PDA

Επιστροφή στο Forum : Aσφαλεια Αυτοκινητου



HULK
25-05-10, 20:08
Ανοιγω αυτο το θεμα (δε νομιζω να υπαρχει αλλο και δεν το ειδα) για να αναφερει ο καθε ενας τι ασφαλεια εχει ,μεικτη-απλη ,τα κυβικα του αυτοκινητου του,χρονολογια, τις καλυψεις που εχει επιλεξει και ποσο του κοστιζει η ολη υποθεση.Ετσι ισως βοηθηθουν οσοι θελουν να αλλαξουν εταιρεια και να πανε σε κατι πιο οικονομικο.Οταν καταλαβω τι καλυψεις εχω βαλει και εγω στο συμβαολαιο μου τοτε θα ποσταρω, παω να το βρω :D

Christos 330
25-05-10, 20:12
Μεικτη σχεδον σε ολα τα αμαξια που ειχα . . .

490 (απο 520 που ειχα) ευρω το 6 μηνο Εθνικη . . .

Με 220 ευρω απαλλαγη . . .

Και 22.000 ευρω το ποσο του αυτοκινητου . . .

1995 κυβικα γνησιαδα . . .

Και οδικη . . .

Μια στραβη να γινει 3 χιλαιρικα δεν φτανουν οποτε δεν το ρισκαρο σε καμια

περιπτωση . . .

Εδω εχουμε τον Ε46power που αχωλειται με ασφαλεις δες τι μπορει να κανει μιας και ειναι

γατος σε αυτα . . .

billys13
25-05-10, 20:14
Εγω ειμαι στην Ευρωπαικη Πιστη....εχω 15 φορολογησιμους ιππους bonus malus 2....οι καλυψεις μου ειναι τα παντα εκτος ζημιες ιδιου......και πληρωνω 330 το 6μηνο...!

HULK
25-05-10, 20:16
Γραφτε και τα κυβικα παιδια για να ξερουμε ...... τα δηλωμενα :D Επισης εχετε οδικη βοηθεια σε αυτα που πληρωνεται?

billys13
25-05-10, 20:20
2200 ειναι εμενα χωρις οδικη....με καλυπτει η οδικη μονο σε περιπτωση ατυχηματος.........

HULK
25-05-10, 20:22
Νομιζω τωρα ποια η οδικη βοηθεια σε καλυπτει μονο σε ατυχημα ,αλλα δεν σε καλυπτει εαν σου χαλασει το αμαξι στη μεση του δρομου.Δλδ εαν παρεις την οδικη και της πεις δεν τρακαρα αλλα εμεινα τι θα σου πει δεν ερχομαι? Ας μας διαφωτησει καποιος.

E46 POWER
25-05-10, 20:28
αν πληρωνεις οδικη θα ερθει να σε παρει και ας εχεις μεινει στον δρομο..μαλιστα ενας φιλος μου ειχε πει και δεν ξερω αν ειναι αληθεια οτι την ειχε χρησιμοποιησει ο ξαδερφος του γιατι ηταν τυφλα και δεν ηθελε να αφησει το αμαξι στο beach bar διοτι ηταν απομερα...

αν παλι εχεις μονο φροντιδα ατυχηματος τοτε ερχονται μονο σε περιπτωση που τρακαρεις η σε τρακαρουν η φυγεις απο τον δρομο αλλα υπαρχει και το εξης..εαν πεσεις σε κανενα χαντακι εκτος δρομου πχ κανα 2 μετρα υψος τοτε μπορει να σου ζητησουν εξτρα χρηματα επειδη ειναι εκτος οδικου δικτυου...

bill_m3
25-05-10, 20:37
2000 κ.ε. έτος 2002 πλήρωνα με έκπτωση 30% (λόγω επαγγέλματος) Ιντεραμερικαν με τα πάντα μέσα ( και οδική) εκτός ζημιές ιδίου 230¤!!

Σταμάτησε η έκπτωση και είμαι σε αναζήτηση νέας ασφάλειας!!

