PDA

Επιστροφή στο Forum : LOST



Nino
28-05-10, 20:33
Και τωρα... θα μπορεσει να σταθει κατι αλλο?

Οσο παραξενο και αν ακουγεται η σειρα που κατεκτησε τον κοσμο δυσκολα θα βρει αντικαταστατη,μιας και ανεβασε τον τηλεοπτικο πηχυ πολυ ψηλα.
Μετα απο 6 κυκλους και κοντα τα εξι χρονια (ποτε περασαν) το lost εκλεισε με ενα εκπληκτικο φιναλε.
Το οποιο μαλιστα (το φιναλε) θα διεκδικησει και βραβειο ΕΜΥ.
Αν αρχισει να γραφει κανεις για το lost θα χρειαστει πολλες μα πολλες σελιδες μονο και μονο για να "δωσει" μια ιδεα στον αναγνωστη που δεν γνωριζει για το μεγαλειο αυτης της σειρας.
Εκπληκτικο σεναριο (για πολλα ναρκωτικα μιλαμε...οι σεναριογραφοι),εκπληκτικες ερμηνειες,απιστευτοι χαρακτηρες με ικανοτητα να μεταδιδουν στο θεατη και να τον καταφερνουν να ταυτιστει μαζι τους.
Οσοι ηταν fans της σειρας θα με καταλαβουν απολυτα, οι υπολοιποι απλα φροντιστε να τη δειτε! και με μια προειδοποιηση ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΘΙΣΜΟ.
και τωρα τι...? ο υπολοιπος κοσμος μπορει να νιωσει ενα μεγαλο κενο, εμεις οχι!!!
Γιατι? γιατι ειμαστε σε αναμονη του season 2 (δευτερος κυκλος) της εξισου εκπληκτικης.... ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗς ΚΟΝΤΡΑΣ του Snoopy

πηγη
εγω ο ιδιος.

bill_m3
28-05-10, 20:35
Διάβασα ότι το φινάλε δεν ενθουσίασε τον κόσμο....
Ισχύει ?? (είμαι στο 6Χ04!!!)

stratos
28-05-10, 21:12
Μαμησε το lost.... μου μένουν άλλα 40 λεπτά να τελειώσει (τελευταίο επισόδειο 100 λεπτά). Αλλά με έπιασε 7 το πρωί και δεν τα κατάφερα. Σημερα θα σας πώ αν αξίζει... όποιος μάθει έστω και το παραμικρό στοιχείο για παρακάτω χαλάει όλη την πλοκή.

Δύσκολα να υπάρξει πρόμοια σειρά....

Τι έμαθα: μην ξεκινάς σειρά που δεν έχει ολοκληρωθεί

Driver M
28-05-10, 21:40
Πολύ ωραία σειρά το Lost, από τις καλύτερες που έχω δει. Ωστόσο το τέλος δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, ενώ γενικά από τον 3-4ο κύκλο και μετά μου φάνηκε ότι η σειρά είχε καθοδική πορεία από άποψη συνοχής, βάθους κλπ. Κάτι αντίστοιχο είχα παρατηρήσει και από τον 5ο (εκ των 9 συνολικά) κύκλο της αγαπημένης μου σειράς, των X-Files.

Και πάλι όμως, το Lost ήταν φοβερή σειρά και όσο να'ναι θα μου λείψει η εβδομαδιαία αναμονή μέχρι να βγει το επόμενο επεισόδιο...

Vasilis
28-05-10, 21:49
με καλυψε ο Αρης....

Δεν θα πω περισσοτερα για να μην χαλασω το φιναλε για τον Στρατο......!

Χρίστος
28-05-10, 21:59
εγω εχω ενα περιεργο τροπο με αυτα.Δε μπορω να περιμενω να δω το επομενο.
Θελω να τελειωνει πρωτα κατι και μετα να το βλεπω ολο μαζι.
Καποιος μου προτεινε το "HEROES" να δω.Δε το εβλεπα για 2-3 χρονια και καποια στιγμη ειδα και τους 4 κυκλους μεσα σε καμια 10ρια μερες.Τωρα αναμονη(και δε μ αρεσει καθολου...)
Μιας που τελειωσε τωρα το lost, μπορω να το δω ολο μαζι και να το χαρω!!!
Ποιο καλο παιδι εχει κυκλους να αρχισω να μαζευω????

Να προσθεσω για οσους λατρεψαν ταινιες σαν το "gladiator" και το "300" να κατεβασουν να δουν το εξαιρετικο κατα τη γνωμη μου "Spartacus"...

Κωνσταντίνος
28-05-10, 23:46
Αν σας άρεσε το "Band Of Brothers", να δείτε και το "The Pacific". Οι ίδιοι παραγωγοί (Steven Spielberg-Tom Hanks), ίδιο θέμα, ο Β΄Παγκόσμιος Πόλεμος, μόνο που τώρα το σκηνικό μεταφέρεται στον Ειρηνικό, με αντίπαλους τα Τζαπάνια.

Nino
28-05-10, 23:54
Διάβασα ότι το φινάλε δεν ενθουσίασε τον κόσμο....
Ισχύει ?? (είμαι στο 6Χ04!!!)

οπως ολα τα επεισοδια ετσι και αυτο ειναι απροβλεπτο και με εντονη την "γευση".......
δεν θα πω για να το δεις ανεπηρεαστος

Tsakirakos
28-05-10, 23:55
ωραιο σιριαλ.. δυσκολο να το κοντραρει αλλο... το flashforward ειναι ωραιο...και το 4400...

Vasilis
28-05-10, 23:56
εγω προτεινω κ το DEXTER.....

ειναι λιγο βαρετο στην αρχη (για καποιους) αλλα αν το δεις κολλας...

εγω περιμενω πως κ πως να ξεκινησει η επομενη σαιζον!

tmilatos
29-05-10, 00:00
The Sopranos, η καλυτερη σειρα και με διαφορα...Μετα τους Sopranos το χαος!



-Θεοφιλος-

yannisv
29-05-10, 00:18
Lost και Prison Break με καθήλωσαν αλλά το τέλος στο Prison Break με ξενέρωσε. Στο Lost δεν τρελάθηκα με τον επίλογο του έργου θα μπορούσε να είναι καλύτερο.

Nino
29-05-10, 00:44
Στο Lost δεν τρελάθηκα με τον επίλογο του έργου θα μπορούσε να είναι καλύτερο.

Ισως γιατι ολοι μας περιμεναμε κατι φαντασμαγορικο,κατι μεγαλειωδες,κατι αναλογο του μυστηριου που υπηρχε μεχρι και στο τελος..
Αλλα αν φερεις λιγο στη μνημη σου τους εκπληκτικους διαλογους,την φωτογραφια αλλα και τα μαθηματα σκηνοθεσιας που ειχε αυτο το επεισοδιο ισως και να αλλαξεις γνωμη.
Το μεγαλειωδες ειναι οτι, ο καθενας μας θα καταλαβει και διαφορετικα πραγματα για το τι τελικα συνεβη...
Θα ειχε παντως εξαιρετικο ενδιαφερον μια κουβεντα περι αυτου.

DIMITr|S
29-05-10, 00:49
το ΛΟΣΤ απλά τα σπαει....δυσκολα θα βρεθει σειρα να το ανταγωνιστει....η αγωνια σε καθε επεισοδιο για το επομενο ειναι απίστευτη........
δεν περασα γραμμικη αλγεβρα επειδη εκατσα και ειδα 4ο και 5ο σε μια μερα........εθισμος ειναι

Nino
29-05-10, 11:53
εγω εχω ενα περιεργο τροπο με αυτα.Δε μπορω να περιμενω να δω το επομενο.
Θελω να τελειωνει πρωτα κατι και μετα να το βλεπω ολο μαζι.
Καποιος μου προτεινε το "HEROES" να δω.Δε το εβλεπα για 2-3 χρονια και καποια στιγμη ειδα και τους 4 κυκλους μεσα σε καμια 10ρια μερες.Τωρα αναμονη(και δε μ αρεσει καθολου...)
Μιας που τελειωσε τωρα το lost, μπορω να το δω ολο μαζι και να το χαρω!!!
Ποιο καλο παιδι εχει κυκλους να αρχισω να μαζευω????

Να προσθεσω για οσους λατρεψαν ταινιες σαν το "gladiator" και το "300" να κατεβασουν να δουν το εξαιρετικο κατα τη γνωμη μου "Spartacus"...

Χρηστο θα σου δωσω εγω απο τον 4 και μετα,ολα τα επεισοδια.

Χρίστος
29-05-10, 12:08
Χρηστο θα σου δωσω εγω απο τον 4 και μετα,ολα τα επεισοδια.
1-2-3 κανείς????

Εννοειται οτι ειμαι κατα της πειρατειας και τα θελω παντα οριτζιναλ στις θηκες τους:th_Laie_67-1:

PATSIMINI
29-05-10, 12:58
ειμαι φανατικοσ του Λοστ!!!!!!!!!!!!!Βεβαια εχω να πω οτι η σειρα δημιουργησε τοσε ερωτηματικα και τοσες πολλες προσδοκιες που αναγκαστικα δεν μπορουσαν να απντηθουν ολα μαζι στο τελος και πολυ περισσοτερο στα τελευταια επεισοδια.....το τελος ηταν για μενα αναπαντεχο και δε μπορω οτι τρελαθηκα αλλαουτε με χαλασε και παρα πολυ...πιο πολυ μου φανηκε αντε να τελειωνουμε.........σχεδον σιγορο για μενα οτι πανε για ταινια....!!!!!!!!

TOMIS
29-05-10, 13:00
Εμενα το τελος μου αρεσε παρα πολυ ..Αρκει να καταλαβεις το συμβαινει και θα αρεσει σε πολλους..Τα τελευταια 10 λεπτα τα ειδα 2 φορες για να καταλαβω καλυτερα σας προτεινω να κανετε το ιδιο

Driver M
29-05-10, 13:45
ειμαι φανατικοσ του Λοστ!!!!!!!!!!!!!Βεβαια εχω να πω οτι η σειρα δημιουργησε τοσε ερωτηματικα και τοσες πολλες προσδοκιες που αναγκαστικα δεν μπορουσαν να απντηθουν ολα μαζι στο τελος και πολυ περισσοτερο στα τελευταια επεισοδια.....το τελος ηταν για μενα αναπαντεχο και δε μπορω οτι τρελαθηκα αλλαουτε με χαλασε και παρα πολυ...πιο πολυ μου φανηκε αντε να τελειωνουμε.........σχεδον σιγορο για μενα οτι πανε για ταινια....!!!!!!!!

Oι σεναριογράφοι και οι παραγωγοί του Lost ήταν ξεκάθαροι ότι δεν πρόκειται να υπάρξει ταινία. Βέβαια όταν υπάρχει ανάγκη για χρήμα ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται..

Κατά τ'άλλα, δυστυχώς το τελείωμα της σειράς δεν ήταν αντάξιο των προσδοκιών. Όσες φορές και να το δει κανείς, απαντήσεις σε βασικά ερωτήματα δεν δίνονται, παρά μόνο μια αόριστη παραπομπή στη μεταθανάτια ζωή που και πάλι θα μπορούσε να είχε δοθεί πολύ πιο ολοκληρωμένα. Κατά κάποιο τρόπο το Lost γεννούσε τόσα χρόνια ερωτήματα, τα οποία το έκαναν να έχει υψηλή τηλεθέαση περιμένοντας να δοθούν απαντήσεις, αλλά το τέλος έδειξε περίτρανα πως οι σεναριογράφοι δεν είχαν την ικανότητα να απαντήσουν και με ένα αόριστο και εντελώς άσχετο με τους υπόλοιπους κύκλους, 6ο κύκλο, ο οποίος επίσης δεν είχε καμία συνοχή μεταξύ των περισσότερων επισοδίων του, τελείωσαν τη σειρά μ΄ένα μελοδραματικό happy end που πιο πολύ βασίστηκε στην καλλιέργεια συναισθημάτων παρά στην ουσία. Χίλιες φορές να τελείωνε με το τέλος του 5ου κύκλου, με το να σκάσει η βόμβα και όλα να είναι σαν να μην είχαν συμβεί ποτέ. Και πάλι δεν θα είχαν δοθεί πολλές απαντήσεις, θα ήταν όμως πιο έξυπνο και θα άφηνε μεταθανάτιες ζωές, αθάνατους υπερανθρώπους κλπ σε μεγάλο βαθμό στην άκρη.

Όπως και νά'χει, η σειρά τελείωσε και σίγουρα θα μου λείψει, απλά πολλές φορές όταν δένεσαι με κάτι, έχεις περισσότερες απαιτήσεις από αυτό και καλώς ή κακώς οι αοριστολογίες, η έλλειψη συνοχής στην υπόθεση και το υπέρ το δέον κλίμα μυστηρίου (που δεν αρκεί για να έχει μια σειρά-ταινία κλπ πραγματική καλλιτεχνική αξία αν δεν συνοδεύεται από ένα στέρεο σεναριακό υπόβαθρο) ήταν κατώτερα, τουλάχιστον για εμένα (αν και σε blogs και forums που διάβασα βλέπω ότι η συντριπτική πλειοψηφία σκέφτεται κάπως έτσι), των προσδοκιών, ώστε να κάνουν το Lost μια σειρά με κλασική-διαχρονική αξία.


Άκουσα ότι το supernatural είναι πολύ καλό και μάλλον θα είναι η επόμενη σειρά που λέω να δω. Το'χει δει κανείς και αν ναι, αξίζει τον κόπο??

yannisv
29-05-10, 13:51
Αυτο το νερό που ήπιε ο Jack στα τελευταία επεισόδια που το πουλάνε ρε παιδιά να πάρω 2 λίτρα;

Nino
29-05-10, 14:04
Αυτο το νερό που ήπιε ο Jack στα τελευταία επεισόδια που το πουλάνε ρε παιδιά να πάρω 2 λίτρα;

βρε φιλε ακομα να καταλαβεις οτι απο την πτηση oceanic ο μονος που την κοπανησε με μεγαλες ποσοτητες αυτου του νερου ειναι ο ταμ!!thumb
Ετσι καθε bmwδακιας που ηπιε απο το μαγαζι του ειναι πλεον και ξεχωριστος!!!
Και τα λουκανικα απο το νησι τα εφερε απλα στο εργο δεν αναφερεται γιατι προλαβε και τα πηρε ολα.:th_Laie_67-1:

Nino
29-05-10, 14:13
..

Κατά τ'άλλα, δυστυχώς το τελείωμα της σειράς δεν ήταν αντάξιο των προσδοκιών. Όσες φορές και να το δει κανείς, απαντήσεις σε βασικά ερωτήματα δεν δίνονται, παρά μόνο μια αόριστη παραπομπή στη μεταθανάτια ζωή που και πάλι θα μπορούσε να είχε δοθεί πολύ πιο ολοκληρωμένα. Κατά κάποιο τρόπο το Lost γεννούσε τόσα χρόνια ερωτήματα, τα οποία το έκαναν να έχει υψηλή τηλεθέαση περιμένοντας να δοθούν απαντήσεις, αλλά το τέλος έδειξε περίτρανα πως οι σεναριογράφοι δεν είχαν την ικανότητα να απαντήσουν και με ένα αόριστο και εντελώς άσχετο με τους υπόλοιπους κύκλους, 6ο κύκλο, ο οποίος επίσης δεν είχε καμία συνοχή μεταξύ των περισσότερων επισοδίων του, τελείωσαν τη σειρά μ΄ένα μελοδραματικό happy end που πιο πολύ βασίστηκε στην καλλιέργεια συναισθημάτων παρά στην ουσία. Χίλιες φορές να τελείωνε με το τέλος του 5ου κύκλου, με το να σκάσει η βόμβα και όλα να είναι σαν να μην είχαν συμβεί ποτέ. Και πάλι δεν θα είχαν δοθεί πολλές απαντήσεις, θα ήταν όμως πιο έξυπνο και θα άφηνε μεταθανάτιες ζωές, αθάνατους υπερανθρώπους κλπ σε μεγάλο βαθμό στην άκρη.

.


Άκουσα ότι το supernatural είναι πολύ καλό και μάλλον θα είναι η επόμενη σειρά που λέω να δω. Το'χει δει κανείς και αν ναι, αξίζει τον κόπο??


Ισως και εκει ειναι η μαγεια οτι ακομα και μετα απο εξι κυκλους που εκ των πραγματων επερχεται φθορα.. αυτο οχι μονο δεν εχασε αλλα και το τελος του ηταν μη προβλεψιμο και μη αναμενομενο με οπως πολυ σωστα ειπες,μια αοριστη παραπομπη...
Ισως απογοητευσε λιγο αλλα σιγουρα θα με απογοητευε ακομα περισσοτερο μια εξωκοσμικη εξηγηση υπεραπλουστευμενη.
Τωρα ακομα και σημερα το μυστηριο παραμενει και σε βαζει να προσπαθεις να συνδιασεις τα επεισοδια με το τελος.
Τον σκοπο τους μαλλον τον πετυχαν..θα παρει καιρο να ξεχαστει αυτη η σειρα.

Driver M
29-05-10, 14:37
Ισως και εκει ειναι η μαγεια οτι ακομα και μετα απο εξι κυκλους που εκ των πραγματων επερχεται φθορα.. αυτο οχι μονο δεν εχασε αλλα και το τελος του ηταν μη προβλεψιμο και μη αναμενομενο με οπως πολυ σωστα ειπες,μια αοριστη παραπομπη...
Ισως απογοητευσε λιγο αλλα σιγουρα θα με απογοητευε ακομα περισσοτερο μια εξωκοσμικη εξηγηση υπεραπλουστευμενη.
Τωρα ακομα και σημερα το μυστηριο παραμενει και σε βαζει να προσπαθεις να συνδιασεις τα επεισοδια με το τελος.
Τον σκοπο τους μαλλον τον πετυχαν..θα παρει καιρο να ξεχαστει αυτη η σειρα.

Τόσο καιρό έβγαζα διάφορες θεωρίες με το μυαλό μου, διάβαζα απόψεις άλλων κλπ. Μετά το τέλος όμως, δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τίποτα περί της υπόθεσης, γιατί είναι τόσο αόριστο που ό,τι και να λέμε δεν μπορεί να είναι τίποτα παραπάνω από εικασίες και μάλιστα τραβηγμένες. Ήλπιζα να δώσει κάτι πιο στέρεο στο τέλος (προφανώς χωρίς να εξηγεί τα πάντα, αλλά όχι και να μην εξηγεί σχεδόν τίποτα και να είναι γεμάτο κενά και plot holes) ώστε να τροφοδοτεί το ενδιαφέρον για περαιτέρω συζήτηση. Προσωπικά όμως δεν είδα κάτι τέτοιο..

TOMIS
29-05-10, 14:46
Τόσο καιρό έβγαζα διάφορες θεωρίες με το μυαλό μου, διάβαζα απόψεις άλλων κλπ. Μετά το τέλος όμως, δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τίποτα περί της υπόθεσης, γιατί είναι τόσο αόριστο που ό,τι και να λέμε δεν μπορεί να είναι τίποτα παραπάνω από εικασίες και μάλιστα τραβηγμένες. Ήλπιζα να δώσει κάτι πιο στέρεο στο τέλος (προφανώς χωρίς να εξηγεί τα πάντα, αλλά όχι και να μην εξηγεί σχεδόν τίποτα και να είναι γεμάτο κενά και plot holes) ώστε να τροφοδοτεί το ενδιαφέρον για περαιτέρω συζήτηση. Προσωπικά όμως δεν είδα κάτι τέτοιο..

Eδω θα διαφωνησω διοτι θεωρω οτι εξηγησε πολλα(εξηγησε τι ειναι η παραλληλη ιστορια που εδειχνε τι ειναι το νησι εν μερει τον ρολο του τζεικομπ και του μαυροντυμενου)φυσικα δεν τα εξηγησε ολα το οποιο ειναι και φυσικο αν αναλογιστεις οτι 6 σεζον ειναι πολλες..Σαφως συμφωνω οτι καπου στην πορεια το χασανε λιγο οι δημιουργοι αλλα το τελος ηταν ικανοποιητικο,οχι τελειο βεβαια(Μην ξεχναμε οτι στο τελος του 4ου κυκλου διερευσε το τελος του εργου και αναγκαστηκαν να κανουν ενα καινουριο τελιεως διαφορετικο)..Για οσους δεν ξερουν υπηρχε online παιχνιδι λοστ που εδειχνε 70 βιντεακια απο την D.H.A.R.M.A που δεν παρουσιατηκαν στην σειρα καθως και 3-4 επεισοδια "οφκαμερα" συμπληρωματικα οπου εξηγουσε γιατι υπηρχε στο νησι και ποιος ο ρολος της...Αν καποιος δεν το εχει δει ελπιζω να μην αποκαλυψα τιποτα(το κοιταξα 2 φορες και πιστευω πως δεν αποκαλυψα)αν ομως μου ξεφυγε κατι χιλια σορρυ

Driver M
29-05-10, 15:20
Eδω θα διαφωνησω διοτι θεωρω οτι εξηγησε πολλα(εξηγησε τι ειναι η παραλληλη ιστορια που εδειχνε τι ειναι το νησι εν μερει τον ρολο του τζεικομπ και του μαυροντυμενου)φυσικα δεν τα εξηγησε ολα το οποιο ειναι και φυσικο αν αναλογιστεις οτι 6 σεζον ειναι πολλες..Σαφως συμφωνω οτι καπου στην πορεια το χασανε λιγο οι δημιουργοι αλλα το τελος ηταν ικανοποιητικο,οχι τελειο βεβαια(Μην ξεχναμε οτι στο τελος του 4ου κυκλου διερευσε το τελος του εργου και αναγκαστηκαν να κανουν ενα καινουριο τελιεως διαφορετικο)..Για οσους δεν ξερουν υπηρχε online παιχνιδι λοστ που εδειχνε 70 βιντεακια απο την D.H.A.R.M.A που δεν παρουσιατηκαν στην σειρα καθως και 3-4 επεισοδια "οφκαμερα" συμπληρωματικα οπου εξηγουσε γιατι υπηρχε στο νησι και ποιος ο ρολος της...Αν καποιος δεν το εχει δει ελπιζω να μην αποκαλυψα τιποτα(το κοιταξα 2 φορες και πιστευω πως δεν αποκαλυψα)αν ομως μου ξεφυγε κατι χιλια σορρυ

Η παράλληλη ιστορία έχει πολλά κενά, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ για να μην το χαλάσω σε όσους δεν το είδαν. Το πολύ περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι στο πρώτο επεισόδιο του 6ου κύκλου δείχνει το νησί βυθισμένο, ενώ στο τελευταίο δείχνει ότι ο Τζακ σταματά τη βύθιση του νησιού το οποίο απ'ό,τι φαίνεται σώζεται!

Επίσης, τί είναι το νησί? Γιατί εγώ ειλικρινά δεν κατάλαβα. Μόνο μια πηγή είδα (την καρδιά του νησιού) που αναφέρεται μόνο στα τελευταία επεισόδια του 6ου κύκλου και προσδίδει σε όποιον πέσει μέσα υπεράνθρωπες ικανότητες (αθανασία κλπ). Πως δημιουργήθηκε η πηγή αυτή, ποιοί ήταν οι πρώτοι άνθρωποι που πήγαν στο νησί, ποιά ήταν η γυναίκα που βρήκε την κοπέλα που γέννησε τον Τζέικομπ και τον Μαυροντυμένο και πως βρέθηκε στο νησί (η πρώτη) κλπ κλπ ποτέ δεν θα μάθουμε...

Και όσον αφορά τον Τζέικομπ και τον μαυροντυμένο, δεν μου αρκεί το ότι απέκτησαν μαγικές ικανότητες επειδή ο πρώτος ήπιε μαγικό νερό από τη γυναίκα και ο δεύτερος γιατί έπεσε στην πηγή. Η εξήγηση αυτή είναι τόσο απλοίκή όσο με το να πούμε ότι ήρθαν εξωγήινοι και τους μετάλλαξαν σε υπερανθρώπους. Το ίδιο βάθος έχουν και τα δύο. Ακόμα, ο Τζέικομπ πως σκοτώθηκε ενώ ήταν αθάνατος? Επίσης, ο καπνός (ο μαυροντυμένος δηλαδή) πως στους πρώτους κύκλους σκότωνε ανθρώπους στο ξεκάρφωτο (πχ mr Eko) και για ποιο σκοπό το έκανε αυτό? Και κάτι ακόμα. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ένα σωρό κόσμος πηγαινοέρχονταν στο νησί (darma, "άλλοι") και ο μαυροντυμένος δεν μπορούσε να φύγει.

Όλα αυτά είναι πολύ βασικά ερωτήματα (όπως και κάποια δευτερεύοντα σαν τους αριθμούς των πρώτων κύκλων όπου δεν δόθηκε η παραμικρή εξήγηση, πως το νησί άλλαζε θέσεις σε τόπο και χρόνο κλπ) και απαντήσεις, τουλάχιστον επαρκείς και με κάποια σχετική λογική (όπως η καταπακτή του 2ου κύκλου που κατά κάποιον τρόπο εξηγήθηκε ο ρόλος της) δεν δόθηκαν. Από εκεί και πέρα, σε πολλούς πιθανόν να άρεσε το πλήθος ερωτημάτων και οι ελάχιστες απαντήσεις, ώστε να μπορούν να κάνουν δικές τους εικασίες. Πιο σωστό όμως θα ήταν, για να υπάρχει και κάποιο βάθος και η υπόθεση να έχει νόημα και να μην καταντά εικοτολογικό surreal, η ίδια η σειρά να δίνει κάποιες βάσεις να στηριχτούν οι εικασίες αυτές και όχι ένα τέλος που υπαινίσσεται μεταθανάτια ζωή, τη στιγμή που άλλοι από τους πρωταγωνιστές είχαν πεθάνει και άλλοι ζούσαν ακόμα και ένα νησί που ενώ μας δείχνει ότι βυθίστηκε (αρχή 6ου κύκλου), στο τέλος μας δείχνει το αντίθετο.

Πολλά κενά λοιπόν ώστε να κάνουν το Lost μια σειρά με στιβαρή υπόθεση που να αγκαλιάζει το μυστηριακό κλίμα και να του δίνει νόημα. Ωστόσο, όποιος δεν την έχει δει πρέπει να το κάνει γιατί θα περάσει πολλές ώρες ευχάριστα. Απλά μην προσπαθήσει να βάλει λογική και να εξηγήσει το τι μέλλει γεννέσθαι γιατί θα πάει τσάμπα ο κόπος του. Εδώ δεν το έκαναν οι ίδιοι οι σεναριογράφοι...:original:

bimmer-corfu
29-05-10, 15:43
Πολύ ωραία σειρά το Lost, από τις καλύτερες που έχω δει. Ωστόσο το τέλος δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, ενώ γενικά από τον 3-4ο κύκλο και μετά μου φάνηκε ότι η σειρά είχε καθοδική πορεία από άποψη συνοχής, βάθους κλπ. Κάτι αντίστοιχο είχα παρατηρήσει και από τον 5ο (εκ των 9 συνολικά) κύκλο της αγαπημένης μου σειράς, των X-Files.

Και πάλι όμως, το Lost ήταν φοβερή σειρά και όσο να'ναι θα μου λείψει η εβδομαδιαία αναμονή μέχρι να βγει το επόμενο επεισόδιο...

και εγώ το ίδιο πιστεύω

bimmer-corfu
29-05-10, 15:45
το 24 σας αρέσει?

DIMITr|S
29-05-10, 16:23
Eδω θα διαφωνησω διοτι θεωρω οτι εξηγησε πολλα(εξηγησε τι ειναι η παραλληλη ιστορια που εδειχνε τι ειναι το νησι εν μερει τον ρολο του τζεικομπ και του μαυροντυμενου)φυσικα δεν τα εξηγησε ολα το οποιο ειναι και φυσικο αν αναλογιστεις οτι 6 σεζον ειναι πολλες..Σαφως συμφωνω οτι καπου στην πορεια το χασανε λιγο οι δημιουργοι αλλα το τελος ηταν ικανοποιητικο,οχι τελειο βεβαια(Μην ξεχναμε οτι στο τελος του 4ου κυκλου διερευσε το τελος του εργου και αναγκαστηκαν να κανουν ενα καινουριο τελιεως διαφορετικο)..Για οσους δεν ξερουν υπηρχε online παιχνιδι λοστ που εδειχνε 70 βιντεακια απο την D.H.A.R.M.A που δεν παρουσιατηκαν στην σειρα καθως και 3-4 επεισοδια "οφκαμερα" συμπληρωματικα οπου εξηγουσε γιατι υπηρχε στο νησι και ποιος ο ρολος της...Αν καποιος δεν το εχει δει ελπιζω να μην αποκαλυψα τιποτα(το κοιταξα 2 φορες και πιστευω πως δεν αποκαλυψα)αν ομως μου ξεφυγε κατι χιλια σορρυ

μπορεις να ανεβασεις κανενα λινκ να τα δούμε?

TOMIS
29-05-10, 16:44
Ωχ τα ειδα δει απο παλια παραλληλα δεν τα εχω..Αν πατησεις lost game dharma videos η κατι τετοιο google θα τα βρεις πιστευω..

TOMIS
29-05-10, 16:52
MONO ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ να δουν αυτα τα λινκ..Ειναι καποιες υποθεσεις για το σημαινει το τελος του λοστ κτλ..
https://lost-and-gone-forever.blogspot.com/
https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100524095106AAcF6Ki
Eδω θα βρειτε οτι αφορα την dharma και τον σκοπο της στο νησι..Ολα αυτα βγηκαν μεσα απο την σειρα το παιχνιδι και καποια εξτρα επεισοδια .
https://www.losttvfans.com/page/Dharma+initiative

TOMIS
29-05-10, 16:56
Η παράλληλη ιστορία έχει πολλά κενά, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ για να μην το χαλάσω σε όσους δεν το είδαν. Το πολύ περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι στο πρώτο επεισόδιο του 6ου κύκλου δείχνει το νησί βυθισμένο, ενώ στο τελευταίο δείχνει ότι ο Τζακ σταματά τη βύθιση του νησιού το οποίο απ'ό,τι φαίνεται σώζεται!

Επίσης, τί είναι το νησί? Γιατί εγώ ειλικρινά δεν κατάλαβα. Μόνο μια πηγή είδα (την καρδιά του νησιού) που αναφέρεται μόνο στα τελευταία επεισόδια του 6ου κύκλου και προσδίδει σε όποιον πέσει μέσα υπεράνθρωπες ικανότητες (αθανασία κλπ). Πως δημιουργήθηκε η πηγή αυτή, ποιοί ήταν οι πρώτοι άνθρωποι που πήγαν στο νησί, ποιά ήταν η γυναίκα που βρήκε την κοπέλα που γέννησε τον Τζέικομπ και τον Μαυροντυμένο και πως βρέθηκε στο νησί (η πρώτη) κλπ κλπ ποτέ δεν θα μάθουμε...

Και όσον αφορά τον Τζέικομπ και τον μαυροντυμένο, δεν μου αρκεί το ότι απέκτησαν μαγικές ικανότητες επειδή ο πρώτος ήπιε μαγικό νερό από τη γυναίκα και ο δεύτερος γιατί έπεσε στην πηγή. Η εξήγηση αυτή είναι τόσο απλοίκή όσο με το να πούμε ότι ήρθαν εξωγήινοι και τους μετάλλαξαν σε υπερανθρώπους. Το ίδιο βάθος έχουν και τα δύο. Ακόμα, ο Τζέικομπ πως σκοτώθηκε ενώ ήταν αθάνατος? Επίσης, ο καπνός (ο μαυροντυμένος δηλαδή) πως στους πρώτους κύκλους σκότωνε ανθρώπους στο ξεκάρφωτο (πχ mr Eko) και για ποιο σκοπό το έκανε αυτό? Και κάτι ακόμα. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ένα σωρό κόσμος πηγαινοέρχονταν στο νησί (darma, "άλλοι") και ο μαυροντυμένος δεν μπορούσε να φύγει.

Όλα αυτά είναι πολύ βασικά ερωτήματα (όπως και κάποια δευτερεύοντα σαν τους αριθμούς των πρώτων κύκλων όπου δεν δόθηκε η παραμικρή εξήγηση, πως το νησί άλλαζε θέσεις σε τόπο και χρόνο κλπ) και απαντήσεις, τουλάχιστον επαρκείς και με κάποια σχετική λογική (όπως η καταπακτή του 2ου κύκλου που κατά κάποιον τρόπο εξηγήθηκε ο ρόλος της) δεν δόθηκαν. Από εκεί και πέρα, σε πολλούς πιθανόν να άρεσε το πλήθος ερωτημάτων και οι ελάχιστες απαντήσεις, ώστε να μπορούν να κάνουν δικές τους εικασίες. Πιο σωστό όμως θα ήταν, για να υπάρχει και κάποιο βάθος και η υπόθεση να έχει νόημα και να μην καταντά εικοτολογικό surreal, η ίδια η σειρά να δίνει κάποιες βάσεις να στηριχτούν οι εικασίες αυτές και όχι ένα τέλος που υπαινίσσεται μεταθανάτια ζωή, τη στιγμή που άλλοι από τους πρωταγωνιστές είχαν πεθάνει και άλλοι ζούσαν ακόμα και ένα νησί που ενώ μας δείχνει ότι βυθίστηκε (αρχή 6ου κύκλου), στο τέλος μας δείχνει το αντίθετο.

Πολλά κενά λοιπόν ώστε να κάνουν το Lost μια σειρά με στιβαρή υπόθεση που να αγκαλιάζει το μυστηριακό κλίμα και να του δίνει νόημα. Ωστόσο, όποιος δεν την έχει δει πρέπει να το κάνει γιατί θα περάσει πολλές ώρες ευχάριστα. Απλά μην προσπαθήσει να βάλει λογική και να εξηγήσει το τι μέλλει γεννέσθαι γιατί θα πάει τσάμπα ο κόπος του. Εδώ δεν το έκαναν οι ίδιοι οι σεναριογράφοι...:original:

Μου φαινεται δεν εχεις καταλαβει το τελος και γενικα πολλα πραγματα..Δες τα λινκ που εβαλα πιο πανω και θα σου λυθουν καποιες αποριες οπως ο θανατος του εκο που δεν ηταν καθολου ξεκαρφωτος σε πληφορω..Να τονισω οτι ουτε εγω καταλαβα παρα πολλα απο το τελος δεν κανω τον εξυπνο,απλα εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα πολλες πληφοριες απο αλλους που καταλαβαν και απο πηγες που διερευσαν..Επαναλαμβανω οτι πολλα δεν λυθηκαν αλλα αν δειτε τα λινκς θα δειτε οτι πολλα που πιστευετε οτι δεν λυθηκαν λυθηκαν τελικα

Driver M
29-05-10, 18:03
Μου φαινεται δεν εχεις καταλαβει το τελος και γενικα πολλα πραγματα..Δες τα λινκ που εβαλα πιο πανω και θα σου λυθουν καποιες αποριες οπως ο θανατος του εκο που δεν ηταν καθολου ξεκαρφωτος σε πληφορω..Να τονισω οτι ουτε εγω καταλαβα παρα πολλα απο το τελος δεν κανω τον εξυπνο,απλα εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα πολλες πληφοριες απο αλλους που καταλαβαν και απο πηγες που διερευσαν..Επαναλαμβανω οτι πολλα δεν λυθηκαν αλλα αν δειτε τα λινκς θα δειτε οτι πολλα που πιστευετε οτι δεν λυθηκαν λυθηκαν τελικα

Φίλε tomis, τα λινκ που παρένθεσες (εκτός από αυτά με τη darma που δεν πρόλαβα να τα διαβάσω και πιστεύω ότι δεν είναι καίρια για την όλη υπόθεση έτσι κι αλλιώς), πιστεύεις ότι εξηγούν κάτι? Ιδίως το πρώτο λινκ επιβεβαιώνει ΟΛΑ μου τα ερωτήματα, για να μην πω ότι τα επεκτείνει κιόλας (γιατί ήταν τόσο τραγικό πχ να φύγει ο μεταμορφωμένος Λοκ από το νησί, ή ποιοι στα κομμάτια ήταν τέλος πάντων οι άλλοι και ποιος ο ρόλος τους στο νησί). Επίσης, αυτό που λες για τον Έκο ότι απαντά, όπως και για τον θάνατο πολλών ακόμα από τον καπνό, η απάντηση του λινκ είναι ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει απάντηση (αυτολεξεί: Even though the answer was… there is no answer)!!
Όσο για το τέλος που λένε πολλοί, ότι το νησί είναι ένα προστάδιο του άλλου κόσμου (που το λένε και κανά δύο άτομα στο δεύτερο λινκ που παραθέτεις), εκτός του ότι το θεωρώ αυθαίρετο, το θεωρώ και ανόητο γιατί σε ένα τέτοιο μέρος δεν χρειάζονται καταπακτές, μηχανισμοί που μετακινούν το μέρος, επιχειρηματίες σαν τον Windmor και την Darma που προσπαθούν να το καταλάβουν κλπ κλπ. Είναι πολύ απλοϊκό λοιπόν να θεωρούμε το νησί ως κάτι τέτοιο και αν τελικά πράγματι είναι ένα στάδιο πριν τη μετάβαση στον άλλο κόσμο, τότε ΟΛΑ τα επεισόδια πλην του τελευταίου κύκλου (και αυτού όχι ολόκληρου) δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα!

Και κάτι ακόμα. Το θέμα δεν είναι να δίνονται απλά απαντήσεις, είναι οι απαντήσεις αυτές να έχουν και κάποια λογική βάση (πάντα μέσα στο μυστηριακό κλίμα) ώστε να υπάρχει και κάποια αξιόλογη δραματική (εκ του δράση, όχι του δράματος) πλοκή. Συνεπώς, δεν αποτελεί απάντηση στο πως ο μαυροντυμένος έγινε ο μαύρος καπνός το ότι έπεσε σε μια πηγή με μαγικές ικανότητες, τη στιγμή που δε μας λέει κανείς ούτε πως δημιουργήθηκε η πηγή αυτή, ούτε τί ιδιότητες έδινε σε όποιον έπεφτε μέσα (πχ γιατί δεν έγινε και ο Τζακ ή ο Ντέσμοντ καπνός) κοκ. Άρα, οι απαντήσεις από μόνες τους δεν λένε κάτι όταν δεν έχουν κάποιο υπόβαθρο πλοκής. Ειδάλλως έχουμε ένα αποσπασματικό έργο χωρίς καμμία συνοχή. Και οι αριθμοί πχ μπορεί να ήταν ένα όραμα που είδε ο Ρίτσαρντ μόλις απελευθερώθηκε από τον καπνό, αυτό εξηγεί τις ιδιότητες τους?? Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι θέλω να πω και τον εντελώς φιλικό τόνο μου, αφού αυτά δεν απευθύνονονται σ'εσένα αλλά είναι γενικά ερωτήματα τα οποία η σειρά απέτυχε να απαντήσει.

Τέλος πάντων, δε νομίζω ότι έχω να συμπληρώσω κάτι γιατί ήμουν από τους πλέον φανατικούς της σειράς και έχω δει τουλάχιστον 2 φορές το κάθε επεισόδιο, χώρια από όσα έχω διαβάσει, οπότε δε νομίζω ότι απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα υπάρχουν και μιλάω για απαντήσεις που στηρίζονται επακριβώς στα όσα δείχνει η σειρά, όχι εικασίες και θεωρίες γιατί τέτοιες μπορώ να κάνω άπειρες και να απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα όπως νομίζω (δηλαδή αυθαίρετα και καθαρά υποκειμενικά). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι οι σεναριογράφοι δεν έπρεπε να προσπαθήσουν παραπάνω ώστε να προσδώσουν συνοχή στη σειρά και περισσότερο βάθος.
Και πραγματικά δεν πιστεύω ότι ο λόγος που δεν το έκαναν αυτό είναι ότι δεν ήθελαν να χαλάσουν το μυστηριακό κλίμα, γιατί αυτό σίγουρα δεν θα χάλαγε με ένα πιο στιβαρό σενάριο (όπως μου'χουν πει ότι έχει το supernatural). Απλά από κάποιο σημείο και μετά είδαν και οι ίδιοι ότι επαρκείς απαντήσεις δεν μπορούσαν να δώσουν και υιοθέτησαν ένα απλοϊκά μυστηριακό φινάλε προσπαθώντας να εξηγήσουν τα πάντα με γνώμονα το μεταφυσικό, που πάντα είναι η εύκολη λύση σε τέτοιου είδους σειρές και ταινίες...

bill_m3
29-05-10, 18:09
το 24 σας αρέσει?

Πάνω από αυτή τη σειρά δεν βάζω τίποτα μα τίποτα!!!!!!!!!!
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Nino
29-05-10, 19:44
και αν εχουν αφησει "ανοιχτο" το ενδεχομενο για μια τηλεταινια ή μια μινι σειρα η και ακομα για την προ lost εποχη?
Σιγουρα τα ερωτηματικα που εμειναν αναπαντητα ειναι δεκαδες,οπως και καθε εικασια με σκοπο την επιλυση των ερωτηματικων, δημιουργει περισσοτερα.
Οπως και ολοκληρα επεισοδια..δεν δενουν με την καταληξη.
Θα το ξαναδω το τελευταιο μηπως και μου διεφυγε κατι!.

PATSIMINI
29-05-10, 19:59
https://www.sday.gr/page.ashx?pid=2&aid=11633&autid=4&sn=13


δειτε και εδω...........

330Ci
29-05-10, 21:40
Εγώ το ψιλοσνομπάριζα στην αρχή αλλά φυσικά γρήγορα κόλλησα.
Είμαι φανατικός της επιστ. φαντασίας (έχω ό,τι έχει κυκλοφορήσει σε κασετίνες απο το amazon) και μάλλον και αυτό σύντομα θα μπει στη βιβλιοθήκη μου. Η κορυφαία σειρά πάντως (και μη γελάσετε) είναι η Buffy the Vampire Slayer μακράν...

TOMIS
30-05-10, 00:02
Φιλε driver Μ αντε να βρεθουμε απο κοντα να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας γιατι εδω θα γραφουμε για μερες:th_Laie_67-1:..Μου αρεσε το τελος αλλα συμφωνω απολυτα οτι υπαρχουν αμετρητα ερωτηματα αναπαντητα τα οποια πιστευω θα προσπαθησουν να τα βγαλουν σε μια ταινια..Ελπιζω δηλαδη:thumbsup:

Χρίστος
04-06-10, 14:21
αρχισα να το βλεπω.Χτες τα πρωτα 5 επεισοδια.thumb

Εχει κατεβει ολος ο πρωτος κυκλος με ενσωματομενους subs σε πολυ καλη ποιοτητα.
Οποιος καλος κυριος τυχαινει να εχει κατεβασμενους κυκλους με ενσωματομενα subs σε πολυ καλη ποιοτητα ας κανει ενα κοπο να τα φερει ταμ ταμ.

(ζηταω καλη ποιοτητα γιατι αν ειναι μετρια, στην 25ρα του πσ θα χαλασει και θα γινει ακομα πιο μετρια...)

Ptboul
04-06-10, 14:34
Ρε μάγκες εγώ δεν έχω δει τίποτα από όσα λέτε, μόνο κανα 2 φορές τον Μποτρίνι έχω δει :D

Nino
04-06-10, 14:43
Ρε μάγκες εγώ δεν έχω δει τίποτα από όσα λέτε, μόνο κανα 2 φορές τον Μποτρίνι έχω δει :D

Αγορι μου ο εφιαλτης στην κουζινα (και οχι μονο) ζει μαζι σου...:th_Laie_67-1:

bill_m3
04-06-10, 20:35
Ρε μάγκες εγώ δεν έχω δει τίποτα από όσα λέτε, μόνο κανα 2 φορές τον Μποτρίνι έχω δει :D

Δεν https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://www.freesmileys.org/smileys.php) που δεν https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://www.freesmileys.org/smileys.php)

Δεν αρχίζεις το Lost?????


:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Χρίστος
04-06-10, 22:10
Δεν https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://www.freesmileys.org/smileys.php) που δεν https://www.bmwfans.gr/forum/ (https://www.freesmileys.org/smileys.php)

Δεν αρχίζεις το Lost?????


:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
ΤΙ ΕΙΠΕ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ? ? ? ? ? ? ? ? ?
:hystericalbs1:

Ptboul
07-06-10, 09:35
Δεν αρχίζεις το Lost?????


:hystericalbs1::worthy: