PDA

Επιστροφή στο Forum : Παγωμα φορητου υπολογιστη



deepBLUE
22-05-10, 16:09
Φιλοι καλησπερα.
Εχω ενα laptop ΑmiloXi 2428 οπου εδω και μια βδομαδα ταλαιπωρουμαι γιατι ενω δουλευει κανονικα ξαφνικα παγωνει και μετα για να κλεισει θελει σφαξιμο.
Να σημειωσω πως πριν λιγο καιρο ειχε αρχισει ο ανεμιστηρας να κανει πολυ θορυβο (ενω γενικα το μηχανακι ειναι αθορυβο) και να δουλευει συνεχεια οποτε τον ανοιξαμε για πρωτη φορα και πραγματικα οι ψυκτρες ηταν βουλωμενες απο σκονη !!!
Αφου περασε καποια πολυωρα τεστ εδειχνε πως ο σκληρος η μνημη και ο ανεμιστηρας δουλευαν μια χαρα.
Αλλαξα 3 μοντεμ μπας και αλλα τιποτα.
Μετα αρχισα να σκεφτομαι πως ισως ειναι θεμα software αλλα χωρις να ξερω ποιο να ηταν αυτο που πιθανων μου δημιουργει το προβλημα.
Σε μια συνομιλια με καποιο φιλο γνωστη ολων των θεματων περι υπολογιστων μου ειπε πως συνηθως ειναι η απο θερμοκρασια η απο σκληρο η απο μνημη.
Του ειπα λοιπον πως ειχα την ευκαιρια μια και υπαρχει αλλο ενα ιδιο λαπτοπ ενος φιλου να τα ανοιξω για να διαπιστωσω αν ο ανεμιστηρας δουλευει σωστα και τελικα οντως δουλευαν το ιδιο.
Μου προτεινε λοιπον να βγαλω διαδοχικα μια μια τις μνημες και να το αφησω να δουλευει ωστε να ανακαλυψουμε αν καποια μνημη ειχε προβλημα γιατι ασχετα αν οι μνημες εδειχναν οκ μπορει τελικα και καποια απο τις 2 να ειχε προβλημα.
Μπκηκα λοιπον στη διαδικασια να αγορασω 2 μνημες στα 4γιγα απο τα 2 που ειχε απο το eshop.
Τις αλλαζω και το λαπτοπ μια χαρα.
Σκεφτομαι πως μια και εχω 2 μνημες περισσευμα να βαλω τη μια σε ενα μικρο Acer aspire one που ειχα να ξυπνηει και αυτο λιγακι.
Ετσι λοιπον λυσιμο και κουμπωμα της μια απο τις 2 samsung μνημες που βγηκαν απο το Amilo.
Δεσιμο και το αναβω να δω τι θα δω ..και ουπς...τη μνημη που ειχα βαλει δε την εβλεπε καθολου..χεχε
Λεω μεσα μου να δεις που πιθανον να ειναι αυτη που ειχε το προβλημα ..εκτος και αν βαλω και την αλλη και παλι δε την αναγνωρισει οποτε θα εχει προβλημα το Acer.
Λυσιμο λοιπον ξανα και μπαξιμο στην επομενη μνημη που ειχε βγει απο το Amilo,κουμπωμα αναμα και ουπς..την αναγνωρισε κανονικα !!!!
Αρα η μια μνημη που ειχε το Amilo ειχε προβλημα ασχετως που δε φαινοταν πουθενα περναγε τα τεστ και ο υπολογιστης την αναγνωριζε !!!!
Να σημειωσω πως οσες φορες μπηκαμε στα Logs να δουμε αν ειχε καταγραψει ο Αmilo δεν βρισκαμε κατι γιατι παγωνε και δε προλαβαινε να καταγραφει κατι.
Ειπα να σας πω αυτη την μινι περιπετιουλα που βεβαια εμενα με ειχε φρικαρει μηπως και καποιος μπορει να εχει το ιδιο προβλημα και δε μπορει να βρει τι πραγματικα μπορει να συμβαινει.

Monsta
22-05-10, 16:25
Μπλιαχ ρε φίλε! Αυτό θα πει φωλιά μικροβίων !!! Να φέρω και λίγο ΟΖΟΝ τώρα που πήρες τα 'πολλά' ??? :D

stratos
22-05-10, 16:40
Ωραίος ο Βαγγέλης. Πάντος, τα laptop έχουν μεγάλο θέμα με τις θερμοκρασίες λόγω μικρού χώρου. Και για αυτό ίσως να καταστράσηκε η μια μνήμη. Σε φίλου το Toshiba του εκεί που δούλευε έσβηνε ξαφνικά. Το ανοίξαμε και το καθαρίσαμε με αέρα απο κομπρεσσέρ και εκτός οτι βγήκαν νυχτερίδες και αράχνες το laptop δουλεύει καλήτερα απο ποτέ και δεν σβήνει πλέον. Αν ανοίξω το δικό μου με 2 χρόνια χρήσης, χιλιάδες σελίδες στο Word και πολλά γραπτά στο φόρουμ και πολλούς, πάρα πολλούς ναργιλέδες (ο καπνός φεύγει πάνω στο πληκτρολόγιο και την οθόνη) είμαι σίγουρος οτι θα βρούμε τον θησαυρό του Μ. Αλεξάνδρου

Χρίστος
22-05-10, 18:18
εεεεχουμε καψει σκληρους και μνημες ετσι με δοκιμες Βαγγελη μου........
Ε Βασιλη?????:whistle:

Το ευχαριστο ειναι οτι πλεον ολα σου δουλευουν οπως πρεπει και καλυτερα και αυτο το πετυχες μονος σου χωρις service και τεχνικους.Εκει ειναι το καλυτερο!!!!:thumbsup:

BILL007
22-05-10, 18:35
εεεεχουμε καψει σκληρους και μνημες ετσι με δοκιμες Βαγγελη μου........
Ε Βασιλη?????:whistle:



Eγώ δεν ξέρω τίποτα...:whistle::whistle::whistle: :th_Laie_67-1:

tamtamcafe
22-05-10, 20:47
πετα το φιλε και παρε αλλο

Tsakirakos
22-05-10, 20:49
πετα το φιλε και παρε αλλο

εισαι πολυ LARGE τυπος ρε Μητσο!:hystericalbs1:

BILL007
22-05-10, 21:27
Πέρα απο την πλακα,Βαγγέλη μου έχει τύχει και εμένα αυτό σε φορητό...Έτσι ακριβώς όπως το περιέγραψες...Και το βρήκα με δοκιμές και εγω την πρώτη φορά αποκλείοντας τα "λογικά" test που δεν μου έδιναν απαντηση...

Γιατί είμαι και παιδί του hardware οχι μόνο τoυ software...thumb

Χρίστος
23-05-10, 08:07
Γιατί είμαι και παιδί hardcore οχι μόνο τoυ software...thumb
εκανα ενα μικρο edit γιατι μαλλον κατα λαθος το εγραψε:th_Laie_67-1:

Κωνσταντίνος
30-06-10, 10:48
Ναι, τα laptop θέλουν καθάρισμα τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο. Μαζεύουν πολύ χνούδι στην ψύκτρα και το ανεμιστήρι της cpu.
Επίσης πολύ σημαντικό είναι η αλλαγή της θερμοαγώγιμης πάστας, της οποίας η ζωή είναι 3-4 χρόνια.
Είναι βασική παράμετρος στις θερμοκρασίες και πολλοί κακώς το παραβλέπουν.
Προτιμήστε την Arctic Silver No.5. Κόστος ~7 ¤

BILL007
30-06-10, 12:31
Προτιμήστε την Arctic Silver No.5. Κόστος ~7 ¤

Και εγώ με αυτή και μια της AKASA παίζω thumb