PDA

Επιστροφή στο Forum : Bilstein PSS9 αποριες....



tmilatos
26-05-10, 10:30
Πριν λιγο καιρο τοποθετηθηκε η εν λογω αναρτηση στο αυτοκινητο μου. Απ'οτι ξερω ειναι ρυθμιζομενη κατα υψος και σκληροτητα, και πριν την τοποθετηση ειπα στον μαστορα να το χαμηλωσει λιγο. Οταν πηγα να το παρω ο μαστορας μου ειπε οτι τα πισω ελατηρια δεν τα εβαλε επειδη ηταν πολυ χαμηλα και "χτυπαγε" το λαστιχο στον θολο... Μου εκανε μεν εντυπωση, γιατι υποτιθεται οτι η Bilstein θα το ειχε προβλεψει, αλλα θεωρησα οτι δεν τρεχει τιποτα οποτε δεν εδωσα βαση. Παμε παρακατω.
Μπρος, το αισθητικο αποτελεσμα ειναι περα για περα ικανοποιητικο, εδεσε μια χαρα η ζαντα στο θολο.
Η σκληροτητα ρυθμιστηκε καπου στη μεση...
Το οδηγησα λιγακι, μια χαρα μου φανηκε, εγινε "στριφτερο" (χαχα), και αρκετα σταθερο.
Παρατηρησα ομως οτι στην εκκινηση δεν πατανε τα πισω λαστιχα τοσο πολυ, και σπινιαρει, γιατι απ'οτι φανταζομαι εχει πεσει πολυ βαρος μπροστα.
Τι πρεπει να κανω για να διορθωθει αυτο το προβλημα???
Και το δευτερο θεμα ειναι οτι ακουγεται περιεργος θορυβος απο τις μπροστινες αναρτησεις, σαν να πιεζονται τα ελατηρια παραπανω απο οτι θα'πρεπε...Στην αρχη δεν με ενοχλουσε και τοσο αλλα τωρα εχει καταντησει σπαστικο!


-Θεοφιλος-

Samaro
26-05-10, 10:41
Θεόφιλε φίλε μου,
Πέρα και πρώτα απο κάθε παρατήρηση που θα ακολουθήσει απο άλλους φίλους, το σίγουρο είναι οτι τα ελατήρια πάνε πακέτο.
Αρα, το γεγονός ότι δεν σου τοποθέτησε τα πίσω είναι λάθος, αφού αυτο και μόνο αλλάζει όλόκληρη τη φιλοσοφία της ανάρτησης.

gant
26-05-10, 10:51
Σωστός ο Αντώνης. Μιά τόσο τέλεια ανάρτηση αν δεν μπει κομπλέ πάνω στο αμάξι είναι μισή δουλειά.
Προφανώς θα φταίει το offset των ζαντών σου (αρκετά διαφορετικό απ το ΟΕΜ), σε συνάρτηση με το φάρδος των ελαστικών που φοράς.

tmilatos
26-05-10, 10:52
Θεόφιλε φίλε μου,
Πέρα και πρώτα απο κάθε παρατήρηση που θα ακολουθήσει απο άλλους φίλους, το σίγουρο είναι οτι τα ελατήρια πάνε πακέτο.
Αρα, το γεγονός ότι δεν σου τοποθέτησε τα πίσω είναι λάθος, αφού αυτο και μόνο αλλάζει όλόκληρη τη φιλοσοφία της ανάρτησης.

Κυριε Αντωνη, πολυ λογικο μου ακουγεται αυτο, αλλα μου ειπε οτι δεν οταν τα ειχε βαλει χτυπαγαν στους θολους οι τροχοι, και αν θα ηθελα να τα χρησιμοποιησω, θα επρεπε να φουσκωσω τα πισω φτερα.... Επειδη εχω "δει ολα τα επισοδεια" και πολλες φορες εδω με τη βλακεια που τους δερνει, υπαρχει πιθανοτητα να εχει βαλει τα....πισω ελατηρια μπροστα και γι'αυτο τα μπρος φαινονται κοντα πισω?


-Θεοφιλος-

tmilatos
26-05-10, 11:09
https://www.inovit-alloy-wheels.co.uk/product.php/719/inovit-dtm-8x18-quot--alloy-wheels-finished-in-hyper-silver-with-stainless-steel-lip---tuning-range-

5x120 ET42

Αυτες ειναι οι ζαντες μου.


