων στο εμπόριο και που αποδεδειγμένα είναι καρκινογόνες, κυκλοφορούν πάντοτε ελεύθερα. Εξήντα χιλιάδες άνθρωποι πεθαίνουν στην Ευρώπη από το νέφος. Το 10% των παιδιών που παθαίνουν άσθμα είναι από την ίδια αιτία όπως είναι και η δυσπλασία των γεννητικών οργάνων των εμβρύων και η ραγδαία αύξηση του καρκίνου των παιδιών (για περισσότερες λεπτομέρειες στην κ. Πολυξένη Νικολοπούλου Σταμάτη, καθηγήτρια Παθολογικής Ανατομίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, που είχε οργανώσει σχετική μερίδα στο Ευρωκοινοβούλιο). Και γι' αυτά δεν γίνεται απολύτως τίποτα.

Οπότε λογικά έχουμε δύο καρκίνους. Τον καλό καρκίνο, που δημιουργεί το περιβάλλον και επιτρέπεται, και τον κακό καρκίνο, που δημιουργεί ο καπνός. Και γι' αυτό πρέπει να τιμωρηθεί ο καπνιστής. Η τιμωρία του καπνιστή δεν είναι κάτι καινούργιο στην ιστορία του καπνού. Ο πρώτος μεγάλος εχθρός ήταν η Ιερά Εξέταση και η Καθολική Εκκλησία. Στην ορθόδοξη Ρωσία οι καπνιστές μαστιγώνονταν δημοσίως, τους έκοβαν τη μύτη και τους εξόριζαν. Στη μουσουλμανική Τουρκία έχωναν στα ρουθούνια το καλάμι του ναργιλέ. Αλλά και ο ήπιος βουδισμός δεν έμεινε αδιάφορος. Στην Κίνα, έκοβαν τα κεφάλια των καπνιστών, τα παλούκωναν και τα εξέθεταν στις αγορές. Αυτοί όμως που εισήγαγαν για πρώτη φορά την καθολική απαγόρευση του καπνού, ήταν οι ναζί που πήραν ακριβώς τα ίδια μέτρα όπως αυτά των τριών ευρωπαϊκών χωρών. Να σημειώσουμε πως και οι τρεις αυτές χώρες, στο Β' Παγκόσμιο Πόλεμο ήταν με τον Χίτλερ.

Τη δεύτερη μέρα της καπνοαπαγόρευσης, έκανα μια βόλτα στην περιοχή των εστιατορίων της Στοκχόλμης, μια που από σύμπτωση έτυχε να γίνω αυτόπτης μάρτυς. Ολα άδεια. Και οι εστιάτορες είχαν εκφράσει προ πολλού τους φόβους τους. Περιμένουν λουκέτο, όπως είχε γίνει παλιότερα με την απαγόρευση της «λαϊκής μπίρας» (λιγότερο αλκοόλ από την κανονική, που δεν χρειαζόταν άδεια για να την πουλήσεις) και κυρίως την έπιναν νέοι. Τα νεανικά στέκια έκλεισαν. Λίγο καιρό μετά, εμφανίστηκε η πρέζα στους δρόμους.



korovessis@acis.gr



Μενει να δουμε τα δικα μας μαγαζια..αργοτερα βεβαια που θα χαλασει και ο καιρος...μενει να δουμε και το δικο τους μαγαζι και αν θα βγαινουν οι βουλευταδες στο προαυλιο...
Μενει να μετρησουμε τις χαμενες θεσεις εργασιας...αλλα θα μπορουμε να αυτοαποκαλουμαστε συγχρονοι παγκοσμιοποιημενοι πολιτες που γλυτωσαν πια απο αυτον τον βραχνα τους απαισιους καπνιστες!!

Driver M
31-08-10, 18:05
Καταρχάς, όλες οι απόψεις σεβαστές και καταλαβαίνω πράγματι ότι κάποιους μαγαζάτορες όπως το Βασίλη τους επιβαρύνει πολύπλευρα το νέο μέτρο.

Από την άλλη όμως, το να λέμε ότι δεν πρέπει να απαγορευτεί το κάπνισμα για να μη μειωθεί η δουλειά ορισμένων καταστημάτων, είναι λάθος. Με αυτή τη λογική, αν στα κλαμπ μοίραζαν νόμιμα έκσταση, κόκα και 1002 ακόμα, τότε πιθανόν να είχαν περισσότερη δουλειά. Αυτό όμως είναι το ζητούμενο?
Σίγουρα ο καπνός με τα ναρκωτικά δεν εξισώνονται, σε θεωρητικό επίπεδο όμως δεν παύει να είναι κάτι βλαβερό, το πρώτο μάλιστα και για τους τριγύρω.
Και στην τελική, μπορεί να μειωθεί η κίνηση από τους καπνιστές, αλλά κάποιος μη καπνιστής θα βγει πολύ ευκολότερα από πριν, αφού η ατμόσφαιρα θα είναι πολύ πιο ιδανική γι'αυτόν. Αυτές τις περιπτώσεις, οι οποίες είναι πολλές, γιατί δεν τις αναφέρει κανείς?

Και κάτι άλλο. Αν ο Έλληνας είναι τόσο κολλημένος με το τσιγάρο ώστε να προτιμήσει να κάτσει σπίτι του και να ξεχαρμανιάζει από το να πάει τη βόλτα του στο εστιατόριο, το νυχτερινό μαγαζί κλπ χωρίς να καπνίσει για 3-4 ώρες, τότε αυτό πολύ λυπάμαι που θα το πω αλλά καταντά αρρώστια.
Σέβομαι την ανάγκη του άλλου να καπνίσει (έχω πατέρα καπνιστή άλλωστε και μάλιστα φανατικό), όταν όμως η συνήθεια αυτή αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για τις υπόλοιπές του δραστηριότητες, τότε δν φταίει το κράτος που απαγορεύει αλλά πρωτίστως ο ίδιος που έχει αφήσει τον εαυτό του έρμαιο μιας εξάρτησης, βλαβερής τόσο για τον ίδιο όσο και για τους τριγύρω.
Άλλο πράγμα η διασκέδαση, άλλο το τσιγάρο. Αν για κάποιον δεν υπάρχει διασκέδαση που δε συνοδεύεται από τσιγάρο, μια κάβα ποτά κλπ, τότε μάλλον πρέπει να αλλάξει τρόπο διασκέδασης.