Samaro
25-05-10, 21:52
Ακουσα πρό μηνός μια ραδιοφωνική διαφήμιση με τον Κ. Στεφανή, για το πρόγραμμα ασφάλισης αυτοκινήτων της πιο κάτω Ασφαλιστικής.
https://www.anytimeonline.gr/index.asp?a_id=110
Το εψαξα λοιπόν λίγο και το αποτέλεσμα είναι ότι μείωσα τα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου μου κατα 90 ευρώ το 6μηνο.
Υπολογίστε τα δικά σας συμπληρώνοντας το ερωτηματολόγιο του site.

E46 POWER
25-05-10, 22:14
Ακουσα πρό μηνός μια ραδιοφωνική διαφήμιση με τον Κ. Στεφανή, για το πρόγραμμα ασφάλισης αυτοκινήτων της πιο κάτω Ασφαλιστικής.
https://www.anytimeonline.gr/index.asp?a_id=110
Το εψαξα λοιπόν λίγο και το αποτέλεσμα είναι ότι μείωσα τα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου μου κατα 90 ευρώ το 6μηνο.
Υπολογίστε τα δικά σας συμπληρώνοντας το ερωτηματολόγιο του site.

σε μενα βγαινει 50 το εξαμηνο...αλλα σε ποια ασφαλιστικη σε ασφαλιζουν?

NickE60
25-05-10, 22:20
το anytime είναι της interamerican (αν δεν κάνω λάθος)

HULK
25-05-10, 22:20
Εγγυαται η interamerican απο οτι βλεπω.


Η Anytime είναι νέα αλλά έχει την εγγύηση μιας από τις κορυφαίες ασφαλιστικές εταιρίες της χώρας μας, της INTERAMERICAN.

Samaro
25-05-10, 22:51
το anytime είναι της interamerican (αν δεν κάνω λάθος)
Δεν κάνεις λάθος.

nikos-Mpacket
25-05-10, 23:32
Σημερα πληρωσα 370 ευρω για εξαμηνη ασφαλεια,τα παντα εκτος μικτης.
Κυβικα 2.2,ετος 2005 και ασφαλισμενο κεφαλαιο 21000.

Η ασφαλεια μου ειχε ληξει απο τις 5 του μηνα και οταν ο ασφαλιστης μου ειπε οτι εχει βγει το νεο συμβολαιο και κανει 550 ευρω του ειπα να το ακυρωσει αφου πρωτα γυρισω απο ενα ταξιδι που βρισκομουν με την οικογενεια και πως δεν το θελω γιατι ειναι πολυ ακριβο,μαλιστα του ειπα πως θα κρατησω το αμαξι στο γκαραζ.
Μετα απο αλλεπαλληλα τηλεφωνηματα τελικα βρηκε εταιρια 180 ευρω φθηνοτερα.
Επειδη ειναι φιλος μου ξερω οτι 1ον δεν το ειχε ψαξει οσο επρεπε λογω φορτου εργασιας και 2ον γνωριζοντας οτι δεν πολυασχολουμαι με το ποσα θα χαλασω(παλια ομως πριν ΔΝΤ),δεν εδωσε και πολυ σημασια αλλα μολις καταλαβε οτι δεν θα παρω την τιμη που μου εδωσε τοτε ψαχτηκε και βρηκε μια πιο φθηνη λυση.
Πιεζετε οσο μπορειτε για να εχετε τα επιθυμητα αποτελεσματα.

katsaraios
25-05-10, 23:37
Σημερα πληρωσα 370 ευρω για εξαμηνη ασφαλεια,τα παντα εκτος μικτης.
Κυβικα 2.2,ετος 2005 και ασφαλισμενο κεφαλαιο 21000.