-Θεοφιλος-

Samaro
26-05-10, 11:12
Κυριε Αντωνη, πολυ λογικο μου ακουγεται αυτο, αλλα μου ειπε οτι δεν οταν τα ειχε βαλει χτυπαγαν στους θολους οι τροχοι, και αν θα ηθελα να τα χρησιμοποιησω, θα επρεπε να φουσκωσω τα πισω φτερα.... Επειδη εχω "δει ολα τα επισοδεια" και πολλες φορες εδω με τη βλακεια που τους δερνει, υπαρχει πιθανοτητα να εχει βαλει τα....πισω ελατηρια μπροστα και γι'αυτο τα μπρος φαινονται κοντα πισω?


-Θεοφιλος-
Α) Θεόφιλε, το "κύριος" είναι προσφόνηση αυτονόητη που ταιριάζει σε ολους μας. Αρα οχι απαραίτητη μια και απο μόνη της δεν δηλώνει π.χ. σεβασμό, εκτιμηση κλπ :original:
Β)Πιστεύω ότι το πακέτο που αγόρασες ειναι αυτό που πουλιέται για το αυτοκίνητό σου. Αρα δεν μπορεί να μην ταιριάζει.
Γ) Αν ισχύει το δεύτερο, ο "μάστορας" που στις τοποθέτησε χρειάζεται ένα τρόχο στο γιατρείο σου χωρίς τοπική αναισθησία:th_Laie_67-1:
Υ.Γ. Πέρα απο τα αστεία υπάρχει πιθανότητα λόγω φάρδους της ζαντας να ακουμπάει στο θόλο. Πρόβλημα!!!

Ptboul
26-05-10, 11:23
Μήπως πρέπει να επιστρέψεις στις παλιές ζάντες?

Samaro
26-05-10, 11:28
Θεόφιλε εσύ Παναθηναικός σοβαρός άνθρωπος, γιατί μπλέκεις με εταιρίες που πατρονάρουν τον Ολυμπιακό ;;;
Και μετά θέλεις και να ταιριάξουν στο αμάξι σου ;;;;:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
https://bilstein.gr/bilstein/content/view/19/41/lang,el/

tmilatos
26-05-10, 11:30
Θεόφιλε εσύ Παναθηναικός σοβαρός άνθρωπος, γιατί μπλέκεις με εταιρίες που πατρονάρουν τον Ολυμπιακό ;;;
Και μετά θέλεις και να ταιριάξουν στο αμάξι σου ;;;;:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
https://bilstein.gr/bilstein/content/view/19/41/lang,el/

Ετσι εξηγειται, γαυρικες αναρτησεις, γαυρος και ο μαστορας, αντε να βγαλεις ακρη!


-Θεοφιλος-

Ptboul
26-05-10, 11:32
Θεόφιλε εσύ Παναθηναικός σοβαρός άνθρωπος, γιατί μπλέκεις με εταιρίες που πατρονάρουν τον Ολυμπιακό ;;;
Και μετά θέλεις και να ταιριάξουν στο αμάξι σου ;;;;:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
https://bilstein.gr/bilstein/content/view/19/41/lang,el/


Ετσι εξηγειται, γαυρικες αναρτησεις, γαυρος και ο μαστορας, αντε να βγαλεις ακρη!


-Θεοφιλος-

ΧΑΧΑΧΑΧΑ :hystericalbs1::hystericalbs1:

dark knight
26-05-10, 12:09
πιστευω οτι η συγκεκριμενη αναρτηση ειναι πολυ καλη.εχω δει κουπε 330 με 19αρες και 18 αρες και δεν εκανε κανενα θορυβο.περιεργο.η Ρςς 9 εχει ενα κωδικο για ολα τα ε46 δινει αλλο κωδικο για καμπριο αλλο για κουπε?

manos///3
26-05-10, 12:20
Aκομα και να εβρισκε πισω ,αυτο ρυθμιζεται απο τον ανταπτορα του ελατηριου. δλδ το υψος πισω ριθμιζεται...οποτε ο μαστορας δε στα λεει καλα..

billys13
26-05-10, 12:24
Εγω παντως που τις φοραω δεν εχω κανενα προβλημα..και με τη ρυθμιση μου ηρθε χαρτι...!!!

manos///3
26-05-10, 12:25
Oι ανταπτορες ειναι αυτοι σε κοκκινο πλαισιο..ρυθμιζουν το υψος.

https://img17.imageshack.us/img17/786/pss918big.jpg (https://img17.imageshack.us/i/pss918big.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

tmilatos
26-05-10, 12:28
Aκομα και να εβρισκε πισω ,αυτο ρυθμιζεται απο τον ανταπτορα του ελατηριου. δλδ το υψος πισω ριθμιζεται...οποτε ο μαστορας δε στα λεει καλα..