Το κράτος τέλος, δε νομίζω ότι έχει να κερδίσει από το νέο αυτό μέτρο, αφού η κατανάλωση των τσιγάρων και τα έσοδα από τους φόρους που τη συνοδεύουν θα μειωθούν ακόμα περισσότερο. Συνεπώς, δε νομίζω ότι είναι εισπρακτικοί οι λόγοι (σιγά μη γεμίσουν τα μπουζούκια αστυνομικούς να πιάνουν παράνομους καπνιστές και να μοιράζουν αβέρτα πρόστιμα, αυτά δε γίνονται) αλλά μάλλον συνέτισης με τις ευρωπαϊκές οδηγίες.

Επαναλαμβάνω, το ιδανικό θα ήταν μια μέση λύση ώστε οι καπνιστές να μπορούν να καπνίζουν χωρίς να επιβαρύνονται οι υπόλοιποι, αλλά μέχρι στιγμής, τουλάχιστον στη χώρα μας, κάτι τέτοιο φάνηκε ότι είναι αδύνατο να συμβεί, αφού παρά το σχετικό νόμο, ΟΠΟΥ και να πας κυρίως σε νυχτερινά μαγαζιά είναι ντουμάνι.
Στην περίπτωση αυτή λοιπόν, δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση πέραν της πλήρους απαγόρευσης και για να συμβαίνει και σε τόσες χώρες της Ευρώπης όπου είμαι σίγουρος πως αν υπήρχε άλλη λύση θα είχε υιοθετηθεί, μάλλον η απαγόρευση είναι γενικά η μόνη διέξοδος.

Stathis
31-08-10, 18:26
αν και ειμαι φανατικος αντικαπνιστης ολα αυτα τα βλεπω λιγο περιεργα...

και λεω φανατικος αντικαπνιστης, οχι γιατι εχω κατι με τις εταιριες καπνου (οι οποιες υποστηριξαν εδω και πολλα χρονια το μηχανοκινητο αθλητισμο του οποιου ειμαι φαν), ή το προϊον τους (το οποιο ο καθενας ως ενηλικος πρεπει να ειναι ελευθερος να επιλεξει), αλλα διοτι ετσι με εκαναν οι συμπατριωτες μας "θεριακληδες" που δεν σεβονταν ουτε στο ελαχιστο το δικαιωμα μου ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΠΝΕΩ ΚΑΠΝΟ.
αντιθετα θα επρεπε να σεβαστω εγω το δικαιωμα τους να καπνιζουν...

περα ομως απ΄ολα αυτα τα δικαια ή αδικα, τα τοσο μεγαλα προστιμα, ο τοσος θορυβος, οι απειλες, οι φοβερες κλπ μου φαινονται καπως υπερβολικα.

εγω δεν θα ειχα προβλημα, αλλα δεν γινεται σε μια μερα προφανως να σταματησει ολος ο κοσμος το καπνισμα.

δεν χρειαζονται ακραιες πραξεις, υπαρχει παντα και η μεση οδος. και σιγουρα οποιος θελει να αγαπαει αυτη τη συνηθεια (που εμενα με ενοχλει να επαναλαβω) πρεπει να ειναι ελευθερος να την εχει.
χωρις να ενοχλει αυτους που ενοχλουνται βεβαια...

Nino
31-08-10, 18:29
αν και το post σου Αρη ειναι αντιφατικο αρχη και επιλογος να σχολιασω μερικα θεματακια..
Απο ποτε η ελευθερη βουληση και η επιλογη χαρακτηριζονται αρρωστια? το σκεφτηκαμε καθολου αυτο?
Ο συσχετισμος του καπνου με τα ναρκωτικα ειναι τελειως αστοχος.
Ο μη καπνιστης που ενοχλειται θα μπορουσε να μην πηγαινει αυτος στα κεντρα τα οποια θα ειχαν αυτοπροσδιοριστει ως καπνιζοντων (αν υπηρχε τετοια και δικαιη κατασταση) και μη μου πεις οτι ειναι αντιδημοκρατικο... γιατι και gay bar υπαρχουν και πολλα αλλα τετοια "προσδιορισμενα" μαγαζια στα οποια ομως δεν πας αν δεν...
Τεσπα ολα εχουν τη θεα τους αναλογα απο που καθεσαι και βλεπεις και ουτε ειμαι κατα της απαγορευσης εστω ετσι οπως ηταν,απλα και το timing ειναι λαθος και τα μετρα..
θα κλεινουν τα μαγαζια που θα παρανομησουν για πεντε φορες με ανακληση αδειας, γιατι δεν κανουν το ιδιο στα βενζιναδικα με την νοθευμενη βενζινη ή στις τραπεζες με τις παρανομες χρεωσεις? γιατι δεν εξαντλουν την αυστηροτητα τους σε αυτους που δημοσια δηλωνουν οτι τα "πηραν"?
Αστο δεν θα βγαλουμε ακρη!

katsaraios
31-08-10, 19:00
ας ητανε ο πονος ενα τσιγαρο δρομος με τον μεγαλο Στελλαρα