Η ασφαλεια μου ειχε ληξει απο τις 5 του μηνα και οταν ο ασφαλιστης μου ειπε οτι εχει βγει το νεο συμβολαιο και κανει 550 ευρω του ειπα να το ακυρωσει αφου πρωτα γυρισω απο ενα ταξιδι που βρισκομουν με την οικογενεια και πως δεν το θελω γιατι ειναι πολυ ακριβο,μαλιστα του ειπα πως θα κρατησω το αμαξι στο γκαραζ.
Μετα απο αλλεπαλληλα τηλεφωνηματα τελικα βρηκε εταιρια 180 ευρω φθηνοτερα.
Επειδη ειναι φιλος μου ξερω οτι 1ον δεν το ειχε ψαξει οσο επρεπε λογω φορτου εργασιας και 2ον γνωριζοντας οτι δεν πολυασχολουμαι με το ποσα θα χαλασω(παλια ομως πριν ΔΝΤ),δεν εδωσε και πολυ σημασια αλλα μολις καταλαβε οτι δεν θα παρω την τιμη που μου εδωσε τοτε ψαχτηκε και βρηκε μια πιο φθηνη λυση.
Πιεζετε οσο μπορειτε για να εχετε τα επιθυμητα αποτελεσματα.
εταιρεια?
τα ιδια εδινα και εγω αλλα για αξια 16000 και ετος 2001

nikos-Mpacket
25-05-10, 23:51
εταιρεια?
τα ιδια εδινα και εγω αλλα για αξια 16000 και ετος 2001

Η εταιρεια λεγετε chartis ημουνα και παλιοτερα ασφαλισμενος σ' αυτην και δεν ειχα αντιμετωπισει κανενα προβλημα.

E46 POWER
26-05-10, 01:20
την χρειαστηκες και ηταν οκ, η απλα την εκανες και ηταν αχρειαστη? δεν την εχω ξανακουσει...προσεχε την!

HULK
26-05-10, 05:55
Η CHARTIS ειναι η πρωην AIG αν δεν κανω λαθος γιατι κατι τετοιο μου ειχε πει ο ασφαλιστης μου και συνεργαζεται με την ING. Εκει ειμαι και εγω και πληρωνα για 2.000 κυβικα του 2000 μοντελο με αξια 15.000 ευρω γυρω στα 270 ΤΟ εξαμηνο οχι μεικτη βεβαι και μου ηρθε τωρα 320 καπου.Πολυ σωστα ειπε ο Nikos-Mpacket να το ψαχνετε και να πιεζετε τους ασφαλιστες σας γιατι μονο τοτε ασχολουνται ,και παντα βρισκουν καλυτερες τιμες.

GEORGE316
26-05-10, 08:36
μεικτη απο την Intersalonica.
με 400 € απαλλαγη .
η αξιατου αυτοκινητου ειναι 6000(ε τους ατιμους...) και για το εξαμηνο πληρωσα 290€.
οπως ανεφερε και απραπανω...μια στραβη να γινει το 3χιλιαρο θα φυγει χαλαρα...

gyiama
26-05-10, 09:05
πιαδια να τονισουμε κατι ..μπορει να συγκρινουμε τιμες και ασφαλειες αλλα στις τιμες παιζει μεγαλο ρολο η εδρα του ατοκινητου!!δλδ αλλο ασφαλιστηριο εχεις οταν μενεις αθηνα θεσ/νικη κλπ και αλλο Ναουσα Τρικαλα κλπ κλπ!!το διαπιστωσα φετος που εκανα μικτη και σε φιλο που μενει Ναουσα πληρωνει για πιο πολλα χρηματα μικροτερο ασφαλιστηριο!!σε μενα πχ που εδω Θεσ/νικη πληρωνω 508ε - 10% (γιατι εχουμε 3 οχηματα στην ιδια ασφαλεια) στην Ναουσα εβγαινε 360 αν θυμαμαι καλα αλλα το αυτοκινητο ειχε εδρα Ναουσα που σημαινει οτι πχ γινεται η στραβη στην Λαμια η οδικη σε παει Ναουσα θες δεν θες αν θες Θεσ/νικη πληρωνεις!!εχει κι αλλα διαφορα χαζα κολπακια για να μη σου κανει το χατιρι η ασφαλιστηκη!!!!! εγω εχω ΜΙΝΕΤΑ 508ε για 16000ε 2000cc τα παντα ολα μεσα εκτος απο κακοβουλες πραξεις(δλδ να μου το σπασουν χαρακωσουν κλπ το οποιο δεν το εχει σαν υπηρεσια η συγκεκριμενη εταιρεια!!!!!)

GEORGE316
26-05-10, 09:14
απολυτο δικιο εχεις.τα ασφαλιστρα στη θεσσαλονικη και στην αθηνα ειναι πολυ πιο αυξημενα σε σχεση με την επικρατεια.

PANOS-E60
26-05-10, 09:29
Παιδιά, η Chartis είναι η πρώην AIG Greece (άλλαξε εμπορική ονομασία λόγω του σκανδάλου με τον επενδυτικό της βραχίονα στις ΗΠΑ) και ανήκει στον ισχυρότερο ιδιώτη (μη κρατικοδίαιτο) επιχειρηματία στην Ελλάδα, τον κύριο μέτοχο του ΤΙΤΑΝΑ. Μιλάμε γιά ρευστότητα που δύσκολα την πλησιάζει οποιαδήποτε άλλη ασφαλιστική, από τις ελληνικών συμφερόντων τουλάχιστον.
Εγώ έχω το πληρέστερο πακέτο που έχουν, με μικτή, ασφαλιζόμενο κεφάλιαο 20.000 και 2.200 cc και πληρώνω 450 ευρώ το εξάμηνο. Τη δε μικτή τη θεωρώ εκ των ουκ άνευ, γιά αυτοκίνητο που κάθε αισθητήρας του PDC κοστίζει πάνω από 150 ευρώ γιά αλλαχτεί (υπάρχουν 8 στο αυτοκίνητο) ... Δεν συζητάω να συμβεί κάτι σοβαρότερο από απλή γρατζουνιά ...

Driver M
26-05-10, 10:42
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι λίγο off με το θέμα, αλλά σχετικό έμμεσα με τις ασφάλειες? Ένας γνωστός μου με 206, που φορούσε full bodykit κλπ, τράκαρε τις προάλλες με υπαιτιότητα του άλλου, με αποτέλεσμα ο μπροστά προφυλακτήρας να γίνει πίτα. Η ασφαλιστική όμως του λέει, ότι τον αποζημιώνει μόνο για την αγορά απλού προφυλακτήρα, άσχετα αν αυτός φόραγε ένα σωρό πράγματα μπροστά κι έτσι καλείται να πληρώσει από την τσέπη του 700-800 ευρώ για να έχει το αμάξι του όπως πριν! Ξέρει κανείς τι συμβαίνει σ'αυτές τις περιπτώσεις? Δεν είναι υποχρεωμένη η ασφαλιστική να καλύψει τη ζημιά των έξτρα που είχε το παιδί, τα οποία έσπασαν λόγω του τρακαρίσματος? Δηλαδή αν κάποιου το αμάξι εργοστασιακά έχει τάσια και αυτός βάλει ζάντες 19άρες, η ασφαλιστική θα του καλύψει μόνο τα τάσια? Με ποιο δικαίωμα?

Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι είχαν παρόμοιο περιστατικό, ή είναι του χώρου και γνωρίζουν. Πιστεύω πάντως ότι αφορά όλους μας, ιδίως τους baxmens που κυκλοφορούν ανάμεσά μας...:original:

Kostas_1
26-05-10, 10:47
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι λίγο off με το θέμα, αλλά σχετικό έμμεσα με τις ασφάλειες? Ένας γνωστός μου με 206, που φορούσε full bodykit κλπ, τράκαρε τις προάλλες με υπαιτιότητα του άλλου, με αποτέλεσμα ο μπροστά προφυλακτήρας να γίνει πίτα. Η ασφαλιστική όμως του λέει, ότι τον αποζημιώνει μόνο για την αγορά απλού προφυλακτήρα, άσχετα αν αυτός φόραγε ένα σωρό πράγματα μπροστά κι έτσι καλείται να πληρώσει από την τσέπη του 700-800 ευρώ για να έχει το αμάξι του όπως πριν! Ξέρει κανείς τι συμβαίνει σ'αυτές τις περιπτώσεις? Δεν είναι υποχρεωμένη η ασφαλιστική να καλύψει τη ζημιά των έξτρα που είχε το παιδί, τα οποία έσπασαν λόγω του τρακαρίσματος? Δηλαδή αν κάποιου το αμάξι εργοστασιακά έχει τάσια και αυτός βάλει ζάντες 19άρες, η ασφαλιστική θα του καλύψει μόνο τα τάσια? Με ποιο δικαίωμα?

Παρακαλώ να απαντήσουν μόνο όσοι είχαν παρόμοιο περιστατικό, ή είναι του χώρου και γνωρίζουν. Πιστεύω πάντως ότι αφορά όλους μας, ιδίως τους baxmens που κυκλοφορούν ανάμεσά μας...:original:


Δυστυχως ετσι ειναι....
Μονο σε περιπτωση χρησης μεικτης (κατι που το κανεις για να φτιαξεις το δικο σου οταν φταις) και εφοσον ειχες δηλωσει στη ασφαλεια σου τις μετατροπες σου εκ των προτέρων και τις ειχε αποδεχθει

gyiama
26-05-10, 10:53
εγω σε παρομοια ερωτηση που εκανα στην ασφαλεια οταν εκανα την μικτη μου ειπε οτι αποζημιωνεσαι για οτι δηλωσεις στο αυτοκινητο σου!!δλδ εγω δηλωσα τα παντα ζαντες ξενον προφυλακτηρες ολα και τωρα θα δηλωσω και το σαλονι μου γιατι σε περιπτωση που μου την ''φορεσει'' καποιος αποπ πλαγια και σκασει αεροσακος η ταπετσαρια η δερματινη εχει τα 2πλα λεφτα σχεδον απ την υφασματινη!!βεβαια αυτο ισχυει για την μικτη δεν ξερω για την απλη!!αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν μπορει κανενας να αμφισβητισει το τι εχεις στο αυτοκινητο σου!!!!!

Kostas_1
26-05-10, 10:57
εγω σε παρομοια ερωτηση που εκανα στην ασφαλεια οταν εκανα την μικτη μου ειπε οτι αποζημιωνεσαι για οτι δηλωσεις στο αυτοκινητο σου!!δλδ εγω δηλωσα τα παντα ζαντες ξενον προφυλακτηρες ολα και τωρα θα δηλωσω και το σαλονι μου γιατι σε περιπτωση που μου την ''φορεσει'' καποιος αποπ πλαγια και σκασει αεροσακος η ταπετσαρια η δερματινη εχει τα 2πλα λεφτα σχεδον απ την υφασματινη!!βεβαια αυτο ισχυει για την μικτη δεν ξερω για την απλη!!αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν μπορει κανενας να αμφισβητισει το τι εχεις στο αυτοκινητο σου!!!!!

Εννοουν αν κανεις χρηση μεικτης.

Οταν φταιει ο αλλος (οποτε πληρωνει η ασφαλεια του αλλου) δεν νομιζω οτι θα το δεχτει η ασφαλεια του. Για διευκρινησε το...

gyiama
26-05-10, 11:01
αν θυμαμαι καλα το ειχα ρωτησει και αυτο και μου ειχε πει οτι ετσι ειναι αλλα δεν ξερω αν παιζει ρολο που το δικο μου ειναι εντελος μαμα δεν εχει κατι διαφορετικο εξτρα οποτε δεν νομιζω να μου πει δεν σου αποζημιωνω τις ζαντες γιατι ειναι 18αρες και σου δινω τα τασια!!!!!!θα το ρωτησω ομως παλι μιας και εχει περασει αρκετος καιρος και ισως να μη θυμαμαι καλα!!!

Driver M
26-05-10, 11:02
Εννοουν αν κανεις χρηση μεικτης.

Οταν φταιει ο αλλος (οποτε πληρωνει η ασφαλεια του αλλου) δεν νομιζω οτι θα το δεχτει η ασφαλεια του. Για διευκρινησε το...

Αυτό είναι το θέμα! Ότι εδώ μιλάμε για υπαιτιότητα του άλλου, άρα και όλα σωστά να τα είχες δηλωμένα στη μεικτή, θα ίσχυε σε περίπτωση που φταίει ο άλλος?

Όπως και να'χει πάντως, μιλάμε για άλλο ένα τέχνασμα των ασφαλιστικών για να γλιτώνουν λεφτά. Φανταστείτε κάποιος να είχε aftermarket m pack και νά'σπαγε σε ατύχημα και η ασφαλιστική να του πλήρωνε μόνο τον απλό προφυλακτήρα. Για να μην πω για πιο ακριβά επώνυμα bodykit, όπου το θέμα αγγίζει τα όρια του παραλόγου. Τι να πω...

gnstsps
10-06-10, 22:23
Μακριά από την ασφαλιστική εταιρία CHARTIS παιδιά.
Με άφησε αβοήθητο στην Εθνική οδό, επειδή λέει με χάσανε από το κομπιούτερ τους, ενώ εγώ τους διάβασα το ασφαλιστήριο συμβόλαιο που είχα στα χέρια μου και είχα πληρώσει κανονικά!!!!!! Δεν ήρθανε ποτέ!!!

nikos-Mpacket
11-06-10, 01:00
την χρειαστηκες και ηταν οκ, η απλα την εκανες και ηταν αχρειαστη? δεν την εχω ξανακουσει...προσεχε την!

Συγνωμη αλλα δεν ειχα δει την ερωτηση,την χρειαστηκα 2 φορες,οχι σαν chartis αλλα σαν aig,για αλλαγη παρμπριζ και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.


Η CHARTIS ειναι η πρωην AIG αν δεν κανω λαθος γιατι κατι τετοιο μου ειχε πει ο ασφαλιστης μου και συνεργαζεται με την ING. Εκει ειμαι και εγω και πληρωνα για 2.000 κυβικα του 2000 μοντελο με αξια 15.000 ευρω γυρω στα 270 ΤΟ εξαμηνο οχι μεικτη βεβαι και μου ηρθε τωρα 320 καπου.Πολυ σωστα ειπε ο Nikos-Mpacket να το ψαχνετε και να πιεζετε τους ασφαλιστες σας γιατι μονο τοτε ασχολουνται ,και παντα βρισκουν καλυτερες τιμες.

Δεν κανεις κανενα λαθος για καποιους λογους που νομιζω οτι εχουν σχεση με καποιο σκανδαλο στην Αμερικη αλλαξε το ονομα της.


Μακριά από την ασφαλιστική εταιρία CHARTIS παιδιά.
Με άφησε αβοήθητο στην Εθνική οδό, επειδή λέει με χάσανε από το κομπιούτερ τους, ενώ εγώ τους διάβασα το ασφαλιστήριο συμβόλαιο που είχα στα χέρια μου και είχα πληρώσει κανονικά!!!!!! Δεν ήρθανε ποτέ!!!

Σε αυτην την περιπτωση παιρνεις ενα ωραιο τηλεφωνο τον ασφαλιστη σου και του λες :ranting2: να ερθει να σε μαζεψει αυτος,εγω τουλαχιστον ετσι κανω τον εχω παντα σε αναμενα καρβουνα οτι μπορει να με χασει απο πελατη κι ας ειναι κολλητος μου,οταν πληρωνω για κατι απαιτω να το εχω την ωρα που θα το χρειαστω.

Οσον αφορα το θεμα που λετε με τα εξτρα μονο ενας δρομος υπαρχει,να απαιτησετε να ερθει πραγματογνωμονας να φωτογραφισει το αυτοκινητο αλλα και να καταγραψει τα εξτρα πριν εκδοθει το οποιοδηποτε συμβολαιο.
Μονο ετσι μπορει να ειστε κατα ενα μεγαλο ποσοστο καλυμενοι,γιατι με τις ασφαλιστικες δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος,σας μιλαω εκ πειρας αφου ακομα κυνηγαω να παρω λεφτα απο την Ασπις Προνοια τοσο απο ενα τρακαρισμα του πατερα μου τον περασμενο Αυγουστο οσο και απο τα συμβολαια ζωης που ειχαμε.