PDA

Επιστροφή στο Forum : τι παροχο ιντερνετ εχετε?



E46 POWER
22-05-10, 04:00
ενδεικτικα αναφερω οτι εχω connex 8αρα αλλα δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.. αρκετες διακοπες πουμπορει να κρατησουν και 8-9 ωρες συνηθως το βραδυ και εκτος αυτου το download παιζει το πολυ 300κb..

η ταχυτητα που πιανω παιζει 4-6 mbps....

περιοχη ηλιουπολη...σκεφτομαι να το γυρισω σε forthnet η hol..τι λετε?

Kostas_1
22-05-10, 07:31
Εχω Forthnet 2-play σε δικτυο Forthnet. Αψογο, κανενα παραπονο, μονο αργησαν λιγο στην αρχη να ενεργοποιησουν απο ΟΤΕ.

Στη δουλεια εχουμε Τελας και μας εχει βγαλει τη ψυχη

Χρίστος
22-05-10, 07:36
+1 στο κωστα.
Και γω τελλας εχω σπιτι.Οσο αψογη ηταν στα παντα της στην αρχη τοσο μου εχει βγαλει τη ψυχη το τελευταιο χρονο.
Ειμαι σε διαδικασια μεταφορας στη hol.

Το σωστοτερο αν θες τη γνωμη μου ειναι να ψαξεις στο ιντερνετ ποια εταιρια εχει το κοντινοτερο dslam στο σπιτι σου.

yodas
22-05-10, 08:38
forthnet και μάλιστα με το "καφάο" κάτω από το σπίτι. Δουλεύω έυκολα 20-21mbit. Στο γραφείο έχουμε connex και πάνω από 4 δεν πάει με τίποτα. Φταίνε λένε τα καλώδια της περιοχής.

sierra
22-05-10, 08:49
thumb To πρώτο και καλήτερο -- Forthnet 2-play -- περιοχή Ηλιούπολη από τότε που ξεκίνησε. Απλά Αψογο... :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Samaro
22-05-10, 09:22
Κι εγω Tellas εχω και με αφηνει μερικες φορες "στα κρυα του λουτρου".(βλ. διακοπες)
Μεχρι που εκαναν και εκπτωση σε λογ/σμό τους για να πατσισουν.
Ομως μ'αυτα που περιγραφετε με βλεπω για HOL / Forthnet.

Kostas_1
22-05-10, 09:54
Επισης ας δεις και εδω:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1377

konstantinaM3
22-05-10, 10:32
εγω δουλευω στον οτε κ τα βλεπω καθε μερα αυτα που με ζαλιζουν με αλλες εταιριες που δεν δουλευουν.....η γνωμη μου ειναι οτι το παιζεις!εαν κατσει κ δουλεψει σε αλλη εταιρια εισαι τελειος!εαν δεν δουλεψει τρως πολυ μεγαλη ταλαιπορια + τα χρηματα που πληρωνεις για να ξαναγυρισεις στον οτε!κ μενεις κ χωρις τηλ!

Κωνσταντίνος
22-05-10, 10:57
Είχα αρκετά χρόνια forthnet. Πήγα για 1 χρόνο στην hol και τώρα ξαναγύρισα στην forthnet. Καλές και οι 2 εταιρίες απο θέμα ταχυτήτων (13-14 Mbps), κανένα πρόβλημα με το τηλέφωνο.
Ο λόγος που ξαναγύρισα στην forthnet, είναι ότι έχει ένα θέμα με το video buffering η hol. Οι περισσότεροι πελάτες της, το ίδιο παράπονο έχουν. Το download speed ήταν καλό όμως.

dimtz
22-05-10, 11:36
forthnet και ξερο ψωμι..........:popcorn:

valantis544
22-05-10, 11:44
Λόγω δουλειάς έχω ασχοληθεί με αρκετές συνδέσεις πελατών κι έχω μερικά μικρά tips που δεν ξέρω κατά πόσο και αν θα βοηθήσουν. Το πρώτο είναι πως παίζει μεγάλο ρόλο σε ποιά περιοχή βρίσκεται ο καθένας. Το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να ρωτήσει τους γείτονες να δει τι έχουν αυτοί και αν είναι ευχαριστήμένοι από τον πάροχο τους. Μην στηρίζεστε σε εντυπώσεις φίλων που μένουν σε άλλες περιοχές. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει η καλωδίωση του τηλεφώνου του σπιτιού. Αν το κτίριο είναι παλιό, καλό θα ήταν να μπει ένα νέο καλώδιο από την αρχή της γραμμής ως το modem κι απο κει να πάρουν και οι τηλεφωνικές συσκευές του σπιτιού, καταργώντας δηλαδή την υπάρχουσα καλωδίωση. Όσον αφορά για το ποιός πάροχος είναι ο καλύτερος θα έλεγα ο ΟΤΕ (δεν έχω σχέση με τον οτε) για πολλούς και διάφορους λόγους, αλλά πάντα έχει σημασία σε ποια περιοχή μένει ο καθένας. Το τελευταίο που έχω να πω είναι και το πιο σημαντικό και αφορά τους ήδη συνδρομητές του οτε ή αυτούς που σκοπεύουν να γίνουν. Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά modems κι έχω παρατηρήσει πως τα baudtec που δίνει ο οτε δουλεύουν απίστευτα καλά με την γραμμή του. Μιλάμε για απίστευτη διαφορά από άλλα πανάκριβα modems της αγοράς. Κάνει lock σε πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες και η γραμμή πέφτει πολύ σπάνια. Οπότε αν έχετε οτε κι έχετε βάλει κάτι άλλο για modem τότε γυρίστε το baudtec πίσω κι αν είναι κάποιο μοντέλο χωρίς wireless και σας χρειάζεται η ασύρματη σύνδεση, τότε βάλτε πάνω του ένα access point κι ένα switch ίσως ή το δεύτερο router σας σε bridge mode για να έχετε ασύρματη σύνδεση. Αυτά κι ελπίζω να βοήθησα κάποιον.

Tsakirakos
22-05-10, 11:48
forthnet μονο internet.... ικανοποιημενος...Ξανθη κεντρικα πιανω καλες ταχυτητες... μεχρι και 18Mbit δουλευει ωρες ωρες...

BILL007
22-05-10, 12:36
Οte Connx...Ήμουν ευχαριστημένος όταν είχα τα 8Mbps γιατί έπιανα πάντα σταθερά 7Μbps... Τώρα που το έκανε 24 σε όλους τους 8άρηδες,πάνω απο 11Μbps δεν είδα ποτέ και ο λογαριασμός μου μαζί με IpTV και προγράμματα τηλεφωνίας του ΟΤΕ μου έρχεται το δίμηνο 135 ευρώ...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Υ.Γ Το μόνο καλό είναι ότι δεν μου πέφτει ποτέ η γραμμή και ότι δείχνει καλά στοιχεία σχετικά με το SNR και το output power...



Output Power (Up/Down) [dBm]:12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]:5,5 / 13,0

SN Margin (Up/Down) [dB]:16,5 / 14,5

Z4 DCT
22-05-10, 12:42
ote connex (σπιτι,εξοχικο,δουλεια) παντου και δεν εχω προβλημα κανενα, εκτος απο κατι μικροδιακοπες πολυ αραια που μαλλον εχουν και ολες οι εταιρειες.

michaelp900
22-05-10, 14:32
Forthnet 2 Play στα 24Mbps.Αυτη τη στιγμη πιανω 13 και ειμαι ευχαριστημενος.
Εχω και αυτο το μοντεμ-ρουτερ της Belkin που το αγόρασα στ 120 ευρώ με σημα Ν+ (πολύ δυνατό) και ακομα και στη πηλωτή γράφει σήμα εξαιρετικό!
Κανένα παράπονο.

https://images.bidorbuy.co.za/user_images/073/344073_100111171604_Belkin_Router_full.jpg

Nino
22-05-10, 14:42
ote connex (σπιτι,εξοχικο,δουλεια) παντου και δεν εχω προβλημα κανενα, εκτος απο κατι μικροδιακοπες πολυ αραια που μαλλον εχουν και ολες οι εταιρειες.

και επειδη για ολα και παντα φταιει ο ΟΤΕ... την ψυχοθεραπεια μου ,θα την κανω μπινελικονωντας αυτον.
connex χωρις κανενα προβλημα!!!

gant
22-05-10, 15:17
Connex, σαν ΟΤΕτζής, αναβαθμίστηκε δωρεάν απ τα 8 στα 24, αλλά προς το παρόν πιάνω μέχρι 4. Ισως να μη έχουν αντικατασταθεί τα dslam ( συνδρομητικός παροχέας internet), ακόμη στην περιοχή μου, ίσως και η γραμμή να μην είναι καθαρή.
Παιδιά παίζουν αρκετοί παράγοντες από τεχνικής πλευράς.
Και δυό γείτονες με forthnet, στην ίδια ταχύτητα τρέχουν.
Γενικά πάντως αν παραπονεθείς για χαμηλές ταχύτητες, όλοι οι πάροχοι καλύπτονται με το μέχρι 24ΜΒ

Konstantinos E60
22-05-10, 17:07
ΟΤΕ στη δουλεια Forthnet στο σπίτι.
Περισσότερα παράπονα εχω πάντως απο τον ΟΤΕ παρά απο την Forthnet.....

Z4 DCT
22-05-10, 17:19
ΟΤΕ στη δουλεια Forthnet στο σπίτι.
Περισσότερα παράπονα εχω πάντως απο τον ΟΤΕ παρά απο την Forthnet.....

Δε σας θελουμε κυριε!!!!!!, να φυγετε, να πατε μακρια...:whistle:

Konstantinos E60
22-05-10, 18:02
Δε σας θελουμε κυριε!!!!!!, να φυγετε, να πατε μακρια...:whistle:

Ρεεε νυφίτσα γιατι δεν με θες ?????

ART1
22-05-10, 20:58
cyta.σας λεει κατι?

michaelp900
22-05-10, 21:28
Ναι,θυγατρικη της Forthnet
Κυπριακη ειναι.

E60_Arkadia
22-05-10, 22:47
Fastweb,απλα το καλυτερο-ταχυτερο στην Ιταλια..

Konstantinos E60
22-05-10, 23:56
Fastweb,απλα το καλυτερο-ταχυτερο στην Ιταλια..

Με τι ταχυτητες τρεχουν στην Ιταλία ???

E60_Arkadia
23-05-10, 00:18
Κοιτα εγω εχω 7,2 αλλα εχω δυνατοτητα να φτασω μεχρι 20+ αρκει να το σηκωνει η γραμμη

Konstantinos E60
23-05-10, 00:24
Οπως και στην Ελλάδα δηλαδη.

E60_Arkadia
23-05-10, 00:50
Ναι,αλλα εδω μου φαινεται πιο καλο το δικτυο,δηλαδη χωρις ποτε προβλημα.Σκεψου οτι την ταχυτητα αυτη την εχω πανω απο πενταετια..

330Ci
23-05-10, 02:21
Τηλέφωνο απο ΟΤΕ, internet από hol στα 6.
Ευχαριστημένος θα έλεγα, δεν έχω ιδιαίτερα ζητήματα. Το προηγούμενο ΣΚ έπεσε για πρώτη φορά μετά απο 2 χρόνια.

optostyle
23-05-10, 11:41
HOL 14Mb down 1Mb up ...

asot
24-05-10, 19:26
FORTHnet 2 play εδω και 3 χρόνια (συγχρονιζει στα 18Μbps)

Μου κακοφαίνονται ομως πλέον τα 41 ευρώ το μήνα και είπα να δοκιμάσω CYTA!!!
Δίνει προσφορά στην επαρχία (καθώς προσπαθεί να απλωθεί) στα 21 ευρώ (με 8Mbit, τηλεφωνια δωρεάν και 20 λεπτά κινητά)

Αναμένω ενεργοποίηση εντός της επόμενης εβδομάδας...

z3 2.2
24-05-10, 19:38
On και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα
η ταχυτητα που πληρωνω ειναι 24αρα και ειμαι ικανοποιημενος
https://www.speedtest.net/result/824630471.png
ενα τεστ που μολις εκανα....
να συμπηρωσω το πολυ καλο after sales της εταιριας που σε καποιο μικρο προβλημα αποσυνδεσεων που ειχα περσυ με εξυπηρετουσαν αμεσα αψογα και με πολυ υπομονη (ειμαι λιγακι ασχετος!)

kplc16
24-05-10, 19:48
για οσους φιλους δε γνωριζουν : δικτυο χαλκου εχει μονο ο ΟΤΕ
Ολοι οι παροχοι (τουλαχιστον στις μεγαλες πολεις)βγαινουν στο πελατη απο δικα τους κεντρα που στεγαζονται στα κτιρια του ΟΤΕ. Στα σπιτια μας και στα γραφεια μας ερχονται ομως με το χαλκο του ΟΤΕ.
Ολοι τους ειναι πελατες χονδρικης του ΟΤΕ με αρκετα φθηνοτερη υπηρεσια αλλα και χειροτερη ταυτοχρονα.
Οταν μπορει ο ΟΤΕ να σου δωσει 24 Μbs μπορουν και οι υπολοιποι. Οταν εισαι 10χλμ μακρυα απο το ψηφιακο κεντρο του ΟΤΕ τοτε θα παρεις χαλια υπηρεσια σε καθε περιπτωση. Στη τελευταια περιπτωση η λυση ειναι μια ...μετακομιζεις διπλα σε ενα ψηφιακο κεντρο του ΟΤΕ :hystericalbs1:
Αυτα ισχυουν σημερα . Συντομα ο ΟΤΕ ξεκινα να στηνει κεντρα στα υπαρχοντα KV(καφαο)
Ειναι δικαιωμα του καθενος να επιδιωξει μια φθηνοτερη και ποιοτικοτερη υπηρεσια. Ετσι λοιπον δοκιμαστε. Το μονο που μπορει να χασετε ειναι λεφτα και χρονο
Καλη επιτυχια.