https://www.youtube.com/watch?v=7M6GS-f7qB4

ακουγεται με τσιγαρακι και ποτακι

Driver M
31-08-10, 19:04
αν και το post σου Αρη ειναι αντιφατικο αρχη και επιλογος να σχολιασω μερικα θεματακια..
Απο ποτε η ελευθερη βουληση και η επιλογη χαρακτηριζονται αρρωστια? το σκεφτηκαμε καθολου αυτο?
Ο συσχετισμος του καπνου με τα ναρκωτικα ειναι τελειως αστοχος.
Ο μη καπνιστης που ενοχλειται θα μπορουσε να μην πηγαινει αυτος στα κεντρα τα οποια θα ειχαν αυτοπροσδιοριστει ως καπνιζοντων (αν υπηρχε τετοια και δικαιη κατασταση) και μη μου πεις οτι ειναι αντιδημοκρατικο... γιατι και gay bar υπαρχουν και πολλα αλλα τετοια "προσδιορισμενα" μαγαζια στα οποια ομως δεν πας αν δεν...
Τεσπα ολα εχουν τη θεα τους αναλογα απο που καθεσαι και βλεπεις και ουτε ειμαι κατα της απαγορευσης εστω ετσι οπως ηταν,απλα και το timing ειναι λαθος και τα μετρα..
θα κλεινουν τα μαγαζια που θα παρανομησουν για πεντε φορες με ανακληση αδειας, γιατι δεν κανουν το ιδιο στα βενζιναδικα με την νοθευμενη βενζινη ή στις τραπεζες με τις παρανομες χρεωσεις? γιατι δεν εξαντλουν την αυστηροτητα τους σε αυτους που δημοσια δηλωνουν οτι τα "πηραν"?
Αστο δεν θα βγαλουμε ακρη!

Αγαπητέ Γιάννη, όταν κάτι αποτελεί εξάρτηση παύει να είναι ελεύθερη βούληση. Πολλοί θέλουν να κόψουν το τσιγάρο αλλά δε μπορούν, τουλάχιστον με ευκολία. Όταν μάλιστα καθορίζεται ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής τους από αυτό (που θα διασκεδάσουν, πως θα βρουν τρόπο να καπνίσουν κλπ) χάνεται η ελευθερία, σε σχέση με ένα άτομο που δεν καπνίζει. Άρα είναι κάτι δεσμευτικό, φαντάζομαι θα συμφωνείς.
Όσο για τα ναρκωτικά, μόνος μου είπα πως είναι ακραίο παράδειγμα, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι σε θεωρητική βάση οι δύο περιπτώσεις δεν εμφανίζουν κοινά.

Όσον αφορά στα μαγαζιά καπνιζόντων μη καπνιζόντων συμφωνώ, μόνο που τόσο καιρό δεν έχουμε δει κάτι τέτοιο. Αντίθετα, ΠΑΝΤΟΥ υπάρχει ντουμάνι παρότι υποτιθεται ότι το κάπνισμα απαγορεύεται ήδη σε κλειστούς χώρους. Αυτό δεν είναι άδικο?

Και για το τελευταίο συμφωνώ επίσης. Σίγουρα τα κακώς κείμενα του κράτους μας είναι πολύ βαθύτερα και σοβαρότερα από την απαγόρευση ή μη του καπνίσματος, ωστόσο αυτό δε σημαίνει πως ό,τι μέτρο και να παρθεί, ακόμα και σωστό, πρέπει να το επικρίνουμε αν δεν έχουν επιλυθεί προηγουμένως άλλα σοβαρότερα ζητήματα.

Πάντως, πριν κανα χρόνο περίπου πέρασε ο νόμος για την απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους και την ειδική διαμόρφωση χώρων καπνιζόντων, ένας νόμος που πέρα από τα χαρτιά δεν εφαρμόστηκε ΠΟΤΕ, πέρα από τις πρώτες 10-15 μέρες.
Δυστυχώς, όσο αυστηρός και να φαντάζει ο νέος νόμος ως προς τις κυρώσεις, δε νομίζω ότι στην πράξη θα εφαρμοστεί, τουλάχιστον κατά γράμμα, οπότε μάλλον η κουβέντα μας είναι περισσότερο φιλολογική-θεωρητική, παρά ουσιαστική.

Μακάρι πάντως να διαψευστώ αλλά και να πάρουν σειρά και άλλοι εξίσου αυστηροί νόμοι για τα βενζινάδικα που ανέφερες και κυρίως για τις δωροδοκίες, την αισχροκέρδεια, τη φοροδιαφυγή και για πολλά ακόμα ζητήματα πρωταρχικής σημασίας (σε σχέση με το κάπνισμα) για τον Έλληνα πολίτη.

Dimzan
31-08-10, 22:17
Αν και μη καπνιστης δουλευω κατα καιρους σε προγραμματα προωθησης τσιγαρων.

Ο driver M το εθεσε πολυ σωστα μιλωντας για εξαρτηση-ψυχολογικα-διασκεδαση.

Προσωπικα ουτε εγω πιστευω πως ειναι πολυ φυσιολογικο καποιος να καθοριζει την διασκεδαση του αναλογα με το αν θα μπορει να καπνισει. Φυσικα καποιος εχει δικαιωμα να θεωρει το καπνισμα διασκεδαση, οπότε ας πουμε αν καπνιζει πινει και κανει πως χορευει σε ενα κλαμπ πιστευει πως θα ανεβει level στη διασκεδαση και θα εκστασιαστει.

Η συνηθεια λενε δυσκολα κοβεται. Σωστο! Γι αυτο και βλεπουμε παιδιαστικες αντιδρασεις απο ανθρωπους μορφωμενους. Ειναι οτι το μυαλο δε μπορει να αντεξει τις νεες παραμετρους και βαραει πυρακια. Πραγματικα κανω πολλους παραλληλισμους με τα παιδια στο γυμνασιο και το λκειου που κρυβονται για να καπνισουν, αλλα κανουν και κοπανα γιατι ειναι τοοοοοσο εθισμενοι και δε μπορουν χωρις αυτο. Σιγουρα βεβαια οταν καποιος εχει μαθει 20 χρονια να καπνιζει παντου και οταν διασκεδαζει του εχει γινει παιδεια οτι η διασκεδαση παει με το τσιγαρο.

Ας σταθουμε λιγο στην τελευταια προταση. Ειναι το μαρκετινκ που κανουν οι εταιρειες ωστε να πετυχουν το στοχο τους. Παραθετω καποιες φρασεις κλισε που εχουν περασει στη συνειδηση του κοσμου, ειτε τις αποδεχεται ειτε οχι: "το τσιγαρο ειναι μαγκια" , "καφες χωρις τσιγαρο δε γινεται" , "το πρωι αν δεν κανω τσιγαρο με τον καφε δεν την παλευω" , "νευριασα, τραβιεται ενα τσιγαρο" κλπ κλπ. Ειτε ισχυουν στην πραγματικοτητα ειτε οχι, οι φρασεις αυτες ναι μεν δεν αναπαραγονται αμεσα απο τις καπνοβιομηχανιες ομως σε καθε περιπτωση ενθαρυνονται. Ειδατε ποτε σε καμια διαφημιση καμια ασχημη γκομενα σε κλαμπ να καπνιζει μαλμπορο? Προφανως οχι. Ποσες κοπελες (ωραιες και ασχημες) εχετε πετυχει σε κλαμπ να καπνιζουν? ρητορικο προφανως... Θελω να καταληξω στο οτι γινεται τρομερος ψυχολογικος πολεμος απο τις εταιριες προς τους υποψηφιους (και μη ) καπνιστες μεσα της διαφημισης.

Και που καταληγουμε ?? Στο οτι το τσιγαρο ειναι image. Σαν τα αμαξια. Στην αρχη βλεπουμε ενα σχεδιο που το θεωρουμε μαπα. Αμα μας τα πρηξουν με διαφημισεις γι αυτο το αμαξι μετα απο καποιο καιρο η πιθανοτητα να μας αρεσει ειναι μεγαλη. Με τα τραγουδια ακομα περισσοτερο. Ποιος θυμαται εκεινο το θεικο που ελεγε "1-2-3 με λενε ποπη" ? Στην αρχη το θεωρουσα τρελη μαπα αλλα τοσο που παιζε στο ραδιο το τραγουδαγα κι εγω. Στο τσιγαρο βεβαια υπαρχει ο ανασταλτικος παραγοντας οτι ειναι βλαβερο. Πως λυνεται το θεμα? Απλα κανουμε ακομα μεγαλυτερη διαφημιση και ακομα μεγαλυτερα event προωθησης.

Περα φυσικα απο τη συνδεση της ψυχολογιας με το τσιγαρο θα πρεπει να λαβουμε υπ οψην και τη βιολογικη πλευρα. ΟΝΤΩΣ το τσιγαρο εθιζει. Καποιες ουσιες του τσιγαρου πανε στον εγκεφφαλο και τον κανουν να νιωθει καλυτερα. Κατι σαν τα ναρκωτικα αλλα σε πολυ ελαφρια μορφη. Για να ερθει ομως τετοιος εθισμος πρεπει να περασει πολυς καιρος και επισης πρεπει να κανιε πολλα πακετα καποιος για να φτασει σε τετοιο σημειο εξαρτησης.

Το θεμα με το νομο δεν ειναι κακο. Το κακο εινια οτι δε θα εφαρμοστει σωστα, ουτε θα εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα. Πραγματικα θα ηθελα να δω αν οντως εχει μειωθει ο τζιρος των ειδων καπνιστου απο περσυ με την πρωτη απαγορευση και πως θα ειναι ο τζιρος μετα τη νεα απαγορευση. Διοτι υποτιθεται οτι ο στοχος ειναι να μειωθουν οι ασθενεις απο το τσιγαρο. Αν δε μειωθουν τα τσιγαρα που πωλουνται τοτε απλα θα καταστραφουν καποιοι μαγαζατορες. Και το λεω εγω που εχω και εσοδα απο το συγκεκριμενο τομεα. Εχω ομως και μερικους συγγενεις και καμποσους γνωστους που πεθαναν απο τσιγαρο οποτε προτιμω λιγοτερα προβληματα...


σρυ αν σας κουρασα...

oldcarskickass
01-09-10, 09:41
Η ελλειψη ρευστου για το κρατος θα κανει το μετρο να δουλεψει...

Θα βγουνε οι ραμπο (μη χεσω) και θα ψαχνουν και το τελευταιο ευρω...

Καλά, προσωπικά από τα τσιγάρα σε σχέση με πέρισυ (που και πέρισυ υπήρχε κρίση) είμαι κάτω στο τζίρο, περίπου στο 1/5 του περισυνού.

Αλλά πραγματικά χέστηκα, και δε το λέω με την έννοια ότι χαίρομαι που κάποιος κάνει καλό στην υγεία του, αλλά πραγματικά σαν κατάστημα ΔΕΝ έχω κέρδος άρα δε με πολυαπασχολεί και ο τζίρος του.

Η υπέρ κατανάλωση 1002 άλλων νόμιμων προϊόντων προκαλεί και εθισμό και κάνει και κακό.

Πχ η Coca Cola, τα γαριδάκια και τα σκατάκια, ξέρω πιτσιρίκια (όχι ένα και 2) 8 14 χρονών που τρώνε συνέχεια τέτοια σκατολοϊδια. Δε βρίσκω ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία διαφορά μεταξύ του κακού που προκαλεί το τσιγάρο και των παραπάνω.


(ειμαι καπνιστης)..μολις τωρα ομως το ειδα και εχω αηδιασει...https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/08/blog-post_4982.html

Καλά οκ, δες τι ζημιά προκαλεί σε ολόκληρα κράτη η κατανάλωση βενζίνης και πετρελαϊκών προϊόντων και ξανασκέψου το.

Σημερα στην ημερησία στο εξώφυλλο, διοτι δεν την εχω ανοίξει ακόμα, λέει οτι προέβλεπαν να εισπράξουν από τα τσιγάρα 1.13 δις ευρω και εχουν εισπράξει στο 7μηνο 100 εκ. μόνο!

Κοίτα εδώ ένα οξύμωρο, από αυτά που με τρελαίνουν και λέω να πα να γ@μ@θούν όλα.

Θέλει το κράτος υγιέστερους πολίτες από την μια και από την άλλη είναι ΕΚΤΟΣ στόχου όσον αφορά την είσπραξη φόρων από τα τσιγάρα.

Προσωπικά δε θεωρώ τον ευατό μου ηλίθιο, αλλά όταν παίρνεις μια απόφαση η εξαγγέλεις κάτι εννοείς ΑΥΤΟ ακριβώς που εξαγγέλεις.

Θες να προστατεύσεις τους πολίτες σου από το κάπνισμα;
ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ - ΕΜΠΟΡΙΑ - ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ - ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΣΙΓΑΡΩΝ. Η τελεία μπαίνει εκεί.

Θες να εισπράξεις από τους φόρους;
ΒΑΛΕ τα τσιγάρα 15¤ το πακέτο.

Προσωπικά τα 2 παραπάνω είναι ασυνδύαστα. Το να αυξήσεις την τιμή του πακέτου και να μας λες ότι το κάνω για την υγεία σου με κοροϊδεύεις στα μούτρα μου ρε φίλε.-

Γιαυτό απαγόρεψαν και τη χρήση κάνναβης και καλά, δείτε όμως για την ουσία THC, και τι εμπόριο πέφτει γύρω από την τεχνητή THC...

Υποκρισία στον σούπερ υπερθετικό.

Μαχαίρι στο κόκκαλο, καμία ανοχή και άλλες π@π@ριές είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό, π@π@ριές, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ΑΠΟΛΥΤΑ μέτρα.

Γιατί ΟΠΟΙΟΝ και να ρωτήσεις τα θέματα της υγείας δε χωράνε ντεμί αντιμετωπίσης.

katsaraios
01-09-10, 09:49
Καλά, προσωπικά από τα τσιγάρα σε σχέση με πέρισυ (που και πέρισυ υπήρχε κρίση) είμαι κάτω στο τζίρο, περίπου στο 1/5 του περισυνού.

Αλλά πραγματικά χέστηκα, και δε το λέω με την έννοια ότι χαίρομαι που κάποιος κάνει καλό στην υγεία του, αλλά πραγματικά σαν κατάστημα ΔΕΝ έχω κέρδος άρα δε με πολυαπασχολεί και ο τζίρος του.

Η υπέρ κατανάλωση 1002 άλλων νόμιμων προϊόντων προκαλεί και εθισμό και κάνει και κακό.

Πχ η Coca Cola, τα γαριδάκια και τα σκατάκια, ξέρω πιτσιρίκια (όχι ένα και 2) 8 14 χρονών που τρώνε συνέχεια τέτοια σκατολοϊδια. Δε βρίσκω ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία διαφορά μεταξύ του κακού που προκαλεί το τσιγάρο και των παραπάνω.



Καλά οκ, δες τι ζημιά προκαλεί σε ολόκληρα κράτη η κατανάλωση βενζίνης και πετρελαϊκών προϊόντων και ξανασκέψου το.


Κοίτα εδώ ένα οξύμωρο, από αυτά που με τρελαίνουν και λέω να πα να γ@μ@θούν όλα.

Θέλει το κράτος υγιέστερους πολίτες από την μια και από την άλλη είναι ΕΚΤΟΣ στόχου όσον αφορά την είσπραξη φόρων από τα τσιγάρα.

Προσωπικά δε θεωρώ τον ευατό μου ηλίθιο, αλλά όταν παίρνεις μια απόφαση η εξαγγέλεις κάτι εννοείς ΑΥΤΟ ακριβώς που εξαγγέλεις.

Θες να προστατεύσεις τους πολίτες σου από το κάπνισμα;
ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ - ΕΜΠΟΡΙΑ - ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ - ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΣΙΓΑΡΩΝ. Η τελεία μπαίνει εκεί.

Θες να εισπράξεις από τους φόρους;
ΒΑΛΕ τα τσιγάρα 15¤ το πακέτο.

Προσωπικά τα 2 παραπάνω είναι ασυνδύαστα. Το να αυξήσεις την τιμή του πακέτου και να μας λες ότι το κάνω για την υγεία σου με κοροϊδεύεις στα μούτρα μου ρε φίλε.-

Γιαυτό απαγόρεψαν και τη χρήση κάνναβης και καλά, δείτε όμως για την ουσία THC, και τι εμπόριο πέφτει γύρω από την τεχνητή THC...

Υποκρισία στον σούπερ υπερθετικό.

Μαχαίρι στο κόκκαλο, καμία ανοχή και άλλες π@π@ριές είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό, π@π@ριές, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ΑΠΟΛΥΤΑ μέτρα.

Γιατί ΟΠΟΙΟΝ και να ρωτήσεις τα θέματα της υγείας δε χωράνε ντεμί αντιμετωπίσης.

Απολυτως σωστος σε ολα τα παραδειγματα!!!!thumbthumb

Nino
01-09-10, 11:42
παραθυρο στο παρελθον...


https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=50812


https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%C E%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%80%CE%BF%CE %BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%83%CF%84%CE% B7_%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B A%CE%AE_%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF %CE%B1

Nikos
01-09-10, 12:00
Ασχετα με το αν εισαι καπνιστης η οχι, ασχετα αν σ'ενοχλει ο καπνος του τσιγαρου η οχι, δεν παυει να ειναι ενας νομος του κρατους.
Και αν επιτελους δε δεχθουμε να σεβαστουμε κανενα νομο του κρατους οσο επωδυνος η οχι και αν ειναι τοτε πρεπει να παψουμε να παραπονιομαστε και να γκρινιαζουμε για τα κακως κειμενα τριγυρω μας.
Δεν ειπε κανεις μη καπνιζετε....ειπε περιοριστε το στο σπιτι σας η στους εξωτερικους χωρους.
Με το ιδιο νταβατζιλικι εχουμε ισοπεδωσει τα παντα στην κωλοχωρα που λεγεται Ελλαδα εμεις οι μαγκες οι θεριακληδες και το παιζουμε ανεξαρτητοι αναρχοαυτονομοι ..... αλλα για ολα μας φταιει το κρατος και οι αλλοι....δεν ειναι ετσι ρε παιδια (και δε βγαζω την ουρα μου απ εξω....τα ιδια σκατα ειμαι και γω σε ολες μου τις δραστηριοτητες...).
Απο καπου πρεπει ν'αρχισουμε ν'αλλαζουμε και να σεβομαστε τους νομους.

Nino
01-09-10, 15:15
https://cloudconnected.pblogs.gr/2010/02/tsigaro-to-paradehomai-eimai-tritokosmikos.html

z3 2.2
01-09-10, 15:56
Ασχετα με το αν εισαι καπνιστης η οχι, ασχετα αν σ'ενοχλει ο καπνος του τσιγαρου η οχι, δεν παυει να ειναι ενας νομος του κρατους.
Και αν επιτελους δε δεχθουμε να σεβαστουμε κανενα νομο του κρατους οσο επωδυνος η οχι και αν ειναι τοτε πρεπει να παψουμε να παραπονιομαστε και να γκρινιαζουμε για τα κακως κειμενα τριγυρω μας.
Δεν ειπε κανεις μη καπνιζετε....ειπε περιοριστε το στο σπιτι σας η στους εξωτερικους χωρους.
Με το ιδιο νταβατζιλικι εχουμε ισοπεδωσει τα παντα στην κωλοχωρα που λεγεται Ελλαδα εμεις οι μαγκες οι θεριακληδες και το παιζουμε ανεξαρτητοι αναρχοαυτονομοι ..... αλλα για ολα μας φταιει το κρατος και οι αλλοι....δεν ειναι ετσι ρε παιδια (και δε βγαζω την ουρα μου απ εξω....τα ιδια σκατα ειμαι και γω σε ολες μου τις δραστηριοτητες...).
Απο καπου πρεπει ν'αρχισουμε ν'αλλαζουμε και να σεβομαστε τους νομους.

Πολυ σωστα τα λογια σου.
Πως ομως σε μια χωρα που ο ενας "πολιτικος" (σκουλικι) κατεβαζει απο το αεροπλανο με τη βοηθεια της αεροπορικης εταιριας μια τετραμελη οικογενια να σεβαστω τον νομο?
θα μου πεις "λαικιζεις" και θα εχεις και δικιο....
ετσι μου ερχεται να παω να καπνισω ενα ολοκληρο πακετο μεσα στη βουλη...και να τα σβηνω και κατω!!!!

Ptboul
01-09-10, 15:57
Βάστα Γιάννη γερά στον αγώνα, είδες εγώ δε μιλάω :sealed: :hystericalbs1:

Nikos
01-09-10, 17:11
Πολυ σωστα τα λογια σου.
Πως ομως σε μια χωρα που ο ενας "πολιτικος" (σκουλικι) κατεβαζει απο το αεροπλανο με τη βοηθεια της αεροπορικης εταιριας μια τετραμελη οικογενια να σεβαστω τον νομο?
θα μου πεις "λαικιζεις" και θα εχεις και δικιο....
ετσι μου ερχεται να παω να καπνισω ενα ολοκληρο πακετο μεσα στη βουλη...και να τα σβηνω και κατω!!!!

Ο πολιτικος αυτος πρεπει να τρωει μαπες οπως εφαγε ο Σιουφας σφαλιαρα στην Παρο και μπουκετο στα μουτρα ενας φιλος του τραπεζιτης.....αλλα οχι απο εναν...απ ολο το αεροπλανο...ετσι μπαινει ταξη στα πραγματα.....και οταν εισαι νομοταγης εχεις και απαιτησεις ....αν οχι το βουλωνεις και κανεις την παπια.....απο καπου πρεπει ν'αρχισουμε .

Samaro
01-09-10, 17:32
Μην σχετίζουμε την οργή μας πρός τους πολιτικούς, με το νόμο κατά του καπνίσματος. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
Κάνουμε αντίσταση κατά των πολιτικών (και της πολιτικής τους ) καπνίζοντας μια κούτα τσιγάρα ;;;;:original:

katsaraios
01-09-10, 21:07
Ο πολιτικος αυτος πρεπει να τρωει μαπες οπως εφαγε ο Σιουφας σφαλιαρα στην Παρο και μπουκετο στα μουτρα ενας φιλος του τραπεζιτης.....αλλα οχι απο εναν...απ ολο το αεροπλανο...ετσι μπαινει ταξη στα πραγματα.....και οταν εισαι νομοταγης εχεις και απαιτησεις ....αν οχι το βουλωνεις και κανεις την παπια.....απο καπου πρεπει ν'αρχισουμε .

προσεχε Νικο θα σε κατηγορησουν για νοσταλγο αλλων εποχων:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

paganis
01-09-10, 21:43
εεε...δεν παιζεστε!!!!
καλα ρε δε ντρε[εστε να κατηγορειτε αυτους που εμεις οι ιδιοι επιλεξαμε να μας εκπροσωπουν?
αφου το καπνισμα κανει κακο..ολοι το ξερουμε...γιαυτο λοιπον το κρατος τι εκανε???
μειωση μισθων και αυξηση των τσιγαρων για να μη μπορουμε να τα αγορασουμε!!
αν πρεπει να παρει η ενα ψωμι η ενα πακετο τσιγαρα δε θα επιλεξεις το ψωμι??????????/
και επειδη εμεις ειμαστε λαμογια και παντα εχουμε τελικα μπολικα λεφτα,σου λεει,αυτος θα παρει τελικα τσιγαρα...για να απογορεψω το καπνισμα παντου...να δω που θα το φουμαρει?????
αχαριστοι ε αχαριστοι!!!!!!!!για να ζησουν τα παιδια μας σε ενα ωραιο μελλον,μακρια απο τις επιβλαβεις συνεπειες του καπνισματος...
για μια ελλαδα νεα!!!
για ενα υγειες περιβαλλον!!!
για ολους εμας...

ως γνωστον και το πολυ ψωμι ,βλαπτει...οποτε θα αναλαβει η κυβερνηση, να μας σωσει και απο αυτη την μαστιγα...

Nino
06-09-10, 12:44
Ασ ριξουμε και μια ματια τι ισχυει σε αλλες Ευρωπαικες χωρες...

Τι ισχύει στις χώρες της Ευρώπης
Παρά την σε γενικές γραμμές απαγορευτική ή περιοριστική κατευθυντήρια φιλοσοφία, η νομοθεσία στις χώρες της Ε.Ε. δεν είναι εναρμονισμένη, δημιουργώντας... οάσεις καπνιστικής ελευθερίας ή γεωγραφικές περιοχές αντικαπνιστικού μένους. Τα παραδείγματα είναι ενδεικτικά:

Βουλγαρία. Το Κοινοβούλιο απέρριψε πρόσφατα σχέδιο νόμου που προέβλεπε την πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος σε καφέ και εστιατόρια.

Ισπανία. Η κυβέρνηση αποφάσισε να αναβάλει τη συζήτηση περί την επιβολή απαγορεύσεων μέχρι το 2011.

Ιρλανδία. Η χώρα δημιούργησε Αστυνομία καπνίσματος, με την υπηρεσία Ελέγχου Καπνού να έχει αναλάβει τον εντοπισμό παραβάσεων και την επιβολή προστίμων.

Ιταλία - Ιρλανδία. Υπήρξαν πρώτες, μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών στην αντικαπνιστική νομοθεσία, αν και το εύκρατο κλίμα της Ιταλίας σημαίνει ότι το κάπνισμα θα συνεχίσει στα υπαίθρια καφενεία και μπαρ της χώρας.

Γαλλία. Η αυστηρή νομοθεσία έπεισε τους καταστηματάρχες να συμμορφωθούν στα νέα μέτρα, ενώ η υποχρέωση των καπνιστών να ασκούν την επιβλαβή τους συνήθεια έξω από τους δημόσιους χώρους οδήγησε στην ανάπτυξη του «smirting», συνδυασμός των αγγλικών λέξεων «smoking» (κάπνισμα) και «flirting» (φλερτ), των ρομαντικών γνωριμιών δηλαδή μεταξύ καπνιστών που στέκονται στον δρόμο για να καπνίσουν.

Λουξεμβούργο. Το κάπνισμα θα γίνεται με ωράρια και θα απαγορεύεται σε δημόσιους χώρους μεταξύ 12 και 2 το μεσημέρι και 7 με 9 το βράδυ, δηλαδή τις ώρες των γευμάτων. «Τροφή ή τσιγάρο. Πρέπει να διαλέξετε», έγραφε αφίσα της ενημερωτικής εκστρατείας της κυβέρνησης του Μεγάλου Δουκάτου.

Πορτογαλία. Η αντικαπνιστική εκστρατεία επαφίεται στο φιλότιμο των καπνιστών, καθώς «οι καπνιστές μπορούν να απολαμβάνουν το τσιγάρο τους σε χώρους με επαρκή εξαερισμό» αναφέρει εγκύκλιος του υπουργείου Υγείας της Λισσαβώνας.

Γερμανία. Τα πράγματα περιπλέκονται λόγω της ομοσπονδιακής δομής του κράτους. Στο κρατίδιο του Αμβούργου, για παράδειγμα, το αντικαπνιστικό νομοσχέδιο συναντά έντονες αντιδράσεις και βρίσκεται ακόμη στο στάδιο της δημόσιας διαβούλευσης. Στο Βερολίνο, ο νόμος ψηφίστηκε, για να αποσυρθεί λίγο αργότερα. Η Βαυαρία διαθέτει μεν την αυστηρότερη σχετική νομοθεσία, εξαιρεί όμως από αυτήν τα «ιδιωτικά κλαμπ».

Δανία. Η Βουλή ψήφισε νόμο καθολικής απαγόρευσης του καπνίσματος το 2007, δεν έχει καταφέρει να τον επιβάλει στην κοινοβιακή Ελεύθερη Κοινότητα της Κριστιανίας, έξω από την Κοπεγχάγη, που επαίρεται για την ανεξαρτησία και τον εναλλακτικό τρόπο ζωής των κατοίκων της.

πηγη https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_29/08/2010_413072

beliris
06-09-10, 15:00
Σίγουρα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για το θέμα της απαγόρευσης του καπνίσματος
αλλά ο νόμος ισχύει και εφαρμόζεται.
Χθές βρέθηκα σε γάμο στη Λάρισα και με χαρά διαπίστωσα,ότι στην δεξίωση σε αίθουσα ενός πολύ ωραίου ξενοδοχείου,δεν κάπνιζε κανείς!!!
Κέφι και διασκέδαση,χωρίς την βρώμα του τσιγάρου!!!

Nino
15-10-10, 19:29
https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231063467

NickE60
15-10-10, 19:36
https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231063467


«Θα βάλουμε τα τασάκια σε όλα τα τραπέζια. Ξέρουμε ότι μπορούν να μας κλείσουν, ούτως ή άλλως θα κλείσουμε γιΆ αυτό θέλουμε να τους δώσουμε τα κλειδιά να πληρώνουν τα ενοίκια, τη ΔΕΗ, το ΦΠΑ, τους δήμους, τα πάντα. Να δούμε και τι θα κάνουν με τους 400.000 εργαζομένους στο χώρο εστίασης. Από τη Δευτέρα εδώ είμαστε και περιμένουμε να έρθουν να τους δώσουμε τα κλειδιά»


όλα τα είχε η Μαριωρή ...το κάπνισμα της έφταιγε τέτοιες ώρες...

Ξαφνικά Λουξεμβούργο γίναμε και Ελβετία.... :th_Laie_67-1:


...δεν πάνε να μαζέψουν κανα πιτσιρικά απ' αυτούς που έχουν ξαπλώσει στα πεζοδρόμια στην Ομόνοια λέω εγώ....

atha
15-10-10, 20:10
Ιρλανδία. Η χώρα δημιούργησε Αστυνομία καπνίσματος, με την υπηρεσία Ελέγχου Καπνού να έχει αναλάβει τον εντοπισμό παραβάσεων και την επιβολή προστίμων.



na kanoume kai stin ellada vre, meta tous dimotompatsous na xoume kai tous tsigarompatsous . ekei na deis ladoma pou tha peftei gia na min se rixei prostimo sugritika mazi tous oi dimotompatsoi tha einai aggeloudia

gnx
15-10-10, 20:18
Μου έλεγε φίλος:

Λόγω εμβαδού, με υποχρεωσαν πέρυσι να χωρίσω το εστιατόριο/μπαρ μου, να βάλω χωριστό εξαερισμό κλπ. Ξόδεψα, λέει 220000 ευρώ και φέτος μου το κάνουν όλο το μαγαζί non smoking.

Σκέφτεται να τους κάνει αγωγή

Samaro
15-10-10, 20:31
Ολλανδία : Το τσιγάρο με ρέγουλα αλλα η Μπάφα πάει σύνεφο !!!:th_Laie_67-1:

NickE60
15-10-10, 20:40
Ολλανδία : Το τσιγάρο με ρέγουλα αλλα η Μπάφα πάει σύνεφο !!!:th_Laie_67-1:

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: άλλο κι αυτό.... :thumbsup:

στερούνται μεν το τσιγάρο, αλλά όλη μέρα χαχαχα και χουχουχου :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Samaro
15-10-10, 20:47
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: άλλο κι αυτό.... :thumbsup:

στερούνται μεν το τσιγάρο, αλλά όλη μέρα χαχαχα και χουχουχου :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:
Εξ'ού και η άλλη ονομασία του ως ....Χάχα.:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Nino
13-01-11, 10:04
καπνοαπαγορευση με σκοπο την προστασια της υγειας...αν ομως πληρωνεις εκτακτη εισφορα, ε τοτε...
https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231074299
Οταν ελεγα οτι ειναι υποκρισια... να και το τσιγαροσημο και βεβαια οπως παντα οι μισοι ετσι οι μισοι γιουβετσι αρε Ελλαδαρα!!

NickE60
13-01-11, 11:35
Ο Giorgo και ο φίλος του Obama κάποτε είχαν κάνει σημαία τους νομιμοποίηση της μαριχουάνα... πάει φλώραψαν τα αλάνια και οι παλαιοί μπετατζήδες της Σουηδίας....! :hystericalbs1: :hystericalbs1:

atha
06-03-11, 10:37
koita etsi pos egine i oikonomia mas stin ellada , mia nomimopioisi tou xortou san tin ollandia pisteuo the itan mia kali pigi esodon . fadastite ta kalokairia ti tha ginotan apo touristes sta nisia mas .(px na exei i mykonos kamia 20aria coffee shops ) .bebaia apo tin alli tha katastreomastan san kratos poly grigora alla tha rixname poly gelio me tis malakies pou tha blepame mprosta mas

Jimmakos
06-03-11, 17:16
koita etsi pos egine i oikonomia mas stin ellada , mia nomimopioisi tou xortou san tin ollandia pisteuo the itan mia kali pigi esodon . fadastite ta kalokairia ti tha ginotan apo touristes sta nisia mas .(px na exei i mykonos kamia 20aria coffee shops ) .bebaia apo tin alli tha katastreomastan san kratos poly grigora alla tha rixname poly gelio me tis malakies pou tha blepame mprosta mas

Φίλε αν νομιμοποιούσαν το χόρτο θα ήταν σαν την Ολλανδία, δηλαδή ΔΕΝ μπορείς να βγείς εκτός του μαγαζιού να καπνίσεις!
Αν το κάνανε αυτό εκεί να δείς πηγή εσόδων! :th_Laie_67-1:

Αλλά το παράνομο είναι πάντα πιο ακριβό....
Προσωπικά δεν κόβω το κάπνισμα με τίποτα και απο τότε που απαγορεύτηκε σε δημόσιους χώρους καπνίζω περισσότερο απο πείσμα και μόνο!
Αφού είναι τόσο κακό για την υγεία γιατί δεν κλείνουν οι καπνοβιομηχανίες? :original:
Η Αμερική βασίζεται στην Coca Cola, την Marlboro και την Philip Morris! Τρελοί είναι να κλείσουν την πηγή εσόδων τους?

Θυμάμαι τον παππού μου που κάπνιζε 7 πακέτα σέρτικο Λαμίας άφιλτρο και τελικά πήγε απο το κρασί.... Τα πνευμόνια του ήταν πεντακάθαρα σαν 15 χρονου αθλητή και η καρδιά του σαν 20άρη!
Ας πούνε αλλού οτι το τσιγάρο σου κάνει κακό.... Δεν σου κάνει το κάπνισμα κακό, οι βρασμένοι και τελευταίας διαλογής καπνοί που μας πουλάνε κάνουν κακό!

Samaro
06-03-11, 18:50
Φιλε Δημήτρη εχεις λαθος. Το γιατι θα το καταλαβεις μετα απο 20 -30 χρόνια.
Ακομα εισαι αρκετα νεος, ωστε να μην καταλαβαινεις ποσο βλαβερη ειναι αυτη η συνηθεια.
Δεν θελω να σου κανω κηρυγμα, αλλα πιστεψε με, απο τοτε που το πεταξα (πριν 4 χρονια) κυρίως αισθανομαι ελευθερος.
Τωρα στα 59 μου, δεν τρεχω πια στα αγρια μεσανυκτα να βρω περιπτερο, περπαταω ανετα οταν παω για κυνηγι, δεν μπαφιαζω οταν κολυμπαω 200 μετρα και κανω ποδηλατο για γυμναστική που μου αρεσει.
Για τα χρηματα δεν κανω λογο, οχι γιατι δεν ειναι σημαντικα αλλα γιατι δεν μετριωνται διπλα στην υγεια μας.
Αυτα.

Jimmakos
06-03-11, 19:08
Σεβαστά και δεκτά τα λεγόμενά σου φίλε μου.....
Δεν τα παίρνω σαν κύρηγμα προς Θεού!

Απλά θέλω να τονίσω την ποιότητα του καπνού που "φουμάρουμε" πλέον σε σχέση με άλλα χρόνια.... Καπνίζω απο 16 και είμαι 25, θυμάμαι όταν πρωτοξεκίνησα τα ίδια τσιγάρα είχαν τελείως διαφορετική αίσθηση και γεύση....
Και πάνω απο όλα δεν ανέχομαι αυτό που θέλουν να επιβληθούν ορισμένοι (όχι απο εδω μέσα γενικά το λέω) και σου λένε σβήστο κάνε ράνε πέτα το χωρίς επιχειρήματα!
Ενώ πολύς κόσμος αν καπνίζω σε μια καφετέρια πχ που επιτρέπεται το κάπνισμα και μου πούνε όμορφα: φίλε μου επειδή με ενοχλεί μπορείς να το σβήσεις? Τότε ναι το σβήνω και δεν ξαναανάβω μέχρι να φύγω....