Mανο μου ειπε οτι ειναι "κοντα" τα πισω ελατηρια. Και οτι εχει να κανει με τις ζαντες μου οτι ειναι πολυ μεγαλες... Δεν νομιζω ρε παιδια οτι οι διαστασεις λαστιχου και ζαντας που εχω οτι ειναι κατι ασυνηθιστο.... 255/35 πισω....


-Θεοφιλος-

billys13
26-05-10, 12:30
Αδερφε εχω 265/30..........

manos///3
26-05-10, 12:32
Θεοφιλε προσφατα αλλαξα τη αναρτηση μου.
Η διαφορα στο μαμα ελατηριο και του eibach ηταν τουλαχιστον 35% πιο κοντο το δευτερο....οποτε δε παιζουν αυτα που σου λενε....

manos///3
26-05-10, 12:34
Αν εχεις χερακια θα σου πω να το αλλαξεις μονος σου...θα ανεβασω συντομα diy.
E46 εχεις?

tmilatos
26-05-10, 12:38
Nα'στε καλα ρε παιδια, ευχαριστω! Οποτε παω σε αλλο μαστορα και θα'μαι πιο διαβασμενος.
Οσον αφορα τωρα τον θορυβο στις μπροστινες αναρτησεις που ακουω, κυριως οταν παω με λιγα χλμ, τι λετε?????



-Θεοφιλος-

manos///3
26-05-10, 12:41
Θορυβος οταν στριβεις το τιμονι? ή στην ευθεια?
Ειναι πολυ χαμηλα μπροστα?

billys13
26-05-10, 12:41
Τι ειδους θορυβος ειναι?
Σαν τι να ακουγεται?

tmilatos
26-05-10, 12:45
Θορυβος οταν στριβεις το τιμονι? ή στην ευθεια?
Ειναι πολυ χαμηλα μπροστα?

Η αληθεια ειναι Μανο οτι χαμηλωσε αρκετα μπροστα, δεν βρισκει στον θωλο ομως. Στην ευθεια ακουγεται ο θορυβος, μολις περασω πανω και απο λακουβα, εστω και μικρη...


-Θεοφιλος-

billys13
26-05-10, 12:47
Σαν να βρισκεις καπως?

manos///3
26-05-10, 12:50
Το εντονο χαμηλωμα δεν ειναι καλο..ισως απο εκει να προερχεται ο θορυβος..ισως να βρισκει ο τροχος στο θολο και να μη κανει το αμορτισερ τη διαδρομη συμπιεσης σωστα...
Βγαλε τους τροχους, με τα ειδικα κλειδια που ηταν στο κιτ ανεβασε τα ελατηρια 1 ποντο πανω. Και βλεπεις....

Στα πισωκινητα το χαμηλωμα πρεπει να ειναι το ιδιο εμπρος - πισω ή χαμηλότερα πισω 1 με 2 ποντους!

tmilatos
26-05-10, 12:57
Σαν να βρισκεις καπως?

Ακουγεται σαν "τριξιμο"....Σαν κατι να μην ειναι γρασαρισμενο...



-Θεοφιλος-

billys13
26-05-10, 13:03
Αυτο ειλικρινα πρωτη φορα το ακουω......πριν βαλεις τις αναρτησεις δεν ειχες κανενα τετοιο τριξιμο?

tmilatos
26-05-10, 13:11
Αυτο ειλικρινα πρωτη φορα το ακουω......πριν βαλεις τις αναρτησεις δεν ειχες κανενα τετοιο τριξιμο?

Το προβλημα ειναι οτι δυσκολα περιγραφεται ο θορυβος που ακουγεται για να σου δωσω να καταλαβεις!... Ειναι "περιεργος" και προερχεται απο τις μπρος αναρτησεις, αυτα ειναι τα μονα σιγουρα, δεν ειναι "μπαμ" σαν "χτυπημα"...



-Θεοφιλος-

Konstantinos E60
26-05-10, 13:13
Τα ψαλίδια σου τα κοίταξες καθόλου? Αν εχουν τζογο τα μπαλακια?thumb
Τι χλμ εχεις και τα εχεις αντικαταστήσει?

fanisk
26-05-10, 13:20
Μαλλον τζογαρισμενα μπαλακια πρεπει να'ναι.

M_Dolce
27-05-10, 13:54
Ως πρωην κατοχος της συγκεκριμενης αναρτησης απο προσωπικη μου εμπειρια θα σου πω τα εξης:

- Ο θορυβος που ακους μπροστα ειναι απο την ιδια την αναρτηση. Καλως η κακως ετσι δουλευει και οτι και να κανεις θα τον εξαφανισεις το πολυ για μια εβδομαδα. Αυτο δειχνει οτι μπροστα το εχεις χαμηλωσει υπερβολικα για να ακουγεται απο την αρχη.

- Το γεγονος οτι σου εβαλε ο μαστορας (ο θεος να τον κανει) αλλα ελατηρια δειχνει οτι πρεπει αμεσα να αλλαξεις μαστορα και αν θες την γνωμη μου ο γιατρος της bilstein βρισκεται στην Λ. Συγκρου και λεγεται Αθανασιου. Στο υψος της Ν.Σμυρνης στο ρευμα προς Αθηνα.

- Η συγκεκριμενη αναρτηση εχει ελατηρια προφορτισης ελατηριου πραγμα το οποιο σημαινει οτι οτιδηποτε σε δυσαρεστει διορθωνεται αλλα μονο απο γνωστη.

- Με βαση τα Ελληνικα δεδομενα και εφοσον το αμαξι δεν ειναι για πιστα η σωστη θεση για την σκληροτητα της αναρτησης δεν ειναι στην μεση αλλα στο πιο μαλακο της επιπεδο αλλιως θα πατας χαλικι και θα σου φευγει το σφραγισμα απο το δοντι.

- Τελος αφου περασεις απο τον Αθανασιου για να στην κανει οπως πρεπει περνα και μια βολτα απο εναν καλο μαστορα για ευθυγραμμιση γιατι απο αυτα που διαβαζω μαλλον εχεις πολυ καμπερ...

Υ.Γ. Η ΖΑΝΤΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!

mitsos_chania
27-05-10, 13:59
Θεοφιλε τι τιμη εχει η πςς9?

m-power_01
27-05-10, 14:32
Θεοφιλε οτι σου ειπε ο Μανος και ο Μ-dolce. Πιο μαλακη ρυθμιση, σηκωσε το μπροστα! Το τριξιμο αυτο ειναι επειδη εχεις συσπειρωσει πολυ το ελατηριο και βρισκουν με το παραμοκρο οι σπειρες μεταξυ τους!
Και για τα πισω ειναι ακριβως οπως σου τα ειπε ο Μανος...εχουν τους ρεγουλατορους και μπορουν να φτασουν να ειναι 3 ποντους χαμηλοτερα στο συνολο! Χαμηλα αρκετα νορμαλ, προβλεπομενο και αποδεκτο!
Επιση η Ζαντα που μας δειχνεις ειναι η μπροστινη σου μαλλον (το οφσετ της ειναι μια χαρα. Μολις 3 χιλ πιο εξω απο τις μαμα.Σκεψου η bbs τις πεταει 12χιλ) Η πισω μηπως ειναι φαρδυτερη? Αλλα και παλι δεν νομισω να εχεις προβλημα απο την ζαντα! Μηπως ο ''μαστορας'' δεν ειχε ξαναδει ποτε του τετοια αναρτηση? Βρες στο νησι καποιον μαστορα που να ξερει απο ρυθμιζομενες! Δεν ειναι αναγκη να ξερει απο bmw!

manos///3
27-05-10, 14:51
Το τριξιμο αυτο ειναι επειδη εχεις συσπειρωσει πολυ το ελατηριο και βρισκουν με το παραμοκρο οι σπειρες μεταξυ τους!


Σπυρο νομιζω οτι οσο μειωνεις τη διαδρομη των μπροστινων ελατηριων ,αυξανεται το υψος εμπρος και ταυτοχρονα η σκληροτητα (αν εχει spring helper δε σκληραινει τοσο).
Αρα για να ειναι του Θεοφιλου πολυ χαμηλο, το ελατηριο δεν ειναι συμπιεσμενο/συσπειρωμενο.

M_Dolce
27-05-10, 14:53
Σπυρο νομιζω οτι οσο μειωνεις τη διαδρομη των μπροστινων ελατηριων ,αυξανεται το υψος εμπρος και ταυτοχρονα η σκληροτητα (αν εχει spring helper δε σκληραινει τοσο).
Αρα για να ειναι του Θεοφιλου πολυ χαμηλο, το ελατηριο δεν ειναι συμπιεσμενο/συσπειρωμενο.

Πολυ σωστα Μανο!!

m-power_01
27-05-10, 14:53
Σπυρο νομιζω οτι οσο μειωνεις τη διαδρομη των μπροστινων ελατηριων ,αυξανεται το υψος εμπρος και ταυτοχρονα η σκληροτητα (αν εχει spring helper δε σκληραινει τοσο).
Αρα για να ειναι του Θεοφιλου πολυ χαμηλο, το ελατηριο δεν ειναι συμπιεσμενο/συσπειρωμενο.
Ναι εχεις δικιο η pss εχει μονο εναν ρεγουλατορο.

Stamatis
28-05-10, 07:00
Καλα τι αλμπανης ειναι αυτος ο μαστορας;
Κομπλε τοποθετηση με ολα τα στοιχεια της αναρτησης και τα ξαναλεμε.
Σινεμπλοκ για κοντυμα εβαλες η κρατησες τα δικα σου;
Αν δεν τα αλλαξες τα αλλαζεις τωρα.

tmilatos
28-05-10, 10:03
Ως πρωην κατοχος της συγκεκριμενης αναρτησης απο προσωπικη μου εμπειρια θα σου πω τα εξης:

- Ο θορυβος που ακους μπροστα ειναι απο την ιδια την αναρτηση. Καλως η κακως ετσι δουλευει και οτι και να κανεις θα τον εξαφανισεις το πολυ για μια εβδομαδα. Αυτο δειχνει οτι μπροστα το εχεις χαμηλωσει υπερβολικα για να ακουγεται απο την αρχη.

- Το γεγονος οτι σου εβαλε ο μαστορας (ο θεος να τον κανει) αλλα ελατηρια δειχνει οτι πρεπει αμεσα να αλλαξεις μαστορα και αν θες την γνωμη μου ο γιατρος της bilstein βρισκεται στην Λ. Συγκρου και λεγεται Αθανασιου. Στο υψος της Ν.Σμυρνης στο ρευμα προς Αθηνα.

- Η συγκεκριμενη αναρτηση εχει ελατηρια προφορτισης ελατηριου πραγμα το οποιο σημαινει οτι οτιδηποτε σε δυσαρεστει διορθωνεται αλλα μονο απο γνωστη.

- Με βαση τα Ελληνικα δεδομενα και εφοσον το αμαξι δεν ειναι για πιστα η σωστη θεση για την σκληροτητα της αναρτησης δεν ειναι στην μεση αλλα στο πιο μαλακο της επιπεδο αλλιως θα πατας χαλικι και θα σου φευγει το σφραγισμα απο το δοντι.

- Τελος αφου περασεις απο τον Αθανασιου για να στην κανει οπως πρεπει περνα και μια βολτα απο εναν καλο μαστορα για ευθυγραμμιση γιατι απο αυτα που διαβαζω μαλλον εχεις πολυ καμπερ...

Υ.Γ. Η ΖΑΝΤΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!


Τυχαια και ο μαστορας που το πηγα εδω, Αθανασιου λεγεται!!! Αλλα οπως φαινεται εχει μονο το ονομα, χωρις την χαρη! Ευχαριστω πολυ, θα τα λαβω υποψην μου απο Δευτερας που θα το παω αλλου...


Θεοφιλε οτι σου ειπε ο Μανος και ο Μ-dolce. Πιο μαλακη ρυθμιση, σηκωσε το μπροστα! Το τριξιμο αυτο ειναι επειδη εχεις συσπειρωσει πολυ το ελατηριο και βρισκουν με το παραμοκρο οι σπειρες μεταξυ τους!
Και για τα πισω ειναι ακριβως οπως σου τα ειπε ο Μανος...εχουν τους ρεγουλατορους και μπορουν να φτασουν να ειναι 3 ποντους χαμηλοτερα στο συνολο! Χαμηλα αρκετα νορμαλ, προβλεπομενο και αποδεκτο!
Επιση η Ζαντα που μας δειχνεις ειναι η μπροστινη σου μαλλον (το οφσετ της ειναι μια χαρα. Μολις 3 χιλ πιο εξω απο τις μαμα.Σκεψου η bbs τις πεταει 12χιλ) Η πισω μηπως ειναι φαρδυτερη? Αλλα και παλι δεν νομισω να εχεις προβλημα απο την ζαντα! Μηπως ο ''μαστορας'' δεν ειχε ξαναδει ποτε του τετοια αναρτηση? Βρες στο νησι καποιον μαστορα που να ξερει απο ρυθμιζομενες! Δεν ειναι αναγκη να ξερει απο bmw!

Εννοειται οτι δεν εχει δει τετοια αναρτηση ουτε στο ονειρο του. Η πισω ζαντα ειναι στην φωτογραφια...Οντως ο θορυβως καπως ετσι ακουγεται, απο την πολυ συσπειρωση.



Καλα τι αλμπανης ειναι αυτος ο μαστορας;
Κομπλε τοποθετηση με ολα τα στοιχεια της αναρτησης και τα ξαναλεμε.
Σινεμπλοκ για κοντυμα εβαλες η κρατησες τα δικα σου;
Αν δεν τα αλλαξες τα αλλαζεις τωρα.

Θενκς Snoops! Και να'ταν μονο αυτος ο μαστορας ο ασχετος εδω....
Λογικα οταν με το καλο τοποθετηθει σωστα η αναρτηση, θα εχω και καλυτερη εκκινηση λογω προσφυσης, ετσι δεν ειναι? Γιατι τωρα σπινιαρει καπως με το στησιμο που μου εχουν κανει...
Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.



-Θεοφιλος-

Stamatis
28-05-10, 15:04
Θεόφιλε, δεν θα ορκιστώ για την εκκίνηση, αλλά στάνταρ θα έχεις άλλο πάτημα στις μετατοπίσεις φορτίων και στις δύσκολες στροφές.
επιμένω πάντως για τα σινεμπλόκ.
Υπάρχουν ειδικά σινεμλόκ χαμηλώματος που κάνουν απίστευτη διαφορά στην οδήγηση.

manos///3
28-05-10, 15:33
Mε τις συγκεκριμενες αναρτησεις ας κρατησει τα μαμα σινεμπλοκ.
Διαφορετικα αν επιλεξει πχ. powerflex θα σκληρύνει πολυ στο δρομο.

manos///3
28-05-10, 15:35
Θεόφιλε, δεν θα ορκιστώ για την εκκίνηση, αλλά στάνταρ θα έχεις άλλο πάτημα στις μετατοπίσεις φορτίων και στις δύσκολες στροφές.
επιμένω πάντως για τα σινεμπλόκ.
Υπάρχουν ειδικά σινεμλόκ χαμηλώματος που κάνουν απίστευτη διαφορά στην οδήγηση.

Συμφωνω μαζι σου για τις ΟΕΜ αναρτησεις. Οντως υπαρχει διαφορα.

gyiama
28-05-10, 23:29
οταν λετε σινεμπλοκ χαμηλοματος τι εννοειτε ρε παιδια? τα ντιζακια που εχουν τα Ε46 πανω στις μπουκαλες και στην αντιστρεπτικη?γιατι σινεμπλοκ ψαλιδων δεν υπαρχει τπτ τετοιο ολα ιδια ειναι το μονο που αλλαζει ειναι η σκληροτητα τους!!!!!

Stamatis
29-05-10, 00:10
https://www.dinancars.com/assets/Image/Bump%20Stop%20comparo%20002.jpg

Αυτά εννοώ.

Bump Stops τα λένε έξω.
εδώ μου το είπαν σινεμπλόκ.

tmilatos
29-05-10, 00:54
Nα σε βαλω σε κοπο τωρα ρε Σταματη να μου δωσεις κανενα λινκ για το μοντελο μου να τα αγορασω...???



-Θεοφιλος-

Stamatis
29-05-10, 00:58
Δυστυχώς δεν έχω τίποτα άλλο να προσφέρω.
Ο μάστορας που μου έβαλε την ανάρτηση φροντισε για αυτά τα μαραφέτια.

Ισως σε ένα καλό συνεργείο να σου δώσουν μια λύση.

Συγνώμη δεν ξέρω παραπάνω.

gyiama
29-05-10, 08:58
αυτα ετσι ακριβως οπως τα ειπες Σταματη λεγονται και δεν αλλαζουν τπτ στην αναρτηση το μονο που αλλαζει ειναι το τερμα των αμοριτισερ!!!δλδ αν το χαμηλωσεις το αυτοκινητο αν εχεις μεγαλα μπαμ στοπ στο ''μπαουντ''(δλδ οταν καθεται το αμαξι) του αυτοκινητου απλα θα τερματιζει πιο γρηγορα δλδ θα φρεναρουν αυτα να μην κατεβει πιο κατω το αμαξι!!αν βαλεις πιο κοντα θα τερματιζει λιγο πιο κατω!!στην ουσια αλλαζοντας αυτα απλα μετατοπιζεις το σημειο κατω τερματισμου!!!! ναι στα χαμηλα αυτοκινητα καλο ειναι να αλλαζουν για να μη κοπανανε αλλα στα 2-3cm δεν ειναι και αμαν απαραιτητο!!!
οσο για σενα Θεοφιλε παρε και βαλε του μ πακ τα μπαμπ στοπ που ειναι πιο κοντα απ τα μαμα!!αυτα φοριουνται μεσα στο αμορτισερ οποτε να ξερεις οτι θα πρεπει να βγαλεις τα πισω!!!αν και δεν θυαμμαι καλα αλλα η pss9 νομιζω εχει ενσωματωμενα επανω της αλλα δεν ειμαι σιρουρος!!!

Kazakos Garage
31-05-10, 11:41
αφου και τα πισω ριθμιζοντε,γιατι δε τα ριθμισε στο τερμα και να σε εξιγουσε οτι δεν γινετε.

tmilatos
05-06-10, 11:32
Αδερφε εχω 265/30..........

Ρε συ Μπιλλυ πηγα σε δευτερο μαστορα και μου ορκιστηκε στον Odin οτι δεν μπαινουν με τιποτα τα πισω ελατηρια στις αναρτησεις γιατι θα βρισκει στο φτερο!!! Θελει φουσκωμα το φτερο μου ειπε και αυτος!!!!
Τι συνομωσια ειναι αυτη...



-Θεοφιλος-

manos///3
05-06-10, 11:52
Θεοφιλε αν μπορεις δωσε μου τα serial numbers αναρτησης και το τυπο του αυτοκινητου σου να το τσεκαρω αμεσως.

tmilatos
05-06-10, 11:58
Θεοφιλε αν μπορεις δωσε μου τα serial numbers αναρτησης και το τυπο του αυτοκινητου σου να το τσεκαρω αμεσως.

Mανο, μπορεις να μου πεις που θα δω το serial # στην αναρτηση? 318 cabrio του 05 ελαφρως τσιμπημενο...




-Θεοφιλος-

manos///3
05-06-10, 12:02
Το part number της αναρτησης σου πρεπει να ειναι ''GM5-8036''
Τωρα που να το γραφει? Αφου ειναι τοποθετημενες δυσκολα θα το βρεις..Μηπως πανω στη κουτα συσκευασιας? Ψαξε λιγο...

Ειναι coilover πισω ή ανεξαρτητο ελατηριο?

manos///3
05-06-10, 12:07
Και μια αλλη ερωτηση..

Το λαστιχο σε ποια θεση βρισκεται? εξω απο το φτερο? ακριβως εκει που τελειωνει το φτερο? ή μεσα απο το φτερο και ποσο?

Z-man
05-06-10, 13:57
Αυτο εχει να κανει με το ποσο θελεις να ειναι χαμηλο το αυτοκινητο.Βεβαια οσο πιο χαμηλα τοσο το λαστιχο χωνεται στο θολο ,αλλα η αναρτηση δουλευει λιγοτερο γιατι γινεται πιο μικρη η διαδρομη του εμβολου.Προσωπικα θα την εβαζα ισα ισα με το φτερο για να ειναι χαμηλο κ να εχει κ καπιοα διαδρομη ,μιας κ εχουμε κ αρκετες λακουβες στους δρομους μας.