PDA

Επιστροφή στο Forum : ως που θα παει η βενζινη?



GEORGE316
25-05-10, 14:00
λοιπον φιλοι μου...σε δυο εβδομαδες περιπου,θα ξανααυξηθει το φπα.
μαζι του οπως καταλαβαινετε,θα υπαρξει μια νεα αυξηση σε ολα,μα ολα τα αγαθα.
μεσα σε αυτα συγκαταλεγεται και η πολυποθητη βενζινη.
να αναμενουμε λοιπον μεση τιμη της αμολυβδης γυρω στο 1,60€..
ενταξει,ξερω..καιρος να παρουμε τα λεωφορεια,καιρος για οικονομια...
εχει σκεφτει καποιος οτι για να πας στη δουλεια σου χρειαζεσαι βενζινη???
εχει σκεφτει καποιος οτι οχι μονο εχουμε υποστει μειωσεις μισθων-συνταξεων,αλλα ταυτοχρονα εχουν αυξηθει ολα τα λειτουργικα μας εξοδα?
εγω εχω την τυχη να εργαζομαι σε ενα αριστο περιβαλλον με μισθο ομως 800 ευρω ανα μηνα..ας μη σχολιαστει ο μισθος...η δουλεια απο το σπιτι μου απεχει 45 χιλιομετρα πανε-ελα....
οταν εμενα με τους γονεις μου στην αλλη ακρη της πολης η διαδρομη ηταν 85 χιλιομετρα πανε -ελα.καθημερινα.τον περασμενο απριλιο λοιπον εγω χρειαζομουν 5 € βενζινη την ημερα.35€ την εβδομαδα...
σημερα που η αποσταση ειναι 45 χιλιομετρα χρειαζομαι 50 το λιγοτερο ευρω την εβδομαδα..λεω το λιγοτερο γιατι πλεον πανω απο 3000 στροφες το αμαξι δεν πηγαινει....
και αντε εγω κανω δυο δουλειες(συνεπαγεται διπλα εξοδα βενζινης,αλλα τελος παντων...)
ενας οικογενειαρχης που εργαζεται στην ιδια επιχειρηση με εμενα και που αναγκαστικα κανει τα ιδια χλμ(γιατι η επιχειρηση ειναι εκτος θεσσαλονικης) τι κανει???
βαζει θηλια στο λαιμο του και πνιγεται?
κανενας δεν εχει αντιδρασει..ολα εχουν περασει ετσι...απλα...με λιγες διαδηλωσεις που η τηλεοραση φροντισε να αποκρυψει...με λιγες συγκρουσεις οπου η τηλεοραση φροντισε να θαψει την αστυνομια(ξεχνωντας οτι η αστυνομια ειναι το εκαστοτε κρατος)και βεβαια με τα οζ dvd της τζουλιας και της μαριαννας(ωραιοτατα και τα δυο..τα...ευχαριστηθηκα..)
τι συμβαινει?μηπως τελικα εχουμε λεφτα?γιατι αραγε μνο η δικη μου τσεπη πλεον δεν αντεχει να βαζει βανζινη και εχω κοψει τις επισκεψεις στη μανα μου και στο πατερα μου?εννοειτε και ολες τις εξοδους μου..
ολοι γκρινιαζουν αλλα τα μπουζουξιδικα ειναι φισκα...οπως και οι καφετερειες...(οι ακριβες γιατι οι φθηνες δεν εχουν δουλεια καθολου)
τελικα εχουμε καταλαβει τι συμβαινει?

HULK
25-05-10, 14:18
Και εγω φιλε μου θελω καπου ενα 50ρικο τη βδομαδα ,μονο που οι μετακινησεις μου μειωθηκαν στο μισο με την bmw και χρησιμοποιω ενα αλλο αμαξι της οικογενειας για τις υπολοιπες και την εχω μονο για καμια βολτα.Πηραμε Bmw και μας καταντησαν να την εχουμε σαν τις κορνιζες και να της ριχνουμε κανενα γυαλισμα που και που.

yodas
25-05-10, 15:12
Πωλείται Polo 1.2 με αυτονομία ανα γέμισμα των 50¤ 550km....

Κάτι τέτοια θα βλέπουμε από δω και πέρα μόνο

bimmer-corfu
25-05-10, 15:17
1.60 είναι εδώ και καιρό στη Κέρκυρα και σίγουρα και αλλού φίλε μου.

Αν σας πω ότι στη Τουρκία είναι 1.80 με χαμηλότερους μισθούς καταλαβαίνετε που θα πάει...

Driver M
25-05-10, 16:16
Καλά η Τουρκία δεν είναι και ο κανόνας στην αγορά για την τιμή της βενζίνης..το αντίθετο θα έλεγα, αφού έχει την ακριβότερη βενζίνη στον κόσμο! Στην Ευρώπη, όπου και οι μισθοί είναι πολύ υψηλότεροι, η βενζίνη κυμαίνεται κατά κανόνα λίγο παρακάτω από την Ελλάδα, η οποία αν δεν κάνω λάθος, είναι η τρίτη χώρα με τα πιο ακριβά καύσιμα. Και το απίστευτο που είχα ακούσει πέρυσι για τη Βενεζουέλα, χώρα που έχει τεράστιες πετρελαϊκές εγκαταστάσεις (και τις εκμεταλλεύεται μόνη της τα τελευταία χρόνια αφού διώξανε κλωτσηδόν την texaco και άλλες πολυεθνικές που τους έκλεβαν ουσιαστικά τον ορυκτό τους πλούτο), σε εκπομπή του mega. Η βενζίνη για τους ντόπιους είναι 1,5 περίπου δολλάριο τα...50 λίτρα!

Προσωπικά πάντως, δεν πιστεύω ότι θα ανέβει κι άλλο η τιμή της βενζίνης, αν δεν μπουν και νέοι φόροι, αφού άλλωστε η κίνηση έχει μειωθεί τόσο, που τα έσοδα με τις νέες πανάκριβες τιμές είναι χαμηλότερα απ'ό,τι ήταν παλαιότερα όπου η βενζίνη είχε γύρω στο 1 ευρώ. Συνεπώς, όσο μεγαλύτερη είναι η αύξηση, τόσο μικρότερα τα κέρδη του κράτους, των εταιρειών, αλλά και των πρατηριούχων. Ελπίζω έστω και αργά να το καταλάβουν τα τσακάλια που με τους φόρους τους θα μας κάνουν να βλέπουμε τα αμάξια μας ως αξιοθέατα...

Πάντως εντύπωση μου κάνουν οι αποκλίσεις των τιμών μεταξύ Αθήνας και επαρχείας, νησιών κλπ. Δε μπορεί εγώ να βάζω αμόλυβδη με 1.41 και στα Χανιά να πληρώνει ο άλλος 1.68! Παλαιότερα οι αποκλίσεις σπάνια ξεπερνούσαν τα 10 λεπτά το λίτρο, τώρα όμως η αισχροκέρδεια μερικών έχει κάνει τις αποκλίσεις να αγγίζουν τα 30 λεπτά, περισσότερο από 20% δηλαδή. Έλεος..

oldcarskickass
25-05-10, 16:29
Καλά η Τουρκία δεν είναι και ο κανόνας στην αγορά για την τιμή της βενζίνης..το αντίθετο θα έλεγα, αφού έχει την ακριβότερη βενζίνη στον κόσμο! Στην Ευρώπη, όπου και οι μισθοί είναι πολύ υψηλότεροι, η βενζίνη κυμαίνεται κατά κανόνα λίγο παρακάτω από την Ελλάδα, η οποία αν δεν κάνω λάθος, είναι η τρίτη χώρα με τα πιο ακριβά καύσιμα. Και το απίστευτο που είχα ακούσει πέρυσι για τη Βενεζουέλα, χώρα που έχει τεράστιες πετρελαϊκές εγκαταστάσεις (και τις εκμεταλλεύεται μόνη της τα τελευταία χρόνια αφού διώξανε κλωτσηδόν την texaco και άλλες πολυεθνικές που τους έκλεβαν ουσιαστικά τον ορυκτό τους πλούτο), σε εκπομπή του mega. Η βενζίνη για τους ντόπιους είναι 1,5 περίπου δολλάριο τα...50 λίτρα!

Προσωπικά πάντως, δεν πιστεύω ότι θα ανέβει κι άλλο η τιμή της βενζίνης, αν δεν μπουν και νέοι φόροι, αφού άλλωστε η κίνηση έχει μειωθεί τόσο, που τα έσοδα με τις νέες πανάκριβες τιμές είναι χαμηλότερα απ'ό,τι ήταν παλαιότερα όπου η βενζίνη είχε γύρω στο 1 ευρώ. Συνεπώς, όσο μεγαλύτερη είναι η αύξηση, τόσο μικρότερα τα κέρδη του κράτους, των εταιρειών, αλλά και των πρατηριούχων. Ελπίζω έστω και αργά να το καταλάβουν τα τσακάλια που με τους φόρους τους θα μας κάνουν να βλέπουμε τα αμάξια μας ως αξιοθέατα...

Πάντως εντύπωση μου κάνουν οι αποκλίσεις των τιμών μεταξύ Αθήνας και επαρχείας, νησιών κλπ. Δε μπορεί εγώ να βάζω αμόλυβδη με 1.41 και στα Χανιά να πληρώνει ο άλλος 1.68! Παλαιότερα οι αποκλίσεις σπάνια ξεπερνούσαν τα 10 λεπτά το λίτρο, τώρα όμως η αισχροκέρδεια μερικών έχει κάνει τις αποκλίσεις να αγγίζουν τα 30 λεπτά, περισσότερο από 20% δηλαδή. Έλεος..


Τσα άμα του πεις τίποτες του σύντεκνου για το 1.68, έχει τσε κουμ-μπούρι.!!!

ΧΑΧΑΧΑ

Τα πράματα είναι τραγικά, όντως.

Το σίγουρο είναι ότι θα γίνει ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ από αυτό που θα μας διαβεβεώσουν στην τηλεόραση.(όπως έγινε με το ΦΠΑ, όπως έγινε με τα << λεφτά >> κτλ κτλ)

Samaro
25-05-10, 17:18
.
.....................
Πάντως εντύπωση μου κάνουν οι αποκλίσεις των τιμών μεταξύ Αθήνας και επαρχείας, νησιών κλπ. Δε μπορεί εγώ να βάζω αμόλυβδη με 1.41 και στα Χανιά να πληρώνει ο άλλος 1.68! Παλαιότερα οι αποκλίσεις σπάνια ξεπερνούσαν τα 10 λεπτά το λίτρο, τώρα όμως η αισχροκέρδεια μερικών έχει κάνει τις αποκλίσεις να αγγίζουν τα 30 λεπτά, περισσότερο από 20% δηλαδή. Έλεος..
Βρίσκεις βενζίνη με 1,41 ευρώ το λίτρο ;;; ....Που ;;;:shok:

m-power_01
25-05-10, 17:24
Καλά η Τουρκία δεν είναι και ο κανόνας στην αγορά για την τιμή της βενζίνης..το αντίθετο θα έλεγα, αφού έχει την ακριβότερη βενζίνη στον κόσμο! Στην Ευρώπη, όπου και οι μισθοί είναι πολύ υψηλότεροι, η βενζίνη κυμαίνεται κατά κανόνα λίγο παρακάτω από την Ελλάδα, η οποία αν δεν κάνω λάθος, είναι η τρίτη χώρα με τα πιο ακριβά καύσιμα. Και το απίστευτο που είχα ακούσει πέρυσι για τη Βενεζουέλα, χώρα που έχει τεράστιες πετρελαϊκές εγκαταστάσεις (και τις εκμεταλλεύεται μόνη της τα τελευταία χρόνια αφού διώξανε κλωτσηδόν την texaco και άλλες πολυεθνικές που τους έκλεβαν ουσιαστικά τον ορυκτό τους πλούτο), σε εκπομπή του mega. Η βενζίνη για τους ντόπιους είναι 1,5 περίπου δολλάριο τα...50 λίτρα!

Προσωπικά πάντως, δεν πιστεύω ότι θα ανέβει κι άλλο η τιμή της βενζίνης, αν δεν μπουν και νέοι φόροι, αφού άλλωστε η κίνηση έχει μειωθεί τόσο, που τα έσοδα με τις νέες πανάκριβες τιμές είναι χαμηλότερα απ'ό,τι ήταν παλαιότερα όπου η βενζίνη είχε γύρω στο 1 ευρώ. Συνεπώς, όσο μεγαλύτερη είναι η αύξηση, τόσο μικρότερα τα κέρδη του κράτους, των εταιρειών, αλλά και των πρατηριούχων. Ελπίζω έστω και αργά να το καταλάβουν τα τσακάλια που με τους φόρους τους θα μας κάνουν να βλέπουμε τα αμάξια μας ως αξιοθέατα...

Πάντως εντύπωση μου κάνουν οι αποκλίσεις των τιμών μεταξύ Αθήνας και επαρχείας, νησιών κλπ. Δε μπορεί εγώ να βάζω αμόλυβδη με 1.41 και στα Χανιά να πληρώνει ο άλλος 1.68! Παλαιότερα οι αποκλίσεις σπάνια ξεπερνούσαν τα 10 λεπτά το λίτρο, τώρα όμως η αισχροκέρδεια μερικών έχει κάνει τις αποκλίσεις να αγγίζουν τα 30 λεπτά, περισσότερο από 20% δηλαδή. Έλεος..

Ναι αλλα η Τουρκια εχει παρει δανειο απο το Δ.Ν.Τ.... για αυτο μαλλον την φερνει σαν παραδειγμα

Driver M
25-05-10, 17:32
Βρίσκεις βενζίνη με 1,41 ευρώ το λίτρο ;;; ....Που ;;;:shok:

Και στην Κύμης έχει (ΒΡ) και στη Νέα Ιωνία (στη Βυζαντίου αν ξέρεις) αλλά και στην Ηρακλείου (ΕΚΟ εταιρικό), γενικά είναι 2-3 βενζινάδικα που εμπιστεύομαι από 1.40-1.42..

Σπύρο είχε ανέκαθεν πανάκριβη βενζίνη η Τουρκία και προ ΔΝΤ. Ωστόσο, κι άλλες χώρες έχουν πάρει ανάλογα δάνεια, δεν είχε τόσο άμεσο αντίκρυσμα όμως στις τιμές της βενζίνης.

m-power_01
25-05-10, 17:41
Και στην Κύμης έχει (ΒΡ) και στη Νέα Ιωνία (στη Βυζαντίου αν ξέρεις) αλλά και στην Ηρακλείου (ΕΚΟ εταιρικό), γενικά είναι 2-3 βενζινάδικα που εμπιστεύομαι από 1.40-1.42..

Σπύρο είχε ανέκαθεν πανάκριβη βενζίνη η Τουρκία και προ ΔΝΤ. Ωστόσο, κι άλλες χώρες έχουν πάρει ανάλογα δάνεια, δεν είχε τόσο άμεσο αντίκρυσμα όμως στις τιμές της βενζίνης.

Δεν γνωριζω, δεν παρακολουθω τις διεθνεις εξελιξεις... για αυτο και συνηθως δεν συμμετεχω στα κοινωνικοπολιτικα θεματα που συζητατε!
Απλα εκανα μια σκεψη... αλλα μαλλον απο οτι καταλαβαινω ήταν θεμα εντυπωσιασμου η αναφορα στην Τουρκία

S8N
25-05-10, 17:49
Το ότι έχει μειωθεί η κυκλοφορία των αυτοκινήτων είναι πάντως ηλίου φαεινότερον. Πριν μερικούς μήνες ξόδευα ατέλειωτες ώρες μποτιλιαρισμένος σε Εθνική και Αττική οδό τόσο τα πρωινά όσο και τα μεσημέρια. Μιλάω για μποτιλιάρισμα από τη γέφυρα της Βαρυμπόμπης μέχρι τη Μεταμόρφωση στην Ε.Ο. καθώς και από τα διόδια της Μεταμόρφωσης μέχρι την περιφεριεακή Υμηττού στην Αττική οδό. Μετά το Πάσχα ζήτημα αν έχω πέσει 1-2 φορές σε τέτοια κίνηση, κι αυτή μόνο υπό βροχή.

Εγώ πάντως τον έχω πιει κανονικά με τις τιμές της βενζίνης. Το επάγγελμά μου είναι τέτοιο που πρέπει να είμαι συνεχώς στο δρόμο με ένα μάτσο τσιμπράγκαλα στο πορτ-μπαγκάζ (όργανα μέτρησης, φάκελοι, σχέδια, κράνη, μπότες, κλπ). Μιλάμε για 100km την ημέρα κατά μέσο όρο. Υπολογίζω πως εγώ και η σύζυγός μου δίνουμε πάνω από 6000 ευρώ τον χρόνο σε βενζίνες! Το νούμερο είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ.

nikos-Mpacket
25-05-10, 19:41
Σε παρομοια κατασταση βρισκετε ολος ο κοσμος,αυτο που εχω κανει εγω ειναι οτι εχω βαλει στο γκαραζ την BMW και πηγαινω στην δουλεια με το μικρο(Fiat Panda) με αυτον τον τροπο εχω ριξει το κοστος αρκετα,λιγο πιο κατω απο το μισο,αλλα απο την αλλη ωρες ωρες σκεφτομαι αν αξιζει να εχεις ενα τετοιο αυτοκινητο κλειδωμενο στο γκαραζ και να το βγαζεις μονο για μια βολτα.

Κατι αλλο που κανω επισης ειναι να βαζω V-Power την μερα που εχει προσφορα και την εχει στην τιμη της απλης αμολυβδης,ενημερωνομαι με μηνυμα για αυτο απο την Shell οπως και πολλοι αλλοι αφου παντα γινετε χαμος στο βενζιναδικο.

Christos 330
25-05-10, 21:09
Εδω και 2 βδομαδες παντως βλεπω καθ'οδο τιμων . . .

Ειχαμε φτασει να πουλαμε απλη αμολυβδη 1.51 . . .

Σημερα πουλαμε 1.45 που αν δεν ειχαμε την μεταφορα που βαζουνε

συγουρα θα πουλουσαμε 1.42 . . .

Ελπιζω οι επομενες εβδομαδες να εχουν την ιδια καθ'οδο . . .

Παντως οι εταιριες την εχουν παρει γραμμη και πιεζουν για καθ'οδο τιμων . . .

Παντως η χαζομαρα τους δν εχει ορια . . .

Ας βαλουν την απλη απολυβδη για μια μονο εβδομαδα στην τιμη 0.80 λεπτο το λιτρο

να δουν ποσο ποιο ευκολα θα μαζεψουν λεφτα ετσι και αλλιως αυτοι οι @#$%#@ την

μιζα τους θα την παρουν . . .

Μπορειτε να δειτε διαφορες τιμες σε διαφορες περιοχες της Ελλαδας . . .

https://www.fuelprices.gr/


Υ.Γ μεχρι και οι εταιριες ελαστικων εχουν καθ'οδο φανταστειτε οτι για να εχουν καθ'οδο

τα λαστιχα οτι το θεμα στο εξωτερικο αρχιζει και στρωνει . . .

Ενω εδω σε εμας αρχιζει και ξεφτιλιζεται μην πω ξεφτιλιστηκε . . .

NickE60
25-05-10, 22:18
Χρήστο ψάχνονται τώρα... θα το ζυγίσουν αυτοί εκει που τους συμφέρει... ξέρουν αυτοί, το βλέπουν οτι χάνουν τελικά ...όμως προσέχουμε κι εμείς τι βγαίνει απ' την τσέπη μας πλέον... απο τα Χριστούγεννα έχω βάλει 200 ευρω βενζίνα στη μπέμπα... αλλα και στο επαγγελματικό το έχω περιορίσει όσο είναι δυνατόν..

Όσο είναι εκει πάνω οι τιμές εγω θα περιορίσω την κατανάλωση βενζίνης (και για οικονομία αλλά και από καπρίτσιο) Μακάρι να μην τη ρίξουν ποτέ την τιμή. Ας την ανεβάσουν κι άλλο... Έτσι θα μας βοηθήσουν πραγματικά να κάνουμε οικονομία.... όσοι θέλουν να ενισχύσουν το κράτος ας βάζουν και με 2 ευρώ...

ΔημήτρηςΜ3
25-05-10, 23:13
Και εγω φιλε μου θελω καπου ενα 50ρικο τη βδομαδα ,μονο που οι μετακινησεις μου μειωθηκαν στο μισο με την bmw και χρησιμοποιω ενα αλλο αμαξι της οικογενειας για τις υπολοιπες και την εχω μονο για καμια βολτα.Πηραμε Bmw και μας καταντησαν να την εχουμε σαν τις κορνιζες και να της ριχνουμε κανενα γυαλισμα που και που.

εεεεεεεε ρε μανα μου για δες καιρο που πετυχαμε!!!
να εχουμε το αμαξι που παντα γουσταραμε και να μη μπορουμε να το χαρουμε οπως πρεπει!!
θελω να παω Αθηνα και πρεπει τουλαχιστον να εχω 300 με 350 ευρω μονο
για βενζινη !!:ranting2::ranting2::ranting2:

p.s μονο 100αρα!!

ΔημήτρηςΜ3
25-05-10, 23:18
σκεφτηκε κανεις να το φορτωσει σε τρενο??
ποσο κοστιζει ξερετε?

michaelp900
26-05-10, 01:15
Και εγω φιλε μου θελω καπου ενα 50ρικο τη βδομαδα ,μονο που οι μετακινησεις μου μειωθηκαν στο μισο με την bmw και χρησιμοποιω ενα αλλο αμαξι της οικογενειας για τις υπολοιπες και την εχω μονο για καμια βολτα.Πηραμε Bmw και μας καταντησαν να την εχουμε σαν τις κορνιζες και να της ριχνουμε κανενα γυαλισμα που και που.

Εμενα το αμαξι ειναι Ιανουαριος 2008,εχει 22.800κμ το εχω πλυνει,φουλαρισμενο βενζινη κ σκεπασμενο στο γκαραζ.Με το polo μετακινουμαι μονο κ οπως ειπες της ριχνω κανα κερωμα κ καθομαι μετα σα το ****** στ γκαραζ κ τη χαζευω σαν λιγουρης εξω απο αντιπροσωπεια.
Εκει φτασαμε....

katsaraios
26-05-10, 01:25
Και εγω φιλε μου θελω καπου ενα 50ρικο τη βδομαδα ,μονο που οι μετακινησεις μου μειωθηκαν στο μισο με την bmw και χρησιμοποιω ενα αλλο αμαξι της οικογενειας για τις υπολοιπες και την εχω μονο για καμια βολτα.Πηραμε Bmw και μας καταντησαν να την εχουμε σαν τις κορνιζες και να της ριχνουμε κανενα γυαλισμα που και που.

μονο για αυτο την εχεις την Μ3???

NickE60
26-05-10, 01:52
Εμενα το αμαξι ειναι Ιανουαριος 2008,εχει 22.800κμ το εχω πλυνει,φουλαρισμενο βενζινη κ σκεπασμενο στο γκαραζ.Με το polo μετακινουμαι μονο κ οπως ειπες της ριχνω κανα κερωμα κ καθομαι μετα σα το ****** στ γκαραζ κ τη χαζευω σαν λιγουρης εξω απο αντιπροσωπεια.

Εκει φτασαμε....

Δυστυχώς ...εκεί μας φτάσανε κάποιοι "διαχειριστές" :thumbsdown:

Θα φάνε καλά..! έχω μαζέψει μέχρι στιγμής 3000 σε αποδείξεις χωρίς να έχω ξοδέψει φράγκο :whistle: ...άσε που δεν θέλει κανένας να πληρώνει ΦΠΑ 21 και 23%.... :whistle:

Θα τον πετύχουν το στόχο σίγουρα!! :whistle:

GEORGE316
26-05-10, 09:43
οτι θα ανεβει και αλλο η βενζινη ειναι το μονο σιγουρο γιατι πολυ απλα σε δυο εβδομαδες θα ξανανεβει το φπα...εγω παντως τις βολτες τις εχω κοψει μαχαιρι...σκεφτομαι παρα πολυ πριν παω καπου.ειλικρινα εχουμε γονατισει απο τετοιου ειδους παγια εξοδα.γιατι δεν ειναι δυνατον να πεις δε βαζω βενζινη για να παω στη δουλεια μου...

S8N
26-05-10, 10:32
Μη ξεχνάμε ότι μαζί με την τιμή της βενζίνης ανεβαίνουν και οι τιμές διαφόρων προϊόντων και υπηρεσιών (π.χ. ΔΕΚΟ). Είναι πολλαπλό το κακό.

Bellof-3
26-05-10, 12:39
εγω παντως για τις προσωπικες μου μετακινησεις σκοπευω να παρω εα ποδηλατο... σε ενα τετραμηνο θα εχω κανει αποσβεση...

σιγα μη χρησιμοποιω το ε30 μεσα στην πολη που καιει τη μανα του και τον πατερα του... μονο για βολτες για να γουσταρω

Fad3In
26-05-10, 13:35
εχει σκεφτει καποιος οτι οχι μονο εχουμε υποστει μειωσεις μισθων-συνταξεων,αλλα ταυτοχρονα εχουν αυξηθει ολα τα λειτουργικα μας εξοδα?

Χμ,λες αφου το χουμε υποστει να μην το σκεφτηκαμε κιολας;
Χαμος γινεται! Το 10¤ πλεον ειναι το νεο κερμα οπως εχει παει το θεμα.
Απορω γιατι το 2¤ δεν ηταν χαρτονομισμα.Χωρις πλακα.
Μηπως βασικα ολα ειναι ηδη κανονισμενα;
Ξερω ακουγομαι σα ******ς με ορισμενες θεωριες συνομωσιας,
αλλα γιατι σε τελικη αναλυση τιποτα μα τιποτα δεν αποδεικνυεται τυχαιο σ αυτο τον κοσμο;!; :whistle:


κανενας δεν εχει αντιδρασει..ολα εχουν περασει ετσι...απλα...με λιγες διαδηλωσεις που η τηλεοραση φροντισε να αποκρυψει...με λιγες συγκρουσεις οπου η τηλεοραση φροντισε να θαψει την αστυνομια(ξεχνωντας οτι η αστυνομια ειναι το εκαστοτε κρατος)και βεβαια με τα οζ dvd της τζουλιας και της μαριαννας(ωραιοτατα και τα δυο..τα...ευχαριστηθηκα..)
τι συμβαινει?μηπως τελικα εχουμε λεφτα?γιατι αραγε μνο η δικη μου τσεπη πλεον δεν αντεχει να βαζει βανζινη και εχω κοψει τις επισκεψεις στη μανα μου και στο πατερα μου?εννοειτε και ολες τις εξοδους μου..
ολοι γκρινιαζουν αλλα τα μπουζουξιδικα ειναι φισκα...οπως και οι καφετερειες...(οι ακριβες γιατι οι φθηνες δεν εχουν δουλεια καθολου)
τελικα εχουμε καταλαβει τι συμβαινει?
Συμφωνα με ενα αρθρο στην Καθημερινη προσφατα,τα ιδια ατομα που βγαζουν 600-700¤ τον μηνα εινα αυτα που βγαινουν και κανουν το σκατο τους παξιμαδι προκειμενου να τα σπασουν καπου το Σαββατο και να δωσουν οτι μαζεψαν σε καθε τυχαιο που τους χρεωνει τα ιδια με πριν (μπουζουκια μπαρακια και λοιπες σκυλοκαταστασεις ή μη).
Κριμα,αλλα καλυτερα για μας που ξοδευουμε λεφτα για να παμε καμμια βολτα εξοχη ειτε μεσα ειτε λιγο εξω απο Αττικη!
Εκει ερημια εχει και περνας και καλυτερα γιατι μπορεις και να ανταλλαξεις και καμμια κουβεντα με οποιον/οποια εισαι παρεα! :original:
Ν.

ΥΓ.Οσον αφορα τα θυματα που χρυσοπληρωσαν BMW και τωρα δεν μπορουν να την χαρουν,ας σκεφτουν το απλο!
Τουλαχιστον αν δεν την κυκλοφορουν και μειωσουν ετσι τα εξοδα τους,δεν θα τους τα παρει πισω η τραπεζα! :whistle:
Οι αλλοι,που εκανα τα κουμαντα τους,μια χαρα το πανε βολτα! :wink:

850 CSI
26-05-10, 15:46
Βρίσκεις βενζίνη με 1,41 ευρώ το λίτρο ;;; ....Που ;;;:shok:

Eγω στη σαλλονικη εβαλα σημερα 1,40.7 για την ακριβεια 100 μετρα πανω απ'το γηπεδο του μακεδονικου Ευκαρπια.

Nino
26-05-10, 17:11
Συμφωνα με τα επισημα στοιχεια η καταναλωση μειωθηκε σε ποσοστο 25% μετα την επιβολη των νεων μετρων...που σημαινει να υπολογιζουμε γυρω στο 35-40% μιας και σιγα μην δωσουν τα πραγματικα στοιχεια.
Στο χερι μας ειναι να ακυρωσουμε στη πραξη και τα νεα μετρα αλλα και την αισχροκερδεια στην αγορα καυσιμων... ηδη οι εταιρειες αρχισαν τις προσφορες οι οποιες στο επομενο διαστημα θα κορυφωθουν,μη τσιμπατε να μην θησαυρισουν αλλο σε βαρος μας.
Υπομονη και μονο καταναλωση για τις πραγματικες μας αναγκες (καυσιμα) μπας και ταρακουνηθουν λιγο,μακαρι να μπορουσαμε να συνενοηθουμε ολοι και σαν καταναλωτες να μην βαζαμε βενζινη για κανα δυο μερες,κανενας ομως, να σου πω εγω λαχταρα που θα επαιρναν,εταιρειες και υπουργεια...

Bellof-3
27-05-10, 03:34
λογικο ειναι να εχει πεσει η καταναλωση... οταν δεν εχεις φραγκα δε βαζεις...

νομιζουν οτι ειμαστε μια αστειρευτη πηγη εσοδων... δυστυχως μαγκες δεν ειναι ετσι... θα κανουμε το σκατο μας παξιμαδι αλλα θα επιβιωσουμε...

εγω προσωπικα πλεον εχω κοψει κατα 30% περιπου την καταναλωση μου ειτε κοβοντας τα μη απαραιτητα δρομολογιαειτε αλλαζοντας μεταφορικο μεσο...

συνολικα παιζει τωρα το κρατος να βγαζει και λιγοτερα απ οτι οταν οι τιμες της βενζινης ηταν στο 1 ευρω. αλλα ειναι τοσο ζωα που ουτε το στοιχειωδες μυαλο να το σκεφτουν δεν εχουν

GEORGE316
27-05-10, 08:32
FAD3IN δεν εχεις καθολου αδικο σε αυτο.υπαρχουν βεβαια οι λαικες ρησεις που λενε οτι η φτωχεια θελει καλοπεραση και αλλα τετοια,αλλα σιγουρα οι προγονοι που εβγαλαν αυτο,δεν εβλεπαν τις μεσημεριανες εκπομπες με τα 19 ποντα τακουνια και το μακιγιαζ που βγαζει ματι,με το φορεματακι που κοστιζει οσο ο μισθος μου..εκει θα μας τη πουν κι ολας γιατι σε ενα βιντεο η θειτσα βγηκε εξω με τις παντοφλες(αφου δεν εχει παπουτσια τι να βαλει??)η ο πιτσιρικας που περπατουσε στο δρομο με ενα απλο μπλουζακι και οχι μπλουζακι των 90 ευρω..
μας εχουν βαλει σε ενα τετοιο τροπο σκεψης...........

individual
12-06-10, 09:14
Εξετάζεται και νέα αύξηση στα καύσιμα

https://www.autotritipro.gr/news/PREVIEW_newS.asp?news_data_id=96269&news_category_id=&category_id=98

Fad3In
12-06-10, 13:03
Να δουμε που θα παει το θεμα : Φορολοφια στα αυτοκινητα - εμμεσα και αμεσα.
Ν.

Dathanaso
13-06-10, 10:18
Όντως, τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο.
Εγω σκεφτομαι να βαλω υγραεριο,αυτο που με αποθαρρυνει ειναι οτι καποια στιγμη θα ανεβασουν κ αυτο.Ξερω πως βαση νομου ειναι χαμηλοτερο γυρω στο 40% απο την τιμη του πετρελαιου(διορθωστε με αν κανω λαθος)αλλα εχουν μπεσα αυτοι ρε παιδια καποια στιγμη θα ανεβει κ αυτο.

Vasilis
24-06-10, 09:27
Δεν ξέρω αν έπρεπε να κάνω διαφορετικό θρεντ ,ουτως ωστε να ενημερωθούμε όλοι... ωστόσο το βάζω εδώ κ βλέπουμε...

Με νέα αγορανομική διάταξη του Υπ. Οικονομικών, υποχρεωτική καθίσταται πλέον η ανάρτηση των τιμών πώλησης των υγρών καυσίμων στο διαδίκτυο για κάθε πρατήριο ξεχωριστά.
Σύμφωνα με σχετική αγορανομική διάταξη του Υπουργείου Οικονομικών, καθορίζονται ακόμα πιο αυστηρές «προδιαγραφές» όσον αφορά τις πάγιες υποχρεώσεις των κατόχων αδειών λιανικής εμπορίας υγρών καυσίμων.

Οι τελευταίοι –μηδενός εξαιρουμένου- είναι πλέον υποχρεωμένοι στο να αναρτούν στην ιστοσελίδα www.fuelprices.gr πλέον τις ακριβείς τιμές πώλησης όλων των τύπων των υγρών καυσίμων που πωλούν, ενημερώνοντας το καταναλωτικό κοινό.

Σε αντίθετη περίπτωση, η διάταξη του Υπουργείου ορίζει αυστηρά πρόστιμα σε όσους δεν συμμορφωθούν με τα παραπάνω. Πιο συγκεκριμένα, θα επιβάλλεται χρηματικό πρόστιμο της τάξης των 10.000 ευρώ για μη καταχώριση των στοιχείων του κάθε πρατηρίου (επωνυμία, διεύθυνση) στο δικτυακό τόπο www.fuelprices.gr, ενώ 1.000 ευρώ θα είναι το πρόστιμο στην περίπτωση μη καταχώρησης οποιασδήποτε αλλαγής των τιμών λιανικής πώλησης στην παραπάνω ιστοσελίδα.



Πηγη:autobild

DIMITr|S
24-06-10, 09:40
σημερα ακουσα για πτωση της τιμης του αργού........για να δουμε θα μειωσουν την τιμη τα βενζιναδικα?η θα δουμε παλι το παραμυθι που λεει οταν αυξανεται η τιμη του αργου την ιδια μερα αυξανονται και οι τιμες στα πρατηρια ....ενω οταν παρατηρειται μειωση της τιμης του αργου.....τα πρατηρια δεν μειωνουν τις τιμες για να δουμε....
(εγω λεω δεν θα κατεβασουν την τιμη)

gant
24-06-10, 09:58
σημερα ακουσα για πτωση της τιμης του αργού........για να δουμε θα μειωσουν την τιμη τα βενζιναδικα?η θα δουμε παλι το παραμυθι που λεει οταν αυξανεται η τιμη του αργου την ιδια μερα αυξανονται και οι τιμες στα πρατηρια ....ενω οταν παρατηρειται μειωση της τιμης του αργου.....τα πρατηρια δεν μειωνουν τις τιμες για να δουμε....
(εγω λεω δεν θα κατεβασουν την τιμη)

Το ίδιο λεω κι εγώ! Το παιχνίδι τους γνωστό.

gyiama
24-06-10, 10:17
ελα ρε παιδια ποτε κατεβασανε τις τιμες οταν επεσε το αργο για να τις κατεβασουν τωρα???κατσε να μεινει 2-3 εβδομαδες κατω το αργο και μετα βλεπουμε!!!!!εδω αγοραζουμε φθηνοτερα και πουλαμε ακριβοτερα απο 5 χρονια πριν!!!

deepBLUE
22-07-10, 13:57
Βοηθεια μας !!! :whistle:

nikos1400
23-07-10, 16:23
Βοηθεια μας !!! :whistle:

:th_Laie_67-1::hystericalbs1:


Οπως την ηλικια μας, ετσι κι η τιμη της βενζινης, μονο πανω παει.

Οταν σταματησει να ανεβαινει, ηρθε το τελος !!
:shok:

GEORGE316
23-07-10, 16:40
χαχαχαχα σωστος!!!!!!!

liakos
23-07-10, 19:31
Η απάντηση για το που πάει η βενζίνη :thumbsdown:

Όπως λέει και τραγούδι γνωστού αοιδού: Ως τον ουρανό είναι λίγο ακόμα και τα αστέρια είναι κοντά γιατί η δική μας ''βενζινη'' πάει μακριά.:whistle:
Εδώ στη Γερμανία η μέση τιμή super plus είναι 1,40 τιμή που μέχρι πέρσυ θεωρούσα τρελή αλλά φέτος .......:warriorsmiley: